Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Tedavisi, Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Birçok kişi, hayatının büyük bir bölümünde göz kuruluğu sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu sağlık sorunu 7’den 70’e birçok kişi de görülmektedir.

 Kuru gözler, gözyaşlarınızın gözlerinize yeterli olmamasından dolayı meydana gelmektedir. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz olabilir.

 Örneğin, yeterli gözyaşı üretme sorunlarından oluşabilmektedir ya da düşük kalitede gözyaşı üretmesinden dolayı oluşabilmektedir.

Kuru gözler sizleri oldukça rahatsız eder. Eğer kuru göz sorununuz varsa, gözleriniz de acı hissi veya yanma hissi olabilir. Bisiklet sürme, birkaç saat için bilgisayar ekranında bakma, klimalı bir odada bulunma, uçakta olma gibi belirli durumlarda göz kuruluğu ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak yapacak olduğunuz tedaviler ile, gözlerinizi daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Bu tedaviler yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları içerebilir. Muhtemelen kuru göz semptomları kontrol etmek için süresiz olarak bu tedbirleri almak gerekir.

Genellikle her iki gözü etkileyen belirti ve bulgular şöyle sıralanmaktadır;

 • Gözlerinizde batma, yanma veya cızırtı hissi
 • Göz ya da çevresinde lifli mukus
 • Işığa duyarlılık
 • Göz kızarıklığı
 • Gözlerinde bir madde varmış hissi
 • Zorla takılan kontakt lensler
 • Gece sürüş zorluğu
 • Tahriş olan kuru gözlerde sulanma,
 • Bulanık görme veya göz yorgunluğu

Doktoru Ne Zaman Görmeniz Gerekmektedir?

Eğer uzun süreli kırmızılı tahriş olmuş gözler, yorgun ya da ağrılı gözlerde de dahil olmak üzere bu tarz şikayetleriniz varsa, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Kuru göz, gözyaşı eksikliğinden kaynaklanır. Gözyaşları su, yağlar ve mukusun bir karışımıdır. Kuru göz oluşumu da kişilere göre farklılık göstermektedir. Nedenleri ise yazımızın devamında sizlere verilmiştir.

Yeterince gözyaşı üretemez olduğunuz zaman göz kuruluğu sorunu oluşabilir. Azalmış gözyaşı üretiminin yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Yaşlanma
 2. A eksikliği, diyabet, romatizmal arterit, lupus, skleroderma, Sjögren sendromu, tiroid bozuklukları ve vitamin gibi bazı tıbbi durumlar
 3. Yüksek kan basıncı, akne, doğum kontrolü ve Parkinson hastalığı için antihistaminler, dekonjestanlar, hormon replasman tedavisi, antidepresanlar ve ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 4. Lazer göz ameliyatı, bu prosedüre ilişkin kuru göz semptomları genellikle geçici olmaktadır.
 5. İnflamasyon veya radyasyon bezi hasarı

Gözyaşı buharlaşmasının yaygın nedenleri şunlardır;

 1. Rüzgar, duman ya da kuru hava
 2. Bilgisayar başında çalışma
 3. Göz kapağı problemleri (entropion)

Gözyaşı zarının üç temel tabakası vardır: Yağ, su ve mukoza. Bu tabakaların herhangi birinde sorun olması göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz Kuruluğu Testleri ve Tanısı Nelerdir?

Göz kuruluğunun nedenlerini belirlemek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır;

 • Kapsamlı bir göz muayenesi: Doktorunuz göz kuruluğunun nedeninin bulunmasına yardımcı olması için genel sağlık ve göz sağlığının tam durumunun anlaşılmasını içeren bir göz testi yapabilir.
 • Gözyaşlarının hacmini ölçerek yapılan muayene: Doktorunuz Schirmer testi kullanarak gözyaşı üretimini ölçebilir. Bu testte, blot şeritleri alt göz kapaklarınıza yerleştirilir. Beş dakika sonra doktorunuz tarafından batırılmış şeritteki gözyaşlarının miktarı ölçülür.
 • Gözyaşlarının kalitesini belirleyen muayene: Gözyaşlarınızın buharlaşmasından önce ne kadar uzun süre durduğunu doktorunuz kornealar yardımı ile anlamaktadır.

1.Suni Gözyaşı

Ara sıra ya da hafif kuru göz semptomları olan çoğu insan için düzenli olarak reçetesiz suni gözyaşlarını kullanmak yeterli olacaktır. Günde birkaç kez alacak olduğunuz bu suni gözyaşları, göz kuruluğunuz için sizlere iyi gelecektir. Ancak göz kuruluğunuz daha ciddi ise, sizlere yardımcı olacak diğer tedavi seçeneklerini denemeniz gerekmektedir.

2.Altında Yatan Nedene Bağlı Olarak Tedavi Seçenekleri

Bazı durumlarda, altta yatan bir sağlık sorunu, tedaviler ile birlikte belirti ve kuru göz semptomlarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin kullanmış olduğunuz bir ilaç, sizlerde yan etki olarak göz kuruluğu oluşumuna neden olabilir. Bunun için doktorunuz ile konuşarak kullanmakta olduğunuz ilacı değiştirebilirsiniz.

Dışa dönük kapakları (Ektropiyonun) gibi bir gözkapağı durumu sorunu varsa, doktorunuz göz kapaklarında (oküloplastik cerrah) plastik cerrahi konusunda uzmanlaşmış bir göz cerrahına sizleri se edebilir. Eğer romatoid artrit varsa doktorunuz sizleri bir romatologa se edebilir.

3.İlaçlar

Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şunlardır:

 • Göz kapağı iltihabı azaltmak için kullanılan ilaçlar: Doktorunuz inflamasyonu azaltmak için antibiyotik önerebilir. Bazı göz damlaları ya da merhemler de kullanılabilir. Antibiyotikler genellikle ağız yoluyla alınır.
 • Göz damlaları ile kornea iltihabını kontrol etmek: Gözlerinin (kornea) yüzeyi üzerinde iltihaplanma, bağışıklık bastırıcı ilaçlar siklosporin (Restasis) ya da kortikosteroid içeren ilaç göz damlası ile kontrol edilebilir. Kortikosteroidler olası yan etkileri nedeniyle uzun süreli kullanım için ideal değildir.
 • Uyarıcı gözyaşı ilaçları: Bu ilaçlar gözyaşı üretiminin artması için yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar; haplar, jel ya da göz damlası olarak kullanılabilir. Olası yan etkileri ise terlemedir.
 • Kendi kanından yapılan göz damlaları: Bunlara otolog kan serum damla adı verilmektedir. Başka tedaviye yanıt vermeyen ağır kuru göz semptomları varsa bu tedavi bir seçenek olabilir. Bu göz damlaları için, kan örneği alınarak kırmızı kan hücreleri işlenir ve daha sonra bir tuz çözeltisi ile karıştırılmaktadır.

4.Özel Lensler

Göz kuruluğunda insanlara yardım etmek için tasarlanmış yeni kontakt lensler hakkında doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Bazı insanlar, şiddetli göz kuruluğunu engellemek ve nem düzeyini korumak için özel kontakt lens tercih edebilir. Bunlara skleral lensler veya bandaj lensler denir.

5.Blokaj Yağ Bezleri

Bloke yağ bezleri, göz kuruluğuna çare olabilir. Tedavi sırasında, göz yuvası gibi görünen bir cihaz gözünüzün üzerine yerleştirilir. Bu alt göz kapağında hafif bir sıcak masaj sunar. Prosedür az 15 dakika sürer.

6.Işık Tedavisi

Göz kapaklarına yapılan masajın ardından, yoğun atımlı ışık tedavisi denilen bir teknik ile şiddetli göz kuruluğu olan insanlar tedavi edilebilir.

7.Diğer Tedaviler

Gözyaşı kanallarınızı kapatarak aynı zamanda gözyaşı kaybınızı azaltabilirsiniz. Gözyaşı kanalları minik silikon fişler (tıkaç) ile takılabilir. Bunlar kolayca çıkarılabilir. Ya da gözyaşı kanalları ısıyı kullanan bir prosedür ile takılabilir. Bunlara termal koter denilmekte ve daha kalıcı bir çözüm olmaktadır.

8.Alternatif Tıp

Bazı alternatif tıp yaklaşımları da göz kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar;

 • Yağ asitleri: Diyetinize omega-3 ve omega-6 yağ asitleri eklemeniz ile birlikte göz kuruluğu belirti ve semptomları hafifleyebilir. Buna takviye olarak keten tohumu, somon, sardalye ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda kullanılabilmektedir.
 • Hintyağı göz damlaları: Bu göz damlaları gözyaşı buharlaşmasını azaltarak belirtileri artırabilir.
 • Akupunktur: Bazı insanların göz kuruluğu semptomlarını akupunktur tedavisi ile aştıkları görülmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Göz kuruluğu 50 yaş üstü kişilerde sık görülür.
 • Kadınlarda görülme riski daha fazladır. Menopoz, gebeliğe bağlı hormonal değişiklikler ve doğum kontrol hapları buna neden olmaktadır.
 • Balık, ceviz ve bitkisel yağlarda bulunan omega-3 yağ asitleri, karaciğer, havuç, brokoli, veya A vitamini düşük olan bir diyet
 • Kontakt lens

Komplikasyonları Nelerdir?

 1. Göz enfeksiyonları
 2. Göz yüzeyinde hasarlar
 3. Gözlerinizi tam olarak kullanamadığınız için yaşam kaliteniz düşer.

Göz Kuruluğunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

 1. Gözlerinize hava üflemekten kaçının.
 2. Havaya nem ekleyin. Özellikle kış zamanlarında buna dikkat etmelisiniz.
 3. Koruyucu gözlükler kullanınız.
 4. Uzun, göz yoran işler zamanında küçük molalar verin.
 5. Çöl bölgelerinde ve uçaklarda yüksek irtifalarda, hava son derece kuru olabilir. Böyle bir ortamda sık sık gözyaşı buharlaşmasını en aza indirmek için bir defada birkaç dakika için gözlerinizi kapatın.
 6. Bilgisayarınızı göz seviyenizin altında bir noktaya yerleştirin.
 7. Sigarayı bırakın ve dumandan kaçının.
 8. Suni gözyaşlarını kullanın.
 9. Gözlerine uygulayacak olduğunuz sıcak bir bez göz kuruluğuna iyi gelecektir.
 10. Göz kapaklarına hafif bir sabun kullanın. Bebek şampuanı ya da başka bir yumuşak sabun kullanın.

Источник: //evdesifa.com/goz-kurulugu-tedavisi/

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilebilir

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu her yaşta meydana gelebilen bir hastalıktır. Geçici bir durumda da olabilir veya kronik bir halde de olabilir. Göz kuruluğu tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Göz kuruluğunun belirtileri nedir ve neden meydana gelir ?

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu

Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi nedir, sizin için anlattık. Göz kuruluğu, gözün gözyaşlarını düzgün bir şekilde üretemediği veya üretilen gözyaşlarının çok çabuk yok olmasıyla oluşan rahatsızlığa verilen addır. Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması kuruma ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu durum tedavi edilmediği taktirde; ağrıya, ülserlere, korneadaki yaralara ve bazı görme kayıplarına yol açabilir. Bununla birlikte bu hastalıkta kalıcı görme kayıplarına nadir olarak rastlanmıştır. Göz damarları çok fazla kızarıklık yapar ve gözde kaşıntı olur. Kızarıklık ve kaşıntı hastayı çok fazla rahatsız edebilir.

Bu hastalık, bilgisayar başında oturma veya uzun süre kitap okuma gibi bazı faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırır. Ayrıca uçak gibi kuru ortamlar için toleransı düşürebilir.

Göz kuruluğu sendromu hastalığının tıbbi alanda ki diğer isimleri şunlardır: kuru göz sendromu, keratokonjonktivitis sikka (KCS),fonksiyon bozukluğu sendromu, lakrimal keratokonjonktivit.

Kornea, bir grup hücrenin ve proteinlerin katmanlar halinde düzenlendiği, oldukça organize ve net bir yapıdadır, ancak enfeksiyona karşı onu besleyecek veya koruyacak kan damarları yoktur. Bunun yerine, gözyaşlarından yararlanmaktadır. Göz kuruluğu hastalığına yakalandığınızda korneanın zarar görmesi son derece olasıdır.

Gözyaşları ve Göz Kuruluğu

Gözyaşları, gözyaşı bezi tarafından yapılır; genel göz sağlığı ve iyi bir görüş için gereklidir. Gözyaşları, göz yüzeyini yıkayarak nemli tutar ve gözü pisliklerden temizler. Ayrıca bakteri ve diğer enfeksiyon türlerine karşı gözü korumaya yardımcı olurlar.

Göz; yüzeyini yıkamak, beslemek ve korumak için sürekli gözyaşı üretir. Ayrıca göze toz kaçması, göz enfeksiyonu veya tahrişi gibi acil durumlarda gözyaşı salgılanır. Lakrimal bezler tarafından yeterli gözyaşı üretilmediğinde göz kuruması oluşur.

Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci onları sağlıksız hale getirebilir ve göz kurumasına neden olabilir

Göz Kuruluğu Tipleri

 1. Gözyaşı Yetersizliğinden Kaynaklanan Kuruma: Gözyaşı bezlerinin sağlıklı göz yüzeyini korumak için gözyaşlarının sulu bileşenlerinden yeterince üretemediği bir bozukluktur.

 2. Buharlaşmadan Kaynaklı Göz Kuruluğu: Göz kapağında bulunan meibom bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu bezler, buharlaşmayı yavaşlatan ve gözyaşlarını dengede tutan gözyaşı lipidini oluşturur.

Kuruma şunlardan dolayı olabilir:

 • Kornea yüzeyinin, lakrimal bezin veya konjonktivanın iltihaplanması
 • Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci
 • Göz yüzeyinde büyüme (tiroid hastalığında ki gibi)
 • Estetik ameliyatlardan kaynaklanmış, göz kapağı bozulmaları.

Kuru Göz Hastalığı Belirtileri

 • Gözde yanma meydana gelmesi.
 • Gözün içinde bir şey varmış gibi oluşan batma hissi.
 • Çok kuru gözyaşları ve takiben aşırı gözyaşı atakları.
 • Gözde meydana gelen akıntı
 • Göz ağrısı ve kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Gözyaşı ile ağlayamama
 • Bilgisayara bakma, kitap okuma gibi işlemleri yaparken gözde zorlanma.
 • Göz yorgunluğu
 • Kaşıntı

Bunlar bazı kuruluk belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler sadece hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir.

Not: Bu semptomlarını uzun süredir yaşıyorsanız, bir doktora danışmak ve duruma profesyonel bir teşhis koymak son derece önemlidir. Göz kuruması kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Yaşlılar da göz kuruluğuna sık sık rastlanmaktadır. Bebeklerde bu oran daha düşüktür. Ancak kuruluk her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla görünmektedir. Menopoz döneminden sonra da sıklıkla bu hastalığa yakalanılmaktadır. Bebeklerde ortaya çıkan kuruluk sendromlarının hemen tedavi edilmesi gereklidir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruması geçici veya kronik bir durum olabilir. Bazı nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı olabilir (antihistaminikler, sakinleştiriciler, belirli kan basınçlı ilaçlar, Parkinson ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti depresanlar.)
 • Göz kapaklarının üzerinde veya çevresinde cilt hastalıkları göz kurumasına neden olabilir.
 • Göz kapaklarındaki bezlerin, örneğin meibom bezi hastalıkları gibi hastalıklar işlev bozukluğuna ve göz kurumasına neden olabilir.
 • Hamilelik durumu etkili olabilir.
 • Hormon tedavisi gören kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Rekfraktif cerrahi işlemlerinden sonra gelişebilir.
 • Kimyasal ya da termal yanıklardan kaynaklanabilir.
 • Uzun süreli kontak lens aşınmasından korneanın sansasyon kaybı.
 • Kimyasal duman veya sigara dumanı gibi maddelere aşırı derecede maruz kalmak. Bu çok fazla kaşıntı oluşumuna da neden olur.
 • Alerjilerde bu hastalıkla ilişkilendirilebilmekte ve yanlış sonuçlara varılabilmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak doktorunuz belirtileri hafifletmek için çeşitli tedaviler uygulayabilir. Bu hastalık hayat boyu sürebilir. Kronik durumlarda tam anlamıyla tedavisi yapılamasa bile hastanın hayatına yaptığı olumsuz etkiler önlenebilir. İlk olarak hastalığın altında yatan bir sebep olup olmadığı belirlenmelidir.

(örneğin Sjögren sendromu veya meibomian disfonksiyonu sendromu) Eğer altta yatan bir sebep varsa ilk önce onun tedavi edilmesi gerekir. Anti-inflamatuar bir ilaç olan siklosporin, kuru göz tedavisinde kullanılabilen tek reçeteli ilaçtır. Korneal hasarı azaltır, temel gözyaşı üretimini arttırır ve kuru göz semptomlarını azaltır.

İlaçların işe yaraması için düzenli kullanılması şarttır. Bazı ciddi göz kurumalarında, kısa süreli kullanılmak üzere kortikosteroid göz damlaları iltihabı azaltmak için gereklidir. Bu hastalık birçok farklı şeyden kaynaklanabildiği için birçok farklı tedavisi vardır. Sadece lensiniz bile buna sebep oluyor olabilir. Bu yüzden tedavi için doktora danışmak şarttır.

Göz çok hassas bir organ olduğu için kendiniz bir tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/goz-kurulugu-belirtileri.html

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? | Evde Tedavi Bitkisel Çözüm

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğuna ne iyi gelir, bitkisel çözümler ve doğal yöntemler nelerdir?  Göz kuruluğu için yapılması gerekenler ve göz kuruluğuna kesin çözüm önerileri hangileridir?

İleri derecede göz kuruluğu yaşayanlar, sizler için de harika tedavi yöntemlerini sıraladık. Hazır mıyız? O zaman başlıyoruz.  

Источник: //www.fiskosta.com/goz-kuruluguna-ne-iyi-gelir.html

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu, gözün üst kapaklarının içerisinde göz yaşı bezleri vardır. Bu göz yaşı bezleri ve konjonktivada bulunan küçük küçük bezlerden düzenli bir salgı vardır ve bu salgı göz yaşını oluşturur. Göz yaşının azalmasına göz kuruluğu denir.

Göz yaşı üst göz kapağından salgılanır ve korneadan aşağıya doğru akar. Korneanın çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın göz kırpmadan 15 saniye durabilme yeteneği vardır. Fakat göz yaşı kalitesinin bozulduğu durumlarda bu göz yaşı film tabakası 5 saniye kadar bir sürede bozulabilir ve bu durumda göz kuruluğu belirtileri meydana gelir.

Göz kuruluğu nedenleri

Göz yaşını salgılayan birçok bez bulunmaktadır ve bu bezlerin göz yaşı salgısını bozan durumlarda göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz yaşının salgılanmasını sağlayan ana bez üst göz kapağının dış bölümünde ve kapağın içerisinde yaklaşık 12-13 mm’lik bir bezdir.

Bu bezin refleks olarak çalışma fonksiyonu vardır ve gözün içerisine kaçan toz ve benzeri bir durumda kaçan bu maddeyi dışarı atabilmek için bu bez birden bire çalışır.

Bunun dışında gözün içerisinde konjonktiva da daha küçük bezler vardır ve bu bezler sürekli ve az göz yaşı salgılarlar. Bu bezlerin genellikle yaşa bağlı olarak çalışmaları azalır ve göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğu kadınlarda daha sık görülür.Örneğin menopoz dönemine yaklaşıldığında göz yaşında azalma olur. 50’li yaşlarda erkeklerde de göz yaşı azalması meydana gelir.

Bunların dışında en sık göz kuruluğuna neden olan etken ise alerjidir. Alerji bu küçük ve büyük göz yaşı bezlerinin bozulmasına yol açarak göz kuruluğu yapar. Ayrıca kullanılan ilaçlar (özellikle antialerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) ilaçlarda göz yaşı salgısında bozulmaya neden olur.

Göz kuruluğuna neden olan diğer etkenler, sjögren sendromu, çok fazla bilgisayar ekranına ve televizyon ekranına bakma, uzun süre kontakt lens kullanımı, alkol kullanımı, uyku ilaçları, kimyasal yanıklar, sigara dumanı, uzun süre klimalı ortamda durmak, cerrahi operasyonlar ve bazı romatizmal hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir.

İlaçlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Göz kuruluğuna neden olan birçok ilaç vardır.

Bu ilaçlar, alerji ilaçları, antidepresif ilaçlar (psikiyatri ilaçlarının geneli), ergenlik döneminde kullanılan sivilce, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan basıncını düşüren ilaçlar, parkinson ilaçları, doğum kontrol ilaçları, hormon tedavisi ilaçları gibi ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bu tip ilaçlar ile tedavi görenler mutlaka göz muayenesine gidip, göz yaşı takviyesi almalıdır ya da ilaçların dozları bu duruma göre düzenlenmelidir.

Göz kuruluğu belirtileri

Göz kuruluğu arttıkça, gözün üzerindeki kornea tabakasındaki irritasyonda artar. Göz kuruluğu olan kişinin gözünde kum varmış hissi, yabancı tozlar gözde dolaşıyormuş gibi hisler, göz kuruluğuna enfeksiyonda eklenir ise gözlerde kızarıklık, çapaklanma, yanma gibi şikayetler başlayabilir.

Göz kuruluğu teşhisi

Göz kuruluğu teşhisi göz doktorunun yapacağı basit bir muayene ile konulur. Muayenenin yanı sıra hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır. Bunun dışında, göz yaşının özel boyalar ile boyanması veya ”göz yaşı şeritleri” ile göz yaşı miktarının tayini de tanıda kullanılan bir yöntemdir.

Göz kuruluğunun tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz kuruluğu tedavi edilmez ise bireyin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Göz kuruluğu sorunu olan insan kendini yorgun, uykusuz ve çevresindeki insanlarda onu bitkin olarak görür.

Göz kuruluğu olan insanlar ışığa karşı hassas olurlar.

Ayrıca gözde sadece kuruluk hissi değil, batma, yanma, hisleri de olacağı için hasta oldukça rahatsızdır ve bu durum gözde enfeksiyon oluşmasına ve buna bağlı kornea tabakasının delinmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu nedene yönelik tedavi edilir. Göz kuruluğu antidepresan ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise hastanın psikiyatri doktoru ile görüşülerek ilaç dozu veya ilaç içeriği ayarlanır.

Tedavide en önemli unsur göz yaşı kuruluğunun nedeni ve tipidir. Bazı hastalarda göz yaşı eksikliği çok az olmamasına rağmen hasta göz kuruluğundan şikayet edebilir.

Bu durumda göz yaşının kalitesini düzeltmeye yönelik tedavi uygulanır.

Göz kuruluğu tedavisinde genellikle suni göz yaşı damlaları kullanılır. Fakat hasta bu damlaları kendisi alıp kullanmamalıdır. Öncelikle göz kuruluğunun nedeni göz doktoru tarafından araştırılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar ve damlalar kullanılmalıdır.

Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen göz kuruluğunda cerrahi yöntem ile göz yaşı kanallarına konulan bir tıkaç sayesinde gözde bulunan göz yaşının göz yüzeyinde kalması sağlanır.

Fakat bu tıkacın kayması, yer değiştirmesi gibi sıkıntıları da vardır. Alerjik göz kuruluğunda buna yönelik tedavi uygulanır.

Diğer nedenlere yönelik göz kuruluğu tedavisinde de neden olan faktörlere yönelik araştırmalar ve tedaviler uygulanır.

Göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

Göz kuruluğu olan insanların en çok dikkat etmesi gereken durum göz kırpmayı unutmamaktır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar göz kırpma egzersizleri yapmalıdırlar. Radyatör ve klimalı çalışma ortamlarını buhar makineleri ile nemlendirmek faydalı olur.

Göz kuruluğu şikayeti olan birisi uçak yolculuğu yapacak ise yanında suni göz yaşı bulundurmalıdır. Aşırı soğuklar, aşırı sıcaklar rüzgarlı hava gibi çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olur.

Bu durum göz kuruluğu şikayeti olmayanlarda çok etkili olmadığı gibi, göz kuruluğu şikayeti olanlarda dışarıya çıkacakları zaman koruyucu gözlük kullanmaları gereklidir.

Uyurken odanın nemlendirilmesi göz kuruluğunda fayda sağlar.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/goz-kurulugu-neden-olur-goz-kurulugu/

Göz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz Kuruluğu Tedavisi

Bildiğimiz gibi, tüm omurgalıların göz boşluğunda, çeşitli bezler tarafından, gözlerin temizlenmesine ve nemlenmesine yardım eden, berrak ve tuzlu bir sıvı salgılanır. Bunun adı gözyaşıdır. Gözyaşı, göz çukurunda kayganlık sağladığı gibi, bakteri türlerini de parçalayan enzimler içerir ve toz ve benzeri yabancı cisimcikleri yanağa veya gözyaşı kanalı vasıtasıyla burna doğru sürükler. 

Gözyaşı iki farklı yoldan üretilir. İlki, göz yaşının yavaşça ve sabit hızdaki üretimidir. Bu yol, gözdeki normal kayganlığı sağlar.

Diğeri ise, gözün uyarılmasıyla, üzüntü, sevinç, korku gibi yoğun duyguların hissedilmesi sonucu, içinde bulunulan duygusal duruma cevap niteliğinde salgılanan gözyaşıdır.

Çok gülme, gözün kaşınması, esneme, ağrı çekme, kimyasal ve mekanik tahriş gibi durumlar da gözyaşı salgısı artar.

Göz yaşının salgılanmasından birçok bez sorumludur. Gözyaşını salgılayan ana bez, üst göz kapağının üzerinde bulunur. Bu bez, yaklaşık 12-13 milimetre uzunluğundadır.

Gözyaşını onlarca kanal aracılığıyla kapaklardan göze doğru taşıyan ve korneanın üzerinden akıtan bu bez, refleksif olarak çalışır. Bir de, gözün konjonktiva tabakasında ve göz kapaklarının altında yüzlerce küçük bez vardır.

İşte bu bezler de, az önce bahsettiğimiz gibi gözyaşının sabit hızdaki ve az miktardaki gözyaşı üretiminden sorumludur. 

Gözyaşı Tabakası

Gözün yüzeyinin pürüzsüz, kaygan olmasını sağlayan ve temizliğini garantileyen göz yaşı tabakası, kişinin gözünü kırpması sonucu oluşur. Net bir görüş için gözyaşı tabakası gereklidir. Gözyaşı tabakası 3 katmandan oluşur. Bu katmanların en dışındaki, yağ katmanıdır. Gözyaşının buharlaşmasına mani olur ve gözyaşını gözün üstünde tutar. Ortadaki katman, su katmanıdır.

Bu katman ise gözü temizler ve oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer. İlaveten, gözün kurumasını da engeller. Son katman olan mukus katmanı, korneanın yüzeyindeki bozukluğu örter ve düzeltir. Ayrıca, gözyaşı tabakası için de taban işlevini görür. Suyun gözün tüm yüzeyine yayılmasını ve bu yüzeyin nemli kalmasını sağlar. Mukus katmanı olmaz ise, su yüzeye tutunup kalamaz.

 

Gözyaşı tabakasının fonksiyonları şöyle sıralanabilir:

 • Dış dünyayla göz arasında bir bariyer görevi görür.
 • Optik fonksiyonu sağlar, gözlüm camı gibidir.
 • Göz kapaklarının gözün üzerinde rahatça kaymasına yardım eder.
 • Gözün kurumasına mani olur. 
 • Mikropları öldürücü niteliktedir, böylece olası iltihaplanmaların da önüne geçer.
 • Yabancı cisimciklerin göze yapışmasını ve orada kalmasını engeller.
 • Korneaya oksijen iletimi yapar, korneayı besler.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşı bezlerinin salgılama işleminde bir sorun olursa, gözün rahatça temizlenmesi ve nemlenmesini sağlayacak miktarda gözyaşı salgılanmaz ve gözün yüzeyinde bozulmalar meydana gelir.

Gözün yüzeyi düzgün ve eşit şekilde örtülmez, oksijen geçişi dengelenemez, ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bu duruma, “kuru göz” de denir.

Göz kuruluğu, doğru zamanda ve doğru biçimde tedavi edilmezse kronik enflamasyon yaşanabilir ve kimi zaman görme bozuklukları dahi görülebilir. 

 • Yaş yükseldikçe gözyaşı üretimi düşer: Kuru göz, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok yaşlılarda rastlanan bir sorundur. Çünkü, yaş arttıkça kişinin gözyaşı üretimi azalır ve gözyaşı kalitesi düşer. 
 • Kadınlarda daha çok görülüyor: Cinsiyetler arasında baktığımızda ise, göz kuruluğunun en çok kadınlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle menopoz döneminde gözyaşında azalma meydana gelebilir. 
 • Alerjik sebepler: Gözyaşını azaltan bir diğer sebep de, alerjidir. 
 • Artrit ve göz kuruluğu: Artrit sorunu yaşayanların da diğer kişilere göre daha fazla göz ve ağız kuruluğu yaşadığı tespit edilmiştir. Kuru göz ve ağız kuruluğu, artrit ile birleşince, ortaya “sjogren sendromu” denen sorun ortaya çıkar. 
 • Sık kullanılan ilaçlarla göz kuruluğunun ilişkisi: Tüm bu sebeplerle birlikte, çok sık kullanılan ilaçların da göz kuruluğuna neden olduğu bilinir. Bu ilaçların başında antialerjik ilaçlar, antidepresanlar, idrar artıran ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları, uyku hapları ve ağrı kesiciler gelir. Bu tip ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekiyorsa ve göz kuruluğu hayatı zorlaştırmayacak düzeydeyse göz ardı edilebilir. Ancak bu bir sorun yaratıyorsa, suni gözyaşı tedavisi uygulanabilir. Bu sebeple, göz kuruluğu yaşayan birinin, kullandığı tüm ilaçları göz doktoruna bildirmesi gerekir. 
 • Teknolojik aletler: Gözleri kırpmadan uzun süre telefona, tablete veya bilgisayara bakmak da göz kuruluğuna neden olur. 
 • Hastalık ve vitamin eksikliği: Şeker hastalığına bağlı durumlarda da göz kuruluğu meydana gelebilir. Vücuttaki A vitamini eksikliğinin de göz kuruluğuna yol açtığı bilinir. 
 • Göz tansiyonu: Göz tansiyonu rahatsızlığının tedavisinde birçok göz damlası kullanır. Bu damlalar da kimi zaman göz kuruluğuna yol açabilir. 
 • Çevresel etkiler: Sert rüzgarlar, çevredeki polenlerin sayısının artması, klima, duman, sigara dumanı, güneşin altında çok fazla kalmak gibi etkiler de göz kuruluğunu tetikleyebilir. Bilhassa, yaz aylarında klima bulunan ofislerde çalışanların göz kuruluğundan daha çok şikayet etmesi olasıdır. 
 • Göz kapağının işlevini yerine getirmemesi: Göz kapağında bir fonksiyon sorunu varsa, kapak görevlerini yerine düzgünce getiremiyorsa göz kuruluğu yaşanabilir. Mesela, ameliyat geçirmiş bir göz kapağı tam olarak kapanamıyorsa göz düzgün şekilde nemlenmez. Veyahut, gözde bir şişkinlik olduysa kapak gözleri muntazam şekilde örtemez ve kuruluk yaşanır.
 • Makyaj malzemeleri: Kimi zaman, doğal olmayan makyaj malzemeleri gözün oksijen almasına mani olarak buharlaşmayı hızlandırır. Bu durum da gözyaşının hızlıca uçmasına ve tükenmesine sebep olur.

Göz Kuruluğunun Belirtileri 

Gözyaşı, korneanın etrafındaki koruyucu bir film tabakası gibidir. Bu film tabakası, göz kırpmadan 15 saniye kadar durmamızı sağlar. Ancak, gözyaşı olduğu halde, bu gözyaşının kalitesi yetersizde; bahsettiğimiz film tabakası 5 saniye içinde bozulur. Bu durumda da kuruluk belirtileri ortaya çıkar. 

 • Gözde batma, yanma ve kaşınma hissi oluşur.
 • Göz kuruluğu, kişinin gözüne kum kaçmış, gözünde yabancı cisimler varmış gibi hissetmesine yol açar.
 • Gözün beyaz kısımlarında kızarma meydana gelir.
 • Işığa karşı, özellikle floresana duyarlılık artar.
 • Duman, sigara dumanı ya da rüzgar gibi dış etkenler gözleri her zamankinden fazla rahatsız eder.
 • Kontakt lens kullananlar, lenslerini her zamankinden daha zor takıp çıkarır ve kullanır.
 • Gözde yorgunluk meydana gelir.
 • Görmede bulanıklık gözlemlenir.
 • Yoğun olarak çapaklanma yaşanır. Bu aynı zamanda, bir enfeksiyonun da habercisi olabilir.
 • Gözde aşırı sulanma da meydana gelebilir. Çünkü, gözde kayganlığı sağlayan miktarda gözyaşının olması, aşırı uyarılmaya ve aşırı gözyaşı salgılanması durumuna yol açabilir. Bu da, gözdeki drenaj sisteminin bu durumu kaldıramadığına ve gözyaşını dışarı akıttığına delalettir.
 • Tüm bu şikayetler sabah güneş doğduktan ve akşam güneş battıktan sonra artar.

Sıkça tekrarlanan göz kuruluğu, gözde iltihaplanmaları da beraberinde getirir. Kimi zaman, korneanın çizilmesi gibi ciddi göz problemleri de meydana gelebilir. 

Göz Kuruluğunun Teşhisi 

Göz kuruluğu, göz doktorunu yapacağı standart bir muayene sonunda tanısı konabilen bir rahatsızlıktır. Kimi zaman, doktor gözyaşının niteliklerini tespit eden testler yapılmasını da isteyebilir.

Gözyaşı testi yapılacaksa, alt kapağın iç bölümüne özel bir filtre kağıt parçası konur ve farklı durumlarda nasıl gözyaşı üretimi yapıldığı ölçülür. Bu testin adı Schirmer testidir.

Bir başka gözyaşı testinde ise, göze boya damlatılır ve belirli boyanma şekillerinin araştırması yapılır. 

Göz kuruluğu Nasıl Geçer, Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Olur?

Estetikle her uzvumuzu gençleştirebilmenin mümkün olduğu günümüzde, estetikle gençleşmesini sağlayamadığımız tek şey gözümüzdür. 

Göz kuruluğu, nedene yönelik şekilde tedavi edilmelidir. Mesela, eğer göz kuruluğu antidepresan kullanımı sonrasında meydana gelmişse, bu durum ilacın tetiklediği bir durum da olabilir. Bu durumda, rahatsızlık ilgili tüm doktorların sürece müdahale edilmesiyle tedavi edilmelidir. 

Tedavinin en önemli belirleyicisi, gözyaşı kuruluğunun nedeni ve ne tür bir kuruluk olduğudur. Kimi zaman, gözyaşı miktarı azalmasa da kuruluktan şikayet edilebilir. Bu durumda da, gözyaşının kalitesi düşmüştür. Tedavi bu duruma yönelik olmalıdır. 

Göz kuruluğunun geçmesi için kullanılabilecek birçok tedavi yöntemi vardır. Gelin bu

yöntemleri inceleyelim:

Suni gözyaşı takviyesi: Göze, suni gözyaşı damlası damlatılır. Suni gözyaşı, normal gözyaşı gibidir. Gözün kayganlaşıp nemlenmesine yardım eder. Batma belirtisi beklenmeden suni gözyaşı tedavisine başlanabilir. Suni gözyaşlarının çok çeşitli alternatifleri vardır. Göz kuruluğu yaşayan kişi için en uygun olan suni gözyaşı damlasına göz doktoru karar vermelidir.

Tıkaç kullanımıyla gözün kendi salgısının korunması: Hastalarda suni gözyaşı yeterli olmazsa, gözyaşı kanalının göz kapağındaki alt veya üst ucuna özel tıkaçlar konulabilir. Bu tıkaçlar, kanalların ağzını geçici ya da kalıcı olarak kapatarak gözün kendi salgısı korur ve gözler nemli kalmış olur. Bu sayede, suni gözyaşı kullanılıyorsa, onun da etki süresi uzar.

Bandaj kontakt lens kullanımı: Gözde kişiyi çok fazla rahatsız edecek derecede kuruluk varsa, damlaya devam etmek suretiyle bandaj kontakt lens kullanımı da önerilebilir.

Göz kuruluğu tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. İlaçlar bir kez kullanılıp bırakılmamalıdır. İhtiyaç halinde, suni gözyaşı takviyesi devam etmelidir. 

Göz kuruluğu yaşanmaması için alınabilecek önlemler var mıdır?

Göz kuruluğu kontrol edilemeyen nedenlere bağlı olmadığı müddetçe, engellenmesi için yapılabilecek birkaç şey vardır. 

 • Uzun süre TV, telefon ya da bilgisayar kullanılması gerekiyorsa, ilgili cihazların ekranına, göz kapaklarının biraz kapalı durmasını sağlayacak şekilde üstten bakmak.
 • Okumaya ve ekrana bakmaya mümkün olduğunca sık aralıklarla ara vermek ve uzağa bakarak gözleri dinlendirmek.
 • Ekrana çok yakından bakmamak.
 • Kontakt lens kullanımında, göz doktorunun lensle ilgili tüm ihtarlarına dikkat etmek ve lensleri sıkça çıkararak gözlere hava aldırmak. Asla ve asla lenslerle uyumamak.
 • Gözlerin ve göz kapaklarının temizliğine dikkat etmek. Pis ortamlardayken ya da kirli ellerle gözü ovuşturmamak.
 • Kuru ortamda çalışılıyorsa, havayı nemlendirici cihazlar kullanmak.
 • Doğrudan ateş önünde oturmamak.
 • Klimalı ortamlarda uzun süre kalmamak.
 • Floresan ışıktan mümkün olduğunda kaçınmak.
 • Uyunan odanın nemli olmasına özen göstermek. (Büyük boy bir havlu ıslatılıp kalorifere konursa oda nemlendirilebilir.)
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda güneş gözlüğü takmak.
 • Organik kozmetik ürünleri kullanmak, çok fazla makyaj yapmamak.
 • Makyajı silmeden uyumamak.
 • Omega-3 ve keten tohumu gibi besin takviyeleriyle yağ bezlerinin üretim şeklini normale çevirmeye çalışmak.
 • Düzenli olarak göz doktoruna muayene olmak.

Источник: //www.makaleler.com/goz-kurulugu-neden-olur-nasil-gecer

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi