Gözaltı Torbalarınızla Vedalaşmanın İpuçları…

Gözaltı Torbalarınızla Vedalaşmanın İpuçları…

Gözaltı Torbalarınızla Vedalaşmanın İpuçları…

Göz altı torbaları ve morluklarınız ile vedalaşmak için hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişiklikleri sizler için derledik.

Tuzla vedalaşın!

Göz altı bölgesi vücudunuzun sodyum seviyesinin en düşük olduğu bölgelerden biri olduğu için gereğinden fazla tuz tükettiğinizde bu bölgelerde şişlik oluşması kaçınılmaz hale gelebilir. Bu nedenle tuz yüklü bir akşam yemeği yediğinizde sabah göz altı torbaları nız şişmiş olarak uyanabilirsiniz.

Alerjinizi yönetin!

Alerjilerin artış gösterdiği mevsimlerde burnunuz dışında en çok etkilenen organınız sürekli sulanan ve şişen gözlerimizdir.

Reflü

Bu dönemlerde hekiminizin önereceği alerji giderici ilaçlarla göz altı bölgesindeki şişliklerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle burun tıkanıklığına, sürekli hapşırmaya neden olan alerjiler gözlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyku pozisyonunuz göz altı torbaları nızın çoğalmasına neden olabilir!

Sağ ya da sol yanınıza yatanlardansanız, yerçekimi sıvıların göz altı derinizde toplanmasına neden olduğu için göz altı torbaları nız oluşabilir. Mümkün olduğunca sırt üstü ve başınızın altını yüksek tutacak şekilde yatmayı deneyin.

Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin.

Yatmadan önce silinmeyen makyaj göz ve göz çevrenize zarar vermesinin yanı sıra şişkinlik ve göz altı torbalarının artmasına da neden olabilir.

Alkolden uzak durun!

Alkol cildinizdeki nemi azaltır. Özellikle göz çevresindeki narin bölgenin nemi azaldığında göz torbaları oluşabilir. Yatmadan önce bir bardak su için ve göz çevrenize uygun bir nemlendirici kullanın.

Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun.

Vücudunu güneş ışığından korumak için yaptıklarınızı yüzünüz için de yapıyor musunuz? Çok fazla güneş, cildinizin sarkmasına, gözlerinizin kırışmasına neden olabilir. Yüzünüzü zararlı ışınlardan korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

Sigara içmeyin.

Sigara, cildinizi kurutur ve zayıflatır. Sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gözlerinize soğuk kompres yapın!

Gözleriniz şişiyorsa soğuk kompres yapın. Soğuk şişkinliği hafifletir. Bunun için soğutulmuş kaşık, salatalık dilimleri veya çay poşetlerinden yararlanabilirsiniz.

Göz kremi kullanın.

Göz altı morluk ve şişliklerinizi gidermek için hekiminizin önereceği göz kremlerini kullanın. Kulaktan dolma bilgilerle kullanacağınız hemoroid kremleri göz çevresindeki cildinizi tahriş edebilir. Bunun yerine bir retinol göz kremi deneyin.

Lupus belirtileri nelerdir. Lupus’un kelime anlamı kurttur ve ciltteki kızarıklığı ifade eder. Lupus hastalığı, yalnızca cildi değil bütün vücudu etkiler. Lupus hastalığının başlamasında ve devam etmesinde genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülüyor. Peki lupus hastalığının belirtileri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Lupus hastalığı nedir? Vatandaşlar internetten lupus hastalığı nedir, lupus hastalığının belirtileri nelerdir sorularının cevabını araştırıyor.

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) ya da yaygın lupus kızarıklığının sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Lupus Ne Demek ?

Lupus sözcüğü, Latincede “kurt” anlamında olup ciltte çıkan yaraların tahrip edici özelliğini ifade eder. 1872 yılında Kaposi, hastalığın sadece cildi değil vücudun değişik organlarını etkileyen bir hastalık olduğunu fark etmiştir.

SLE’nin başlamasında ve devam etmesinde genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Siyah ırkta, uzak doğuda ve Amerikan yerlilerinde, bazı ailelerde SLE sıklığında artma olduğu gösterilmiştir.

Eğer bir aile bireyinde SLE varsa, tek yumurta ikizlerinde SLE gelişme riski yaklaşık %30 ve diğer birinci derece akrabalar için %5 artmıştır.

Çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı olan bireylerde tetikleyici rol oynadığı düşüncesi ağır basmaktadır.

Bu faktörler içerisinde özellikle viruslar, ultraviyole ışığı ve ilaçlar sayılabilir. SLE gelişmesinde kadın cinsiyeti de önemli bir risk faktörüdür.

Lupus Belirtileri Nelerdir ?

Hastalığın başlangıcında hastalarda yorgunluk ve eklem şişmesi gibi bir veya iki yakınma olur. Sonra SLE’nin diğer özellikleri gelişebilir. Tutulan organlara göre hastalığın şiddeti hastadan hastaya değişir.

Lupus hastalığı tamamen ortadan kalkmayan ancak alevlenen ve sönen, belli dönemlerde ilaçlarla yatıştırılması gereken bir hastalıktır. Tanı konduğunda çoğu hastada yorgunluk, ateş ve kilo kaybı gibi yakınmalar görülür.

Lupus belirtileri nelerdir ? SLE‘li hastaların yaklaşık %90’ında ilk yakınma eklem iltihabı (artritis) veya eklem ağrısıdır (artralji). Lupus’a bağlı eklem iltihabı çoğunlukla eklemlerde kalıcı hasar ya da şekil bozukluğuna neden olmaz. Deri, saç ve vücudun ıslak yüzeylerinde (mukoza) görülen bozukluklar SLE’nin ikinci en sık görülen belirtileridir (Hastaların %85’inde).

Hastalığın başlangıcında hastalarda yorgunluk ve eklem şişmesi gibi bir veya iki yakınma olur.

SLE’de birçok değişik tipte deri belirtileri görülebilir. Her iki yanak ve burun köprüsünü kaplayan, burun ve dudak arası oluklarda görülmeyen, karşıdan bakınca gövdesi burun olan bir kelebekmiş gibi görünen kırmızımsı döküntü (malar döküntü) olabilir.

Ayrıca kurdeşen, sivilce, çıban benzeri yaralar, harita tarzı görünüm, cilt altı yağ dokusu iltihabı(inflamasyon’u), saç dökülmesi gibi diğer deri belirtileri de görülebilir. Bazen ağız ya da burun içinde zaman zaman acı verebilen yaralar çıkabilir. Raynaud belirtisi görülebilir (“reyno” okunur, soğukta el veya ayakta ortaya çıkan beyazlaşma, morarma ardında kızarma anlamına gelir).

Hastaların %50-60’ında fotosensitivite (ışık duyarlılığı) bulunur.Güneş ışınları ile cilt yakınmaları artabilir ayrıca genel olarak hastalıkta da alevlenme görülebilir. Yaklaşık %50 hastada klinik olarak belirgin böbrek tutulumu olur. Böbrek yetmezliği SLE hastalarında önemli bir ölüm nedenidir.

SLE’de akciğer, kalp veya karın zarı iltihabı ortaya çıkabilir. Nefes almakla,öksürmekle artan yan ağrısına neden olabilir. Buna rağmen akciğer filmlerinde bozukluk görülmeyebilir. SLE kalbin tüm tabakalarında iltihaplanmaya neden olabilir. Libman sacks endokarditi (kalbin iç tabakasının iltihabı) SLE’nin tipik kalp bulgusudur. Lupusta kalp kapakçığı hastalığı da görülebilir.

Ambalajlı gıda ve içeceklerdeki tuz azaltılacak. Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan Sodyum/Tuz Azaltma Protokolü kapsamında; paketli gıdalardaki tuz oranı 2023’e kadar kademeli olarak düşürülecek.

Ambalajlı Gıda ve içeceklerdeki Tuz Azaltılacak

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı’nca beslenmeye bağlı kronik hastalıkların önlenmesi çalışmaları kapsamında; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında protokol imzalandı. 2018-2023’ü kapsayan protokole göre firmalar, ambalajlı gıda ve içeceklerde her yıl tuz miktarını kademeli olarak azaltmayı kabul etti.

Protokol kapsamında, 18 kategoride yer alan gıda ve içeceklerde tuz oranı düşürülecek.

Bu kategoriler peynir, zeytin, baharat, hazır çorba, et, tuzlu soslu kuruyemiş, hazır turşu, cips, bisküvi-kek-kraker, süt ürünü, yağ ve margarin, makarna ve erişte, hazır öğün, kahvaltılık gevrek, balık ürünü, kümes ürünüyle sos ve çeşniler olarak belirlendi.

İmzalanan protokol, iş yerlerinde aşırı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmaların ve fiziksel aktiviteyi destekleyen faaliyetlerin gerçekleştirilmesine de imkan tanıyor.

Tuz azaltma çalışmaları kapsamında başarılı örnekler, Sağlık Bakanlığınca hazırlanacak bir internet sayfasından duyurulacak.

‘TÜRKİYE’DE TÜKETİLEN TUZ MİKTARI, TAVSİYE EDİLENİN 2 KATI’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), günlük kişi başı tuz tüketiminin 5 gramın altında olmasını öneriyor. Bu miktar bir tatlı kaşığı veya tepeleme bir çay kaşığına denk geliyor. Aşılmaması önerilen bu miktar, yemeklere sonradan eklenen tuzu değil gün içinde tüm besinlerle alınan toplam tuz miktarını ifade ediyor.

Sağlık Bakanlığı ile DSÖ iş birliğinde gerçekleştirilen 2017 Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması’na göre; Türkiye’de günlük kişi başı tuz tüketimi ise 9,9 gramı buluyor.

Öte yandan, yine Sağlık Bakanlığı-DSÖ iş birliğinde hazırlanan; Türkiye Bulaşıcı Olmayan Kronik Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü için Yatırım Gerekçeleri Raporu’na göre; tuz azaltma müdahalelerine harcanan her 1 lira için 15 yıllık dönemde beklenen tasarruf miktarı 88 lira. Birçok bilimsel araştırma, tuzun aşırı tüketiminin kan basıncını yükselttiğini; hipertansiyon sonucunda inme, kalp krizi, kalp yetmezliği; ve böbrek hastalıklarının görülme sıklığını artırdığını ortaya koyuyor.

Aşırı tuz tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı; vücuttan kalsiyum atımını kolaylaştırarak kemik sağlığını olumsuz etkileyebildiği; şekerli gıdalarla beraber obezite sorununa sebep olabildiği biliniyor. Bu nedenlerle beslenmeye bağlı kronik hastalıkların önlenmesinde diyetle sodyum/tuz alımının azaltılması öneriliyor.

Hipotermi nedir ve hipotermi tedavisi nasıl yapılır. Hipotermi, vücut ısısının düşmesi sonucu meydana gelir. Kişinin vücut ısısı 37°C olan 35 °C’nin altına düşmüşse hipotermi geçirdiği anlamına gelir. Peki hipotermi durumunda ne yapılması gerekiyor?

Hipotermi Nedir ve Hipotermi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hipotermi nedir ve hipotermi tedavisi nasıl yapılır ? Hipotermi en çok soğuk hava koşulları ile soğuk suya girildiğinde oluşur. 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C’nin altına düşmesi durumunda meydana gelir. Vücut ısısı 32-35 derecede bilinç kaybı, daha aşağı düşüşlerde ölüm gerçekleşir. İşte hipotermiye dair bilinmesi gerekenler…

Hipotermi Nedir ?

Hipotermi, 37 °C olan normal vücut sıcaklığının, 35 °C’nin altına düşmesi halinde meydana gelen rahatsızlık. Genellikle yağmur, rüzgâr, kar veya soğuk suya maruz kalma gibi faktörler tarafından tetiklenir.

İnsan vücudu bulunduğu ortamla ısı alışverişine girer ve bu alışverişten ortamın ısısına göre etkilenir. Ortam sıcak ise vücut ısınır, soğuk ise üşür. Örneğin; bir insan soğuk suya çıplak olarak girdiğinde vücudu suya hızla ısısını verir ve vücut ısı kaybeder. En sıcak havalarda bile çok uzun süre suda kalındığında üşüme olmasının nedeni budur.

Ayrıca, birçok deniz kazasında çok kişi boğulmadan ziyade vücut ısısına bağlı ölüm, yani hipotermi yüzünden ölmüştür. Vücudun bu ısı alışveriş hızı, ortamlar arasındaki ısı taşınım katsayısına göre değişir. Örneğin, vücut denizde normal havadakine göre daha hızlı ısı kaybeder, çünkü denizin ısı taşınım katsayısı değeri daha yüksektir.

Bir insan civa dolu bir havuza düşse 5-10 dakika sonra hipotermiden ölür; çünkü cıvanın taşınım katsayısı değeri, denize göre çok daha büyüktür. Bir insanın ısı kaybı başladığında vücudun standart ısı seviyesi düşer. 32-35 derecede bilinç kaybı, daha aşağı düşüşlerde ölüm gerçekleşir.

Hipotermi genellikle vücut sıcaklığının 35.0 °C (95.0 °F) altına düştüğü durumlarda, iç organların sıcaklıkları baz alınarak sınıflandırır.

Bir diğer sınıflandırma sistemi ise İsviçre Derecelendirme sistemidir. Bu yöntem iç organların sıcaklık durumuna göre verdiği tepkilerden yola çıkarak sınıflandırma yapar. Sağ tarafta Hipotermi İsviçre Derecelendirme sistemine ait detaylı tablo yer almaktadır.

Hipotermi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

‘Hiportermi’ geçiren kişilere ilk müdahalenin en kısa sürede yapılması gerekiyor. Hiportermi geçiren kişiyi ılık bir oda ya da barınak içine alın. Islanmış bütün giysilerini çıkarın. Önce vücudun baş, ense, göğüs ve karın gibi orta kısımlarını ısıtın, varsa elektrikli battaniye kullanın.

Yoksa birkaç kat battaniye, kumaş, havlu ya da çarşafın altında kişiyi kendi vücudunuzla ısıtın. Kişinin bilinci yerindeyse sıcak içecekler içirin. Alkollü içki vermeyin. Vücut sıcaklığı yükselince baş ve boyun da dahil olmak üzere kişiyi kuru bir battaniyeye sarın. En kısa zamanda doktora başvurun.

Kaynak: Habertürk

Источник: https://www.rumico.com.tr/goz-alti-torbalari-1708/

Gözaltı torbaları ile vedalaşın

Gözaltı Torbalarınızla Vedalaşmanın İpuçları…

İnsanın kendini ifade etmesi ve duygusal mesajlar iletmesinde gözlerin anahtar rol oynadığına dikkat çeken Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, “Genetiğe, dış etkenlere ve yaşlanmaya bağlı olarak göz çevresinde meydana gelen değişiklikler yüzde en erken fark edilen yaşlanma belirtisidir.

Göz çevresi cilt dokusu vücudumuzdaki en ince deridir. Gözaltındaki torbalanmaların farklı farklı sebepleri olabilir. Kötü beslenme, alkol, sigara, yoğun makyaj, az su tüketimi, aşırı tuz tüketimi, uykusuzluk, kitap, bilgisayar gibi göz yorgunluğu gözaltı torbalanmasının belirgin sebepleri arasında sayılabilir.

Bu sebeplerle oluşan torbalanmaları alınacak tedbirlerle minimalize etmek kişinin elindedir. Öte yandan, yıllar hızla akıp geçiyor ve yaş alma devam ediyor.

Yaşlanmaya bağlı olarak deri elastikiyetini kaybeder ve gözyaşı kesesi belirginleşir ki bu da gözaltı morluklarının ve torbalanmalarının oluşması, zaman içinde artması için yeterli diğer bir sebep” dedi.

Genetik faktörlere bağlı olarak genç yaşlarda da bu deformasyonların görülebildiğini ve yaşın ilerlemesi ile tablonun daha ciddi bir görünüme ulaşabildiğini aktaran Özcan, “Altın iğne tedavisi ile cilt altı doku ve cilt yüzeyi uyarılır.

Bu uygulama ‘Termal Yeniden Yapılandırma' sağlayarak kollajenin ve elastik liflerin üretilmesini tetikler. Lifting etkisi bu alternatif, erken dönemdeki gözaltı torbalanmasının tedavisinde medikal çözüm olarak etkin kullanılır.

Sarkmalar ve torbalanmaların belirginleşmeye başladığı 40 yaş üzerindeki kişilerde ise göz kapağı ve göz çevresi estetiği ile tatminkar sonuçlar alınabilir. Cerrahi teknikler ile bağ ve kas dokusu onarımı sağlanır.

Gözlerde çarpıcı bir gençleştirme yapılmış olunur ve kişi tazelenmiş bir görüntüye kavuşturulur” şeklinde konuştu.

Özel Teknoloji Fen Okulları, 7 ayrı branş ve iki dönemden oluşan yaz okullarının startını 2 Temmuz'da veriyor.

Bursa'da Sadeleştirilmiş ve anlaşılır bir eğitim modeli ile 17 bin 500 metrekare üzerine kurulan Özel Teknoloji Fen Okulları, yaz kampında da öğrencilerini hayal dünyasında teknolojiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

5-13 yaş arası 2 Temmuz – 20 Temmuz arası ile 23 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında iki ayrı dönemde yaz okulu programı oluşturuldu.

Amaçlarının deneyimli öğretmenler eşliğinde öğrencilerin bir yıl süreyle edindikleri kazanımları pekiştirmek ve yetenekleri doğrultusunda yeni kazanımlar sunmak olduğunu belirten Özel Teknoloji Fen Okulları Genel Koordinatörü Orhan Karakoç, “Bilişim ve kodlama, fen bilimleri, müzik, resim, spor, yüzme ve binicilik gibi branşlarda tüm öğrencilerimize eğitim vereceğiz. Onların yetenekleri doğrultusunda etkinlikler ve aktiviteler gerçekleştireceğiz. Bir yıl boyunca aldıkları eğitimleri ve bilgileri pekiştirerek gelecek yıla daha iyi olmaları konusunda hazırlayacağız” dedi.

Yaz okullarının sadece Özel Teknoloji Fen Okullarının öğrencilerine değil tüm öğrencilere açık olduğunu ifade eden Karakoç, “Özellikle de anne ve babası çalışan tüm çocuklarımız kampa katılabilir. Hem onların zamanlarını en iyi ve kaliteli şekilde kullanmış olacağız hem de çalışan anne babaların gözleri arkada kalmamış olacak” şeklinde konuştu.

Yaz okullarına katılan tüm öğrencilerin ulaşım, kahvaltı, öğlen ve ikindi yemeklerini karşılayacaklarını söyleyen Orhan Karakoç, “Özellikle de çocuklarımızın sabah kahvaltılarına çok dikkat ediyoruz.

Bu konuda öğrencilerimizin kahvaltı ve beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlayacağız. Eğitimin birinci kuralı sağlıklı bireyler yetiştirmektir.

Bu nedenle üzerime düşen onların sağlıklı, dinç ve zinde vücutlara ve zihinlere sahip olmaları için her türlü fedakarlığa hazırız” dedi.

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Page 4

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Page 5

Bursa'da alacak verecek davası yüzünden dün güpegündüz GSM bayisinde 1 kişiyi öldürüp 2 kişiyi ağır yaralayan şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan meydanda bir GSM firmasına ait bayide çıkan silahlı kavgada Murat Yenikapı (43) eski ortağı Nedim Vural B. tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada Yenikapı'nın 2 akrabasını da silahla yaralayıp kaçan şüpheli, polis tarafından yakalandı.

Olay, dün saat 14.15'te, merkez Osmangazi ilçesi kent meydanındaki, bir GSM firmasına ait bayide meydana geldi. Eski ortaklar arasında çıkan kavgada Nedim Vural B.

, Murat Yenikapı'yı tabancayla vurarak öldürdü, akrabası olan Abdullah ve Abdurrahman Yenikapı'yı da yaraladı. Yaralılar ambulanslarla Muradiye Devlet Hastanesi ile yakında bulunan bir özel hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Olay sonrası kaçan şüpheli, polis tarafından silahıyla birlikte yakalandı.

Emniyete götürülen Nedim Vural B.'nin ifadesinde, “Dükkan zaten benimdi, yetkili bayiliği ben aldım.

Bunlara daha sonra sattım fakat paramı vermediler, paramı istemeye gittiğimde küfürlü konuşmaya başladılar. Ben de silahımı çıkarttım ve onları vurdum” dediği öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık raporuna götürülen Nedim Vural B., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cazaevine gönderildi.

Page 6

bölge milletvekili adayı Ahmet Yelis, seçim çalışmalarına Bursa Yenişehir'de devam ediyor. Yelis, Türkiye'de yaşayan Uygur Türklerine vatandaşlık verilmesini istedi.

Yenişehirli vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Milletvekili Adayı Ahmet Yelis,”Bizimle hemen hemen aynı dili konuşan resmi sayıları 12 milyon gayrı resmi sayıları 24 milyondan az olmayan UYGURLAR hem soydaşımız, hem de dindaşımızdır. Son günlerde Uygur İslam alimlerinden Abdulehad Barat Mahsum (86) hapishanede şehit edildiği haberleriyle gündeme taşınan Uygurlar zulüm altındadır.

Çin devleti Müslüman Uygur Türklerine öz vatanlarında insanlık dışı zulümler yapıyor. Katliamlar, toplama kampları, ramazanda zorla içki içirme, Uygur kızlarını zorla Çinlilerle evlendirme, asimilasyon politikası izliyorlar. Türkiye'den gönderilenler hemen hapse atılıyor, öldürülüyor.

Çin ile ticari ilişkilerini düşünerek hiç bir İslam ülkesi Uygurlara uygulanan zulmü gündemine almıyor, almaktan kaçınıyor. Avrupa'ya veya başka bir ülkeye giden Uygur ve Kafkasyalılar önce mülteci statüsüyle kamplara alınıyor, belirli bir maaş bağlanarak çocuklarının eğitim hakları ve kalma yerleri yaklaşık 3 yıl boyunca garanti edilmiş oluyor.

Üç yıl sonunda uygun görülenler çalışma izni alarak o toplumun iş gücüne katılıyor. Nedense biz, ne Kafkasyalılara ne de sırada bekleyen Uygur ve Özbeklere, bırakın vatandaşlık hakkını vermeyi onlar için uluslararası mülteci hukukunu bile işletmiyoruz. Türkiye zulme uğrayanlara kapılarını bugüne kadar açmış, açık kapı politikası izlemiş bir büyük devlettir.

Bu sebeple, dini, milleti ne olur ise olsun, bu soydaşlarımızın, dindaşlarımızın da Türkiye'de yaşayan Suriyeli, Bulgar, Makedon, Batı Trakyalı kardeşlerimiz kadar yaşama hakkı vardır” dedi.

Bursa Milletvekili Adayı Ahmet Yelis ailesi ile birlikte Yenişehirli vatandaşları ziyaret ederek oy istedi.

Источник: https://www.iha.com.tr/bursa-haberleri/gozalti-torbalari-ile-vedalasin-2029349/

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm Tedavisi

Gözaltı Torbalarınızla Vedalaşmanın İpuçları…

göz altı torbaları nasıl geçer

Sağlıklı, gülen bir yüze, rengarenk gözlere sahip olsanız da; göz çevrenizdeki siyah halkalar, göz altı torbaları her zaman sizin için sorun teşkil edecektir.

Akşamdan kalma görüntüsü veren, sanki hastalıktan yeni çıkmış bir yüz izlenimi veren göz altı çevresi problemleri için en pratik çözüm yollarını sizin için araştırdık.

Göz altı torbaları nasıl geçer, göz altı torbaları tedavisi, göz altı torbaları için bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdaki yazımızda ayrıntılı olarak yer alıyor.

Göz Altı Torbalarına Bitkisel Çözüm

Göz altı torbaları, göz altında meydana gelen siyahlıklar, şişkinlik bizleri yaşlı ve yorgun hatta hasta gibi göstermektedir. Göz altı torbaları nasıl geçer konulu yazımızda, göz altı torbalarının giderilmesi için, siyahlıkların yok edilmesi için bitkisel yöntemlerin yanında beslenme ve yaşam biçiminize ilişkin ipuçlarından da bahsetmeliyiz öncelikle.

Göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbaları neden olur diye düşünürsek, en çok yorgunluk, stres nedeniyle ve de genetik faktörlerin sebep olduğu yaşlanma belirtileri cevap olarak karşımıza çıkar. Yorgunluk, akşamdan kalma, düzensiz bir hayat en büyük sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin uzun saatler bilgisayar başında olmak, tv seyretmek, uykusuz kalmak, göz altı torbalarını tetikleyen sebeplerdendir.

Göz altı torbaları, göz altında bulunan yağ keseciklerinin fıtıklaşmasından dolayı oluşur. Aslında bu yağ kesecikleri göz çevresinde bulunan bir çok kasın arasında bir tampon görevi görmektedir. Zaman içinde bağ dokusu ve deri gevşerse, kaslar uzun süre kasılı kaldığından dolayı bu göz torbalarında fıtıklaşmalar meydana gelir.

Stresli bir yaşam, kaslarda kasılmayı arttıracağından dolayı, keseciklerin üzerine basınç yaparak bunların fıtıklaşmasına sebep olur.

Diğer bir etken de genetik faktörlerdir. Eğer ki annemizde, onun annesinde bu şekilde bir göz torbası oluşumları var ise, bizimde böyle bir durumla karşılaşmamız çok büyük bir olasılıktır.

Göz altı torbaları bazı hastalıkların belirtisi olabilir

Göz altı torbaları, göz çevresindeki siyahlaşmalar, bir hastalığın nedeni de olabilir.

Çünkü göz altı torbaları, doktorları böbrek hastalığının varlığı konusunda uyaran etkenlerden birisidir.

Göz altı torbaları aşırı tuz tüketimi sonucunda vücutta sıvı birikmesine sebep olup, böbreklerin aşırı yorulmasına sebep olacak bir takım hastalıkların belirtisi olabilir.

Göz altı torbalarına bitkisel tedavi

Göz altı torbalarını tedavisi için yaşam biçimimizde de değişiklikler yapmamız gerekir.

 • İlk olarak yiyeceklerinizde kullandığınız tuzuazaltmalısınız. Çünkü tuz aslında göz altı şişkinliklerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Tuz aynı zamanda yüksek tansiyon nedenlerinin de başında gelir. Gün içinde eğer tuzlu gıdaları çok tüketirseniz, hele ki bu bir günden daha fazla sürerse, ertesi gün sabah kalktığınızda belirgin bir şişkinlik göreceksiniz. Göz altı şişkinliği, yorgun görüntüyü azaltmak istiyorsanız gün içinde tükettiğiniz tuzu azaltmalısınız.
 • Alerjiniz var ise, alerjenlerden uzak durmaya çalışın. Eğer kronik alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu konuda dikkat de etmiyorsanız, ilk etkilenecek organlarınız gözleriniz olacaktır. Sulanmış, şişmiş gözler, göz torbaları istemiyorsanız alerjenlerden uzak durmalı ve doktorunuzun verdiği alerji ilaçlarını düzgün kullanmalısınız.
 • Sinüsleri tıkalı olan insanların sinüsleri açması da göz altı şişliğini gideren diğer bir yöntem olarak önerilebilir. Sinüzitten muzdaripseniz, göz altlarınızın, göz ve kaş çevrenizin dolması, şişmesi, siyahlaşması mümkündür. Tuzlu su solüsyonları kullanarak burun ve geniz bölgenizi temizlemek, göz altı torbalarının, siyahlıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Sürekli burnu tıkalı insanların göz altı torbalarının daha belirgin olduğunu gözlemleyeceksiniz.
 • Rahat bir uyku almaya çalışın. Yatmaşeklinizden, yastığınızın yüksekliğine kadar bir dizi sizin rahat uyku çekmenizi sağlayacak önlemler alın. Göz altı torbaları ile uyanmak istemiyorsanız,yüzükoyun yatmaktan vazgeçin.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeye özen gösterin. Özellikle göz çevresi makyajıyla uyumayın. Cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici kullanarak göz makyajınızı çıkarıp, uyuyun. Makyajla uyumak başlı başına cildi erken yaşlandıran bir etkendir, bunu unutmayın.
 • Özellikle alkolden (ve sigaradan da uzak durmalısınız ) uzak durmaya çalışın, gün içinde çok geç saatlerde alkol alıp, yorgun bir halde uyursanız, ertesi sabah vücudun bu yorgunlukla başa çıkamadığını ilk olarak göz altı torbalarından anlayacaksınız. İçmek zorunda kalırsanız, çok geç saatlerde yatmadan önce mutlaka içmeyi kesin, bol su alın yatmadan önce ve yatağa o şekilde girin. Ayrıca bir önlem olarak da makyajınızı temizledikten sonra koruyucu bir nemlendiriciyi gözlerinizin çevresine sürmelisiniz.
 • Göz çevrenizi korumak için güneşinzararlı ışınlarından mutlaka korunun. Güneş kremi için kaliteli bir yüz güneş koruyucusu edinin. Göz çevresi vücudumuzda en çabuk kırışan bölgedir, bunu unutmayın. Her gün dışarı çıkmadan mutlaka göz çevreniz ve yüzünüz için güneş koruyucu bir krem kullanmayı kural haline getirin. Ayrıca kullandığınız güneş gözlüğünüz gözlerinizin etrafını tam kapatacak genişlikte olmalı.
 • Beslenme biçiminde mutlaka bol kalojen arttırıcı gıdalar tüketin. Çünkü kolojen proteinli gıdalar vücudumuza, cildimize elastikiyet vermektedir. Ölü hücrelerden arınmamızı sağlamaktadır. Yaşlandıkça kalojen oranı vücudumuzda gittikçe azalmaktadır. Bu nedenle cildimizin elastikiyeti azalmaktadır yaşla birlikte. Bu nedenle kalojen depolayacak gıdalara yönelmeli, bu gıdaları sürekli bir biçimde vücudumuza almalıyız.  Böylece cildimiz daha dayanıklı, elastik ve gergin olacaktır. Bunun için, tavuk suyu, sarımsak, ıspanak, portakal, somon gibi kalojen artırmaya yardımcı gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz.

Aşırı su tüketmek de göz altı torbalarına sebep olur bunu unutmayın. Ayıca aşırı yağlı kremleri göz çevrenize asla sürmeyin.

Göz altı torbaları için evde göz maskesi uygulaması yapabiliriz. Soğuk ve buz içeren bu maskeleri yaklaşık on dk. kadar gözlerimizde tutmak, göz altı dokusunu sıkılaştırmaya göz altlarımızda rahatlamaya yardımcı olacaktır.

Soğuk patates dilimleri, salatalık dilimleri de maske şeklinde gözlerimizde tutulabilir.

Soğuk çay maskesi de göz altı torbalarının giderilmesi için diğer bir yöntemdir. Bir miktar pamuğa batırılmış demlenmiş siyah çay ile gözlerin yaklaşık on onbeş dk. kadar dinlendirilmesi faydalı olacaktır.

Göz altı torbalarının bitkisel çözüm tedavisi

Göz altı torbaları için bitkisel tedavi, doğal tedaviler de bulunmaktadır. Örneğin patates halkaları salatalık halkaları ile soğuk kompres uygulamak bir  çözümdür.

1 yemek kaşığı kadar badem yağı, bir yemek kaşığı kadar soya yağı ve bir yemek kaşığı kadar avokado yağını karıştırın bir kapta. Sonra bunu haftada üç kez yatmadan önce göz çevrenize dairesel hareketler ile masaj ile yedirin. Sabah ise ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın, yumuşak bir havlu ile güzelce kurulayın.

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü uygulayabilirsiniz. Bir su bardağı suyu kaynatalım, bir tatlı kaşığı lavanta bitkisi ilave ediyoruz. On dakika kısık ateşte kaynatıyoruz, sonra ateşten alıp süzüyoruz. Süzdükten sonra ılınmaya bırakıyoruz. Akşam yemeklerinden iki saat sonra bir çay bardağı içiyoruz.

Göz altı torbaları ibrahim saraçoğlu kürü olarak ikinci bir önerimiz de, üzüm çekirdeği yağı soğuk pres; her akşam yatmadan önce bir miktar soğuk pres üzüm çekirdeği yağını parmak uçlarımıza alarak, göz çevremize masaj yapıyoruz.

Göz altı torbaları nasıl tedavi edilir

Eğer göz altı torbalarınız, düzensiz yaşama, alkol, bilgisayar kullanmak, beslenme gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, tedavi olarak genellikle düzenli yaşam, iyi uyku, kremler, göz maskeleri, bakım ürünleriyle tedavi edilebilir.

Eğer göz torbalarınız genetik faktörlerle ilgili ise, yaşlanma sonucu artık kaçınılmaz ise bunun için basit cerrahi yöntemler uygulanabilir. Plastik cerraha başvurularak, göz çevresi estetiği ile göz torbalarının neden olduğu görüntüden kurtulmak mümkündür.

Источник: http://saglikloji.com/goz-alti-torbalari-nasil-gecer-bitkisel-cozum-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.