Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

içerik

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözü nemlendirmek ile görevli olan gözyaşı sıvısı gözün içinden kanallar vasıtasıyla burun yapısına bağlıdır. Bu kanallarda meydana gelen bir tıkanıklık ciddi göz enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı sıvısı gözü nemlendirmeye ve hava dış etkenlere karşı korumaya yarayan önemli bir oluşumdur. Ancak bazı kişilerde gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklıklar gözün yeterince nemlenmesini önleyerek enfeksiyon riskini ortaya çıkarmaktadır. Korumasız bir şekilde özelikle rüzgarlı veya ışığın yoğun olduğu ortamlarda çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. 

Gözyaşı kanallarının anatomik yapısı göz kapaklarından başlayarak burnun alt kısmına kadar uzanan kanallardan ibarettir. Bu alanda çeşitli KBB enfeksiyonları veya farklı etkenlerle tıkanıklıklar meydana gelebilir. 

Bu hastalığın tedavisinde doğru bir tedavi uygulanabilmesi için hastalığın zamanında teşhis edilebilmesi ve soruna neden olan faktörlerin iyi analiz edilebilmesi önemlidir.

Kanallarda veya çevresinde meydana gelen bir iltihaplanma sonucu oluşan tıkanıklık ile burun yapısındaki bir sorunun neden olduğu tıkanıklık aynı şekilde tedavi edilemez.

Hastalıktan şüphelenen bireylerin vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalarında fayda vardır. 

Sebep Olan Faktörler ve Görülme Sıklığı

Gözyaşı tıkanıklığı bir çok sebeple ortaya çıkabileceği gibi her yaştaki bireyde de görülebilir. Genellikle 0-1 yaş aralığındaki çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Bu çocuklarda durumun tespit edilebilmesi ve zamanında tanı koyulabilmesi önemlidir. 

İleri yaşlarda görülme olasılığı da oldukça fazladır. 40 yaşını aşmış bireylerde genellikle kanalların dokusunda meydana gelen bir iltihaplanma ve buna bağlı şişlik nedeniyle tıkanıklık görülür. Geçirilen ciddi göz enfeksiyonları bu durumun oluşmasına sebep olabilir. 

Kanalların burun içinde konumlanması olası burun sorunlarında bu durumun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu hastalığın her yaştaki bireyde görülmesine sebep olan en yaygın nedeni burun kanallarında bulunan şekil bozukluklarıdır.

Buna ek olarak yoğun sinüs iltihaplanmaları, burun estetiği sonucunda gelişen komplikasyonlar ve burun kanalı içini etkileyen tümör veya beze gibi oluşumlar başlıca nedenleridir. Bunun yanı sıra yine burun kıkırdağındaki eğrilikler de bu tip sorunların oluşumuna sebep olabilir.

Bunların yanı sıra gözyaşı taşı denilen oluşumun kanallarda veya gözyaşı kesesinde oluşması, elmacık kemiğindeki kırıklar, göz çevresindeki kemiklerde meydana gelen kırıklar ve kirpik kökü iltihaplanmaları bu hastalığın oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. 

En Sık Görülen Belirtileri

Hastalığın oluşumunu tetikleyen veya doğrudan sebep olan faktöre göre belirtiler de farlılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak hastalarda benzer belirtiler seyreder. Erken yaştaki çocuklarda böyle bir sorun ile karşılaşılması ve durumun erken fark edilebilmesi oldukça önemlidir. 

Belirtiler devamlı olarak görülebileceği gibi belli etkenlere maruz kalındığında da kendini gösterebilmektedir. Belirtiler özellikle rüzgarlı, soğuk ve sert hava koşullarında, özellikle güneş ışığına doğrudan maruz kalındığında ve sinüs iltihaplanmalarının şiddetlendiği durumlarda artış gösterecektir. 

Kanal tıkanıklığı sonucunda her bireyde en sık görülen belirti aşırı gözyaşı akmasıdır. Gözlerin sulanması özellikle sert ve rüzgarlı hava koşularında ve yoğun güneş ışığında artış gösterecektir. Göz enfeksiyonlarında artış da önemli belirtileri arasındadır.

Bunun yanı sıra hastalarda göz çevresinde rahatsız edici batmalar ve yanmalar da gözlemlenmektedir. Göz çukurlarında şişme görülmeye başlanması durumun ilerlemiş olduğuna işaret etmektedir. Gözyaşı dokusunda yaşanan değişim kirpiklerin yapışık bir görünüme maruz kalmasına sebep olacaktır.

Buna ek olarak görüşte bulanıklık görülme riski de oldukça fazladır. 

Tedavi Yöntemleri

Hastalığın altında yatan sebeplere göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Sorun değil neden odaklı tedavi her zaman için hastalığın tekrarlama riskini azaltacaktır. Hastaların yaş faktörü de uygulanacak tedavi yöntemlerini etkileyecektir. Hastalığın nedenlerinin doğru analiz edilebilmesi tekrarlama riskini azaltan en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. 

İlaç ile tedavi yöntemleri kısıtlı olan bu hastalığın en yaygın tedavisi probing adı verilen sondalama tedavisidir. Genellikle yeni doğanlarda 1-2 ayılık süreçten sonra uygulanabilen sondalama işlemi cerrahi müdahaleye gerek kalmadan sorunu tedavi edebilme imkanı sunsa da her zaman için yeterli olmayabilir. 

Tıkanıklığın açılması için sondalama işleminin yetersiz kaldığı durumlarda uygulanan en etkili tedavi cerrahi müdahaledir. Buna ek olarak slikon tüp uygulamasına da başvurulabilir. Ancak en kesin tedavi yöntemi cerrahi işlemdir.

Cerrahi işlemde dikişli DSR veya dikişsiz Diod Laser DSR tedavisi uygulanacaktır. Dikişli DSR işleminde keseye 2-3 cm’lik bir kesi atılarak kanaldaki tıkanıklık temizlenir.

Bu işlemin uygulanabilmesi için hastanın 2 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/gozyasi-kanali-tikanikligi.html

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Haber güncelleme tarihi 14.12.2018 16:08

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz sağlığı açısından oldukça önemli olan gözyaşı, daha net bir görüş elde etmenizi sağlamaktadır.

Net görüşün yanı sıra göz kırpma refleksiyle birlikte gözün tüm yüzeyine dağılan gözyaşıtoz, kir ve duman gibi çevresel faktörler nedeniyle gözün yüzeyine bulaşan kirleri temizlemektedir.

 Gözün temizlenmesini sağlayan göz yaşı, aynı zamanda gözün nem dengesini koruyarak batma, yanma ve göz yüzeyinde kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırır.

Gözün koruma kalkanı olarak nitendirilen gözyaşı, göz kapaklarının içinde bulunan gözyaşı bezinde üretilerek göz kapaklarımız aracılığıyla göz yüzeyine dağılmaktadır. Sürekli gözyaşı ve tepki gözyaşı olarak iki farklı şekilde meydana gelen gözyaşı söz konusudur. Sürekli gözyaşı, gözün nem dengesini sağlarken tepki gözyaşı rüzgar, toz ve ruhsal durumlar nedeniyle meydana gelmektedir.

Gözyaşının bir diğer önemi ise göz kapaklarının daha kolay açılıp kapanmasını sağlayarak göz yüzeyinin korunmasını sağlamaktadır. Aksi halde göz hastalıklarından biri olan göz kuruluğunda yetersiz gözyaşı nedeniyle gözün yüzeyi daha çok zarar görmektedir.

 Kısaca özetlemek gerekirse gözün fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi adına gözyaşına ihtiyacı vardır. Gözü çevresel faktörlerden korurken aynı zamanda gözün nemli kalmasını sağlayarak daha net bir görüş elde etmenizi sağlamaktadır.

Bu nedenle göz sağlığı açısından gözyaşı miktarı oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

Halk arasında göz pınarı olarak adlandırılan, gözün iç kısmındaki bölümde bulunan gözyaşı bezinden salgılanan sıvı gözün nemlenmesini sağlar.

Gözün ön ve arka kısmının nemlenmesini ve aynı zamanda temizlenmesini sağlar. Gözyaşı kanalından burunun içine doğru ilerleyen sıvı, oradan da boğazımıza akar.

Gün içinde sürekli olarak tekrarlanan bu işlem göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bebeklerde ve orta yaş sonrasında kadınlarda sıkça görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, burun yapısına bağlı olarak enfeksiyonlara neden olabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı bulunan kişilerde göz enfeksiyonlarına sıkça rastlanılmaktadır.

Aynı zamanda çapaklanma ve göz sulanması en sık görülen belirtilerdendir. Göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gün içinde gözde ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve çapaklanma gibi sorunlara neden olur.

Özellikle burun yapısı eğriolan kişilerde, 1 yaşındaki bebeklerde ve orta yaş üzerindeki kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

 Çoğunlukla 1 yaş ve civarındaki bebeklerde görülen ve doğuştan meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, aynı zamanda travma ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı hemen hemen her yaşta meydana gelebilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

 • Aşırı göz sulanması
 • Sık sık çapaklanma
 • Burun kökünde şişlik
 • Burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi
 • Burun ve çevresinde ağrı

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Doğuştan meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, bebeğin anne karnındayken gözyaşı kanallarının gelişememiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı bölümde bulunan zarın yırtılmadan bebeğin doğması durumunda gözyaşı buruna boşalamaz ve doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı meydana gelir.

 Bebekte sürekli olarak göz yaşarması, çapaklanma, burun kökünün yan tarafında şişme ve burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi en belirgin belirtilerdir. Bu durumda aile bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli olarak tetkikleri yaptırmalılardır.

 Bebeklerde gözaltının şişmesi ve kızarması durumunda oldukça hassas olurlar. Öncelikle her gün düzenli olarak ılık su ile gözkapakları temizlenmeli ve masaj yapılmalıdır. Gözyaşı kanallarının tıkanması nedeniyle meydana gelen enfeksiyonu önlemek adına göz doktorunun muayene sonrasında önerdiği antibakteriyel göz damlaları kullanılabilir.

Bebeklerde meydana gelen gözyaşı kanalı tıkanıklığında öncelikle başvurulan tedavi yöntemi masajdır. Ebeveynlerin gün içinde düzenli olarak 15’er defadan 4 kez tekrarlanan masaj uygulaması ile gözyaşı kanalı tıkanıklığında %95 oranında iyileşme görülür.

Burun köküden başlayarak aşağı doğru uygulanan masaj oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Kendiliğinden açılmayan gözyaşı kanalı tıkanıklığında bebek 1 yaşını geçmiş ise sondalama işlemei uygulanır. İyileşme sağlanamaması durumunda 2 ay sonra 2.

kez tekrarlanan sondalama işleminden de sonuç alınamazsa 3 yaş sonrasında “dakriyosistorinostomi” işlemi uygulanır.

Yetişkinlerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığında tedavi oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen gözyaşı kanalı tıkanıklığı gözde sürekli olarak enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Enfeksiyonların uzun süre devam etmesi durumunda menenjit ve sinüzit gibi hastalıklar kaçınılmaz olmaktadır.

 Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavi yöntemi ameliyattır. Dakriyosistorinostomi adı verilen cerrahi yöntem ile kapalı olan kanal açılmaz. Bunun yerine yeni kanal açılarak %95 oranında iyileşme sağlanır. Ancak bu ameliyatın uygulanması sırasında yeni açılan kanalın iyileşme sürecinde kapanmayacak şekilde yapılması gereklidir.

Aksi halde 3 ile 6 aylık iyileşme sürecinde kanalın yeniden kapanması söz konusu olabilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığında tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise slikon tüp kullanımıdır. Ancak sondalama işleminde olduğu gibi başarı oranının düşük olması bu tedavi yöntemini ikinci planda bırakmaktadır. Uygulanan cerrahi tedavinin kanamasız ve dikişsiz olmasını isteyenler multidiode lazer olarak adlandırılan işlemi tercih edebilir.

8-10 dakika süren işlemde herhangi bir dikiş izi veya kanama söz konusu değildir. Kişi uygulamanın ertesi günü günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda daha önce gözyaşı kanalından ameliyat olmuş ancak sonuç alamamış kişiler için oldukça uygundur. Cilt yüzenin kesilmemesi nedeniyle burun çevresindeki kasların zarar görmesi söz konusu değildir.

 

Önerilen İçerik;

► Blefarit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/gozyasi-kanali-tikanikligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7568h.htm

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtileri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Yetişkinlerde göz yaşı kanal tıkanıklığı bebeklikten kalma bir kanal tıkanıklığı şeklinde ya da daha sonraki yıllarda geçirilmiş olan enfeksiyonlar, parazitel hastalıklar göz yaşı kanallarına enfekte ederek bu kanalların tıkanmasına neden olur. Ayrıca gözyaşı kesesi de vardır ve bu etkenler bu kesenin içerisinde birikerek kesede yapışıklık oluşmasına yol açar.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür. Gözyaşı kanal tıkanıklığı enfeksiyon geçiren kişilerde daha sık görülür. Gözyaşı kanal tıkanıklığı ve göz iltihapları genellikle tozlu, topraklı ve benzeri ortamlarda çalışanlarda daha sık görülür.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtileri

Gözyaşı kanalı tıkanmaya başladıktan sonra o gözden daha fazla yaş geldiği görülür. Aslında her iki gözde de eşit yaş olduğu halde diğer gözün kanalı tıkalı olduğu için gözyaşı gözün dışına akar.

Gözyaşı kanalı işlevini yerine getiremez ise göz yaşının gözü yıkama – temizleme işlevi gerçekleşmeyeceği için burada toz ve mikroplar daha kolay birikir ve konjonktivit,göz kanlanması, göz kapaklarında kızarıklıklar, kirpik dibi iltihabı gelişmesi, çapaklanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Eğer gözyaşı kesesinde iltihaplanma olur ise göz altı keselerinin şişmesine neden olarak gözlerde ağrıya bile sebebiyet verebilir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı teşhisi

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı göz doktorunun yapacağı klinik muayenede hastanın gözü gereğinden fazla sulanmış görünmesi ile teşhis edilebilir. Gözyaşı kanalı tıkalı olan gözde devamlı yaşarma olması, bu durumun verilen ilaçlara rağmen geçmemesi, gözde sık sık iltihaplanma olması gibi durumlar hastada gözyaşı tıkanıklığı olabileceğini akla getirmelidir.

Teşhiste önemli olan gözyaşı kanalının hangi seviyesinde tıkanma olduğunun bulunmasıdır. Bu durumun doğru teşhisi için gözün içerisine göz kapağından bir sıvı verilir ve bu sıvının kanalın neresine kadar gittiğini anlamak mümkün olabilir.

Bu teşhis yöntemi klinik muayene sırasında yapılabileceği gibi, radyolojik tetkikler ile de yapılabilir. Göz kapağından gözün içerisine radyolojik görüntü eşliğinde bir sıvı verilir ve çekilen filmlerde bu sıvının kanalın neresine kadar gittiği, keseye ne kadar doldurup doldurmadığı tespit edilir. Bu teşhis yöntemi sonrası çıkan sonuca göre cerrahi tedavi planı yapılır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi

Gözyaşı tıkanıklığı tedavisi

Gözyaşı kanal tıkanıklığının tedavisinde öncelikle antibiyotik içerikli damlalar kullanılır. Bu tedavi sayesinde gözde var olan enfeksiyonların tedavisi yapılmış olur. Enfeksiyonların tedavisinden sonra gözyaşı kanal tıkanıklığına neden olan faktör ortaya çıkabilir.Gözyaşı kanal tıkanıklığı enfeksiyon nedeni ile oluşmuş ise enfeksiyon iyileştiğinde tıkalı olan kanal açılabilir.

Fakat bu tedavilere rağmen gözyaşı kanalı açılmaz ve tekrar tekrar tedaviler uygulandıktan sonra bile açılmıyor ise, gözyaşı gözden dışarı akıyor ise, çapaklanma tekrarlıyor ise bu durumda cerrahi tedavi gündeme gelir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının cerrahi tedavisinde kanalda tıkanıklık var ise kanal açılır. Eğer kesede tıkanıklık var ise kese açılır. Yani gözyaşı kanalı tıkanıklığında nedene yönelik tedavi uygulanır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı cerrahi tedavisi iki farklı yöntem ile yapılır. Birincisi lazer yöntemi ile, ikincisi ise mikro cerrahi teknikler ile bu kanalları açmak mümkündür.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı lazer tedavisi : Gözyaşı kanal tıkanıklığı lazer tedavisinde herhangi bir cilt kesi si yapmaya gerek kalmaz. Lazer tedavisinde bir endoskop yardımı ile direkt göz yaşı kanalından girilerek kanaldan devam edilir ve tıkanıklığın bulunduğu bölge açılır.

Günümüzde lazer ile tedavi daha az komplikasyonu olan ve daha uygun olan, hastaların genelinde ilk seçenek olarak uygulanabilen bir yöntemdir. Lazer tedavisinin başarı oranı açık cerrahiye göre biraz daha düşüktür.

Lazer yöntemi ile başarı elde edilemeyen olgularda açık cerrahi yönteme baş vurulur.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı cerrahi tedavisi : Gözyaşı kanal tıkanıklığı cerrahi tedavisi lazer tedavisinde başarılı olunmayan vakalarda cilt açılarak tam görüş ile daha sağlıklı ve daha güvenli teknikler ile kanal açılır ve gereken durumlarda slikon sondalar ile açılan kanal bölgesinin açık kalması sağlanır. Göz yaşı kanal tıkanıklığı lazer ile de yapılsa, normal mikro cerrahi tekniği ile de yapılsa ameliyat sonrası tekrar kanalın tıkanma riski vardır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığında nasıl önlemler alınmalı?

Gözyaşı kanal tıkanıklığı var ise yapılması gereken en iyi yöntem öncelikle bir göz doktoruna gitmek ve muayene olup gereken tedavinin uygulanmasına uymaktır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi tek bir tedavi ile bitmez ve oldukça uzun bir süreçtir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığında doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak ve buna rağmen geçmeyen tıkanıklıklarda gereken yöntem ile cerrahi tedaviye izin vermek gerekir.

Bu rahatsızlıktan dolayı sık sık gözyaşı olacağı için sürekli silmek zorunda kalınabilir ve bu durum nedeni ile kısır döngü oluşur. Göz her silindiğinde kornea tahriş olur ve göz daha fazla yaşarır.

Bu nedenle gözyaşı fazlalığı olduğunda mümkün olduğunca gözleri dokunmamak ve tahriş etmemek gerekir. Gözün temizliğine dikkat etmek gerekir. Tedavi sürecinde hasta, doktor kontrollerini ihmal etmemelidir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/gozyas-kanal-tkanklg-belirtileri-ve/

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Beş duyu organımızdan birisi olan görme duyusu gözler vasıtasıyla gerçekleşir. Göz hassas bir duyu organıdır. Dış dünyayı algılamamızı sağlayan göz sağlığımız şüphesiz bizler için büyük önem arz etmektedir.

Zira gözlerdeki en ufak bir rahatsızlık hayat kalitesini bir anda çok fazla düşürmekte ve kişiye acı vererek hayatını zorlaştırmaktadır. Birçok göz sorunu vardır. Kimisi doğuştan gelen kimisi sonradan çevreden kaynaklanan problemlerdir.

Genetik ne kadar önemli olsa da günlük yaşamda dikkatsiz davranılması da gözlere zarar verebilmektedir. Burada kişiye düşen göz sağlığını nasıl koruyabileceğini öğrenmesi ve uygulamasıdır. Ayrıca varsa göz kusuru tespit edip tedavi etmek gerekir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı da sık rastlanabilen bir göz rahatsızlığıdır. Gözlerimiz kendini zararlı etkenlerden korumak için düzenli ve belirli aralıklarla gözyaşı salgılar.

Gözün her daim nemli kalmasını sağlayan gözyaşı göz kapaklarının kapanıp açılmasıyla oluşan sürtünmeden doğacak sorunlar dahil olmak üzere pek çok sorunun önüne geçer. Tabii bu gözyaşı bir kanal boyunca ilerler. Sağlıklı bireylerde bu kanallar açık olup herhangi bir sorun söz konusu değildir ancak bazı kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı gözyaşı kanalı tıkanıklığı görülebilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

İlk olarak gözyaşı kanalından bahsedelim. Gözlerimizin ön yüzeyinin nemli tutulması gerektiğinden, gözyaşı bezlerimiz düzenli olarak gözyaşı salgılar. Salgılanan bu gözyaşı belirli bir kanal boyunca ilerler. Bu kanala gözyaşı kanalı denir. Bu kanallarda sorun olması hayatı olumsuz etkileyebilmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı da adından da anlaşılacağı üzere bu gözyaşı kanallarını tıkayarak kişide hastalık meydana getirir. Gözyaşı, kaşların altında bulunan lakrimal bezlerden salgılanır. Buradan salgılanan gözyaşı burna yakın bölgelerdeki kapaklarda bulunan kanallardan buruna doğru akar.

Bu kanalların tıkanması gözyaşının buruna akmasını engeller. Buruna akamayan gözyaşının çoğu böylelikle yüze doğru akmaya başlar ve göz sulanmasına sebep olur. Buruna akan bu kanalların olduğu bölgede punktum adı verilen açıklıklar bulunur. Bu açıklıklar biri üst kapakta biri alt kapakta olmak üzere 2 tanedir.

Gözyaşı burada şöyle bir güzergah izler. Öncelikle gözyaşı bu üst ve alt kapakta bulunan 2 delikten kanalikül denilen kanalcığa, oradan da gözyaşı kesesine ve son olarak da burna doğru akar. Gözlerimizi her kırpışımızda bu sistem çalışır ve gözyaşı bu kanallara pompalanarak sistem sağlıklı bir şekilde çalışmasına devam eder.

Biz bu sistemin çalışmasını hissetmeyiz ve sistem bizim isteğimiz dışında çalışır.

Burada anlattığımız gözyaşı kanalının tıkalı veya dar olması gözyaşının kanal boyunca akıp buruna ulaşan sisteminin sağlıklı bir şekilde işlememesine sebep olmaktadır. Kanal tıkalı olunca gözyaşı buruna akamaz ve yüze doğru akmaya başlar. Bu da zamanla enfeksiyon ve iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Daha sonrasında ise ağrı, sızı, kızarıklık gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtisi olarak karşımıza ilk önce gözlerin aşırı sulanması çıkmaktadır.

Gözyaşının buruna akamayıp tamamının yüze akmasından dolayı gözlerde fazlasıyla sulanma meydana gelir. Bu sulanma daha sonra iltihaplanmalara yol açar.

Daha sonrasında burun kökünde şişlik, burun köküne basınca iltihap çıkması ve gözlerde çapaklanmayla beraber gözlerde kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkar.

Genellikle sebebi bebeğin anne karnında gözyaşı kanalların gelişimini tamamlayamadan doğmasından kaynaklanır. Gözyaşının buruna aktığı kanallar açılmadan doğum gerçekleştiği için bu durum ortaya çıkar. Bunun sonucunda da gözyaşı buruna akamaz.

2-Edinsel gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeni

Edinsel gözyaşı kanalı tıkanıklığı genelde yetişkinlerde görülür. Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Çeşitli hastalıklar buna sebep olabilir. Örneğin; sinüzit, çeşitli enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, tümör türleri, travmalar buna sebep olabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tespitinde en çok kullanılan yöntem bir kanül yardımıyla gözyaşı kanallarına sıvı verilmesidir. Bu sıvı sayesinde gözyaşı kanalları kontrol edilir. Eğer sıvı kanalları geçip buruna ve boğaza ulaşmışsa kanallar açık demektir.

Eğer sıvı buralara ulaşamıyorsa kanallarda tıkanıklık var demektir. Boğaza sıvının ulaşıp ulaşılmamasına bakılarak sorun tespit edilebilir. Daha sonrasında doktorun gerekli görmesi halinde gözyaşı kanal yolları görüntülenebilir.

Dakriyosistografi ve dakriyosintigrafi teknikleriyle gözyaşı kanal yolları görüntülenir ve sorun varsa tespit edilip teşhis konulur.

1-Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi

Doğumsal kökenli gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinde ilk 1 yıl masaj tedavisi uygulanır. Burun kökünden aşağılara doğru sıvazlama şeklinde yapılan bu masaj gözyaşı kanalı tıkanıklığının ilk 1 yıl içerisinde günde 3-4 defa 100 kez yapılmasıyla genelde başarıya ulaşılır. Masajla kanal kendiliğinden açılır. Çok yüksek bir oranda başarılı bir tedavi yöntemidir.

Yaklaşık %95 oranında sonuç verir. Gözde çapaklanma olması durumunda gözün iltihap kapmaması açısından antibiyotik damlalar kullanılabilir. 1-1.5 yıl içinde göz sulanmasının devam etmesi halinde anlaşılır ki gözyaşı kanalları masajla kendiliğinden açılmamıştır. Bu durumda tıbbi müdahale gerekir. Sondalama tedavi yöntemiyle kanallar açılmaya çalışır.

Bu sondalama işlemine probing de denilir. Eğer sondalama işleminden sonra gözler yaşarmaya devam edip şikayetler tekrarlarsa sondalamaya devam edilebilir. Birkaç sefer daha sondalama işlemi yapılır. Sondalama da fayda etmezse bebeğe balon kataterile dilatasyon ve tüp entübasyonu tedavisi uygulanabilir.

Yine hastalığın geçmemesi durumunda ilerleyen yaşlarda çocuğa ameliyatlı tedavi uygulanır. Gözyaşı kanalları ameliyatla açılır.

2-Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi:

Genelde göz sulanması şikayetiyle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı tespit edildiğinde cerrahi müdahale gerekmektedir. Burada tedavide amaçlanan gözyaşı kesesinden burna akan yeni bir kanal açmaktır. Bu tedavi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Yeni açılan kanalın yeniden tıkanması söz konusu olabilir. Bu tip vakalarda kanallara silikon tüp tedavisi uygulanabilir.

Bu ameliyatlar 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

1-External dakriyosistorinostomi: Tedavinin başarı verme şansı en yüksek olan bu ameliyat türünde burun ile göz arasında bir kesit açılır. Buradan girilerek gözyaşı kesesinden buruna doğru yeni bir kanal açılır. Başarı şansı yüksek olmasına karşılık deride dezenformasyona neden olup iz bırakabildiği için hastalarda estetik kaygı oluşturabilmektedir.

2-Endoskopikdakriyosistorinostomi: Bu tedavi yönteminde endoskop kullanılır. Bu ameliyatlarda burun içerisinden endoskopla girilerek burundan gözyaşı kesesine doğru bir kanal açılır. Ciltten kesi alınmaması ve haliyle iz bırakmaması sebebiyle estetik açıdan daha çok tercih edilir. Uzman doktorlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

3-Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi: Adından da anlaşılacağı üzere lazerle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda lazer teknolojisinin  tıpta yaygın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gözyaşı kanal tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yöntemde diğer yöntemlerin aksine göz tarafından işlem yapılır. Lazer yardımıyla göz tarafında ağzı olan kanaliküllerin içerisine girilerek kanal tedavisi gerçekleştirilir. Bu yöntemde hastaya lokal veya genel anestezi uygulanarak gözyaşı kanalının ağzı genişlettirilir ve lazer probu kanala yerleştirilir.

Burna doğru ilerletilen lazer probu yan burun duvarına yaslatıldığında çalıştırılır ve yeni bir kanal açılır. Bu işlemler devamlı olarak burun içerisinden sokulan endoskopla izlenir. Kanalın büyüklüğü ve genişliği buradan tespit edilir ve istenilen konuma gelene kadar kanal boyunca hücreler yakılarak yol açılır.

Daha sonrasında ise silikon tüple kanal tıkanıklığı tedavisi sonlandırılmış olur.

Источник: https://evdesifa.com/gozyasi-kanali-tikanikligi/

Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı | Anneysen.com

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur, nasıl geçer? Gözyaşı kanalı tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir? Hangi durumlarda ameliyat gerekir? Bebeğinin gözünün sağlığına kavuşması için evde uygulayabileceğin yöntemler neler? Hadi başlayalım!

Çocuklarda göz çapaklanmasının başlıca nedenleri;

 • Göz enfeksiyonları,
 • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı,
 • Göze yabancı cisim kaçması,
 • Korneada meydana gelen bir travma olabilir.

Doğumdan sonraki 3 ay içerisinde gözlerde sürekli çapaklanma yaşanıyorsa bunun nedeni, gözyaşı kanalı tıkanıklığına bağlıdır.

 • Eğer gözdeki çapaklanma bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa sarı-yeşil bir akıntı görülebilir.
 • Çapaklanma tek taraflıysa sebep, göze gelen bir yabancı cisim ya da travma kaynaklı olabilir.
 • Antibiyotik kullanımıyla iyileşen çapaklanma, ilaç kullanımı bırakıldığında tekrar ediyorsa bunun nedeni, gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir.

Yenidoğan bebeklerde göz çapaklanması neden olur?

 • Eğer çapaklanma doğumdan sonraki ilk günlerde oluyorsa bebek, doğum kanalından enfeksiyon almış olabilir.
 • Doğumun 1. haftasından sonra gerçekleşen çapaklanmalarda dışarıdan mikrop alınması ya da gözyaşı kanallarında tıkanma söz konusudur.

Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir?

Bebeklerde çapaklanma için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Dışarıdan gelen mikropların yol açtığı çapaklanmalarda antibiyotik damlayla iyileşme sağlanıyor.

Bebeğin 6. ayından sonraya sarkan tedavilerde genel anestezi yapılması gerekebiliyor. Bu nedenle bebeğinde kronikleşmiş bir çapak problemi varsa erken hareket etmende fayda var. Çapaklanma tedavi edilmediği takdirde gözyaşı kanallarında tıkanıklığa neden olabiliyor.

Tespit edilmesi zor sorunlar için dikkatli ol: Bebeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri!

Bebeklerde göz çapaklanmasına ne iyi gelir?

 • Çapağı uzaklaştırmak için ılık suyla ıslatılmış temiz bir bezle miniğinin gözünü silebilir ya da yıkayabilirsin.
 • Bebeklerde göz çapaklanması çay pansumanı ile de tedavi edilebiliyor. Özellikle kaynamış çay suyu çapaklanmaya iyi gelen etkenlerden.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı için kullanılan serum fizyolojik damlalar da gözde çapaklanmaya iyi geliyor. Enfeksiyon kaynaklı göz çapaklanmaları içinse buna uygun tıbbi tedavi uygulanması gerek.

Bebeklerde göz çapaklanması masajı nasıl yapılır?

 • Bebeğinin gözüne bez, pamuk ya da gazlı bez yardımıyla masaj yapabilirsin. Bu esnada bebeğinin gözü kapalı olmalı.
 • Kirpikler birbirine yapışıksa pamuk topunu steril suya batırıp, göz kapağının iç köşesinden burnun yan tarafına doğru yavaşça masaj yaparak silmelisin.
 • Her iki göze de ayrı pamuklar kullanmalısın. Her bir pamuk topunu içeriden dışarıya hareket ettirerek, ileri-geri sürtmeden bir kez kullanmalı ve sonra atmalısın.
 • Bu tür hafif akıntılar ilk birkaç ay birçok kez olabilse de bebeğinin gözlerine zarar vermez. Miniğin büyük olasılıkla daha büyük bir tedaviye gerek kalmadan çapak probleminden kurtulur.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı neden olur?

Gözyaşı kanalında tıkanıklık, yenidoğan ve küçük bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlık. Bebeklerin bir kısmı, bir ya da iki gözyaşı kanalı kısmi ya da tamamen tıkalı olarak doğarlar. Bu kanallar genellikle gözyaşının üretilmeye başlandığı 2. haftanın sonunda açılırlar.

Yenidoğan bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı genellikle gözleri kapatan zar, doğumda kaybolmadığı zaman ortaya çıkar.

Bazen bir zar ya da küçük bir kist, gözyaşında tıkanıklığa veya enflamasyona neden olabilir. Gözyaşı tıkanıklığı bebeklerin gözlerinde tekrarlayan yaşarmalara ve akıntılara yol açabilir. Eğer tıkanıklık bebeğin 3. ayında ısrarla devam ediyorsa değerlendirilmesi gerekir.

Yenidoğan hastalıkları: Bebeğinde Görülebilecek Bu Hastalıklara Dikkat!

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl anlaşılır?

Kanaldaki tıkanıklık açılmadığı takdirde sulu ya da mukuslu gözyaşına neden olur. Bu durumda, gözyaşı geriye doğru birikir ve burundan aşağı süzülmek yerine, yanaklardan aşağı doğru akarak gözlerde (tek gözde de olabilir) aşırı gözyaşı varmış görüntüsü verir. Böyle bir durumda bebeğinin göz kanallarında tıkanıklık olduğunu anlayabilirsin.

Bebeklerde göz kanalı tıkanıklığı nasıl geçer?

Gözyaşı tıkanıklığı zararlı bir rahatsızlık değil. Göz kanalları, bebeğin 9. ayında tedavi gerektirmeden açılırlar. Eğer kanal kapalı kalırsa gözyaşlarının düzgün bir şekilde akmasını engeller. Bu durum bebeklerde göz iltihabına neden olabilir.

Bebeğinin gözünden sarı-yeşil ya da beyaz bir akıntı geldiğini, kirpiklerinin gece kuruyup birbirine yapıştığını ve bu nedenle sabah uyandığında gözlerini açamadığını görebilirsin. Fakat bu akıntı, enfeksiyonu işaret etmediği için antibiyotikle tedavi edilmez.

Öte yandan doktorun bunun gerçek bir enfeksiyon olduğuna inanıyorsa özel bir göz damlası ya da kremiyle tedaviye geçebilir. Fakat çoğu bebek için steril suyla gözü nazikçe temizlemek yeterli.

İlk 1 yıl boyunca burun kökünden aşağı doğru sıvazlama şeklinde yapılan masaj, bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı tedavisinde uygulanan etkili çözümlerden biri. Bunu günde 3 kez, 10’ar defa tekrarlaman yeterli.

Erken müdahalede genellikle bir aylık düzenli antibiyotik tedavisi ve masaj uygulamasıyla tıkalı kanalın açılma ihtimali %90’lar civarında. Buna rağmen iyileşme sağlanmazsa bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sondalama ile tedavi edilir. Tele benzer ince bir aletle gözyaşı kanalına girilerek tıkanıklık giderilir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı çok nadiren cerrahi müdahale gerektirebilir. Damla, masaj ve sondalama uygulamaları sonuç vermezse daha komp olan ameliyata yönelmek gerekir. Ameliyat 2 yolla gerçekleştirilebilir:

 • İlk yöntemde, keseden girdikten sonra özel lazer sondasıyla kapalı kısmın burna doğru açılması sağlanır.
 • İkincil yol ise mekanik olarak uygulanan mikrocerrahi yöntemidir. Bunda da kapalı olan kesenin açılarak burunla birleşmesi sağlanır.

Bu da ilgini çekebilir: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

Kaynaklar:

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı (0-5 Yaş)-Steven P. Shelov & Tanya Remer Altmann

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-bebeklerde-goz-capaklanmasi-ve-gozyasi-kanali-tikanikligi-neden-olur-nasil-gecer_866

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıklığı Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi için en kesin ve en etkili yol cerrahi müdahale yani ameliyat olmaktadır. Üç ayrı teknikle yapılan bu ameliyatların sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir.

Göz Damar Tıkanıklığı Ameliyatı

Göz damar tıkanıklığı tanısı konulan bir hastanın tedavisinde; eğer sorunun kaynağı eğrilik ya da kırık ise en kesin ve en etkili yol cerrahi müdahale yani ameliyattır. Bu ameliyatta ana amaç gözyaşının burnun arkasında bulunan boşluğa rahat akabilmesi için gözyaşı kesesi ile bu boşluğun arasına bir yol açmaktır.

Göz damar tıkanıklığı ameliyatlarında farklı teknikler kullanılmaktadır. Genel olarak üç ana teknik kullanılarak yapılır.

 • External Dakriyosistorinostomi Ameliyatı
 • Endoskopik Dakriyosistorinostomi Ameliyatı
 • Transkanaliküler Lazer Dakriyosistorinostomi Ameliyatı

External Dakriyosistorinostomi Ameliyatı 

Bu müdahalede; burun ile göz arasında ufak bir kesi açılarak yapılan bu operasyonda gözle burun arasına yol açılır. Oldukça başarılı sonuçlar veren bu operasyon türü cilt üzerinde herhangi bir ameliyat izinin daha sonradan kalmaması nedeni ile hastalar açısından pek tercih edilmemektedir.

Endoskopik Dakriyosistorinostomi Ameliyatı

Bu operasyonda; endoskopi cihazıyla burundan  direk girilerek yapılan bu operasyonda göz yaşı kesesi doğrultusunda yol açılır. Bu operasyonlarda doktorunuza aynı zamanda kulak burun boğaz uzmanları da eşlik eder. Endoskopik Dakriyosistorinostomi; diğer ameliyatlara göre yeğlenen bir operasyon türü olmaktadır.

Transkanaliküler Lazer Dakriyosistorinostomi Ameliyatı 

Transkanaliküler Lazer Dakriyosistorinostomi günümüzde yaygınlaşmıştır. Kanaliküller içinden; gözyaşı kanalına kesi yapmadan lazerli bir operasyondur. Tercihe bağlı olarak; genel anestezi veya lokal anestezi ile  yapılabilmektedir.

İlk olarak gözyaşı kanalının girişi genişletilir. Daha sonra probun; burna doğru ilerlemesi sağlanır. Burna yaklaştığı zaman, lazerli müdahale başlar. Lazer yakarak kapı açar.

Endoskopi cihazı sayesinde operasyon görüntülenirken yeterli yer açılınca slikon tüp yerleştirilerek operasyon bitirilir.

Bebeklerde Göz Damar Tıkanıklığı Ameliyatı

Bebeklerde doğdukları anlardan itibaren gözde sulanma ve çapaklanma olabilmektedir. Bir yaşına kadar bunun geçmesi beklenir. Bu bir sene de masaj ve damla ile bu sorun ortadan kaldırılmaya ve tedavi edilmeye çalışılır.

Bir yaşına kadar geçmeyen tıkanıklıkta bu kez de sonda adı verilen özel tellerle bu kanallar açılır. On bebekten birinde ya da ikisinde tekrar tıkanma söz konusu olabiliyor. Bu kez iki ay beklenir ve tekrar sondalama sistemi uygulanır. Tekrar tıkanma riskine karşı özel tüpler yerleştiriliyor.

Bu tüpler bir buçuk iki ay bebeğin gözünde kalıyor ve daha sonra çıkarılıyor.

Bebeklerde göz damar tıkanıklığında ameliyat en son müdahale şeklidir. Damla tedavisi, masaj tedavisi arkasından birkaç kere sondalama yapıldıktan sonra hala tıkalı kanal açılmadı ise ameliyat tek çözümdür.

Genellikle böyle bir ameliyata bebeklerde pek gerek kalmıyor. Çok nadir durumlarda ameliyat olayına gerek görüldüyse; göz kapağında bulunan küçük kanaldan giriş yapılır. Göz yaşı kesesine ulaşılır.

Bu kesede aşağı doğru açılmayan kısım büyütülerek açılır. Bu iki şekilde gerçekleşir:

 • Göz kapağından girdikten sonra lazer sondası kullanılarak açıklık sağlanır. Lazer ışınları açılması gereken kısmı ışınları ile tahrip ederek;
 • Mikro cerrahi sistemi kullanılarak kese ile burun boşluğu arasında bir açıklık oluşması sağlanarak birleştirilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı sonrası bakım oldukça önemlidir. Operasyondan sonra hastaların özellikle dikkat etmesi gereken hususlar;

Bilhassa yapılan cerrahi müdahale sonrasında beş gün boyunca burnu zorlamamak gerekmektedir. Burun içini sürekli nemli tutmak önemli bir ayrıntıdır. Evin içini nemli tutmak için uzman kontrolünde nemlendirici cihazlar kullanılmalıdır.

Operasyon sonrasında bir ya da iki gün kanlı akıntı olması normaldir. Kanamanın fazla olduğu durumlarda burnun kökünü iki parmakla sıkıştırarak dik durmak gerekmektedir.

Burun damlarını zamanında kullanmak kanamanın arttığı ya da geçmediği durumlarda doktorunuza başvurmak atlanmaması gereken önemli bir husustur.

Şişme olmaması için operasyon sonrasında bir iki gün boyunca buz torbaları uygulanması gerekir.

Operasyon sonunda tansiyon ilaçlarını atlamamak; bunun yanında kan sulandırıcı niteliği olan coumadin ya da aspirin tarzındaki ilaçlardan uzak durmak gerekir. Ameliyat sonunda burundan verilen antibiyotikli merhemin kullanılmasına ara verilmemeli; eğer gözyaşı kesesinde sızıntı varsa doktor kontrolünde ağız yolu ile de antibiyotik alınmasında yarar vardır.

Operasyon sonunda yaranın üzerine yerleştirilen pansuman ertesi sabah alınır. Buna karşı burun akıntısına karşı burnun altına gazlı bez takılabilir. Ertesi gün banyo yapılabilir saç yıkanabilir.  Gözlerde ağrı ya da kızarıklık olması durumunda doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Operasyondan sonra bir ay boyunca burna su çekilmemeli nezle olmamaya özen göstermelidir.

 • Operasyon sonrasında burun spreyi ve göz damlası kullanılma

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/goz-damar-tikanikligi-ameliyati.html

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Doğal Çözüm

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

Göz yaşı tıkanıklığını gözyaşını göz yüzeyinden buruna taşıyan yoldaki kısmi veya tamamen tıkanmasına denir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı her yaşta meydana gelebilir. Doğuştan bile olabilir. Gözyaşları normalde gözden buruna uzanan gözyaşı kanalı denilen küçük tüplerden akar.

Gözyaşı kanalı tıkanırsa veya açılmazsa, gözyaşları gözden doğru şekilde akamaz. Tıkanıklık sıvıyla dolabilir ve şiş, iltihaplı ve bazen enfekte hale gelebilir. Her yaşta oluşabilmesine rağmen gözyaşı kanalı tıkanıklığı bebeklerde daha sık görülür. 100 yeni doğandan 6’sını etkiler.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için doktorlar Netira damla, Tobrased damla reçete etmektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için farklı tedaviler vardır. Doktorunuz sizin için hangi tedavinin en iyi olduğunu açıklayacaktır.

Medikal tedaviler herhangi enfeksiyon için masaj ve antibiyotikleri içerir. Bunlar işe yaramazsa doktorunuz ameliyatı tavsiye edecektir.

Göze Masaj Yapmak

Gözyaşı kesesine nazikçe masaj yapmak gözyaşı kanalını açmaya yardımcı olacaktır. Bunu genellikle günde 4-6 kez yapmanız gerekecektir. Doktorunuz gözyaşı kesesine nasıl masaj yapacağınızı açıklayacaktır.

Antibiyotik

Enfeksiyon belirtileri varsa, gözde kullanım için özel olarak geliştirilen antibiyotikler kullanılabilir.

Enfeksiyonunuz varsa doktorunuz antibiyotik damla veya merhem reçete edebilir. Merhem veya göz damlasını doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ameliyat

Medikal tedaviler birkaç ay sonra işe yaramazsa ameliyat olmanız gerekebilir. Gözyaşı kesesi enfekte olmuşsa ve göz yuvarı ve burun tarafı arasındaki deri kızarık ve şişmişse de ameliyat olmanız gerekir.

Farklı tür ameliyatlar mümkündür. Doktorunuz hangi ameliyatın sizin için en iyisi olduğunu söyleyecektir. Bu, tıkanıklığı ne kadar ciddi olduğuna ve yaşınıza bağlı olacaktır. Doktorunuz ameliyatla ilgili riskleri de bildirecektir.

Neyse ki, çocuk 1 yaşına gelene kadar neredeyse tüm gözyaşı kanalı tıkanıklıkları kendiliğinden açılır. Eğer kanal tıkalı kalırsa, kanal girişi küçük bir sonda ile genişletilebilir.

Masaj

Basit bir göz masajı tıkalı gözyaşı kanalını açmaya yardım edebilir. Buruna en yakın olan köşeden başlayın, hafif bir baskı uygulayın. Parmağı burnun köşesine doğru kaydırın ve bu hareketi 10 kez tekrarlayın. Bu gözyaşı kanalını tıkayan parçacığı gevşetebilir ve gözyaşının serbestçe akmasını sağlar.

Salatalık

Salatalık tıkalı gözyaşı kanalını iyileştirmek için etkili bir yoldur. Salataların %90’ı sudur ve nem tıkanıklığı rahatlatmaya yardım eder.

Sebze soyucu kullanarak salatanın kabuğunu soyun. Daha sonra salata parçalarını etkilenen gözyaşı kanalına 10 dakika tutun. Bunu bir hafta boyunca her gün 3 kez tekrarlayın.

Papatya Çayı

Yarım su bardağı suyu kaynatın. İçine 2 tatlı kaşığı papatya koyup sıcak suyun içinde 20 dk bekletin. Temiz bir bezi mesela eski bir atlet parçasını bu beze batırıp sıkın ve gözyaşı kanalının tıkalı olan yere bunu tutun.

2. Yöntem

Bir bardak suyu kaynatın içine 2 sallama papatya çayı koyup 5 dk bırakın. Bu sallama çay poşetlerini gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan yerde bekletin.

Bal

Biraz balı gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan yere sürüp masaj yapın. Buna 3 kez devam edin. Manuka balı daha etkilidir.

Источник: https://selmasultan.com/gozyasi-kanali-tikanikligi-icin-damla-isimleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.