Göz kuruluğunun çeresi kendi kanınızda

Göz Çevresi Kuruluğu – Uygulayacağınız Doğal Yöntemler — Multi Yaşam

Göz kuruluğunun çeresi kendi kanınızda

Cilt problemleri ve çevresel faktörleri de içeren birçok neden göz çevresinde kuruluğa neden olabilir.

1)  Dermatolojik Bozukluklar

Göz çevresinde kuruluğa neden olabilecek bir takım dermatolojik bozukluklar şu şekildedir:

Güneş Yanığı
Güneşten gelen UV ışınlarına aşırı maruz kalma (bazı durumlarda sadece maruz kalma) göz çevresinde çeşitli seviyelerde yanıklara neden olabilir. Kaynak makinelerine ya da suni güneş lambalara maruz kalmak da kuruluğa neden olabilir.

Blefarit – Göz Kapağı İltihaplanması (Göz Çevresinde Pullanma)
Bu durum göz kapaklarınızın pullu kuru bir cilde dönüşmesine neden olur. Rosacea adı verilen deri hastalığı, sebore iltihabı veya bakteriyel enfeksiyonlar bu durumu tetikleyebilir.

Perioral DermatitBu durum çoğunlukla yetişkin kadınları etkiler ve burun ve ağız çevrenize yayılabilir. Genelde hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir deri döküntüsüdür.

Egzama: Bu rahatsızlık göz çevrenizi etkileyebilir. Egzama kuruma yanında deri dökülmesine de yol açabilir.

2)  İklim koşulları

Göz çevresindeki kuruluk nemli havadan da kuru havadan da kaynaklanıyor olabilir. Buna ek olarak; hava koşullarındaki tüm ani değişimler ve mevsimdeki herhangi bir aşırılık da cildinizin kuruluğunu tetikleyip şiddetlendirebilir.

3)  Göz Çevresinde Cilt Gerilmesi

Gözleri çevreleyen bölgedeki deride oluşan gerilme de kuruluğa neden olabilir. Bu durum; bölgeyi aşırı derecede ovalama ya da kullanılan makyaj malzemelerinden kaynaklanıyor olabilir. Göz altlarındaki koyuluğu gizlemek amacıyla bakterili ve kirli fırçalarla makyaj uygulanması, rimel ve kapatıcı kullanımları kuruluğa sebep oluyor olabilir.

4)  Sert Kimyasallarla Etkileşim

Göz çevresindeki deri daha ince ve hassas olduğundan bu tip tahrişe daha duyarlı bir bölgedir. Bahsedilen kimyasallara; cilt ürünleri ve yüz temizleyiciler dahildir.

Narin cilt yapısından dolayı hafif ve doğal uygulamalar cildinizi rahatlatmak için ilk tercihiniz olmalı. İlk olarak; problemin şiddetlenmesini önlemek, ardından ilaç temelli, yan etkileri olabilecek ürünlere yüksek miktarlarda harcama yapmanızı engellemek için yararlı olacaktır.

1)  Nedenlere Göre Doğal Tedaviler

Cilt çevrenize uygulayacağınız tedavi bir seviyeye kadar kuruluğun nedenine bağlıdır.

Egzama Kaynaklı
Epsom tuzlarıyla yıkanmak, bölgeye deniz suyu spreyi uygulamak ya da organik Hindistan cevizi yağı sürmek gibi tropik çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Probiyotikler iyi bakterileri arttıracağından probiyotik ve jelatin açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

Bölgeye saf yoğurt uygulayabileceğiniz gibi yoğurt tüketimini arttırabilir, potasyum açısından zengin ayran, peynir ve kefir gibi gıdalara ağırlık verebilirsiniz.

Perioral Dermatit Kaynaklı
Cildinizi tahriş ediyor olabilecek aromalı yüz temizleyicilerden ve sabunlardan kaçının. Yüzünüzü temiz ve ılık suyla yıkayın ve bir süre için en azından göz çevrenize makyaj uygulamayın. Yüzünüze uyguladığınız kremlere ara verip jel ya da sıvı güneş kremlerine yönelmelisiniz.

Blefarit Kaynaklı
Göz kapağı iltihaplanması anlamına gelen bu rahatsızlıkta göz etrafındaki kuruluğu gidermek için göz kapaklarına ılık kompres yapılır ya da kadife çiçeği/ nergis uygulanır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri, zencefil ve zerdeçal gibi doğal enfeksiyon karşıtı gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve hint yağı tatbik edebilirsiniz.

Güneş Yanığı Kaynaklı
Bu durum için ideal yöntem tekrarlamayı engellemektir. Güneş ışınlarının güçlü olduğu saat sabah 10 ve öğleden sonra 4 arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Aynı zamanda güneş koruyucuları ve güneş gözlüğü kullanın. Aloe vera, süt ve yulaf ezmesi uygulayabilir ya da serin bir banyo yapabilirsiniz.

2)  Genel Ev Tedavileri

Aşağıdaki doğal yöntemler de göz çevresindeki kurumaya iyi gelebilir.

Salatalık Suyu
Bir pamukla salatalık suyunu gözlerinize uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Parmaklarınızla hafif masaj yapıp kaliteli nemlendirici kullanın.

Bal
Göz çevrenize hafif bal sürün. Yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Göz çevresi hassas olduğundan yapışkan balla fazla sürtünme yaratmaktan kaçının.

Zeytinyağı
Göz çevrenize zeytinyağı sürüp tüm gece silmeden bırakabilirsiniz. Yağın onarıcı özelliği kuruluğa destek olduğu kadar gençleştirici özelliğiyle ince çizgilerin giderilmesinde de yardımcı olur.

Çay Poşeti
Bir hazır poşet yeşil çayı alın ve gözünüze uygulamadan soğuk suya daldırın. Bu; kuruluğu gidermekle kalmaz kırışık oluşumunu da engeller ve hücre yenilenmesine destek olur.

Saf Süt
Gözlerinizin altına saf süt uygulayın. Yıkamadan kısa süre bekletin.

Gül Suyu
Gözlerinizin etrafına gül suyu uygulayın. Gül suyu göz çevresini nemlendirir ve şişmeyi engeller. Ayrıca rahatlatıcı özelliği vardır hatta gözeneklerin daralmasına yardımcı olacaktır.

Reader Interactions

Источник: //multiyasam.com/goz-cevresi-kurulugu-nedenleri-ve-tedavisi/

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğunun çeresi kendi kanınızda

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz kuruluğu başlangıcı durumunda kuruluk hissi ilk fark edilen belirti olsa da, birlikte yaşanan diğer belirtiler şunlar olabilmektedir:

 • Yanma hissi
 • Gözlerde kaşınma
 • Gözlerin ağırlaşması
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde kızarma
 • Fotofobi (ışığa karşı hassasiyet)
 • Bulanık görme (1)

Göz kuruluğu belirtileri kuru, kaşıntılı, kırmızı, yanan veya ağrıyan gözleri içermektedir. Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş aynı zamanda aşırı batma, göz kapağında pütürlü ya da kumlu bir his ve geçici görme bulanıklığına da yol açabilmektedir.

Sürekli olarak göz kuruluğu yaşanması durumunda, potansiyel olarak gözdeki kornea inflamasyonu veya enfeksiyonu gibi nadir fakat ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kuru göz belirtilerinin yaşanması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. (2)

Kuru ve Kaşıntılı Gözler

Göz kuruluğu nedeniyle oluşan tahriş tıpkı burun akıntısı olmadan alerji belirtileri yaşamaya benzemektedir. Kuru ve kaşıntılı gözler oldukça rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Gözde bir şey olmadığı halde sürekli gözlerde kum benzeri bir şeyler varmış gibi hissedilmektedir.

Kuru ve Kızarmış Gözler

Kuru, kırmızı gözler, kişinin oldukça yorgun ya da hasta görünmesine neden olabilmektedir. Gözlerdeki kan damarlarını daraltarak kızarıklığın giderilmesini sağlamak için tasarlanmış olan göz damlaları bulunmaktadır, ancak zamanla daha az etkili olabilmektedir.

Kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözler gibi diğer göz kuruluğu belirtileri durumu daha da kötüleştirebilmektedir, bu nedenle hem göz kuruluğu hem de gözlerde kızarıklık yaşanması durumunda bir doktora başvurulmasında fayda vardır. (3)

Kuru ve Yanan Gözler

Göz kuruluğu belirtilerini gittikçe kötüleşmesi durumunda, göz yüzeyinde hasar meydana gelebilmektedir. Kuru ve yanan gözler, nem eksikliğinin gözün hassas dokularına zarar verdiğinin bir göstergesi olabilmektedir.

Gözler oluşan bu şiddetli yanma hissi nedeniyle kişi sürekli olarak gözlerini kapatıp açma ihtiyacı hissedebilmektedir. Buna rağmen yeterli gözyaşı üretilmediği için gözleri sürekli kapatıp açma zamanla daha da tahrişe yol açmaktadır. (4)

Kuru ve Ağrılı Gözler

Gözlerdeki kuruluk sonucu meydana gelen tahriş, kaşıntı, gözleri sürekli olarak açıp kapama gözlerde ağrının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Gözleri çevreleyen kaslar yorgun ve rahatsız olmakta ya da artan tansiyon veya sürtünme nedeniyle gözün kendisi ağrımaktadır.

Aşırı Gözyaşı Üretimi

Gözyaşı eksikliği nedeniyle oluşan aşırı gözyaşı üretimi oldukça şaşırtıcı olabilmektedir. Ancak, gözyaşları da kendi içinde çeşitli olabilmektedir. Normalde gözleri rahatça nemlendiren gözyaşları, su, yağlar ve mukustan oluşan bir karışımdan oluşmaktadır.

Bu bileşenler farklı alanlarda üretilmekte ve göz yüzeyinde karıştırılmaktadır. Duygu veya kuru göz iritasyonu ile tetiklenen yoğun, akan gözyaşları çoğunlukla sudur. Bu yaşlar yağ ve mukus tarafından sağlanan kayganlaştırma özelliklerine sahip değildir ve bu nedenle de, gözlerin daha da kuru olmasına yol açabilmektedir. (5)

Gözlerindeki Kumlu Olma Hissi

Kuru, kaşıntılı, kızarık, yanan veya ağrılı gözlerde bir şey olmadığı halde içinde çok ince kum benzeri bir şeylerin var olduğu hissi oluşabilmektedir. (6)

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının yeterli miktarda üretilmemesi sonucu ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşı pek çok nedenden dolayı yetersiz kalabilmektedir.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Göz kuruluğu problemi yaşandığında, gözlerde bir yanma hissi oluşabilmekte veya göz hassaslaşabilmektedir. Bir uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya birkaç saat boyunca bir bilgisayar ekranına baktıktan sonra da göz kuruluğu yaşanabilmektedir.

Göz kuruluğu için yapılan tedaviler genellikle olumlu bir sonuç vermektedir. Bu tedaviler arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları bulunmaktadır. Göz kuruluğu belirtilerini kontrol altına almak için muhtemelen bu tedbirleri süresiz olarak almanız gerekecektir. (7)

Göz Kuruluğu Nedir? fazlası için tıklayınız

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu neden olur? Gözün gözyaşı akış sisteminde yaşanan bir bozukluk gözlerin kurumasına neden olabilmektedir. Diğer yandan, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava da göz kuruluğuna yol açabilmektedir. Göz kuruluğuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Hormonal değişiklikler
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğunu iyileştirmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.

Göz kuruluğunu tedavi etmek için uygun olan bazı seçenekler şunlardır:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanmak
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini artırmak
 • Kullanılan ilacın bir yan etkisi olarak göz kuruluğu yaşanıyorsa, bu durumu doktora bildirmek
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel tedaviler uygulamak
 • Daha ciddi durumlar için göz kuruluğu ameliyatı (9)

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kuruluğu tanısı ve tedavisi için bir göz doktoruna başvurabilirsiniz. (10)

Göz Kuruluğu Tedavisi detayı için bakınız

Источник: //www.acil.net/goz-kurulugu-belirtileri/

Göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğu belirtileri ve tedavisi..

Göz kuruluğunun çeresi kendi kanınızda

Gözyaşının yetersizliği veya kalitesinin düşmesiyle oluşan göz kuruluğu, ülkemizde en sık görülen göz hastalıkları arasında geliyor.

Gözde batma hissi ve yanmayla başlayan belirtilerle kendini gösteren göz kuruluğu, tedavi edilmediğinde kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.

Turgay Çetin, göz kuruluğu ve hastanın kendi kanından yapılan otolog serum tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kuruluk, gözü savunmasız bırakıyor

“Gözyaşı, gözyaşı bezleri ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan tabaka (konjonktivita) tarafından salgılanır. Bir kısmı buharlaşarak, önemli bir kısmı da gözyaşı kanalıyla burun içine aktarılarak gözü terk eder.

Gözyaşı tabakası kendi içinde üç katlıdır ve bunların herhangi birisinde sıkıntı olduğu zaman kendini göz kuruluğu şeklinde belli eder. İlk olarak batma hissiyle başlayan kuru göz, daha sonra kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izleyebilir.

Gözyaşı kalitesinin bozulması, beraberinde gözdeki bağışıklık sistemini de etkileyerek göz yapılarını her türlü enfeksiyon ve iltihabi olaya karşı korumasız hale getirir. Kimyasal yanıklar, menopoz sonrası durum, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları, şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr diye bilinen tiroit bezi hastalıkları ve alkol, göz kuruluğuna sebep olabilir.

Kuru göz hastalığında en şiddetli tip ‘Sjogren sendromu’ diye bilinen, gözde neredeyse hiç gözyaşı olmaması durumudur.

Hangi ilaçlar göz kuruluğuna neden olur?

Gözyaşı kalitesinin bozulması gözdeki bağışıklık sistemini de etkileyerek göz yapılarını enfeksiyon ve iltihabi olaylara karşı korumasız hale getirebilir. Kimyasal yanıklar, menopoz, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz kuruluğu olan kişilerde şeker, hipertansiyon, guatr diye bilinen tiroid bezi gibi sistemik hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle araştırılması gerekir. Bunun yanı sıra alkol kullanımı da göz kuruluğuna sebep olabilir.

Kişinin kendi kanından göz damlası nasıl hazırlanır?

Otolog serum tedavi yönteminde hastanın kanı alınarak 24 saat bekletiliyor. Daha sonra ayrıştırılarak çözeltinin üzerine çıkan serum belli oranda fizyolojik serumla çoğaltılıyor ve oluşturulan serum hastanın gözüne uygulanıyor.

Buzdolabı koşullarında soğuk zincire dikkat edilirse, bu serum 7-10 gün kadar uygulanıyor. Özellikle kuru göz hastalığına bağlı kornea ve konjonktiva bozukluklarında yardımcı tedavi olarak son yıllarda kullanılıyor.

Hastanın kendi kanından üretildiği için ‘uyum sorunu’ ve yan etki gibi problemlerle de karşılaşılmıyor. Etkisi birkaç gün, hatta bazen birkaç saat içinde başlıyor. Bu tedavide önemli hususlardan biri, otolog serumun uygun ve steril laboratuvar koşullarında, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanması.

Ayrıca kornea naklinde, plasentanın göz yüzeyinde kaplama durumunda, gözde asit alkali yanıklarında, alerjide ve bazı enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

Dakikada 6 kez göz kırpın!

Göz kuruluğuna karşı bazı önlemler almak, şikâyetleri en aza indirmeyi sağlar. İlk şart, bol bol göz kırpmaktır. Dakikada 6 kez göz kırpmaya özen gösterin. Özellikle sürekli bilgisayar başında çalışan kişiler göz kuruluğu açısından risk altında bulunuyor.

Bu nedenle bol bol su içmek ve düzenli balık yağı kullanımı göz kuruluğunu engelleyebilir. Klimaların fazla çalıştığı ortamlarda nemölçer kullanılmalı, ortam nemini dengelemek için nemlendirici cihazlar kullanılabilir.

Bunun yanı sıra klimaların temizliğine dikkat edilmelidir. Uykusuzluk da göz kuruluğuna neden olabilir. Günde 8 saatlik uyku göz sağlığı açısından da önemlidir. Ultraviyole ışınları göz kuruluğuna neden olabilir. Güneş gözlükleri karbondan yapılmıştır, karbon ise ultraviyoleyi en iyi emen elementtir.

Bu nedenle yaz ya da kış güneş gözlüğü kullanılmasına dikkat edilmedir. Uzun uçak seyahatleri göz kuruluğunu tetikleyebilir, gözyaşı damlası kullanılmalıdır. Alerji göz kuruluğuna, göz kuruluğu da alerjiye neden oluyor. Bu nedenle 6 ayda bir doktor muayenesi büyük önem taşıyor.

Göz kuruluğunda omega 3 etkisi

Oruç tutarken vücudun gün boyu susuz kalması, göz kuruluğu şikayetlerinin artmasına neden olabilir. 12 saatte su içilmezse vücuttan 1.5 litre su kaybı oluşur. İftar ve sahurda bol su içmeye özen gösterilmeli ve suni gözyaşları kullanılmalı, yağ göz yüzeyinde suyun buharlaşmasını engeller ve cilde de iyi gelir. Bu nedenle balık yağı desteği alınabilir.

Bu belirtiler göz kuruluğunun habercisi olabilir?

Gözlerde yanma, batma ve kuruluk hissi ve

‘Kum tanesi kaçmış gibi’ gözde yabancı cisim hissi,

Gözlerde ağrı, kızarıklık,

Göz içerisinde ve çevresinde mukus iplikçileri (yapışkan bir akıntı),

Rüzgar, klima, sigaradan rahatsızlık hissi,

Yoğun batma sonrası aşırı yaşarma,

Kontakt lens kullananlarda konforun bozulması,

Lensin sık kuruması,

Zaman zaman bulanık görme”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

Etiketler: Gözde batma hissiGözde yanma hissiotolog serum tedavisi

Источник: //www.gidahatti.com/her-iki-kisiden-birinde-goruluyor-tedavi-edilmezse-kor-ediyor-56515/

Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Göz kuruluğunun çeresi kendi kanınızda

Haber güncelleme tarihi 05.02.2019 09:19

Göz Kuruluğu Nedir?

Gözyaşı gözün daha rahat hareket etmesini sağlar. Gözyaşı eksikliği nedeniyle gözde yanma, batma ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelir. Göz kuruluğu toplumda oldukça yaygın olsa da çoğu kişi tarafından bilinmediğinden herhangi bir tedavi uygulanmaz.

Önlem alınmayan göz kurulukları, bulanık görmeye neden olurken zamanla kronikleşen bir durum haline gelir. Gözyaşı, gözü toz, duman ve rüzgar gibi çevresel faktörlere karşı korumaktadır.

Çevresel etkenlerden dolayı kirlenen göz yüzeyi gözyaşı ile temizlenmektedir. Göz kırpmaları sayesinde salgılanan göz yaşı, gözün yüzeyine yayılarak gözün temzilenmesini ve nemlenmesini sağlamaktadır.

 Sürekli gözyaşı olarak adlandırılan gözyaşı, az miktarda üretilerek gözün yüzeyinin sürekli olarak nemli kalmasını sağlar. Böylece göz hareketlerinin kolaylaşması sağlanır. Tepki gözyaşı ise, ağlamalarda, göze kaçan toz ve alerjik durumlarda ortaya çıkan tepki gözyaşyarıdır.

Gözyaşları azaldığı taktirde gözde yanma, batma ve kızarıklık gibi sorunlara yol açar.

Göz Kuruluğuna Neden Olan Faktörler

 • Klimalı ve kaloriferli ortamlar,
 • Yaşlılık,
 • Göz tansiyonu,
 • Kontakt lens kullanımı,
 • Uyku hapları ve antidepresanlar,
 • Lazerle yapılan göz ameliyatları,
 • Yoğun ışığa maruz kalma,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kalp ve diyabet hastalıkları,
 • Menopoz,
 • A vitamini eksikliği,
 • Uzun süre bilgisayar kullanımı,
 • Yoğun dumanlı ortamlar (sigara dumanı dahil)
 • Uzun süre gözün kırpılmaması gibi durumlar göz kuruluğuna neden olmaktadır.

Göz kuruluğuna neden olan birçok çevresel faktör bulunmaktadır. Doğru bildiğiniz yanlışlar ve dikkatsiz davranışlar göz kuruluğune neden olan faktörler arasındadır. Uzun süre kitap okumak ve bilgisayara bakmak göz kırpmanızı kısıtlamaktadır. Uzun süre göz kırpmamak göz kuruluğuna neden olan başlıca etkenlerdendir. Uzun süre ve düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak göz kuruluğuna neden olmaktadır. Bu ilaçlar genellikle akne tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve uyku haplarıdır. Katmanlardan oluşan göz yaşının içerisinde protein, yağ ve elektrolit gibi maddeler bulunur. Bu maddelerden birinin azalması durumunda göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Göz kuruluğune neden olan faktörler;

Göz Kuruluğu Belirtileri

 • Gözde batma
 • Gözde yanma ve kızarıklık
 • Göz yüzeğinin kaşınması
 • Bulanık görme

Göz Kuruluğu Tedavisi

Öncelikle tedavinin olumlu sonuç vermesi adına göz kuruluğuna neden olan faktör belirlenmelidir. Kişi uzun bir süre kitap okuyor ve bilgisayar başında çalışıyorsa bu süreyi kısaltmalı ya da sık sık kısa süreli molalar vermelidir. Böylece göz kaslarının rahatlaması sağlanır.

 Göz kuruluğunun tedavisinde en temel amaç göz yüzeğinin nemlendirilmesidir. Her hastalıkta olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis çok önemlidir. Tedavinden hızlı ve olumlu bir sonuç alabilmek adına önemli bir rol oynamaktadır.

Aynı zamanda rahatsızlığın kronikleşmemesi adına göz kuruluğuna ait belirtilerin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurulmalıdır. Schirmer gözyaşı testi, boyama veya slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülerek doğru teşhiş konur.

 Göz kuruluğu tedavisinde hastanın dikkat etmesi gereken hususlardan biride bulunduğu ortamın sürekli nemlendirilmesidir. Kuru havaya sahip oda ve ofisler göz kuruluğunu tetikleyici niteliktedir. Aynı zamanda doktorun önerdiği suni göz yaşı damlaları tedavide kullanılan öncelikli yöntemlerden biridir.

Kişiden kişiye değişebilen tedavide eğer doktor uygun görürse, kişinin göz yaşı seviyesini arttıracak ilaçlar kullanılır. Ayrıca göz kuruluğu tedavilerinde cerrahi yöntemlerde uygulanmaktadır.

Önerilen İçerik;

► Sevgiliyle Yapılabilecek 10 İlginç Aktivite!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/goz-kurulugu-nedenleri-ve-tedavisi-3864h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi