Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

içerik

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Ambliyopi olarak da bilinen göz tembelliği, çocukluk döneminde gelişen ve bir gözdeki görmenin diğerinden daha zayıf olduğu bir göz hastalığı türüdür. Çocuğun başka herhangi bir oküler (göz) problemi olmasa bile ortaya çıkabilir. Göz tembelliği, üzerinde ciddi ve kalıcı etkiler bırakabilir.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

Göz tembelliğinin en yaygın nedeni, her iki gözün odaklanma güçlerindeki farklıklardır. Örneğin, astigmatizmada iki göz (gözün düzensiz şekli) veya uzak görüşlülük arasındaki büyük farklar bu göz sorununa sebep olabilir.

 Beyin, çok daha net ve keskin bir görüntü sağlayan gözün dış tarafına çıkmayı tercih edecektir ve diğer görüntüyü de ihmal edecektir. Bu durum da zayıf gözdeki görmenin daha da kötü bir hale gelmesine neden olabilir. Göz tembelliğinin diğer bir nedeni de gözlerin yanlış hizalanmasından kaynaklanan şaşılıktır.

Bu durumda beyin, daha çok hizalı olan (konumlandırılmış) gözü kullanmayı tercih edecektir ve diğer gözü yok sayacaktır. Bu durum da görme kaybına sebep olur. Göz tembelliğinin diğer nedenleri ise gözün görsel eksenini (görüş hattı) bloke eden herhangi bir aksiyondan kaynaklanmaktadır.

 Örneğin, bir katarakt (merceğin bulanıklaşması), göz içi tümörü, gözün içine kanamaya veya gözün ön yüzeyinin (kornea) yaralanmasına neden olan bir yaralanma görsel ekseni ciddi düzeyde bulanıklaştırabilir.

Her iki görüntünün de herhangi bir nedenden dolayı bulanık olması durumunda göz tembelliği, her iki gözde de gelişebilir. Her iki gözdeki sisli görme, beyindeki görsel uyarıma engel olabilir ve bu da gözlerde kalıcı bir zayıflamaya sebep olabilir.

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tembelliği için farklı tedavi türleri vardır. Göz tembelliği teşhisinden hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Tedavi, 10 yaşın altındaki çocuklarda en iyi sonucu verir. Doktor, çocuğun göz tembelliği nedenine bağlı olarak farklı tedavi önerebilir. En yaygın tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Gözlük kullanımı: Gözlük, eşit olmayan veya belirli göz geçişi türlerinden göz tembelliği olan çocuklar için genellikle düşünülen ilk tedavidir. Çocuk, banyo yaparken veya uyuduğu durumlar hariç, gün içinde her zaman gözlük takmalıdır.
 • Yama: Bu sorunun en yaygın tedavisidir. Bu yöntemde, her gün birkaç saat boyunca iyi durumdaki göz üzerine bir yama koyarak beynin kötü durumdaki gözü kullanmaya başlaması sağlanır. Bu durum beyni, tembel gözdeki görüntüyü kullanmaya zorlar ve sonuç olarak zayıf olan gözü güçlendirir. İlk etapta çocuğun yamayı kullanırken zayıf gözle görmekte zorlanmasına rağmen zamanla görme büyük oranda düzelir. Yama tedavisi doktorun planlamasına göre birkaç ay sürebilir ve doktor, görmenin mümkün olduğu kadar iyileştiğine karar verdikten sonra, yama tedavisini sonlandırabilir.
 • Göz damlaları: Hafif bir göz tembelliği vakasında doktor, yama yerine iyi durumdaki gözde herhangi bir göz damlası kullanılmasını önerebilir.  Bir yama gibi göz damlaları da zayıf gözün çalışmasını zorlayarak süreci daha da güçlendirir.
 • Cerrahi yöntem: Cerrahi operasyonlar birkaç durum olduğunda önerilir. En yaygın olanlardan biri gözlüklerin tek başına gözlerin geçişini veya sürüklenmesini kontrol etmeye yardımcı olamaması durumudur. Cerrahi operasyonun diğer yaygın bir nedeni, katarakt gibi gözdeki görsel ekseni tıkayan bir durum olup olmadığıdır.
 • Nörovizyon (görsel beyin merkezinin uyarılmasına dayanan bilgisayar programı.

Doktor, hasta için en uygun olan tedavi planlamasını yapacaktır.

Çocuklarda Göz Tembelliğini Kontrol Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Göz tembelliği genellikle herhangi bir durumun yanlış olduğuna dair belirgin bir işaret olmadan ortaya çıkabilir. Bu sebeple bebekler ve küçük çocuklar düzenli olarak doktor muayenesine ihtiyaç duyar.

Uzmanlar, çocuklar için aşağıdaki zamanlarda göz muayenesi yapılmasını önermektedir:

 • Çocuk 3 aylıkken,
 • 6 ay ile 1 yaş arasında,
 • 3 yaşında,
 • 5 yaşında.

Yukarıda tarif edilenler gibi göz problemleri erken tespit edildiğinde ve yönetildiğinde, çoğu çocuk göz tembelliği sorununu kolay bir şekilde atlatır ve normal görüşünü yeniden kazanır. Bununla birlikte, yetişkinlerde bu sorunun tedavisi çok daha zordur. Bazı vakalarda, tedaviye başlamadan önce ambliyopi şiddetliyse, görme tamamen iyileşmeyebilir.

Bu sorunda çok fazla görme kaybı olursa, hepsini tekrar kazanmak imkânsız olabilir Doktorunuzun tedaviyle ilgili tavsiyelerine uymak çok önemlidir. Çocuğun göz tembelliğinden muzdarip olabileceği veya bu sorunun gelişebileceğinden endişe eden aileler, çocuğu derhal muayene ettirmelidir.

 Aile üyeleri arasında bu soruna sahip olan çocuklar, kendilerini geliştirme açısından daha yüksek risk altındadır.

Uzmanlarımıza detaylı muayene olmak ve göz tembelliğini kısa zamanda tedavi etmek için hastanemize başvurabilirsiniz.

Источник: //birincisaglikgrubu.com/goz-tembelligi-ambliyopi-nedir/

Acıbadem Göz Hastalıkları Merkezi

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Doğumdan itibaren her iki gözü sağlıklı görsel uyarı alan çocuklar, bu iki gözden gelen görüntüleri beyinde birleştirip tek bir görüntü olarak algılamayı öğrenir. Bunun gelişimine engel olan her durum göz tembelliği (ambliyopi) ile sonuçlanır.

Göz tembelliği, tek taraflı veya çift taraflı görme keskinliğinde azalmadır.

Sıklıkla nedenleri;

 • Gözlerde kayma (şaşılık) olması,
 • İki gözün gözlük numaralarının birbirinden çok farklı olması,
 • Görme eksenini kapatacak göz kapağında düşüklük veya
 • Doğumsal katarakt olmasıdır.

Göz tembelliğinin nedeni şaşılık veya göz kapağında düşüklük ise aile bu durumları genellikle fark eder ve çocuğunu göz doktoruna muayene getirir. Hasta, tanısını alır ve gerekli tedavisi başlar.

Ancak, göz tembelliğinin nedeni iki gözün gözlük numarası arasında farklılık veya yüksek gözlük numarası ise çocuğun dış görünüşünde farklılık olmadığı için dışarıdan ailenin anlaması mümkün değildir. Genellikle bu durumlarda, rutin göz muayenesi yapılmamışsa çocuk geç tanı alabilir. Geç tanı gecikmiş tedavi demektir, bu da tedaviye zor cevap verilmesi anlamını taşır.

Bu nedenle tüm çocukların 6. ay -1 yaş arası, 3. yaş ve 6. yaşında rutin göz muayenesi olması önemlidir.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda;

Erken tanı ve tedavi ile göz tembelliği ile baş etmek mümkündür. Görme tembelliğinin çocukluğun erken ilk yıllarında (8-9 yaş) tedavi edilebileceği kritik bir dönem vardır.

Öncelikle görme tembelliğine neden olan hastalık tedavi edilir. Göz tembelliğinin cerrahi bir tedavisi yoktur. Buna neden olan şaşılık veya göz kapak düşüklüğü ise, öncelikle bu durumlar cerrahi ile tedavi edilir.

Gözlük ihtiyacı göz tembelliğine neden ise hastanın gözlük tedavisi başlanır. Daha sonra hastanın yaşına ve görme tembelliğinin derinliğine göre belirlenen sürelerle sağlıklı göze kapama tedavisi planlanır.

Göz kapama tedavisinde yapışkanlı göz kapatma pedleri ile iyi gören göz kapatılır ve kişinin tembellik olan gözü kullanması sağlanır. Hekim tarafından önerilen sürenin sonunda görme keskinliğinde artış miktarı saptanır. Kapama tedavisinin gün içindeki süresi ve devam edilmesi gereken süre tekrar belirlenir. Düzenli takip ile görme keskinliğinde artış sağlanmaktadır.

Yetişkinlerde;

Kritik yaş dönemi sonrası ve yetişkin yaş grubundaki göz tembelliği olan hastalarda Nörovizyon tedavisi gibi yöntemlerle olumlu sonuçlar bildirilmektedir.

Bu tedavide kişiye tekrarlayan değişik kontrasta sahip görüntüler gösterilir ve görsel görevler verilir. Bilgisayar programı tabanlı ve kişiye özel olan nörovizyon tedavisinin yetişkin dönemde görme keskinliğini artırdığını belirten çalışmalar mevcuttur.

Nörovizyon tedavisinde;

 • İlk seans göz doktoru tarafından hastanede, daha sonra hastanın kendi evinde bilgisayar kullanılarak yapılır.
 • Kişi, bilgisayar ekranında gösterilen özel görüntüleri ve görevleri algıladığında, bilgisayar faresini tıklayarak bilgisayara geri sinyal gönderir.
 • Hasta yanlış görüntü sırasında tıklama yaparsa bilgisayar kişiyi uyarır.
 • Görsel görevler doğru algılanana kadar tedavi seansları devam eder.

Tedavi seansları aynı gün olmaksızın haftada 2 – 3 kez ve 30 – 40 dakika olarak yapılır. İki ay boyunca devam eder. Tedavinin başlangıcında ve sonunda hekim, görme keskinliği düzeyini kontrol eder.

Merkezimizde Göz Tembelliği Tedavisi

Acıbadem Göz Sağlığı Merkezleri’nde yetişkinlerin göz tembelliği sorunlarında nörovizyon tedavisi uygulanmaktadır.

Detaylı Bilgi

Son yıllarda ise her iki göze ayrı ayrı kontrast dengeli uyaranlar gönderen, özel tasarlanan video filmi veya video oyunları kullanan dikoptik tedavilerle, özellikle yetişkin dönemdeki hastalarda iyi sonuçlar bildirmektedir.

Fakat bu tedavi yöntemlerinin kullanıma girmesi için daha çok güncel çalışma sonuçlarına ihtiyaç vardır.

Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Göz tembelliği toplumun %2-4 'ünde oldukça sık karşılaştığımız bir problemdir. Ancak, hayatın ilk yıllarında tanındığı ve tedavi edildiği takdirde düzeltilebilen bir sorundur.

Çocuğun yalnızca görme keskinliğinde değil derinlik algısında yani üç boyutlu görmede de problemlere neden olabilir.

Çocuğun ileriki hayatında meslek seçiminde bile karşısına bir sorun olarak çıkabilir.

Yapılan çalışmalarda bir travma sırasında sesin geldiği yöne kişinin genellikle tembelliği olmayan iyi gözüyle baktığı ve iyi gören gözün hasar aldığı bildirilmektedir.

Düzeltilebilir bir hastalık olan göz tembelliğinin çocukluk döneminde rutin göz muayeneleri ile tanınması ve tedavi edilmesi bütün bu nedenlerle çok önemlidir.

Источник: //www.acibadem.com.tr/gozsagligi/goz-tembelligi/

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Görme yeteneği insana doğuştan verilen ve beyinde gerçekleşen bir olgudur. Ancak çocukluk çağlarında ortaya çıkabilen bazı görme bozuklukları gözün işlevini tam olarak yerine getirememesine sebep olabilir.

Ambliyopi (Göz Tembelliği)

Görme işlevi her bireyin doğuştan öğrendiği ve beyinde gerçekleşen bir yetenektir. Vücutta bir çok hücre ve doku kendini yenileme özelliği gösterirken yapısının büyük bir kısmını sinir hücrelerinden oluşturan göz organı aldığı hasarlar neticesinde kendini yenileyememektedir.

Ancak gözde meydana gelen bazı hastalıklar gözün zamanla keskinliğini azaltmaktadır. Genellikle çocukluk evresine ortaya çıkan bu sorun tıp dilinde ambliyopi olarak adlandırılır. Çocuklarda uygulanabilen tedavi yöntemleri erken teşhisin de katkısıyla çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Bu nedenle çocuklarda ortaya çıkan ambliyopi vakıalarının önlenebilmesi için erken dönemde ailelerin çocuklarını göz muayenesine götürmeleri önemlidir. 

Genellikle şaşılık veya katarakt gibi sorunların akabinde ortaya çıkan bu işlev yetersizliği tedavi edilebilmektedir. Görme keskinliğindeki %20 ve üzerindeki azalış göz tembelliği olarak nitelendirilir. erken yaşlarda ortaya çıkmasına karşın dışarıdan bakıldığında kolaylıkla fark etmek mümkün olmadığından ancak detaylı göz muayenesi ile teşhis edilebilmektedir. 

Toplumumuzda görülme sıklığı %2 ile 4 arasındadır. bu oran hiç de hafife alınmaması gereken bir orandır ve erken dönemde tanı ve tedavi edilebilmesi önemlidir. Göz tembelliği tek bir gözde ortaya çıkabileceği gibi her iki gözde de görülebilir. Bu nedenle her bireyin erken yaşlardan itibaren detaylı göz kontrollerini ihmal etmemesi önem teşkil etmektedir. 

Göz tembelliğine Neden Olan Faktörler

Gözümüz yaşamımız boyunca gerek genetik faktörler ile gerekse dış etkenlerden dolayı çeşitli hastalıklarla karşılaşabilir. Bu hastalıkların tedavi edilebilmesi için en temel ilke erken teşhistir.

Ancak her birey göz sağlığını kontrol altına alabilir ve dış etkenlerden kaynaklanan rahatsızlıkları önleyebilir. Göz tembelliğine sebep olan en temel etkenlerden biri ışığın kırılmasını sağlayan kornea tabakasındaki lekelenme veya şekil bozukluğu gibi sorunlardır.

Bunun yanı sıra şaşılık da bu durumun ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

Küçük yaşlarda veya doğumsal bazı sorunlar sebebiyle gelişen şaşılık veya katarakt gibi sorunlar erken teşhis edilmezse ve tedavi düzenli uygulanmazsa ambliyopi kaçınılmaz olabilir. Bu sebeple ileri yaşlarda kontrol ettirmekten ziyade erken yaşlarda kontrol ettirmek çok daha önemlidir ve tedavi şansını yükseltecektir.

Ambliyopiye ileri yaşlarda sebep olan en önemli etken ise göz kapağı düşüklüğüdür. Göz kapağın düşüklüğü nadiren çocukluk yıllarında da ortaya çıkabildiği gibi genellikle ileri yaşlarda görülür ve kişinin görüş alanını kısıtladığından zamanla gözün işlevini yeterince yerine getirememesine sebep olur.

Ancak göz kapağındaki bu düşüklük zamanında ilaç veya estetik operasyon ile tedavi edilmezse tembellik ilerleyebilir ve kişi ilerleyen yaşlarda kör olma tehsi ile karşılaşabilir. Ambliyopiye neden olan faktörlerin bilinmesi ve neden olan faktörlerin zamanında teşhis ve tedavi edilebilmesi mümkündür.

 

Belirtileri ve Tanı

Ambliyopi tamamen başka rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olduğundan tanı aşamasında en önemlisi altında yatan sebebi teşhis edebilmektir.

Bu faktörlerden en kolay fark edilebileni şaşılıktır. Özellikle çocukluk evresinde ortaya çıkan şaşılık zamanında teşhis ve tedavi edilirse tembellik gelişmeden önlem alınabilir.

Burada en büyük iş velilere düşmektedir. 

Ambliyopinin gözle görülür bir belirtisi yoktur. Genellikte sol veya sağ gözde ortaya çıkar. Ancak nadir olarak her iki gözde de görülebilir. Bu durumun teşhisi için E testi adı verilen bir yöntem kullanılır. Ancak genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkan bu durumun teşhisi oldukça zordur. 

Bireyler çoğunlukla ilk göz muayenesine 3 veya 4 yaşlarında götürülür. Bebeklik döneminde oluşmuş bir tembellik söz konusu ise teşhis için geç kalınmış olabilir. daha erken dönemde teşhis edilebilmesi için uzman sağlam olan gözü kapatarak diğer gözün reflekslerini ölçebilir.

Bunun yanı sıra genelde damla ile göz bebeği büğütülerek her iki gözün de refraksiyon değerlerinin yani kırma derecelerinin ölçümü sağlanır. Bu işlem tanı için oldukça yaygın kullanılır. Bebeklerde tanı ve tedavi çok daha zordur. Genellikle çocuklarda ve bebeklerde bu hastalık doğuştan veya anne karnında gelişimini tam olarak tamamlayamamaktan kaynaklanmaktadır.

Tanı koyabilmek için bebeklerde neden olan faktörlerin araştırılması gereklidir. 

Tedavi Yöntemleri

Günümüzde geliştirilen teknolojiler ile birlikte bu hastalığın tedavi yöntemleri de gelişme göstermiştir. Ancak uzun yıllardır en yaygın kullanılan tedavi yöntemi kapama tekniğidir.

Özellikle çocuklarda uygulanan bu yöntem uzun vadede oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bu teknikte ışık geçirmez liflerden oluşan bandajlar ile sağlam olan veya dereceleri düşük olan göz kapatılır. Tembel olan gözün çalıştırılması sağlanır.

Her iki gözde de tembellik varsa bu işlem dönüşümlü olarak uygulanır. 

Ortoptik tedavi ise son yıllarda başarısını kanıtlamış yöntemlerdendir. bu çalışma bir nevi gözün fizik tedavisidir. Kapama işlemine ek olarak tembel olan gözü çalıştırıcı ortalama 40 dakikalık seanslar uygulanır. Bunun yanı sıra yine kapama tedavisine ek olarak çocuklara yönelik gözün performansını arttırıcı bilgisayar oyunları da kullanılan yöntemler arasındadır. 

Bu yöntemlerin yanı sıra Amerika’da geliştirilen ve Vision Therapy yöntemi de oldukça yaygın kullanımı olan ve olumlu sonuç veren yöntemler arasındadır.

Bu yöntemde daha çok özel görüntü teknikleri kullanılarak hastanın gözünde iyileştirilmek istenen unsur üzerinde çalışmalar yapılır. Bu terapiler özellikle darbe veya kaza sonucu oluşan şaşılık sebebiyle gelişen tembellikte kullanılır.

Bu çalışmalar neticesinde hastanın beynine yeniden görmeyi öğretmek hedeflenmektedir. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/goz-tembelligi.html

Göz Tembelliği Nedir? Göz Tembelliği Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Göz tembelliği gözün yeterli görememesidir. Gözün yeterli görememesi gözün algılamasındaki bir bozukluktan kaynaklanır. Göz tembelliği göz sağlam olduğu halde beynin tam olarak uyarılmadığı için oluşur. Gözlerin görme derecesi birbirinden farklı olur ise beyne gelen uyarı birbirinden farklı olur ve bu durumda kötü gelen uyarıyı seçer ve kötü gelen uyarıyı sistemden kaldırır.

Beynin bu tür bir durumu gerçekleştirmesi bir taraftan kişi için avantaj sayılabilir. Çünkü bu tip bir durumda kişi her şeyi çit görebilir. Örneğin, sağ göz iyi uyarı gönderir iken, sol göz kötü uyarı gönderir ise zaman içerisinde sol gözün gönderdiği uyarıları beyin kabullenmez ve onu yok kabul eder.

Bu şekilde devam ettiği sürece göz tembelliği meydana gelir.

Bunun en önemli nedeni gözlük kullanmayı gerektiren durumlarda küçük yaşlarda gözlük kullanımın yetersiz ya da hiç gözlük kullanmamış olmasıdır.

Tembel olan gözlerin görüntüsü dışarıdan bakıldığında fark edilmez iken, bazı hastalarda da göz kayması şeklinde görülür. Bazı hastalarda da tamamen normalmiş gibi görünen bir göz tembel göz olabilir.

Göz tembelliği nedenleri

Göz tembelliğinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri kırma kusurudur. İki göz arasındaki kırma kusurunda da bir fark vardır.

Örneğin bir göz 3 derece yok iken, diğer göz 5 derece yoktur ve bu durumda 5 derece yok olan gözde tembellik başlayabilir. Tembelliğin en fazla gelişimine neden olan kırma kusuru hipermetrop sorunudur.

Bunun dışında astigmat, doğumsal göz problemleri, çocukken gözün birine uzun süre pansuman konulması veya sarılması, şaşılık gibi nedenler göz tembelliğine yol açabilir.

Göz tembelliği olduğu nasıl anlaşılır?

Göz tembelliği olup olmadığının anlaşılmasında en önemli yöntem göz muayenesidir. Karşıdan bakıldığında göz tembelliği olduğu anlaşılmaz. Eğer gözde bir kayma oluşmuş ise o gözde tembellik olma olasılığı yüksektir. Göz tembelliğinin çocuklarda erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle çocukların 3-4 yaşlarında mutlaka iyi bir göz muayenesi yapılması gereklidir.

Erişkinlerde göz tembelliğini anlamak daha kolay olur. Çünkü erişkinler bir gözünün daha az gördüğünü ifade edebilir. Fakat erişkin yaşlarda göz tembelliğini teşhis etmenin çok fazla yararı olmaz.

Göz tembelliğinin tedavisi mümkün olduğunca erken yaşta yapılmalıdır. Göz tembelliği teşhisi için görme muayenesi yapılır.

Görme muayenesinde gözün biri kapatılarak açık olan gözün ne kadar gördüğü kontrol edilir.

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisinde önemli olan iki nokta vardır. Birincisi tedaviye erken başlamak, ikicisi ise nedene yönelik tedavinin doğru yapılmasıdır. Çocukların bir yaşından itibaren göz muayenesine getirilmesi önemlidir. Özellikle ailede gözlük takan bireyler var ise bu çocukların kesinlikle göz muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Çocuk erken yaşlarda göz doktoruna getirilir ise göz doktoru gözün tembel olmasının nedenini araştırır ve gözlük ihtiyacını belirler.

Çocuğun gözlük ihtiyacı belirlenip uygun gözlük numarası verildikten sonra, çocuğun tembel olan gözünün daha fazla çalışması için diğer sağlam olan göz kapatılır. Gözün kapatılmasının süreleri oldukça önemlidir.

Bu nedenle bu tedaviyi iyi bir göz doktorunun yapması tedavinin başarısı açısından önem taşır. Uygun tembelliğe uygun kapatma işlemi ve uygun süreler şeklinde yapılması gerekir.

Göz tembelliğinin tedavi edilmesi gerekir mi?

Göz tembelliği tedavi edilmez ise o göz tembel olarak kalır. Tembel kelimesini tercüme edecek olursak, tembel eli ayağı sağlam ve düzgün ama kıpırdamaya hali olmayan insan demektir. Tembel gözde düzgündür ancak kırma kusuru vardır ve bu kırma kusuru nedeni ile bu gözün gönderdiği uyarıları beyin algılamamaktadır.

Bu nedenle bu göz ömür boyu bu şekilde kalır. Tembel olan göz cisimleri iyi göremediği için takip etmede zorluk yaşar.

Örneğin, tembel göz sorunu olan hasta sağ taraftaki bir kuşa bakar ve kuş hareket eder ve tembel olan göz bunu fark etmez. Bu gibi durum neticesinde o gözde yavaş yavaş kayma problemi ortaya çıkar.

Yani göz tembelliği küçük yaşlarda tedavi edilmez ise o göz tembel olarak kalır.

Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Göz tembelliğinin tedavisi en geç 5 yaşına kadar yapılmalıdır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar doğrultusunda 6 -7 yaşındaki çocuklarda da göz tembelliğinin tedavi edilebildiği görüşleri ortaya çıkmıştır. Fakat yapılan tedavide kapatmalar daha uzun süreli olur.

Göz tembelliği için en ideal tedavi yaşları üç-üç buçuk yaşlarıdır. Çünkü bu yaşlardaki çocuklarda tam olması gereken gözlük numarası verilebilmektedir.

Bu gözlük tedavisi ile tembel göze neden olan kırma kusuru ortadan kaldırılır. Gözlük tedavisi ile birlikte tembel olmayan gözün kapatılması işlemi 4-5 saat bazende tam gün kapatmak üzere tedavi uygulanır. Gözü kapatma işlemi 3-5 veya 10 şeklinde her gün uygulanarak yapılır. Bütün bu yöntemler için öncelikle iyi bir göz doktoru ve göz muayenesi tedavinin en önemli kısmını oluşturur.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/goz-tembelligi-nedir-goz-tembelligi/

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

GÖZ TEMBELLİĞİ (AMBLİYOPİ) NEDİR?

Ambliyopi, çocukluk çağında bir gözde veya her iki gözde görmenin düzgün şekilde gelişmemesidir. “Göz tembelliği” olarak da adlandırılır. Ambliyopi bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülen bir hastalıktır.

Çocuklarda görme, doğumdan sonraki ilk birkaç yılda gelişir. Ambliyopinin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Aksi takdirde, ambliyopili bir çocukta normal ve sağlıklı görme gelişmez.

Ambliyopi başka göz ve görme sorunlarından kaynaklanabilir. Çocuklarda ambliyopiye sebep olabilecek hastalıklardan birkaçı şunlardır:

STRABİSMUS / ŞAŞILIK

Gözlerin iki farklı yöne yönelmesidir. Gözlerden biri tam karşıya odaklanırken diğeri içeri, dışarı, yukarı veya aşağı yönelebilir. Çocuğun beyni, çift görüşü engellemek için tam karşıya odaklanmayan gözden gelen görüntüyü dikkate almayabilir. Bu durum söz konusu gözün düzgün şekilde gelişmesine engel olabilir.

REFRAKSİYON KUSURLARI

Refraksiyon kusurları uzağı iyi görmeme (miyopi), yakını iyi görmeme (hipermetropi) veya bozuk veya bulanık görmedir (astigmat).

Çocuğun gözündeki refraksiyon kusuru bir gözde daha şiddetli olabilir. Söz konusu göz devre dışı kalabilir ve bunun sonucunda görme düzgün şekilde gelişmeyebilir.

Böyle bir durumu belirlemek güç olabilir çünkü çocuk iki gözünü kullanırken görmesi gayet iyi olacaktır.

GÖZÜN NORMALDE PARLAK OLAN KISIMLARINDA MAT GÖRÜNÜM

Bazı çocuklar kataraktlı doğar, yani gözün normalde parlak lens kısmı bulutlu ve mat bir görünümde olur. Bu durum, o gözde görmenin düzgün şekilde gelişmesini engelleyebilir.

AMBLİYOPİ:GÖZ TEMBELLİĞİNİN TEŞHİS EDİLMESİ

Çocuğunuz, bir gözünün diğerinden daha iyi gördüğünün farkında olmayabilir. Eğer çocuğunuzda strabismus ya da ona benzer gözle görebileceğiniz bir kusur yoksa siz de durumu fark edemeyebilirsiniz.

Göz doktoru, iki gözün görme yetisi arasında farklılık olup olmadığını kontrol ederek ambliyopi teşhisi koyar.

Bebeklerin veya küçük çocukların görme yetisini kontrol etmek için göz doktoru çocuğun gözlerinden birini kapatıp, çocuğun açık gözüyle hareket eden bir nesneyi ne ölçüde takip edebildiğine bakar.

Doktor ayrıca çocuğun tek gözü kapatıldığında nasıl bir tepki verdiğini de inceleyebilir. Eğer bir gözde ambliyopi varsa ve diğer göz kapatılırsa, çocuk göz bandının üstünden veya altından bakmaya ya da göz bandını çıkarmaya çalışabilir ve ağlamaya başlayabilir.

Göz doktoru tam bir tıbbi göz muayenesi yaparak görmeyi etkileyen başka göz sorunları olup olmadığını inceleyecektir.

Bir gözde görmenin iyi olmaması her zaman çocukta ambliyopi olduğu anlamına gelmez. Bazı vakalarda, bir gözdeki refraksiyon kusurunu düzeltmek için gözlük takılmasıyla görme gelişebilir.

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bütün çocuklarda 4. yaşta veya öncesinde çocuk doktoru, aile doktoru veya göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalıdır.

Ailede hizasız göz, çocukluk dönemi kataraktı veya ciddi göz hastalığı öyküsü varsa, bebeklikte göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılmalıdır.

Çoğu doktor çocuğun genel tıbbi muayenesinin bir parçası olarak görmeyi de muayene eder. Eğer herhangi bir göz problemi belirtisi fark ederse, daha ayrıntılı tetkikler için çocuğu göz doktoruna se edebilir.

Ambliyopi tedavisi genellikle çocuğun daha zayıf olan gözünü kullanmasını sağlamak yoluyla düzeltilir. Bunun için çocuğun daha kuvvetli olan gözünü göz bandıyla kapatmak yoluna gidilebilir. Bir başka yöntem ise göz damlası kullanarak kuvvetli olan gözün görüşünü bulanıklaştırmaktır. Veya çocuk o gözdeki görüşü bulanıklaştıracak cama sahip bir gözlük takabilir.

Zayıf gözde görmenin gelişmesi birkaç hafta ila birkaç ay alabilir. Çocuğun o gözünde görme düzeldikten sonra birkaç yıl daha yarı zamanlı olarak göz bandını takması gerekebilir. Böylelikle çocuğun görmesi kuvvetli kalmaya devam eder.

Bazı vakalarda göz doktorunuz ambliyopiye sebep olan göz problemlerinin düzeltilmesi için cerrahi müdahale tavsiye edebilir. Ameliyattan sonra çocuğun görmesi gelişene kadar göz bandı takması veya başka şekilde kuvvetli gözü kapatması gerekebilir.

Ambliyopi sebepli görme kaybının engellenmesi mümkündür. Ancak tedavinin işe yaraması için çocuğunuzun yalnızca zayıf olan gözünü kullanması gereklidir.

Çocuklar kuvvetli görüşe sahip gözlerinin göz bandıyla veya bulanıklaştırmak suretiyle kapatılmasından hoşlanmazlar.

Dolayısıyla, çocuğunuzun kendi faydasına olan bu uygulamayı devam ettirmesi için ona yardımcı olmanız gerekir.

ÖMÜR BOYU KUVVETLİ GÖRÜŞ İÇİN AMBLİYOPİNİN TEDAVİ EDİLMESİ

Ambliyopili çocuklarda zayıf gözde görmeyi kuvvetlendirmek önemlidir. Ambliyopiye sebep olan göz sorunları gözlük veya ameliyat yoluyla düzeltilse dahi, ambliyopinin kendisinin de tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuğunuz ömür boyu görme problemleri yaşabilir.

Источник: //ziyakapran.com/goz-tembelligi

Göz Tembelliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Ambliyopi halk arasında göz tembelliği olarak bilinen bir göz hastalığıdır. Yunanca ‘Donuk Göz’ manasına gelir.

Göz tembelliği, gözde ve görme sinir diski dediğimiz, göz sinirinde yapısal hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze oranla veya her iki gözün normal sınırlara oranla daha az görme kapasitesinin olmasıdır.

Biraz daha açacak olursak, görme işlemi ve konumuz olan göz hastalığına, göz tembelliğine götüren süreç doğumla başlar.

Görme işlemi öğrenilen bir duyudur, yani görme işlemi doğumdan itibaren öğrenilmeye başlanır. Görme işlemi duymak gibi değildir. Kişi doğduğunda her şeyi çok net, en ince ayrıntısına kadar görerek doğmuyor. Sadece siluetler görür ve beyin bunu gün be gün öğrenerek büyür. Beyin gelişiminin hızlı olduğu dönem olan ilk yedi yaş içinde görme işlemi gittikçe daha kaliteli olur.

Her iki göz arasında, görmeyi engelleyecek durumlar vardır. Bu durumlara örnek verecek olursak, örneğin kırma kusuru dediğimiz, bir gözümüzde ki numaranın diğer göze göre daha yüksek bir numaranın olmasıdır. İkinci bir örnek şaşılık veya bir gözümüzde sabit bir kayma olmasıdır.

Başka bir örnek göz kapağında, göz bebeğini kaplayan düşüklük, bir gözümüzün görmesini engelleyecek kapak düşüklüğü de denir. Diğer göz hastalıkları korneada leke, katarak gibi görme yolumuzu engelleyen başka bir problem var ise o zaman o göz görmeyi, öğrenemeyebiliyor.

Bu durumda da göz tembel kalıyor.

Göz tembelliği sıklıkla rastlanan bir durumdur. Göz tembelliğini fark etmek kolay değildir. Kişi bir gözünün güçlü, diğerinin zayıf olduğunun farkında olmayabilir. Çocuğun gözünde şaşılık bariz bir anormallik yoksa göz tembelliği aile tarafından anlaşılamaz. Bu nedenle aile daha çocukluk çağında rutin göz kontrollerine önem vermelidir.

Doktor tanısının konulması önemlidir. Her 100 kişiden 2 veya 3’ünde görülür göz tembelliği. Göz tembelliğinin tedavisi için en ideal dönem bebeklik ve çocukluk evresidir. Göz tembelliği, genellikle bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkan ve normal olarak gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır.

Yani bu demek oluyor ki, göz işlevini tam kapasite olarak kullanamıyor.

Göz Tembelliği Nedenleri

Bu göz problemiyle karşı karşıya gelme olasılığımız hiç de küçümsenecek bir oranda değildir. Özellikle ailesinde göz tembelliği problemi yaşayan bireyler varsa çocuklar mutlaka göz hekiminin düzenli kontrolüne tabii tutulmalıdır.

Göz tembelliği yalnızca uzmanların detaylı kontrolleri sayesinde anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Bebekler doğdukları ilk zamanlardan itibaren düzenli olarak göz hekimlerine kontrol ettirilmelidir.

Bebeğinizin göz kontrolünü zamanında yaptıramadıysanız ergenlik dönemine girmeden önce mutlaka kontrole götürünüz göz hekiminize. Çünkü bu her ne kadar önemsenmeyen bir konu olsa da, ciddi görme kayıplarına neden olabilir.

Zamanında kontrol ve tedaviyle bu göz probleminin önüne geçilebileceği gibi, kontrol edilmezse de ciddi görme kayıplarına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır.

En ideal tedaviye başvurma zamanları, çocuk 2-3 yaşına girdiğinde, okula başlamadan hemen önce başvurulursa göz tembelliğinin yanı sıra, miyop veya hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarının da tedavisini mümkün kılmış olursunuz.

Unutmayın ki, her türlü rahatsızlıkta olduğu gibi göz problemlerinde de erken teşhis hayat kurtarır. Göz tembelliği, tedavi edilmezse sağlam göze de etki edebilir ve kalıcı olarak görme bozukluğuna sebep olabilir.

 Göz tembelliğinin 3 temel türü olabilir. Bunlar ;

 • Şaşılık, gözde kaymanın meydana gelmesiyle oluşan göz tembelliği tipidir.
 • Yüksek oranda kırma kusurları; bu en zor teşhis edilen göz tembelliği türüdür. Çünkü bakıldığı zaman anlaşılmayacak cinsten bir göz tembelliği türüdür. Bu yüzden göz muayenesine gidene kadar gecikir. Ve bu da çoğu zaman çok geç kalındığı anlamına gelir.
 • Göz dokularındaki bulanıklık; adına katarakt dediğimiz şekilde gelişen göz tembelliği çeşididir. En erken gelişen göz tembelliği türüdür. Bunun teşhis edilmesi oldukça kolay bir test olan, Kırmızı Yansıma Testi ile mümkün olur. Doğumsal kataraktta cerrahi bir müdahaleden sonra kişi göz sağlığına kavuşabilir.

Göz Tembelliği Belirtileri

Göz tembelliği teşhisi son derece zordur. Bebeklerde de göz tembelliği muayenesi yapılabilirken, çocuklarda en erken 2 en geç 4 yaşlarında göz tembelliği testine tabi tutulmalıdır.

Kişi kendisi doğduğu andan itibaren, gözünde şaşılık bariz bir anormallik yoksa göz tembelliği ancak ve ancak doktor kontrolünde anlaşılabilir. Aynı zamanda ailesinde göz tembelliği olan çocuklar mutlaka göz kontrolünden geçmelidir.

Eğer bir göz de şaşılık var ise dolayısıyla kayan gözde tembellik oluşabiliyor.

Göz tembelliğinde göz kapağının düşüklüğü ve özellikle çocuklar da göz kapaklarının uyurken bir gözün tamamen kapanıp diğer gözün ise yarım kapandığı durumlarda doktor teşhisinde göz tembelliği belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Erken doğum da doğan çocuklar, gözlerinin herhangi birinde beyazlık, nistagmus (gözlerde titreme) var ise çocuklar da cisimlere yakından veya yan yan bakma, çeneyi kaldırarak bakma ve başı omuza eğerek bakma, gözleri gererek açma, ovuşturma, kırpıştırma, bir gözü kırpma veya bir gözü kapatma bu gibi durumlarda doktora başvurduğunuzda, doktor tanısında göz tembelliği belirtileri sayılabiliniyor.

Bir başka durum ki kırma kusurları diyoruz, kırma kusurları miyopi, astigmatizma ve hipermetropi refraksiyon kusurlarıdır. Bu kusurlar göz de göz tembelliğine yol açabiliyor.

Aynı zamanda kırma kusurundaki teşhis en zor olan göz tembelliği teşhisidir.

Kırma kusuru olan bulanık görme ki bir göz diğer göze nazaran daha bulanık görüyorsa, böylelikle göz gelişimini tamamlamayarak göz tembelliğine yol açabiliyor.

Göz tembelliğine yol açan bir başka durum ise katarak, saydam olması gereken göz dokularının bulanıklığıdır. En erken gelişen göz tembelliğidir. Bu durumlar da hasta kırmızı yansıma testine tabi tutulur.

Bunların yanında doktor muayenesinde retina (görme zarı) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yaparak muayeneyi tamamlar.

Bunların dışındaki kişi bir gözünü elle kapattığında diğer gözünde bir yanma, bulanıklık ve batma var ise doktoruna başvurmalıdır.

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliğinin tedavisine geldiğimizde; eğer zamanında tedaviye başlanmışsa, kişinin göz sağlığına kavuşması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bazı tedavi yöntemleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Tembellik yapan gözün etkin olarak kullanılması amacıyla sağlam gözü haftalar veya aylar boyunca kapatma yöntemiyle, tembel olan gözün iyileşmesi sağlanır. Hatta uygulanan bu tedavinin olumlu sonucunun kalıcı olması maksadıyla, sağlam gözün kapalı kalması yıllar boyu da sürebilir.
 • Odaklama problemi olan çocuklarda gözlük kullandırma tedavisi uygulanır; ancak bu yöntem her zaman olumlu sonuç vermediğinden kapatma yöntemiyle tembellik yaşayan göz etkin bir tembellik yaşayan göz gibi bulanıklaştırılması yöntemiyle de tembel olan göz görmeye zorlanabilir. Ve bu tedavi sonucunda tembellik yaşayan göz, sağlığına kavuşabilir.

Источник: //www.modanium.com/goz-tembelligi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir/

Göz Tembelliği Nedir?

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Göz tembelliği, bir gözün kaymasına veya yanlış hizalanmasına denir. Bu genellikle ambliyopinin göstergesidir: bir gözde ciddi görüş kaybı vardır ve bazen genel bir hizalama problemi olan strabismus (şaşılık) da görülür.

Ambliyopi ve göz tembelliğinin görme yeteneğinizi nasıl etkilediğini ve nasıl tedavi edildiğini öğrenelim. 

Göz tembelliği/ambliyopi: Peki ne fark var?

Bizim göz tembelliği olarak gördüğümüz sorunun iki ana nedeni vardır::

Ambliyopi göz-beyin bağlantısıyla ilgili gelişimsel bir sorundur: beyin bir gözden gelen bilgiyi yok saymayı öğrenmiştir. Ambliyopi, her ne kadar hem göz problemlerine yol açsa hem de göz problemlerinin sonucu olsa da, gözün kendisinin bir problemi değildir.

Strabismus veya şaşılık, gözleri çevreleyen ve gözlerin odaklanmasına yardımcı olan altı kasın birlikte düzgün çalışmamasından ileri gelen bir problemdir. Bu ambliyopinin hem nedeni hem de sonucu olabilir.

Göz tembelliği görüşümü nasıl etkiler?

Göz tembelliğinin en yaygın belirtisi göz kayması ve yanlış hizalanan gözlerdir. Fakat göz tembelliği ciddi görme problemlerine neden olabilir:

 • Eğer düzeltilmezse ve çok kullanılmazsa, tembel gözde görme keskinliği kaybı hızla gerçekleşir
 • İki gözle görüş kaybolur, derinliğin algılanması imkansızlaşır.
 • Sağlıklı gözde görüş kaybı riski artar zira normalde iki gözde de meydana gelen görme problemleri ilk olarak sağlıklı gözde baş gösterir. 

Göz tembelliği neden olur?

Ambliyopi, göz-beyin bağlantısının zayıf veya az gelişmiş olmasından dolayı ortaya çıkar.

En yaygın nedeni strabismusdur. Göz kasları gözleri düzgün hizalayamazsa, özellikle büyüme sırasında, beyin her gözden ayrı görüntü alır. Bu karışıklık beynin gözlerin birinden gelen bilgiyi sürekli yok saymasıyla çözülür. Bu da kullanılmayan gözü ve ona karşılık gelen beyin bölgesini az gelişmiş olarak bırakır.

Başka bir yaygın nedeni de kırılma hatasının (miyopluk, hipermetropluk veya astigmat) bir gözde daha fazla olmasıdır. Bu da birbirine uymayan girdilere ve sonuç olarak beynin bir gözden gelen veriyi yok sayarak diğer göze öncelik vermesine neden olur.

Bu şekilde bir görsel dengesizlik yaratan herhangi bir şey ambliyopiye neden olabilir. Buna çocukluk kataraktı, bulanıklaşan/matlaşan mercekler, şekil ve boy farklılıkları ve diğer anatomik veya yapısal anomaliler dahildir. 

Ambliyopi tedavisi

Göz tembelliği ne kadar erken kontrol edilir ve tedavi edilirse, başarı şansı o kadar yüksek olur.

Yetişkinler için göz tembelliği tedavisi de etkili olabilmektedir, özellikle motivasyon ve bağlılık yüksekse.

Çalışmalar, genellikle daha az ölçüde ve yavaş olsa da ve tamamen iyileşme sağlanamasa da, daha yaşlı hastalarda da zayıf gözün görüş keskinliğinde de ilerleme olduğunu göstermektedir.

Ambliyopi tedavisinde iki temel adım vardır, göz tembelliğini düzeltmenin ilk adımı:

1. Adım: Görme problemlerini düzeltmek

Öncelikli olarak katarakt ve kırılma hataları gibi göz sorunları düzeltilmelidir. Bu genellikle yakın veya uzak gözlüğü verilmesiyle basitçe çözülür. Bazen, hafif vakalarda, zayıf veya tembel gözün görüşünün düzeltilmesi yeniden hizalanma için yeterli olur. 

2. Adım: Göz-beyin bağlantısını yeniden eğitmek

Pek çok durumda, göz doktorları sağlıklı gözü kapatarak beyni tembel gözden gelen görüntüleri tanıması için eğitir. Bu sağlıklı gözü bir bantla kapatarak veya görüşünü geçici olarak bulanıklaştıran bir göz damlası kullanarak yapılabilir.

Göz kası cerrahisi

Zaman zaman, ambliyopinin düzeltilmesi dahi gözlerin yanlış hizalanmasına neden olan strabismusu düzeltmez. Bu durumlarda, bazı kasları güçlendiren veya zayıflatan göz kası cerrahisi yardımcı olabilir. Bir cerrah bir kası ya güçlendirmek amacıyla kısaltır ya da zayıflatmak için başka bir noktaya bağlar.

Göz egzersizleri 

Az sayıdaki vakada, yakınsama yetmezliği (gözlerin yakındaki nesnelere odaklanmaya geçmekte zorlanması) nedeniyle oluşan hafif hizalanma problemleri göz kası egzersizleriyle çözümlenebilir. Bu göz egzersizleri kalem kaldırma veya bilgisayarlı görüş terapisi gibi egzersizlerden oluşur.

Unutmayın, göz tembelliği ne kadar erken tedavi edilirse başarı şansı da o kadar yüksektir. Gözleriniz veya görüşünüzle probleminiz olduğunda mümkün olduğunca hızlı şekilde doktorunuzla konuşun.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün

Источник: //coopervision.com.tr/gorme-ve-saglik/goz-tembelli%C4%9Fi-nedir

GÖZ TEMBELLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

 Amblyopinin nedenleri:


Gözlerin normal kullanılmasını engelliyecek ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıkmaktadır. Birçok vakada amblyopi nedeninde genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu yüzden ailesinde amblyopi hikâyesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni şunlardır:

Şaşılık: En sık görülen sebepdir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düşmesine neden olur.

Refraktif farklılık: Refraktif bozukluklar gözlükle düzeltilmektedir. Amblyopi tek gözün diğerine göre daha fazla myopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşmaktadır. Bulanık gören göz yok sayılır ve amblyopi gelişir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz diğerine göre daha az görmektedir. Bu en zor tanı konan amblyopi nedenidir ve sıkı takibin yapılması gerekmektedir.

Göz dokularının geçirgenliğinin bozulması: Katarakt yada görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durumda amblyopi gelişmektedir. Bu en ağır amblyopi tipidir.

Her iki gözde ileri derecede yüksek kırma kusuru: Her iki gözde 3 dereceden fazla hipermetrop veya 7-8 derece miyopi varlığı her iki gözün birden tembelliği ile sonuçlanır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Bu çoğu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocukların görme muayeneleri 3-4 yaş öncesinde oldukça güçlük arz eder.

Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde sağlam gözün doktor tarafından elle kapatılması halinde tepkiyi değerlendirmek gibi bir takım yöntemlerle göz tembelliği olan göz tespit edilmeye çalışılır. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığını muayene edilir.

Daha sonra kırıcı ortamlarında (kornea, göz merceği gibi) herhangi bir bulanıklık olup olmadığına bakılır, göz bebeğini damla ile genişletilerek, her iki gözün refraksiyon (kırma) değerlerini ölçülür.

Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde, diğerinin çok üzerinde bir kırma kusuru olup olmadığıdır. Bunun dışında her iki gözdeki yüksek kırma kusurları da dikkate alınır. Kırma kusuru muayenesi dışında retina (gözün arkasındaki ağ tabaka) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapılarak muayene tamamlanır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz tembelliğinde tedavinin esası gözdeki görmeyi bozan patolojinin en erken zamanda ortadan kaldırılmasıdır. Gözlük verilebilir. Şaşılık gözlükle düzeltilebilir. Eğer katarakt varsa veya görmeyi engelleyen bulanık ortam mevcutsa, şaşılık gözlükle düzelmiyorsa bunun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Ayrıca zayıf gözün daha çok çalışması sağlanmaya çalışılır.

Bu, sağlam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması ile yapılır. Önce gerekli olan reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya başlar ve kapama tedavisi yapılır. Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır.

Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir. Bundan sonrası ise tamamen sizin sabrınıza kalmıştır. Çocuklar kapama yapılmasından hiç hoşlanmazlar ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrınızla, başarılı bir şekilde yaşanabilir.

Yaşamları boyunca göz tembelliklerinin mevcudiyeti nedeniyle yaşayacakları sıkıntıları düşünerek sabırla yaklaşılmalıdır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Gözlük vermekle veya cerrahi yapmakla göz tembelliğinin nedeni düzeltilebilir. Fakat göz doktorunuz göz tembelliğinin kendisini de tedavi etmelidir. Eğer göz tembelliği tedavi edilmezse çeşitli problemler görülebilir:

1. Ciddi ve kalıcı görme kusuru gelişebilir,

2. Derinlik algılamasında kayıp olur.

3. Eğer normal gözde hastalık veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir.

Aileler çocuğunun bu tedaviyi gerçekleştirmesinde yardımcı olmalıdır. Çocuk gözlerinin kapatılmasından hoşlanmayacaktır. Fakat ebeveyn olarak, yapılan her şeyin onun iyiliği için olduğuna inanmalı, sizi anlayacak çağda ise ona da anlatmalısınız.Başarılı bir tedavi için ailenin ilgi ve işbirliği gereklidir.

GÖZ TEMBELLİĞİYLE ETKİLİ MÜCADELE İÇİN NE GEREKİR?

Başarıda en önemli nokta göz tembelliğinin teşhis zamanıdır. Eğer erken teşhis ve düzenli tedavi yapılırsa çoğu kez normal görmeye ulaşabilir. 9 yaş sonrasında yapılacak kapamanın herhangi bir faydası olmaz. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çıkan göz tembelliklerinde erken bebeklik döneminde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapılır.

GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Tüm çocuklar doğumda, 1 yaşında, 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmiş olması gerekir. Bu arada doğumdan itibaren hem ailenin hem de çocuk doktorlarının bazı tespitleri ile gerekli hallerde, çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapılabilir.

Kaynak: www.florence.com.tr

Group Florence Nightingale(0212) 4440436

14.10.2009

Источник: //www.populermedikal.com/2009/10/14/goz-tembelligi-ambliyopi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi