Gribe karşı az ilaç bol su için!

Gribe Ne İyi Gelir

Gribe karşı az ilaç bol su için!

Oldukça kolay bir bulaşıcı hastalık olan grip hastalığı, influenza virüsünün solunum yollarına yerleşerek burada çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Virüsün vücuda girdikten birkaç saat sonra bile kolaylıkla hastalık belirtileri gözlemlenmeye başlamaktadır.

Yerleştiği yerde kolayca yayılmaya başlayan virüs, tüm vücuda yayılarak etkiler.Önlem alınmadığında birçok insanın ölümüne yol açabilecek kadar şiddetli teh arz etmektedir. Her 10 kişiden 1’i bu hastalığa yakalanmaktadır.

Sağlığına dikkat eden ve kendine bakan kişiler için 1 hafta 10 gün içerisinde iyileşme süreci başlamaktadır. Ancak bağışıklık sistemi zayıf veya hastalığını ciddiye almadan gerekenleri yapmayan kişiler için çok daha ciddi tehlere yol açabilmektedir.

Hapşırma ve öksürme yoluyla su damlacıkları halinde havaya dağılarak ve diğer kişilerin solunum yollarına nüfuz ederek virüsü kapmalarına ve hastalanmalarına sebep olmaktadır.

Nedenleri

Grip hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yıllık grip salgınlarında dünya nüfusunun %5 ile %15’ i üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaktadır.

Hastane yatışları ve ölümler, çoğunlukla yüksek riskli gruplarda ortaya çıkmaktadır. İnfluenza virüsünün solunum yollarına yerleşmesi grip hastalığının başlama nedeni olarak belirlenmektedir. Hapşırık ve öksürükler de kolayca bulaştığı için çok basit şekilde yayılabilmektedir.

Belirtileri

Gribe yakalanan kişilerde gözlenen başlıca belirti halsizliktir. Grip atlatıldıktan sonraki birkaç haftada bile bu halsizlik durumu devam etmektedir. Ayrıca baş ve karın ağrısı da halsizliğe eşlik etmektedir. Yüksek ateş ve titreme, öksürük, eklem ve boğaz ağrıları, hapşırma, burun akıntısı, baş dönmesi ve iştahsızlık gibi durumlar da grip belirtilerindendir.

Çocuklar için bu durumlara ek olarak ishal ve kusma da eşlik etmektedir. Bu belirtiler görülmeye başlandıktan sonra uygulanan tedavi ile birlikte bir hafta içerisinde iyileşme gözlenir ve şikâyetler ortadan kalkar. Eğer bundan daha uzun süre içerisinde bile iyileşme gözlenmediyse kişinin derhal doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

Tedavisi

Gribin tedavi yöntemleri, virüsün neden olduğu belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulanmaktadır. Belirtiler gözlenir gözlenmez tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Böylece gribin devam etme süreci kısalır ve belirtiler daha çok şiddetlenerek kişiye de daha fazla acı vermeden ortadan kaldırılabilmektedir.

Bol sulu gıdaların tüketilmesi, hastalık süresince olabildiğince fazla dinlenilmesi grip tedavisinde oldukça etkili yöntemlerdendir. Ayrıca toplumumuzdaki yanlış ve yaygın düşüncenin aksine, antibiyotik kullanımı grip için etkili değildir çünkü antibiyotikler virüslere etki etmezler.

Aksine antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç kazanmasına sebebiyet vermektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için işe birkaç gün ara vermek, kişilere dokunma ve temas etmekten kaçınmak da çok önemlidir.

Tıbbi müdahale yanında gribe anlık faydalar sağlayan bazı bitkisel tedavi metodları da vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bal: Neredeyse bütün hastalıklara faydalı olan bal; grip, nezle ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Diğer bitkisel tedavi metodlarında bal ayrıca ek kombinasyon olarak kullanılmaktadır. Balın antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır.

Ilık suya bir şeker kaşığı bal katarak günde 2-3 kere içmek iyi gelir. Bunun yanında limon suyuna bal katarak tüketmek başta grip olmak üzere soğuk algınlığının neden olduğu hastalıkları iyileştirebilir.

