Göz Kapağı Estetiği

içerik

Göz Kapağı Ameliyati

Göz Kapağı Estetiği
48 Kişi oy verdiOrtalama puan: 3,88.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Üst göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Yüzdeki yaşlanma bulgularından bahsederken yüzü bir bütün olarak düşünmek gerekir. 30’lu yaşlarda alın ve kaşlarda aşağı doğru yer değiştirme başlar. Bu durum üst göz kapağı derisinde bollaşma ile kendini belli eder.

50’li yaşlarda üst göz kapağındaki kasların incelmesi ile hem derideki bolluk daha da artar hem de göz çukurundaki yağ yastıkçıklarında belirginleşme olur. Bu doğal süreç aileden alınan bazı özelliklere bağlı olarak bazı kişilerde daha erken yaşlarda belirginleşmeye başlar.

Örneğin kaşları gençlikten beri daha düşük pozisyonda olan hastalar.

 Alt göz kapağında yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Nasıl üst göz kapağındaki yaşlanma belirtileri alındaki yaşlanma ile ilişkili ise alt göz kapağındaki yaşlanma belirtileri de yanaklar ile ilişkilidir. 40’lı yaşlarda yanaktaki yağ dokusu yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeye başlar.

Bu durum alt göz kapağı altında hale şeklinde çöküntü ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde belirginleşme ile kendini belli eder. Alt göz kapağı derisinin incelmesi ile alt göz kapağı çevresi kazayağı dediğimiz çizgiler oluşmaya başlar.

50’li yaşlarda alt göz kapağı kaslarının da zayıflamasıyla göz küresindeki yağ yastıkları önlerindeki desteği kaybettiklerinden daha belirgin hale gelirler.

Ameliyattan önce nelere dikkat etmeli?

Ameliyattan önce bir hafta süreyle aspirin ve benzeri ilaçları kullanmayınız.

Aynı şekilde yeşil çay gibi bitkisel çayların ve E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığı için, bunların da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamasında yarar vardır.

Göz tansiyonunun fazla olması, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski arttıran durumlardır. Eğer bu kronik rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirin.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alın ve kaşların fizik muayenesi yapılarak kaşların seviyeleri kontrol edilir. Göz kapak hareketleri değerlendirilerek herhangi bir asimetri olup olmadığı tespit edildikten sonra kaş seviyesi minimal aşağıda ve alında ince çizgilenme mevcut olan hastalara ameliyat öncesi botox yapılarak üst göz kapakları tekrar değerlendirilir.

Göz kapaklarında bolluk devam ediyorsa üst göz kapağı estetiğine karar verilir.

Eğer kaşlarda bariz düşme, alında derin çizgilenme ve üst göz kapağında belirgin dolgunluk mevcutsa endoskopik kaş ve şakak germe işlemlerinin yapılmasına ve ameliyat esnasında üst göz kapaklarının tekrar değerlendirilip, üst göz kapağı estetiği yapılmasına karar verilir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır ?

Yalnızca üst göz kapağı estetiği yapılacaksa lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilebilir. Üst göz kapağı ameliyatı süresi 1 saati geçmez. Çıkarılacak deri ve kas miktarına hasta otururken yapılan çizim ile karar verilir.

Çoğunlukla uygun ölçülerde kapağın katlanma çizgisinde gizlenecek bir çizgiye neden olacak şekilde yapılan deri ve kas çıkartılması göz kapağında yeterli gerginlik sağlar. Fakat bazı vakalarda iç ve orta kısımda mevcut olan yağ yastıkçıkları çok belirgin olabilir.

Bu nedenle çok az miktarda onların da küçültülmesi cerrahi olarak yapılır.

 Alt göz kapağı ameliyatına nasıl karar verilir ?

Alt göz kapağındaki yaşlanmayı yanaktaki yaşlanma ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Çoğunlukla 40’lı yaşlar sonrası yanak dokusu aşağı doğru yer değiştirdiğinden endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun da yukarı alınması gerekir.

Bu işlem sonrası hala alt göz kapağı derisinde bollaşma ve alt göz kapağı yağ yastıkçıklarında belirginlik mevcut ise ameliyat esnasında alt göz kapağı estetiğinin de yapılmasına karar verilir.

Alt göz kapağı ameliyatında neler yapılır ?

Alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılır. Yağ yastıkçıklarına yapılan küçültme işlemi çok nadir gerekli olur. Genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması göz altında oluşan çöküntünün düzeltilmesinde yardımcı olur.

Bu çöküntünün giderilmesinde yanak kaldırılması ve yağ yastıkçıklarının yayılması işlemi yetersiz kalırsa yağ enjeksiyonu işlemi de eklenir. Deri ve kas bolluğu uzaklaştırıldıktan sonra kas dokusu göz çukurunun dış duvarına asılır. Bu da yağ yastıkçıklarına destek sağlar. Alt göz kapağı estetiği genellikle orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığı için genel anestezi altında yapılır.

Ameliyatın süresi yapılacak ek girişimlere göre 2 ile 4 saat arasında değişir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?

İşlem bittiği zaman göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder.

3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Erken dönemde arnika krem başlanması morlukların daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikâyetleri artırır.

İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.

İşlem sonrası 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. İşlem sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalmak üzere göz kenarına ufak bir bant daha konulabilir. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir.

Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir.

İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır,

İşlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir durumdur. Gün içinde bu şişlik giderek azalır. İlk haftalarda rüzgâr ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden faydalanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Üst göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkati çekebilir. Göz köşesinde ise bu durum bazı olgularda daha uzun süreyle devam edebilir.

Göz kapağı derisi çok ince olduğundan deride oluşacak izi 1 yıldan sonra ayırt etmek oldukça güçtür.

Yine bazı olgularda göz dış kenarının kas askısı ile asılması gereken durumlarda, ilk hafta daha belirgin olmak üzere, gözler çekik görülebilir. Bu durum her geçen gün azalır.

 Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir ?

 • Seyrek olmakla birlikte, göz kapağı ameliyatı sırasında ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşılabilinir. Operasyon sonrasında kanama olursa, acil drenaj tedavisi gerekebilir. Kanama riskini artırmaları nedeni ile operasyonun on gün öncesinden, aspirin veya antiinflamatuar ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Tıbbi kontrol altında olmayan hipertansiyon da operasyon sırasında ya da sonrasında kanamaya neden olabilir. Göz kapakları altına kanama, iyileşmeyi geciktirebilir ve kötü iz (skar) kalmasına neden olabilir.
 • Bu ameliyat sonrasında enfeksiyon genellikle beklenmez. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, uygun antibiyotik tedavisi ile sorun çözülebilir.
 • Blefaroplasti sonrasında körlük, son derece az bir ihtimaldir. Ancak cerrahi sırasında veya cerrahi sonrasında göz içine kanama buna neden olabilir. Erken teşhis ve drenaj ile bu sorunun üstesinden gelinebilinir.
 • En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme (ektropiyon ) olmasıdır. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.
 • Yaşlanma, güneşte kalma ve diğer bazı şartların sonucu olarak göz kapağının görüntüsünde değişikler olabilir. Blefaroplasti ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz, ya da göz kapağı bölgesinin gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Blefaroplasti ameliyatının sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

Göz kapağı ameliyatı fiyatları için bizi arayınız. 0 212 2967878

Источник: https://www.defneerkara.com/yuz-estetigi/goz-kapagi-ameliyati.html

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiğindeki amaç alt-üst göz kapaklarından torbalanmış yağ dokusunu almak ve kırışıklıkları gidermektir. Bu sayede canlı bakışlara ve genç görünen bir yüz ifadesine sahip olunur.

Göz çevresindeki diğer ek işlem kaşın gözle kombin edilerek kaldırılmasıdır. Yüzün gençleşmesi için göz kapağı estetiğiyle birçok işlem yapılabilir.

Bunlar; lazer tedavisi, botoks, burun estetiği, kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, elmacık kemiklerine dolgu yerleştirilmesi gibi işlemlerdir.

Göz kapağı estetiği için kimler uygundur?

35-70 yaş arasındaki kişilere göz kapağı estetiği yapılması uygundur. Ptoz olarakta bilinen göz kapağı düşüklüğü doğuştan olan bir durumdur.

Göz kapağı gözün renkli kısmına kadar inmişse kör olma riski büyüktür. Bu yüzden hastanın hemen ameliyata alınması gerekir. Çocuklarda görülen bu sorunun okula başlamadan önce giderilmesi gerekir.

Fazla derinin alınması ve göz kapağındaki kasın kaldırılması gerekir.

Göz kapağı derisinin ince olmasından dolayı yüzde ilk olarak deforme olan bölge göz çevresidir. Genellikle orta yaş ve üzerinde görülüyor olsa da bazen gençlerde de görülebilir.

Bu durum kişide yaşlı ve yorgun bir surat ifadesi oluşturur. Göz kapağı estetiği sonrası bakışlar canlılık kazanır.

Göz çevresinde ve kapağında oluşan gevşeme, sarkma, torbalanma gibi sorunların düzeltilmesine göz kapağı estetiği denmektedir.

Göz kapağı estetiğinde herhangi bir risk söz konusu değildir. Kişi bu operason sonunda etkileyici bir göz yapısına sahip olur. Bu sorundan kurtulan hasta uzun yıllar genç bir görünüme sahip olur.

Üst-Alt göz kapağındaki bozukluklar nasıl ortaya çıkar?

Yüzdeki yaşlanma belirtilerinin ilk olarak ortaya çıktığı yer üst-alt göz kapağıdır. Başlayan deformeler zamanla gözü etkileyecek kadar sarkar. Gözün bütün çevresi bundan etkilenir. Şişme ve torbalanmalarda kendin gösterir. Kaz ayakları denilen derin çizgilerde göz kağaklarının bozulmasına neden olur.

Değişik kişilik yapılarının göz kapağı bozulmalarına etkisi nedir?

Bilindiği gibi Anadolu’da yaşayan insanlar duygusal bir yapıya sahiptir. Mutluluk, sevinç, öfke gibi bütün duygularını yüzlerine yansıtırlar. Bu durum mimik oluşumuna neden olur. Çok fazla kullandıkları mimik hareketleri yüzde deformasyonlara neden olur. Göz çevresindeki bozuklukları büyük ölçüde etkiler. Çok fazla ağlamak ve gülmek de deformasyonlara yol açar.

Göz Kapağı nasıl bozulur?

Sıralayacak olursak; sigara, mimikler, alkol, uyku düzensizlikleri, genetik problemler ve çevresel faktörler olarak sayabiliriz.

Göz kapağı estetiğinin yapılma yaşı

35-70 yaş aralığında göz kapağı estetiği sorunsuz olarak yapılır. 20 yaşından sonra da genetik nedenlerden dolayı ameliyat olunur. Doğuştan sorunu olan çocuklarda 6 yaşından sonra işlem yapılır.

Doğuştan sorunu olan hastalarda göz kapağı estetiği

Bu durum bir sağlık problemidir ve hastanın hemen tedavi edilmesi gerekir. Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmediği taktirde hasta kör olma riski taşır. Yöntem olarak fazla derinin alınması işlemi uygulanır.

Göz kapağı estetiğiyle yaptırılan diğer işlemler

Yüzdeki diğer bölgelerle kombine edilerek yapılan diğer işlemlerdir. Kişinin durumuna göre burun estetiği,kaz ayağı estetiği,yüz germe,yüz gençleştirme gibi operasyonlarla yapılır.

Göz kapağı esttetiğinin planlanması

İlk önce hasta muayene edilir. Üst ve alt göz kapağındaki yağ miktarı,cilt fazlalığı ve kas dokusundaki deformeye göre ameliyat planlanması belirlenir.

Operasyon öncesinde bölgede şişlik varsa nedeni araştırılıp sorun giderilir. Göz tansiyonu olanlar göz doktoru tarafından operasyon öncesi muayene edilmelidir.

Estetik cerrah tarafından kalp damar hastası olanlar değerlendirilerek operasyona alınır.

Göz kapağı estetiği yapılışı nasıl olmalıdır, acı hissedilir mi?

Göz kapağı estetiği 1-3 saatleri arasında gerçekleşir. İşlem sırasında kişi ağrı ve acı hissetmez. Üst göz kapağı çizgisinde ve alt göz kapağı kirpik altından kesiler açılır ve işlem buradan gerçekleşir.

Üst göz kapağında oluşan gevşek yapı giderilir. Fazla yağ ve deri alınarak kas dokusu tedavi edilir. Operasyon tamamlandıktan sonra kesi yerleri iz bırakmayacak şekilde dikilir. Hafif bir pansuman uygulanır.

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci

Anestezinin etkisi geçince hafif ağrılar olabilir. Basit ağrı kesiciler yardımıyla ağrılar giderilir. 1 gün süreyle gözler ovuşturulmamalıdır. 4-5 gün içerisinde gözdeki pansumanlar cerrahlar tarafından çıkarılır. Şişliklerin ve morlukların kontrol altında tutulması için hastanın 30-40 derecelik açıyla uyuması gerekir.

1-2 gün boyunca göze soğuk ugulama yapılmalıdır. İlk hafta içinde morluk ve şişlikler kaybolur. Oluşan kanlanma enfeksiyonu en aza indirir. Ameliyattan sonra kişinin kendini zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekir. Eğer kişi kendini zorlayıcı hareketler yaparsa gözde kanlanma oluşur ve şişlikler artar.

2 gün boyunca kitap, gazete okumak gibi gözü yoracak şeylerden kaçınılmalıdır.

Göz kapağı estetiğinin 5. gününden sonra araba kullanılabilir. Göz pomatları araba kullanıldıktan sonra sürülmelidir. Saçlar 2. günden sonra yüze su değmeyecek şekilde yıkanabilir. 4-5 gün sonunda banyo yapılır.

Suni ışık ve güneşten gözler korunmalıdır. Güneş gözlüğü bu durum için ideal olacaktır. Lensler ameliyattan sonraki hafta kullanılabilir. 2 haftada göz kapakları iyileşir.

Hasta kendine özen gösterdiği taktirde uzun yıllar estetik formunu koruyabilir.

Источник: https://www.tayfunturkaslan.com/goz-kapagi-estetigi/

Göz Kapağı Estetiği – Op. Dr. Ozge Ergun

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Ameliyatı yada Blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı cerrahisi ile alt ve üst göz kapağındaki fazla deri ve yağlar, göz altındaki torbalanmalar , göz kapaklarındaki sarkmalar gibi biçim bozuklulukları giderilir.

Böylece kişiye genç ve dinlenmiş bir görünüş kazandırılır. Bu ameliyatla göz kapağı ve gözün dış kenarındaki ince kırışıklıklar da bir miktar azalır. Bu ameliyat kadınlar kadar erkekler tarafından da oldukça sık talep edilmektedir.

Kimler göz kapağı estetiği için uygun adaylardır ?

Üst göz kapaklarının doğal çizgisini örten deri fazlalığı Üst göz kapağı derisinin, görmeye bile engel olacak derecede sarkması Alt göz kapağında torbalanma ve kırışıklar. Göz altında , halka ve morluklar Alt göz kapağının irisin altındaki göz akını gösterecek kadar sarkması.

Gençlerde bu ameliyat göz kapağı estetiği genellikle sadece göz kapağının altındaki yağ dokusunu almak amacıyla uygulanır . Daha ileri yaşlarda ise deri sıklılığını kaybetmiş olduğundan daha fazla deri alınması gerekebilir.

Doktorunuz ile yapacağınız Muayene esnasında bilmeniz gerekenler

Cerrahi bir prosedür olan Gözkapağı Ameliyatınızın başarısı ve güvenliği doktorunuz ile size özel gerçekleşen muayene esnasındaki karşılıklı şeffaflık ve açıklığıa bağlıdır.

Muayene esnasında size beklentileriniz, sağlık durumunuz ve yaşam tarzınız ile ilgili bazı sorular sorulacaktır.

Neden Göz Kapağı estetiği ameliyatı olmak istiyorsunuz sorusu doktorunuzun size soracağı ilk sorulardan biri olacaktır.

Güncel sağlık durumunuz ile ilgili detaylara sahip veya ilaç alerjileriniz var ise bu bilgiyi doktorunuzla kesinlikle paylaşın.

Düzenli kullanmakta olduğunuz ilaç,vitamin , bitkisel takviye,alkol,tütün ve uyuşturucu ameliyatınızın başarısı ve iyileşme hızı üzerinde belirli etkilere sahip oldukları için bu detay doktorunuz ve sizin için önemli olacaktır.

Doktorunuz ,prosedürün geçekleşeceği bölge veya bölgeler ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyabilir. Bu sebepten ötürü bu bölgelerin ölçülerini almak gerekirse fotoğraflamak ihtiyacı doğabilir.

Tüm bu bilgilere ilave olarak doktorunuz sizden daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatlar ve sağlık sorunları ile ilgili ölçüm ve raporlar talep edebilir.

Ameliyat esnasında kullanılacak anestezi yöntemi hakkında doktorunuz tarafından detaylı bilgi verilecek olup doktorunuzun tavsiyesi yönünde bir seçim yapılması doğru bir karar olacaktır.

Ameliyat Süreci

Üst ve alt kapaklar beraber bazen de hastanın ihtiyacına göre ayrı ayrı da yapılabilir.

İki problem vardır, torbaya neden olan sarkık yağlar ile sarkık cilt ve dokular.

Genel ya da lokal anestezi altında yapılan gözkapağı ameliyatların da , fazla deri sarkmalarını ve gözaltlarındaki torbaları almanın yanı sıra , sarkmış kaslarda
düzeltilebilir.

Muayenehanede veya hastanede yapılabilen bu ameliyat, kapsamına bağlı olarak 1–2 saat bazen daha uzun sürer .

Alt ve üst kapaklarından yağ kitlelerinin bir kısmı çıkartılır .

Üst kapaktaki kesiler, doğal hat ve kıvrımlar takip edilerek açılır ve genelde gözün dış kenarına göz kuyruğuna kadar uzatılır.

Alt gözkapağında ise genellikle kirpik diplerinde kesiler açılarak göz kuyruğuna kadar uzatabilir.

Cerrah, kesi boyunca çalışarak deriyi alttaki doku ve kastan ayırır, açığa çıkan fazla kas ve deriyi alınır.

Torbalanmaya neden olan yağlar fazla ise bir kısmı alınıyor kalanlar ise göz altındaki kemik üzerine yayılarak halkalı görünüm düzeltilir.

