Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözleri nemlendirmek ve yağlandırmak için yeterli olarak işlev gösterememesi durumudur. Gözyaşları birçok sebepten dolayı yetersiz hale gelebilmektedir. Örneğin gözyaşları yeterli miktarda üretilmediği zaman veya üretilse bile çok az miktarda üretildiğinde göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız eden bir sorundur. Eğer göz kuruluğu yaşanıyorsa, acı ve yanma hissi oldukça yoğun olacaktır. Göz kuruluğu; uzun süre bilgisayar ekranına bakıldığında, bisiklet ya da motosiklet kullandıktan sonra, uçakta ya da klimalı odada bulunurken yaşanabilir.

Göz kuruluğunun tedavisi mümkündür ve genellikle göz damlası ya da yaşam tarzında yapılan değişiklikler yardımı ile yapılmaktadır. Göz kuruluğu semptomları kontrol edilebilmektedir ve çok karakteristiktir.

Göz kuruluğunun temel oluşum nedeni gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı; su, yağ asitleri ve mukus karışımı bir bileşene sahiptir. Bu karışım gözün yüzeyini yumuşatmaya ve temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda bu karışım, gözü enfeksiyon oluşumlarından da korumaktadır.

Bazı insanlarda gözyaşı üretiminin azalmasına bağlı olarak gelişen göz kuruluğu, bazen de gözyaşında bulunan maddelerin buharlaşması ya da bu maddelerde dengesizlik yaşanmasından dolayı gelişmektedir.

Gözyaşının yeterli miktarda üretilememesi sonucu oluşan göz kuruluğunun nedeni tıptaki özel tanımı ile; keratokonjonktivit sika şeklindedir. Diğer yandan, gözyaşı miktarının azalma sebepleri şu faktörlere bağlıdır;

 • Yaşlanma,
 • Bazı ilaçların etkileri (diyabet, romatizmal eklem iltihabı, lupus, skleroderma, Sjogren sendromu, tiroid sorunları ve A vitamini eksikliğinde kullanılan ilaçlar),
 • Antihistamin ilaçlar, dekonjestan ilaçlar (kan toplanmasını gideren ilaç), hormon tedavisi, antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, akne ilaçları ve parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Lazerli göz ameliyatı,
 • Gözyaşı bezlerinin iltihap ya da radyasyon nedeni ile zarar görmesi.

Göz kuruluğunun artan gözyaşı buharlaşmasına bağlı olarak oluşmasının da birtakım sebepleri vardır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Rüzgar, duman ya da kuru hava,
 • Çok az sıklıkla göz kırpma ve gözleri kırpmadan sabit bir şekilde, kitap okumak, bilgisayar başında durmak ya da araç kullanmak,
 • Göz kapağı sorunları (göz kapaklarının dışa dönük olması-ektropiyon- ve göz kapaklarının içe dönük olması-entropion- gibi sorunlar).

Bir de gözyaşı bileşiminde dengesizlik sorunundan dolayı göz kuruluğu oluşmaktadır. Buna göre gözyaşının bileşiminde bulunan yağ, su ve mukus miktarlarından herhangi birinde azalma olması, göz kuruluğu oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle göz kapaklarında meydana gelen iltihaplar, gözyaşı bileşimini bozmaktadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun belirti ve semptomları şu şekildedir;

 • Gözlerde yanma, batma ve acıya karşı hassasiyet,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Gözlerde bir cisim duruyormuş gibi his oluşması,
 • Kontakt lensleri takıp çıkarırken zorlanmak,
 • Gece araç kullanırken zorlanmak,
 • Gözlerin sulanması, kaşınması ve kuruması.
 • Bulanık görme ya da göz yorgunluğu.

1.Gözlerde Yanma ve Batma

Gözyaşı miktarının azalması sonucu kuruyan gözyaşı kanalları, tüm gözün olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu durumda gözlerde yanma, acı hissi ve batmalar yaşanmaktadır. Gözyaşının bileşiminde bulunan su, yağ ve mukus miktarının azalmasına sebep olan göz kuruluğunda, gözlerin yanması ve batması durumu çok sık gözlenmektedir.

2.Gözlerde Kaşıntı ve Kuruma

Gözyaşı, bir miktar su, yağ asitleri ve mukus muhteva etmektedir. Aslında gözyaşı gözleri dış etkenlerden korumaya olanak sağlayan ve genel göz sağlığı ile göz aktivitesini destekleyen bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının yani gözyaşının miktarı ya da kalitesi düştüğünde gözlerde kuruma, buna bağlı olarak da kaşınma meydana gelmektedir. Çünkü gözyaşı kanalları kurumaktadır.

3.Işığa Karşı Hassasiyet

Birçok göz hastalığında olduğu gibi göz kuruluğunun belirtilerinden biri de, ışığa karşı aşırı derecede hassasiyet göstermektir. Bunun nedeni de gözyaşı bileşiminde gerçekleşen değişimlerdir. Gözyaşı oranının azalması da, gözü savunmasız bıraktığı için, gözler ışığa karşı kendini koruyamaz ve bu durum sonucunda gözler ışık karşısında rahatsız olur.

4.Gözlerde Kızarıklık

Gözlerin beyaz kısımlarında meydana gelen kızarıklıklar ve kırmızı lekeler, gözyaşı kuruluğundan kaynaklanan durumlardır. Gözyaşı kanallarının kurumasından kaynaklanan bu durum, bazen gözlerin beyaz kısmının tamamının kızarmasına da neden olmaktadır. Gözyaşı kanallarının kuruması gözleri besleyen küçük damarları da olumsuz etkilediği için bu durum yaşanabilmektedir.

5.Gözlerde Sulanma

Göz kuruluğunda yaşanan ve gözlerin kaşınmasına sebep olan kuruluk, gözlerin savunma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Çünkü gözyaşları normalde gözleri koruyan bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının azalması durumunda göz ekstradan çalışarak fazla miktarda gözyaşı üretmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı gözlerde sulanma yaşanmaktadır.

6.Bulanık Görme

Bulanık görme ya da görüş yeteneğinde yaşanan bazı sorunlar, göz kuruluğunun bir belirtisidir. Yeterli olarak korunamayan gözler, zamanla işlevinde bazı azalmalar yaşayacaktır. Yani gözyaşı, göz sağlığı için sanılandan çok daha önemlidir. Gözyaşının eksikliğinden dolayı tüm bu semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Risk Faktörleri

Göz kuruluğunun daha hızlı gelişmesine neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • 50 yaşından fazla olmak,
 • Kadın olmak,
 • A vitamini eksikliği,
 • Omega 3 yağ asitleri eksikliği,
 • Kontakt lens kullanmak.

