Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilebilir

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz kuruluğu her yaşta meydana gelebilen bir hastalıktır. Geçici bir durumda da olabilir veya kronik bir halde de olabilir. Göz kuruluğu tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Göz kuruluğunun belirtileri nedir ve neden meydana gelir ?

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu

Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi nedir, sizin için anlattık. Göz kuruluğu, gözün gözyaşlarını düzgün bir şekilde üretemediği veya üretilen gözyaşlarının çok çabuk yok olmasıyla oluşan rahatsızlığa verilen addır. Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması kuruma ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu durum tedavi edilmediği taktirde; ağrıya, ülserlere, korneadaki yaralara ve bazı görme kayıplarına yol açabilir. Bununla birlikte bu hastalıkta kalıcı görme kayıplarına nadir olarak rastlanmıştır. Göz damarları çok fazla kızarıklık yapar ve gözde kaşıntı olur. Kızarıklık ve kaşıntı hastayı çok fazla rahatsız edebilir.

Bu hastalık, bilgisayar başında oturma veya uzun süre kitap okuma gibi bazı faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırır. Ayrıca uçak gibi kuru ortamlar için toleransı düşürebilir.

Göz kuruluğu sendromu hastalığının tıbbi alanda ki diğer isimleri şunlardır: kuru göz sendromu, keratokonjonktivitis sikka (KCS),fonksiyon bozukluğu sendromu, lakrimal keratokonjonktivit.

Kornea, bir grup hücrenin ve proteinlerin katmanlar halinde düzenlendiği, oldukça organize ve net bir yapıdadır, ancak enfeksiyona karşı onu besleyecek veya koruyacak kan damarları yoktur. Bunun yerine, gözyaşlarından yararlanmaktadır. Göz kuruluğu hastalığına yakalandığınızda korneanın zarar görmesi son derece olasıdır.

Gözyaşları ve Göz Kuruluğu

Gözyaşları, gözyaşı bezi tarafından yapılır; genel göz sağlığı ve iyi bir görüş için gereklidir. Gözyaşları, göz yüzeyini yıkayarak nemli tutar ve gözü pisliklerden temizler. Ayrıca bakteri ve diğer enfeksiyon türlerine karşı gözü korumaya yardımcı olurlar.

Göz; yüzeyini yıkamak, beslemek ve korumak için sürekli gözyaşı üretir. Ayrıca göze toz kaçması, göz enfeksiyonu veya tahrişi gibi acil durumlarda gözyaşı salgılanır. Lakrimal bezler tarafından yeterli gözyaşı üretilmediğinde göz kuruması oluşur.

Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci onları sağlıksız hale getirebilir ve göz kurumasına neden olabilir

Göz Kuruluğu Tipleri

 1. Gözyaşı Yetersizliğinden Kaynaklanan Kuruma: Gözyaşı bezlerinin sağlıklı göz yüzeyini korumak için gözyaşlarının sulu bileşenlerinden yeterince üretemediği bir bozukluktur.

 2. Buharlaşmadan Kaynaklı Göz Kuruluğu: Göz kapağında bulunan meibom bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu bezler, buharlaşmayı yavaşlatan ve gözyaşlarını dengede tutan gözyaşı lipidini oluşturur.

Kuruma şunlardan dolayı olabilir:

 • Kornea yüzeyinin, lakrimal bezin veya konjonktivanın iltihaplanması
 • Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci
 • Göz yüzeyinde büyüme (tiroid hastalığında ki gibi)
 • Estetik ameliyatlardan kaynaklanmış, göz kapağı bozulmaları.

Kuru Göz Hastalığı Belirtileri

 • Gözde yanma meydana gelmesi.
 • Gözün içinde bir şey varmış gibi oluşan batma hissi.
 • Çok kuru gözyaşları ve takiben aşırı gözyaşı atakları.
 • Gözde meydana gelen akıntı
 • Göz ağrısı ve kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Gözyaşı ile ağlayamama
 • Bilgisayara bakma, kitap okuma gibi işlemleri yaparken gözde zorlanma.
 • Göz yorgunluğu
 • Kaşıntı

Bunlar bazı kuruluk belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler sadece hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir.

Not: Bu semptomlarını uzun süredir yaşıyorsanız, bir doktora danışmak ve duruma profesyonel bir teşhis koymak son derece önemlidir. Göz kuruması kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Yaşlılar da göz kuruluğuna sık sık rastlanmaktadır. Bebeklerde bu oran daha düşüktür. Ancak kuruluk her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla görünmektedir. Menopoz döneminden sonra da sıklıkla bu hastalığa yakalanılmaktadır. Bebeklerde ortaya çıkan kuruluk sendromlarının hemen tedavi edilmesi gereklidir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruması geçici veya kronik bir durum olabilir. Bazı nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı olabilir (antihistaminikler, sakinleştiriciler, belirli kan basınçlı ilaçlar, Parkinson ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti depresanlar.)
 • Göz kapaklarının üzerinde veya çevresinde cilt hastalıkları göz kurumasına neden olabilir.
 • Göz kapaklarındaki bezlerin, örneğin meibom bezi hastalıkları gibi hastalıklar işlev bozukluğuna ve göz kurumasına neden olabilir.
 • Hamilelik durumu etkili olabilir.
 • Hormon tedavisi gören kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Rekfraktif cerrahi işlemlerinden sonra gelişebilir.
 • Kimyasal ya da termal yanıklardan kaynaklanabilir.
 • Uzun süreli kontak lens aşınmasından korneanın sansasyon kaybı.
 • Kimyasal duman veya sigara dumanı gibi maddelere aşırı derecede maruz kalmak. Bu çok fazla kaşıntı oluşumuna da neden olur.
 • Alerjilerde bu hastalıkla ilişkilendirilebilmekte ve yanlış sonuçlara varılabilmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak doktorunuz belirtileri hafifletmek için çeşitli tedaviler uygulayabilir. Bu hastalık hayat boyu sürebilir. Kronik durumlarda tam anlamıyla tedavisi yapılamasa bile hastanın hayatına yaptığı olumsuz etkiler önlenebilir. İlk olarak hastalığın altında yatan bir sebep olup olmadığı belirlenmelidir.

(örneğin Sjögren sendromu veya meibomian disfonksiyonu sendromu) Eğer altta yatan bir sebep varsa ilk önce onun tedavi edilmesi gerekir. Anti-inflamatuar bir ilaç olan siklosporin, kuru göz tedavisinde kullanılabilen tek reçeteli ilaçtır. Korneal hasarı azaltır, temel gözyaşı üretimini arttırır ve kuru göz semptomlarını azaltır.

İlaçların işe yaraması için düzenli kullanılması şarttır. Bazı ciddi göz kurumalarında, kısa süreli kullanılmak üzere kortikosteroid göz damlaları iltihabı azaltmak için gereklidir. Bu hastalık birçok farklı şeyden kaynaklanabildiği için birçok farklı tedavisi vardır. Sadece lensiniz bile buna sebep oluyor olabilir. Bu yüzden tedavi için doktora danışmak şarttır.

Göz çok hassas bir organ olduğu için kendiniz bir tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/goz-kurulugu-belirtileri.html

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz kuruluğu başlangıcı durumunda kuruluk hissi ilk fark edilen belirti olsa da, birlikte yaşanan diğer belirtiler şunlar olabilmektedir:

 • Yanma hissi
 • Gözlerde kaşınma
 • Gözlerin ağırlaşması
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde kızarma
 • Fotofobi (ışığa karşı hassasiyet)
 • Bulanık görme (1)

Göz kuruluğu belirtileri kuru, kaşıntılı, kırmızı, yanan veya ağrıyan gözleri içermektedir. Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş aynı zamanda aşırı batma, göz kapağında pütürlü ya da kumlu bir his ve geçici görme bulanıklığına da yol açabilmektedir.

Sürekli olarak göz kuruluğu yaşanması durumunda, potansiyel olarak gözdeki kornea inflamasyonu veya enfeksiyonu gibi nadir fakat ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kuru göz belirtilerinin yaşanması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. (2)

Kuru ve Kaşıntılı Gözler

Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş tıpkı burun akıntısı olmadan alerji belirtileri yaşamaya benzemektedir. Kuru ve kaşıntılı gözler oldukça rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Gözde bir şey olmadığı halde sürekli gözlerde kum benzeri bir şeyler varmış gibi hissedilmektedir.

Kuru ve Kızarmış Gözler

Kuru, kırmızı gözler, kişinin oldukça yorgun ya da hasta görünmesine neden olabilmektedir. Gözlerdeki kan damarlarını daraltarak kızarıklığın giderilmesini sağlamak için tasarlanmış olan göz damlaları bulunmaktadır, ancak zamanla daha az etkili olabilmektedir.

Kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözler gibi diğer göz kuruluğu belirtileri durumu daha da kötüleştirebilmektedir, bu nedenle hem göz kuruluğu hem de gözlerde kızarıklık yaşanması durumunda bir doktora başvurulmasında fayda vardır. (3)

Kuru ve Yanan Gözler

Göz kuruluğu belirtilerini gittikçe kötüleşmesi durumunda, göz yüzeyinde hasar meydana gelebilmektedir. Kuru ve yanan gözler, nem eksikliğinin gözün hassas dokularına zarar verdiğinin bir göstergesi olabilmektedir.

Gözler oluşan bu şiddetli yanma hissi nedeniyle kişi sürekli olarak gözlerini kapatıp açma ihtiyacı hissedebilmektedir. Buna rağmen yeterli gözyaşı üretilmediği için gözleri sürekli kapatıp açma zamanla daha da tahrişe yol açmaktadır. (4)

Kuru ve Ağrılı Gözler

Gözlerdeki kuruluk sonucu meydana gelen tahriş, kaşıntı, gözleri sürekli olarak açıp kapama gözlerde ağrının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Gözleri çevreleyen kaslar yorgun ve rahatsız olmakta ya da artan tansiyon veya sürtünme nedeniyle gözün kendisi ağrımaktadır.

Aşırı Gözyaşı Üretimi

Gözyaşı eksikliği nedeniyle oluşan aşırı gözyaşı üretimi oldukça şaşırtıcı olabilmektedir. Ancak, gözyaşları da kendi içinde çeşitli olabilmektedir. Normalde gözleri rahatça nemlendiren gözyaşları, su, yağlar ve mukustan oluşan bir karışımdan oluşmaktadır.

Bu bileşenler farklı alanlarda üretilmekte ve göz yüzeyinde karıştırılmaktadır. Duygu veya kuru göz iritasyonu ile tetiklenen yoğun, akan gözyaşları çoğunlukla sudur. Bu yaşlar yağ ve mukus tarafından sağlanan kayganlaştırma özelliklerine sahip değildir ve bu nedenle de, gözlerin daha da kuru olmasına yol açabilmektedir. (5)

Gözlerindeki Kumlu Olma Hissi

Kuru, kaşıntılı, kızarık, yanan veya ağrılı gözlerde bir şey olmadığı halde içinde çok ince kum benzeri bir şeylerin var olduğu hissi oluşabilmektedir. (6)

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının yeterli miktarda üretilmemesi sonucu ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşı pek çok nedenden dolayı yetersiz kalabilmektedir.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Göz kuruluğu problemi yaşandığında, gözlerde bir yanma hissi oluşabilmekte veya göz hassaslaşabilmektedir. Bir uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya birkaç saat boyunca bir bilgisayar ekranına baktıktan sonra da göz kuruluğu yaşanabilmektedir.

Göz kuruluğu için yapılan tedaviler genellikle olumlu bir sonuç vermektedir. Bu tedaviler arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları bulunmaktadır. Göz kuruluğu belirtilerini kontrol altına almak için muhtemelen bu tedbirleri süresiz olarak almanız gerekecektir. (7)

Göz Kuruluğu Nedir? fazlası için tıklayınız

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu neden olur? Gözün gözyaşı akış sisteminde yaşanan bir bozukluk gözlerin kurumasına neden olabilmektedir. Diğer yandan, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava da göz kuruluğuna yol açabilmektedir. Göz kuruluğuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Hormonal değişiklikler
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğunu iyileştirmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.

Göz kuruluğunu tedavi etmek için uygun olan bazı seçenekler şunlardır:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanmak
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini artırmak
 • Kullanılan ilacın bir yan etkisi olarak göz kuruluğu yaşanıyorsa, bu durumu doktora bildirmek
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel tedaviler uygulamak
 • Daha ciddi durumlar için göz kuruluğu ameliyatı (9)

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kuruluğu tanısı ve tedavisi için bir göz doktoruna başvurabilirsiniz. (10)

Göz Kuruluğu Tedavisi detayı için bakınız

Источник: //www.acil.net/goz-kurulugu-belirtileri/

Göz Kuruluğu Görmeyi Engelliyor mu? — Multi Yaşam

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

A vitamini gözler için oldukça etkilidir. Korneanın gözümüze gelen ışıkları emmesine yarayan alıcılar kendilerine gerekli olan besini A vitamininden alırlar. Bu vitaminini, kümes hayvanlarından, kırmızı etten, süt ürünlerinden ve yumurtadan elde edebiliriz.

Göz kuruluğu Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde çok nadir görülürler. Bunun sebebi ise bu ülkelerde insanlar hayvansal ürünlere gelişmemiş ülkelerde olan kişilere göre daha rahat ulaşabilirler.

Vücudumuzda bulunması gereken A vitamini ihtiyacı ise yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

9-13 yaş arası600 mikrogram14 yaş ve üzeri700 mikrogram

Yaş AralığıDeğeri
0-6 ay arası bebeklerde 400 mikrogram
7-12 ay arası bebeklerde 500 mikrogram
1-3 yaş arası 300 mikrogram
4-8 yaş arası 400 mikrogram

Hamile kadınlarda ise:

Yaş AralığıHamileEmziren
14-18 yaş arası 750 mikrogram 1200 mikrogram
19-50 yaş arası 770 mikrogram 1300 mikrogram

Bu rakamlar sağlık sorunu olmayan insanlar için geçerlidir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz daha farklı tavsiyelerde bulunabilir.

Göz kuruluğu kimlerde görülür?

Göz kuruluğu daha çok hayvansal gıdalara erişimi olmayan ya da çok kısıtlı olan kişilerde görülür. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4,4 milyon ilk okul öğrencisi bu rahatsızlığa sahipti.

Hamile kadınların diğer yetişkinlere göre A vitamini alımına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi için gereken besin ve vitaminleri anne karşıladığı için kendilerinde oluşacak göz kuruluğunun gece körlüğüne yol açma riski daha yüksektir.

Göz kuruluğunun belirtilerinden bazıları şöyledir:

 • Gözde yanma ve batma hissi
 • Gözünüzde bir şey varmış gibi bir pütürlülük hissi
 • Gözde acı ve rahatsızlık hissi
 • Bulanık görme
 • Göz yorgunluğu, uzun süre kitap okuyamama ve bilgisayara bakamama gibi

Televizyon izlerken, bilgisayara veya akıllı telefonlara bakarken farkında olmadan daha az göz kırpmaya başlarsanız bu da göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğunun en büyük risk faktörü yaştır. Aslında göz kuruluğu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülür. Göz kuruluğu en çok menopoz sonrası kadınlarda görülmekle birlikte, erken menopoza giren kadınların göz kuruluğu sebebiyle gözlerinin zarar görmesi olasıdır.Bazı ilaçlar göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunlar antihistaminler, idrar söktürücüler, dekonjestanlar (tıkanıklık giderici ilaçlar), antidepresanlar ve tansiyon ilaçlarıdır.Göz ya da göz kapağı enfeksiyonları ve hastalıkları gibi iltihaba sebep olan durumlar ve alerjiler, gözyaşı üretimini etkileyerek göz kuruluğuna sebep olabilir. Şeker hastalığı, romatoid artrit ve tiroid problemleri olan insanlar da göz kuruluğu riski altındadırlar. Ayrıca fazla vitamin kullanımı ya da vitamin eksikliği de sebeplerden olabilir.Gözler duman, kuru hava, rüzgar ile temas ettiğinde gözyaşı daha çabuk buharlaşarak göz kuruluğuna sebep olur.Normal şartlarda gözlerimizi 10-15 kere kırparız. Bu sayede gözün ihtiyacı olan nemi sağlar ve gözyaşının kurumasını engelleriz. Ama bilgisayar gibi ekranlara dikkatli bakarken bu sayı 3-4’e düşer. Bu durumda gözün bazı yerlerinde kuruluk oluşur.Bazı farklı sebeplerden dolayı (gözyaşı bezlerinin iltihabı gibi) korneayı besleyen ve koruyan yeterli gözyaşı üretilmeyebilir.Gözyaşınızda yağ, su ve mukus bulunur. Gözyaşındaki yağ, gözyaşını mühürleyerek kornea beslenmeden ve kayganlaştırılmadan evvel gözyaşının buharlaşmasını engeller. Mukus, gözyaşının gözün her yerine eşit dağılmasını sağlar. Eğer yeteri kadar yağ ve mukus üretemiyorsanız, gözyaşınız korneayı korumada ve beslemede yetersiz kalabilir ve gözde kuruluk meydana gelir.

Göz kuruluğu geçer mi? Tedavi öncelikle yanma, batma ve diğer şikayetlerin yok edilmesi amacına yönelik yapılır. Daha sonra göz doktorları uzun süreli tedavi ararlar, özellikle de bu durum kronik bir problem ise veya başka hastalıkların bir sonucu ise.Tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Her ne kadar sürekli göz kuruluğu olan hastalara uzun süreli yardımcı olamasa da, reçetesiz satılan yapay gözyaşları hafif şiddetli göz kuruluğu için bir tedavi yöntemidir. Eğer 2 saatten daha sıklıkla kullanıyorsanız, koruyucu madde içermeyen ürünleri almalısınız. Çünkü bu ürünler gözü daha çok tahriş edebilecek olan bazı katkı maddelerini bulundurmamaktadır. Gözleriniz bir süreliğine iyi hissetse de gözünüzü besleyip kaygan tutmak için yapay gözyaşını kullanmaya devam etmelisiniz. Lakriset adı verilen gözü kayganlaştırıcı bir ilaç reçeteli olarak satılmaktadır. Alt göz kapağının içine sabah saatlerinde yerleştirildiğinde, gün içinde çözünerek gözü kaygan ve taze tutar.Kaşınan gözlerle uyanan hastalar için gece yatmadan önce kullanılan merhemler gözü kaygan tutmaya yardımcı olur. Bu koyu çözelti gece boyunca gözün kurumasını önler. Ayrıca gözde kuruma sebebiyle oluşan iltihabın tedavisinde de yardımcı olur.Reçeteli olarak satılan bu ilaç göz kuruluğu tedavisinde faydalıdır. Restasis’in gözyaşı üretimini artırdığı, göz kuruması şikayetlerini azalttığı ve korneaya gelecek zararı önlediği gözlemlenmiştir. Hasta, aralarında 12 saat olmak üzere günde 2 kere bu damlayı kullanır. Restasis’in sonuçları 3 aydan 6 aya kadar gözlemlenmeye başlanabilir. İlaçlar arasında 15 dakika beklemek şartıyla yapay gözyaşları ile birlikte kullanılabilir. Doktorlara göre omega-3 yağ asidi alımınının artırılması göz kuruluğu belirtilerinin azalmasını sağlayabilir. Bu yağ asitleri somon ve uskumru gibi balıklarda ve bazı diğer besinlerde bulunduğu gibi gıda takviyesi olarak da alınabilmektedir.Eğer doktorunuz, kullandığınız bir ilacın göz kuruluğuna sebep olduğunu saptarsa, başka bir ilaca geçiş yapabilir ya da o ilacı bir süreliğine almaktan kaçınabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce ilacı veren doktorunuza danışınız.Gözyaşlarınız normalde alt göz kapağında bulunan bir kanaldan çıkarak kurur. Göz kuruluğunun tedavisi için, doktorunuz bir süreliğine ya da sürekli olarak bu kanala bir tıkaç koyarak, gözyaşının gözde daha uzun süre kalıp göz kuruluğu şikayetlerini azaltmasını sağlar. Silikon veya kolajen olan bu tıkaçlar daha sonra çıkarılabilir.Aşırı göz kuruluğu durumunda, doktorlar bir ameliyat ile gözyaşı kanallarını tamamen kapatabilirler. Bu ameliyat hastaneye yatmayı gerektirmeyen basit bir işlemdir. Eğer göz kuruluğunuz varsa, sizi doğru tedaviye yönlendirecek biz uzmana başvurunuz.

Karnabahar sebzesi kaynatılarak suyu içildiği zaman göze ve göz kuruluğuna iyi gelmektedir. Bu durumla ilgili sorular aynı zamanda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na da sorulmuş ve kendisi de programda karnabahar suyunun içilmesini önermiştir.

Yaban mersini

Yaban mersini göze giden oksijen ve minerallerin daha rahat ulaşmasına yardımcı olması sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Akşam çiçeği

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre linolenik asit içeren akşam çiçeği 17 adet göz kuruluğu hastasından 10 kişinin hastalığının geçmesini sağlamıştır.

Yer iğdesi

Yalancı iğde olarak da bilinen bu bitki içerdiği yağ asitleri sayesinde gözlere iyi gelmekte ve göz kuruluğunun iyileşmesine yardım etmektedir.

Источник: //multiyasam.com/goz-kurulugu-belirtileri-tedavisi/

Göz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bildiğimiz gibi, tüm omurgalıların göz boşluğunda, çeşitli bezler tarafından, gözlerin temizlenmesine ve nemlenmesine yardım eden, berrak ve tuzlu bir sıvı salgılanır. Bunun adı gözyaşıdır. Gözyaşı, göz çukurunda kayganlık sağladığı gibi, bakteri türlerini de parçalayan enzimler içerir ve toz ve benzeri yabancı cisimcikleri yanağa veya gözyaşı kanalı vasıtasıyla burna doğru sürükler. 

Gözyaşı iki farklı yoldan üretilir. İlki, göz yaşının yavaşça ve sabit hızdaki üretimidir. Bu yol, gözdeki normal kayganlığı sağlar.

Diğeri ise, gözün uyarılmasıyla, üzüntü, sevinç, korku gibi yoğun duyguların hissedilmesi sonucu, içinde bulunulan duygusal duruma cevap niteliğinde salgılanan gözyaşıdır.

Çok gülme, gözün kaşınması, esneme, ağrı çekme, kimyasal ve mekanik tahriş gibi durumlar da gözyaşı salgısı artar.

Göz yaşının salgılanmasından birçok bez sorumludur. Gözyaşını salgılayan ana bez, üst göz kapağının üzerinde bulunur. Bu bez, yaklaşık 12-13 milimetre uzunluğundadır.

Gözyaşını onlarca kanal aracılığıyla kapaklardan göze doğru taşıyan ve korneanın üzerinden akıtan bu bez, refleksif olarak çalışır. Bir de, gözün konjonktiva tabakasında ve göz kapaklarının altında yüzlerce küçük bez vardır.

İşte bu bezler de, az önce bahsettiğimiz gibi gözyaşının sabit hızdaki ve az miktardaki gözyaşı üretiminden sorumludur. 

Gözyaşı Tabakası

Gözün yüzeyinin pürüzsüz, kaygan olmasını sağlayan ve temizliğini garantileyen göz yaşı tabakası, kişinin gözünü kırpması sonucu oluşur. Net bir görüş için gözyaşı tabakası gereklidir. Gözyaşı tabakası 3 katmandan oluşur. Bu katmanların en dışındaki, yağ katmanıdır. Gözyaşının buharlaşmasına mani olur ve gözyaşını gözün üstünde tutar. Ortadaki katman, su katmanıdır.

Bu katman ise gözü temizler ve oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer. İlaveten, gözün kurumasını da engeller. Son katman olan mukus katmanı, korneanın yüzeyindeki bozukluğu örter ve düzeltir. Ayrıca, gözyaşı tabakası için de taban işlevini görür. Suyun gözün tüm yüzeyine yayılmasını ve bu yüzeyin nemli kalmasını sağlar. Mukus katmanı olmaz ise, su yüzeye tutunup kalamaz.

 

Gözyaşı tabakasının fonksiyonları şöyle sıralanabilir:

 • Dış dünyayla göz arasında bir bariyer görevi görür.
 • Optik fonksiyonu sağlar, gözlüm camı gibidir.
 • Göz kapaklarının gözün üzerinde rahatça kaymasına yardım eder.
 • Gözün kurumasına mani olur. 
 • Mikropları öldürücü niteliktedir, böylece olası iltihaplanmaların da önüne geçer.
 • Yabancı cisimciklerin göze yapışmasını ve orada kalmasını engeller.
 • Korneaya oksijen iletimi yapar, korneayı besler.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşı bezlerinin salgılama işleminde bir sorun olursa, gözün rahatça temizlenmesi ve nemlenmesini sağlayacak miktarda gözyaşı salgılanmaz ve gözün yüzeyinde bozulmalar meydana gelir.

Gözün yüzeyi düzgün ve eşit şekilde örtülmez, oksijen geçişi dengelenemez, ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bu duruma, “kuru göz” de denir.

Göz kuruluğu, doğru zamanda ve doğru biçimde tedavi edilmezse kronik enflamasyon yaşanabilir ve kimi zaman görme bozuklukları dahi görülebilir. 

 • Yaş yükseldikçe gözyaşı üretimi düşer: Kuru göz, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok yaşlılarda rastlanan bir sorundur. Çünkü, yaş arttıkça kişinin gözyaşı üretimi azalır ve gözyaşı kalitesi düşer. 
 • Kadınlarda daha çok görülüyor: Cinsiyetler arasında baktığımızda ise, göz kuruluğunun en çok kadınlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle menopoz döneminde gözyaşında azalma meydana gelebilir. 
 • Alerjik sebepler: Gözyaşını azaltan bir diğer sebep de, alerjidir. 
 • Artrit ve göz kuruluğu: Artrit sorunu yaşayanların da diğer kişilere göre daha fazla göz ve ağız kuruluğu yaşadığı tespit edilmiştir. Kuru göz ve ağız kuruluğu, artrit ile birleşince, ortaya “sjogren sendromu” denen sorun ortaya çıkar. 
 • Sık kullanılan ilaçlarla göz kuruluğunun ilişkisi: Tüm bu sebeplerle birlikte, çok sık kullanılan ilaçların da göz kuruluğuna neden olduğu bilinir. Bu ilaçların başında antialerjik ilaçlar, antidepresanlar, idrar artıran ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları, uyku hapları ve ağrı kesiciler gelir. Bu tip ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekiyorsa ve göz kuruluğu hayatı zorlaştırmayacak düzeydeyse göz ardı edilebilir. Ancak bu bir sorun yaratıyorsa, suni gözyaşı tedavisi uygulanabilir. Bu sebeple, göz kuruluğu yaşayan birinin, kullandığı tüm ilaçları göz doktoruna bildirmesi gerekir. 
 • Teknolojik aletler: Gözleri kırpmadan uzun süre telefona, tablete veya bilgisayara bakmak da göz kuruluğuna neden olur. 
 • Hastalık ve vitamin eksikliği: Şeker hastalığına bağlı durumlarda da göz kuruluğu meydana gelebilir. Vücuttaki A vitamini eksikliğinin de göz kuruluğuna yol açtığı bilinir. 
 • Göz tansiyonu: Göz tansiyonu rahatsızlığının tedavisinde birçok göz damlası kullanır. Bu damlalar da kimi zaman göz kuruluğuna yol açabilir. 
 • Çevresel etkiler: Sert rüzgarlar, çevredeki polenlerin sayısının artması, klima, duman, sigara dumanı, güneşin altında çok fazla kalmak gibi etkiler de göz kuruluğunu tetikleyebilir. Bilhassa, yaz aylarında klima bulunan ofislerde çalışanların göz kuruluğundan daha çok şikayet etmesi olasıdır. 
 • Göz kapağının işlevini yerine getirmemesi: Göz kapağında bir fonksiyon sorunu varsa, kapak görevlerini yerine düzgünce getiremiyorsa göz kuruluğu yaşanabilir. Mesela, ameliyat geçirmiş bir göz kapağı tam olarak kapanamıyorsa göz düzgün şekilde nemlenmez. Veyahut, gözde bir şişkinlik olduysa kapak gözleri muntazam şekilde örtemez ve kuruluk yaşanır.
 • Makyaj malzemeleri: Kimi zaman, doğal olmayan makyaj malzemeleri gözün oksijen almasına mani olarak buharlaşmayı hızlandırır. Bu durum da gözyaşının hızlıca uçmasına ve tükenmesine sebep olur.

Göz Kuruluğunun Belirtileri 

Gözyaşı, korneanın etrafındaki koruyucu bir film tabakası gibidir. Bu film tabakası, göz kırpmadan 15 saniye kadar durmamızı sağlar. Ancak, gözyaşı olduğu halde, bu gözyaşının kalitesi yetersizde; bahsettiğimiz film tabakası 5 saniye içinde bozulur. Bu durumda da kuruluk belirtileri ortaya çıkar. 

 • Gözde batma, yanma ve kaşınma hissi oluşur.
 • Göz kuruluğu, kişinin gözüne kum kaçmış, gözünde yabancı cisimler varmış gibi hissetmesine yol açar.
 • Gözün beyaz kısımlarında kızarma meydana gelir.
 • Işığa karşı, özellikle floresana duyarlılık artar.
 • Duman, sigara dumanı ya da rüzgar gibi dış etkenler gözleri her zamankinden fazla rahatsız eder.
 • Kontakt lens kullananlar, lenslerini her zamankinden daha zor takıp çıkarır ve kullanır.
 • Gözde yorgunluk meydana gelir.
 • Görmede bulanıklık gözlemlenir.
 • Yoğun olarak çapaklanma yaşanır. Bu aynı zamanda, bir enfeksiyonun da habercisi olabilir.
 • Gözde aşırı sulanma da meydana gelebilir. Çünkü, gözde kayganlığı sağlayan miktarda gözyaşının olması, aşırı uyarılmaya ve aşırı gözyaşı salgılanması durumuna yol açabilir. Bu da, gözdeki drenaj sisteminin bu durumu kaldıramadığına ve gözyaşını dışarı akıttığına delalettir.
 • Tüm bu şikayetler sabah güneş doğduktan ve akşam güneş battıktan sonra artar.

Sıkça tekrarlanan göz kuruluğu, gözde iltihaplanmaları da beraberinde getirir. Kimi zaman, korneanın çizilmesi gibi ciddi göz problemleri de meydana gelebilir. 

Göz Kuruluğunun Teşhisi 

Göz kuruluğu, göz doktorunu yapacağı standart bir muayene sonunda tanısı konabilen bir rahatsızlıktır. Kimi zaman, doktor gözyaşının niteliklerini tespit eden testler yapılmasını da isteyebilir.

Gözyaşı testi yapılacaksa, alt kapağın iç bölümüne özel bir filtre kağıt parçası konur ve farklı durumlarda nasıl gözyaşı üretimi yapıldığı ölçülür. Bu testin adı Schirmer testidir.

Bir başka gözyaşı testinde ise, göze boya damlatılır ve belirli boyanma şekillerinin araştırması yapılır. 

Göz kuruluğu Nasıl Geçer, Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Olur?

Estetikle her uzvumuzu gençleştirebilmenin mümkün olduğu günümüzde, estetikle gençleşmesini sağlayamadığımız tek şey gözümüzdür. 

Göz kuruluğu, nedene yönelik şekilde tedavi edilmelidir. Mesela, eğer göz kuruluğu antidepresan kullanımı sonrasında meydana gelmişse, bu durum ilacın tetiklediği bir durum da olabilir. Bu durumda, rahatsızlık ilgili tüm doktorların sürece müdahale edilmesiyle tedavi edilmelidir. 

Tedavinin en önemli belirleyicisi, gözyaşı kuruluğunun nedeni ve ne tür bir kuruluk olduğudur. Kimi zaman, gözyaşı miktarı azalmasa da kuruluktan şikayet edilebilir. Bu durumda da, gözyaşının kalitesi düşmüştür. Tedavi bu duruma yönelik olmalıdır. 

Göz kuruluğunun geçmesi için kullanılabilecek birçok tedavi yöntemi vardır. Gelin bu

yöntemleri inceleyelim:

Suni gözyaşı takviyesi: Göze, suni gözyaşı damlası damlatılır. Suni gözyaşı, normal gözyaşı gibidir. Gözün kayganlaşıp nemlenmesine yardım eder. Batma belirtisi beklenmeden suni gözyaşı tedavisine başlanabilir. Suni gözyaşlarının çok çeşitli alternatifleri vardır. Göz kuruluğu yaşayan kişi için en uygun olan suni gözyaşı damlasına göz doktoru karar vermelidir.

Tıkaç kullanımıyla gözün kendi salgısının korunması: Hastalarda suni gözyaşı yeterli olmazsa, gözyaşı kanalının göz kapağındaki alt veya üst ucuna özel tıkaçlar konulabilir. Bu tıkaçlar, kanalların ağzını geçici ya da kalıcı olarak kapatarak gözün kendi salgısı korur ve gözler nemli kalmış olur. Bu sayede, suni gözyaşı kullanılıyorsa, onun da etki süresi uzar.

Bandaj kontakt lens kullanımı: Gözde kişiyi çok fazla rahatsız edecek derecede kuruluk varsa, damlaya devam etmek suretiyle bandaj kontakt lens kullanımı da önerilebilir.

Göz kuruluğu tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. İlaçlar bir kez kullanılıp bırakılmamalıdır. İhtiyaç halinde, suni gözyaşı takviyesi devam etmelidir. 

Göz kuruluğu yaşanmaması için alınabilecek önlemler var mıdır?

Göz kuruluğu kontrol edilemeyen nedenlere bağlı olmadığı müddetçe, engellenmesi için yapılabilecek birkaç şey vardır. 

 • Uzun süre TV, telefon ya da bilgisayar kullanılması gerekiyorsa, ilgili cihazların ekranına, göz kapaklarının biraz kapalı durmasını sağlayacak şekilde üstten bakmak.
 • Okumaya ve ekrana bakmaya mümkün olduğunca sık aralıklarla ara vermek ve uzağa bakarak gözleri dinlendirmek.
 • Ekrana çok yakından bakmamak.
 • Kontakt lens kullanımında, göz doktorunun lensle ilgili tüm ihtarlarına dikkat etmek ve lensleri sıkça çıkararak gözlere hava aldırmak. Asla ve asla lenslerle uyumamak.
 • Gözlerin ve göz kapaklarının temizliğine dikkat etmek. Pis ortamlardayken ya da kirli ellerle gözü ovuşturmamak.
 • Kuru ortamda çalışılıyorsa, havayı nemlendirici cihazlar kullanmak.
 • Doğrudan ateş önünde oturmamak.
 • Klimalı ortamlarda uzun süre kalmamak.
 • Floresan ışıktan mümkün olduğunda kaçınmak.
 • Uyunan odanın nemli olmasına özen göstermek. (Büyük boy bir havlu ıslatılıp kalorifere konursa oda nemlendirilebilir.)
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda güneş gözlüğü takmak.
 • Organik kozmetik ürünleri kullanmak, çok fazla makyaj yapmamak.
 • Makyajı silmeden uyumamak.
 • Omega-3 ve keten tohumu gibi besin takviyeleriyle yağ bezlerinin üretim şeklini normale çevirmeye çalışmak.
 • Düzenli olarak göz doktoruna muayene olmak.

Источник: //www.makaleler.com/goz-kurulugu-neden-olur-nasil-gecer

Göz Tansiyonu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

göz tansiyonu nedir, belirtileri ve tedavisi

Göz tansiyonu  hastalığın ilk başlangıç zamanlarında belirti göstermez. Göz tansiyonu hastalığı, gözde görme sinirine zarar verip görme yetisini kaybetmesine ve körlüğe neden olan bir tür hastalıktır. Göz tansiyonu belirtileri hemen ortaya çıkmaz ve hastalık yavaş yavaş ilerler.

Bundan dolayı da hasta rahatsızlığını hemen fark edemez. Göz tansiyonunda erken teşhisinin olması için düzenli göz muayenesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin göz tansiyonu belirtilerinin farkına varması ve kendi başına erken teşhis edebilmesi oldukça zordur. Erken teşhis ile hastalığın önüne geçilebilir.

Nadir de olsa bulantı, kusma, bulanık görme gibi sıkıntılarla karşılaşılabilir. Anca her hastada bu şekilde göz tansiyonu belirtileri görülmeyebilir. Gözlerde oluşacak kanlanma veya hafif ağrı gibi durumlarda hemen göz tansiyonundan şüphelenip doktora başvurulmalıdır.

Miyop nedir yazımız için tıklayın.

Göz tansiyonu tedavisi ile görme kayıplarının ilerlemesi engel olunabilir fakat görme kaybedilen görme geri  getirilemez. Bundan dolayı  sürekli olarak doktor muayenesinden geçmenizde yarar var. Her organ önem taşır fakat görme kayıpları hayatı çok olumsuz etkiler ve bu yüzden göz özellikle dikkat edilmesi gereken bir organdır.

Göz Tansiyonu Nedir

Göz tansiyonu nedir? Göz tansiyonu yani glokom, göz içi basıncın yükselmesi sonucunda ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde görme kaybına yani körlüğe neden olan göz hastalığıdır. Gözün iç ön tarafında, göz dokularını beslemek amacıyla bir sıvı dolaşır.

Bu sıvı gözün içinde üretilir ve başka kanal yoluyla dışarı atılır. Bu sıvı bazı gözlerde kanalda tıkanıklık nedeniyle dışarı atılamaz. Bunun sonucunda ise göz içi basınç yükselir. Göz tansiyonu hastalığı yıllar içinde sinsice ilerler ve bunun farkında olmazsınız.

Göz tansiyonu nedir sorusundan çok göz tansiyonu neden olur sorusu sorulmalıdır.

Göz Tansiyonu Nedenleri

Göz içinde sürekli olarak dokular beslenmesi için bir sıvı dolanır. Bu sıvı bazı yollarla da göz dışına atılır. Fakat boşaltımı sırasında tıkanıklık nedeniyle bu sıvının tamamı boşalmadığı takdirde göz içinde basınca neden olur. Göz içinde yükselen basınç görme sinirlerine zarar verir ve sinirlerin ölmesine neden olur.

Bazı hastalıklar da göz tansiyonu nedenleri arasında yer alır. Bu hastalıklarda sorun oluşmadan görme sinirindeki akımın bozuk olması nedeniyle görme siniri tahrip olabilir. Görme sinirinin tahribiyle kalıcı olarak görme kaybı meydana gelir.

Hepimiz için düşünmesi bile korkutan bu düşünce erken teşhisle ortadan ihtimalini kaldırabilirsiniz.

Kontrollü muayene göz için yapabileceğiniz en önemli önlemdir. Özellikle göz tansiyonunda erken teşhisin söz konusu olabilmesi için yapabileceğiniz tek şey düzenli doktor kontrolünün olmasıdır.

Doktor kontrolü sırasında tonometre adı verilen bir alet ile göz tansiyonu ölçülür. Göz dibi muayenesi yapılarak sinirler de kontrol edilir. Gözde görme alanında belirgin bir tahrip meydana gelmediği sürece oluşan problemlerin farkına varmak zordur.

Genetik yatkınlık, ilerleyen yaş, sigara şeker hastalığı, miyop, uzun süreli uygulanan kortizon tedavisi, göz yaralanmaları, migren, yüksek veya düşük kan basıncı gibi faktörler göz tansiyonu nedenleri olarak karşımıza çıkar.

Hipermetrop nedir yazımız için tıklayın.

Göz tansiyonu hastalığı başlarda hiçbir şikayete neden olmaz. Bu hastalık yıllarca yavaş yavaş ilerler ve göz sinirlerinin harap olmasına neden olur. Zaman içinde görmede gittikçe azalma görülür ve şikayetler oldukça artar. Görmede sıkıntılar artar.

Bulanık görme, kusma , ağrı ve mide bulantısı gibi göz tansiyonu belirtileri ortaya çıkar. Belirtilerin olması erken tanıyı getirir. Bu durumda görme sıkıntısı yaşamadan müdahale etmek mümkün olacaktır. Bu belirtiler herkeste görülmeyebilir.

Sinsice sizi rahatsız edecek bu hastalığın erken teşhisi fazlasıyla önemlidir. Kuşkulandığınız an ihmal etmeden muayene olmayı ihmal etmeyin. Göz tedavisinde göz içi basıncının da ölçülmesine dikkat edilmesi gerekir.

Kronik bir hastalık olan göz tansiyonu tamamen görme kaybına neden olur.

göz tansiyonu belirtileri

Göz Tansiyonu Tedavisi

Hastalık sinsice ilerlerken gözde çok tahrip meydana gelmişse sürekli olarak gözetim altında olunmalıdır. Düzenli kontrol ve tedavi eşliğinde hasta doktor kontrolünde olmalıdır.

Göz tansiyonuna sahip kimselerde uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de damla kullanımıdır. Damla kullanımında, damla kullanıldıktan sonra gözün bir süre kapalı tutulması gerekiyor. Bunun sebebi ise ilacın etkisinin arttırılmasıdır.

Fakat damla kullanılırken doktorun önerdiği şekilde ve dozda kullanıma özen gösterilmelidir. Gözde batma veya yanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda korkmanızı gerektiren bir şey yoktur. Bu kısa süreli bir durumdur. Bazı durumlarda göz tansiyonuna göz damlaları yeterli olmayabilir.

Böyle bir durumda göz tansiyonu tedavisinde ilaçlara başvurulur.

göz tansiyonu tedavisi

İlaç tedavisi de yeterli olmadıysa göz tansiyonu tedavisi olarak cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Ameliyat yoluyla göz sıvısının damarlardan çıkışının sağlanması için yol açılır ve göz içi basınç düşmesi sağlanır.

Hasta bu süreçte yorulabilir, hatta kanama ve enfeksiyon gibi durumlarla da karşılaşabilir. Göz tansiyonu hastaları ilaçlarını düzenli olarak kullanmayıp kontrole günler kala düzenli şekilde kullanırsa bu durumda doktoru yanıltabilirler.

Son kullandıkları günlerde göz basıncı düşer ve doktor yanılır. Bu gibi durumlardan sonra görme yetisini kaybedebilirsiniz.

Bir başka göz tansiyonu tedavi yöntemi lazer ile tedavidir. Göz tansiyonu tedavisinde glokom krizine karşı kullanılan tedavi yöntemidir. İhmal kabul etmeyen bu hastalıkta ilaçların düzenli kullanılması çok önemlidir. Görme kaybına yol açmadan teşhisin konulmasıda oluşacak sıkıntılara karşı erken müdahaleyle sorunları ortadan kaldırabilir.

Источник: //saglikloji.com/goz-tansiyonu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Göz Kuruluğu Nedir? Göz Kuruluğu Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz kuruluğu, gözün üst kapaklarının içerisinde göz yaşı bezleri vardır. Bu göz yaşı bezleri ve konjonktivada bulunan küçük küçük bezlerden düzenli bir salgı vardır ve bu salgı göz yaşını oluşturur. Göz yaşının azalmasına göz kuruluğu denir.

Göz yaşı üst göz kapağından salgılanır ve korneadan aşağıya doğru akar. Korneanın çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın göz kırpmadan 15 saniye durabilme yeteneği vardır. Fakat göz yaşı kalitesinin bozulduğu durumlarda bu göz yaşı film tabakası 5 saniye kadar bir sürede bozulabilir ve bu durumda göz kuruluğu belirtileri meydana gelir.

Göz kuruluğu nedenleri

Göz yaşını salgılayan birçok bez bulunmaktadır ve bu bezlerin göz yaşı salgısını bozan durumlarda göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz yaşının salgılanmasını sağlayan ana bez üst göz kapağının dış bölümünde ve kapağın içerisinde yaklaşık 12-13 mm’lik bir bezdir.

Bu bezin refleks olarak çalışma fonksiyonu vardır ve gözün içerisine kaçan toz ve benzeri bir durumda kaçan bu maddeyi dışarı atabilmek için bu bez birden bire çalışır.

Bunun dışında gözün içerisinde konjonktiva da daha küçük bezler vardır ve bu bezler sürekli ve az göz yaşı salgılarlar. Bu bezlerin genellikle yaşa bağlı olarak çalışmaları azalır ve göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğu kadınlarda daha sık görülür.Örneğin menopoz dönemine yaklaşıldığında göz yaşında azalma olur. 50’li yaşlarda erkeklerde de göz yaşı azalması meydana gelir.

Bunların dışında en sık göz kuruluğuna neden olan etken ise alerjidir. Alerji bu küçük ve büyük göz yaşı bezlerinin bozulmasına yol açarak göz kuruluğu yapar. Ayrıca kullanılan ilaçlar (özellikle antialerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) ilaçlarda göz yaşı salgısında bozulmaya neden olur.

Göz kuruluğuna neden olan diğer etkenler, sjögren sendromu, çok fazla bilgisayar ekranına ve televizyon ekranına bakma, uzun süre kontakt lens kullanımı, alkol kullanımı, uyku ilaçları, kimyasal yanıklar, sigara dumanı, uzun süre klimalı ortamda durmak, cerrahi operasyonlar ve bazı romatizmal hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir.

İlaçlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Göz kuruluğuna neden olan birçok ilaç vardır.

Bu ilaçlar, alerji ilaçları, antidepresif ilaçlar (psikiyatri ilaçlarının geneli), ergenlik döneminde kullanılan sivilce, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan basıncını düşüren ilaçlar, parkinson ilaçları, doğum kontrol ilaçları, hormon tedavisi ilaçları gibi ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bu tip ilaçlar ile tedavi görenler mutlaka göz muayenesine gidip, göz yaşı takviyesi almalıdır ya da ilaçların dozları bu duruma göre düzenlenmelidir.

Göz kuruluğu belirtileri

Göz kuruluğu arttıkça, gözün üzerindeki kornea tabakasındaki irritasyonda artar. Göz kuruluğu olan kişinin gözünde kum varmış hissi, yabancı tozlar gözde dolaşıyormuş gibi hisler, göz kuruluğuna enfeksiyonda eklenir ise gözlerde kızarıklık, çapaklanma, yanma gibi şikayetler başlayabilir.

Göz kuruluğu teşhisi

Göz kuruluğu teşhisi göz doktorunun yapacağı basit bir muayene ile konulur. Muayenenin yanı sıra hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır. Bunun dışında, göz yaşının özel boyalar ile boyanması veya ”göz yaşı şeritleri” ile göz yaşı miktarının tayini de tanıda kullanılan bir yöntemdir.

Göz kuruluğunun tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz kuruluğu tedavi edilmez ise bireyin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Göz kuruluğu sorunu olan insan kendini yorgun, uykusuz ve çevresindeki insanlarda onu bitkin olarak görür.

Göz kuruluğu olan insanlar ışığa karşı hassas olurlar.

Ayrıca gözde sadece kuruluk hissi değil, batma, yanma, hisleri de olacağı için hasta oldukça rahatsızdır ve bu durum gözde enfeksiyon oluşmasına ve buna bağlı kornea tabakasının delinmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu nedene yönelik tedavi edilir. Göz kuruluğu antidepresan ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise hastanın psikiyatri doktoru ile görüşülerek ilaç dozu veya ilaç içeriği ayarlanır.

Tedavide en önemli unsur göz yaşı kuruluğunun nedeni ve tipidir. Bazı hastalarda göz yaşı eksikliği çok az olmamasına rağmen hasta göz kuruluğundan şikayet edebilir.

Bu durumda göz yaşının kalitesini düzeltmeye yönelik tedavi uygulanır.

Göz kuruluğu tedavisinde genellikle suni göz yaşı damlaları kullanılır. Fakat hasta bu damlaları kendisi alıp kullanmamalıdır. Öncelikle göz kuruluğunun nedeni göz doktoru tarafından araştırılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar ve damlalar kullanılmalıdır.

Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen göz kuruluğunda cerrahi yöntem ile göz yaşı kanallarına konulan bir tıkaç sayesinde gözde bulunan göz yaşının göz yüzeyinde kalması sağlanır.

Fakat bu tıkacın kayması, yer değiştirmesi gibi sıkıntıları da vardır. Alerjik göz kuruluğunda buna yönelik tedavi uygulanır.

Diğer nedenlere yönelik göz kuruluğu tedavisinde de neden olan faktörlere yönelik araştırmalar ve tedaviler uygulanır.

Göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

Göz kuruluğu olan insanların en çok dikkat etmesi gereken durum göz kırpmayı unutmamaktır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar göz kırpma egzersizleri yapmalıdırlar. Radyatör ve klimalı çalışma ortamlarını buhar makineleri ile nemlendirmek faydalı olur.

Göz kuruluğu şikayeti olan birisi uçak yolculuğu yapacak ise yanında suni göz yaşı bulundurmalıdır. Aşırı soğuklar, aşırı sıcaklar rüzgarlı hava gibi çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olur.

Bu durum göz kuruluğu şikayeti olmayanlarda çok etkili olmadığı gibi, göz kuruluğu şikayeti olanlarda dışarıya çıkacakları zaman koruyucu gözlük kullanmaları gereklidir.

Uyurken odanın nemlendirilmesi göz kuruluğunda fayda sağlar.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/goz-kurulugu-neden-olur-goz-kurulugu/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi