Grip Aşısında Civa Var Mı?

içerik

Grip Aşısı Zehirli Midir? Grip Aşısı Otizme Yol Açar Mı?

Grip Aşısında Civa Var Mı?

Her yıl mevsim geçişlerinde soğuklar başladığı zaman grip aşısı gündeme gelmektedir.

Birçok insan gereksiz olduğunu savunurken hastalıklara karşı korunmak için grip aşısı yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar da vardır.

Ancak genellikle aşı yaptırmak istemeyen insanların zihninde grip aşısı zararlı mı sorusu dolaşırken yaptırmak isteyenler ise grip aşısı içeriği nedir veya grip aşısı nerede yapılır diye düşünmektedir.

Grip aşısı tartışmalarını bir tarafa bırakarak biraz daha bilimsel verilere ulaşmak için yapılması gerekenler vardır. Örneğin ebeveynlere, çocuklarına aşı yaptırmadan önce aşı içeriğine bakmaları tavsiye edilmektedir.

Çünkü yaygın bir şekilde aşıların ağır metaller olan cıva veya timerosal içermediği düşünülmektedir. Ancak bu bilgi maalesef yanlıştır.

Birçok grip aşısının cıva içermeyen versiyonu olduğu iddia edilse de timerosal içermektedir.

Grip aşısı ne zaman yapılmalı diye düşünüyorsanız cevabı aslında basittir. Grip aşısı sadece yapılmadığında ciddi risk oluşturacak kişiler için gerekli olduğu durumlarda yapılmalıdır. Ayrıca grip aşısının cıva ve timerosal içermeyen versiyonları tercih edilmelidir. Doktor tavsiyesi olmadan grip aşısı yaptırılmamalıdır.

Grip Aşısının İçeriği

Pek çok kaynakta farklı içerikler yazsa da grip aşılarının içerisinde genellikle antibiyotikler, yumurta proteini, formaldehit, ölü insan dokusu, monosodyum glutamat (MSG) ve timerosal (cıva) bulunmaktadır. Bunlara ek olarak potansiyel olarak zararlı içerikler de dahil olmak üzere, grip aşıları birçok zehirli veya tehli madde içermektedir.

Birçok kişinin grip aşısına karşı tepkisi muhtemelen formaldehit maddesi yüzündendir. Düşük düzeyde formaldehite maruz kalındığında burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, dermatit, uyku bozukluğu, baş ağrısı, yorgunluk, solunum güçlüğü, sinüs tahrişi, göğüs ağrısı, sık görülen mide bulantısı, bronşit ve akciğer kapasitesinde azalma gibi birçok belirti görülebilir.

Zararı fazla olan diğer bir madde ise polisorbattır. Bu madde vücuda alındığında hapşırma, öksürme, şişlik, hırıltılı solunum, nefes darlığı, deri döküntüleri, kaşıntı ve ağrı gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Ayrıca yan etkilerinin arasında mide bulantısı, kusma, ishal gibi mide-bağırsak sorunları ile anormal kalp ritmi, kalp krizi, inme gibi kalp ve dolaşım problemleri sayılabilir.

Hatta kadınlarda infertilite gibi doğurganlık sorunları ile tümör ve kanser büyümesine neden olabilir.

Grip Aşısının Diğer Hastalıklarla Bağlantısı

Grip aşısının diğer hastalıklarla bağlantısını bulabilmek adına dünya genelinde yapılan araştırmaların sonucunda yaşamı boyunca beş kez grip aşısı yaptıran bir kişinin hiç yaptırmayan bir kişiye kıyasla Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının 10 kat fazla olduğu bulunmuştur.

Uzmanlar Alzheimer’ın artan riskinin grip aşısı içindeki cıva ve alüminyum ile diğer zararlı maddeler olduğuna inanmaktadır. Zayıf kan şekeri ve anti-oksidan savunma sistemlerine sahip bireyler, özellikle cıva gibi ağır metalleri aşılar nedeniyle vücuduna aldıklarında beyinlerinde biriktirirler. Bu da başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır.

Otizmli Çocukların Karakteristik Özellikleri

Grip Aşıları ve Otizm

1983 yılından itibaren günümüze kadar önerilen aşı sayısı üç kat artmıştır. Aynı zaman diliminde ise otizm tanılarında 8 kat artış görülmüştür. Otizm hastalığının artışında grip aşısında kullanılan cıva içeren timerosal maddesinin etkili olduğu düşünülmektedir.

Otizm ve grip aşısı üzerine yapılan araştırmalarda üç kez grip aşısı yapılan çocukların hiç grip aşısı yapılmayan çocuklara göre otizme yakalanma riskinin 27 kat fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Diğer taraftan pek çok uzman cıva ve otizm arasındaki ilişkiyi inkar etse de bağlantıyı destekleyen büyük bir bilimsel tıbbi kanıt bulunmaktadır.

Neden Her Yıl Yeni Grip Aşısı Yapılmalıdır?

Grip virüsü çok çeşitli alttürler içerdiğinden grip aşıları tam bir koruma garantisi vermez. Dünyada grip yapan tek bir virüs yoktur ve tüm virüs alttürlerine karşı koruyan tek bir grip aşısı yoktur. Bilim adamları, önümüzdeki yıl içinde 300’den fazla farklı grip virüsü olacağını tahmin etmektedir.

Grip aşısı en büyük üç virüs alttürüne göre formüle edilir. Grip aşısı yaptırdığınızda, vücudunuz virüsün üç spesifik alttürüne karşı antikor üretir.

Diğer bir ifadeyle yaptırdığınız grip aşısıyla 300 tane alttürden sadece üçü için korunma sağlayabilirsiniz. Yani kısaca grip aşısı yaptırdığınızda grip hastalığına yakalanmama oranınız yüzde birdir.

Ayrıca virüsler vücuda uyum sağlayarak formunu da değiştirebilmektedir.

Nörogelişimsel Bir Bozukluk: Otizm

Post Views: 374

 • 'ta Paylaş
 • Tweet It

Источник: https://www.hangisieniyi.com/grip-asisi-zehirli-midir-grip-asisi-otizme-yol-acar-mi/

Grip atışı İçindekiler : Neyin var ve Güvenli mi?

Grip Aşısında Civa Var Mı?
Grip atışı İçindekiler : Neyin var ve Güvenli mi?

Genel Bakış

ortalama grip aşısının bileşen listesinde, formaldehit, polisorbat 80 ve timerosal gibi kelimeleri görebilirsiniz. Timerozal gibi bu maddelerin bazıları, sağlık riskleri doğurabileceği endişeleri nedeniyle son yıllarda haberlere imza attı.

Geçen yarım yüzyılda milyonlarca insan grip aşısını ele geçirdi ve çok azı ciddi bir sıkıntı yaşadı.Araştırma, grip aşısının ve içindeki kimyasalların güvenliğini gösterdiğini gösteriyor.

İşte bir grip aşığında bulacağınız tipik içerikler ve bu muhtemel risklerin arkasındaki gerçek hikayenin özeti aşağıdadır:

Bileşenler Gribe Atılım Nelerdir?

 • Grip aşısı olduğunda, iki seçeneğiniz vardır:
 • İnaktif influenza aşıları, gribe neden olamayacakları için öldürülen grip virüslerini içerir.

Canlı grip aşısı (LAIV veya FluMi burun spreyi virüsün canlı ancak zayıflamış bir formunu içerir.

Yumurta proteini

Virüsleri döllenmiş tavuk yumurtalarında yetiştirerek birçok grip aşısı yapılır. Bu, az miktarda yumurta proteini içerdiği anlamına gelir. Bunun yerine Flucelvax adı verilen yeni bir aşı formu hayvan hücrelerinde yetiştirilmektedir.

Koruyucular

Aşı üreticileri, çok dozlu aşı şişelerine koruyucusu timerosal ekler. Thimerosal, her kullanımda tehli bakteri ve mantarların şişeye girmesini önler.

Thimerosal, büyük dozlarda zehirli olabilen civa içerir. Grip aşısında bulunan küçük miktarın tehli olduğunu gösteren yeterli kanıt yok. Ancak endişeleriniz varsa, grip aşısının thimerosal içermeyen sürümleri mevcuttur.

Stabilizatörler

Sükroz, sorbitol ve monosodyum glutamat (MSG) aşıları dengede tutmak için kullanılır. Aşıların ısıya ve ışığa maruz kaldıklarında bile potensiyelerini kaybetmelerini engellerler.