50 yaşından büyük olmak: Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalmaya başlar. Bu nedenle 50 yaşından büyük kişilerde göz kuruluğu oluşması riski yüksektir.

Kadın olmak: Gözyaşı eksikliği genellikle kadınlarda daha yaygındır. Özellikle, hamilelik, doğum kontrol hapları ya da menopoz gibi hormonel sorunlara yol açan durumlarda kadınlarda gözyaşı üretimi azalmaktadır. Bundan dolayı kadınlar risk grubundadır.

A vitamini eksikliği: Ciğer, havuç ya da brokoli gibi A vitamini bakımından zengin besinleri tüketmemek göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Omega 3 yağ asitleri: Balık, bitkisel yağlar ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmemek, göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde ya da uzun süre devam ettiğinde bazı komplikasyonların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu komplikasyonlar şu şekildedir;

 • Göz enfeksiyonları,
 • Gözün yüzeyinde hasar oluşması,
 • Hayat kalitesinin azalması.

Göz enfeksiyonları: Gözyaşları gözün yüzeyini enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Yeterli miktarda gözyaşı bulunmadığı zaman gözlerde enfeksiyon oluşması riski artacaktır.

Göz yüzeyinin hasar görmesi: Tedavi edilmeyen göz kuruluğu daha da şiddetli hale gelerek, gözde iltihaplanma, kornea yüzeyinde aşınma, korneada yara oluşumu ve görme sorunları gibi birtakım problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Yaşam kalitesinin düşmesi: Göz kuruluğu, okuma ya da araç kullanma gibi bazı günlük işlerin yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Tanı ve Analizler

Birtakım tanı yöntemleri ve analizler göz kuruluğunun teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ve analizler şu şekildedir;

Kapsamlı göz muayenesi: Göz ve tüm vücut sağlığının geçmişini kapsayan kapsamlı bir göz muayenesi, göz kuruluğunun teşhisinin konulmasına yardımcı olmaktadır.

Gözyaşı hacminin ölçülmesi: Doktor, gözyaşı üretimini, Schirmer test adı verilen bir yöntem yardımı ile ölçebilmektedir. Bu yöntemde kağıt şeritler göz kapağının altına yerleştirilir. Yaklaşık 5 dakika sonra doktor, gözyaşına batırılmış olan bu şeritteki gözyaşı miktarını ölçmektedir.

Gözyaşının kalitesinin ölçülmesi: Diğer bazı testlerde birtakım boyalar ve göz damlaları kullanılmaktadır. Doktor bu şekilde gözyaşının ne kadar etkin olduğunu tespit eder ve gözyaşının kalitesini ölçer.

Tedavi ve İlaçlar

Birçok insan göz kuruluğunu gidermek için reçetesiz olarak satılan göz damlalarını (suni gözyaşı) kullanmaktadır. Eğer semptomlar kalıcı ve ciddi boyutlarda ise diğer bazı tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Göz kuruluğunda tedavi yöntemi, göz kuruluğuna sebep olan faktöre bağlı olarak yapılmaktadır.

Bazı tedaviler, göz kuruluğunu oluşturan faktörlerin kontrol altına alınmasını sağlarken, diğer bazı tedaviler ise, gözyaşı kalitesinin artırılması ve gözyaşının drene olmasını durdurmaya yönelik uygulanmaktadır.

Göz kuruluğunun altında yatan nedenin tedavisi: Göz kuruluğuna sebep olan faktörlerin tedavi edilmesi önemli bir işlemdir. Bazı ilaçların yan etkileri göz kuruluğuna sebep olmaktadır.

Doktor bu gibi durumları tespit ederek duruma göre tedavi uygulamaktadır. Eğer göz kapaklarında dışa dönme durumu varsa, doktor plastik cerrahiye yönlendirerek tedaviyi tamamlayabilir.

Bir de eğer göz kuruluğu sorunu olan hastanın romatizmalı eklem iltihabı hastalığı varsa doktor buna göre bir romatolog uzmanına gidilmesini önerebilir.

İlaçlar: Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şu şekildedir;

 • Göz kapağı iltihabını azaltan ilaçlar,
 • Kornea iltihaplanmasını kontrol altına alan göz damlaları,
 • Takviye gözyaşı ve suni gözyaşı,
 • Gözyaşı düzenleyici ilaçlar,
 • Hastanın kendi kanından yapılan gözyaşı,

Diğer bazı tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Gözyaşı kanallarındaki sıvı kaybını azaltan yöntemler,
 • Özel kontakt lensler,
 • Yağ bezlerinin bloke edilmesi,
 • Işık tedavisi ve göz kapağı masajı.

Alternatif İlaçlar

Bazı yapılan çalışmalara göre birtakım alternatif ilaçlar göz kuruluğunu tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Fakat bu gibi alternatif yöntemlerin faydaları ve tehleri hala tartışmalıdır. Buna göre bazı alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Yağ asitleri,
 • Hintyağı içeren göz damlaları,
 • Akupuntur.

Yağ asitleri: Takviye olarak omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmek, göz kuruluğu belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle, keten tohumu, somon balığı, sardalye ve bitkisel yağlar gibi omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar, göz kuruluğunun etkilerini azaltabilmektedir.

Hintyağı içeren göz damlaları: Bu gibi hint yağı bakımından zengin yağları kullanmak, gözyaşı buharlaşmasını önleyerek azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Akupunktur: Bazı kişiler göz kuruluğu semptomlarının etkisini azaltabilmek için akupunktur tedavisini tercih edebilmektedir.

Alınacak Önlemler

Göz kuruluğu için alınacak önlemler şu şekildedir;

 • Gözlere hava üflenmesi durumundan kaçınmak,
 • Havaya nemlendirmek,
 • Gözü saran güneş gözlükleri ya da diğer göz koruyucular kullanmak,
 • Yoğun bir şekilde çalışırken göz molaları vermek,
 • Çevresel faktörlere dikkat etmek,
 • Bilgisayar kullanırken göz seviyesinin altında tutarak kullanmak,
 • Sigaradan uzak durmak hatta sigarayı bırakmak,
 • Düzenli olarak suni gözyaşı damlası kullanmak.

Источник: https://evdesifa.com/goz-kurulugu-belirtileri-nelerdir/

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu, gözün üst kapaklarının içerisinde göz yaşı bezleri vardır. Bu göz yaşı bezleri ve konjonktivada bulunan küçük küçük bezlerden düzenli bir salgı vardır ve bu salgı göz yaşını oluşturur. Göz yaşının azalmasına göz kuruluğu denir.

Göz yaşı üst göz kapağından salgılanır ve korneadan aşağıya doğru akar. Korneanın çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın göz kırpmadan 15 saniye durabilme yeteneği vardır. Fakat göz yaşı kalitesinin bozulduğu durumlarda bu göz yaşı film tabakası 5 saniye kadar bir sürede bozulabilir ve bu durumda göz kuruluğu belirtileri meydana gelir.

Göz kuruluğu nedenleri

Göz yaşını salgılayan birçok bez bulunmaktadır ve bu bezlerin göz yaşı salgısını bozan durumlarda göz kuruluğu ortaya çıkar.

Göz yaşının salgılanmasını sağlayan ana bez üst göz kapağının dış bölümünde ve kapağın içerisinde yaklaşık 12-13 mm’lik bir bezdir.

Bu bezin refleks olarak çalışma fonksiyonu vardır ve gözün içerisine kaçan toz ve benzeri bir durumda kaçan bu maddeyi dışarı atabilmek için bu bez birden bire çalışır.

Bunun dışında gözün içerisinde konjonktiva da daha küçük bezler vardır ve bu bezler sürekli ve az göz yaşı salgılarlar. Bu bezlerin genellikle yaşa bağlı olarak çalışmaları azalır ve göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğu kadınlarda daha sık görülür.Örneğin menopoz dönemine yaklaşıldığında göz yaşında azalma olur. 50’li yaşlarda erkeklerde de göz yaşı azalması meydana gelir.

Bunların dışında en sık göz kuruluğuna neden olan etken ise alerjidir. Alerji bu küçük ve büyük göz yaşı bezlerinin bozulmasına yol açarak göz kuruluğu yapar. Ayrıca kullanılan ilaçlar (özellikle antialerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) ilaçlarda göz yaşı salgısında bozulmaya neden olur.

Göz kuruluğuna neden olan diğer etkenler, sjögren sendromu, çok fazla bilgisayar ekranına ve televizyon ekranına bakma, uzun süre kontakt lens kullanımı, alkol kullanımı, uyku ilaçları, kimyasal yanıklar, sigara dumanı, uzun süre klimalı ortamda durmak, cerrahi operasyonlar ve bazı romatizmal hastalıklar da göz kuruluğuna neden olabilir.

İlaçlar göz kuruluğuna neden olur mu?

Göz kuruluğuna neden olan birçok ilaç vardır.

Bu ilaçlar, alerji ilaçları, antidepresif ilaçlar (psikiyatri ilaçlarının geneli), ergenlik döneminde kullanılan sivilce, akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, kan basıncını düşüren ilaçlar, parkinson ilaçları, doğum kontrol ilaçları, hormon tedavisi ilaçları gibi ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bu tip ilaçlar ile tedavi görenler mutlaka göz muayenesine gidip, göz yaşı takviyesi almalıdır ya da ilaçların dozları bu duruma göre düzenlenmelidir.

Göz kuruluğu belirtileri

Göz kuruluğu arttıkça, gözün üzerindeki kornea tabakasındaki irritasyonda artar. Göz kuruluğu olan kişinin gözünde kum varmış hissi, yabancı tozlar gözde dolaşıyormuş gibi hisler, göz kuruluğuna enfeksiyonda eklenir ise gözlerde kızarıklık, çapaklanma, yanma gibi şikayetler başlayabilir.

Göz kuruluğu teşhisi

Göz kuruluğu teşhisi göz doktorunun yapacağı basit bir muayene ile konulur. Muayenenin yanı sıra hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır. Bunun dışında, göz yaşının özel boyalar ile boyanması veya ”göz yaşı şeritleri” ile göz yaşı miktarının tayini de tanıda kullanılan bir yöntemdir.

Göz kuruluğunun tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz kuruluğu tedavi edilmez ise bireyin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Göz kuruluğu sorunu olan insan kendini yorgun, uykusuz ve çevresindeki insanlarda onu bitkin olarak görür.

Göz kuruluğu olan insanlar ışığa karşı hassas olurlar.

Ayrıca gözde sadece kuruluk hissi değil, batma, yanma, hisleri de olacağı için hasta oldukça rahatsızdır ve bu durum gözde enfeksiyon oluşmasına ve buna bağlı kornea tabakasının delinmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu tedavisi

Göz kuruluğu nedene yönelik tedavi edilir. Göz kuruluğu antidepresan ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise hastanın psikiyatri doktoru ile görüşülerek ilaç dozu veya ilaç içeriği ayarlanır.

Tedavide en önemli unsur göz yaşı kuruluğunun nedeni ve tipidir. Bazı hastalarda göz yaşı eksikliği çok az olmamasına rağmen hasta göz kuruluğundan şikayet edebilir.

Bu durumda göz yaşının kalitesini düzeltmeye yönelik tedavi uygulanır.

Göz kuruluğu tedavisinde genellikle suni göz yaşı damlaları kullanılır. Fakat hasta bu damlaları kendisi alıp kullanmamalıdır. Öncelikle göz kuruluğunun nedeni göz doktoru tarafından araştırılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar ve damlalar kullanılmalıdır.

Bütün bu tedavilere rağmen geçmeyen göz kuruluğunda cerrahi yöntem ile göz yaşı kanallarına konulan bir tıkaç sayesinde gözde bulunan göz yaşının göz yüzeyinde kalması sağlanır.

Fakat bu tıkacın kayması, yer değiştirmesi gibi sıkıntıları da vardır. Alerjik göz kuruluğunda buna yönelik tedavi uygulanır.

Diğer nedenlere yönelik göz kuruluğu tedavisinde de neden olan faktörlere yönelik araştırmalar ve tedaviler uygulanır.

Göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

Göz kuruluğu olan insanların en çok dikkat etmesi gereken durum göz kırpmayı unutmamaktır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar göz kırpma egzersizleri yapmalıdırlar. Radyatör ve klimalı çalışma ortamlarını buhar makineleri ile nemlendirmek faydalı olur.

Göz kuruluğu şikayeti olan birisi uçak yolculuğu yapacak ise yanında suni göz yaşı bulundurmalıdır. Aşırı soğuklar, aşırı sıcaklar rüzgarlı hava gibi çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olur.

Bu durum göz kuruluğu şikayeti olmayanlarda çok etkili olmadığı gibi, göz kuruluğu şikayeti olanlarda dışarıya çıkacakları zaman koruyucu gözlük kullanmaları gereklidir.

Uyurken odanın nemlendirilmesi göz kuruluğunda fayda sağlar.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/goz-kurulugu-neden-olur-goz-kurulugu/

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilebilir

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu her yaşta meydana gelebilen bir hastalıktır. Geçici bir durumda da olabilir veya kronik bir halde de olabilir. Göz kuruluğu tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Göz kuruluğunun belirtileri nedir ve neden meydana gelir ?

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu

Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi nedir, sizin için anlattık. Göz kuruluğu, gözün gözyaşlarını düzgün bir şekilde üretemediği veya üretilen gözyaşlarının çok çabuk yok olmasıyla oluşan rahatsızlığa verilen addır. Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması kuruma ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu durum tedavi edilmediği taktirde; ağrıya, ülserlere, korneadaki yaralara ve bazı görme kayıplarına yol açabilir. Bununla birlikte bu hastalıkta kalıcı görme kayıplarına nadir olarak rastlanmıştır. Göz damarları çok fazla kızarıklık yapar ve gözde kaşıntı olur. Kızarıklık ve kaşıntı hastayı çok fazla rahatsız edebilir.

Bu hastalık, bilgisayar başında oturma veya uzun süre kitap okuma gibi bazı faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırır. Ayrıca uçak gibi kuru ortamlar için toleransı düşürebilir.

Göz kuruluğu sendromu hastalığının tıbbi alanda ki diğer isimleri şunlardır: kuru göz sendromu, keratokonjonktivitis sikka (KCS),fonksiyon bozukluğu sendromu, lakrimal keratokonjonktivit.

Kornea, bir grup hücrenin ve proteinlerin katmanlar halinde düzenlendiği, oldukça organize ve net bir yapıdadır, ancak enfeksiyona karşı onu besleyecek veya koruyacak kan damarları yoktur. Bunun yerine, gözyaşlarından yararlanmaktadır. Göz kuruluğu hastalığına yakalandığınızda korneanın zarar görmesi son derece olasıdır.

Gözyaşları ve Göz Kuruluğu

Gözyaşları, gözyaşı bezi tarafından yapılır; genel göz sağlığı ve iyi bir görüş için gereklidir. Gözyaşları, göz yüzeyini yıkayarak nemli tutar ve gözü pisliklerden temizler. Ayrıca bakteri ve diğer enfeksiyon türlerine karşı gözü korumaya yardımcı olurlar.

Göz; yüzeyini yıkamak, beslemek ve korumak için sürekli gözyaşı üretir. Ayrıca göze toz kaçması, göz enfeksiyonu veya tahrişi gibi acil durumlarda gözyaşı salgılanır. Lakrimal bezler tarafından yeterli gözyaşı üretilmediğinde göz kuruması oluşur.

Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci onları sağlıksız hale getirebilir ve göz kurumasına neden olabilir

Göz Kuruluğu Tipleri

 1. Gözyaşı Yetersizliğinden Kaynaklanan Kuruma: Gözyaşı bezlerinin sağlıklı göz yüzeyini korumak için gözyaşlarının sulu bileşenlerinden yeterince üretemediği bir bozukluktur.

 2. Buharlaşmadan Kaynaklı Göz Kuruluğu: Göz kapağında bulunan meibom bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Bu bezler, buharlaşmayı yavaşlatan ve gözyaşlarını dengede tutan gözyaşı lipidini oluşturur.

Kuruma şunlardan dolayı olabilir:

 • Kornea yüzeyinin, lakrimal bezin veya konjonktivanın iltihaplanması
 • Gözyaşlarının bileşenlerini değiştiren herhangi bir hastalık süreci
 • Göz yüzeyinde büyüme (tiroid hastalığında ki gibi)
 • Estetik ameliyatlardan kaynaklanmış, göz kapağı bozulmaları.

Kuru Göz Hastalığı Belirtileri

 • Gözde yanma meydana gelmesi.
 • Gözün içinde bir şey varmış gibi oluşan batma hissi.
 • Çok kuru gözyaşları ve takiben aşırı gözyaşı atakları.
 • Gözde meydana gelen akıntı
 • Göz ağrısı ve kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Gözyaşı ile ağlayamama
 • Bilgisayara bakma, kitap okuma gibi işlemleri yaparken gözde zorlanma.
 • Göz yorgunluğu
 • Kaşıntı

Bunlar bazı kuruluk belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler sadece hastalığa bağlı olarak gelişmeyebilir.

Not: Bu semptomlarını uzun süredir yaşıyorsanız, bir doktora danışmak ve duruma profesyonel bir teşhis koymak son derece önemlidir. Göz kuruması kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Yaşlılar da göz kuruluğuna sık sık rastlanmaktadır. Bebeklerde bu oran daha düşüktür. Ancak kuruluk her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla görünmektedir. Menopoz döneminden sonra da sıklıkla bu hastalığa yakalanılmaktadır. Bebeklerde ortaya çıkan kuruluk sendromlarının hemen tedavi edilmesi gereklidir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruması geçici veya kronik bir durum olabilir. Bazı nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı olabilir (antihistaminikler, sakinleştiriciler, belirli kan basınçlı ilaçlar, Parkinson ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti depresanlar.)
 • Göz kapaklarının üzerinde veya çevresinde cilt hastalıkları göz kurumasına neden olabilir.
 • Göz kapaklarındaki bezlerin, örneğin meibom bezi hastalıkları gibi hastalıklar işlev bozukluğuna ve göz kurumasına neden olabilir.
 • Hamilelik durumu etkili olabilir.
 • Hormon tedavisi gören kişilerde ortaya çıkabilir.
 • Rekfraktif cerrahi işlemlerinden sonra gelişebilir.
 • Kimyasal ya da termal yanıklardan kaynaklanabilir.
 • Uzun süreli kontak lens aşınmasından korneanın sansasyon kaybı.
 • Kimyasal duman veya sigara dumanı gibi maddelere aşırı derecede maruz kalmak. Bu çok fazla kaşıntı oluşumuna da neden olur.
 • Alerjilerde bu hastalıkla ilişkilendirilebilmekte ve yanlış sonuçlara varılabilmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak doktorunuz belirtileri hafifletmek için çeşitli tedaviler uygulayabilir. Bu hastalık hayat boyu sürebilir. Kronik durumlarda tam anlamıyla tedavisi yapılamasa bile hastanın hayatına yaptığı olumsuz etkiler önlenebilir. İlk olarak hastalığın altında yatan bir sebep olup olmadığı belirlenmelidir.

(örneğin Sjögren sendromu veya meibomian disfonksiyonu sendromu) Eğer altta yatan bir sebep varsa ilk önce onun tedavi edilmesi gerekir. Anti-inflamatuar bir ilaç olan siklosporin, kuru göz tedavisinde kullanılabilen tek reçeteli ilaçtır. Korneal hasarı azaltır, temel gözyaşı üretimini arttırır ve kuru göz semptomlarını azaltır.

İlaçların işe yaraması için düzenli kullanılması şarttır. Bazı ciddi göz kurumalarında, kısa süreli kullanılmak üzere kortikosteroid göz damlaları iltihabı azaltmak için gereklidir. Bu hastalık birçok farklı şeyden kaynaklanabildiği için birçok farklı tedavisi vardır. Sadece lensiniz bile buna sebep oluyor olabilir. Bu yüzden tedavi için doktora danışmak şarttır.

Göz çok hassas bir organ olduğu için kendiniz bir tedavi uygulamaktan kaçınmalısınız.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/goz-kurulugu-belirtileri.html

Göz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bildiğimiz gibi, tüm omurgalıların göz boşluğunda, çeşitli bezler tarafından, gözlerin temizlenmesine ve nemlenmesine yardım eden, berrak ve tuzlu bir sıvı salgılanır. Bunun adı gözyaşıdır. Gözyaşı, göz çukurunda kayganlık sağladığı gibi, bakteri türlerini de parçalayan enzimler içerir ve toz ve benzeri yabancı cisimcikleri yanağa veya gözyaşı kanalı vasıtasıyla burna doğru sürükler. 

Gözyaşı iki farklı yoldan üretilir. İlki, göz yaşının yavaşça ve sabit hızdaki üretimidir. Bu yol, gözdeki normal kayganlığı sağlar.

Diğeri ise, gözün uyarılmasıyla, üzüntü, sevinç, korku gibi yoğun duyguların hissedilmesi sonucu, içinde bulunulan duygusal duruma cevap niteliğinde salgılanan gözyaşıdır.

Çok gülme, gözün kaşınması, esneme, ağrı çekme, kimyasal ve mekanik tahriş gibi durumlar da gözyaşı salgısı artar.

Göz yaşının salgılanmasından birçok bez sorumludur. Gözyaşını salgılayan ana bez, üst göz kapağının üzerinde bulunur. Bu bez, yaklaşık 12-13 milimetre uzunluğundadır.

Gözyaşını onlarca kanal aracılığıyla kapaklardan göze doğru taşıyan ve korneanın üzerinden akıtan bu bez, refleksif olarak çalışır. Bir de, gözün konjonktiva tabakasında ve göz kapaklarının altında yüzlerce küçük bez vardır.

İşte bu bezler de, az önce bahsettiğimiz gibi gözyaşının sabit hızdaki ve az miktardaki gözyaşı üretiminden sorumludur. 

Gözyaşı Tabakası

Gözün yüzeyinin pürüzsüz, kaygan olmasını sağlayan ve temizliğini garantileyen göz yaşı tabakası, kişinin gözünü kırpması sonucu oluşur. Net bir görüş için gözyaşı tabakası gereklidir. Gözyaşı tabakası 3 katmandan oluşur. Bu katmanların en dışındaki, yağ katmanıdır. Gözyaşının buharlaşmasına mani olur ve gözyaşını gözün üstünde tutar. Ortadaki katman, su katmanıdır.

Bu katman ise gözü temizler ve oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer. İlaveten, gözün kurumasını da engeller. Son katman olan mukus katmanı, korneanın yüzeyindeki bozukluğu örter ve düzeltir. Ayrıca, gözyaşı tabakası için de taban işlevini görür. Suyun gözün tüm yüzeyine yayılmasını ve bu yüzeyin nemli kalmasını sağlar. Mukus katmanı olmaz ise, su yüzeye tutunup kalamaz.

 

Gözyaşı tabakasının fonksiyonları şöyle sıralanabilir:

 • Dış dünyayla göz arasında bir bariyer görevi görür.
 • Optik fonksiyonu sağlar, gözlüm camı gibidir.
 • Göz kapaklarının gözün üzerinde rahatça kaymasına yardım eder.
 • Gözün kurumasına mani olur. 
 • Mikropları öldürücü niteliktedir, böylece olası iltihaplanmaların da önüne geçer.
 • Yabancı cisimciklerin göze yapışmasını ve orada kalmasını engeller.
 • Korneaya oksijen iletimi yapar, korneayı besler.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşı bezlerinin salgılama işleminde bir sorun olursa, gözün rahatça temizlenmesi ve nemlenmesini sağlayacak miktarda gözyaşı salgılanmaz ve gözün yüzeyinde bozulmalar meydana gelir.

Gözün yüzeyi düzgün ve eşit şekilde örtülmez, oksijen geçişi dengelenemez, ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bu duruma, “kuru göz” de denir.

Göz kuruluğu, doğru zamanda ve doğru biçimde tedavi edilmezse kronik enflamasyon yaşanabilir ve kimi zaman görme bozuklukları dahi görülebilir. 

 • Yaş yükseldikçe gözyaşı üretimi düşer: Kuru göz, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok yaşlılarda rastlanan bir sorundur. Çünkü, yaş arttıkça kişinin gözyaşı üretimi azalır ve gözyaşı kalitesi düşer. 
 • Kadınlarda daha çok görülüyor: Cinsiyetler arasında baktığımızda ise, göz kuruluğunun en çok kadınlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle menopoz döneminde gözyaşında azalma meydana gelebilir. 
 • Alerjik sebepler: Gözyaşını azaltan bir diğer sebep de, alerjidir. 
 • Artrit ve göz kuruluğu: Artrit sorunu yaşayanların da diğer kişilere göre daha fazla göz ve ağız kuruluğu yaşadığı tespit edilmiştir. Kuru göz ve ağız kuruluğu, artrit ile birleşince, ortaya “sjogren sendromu” denen sorun ortaya çıkar. 
 • Sık kullanılan ilaçlarla göz kuruluğunun ilişkisi: Tüm bu sebeplerle birlikte, çok sık kullanılan ilaçların da göz kuruluğuna neden olduğu bilinir. Bu ilaçların başında antialerjik ilaçlar, antidepresanlar, idrar artıran ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları, uyku hapları ve ağrı kesiciler gelir. Bu tip ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekiyorsa ve göz kuruluğu hayatı zorlaştırmayacak düzeydeyse göz ardı edilebilir. Ancak bu bir sorun yaratıyorsa, suni gözyaşı tedavisi uygulanabilir. Bu sebeple, göz kuruluğu yaşayan birinin, kullandığı tüm ilaçları göz doktoruna bildirmesi gerekir. 
 • Teknolojik aletler: Gözleri kırpmadan uzun süre telefona, tablete veya bilgisayara bakmak da göz kuruluğuna neden olur. 
 • Hastalık ve vitamin eksikliği: Şeker hastalığına bağlı durumlarda da göz kuruluğu meydana gelebilir. Vücuttaki A vitamini eksikliğinin de göz kuruluğuna yol açtığı bilinir. 
 • Göz tansiyonu: Göz tansiyonu rahatsızlığının tedavisinde birçok göz damlası kullanır. Bu damlalar da kimi zaman göz kuruluğuna yol açabilir. 
 • Çevresel etkiler: Sert rüzgarlar, çevredeki polenlerin sayısının artması, klima, duman, sigara dumanı, güneşin altında çok fazla kalmak gibi etkiler de göz kuruluğunu tetikleyebilir. Bilhassa, yaz aylarında klima bulunan ofislerde çalışanların göz kuruluğundan daha çok şikayet etmesi olasıdır. 
 • Göz kapağının işlevini yerine getirmemesi: Göz kapağında bir fonksiyon sorunu varsa, kapak görevlerini yerine düzgünce getiremiyorsa göz kuruluğu yaşanabilir. Mesela, ameliyat geçirmiş bir göz kapağı tam olarak kapanamıyorsa göz düzgün şekilde nemlenmez. Veyahut, gözde bir şişkinlik olduysa kapak gözleri muntazam şekilde örtemez ve kuruluk yaşanır.
 • Makyaj malzemeleri: Kimi zaman, doğal olmayan makyaj malzemeleri gözün oksijen almasına mani olarak buharlaşmayı hızlandırır. Bu durum da gözyaşının hızlıca uçmasına ve tükenmesine sebep olur.

Göz Kuruluğunun Belirtileri 

Gözyaşı, korneanın etrafındaki koruyucu bir film tabakası gibidir. Bu film tabakası, göz kırpmadan 15 saniye kadar durmamızı sağlar. Ancak, gözyaşı olduğu halde, bu gözyaşının kalitesi yetersizde; bahsettiğimiz film tabakası 5 saniye içinde bozulur. Bu durumda da kuruluk belirtileri ortaya çıkar. 

 • Gözde batma, yanma ve kaşınma hissi oluşur.
 • Göz kuruluğu, kişinin gözüne kum kaçmış, gözünde yabancı cisimler varmış gibi hissetmesine yol açar.
 • Gözün beyaz kısımlarında kızarma meydana gelir.
 • Işığa karşı, özellikle floresana duyarlılık artar.
 • Duman, sigara dumanı ya da rüzgar gibi dış etkenler gözleri her zamankinden fazla rahatsız eder.
 • Kontakt lens kullananlar, lenslerini her zamankinden daha zor takıp çıkarır ve kullanır.
 • Gözde yorgunluk meydana gelir.
 • Görmede bulanıklık gözlemlenir.
 • Yoğun olarak çapaklanma yaşanır. Bu aynı zamanda, bir enfeksiyonun da habercisi olabilir.
 • Gözde aşırı sulanma da meydana gelebilir. Çünkü, gözde kayganlığı sağlayan miktarda gözyaşının olması, aşırı uyarılmaya ve aşırı gözyaşı salgılanması durumuna yol açabilir. Bu da, gözdeki drenaj sisteminin bu durumu kaldıramadığına ve gözyaşını dışarı akıttığına delalettir.
 • Tüm bu şikayetler sabah güneş doğduktan ve akşam güneş battıktan sonra artar.

Sıkça tekrarlanan göz kuruluğu, gözde iltihaplanmaları da beraberinde getirir. Kimi zaman, korneanın çizilmesi gibi ciddi göz problemleri de meydana gelebilir. 

Göz Kuruluğunun Teşhisi 

Göz kuruluğu, göz doktorunu yapacağı standart bir muayene sonunda tanısı konabilen bir rahatsızlıktır. Kimi zaman, doktor gözyaşının niteliklerini tespit eden testler yapılmasını da isteyebilir.

Gözyaşı testi yapılacaksa, alt kapağın iç bölümüne özel bir filtre kağıt parçası konur ve farklı durumlarda nasıl gözyaşı üretimi yapıldığı ölçülür. Bu testin adı Schirmer testidir.

Bir başka gözyaşı testinde ise, göze boya damlatılır ve belirli boyanma şekillerinin araştırması yapılır. 

Göz kuruluğu Nasıl Geçer, Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Olur?

Estetikle her uzvumuzu gençleştirebilmenin mümkün olduğu günümüzde, estetikle gençleşmesini sağlayamadığımız tek şey gözümüzdür. 

Göz kuruluğu, nedene yönelik şekilde tedavi edilmelidir. Mesela, eğer göz kuruluğu antidepresan kullanımı sonrasında meydana gelmişse, bu durum ilacın tetiklediği bir durum da olabilir. Bu durumda, rahatsızlık ilgili tüm doktorların sürece müdahale edilmesiyle tedavi edilmelidir. 

Tedavinin en önemli belirleyicisi, gözyaşı kuruluğunun nedeni ve ne tür bir kuruluk olduğudur. Kimi zaman, gözyaşı miktarı azalmasa da kuruluktan şikayet edilebilir. Bu durumda da, gözyaşının kalitesi düşmüştür. Tedavi bu duruma yönelik olmalıdır. 

Göz kuruluğunun geçmesi için kullanılabilecek birçok tedavi yöntemi vardır. Gelin bu

yöntemleri inceleyelim:

Suni gözyaşı takviyesi: Göze, suni gözyaşı damlası damlatılır. Suni gözyaşı, normal gözyaşı gibidir. Gözün kayganlaşıp nemlenmesine yardım eder. Batma belirtisi beklenmeden suni gözyaşı tedavisine başlanabilir. Suni gözyaşlarının çok çeşitli alternatifleri vardır. Göz kuruluğu yaşayan kişi için en uygun olan suni gözyaşı damlasına göz doktoru karar vermelidir.

Tıkaç kullanımıyla gözün kendi salgısının korunması: Hastalarda suni gözyaşı yeterli olmazsa, gözyaşı kanalının göz kapağındaki alt veya üst ucuna özel tıkaçlar konulabilir. Bu tıkaçlar, kanalların ağzını geçici ya da kalıcı olarak kapatarak gözün kendi salgısı korur ve gözler nemli kalmış olur. Bu sayede, suni gözyaşı kullanılıyorsa, onun da etki süresi uzar.

Bandaj kontakt lens kullanımı: Gözde kişiyi çok fazla rahatsız edecek derecede kuruluk varsa, damlaya devam etmek suretiyle bandaj kontakt lens kullanımı da önerilebilir.

Göz kuruluğu tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. İlaçlar bir kez kullanılıp bırakılmamalıdır. İhtiyaç halinde, suni gözyaşı takviyesi devam etmelidir. 

Göz kuruluğu yaşanmaması için alınabilecek önlemler var mıdır?

Göz kuruluğu kontrol edilemeyen nedenlere bağlı olmadığı müddetçe, engellenmesi için yapılabilecek birkaç şey vardır. 

 • Uzun süre TV, telefon ya da bilgisayar kullanılması gerekiyorsa, ilgili cihazların ekranına, göz kapaklarının biraz kapalı durmasını sağlayacak şekilde üstten bakmak.
 • Okumaya ve ekrana bakmaya mümkün olduğunca sık aralıklarla ara vermek ve uzağa bakarak gözleri dinlendirmek.
 • Ekrana çok yakından bakmamak.
 • Kontakt lens kullanımında, göz doktorunun lensle ilgili tüm ihtarlarına dikkat etmek ve lensleri sıkça çıkararak gözlere hava aldırmak. Asla ve asla lenslerle uyumamak.
 • Gözlerin ve göz kapaklarının temizliğine dikkat etmek. Pis ortamlardayken ya da kirli ellerle gözü ovuşturmamak.
 • Kuru ortamda çalışılıyorsa, havayı nemlendirici cihazlar kullanmak.
 • Doğrudan ateş önünde oturmamak.
 • Klimalı ortamlarda uzun süre kalmamak.
 • Floresan ışıktan mümkün olduğunda kaçınmak.
 • Uyunan odanın nemli olmasına özen göstermek. (Büyük boy bir havlu ıslatılıp kalorifere konursa oda nemlendirilebilir.)
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda güneş gözlüğü takmak.
 • Organik kozmetik ürünleri kullanmak, çok fazla makyaj yapmamak.
 • Makyajı silmeden uyumamak.
 • Omega-3 ve keten tohumu gibi besin takviyeleriyle yağ bezlerinin üretim şeklini normale çevirmeye çalışmak.
 • Düzenli olarak göz doktoruna muayene olmak.

Источник: https://www.makaleler.com/goz-kurulugu-neden-olur-nasil-gecer

Hamilelikte Göz Kuruluğunun Olası Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Gebelik döneminde fizyolojik değişimlerden kaynaklanan yüzlerce semptomdan bir tanesi de göz kuruluğudur. Temel nedeni genellikle üretilen göz yaşı miktarındaki azalmadır.  Göz yaşı eksikliği özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde daha net hissedilir ancak kişiye göre etkisi değişiklik gösteren bu semptom bazen 2. ve 3. trimesterlerde de görülebilmektedir.

Tüm gebelikler içerisinde oldukça yaygın olan bu durumun varlığı sizi endişelendirmesin. Çünkü bir çok anne adayı bu geçici sorunla mücadele ediyor. Gün içerisinde nüksetmesi halinde oldukça rahatsız edici olan bu durumun nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini hep beraber inceleyelim.

Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte meydana gelen göz kuruluğunun en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Göz kapağının altında bir cisim varmış hissi
 • Gözde ağrı
 • Kızarıklık ve yanma
 • Göz kapağını açıp kapatırken ses gelmesi
 • Bulanık görme
 • Işığa duyarlılık
 • Göz de yorgunluk

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kuruluğun en yaygın nedenlerine bakacak olursak:

Göz yaşının Miktarı ve İçeriği: Gebelik döneminde sürekli dalgalanan hormonlar göz yaşı salgısının miktarını ve içeriğini değiştirebilir. Bu da göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Neibomian Bezleri: Hormonlardaki  değişim göz yaşının erken buharlaşmasını önlemekle görevli olan meibomian bezlerinin eskisi gibi çalışmasını önleyebilir.

Meibom adı verilen göz kapağındaki modifiye yağ bezleri göz yaşının kurumasını engellemek için yağlı bir tabaka üretir.

Hem alt hemde üst kapakta farklı sayılarda bulunan bu bezlerin işlevindeki azalma yada bozulma gebelik döneminde göz kuruluğunun ortaya çıkmasının önemli sebeplerinden bir tanesidir.

Yaşa Bağlı Kuruluk: İleri yaşlardaki hamileliklerde göz kuruluğu görülme ihtimali daha yüksektir. Çünkü gebelikten bağımsız olarak yaşlandıkça daha az gözyaşı üretimi yapılmaktadır. Erken yaşlarda ve gebelik öncesinde hafif düzeyde hissedilen göz kuruluğu, ileri yaşlarda hamile kalındığında kendisini daha yoğun şekilde hissettirebilir.

Klima: Gebelik döneminiz yaz aylarına denk geldi ise her fırsatta kendinizi klimalı bir odaya atıyor olabilirsiniz. Klima ortamdaki nem dengesini bozduğundan gebelikte göz kuruluğu oluşmasına neden olabilir.

Hava Koşulları: Güneş ve rüzgara aşırı maruziyette göz kuruluğunun önemli nedenlerinden bir tanesi. Gebelik döneminde uzun süre açık havada vakit geçiriyorsanız ve göz kuruluğuna bir eğilimiz varsa rüzgar ve güneş bu semptomunuzun daha da artmasına yol açabilir.

Bazı İlaçlar: Hamilelik döneminde doktor kontrolünde de olsa kullandığınız bazı ilaçlar göz kuruluğuna neden olabilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız yaşadığınız bu sorunu doktorunuzla paylaşarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bazı Hastalıklar: Tiroid, şeker hastalığı, skleroderma ve bazı vitamin – mineral eksikliklerinin gebelikte görülmesi, göz kuruluğunun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Lens Kullanımı: Hamilelik döneminde kontak lens kullanımı göz kuruluğunun artmasına neden olabilir. Lensten bağımsız olarak fizyolojik değişikler göz kuruluğu yapmakta ilen ek olarak lens kullanımı göz kuruluğunun şiddetini arttırabilir.

Göz kuruluğu Sendromu: Daha önce teşhis edilmemiş göz kuruluğu sendromunuz var ise gebelik döneminde yaşadığınız göz kurumasının asıl nedeni bu olabilir. Bu sendromun varlığı gebelikteki değişiklerle birleşince eskiye göre daha fark edilebilir bir kuruluğun oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Tedavi ve Öneriler

 • Hamilelikte kontak lens kullanımına ara verin ve bir süre gözlük kullanın. Bu mümkün değil ise günlük kullan at lensler tercih edin. Lens seçimi yaparken oksijen geçirgenliği yüksek olan lensleri tercih etmeye gayret gösterin.
 • Nemsiz ortamlardan kaçının! Bulunduğunuz oda ve ortamda nem çok az ise nemlendirici cihazlar kullanmak göz kuruluğunuzun azalmasına yardımcı olabilir.
 • Klimalı ortamlarda çok fazla bulunmamaya özen gösterin. Güneş ışınlarının çok yoğun olduğu havalarda yada rüzgarın sert estiği zamanlarda mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın.
 • Doktorunuzun reçete ettiği suni gözyaşlarını önerilen dozlarda kullanarak göz kuruluğunun sizi rahatsız etmesini önleyebilir, semptomları azaltabilirsiniz.
 • Uzun süre bilgisayar ve televizyon ekranına bakmayın. Bakmak zorundaysanız lens yerine gözlük kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Çeşitli bitkiler ile göz komprası yapmak göz yaşı bezlerini harekete geçirmenize yardımcı olabilir. Hangi bitkilerin (siyah çay, salatalık, yeşil çay vs) yada maddelerin kullanılabileceği konusunda doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Sürekli telefon ile uğraşmak da göz kuruluğunun önemli nedenlerinden bir tanesidir Gün içerisinde istirihat halinde olan anne adayları telefonları ile çok uzun vakitler geçirmektedir. Bu da göz kuruluğunun artmasına neden olabilir. Bknz: Hamilelikte cep telefonu kullanımı
 • Doktorunuzun size önereceği göz açık kapatma egzersizleri göz kuruluğunuzun kısmen azalmasına yardımcı olabilir
 • Sigara kullanımının göz kuruluğunu arttırdığına dair bir çok çalışma mevcuttur. Gebelik döneminde hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı için asla sigara kullanmayın.
 • Kronik olarak yetersiz su tüketimi de göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Gün içinde yeterli su tüketimi hem göz hemde vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bknz: Gebelikte Suyun Önemi

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Halsizlik ve Yorgunluk başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-goz-kurulugu/

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz kuruluğu başlangıcı durumunda kuruluk hissi ilk fark edilen belirti olsa da, birlikte yaşanan diğer belirtiler şunlar olabilmektedir:

 • Yanma hissi
 • Gözlerde kaşınma
 • Gözlerin ağırlaşması
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde kızarma
 • Fotofobi (ışığa karşı hassasiyet)
 • Bulanık görme (1)

Göz kuruluğu belirtileri kuru, kaşıntılı, kırmızı, yanan veya ağrıyan gözleri içermektedir. Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş aynı zamanda aşırı batma, göz kapağında pütürlü ya da kumlu bir his ve geçici görme bulanıklığına da yol açabilmektedir.

Sürekli olarak göz kuruluğu yaşanması durumunda, potansiyel olarak gözdeki kornea inflamasyonu veya enfeksiyonu gibi nadir fakat ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kuru göz belirtilerinin yaşanması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. (2)

Kuru ve Kaşıntılı Gözler

Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş tıpkı burun akıntısı olmadan alerji belirtileri yaşamaya benzemektedir. Kuru ve kaşıntılı gözler oldukça rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Gözde bir şey olmadığı halde sürekli gözlerde kum benzeri bir şeyler varmış gibi hissedilmektedir.

Kuru ve Kızarmış Gözler

Kuru, kırmızı gözler, kişinin oldukça yorgun ya da hasta görünmesine neden olabilmektedir. Gözlerdeki kan damarlarını daraltarak kızarıklığın giderilmesini sağlamak için tasarlanmış olan göz damlaları bulunmaktadır, ancak zamanla daha az etkili olabilmektedir.

Kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözler gibi diğer göz kuruluğu belirtileri durumu daha da kötüleştirebilmektedir, bu nedenle hem göz kuruluğu hem de gözlerde kızarıklık yaşanması durumunda bir doktora başvurulmasında fayda vardır. (3)

Kuru ve Yanan Gözler

Göz kuruluğu belirtilerini gittikçe kötüleşmesi durumunda, göz yüzeyinde hasar meydana gelebilmektedir. Kuru ve yanan gözler, nem eksikliğinin gözün hassas dokularına zarar verdiğinin bir göstergesi olabilmektedir.

Gözler oluşan bu şiddetli yanma hissi nedeniyle kişi sürekli olarak gözlerini kapatıp açma ihtiyacı hissedebilmektedir. Buna rağmen yeterli gözyaşı üretilmediği için gözleri sürekli kapatıp açma zamanla daha da tahrişe yol açmaktadır. (4)

Kuru ve Ağrılı Gözler

Gözlerdeki kuruluk sonucu meydana gelen tahriş, kaşıntı, gözleri sürekli olarak açıp kapama gözlerde ağrının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Gözleri çevreleyen kaslar yorgun ve rahatsız olmakta ya da artan tansiyon veya sürtünme nedeniyle gözün kendisi ağrımaktadır.

Aşırı Gözyaşı Üretimi

Gözyaşı eksikliği nedeniyle oluşan aşırı gözyaşı üretimi oldukça şaşırtıcı olabilmektedir. Ancak, gözyaşları da kendi içinde çeşitli olabilmektedir. Normalde gözleri rahatça nemlendiren gözyaşları, su, yağlar ve mukustan oluşan bir karışımdan oluşmaktadır.

Bu bileşenler farklı alanlarda üretilmekte ve göz yüzeyinde karıştırılmaktadır. Duygu veya kuru göz iritasyonu ile tetiklenen yoğun, akan gözyaşları çoğunlukla sudur. Bu yaşlar yağ ve mukus tarafından sağlanan kayganlaştırma özelliklerine sahip değildir ve bu nedenle de, gözlerin daha da kuru olmasına yol açabilmektedir. (5)

Gözlerindeki Kumlu Olma Hissi

Kuru, kaşıntılı, kızarık, yanan veya ağrılı gözlerde bir şey olmadığı halde içinde çok ince kum benzeri bir şeylerin var olduğu hissi oluşabilmektedir. (6)

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının yeterli miktarda üretilmemesi sonucu ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşı pek çok nedenden dolayı yetersiz kalabilmektedir.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Göz kuruluğu problemi yaşandığında, gözlerde bir yanma hissi oluşabilmekte veya göz hassaslaşabilmektedir. Bir uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya birkaç saat boyunca bir bilgisayar ekranına baktıktan sonra da göz kuruluğu yaşanabilmektedir.

Göz kuruluğu için yapılan tedaviler genellikle olumlu bir sonuç vermektedir. Bu tedaviler arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları bulunmaktadır. Göz kuruluğu belirtilerini kontrol altına almak için muhtemelen bu tedbirleri süresiz olarak almanız gerekecektir. (7)

Göz Kuruluğu Nedir? fazlası için tıklayınız

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu neden olur? Gözün gözyaşı akış sisteminde yaşanan bir bozukluk gözlerin kurumasına neden olabilmektedir. Diğer yandan, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava da göz kuruluğuna yol açabilmektedir. Göz kuruluğuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Hormonal değişiklikler
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğunu iyileştirmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.

Göz kuruluğunu tedavi etmek için uygun olan bazı seçenekler şunlardır:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanmak
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini artırmak
 • Kullanılan ilacın bir yan etkisi olarak göz kuruluğu yaşanıyorsa, bu durumu doktora bildirmek
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel tedaviler uygulamak
 • Daha ciddi durumlar için göz kuruluğu ameliyatı (9)

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kuruluğu tanısı ve tedavisi için bir göz doktoruna başvurabilirsiniz. (10)

Göz Kuruluğu Tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/goz-kurulugu-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.