Ayrıca 10-15 fesleğen yaprağını kaynatın ve suyuna bal katarak tüketin. Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlara anlık rahatlama sağlar.

Not: Bal 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemesi önerilir.

Limon: Limon; antibakteriyel, antiviral, antifungal özelliklerinden dolayı gripin vücutta neden olduğu virüs ve semptomları ortadan kaldırmaya birebirdir.

Ilık bir bardak suyu grip belirtileri geçene kadar yaklaşık 3-4 gün boyunca tüketin, aynı zamanda soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.

Bir bardak ılık suya limon suyu ve bal katarak tüketmeniz aynı şekilde grip hastalığına faydalıdır.

Hardal: Hardal grip tedavisinde oldukça etkilidir. Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı antimikrobik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı ciddi etkiler gösterir ve kısa sürede iyileşmeye yardımcı olabilir.

Bir yemek kaşığı kuru hardalı bir yumurta beyazıyla az su katarak karıştırın ve macun yapın. İnce bir bez yordamıyla veya direk göğsünüze uygulayın. Kan dolaşımını arttırarak başta solunum yolları olmak üzere damarlardaki tıkanıklıkları ortadan kaldırır. Keskin kokusu aynı zamanda nezle veya gripten kaynaklanan burun tıkanıklığı sorunlarını ortadan kaldırır.

Zencefil: Zencefil, uzun grip vakaları başta olmak üzere birçok sağlık sorununda popüler doğal ilaç olarak bilinir. Güçlü bir anti-inflamatuar özellikleri yanı sıra zencefil, vücudun ısınmasını ve gevşemesini sağlar. Bunun yanında gripin neden olduğu virüsleri defetmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bir bardak suya taze rendelenmiş zencefil koyun ve kaynatın, soğuduktan sonra limon veya bal katarak afiyetle için. Günde 2-3 bardak içilebilir. Sonuç alana kadar devam edin.

Sarımsak: Sarımsağın doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri grip için harika bir çare olabilir. Bunun yanında çeşitli grip, nezle ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur, bağışıklık arttırıcı bileşik olan ‘‘allicin’’ içerir.

Grip hastalığı esnasında bir iki diş sarımsak çiğnemek ve daha sonra yutmak grip hastalığına iyi gelir.

Anlık rahatlama için sarımsak yanında karanfil çiğneyebilirsiniz veya bir çay kaşığı sarımsak suyunu yudumlayabilirsiniz.

Buhar: Buhar tedavisi grip, nezle ve soğuk algınlığında mukus salgısı için oldukça etkilidir.

Bunun için suyun içerisine bir miktar nane atarak kaynatın ve suyun buharını soluyun.  Nane dışında suya kekik yağı koyarak buharını solumak nefes tıkanıklığı sorununu çözebilir.

Çemen: Çemenin güçlü antiviral özelliği grip yanında nezle ve soğuk algınlığını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir bardak suya bir miktar çemen tohumu ekleyerek kaynatın ve soğuduktan sonra süzün ve daha sonra için. 3-4 gün boyunca günde bir kere için.

Çemen tohumu grip hastalığına anlık rahatlama sağlayabilir.

Nane Çayı: Nane grip tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mukusa faydalı olduğu gibi mikropların kırılmasına ve aynı zamanda gribin neden olduğu nefes darlığı sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Birkaç nane yaprağını bir bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra için. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi kaynayan suda buharı solumanız anlık rahatlama sağlar.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/gribe-ne-iyi-gelir/

Grip için en etkili ilaçlar! Grip nasıl geçer?

Gribe karşı az ilaç bol su için!

Özellikle mevsimsel geçiş aylarında çoğu insanda görülen grip hastalığı artık tüm dünya da kronikleşmiştir. Grip hastalığı genelde kalabalık ve kapalı ortamlarda hızlı bulaşmaya meyillidir. Buna bağlı olarak grip nasıl geçer? ve grip için ilaçlar gibi konu başlıkları merak konusu olmuştur.

Gribin mevsimsel geçiş aylarında artmasının sebebi havaların güneşli ancak soğuk hava koşullarının seyretmesinden kaynaklanmaktadır. Çok değerli okurlarımıza bu makalemizde, grip nasıl geçer? sorusu için çok etkili ve hiçbir yerde bulamayacağınız grip geçiren öneriler sunacağız.

Grip nasıl geçer?

Grip oldukça hızlı bulaşan ve etkisini çok hızlı gösteren bir hastalık türüdür. İnfluenza adlı virüsün neden olduğu grip hastalığı, insan vücudunda direkt olarak bağışıklık sistemine saldırır ve ardından eklem ağrısı, baş ağrısı, şiddetli kas ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, geniz akıntısı gibi başlıca sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, kalp ağrısı, akciğer rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Grip hastalığı en hızlı nasıl geçer? sorusunun cevaplarına bir göz atalım.

Grip hastalığını yenmek için ilk yapmanız gereken dinlenmek

Grip, hareket halindeki vücudun yorulmasından faydalanarak, vücudun grip virüsüne karşı ürettiği antikorlara karşı savaşır ve dinlenemeyen vücut, grip virüsüne yenik düşer.

Grip hastalığı, yok ettiği antikorları kullanarak vücuda daha hızlı yayılır ve yerleşir. Bu süreç boyunca vücudunuzu dinlendirmeniz çok önemlidir.

Grip için antibiyotik tedavisi

Eğer grip hastalığınız normalinden farklı seyrediyorsa, bir uzmana danışmanızda fayda var demektir. Çünkü grip virüsü vücutta başka rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu nedenle gribi hafife almak yapacağınız en büyük yanlış olur. Bir doktora başvurarak vereceği ateş düşürücü ve antibiyotik ilaçlar sayesinde gripten kurtulabilirsiniz.

Makalemizin devamında etkili ateş düşürücü ve antibiyotik isimlerini belirteceğiz.

Grip virüsüne doğal ve bitkisel çözümler

Grip hastalığına iyi gelen bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanları nane, limon, pul biber, karabiber, dereotu, roka, sarımsak, soğan, portakal, mandalina, greyfurt, adaçayı, yeşilçay, lavanta çayı, muz, kuru üzüm, zencefil çayı, kuşburnu çayı gibi doğal ve bitkisel örneklerdir.

Gribe iyi gelen doğal ve bitkisel karışımlar

Bir üst paragrafta vermiş olduğumuz doğal ve bitkisel örnekleri şimdi bu kısımda kullanarak gribe iyi gelecek güzel karışımlar oluşturacağız.

-Grip olduğunuz dönemlerde balı bol tüketin.

Bal, vücudumuzun bağışıklık sistem için çok önemli bir besindir. Tamamen doğal olması ise balı özel yapmaktadır. Aşağıda sayacağımız her karışımın içerisine bal karıştırabilirsiniz. Özellikle soğanın, çünkü soğan ve bal çok iyi bir karışımdır ve mucizesine inanamazsınız.

-Yeşilçay ve karabiber karışımı

Bu karışım gribin ele geçirdiği hücrelerinizi canlandırmak için kullanacağımız bir antioksidan düşmanıdır. Vücudunuzu gribe karşı olan savaşında direncini arttırır ve vücuda daha fazla direnç kazandırır. Ayrıca karabiberinde etkisiyle halsizliğiniz ortadan kalkacaktır.

Buna bağlı olarak ciğerleriniz açılacak ve daha temiz hava teneffüs edebileceksiniz.

-Grip hastalığında terlemenin önemi!

Yeşilçay ve karabiber ile elde ettiğiniz karışımı içtikten sonra kendinizi yatağa atmalısınız ve bolca terlemelisiniz. Ateşinizin kritik seviyelere ulaşmasını engellemek için yanınızda mutlaka bir termometre bulundurmalısınız. Grip sorunuyla cebelleşirken terlemek çok önemlidir.

Terlediğinizde vücuttaki mikroplar dışarı atılır ve bu grip ile savaşan vücudunuza kazanması için bir şans verir. Yeşilçay metabolizmanızı hızlandıracaktır ve karabiber ile birlikte vücudunuzun devir daim hızı artacaktır. Böylece bolca terleyebileceksiniz.

-Kendinize muz, greyfurt, mandalina ve portakaldan bir meyve tabağı hazırlayın

Potasyum ve c vitamini takviyesi ile vücudunuz canlanacaktır ve ikinci paragrafta saymış olduğumuz kalp ağrısı ve akciğer rahatsızlıklarının tehsi ortadan kalkacaktır. Çünkü muzdan alacağınız potasyum değeri çok yüksektir. Potasyum, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir mineraldir.

Bu mineral kaslar için oldukça önemlidir. Kalp başta olmak üzere akciğerler ve diğer organlar için hayati önem taşımaktadır. C vitamini ise bağışıklık sisteminizin tekrar canlanmasına ve grip virüsü ile savaşacak antikorlar üretmesine yardımcı olur.

Potasyum eksikliği, halsizliğe, iştah kaybına, sinirli ve stresli olmaya neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü gripten kurtulmanız bir hayli zorlaşır. Onun için diyoruz

Источник: //www.agrisinaiyigelen.com/grip-icin-en-etkili-ilaclar-grip-nasil-gecer/

Evde Grip Nasıl Geçer, Gribe Ne İyi Gelir

Gribe karşı az ilaç bol su için!

Evde Grip Nasıl Geçer, Gribe Ne İyi Gelir

Özellikle kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıklardan olan grip için Uzm. Dr. Güner Yurtsever grip nasıl geçer, gribe ne iyi gelir evde, gripten nasıl korunuruz sorularını biobilgi.com okuyucuları için cevapladı.

Grip İçin

Grip, influenza adı verilen virüsün yol açtığı bir rahatsızlıktır. En ciddi belirtileri, ateşin birden 39 dereceye kadar yükselmesi, vücutta halsizlik yapması, kas ve eklemlerde ağrı olması, baş ağrısı yapması, kuru kuru öksürme ve ateşe bağlı titreme durumlarıdır.

Gribin en fazla etkin olduğu insanlar, başka rahatsızlıklar yüzünden bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, çocuklar, yaşlılar ve kalp, akciğer, böbrek veya şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahip kişilerdir. Çok bulaşıcı olan grip, bu sayılan risk grubundaki kişilerde için ölümcül olabilmektedir.

Grip genelde 24 ile 72 saat arasında bulaşıcı duruma gelir ve istirahat edildiği takdirde en fazla 10 gün içinde geçer. Ağır grip vakaları bazen tehli olabilir.

Bu yüzden, ateş düşmüyorsa, nefes alma güçlüğü varsa, kusma oluyorsa, öksürük bir türlü geçmiyorsa ve süreli baş ağırısı çekiliyorsa en kısa zamanda doktora gitmek gerekir.

Doktor uygun görmediği takdirde herhangi bir ilaç veya antibiyotik kesinlikle alınmamalıdır.

Şimdi grip nasıl ortaya çıkarkonusuna eğilelim. Grip, her mevsim görülse de en fazla mevsim dönümlerinde ortaya çıkar. Ama en çok havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış aylarında rastlanır. Çünkü kalabalık ve iyi havalandırılmayan kapalı alanlar, bu dönemde daha fazla kullanılmaktadır.

Virüsün bulaşması ile ilk belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ilk dört gün gribin en bulaşıcı olduğu dönemdir.

Grip virüsünün bulaşma şekli, hapşırma ve öksürme sırasında ağızdan çıkan damlacıkların solunması ile olmaktadır. Çok nadir hallerde tokalaşma veya grip bulaşmış nesnelere dokunmakla bulaşabilir. Grip, çocuklarda yetişkinlere göre daha hızlı yayılır.

Grip Nasıl Geçer

İshale ne iyi gelir? Öğrenmek için tıklayın.

Grip, insanları hırpalasa da genel olarak hafif atlatılır. Ancak bazı insanlarda ölüme kadar uzanan komplikasyonlar yaratabilir. Gribal enfeksiyon açısından riskli insanlar şunlardır:

 • Bebekler ve yaşlı insanlar
 • Astım, bronşit, böbrek yetmezliği, kalp, romatizma, şeker, Parkinson ve anemi gibi kronik hastalığı olan insanlar
 • Kanser hastaları
 • Başka rahatsızlıklar yüzünden bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar
 • Sigara kullananlar

Gribin belirtileri on gün kadar sürer. Bu süre içinde vücut sürekli olarak virüs ile mücadele ettiği için yorgunluk hissi çok duyulur ve kaslar çok fazla ağrır. Vücut bitkin düşer.

Peki grip korkutucu bir hastalık mıdır? İnsanlar grip olma konusunda fazlası ile endişelidir. Bunun nedeni gribin hasta hayatını olumsuz etkilemesi ve grip virüsünün akciğerlere inmesi ve zatürre gibi tehli bir başka hastalığa neden olmasıdır.

Gribin zatürreye dönüşmesi durumunda bu hastalığın bir hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle hamile bayanların, yaşlıların, bebeklerin ve kronik hastalığı olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

 Bir de grip için çözüm arayışında uzmanların önerilerine kulak vermek gerekmektedir.

Gribe Ne İyi Gelir

Gribe yakalandıktan sonra insanlar, grip nasıl geçer hemen ya da grip nasıl geçer evde telaşına düşer. Bu konuyu içeçecekler ve yiyecekler açısından ayrı ele almakta yarar var. Önce içeceklere bakalım.

Son yıllarda grip için bitkisel çaylar ve gıdalara ağırlık verilmektedir. Bitkisel çaylar önemli miktarda antioksidan ve vücuda güç kazandıran vitamin ve mineraller içermektedir. Ancak aşırıya kaçılması durumunda içindeki etken maddeler yan etkiler gösterebilir. Özellikle doktor kontolünde ilaç alınıyorsa bu konuda doktora danışmak gerekmektedir.

Gribin etkilerini hafifleten zencefil, nane, okaliptüs ve mate çayları farklı etken maddeler sahiptir. Örneğin zencefil çayı göğsü rahatlatır, ağrıları hafifletir, kan dolaşımını güçlendirir ve solunum yollarını açar.

Okaliptüs çayı, ayrıca öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir. Mate çayı içeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde vücudu canlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lavanta çayı, antibakteriyel özelliği ile tanınır.

Bu arada normal koşullarda bile vücudun günde sekiz bardak suya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Gribe iyi gelen yiyecekler arasında C vitamini bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Brokoli ve taze elma C vitamini deposudur. Ayrıca haşlama balık, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları ile portakal, greyfurt, mandalina ve limon gibi turunçgiller en faydalı gıdalardır.

Gribe ne iyi gelir sorusuna önerebileceklerimiz arasında tarhana çorbası da bulunuyor. Tarhana, A ve B grubu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de içermektedir ve besleyici olması yanında bağışıklık sistemini güçlendiren özelliktedir.

Balık, Omega-3 yağları ve zengin proteinlere sahiptir. Ayrıca içeriğinde D vitamini, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır.

Soğan ve sarımsak da vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Vücutta üretilen glutanyon, çok güçlü bir antioksidandır ve birçok hastalığın nedeni olan serbest radikalleri hücre içinde yok etmektedir. Soğan içinde bulunan bir madde glutanyon üretmektedir.

Gribe ne iyi gelir evde sorusuna cevap arayanların bu noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Halk arasında çok bilinen bir deyiş var; grip ilaçla bir haftada, ilaç kullanmadan yedi günde geçer. Doktor tarafından uygulanan tedavi mutlaka önemsenmeli ve grip tedavisi için hasta beslenmesine dikkat edilmelidir.

Kısaca grip için ne yapmalı noktasında gribe karşı vücudu güçlendirmek gerekiyor. Vücudun bağışıklık sistemi güçlü olmak zorundadır.

Grip Nasıl Geçer

Yukarıda da açıklandığı gibi grip tedavisinde belli bir yöntem yoktur. Buna karşılık, kolay atlatılmasını sağlayacak bazı yöntemler de yok değil. Tıp ve eczacılık alanında yaşanan gelişmeler paralelinde gribe karşı etkili bazı anti-viral ilaçlar bulunmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki bu ilaçlar mutlaka bir doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Bu tür ilaçlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığı takdirde, en azından hastalık süresi kısalmaktadır. Bu ilaçlar, ateşi düşürme, ağrıyı hafifletme, burun tıkanıklığını giderme ve öksürüğü engelleme yönünde etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçlar tamamen tedavi etmeye değil, gribin seyrini hafifletmeye yöneliktir.

Bu bakımdan aşağıda grip için ne iyi gelir konusunda bazı öneriler yer almaktadır.

Grip nasıl geçer konusunda en önemli nokta vücudun su kaybının önüne geçmektir. Bu nedenle bütün hastalarımıza bol su içmelerini öneririz. Ancak kahve, çay veya kola benzeri kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Grip nasıl geçer noktasında antibiyotik konusu ayrı bir önem taşıyor. Çünkü ülkemizde ne yazık ki antibiyotik kullanımı bilinçsizdir. Bir doktor önermedikçe antibiyotik alınmamalıdır. Çünkü antibiyotikler bakterileri öldürür ama gribe neden olan virüsler üzerinde etkili değildir.

Grip belirtileri şiddetli ise ve ateş düşmüyorsa, doktora başvurmak gerekir. Belki bu hastalık, grip belirtileri gösteren başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle şu sayılan belirtilerden biri varsa mutlaka doktora gitmelidir: nefes alma zorluğu varsa, uzun süredir ateş düşmüyorsa, kusma varsa, yutkunurken ağrı oluyorsa ya da sürekli baş ağrısı çekiliyorsa.

Aslında gripten korunmak önemlidir ama bir kere grip olduktan sonra bunu çabuk atlatabilmek de önemlidir. Grip nasıl geçer sorusu burada önem kazanıyor.Daha çabuk grip nasıl geçer:

 • Birinci öneri istirahat etmek ve uyumaktır. Virüslere karşı vücut direnç gösterdiği için yorgun düşer. Bu da insanda halsizlik ve yorgunluk yaratır. Gripten kurtulmak için istirahat etmek ve vücudu yoran hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca uyku düzenine de dikkat etmek gerekiyor. Uyurken salgılanan melatonin hormonu, vücudun biyolojik saatini korumakta ve ritmini ayarlamaktadır. Ayrıca uyku sırasında özellikle hücre yenilenmesi olmaktadır. Yeterli uyku sayesinde vücudun savunma sistemi güçlenmekte ve gribin neden olacağı başka etkilerin önüne geçilmiş olmaktadır.
 • İkinci öneri iyi beslenmek ve sıvı tüketimini arttırmaktır. Özellikle C vitamini içeren turunçgiller yanında kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler vücudun direncini arttırmak bakımında önemlidir. Ve bol su içmek gerekiyor. Grip için bitkisel çaylar, örneğin adaçayı, ıhlamur, kuşburnu ve papatya çayları içmek hem rahatlatıcı olması hem de vücuda su alınması bakımından oldukça etkilidir.
 • Üçüncü öneri ise tedaviyi aksatmadan sürdürmektir. Ancak tedavi yöntemi konusunda kendi başına karar vermek doğru değildir. Mutlaka bir doktora gitmeli ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçlar genelde gribin etkilerini hafifletmeye, hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlamaya ve olası komplikasyonları önlemeye yardım eder. Bu arada yine doktor önerisi ile vücut direncini artırmak için vitamin alınabilir.

Gribe Ne İyi Gelir

Grip İle Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark

Grip mi, soğuk algınlığı mı? Grip tehli sonuçlara yol açabilen bir hastalık olmasına rağmen, halk arasında bu iki rahatsızlık birbirine karıştırılır. Oysa bu iki rahatsızlık aynı şey değildir. Grip ile soğuk algınlığı arasındaki farklar pek bilinmez.

Grip, solunum sisteminde ortaya çıkan ve çeşitli grip virüslerinin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Burun, bronşlar ve akciğerde etkili olan grip son derece bulaşıcıdır.

Kısaca, grip virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Oysa soğuk algınlığı daha çok üst solunum yollarında (burun ve boğazlarda) ortaya çıkan ve çeşitli mikropların neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Genelde hafif seyreder ve bilinen mikropların sayısı 200 civarındadır.

Bu iki rahatsızlığı daha iyi anlayabilmek için aşağıda karşılaştırmalı bir tablo verilmiştir.

Gripten farklı olarak soğuk algınlığında yüksek ateşin olmaz, burun akıntısı, hafif kırgınlık ve hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. Soğuk algınlığı ile grip arasındaki en temel farklar:

Ateş Yükselmesi

Grip’te 38-39 derece, soğuk algınlığında olmaz.

Baş Ağrısı

Grip’te sürekli, soğuk algınlığında nadiren olur.

Boğaz Ağrısı

Grip’te bazen, soğuk algınlığında sık görülür.

Genel Ağrı

Grip’te genellikle, soğuk algınlığında az görülür.

Halsizlik Durumu

Grip’te sürekli, soğuk algınlığında hafif.

Burun Tıkanması

Grip’te bazen, soğuk algınlığında genellikle.

Hapşırma

Grip’te bazen, soğuk algınlığında genelde.

Öksürme

Grip’te genelde, soğuk algınlığında nadiren görülür.

Yatak İstirahatı

Grip’te gerekir, soğuk algınlığında gerekmez.

Komplikasyonlar

Grip’te bronşit ve zatürre, soğuk algınlığında sinüzit ve kulak ağrısı.

Engelleme

Grip’te aşı ve anti-viral ilaçlar, soğuk algınlığında hiçbir şey yapılmaz.

Gripten Korunmak İçin

Gripten korunmanın bir yolu aşı olmaktır.

Ancak grip açısından riskli gruba giren bebeklerin bağışıklık sistemi henüz kuvvetli olmadığı için, bebek ve çocuklara grip aşısının yapılmaması yönünde arka arkaya makaleler yayınlanıyor.

Ayrıca grip aşısı soğuk algınlığına karşı etkili değildir. Çünkü grip aşısı sadece bilinen virüsler için etkilidir. Oysa uzmanlara göre soğuk algınlığına neden olan mikropların sayısı çok fazladır.

Grip aşısı dışında, gripten korunmanın bir başka yolu henüz bulunmuş değildir. Ancak önerilen tek yöntem vücudun hijyenik olmasıdır. Özellikle de ellerin.

Ayrıca son günlerde gripten korunma konusunda, gribe ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemi var mı şeklindeki arayışlara, ada çayı ve ıhlamur gibi içecekler önerilmektedir.

Grip aşısının temel hammaddesi ölü virüslerdir. Bu yüzden aşının grip yapması mümkün değildir. Ancak grip aşısı vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için kaslarda ağrı veya düşük ateş yapabilir.

Gripten korunmak için bazı öneriler:

 • Yakında öksüren veya hapşıran biri varsa, yüzünüzü koruyun
 • Gözlere, burna ve ağza ellerle dokunmayın (bunlar, mikropların vücuda en kolay girdiği noktalardır)
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Telefon, klavye gibi ortak kullanılan yüzeyleri arasıra dezenfekte edin (virüsler bu yüzeylerde en fazla sekiz saat yaşar)
 • Gribin fazla yaşandığı dönemlerde kalabalıklardan uzak durun
 • Tam bir koruma sağlamasa da her yıl grip aşısı olun
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler tüketin
 • Düzenli egzersiz yapın

Uzm. Dr. Güner Yurtsever tarafından kaleme alınan makalemiz bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi yerine geçmez. Grip tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Источник: //www.biobilgi.com/grip-nasil-gecer-evde-gribe-ne-iyi-gelir/

Gribe karşı 10 kalkan

Gribe karşı az ilaç bol su için!

Grip, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte toplumda yaygın olarak görülmeye başlayan bir sağlık sorunu.

Çoğumuzu grip olduğumuzda “birkaç günde geçer” düşüncesiyle doktora gitmeyiz bile… Oysa grip çocuklarda, kronik rahatsızlıkları olanlarda farklı komplikasyonlara neden olabiliyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Durmuş, gripten korunmanın yollarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

 

Solunum yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlacıklar aracılığıyla bulaşıyorlar. Bu nedenle özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda bulunduktan veya tokalaştıktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi mutlaka 1-2 dakika süreyle ovalayarak sabunlamanız çok önemli.

Temiz hava önemli

Kapalı, kalabalık ve aşırı sıcak ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. İmkan varsa bulunduğunuz ortamı saat başı 10-15 dakika havalandırın veya açık havaya çıkın.

Kalorifer ve ısıtıcılardan dolayı oda havası kuruduğu için odayı yüzde 40-50 oranında nemli tutacak tedbirler alın. Örneğin nem aletlerinden veya kapalı mekan bitkilerinden faydalanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra çamaşır asmak veya radyatör üstünde su bulundurmak da odanızı nemlendirmeye katkı sağlayacaktır.

Ofis malzemeleri bulaşma nedeni

İşyerinde klavye, kalem ve zımba gibi ofis malzemelerini ortak kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca telefon ve kapı kolları gibi ortak kullanılan malzemeleri günde bir kez dezenfektan ile silmenizde de yarar var. Aynı şekilde evde de havlu, çatal ve tabak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçının.

Dört yapraklı yonca modeli beslenin

Dört yapraklı yonca modelindeki gibi, her çeşit besin grubundan yeterli ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemimizi besleyecektir.

Yapraklardaki besin grupları 1- süt-süt ürünleri 2-et-yumurta baklagil gibi protein kaynakları 3- sebze- meyve gibi vitamin/ mineral kaynakları 4-tahıllar gibi karbonhidrat ve B vitamini kaynaklarıdır. Tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde ve yaşınıza uygun olarak tüketin.

Kahvaltı başta olmak üzere, öğün düzenini aksatmayın. Öğünleriniz renkli meyve ve sebzelerden zengin olursa, antioksidan ile vitamin oranı da zengin olur. Sebze ile meyvelerin mevsime özgü olmasına da dikkat edin. Çünkü tabiat o mevsimde ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri onlara yüklemiştir.

Örneğin bu mevsimde portakal, greyfurt, nar ile elma gibi meyveler C vitamini yönünden zenginler. Beslenmede bağışıklık hücrelerimizin yapı taşlarını oluşturan protein yetersiz alınırsa enfeksiyonlara yatkınlık oluşuyor. Bu yüzden haftada en az 2 öğün balık yemeye özen gösterin.

Diğer öğünlerde de hayvansal protein (et) ve bitkisel proteinleri (baklagiller, tahıllar) dengeli tüketin. Ayrıca paketli hazır, bol tuzlu, bol şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin toksinlerini vücuttan temizlemeye çalışmak bağışıklığınızı zayıflatacaktır. Dolayısıyla bu tür besin ve içeceklerden kaçınmanız çok önemli.

Uykunuzu ihmal etmeyin

Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 7 saat ve üzerinde uyumanız çok önemli. Hafta sonları dahil uyku düzenine sadık kalın ve alkol, kafein ile geç yemek yeme gibi uyku kalitenizi etkileyecek faktörlerden sakının.

Kansızlık sorununuz varsa…

Kanımız vücudumuzun her yerine oksijen ve besin taşımak için yaşamsal bir işleve sahip. Sebebi ne olursa olsun, kansızlığınız varsa enfeksiyonlara yatkın hale gelirsiniz.

Kansızlığın en sık görülen nedenleri ise demir, folik asit ve B12 eksikliğidir.

Özellikle menopoz öncesindeki kadınların, çoklu ilaç kullananların, kronik sistemik hastalığı olanların yılda bir kez bu değerlere baktırmayı ihmal etmemeleri gerekiyor.

Yanı başınızda su bulundurun

Gripten korunmak için günde en az iki litre su tüketmelisiniz. Masa başında çalışıyorsanız, yanı başınızda rahatlıkla görebileceğiniz bir yere 1-2 litre su koymanızda fayda var.

Böylelikle her görüşünüzde size su içmenizi hatırlatır.

İdrar ve dışkı, vücutta oluşan veya dışardan alınan toksinleri atmanın tek yolu olduğu için bol su kabızlığı da önleyerek bağırsak sisteminizin temizliğini de kolaylaştıracaktır.

Hareketsizlik ciddi bir teh

Hareketsizlik bir yandan kan dolaşımının dayanıklılığını ve enerji metabolizmasını bozarken bir yandan da dolaylı olarak obeziteye ve kabızlığa yol açarak bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Günde en az 7500 adım üzerinde adım atmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra mümkünse haftada 2 kez 45 dakika yürüyüş, fitness ile koşu gibi kondisyon artırıcı egzersizlere zaman ayırın.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..