Kesiler dikişlerle kapatılır.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası nemli gazlı bezle pansuman yapılır.

Ameliyattan sonra bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık olabilir.

Hafif bir ağrı hissedilirse ameliyat sonrası birkaç gün ağrı kesici alınabilir.

Göz banyosu yapılmaz, gözkapağı derisi ince olduğundan ameliyat sonrası hızla şişip morarabilir.

Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla yüksek yastıkta yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres yapmanız önerilir.

Şişme ve morarma ilk hafta gerilir.

Gözkapağında meydana gelen renk değişimi hafif bir makyajla kapatılabilir.

Ameliyattan sonra kısa bir süre gözyaşı salgısı artabilir ve parlak ışığa karşı hassasiyet olabilir.

Ameliyatın ertesi günü ayağa kalkabilirsiniz ancak işinize ne zaman döneceğiniz iyileşme hızınıza bağlıdır.

Kısa sürede iyileşebilmek için 2-3 hafta aşırı hareket etmekten , öne eğilmekten kaçınmanız gerekir . Bu süre zarfında renkli camlı gözlüklerle gözlerinizi rüzgar ve güneşten korumanızda yarar sağlar.

Minimal yara izleri ise 6-8 ay içerisinde zor fark edilir hale gelir.

Doktorunuza sormanız gerekenler

 • Kaç yıllık Estetik ve Plastik Cerrahsınız ?
 • Ben bu işlem için uygun bir aday mıyım?
 • İyileşme süreci ne kadar sürebilir? Sosyal hayata ne zaman dönebilirim?
 • İyileşme sonrasında özel bakıma veya yardıma ihtiyacım olacak mı?
 • Ameliyatı takip eden yıllarda yüzümde ne tip değişiklikler olabilir?
 • Bu prosedürün sonucunda memnun olmazsam cerrahi ve cerrahi olmayan seçeneklerim neler dir?
 • Bu ameliyat ile ilgili Öncesi-ve-Sonrası fotoğrafları gösterebilir misiniz.

Источник: https://ozgeergun.com.tr/goz-kapagi-estetigi/

Göz Kapağı Estetiği – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği sırasında alt ve üst göz kapaklarında oluşan torbalar halindeki yağların, gevşeyen ve buruşuk bir görünümü olan derinin fazlalığının alınmasıyla, kişiye daha genç ve diri bir bakış kazandırma ve göz kapaklarında oluşan kırışıkların giderilmesi sağlanmaktadır.

Bu yöntem gözlerde olan sorunların giderilmesi için en etkili yol alarak kabul edilmektedir. Bunun yanında kaşların kaldırılması, yüz estetiği, rinoplasti, kırışıklıklar için yağ enjeksiyonu, elmacık kemiklerine silikon yerleştirme, lazer tedavisi gibi uygulamalarda göz kapağı ameliyatı sırasında uygulanabilir.

Bu şekilde kişilerde yüzün gençleştirme işlemi daha kolay yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatı hangi yaş gruplarındaki hastalara uygundur?

Bu tür estetik uygulamalar genellikle cildin elastikiyetini kaybetmeye başladığı 35 yaşından sonra uygulanmaya başlayarak, 70 yaşındaki hastalara kadar yapılabilir.

Ancak doğuştan göz kapağında düşüklük olması ve gözün renkli bölümünün yarısına kadar kapanması halinde, çocukluk döneminde göz kapağı düşüklüğü için ameliyat yapılabilir.

Göz kapaklarındaki düşüklüğün az olması halinde çocukların okul öncesinde ameliyat edilmeleri daha doğru olur. Bu ameliyat sırasında göz kapağını kaldıran kasın fazlalığı ve buradaki deri fazlalığı alınarak işlem tamamlanır.

Göz kapağında fazla düşüklük olan hastalarda göz kapağının kaşı kaldıran kasa asılması sayesinde başarılı sonuçlar alınır. Genç yaşlarda olan kişilerde genetik etkiler sebebiyle şekilsel sorunlar oluşursa bunlara göz kapağı ameliyatı uygulanabilir.

Göz kapağı estetiği nedir?

Yüz bölgesinde yaşlanma etkileri ve bozulmalar ilk önce göz çevresinde meydana gelir. Orta yaş olarak kabul edilen dönemde ve bazı kalıtsal etkenlerin etkisiyle genç yaşlarda oluşan üst ve alt göz kapağı sorunlarında kişiler olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüme sahip olurlar.

Kişinin bakışlarındaki canlılık söner, gençliğin verdiği dinamizm ortadan kalkar. Üst göz kapağında meydana gelen sarkmalar, gevşemeler, kat oluşumları, alt göz kapağında olan torbalanma ve şişkinlikler, ciltte sarkma ve derin çizgilerin yok edilmesi için uygulanan cerrahi işlemler göz kapağı ameliyatı olarak tanımlanır.

Bu uygulamalar risk taşımayan, sonuçları oldukça etkileyici ve rahatça uygulanabilen bir gençleştirme operasyonu olarak kabul edilir. Bu yüzden göz kapağı ameliyatı uygulanan hastalar bunu gizlemek için uğraşmaz.

Bu sorunlarından kurulmuş olan kişiler, uzun yıllar daha genç bir görünüme sahip olarak, hem psikolojik açıdan rahat olur hem de daha genç bir görünüme sahip olur.

Alt ve üst göz kapaklarında olan bozulmalar nasıl başlar?

Yüzde olan yaşlanma ve bozulmaların ilk etkilendiği ve çok fazla oranda etkilendiği bölge alt ve üst göz kapaklarıdır. Üst göz kapağının sarkması, gevşemesi yüzünden gözün üzerine düşmesi engellenemez. Zaman içinde göz kenarıyla kaş kenarı da bu durumdan etkilenir. Alt göz kapağında şişme ve torbalanma meydana gelir. Göz kenarlarında oluşan derin kaz ayakları bu bozulmalara eşlik eder.

Göz kapağı bozulmalarında kişilik yapısını etkisi nedir?

Bazı kişilik yapılarında duygusal etkiler daha fazla görülür. Bu kililer öfkelerini, sevinçlerini, üzüntülerini ve mutluluklarını hemen yüzleriyle gösterirler. Bu etkilere mimik hareketlerini çok fazla kullanırlar.

Bu yüzden yüzlerinde erken yaşlarda deformasyonlar oluşmaya başlar. Bu etkilerden en fazla üst ve alt göz kapağı etkilenir. Göz kapağı estetiği uygulanmış olan kişilerde bile sıkça ağlama estetiğin bozulmasına neden olur.

Göz kapağı estetiğini bozan sebepler nelerdir?

Göz kapağı ameliyatının yapılmasından sonra, kişilerde alkol ve sigara kullanımının olması, genetik faktörler, uyku düzensizliği ve yer çekimi etkisi nedeniyle yapılan estetik uygulamalar etkisini yitirebilir. Bu nedenle kişilerin daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Doğuştan göz kapağında düşüklük olması ve tedavisi nasıl yapılır?

Kişilerde bu sorunun doğuştan olması halinde, zaman kaybedilmeden tedavinin uygulanması gerekir.

Buna yapılacak müdahalenin gecikmesi durumunda, görme sağlığında bozulma ve kişinin körlükle karşı karşıya kalması söz konusu olabilir.

Kişide göz kapağı düşüklüğü göz bebeğini kapatacak derecede fazla olursa, göz kapaklarını yukarıda tutan kasın fazlalığı alınarak, burada olan fazla deri çıkartılır.

Göz kapağı ameliyatı ile aynı zamanda uygulanan estetik işlemler nelerdir?

Göz kapağının alt ve üstünde yapılan estetik işlemlerde, yüzde bulunan diğer sorunlarda yapılan operasyonlarla giderilebilir. Bakışların canlılığı ve yüzün gençleşmesi için hastalara şakak ve alın germe işlemi, kaş kaldırma, kaz ayaklarının giderilmesi, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, burun estetiği gibi estetik uygulamalarda aynı anda yapılabilir.

Göz kapağı estetiği planlaması nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatından önce hastanın yapılan muayenesi sırasında alt ve üst göz kapaklarında olan yağ fazlalığı, bu bölgede olan cilt fazlalığı, kas dokusunda olan bozulma oranı belirlenerek doğru bir ameliyat planlanması yapılır. Hastanın göz çevresinde oluşan şişliklerin nedeni belirlenir.

Bunlar yapılacak operasyon öncesinde değerlendirilir. Hastaların göz tansiyonu olması halinde, bunun da ameliyat öncesinde göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hastada olan kal ve damar hastalıkları, diyabet gibi rahatsızlıklarda göz önüne alınarak, doğru bir ameliyat planının yapılması gerekir.

Göz kapağı ameliyatından önce nelere dikkat edilmelidir?

 • Hastalar ameliyattan en az 2 hafta önce aspirin, E vitamini, ibrufen gibi ilaçları kullanmayı bırakmalıdır. Bu süreçte ilaç kullanılması gerekiyorsa, bunu doktora bildirmek gerekir.
 • Göz kapağı ameliyatı öncesinde yine sigara, puro gibi tütün mamullerinden uzak durulmalıdır. Tütün içeren ürünler kan dolaşımını olumsuz olarak etkileyeceğinden, ameliyatın başarısını da olumsuz etkiler. Hem anestezi konusunda riske neden olur, hem de yara iyileşmesini geciktirir.
 • Ameliyat öncesinde C vitamini her gün 3 defa 1000 mg olarak kullanılabilir. Bu yaraların iyileşmesinde olumlu etkiler yapacak bir uygulamadır.
 • Göz kapağı ameliyatı öncesinde yapılması gereken EKG, akciğer röntgeni ve göz muayenesi ihmal edilmemelidir. Bunlar ameliyatın yapılma zamanına etki edebilir.
 • Hastalarda hamilelik söz konusu olursa, ameliyatın ertelenmesi gündeme gelebilir.
 • Göz kapağı ameliyatı olacak hastalar alkol kullanmayı kesmelidir.
 • Ameliyat öncesindeki gece hastaların yemek yemeyi kesmesi gerekir. Eğer tansiyon ilacı gibi alması gereken ilaçlar varsa, bunları erken bir zamanda çok az suyla alabilir.
 • Göz kapağı ameliyatının yapılacağı gün hastaların saçlarına jöle, sprey gibi maddeler kullanmaması ve makyaj yapmaması gerekir.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Hastalarda yapılan üst ve alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi ay da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Yapılan ameliyat yaklaşık olarak 1-3 saat içinde tamamlanır. Bu operasyonda hastalar herhangi bir acı duymaz.

Yapılan müdahale üst göz kapağı kat çizgisinden ve alt göz kapağı kirpiklerin altından yapılan kesilerle uygulanır. Bu şekilde üst göz kapağı kas dokusunda olan gevşeklik ve sarkma giderilir. Kas dokusu ve bağ dokusu onarılır, fazlalık yağ dokusu ile deri alınır.

Daha sonra açılan kesi yeri belirgin olmayacak şekilde dikilerek kapatılır. Dikişlere yapılan hafif bir pansumanla işlem tamamlanır.

Göz kapağı ameliyatında iyileşme süresi nasıldır?

Göz kapağı ameliyatı olan hastalarda anestezinin etkisinin geçmesinden sonra, hafif ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar fazla rahatsızlık vermediğinden, ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir.

Hastaların dikkat etmesi gereken konu, ilk 24 saat içinde gözlerini ovuşturmamalarıdır.

Yapılan ameliyat sonrasında hastaların gözlerini tam olarak kapatmayan pansumanlar, doktor tarafından 4-5 gün içinde çıkartılır.

Ameliyat sonrasında gözlerde ve çevresinde oluşacak morlukların ve şişliklerin kontrol altına alınması için, en az 3 gece yatarken başa 30-40 derecelik bir açı verilmesi uygun olacaktır. Ayrıca 1-2 gün süreyle ameliyat bölgesine soğuk uygulama yapılabilir. Bu işlem morluk ve şişlikler için faydalıdır.

Göz ve çevresinde oluşan şişlik ve morluklar genellikle bir hafta içinde geçer. Gözde meydana gelen kanlanma, oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltabilir. Bu süreçte hastaların ağır hareketlerden kaçınması ve göz kapaklarını iyileşme olana kadar bunlara dikkat etmesi gerekir.

Bu hareketlere dikkat edilmediğinde, gözde kanama oluşması ve morluklar ile şişliğin artması söz konusu olabilir.

