Göz Yaralanmalarında Yanlış Müdahale Körlüğe Yol Açıyor

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım bilinmesi gereken bilgilerden biridir. Çünkü herkesinbaşına gelebilen ve anında müdahale olması gerekmektedir. Bu durumda yapılması gerekenler hakkında temel bilgiler ve ilkyardım konusunda neler yapmamız gerektiğini anlatacağız.

Kaza olduğunda o anda destek alacak kişi yada zamanımız olmayabilir. Önemli göz yaralanmalarında, ilk yardım sıklıkla körlüğü önler. Göz kazalarında yapılan yanlış ilkyardım körlüğe neden olur. Genel olarak görülen göz yaralanmaları 5 tiptir. Her biri için özel olarak ilk yardım girişimi gerekir.

Bu yazımızda Göz Yaralanma Çeşitleri  aşağıda gibi 5 adımda inceleyeceğiz.

 1. Kimyasal Maddelerin Gözle Temasıyla Oluşan Yanıklar
 2. Göze Batan Cisimler ve Göz Delinmeleri
 3. Gözün çizilmesi veya Göze toz girmesi
 4. Darbe almış Morarmış göz
 5. Ultraviyole Göz Yanıkları

1.Kimyasal Maddelerin Gözle Temasıyla Oluşan Yanıklar

Göze Kimyasal Madde Temas ettiğinde kimyasal yanıklar meydana gelmektedir.

Kimyasal maddelere mesela, pil asiti, çamaşır suyu, kezzap, laboratuar veya endüstriyel eriticiler, zehirler, kireç tozu gibi maddelerin gözün saydam kısmına yani korneaya teması ile saydamlığın hızlıca değişmesidir.

Kornea’nın içindeki hücrelerin yanması ile kırmızılaşır. İleri seviyede körlüğe kadar giden bu yaralanmalar dikkat etmek gerekir.

Göze kaçan kimyasal maddeler genellikle deterjanlar, yapıştırıcılar, iş yerlerindeki kimyasallar ve benzeri maddelerdir.

İlk önce yapmak gereken yıkamadır. Eğer akan su var ise özellikle gözü altına koyup 15 dk yıkanmalıdır. Es geçilirse geçici körlük olabilir.

Kimyasal Maddenin göz ile temasında neler yapılmalı?

 • Gözü normal su ile yıkarken, hastanın göz kapaklarını kapatmasına izin vermeyin. Gözü ve Göz kapaklarını bastırmayın sadece kaş veye yanaklarından destek alın.
 • Kireç, Sıva Harcı, Alçı gibi alkali maddeler göz ile temas ederse en az 15 dakika yıkayın.
 • Eğer su yoksa, alkolsüz ve asitsiz içecek yada sıvılar kullanılabilir. Örnek olarak Süt, ayran, alkolsüz içkiler, zeytinyağı vb.
 • Gözde lens var ise hemen alınmalıdır. Kimyasallar gözle temas ettiğinde lensi eritmeye başlar.
 • Göz yıkanma sonrası bandajla sarılmadan, hangi kimyasal madde ise bilgi dahilinde Doktora gidiniz. Eğer göze temas eden kimyasalın kutusu yanınızda ise, onunla beraber gidilmesi daha iyi olur.
 • 15 dakikalık yıkama işini bitirmeden doktora gitmeyin!

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım nasıl uygulanmalı | Kimyasal madde gözü yakabilir

2. Göze Batan Cisimler ve Göz Delinmeleri 

Kırık bir cam parçası, tornavida, sivri uçlu maddeler, diken yada çivi göze saplanabilir. Bilinmesi gereken en başlıca bilgi batan cisim asla yerinden çıkartılmaz.Çıkartılırsa tedavi edilemez bir sürece gidilebilir.

Bilinmesi gereken ayrıca gözde bu gibi yaralanmalarda havlu yada bezle kanı temizlemek için göze basınç yapılmaması gerekir. Göz sıvısının boşalmasına neden olan bu hareketi hem ilkyardımcı hemde hasta tarafından yapılmamalı.

Penetran adı verilen delici, delip geçen maddeler (örnek mermi…) bir göz yaralanmasında en doğru ilkyardım göz ve kapaklara baskı yapılmamalıdır.

Diğer kanayan yaralarda üzerine baskı yada bası ile kanı durdurmak, gözdeki yaralanmalar için geçerli değildir. Gözdeki kanama insanı öldürecek şekilde değildir. Acile gidene kadar kanın akmasına izin verilebilir. Steril bir bezle her iki göz kapatılmadan acile gidilmelidir. Tek gözün açık kalması, göz ağrısını arttırabilir.

Göze kaçan küçük cisimlerin çoğunluğu göz kırpmakla yada göz yaşıyla dışarıya atılır. Korneanıza yapışmışsa, gözünüz yaralanmışsa, ani şiddetli ağrı ve görme bozukluğu varsa ya da ateşiniz çıkmışsa, gözünüze kaçan bir cismi hiçbir zaman kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Görmenizi tehdit eden ciddi bir yaralanmaya yol açabilirsiniz.

Göze Batmamış cisimler için nasıl ilkyardım yapılmalı?

Göze batmamış, göz sıvısında gezen ufak maddeler, sinekler vb. şeylerde olabilir. Göz yüzeyinde ya da göz kapağının altında bulunan cisimleri çıkarmak için:

 • Ellerinizi yıkayın, göz kapağınızın altını hafifçe aşağıya çekin. Cisim buradaysa, ıslatılmış pamukla veya bez kenarıyla dokunarak çıkarın.
 • Cisim görünmüyorsa, üst göz kapağınızın kirpiklerini tutup dışarı ve üst göz kapağı alt göz kapağına değinceye kadar aşağıya çekin. Göz yaşınız cismi temizleyinceye kadar bekleyin.
 • Cisim hala yerinde duruyorsa, gözünüzü temizleyici sıvıyla temizleyin ya da akar suda açmak suretiyle yıkayın.
 • Cisim çıkartıldıktan sonraki ağrıyı azaltmak ya da rahatsızlığı gidermek için sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım nasıl uygulanmalı | Göze çivi girmesi

3. Gözün çizilmesi veya Göze toz girmesinde ilkyardım  

Gözün içine bir şey kaçınca kaşınmaması ve ovuşturulmamalıdır. Çünkü yabancı cismin korneayı yani gözün saydam kısmına girdiğinde elle ovulması  dahada çizilmesine neden olabilir.

Tozlar genelde gözyaşı ile temizlenir. Ama daha sert parçalar ovuşma ile gözün çizilmesine neden olur. Tedavi açısından, partikül gözün saydam veya beyaz kısmı üzerinde olabilir. Her ikisi için farklı tedavi gerekir.

Kornea içine gömülmüş bir toz parçasına ilk yardımı yapan kişi dokunmamalıdır. Kırpma ile çıkmayacak kadar gömülmüş ise çıkarılması için lokal anestezi gerekir. Kornea dokunmaya ve ağrıya çok hassastır.

Ayrıca böyle bir yabancı cisim yüzeyi bozarak enfeksiyon eğilimini arttırır. İnfeksiyon riskiantibiyotik tedavisi ile azaltılabilir. Bu nedenle, önemli bir çizik veya gömülü bir yabancı cisim olan bir kornea doktor tarafından görülmelidir.

Kornea enfeksiyonları görme kaybına yol açan yoğun zararlar bırakır.

Gözün beyaz kısmında ise toz maddeler, doktora gitmeden ilkyardımla çözülebilir. Tüm yapmanız gereken bir kağıt ve bez parçasını kıvırıp ucuyla yabancı cismi silerek almanızdır. Cisim alınması pek bir ağrıya neden olmaz.

Göz kapağı aşağı indirilip, gözü yukarı, göz kapağını yukarı kaldırıp gözü aşağı çekerek yada sağa sola hasta kişiden yardım alınabilir. Bazen de kapak altında görülmezse,  o zaman göz kapağını ters çevrilmelidir.

 Göz hala batmaya devam ediyor ve siz de problemi göremiyorsanız bir doktora göstermek gerekir.

Kaynak Parçası yada Metal Parçalarının Göze Girmesi

Metal işleriyle uğraşan kişilerde, çelik yada demir parçaları gözün içine direk girmiş olabilir. Fiziksel görülemez. Ağrıda gözükmeyebilir. Hissetme anında direk acile gidilip Doktorun gözü incelemesi gerekmektedir

Gözde yaşanan parça batma ve saplanma çoğu kez iş kazalarıdır. Korunmak için Koruyucu gözlük takılmaması ciddi hasarlar bırakabilir.

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım nasıl uygulanmalı | Göz morarmalarında ilkyardım

4. Morarmış Göz 

Göz Morarması, şiddetli vurma yada çarpmalar sonucu oluşan gözdeki kapak dokularında kanamanın siyah yada mavi olarak şişik durmasıdır. Kapak dokusu gevşek olduğundan kanama kapakları çevirir. Alın, burun ve yanak derisi sıkı olduğundan bu kısımlara kan gitmez.

Birçok darbeli durumda göze hasar gelmez. Çünkü göz kemiğin içinde korunmaktadır. Ancak mor göz kesinlikle bir travma olduğunu ve gözünde yaralanmış olabileceğini düşündürür. Eğer görmede bulanıklaşma var ise doktora gidilmelidir. Çünkü bulanık görme,  göz içine kanama olduğunu gösterir.

Göze darbe alındığında ilkyardım olarak ilk önce, Göz kapağına soğuk kompres yani buz torbası yada sporcu jeli bastırmadan uygulamak gerekir. Bunun için buzlukta herhangi bir donmuş sebze yada benzer bir şeyde olabilir. Evde nasıl sıvı jel buz kütleleri yapılır ile ilgili aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Evde yada iş yerinde soğuk kompres için sıvı jel torbası nasıl yapılır? 

Soğuk kompres yapmak darbe ile ezilmiş kılcal damarlardaki kanamayı durdurur. Böylece gözdeki kırmızılık daha çok ilerlemez. Ayrıca ağrıda da kesilme olur.

Eğer jel değilde buz koyacaksanız kesinlikle ince bir bezin içinde göze temas ediniz.Çünkü buz soğukla cildi yakabilir. Soğuk kompresi 10 dk ilk etapta koyun ve 5 dk ara verin. Sonrasında tekrar bir 10 dk ve 5 dk ara.

Ağrı ve şişlik geçene kadar devam edilebilir.

Sonrasında Göz çevresindeki kemiklerde kırık olabileceğinden doktora gidilmeli ve doktor bilgisayarlı tomografi çekilmesi isteyebilir.

Bizim kültürde genelde hamur ve et koyma fikri vardır. Bunları denemenize gerek yok. İlk etapta buzdan başka bir şey fayda etmeyecektir.

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım nasıl uygulanmalı | Göz yaşı damlası uzun süre karda kalırsanız kullanmalısınız

5. Ultraviyole Göz Yanıkları 

Suni ışık kaynakları yada güneş ışınları Gözde ağrı, ışık hassasiyeti, yaşarma ve geçici görme bulanıklığı gibi göz yanıklarına sebep olabilir.

Genelde Karlı havalar da bu tip yanıklar çok olur. Kar güneş ışınlarını iyi yansıttığı için, uzun süre karda kalanların yarım saatte bir suni gözyaşı damlası kullanması gerekmektedir. Karlı ortamlarda kar gözlüğü yada güneş gözlüğü takmanız gerekmektedir.

Aksi takdirde bir göz doktoruna gitmeniz gerekebilir. Doktora gitmeden her durumda gözü bir kağıt bardak ile yada benzer bir koruma ile kapatıp dış etkenlerden uzak tutmalısınız.

Göz yaralanma çeşitlerine göre ilkyardım nasıl uygulanmalı | Doktora giderken gözü dış etkenlerden korumanız gerekmektedir.

Gözde yaşanan problemler için hangi uzmana başvurmalıyız?

Acil durumda zaman kaybetmeden, hangi göz problemine hangi uzman doktora gözükmeliyiz? İşte size zaman kazandıracak Göz Uzmanlık alanları ve uzmanları

1. Medikal doktor (MD); Antibiyotikler, anestetikler, allerji tedavisi ve diğer tıbbi bakım konusunda eğitilmiş ve tecrübe kazanmıştır. Ameliyat yapar, yaralanmaların ve kanserin teşhisini koyar, ve genellikle bilgisi iyidir.Pratisyenlerin çoğu küçük göz problemlerinin çoğunu tedavi edebilir.

2. Oftalmolog; göz konusunda ihtisas yapmış bir doktordur. Göz problemlerinin tedavisi konusunda yılların tecrübesine sahiptir ve herhangi bir göz probleminiz için başvurabilirsiniz. Bu alanda en iyi eksperttir.

3. Optisyen; gözlük verir. Uygun cam için gözünüzün ölçümünü bile yapmaz.Yaptığı iş yalnızca oftalmolog ve optometrist tarafından önerilen uygun camı sizin için en uygun gözlük çerçevesine yerleştirmektir.

4. Optometrist; gözlük camı için gözünüzün ölçümünü yapar.Ya uygun cam derecesinin reçetesini verir ya da kendisi gözlüğü sizin için hazırlar.Tıbbi eğitim almamıştır.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

 • T.C Sağlık Bakanlığı
 • Amerikan Sivil Savunma Örgütü 
 • AKUT
 • Türk Kızılayı 

Источник: https://www.gelgez.net/goz-yaralanma-cesitlerine-gore-ilkyardim-nasil-uygulanmali/

Göz yaralanmalarında ilk yardım

Göz Yaralanmalarında Yanlış Müdahale Körlüğe Yol Açıyor

Bir kaza olduğunda kütüphaneye gidip ilk yardım olarak ne yapılması gerektiğine bakamazsınız. Daha önceden bilmeniz gerekir. Ciddi yaralanmalarda doğru ilk yardım sıklıkla körlüğü önler. Yanlış ilk yardım körlüğe neden olur. Yaygın olarak görülengöz yaralanmaları 6 tiptir. Her biri için özel olarak ilk yardım girişimi gerekir.

1. Kimyasal göz yanıkları:
Şayet kuvvetli bir kimyasal madde (örneğin pil asiti, kezzap, laboratuar veya endüstriyel eriticiler, zehirler, kireç tozu) gözün saydam kısmına (kornea) atılırsa korneanın normal saydamlığı hızla bozulur.

Dakikalar içinde (madde çok güçlü ise saniyeler içinde) korneanın hassas hücreleri gerçekten yanar. Vücudun bir yerinde kötü bir yaralanma olduğunda skar dokusu bırakarak iyileşme olur. Derin bir kesi veya yanıktan sonra ciltte oluşan bir skarı bilirsiniz.

Böyle bir skarın korneada oluştuğunu düşünürseniz gözü nasıl kör edebileceğini anlarsınız.

Kimyasal bir yanık için ne yaparsınız?

Hemen ilk yardım, gelecekte yapılabilecek herjhangi bir tedaviden çok daha önemlidir. Şimdi gözü yıkayarak kimyasal maddeyi uzaklaştırmalısınız. Hiç bir şey için beklemeyin. Gözü hemen yıkayın. Bunu yapmazsanız birkaç dakika içinde gözde kalıcı körlük gelişecektir.– Gözü normal su ile yıkayın. Antidot aramayın.

Hastanın yüzünü yukarı çevirin ve gözüne suyu dökün. Doğal olarak bu hastanın hoşuna gitmez ve yanığın yaptığı ağrı ve soğuk suyun irritasyonu nedeniyle gözlerini sıkarak kapatır. Göz kapaklarını tutarak açmanız gerekir. Göz veya gözkapaklarına bastırmayın. Kaşlarına veya yanağına bastırın. Hastaya yıkamanın önemini anlatın.

Hastayı kovalarca su dökerek boğmanız gerekmez, nazik bir akıntı halinde yıkamanız yeterlidir.– Kuvvetli bir alkali söz konusu ise gözü en az 15 dakika yıkamalısınız. Önemsiz yanıklarda o kadar uzun süre yıkamanız gerekmez. Ancak, gerçekten kötü bir maddeyi gözden uzaklaştırmak için birkaç dakika yeterli değildir.– Farzedin ki hiç su bulamadınız.

İrritan olmayan herhangi bir başka sıvıyı da kullanabilirsiniz. İrritasyon olmadan içebiliyorsanız gözü de o sıvıyla acil durumda yıkayabilirsiniz. Süt, alkolsüz içkiler, portakal suyu, çukulata sütü bu tip herhangi birşey işe yarar.– Kimyasal maddenin antidotunu aramayın. Örneğin alkali yanığında sirkenin, asit yanığında sodanın iyi geleceğini düşünebilirsiniz.

Antidot aramak için geçirilen zaman gözün tahrip olmasına yol açar. Ayrıca antidotun kendisi de göze zarar verebilir.

– 15 dakikalık yıkama işini bitirmeden doktora gitmeyin. Daha sonra hemen doktora gidin çünkü yıkamadan önceki ilk birkaç saniye içinde gözün yüzeyi yanmış olabilir. Yüzey iyileşinceye kadar infeksiyon önlenmesi için antibiyotikler önemlidir.

2. Göz delinmeleri:
Şayet kırık cam parçası, sivri bir tel, diken veya uçan bir metal parçası göze girrdiğinde en korkunç olay olur.

Giriş deliği çok küçük bile olsa göz içine mikrop taşıyarak abse oluşumuna ve körlüğe yol açar. Daha büyük bir yara ağzı gözün hassas yarı sıvı yapılarının dışarı kaçmasına neden olur.

Böyle bir göze basınç uygulanması göz içeriğinin daha kolay dışarı fırlamasına yol açarak felaketle sonuçlanır.

Tabii bir gözde böyle bir kesi meydana gelirse kanama olur veya kesi yerinden sıvı dışarı çıkar.

Yaralanan bir insanın yanağından kan veya sıvı sızarsa ne olur? Doğal olarak insan koşar ve bir havlu veya bezle kanı temizler. Bunu yaparken göze basınç yaparsa gözün boşalmasına neden olur.

Lütfen bunu yapmayın. Kesik bir gözün yakınını silmeyin veya bastırmayın. Hastanın gözünü silmesine izin vermeyin.

Penetran bir göz yaralanmasında en doğru ilk yardım göz ve kapaklara bası yapılmamasıdır. Mümkünse bir kapakla göz kapatılmalıdır. Kağıt bir fincanın yarısını kesip kenarlarını aşağıya doğru kestikten sonra yanlara doğru açarak bir kapak yapılabilir.

Tüm izciler kanayan bir yaraya baskı uygulayarak kanamanın durdurulduğunu bilir. Bu doğrudur ama göz için değil. Kanayacak kadar kötü yaralanmış bir gözü böyle bir basınç mahveder. Bırakın kanasın! Bir süre sonra duracaktır ve kanama hastanın ölümüne yol açmaz. Tabii ki, tüm delici yaralanmalar acil müdahale gerektirir. Bunlar ciddi, acil durumlardır.

3. Gözün çizilmesi veya göze toz girmesi:
Herkesin gözüne sinek veya toz parçası kaçmıştır. En önemlisi gözün içine birşey kaçınca ovuşturulmamasıdır. Çünkü yabancı cismin korneayı çismesine yardımcı olabilir.

Genellikle irrite gözün sulanması yabancı cismin yıkanarak uzaklaşmasını sağlar. Göz kırpma da yardımcı olur. Bunlar işe yaramazsa ilk yardım gerekir. İlk yardımı yapan kişi göz içinde yabancı cismin yerini tayin etmelidir. Tedavi açısından, partikül gözün saydam veya beyaz kısmı üzerinde olabilir. Her ikisi için farklı tedavi gerekir.

Kornea içine gömülmüş bir toz parçasına ilk yardımı yapan kişi dokunmamalıdır. Kırpma ile çıkmayacak kadar gömülmüş ise çıkarılması için lokal anestetik gerekir. Kornea dokunmaya ve ağrıya çok hassastır.

Ayrıca böyle bir yabancı cisim yüzeyi bozarak enfeksiyon eğilimini arttırır. İnfeksiyon riski antibiyotik tedavisi ile azaltılabilir. Bu nedenle, önemli bir çizik veya gömülü bir yabancı cisim olan bir kornea doktor tarafından görülmelidir.

Kornea enfeksiyonları görme kaybına yol açan yoğun zararlar bırakır.

Toz, gözün beyaz kısmında ise (konjonktüre) problemi doktora ihtiyacınız olmadan çözebilirsiniz. Konjonktüreenfeksiyona çok dayanıklıdır ve küçük cizikler ciddi hasara yol açmaz. Tüm yapmanız gereken bir kağıt ve bez parçasını kıvırıp ucuyla yabancı cismi silerek almanızdır.

Bu fazla bir acıya neden olmaz. Partikül alınır alınmaz batma hissi kaybolmalıdır. Siz alt kapağı aşağı çekerken hasta yukarı bakarak size yardımcı olabilir. Bu pozisyon konjonktürenin tüm alt kısmını görmenizi sağlar.

Yer çekimi nedeniyle göze giren şeylerin çoğu konjonktüre alt yarısına yerleşir. Bazen partikül gözün üst yarısındadır. Bunları almak daha güçtür. Üst kapağı yukarı çekerken hastaya aşağı bakmasını söyleyin. Bazen yabancı cisim kapağın orta yüzündedir. Bunu almak için kapak ters çevrilmelidir.

Göz hala batmaya devam ediyor ve siz de problemi göremiyorsanız bir doktora göstermek gerekir.

Hasta bir metal üstüne metalle vuruyorken yabancı cisim gözüne fırladı ise küçük bir çelik parçası gözü delerek içeri girmiş olabilir. Böyle bir yaralanma yüzeyde görülemiyebilir. Bazen hemen hemen hiç ağrı olmaz. Bu tip yaralanmalarda dikkatli olun. Koruyucu gözlük takmadan böyle bir iş yapmayın.

4. Morarmış göz:
Kapaklardaki gevşek dokular içine kanama olduğunda göz morarır. Cilt altında kanama siyah veya mavi görülür. Kapak dokusu gevşek olduğundan kanama kapakları çevirir. Alın, burun ve yanak derisi sıkı olduğundan bu kısımlara kan gitmez. Bu nedenle, morarmış göz bir kan damarı yırtılacak kadar sert bir travma olduğunun göstergesidir.

Birçok travma göze hasar vermez çünkü göz kemik cep içinde korunmaktadır. Ancak mor göz kesinlikle bir travma olduğunu ve gözün de yaralanmış olabileceğini düşündürür. Görmeniz bulanıklaştı ise doktora gitmelisiniz. Bu durumlarda bulanık görme göz içine kanama olduğunu ifade eder. Böyle bir göze ilk yardım eskiden beri soğuk bir büftek parçasının göz üzerine konmasıdır.

Ancak bunun pek faydası olmaz.

GÖZ PROBLEMLERİ KONUSUNDA KİME BAŞVURMALISINIZ?

Günümüzde o kadar çeşitli sağlık personeli vardır ki insanın kafası karışır.

1. Medikal doktor (MD); Antibiyotikler, anestetikler, allerji tedavisi ve diğer tıbbi bakım konusunda eğitilmiş ve tecrübe kazanmıştır. Ameliyat yapar, yaralanmaların ve kanserin teşhisini koyar, ve genellikle bilgisi iyidir. Pratisyenlerin çoğu küçük göz problemlerinin çoğunu tedavi edebilir.

2. Oftalmolog; göz konusunda ihtisas yapmış bir doktordur. Göz problemlerinin tedavisi konusunda yılların tecrübesine sahiptir ve herhangi bir göz probleminiz için başvurabilirsiniz. Bu alanda en iyi eksperttir.

3. Optisyen; gözlük verir. Uygun cam için gözünüzün ölçümünü bile yapmaz. Yaptığı iş yalnızca oftalmolog ve optometrist tarafından önerilen uygun camı sizin için en uygun gözlük çerçevesine yerleştirmektir.

4. Optometrist; gözlük camı için gözünüzün ölçümünü yapar. Ya uygun cam derecesinin reçetesini verir ya da kendisi gözlüğü sizin için hazırlar. Tıbbi eğitim almamıştır.

Sayfa başına git

Источник: http://www.starbilgi.com/goz-yaralanmalarinda-ilk-yardim.html

Körlüğe yol açan 5 neden!

Göz Yaralanmalarında Yanlış Müdahale Körlüğe Yol Açıyor
Körlüğe Yol Açan Nedenler

Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, görme sorunlarının yaklaşık yüzde 80’inin önlenebilir veya tedavi edilebilir özellikte olduğunu belirtti Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Rana Altan Yaycıoğlu, dünyada 253 milyon kişinin yaşadığı görme sorunlarının yaklaşık yüzde 80’inin önlenebilir veya tedavi edilebilir özellikte olduğunu söyledi. Prof. Dr.

Rana Altan Yaycıoğlu, göz hastalıkları ve tedavisi konusunda farkındalığın artırılması gerektiğine dikkat çekerek, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en sık görülen ilk beş körlük nedenini anlattı.

KATARAKT

Yaycıoğlu, kataraktı gözün normalde saydam olan merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve sertleşmesi olarak tanımlayarak, “Ortaya çıkmasında yaşlılık en önemli faktör olmasına karşın, travmalar veya bazı göz hastalıkları da neden olabiliyor.

Görmede azalma, bulanıklaşma, renklerde soluklaşma, ışık yansımaları, çift görme, gece görmesinde azalma ile kendini gösterebiliyor. Kataraktla ilgili en önemli nokta ise tedavisi mümkün olmasına rağmen halen dünyada pek çok bölgede insanların tedaviye zamanında başvurmaması. Oysa katarakt, düzeltilebilir körlük sebebi olarak ilk sırada yer alıyor.

Sorun ortaya çıktığında körlük seviyesine ulaşmadan, görme kaybı yüzde 50’nin altına indiğinde cerrahi olarak kataraktın çıkarılması gerekiyor” dedi.

GLOKOM

Prof. Dr.

Rana Altan Yaycıoğlu, göz içi basıncının yükselmesine bağlı olarak göz sinirlerinde hasar oluşması sonucu ortaya çıkan glokomun, küresel körlük nedenlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu belirterek, “Genelde başlangıç aşamasında herhangi bir şikayete yol açmadan sinsice ilerliyor. Zamanla görme alanında daralma şeklinde görme kaybı gelişiyor.

Glokom ilerledikçe santral görmenin de gitmesiyle körlük ortaya çıkıyor. Tanı ancak hastaların ayrıntılı göz muayenelerinde göz tansiyonu ölçümü ile görme sinirinin değerlendirilmesi ve gerektiğinde ileri yardımcı tetkiklerin kullanılması ile konulur.

Başlangıçta damla veya lazer tedavisi önerilirken ileri evrelerde cerrahiye başvurulması gerekebilir” ifadelerini kullandı.

SARI NOKTA HASTALIĞI

Yaycıoğlu, sarı nokta ismi verilen maküla bölgesinin ayrıntılı görmeyi sağlayan göz sinirlerinin özellikle en yoğun olduğu bölgeyi oluşturduğunu kaydederek, şunları söyledi:
“Yaş ile birlikte bu bölgede sinir tabakalarının düzeni ve dizilimi bozularak aralarında damar oluşumu veya sinirlerde yıpranma gelişebiliyor.

Bunun sonucunda kişi baktığı noktayı göremiyor veya lekeli bir cam arkasından bakıyormuş gibi şekilleri bozuk olarak algılıyor. Dünya genelinde körlüğü neden olan üçüncü sorun olan sarı nokta hastalığının kuru ve yaş olarak tabir edilen iki tipi bulunuyor. Kuru tipi daha yavaş bir seyir gösteriyor.

Erken evrelerinde saptandığında kişinin diyetinde değişiklikler ya da ağızdan alınan destekleyici vitamin hapları ile kontrol altına alınabiliyor. Ancak yaş tipinde damar oluşumu, sızıntı ve bazen kanama gelişiyor. Bu kişilerde gözün içine damarları kurutma amaçlı iğneler yapılsa da ne yazık ki ileri evrelerinde bozulan hücrelerde yenilenme olamıyor.

Hastalığın gelişiminin önlenmesinde sigaradan uzak durmak son derece önem taşıyor.”

KORNEA OPASİTELERİ

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, göze görüntünün net girebilmesi için kornea tabakasının saydamlığının çok önem taşıdığını bu saydamlıkta bir bozulma olduğunda görmede azalma meydana geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Yaycıoğlu, aralarında trahomun da yer aldığı bakteri, virüs, mantar parazit gibi organizmaların yol açtığı çeşitli enfeksiyonlar, delici veya künt çeşitli travmalar bu tabakanın saydamlığının bozulmasına neden olabildiğini ayrıca, kalıtsal geçişli hastalıklarında bu tabakanın saydamlığını bozup değişen derecelerde görmede kayıp yaşanabildiğini ifade etti.

DİYABETİK RETİNOPATİ

Prof. Dr.

Yaycıoğlu, diyabetin uzun dönem komplikasyonlarından biri olan retinopatinin özellikle kan şekeri kontrolünü sağlamayan kişilerde ortaya çıktığını belirterek, “Diyabet zaman içinde hastaların gözün arkasında ışığa hassas olan retina ismi verilen ağ tabakasındaki damarlarda bozulma, sızıntı ve kanamalara yol açıyor. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığı olmasa bile diyabetli kişilerin yılda en az bir kez göz arkasının taranması gerekiyor. Diyabetik retinopati başladıktan sonra da takip aralarının daha da sıklaştırılması önem taşıyor. Kontrollerde gerek görüldüğünde argon lazer ile veya göz içine yapılan iğnelerle tedavi yapılabiliyor. Bazı ileri durumlarda cerrahi uygulamak da gerekebiliyor. Hastalık, zamanında müdahale edilmediğinde göz içinde kanamalara, bant oluşumuna ve yapışıklıklara bağlı olarak çekmeye bağlı göz arkasında yırtıklara da yol açabiliyor” dedi.

Источник: https://hisleraynasi.net/korluge-yol-acan-5/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.