Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu, gözün üst kapaklarının içerisinde göz yaşı bezleri vardır. Bu göz yaşı bezleri ve konjonktivada bulunan küçük küçük bezlerden düzenli bir salgı vardır ve bu salgı göz yaşını oluşturur. Göz yaşının azalmasına göz kuruluğu denir.

Göz yaşı üst göz kapağından salgılanır ve korneadan aşağıya doğru akar. Korneanın çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın göz kırpmadan 15 saniye durabilme yeteneği vardır. Fakat göz yaşı kalitesinin bozulduğu durumlarda bu göz yaşı film tabakası 5 saniye kadar bir sürede bozulabilir ve bu durumda göz kuruluğu belirtileri meydana gelir.

Göz kuruluğu nedenleri

Göz yaşını salgılayan birçok bez bulunmaktadır ve bu bezlerin göz yaşı salgısını bozan durumlarda göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz yaşının salgılanmasını sağlayan ana bez üst göz kapağının dış bölümünde ve kapağın içerisinde yaklaşık 12-13 mm’lik bir bezdir.

Bu bezin refleks olarak çalışma fonksiyonu vardır ve gözün içerisine kaçan toz ve benzeri bir durumda kaçan bu maddeyi dışarı atabilmek için bu bez birden bire çalışır.

Bunun dışında gözün içerisinde konjonktiva da daha küçük bezler vardır ve bu bezler sürekli ve az göz yaşı salgılarlar. Bu bezlerin genellikle yaşa bağlı olarak çalışmaları azalır ve göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğu kadınlarda daha sık görülür.Örneğin menopoz dönemine yaklaşıldığında göz yaşında azalma olur. 50’li yaşlarda erkeklerde de göz yaşı azalması meydana gelir.

Bunların dışında en sık göz kuruluğuna neden olan etken ise alerjidir. Alerji bu küçük ve büyük göz yaşı bezlerinin bozulmasına yol açarak göz kuruluğu yapar. Ayrıca kullanılan ilaçlar (özellikle antialerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) ilaçlarda göz yaşı salgısında bozulmaya neden olur.

Göz kuruluğuna neden olan diğer etkenler, sjögren sendromu, çok fazla bilgisayar ekranına ve televizyon ekranına bakma, uzun süre kontakt lens kullanımı, alkol kullanımı, uyku ilaçları, kimyasal yanıklar, sigara dumanı, uzun süre klimalı ortamda durmak, cerrahi operasyonlar ve bazı romatizmal hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir.

İlaçlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Göz kuruluğuna neden olan birçok ilaç vardır.

Bu ilaçlar, alerji ilaçları, antidepresif ilaçlar (psikiyatri ilaçlarının geneli), ergenlik döneminde kullanılan sivilce, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan basıncını düşüren ilaçlar, parkinson ilaçları, doğum kontrol ilaçları, hormon tedavisi ilaçları gibi ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bu tip ilaçlar ile tedavi görenler mutlaka göz muayenesine gidip, göz yaşı takviyesi almalıdır ya da ilaçların dozları bu duruma göre düzenlenmelidir.

Göz kuruluğu belirtileri

Göz kuruluğu arttıkça, gözün üzerindeki kornea tabakasındaki irritasyonda artar. Göz kuruluğu olan kişinin gözünde kum varmış hissi, yabancı tozlar gözde dolaşıyormuş gibi hisler, göz kuruluğuna enfeksiyonda eklenir ise gözlerde kızarıklık, çapaklanma, yanma gibi şikayetler başlayabilir.

Göz kuruluğu teşhisi

Göz kuruluğu teşhisi göz doktorunun yapacağı basit bir muayene ile konulur. Muayenenin yanı sıra hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır. Bunun dışında, göz yaşının özel boyalar ile boyanması veya ”göz yaşı şeritleri” ile göz yaşı miktarının tayini de tanıda kullanılan bir yöntemdir.

Göz kuruluğunun tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz kuruluğu tedavi edilmez ise bireyin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Göz kuruluğu sorunu olan insan kendini yorgun, uykusuz ve çevresindeki insanlarda onu bitkin olarak görür.

Göz kuruluğu olan insanlar ışığa karşı hassas olurlar.

Ayrıca gözde sadece kuruluk hissi değil, batma, yanma, hisleri de olacağı için hasta oldukça rahatsızdır ve bu durum gözde enfeksiyon oluşmasına ve buna bağlı kornea tabakasının delinmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu nedene yönelik tedavi edilir. Göz kuruluğu antidepresan ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise hastanın psikiyatri doktoru ile görüşülerek ilaç dozu veya ilaç içeriği ayarlanır.

Tedavide en önemli unsur göz yaşı kuruluğunun nedeni ve tipidir. Bazı hastalarda göz yaşı eksikliği çok az olmamasına rağmen hasta göz kuruluğundan şikayet edebilir.

Bu durumda göz yaşının kalitesini düzeltmeye yönelik tedavi uygulanır.

Göz kuruluğu tedavisinde genellikle suni göz yaşı damlaları kullanılır. Fakat hasta bu damlaları kendisi alıp kullanmamalıdır. Öncelikle göz kuruluğunun nedeni göz doktoru tarafından araştırılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar ve damlalar kullanılmalıdır.

Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen göz kuruluğunda cerrahi yöntem ile göz yaşı kanallarına konulan bir tıkaç sayesinde gözde bulunan göz yaşının göz yüzeyinde kalması sağlanır.

Fakat bu tıkacın kayması, yer değiştirmesi gibi sıkıntıları da vardır. Alerjik göz kuruluğunda buna yönelik tedavi uygulanır.

Diğer nedenlere yönelik göz kuruluğu tedavisinde de neden olan faktörlere yönelik araştırmalar ve tedaviler uygulanır.

Göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

Göz kuruluğu olan insanların en çok dikkat etmesi gereken durum göz kırpmayı unutmamaktır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar göz kırpma egzersizleri yapmalıdırlar. Radyatör ve klimalı çalışma ortamlarını buhar makineleri ile nemlendirmek faydalı olur.

Göz kuruluğu şikayeti olan birisi uçak yolculuğu yapacak ise yanında suni göz yaşı bulundurmalıdır. Aşırı soğuklar, aşırı sıcaklar rüzgarlı hava gibi çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olur.

Bu durum göz kuruluğu şikayeti olmayanlarda çok etkili olmadığı gibi, göz kuruluğu şikayeti olanlarda dışarıya çıkacakları zaman koruyucu gözlük kullanmaları gereklidir.

Uyurken odanın nemlendirilmesi göz kuruluğunda fayda sağlar.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/goz-kurulugu-neden-olur-goz-kurulugu/

Hamilelikte Göz Kuruluğunun Olası Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Gebelik döneminde fizyolojik değişimlerden kaynaklanan yüzlerce semptomdan bir tanesi de göz kuruluğudur. Temel nedeni genellikle üretilen göz yaşı miktarındaki azalmadır.  Göz yaşı eksikliği özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde daha net hissedilir ancak kişiye göre etkisi değişiklik gösteren bu semptom bazen 2. ve 3. trimesterlerde de görülebilmektedir.

Tüm gebelikler içerisinde oldukça yaygın olan bu durumun varlığı sizi endişelendirmesin. Çünkü bir çok anne adayı bu geçici sorunla mücadele ediyor. Gün içerisinde nüksetmesi halinde oldukça rahatsız edici olan bu durumun nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini hep beraber inceleyelim.

Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte meydana gelen göz kuruluğunun en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Göz kapağının altında bir cisim varmış hissi
 • Gözde ağrı
 • Kızarıklık ve yanma
 • Göz kapağını açıp kapatırken ses gelmesi
 • Bulanık görme
 • Işığa duyarlılık
 • Göz de yorgunluk

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kuruluğun en yaygın nedenlerine bakacak olursak:

Göz yaşının Miktarı ve İçeriği: Gebelik döneminde sürekli dalgalanan hormonlar göz yaşı salgısının miktarını ve içeriğini değiştirebilir. Bu da göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Neibomian Bezleri: Hormonlardaki  değişim göz yaşının erken buharlaşmasını önlemekle görevli olan meibomian bezlerinin eskisi gibi çalışmasını önleyebilir.

Meibom adı verilen göz kapağındaki modifiye yağ bezleri göz yaşının kurumasını engellemek için yağlı bir tabaka üretir.

Hem alt hemde üst kapakta farklı sayılarda bulunan bu bezlerin işlevindeki azalma yada bozulma gebelik döneminde göz kuruluğunun ortaya çıkmasının önemli sebeplerinden bir tanesidir.

Yaşa Bağlı Kuruluk: İleri yaşlardaki hamileliklerde göz kuruluğu görülme ihtimali daha yüksektir. Çünkü gebelikten bağımsız olarak yaşlandıkça daha az gözyaşı üretimi yapılmaktadır. Erken yaşlarda ve gebelik öncesinde hafif düzeyde hissedilen göz kuruluğu, ileri yaşlarda hamile kalındığında kendisini daha yoğun şekilde hissettirebilir.

Klima: Gebelik döneminiz yaz aylarına denk geldi ise her fırsatta kendinizi klimalı bir odaya atıyor olabilirsiniz. Klima ortamdaki nem dengesini bozduğundan gebelikte göz kuruluğu oluşmasına neden olabilir.

Hava Koşulları: Güneş ve rüzgara aşırı maruziyette göz kuruluğunun önemli nedenlerinden bir tanesi. Gebelik döneminde uzun süre açık havada vakit geçiriyorsanız ve göz kuruluğuna bir eğilimiz varsa rüzgar ve güneş bu semptomunuzun daha da artmasına yol açabilir.

Bazı İlaçlar: Hamilelik döneminde doktor kontrolünde de olsa kullandığınız bazı ilaçlar göz kuruluğuna neden olabilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız yaşadığınız bu sorunu doktorunuzla paylaşarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bazı Hastalıklar: Tiroid, şeker hastalığı, skleroderma ve bazı vitamin – mineral eksikliklerinin gebelikte görülmesi, göz kuruluğunun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Lens Kullanımı: Hamilelik döneminde kontak lens kullanımı göz kuruluğunun artmasına neden olabilir. Lensten bağımsız olarak fizyolojik değişikler göz kuruluğu yapmakta ilen ek olarak lens kullanımı göz kuruluğunun şiddetini arttırabilir.

Göz kuruluğu Sendromu: Daha önce teşhis edilmemiş göz kuruluğu sendromunuz var ise gebelik döneminde yaşadığınız göz kurumasının asıl nedeni bu olabilir. Bu sendromun varlığı gebelikteki değişiklerle birleşince eskiye göre daha fark edilebilir bir kuruluğun oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Tedavi ve Öneriler

 • Hamilelikte kontak lens kullanımına ara verin ve bir süre gözlük kullanın. Bu mümkün değil ise günlük kullan at lensler tercih edin. Lens seçimi yaparken oksijen geçirgenliği yüksek olan lensleri tercih etmeye gayret gösterin.
 • Nemsiz ortamlardan kaçının! Bulunduğunuz oda ve ortamda nem çok az ise nemlendirici cihazlar kullanmak göz kuruluğunuzun azalmasına yardımcı olabilir.
 • Klimalı ortamlarda çok fazla bulunmamaya özen gösterin. Güneş ışınlarının çok yoğun olduğu havalarda yada rüzgarın sert estiği zamanlarda mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın.
 • Doktorunuzun reçete ettiği suni gözyaşlarını önerilen dozlarda kullanarak göz kuruluğunun sizi rahatsız etmesini önleyebilir, semptomları azaltabilirsiniz.
 • Uzun süre bilgisayar ve televizyon ekranına bakmayın. Bakmak zorundaysanız lens yerine gözlük kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Çeşitli bitkiler ile göz komprası yapmak göz yaşı bezlerini harekete geçirmenize yardımcı olabilir. Hangi bitkilerin (siyah çay, salatalık, yeşil çay vs) yada maddelerin kullanılabileceği konusunda doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Sürekli telefon ile uğraşmak da göz kuruluğunun önemli nedenlerinden bir tanesidir Gün içerisinde istirihat halinde olan anne adayları telefonları ile çok uzun vakitler geçirmektedir. Bu da göz kuruluğunun artmasına neden olabilir. Bknz: Hamilelikte cep telefonu kullanımı
 • Doktorunuzun size önereceği göz açık kapatma egzersizleri göz kuruluğunuzun kısmen azalmasına yardımcı olabilir
 • Sigara kullanımının göz kuruluğunu arttırdığına dair bir çok çalışma mevcuttur. Gebelik döneminde hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı için asla sigara kullanmayın.
 • Kronik olarak yetersiz su tüketimi de göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Gün içinde yeterli su tüketimi hem göz hemde vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bknz: Gebelikte Suyun Önemi

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-goz-kurulugu/

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu birçok sebebi olan yaygın bir problemdir. Bu problemler ev ortamında yapılacak basit yöntemler ya da klinik ve cerrahi müdahaleler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde ortadan kaldırabilirler. Ancak öncelikle bu şekilde bir göz kuruluğunu engellemek için atılacak birtakım adımları uygulamak yerinde olacaktır.

Kronik göz kuruluğu, göz yüzeyinin yeteri kadar kaygan ve nemli olmamasından kaynaklanmaktadır. Göz kuruluğu, gözde hafif tahrişten ciddi inflamasyonlara ve hatta gözün ön yüzeyinin sıyrılmasına kadar çok çeşitli komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Göz kuruluğu insanlar arasında çok yaygın bir rahatsızlıktır. Göz doktorlarına gelen hastaların büyük bölümünün belli başlı şikayetleri arasında göz kuruluğu gelmektedir.

İnternet üzerinden yapılan bir ankete göre 18 yaş ve üzeri Amerikalıların yarıya yakını (yüzde 48’i) göz kuruluğu rahatsızlığından muzdariptir.

Aynı zamanda 2012 yılında yapılan bir ankete göre 26 milyon Amerikalı göz kuruluğundan şikâyet etmektedir ve 10 yıl içerisinde bu sayı 29 milyona yükselecektir.  Diğer kaynaklar kadınlarda göz kuruluğu görülme oranının erkeklere göre 2 kat daha fazla olduğunu söylemektedir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğunun belirtileri arasında:

 • Yanma hissi
 • Göz kaşıntısı
 • Ağrı hissi
 • Göz kapaklarında ağırlık
 • Gözde yorgunluk
 • Gözde hassaslaşma
 • Gözde kuruluk hissi
 • Gözde kızarıklık
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Bulanık görme

bulunmaktadır. Göz kuruluğunun yaygın olan bir diğer belirtisi de kum tanesi ve buna benzer yabancı bir maddenin göze kaçtığı hissiyatıdır.

Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de gözün sulanması göz kuruluğunun bir diğer belirtisi olabilir. Bunun sebebi göz yüzeyindeki kuruluğun, koruyucu bir mekanizma olarak göz yaşı salgılanmasını tetiklemesidir. Ancak tepkisel olarak salgılanan bu göz yaşı, gözde kuruluğu gidermeye yetecek uzun kalmaz.

Kronik göz kuruluğu gözde inflamasyona ve bazen de göz yüzeyinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Kuru göz sendromu katarakt ve lazer ameliyatlarının sonuçlarını da etkileyebilir.

Göz Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

Göz sağlığının korunması, gözün rahatlığı ve net bir görüş için göz yüzeyinde yeterli miktarda ve kalıcı olarak göz yaşı tabakasının bulunması gereklidir. Göz yaşı, göz yüzeyini nemli tutar ve korneayı ona hasar verebilecek toz, küçük tane ve mikroorganizmalardan korur.

Bir göz yaşı katmanı 3 önemli bileşenden oluşur:

 • Yağlı (lipit) bileşen
 • Sulu bileşen
 • Mukus (müsin) benzeri bileşen

Bu bileşenlerden her birinin önemli bir işlevi vardır. Örneğin yağlı bileşen göz yaşının hızlıca buharlaşmasını engeller ve kayganlığı arttırır. Müsin ise bir tutturucu görevi görür ve göz yaşının gözün bütün yüzeyine yayılmasını sağlar.

Göz yaşının her bir bileşeni gözün içinde veya etrafında bulunan farklı bir bezden salgılanır. Örneğin yağlı bileşen göz kapaklarındaki meibomian bezlerinden salgılanırken sulu bileşen, üst göz kapağının dışa bakan kısmının arkasında yer alan lacrimal bezlerinden salgılanır. Müsin ise göz beyazını kaplayan konjunktivadaki goblet hücreleri tarafından üretilir.

Bu kaynaklardan herhangi birinde görülebilecek bir problem göz yaşının bozulmasına ve göz kuruluğuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle göz kuruluğu, göz yaşının problemli olan bileşenine göre çeşitlilik göstermektedir.

Örneğin eğer meibomian bezler yağlı bileşenden yeteri kadar (ya da hiç) üretmez ise göz yaşı olması gerekenden çok daha hızlı buharlaşabilir. Bu durum, evaporatif göz kuruluğu olarak adlandırılır. Meibomian bezlerindeki bozukluklar, pek çok göz kuruluğunun altında yatan temel sebep olabilmektedir.

Diğer bazı durumlarda lacrimal bezler yeteri kadar sulu bileşen üretemez ve göz gerektiği gibi nemli kalmaz. Bu durum su eksikliğine bağlı bir çeşit göz kuruluğu meydana getirir.

Göz kuruluğunun çeşidi, doktorunuzun sizlere önereceği ve uygulayacağı tedavi çeşidi açısından da belirleyici olacaktır.

Göz Kuruluğuna Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Bazı etmenler göz kuruluğu şikayetinin oluşma riskini arttırırlar. Bunlar arasında:

 • Bilgisayar kullanımı: Bilgisayar, akıllı telefon ya da buna benzer dijital aletleri kullanırken gözümüzü daha az sıklıkla ve eksik bir şekilde kapatırız. Bu durum göz yaşının daha fazla buharlaşmasına ve göz kuruluğu oluşma riskinin artmasına neden olmaktadır.
 • Kontak lens kullanımı: Kontak lens kullanımın göz kuruluğu rahatsızlığı ile ne kadar ilgili olduğu tam olarak bilinemese de göz kuruluğu rahatsızlığı lens kullanmayı bırakma nedenlerinin başında gelmektedir.
 • Yaşlanma: Göz kuruluğu herhangi bir yaşta görülebilmektedir ancak özellikle 50 yaş sonrası bireylerde göz kuruluğu rahatsızlığının görülme riski artmaktadır.
 • Menopoz: Göz kuruluğu görülme riski menopoz sonrası dönemde olan kadınlarda, aynı yaştaki erkeklere göre daha fazladır.
 • İç mekanlar: Klima, vantilatör ve evlerde bulunan ısınma sistemleri dahili mekanlardaki nem azaltır ve/veya göz yaşının buharlaşma hızını arttırır. Bu da göz kuruluğu görülme riskini arttıran bir etmendir.
 • Dış mekanlar: Kuru havalar ve rüzgârlı hava koşulları göz kuruluğu görülme riskini arttırır.
 • Sık uçak seyahatleri: Uçak kabinlerinde hava aşırı derecede kurudur. Bu nedenle özellikle sıkça uçak seyahati yapanlarda göz kuruluğu görülme riski artmaktadır.
 • Sigara içmek: Göz kuruluğunun yanı sıra sigara içmek diğer bazı göz problemlerine de sebebiyet verir.
 • Kişinin sağlık durumu: Diyabet, tiroit bazlı rahatsızlıklar, lupus, eklem iltihabı, Sjögren sendromu gibi belli başlı sistemsel hastalıklar göz kuruluğuna sebep olabilir.
 • İlaç Kullanımı: Antihistaminler, antidepresantlar, kan basıncını düzenleyen belli ilaçlar ve doğum kontrol ilaçları gibi reçeteli ve reçetesiz satılan pek çok ilaç göz kuruluğu rahatsızlığının görülme riskini arttırmaktadır.
 • Göz kapağı problemleri: Uyurken veya göz kırparken göz kapaklarının tam kapanmaması durumunda göz kuruluğu rahatsızlığı görülebilir. Bu durum lagophthalmos olarak bilinmektedir ve yaşlılık, kozmetik amaçlarla yapılan göz kapağı ameliyatları vb. sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bu tür ciddi göz kurulukları tedavi edilmedikleri takdirde kornea ülseri baş gösterebilir.
 • Aynı zamanda lazer ameliyatları ve benzeri operasyonlar sonrasında da göz kuruluğu görülebilir. Ancak pek çok lazer ameliyatı vakası ertesinde görülen göz kuruluğu geçicidir ve operasyondan sonraki birkaç hafta içerisinde göz normale döner.   

Göz Kuruluğu Tedavisi ve Göz Kuruluğu Rahatsızlığından Korunma Yöntemleri

Neyse ki kronik göz kurulu rahatsızlığının etkili tedavi yöntemleri mevcuttur. Pek çok durumda yapay göz yaşının düzenli kullanımı ve yaşam biçiminde yapılabilecek ufak değişiklikler (bilgisayarda çalışırken sıklıkla ara vermek gibi) göz kuruluğu rahatsızlığının belirtilerini büyük oranda azaltacaktır.

Bu gibi basit yöntemlerin çare olmadığı durumlarda göz doktorunuz, göz yaşı salgınızın artması ve gözde tahriş ve inflamasyonun azalması için size reçeteli bir ilacı kullanmanızı salık verebilir. Aynı zamanda ofis hayatınızı yeniden düzenlemenizi isteyebilir.

Göz Kuruluğu Testi

Kronik göz kuruluğuna sahip olup olmadığınızı anlamanın en güvenilir yolu göz muayenesi sırasında göz doktorunuzun bir veya birkaç göz kuruluğu testi yapmasıdır. Zira göz kuruluğu belirtileri tek başlarına göz kuruluğu rahatsızlığının kesin delilleri olamazlar.

Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve hatta kişilik özelliklerinden bile etkilenebilmektedirler. Örneğin bazı insanlar hafif göz kuruluklarından çokça rahatsız olabilmekte, diğer bazıları ise çok ciddi göz kuruluğu rahatsızlığına sahip olmalarına rağmen belirtileri ciddiye almayıp göz doktoruna gitmemektedirler.

(Hatta kimi bazı durumlarda göz kuruluğu rahatsızlığına sahip bireylerde belirtiler görülmeyebilir.)

Sadece uzman bir göz doktoru veya bir optometri uzmanı kronik göz rahatsızlığının kesin teşhisini yapabilir. Sonrasında göz doktorunuz, göz kuruluğunuzun sebeplerine uygun tedaviler ve ilaçlar vererek göz sağlığınıza tekrar kavuşmanıza yardımcı olur.

Göz Kuruluğu Etkileri

Göz kuruluğunun semptomları arasında kaşıntı ve yanma hissi veya bir obje göze bastırılmış gibi bir his vardır. Bunun yanı sıra lens takarken rahatsızlık, bulanık görme, göz yorgunluğu ve ışığa karşı aşırı duyarlılık gibi durumlar da göz kuruluğunun semptomları arasında yer alırlar.

Göz Kuruluğunu Belirlemek

Göz kuruluğu, göz yeteri kadar gözyaşı üretmezse, göz yaşı çok çabuk buharlaşırsa veya göz yaşında var olan su, mukus ve yağ kompozisyon oranı dengesizleşirse meydana gelir. Gözyaşı üretimi yaş ile doğru orantılı olarak azaldığı için, göz kuruluğu genel olarak 40 yaş üstü kişilerde ve özellikle de menopoz sonrası kadınlarda görülür.

Antihistamin gibi birtakım reçetesiz satılan ilaçlar ile reçeteli olarak satılan bazı doğum kontrol hapları gibi ilaçlar da göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunların yanı sıra etkili olan diğer faktörler arasında rüzgâra maruz kalmak, kuru iklimler ve uçak kabinlerindeki kuru hava da vardır. Lens kullanımı da göz kuruluğuna sebep olabilir.

Göz Kuruluğu Çözümleri

Bu gibi durumlarda rahatsızlığı geçirmek için gözlerinizi ovuşturmayın. Bu hareket durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Göz damlaları, özellikle de yağlandırıcı göz damlaları, göz kuruluğunu önlemede yardımcı olabilirler.

Göz kızarıklığı için kullanılan damlaları kullanmaktan kaçının, çünkü bunların içindeki maddeler durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilirler. Ciddi vakalarda, doktorlar antibiyotik ya da steroit göz damlaları önerirler.

Bunlar tahrişin ortadan kalkmasına yardımcı olacaklardır.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Göz kuruluğu şikâyetlerinin teşhis ve tedavisi için uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir.

Источник: https://www.onikibilgi.com/goz-kurulugu-belirtileri/

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının yeterli miktarda üretilmemesi sonucu ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşı pek çok nedenden dolayı yetersiz kalabilmektedir.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Göz kuruluğu problemi yaşandığında, gözlerde bir yanma hissi oluşabilmekte veya göz hassaslaşabilmektedir. Bir uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya birkaç saat boyunca bir bilgisayar ekranına baktıktan sonra da göz kuruluğu yaşanabilmektedir.

Göz kuruluğu için yapılan tedaviler genellikle olumlu bir sonuç vermektedir. Bu tedaviler arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları bulunmaktadır. Göz kuruluğu belirtilerini kontrol altına almak için muhtemelen bu tedbirleri süresiz olarak almanız gerekecektir. (7)

Göz Kuruluğu Nedir? fazlası için tıklayınız

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu neden olur? Gözün gözyaşı akış sisteminde yaşanan bir bozukluk gözlerin kurumasına neden olabilmektedir. Diğer yandan, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava da göz kuruluğuna yol açabilmektedir. Göz kuruluğuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Hormonal değişiklikler
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğunu iyileştirmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.

Göz kuruluğunu tedavi etmek için uygun olan bazı seçenekler şunlardır:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanmak
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini artırmak
 • Kullanılan ilacın bir yan etkisi olarak göz kuruluğu yaşanıyorsa, bu durumu doktora bildirmek
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel tedaviler uygulamak
 • Daha ciddi durumlar için göz kuruluğu ameliyatı (9)

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kuruluğu tanısı ve tedavisi için bir göz doktoruna başvurabilirsiniz. (10)

Göz Kuruluğu Tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/goz-kurulugu-belirtileri/

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözleri nemlendirmek ve yağlandırmak için yeterli olarak işlev gösterememesi durumudur. Gözyaşları birçok sebepten dolayı yetersiz hale gelebilmektedir. Örneğin gözyaşları yeterli miktarda üretilmediği zaman veya üretilse bile çok az miktarda üretildiğinde göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız eden bir sorundur. Eğer göz kuruluğu yaşanıyorsa, acı ve yanma hissi oldukça yoğun olacaktır. Göz kuruluğu; uzun süre bilgisayar ekranına bakıldığında, bisiklet ya da motosiklet kullandıktan sonra, uçakta ya da klimalı odada bulunurken yaşanabilir.

Göz kuruluğunun tedavisi mümkündür ve genellikle göz damlası ya da yaşam tarzında yapılan değişiklikler yardımı ile yapılmaktadır. Göz kuruluğu semptomları kontrol edilebilmektedir ve çok karakteristiktir.

Göz kuruluğunun temel oluşum nedeni gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı; su, yağ asitleri ve mukus karışımı bir bileşene sahiptir. Bu karışım gözün yüzeyini yumuşatmaya ve temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda bu karışım, gözü enfeksiyon oluşumlarından da korumaktadır.

Bazı insanlarda gözyaşı üretiminin azalmasına bağlı olarak gelişen göz kuruluğu, bazen de gözyaşında bulunan maddelerin buharlaşması ya da bu maddelerde dengesizlik yaşanmasından dolayı gelişmektedir.

Gözyaşının yeterli miktarda üretilememesi sonucu oluşan göz kuruluğunun nedeni tıptaki özel tanımı ile; keratokonjonktivit sika şeklindedir. Diğer yandan, gözyaşı miktarının azalma sebepleri şu faktörlere bağlıdır;

 • Yaşlanma,
 • Bazı ilaçların etkileri (diyabet, romatizmal eklem iltihabı, lupus, skleroderma, Sjogren sendromu, tiroid sorunları ve A vitamini eksikliğinde kullanılan ilaçlar),
 • Antihistamin ilaçlar, dekonjestan ilaçlar (kan toplanmasını gideren ilaç), hormon tedavisi, antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, akne ilaçları ve parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Lazerli göz ameliyatı,
 • Gözyaşı bezlerinin iltihap ya da radyasyon nedeni ile zarar görmesi.

Göz kuruluğunun artan gözyaşı buharlaşmasına bağlı olarak oluşmasının da birtakım sebepleri vardır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Rüzgar, duman ya da kuru hava,
 • Çok az sıklıkla göz kırpma ve gözleri kırpmadan sabit bir şekilde, kitap okumak, bilgisayar başında durmak ya da araç kullanmak,
 • Göz kapağı sorunları (göz kapaklarının dışa dönük olması-ektropiyon- ve göz kapaklarının içe dönük olması-entropion- gibi sorunlar).

Bir de gözyaşı bileşiminde dengesizlik sorunundan dolayı göz kuruluğu oluşmaktadır. Buna göre gözyaşının bileşiminde bulunan yağ, su ve mukus miktarlarından herhangi birinde azalma olması, göz kuruluğu oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle göz kapaklarında meydana gelen iltihaplar, gözyaşı bileşimini bozmaktadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun belirti ve semptomları şu şekildedir;

 • Gözlerde yanma, batma ve acıya karşı hassasiyet,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Gözlerde bir cisim duruyormuş gibi his oluşması,
 • Kontakt lensleri takıp çıkarırken zorlanmak,
 • Gece araç kullanırken zorlanmak,
 • Gözlerin sulanması, kaşınması ve kuruması.
 • Bulanık görme ya da göz yorgunluğu.

1.Gözlerde Yanma ve Batma

Gözyaşı miktarının azalması sonucu kuruyan gözyaşı kanalları, tüm gözün olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu durumda gözlerde yanma, acı hissi ve batmalar yaşanmaktadır. Gözyaşının bileşiminde bulunan su, yağ ve mukus miktarının azalmasına sebep olan göz kuruluğunda, gözlerin yanması ve batması durumu çok sık gözlenmektedir.

2.Gözlerde Kaşıntı ve Kuruma

Gözyaşı, bir miktar su, yağ asitleri ve mukus muhteva etmektedir. Aslında gözyaşı gözleri dış etkenlerden korumaya olanak sağlayan ve genel göz sağlığı ile göz aktivitesini destekleyen bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının yani gözyaşının miktarı ya da kalitesi düştüğünde gözlerde kuruma, buna bağlı olarak da kaşınma meydana gelmektedir. Çünkü gözyaşı kanalları kurumaktadır.

3.Işığa Karşı Hassasiyet

Birçok göz hastalığında olduğu gibi göz kuruluğunun belirtilerinden biri de, ışığa karşı aşırı derecede hassasiyet göstermektir. Bunun nedeni de gözyaşı bileşiminde gerçekleşen değişimlerdir. Gözyaşı oranının azalması da, gözü savunmasız bıraktığı için, gözler ışığa karşı kendini koruyamaz ve bu durum sonucunda gözler ışık karşısında rahatsız olur.

4.Gözlerde Kızarıklık

Gözlerin beyaz kısımlarında meydana gelen kızarıklıklar ve kırmızı lekeler, gözyaşı kuruluğundan kaynaklanan durumlardır. Gözyaşı kanallarının kurumasından kaynaklanan bu durum, bazen gözlerin beyaz kısmının tamamının kızarmasına da neden olmaktadır. Gözyaşı kanallarının kuruması gözleri besleyen küçük damarları da olumsuz etkilediği için bu durum yaşanabilmektedir.

5.Gözlerde Sulanma

Göz kuruluğunda yaşanan ve gözlerin kaşınmasına sebep olan kuruluk, gözlerin savunma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Çünkü gözyaşları normalde gözleri koruyan bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının azalması durumunda göz ekstradan çalışarak fazla miktarda gözyaşı üretmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı gözlerde sulanma yaşanmaktadır.

6.Bulanık Görme

Bulanık görme ya da görüş yeteneğinde yaşanan bazı sorunlar, göz kuruluğunun bir belirtisidir. Yeterli olarak korunamayan gözler, zamanla işlevinde bazı azalmalar yaşayacaktır. Yani gözyaşı, göz sağlığı için sanılandan çok daha önemlidir. Gözyaşının eksikliğinden dolayı tüm bu semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Risk Faktörleri

Göz kuruluğunun daha hızlı gelişmesine neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • 50 yaşından fazla olmak,
 • Kadın olmak,
 • A vitamini eksikliği,
 • Omega 3 yağ asitleri eksikliği,
 • Kontakt lens kullanmak.

50 yaşından büyük olmak: Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalmaya başlar. Bu nedenle 50 yaşından büyük kişilerde göz kuruluğu oluşması riski yüksektir.

Kadın olmak: Gözyaşı eksikliği genellikle kadınlarda daha yaygındır. Özellikle, hamilelik, doğum kontrol hapları ya da menopoz gibi hormonel sorunlara yol açan durumlarda kadınlarda gözyaşı üretimi azalmaktadır. Bundan dolayı kadınlar risk grubundadır.

A vitamini eksikliği: Ciğer, havuç ya da brokoli gibi A vitamini bakımından zengin besinleri tüketmemek göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Omega 3 yağ asitleri: Balık, bitkisel yağlar ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmemek, göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde ya da uzun süre devam ettiğinde bazı komplikasyonların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu komplikasyonlar şu şekildedir;

 • Göz enfeksiyonları,
 • Gözün yüzeyinde hasar oluşması,
 • Hayat kalitesinin azalması.

Göz enfeksiyonları: Gözyaşları gözün yüzeyini enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Yeterli miktarda gözyaşı bulunmadığı zaman gözlerde enfeksiyon oluşması riski artacaktır.

Göz yüzeyinin hasar görmesi: Tedavi edilmeyen göz kuruluğu daha da şiddetli hale gelerek, gözde iltihaplanma, kornea yüzeyinde aşınma, korneada yara oluşumu ve görme sorunları gibi birtakım problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Yaşam kalitesinin düşmesi: Göz kuruluğu, okuma ya da araç kullanma gibi bazı günlük işlerin yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Tanı ve Analizler

Birtakım tanı yöntemleri ve analizler göz kuruluğunun teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ve analizler şu şekildedir;

Kapsamlı göz muayenesi: Göz ve tüm vücut sağlığının geçmişini kapsayan kapsamlı bir göz muayenesi, göz kuruluğunun teşhisinin konulmasına yardımcı olmaktadır.

Gözyaşı hacminin ölçülmesi: Doktor, gözyaşı üretimini, Schirmer test adı verilen bir yöntem yardımı ile ölçebilmektedir. Bu yöntemde kağıt şeritler göz kapağının altına yerleştirilir. Yaklaşık 5 dakika sonra doktor, gözyaşına batırılmış olan bu şeritteki gözyaşı miktarını ölçmektedir.

Gözyaşının kalitesinin ölçülmesi: Diğer bazı testlerde birtakım boyalar ve göz damlaları kullanılmaktadır. Doktor bu şekilde gözyaşının ne kadar etkin olduğunu tespit eder ve gözyaşının kalitesini ölçer.

Tedavi ve İlaçlar

Birçok insan göz kuruluğunu gidermek için reçetesiz olarak satılan göz damlalarını (suni gözyaşı) kullanmaktadır. Eğer semptomlar kalıcı ve ciddi boyutlarda ise diğer bazı tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Göz kuruluğunda tedavi yöntemi, göz kuruluğuna sebep olan faktöre bağlı olarak yapılmaktadır.

Bazı tedaviler, göz kuruluğunu oluşturan faktörlerin kontrol altına alınmasını sağlarken, diğer bazı tedaviler ise, gözyaşı kalitesinin artırılması ve gözyaşının drene olmasını durdurmaya yönelik uygulanmaktadır.

Göz kuruluğunun altında yatan nedenin tedavisi: Göz kuruluğuna sebep olan faktörlerin tedavi edilmesi önemli bir işlemdir. Bazı ilaçların yan etkileri göz kuruluğuna sebep olmaktadır.

Doktor bu gibi durumları tespit ederek duruma göre tedavi uygulamaktadır. Eğer göz kapaklarında dışa dönme durumu varsa, doktor plastik cerrahiye yönlendirerek tedaviyi tamamlayabilir.

Bir de eğer göz kuruluğu sorunu olan hastanın romatizmalı eklem iltihabı hastalığı varsa doktor buna göre bir romatolog uzmanına gidilmesini önerebilir.

İlaçlar: Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şu şekildedir;

 • Göz kapağı iltihabını azaltan ilaçlar,
 • Kornea iltihaplanmasını kontrol altına alan göz damlaları,
 • Takviye gözyaşı ve suni gözyaşı,
 • Gözyaşı düzenleyici ilaçlar,
 • Hastanın kendi kanından yapılan gözyaşı,

Diğer bazı tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Gözyaşı kanallarındaki sıvı kaybını azaltan yöntemler,
 • Özel kontakt lensler,
 • Yağ bezlerinin bloke edilmesi,
 • Işık tedavisi ve göz kapağı masajı.

Alternatif İlaçlar

Bazı yapılan çalışmalara göre birtakım alternatif ilaçlar göz kuruluğunu tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Fakat bu gibi alternatif yöntemlerin faydaları ve tehleri hala tartışmalıdır. Buna göre bazı alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Yağ asitleri,
 • Hintyağı içeren göz damlaları,
 • Akupuntur.

Yağ asitleri: Takviye olarak omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmek, göz kuruluğu belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle, keten tohumu, somon balığı, sardalye ve bitkisel yağlar gibi omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar, göz kuruluğunun etkilerini azaltabilmektedir.

Hintyağı içeren göz damlaları: Bu gibi hint yağı bakımından zengin yağları kullanmak, gözyaşı buharlaşmasını önleyerek azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Akupunktur: Bazı kişiler göz kuruluğu semptomlarının etkisini azaltabilmek için akupunktur tedavisini tercih edebilmektedir.

Alınacak Önlemler

Göz kuruluğu için alınacak önlemler şu şekildedir;

 • Gözlere hava üflenmesi durumundan kaçınmak,
 • Havaya nemlendirmek,
 • Gözü saran güneş gözlükleri ya da diğer göz koruyucular kullanmak,
 • Yoğun bir şekilde çalışırken göz molaları vermek,
 • Çevresel faktörlere dikkat etmek,
 • Bilgisayar kullanırken göz seviyesinin altında tutarak kullanmak,
 • Sigaradan uzak durmak hatta sigarayı bırakmak,
 • Düzenli olarak suni gözyaşı damlası kullanmak.

Источник: https://evdesifa.com/goz-kurulugu-belirtileri-nelerdir/

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilebilir

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu her yaşta meydana gelebilen bir hastalıktır. Geçici bir durumda da olabilir veya kronik bir halde de olabilir. Göz kuruluğu tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Göz kuruluğunun belirtileri nedir ve neden meydana gelir ?

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu

Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi nedir, sizin için anlattık. Göz kuruluğu, gözün gözyaşlarını düzgün bir şekilde üretemediği veya üretilen gözyaşlarının çok çabuk yok olmasıyla oluşan rahatsızlığa verilen addır. Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması kuruma ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu durum tedavi edilmediği taktirde; ağrıya, ülserlere, korneadaki yaralara ve bazı görme kayıplarına yol açabilir. Bununla birlikte bu hastalıkta kalıcı görme kayıplarına nadir olarak rastlanmıştır. Göz damarları çok fazla kızarıklık yapar ve gözde kaşıntı olur. Kızarıklık ve kaşıntı hastayı çok fazla rahatsız edebilir.

Bu hastalık, bilgisayar başında oturma veya uzun süre kitap okuma gibi bazı faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırır. Ayrıca uçak gibi kuru ortamlar için toleransı düşürebilir.

Göz kuruluğu sendromu hastalığının tıbbi alanda ki diğer isimleri şunlardır: kuru göz sendromu, keratokonjonktivitis sikka (KCS),fonksiyon bozukluğu sendromu, lakrimal keratokonjonktivit.

Kornea, bir grup hücrenin ve proteinlerin katmanlar halinde düzenlendiği, oldukça organize ve net bir yapıdadır, ancak enfeksiyona karşı onu besleyecek veya koruyacak kan damarları yoktur. Bunun yerine, gözyaşlarından yararlanmaktadır. Göz kuruluğu hastalığına yakalandığınızda korneanın zarar görmesi son derece olasıdır.

Gözyaşları ve Göz Kuruluğu

Gözyaşları, gözyaşı bezi tarafından yapılır; genel göz sağlığı ve iyi bir görüş için gereklidir. Gözyaşları, göz yüzeyini yıkayarak nemli tutar ve gözü pisliklerden temizler. Ayrıca bakteri ve diğer enfeksiyon türlerine karşı gözü korumaya yardımcı olurlar.

Göz; yüzeyini yıkamak, beslemek ve korumak için sürekli gözyaşı üretir. Ayrıca göze toz kaçması, göz enfeksiyonu veya tahrişi gibi acil durumlarda gözyaşı salgılanır. Lakrimal bezler tarafından yeterli gözyaşı üretilmediğinde göz kuruması oluşur.

Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci onları sağlıksız hale getirebilir ve göz kurumasına neden olabilir

Göz Kuruluğu Tipleri

 1. Gözyaşı Yetersizliğinden Kaynaklanan Kuruma: Gözyaşı bezlerinin sağlıklı göz yüzeyini korumak için gözyaşlarının sulu bileşenlerinden yeterince üretemediği bir bozukluktur.

 2. Buharlaşmadan Kaynaklı Göz Kuruluğu: Göz kapağında bulunan meibom bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu bezler, buharlaşmayı yavaşlatan ve gözyaşlarını dengede tutan gözyaşı lipidini oluşturur.

Kuruma şunlardan dolayı olabilir:

 • Kornea yüzeyinin, lakrimal bezin veya konjonktivanın iltihaplanması
 • Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci
 • Göz yüzeyinde büyüme (tiroid hastalığında ki gibi)
 • Estetik ameliyatlardan kaynaklanmış, göz kapağı bozulmaları.

Kuru Göz Hastalığı Belirtileri

 • Gözde yanma meydana gelmesi.
 • Gözün içinde bir şey varmış gibi oluşan batma hissi.
 • Çok kuru gözyaşları ve takiben aşırı gözyaşı atakları.

 • Gözde meydana gelen akıntı
 • Göz ağrısı ve kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Gözyaşı ile ağlayamama
 • Bilgisayara bakma, kitap okuma gibi işlemleri yaparken gözde zorlanma.

 • Göz yorgunluğu
 • Kaşıntı

Bunlar bazı kuruluk belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler sadece hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir.

Not: Bu semptomlarını uzun süredir yaşıyorsanız, bir doktora danışmak ve duruma profesyonel bir teşhis koymak son derece önemlidir. Göz kuruması kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Yaşlılar da göz kuruluğuna sık sık rastlanmaktadır. Bebeklerde bu oran daha düşüktür. Ancak kuruluk her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla görünmektedir. Menopoz döneminden sonra da sıklıkla bu hastalığa yakalanılmaktadır. Bebeklerde ortaya çıkan kuruluk sendromlarının hemen tedavi edilmesi gereklidir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruması geçici veya kronik bir durum olabilir. Bazı nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı olabilir (antihistaminikler, sakinleştiriciler, belirli kan basınçlı ilaçlar, Parkinson ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti depresanlar.)
 • Göz kapaklarının üzerinde veya çevresinde cilt hastalıkları göz kurumasına neden olabilir.
 • Göz kapaklarındaki bezlerin, örneğin meibom bezi hastalıkları gibi hastalıklar işlev bozukluğuna ve göz kurumasına neden olabilir.
 • Hamilelik durumu etkili olabilir.
 • Hormon tedavisi gören kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Rekfraktif cerrahi işlemlerinden sonra gelişebilir.
 • Kimyasal ya da termal yanıklardan kaynaklanabilir.
 • Uzun süreli kontak lens aşınmasından korneanın sansasyon kaybı.
 • Kimyasal duman veya sigara dumanı gibi maddelere aşırı derecede maruz kalmak. Bu çok fazla kaşıntı oluşumuna da neden olur.
 • Alerjilerde bu hastalıkla ilişkilendirilebilmekte ve yanlış sonuçlara varılabilmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak doktorunuz belirtileri hafifletmek için çeşitli tedaviler uygulayabilir. Bu hastalık hayat boyu sürebilir. Kronik durumlarda tam anlamıyla tedavisi yapılamasa bile hastanın hayatına yaptığı olumsuz etkiler önlenebilir. İlk olarak hastalığın altında yatan bir sebep olup olmadığı belirlenmelidir.

(örneğin Sjögren sendromu veya meibomian disfonksiyonu sendromu) Eğer altta yatan bir sebep varsa ilk önce onun tedavi edilmesi gerekir. Anti-inflamatuar bir ilaç olan siklosporin, kuru göz tedavisinde kullanılabilen tek reçeteli ilaçtır. Korneal hasarı azaltır, temel gözyaşı üretimini arttırır ve kuru göz semptomlarını azaltır.

İlaçların işe yaraması için düzenli kullanılması şarttır. Bazı ciddi göz kurumalarında, kısa süreli kullanılmak üzere kortikosteroid göz damlaları iltihabı azaltmak için gereklidir. Bu hastalık birçok farklı şeyden kaynaklanabildiği için birçok farklı tedavisi vardır. Sadece lensiniz bile buna sebep oluyor olabilir. Bu yüzden tedavi için doktora danışmak şarttır.

Göz çok hassas bir organ olduğu için kendiniz bir tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/goz-kurulugu-belirtileri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.