Göz kapağı ameliyatı olan kişiler 2 gün süreyle dikkat gerektirecek kitap, gazete gibi şeyleri okumaktan kaçınmalıdır. Hastalar ameliyattan sonraki beşinci ünden itibaren araç kullanabilecek duruma gelir. Ancak bu süreçte araç kullanıldıktan sonra göz pomatları sürmeyi ihmal etmemeleri gerekir.

Saçlarını yıkamak isteyen hastalar ikinci günden itibaren başını arkaya yatırarak yıkayabilir. Banyo için en az 4-5 gün geçmesi gerekir. İyileşme döneminde güneş ışığından ve fazla suni ışıktan gözlerin korunması gerekir. Bu ışıklara karşı güneş gözlüğü kullanılabilir.

Lens kullanan hastalar ise ameliyattan sonraki hafta lenslerini kullanmaya başlayabilir. Ameliyat sonrasında göz kapaklarındaki iyileşme 2 haftalık bir süreci bulur.

Bu süreçte dikkatli olan ve sonrasında kendine özen gösteren kişiler, göz kapaklarındaki sıkılaşma ve gençleşmenin verdiği estetik görünümü uzun süre korurlar.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği – Üst ve Alt Göz Kapağı Ameliyatı – HLC Estetik

Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanmanın yüzdeki en önemli belirtilerinden biri göz kapaklarındaki değişimlerdir. 30’lu yaşlarda başlar ve 50’li yaşlardan sonra deformasyonun hızı giderek artar. Sebepleri yaş, derinin cinsi, yer çekimi, uykusuzluk, yoğun çalışma temposu, kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi olarak sıralanabilir.

Bu süreçte göz kapaklarındaki kas dokusu incelir, göz kapağında bulunan yağ dokusu şişer, derideki bolluk artar. Üst göz kapağı gözün üstüne doğru düşer ve şişme yaşanır. Alt göz kapağında ise yanaklardaki sarkmaya bağlı olarak şişme gözlenir.

Bu durumda göz kapağı estetiği uygulanarak daha genç bir görünüm elde edilir.

“Göz kapağı estetiği ile göz kapaklarındaki düşüklük, kırışıklık ve sarkmalar cerrahi olarak giderilmektedir.”

Göz kapağındaki sorunlar genellikle estetik bir problem gibi görünse de ilerlemiş deformasyonların gözde çeşitli problemlere de neden olabileceği unutulmamalıdır. Böylece daha genç bir görünüm ve gözlerdeki ifadenin daha rahat açığa çıkması sağlanır.

“Göz kapağı estetik operasyonları ile 15 yıl öncesine geri dönmek mümkün olabilmektedir.”

Üst Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Eğer hasta sadece üst göz kapağı için estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyorsa lokal anestezi ile maksimum bir saat süren bir ameliyatla bu sorun giderilebilir.

Hastanın göz kapağında istenen şekli elde edebilecek biçimde kalemle çizim yapılır. Yapılan estetik kesiler sayesinde fazla deri ve kas çıkarılır.

Eğer yağ dokusunda bir artış söz konusu ise aynı ameliyat esnasında yağ dokusu da gerektiği kadar alınarak ameliyat tamamlanmış olur. Üst göz kapağı ameliyatı ağrısız bir müdahaledir.

Operasyon tamamlandığında görmeyi engellemeyecek şekilde bantlanır.

Üst göz kapağı estetiği sonrası: Soğuk baskı uygulaması ödem oluşmasını en aza indirecektir. İlk günlerde artarak şişme ve morluk görülmesi gayet normaldir ve bir iki hafta içinde tamamen yok olur.  Dik yatma ile şişlik azaltılabilir. Doktorunuzu size vereceği krem morlukları kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.

İlk dönemlerde batma, yanma hissi olabileceği gibi bu şikayetler basit ağrı kesicilerle ortadan rahatlıkla kaldırılabilir. Ameliyatı takip eden 5. gün gözdeki bantlar çıkarılır ve dikişler alınır. Tamamen iyileşme 6 haftayı bulacağı unutulmamalıdır. Ağır efor gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Yanakta oluşan sarkma ile birlikte ele alındığı için genellikle yüzün orta kısmına yapılan estetik müdahalelerle sonuca ulaşılır. Bu nedenle genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyatın planlamasına göre yaklaşık 2 ile 4 saat arasında tamamlanır. Alt göz kapağının hemen altıdan yapılan kesi ile deri ve kas dokusu birlikte yukarı kaldırılır.

Göz altı yağ dokusu çok fazla olmadığı hallerde yağ dokusuna müdahale edilmez, bu yağ dokusu göz çukurunda oluşacak çöküntünün dolmasını sağlayacaktır.

Alt göz kapağı estetiği sonrası: Ameliyat; alt göz kapağı ile birlikte yüzün hangi bölgesine müdahale edileceği ile ilgilidir. Ameliyatın planlama aşamasında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Ancak genel olarak risk içermeyen ve basit ağrılarla geçen kısa bir iyileşme süreci olduğunu söyleyebiliriz.

Üst göz kapağı için uygulanan bantlama, krem kullanımı alt göz kapağı ameliyatları sonrası da uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiğinde Merak Ettikleriniz

Kimler göz kapağı ameliyatı olabilir?

Eğer genel anestezi kullanılarak bir operasyon yapılacak ise kan tahlillerinin mutlaka yapılmış olması gerekir. Eğer tahlillerde bir sorun yok ise doktorunuz ameliyata onay verecektir.

Ameliyat sonrası görmede problem yaşar mıyım? Hatta kör olur muyum?

Öncelikle ameliyatı gerçekleştirecek doktorun deneyimi çok önemlidir. Görme fonksiyonunda bozukluk beklenmez. Görme yetisinin kaybedilmesi ise çok çok nadir olan bir durumdur. Eğer ameliyat sırasında veya sonrasında gözde kanama olursa hemen müdahale edilir ve gözdeki kan dışarı atılarak sorun çözülmüş olur.

Yeni görünümüme ne zaman tam olarak kavuşurum?

Ameliyatın niteliğine göre değişkenlik gösterir. Eğer alt göz kapağı estetiği yüzün diğer bölgeleri ile birlikte uygulanmış ise süreç daha uzun olacaktı. 6 hafta ile 12 ay arasında kabaca bir süre verilebilir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Göz kapağının yeni görünümü kaç yıl sürer?Yaş, cildin yapısı, yaşam biçimine (uykusuz kalma, sigara ve alkol tüketimi, kilo alımı) göre değişen sürelerde yeni görünüşünüzü koruyabilirsiniz. Doktorunuz ön muayene sonrasında sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymanız en sağlıklı sonucu yakalamanızı sağlayacaktır.
Göz kapağı ameliyatı ne kadara yapılıyor? Özel ya da devlet sigortaları kapsamına giriyor mu?

Ameliyatın maliyeti içeriğine göre değişkenlik gösterir. Özel ya da devlet sigortalarının kapsamı dışındadır.

Источник: https://www.hlc.com.tr/goz-kapagi-estetigi/

Dünyagöz Hastanesi – Göz Estetiği, Göz Kapağı Düşüklüğü, Göz Çevresi Sıkılaştırma, Göz Altı Torbaları, Arpacık

Göz Kapağı Estetiği

Göz Çevresi Estetiği

Göz Çevresi Estetiği

Estetik Paketler

Estetik Paketler

Oküloplastik cerrahi göz biliminin göz kapakları, gözyaşı yolları ve orbita (göz çukuru) hastalıklarıyla ilgilenen branşıdır. Okuloplasti bölümünde göz torbalarının alınmasından protez göze, göz içi tümör ameliyatlarından, kırışıklık tedavisine kadar her türlü tedavi ve estetik cerrahi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Daha Genç Görünmek İçin Bakışınızı Güzelleştirin

Göz çevresinde yaşam koşullarına ve yaşa bağlı olarak pek çok sorun ile karşılaşılabilir.

Bu sorunların tedavisinin ve kırışıklık tedavisi uygulamalarının, gözün görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için oküloplasti (göz estetiği) konusunda uzman göz doktorlarınca yapılması gerekmektedir.

Operasyonu yapacak doktorun göz estetiği konusundaki deneyimi ve komplikasyon riskinin önlenmesi için uygulamanın göz estetiğine özel tasarlanmış ameliyathanelerde gerçekleşmesi önemlidir.

Göz ve göz çevresi estetiği tedavileriyle daha genç ve dinç görünebilmek mümkün

Bu tip tedaviler ile üst göz kapağı sarkıklığı ve düşüklüklerinden, alt göz kapağı torbalarından tıbbın imkanları ile artık kurtulabilmek bizim seçimimiz oldu.

Bu tür bir tedavi kararı aldığımızda gözün anatomisine hakim, kozmetik cerrahi ilkelerini bilen; özel eğitim görmüş göz hekimleri tarafından yapılması, göz kapaklarının işlevselliğinin korunabilmesi ve doğabilecek komplikasyonlar sonucu oluşabilecek istenmeyen görüntülere engel olunabilmesi açısından çok önemli!

Yapılacak göz ve göz estetiği cerrahisi sonrası, kişinin görme alanı genişlerken, göz kapağı üzerindeki ağırlık hissi de azalıyor. Dolayısıyla, daha sağlıklı ve genç bakışlara sahip olabilmek hiç de zor değil.

Yapılan Tedaviler

 • Gözyaşı kanal tıkanıklığı
 • Hareketli göz protezi
 • Göz kapağı spazmları
 • Yüz felcine bağlı kapak bozuklukları
 • Tiroide bağlı göz çıkıklığı
 • Tiroide bağlı kapak bozuklukları
 • Göz çevresi kırışıklıkları
 • Göz kapağı şekil bozuklukları
 • Gözaltı torbaları
 • Alt ve üst göz kapak düşüklüğü

Yaşlanma belirtisi kırışıklıklardan kurtulmak için yapılan botulinum toksini uygulamalarında en önemli konu doğal görünümünün korunmasıdır. Dünyada şimdiye kadar milyonlarca kişiye uygulanan botulinum toksini, uzman ellerde iyi bir tedavi aracıdır. Ancak bir ilaç olan bu maddenin mutlaka uzman bir hekim tarafından ve sterilizasyon standartlarının gözetildiği hastane koşullarında yapılması önerilmektedir.

Dünyagöz hastanelerinde kullanılan botulinum toksini ürünü FDA onaylıdır. Kullanılan ilacın güvenirliği açısından doktorunuzdan bu bilgiyi mutlaka isteyiniz.

Botulinum Toksini, göz hastalıklarında hem tedavi hem de estetik amaçla kullanılmaktadır. Göz kapaklarının istemsiz kasılması ile seyreden hastalıklarda en etkin tedavidir.

Estetik amaçlı olarak başta kaş ortası, alın ve kazayağı kırışıklıkları olmak üzere yüz mimik kırışıklıklarını etkin biçimde düzeltilmektedir. Botulinum toksini uygulamaları sonrasında kişi hemen iş hayatına dönebilir.

Botulinum toksininin etki süresi 4 – 6 ay arasında değişebilmektedir. Etki kaybolmaya başladığında hekimin önereceği bir dönemde tekrarlanmalıdır.

Botulinum Toksini Uygulamasında Neden Dünyagöz’ü Tercih Etmelisiniz?

Botulinum Toksini yüzde uygulama alanı yoğunlukla göz çevresi olduğu için, göz branşının üst ihtisas alanlarından biri olan ‘okuloplasti’ alanında uzmanlaşmış göz hekimleri tarafından yapılması en doğru sonuca görüterecektir.

Göz çevresine yapılacak uygulamaların, gözün görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için oküloplasti (göz estetiği) konusunda uzmanlaşmış göz doktorlarınca yapılması gerekmektedir.

En uygun yöntemler ve kişiye özel uygulanan Botulinum Toksini tedavisi, göz çevresi estetiği, göz altı torbaları operasyonları, göz kapağı estetiği, göz kapağı spazmlarının giderilmesi ve tiroide bağlı göz çıkıklığı operasyonları gibi tedaviler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, merkezlerimizdeki uzmanlarımızdan ücretsiz konsültasyon alabilirsiniz.

Kardeş Programı

Eğer kırışıklıklarınıza veda edip daha genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız şimdi tam zamanı! Sadece kendiniz değil, sevdiğiniz bir yakınınızla geldiğinizde botulinum toksini uygulamasından birlikte faydalanabilir ve hem cildinizi güzelleştirip hem dostluğunuzu pekiştirebilirsiniz! Bu şekilde hem sevdiklerinizi güzelleştirmiş hem de bütçenizi korumuş olursunuz.

Göz estetiği konusunda uzmanlaşmış doktorlarımızın yapacağı uygulamayla doğal görünümünüzü bozmadan en sağlıklı görünüme kavuşabilirsiniz. Bunu yaparken artık botulinum toksini anneniz, arkadaşınız veya sevdiğiniz başka biriyle daha paylaşarak güzelliğin tadını birlikte çıkarabilirsiniz.

Dudak ve Yüz Dolgusu

Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyaluronik asit (HA) molekülü cildin dolgun görünümünü sağlayan en önemli yapı taşlarından biridir.

Yaşlanma ile birlikte vücudumuzda azalmaya başlayan HA maddesi biyolojik olarak üretilip cildin nemlendirilmesinden kırışıklıkların doldurulmasına kadar tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde üretilmektedir.

HA maddesinin azalması kendini özellikle ağız çevresi, kaş ortası ve göz kenarları, kaz ayakları bölgesinde beliren çizgisel çöküntülerle kendini göstermektedir.

Laboratuvar ortamında üretilmiş HA maddesinin kullanıldığı dolgu uygulaması çizgisel çöküntülerin doğal hali korunarak uygulanmaktadır. Bu uygulamanın sonucunda yüzdeki hacim kaybı yenilenir, çökmüş yanaklar ve ağız çevrenizdeki çöküntüler doldurulur, dudak hatları belirginleştirilir ve onlara daha fazla hacim kazandırılır.

Dolgu İşlemi Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

 • Dudak dolgunlaştırma ve dudak kontörünü belirginleştirmede
 • Derin kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde
 • Ağız kenarı kıvrımlarının giderilmesinde
 • Dudak ve çene arasındaki çökmelerin doldurulmasında

Hyaluronik asit (HA) molekülü içeren dolgu maddesinin dudaklara uygulanması dudak dolgusu olarak geçmektedir. Dudak dolgusu ile;

 • Dudaklar dolgunlaştırılarak ön plana çıkarılır.
 • Dudaklardaki orantısızlık düzeltilir.
 • Dudak çevresi çizgileri doldurulur.
 • Dudak çizgisi ve kontörü yapılandırılır.

Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu, Hyaluronik asit (HA) molekülü içeren dolgu maddesinin yüzdeki hacim kaybı, yanakların çökük durması, elmacık kemiklerinin küçük veya orantısızlıkları, yüz hatlarının yaş sebebi ile kaybolması gibi durumlarda sorunların var olduğu noktalara yapılmasıdır. Yüz dolgusuyla ayrıca çenedeki orantısızlık ve kontur sorunları da giderilebilir.

Bu yöntemle sorunlar eş zamanlı olarak çözümlendiği için etkili bir sonuç elde edilir. Yüz dolgusunda dolgu maddesi aşağıdaki noktalara enjekte edilir:

 • Alın
 • Kaşlar
 • Kaş çevresi
 • Göz çevresi
 • Burun üstü, ucu ve burun kenarları
 • Elmacıklar
 • Yanaklar
 • Çene

Yüz ve Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanır / Uygulanmaz?

Dolgu uygulamaları aşağıda verilen özelliklere sahip kişilerde başarıyla sonuçlanmaktadır:

 • Yüzünde hacim kaybı olanlar
 • Yüz ve alın çizgileri ortaya çıkan veya var olan çizgileri derinleşenler
 • Elmacık kemikleri ve yanak dolgunluğu azalanlar
 • Dudak hacmi azalanlar ve dudakları ince olanlar
 • Çene konturu bozulanlar
 • Kaşları düşük olanlar

Gebe, emzirme döneminde olanlar, ergenlik çağındakiler ve ilaç tedavisi sürecinde olanlara uygulanması önerilmemektedir.

Yüz dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Yüz dolgusu uygulama tekniği ve bölgenin anatomik özelliklerine bağlı olarak değişse de, genel olarak yüz bölgesinde 18-24 ay kalıcılık gösterirken, dudak bölgesinde genellikle 6-9 ayda erimektedir.

Gözaltında oluşan morluklar, çökmeler ve halkalar günümüzde yaygın bir estetik sorun olarak karşımıza çıkıyor. Gözaltı ışık dolgusu, bu sorunların çözümü için özel olarak geliştirilmiş hyaluronik asit jel dolgu uygulamasıdır.

Bu işlem gözaltına aydınlık bir görünüm verdiği için ışık dolgusu olarak adlandırılmış olsa da, aslında temel olarak çok az miktarda özel bir hyaluronik asit formülünün, ince uçlu iğnelerle gözaltına enjekte edilmesi şeklinde uygulanıyor.

Gözaltındaki morluklar ve halkalar kırışıklığa sahip olmayan veya az miktarda kırışıklığı olan kişileri olduklarından daha yaşlı göstermektedir. Ayrıca kişi kendini bu görünümle daha yaşlı ve yorgun hissederek kendine olan özgüvenini de kaybedebilir.

Gözaltı ışık dolgusu uygulamasında alana verilen Hyaluronik asit homojen bir şekilde yayılarak etki gösterir.

Gözaltı ışık dolgusuyla yanak ve gözaltları arasındaki çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar başarıyla tedavi edilebilirken; içeriğinde bulunan protein, vitamin, aminoasit ve antioksidanlar sayesinde gözaltı morluklarında da belirgin bir azalma görülmektedir.

Cilt Bakımı

Ergenlik çağından itibaren uygulanabilir.

Güvenilir ve yeni teknoloji ürünleri kullanılarak yapılan bu işlem ile tek seanste anında sağlıklı, doğal ve arındırılmış bir cilt elde edilebilmektedir. İşlem uzman estetisyen tarafından yapılmakta olup kişinin cilt yapısına en uygun destekleyici ürünlerle gerçekleştirilmektedir.

Bu ürünler tüm yüz bölgesinin bakımında olduğu gibi boyun ve dekolte bölgesinin gençleştirilmesinde de kullanılmaktadır. Gözaltı bakımları da uzman eller tarafından uygulanmaktadır.

Источник: https://www.dunyagoz.com/landings/gozestetigi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.