Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Göz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Haber güncelleme tarihi 15.05.2019 18:04

Gözlerimiz, bize tüm doğal güzellikleri, sevdiklerimizi ve hayatı daha anlamlı hale getiren manzaraları görerek tatmamızı sağlayan duyu organımızdır. Biraz daha teknik olarak değerlendirme gerekirse gözlerimiz ışığı geçiren ve kırmaya uygun üç tabakadan oluşan bir yapıdır. Duyu organlarımız arasında en kuvvetli ve en işlevsel olanıdır.
Gözün Yapısı;

Öncelikle göz için şunu belirtmemiz lazım.

Göz yumuşak ve hassas bir yapıya sahip olduğundan ve aynı zamanda dış etkenlerden korunabilmesi adına vücudumuzda çok güvenli bir şekilde konuşlandırıldığından oldukça korunaklı bir organdır.

Çukur ve kemikler ile çevrili göz yuvasına göz çukuru (orbita) denilir. Dışta şakak kemiği, üstte kaş kemiği, içte ise burun kökü ile çevrilmiştir.

Sert Tabaka

Sert tabaka gözün dışında bulunur ve beyaz renklidir. Gözün ön tarafında ışığı geçiren bir yapıdadır. Aynı zamanda gözü dışarıdan gelen etkilere karşı koruma altında tutar. Saydam tabaka veya kornea olarak bilinir.

Damar Tabaka

Sert tabakanın içinde yer alan damar tabakada bol miktarda kan damarlarını bünyesinde barındırır. Bu damarlar sayesinde göz kan ile beslenme sürecini devam ettirebilir.

Damar tabaka kendi içinde 3 kısıma ayrılır.

 1. Koroid, gözün arka kısmındaki büyük kısmı işaret eder.

 2. Siliar cisim, koroid ile iris arasındaki uyum işini yapar ve siliar kaslar burada bulunur.

 3. İris, gözün renkli kısmını oluşturur. Bir başka deyişle göze renk veren bölümdür. Gözün rengi iristeki kromatofor hücrelerdeki pigment ile sağlanır. Pigmet miktarı az olduğunda göz açık renkli olurken fazla olduğunda ise göz koyu rengini alır.

Ağ Tabaka

Bu bölüm ışığı algılamakla görevlidir. Göze yayılan ışık alıcı hücreler bireşir ve “kör nokta” isimli bölümden çıkarak beyne ilgili sinyalleri iletir. Ağ tabaka en iç kısımda bulunan tabakadır.

 

Görme Aksiyonu

 • Işık göze öncelikle saydam (kornea) tabakadan giriş yapar.
 • Korneaya erişen ışık göz bebeğinden içeri alınarak göz merceğine ulaşır. Işık burada da kırılır.
 • Göz merceğinin kırdığı ışık sarı lekeye düşer.
 • Sarı lekedeki görme almaçları ışığı algılar. Ağ tabakadaki sarı lekede oluşan görüntü terstir.
 • Görme sinirleri algıladıkları sinyali beyne ulaştırırlar.
 • Beyindeki görme merkezi görüntüyü düz hale getirir. Görme sağlanmış olur.

Sağlıklı Bir Göz İçin

Görme organımız olmasa bir çok şeyi yapamaz hale geliriz. Bu noktada hayat daha zorlaşacağı için sağlıklı bir göz adına herşeyi yapmamız lazım. Faydalı besinler tüketilmeli, düzenli egzersizler yapılmalı ve göze ilişkin problem yaratacak meslek hastalıkları hakkında bilgi edinip önlemler alınmalıdır.

Vitamin Alımı

Göz sağlığında vücuda alınan vitaminlerin rolü büyüktür.

 • A vitamini listemizde ilk sırada, gece körlüğünü önleyen A vitamini belirli periyotlarda kesinlikle tüketilmelidir. Tabi A vitamini deyince akla hemen havuç gelir. Havuçun yanı sıra yumurta ve süt gibi gıdalar da A vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak niteliktedir. Hayvansal ürünleri tercih etmeyen vejeteryan kişiler de gece körlüğü ve hatta katarak hastalığı görülebilir.
 • E vitamini sinir, kalp-damar fonksiyonlarını düzenleyen bir vitamin türüdür. Bu etkin hali sebebi ile göz hastalıklarından da korunmada oldukça faydalı bir vitamindir. Zeytinyağı, badem, ceviz, tereyağı, kırmızı et ve muz gibi besinlerde bulunur. Tüketimi halinde retina dejenerasyonlarını önlediği bilinmektedir.
 • C vitamini diyabetik retinopatiyi önler. Yine sinir ve damarlarda şekere bağlı hasarları bertaraf ettiği için gözün olası bozulmalarını önleyici bir görev üstlenir.

Düzenli Egzersiz

Günümüz teknolojileri sayesinde neredeyse her şey oturarak ve bir ekran aracılığı ile yapılmaktadır. Bu noktada iş dalında bilgisayar, eğlence kısmıda ise tablet, televizyon ve akıllı telefonlar gibi unsurlar gözün devamlı aynı noktaya odaklanması sebebi ile tembelleşmekte ve buna bağlı sorunları beraberinde getirmektedir.

 Çalışma ya da vakit geçirme esnasında bu ürünleri kullanıyorsanız o zaman göz hareketlerinizi sıklaştırmalı tek noktaya dakikalarca bakmamalısınız. Bu durumları önlemek için gözlerinize her gün egzersiz yapabilirsiniz.

Gözleriniz ile önce bir daire çizebilir daha sonra sağ üst noktasol üst nokta, sağ yöne ve sol yöne bakarak göz işlevini arttırabilirsiniz.

Güneşten Korunma

Güneş dünyamıza bol miktarda ultraviyole ışını yollar. Bu ışınlara maruz kalmamak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Katarak, göz kapağı kanseri ve kornea yanıklarına kadar bir çok hastalığa yol açabilir. Burda kullanılan gözlükler ise % 100’e yakın ultraviyole ışınları kesebilen orjinal gözlükler olmalıdır.

Lens Kullanımı

Lens kullanan bireyler için de kritik bir durum söz konusunudur. Lens kullanımında en önemli unsur hijyendir. Lensinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamalı ve lensiniz için doktorunuzun önerdiği temizleyici ürünleri kullanmalısınız. Uyurken, yüzerken lenslerinizi çıkarmalısınız.

Muayene

Göz muayenesi önemlidir. Gözlük kullanmıyorum, gözümde herhangi bir rahatsızlık yok deyip geçmeyin. Düzenli aralıklar ile göz muayenelerinizi yaptırmalısınız. Gözümde birşey yok deyip renk körü olan, uzağı ya da yakını göremeyen bir çok insan bulunmaktadır. Siz bunlardan biri olmayın ve muayenelerinizi ihmal etmeyin.

Göz Hastalıkları

Göz’e ilişkin karşılaşılan başlıca göz hastalıkları aşağıdaki gibidir.

Daltonizm (Renk Körlüğü)

Genellikle doğuştan oluşan bir hastalık türüdür. Genetik olarak kalıtsal olmasının yanında göz tansiyonu, görme siniri gibi hastalıkların akabinde de meydana gelebilir. Tedavi sürecinde teknolojisinde gelişmesi ile renk körlüğü saptanabilmekte ve renk körlüğü tedavisi cinsine göre gözün önüne lens konarak yapılabilmektedir.

Blefarit (Göz İltihabı)

Blefarit bir göz iltihabı hastalığıdır. Her yaşta çocukta ve yetişkinlerde cinsiyet gözetmeksizin görülebilir. Tedavi edilme şansı vardır fakat sonuç olumlu olsada kendini yineleyen bir hastalık türüdür.

 Bu hastalık ön ve arka blefarit olmak üzere ikiye ayrılır. Ön blefarit göz kapağının dış kenarı ve kirpik diplerinin etkilenmesi ile ortaya çıkar. Aynı zamanda derinin yağlı oluşu ve vücuttaki bakterilerini miktar olarak çoğalması ile meydana gelir.

 Arka blefarit ise gözün iç kısmını etkiler ve gözyaşı yağ bezlerinin normal dışı çalışması ile ortaya çıkar. Blefariti önlemek için göz sürekli temiz tutulmalıdır. Göze gereken hassasiyet gösterilmez ise bu hastalığa davetiye çıkartılması söz konusu olabilir.

Gözler bol su ile yıkanmalı ve oluşabilecek enfeksiyonların önü alınmalıdır.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)

Önce makula nedir, anlamını biraz irdeleyelim. Makula gözün arkasında bulunan retinanın merkezidir. Net olarak görmemizi, okuma-yazma, araç sürme gibi aktiviteleri sağlıklı bir şekilde yapabilmemizi sağlar.

Hal böyle olunca makulanın dejenere olması birçok becerimizi kaybetmemize sebep olur. Sarı nokta hastalığı yavaş bir seyir izleyerek ilerleyen bir hastalıktır. Bir başka deyiş ile yaşlılık ile gelen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Sigara, sağlıksız beslenme ve genetik yatkınlıklar ile ortaya çıkabilir.

Şaşılık

Şaşılık yaygın görülen bir hastalıktır. Tanımı gözlerin aynı anda bir cisme odaklanamaması veya gözlerin senkronize hareket edememesi durumudur. Şaşılık bebekken de ortaya çıkabilen ve erken tedavi yöntemleri ile değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Şaşılıkta iki çeşit tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi yöntem ile olan ve cerrahi yöntemler dışında gözlük ihtiyacının giderilmesi, ortoptik tedavi ve prazmatik camlar ile yapılan tedavilerdir.

Cerrahi yöntemler gözün hareketini sağlayan kaslara müdahale edilerek ve göz paralelliğini bozan dengelerin yeniden oluşturulmasını sağlayarak yapılan müdahaleleri kapsar.

Katarakt

Katarakt kişinin görme becerisini zayıflatan, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesini sağlayan bir göz hastalığı türüdür. Katarakt gelişen teknolojik ekipmanlar ile hastayı irite etmeden korkutmadan tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bu yöntemin adı Fako dur. Fakonun en büyük özelliği göze iğne yapılmadan ya da dikiş gibi unsurlar kullanılmadan ameliyattan sonra göze bandaj uygulamadan yapılan ve hastaya psikolojik rahatlık sunan bir yöntemdir.

Önerilen İçerik;
► Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/goz-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-10320h.htm

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Göz Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Vücuttaki istenmeyen tüyler günümüzün en büyük sorunlarından biridir. İnsanların gün geçtikçe artan güzellik arzusu ve bakım isteği  istenmeyen tüyler için yeni çözümler bulunmasına yol açmıştır. Bu amaçla kullanılan en etkili ve en modern yöntem ise lazer epilasyondur.

Lazer epilasyonun en önemli avantajı tedavi tamamlandığında tüy probleminin tamamen ortadan kalmasıdır. Ayrıca ağda ve iğne yöntemlerindeki acının çekilmemesi de lazerin önemli artılarıdır. Bu son teknoloji ürünü yöntemin tek dezavantajı diğer tekniklerden pahalı olmasıdır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon yönteminde epilasyon cihazından çıkan ışınlar direkt olarak kıl köklerini hedef alır. Işınların uygulanacağı bölgenin büyüklüğüne göre farklı lazer başlıkları kullanılabilir. Lazer epilasyonda kullanılan cihazın kalitesi kadar uygulayan kişinin tecrübesi ve tekniği de önem taşır. Yanlış bölgelere yetersiz uygulanan lazer ışınları asla istenilen sonucu veremez.

Lazer Cihazı Deriye Zarar Verir Mi?

Lazer cihazından çıkan ışınlar renk duyarlılığı sayesinde hedefe ulaşırlar. Yani bu ışınlar siyah renge duyarlıdır. O yüzden deriye herhangi bir zarar vermezler. Bu sayede lazer uygulaması sonucunda herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Yüz Uygulanan Lazer Göze Zarar Verir Mi?

Yüz bölgesindeki istenmeyen tüyler için de en etkili yöntem lazerdir. Ancak insanlarda yüze uygulanan lazerin göze zarar vereceği endişesi vardır. Gözün her türlü ışından korunması için lazer merkezinde bir gözlük kullandırılır.

Bu sayede göze herhangi bir zarar gelmez. Bu gözlük kullanılmadığı taktirde lazer ışınlarının siyah renk hassasiyeti nedeniyle göz bebeği zarar görebilir.

Yüz bölgesi için bu yöntemi kullanacak kişilerin lazer merkezindeki görevliyi uyarması ve gözlük istemesi önerilir.

Lazer Epilasyon Sırasında Ağrı Duyulur Mu?

Lazer epilasyonu tüm epilasyon yöntemleri arasında en konforlu olandır. Hastanın acı eşiği çok düşük olsa bile maksimum anlık sızı hissedilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu sızıların da ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Lazer Epilasyonu Her Bölgeye Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyonu vücuttaki her bölgeye uygulanabilmektedir. Tabi ki bölgeye ve kişinin yapısına göre lazerin etki süresi değişecektir.

Ancak uzun bir süre gerektirse bile lazer ile her alandaki istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyonu sırasında verilen ışınların en etkili olduğu tüyler açık ten yapısına sahip kişilerdeki koyu renkli tüylerdir.

Bunun nedeni de tahmin edebileceğiniz gibi lazer ışınlarının siyah rengi rahat ayırt edebilme durumudur.

Lazer Epilasyonu Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyonu için net bir süre söylemek olanıksızdır. Çünkü tedavi süresi tüylerin yapısı, kalınlığı, ten rengi ve hormonal duruma göre değişebilir. Ancak bazı epilasyon merkezlerinin müşteri çekme amacıyla söylediği ‘tek seansta tüylerden kurtulma’ şeklindeki ifadeler kesinlikle uydurmadır. Lazer epilasyon yaptıracak kişilerin bu tarz yerlere itibar etmemesi önerilir.

Kimler Lazer Epilasyonu Yaptıramaz?

  ->  Hamileler

  -> Cilt kanseri hastaları

  ->  Hormonal düzeni oturmamış gençler

Lazer Epilasyonu Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyonu sırasında direkt olarak kıl kökleri hedef alınır. Bu nedenle kıllar ortadan kalktıktan sonra yeniden oluşması imkansızdır. Ancak her konuda olduğu gibi lazer epilasyonda da istisnai bir durum vardır. Lazer epilasyonu tamamlandıktan sonra hormon ilacı kullanan veya hipotalamusunda tümör vs. oluşan kişiler tekrar kıllanma riski ile karşılaşır.

Lazer Epilasyonu Leke Oluşumuna Yol Açar Mı?

Lazer ışınları tek başına leke oluşumuna yol açmaz. Ancak lazer epilasyonu yaptırılan süre boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalmak ciltte leke bırakabilir. Bu nedenle herkese tavisye edilen güneş kremleri lazer epilasyonu yaptıran kişiler için mecburidir.

Yazın Lazer Epilasyonu Yapılır Mı?

Yakın zamana kadar güneş ışınlarının lazer uygulanan bölgelerde neden leke bıraktığı bilinmemekteydi. Bu nedenle leke oluşumundan nasıl korunulacağı konusunda net bir fikir yoktu. Ancak güneş kremlerinin leke oluşumunu önlediği anlaşıldıktan sonra yaz aylarında da rahatlıkla lazer epilasyonu yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mı?

Lazer epilasyonu ciddi bir uygulamadır. Uzmanı olmayan kişilerce yapıldığında cilt yanığı ve leke oluşumu görülebilir. Ancak uzman bir doktor tarafından uygulanan lazer tedavileri oldukça sağlıklı ve başarılı sonuç vermektedir. Lazer eilasyonunun cilt kanserine yol açtığı bilgisi ise muammadır. Bu konuda cilt uzmanlarının net bir kanısı yoktur.

Lazer Epilasyonu Süreci Nasıldır?

  ->  Öncelikle ışın uygulanarak kıl kökleri yakılır.

  -> Deri altındaki henüz yüzeye ulaşamamış kıllar 10 gün içerisinde çıkar ve dökülür.

  ->  Daha sonra körelmeyen köklerdeki kıllar yeniden çıkar ve 30-40 gün içinde yeniden lazer ışını verilir.

  ->  Bu şekilde yaklaşık 9-10 seanslık bir işlem yapılır.

  -> 10. seansın sonunda kılların %90’ı tamamen yok olmuştur.

  ->  Kalan kısım ise incelmiştir.

  ->  Geriye kalan kıllardan kurtulmak ve bölgeyi tamamen temizlemek için iğneli epilasyon yöntemi gerekebilir.

  ->  İğneli epilasyon yaptırmak istemeyenler için 2-3 seans daha ışın tedavisi uygulanır ve istenilen bölge tamamen temizlenir.

1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
Loading…

Источник: https://sabahsaglik.com/lazer-epilasyon-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.