Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

içerik

Göz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Haber güncelleme tarihi 15.05.2019 18:04

Gözlerimiz, bize tüm doğal güzellikleri, sevdiklerimizi ve hayatı daha anlamlı hale getiren manzaraları görerek tatmamızı sağlayan duyu organımızdır. Biraz daha teknik olarak değerlendirme gerekirse gözlerimiz ışığı geçiren ve kırmaya uygun üç tabakadan oluşan bir yapıdır. Duyu organlarımız arasında en kuvvetli ve en işlevsel olanıdır.
Gözün Yapısı;

Öncelikle göz için şunu belirtmemiz lazım.

Göz yumuşak ve hassas bir yapıya sahip olduğundan ve aynı zamanda dış etkenlerden korunabilmesi adına vücudumuzda çok güvenli bir şekilde konuşlandırıldığından oldukça korunaklı bir organdır.

Çukur ve kemikler ile çevrili göz yuvasına göz çukuru (orbita) denilir. Dışta şakak kemiği, üstte kaş kemiği, içte ise burun kökü ile çevrilmiştir.

Sert Tabaka

Sert tabaka gözün dışında bulunur ve beyaz renklidir. Gözün ön tarafında ışığı geçiren bir yapıdadır. Aynı zamanda gözü dışarıdan gelen etkilere karşı koruma altında tutar. Saydam tabaka veya kornea olarak bilinir.

Damar Tabaka

Sert tabakanın içinde yer alan damar tabakada bol miktarda kan damarlarını bünyesinde barındırır. Bu damarlar sayesinde göz kan ile beslenme sürecini devam ettirebilir.

Damar tabaka kendi içinde 3 kısıma ayrılır.

 1. Koroid, gözün arka kısmındaki büyük kısmı işaret eder.

 2. Siliar cisim, koroid ile iris arasındaki uyum işini yapar ve siliar kaslar burada bulunur.

 3. İris, gözün renkli kısmını oluşturur. Bir başka deyişle göze renk veren bölümdür. Gözün rengi iristeki kromatofor hücrelerdeki pigment ile sağlanır. Pigmet miktarı az olduğunda göz açık renkli olurken fazla olduğunda ise göz koyu rengini alır.

Ağ Tabaka

Bu bölüm ışığı algılamakla görevlidir. Göze yayılan ışık alıcı hücreler bireşir ve “kör nokta” isimli bölümden çıkarak beyne ilgili sinyalleri iletir. Ağ tabaka en iç kısımda bulunan tabakadır.

 

Görme Aksiyonu

 • Işık göze öncelikle saydam (kornea) tabakadan giriş yapar.
 • Korneaya erişen ışık göz bebeğinden içeri alınarak göz merceğine ulaşır. Işık burada da kırılır.
 • Göz merceğinin kırdığı ışık sarı lekeye düşer.
 • Sarı lekedeki görme almaçları ışığı algılar. Ağ tabakadaki sarı lekede oluşan görüntü terstir.
 • Görme sinirleri algıladıkları sinyali beyne ulaştırırlar.
 • Beyindeki görme merkezi görüntüyü düz hale getirir. Görme sağlanmış olur.

Sağlıklı Bir Göz İçin

Görme organımız olmasa bir çok şeyi yapamaz hale geliriz. Bu noktada hayat daha zorlaşacağı için sağlıklı bir göz adına herşeyi yapmamız lazım. Faydalı besinler tüketilmeli, düzenli egzersizler yapılmalı ve göze ilişkin problem yaratacak meslek hastalıkları hakkında bilgi edinip önlemler alınmalıdır.

Vitamin Alımı

Göz sağlığında vücuda alınan vitaminlerin rolü büyüktür.

 • A vitamini listemizde ilk sırada, gece körlüğünü önleyen A vitamini belirli periyotlarda kesinlikle tüketilmelidir. Tabi A vitamini deyince akla hemen havuç gelir. Havuçun yanı sıra yumurta ve süt gibi gıdalar da A vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak niteliktedir. Hayvansal ürünleri tercih etmeyen vejeteryan kişiler de gece körlüğü ve hatta katarak hastalığı görülebilir.
 • E vitamini sinir, kalp-damar fonksiyonlarını düzenleyen bir vitamin türüdür. Bu etkin hali sebebi ile göz hastalıklarından da korunmada oldukça faydalı bir vitamindir. Zeytinyağı, badem, ceviz, tereyağı, kırmızı et ve muz gibi besinlerde bulunur. Tüketimi halinde retina dejenerasyonlarını önlediği bilinmektedir.
 • C vitamini diyabetik retinopatiyi önler. Yine sinir ve damarlarda şekere bağlı hasarları bertaraf ettiği için gözün olası bozulmalarını önleyici bir görev üstlenir.

Düzenli Egzersiz

Günümüz teknolojileri sayesinde neredeyse her şey oturarak ve bir ekran aracılığı ile yapılmaktadır. Bu noktada iş dalında bilgisayar, eğlence kısmıda ise tablet, televizyon ve akıllı telefonlar gibi unsurlar gözün devamlı aynı noktaya odaklanması sebebi ile tembelleşmekte ve buna bağlı sorunları beraberinde getirmektedir.

 Çalışma ya da vakit geçirme esnasında bu ürünleri kullanıyorsanız o zaman göz hareketlerinizi sıklaştırmalı tek noktaya dakikalarca bakmamalısınız. Bu durumları önlemek için gözlerinize her gün egzersiz yapabilirsiniz.

Gözleriniz ile önce bir daire çizebilir daha sonra sağ üst noktasol üst nokta, sağ yöne ve sol yöne bakarak göz işlevini arttırabilirsiniz.

Güneşten Korunma

Güneş dünyamıza bol miktarda ultraviyole ışını yollar. Bu ışınlara maruz kalmamak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Katarak, göz kapağı kanseri ve kornea yanıklarına kadar bir çok hastalığa yol açabilir. Burda kullanılan gözlükler ise % 100’e yakın ultraviyole ışınları kesebilen orjinal gözlükler olmalıdır.

Lens Kullanımı

Lens kullanan bireyler için de kritik bir durum söz konusunudur. Lens kullanımında en önemli unsur hijyendir. Lensinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamalı ve lensiniz için doktorunuzun önerdiği temizleyici ürünleri kullanmalısınız. Uyurken, yüzerken lenslerinizi çıkarmalısınız.

Muayene

Göz muayenesi önemlidir. Gözlük kullanmıyorum, gözümde herhangi bir rahatsızlık yok deyip geçmeyin. Düzenli aralıklar ile göz muayenelerinizi yaptırmalısınız. Gözümde birşey yok deyip renk körü olan, uzağı ya da yakını göremeyen bir çok insan bulunmaktadır. Siz bunlardan biri olmayın ve muayenelerinizi ihmal etmeyin.

Göz Hastalıkları

Göz’e ilişkin karşılaşılan başlıca göz hastalıkları aşağıdaki gibidir.

Daltonizm (Renk Körlüğü)

Genellikle doğuştan oluşan bir hastalık türüdür. Genetik olarak kalıtsal olmasının yanında göz tansiyonu, görme siniri gibi hastalıkların akabinde de meydana gelebilir. Tedavi sürecinde teknolojisinde gelişmesi ile renk körlüğü saptanabilmekte ve renk körlüğü tedavisi cinsine göre gözün önüne lens konarak yapılabilmektedir.

Blefarit (Göz İltihabı)

Blefarit bir göz iltihabı hastalığıdır. Her yaşta çocukta ve yetişkinlerde cinsiyet gözetmeksizin görülebilir. Tedavi edilme şansı vardır fakat sonuç olumlu olsada kendini yineleyen bir hastalık türüdür.

 Bu hastalık ön ve arka blefarit olmak üzere ikiye ayrılır. Ön blefarit göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin etkilenmesi ile ortaya çıkar. Aynı zamanda derinin yağlı oluşu ve vücuttaki bakterilerini miktar olarak çoğalması ile meydana gelir.

 Arka blefarit ise gözün iç kısmını etkiler ve gözyaşı yağ bezlerinin normal dışı çalışması ile ortaya çıkar. Blefariti önlemek için göz sürekli temiz tutulmalıdır. Göze gereken hassasiyet gösterilmez ise bu hastalığa davetiye çıkartılması söz konusu olabilir.

Gözler bol su ile yıkanmalı ve oluşabilecek enfeksiyonların önü alınmalıdır.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Önce makula nedir, anlamını biraz irdeleyelim. Makula gözün arkasında bulunan retinanın merkezidir. Net olarak görmemizi, okuma-yazma, araç sürme gibi aktiviteleri sağlıklı bir şekilde yapabilmemizi sağlar.

Hal böyle olunca makulanın dejenere olması birçok becerimizi kaybetmemize sebep olur. Sarı nokta hastalığı yavaş bir seyir izleyerek ilerleyen bir hastalıktır. Bir başka deyiş ile yaşlılık ile gelen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Sigara, sağlıksız beslenme ve genetik yatkınlıklar ile ortaya çıkabilir.

Şaşılık

Şaşılık yaygın görülen bir hastalıktır. Tanımı gözlerin aynı anda bir cisme odaklanamaması veya gözlerin senkronize hareket edememesi durumudur. Şaşılık bebekken de ortaya çıkabilen ve erken tedavi yöntemleri ile değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Şaşılıkta iki çeşit tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi yöntem ile olan ve cerrahi yöntemler dışında gözlük ihtiyacının giderilmesi, ortoptik tedavi ve prazmatik camlar ile yapılan tedavilerdir.

Cerrahi yöntemler gözün hareketini sağlayan kaslara müdahale edilerek ve göz paralelliğini bozan dengelerin yeniden oluşturulmasını sağlayarak yapılan müdahaleleri kapsar.

Katarakt

Katarakt kişinin görme becerisini zayıflatan, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesini sağlayan bir göz hastalığı türüdür. Katarakt gelişen teknolojik ekipmanlar ile hastayı irite etmeden korkutmadan tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bu yöntemin adı Fako dur. Fakonun en büyük özelliği göze iğne yapılmadan ya da dikiş gibi unsurlar kullanılmadan ameliyattan sonra göze bandaj uygulamadan yapılan ve hastaya psikolojik rahatlık sunan bir yöntemdir.

Önerilen İçerik;
► Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/goz-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-10320h.htm

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Vücuttaki istenmeyen tüyler günümüzün en büyük sorunlarından biridir. İnsanların gün geçtikçe artan güzellik arzusu ve bakım isteği  istenmeyen tüyler için yeni çözümler bulunmasına yol açmıştır. Bu amaçla kullanılan en etkili ve en modern yöntem ise lazer epilasyondur.

Lazer epilasyonun en önemli avantajı tedavi tamamlandığında tüy probleminin tamamen ortadan kalmasıdır. Ayrıca ağda ve iğne yöntemlerindeki acının çekilmemesi de lazerin önemli artılarıdır. Bu son teknoloji ürünü yöntemin tek dezavantajı diğer tekniklerden pahalı olmasıdır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon yönteminde epilasyon cihazından çıkan ışınlar direkt olarak kıl köklerini hedef alır. Işınların uygulanacağı bölgenin büyüklüğüne göre farklı lazer başlıkları kullanılabilir. Lazer epilasyonda kullanılan cihazın kalitesi kadar uygulayan kişinin tecrübesi ve tekniği de önem taşır. Yanlış bölgelere yetersiz uygulanan lazer ışınları asla istenilen sonucu veremez.

Lazer Cihazı Deriye Zarar Verir Mi?

Lazer cihazından çıkan ışınlar renk duyarlılığı sayesinde hedefe ulaşırlar. Yani bu ışınlar siyah renge duyarlıdır. O yüzden deriye herhangi bir zarar vermezler. Bu sayede lazer uygulaması sonucunda herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Yüz Uygulanan Lazer Göze Zarar Verir Mi?

Yüz bölgesindeki istenmeyen tüyler için de en etkili yöntem lazerdir. Ancak insanlarda yüze uygulanan lazerin göze zarar vereceği endişesi vardır. Gözün her türlü ışından korunması için lazer merkezinde bir gözlük kullandırılır.

Bu sayede göze herhangi bir zarar gelmez. Bu gözlük kullanılmadığı taktirde lazer ışınlarının siyah renk hassasiyeti nedeniyle göz bebeği zarar görebilir.

Yüz bölgesi için bu yöntemi kullanacak kişilerin lazer merkezindeki görevliyi uyarması ve gözlük istemesi önerilir.

Lazer Epilasyon Sırasında Ağrı Duyulur Mu?

Lazer epilasyonu tüm epilasyon yöntemleri arasında en konforlu olandır. Hastanın acı eşiği çok düşük olsa bile maksimum anlık sızı hissedilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu sızıların da ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Lazer Epilasyonu Her Bölgeye Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyonu vücuttaki her bölgeye uygulanabilmektedir. Tabi ki bölgeye ve kişinin yapısına göre lazerin etki süresi değişecektir.

Ancak uzun bir süre gerektirse bile lazer ile her alandaki istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyonu sırasında verilen ışınların en etkili olduğu tüyler açık ten yapısına sahip kişilerdeki koyu renkli tüylerdir.

Bunun nedeni de tahmin edebileceğiniz gibi lazer ışınlarının siyah rengi rahat ayırt edebilme durumudur.

Lazer Epilasyonu Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyonu için net bir süre söylemek olanıksızdır. Çünkü tedavi süresi tüylerin yapısı, kalınlığı, ten rengi ve hormonal duruma göre değişebilir. Ancak bazı epilasyon merkezlerinin müşteri çekme amacıyla söylediği ‘tek seansta tüylerden kurtulma’ şeklindeki ifadeler kesinlikle uydurmadır. Lazer epilasyon yaptıracak kişilerin bu tarz yerlere itibar etmemesi önerilir.

Kimler Lazer Epilasyonu Yaptıramaz?

  ->  Hamileler

  -> Cilt kanseri hastaları

  ->  Hormonal düzeni oturmamış gençler

Lazer Epilasyonu Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyonu sırasında direkt olarak kıl kökleri hedef alınır. Bu nedenle kıllar ortadan kalktıktan sonra yeniden oluşması imkansızdır. Ancak her konuda olduğu gibi lazer epilasyonda da istisnai bir durum vardır. Lazer epilasyonu tamamlandıktan sonra hormon ilacı kullanan veya hipotalamusunda tümör vs. oluşan kişiler tekrar kıllanma riski ile karşılaşır.

Lazer Epilasyonu Leke Oluşumuna Yol Açar Mı?

Lazer ışınları tek başına leke oluşumuna yol açmaz. Ancak lazer epilasyonu yaptırılan süre boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalmak ciltte leke bırakabilir. Bu nedenle herkese tavisye edilen güneş kremleri lazer epilasyonu yaptıran kişiler için mecburidir.

Yazın Lazer Epilasyonu Yapılır Mı?

Yakın zamana kadar güneş ışınlarının lazer uygulanan bölgelerde neden leke bıraktığı bilinmemekteydi. Bu nedenle leke oluşumundan nasıl korunulacağı konusunda net bir fikir yoktu. Ancak güneş kremlerinin leke oluşumunu önlediği anlaşıldıktan sonra yaz aylarında da rahatlıkla lazer epilasyonu yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mı?

Lazer epilasyonu ciddi bir uygulamadır. Uzmanı olmayan kişilerce yapıldığında cilt yanığı ve leke oluşumu görülebilir. Ancak uzman bir doktor tarafından uygulanan lazer tedavileri oldukça sağlıklı ve başarılı sonuç vermektedir. Lazer eilasyonunun cilt kanserine yol açtığı bilgisi ise muammadır. Bu konuda cilt uzmanlarının net bir kanısı yoktur.

Lazer Epilasyonu Süreci Nasıldır?

  ->  Öncelikle ışın uygulanarak kıl kökleri yakılır.

  -> Deri altındaki henüz yüzeye ulaşamamış kıllar 10 gün içerisinde çıkar ve dökülür.

  ->  Daha sonra körelmeyen köklerdeki kıllar yeniden çıkar ve 30-40 gün içinde yeniden lazer ışını verilir.

  ->  Bu şekilde yaklaşık 9-10 seanslık bir işlem yapılır.

  -> 10. seansın sonunda kılların %90’ı tamamen yok olmuştur.

  ->  Kalan kısım ise incelmiştir.

  ->  Geriye kalan kıllardan kurtulmak ve bölgeyi tamamen temizlemek için iğneli epilasyon yöntemi gerekebilir.

  ->  İğneli epilasyon yaptırmak istemeyenler için 2-3 seans daha ışın tedavisi uygulanır ve istenilen bölge tamamen temizlenir.

1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
Loading…

Источник: https://sabahsaglik.com/lazer-epilasyon-hakkinda-merak-edilenler/

Romatoid Artrit Hakkında Merak Edilenler

Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Romatoid artrit, sebebi bilinmeyen, genetik olarak yatkın bireylerde çeşitli çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkan başta eklemler olmak üzere vücutta birçok organ ve yapıyı da tutabilen bir hastalıktır.

Romatoid Artritin Tarihçesi

Tüm dünyada ve tüm ırklarda görülebilen bir hastalıktır. Ancak Avrupa ve ülkemizde bu hastalığa 15. yüzyıl sonrasında rastlanmaya başlanmıştır. Hastalık ile ilk bilgilere, Boticelli, Da Vinci gibi klasik dönem ressamlarının tablolarında rastlanmaktadır. Bu da 1500’lü yılların başlarına; Amerika’nın keşfedildiği yıllara denk gelmektedir.

O döneme kadar Avrupa’da RA çok rastlanan bir hastalık değilken Amerika’nın keşfiyle tütünün Avrupa’ya getirilmesi ya da bazı enfeksiyonların Amerika’dan Avrupa’ya taşınmasıyla bu hastalığın genetik olarak yatkın kişilerde tetiklendiği ileri sürülmüştür.

Sanayileşmiş ülkelerde hastalık daha ağır seyrettiği için sanayileşmenin de bu hastalığının oluşumunda rolü olabileceği iddia edilmiştir.

Romatoid Artrit Kimlerde Görülür?

16 yaşından sonra her yaşta olmakla birlikte en sık 30‐50 yaşları arasında görülür. Kadınlarda erkeklere oranla 2‐3 kat daha sık görülse de ileri yaşlarda bu oranın eşitlendiği bildirilmiştir.

Romatoid Artrit Görülme Sıklığı Nedir?

Değişik halklarda görülme sıklığı %0.5 ile %1 arasında değişir. Yıllık yeni olgu olasılığının yaklaşık 10 bin kişi başına 3 kişi olarak değiştiği bildirilmiştir. Ülkemizde de benzer sıklıkta 1000 erişkinin 5’inde görüldüğü düşünülürse ve şu anda 40 milyon erişkin olduğunu varsayarsak; en az 200 bin RA olgusu var ve bu sayıya her yıl 12 bin yeni olgu dâhil olmaktadır diyebiliriz.

Romatoid Artrit Oluşumunda Genetik Faktörler Rol Oynar mı?

RA’da genetik bir etki olduğu kabul edilmektedir. Seropozitif hastaların birinci derece yakınlarında RA beklenenden dört kat daha fazla görülür. Tek yumurta ikizlerinde %12‐15, çift yumurta ikizlerinde %2‐5 görülme riski vardır. Genetik faktörlerin 6. kromozomda bulunan HLA sistemi genlerine bağlı olduğu ve bir tek genetik bozukluktan çok birkaç genin RA’yı etkilediği düşünülmektedir.

Romatoid Artrit’in Belirtileri Nelerdir?

Tipik olguda elin PIP, MCP denilen parmakların orta kısmındaki ve el kemikleri ile parmakların yaptığı eklemlerde, el bilekleri, dirseklerde ağrı, şişme, el parmaklarında sabahları uyandığında olan, ellerini kullanmada zorluk şeklinde tutukluk ve ağrı gelişir. Potansiyel olarak tüm eklemleri etkileyebilir. Ancak sıklıkla el eklemleri, dirsekler, ayak eklemleri, ayak bilekleri, diz, çene eklemini ve daha az olarak boyun eklemini tutar.

Eklemlerde Görülen Ağrı ve Tutukluk Dışında Başka Belirtileri Var mıdır?

Eklem dışında birçok organ ve yapıyı tutabilir. Eklem bulguları ortaya çıkmadan önce yorgunluk, kilo kaybı gibi nonspesifik bulgular görülebilir. Eklem dışında en sık göz belirtileri olur. Kuru göz (Keratokonjunktivitis sikka) Romatoid Artritte en sık görülen göz bulgusudur.

Bunun dışında özellikle sklerit ve episklerit görülmektedir. Gözün beyaz kısmının aşınıp delinmesi ve göz sıvısının akması ile karakterize Skleromalazi perforans ise RA’nın nadir görülen önemli göz komplikasyonlarından biridir. Nodüller en sık dirsek ve el parmaklarının etrafında oluşur.

Ağrısız olur ve genelde ağır seyirli olgularda saptanır. Akciğer zarında tutulum yaparak su toplanmasına; akciğerin kendisinde tutulum yaparak zamanla artan nefes darlığına yol açabilir. Böbreklerin tutulması sık görülmese de böbreğin sağlam olması önemlidir.

Çünkü hastalığın tedavisinde bazı ilaçların kullanılabilmesi için böbrekler ve karaciğer hatta akciğerler sağlam olmalıdır.

Romatoid Artrit Olan Kadın Hastanın Gebeliğinde Sakınca Var mıdır?

RA’nın kendisi değil; tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar fertiliteyi etkiler. Romatoid Artrit hastası doktoruna danışarak ve bazı ilaçları uygun zamanda keserek gebe kalabilir.

Öte yandan hamilelikte RA’lı hastalarda % 75’e varan oranda iyileşme ve hastalık belirtilerinin sönmesi görülür. Hamilelik sonrası ise olguların % 80‐90’ında hastalık alevlenir.

Ayrıca erken yaşta gebelik ve gebelik engelleyici ilaçların kullanımının hastalığın ortaya çıkışını geciktirdiği veya hastalığın şiddetini azalttığı gösterilmiştir.

Romatoid Artrit Oluşumunda Başka Hormonların Etkisi Var mıdır?

Ra’lı hastalarda hipotalamus‐hipofiz‐adrenal aks fonksiyonu bozulmuştur. Bu hastalarda metabolizmadaki sirkadyen değişiklikler veya gece yarısı endojen kortikosteriod salınımındaki azalma ve gece yarısı melatonin salgısının ritminin bozulması hastalığın sabah erken klinik yakınmaları ile ilişkili gibi görünmektedir.

Sigaranın Romatoid Artrit Oluşumunda Etkisi Var mıdır?

Günümüzde her üç vakadan birinin sigaradan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Eğer kişinin bu hastalığa genetik yatkınlığı varsa, sigara içmek hastalığa adeta davetiye çıkarır. Ailesinde Romatoid Artrit hastalığı olup da sigara içenlerde bu risk daha da büyür.

Diş Sorunlarının Romatoid Artrit Oluşumunda Rolü Var mıdır?

Periodontitis (PD) en sık görülen ve erişkinlerde diş kaybına yol açan ağız içi enfeksiyonlardan biridir.

 Kronik ve yavaş ilerleyen bir enfeksiyon olup diş etinde enflamasyon (dokuların travmaya, bakteri veya virüs istilalarına, ısınma, kızarma ve şişme tepkisi göstermesi) kanama, komşu kemikte kayba ve dişte zamanla çürümeye yol açar.

Gelişmiş toplumlarda bile oral hijyen %80’nin üzerinde bozuk saptanmıştır. Bu nedenle özellikle ailesinde RA olan kişilerin sigarayı bırakmaları ve diş sorunlarını acilen çözmeleri gerekir.

Romatoid Artritin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • İlaç tedavisinden önce hastanın yapması gerekenler;
 • Fazla kilolarınızı verin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Beslenmenize çok dikkat edin.
 • Stresten kaçının
 • Sigara içiyorsanız hemen bırakın.
 • Dişeti sorunlarınız varsa mutlaka tedavi ettirin.

 • Bu süreçte ilaçlarınızın dozu ve nelere dikkat edeceğiniz konusunda hekiminizle iletişim halinde olun.
 • En ufak bir şüphede hekiminize başvurun.

Hastalığın tedavisinde çok çeşitli ilaçlar kullanılır.

Bunların başlanması ve takibi özel bilgi birikim ve deneyim gerektirdiğinden hastaların periyodik olarak muayene ve kan testlerinin yapılması ve sürekli takibi gereklidir.

Romatoid Artritten Korunmak İçin

 • Tütün Ürünlerini Bırakın: Sigara ve diğer tütün ürünleri hastalığın oluşumundan sorumlu tutulduğu için özellikle ailesinde romatoid artrit olanların sigara içmemesi gerekir. Ankilozan spondilit olgularında da sigara içilmesi daha ağır hastalık tablosuna yol açabilir. Osteoartrit için sigara içmenin koruyucu olduğu iddia edilmişse de günümüzde bunun aksine kanıtlar daha fazladır. Sigara içilmesi sadece kanser ya da bronşit oluşumuna değil aynı zamanda romatizma oluşumuna da yol açabilir.
 • Diş Eti İltihapları: Diş eti iltihapları da romatoid artrit oluşumundan sorumlu olabileceğinden diş sorunlarının en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.
 • Egzersiz: Düzenli egzersiz yapılması genel sağlık için olduğu kadar eklem sağlığı içinde zorunludur. Tempolu yürüyüş, yüzme gibi sporlar kemik, eklem ve kas sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Beslenme: Genel sağlık kuralları dahilinde davranılarak sağlıklı ve dengeli beslenmek gereklidir. Sık balık (Som, Uskumru, Ton, Sardalya, Lüfer, Morina, Ringa balığı gibi) yemek A vitamini ve Omega 3 türü maddeleri almanızı sağlar ki, bunlar hem trigliseridleri düşürür hem de romatoid artriti baskılayabilmektedir. Genel olarak yeterince sebze, meyve ve tahıl tüketmek gereklidir.

Источник: https://hisarhospital.com/romatoid-artrit-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.