Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

içerik

Miyop ve Astigmat Arasındaki Farklar ve Tedavi Yöntemleri

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Göz insan vücudunun en önemli ve hassas organlarından biridir. Gözdeki sorunlardan en sık karşılaşılanları miyop ve astigmattır. Ancak bu iki hastalık birbiri ile karıştırılabilmektedir.

Miyop ve Astigmat Arasındaki Farklar

Göz vücudumuzda en çok dikkat etmemiz gereken organlardan biridir ve oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Yaşamsal kalitemizi doğrudan etkileyen bu organ bazen genetik unsurlar sebebiyle bazen de günlük hayatımızda yaptığımız yanlışlar sebebiyle hasar alabilir. Bu durum görme yetimizi kaybetmekle dahi sonuçlanabilir. 

Günümüzde gözümüzü yoracak bilgisayar ve cep telefonu gibi unsurlar günlük hayatımızda gereğinden fazla kullanıldığından göz hastalıklarına maruz kalan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bir çok hasta yaşam kalitelerini yükseltici nitelikte iyi sonuçlar veren tedaviler ile sağlıklarına kavuşmaktadır. 

Miyop ve astigmat en sık rastlanan ve bir çok hasta tarafından karıştırılabilen hastalıklardır. Her ikisi de görme fonksiyonlarındaki yetersizlik sonucu ortaya çıksa da etkileri farklıdır. Miyop ve astigmat arasındaki en temel fark miyop bir kimse uzağı görmekte zorlanırken astigmat hastası bir kimse bulanık görme ve netlik problemi yaşar.

Ayrıca cisimleri yamuk görme durumuyla karşılaşır. Her iki hastalıkta da dereceli gözlük tedavisi işe yaramaktadır. Miyop hastası kimselerde genellikle numaraları 3.00 ile 5.00 derece arasında sorun tespit edilebilir. Ancak astigmat hastalarında numaraları 0.50 dereceden 4.00 dereceye kadar daha geniş bir yelpaze ortaya çıkar. İlerlemiş vakıalarda bu değerler 4.

00 derecenin üzerine de çıkabilir. 

Miyop Belirtileri

Görme eylemi ışığın korneadan geçerek lens tabakasında kırılıp beynin arka kısmındaki görme noktasına iletilmesiyle gerçekleşir. Bu aşamalar kusursuz gerçekleştiğinde beyin görüntüleri net olarak algılayabilmektedir. Ancak bazı kimselerde lenste ışık doğru kırılamaz ve bu durum kişinin özellikle uzak mesafedeki cisimleri net görememesine neden olur. 

Kişinin uzaktaki cisimleri net görememe durumuna miyopi denir. Rutin göz muayenesinde ortaya çıkabilir. Standart bir göz testi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Başlangıç seviyesinde ve fazla ilerlememiş vakıalarda dereceli gözlük kullanımı ile ışığın doğru kırılması sağlanabilir ve uzun vadede bu hastalık başarı ile tedavi edilebilir. 

Başlangıç seviyesinde teşhis koyulan bir miyobi vakıası doğru tedavi ile tamamen sonlandırılabileceği gibi geç kalınmış vakıalarda tedavi sürecinin sonunda gözün numarasında yeniden artış gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu hastalığın katarakt sorunu yaşayan bireylerde de sıkça görüldüğü tespit edilmiştir.

En belirgin belirtisi en az 45 cm uzaklıktan küçük yazıların okunamaması olarak ortaya çıkar. Bu nedenle hastaların net görebilmek için göz kısma refleksi geliştirdikleri gözlenmiştir. Hastaların bir çoğunda gözün arka tarafından seyreden baş ağrısı tespit edilir. Gözün derecesine göre bu hastalık derecelendirilmektedir.

Referans aralıkları aşağıdaki gibidir. 

Astigmat Belirtileri

Görme unsurunun temel yapılarından biri olan korneanın yapısı tam küre biçimindedir. Ancak bazı nedenlerle kişilerde bu yapı oval bir biçim alabilir. Bu durumda ışık kırılmasının yetersizliği sonucu kişi cisimleri bulanık ve yamuk görmeye başlar. Yakın veya uzak far etmeksizin her açıda bu sorun görme kalitesini etkileyecektir. 

Yapılan araştırmalara göre bir miktar astigmatizmanın herkeste görülebildiği tespit edilmiştir. Ancak göz numarasındaki dereceye göre hastalığın şiddeti farklılık göstermektedir. Astigmatta ortaya çıkan belirtiler diğer sorunlarında habercisi olabilir. Bu sorun tek başına ortaya çıkabileceği gibi hipermetropi veya miyopi ile birlikte de görülebilir.

Kişinin yaşamı boyunca her yaşta ortaya çıkabileceği gibi dereceleri de her evrede artış gösterebilir. Ancak miyopiye oranla en önemli farkı her evrede tedavisi çeşitli yöntemlerle mümkündür.

Eğer hastada hipermetropi veya miyopi ile birlikte seyreden bir durum yoksa ve hastanın yaşam kalitesini etkilemiyorsa gözlük kullanımı şart değildir. Ancak ilerlemeye müsait vakıalarda gözlük, lens veya gerekli görülürse cerrahi müdahale uygulanabilir.

İlerlemiş vakıalarda baş ağrısının da eşlik ettiği gözlemlenmiştir. 

Tedavi Yöntemleri

Her iki sorun içinde hastalığın boyutuna göre yani gözün derecesine göre teşhis ve tedavi uygulanır.

Miyopi ile karşı karşıya olan hastalarda en sağlıklı tedavi yöntemi düzenli gözlük kullanımı iken astigmatizma sorunu olan hastalara kontakt lens kullanımı veya çizdirme olarak da adlandırılan refraktif cerrahi yöntemi uygulanabilmektedir.

 Refraktif cerrahi yöntemi günümüzde ileri teknolojik lazer cihazlarla uygulanmaktadır. Özellikle göz eğitim ve araştırma hastanelerinde bu işlem güvenle yapılmakta ve oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. 

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //gozebak.com/miyop-astigmat.html

Cine Lensler ile Fotoğraf Lensleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Cine Lensler ile Fotoğraf Lensleri Arasındaki Farklar Nelerdir? Bu hafta bu konuyu ele alacağız. Son yıllarda sinema kameralarının ucuzlamasıyla birlikte sinema lenslerini de sıkça duymaya başladık.

Daha önceleri sadece büyük sinema ve dizi setlerinde görebileceğiniz bu yüksek kalite lensler, zamanla ucuzlamaya ve birinci kullanıcı seviyesine inmeye başladı. Bu yazımızda, sinema lenslerinin teknik özelliklerinden, standart lenslerden farklarına kadar bir çok konuya değineceğiz.

İsterseniz Cine Lensler ile Fotoğraf Lensleri Arasındaki Farklar Nelerdir? yakından bakalım.

Sinema Lenslerinin Özellikleri

Sinema lenslerini, fotoğraf lensleriyle karşılaştıran bir çok yazı ve videoyla karşılaşmışsınızdır. Genellikle bu video ve yazılar arada görüntü kalitesi anlamında bir fark olmadığını göstermek amacıyla hazırlanır. Örneğin ”5000$ lens vs 500$ lens” gibi başlıklarla pahalı sinema obektiflerinin görüntü kalitesi açısından ucuz objektiflerden hiç bir farkı olmadığı söylenir.

Durum peki böyle midir? Bazen evet, bazen hayır. Sinema lensi demek muhteşem kaliteli merceklerden üretilmiş çok pahalı objektif demek değildir. Evet bazı cine lensler öyledir fakat cine lenslerin esas tanımı, ”sinema ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına yüksek teknoloji kullanılarak üretilmiş lenslerdir”.

Piyasada cine lens olarak satılan ama bir cine lenste olması gereken 10 koşuldan sadece bir iki koşulu sağlayabilen sözde cine lensler de vardır. Üreticiler lensi biraz daha fazla ücretle satabilmek yada lenslerini daha kaliteli göstermek için böyle bir yola başvururlar.

Örneğin; Samyang’ın cine serisi adıyla sattığı lensler aslında fotoğraf lensine focus çarkı eklenerek oluşturulmuş lenslerdir. Yani fotoğraf lensinden bir farkı yoktur. (Yine de aşırı işlev ve düşük diyafram sağlaması sebebiyle Samyang’ın cine lenslerini severek kullanıyoruz.

)

Samyang Cine Lens Serisi

Yapı

Sinema lenslerinin yapısı görüntülerinden de anlaşılacağı üzere fotoğraf lenslerinden biraz farklıdır. Örneğin; fotoğraf lenslerinin bazılarında net atarken çok az da olsa yakınlaşma olur. Bir cine lenste böyle bir durum olmamalıdır. Bu sebeple cine lensler daha büyük tasarıma sahiptir.

Daha büyük tasarıma sahip olması sebebiyle cine lensleri kameraya takarken genellikle destekleyici ağırlık ve ekipmanlar kullanılır.

  Bir cine lens setindeki lenslerin, ağırlıkları birbirine yakın olmalıdır yoksa her seferinde bu sabitleyici aparat ve kameranın tripod üzerindeki dengesi değişeceğinden zaman kaybı yaşanır.

Sinema lensleri pahalı olmaları sebebiyle genellikle kiralama yolu ile elde edilir. Bu sebeple dış ve iç yapısı çok sağlam olmalıdır. Ayrıca sıcak ortamdan soğuk ortama geçildiğinde lensin iç merceklerinin buğu yapmaması adına hava geçirmez özellik cinema lensleri için önemli bir unsurdur.

Normalde fotoğraf lensleri çok hızlı bir şekilde net yapabilmek adına tasarlanır. Bir fotoğraf lensinin netlik halkasını çevirdiğinizde en yakın net noktası ile en uzak net noktasına çabuk ulaşırsınız.

Yani halkanın dönebileceği aralık kısadır. Sinema lenslerinde ise durum tam tersidir. Bu lensler ile stabil, dengeli ve daha hassas netlik atabilmek için netlik halkasının aralığı çok daha geniş tutulur.

Sinema lenslerinin fotoğraf lenslerine göre büyük olmasının bir sebebi de kullanılan merceklerdir.

Sinema da genellikle düşük alan derinliği tercih edildiği için lenste ışık gerçirgenliği daha fazla olmalıdır. Bu sebeple lensin içine daha çok ışık girebilmesi için mercek çapı büyük tutulur.

Üstüne bir önceki öncüllerde söylediğim özelliklerde eklenince sine lensler haliyle büyük ve ağır olmaktadır.

Leica 15mm T\2 Cine Objektif

Kullanım

Sinema lensleri milyonlarca dolarlık film ve dizileri görüntüleyen film çekiminin en önemli unsurlarından biridir. Bu sebeple çok tutarlı ve hassas ayarlara sahip olmalıdır.

1- Lens Üzerindeki İşaretçiler

Bir cine lenste üzerinde yer alan tüm işaret ve göstericiler mikron düzeyinde doğru çalışır. Bu özellik sadece pahalı fotoğraf lenslerinde mevcuttur. Uygun fiyatlı fiyat performans fotoğraf lenslerinde ise az da olsa hata payı vardır.

2- Zoom Hassasiyeti

Zoom yapma özelliği bulunan değişken odaklı cine objektiflerde, zoom in yada zoom out gibi durumlarda pürüzsüz yakınlaşma ve uzaklaşma hareketi sağlanır. Lens zoom hareketini gerçekleştirirken hiç teklemez. Fotoğraf lenslerinde ise zoom halkası serttir ve yumuşak harekete elverişli değildir.

3- Diyafram Halkası

Cine lensler üzerinde mutlaka manuel diyafram bileziği barındırır. Bu diyafram bileziği hiç tekleme yapmadan çok yumuşak bir şekilde hareket eder. Ayrıca lensin içinde bulunan diyafram yaprakları da diyafram bileziği gibi hiç tekleme yapmadan yumuşak bir şekilde çalışır.

Böylelikle çok karanlık bir yerden aydınlık bir yere tek planda geçildiğinde ışık kontrolü seyircinin anlayamayacağı düzeyde yumuşak gerçekleştirilir. Yani çekim sırasında diyafram değiştirilebilir. Yeni çıkan fotoğraf lenslerinin %90’nında diyafram bileziği bulunmaz. Genellikle diyafram, makina üzerinden elektronik olarak değiştirilir.

  Fotoğraf çekerken otomatik olarak diyafram değerini atamak ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmek amaçlanır.

Zeiss CP3 T\2.1 Cine Objektif

4- Parfokal Yapı

Zoom yapabilen sinema lensleri genellikle parfokal yapıya sahiptir. Parfokal; bütün odak uzaklığı aralığı boyunca odaklandığı noktayı sabit tutabilen, zoom yaptığınızda tekrar netlik ayarı yapmayı gerektirmeyen lenslere verilen addır.

Örneğin; bir konuyu 50mm odak değerinde çekip daha sonra konuya ani bir zoom girişi yaptıktan sonra tekrar netlik atamanıza gerek yoktur. Fotoğraf lenslerinin bazıları da parfokal yapıya sahiptir fakat düşük yada orta kalite lenslerde bu özellik bulunmayabilir.

Bu sebeple bu özelliği de fotoğraf lensleriyle sinema lensleri arasındaki farklardan biri olarak sayabiliriz.

5- VFX 

Sinema lensleri VFX (görsel efekt) için geliştirilmiş bazı cihaz ve aletleri takabilmenize olanak sağlacak eşkilde geliştirilmiştir. Bu özellik her cine lenste bulunmamakla beraber pahalı sinema lensleri bu özelliği bünyesinde barındırır.

6- Lens Halkalarının Yapısı

Sinema lenslerinin netlik ve diyafram halkaları genellikle tırtıklı yapıya sahiptir. Bu tırtıklı yapının sebebi wireless follow focus gibi aletlerin lens halkasını daha iyi tutabilmesini sağlamaktır.

Fotoğraf lensleri ise elde kullanıma göre üretildiği için elde tahriş oluşturmayacak kaymaz bir yapıya sahiptir.

Fotoğraf lenslerine follow focus gibi aletler takmak istediğinizde ise focus ring adı verilen ekstra aparatı lense takmanız gerekir.

7- T-Stop

Sinema serisi lenslerde standart fotoğraf lenslerinden farklı olarak T-stop adında bir diyafram terimi kullanılır. T-Stop değeri lense düşen ışık değerini ve lensten geçerken ki kayıpların da göz önünde bulundurularak oluşturulan diyafram değeridir. Fotoğraf lenslerinde ise F-Stop değeri kullanılır.

F-Stop değeri T-Stop’tan farklı olarak lense düşen ışık değerini yansıtır. Yani ışığın lensin içinden geçerken ki kayıpları dikkate alınmaz. Bu sebeple 28mm f2.8’lik bir lens ile içerisinde daha çok mercek barındıran 100mm f2.8 arasında parlaklık farkı olur.

100mm daha çok merceğe sahip olduğu için daha çok ışık kaybına uğrar ve daha az parlak görüntü sunar.

Bu durum bir devamlılık unsuru aranmadığı için fotoğraf lenslerinde önemsenmez fakat sinemada devamlılık önemli bir unsurdur. Bu sebeple aynı diyaframa sahip iki farklı lens ile çekilen konuda parlaklık farkı olmaması amacıyla aynı T-stop değerine sahip lensler kullanılır. (Sinema lens setlerine baktığınızda bir set içerisindeki tüm lensler aynı diyafram değerine sahiptir.)

8- Seri Lenslerle Uyumluluk

Sinema lens setlerindeki lensler biribirine çok yakın imaj kalitesine sahip olmalıdır. Bu sebeple bu tür lensler çok fazla teste tabii tutulur ve üretimleri aşırı hassasiyetle gerçekleştirilir. Bunun sebebi yine devamlılıktır.

Arka arkaya gelen görüntülerin renk sapmaları renk değerleri birbirine yakın olmalıdır ki izleyici filmi rahatlıkla izleyebilsin. Bu sebeple bir marka sinema serisi bir lens seti üretmek istediğinde içinde bulunan tüm lensler benzer imaj kalitesini yansıtmalıdır.  Fotoğraf lenslerinde ise bu durum önemsenmez.

Fotoğrafta bir devamlılık söz konusu olmadığı için bazen aynı iki lens bile çok az düzeyde de olsa birbirinden farklı imaj kalitesini yansıtabilirler.

Sony CineAlta 20mm PL T\2 Cine Objektif

9- Distortion

Sinema lensleri lens distortion dediğimiz geniş açıdaki bozulmaları en aza indirgeyecek şekilde tasaralanmıştır. Normalde fotoğraf lensleri, 28mm’den itibaren köşelerde bozulmalara, kırınımlara yol açar.

Fotoğraftaki bu bozulmalar yazılım sayesinde çok rahatlıkla düzeltilebilirken maalesef videoda böyle bir düzeltme çokça vakit ve emek almaktadır.

Bu sebeple sinema lensleri fotoğraf lenslerine göre geniş açılarda çok daha az distortion yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

10- Focus Breathing

Sinema lensleri focus breathing (netleme solunumu) dediğimiz hatayı önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Focus breathing dediğimiz meret netleme yaparken içerideki merceklerin harektinden dolayı yakınlaşma yada uzaklaşma hissiyatı oluşmasıdır.

Fotoğraf lenslerinin çoğunda focus breathing bulunur fakat gerçek sinema lensleri asla objektif solunumu gerçekleştirmezler.

Örneğin siz Canon 50mm fotoğraf objektifiyle öne doğru netlik atarsanız 3-7mm arası bir yakınlaşma olur fotoğraf için bu yakınlaşma bir sorun teşkil etmez fakat sinemada filmin havasını değiştiren bir etkide bulunabilir.

11- Filtre Çapı

Sinema serisi lens setlerinde filtre çapları aynıdır. 10mm’den 300mm’ye kadar bütün lensler aynı lens çapına sahiptir. Böylelikle her lens değişiminde farklı mattebox ve filtre takmak gerekmez. Örneğin; bir film çekiminde Arri’nin Masterprime lens setlerini kullandığınızı düşünün.

Bu lens serisinde ki bütün filtre çapları ve ön mercek büyüklüğü aynıdır. Bu lensi taktıktan sonra önüne bir mattebox ve nd filtre yerleştirdiğinizi düşünün. Eğer ışık değişimi yoksa bütün çekimlerinizi aynı mattebox ve nd filtre ile gerçekleştirirsiniz.

Böylelikle farklı lensler kullanılsa da hep aynı imaj kalitesini yakalarsınız.

12- Mercek Yapısı (Lens Flare ve Bokeh)

Sinema lenslerinde özellikle kaliteli olanlarda üst seviye mercekler kullanılır. Bu mercekler kendine has flare ve bokeh üretirler. Elbette ışığın buradaki rolü büyük fakat gün ışığında bir fotoğraf lensiyle sinema lensinin flare’ını karşılaştırırsanız çok daha soft çok daha estetik flare elde elde edersiniz.

En kaliteli cine lensler, Türkiye’nin en büyük online kamera ekipmanları mağazası fotografium.com ‘da!

Canon 50-1000mm T\5-8.9 Cine Zoom Objektif

Çok yakında Fotografium kanalında Canon’unun sinema objektifleriyle fotoğraf objektiflerini kıyasladığımız videomuz yayında olacak. Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Источник: //blog.fotografium.com/cine-lensler-ile-fotograf-lensleri-arasindaki-farklar-nelerdir/

Gözlükler ve Güneş gözlükleri arasındaki farklar

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Pek çok kimse, gözle görülür farkları anlamaksızın gözlük ve güneş gözlüğü arayabilir. Bu gözlük gözlüğü birbirinden farklıdır ve çeşitli amaçlarla kullanılır, ancak birkaç durumda kullanımlar örtüşebilir. Bu yazıda, bu gözlüklerin arasında düşünülmesi gereken önemli farklılıkları inceleyeceğiz ve ardından bir tabloyla vurgulayarak son bulacağız.

Gözlük ve güneş gözlüğü kullanımı

Muhtemelen gözlük kullanan bazı insanlarla karşılaştınız ve güneş gözlerinden birinin gözlerini korumak için kullandıkları güneş gözlüğü olduğunu düşündünüz. Bu değiştirilebilir hususlar birçok insanda yaygındır. Her gadget'ın amaçlarını hesaba kattığınızda, aslında bunların ayrı ürünler olduğunu fark edeceksiniz. Aşağıdaki kullanımları vurgulayalım:

Yüzme Gözlüğü

Gözlükler büyük boy, hacimli ve sıkı bir şekilde oturarak göz çevresi içine alınarak gözlerin kör eden parçacıklara karşı korunması sağlanır. Gözlerimiz hassas ve herhangi bir enkaz girişi görüşümüzü engelleyebilir ve korunmaması halinde optometristin ziyaretini bize maliyetlendirir. Olası kör edici parçacıklar arasında toz, metal kıvılcımları, kar veya öp vardır.

Gözlerin suya karşı korunması için yüzme amaçlı, gözleri toza karşı korumak için ahşap işleri, kar sporlarını kara karşı korumak için ve kullanırken imalat işleri için kullanılan çeşitli gözlük kullanımı vardır elektrikli aletler kemer veya disk zımpara gibi. Diğer yaygın kullanım kimyasal laboratuvarlarda kimyagerler veya kimya mühendisleri için gözlerini zararlı kimyasallara karşı korumak içindir.

Uçağı drone'ları çalıştırırken, drone içindeki pilot gibi zemini görmek için ilk kişi daldırma olarak kullanılan FPV gözlükler de vardır. Bunlar çoğunlukla pahalı, özellikle de FatShart Dominator V3 olanları. Gökyüzündeki canlı videoları izlemek için dronlar ve Android veya Elmalar cihazlarıyla senkronize olacak şekilde geliştirilmiş ve tasarlanmıştır.

Ve gözlük takmak için, gözlerini her zaman korumak zorunda oldukları için kayganlaşmalarını ve düşmelerini önlemek için başın etrafındaki kayışla sabitlenmelidirler. Genellikle gözlerinin etrafında rahatsız oluyorlar, çünkü kabadayıları.

Oakley Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü

Güneş gözlüğü, adından da anlaşılacağı üzere, esasen gözlerinizi güneşten gelen zararlı UV ışınlarına karşı korumak için tasarlanmıştır.

Güneş ışınlarına sürekli maruz kalma, retinaya zarar verebilir ve nihayetinde vizyonumuzu etkiler.

Güneş gözlükleri genellikle koyu renk lenslerle donatılmıştır, böylece güneşin parlaklığını filtreleyebilir ve rahatça ve net bir şekilde görmenizi sağlarlar.

Bazı güneş gözlüğü, görüş bulanık insanlar için görme oranını artıran reçetesiz lenslerle donatılabilir.Böylece, vizyon geliştirerek ve güneş ışınlarına karşı bir gölge etkisi yaparak çok işlevli olacaklar.

Tasarıma bağlı olarak, başkaları gözlük camlarını koruyucu gözlük olarak kullanır, ancak ağır işlerde, zarar gören parçacıkların seri üretiminde kullanılamaz.

Bununla birlikte, gözlükleri koruma fonksiyonuyla aşmazlar.

Sadece güneş gözlüğü, morötesi ışınlara karşı koruyucu işlevler için değil, aynı zamanda bir moda ifadesi yapmak için kullanılır.

Güneş gözlüğü tasarımlarının çok yönlülüğü ve çeşitliliği, modayı bilen insanlara onlarla renkler temelli moda kıyafetleriyle eşleşen eğilimleri yönlendiriyor.

Bazı güneş gözlüğü tabii ki reçeteli gözlüklerle donatılmamıştır, bu yüzden piyasadaki eğilimleri ayarlamak için uygun ve uygun bulunmaktadır.

Diğer güneş gözlüğü kullanımı özellikle çok fazla güneş ışığı içeriyorsa okumak içindir. Kitaplarınızdan yansıyan güneş ışığı, görmenizi engellemeyecek veya merceklerine zarar vermeyecektir.

Bu kullanımlardan, gözlüklerin ve güneş gözlüklerinin kesinlikle farklı olduğu açık olmalıdır. Şimdi aşağıdaki tasarımları inceleyelim.

Güneş gözlükleri

Güneş gözlüğü birçok tasarımda mevcuttur. Bazı tasarımlar aslında moda ifadesi yapmak için sadece delidir.

Ancak gözlerinizi güneş ışığından korumak için kullanılan normal güneş gözlüğü, genellikle plastik elyaf çerçevesinden veya kulaklarınızda ve burnunuzda kalan metal çerçeveden yapılır.

Onları rahatlıkla giyebilir ve kompakt ve hafif tasarımları nedeniyle daha rahat hissedeceksiniz, böylece uzun süre giyebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli ebat ve renklerde üretilmektedir. Bunlar, markadan markaya ve ayrıca reçeteli lenslerin eklenmesiyle farklılık gösterebilir. Çeşitli güneş gözlüğü çeşitleri aviator güneş gözlüğü, sarı renkli cam gözlüğü, tonlar ve düzeltici güneş gözlüğü içerir. Koruyucu gözlüklerin aksine, güneş gözlüğü yüzünüze sıkıca oturmaz, bu nedenle yüzerken kullanışlı değildirler.

Koruyucu gözlükler

Diğer taraftan, Koruyucu gözlükler büyük bir boyutla tanınabilir ve kauçuk veya plastik çerçeve üzerine başınızın etrafındaki kayışlar takılabilir.

Koruyucu gözlüklerin amacı nedeniyle, nadiren herhangi bir koruyucu lens takılmamaktadır ve renkleri sadece nettir. Gözlüklerle bir eğilim belirleyemez veya cesur bir moda ifadesi oluşturamazsınız.

Hantal hissediyorlar ve onlara uzun süre mücadele edeceksiniz.

Gözlükler pek çok tasarımda da mevcuttur, ancak işlev aynıdır – yüzünüze sıkı sıkıya oturacak şekilde, daha ince parçacıkların dahi yan siperleri ile engellenmesi. Onlar sağlam ve hantal. Gözlük tasarımında kullanılacak aktivite türünün etkisi olabilir. Örneğin, yüzme gözlükleri genellikle kimyasal laboratuvarlarda veya gökyüzü dalış faaliyetlerinde kullanılandan daha büyüktür.

Ekonomiklik

Satın alınabilirlik bakımından gözlükler, güvenlik yönetmeliklerinde vazgeçilmez amaç ve zorunlu gereksinimlerinden ötürü genellikle güneş gözlerinden daha pahalıdır.Öte yandan güneş gözlüğü, genellikle ekonomiktir.

Ancak bu model ve markalara bağlıdır, çünkü bazıları oldukça pahalıdır, özellikle reçeteli gözlüklerle kalite bakımından eşitlenen koruyucu lensler dahil olanlar.

Örneğin havacı güneş gözlüğü, piyasada bulunan oldukça pahalı güneş gözlüklerinden bazıları.

Gözlük ve güneş gözlüğü, birbirlerinin yerine kullanılabilir mi?

Cevap, büyük bir yankı uyandıran NO! Özellikle ağır işlerde gözlerinizin güvenliğinden ödün verebilirsiniz. Ağaç işleri veya metal kesme atölyelerine girerseniz, güneş gözlüğü takıyorsanız bu parçacıklar gözlerinize hala yol bulabilir. Yukarıda vurgulandığı gibi güneş gözlüğü sıkıca takılmamıştır. Bu, gözlükler gibi yapılmışsa amaçlanan tasarımlarını etkiler.

Ayrıca, güneş gözlüğü ile yüzemiyorsunuz, çünkü su sadece gözünüze buluyor ve görüşünüzü engelleyebiliyor. Bir kimyasal laboratuarda bile güneş gözlüğü ile çalışırsanız gözlerinizi sülfürik asit ve nitrik asit gibi kuvvetli asitlerin zararlı etkilerine maruz bırakırsınız.

Gözlükler güneş gözlüğü değiştirme konusunda, koruyucu ve düzeltici mercekli nadir gözlükler bulmazsanız, onları kullanmak için büyük bir HAYIR. Güneş gözlüğü ile en önemli şey, elbette, zararlı UV ışınlarına karşı koruma. Gözlükler bunu yapamazlar. Üstelik, gözlükleri moda ifadesi olarak giyemezsiniz. Bu sadece moda meraklılarının önünde sizi utandıracaktır.

Karşılaştırma tablosu

Güneş gözlükleri Gözlükler
Ana kullanım Gözlerinizi güneş ışığı ve parlak ışıktan korumak için. Ayrıca moda trendinde kullanılabilir Çeşitli işyerlerinde ve spor etkinliklerinde koruyucu gözlük olarak kullanılır.
Yan kalkanlar Dahil değildir (diğerlerinde nadir) Her zaman dahil
Konfor Burunları ve kulaklarını dinlemek için hafif bir çerçeveden yapılmıştır, çünkü bunlar rahattırlar rahat değiller. Bunlar hantaldır ve başınızın arkasında onları sabitlemek için kayış kullanın. Onları uzun süre giymek, hacimsel olmalarından dolayı yüzünüzde ağrıya neden olabilir.
Çerçeveler Plastik fiber ve metal çerçeve Kauçuk ve plastik çerçeve
Maliyet Orta fiyat Nispeten pahalı
Lensler Işık filtreleyen koruyucu ve düzeltici mercekler > Amacı rüzgara, pisliklere, toza ve diğer parçacıklara karşı korumak için gerekli objektif gerekmez Sarma!

Güneş gözlüğü ve gözlük arasındaki farkın kapsamlı bir değerlendirmesini okuduktan sonra, başkalarını da düzeltebileceğinizden eminiz. Bu ürünlerin tasarımların yanı sıra farklı kullanımları olduğu da ortaya çıktı. Kısaca, gözlükler işyerinde ve spor faaliyetlerinde güvenlik gözlükleri olarak kullanılmaktadır. Normal bardaklara sahiptir ve bu nedenle lens gerektirmezler.

Güneş gözlüğü, zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu gözlük ürünleri olarak kullanılır. Koruyucu ve düzeltici merceklerle birlikte gelirler. Güneş gözlüklerinin tasarımı kompakt ve hafiftir ve bir trend yaratmak için diğerlerini moda aletleri olarak kullanmaya yönlendirir.Fiyatlar açısından güneş gözlüğü genelde gözlüklerden daha düşük fiyatlıdır.

Bu gözlük ürünleri arasındaki farkı bilmek, hangi vesileyle hangisinin kullanılacağını bilmenize yardımcı olur. Gözler vücudun hassas bir parçasıdır; bu yüzden zararlı parçacıklarla çalışırken güneş gözlüğü takarak veya güneşe bakarken gözlük takarak görüşlerini tehye atmak istemezsiniz çünkü bu UV ışınları hassas hücrelerinize ve retinaya zarar verebilir.

Источник: //tr.esdifferent.com/difference-between-goggles-and-sunglasses

Yumuşak Lens ve Sert Lens Arasındaki Fark Nedir? Gözleriniz İçin Hangisi Daha İyi?

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Gözlük yerine kontakt lens kullanma seçeneğini belirlediyseniz, bir sonraki adım size uygun lens tipini seçmektir.

İki tür vardır iletişim merceği yani şu anda piyasada mevcut olan yumuşak kontakt lensler ve sert kontakt lensler, Tabii ki satın almak için dengeleme yapmadan önce, ilk önce yumuşak lensler ile sert lensler arasındaki farkın ne olduğunu bilmelisiniz. Bilmeniz gereken her bir mercek türünün avantajları ve dezavantajları.

Yumuşak lens nedir?

Lens veyayumuşak kontakt lensleroksijenin korneaya kolayca nüfuz etmesini sağlayan yumuşak ve esnek plastikten yapılmış yumuşak kontakt lens türüdür. Yeni yumuşak lens materyali, lensi kullandığınız sürece göze daha fazla oksijen girmesini sağlayan silikon hidrojelden yapılır.

Yumuşak lensler genişletilmiş göz aşınma kontakt lens tipleri içerir. Yani, bu lens belirli bir kullanım süresi boyunca (örneğin, 7 gün ila 30 gün) sürekli olarak takılabilir ve sonra atılabilir. Bununla birlikte, sürekli kullanım süresi merceğin türüne ve rutin göz muayeneleri sırasında doktorun değerlendirmesine bağlı olacaktır.

İki tip loft lensi vardır. “Tek kullanımlık” veya bir defalık kullanım, yani lens sadece bir kez kullanılmalı ve sonra bir sonraki kullanım için yenisi ile atılmalı ve değiştirilmelidir. Ayrıca tarifleri olanlar da tam gün boyunca kullanılabilecekleri de var. Bu tip lens bir gece boyunca da kullanılabilir, ancak her gün yeni bir çift ile değiştirilmelidir.

Sert lens nedir?

Sert lensler veya sert gaz geçirgen kontakt lensler (RGP'ler), yumuşak bir lensten daha sert ve sert olan ancak yine de oksijenin göze girmesine izin verebilen bir tür kontakt lens türüdür. Genel olarak, sert lensler yumuşak kontakt lenslerden daha net ve keskin bir görüş sağlar.

Ek olarak, sert lensler daha az bakım maliyeti gerektirmektedir, çünkü kullanım süresi yumuşak lenslerden daha dayanıklı ve kir birikimine karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle, bu “sert” lensi değiştirme programı yumuşak lensden daha uzun olacaktır.

Hangi lens temas noktaları gözler için daha iyidir?

Hangisini satın alacağınıza karar vermeden önce, öncelikle bu tip lenslerin her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun:

Yumuşak lens

Yumuşak lens kullanmanın avantajları

 • Kullanıldığında daha rahat, özellikle ilk kez kullanımda.
 • Adaptasyon süresi yeni kontakt lens kullanıcıları için daha kısadır.
 • Aralıklı veya çıkarılabilir kullanım için idealdir.
 • Objektifin altındaki yabancı cisimlere karşı daha az duyarlı, toz gibi.
 • Gözlerden nadiren salınır, bu nedenle egzersiz yaparken kullanımı daha idealdir.
 • Çeşitli renklerde mevcuttur.

Yumuşak lens kullanma eksikliği

 • Daha az dayanıklı sert kontakt lensler.
 • Özellikle giyerken kuruyabilir saç kurutma makinesi, sıcak veya rüzgarlı ve kuru bir odada, bu bazı insanlar için rahatsızlığa neden olur.
 • Daha fazla lens bakımı gerekiyor.
 • Uzun vadede lens performansını azaltacak olan protein veya yağ birikintilerine karşı hassastır.
 • Çevreden kimyasalları emerek göz tahrişine neden olabilir.

Sert lens

Sert lens kullanmanın avantajları

 • Korneanın veya silindirik gözün astigmatizmasını düzeltir.
 • Çok dayanıklı.
 • Daha kolay bakım
 • Kullanımı kolaydır.
 • Kuru gözlere neden olmaz.
 • Şeklini koruyabilir.
 • Çift odaklı ve çok odaklı olarak bulunur.
 • Çeşitli renklerde mevcuttur.

Sert lens kullanma eksikliği

 • Kullanım başında rahat değil.
 • Uyum süresi daha uzun sürer.
 • Mercek altındaki toz gibi yabancı cisimlere karşı daha hassastır.
 • Gözden çıkmak daha kolay
 • Lens çizilebilir ve kırılabilir.
 • Kullanım kaldırılamaz.

Her bir lensin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrendikten sonra, ne tür bir kontakt lens seçeceğinizi belirleyebilirsiniz ve göz merceği kullanmaya başlamadan önce göz doktoruna karar vermeniz daha iyi olacaktır.

Hangi lensi kullanırsanız kullanın, her zaman iyi bakmayı unutmayın

 • Gözlüklerle karşılaştırıldığında, kontakt lensler daha uzun bir ilk göz muayenesi ve daha fazla ziyaret gerektirir takip göz sağlığını korumak için.
 • Kontakt lenslerinize düzenli olarak temizleyerek ve doğru şekilde saklayarak dikkat etmeniz gerekir.
 • Kontakt lenslerin son kullanma tarihinin de önemli olduğunu unutmayın. Kullanılmış kontak lenslerinizi elden çıkarmak için bir program izlemelisiniz.
 • Kullandıktan sonra lensi her çıkardığınızda, tekrar takmadan önce temizlediğinizden ve sterilize ettiğinizden emin olun.
 • Yeni lensin programlanan değişikliğinden en az bir gece önce teması keserek gözleri dinlendirmek de önemlidir.

Yumuşak Lens ve Sert Lens Arasındaki Fark Nedir? Gözleriniz İçin Hangisi Daha İyi? Rated 5/5 2370 reviews

Источник: //tr.med-mash.ru/healthy-tips/what-is-the-difference-between-soft-lens-and-hard-lens-which-is-better-3477

Gözlük reçetesiyle lens almak tehli

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Günlük hayatta gözlük kullanmak istemeyenlerin rağbet ettiği kontakt lensler; yüksek dereceli göz kusurları olanlar tarafından da tercih edilmektedir. Kalın gözlük camları yerine göze yakından bakılmadıkça fark edilmeyen lens kullanmak görünüm açısından da kişiyi daha rahat hissetirmektedir.

Ayrıca gözlüklerdeki merceklerin teknik olarak yetersizlikleri kontakt lenslerin yaygın olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Lens kullanımı; göz kusurlarını gidermede, gözlük kullanımından daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

Esra Kazancıbaşı'nın kaleme aldığı 'Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları' adlı kitapta Dünya Göz Hastanesi'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Neslihan Özgen, kontakt lensler konusunda merak edilenleri anlatıyor…

MİYOPLARA RENKLİ LENS

Kontakt lens kullanımı konusunda kişiyi kim yönlendirmeli? Göz hastalıkları uzmanı mı, optisyen mi?
Kontakt lensler, optikçilerde satılmaktadır. Ancak optikçilerde, hastaya gözlük numarasına göre lens verilmesi doğru değildir.

Optisyenler; gözdeki kapak ve kirpik hastalıkları, kapak bütünlüğünün bozulması gibi yüzey problemlerinden anlayamazlar. Bunu ancak göz muayenesi sırasında bir hekim fark edebilir. Bir diğer önemli konu da kişinin göz yapısına uygun lens seçimidir. Kornea çapı önemli bir kriterdir.

Mesela, düz bir korneanın önünde olması gerekenden daha dik bir lens koyar veya tam tersini yaparsanız o lensin teması arzu ettiğiniz uygunlukta olmayacaktır. İşte bu yüzden hastalar mutlaka hekim reçetesiyle kontakt lens almalıdır.

Gözlük reçetesi ile optiğe gidip de lens alınması ise söz konusu bile olmamalıdır. Gözlük reçetesinde çap belirtilmediğinden hatalı lens alınabilir.

Gözde kırma kusuru olanlara yönelik renkli lensler var mı?
Evet, renkli lenslerin de miyop, hipermetrop, astigmat hastaları için olanları mevcut. Ancak renkli lenslerle elde edilen görüş kalitesi renksiz lensler kadar iyi değildir.

Renk körlüğünün tedavisinde kontakt lenslerin yeri nedir?
Renk körlüğü olanlar için geliştirilmiş özel gözlük ve lensler de bulunmaktadır. Renk körlüğü olanlara söz konusu lensler tatbik edilir. Böylelikle göremedikleri renklerde görüş sağlanır.

Kontakt lens kullanan bir hasta ameliyata nasıl hazırlanmalı?
Lazer ameliyatından en az üç hafta önce kontakt lens kullanımı bırakılmalıdır.

Çünkü kontakt lens, korneanın şeklini bozabilir. Bu nedenle lazer ameliyatı yapılmadan önce ideal ölçüleri alabilmek için yumuşak lenslerin operasyondan yaklaşık bir hafta önce bırakılması gerekir.

Sert lensler için ise bu süre yaklaşık üç haftadır.

TEDAVİ İÇİN UYGUN

Lazer ameliyatı sonrasında hastalara neden kontakt lens takılıyor?
Eskiden yüzeysel tedavilerde epitelin iyileşmesi için iki göz kapatılırdı. Hastaların şiddetli ağrıları olurdu. Günümüzde gözün kapatılması yerine hastaya artık koruyucu kontakt lens takılmaktadır.

HERKES LENS TAKABİLİR Mİ?

Eğer göz kapağında arpacık, şelazyon gibi hastalıklar, kirpiklerle ilgili problemler ve göz nezlesi gibi yüzeysel problemler varsa yumuşak lenslerden uzak durulmalıdır. Kontakt lens kullanmaması gereken bir diğer grup da travma sonucu kapak bütünlüğü bozulmuş hastalardır. Felç nedeniyle göz kapağı hareketleri muntazam olmayan kişiler için de aynı şey geçerlidir

HUZURSUZ OLUNCA HEMEN ÇIKARMALISINIZ

Kuru göz sorunu olanlar lens kullanabilir mi?
Kontakt lensler, kuru göz sorunu olanlarda sıkıntı doğurabilir. Lensin materyaline bağlı olarak gözde kuruluk artabilir.

Bazen de lens kendi materyali nedeniyle gözyaşını sünger gibi içine çekebilir. Zaten az olan gözyaşı iyice uzaklaşabilir.

Bu nedenle kontakt lensler, kuru göz sorunu olanlara mümkün olduğunca verilmemelidir.

HİJYEN ÖNEMLİ

Kontakt lenslerin acilen çıkartılmasını gerektiren durumlar var mıdır?
En ufak bir huzursuzluk hissinde kontakt lensler hemen çıkartılmalıdır.

Kontakt lenslerin acilen çıkartılması gereken başlıca belirtileri şöyle sıralamak mümkün: Görmede azalma, gözde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma ve kaşıntı.

Bu tür yakınmalar kişinin uygun olmayan bir lens kullanmasından ya da hijyen ve bakım kurallarına dikkat etmemesinden kaynaklanabilir.

RENKLİ LENS HER GÜN TAKILMAMALI

Renkli lensleri herkes kullanabilir mi?
Kozmetik lensler de mutlaka doktor kontrolünde verilmelidir. Yüzey problemi olan kişiler asla kontakt lensleri kullanmamalıdır. Yüzey problemi olmayan kişiler renkli lensleri aksesuvar olarak kullanmalı, her gün takmamalıdır.

YENİLER 'HAYALLERİ' GERÇEK KILIYOR!

Kontakt lensler artık sadece görme kusurlarını gidermek ya da kozmetik amaçlı olarak kullanılmıyor, insanların hayallerini de gerçek kılıyor. Mavi gözler mi, yeşil mi yoksa menekşe rengi mi, istediğiniz renk göze sahip olabilirsiniz. Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Op. Dr.

Nurşen Şen yeni nesil kontakt lensleri anlattı: “Son teknoloji lensler görme dışında estetik olarak da bazı özelliklere sahip.

Sadece görmeyi arttırmak ve kırma kusurlarını düzeltmek için düşünülerek imal edilen kontakt lensler, son yıllarda göz rengini farklı göstermek yani kozmetik amaçlı olarak da kullanılmaya başlandı.

Pek çok çeşit kontakt lens şu an göz kusurlarının geçici çözümü olarak insanlara sunuluyor. Lensler aynı zamanda gündelik hayatın akışına ayak uyduracak şekilde geliştiriliyor. Geceleri nefes alabilen lensler artık lens çıkarma derdine son veriyor.”

LENSLERLE UYUNUR MU?

Kontakt lensler imalat aşamasında belli oranlarda oksijen geçirgenliği ve kullanım amacı taşırlar. O yüzden kontakt lenslerle uyumak göze zarar verebilir. Son birkaç yıldır, 30 gün çıkartılmadan gözde kalabilen ya da sadece hafta da bir çıkartılan kontakt lensler satışa sunulmuştur.

LENSLERLE SEYAHAT EDİLİR Mİ?

Kontakt lensler seyahatler için son derece idealdir. Seyahatinizin mümkün olduğunca sorunsuz geçmesi için lens kutusunu ve minik boy lens solüsyonunuzu yanınızdan ayırmayın.Uçakta küçük miktarlarda (genellikle en fazla 100 ml) göz damlası ya da benzer sıvıları bulundurmanıza izin verilir. Bundan daha büyük miktarları sadece kontrol edilen valizinizde taşıyabilirsiniz.

Kullandığınız lens çiftini kaybetme ya da çizme ihtimalinize karşı yanınızda iki adet ekstra lens çifti bulundurun.Uçak kabinleri genellikle oldukça kurudur ve lenslerinizin normalden daha fazla rahatsız etmesine neden olabilir. Bu ihtimale karşı seyahatler için hazırlanmış küçük bir nemlendirici damla taşıyabilirsiniz.

Maksimum rahatlık için varış noktasına ulaştığınız zaman yeni bir lens çifti takabilirsiniz.

EL BAGAJINA KOYUN

Seyahat için günlük tek kullanımlık lenslerden kullanabilirsiniz. Böylelikle her gün yeni lensler kullanacak olmanızın yanı sıra solüsyon ya da lens kutusu taşımanıza gerek kalmaz.
Hava yoluyla seyahat ediyorsanız lenslerinizi, lens kutunuzu ve solüsyonunuzu el bagajınızda bulundurarak aktarma sırasında kaybolmalarını önlemiş olursunuz.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/gozluk-recetesiyle-lens-almak-tehlikeli-2012-08-04.html

Reçede Yazım Kuralları

Gözlük ve Lens Kullanımı Arasındaki Farklar

Gözlük reçetesi şemasız olarak yazılırsa; sağ göz diyoptrisi: OD, R harflerinin biri ile sol göz diyoptrisi OG, 05, L harflerinin birisi ile gösterildiği gibi hiçbir harfle sembolize edilmeden sadece diyoptrilerde yazılabilir. Üstte yazılan diyoptri daima sağ göze, altta yazılan diyoptri sol göze aittir.

Şemasız Gözlük Reçetesi Yazılma Örnekleri;

Yukarıdaki örnek şemasız gözlük reçetelerinde, üstte yazılı olan Diyoptri değeri daima sağ göze, alttaki diyoptri değeri sol göze aittir.

ŞEMALI GÖZLÜK REÇETESI YAZILIŞI

ABD' de kullanılan, meridyenlerin işaretlenmesi T.A.B.O. (Teknik optisyenler birliği -The Technical associatior Brotherhood of Opticians) tarafından belirlenmiş olup, Birçok ülkede bu TABO seması olarak bilinmektedir.

Göz coğrafyadan alınmış hayali meridyenlere bölünür.

Reçetede aksın belirtilmesi gerekir. Aks istikametinden 180°'ye doğru gider. Hasta ile yüz yüze geldiğimizde O° her zaman sağ tarafımızdadır. Hastanın sağ gözü O° yönünde ise bunu takiben hastanın burnu gelir. Hastanın sol gözü O° yönünde ise bunu takiben hastanın sol kulağı gelir.

TABO şemalı gözlük reçetelerinde; göz hekiminin adı, soyadı, ihtisas numarası, adresi, tel no, gözlük kullanıcısının adı, soyadı, sicil no, reçete tarihi, sferik, silindirik diyoptri değerleri, aks, prizma, prizma taban yönleri Pd, cam rengi, cinsi, cam tipi, (Bifokal, progressive, single vision), Dr. imzası olmalıdır. Sağ ve sol lens aks istikametlerinin işaretlendiği TABO şemasını ihtiva eder.

REÇETE YAZILMA KURALLARI

Presbiyopi, yasın ilerlemesine bağlı olarak göz içi lensinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu gelişen bir kusurdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır. Lensin yakın görme becerisi azalır. Uyumu sağlamak için uzak diyoptriye konveks (+) güç ilave edilir. Bu ilave güce de yakın çalışma, okuma gücü (reading addition), kısaca adisyon (Add) denir.

Gözün farklı uzaklıktaki cisimleri net görme yeteneğine uyum denir. Uzak ve yakın gözlük diyoptrileri arasındaki farka adisyon (Addition) denir ve Add ile gösterilir.

Add, Sferik (SPH) (+0.50) Diyoptriden başlar, en fazla SPH (+4.00) Diyoptri olabilir.

İki göz arasındaki refraksiyon kusuru farklı olabilir. Ancak her iki göz için add değeri aynıdır.

Gözler arasında 2 Diyoptriden fazla fark, kullanıcı açısından rahatsızlık yaratır. Yüksek miyopilerde göz biraz daha fazla farkı tolere edebilir.

Astigmatik reçetelerde add sferik (SPH) diyoptriye eklenir. Aks ve silindirik (CYL) diyoptri aynı kalır.

“Add” daima (+) işareti taşır. Uzak reçete diyoptri değerine Add eklenerek yakın diyoptri değeri elde edilir.

Add= (Y)-(U)

Uzak gözlüğü (+2.00) D

Add= (+2.00) D ise

Yakın = (Uzak) +( Add)

Yakın= (+2.00)+(+2.00) = (+4.00) D

Add, sağ ve sol göz için aynı diyoptri değerinde eklenir.

Örnek

Uzak : R (+3.00) D, L (+4.00) D

Add= (+1.00) D

Yakın reçete (+4.00) D (+5.00) D

Uzak yakın reçetesi verilmişse; Add yukarıdaki formüller kullanılmak suretiyle hesaplanabilir.

Add, astigmatik reçetelerde sadece sferik (SPH) diyoptriye eklenir. Silindirik değer ve AKS aynen alınır. Gerekli durumlarda Add eklendikten sonra transpoze işlemi yapılabilir.

Add bulunurken uzak ve yakın diyoptrilerinin silindir işaretleri farklı ise (biri + diğeri-), uzak ya da yakın tranpoze edilerek silindirik diyoptri değerinin işaretleri ve aksi aynı hale getirilir (+, ya da-), daha sonra sferik (SPH) yakın diyoptri değerinden uzak diyoptri değeri çıkarılarak Add bulunur.

İşaretler farklı ise aks 90° dönük, İşaretler aynıysa akslarda aynı olur. Uzak ve yakının silindirik diyoptri değerleri de aynı olmalıdır.

Örnek

Uzak reçete (+1.50)(-1.75) 180°

Yakın reçete (+2.00)(-1.75) 180°

Add=(Ysph) -(Usph) = (+2.00) – (+1.50) = (+0,50) D

Özetle,

Presbiyopi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz içi lensinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu gelişen bir kusurdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır. Yakın görme becerisi azalır. Yakın görme uyumunu sağlamak için konveks (+) lensler kullanılır. Bu ilave güce de yakın çalışma, okuma gücü (reading addition), kısaca adisyon (Add.

) denir. Gözün farklı uzaklıktaki cisimleri net görme yeteneğine uyum denir. Uzak ve yakın gözlüklerin lensleri arasındaki diyoptri farkına da Adisyon (Addition) denir ve Add ile gösterilir. Add her zaman konveks diyoptrili lensin eklenmesi ile düzeltilir. Add, sferik(sph) (+0.50) Diyoptriden başlar, sferik (sph) (+4.

00) Diyoptriye kadar gider. İki gözün refraksiyon kusuru farklı olabilir. Fakat her iki göz için Add aynıdır. İki göz arasında (+2.00) Diyoptriden fazla diyoptri farkları kullanıcı acısından rahatsızlık yaratır. Yüksek miyopilerde göz biraz daha fazla farkı tolere edebilir. Astigmatik lenslerde add sferik değere eklenir.

Aks ve silindirik değer ayni kalır.

“Add” daima (+) işareti taşır. Uzak reçete sferik diyoptri değerine Add eklenerek yakın diyoptri değeri elde edilir.

Источник: //www.ozguroptik.com/recede-yazim-kurallari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.