Göz Tembelliği

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Olur?

Göz Tembelliği

Göz Tembelliği Nedir ve Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır? Tıptaki adı ambliyopi olan göz tembelliği çocukluk döneminin en çok görülen görme bozukluğudur.

Erken çocukluk döneminde, bir göz iyi görürken öbürünün aynı düzeyde görmemesi durumunda az gören göz amblyopik olarak adlandırılır.

Görme tembelliği görme gelişiminin hızlı olduğu bebeklik ve çocukluk çağında her iki gözün retinasına net ve eşit birer hayal düşmesini önleyen durumlarda meydana gelir.

Göz tembelliği çocuklarda yüzde 2-3 oranında görülmektedir. Görme tembelliği çocukta ilgi dağılmasına, okuma isteksizliğine ve okul başarısının olumsuz olarak etkilenmesine yol açabilir. Göz tembelliği tek bir gözde olabildiği gibi her iki gözde de oluşabilir.

Şaşılık, gözler arasında kırma kusuru farkı olması veya katarakt gibi bazı sebeplerden kaynaklanan görsel uyaranın retinaya ulaşamaması göz tembelliğine neden olabilir.

Göz Tembelliği Belirtileri

Göz tembelliği çoğunlukla belirti vermediği  için sadece yapılacak göz muayenesi sonucunda tespit edilebilir.

Göz Tembelliği Neden Olur?

Bu hastalık bebeklik ya da çocukluk devresinde bir gözün yeteri kadar görememesi ve o göze ait beyin bölgelerinde sağlıklı görme yollarının gelişmemesi neticesinde oluşur. Yani sorunun kaynağı gözde değil göze ait beyin yollarında gelişen tembelliktir.

Göz Tembelliği Nedenleri

Göz tembelliğinin en önemli sebebi göz kayması yani şaşılıktır. Göz dokularının şeffaflığını bozan ve ışığın sarı noktaya ulaşmasını önleyen her türlü hastalık göz tembelliğinin bir diğer nedenidir. Bunun da başında en ağır göz tembelliğine yol açan doğumsal katarakt gelir.

Anne ve babalar göz kaymasına bağlı ya da katarakttan kaynaklanan anormalliklerin farkına varabildikleri için göz doktoruna gitmeyi ihmal etmezler ve de bu tür hastalarda tedaviye erken başlanır.

Göz tembelliğine yol açan bir diğer sebep olan tek gözde ya da her iki gözde görülen yüksek kırma kusuru ise anne ve babalar tarafından anlaşılamaz.

Bu durum sadece göz doktorunun yapacağı muayene ile tespit edilebilir. Çoğunlukla teşhis ve tedavinin gecikmesi bu tür hastalarda olur.

Eğer çocuk on yaşını geçmişse, beyin esnekliğini kaybettiği için, bu çocukların tedavi edilmesi mümkün olmaz.

Göz Tembelliği Nasıl Anlaşılır?

• Ailelerin bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir. Yeni doğan her bebeğin mutlaka bir çocuk doktoru tarafından kırmızı yansıma testine tabi tutulması ve bir anormallik durumunda derhal  göz doktoruna götürülmesi gerekir. Ayrıca yılda bir defa göz kontrolü yaptırmak bu sorunun erken teşhisine imkan sağlar.

• Anne ve babalar da çocuklarını kontrol edebilirler. Çocuğun gözlerini birer birer kapatıp çevredeki objeleri görüp görmediği, hareketleri takip edip edemediği anlaşılabilir.

• Aile bireyleri arasında şaşılık ya da göz tembelliği gibi bir durum varsa çocuğunuzda da bunun görülme riskinin daha fazla olabileceği unutulmamalıdır.

• Çocuğunuzun herhangi bir görme sorunu olsun veya olmasın mutlaka 4 yaşından önce bir göz doktoruna götürüp muayene edilmesini sağlayın. Doktor muayenede gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığına bakar.

Saydam ortamlarda herhangi bir bulanıklığını olup olmadığını inceler. Bir damla ile göz bebeği genişletilerek, her iki gözün kırma değerleri tespit edilir.

Görme siniri ve görme zarı incelemesi de yapılarak muayene bitirilir.

Göz Tembelliği Tedavisi Var mı?

Çocuklarda olan göz tembelliğinin tedavisinde kapama metodu uygulanır. Çocuğun iyi gören gözünün kapatılıp tembel gözünün çalışması sağlanır. Tedavide amaç zayıf gözün kullandırılmasıdır. Sağlam göz özel bir bandajla haftalarca ya da aylarca  kapatılır. Ancak çocuklar genellikle bu metodu benimsemez veya uygulamak istemezler.

Bu durumda başka bir metoda başvurulur. Bu yöntemde ise iyi gören gözün bulanık, iyi görmeyen gözün daha net görmesini sağlayacak damlalar kullanılır.

Sağlam göze damlalar ya da özel lensler uygulanarak bulanıklık oluşturması yoluyla çocuğun zayıf gözünü kullanması amaçlanır.

Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Göz tembelliğinin tedavisi erken teşhisiyle orantılıdır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarı şansı da o denli yüksek olur. Zamanında teşhisi yapılmaz ve tedavi edilmezse kalıcı sorunlara yol açabilir. Kalıcı görme kusuru gelişebilir ve derinlik algılamasında kayıp olabilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/goz-tembelligi-tedavisi

Göz Tembelliği

Göz Tembelliği

Göz tembelliği gözde ve göz sinir yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen bir gözün diğer göze göre daha düşük kapasitede görmesidir. Bu iki göz normal kişilerin gözlerine göre daha düşük kapasitede görürse buna göz tembelliği denir.

 Görmede meydana gelen bu sorun sonucunda kişiler ne yazık ki bu durumdan olumlu sonuç alamaz. Kişilerde göz tembelliği olursa kişiler büyük sorun çeker.

Çünkü diğer insanlara göre görme yetileri daha düşük olduğu için bu kişiler oldukça zor şartlar altında görebilir.

Görme yetisi doğuştan kazanılan bir yeti olduğu için herkes ilk olarak nasıl gördüğünün farkına varmaz. Dolayısıyla göz tembeli olduğunun farkına bile varamayabilir. Yapılması gereken kontroller sonucunda bu görme tembelliği ortaya çıkacaktır.

Karşılaştığımız bazı sorun ve şikayetlerde doktorlara başvurarak kısa sürede bizler göz tembeli olduğumuzu anlayarak bunun üstesinden gelebiliriz. Göz tembelliğinden kurtulmak için ise bazı tedavi yöntemlerini kullanabiliriz. Artık günümüzde gerçekleştirilen pratik binlerce işlem sonucunda her türlü rahatsızlığa çözüm bulunmaya başlamıştır.

Göz hastalıkları içinde bu durum aynı şekilde geçerlidir. Tüm göz rahatsızlıklarından kurtulabilmek için bu çalışmalardan yararlanabiliriz.

Göz Tembelliğine Yol Açan Etmenler Nelerdir?

Görme yetisini kaybettiğini sanan kişilerin göz tembelliği yaşadığı ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu göz tembelliği kalıtsal şekilde olur. Ailesinde göz tembelliği olan kişilerin çocuklarında bu durum meydana gelebilir. Ancak erken olarak teşhis edilen bu göz tembelliği giderilemeyecek bir sorun değildir. Tedavi süresince yapılan işlemler sonucunda göz tembelliği ortadan kaldırılabilir.

Göz Tembelliğinin Sebepleri

Göz tembelliğinin ilk nedeni şaşılıktır. Bu durumda kayan gözer beyine görüntüyü tam olarak iletemediği için kişi diğer sağlıklı olan gözü kullanmaya başlar. Böyle olunca da beyin gözlerden hangisi kullanıma daha iyi uygunsa onu seçer. İnsanlar gözünde meydana gelen göz tembelliğini fark edemeyebilir.

Diğer bir sebep ise kırma kusurudur. Yani mevcut olan yüksek kırma kusuru nedeniyle bir göz diğer göze göre daha bulanık görüyorsa bu göz görsel gelişimini tam olarak tamamlayamaz. Bu gelişimi tamamlayamadığında sürekli olarak görme işlemi diğer göze kalır. Göz tembelliği de diğer gözde oluşur.

Aileler çocuklarının gözünde herhangi bir kayma fark ederse hemen bir doktora başvurmalıdır. Çocuklarda göz tembelliğinin başlama sebebi budur. Görünüşte herhangi bir sorun olmasa dahi eğer aile fertlerinin birinde bu rahatsızlık yaşanmışsa mutlaka çocuklar küçük yaşlarda kontrol ettirilmelidir.

Dört yaş altında olan tüm çocuklar mutlaka göz doktoru muayenesinden geçmelidir.

Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği kontrolleri doktorlar tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Ebeveynlerin bu noktada oldukça tedbirli olmaları gerekmektedir. Çocukların yapacak oldukları her davranış dikkatle kontrol edilmelidir.

Küçük çocukların göz kontrolü oldukça zor olmaktadır. 3, 4 ve 5 yaşlarında olan çocukların muayeneleri oldukça güç olur. Ancak dört yaş öncesinde çocukların gözlerini kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Örneğin bu yaşta olan çocukların göz tembeli olup olmadığı göz kaymasında belli olur.

Göz takibi odaklanmasında sorun varsa, gözleri istemsiz şekilde kayıyorsa bu durumda doktora başvurulmalı. Sonrasında da zaten doktorlar çocukların gözünde bulunan saydamlığa bakmaktadır.

Bu saydamlık kontrol edilir ve eğer küçük ölçüde bir kayma varsa öncelikle kırma değeri ölçülerek tedaviye başlanır. Göz kayması göz tembelliğinin başlıca sebepleri arasında yer alır.

Küçük çocuklar bulanık gördüğünü tam olarak kestiremese bile bizlerin onların söyledikleri her şikayeti dikkate almamız gerekir. Bulanık görme sorununun öne geçilmesinden sonra artık gerekli olan tedavi yöntemlerine geçilebilir.

Göz Tembelliği Tedavileri

Göz tembelliği tedavileri içerisinde bulunan en önemli faktör ilk olarak erken teşhistir. Erken fark edilen göz tembelliği daha kolay şekilde önlenebilir.

Göz tembelliği tedavisinde tembel olan göz çalıştırılır diğer göz dinlendirilir. bu şekilde tembel gözün tembelliğinden kurtulunmaya çalışılır. Göz tembelliğinin çözümleri arasında cerrahi müdahale yoktur.

Dolayısıyla da bizler bazı göz egzersizi ile göz tembelliğinden kurtulabiliriz.

Gözlük göz tembelliğinin tedavisinden ilkidir. Doktorlara giderek bizlere verilen gözlüğün kullanımı sayesinde tembel gözümüzün çalışması sağlanır. Düzenli olarak takmamız gereken bu gözlükler sayesinde göz tembelliği sorunu aşılabilir.

Aynı zamanda göz tembelliği boyunca yine doktor kontrolünden kopmayarak kendimizi daha da geliştirerek kısa sürede bu tip çalışmalara uyum sağlayarak göz tembelliğinin önüne geçebiliriz. Göz tembelliği tedavi yöntemlerinden ilki budur.

1-Kapama tekniği de göz tembelliğinin bir başka tedavi yöntemlerinden biridir. Kapama yöntemi göz tembeli hastanın tembel gözünün çalıştırılmasıyla yapılır. Doktorların tedavi yöntemlerinden biri olan bu tedavi tembel gözü çalıştırarak gözün tembellikten kurtulması amaçlanır.

Göz tembelliğinin yaşla da ilgisi olduğu için daha küçük yaşlarda kapama egzersizlerini gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. Dolayısıyla da bu sistemden yardım almak da daha kolay olacaktır. Özellikle ilk on yaş grubunun göz tembelliği sorunu daha hızlı şekilde çözülmüş olur.

2-Ortoptik tedaviler ise hastaneler içerisinde uygulanan bir yöntemdir. Hastanelerde yapılan bu ortoptik tedavi görsel terapi merkezli bir uygulamadır. Ortoptik tedavide kapamaya ilave olarak gözün çalışmasını sağlayan uygulamalar yapılır. Ortalama kırk dakikalık bir tedavi olarak süren bu tedaviyi tercih edenler de oldukça fazladır.

3-Bir sonraki göz tembelliği tedavisi ise bilgisayar programlarıdır. Genel olarak daha küçük yaşlarda olan çocukların göz tembelliğinin önlenmesi için yapılan bir yöntemdir. 4,5 ve 5 yaşları arasında bulunan çocuklarda bu tedavi uygulanır. 11 farklı göz oyunu ile tembel gözün çalıştırılması sağlanır.

Tembel gözün görme kapasitesi bu bilgisayar programları ile genişlemeye başlar. Bu uygulama evde yapılır. Çocukların her ay düzenli olarak doktora gitmeleri gerekir. Kesinlikle doktor tarafından önerilmediği müddetçe uygulanamaz.

Program ise toplamda 150 seanstan oluşur ve de ortalama beş aylık bir süreyi içermektedir.

4-Cam tedavisi ise göz tembelliği tedavilerinin en önemlileri içerisindedir. Özel bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi hastanede gerçekleştirilir.

Toplam on seanslık bir programdır. Herhangi bir ilaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gerektirmez. Bu cam tedavisinin de oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Her seans ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

5-Son olarak bir göz tembelliği tedavi yöntemi ise görsel terapi uygulamalarıdır. Bu tedavi yöntemi gözün derinlik hissi kazanması için yapılmaktadır. Bu egzersizlerin her birine görsel terapi uygulaması denmektedir.

Özel aletlerle ve görüntü teknikleri ile yapılan çalışmalara dayanan bu tedavi hastanın kısa sürede iyileşmesi için yapılır. Örneğin üç boyutlu görme ve de derinlik hissi kazandırılmak istenen hastanın tembel gözünün performansının artması sağlanır.

Her iki göz çalıştırılarak tembel gözün görme kapasitesinin arttırılması sağlanır.

İşte tüm bu göz tedavileri sayesinde kişilerin gözlerinde meydana gelen tembellik sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her yaşa göre değişen tedaviler doktorların önerileri ile kişilere verilir.

Bu yöntemler ile göz tembelliğinden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu sayede göz tembelliği rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler en fazla altı ay içerisinde bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirler.

Источник: //rookka.com/goz-tembelligi/

Göz Tembelliği Nedir? Göz Tembelliği Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Göz Tembelliği

Göz tembelliği gözün yeterli görememesidir. Gözün yeterli görememesi gözün algılamasındaki bir bozukluktan kaynaklanır. Göz tembelliği göz sağlam olduğu halde beynin tam olarak uyarılmadığı için oluşur. Gözlerin görme derecesi birbirinden farklı olur ise beyne gelen uyarı birbirinden farklı olur ve bu durumda kötü gelen uyarıyı seçer ve kötü gelen uyarıyı sistemden kaldırır.

Beynin bu tür bir durumu gerçekleştirmesi bir taraftan kişi için avantaj sayılabilir. Çünkü bu tip bir durumda kişi her şeyi çit görebilir. Örneğin, sağ göz iyi uyarı gönderir iken, sol göz kötü uyarı gönderir ise zaman içerisinde sol gözün gönderdiği uyarıları beyin kabullenmez ve onu yok kabul eder.

Bu şekilde devam ettiği sürece göz tembelliği meydana gelir.

Bunun en önemli nedeni gözlük kullanmayı gerektiren durumlarda küçük yaşlarda gözlük kullanımın yetersiz ya da hiç gözlük kullanmamış olmasıdır.

Tembel olan gözlerin görüntüsü dışarıdan bakıldığında fark edilmez iken, bazı hastalarda da göz kayması şeklinde görülür. Bazı hastalarda da tamamen normalmiş gibi görünen bir göz tembel göz olabilir.

Göz tembelliği nedenleri

Göz tembelliğinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri kırma kusurudur. İki göz arasındaki kırma kusurunda da bir fark vardır.

Örneğin bir göz 3 derece yok iken, diğer göz 5 derece yoktur ve bu durumda 5 derece yok olan gözde tembellik başlayabilir. Tembelliğin en fazla gelişimine neden olan kırma kusuru hipermetrop sorunudur.

Bunun dışında astigmat, doğumsal göz problemleri, çocukken gözün birine uzun süre pansuman konulması veya sarılması, şaşılık gibi nedenler göz tembelliğine yol açabilir.

Göz tembelliği olduğu nasıl anlaşılır?

Göz tembelliği olup olmadığının anlaşılmasında en önemli yöntem göz muayenesidir. Karşıdan bakıldığında göz tembelliği olduğu anlaşılmaz. Eğer gözde bir kayma oluşmuş ise o gözde tembellik olma olasılığı yüksektir. Göz tembelliğinin çocuklarda erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocukların 3-4 yaşlarında mutlaka iyi bir göz muayenesi yapılması gereklidir.

Erişkinlerde göz tembelliğini anlamak daha kolay olur. Çünkü erişkinler bir gözünün daha az gördüğünü ifade edebilir. Fakat erişkin yaşlarda göz tembelliğini teşhis etmenin çok fazla yararı olmaz.

Göz tembelliğinin tedavisi mümkün olduğunca erken yaşta yapılmalıdır. Göz tembelliği teşhisi için görme muayenesi yapılır.

Görme muayenesinde gözün biri kapatılarak açık olan gözün ne kadar gördüğü kontrol edilir.

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisinde önemli olan iki nokta vardır. Birincisi tedaviye erken başlamak, ikicisi ise nedene yönelik tedavinin doğru yapılmasıdır. Çocukların bir yaşından itibaren göz muayenesine getirilmesi önemlidir. Özellikle ailede gözlük takan bireyler var ise bu çocukların kesinlikle göz muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Çocuk erken yaşlarda göz doktoruna getirilir ise göz doktoru gözün tembel olmasının nedenini araştırır ve gözlük ihtiyacını belirler.

Çocuğun gözlük ihtiyacı belirlenip uygun gözlük numarası verildikten sonra, çocuğun tembel olan gözünün daha fazla çalışması için diğer sağlam olan göz kapatılır. Gözün kapatılmasının süreleri oldukça önemlidir.

Bu nedenle bu tedaviyi iyi bir göz doktorunun yapması tedavinin başarısı açısından önem taşır. Uygun tembelliğe uygun kapatma işlemi ve uygun süreler şeklinde yapılması gerekir.

Göz tembelliğinin tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz tembelliği tedavi edilmez ise o göz tembel olarak kalır. Tembel kelimesini tercüme edecek olursak, tembel eli ayağı sağlam ve düzgün ama kıpırdamaya hali olmayan insan demektir. Tembel gözde düzgündür ancak kırma kusuru vardır ve bu kırma kusuru nedeni ile bu gözün gönderdiği uyarıları beyin algılamamaktadır.

Bu nedenle bu göz ömür boyu bu şekilde kalır. Tembel olan göz cisimleri iyi göremediği için takip etmede zorluk yaşar.

Örneğin, tembel göz sorunu olan hasta sağ taraftaki bir kuşa bakar ve kuş hareket eder ve tembel olan göz bunu fark etmez. Bu gibi durum neticesinde o gözde yavaş yavaş kayma problemi ortaya çıkar.

Yani göz tembelliği küçük yaşlarda tedavi edilmez ise o göz tembel olarak kalır.

Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Göz tembelliğinin tedavisi en geç 5 yaşına kadar yapılmalıdır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar doğrultusunda 6 -7 yaşındaki çocuklarda da göz tembelliğinin tedavi edilebildiği görüşleri ortaya çıkmıştır. Fakat yapılan tedavide kapatmalar daha uzun süreli olur.

Göz tembelliği için en ideal tedavi yaşları üç-üç buçuk yaşlarıdır. Çünkü bu yaşlardaki çocuklarda tam olması gereken gözlük numarası verilebilmektedir.

Bu gözlük tedavisi ile tembel göze neden olan kırma kusuru ortadan kaldırılır. Gözlük tedavisi ile birlikte tembel olmayan gözün kapatılması işlemi 4-5 saat bazende tam gün kapatmak üzere tedavi uygulanır. Gözü kapatma işlemi 3-5 veya 10 şeklinde her gün uygulanarak yapılır. Bütün bu yöntemler için öncelikle iyi bir göz doktoru ve göz muayenesi tedavinin en önemli kısmını oluşturur.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/goz-tembelligi-nedir-goz-tembelligi/

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz Tembelliği

GÖZ TEMBELLİĞİ (AMBLİYOPİ) NEDİR?

Ambliyopi, çocukluk çağında bir gözde veya her iki gözde görmenin düzgün şekilde gelişmemesidir. “Göz tembelliği” olarak da adlandırılır. Ambliyopi bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülen bir hastalıktır.

Çocuklarda görme, doğumdan sonraki ilk birkaç yılda gelişir. Ambliyopinin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Aksi takdirde, ambliyopili bir çocukta normal ve sağlıklı görme gelişmez.

Ambliyopi başka göz ve görme sorunlarından kaynaklanabilir. Çocuklarda ambliyopiye sebep olabilecek hastalıklardan birkaçı şunlardır:

STRABİSMUS / ŞAŞILIK

Gözlerin iki farklı yöne yönelmesidir. Gözlerden biri tam karşıya odaklanırken diğeri içeri, dışarı, yukarı veya aşağı yönelebilir. Çocuğun beyni, çift görüşü engellemek için tam karşıya odaklanmayan gözden gelen görüntüyü dikkate almayabilir. Bu durum söz konusu gözün düzgün şekilde gelişmesine engel olabilir.

REFRAKSİYON KUSURLARI

Refraksiyon kusurları uzağı iyi görmeme (miyopi), yakını iyi görmeme (hipermetropi) veya bozuk veya bulanık görmedir (astigmat).

Çocuğun gözündeki refraksiyon kusuru bir gözde daha şiddetli olabilir. Söz konusu göz devre dışı kalabilir ve bunun sonucunda görme düzgün şekilde gelişmeyebilir.

Böyle bir durumu belirlemek güç olabilir çünkü çocuk iki gözünü kullanırken görmesi gayet iyi olacaktır.

GÖZÜN NORMALDE PARLAK OLAN KISIMLARINDA MAT GÖRÜNÜM

Bazı çocuklar kataraktlı doğar, yani gözün normalde parlak lens kısmı bulutlu ve mat bir görünümde olur. Bu durum, o gözde görmenin düzgün şekilde gelişmesini engelleyebilir.

AMBLİYOPİ:GÖZ TEMBELLİĞİNİN TEŞHİS EDİLMESİ

Çocuğunuz, bir gözünün diğerinden daha iyi gördüğünün farkında olmayabilir. Eğer çocuğunuzda strabismus ya da ona benzer gözle görebileceğiniz bir kusur yoksa siz de durumu fark edemeyebilirsiniz.

Göz doktoru, iki gözün görme yetisi arasında farklılık olup olmadığını kontrol ederek ambliyopi teşhisi koyar.

Bebeklerin veya küçük çocukların görme yetisini kontrol etmek için göz doktoru çocuğun gözlerinden birini kapatıp, çocuğun açık gözüyle hareket eden bir nesneyi ne ölçüde takip edebildiğine bakar.

Doktor ayrıca çocuğun tek gözü kapatıldığında nasıl bir tepki verdiğini de inceleyebilir. Eğer bir gözde ambliyopi varsa ve diğer göz kapatılırsa, çocuk göz bandının üstünden veya altından bakmaya ya da göz bandını çıkarmaya çalışabilir ve ağlamaya başlayabilir.

Göz doktoru tam bir tıbbi göz muayenesi yaparak görmeyi etkileyen başka göz sorunları olup olmadığını inceleyecektir.

Bir gözde görmenin iyi olmaması her zaman çocukta ambliyopi olduğu anlamına gelmez. Bazı vakalarda, bir gözdeki refraksiyon kusurunu düzeltmek için gözlük takılmasıyla görme gelişebilir.

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bütün çocuklarda 4. yaşta veya öncesinde çocuk doktoru, aile doktoru veya göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalıdır.

Ailede hizasız göz, çocukluk dönemi kataraktı veya ciddi göz hastalığı öyküsü varsa, bebeklikte göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalıdır.

Çoğu doktor çocuğun genel tıbbi muayenesinin bir parçası olarak görmeyi de muayene eder. Eğer herhangi bir göz problemi belirtisi fark ederse, daha ayrıntılı tetkikler için çocuğu göz doktoruna se edebilir.

Ambliyopi tedavisi genellikle çocuğun daha zayıf olan gözünü kullanmasını sağlamak yoluyla düzeltilir. Bunun için çocuğun daha kuvvetli olan gözünü göz bandıyla kapatmak yoluna gidilebilir. Bir başka yöntem ise göz damlası kullanarak kuvvetli olan gözün görüşünü bulanıklaştırmaktır. Veya çocuk o gözdeki görüşü bulanıklaştıracak cama sahip bir gözlük takabilir.

Zayıf gözde görmenin gelişmesi birkaç hafta ila birkaç ay alabilir. Çocuğun o gözünde görme düzeldikten sonra birkaç yıl daha yarı zamanlı olarak göz bandını takması gerekebilir. Böylelikle çocuğun görmesi kuvvetli kalmaya devam eder.

Bazı vakalarda göz doktorunuz ambliyopiye sebep olan göz problemlerinin düzeltilmesi için cerrahi müdahale tavsiye edebilir. Ameliyattan sonra çocuğun görmesi gelişene kadar göz bandı takması veya başka şekilde kuvvetli gözü kapatması gerekebilir.

Ambliyopi sebepli görme kaybının engellenmesi mümkündür. Ancak tedavinin işe yaraması için çocuğunuzun yalnızca zayıf olan gözünü kullanması gereklidir.

Çocuklar kuvvetli görüşe sahip gözlerinin göz bandıyla veya bulanıklaştırmak suretiyle kapatılmasından hoşlanmazlar.

Dolayısıyla, çocuğunuzun kendi faydasına olan bu uygulamayı devam ettirmesi için ona yardımcı olmanız gerekir.

ÖMÜR BOYU KUVVETLİ GÖRÜŞ İÇİN AMBLİYOPİNİN TEDAVİ EDİLMESİ

Ambliyopili çocuklarda zayıf gözde görmeyi kuvvetlendirmek önemlidir. Ambliyopiye sebep olan göz sorunları gözlük veya ameliyat yoluyla düzeltilse dahi, ambliyopinin kendisinin de tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuğunuz ömür boyu görme problemleri yaşabilir.

Источник: //ziyakapran.com/goz-tembelligi

Göz tembelligi nedir? belirtileri ve tedavisi » e-kütüphane

Göz Tembelliği

Görme öğrenilen bir duyudur, duymak gibi değildir. Her şeyi net görerek doğmuyoruz, doğduğumuzda sadece silüetler görürüz ve beynimiz bunları gün ve gün öğrenir. Görme, göz ve beynin koordine çalışmasıyla gerçekleşir.

Normalde dış dünyadaki görüntüler her iki gözümüze birden sinirsel uyarılar olarak gelir. Herhangi bir nedenle iki gözdeki görüntü tek görüntüye dönüştürülemezse bir gözden beyne daha zayıf uyarı ulaşır. Böylece daha düşük görme gerçekleşir.

Göz tembelliğinde gözler anatomik olarak tamamen normaldir.

Göz tembelliği görülen durumlar; şaşılık, katarakt, gözlük kullanılması gerekirken ihmal edilmesi, göz kapağı düşüklüğüdür.

Göz tembelliğinin sebepleri nelerdir?

Gözlerin normal kullanımını ve görsel gelişimi bozan her durum göz tembelliğine sebep olabilir. Pek çok vakada göz tembelliğine yol açan hastalık kalıtsaldır. Göz tembelliği ve şaşılık yönünden pozitif hikaye veren bir ailenin, çocuğunu erken dönemde bir göz muayenesinden geçirmesi gereklidir.

Göz tembelliğinin üç ana nedeni vardır:

 • Şaşılık: En sık görülen göz tembelliği sebebidir. Kayan göz, görüntüyü beyne sağlıklı iletmez ve çocuk sadece daha iyi gören gözünü kullanır.
 • İki göz arasında kırılma kusuru farkı : Kırılma kusurları gözlükle düzeltilebilen göz bozukluklarındandır. Görüntüyü odaklayamayan gözde, tembellik gelişir. Dışarıdan sağlıklı gözüktüğü için de bu, göz tembelliğinin en zor tespit edilen şekli olup, görmenin dikkatli ölçümünü gerektirir.
 • Normalde berrak olması gereken göz dokularının bulanıklığı: Katarakt gibi bir göz hastalığı, göz tembelliği yapabilir. Berrak görüntü oluşumunu engelleyen her faktör, çocukta göz tembelliğine yol açabilir.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Görme tembelliğinde altın anahtar erken teşhistir. Her ne kadar bir takım görme terapileri yöntemleri ile bilgisayar kullanarak yapılan geç teşhis edilen görme tembelliğinde tedavi yapılmaya çalışılsa da günümüzde altın anahtar erken teşhistir. Ne kadar erken teşhis yapılırsa neticeye de o kadar kolay ulaşılabiliyor.

Tedavide ki temel prensip öncelikle sebebi ortadan kaldırmak, gözün görüntüsünün net gitmemesi sonucu olan göz tembelliklerinde görüntünün beyine net gitmesini sağlamak çok önemlidir.

Bu nedenle sebep ne ise şaşılık ise şaşılığın ortadan kaldırılması, kapak düşüklüğün ortadan kaldırılması, doğumsal katarak var ise bunun ortadan kaldırılması, iki göz birden numarası yüksek ise uygun gözlük verilmesi ile sebepleri ortadan kaldırmak tedavinin amaçlarındandır.

Ne yazık ki sadece sebepleri ortadan kaldırmak yeterli olmuyor çünkü beyindeki görme merkezi sağlam gören bir göz var ben o göz ile idare ederim diğerini de ihmal ederim bu şekilde yoluma devam ederim diyebiliyor. Bu tembelliğin ortadan kaldırmak gerekiyor.

Sağlam göz tarafının özel göz kapatma yöntemi ile kapattık beynin diğer gözümde var dolayısıyla bu gözü geliştirmek zorundasın dedirttirerek zorlayıcı tedavi yapılması gerekiyor.

Kapama tedavileri sırasında akıllı telefonlardaki özel aptikasyonlar ile bir takım bilgisayar oyunları gibi çok çeşitli kaynak bulunmaktadır. Oldukça sancılı geçecek olan kapama yöntemi kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Göz tembelliği tedavi edilmezse nelere yol açar?

Beyindeki görme merkezinin plastik dönem adlandırılan değişebileceği bir dönem var bu da 7 ile 10 yaşına kadar olan süreç. Dolayısıyla erken teşhis çok önemli. Plastik dönem geçtikten sonra günümüzde yapılacak şeyler olmakla beraber bunların sınırlı olacağını akılda tutmak gerekiyor.

Plastik dönemde gelişimi tamamlanmış bir gözün sonuç itibari ile görmesi yüzde yüze ulaşamamış bir gözdür. Özelliklere ailelerin her bebeğin mutlak suretle göz doktoruna gitmesi çok önemlidir.

Aileler ipucu elde edemeyebilir, şaşılıklarda, kataraktlar, göz kapağı düşüklüğünde çok daha kolay bilebiliyor ama görünürde hiçbir durum olmadığı hallerde tedavi gecikiyor, ayrım yapmaksızın 3 yaşına kadar her bebeğin göz doktoruna gitmesi çok önemlidir.

Göz tembelliğinin ilerleyen yaşlarda tedavisi var mıdır?

Erişkin çağlarda göz tembelliğinin tedavisinde yüzde 100 başarılı olma şansı çok azdır. Göz ile beyindeki görme merkezi artık görme fonksiyonu ile ilgili öğrenme işlevini tamamen tamamladığı için iyileştirici bir takım önlemler alınmaktadır.

Hasta istekli ise bu konuda gerçekten doktor ile işbirliği içerisinde çalışırsa yaklaşık altı ay çalışma süresince tembel gözün çeşitli yöntemler ile lazer cerrahisi ya da kontak lens uygulaması ile numarasını düzelterek sonra yine tembel gözün bir takım özel geliştirilmiş bilgisayar programları ile çalıştırılması ile görmenin aktif edilmesi mümkün olabiliyor. Tembel gözün sağlam göz kadar görmesi mümkün olamıyor.

Источник: //www.e-kutuphane.com.tr/goz-tembelligi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Göz Tembelliği

Ambliyopi halk arasında göz tembelliği olarak bilinen bir göz hastalığıdır. Yunanca ‘Donuk Göz’ manasına gelir.

Göz tembelliği, gözde ve görme sinir diski dediğimiz, göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha az görme kapasitesinin olmasıdır.

Biraz daha açacak olursak, görme işlemi ve konumuz olan göz hastalığına, göz tembelliğine götüren süreç doğumla başlar.

Görme işlemi öğrenilen bir duyudur, yani görme işlemi doğumdan itibaren öğrenilmeye başlanır. Görme işlemi duymak gibi değildir. Kişi doğduğunda her şeyi çok net, en ince ayrıntısına kadar görerek doğmuyor. Sadece siluetler görür ve beyin bunu gün be gün öğrenerek büyür. Beyin gelişiminin hızlı olduğu dönem olan ilk yedi yaş içinde görme işlemi gittikçe daha kaliteli olur.

Her iki göz arasında, görmeyi engelleyecek durumlar vardır. Bu durumlara örnek verecek olursak, örneğin kırma kusuru dediğimiz, bir gözümüzde ki numaranın diğer göze göre daha yüksek bir numaranın olmasıdır. İkinci bir örnek şaşılık veya bir gözümüzde sabit bir kayma olmasıdır.

Başka bir örnek göz kapağında, göz bebeğini kaplayan düşüklük, bir gözümüzün görmesini engelleyecek kapak düşüklüğü de denir. Diğer göz hastalıkları korneada leke, katarak gibi görme yolumuzu engelleyen başka bir problem var ise o zaman o göz görmeyi, öğrenemeyebiliyor.

Bu durumda da göz tembel kalıyor.

Göz tembelliği sıklıkla rastlanan bir durumdur. Göz tembelliğini fark etmek kolay değildir. Kişi bir gözünün güçlü, diğerinin zayıf olduğunun farkında olmayabilir. Çocuğun gözünde şaşılık bariz bir anormallik yoksa göz tembelliği aile tarafından anlaşılamaz. Bu nedenle aile daha çocukluk çağında rutin göz kontrollerine önem vermelidir.

Doktor tanısının konulması önemlidir. Her 100 kişiden 2 veya 3’ünde görülür göz tembelliği. Göz tembelliğinin tedavisi için en ideal dönem bebeklik ve çocukluk evresidir. Göz tembelliği, genellikle bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkan ve normal olarak gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır.

Yani bu demek oluyor ki, göz işlevini tam kapasite olarak kullanamıyor.

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisine geldiğimizde; eğer zamanında tedaviye başlanmışsa, kişinin göz sağlığına kavuşması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bazı tedavi yöntemleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Tembellik yapan gözün etkin olarak kullanılması amacıyla sağlam gözü haftalar veya aylar boyunca kapatma yöntemiyle, tembel olan gözün iyileşmesi sağlanır. Hatta uygulanan bu tedavinin olumlu sonucunun kalıcı olması maksadıyla, sağlam gözün kapalı kalması yıllar boyu da sürebilir.
 • Odaklama problemi olan çocuklarda gözlük kullandırma tedavisi uygulanır; ancak bu yöntem her zaman olumlu sonuç vermediğinden kapatma yöntemiyle tembellik yaşayan göz etkin bir tembellik yaşayan göz gibi bulanıklaştırılması yöntemiyle de tembel olan göz görmeye zorlanabilir. Ve bu tedavi sonucunda tembellik yaşayan göz, sağlığına kavuşabilir.

Источник: //www.modanium.com/goz-tembelligi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть