Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu tabaka ve en dışta yağlı tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, göz kuruluğu şikâyet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.

Göz kuruluğu az bilinen türden bir rahatsızlıktır. Çoğu insan göz kuruluğunu alerjilere ya da mevsim değişikliklerine bağlamaktadırlar. Aslında gözleriniz göz yüzeyini korumak için gözyaşı tabakasına ihtiyaç duymaktadır. Göz yüzeyi bu sebeple hasar görebilir.

Ortaya çıkan durum kronik bir gözyaşı sendromudur.

Hasta eğer kontakt lens kullanıyor ise çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya gelebilir. Göz kuruluğunun tedavi edilmediği durumlarda enfeksiyon riski çok yüksektir. Kontakt lens kullanan hastalarda göz kuruluğu yaşansın ya da yaşanmasın zaman içinde tedavi edilmezse kalıcı hasarlara neden olur.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğu belirtileri değişkenlik gösterir. Hastalar yaşadıkları göz kuruluğu belirtilerini farklı şekillerde anlatırlar: kaşınma, tahriş (irritasyon), ışığa duyarlılık, bulanık görme, hatta aşırı gözyaşı üretimi bildirebilirler.

Bu belirtilerin herhangi birisiyle ya da bazılarıyla başa çıkmak, milyonlarca kişinin sorunudur.

Bundan muzdarip olanların birçoğu, bunun “birlikte yaşamayı öğrenmekten” başka çaresi bulunmayan bir durum olduğuna inanmasına karşın, aslında tedavi edilmeyen kronik göz kuruluğu daha ciddi görme problemlerine yol açabilir.

Göz kuruluğu hastalığı hafif, aralıklı ya da erken evrede ise hastada hafif yanma, batma, kızarıklık, gözde ağırlık hissi, karıncalanma, gözde yabancı cisim hissi gibi şikâyetler olur. Bu şikâyetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiler.

Hastalık orta ve şiddetli evrede ise bu şikâyetler daha şiddetli ve sürekli olabilir. Göz kuruluğu durumunuzun gerçekten kronik göz kuruluğu olup olmadığını ancak bir doktor belirleyebilir.

Bu tanıyı koymak için, göz kuruluğu uzmanı yaşadığınız göz kuruluğu belirtilerini ve günlük yaşantınız üzerindeki etkilerini anlatmanızı isteyecektir.

Göz Kuruluğunun Sebepleri

Kontakt lens kullanımı: Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olacağından göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Klimalı ortamlar: Klima kullanımı ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırarak göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Lazer operasyonları: Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı salgı organları etkilenmektedir.

Yoğun bilgisayar kullanımı: Yoğun bilgisayar kullanımı sırasında gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan göz kırpma hareketi sıklığının azalması nedeniyle ve yine gözün olması gerekenden daha az kırpılması sonucu buharlaşma fazlalaşacağından göz kuruluğu görülmektedir.

Sigara kullanımı: Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Romatizma: Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de hastalığa katılmaktadır.

Kalp rahatsızlıkları ve diyabet: Çeşitli kronik hastalıklarda özellikle doku beslenmesi bozukluğunda, gözyaşı bezleri de etkilenmektedir.

Göz tansiyonu: Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bazı göz damlaları göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaşlılık: Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla birlikte azalır.

İlaçlar: Depresyon ilaçları, hormon ilaçları göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Çevresel faktörler: Nemi düşük, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon, kimyasal maddeler, uygun olmayan ışınlar, yüksek yerlerde kalma (düşük oksijen basıncı nedeniyle) göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilen göz kuruluğu, semptomları giderilebilen ve tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Öncelikle hastanın göz kuruluğuna neden olan faktörlerden kaçınması gerekir.

Örneğin az nemli, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon, kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde kalma (düşük oksijen basıncı nedeniyle) göz kuruluğuna neden olan dış faktörlerdir.

Kişi bu ortamlarda sıklıkla bulunmazsa göz kuruluğu semptomlarında azalma görülür.

Bunların yanı sıra klimaya da sürekli maruz kalınmaması faydalı olacaktır. Bilgisayar kullanımını aralıklı bir hale getirmek, sigara kullanımını azaltmak da göz kuruluğunda kişinin karşılaşacağı şikâyetleri azaltabilir.

Hastalara yaşadıkları ev ve iş ortamında nemin artırılması önerilir. Ayrıca yoğun sigara dumanı ortamında bulunmamaları belirtilebilir. Ağır vakalarda, kozmetik olarak beğenilmese de, buharlaşmayı önleyici gözlük vb.

araçlar verilebilir.

Suni Gözyaşı Takviyesi: Suni gözyaşları, göz kuruluğunun başlıca tedavi yöntemidir.Dünya çapında kullanılan birçok suni gözyaşı bulunmaktadır. Aralarındaki farklılıklar, içerdikleri etken maddeye, ambalajına (çok kullanımlık şişe, tek kullanımlık ampul, vs) dayanır. 

Gözyaşı Yapımını Artıran İlaçlar Bu ilaçlar gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkilerini gösterirler ve kişinin doğal gözyaşı yapımını arttırırlar. Cerrahi Müdahale Gözyaşı kanallarına koyulan bir tıkaç sayesinde mevcut gözyaşının yüzeyde tutulması mümkündür.
 

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz

Источник: https://ethica.com.tr/goz-kurulugu

Göz kuruluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi » e-kütüphane

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu günümüzde çalışanlar arasında özellikle ofis ortamında çalışanlar arasında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayarın yaygınlaşması, cep telefonu kullanımı. Ofis ortamındaki nemin giderek azalması kişilerin göz kuruluğunu daha çok yaşamasına sebep olmaktadır.

Göz yaşının önemi

Göz yaşının içerisinde besleyici proteinler vardır.İkinci bir önemi de göz yaşının içerisinde göz yüzeyini mikroplara karşı koruyan antikorlar vardır. Yani göz yaşında bir azalma olduğu zaman gözde hem enfeksiyon daha sık olur hem de göz yüzeyi yeterince beslenemediği için çevredeki damarlar genişleyerek göz yüzeyini besleyemez ve gözün kanlanmasına neden olur.

Göz kuruluğunun nedenleri

Ofis ortamında çalışırken göz kırpma refleksi azalması ile buharlaşma, göz yaşının artışı ve denge bozulmasına gözün kurumasına sebep oluyor. Gözün kuruması temel olarak yüzeydeki hücrelerin dökülmesine ve dökülen hücreler yabancı cisim gibi kum kaçmış hissine neden olur.

Ofis ortamında çalışanlarda gün içerisinde içilen su miktarının azalmasıda göz kuruluğunu etkileyen bir diğer faktördür. Bunlar genel olarak buharlaşmaya bağlı kuru göz ya da ofis sendromu ismi verilmektedir.

Göz kuruluğunun nedenleri:

 1. – Kontak lens gibi protez kullanımı,
 2. – Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar,
 3. – Klimalı ya da kaloriferli ortamlar,
 4. – Yoğun ışığa maruz kalma,
 5. – Uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme,
 6. – Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma,
 7. – Romatizmal rahatsızlıklar,
 8. – Kalp hastalıkları ve diyabet,
 9. – Göz tansiyonu,
 10. – Yaşlılık,
 11. – Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar,
 12. – Uzun süre gözün kırpılmaması,
 13. – Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar… gibi etkenler göz kuruluğnun başlıca sebepleri arasındadır.

1- Göz Yaşı İlavesi

Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır Suni gözyaşı damlalarının pekçok çeşidi mevcuttur.

Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir.

Suni gözyaşı damlaları günde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi, saatte birkaç defa dahi damlatılabilir. Bu konu da doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir.

2- Mevcut Göz Yaşını Koruma (Geçici-Kalıcı Punktum Tıkaçları)

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yaklaşım, kişinin kendi gözyaşını korumaktır.

Gözyaşı gözden bir kanal sistemi yoluyla buruna boşalır. (Bu nedenle ağladığımızda burnumuz da akar). Bu kanalları geçici veya daimi olarak tıkayabilir. Bu kapama işlemi ile, hastanın kendi gözyaşını korumak ve suni gözyaşının gözde kalış süresini uzatmak mümkün olacaktır.

3- Diğer Yöntemler

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir.

Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, saç kurutma makinaları veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Sigarayı da bunlar arasında sayabiliriz.

Gözyaşı bezindeki inflamasyonu azaltarak gözyaşı üretimini arttıran ilaçlar son zamanlarda kullanılmaktadır ve son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Stevens-Johnson sendromu veya pemfigoid gibi nadir hastalıklarda, A vitamini içeren damlalar kuru göz tedavisi için faydalı olabilir.

Asıl önemli olan husus göz yüzeyini nemli tutmaktır. Bu konuda kullanılan çok sayıda sunni göz damlası bulunmaktadır. Damlaların damlatılma sıklığı gün içerisinde ortamın nemine göre değişmektedir. Klima olan ortamdan uzun süre bulunacaksınız günde 4 defa damlatabilirsiniz. Yağmurlu ve nemli ortamda günde 2 defa damla damlatılması yeterli olabilir.

Göz yaşı yapımının azalmasının nedenleri

Göz yaşı üretimi, göz yaşı bezlerinden olur ve zaman içerisinde göz yaşı bezleri daha az göz yaşı üretmeye başlayabilirler. Halk arasında sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle beraberinde ağız kuruluğu ve yutkunma güçlüğü vardır. Çünkü göz yaşı bezleri ile tükürük bezleri etkilenmişlerdir.

Источник: https://www.e-kutuphane.com.tr/goz-kurulugu-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Kuru Göz ve Tedavisi

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Normalde göz, gözyaşı ile sürekli yıkanır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar. Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozulmuştur gözü yeterince ıslatamaz. Bu durum “kuru göz” olarak bilinir. Halk arasında bu rahatsızlığa göz kuruluğu denir.

Gözlerimizde gözyaşı üretimi için iki yöntem mevcuttur.

İlki devamlı olarak göz ıslanmasını sağlayan yavaş ve sabit gözyaşı salınımı ikincisi ise ağlama, göze yabancı cisim kaçması, kirpik batması, soğuk hava ve rüzgarla temas, burun içini tahriş eden olaylar, nezle, grip veya gözün iltihaplanması durumlarında refleks yolla fazla miktarda olan salgılamadır. ilginç bir durumdur ki gözdeki kuruluk refleks yolla, yaşarmaya sebep olabilir.

Kontakt lens kullanımı gözyaşının yoğunluğunu arttırabilir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir

Yanma ve batma hissi

Göz içinde ve çevresinde mukus iplikleri(yapışkan bir akıntı)

Kızarıklık,

Aşırı yaşarma, yorgunluk hissi

Kontakt lens kullanırken rahatsızlık hissi.

Gözyaşı Film Tabakası Ne Demektir?

Gözümüzü kırptığımızda, gözyaşı göz yüzeyine yayılır ve bir tabaka teşkil eder. Buna gözyaşı film tabakası denir. Bu tabakada suyun yanısıra yağ, mukus, elektrolitler, vitaminler, şeker ve amino asidler bulunur. Göz yaşı film tabakası gözün ön tabakalarını besler, oksijen alışverişini temin eder bu şekilde göz yüzeyinin düzgün ve şeffaf olmasını sağlar.

Bu tabaka olmazsa olmazsa, net ve düzgün bir görme mümkün değildir. Bunun yanı sıra göze giren yabancı cisimleri, allerjik ve mikrobik maddeleri yıkayıp uzaklaştırmayı sağlar . Mikrobik maddelere karşı koruyucu ımmünglobülinler ve immünmodülatörler ihtiva eder.

Kuru Gözün ( Göz Kuruluğu ) Sebepleri Nelerdir?

Normalde, yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarımız azalır. Menapoz sonrası ve yaşlı kadınlarda kuru göz görülme sıklığı daha artar. Bununla birlikte erkeklerde ve kadınlarda her yaşta görülmesi mümkündür. A vitamini eksikliğine bağlı kuru göz çok nadirdir ve özellikle de gelişmemiş ülkelerde gözlenir.

Kuru göz, başka problemlerle de ilişkili olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin göz kuruluğu ile birlikte ağız kuruluğu ve eklem ağrıları mevcut ise Sjögren sendromundan süphelenilebilir. Bazı romatizmal hastalıklar gözyaşı salgısında azalmaya yol açabilir. Bazı ilaçlar da gözyaşı salınımını azaltarak kuru göz neden olabilirler.

Bu İlaçlar;

diüretikler;

beta-blokörler;

antihistaminikler;

Eğer bu tedavilerin kullanılması zorunlu ise hastaya suni gözyaşı damlaları ilave edilebilir.

Kuru gözü olan insanlar, göz damlalarının toksik yan etkilerine daha yatkındırlar. Bazı suni gözyaşı damlalaları içinde bulunan koruyucu (prezervan) maddeler gözü irrite edebilir. Bu durumda koruyucu madde içermeyen damlalar kullanılabilir.

Kuru Göz (Göz Kuruluğu) Tanısı Nasıl Konulur?

Kuru gözün tanısı herhangi bir göz hekimi tarafından rahatlıkla konulabilir. Kesin tanı için gözyaşı üretimini ölçen testler yapılır.

Schirmer Testi: Alt gözkapağı iç yüzüne yerleştirilen bir filtre kağıdı ile gözyaşının yeterli olup olmadığı değerlendirilebilir.Göz kuruluğunun olmaması için en az 10 mm üzerinde olması gerekir.

Göz Yaşı Kırılma Zamanı: Boyar madde alt göz kapağının içine damlatılır göz birkaç defa açılıp kapatıldıktan sonra hiç kapatılmaması istenir 10 saniyeden önce göz yüzeyinde kuru spotların oluşması tanı açısından önemlidir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

1- Göz Yaşı İlavesi

Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır. Suni gözyaşı damlalarının pekçok çeşidi mevcuttur.

Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir.

Suni gözyaşı damlaları günde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi, saatte birkaç defa dahi damlatılabilir. Bu konu da doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir.

2- Mevcut Göz Yaşını Koruma (Geçici-Kalıcı Punktum Tıkaçları)

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yaklaşım, kişinin kendi gözyaşını korumaktır.

Gözyaşı gözden bir kanal sistemi yoluyla buruna boşalır. (Bu nedenle ağladığımızda burnumuz da akar) Bu kanalları geçici veya daimi olarak tıkayabilir. Bu kapama işlemi ile, hastanın kendi gözyaşını korumak ve suni gözyaşının gözde kalış süresini uzatmak mümkün olacaktır.

3- Diğer Yöntemler

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir.

Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, saç kurutma makinaları veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Sigarayı da bunlar arasında sayabiliriz.

Gözyaşı bezindeki inflamasyonu azaltarak gözyaşı üretimini arttıran ilaçlar son zamanlarda kullanılmaktadır ve son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Stevens-Johnson sendromu veya pemfigoid gibi nadir hastalıklarda, A vitamini içeren damlalar kuru göz tedavisi için faydalı olabilir.

Göz kuruluğu ve kuru göz rahatsızlığı tedavisi Batıgöz 'de bütün kurumlarla anlaşmalı olarak yapılmaktadır. Burayı tıklayarak hemen online randevunuzu alabilirsiniz.

Düzenleme Tarihi: 14.05.2019

Источник: https://www.batigoz.com/kuru-goz-ve-tedavisi

Göz kuruluğu belirtileri, nedenleri ve tedavisi » Teknobeyin

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Gözlerimizin sağlıklı hareket edebilmesi için, gerekli olan gözyaşı miktarı daima dengeli olarak üretilmektedir. Bu bağlamda gözyaşı yoksunluğunda, ortaya çıkabilecek en bilinen semptomlardan birisi; “Göz Kuruluğu” olarak dile getirilebilmektedir.

Bu durum da beraberinde; gözde batma veya yanma hissinin yanı sıra; göz yüzeyinde kızarıklık veya bulanık görme gibi durumları getirebilmektedir. Bu aslında hepimizi ilgilendiren bir durumdur.

Kezâ vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan birisi gözlerimizdir.

Dışarıya açılan bir nevi pencereler olan gözlerimiz; hassas olduğu kadar kırılgandırlar. Yani ilgi göstermez iseniz, maalesef ki bazı bozuklukları beraberinde getirebilirler.

Bu yüzden gözlerinizi ne denli korur iseniz, görüş keskinliğiniz ve göz sağlığınız da bir o kadar sağlıklı çerçevede devamlılığını sürdürecektir.

Göz kuruluğunun daha çok, uzun süreli kitap okuma veya bilgisayar kullanımı gibi durumlarda ortaya çıktığını dile getirmek yanlış olmayacaktır. Dilerseniz, göz kuruluğunu alt başlıklar hâlinde irdeliyor olacağız. Faydalı olması dileğiyle.

Gözyaşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Gözyaşımız, biz gündelik hayatta pek farkında olmasak da, daima bizim için üretilmeye ve çalıştırılmaya devam etmektedir.

Gündelik hayatımızda gözümüzün yüzeyi ister istemez; tozlardan ötürü veya rüzgâr gibi faktörlerden ötürü kirlenebilmektedir.

Dolayısı ile gözlerimizi bizim yerimize, titizlikle temizleyecek bir sıvıya ihtiyaç duyarız. Bu sıvı da tahmin edebileceğiniz üzere; gözyaşımızdır.

• Gözyaşımız, bu gibi etkenlerden ötürü daimi olarak çalışarak göz yüzeyimizi, korneamızı temiz tutmaya çalışır.

Yani bizler gözlerimizi açıp, kapattığımız her an, gözyaşımız göz yüzeyimizin tamamına yayılarak, gözümüzde olası bir kir veya toz-toprak var ise genel bir temizleme işlemi gerçekleştirir.

İşte bundan ötürü, eğer ki gözyaşımız gerektiği gibi salgılanmıyor ve eksikliği yaşanıyor ise, orada bir problem var demektir. Bu gibi sebeplerde de ister istemez; gözde batma ve yanma gibi semptomlar ortaya çıkacaktır.

Buradan ne anlamış olduk? Yalnızca sevindiğimizde veya olası bir duygulanım içerisinde olduğumuzda gözyaşı üretilmez. Gözyaşı, arka plânda gözümüzün sağlığı için devamlı üretilmekte ve ilgili temizlik bazlı aksiyonlarını daima almaya devam etmektedir.

• Gözyaşımız, içerisinde kendisine has bazı (yağ, protein ve su gibi) maddeler bulunduğu için, bu maddelerin eksikliğinde de işlevini tam anlamı ile yerine getiremez. Gözyaşı sağlıklı bir görüş için ömrümüz boyunca (olası bir rahatsızlık olmadığı müddetçe) bizlerden yardımını esirgemez. Bu yüzden gözlerimizi korumaya özen göstermeliyiz.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğunun birçok nedeni bulunabilmektedir. Ancak bunlardan elbette başlıca olarak sıralanabilecek ana etkenler mevcuttur. Günümüzde özellikle kontak lens kullanımı oldukça yaygın. Bazı durumlarda, özellikle kontak lens kullanımı göz kuruluğunu beraberinde getirebiliyor.

Gözlük kullanmak istemeyenler tarafından tercih edilen kontak lens; mevcut buharlaşmayı hızlandırdığı için, gözyaşının sağlıklı bir şekilde dengelenmesini engelleyebiliyor. Lütfen kozmetik çerçevede kontak lens kullanmak yerine, farklı çözüm önerilerini denemeyi düşünün.

Herkes de meydana gelmese de, bu gibi semptomları beraberinde getirebileceği için, bu durum göz sağlığınızı kötü etkileyebilmektedir.

Bunlara ek olarak gözünüzün yoğun ışığa maruz kalmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, bilgisayarınızın ışık paletini orta seviyede ayarlamanız iyi olabilir.

Ve elbette uzun saatler bilgisayar başında oturmak, gözünüzün dinlenmesini engelleyeceği için, lütfen bilgisayar kullanım sürenizi iyi ayarlamaya özen gösterin. Bilgisayarın yanı sıra, kezâ aynı şekilde, çok sık ve aralıksız TV seyretmek de göz kuruluğunu beraberinde getirebilecek etkenler arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda gözünüzü sürekli yoracak hareketlerden kaçınmanız, en azından düzenli olarak gözünüzü dinlendirmeniz, gözünüzün sağlıklı işlev görmesi açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Oksijenin yetersiz olduğu ortamlar ve çok sık sigara içilen ortamlar da bu durumu beraberinde getirebilecek bir etkiye sahiptir.

Bu yüzden steril ortamlarda bulunmaya özen göstermenizde fayda bulunmaktadır. Göz tansiyonu gibi durumlardan şüpheleniyor iseniz, beklemek yerine, tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Çünkü bu gibi sebepler de, göz kuruluğunuzu meydana getirebilecek etkiye sahip olabilmektedirler.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğunun olası birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları olarak; gözde aşırı sulanma, göz ağrıları ve gözde kaşıntıya sebep verebileceği düşünülen toz veya kirpik hissi şeklinde sıralanabilmektedir. Bunların yanı sıra aşağıdaki semptomlar da, olası göz kuruluğu belirtileri arasında yer alabilmektedir.

 • Gözde yanma hissi.
 • Uzun süreli göz yüzeyinde kızarıklıklar.
 • Keskin görememe, görüş bozuklukları.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Öncelikle her tedavi durumunda olduğu gibi, kendi başımıza hareket etmemekte fayda bulunmaktadır. Bu yüzden olası damla kullanımı gözünüze daha da zararlı olabilir. Bu yüzden hekim kontrolünde hareket etmek en doğru olanıdır.

Göz kuruluğunun tedavi süreci genellikle; göz kuruluğuna neden olan etkenlere çözüm üretmek çerçevesinde gelişmektedir. Böylelikle hekim kontrolünde alınan aksiyonlar çerçevesinde de; gözün yüzeyinin eskisi gibi nemli kalması ve gözyaşı sıvısının dengeli bir şekilde üretilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Zaten gözyaşı miktarını belirlemek için gerekli olan materyaller çerçevesinde de ilgili miktar ölçümlenerek, çözüm önerileri uygulanmaya başlanmaktadır. Bu yüzden yukarıda yer alan belirtilerden herhangi birisi söz konusu ise ve hâlâ devamlılığını sürdürüyor ise beklemek yerine bir doktor gözetiminde kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinizin uygulayabileceği; çok bilgisayar kullanmamak, aralıksız televizyon seyretmemek ve dinlenmeden kitap okumamak gibi çözüm önerilerini de unutmamanızda fayda var.

Gözünüzün kıymetini, rahatsızlandıktan sonra bilmektense, önlemlerinizi, alabileceğiniz çerçevede önceden almanızda fayda var.

Gününüzü belirli bir düzen doğrultusunda geçirir ve göz sağlığınız açısından gözünüzü de belirlediğiniz vakitlerde dinlendirirseniz, olası problemler meydana gelmeyecek ve göz bazlı hastalıklarla uğraşmanıza da gerek kalmayacaktır.

Gözümüzü korumaya özen gösterelim. Yoksa gözlerimiz ne denli önemli olduğunu bizlere, birtakım rahatsızlıklar doğrultusunda hatırlatmayı ihmâl etmeyecektir.

İlginizi çekebilecek yazılar

Göz kuruluğu hakkındaki düşüncelerinizi yorum göndererek paylaşabilirsiniz

Источник: http://www.teknobeyin.com/goz-kurulugu-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi.html

Göz Kuruluğu Neden Olur, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu göz hareketlerinin rahat bir şekilde olabilmesi Gözün sağlıklı kalabilmesi için gözyaşlarının büyük bir önemi vardır. Göz yaşının kalitesi ve miktarı bazı durumlarda azalmaktadır.

Bunun neticesinde gözlerde göz kuruluğu meydana gelmektedir. Bundan dolayı kuru göz sendromu ortaya çıkmaktadır. Bu sendrom birçok insanda görülmektedir.

Göz kuruluğunda gözde yanma, gözde batma ve kızarıklıklar ortaya çıkarak görmede bulanıklık meydana gelir.

Gözyaşı gözde meydana gelen toz gibi çeşitli nedenlerden dolayı kirlenmiş olan gözün yüzeylerini temizler gözde bulunan korneanın tahriş olmasını yani zarar görmesini engeller.

Gözyaşının eksik olmasından dolayı gözlerin yüzeyleri nemsiz kalacağından yanma, batma ve gözde kızarıklar meydana gelir. Gözyaşı iki türlü olmak da devamlı olan gözyaşı tepkiden dolayı çıkan gözyaşı.

Gözlerde meydana gelen sürekli göz yaşı gözlerin devamlı olarak nemli kalmasını sağlar.

Tepkiden dolayı meydana gelen gözyaşı ağlama ve alerjik gibi durumlarda gözde meydana gelen gözyaşıdır. Her iki gözyaşı göz kapakları ile göz yüzeyindeki sürtünmeleri azaltır.

Gözyaşı iki yolla üretilmektedir. Bunlardan birincisi gözyaşının yavaş ve sabit bir şekilde üretimi yapılması bu durumda gözde normal bir kayganlık sağlanmış olur. 2.

yöntem ise gözün uyarılması durumunda gözyaşının salınma şeklidir.

Bunda fazla miktarda gözyaşı salgılanması olur. Bazı kişilerde ise gözün rahat edebilmesi için gözyaşı sağlayacak gözyaşı salgısı bulunmaz. Bu duruma kuru göz adı verilir.

Göz Kuruluğunun Nedenleri

Göz kuruluğuna neden olan birçok neden vardır.

Bunlardan en fazla ve yaygın olanı göze yeterli derecede oksijenin gitmemesi ve göz yüzeyinin nemsiz kalmasından meydana gelir Göz kuruluğunun başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır.

Klimalı ve kalorifer ile ortamlar göz kuruluğunun nedenlerindendir. Lazer ile göz ameliyatı olmak. Kontakt lens gibi göze takılan protezler. Uzun süre televizyon ve bilgisayar kullanımı.

Dumanlı ortamda kalmak.

Romatizma, kalp hastalıkları ve diyabet, yaşlılık, göz tansiyonu, uyku hapları, uzun süre gözün kapanmaması, oksijen yetersizliği, düşük olan nem ve havasız ortamlarda bulunmak göz kuruluğunun nedenlerindendir.

Göz kuruluğu olan kişiler gözlerinin bakımlarını iyi yapmalıdır. Göz kuruluğu genelde kadınlardan çok görülmektedir. Menopoza giren kadınlar oldukça fazla göz kuruluğuna maruz kalırlar. Göz kuruluğu ağız kuruluğuna da neden olur.

Kullanılmakta olan bazı ilaçlar göz kuruluğuna neden olur. Bunlardan idrar arttırıcı ve kalp ilaçları bunların başında gelir. Bu ilaçlar çok sık kullanıldığında göz kuruluğu ortaya çıkar.

Bunun için suni gözyaşı uygulaması ile tedavi edilir. Göz yaşları dışarıdan gelebilecek olan tozlar gibi diş etkenlere karşı gözü korumakla görevlidir.

Gözde meydana gelen aşırı derecede kaşıntılar göz kuruluğuna neden olmaktadır.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? | Evde Tedavi Bitkisel Çözüm

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğuna ne iyi gelir, bitkisel çözümler ve doğal yöntemler nelerdir?  Göz kuruluğu için yapılması gerekenler ve göz kuruluğuna kesin çözüm önerileri hangileridir?

İleri derecede göz kuruluğu yaşayanlar, sizler için de harika tedavi yöntemlerini sıraladık. Hazır mıyız? O zaman başlıyoruz.  

Источник: https://www.fiskosta.com/goz-kuruluguna-ne-iyi-gelir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.