Sukroz, kahveye kaşık krep ve çilek üzerine serpmekle aynı şeker şekeridir. Sorbitol, sakızda da bulunan yapay bir tatlandırıcıdır. MSG bir lezzet arttırıcıdır. Çoğunlukla Çin gıda katkı maddesi olarak düşünülür, birçok işlenmiş gıdada kullanılır. Bazı insanlar MSG'ye duyarlı olsa da, grip aşısında bulunan miktar çok düşüktür.

Antibiyotikler

Neomisin, gentamisin ve diğer antibiyotikler aşılara çok az miktarda eklenir. Bakterilerin aşı bulaşmasını önlerler.

Polisorbat 80

Bu emülgatör, sosları ve salata soslarını ayırmayı önler. Aşılarda, polisorbat 80, tüm maddeleri eşit şekilde dağıtılır. Büyük dozlarda bazı kişilerin reaksiyona girmesine neden olabilir, ancak grip aşısı miktarı çok düşüktür.

Formaldehit

Bu doğal bileşik, yapıştırıcılardan ve preslenmiş ahşap mobilyalara yapıştırıcılardan elde edilen ev eşyalarında bulunur. Formaldehit suda çözünen bir gazdır. İnfluenza virüsünü inaktif hale getirmek için grip aşısında kullanılır.

Büyük formaldehit dozlarına rutin maruz kalınması göz ve boğaz tahrişine, solunum sıkıntısına ve belirli kanserler için daha yüksek bir riskin bağlıdır. Bununla birlikte, CDC'ye göre, bir aşı üretiminde kullanılan çoğu formaldehit, doktorlara ve eczanelere gönderilmek üzere paketlenmeden önce aşı solüsyonundan uzaklaştırılmaktadır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Başkanlığına göre, aşıda (grip aşısı gibi) kalan formaldehit seviyesi, insan vücudunda doğal olarak oluşan miktardan çok daha düşüktür. Aşılarda kullanılan formaldehit miktarı “güvenlik açısından endişe taşımıyor” ve “kanseri, aşılarla olduğu gibi enjeksiyon yoluyla az miktarda formaldehit maruziyetine maruz bırakmayla ilişkilendiren herhangi bir kanıt yoktur. “

Yan etkiler Gribe yakalanmanın yan etkileri nelerdir?

Grip aşısının çoğunun yan etkileri hafiftir. İnsanlar aşağıdaki gibi belirtiler bildirmişlerdir:

 • hassasiyet, kızarıklık ve çekimin çevresindeki cildin şişmesi
 • ateş
 • yorgunluk
 • baş ağrısı

Varsa hemen doktorunuzu arayın veya acil servise başvurun bu daha ciddi yan etkilerden herhangi biri:

 • nefes darlığı ya da hırıltı problemi
 • gözlerde şişme ya da dudaklarda
 • kovan
 • zayıflık
 • hızlı kalp atışı
 • baş dönmesi

Faydaları Grip aşısının faydaları < Grip ve komplikasyonlarını önlemenin en iyi yollarından biri yıllık grip aşısıdır. Her ne kadar aşı etkinliği yıldan yıla değişebilirse de, genel olarak aşı, doktor ziyaretini grip için yüzde 60'a kadar azaltabilir.

Grip aşısı, hasta olma ihtimalini düşürecektir. Ve grip virüsüne yakalanırsanız, aşı olmamış olduğunuzdan daha hafif olur.

Aşı aynı zamanda pnömoni, bronşit ve astım atakları gibi grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önler.

Bu nedenle özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi kronik sağlık koşullarına sahip olan herkes aşı yaptırmak için önemlidir.

Uyarı Grip aşısından kim kaçınılmalıdır?

Grip aşısı çok etkilidir, ancak herkes için doğru değildir. İçerisinde bulunan yumurta proteini de dahil olmak üzere, içerdiği herhangi bir bileşene karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon geçirmişseniz, aşı almayın.

Ayrıca Guillain-Barré sendromu yaşarsanız grip aşısından kaçınmalısınız. 1976'da bir domuz gribi aşısı, bağışıklık sisteminin sinir hücreleri etrafındaki koruyucu kaplamaya saldırmasına ve hasar görmesine neden olan Guillain-Barré için artmış bir risk ile bağlantılıydı.

Guillain-Barré sendromu ciddi periferik nöropati olarak bilinen uzuvlarda aşırı güçsüzlük ve karıncalanmaya neden olur. Nadir durumlarda hayati teh oluşturabilir.

Mevcut grip aşıları ile Guillain-Barré arasında kesin bir bağ yoktur. Herhangi bir risk mevcutsa, aşılanan her 1 milyon kişiden 1'ini etkileyen, çok küçüktür.

Ayrıca, bebeklerde emniyetli olmadığı için aşı, 6 aydan küçük bebekler için önerilmez.

Zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa veya bağışıklık sisteminizi baskılamak için ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşın. Aşıya da yanıt veremezsiniz. Hastaysanız, kendinizi iyi hissettirene kadar gribin atılmasını isteyebilirsiniz.

Bir doktora danışın Doktorunuza konuşun

Özellikle grip aşısını henüz almadıysanız veya sağlığınız değişmişse, doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Aşıyı sizin için riskli hale getirecek bir alerjiniz veya diğer durumunuz varsa, aşı olmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuza sormak için birkaç soru:

Grip aşısı yaptırmamamın bir sebebi var mı?

 • Hangi yan etkilere neden olabilir?
 • Yan etkilerim varsa ne yapmam gerekir?
 • Grip atışını mı, nazal sis almalı mıyım?
 • Outlook Grip aşıları için bakış

Grip aşısının alınması, bu sezon gribten kaçınmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca grip virüsüne karşı kendinizi korumak için diğer adımları deneyin:

Ellerinizi ılık su ve sabun ile yıkayın veya özellikle yemek yemeden önce, mikropları gün boyunca öldürmek için alkol bazlı bir el sabanı kullanın.

 • Elleriniz temiz olsa bile, grip virüsleri ve diğer mikroplara yol açan gözleriniz, burunlarınız ve ağızlarınızdan uzak tutun.
 • Hasta görünen herkesten uzak durmaya çalışın.
 • Evinizde birisi grip bulursa, tezgah üstü ve kapı tokmakları gibi dokundukları yüzeyleri dezenfekte edin.
 • Hapşırırken burnunu ve ağzını örtün. Ellerinize bulaşmasını önlemek için öksürmek ve hapşırmak için dirsek içine sokun.
 • S:

Grip hamile kadınlar için güvende mi?

CDC tavsiyeleri uyarınca, enfekte aşılamanın enjekte edilebilir (öldürülmüş), burun içi olmayan formu gebelikte güvenlidir ve hem anneyi hem de bebeğin korunması için gebelerde tavsiye edilir.

Doğum öncesi kusurlar, prematüre doğum ve ölüm dahil olmak üzere grip ile enfekte olma komplikasyonları riski, aşılamanın olumsuz etkilenme riskinden çok daha yüksektir.

Bu, anneye veya bebeğe zarar vermediği milyonlarca gebe kadının uzun yıllarca uygulanmasına dayanıyor.

Stacy Sampson, DOAnswers tıp uzmanlarımızın görüşlerini temsil eder. Tüm içerik kesinlikle bilgilendirici ve tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/what-ingredients-are-in-flu-shot-4922

Grip Aşısının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Grip Aşısında Civa Var Mı?

Kimse grip olmak istemez. Ateş ve burun akıntısı insanları çileden çıkartır. Bazı durumlarda ise grip yaşamı tehdit edebilir ve ölümcül olabilir. Her yıl milyonlarca insan grip olurken çocuklar, hamile kadınlar ve 50 yaşın üstündeki insanlar özellikle risk altındadır. Peki grip aşısının zararları ve yan etkileri nelerdir?

Yılda bir yapılacak olan grip aşısı ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle aşıya karşı olmadığımızı belirtelim. Biz sadece eleştirel düşünceleri dile getiriyoruz.Karşı olduğumuz şey, bağışıklık sisteminizi artırmak için birçok doğal alternatif bulunurken, güvenli olup olmadığı tam olarak kanıtlanmamış bir bileşim kullanmaktır.

Canan Karatay gibi uzmanlar içeriğinde alüminyum olduğu için özellikle yaşlılarda Alzheimer hastalığına sebep olacağını belirtiyorlar. Ayrıca grip aşısının bağışıklık sistemini artırmadığını, doğal besinler tüketerek bağışıklık sisteminin güçlendirileceğini belirtiyor.

Sağlık görevlilerinin aşı yolu yerine, gripden kaçınmanın çeşitli kanıtlanmış yollarını hiçbir zaman teşvik etmemeleri ilginç değil mi? Bağışıklık sistemini artırmak için zararlı ve bazen ölümcül olan aşılar yerine gripten korunmak için bize doğal yollar öğreten reklamlar yayınlamaları daha faydalı olacaktır.

İki tür grip aşısı vardır: iğne ile yapılan ve burun spreyi. Her birinin küçük ama farklı riskleri vardır.

İğneden korkanlar ve hoşlanmayan kişiler için ikinci tip grip koruması FluMist adı verilen burun spreyidir. Bu sprey canlı virüs içeriyor, bu nedenle bağışıklık sistemi bozulmuş birisinde grip hastalığına neden olabilir. B

u nedenle sprey formu, gebe kadınlar, 2 yaşından küçük çocuklar, kanser tedavisi görenler veya yaşlılar gibi zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler için önerilmez.

Grip Aşısı Alzheimer Hastalığına Sebep Olabilir

Grip aşısının Alzheimer hastalığına neden olabileceğine dair deliller mevcuttur. Bir rapor, her yıl 3 ila 5 yıl boyunca grip aşısı yapan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının grip aşısı olmayan insanlara göre 10 kat fazla olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, yaşla birlikte bağışıklık sistemi zayıflar, böylece enfeksiyonları savuşturma kabiliyetinizi düşürür. Gripli virüsün yaşlı organlarda tanıtımı tehli sonuçlar doğurması grip aşısının yan etkileri içindedir.

Grip Aşısı İçerisinde Civa Bulunuyor

Grip aşıları, insan sağlığına zararlı olduğu bilinen ağır metal cıva içermektedir. Çok dozlu bir grip aşısında bulunan cıva miktarı, izin verilen maksimum günlük maruz kalma limitinden çok daha yüksektir.

Cıva, hafıza kaybına, depresyona,  oral sağlık sorunlarına, sindirim dengesizliklerine, solunum problemlerine, kardiyovasküler hastalıklara ve daha birçok ciddi sağlık rahatsızlığına neden olması grip aşısının yan etkileri arasındadır.

Aşıdan Sonra Grip Olunur mu?

Grip aşısı içeriğinde bulunan İnaktif bir virüs, bir laboratuarda yetiştirilen ve sonra ölen bir virüstür. Ölü virüs sizi hasta yapamaz, ancak vücudunuzun canlı virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Fakat bu sizin grip olmayacağınız anlamına gelmez.

Grip Aşısı Her Yıl Yapılmalı mı?

Grip virüsleri sürekli değişiyor. Dolayısıyla aşılar her yıl gözden geçirilir ve gerektiğinde güncellenir. Geçen sezonki aşı, geçen yılın virüsü ile savaşmak için geliştirildi, ancak muhtemelen bu sezon etkili olmayacaktır. Bu nedenle, bu yılki virüsle mücadele etmek için bu yıl grip aşısı yaptırmak önemlidir.

Grip Aşısı Faydalı mı?

CDC’nin yaptığı araştırmalara göre, aşılar virüslere karşı iyi bir şekilde eşleştirildiğinde, aşılamanın grip hastalığı riskini %40 ila %60 arasında azalttığını söylemektedir.

Grip Aşısı Çocuklara Yapılır mı?

Bazı insanlar grip aşısının çocuklar için uygun olmadığını düşünüyor. Etkinliğin yaşa göre değiştiği doğrudur. Bunun nedeni, bir çocuğun bağışıklık sisteminin büyüdükleri şekilde değişmesidir.

CDC , “grip aşılarının grip riskiyle ilişkili pediatrik yoğun bakım başvuru riskini %74 oranında azalttığını” gösteren bir araştırma yaptı. Çocuğuna grip aşısı yaptıranlar gönüllerini ferah tutabilirler.

Grip Aşısı Hamilelere Yapılır mı?

Gebe olmayan sağlıklı kadınlara kıyasla, gebe kadınlarda şiddetli hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Çalışmalar, hamile bir kadının aşı yaptırmasının, bebeği doğumdan sonra gripten koruyabileceğini göstermiştir. (Anne gelişmekte olan bebeğe doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca gribe karşı koruyacak antikorları iletir.)

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Grip aşısı, bazen hafif ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı veya ateş gibi yan etkilere neden olabilir. Diğer enjeksiyonlar gibi grip aşısı da bayılmaya neden olabilir. En sık görülen yan etki, enjeksiyon bölgesi çevresinde rahatsızlık ya da hafif ağrı. Grip aşısı gribe neden olmadığından, bu semptomlar gripten daha ciddi değildir.

Antibiyotiğin Gribe Faydası Var mı?

Bakterilerle savaşmak için antibiyotikler verilir. Grip gibi virüslerin üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Grip için antibiyotik kullanmak, gereksiz yan etkilere yol açar.

Grip Öldürür mü?

Altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, gripten kaynaklanan ciddi komplikasyonların riski yüksektir. Fakat güçlü, sağlıklı insanlar bile çok hasta olabilirler. Birçok sağlıklı yetişkin ve çocuk, gribe bağlı komplikasyonlar nedeniyle her yıl ölen binlerce insan arasındadır.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Optimal olarak aşılama, toplumdaki influenza aktivitesinin başlamasından önce yapılmalıdır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları mümkünse ekim ayı sonuna kadar aşı sunmalıdır. Grip aşıları, virüsler bulunduğu sürece faydalıdır. Ve grip mevsimleri bazen Nisan ayına kadar sürer.

CDC, insanlara ekim ayı sonuna kadar aşı yaptırmalarını öneriyor (aşının tamamen aktife girmesi yaklaşık iki hafta sürüyor). Ne kadar beklerseniz, o kadar duyarlı hale gelirsiniz.

Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar? (2018) 

Grip aşısı fiyatı yıllara ve markalara göre değişiklik göstermektedir. Vaxigrip aşısının 2018 fiyatı 17,17 TL’dir.

Umarız grip aşısının zararları ve yan etkileri üzerine yazdığımız bu makale faydalı olmuştur.

Источник: https://morbilgi.com/grip-asisinin-zararlari/

Grip aşıları nelerden ve neden yapılır?

Grip Aşısında Civa Var Mı?

Grip çekimleri çok küçük miktarlarda çok sayıda bileşen içerir. Sıklıkla deaktive edilmiş bir grip virüsü içerirler. Bileşenlerin her biri, aşının güvenli ve etkili olmasını sağlamak için birlikte çalışır.

Grip virüsü daima değişmektedir, bu da grip aşısının her yıl güncellendiği anlamına gelir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 6 aydan fazla herkesin (bazı istisnalar dışında) her yıl bir grip aşısı olmasını tavsiye etmektedir.

Grip aşısının farklı formları biraz farklı içeriklere sahip olabilir. Örneğin:

 • Bir enjeksiyon genellikle küçük miktarlarda devre dışı bırakılmış (bu nedenle zararlı değildir) grip virüsleri içerir.
 • Burun spreyi zayıflamış ve bu nedenle zararlı olmayan canlı virüsler içerir. CDC, 2017-2020 grip mevsimi için burun spreyi kullanımını önermedi.

Grip aşısı nedir ve neden?

Grip ve diğer virüsler için birçok aşı benzer bileşenler içerir. Her bir bileşenin amacı, ya aşının etkili olmasını sağlamak ya da güvenli olmasını sağlamaktır.

Yıllar boyunca yapılan birçok çalışma, grip aşılarının güvenli olduğunu göstermiştir. CDC, gripten ve diğer insanlara yayılmasından kaçınmanın en iyi yol olduğunu söylüyor.

Aşağıdaki liste, aşılamalarda dahil olmak üzere aşılardaki yedi muhteviyata ve aşıların bunlara neden ihtiyaç duyduğuna bakmaktadır:

1. Grip virüsleri

Grip aşısı, koruduğu küçük miktarlarda virüs içerir. Bu virüslerin aşıdaki varlığı, vücudun doğal savunma mekanizmasını, onları savaşmak için antikor üretmeye tetikler. Bu, vücudun “gerçek hayatta” hastalığa maruz kaldığında onları hızlı bir şekilde tanıdığı anlamına gelir.

Grip aşısında bulunan farklı influenza virüsleri şunlardır:

 • influenza A virüsü H1N1 Michigan suşu denir
 • Influenza A virüsü H3N2 Hong Kong suşu denir
 • Brisbane ve Phuket suşları olarak adlandırılan bir veya iki influenza B virüsü

Geleneksel grip aşısı üç (üç bileşenli) aşıdır, çünkü üç virüse karşı koruma sağlarlar: iki influenza A virüsü (H1N1 ve H3N2) ve bir influenza B virüsü.

Bir kişi ayrıca, ek bir B virüsüne karşı koruyan dört değerlikli (dört bileşenli) bir aşı da alabilir.

2. Formaldehit

Formaldehit toksiktir ve yüksek dozlarda potansiyel olarak öldürücüdür. Bununla birlikte, grip aşısında bu kadar küçük miktarlarda bulunur ve zararsızdır.

Formaldehitin grip aşısı üzerindeki rolü, aşıyı doğal olarak aşıda bulunan virüslerin yanı sıra üretim sırasında aşının kontamine olabilen virüs ve bakterilerden inaktive etmektir.

Formaldehit tipik olarak insan vücudunda bulunur ve sağlıklı sindirim işlevinin bir ürünüdür.

3. Alüminyum Tuzları

Alüminyum 70 yılı aşkın süredir aşılarda kullanılmaktadır.

Alüminyum tuzları adjuvanlardır, yani vücudun aşıdaki virüse karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi geliştirmesine yardımcı olurlar. Vücudun cevabını artırdığı için, bu aşı küçük miktarlarda virüs içerebilir.

Formaldehit ve grip aşısının çoğu içeriğinde olduğu gibi, aşıda bulunan alüminyum miktarı son derece küçüktür.

Bu bileşik, her biri alüminyum içermeyen grip aşılarında her zaman mevcut değildir.

4. Thimerosal

Thimerosal, aşının bakteri ve mantarlar tarafından kirlenmesini engelleyen bir koruyucudur. Bu olmadan, bir şırınga çok dozlu bir flakon (birden fazla doz içeren bir şişe) olduğunda, bakteri ve mantarların büyümesi yaygındır.

Thimerosal, genellikle sadece birkaç gün boyunca kanda kalan güvenli bir bileşik olan etilmerkür olarak bilinen organik bir cıva formundan yapılır.

Büyük dozlarda hastalığa neden olabilen standart cıvalardan ve yıllarca vücutta kalabilen deniz ürünlerinde (metilmercury olarak adlandırılan) bulunan civadan farklıdır.

Grip çekimleri sadece çok dozlu bir şişede olduklarında timerosal içerecektir. Tek dozluk flakonlar, önceden doldurulmuş şırıngalar ve burun spreyleri bu koruyucuyu içermelidir çünkü kirlenme bir sorun değildir.

5. Tavuk yumurtası proteinleri

Tavuk yumurtasından elde edilen proteinler, virüsün aşıya girmeden önce büyümesine yardımcı olur.

Aşılarda kullanılan influenza virüsleri genellikle virüsün kendi kopyalarını oluşturduğu döllenmiş tavuk yumurtası içinde yetiştirilir. Bundan sonra, virüsler yumurtadan ayrılır ve aşıya yerleştirilir; Bu, bitmiş aşının küçük miktarlarda yumurta proteinleri içerebileceği anlamına gelir.

CDC, grip aşısının tipik olarak yumurta alerjisi olan kişiler için güvenli olduğunu, ancak yumurta alerjisi olanların, çekimi almadan önce doktordan söz etmesi gerektiğini söylüyor. Şiddetli yumurta alerjisi olan bir kişi, enjeksiyondan sonra bir doktor tarafından izlemeyi gerektirebilir.

Yumurtasız grip aşısı da mevcuttur.

6. Jelatin

Gripte bir stabilizatör olarak jelatin bulunur. Stabilizatörler, aşının üretim noktasından kullanım anına kadar etkili olmasını sağlar.

Stabilizatörler ayrıca aşının ısı veya donma-kurutmanın zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

Çoğu grip aşısı, stabilizatör olarak domuz bazlı jelatin kullanır.

7. Antibiyotikler

Aşı üretimi ve depolanması sırasında bakterilerin büyümesini önlemek için grip aşısında antibiyotikler bulunmaktadır.

Aşılar penisilin gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilen antibiyotik içermez. Bunun yerine, aşılar, gentamisin veya neomisin gibi başka antibiyotik formları içerir. Neomisin ayrıca losyonlar, merhemler ve göz damlaları gibi birçok topikal ilaçların bir bileşenidir.

Grip aşısının yararları

Grip aşısı olmak, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli yararlara sahiptir:

 • Bir kişinin ve etrafındakilerin gripten hasta olmasını önleme.
 • Özellikle çocuklar ve yaşlı yetişkinler arasında grip yatış riskini azaltmak.
 • Bebekler ve bebekler, yaşlı insanlar ve kronik hastalıkları olan kişiler de dahil olmak üzere hassas grupların korunması.
 • Gebelik sırasında ve sonrasında kadınları korumak, griple ilişkili akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltmak ve bebeğin grip riskini azaltmak.
 • Kronik hastalıklara sahip kişilerde komplikasyonların önlenmesi. Aşı, kalp hastalığı olan kişilerde majör kalp sorunlarının oranını ve kronik akciğer hastalığı ve diyabetli kişilerde yatış oranını azaltır.

Grip aşısından kim kaçınmalıdır?

CDC, 6 aydan fazla olan herkesin her yıl grip aşısı almasını önermektedir, ancak aşıdan kaçınmaları veya önlem alması gerekenleri de belirtmektedir.

Yaş, güncel ve geçmiş sağlık ve grip aşısı ya da bileşenlerine karşı olan alerjiler dikkate alınmalıdır.

Aşağıdaki kişiler grip aşısından kaçınmalı veya dikkatli olmalıdırlar:

 • 6 aylıktan küçük çocuklar
 • Jelatin, antibiyotik veya yumurta gibi grip aşısı bileşenlerinden herhangi birine ciddi alerjisi olan kişiler
 • önceki grip aşısından şiddetli alerjik reaksiyon yaşayan kişiler
 • Guillain-Barré Sendromu olan kişiler
 • Tamamen sağlıklı hissetmeyen insanlar

Grip aşısı yan etkileri

Grip aşısı, grip yapamaz, çünkü enfeksiyöz olmayan inaktif (“ölü”) veya zayıflatılmış virüslerle veya grip virüsünün sentetik, laboratuar yapımı varyantlarıyla yapılır.

Bununla birlikte, grip aşısı birkaç günden uzun sürecek grip benzeri semptomlara neden olabilir, örneğin:

 • hafif ateş
 • baş ağrısı
 • kas ağrıları

Bununla birlikte, en yaygın yan etki, enjeksiyon bölgesinde koldaki hafif bir ağrı veya kızarıklıktır.

Nadir durumlarda, grip aşısı, alerjik reaksiyonlar gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunlar genellikle aşılamadan birkaç dakika ila birkaç saat sonra ortaya çıkar ve tedavi edilebilir.

Источник: https://trmedbook.com/grip-asilari-nelerden-ve-neden-yapilir/

Grip aşısında civa var mı, yok mu? İşte yanıtı… Prof. Dr Serhat Ünal

Grip Aşısında Civa Var Mı?

Grip aşısı hakkındaki yanlış ve yanıltıcı bilgilere dikkat çeken Prof. Dr. Serhat Ünal, “Net olarak söylüyorum, şu andaki mevsimsel grip aşısı içinde civa yoktur” dedi.

Son zamanlarda artan şekilde medyada çeşitli kişilerin gerek grip hastalığının önemini azaltma, gerekse de aşılarla ilgili yanlış ve yanıltıcı bilgiler vererek halkı yanlış yönlendirdiğini görülmesi üzerine 14 Tıp Derneği ortak basın toplantısı düzenledi.

Ağır metalin aşının içinde ne işi var?

Toplantıda konuşan Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, grip aşısında ağır metaller olduğu iddialarına yanıt verdi. Ünal, “Ağır metalin aşının içinde ne iş var? Civanın vücuttan atılabilir türü kullanılıyordu.

Civanın aşılar içinde kullanıyor olmasının nedeni, çoklu aşı yani içinde 10-20 doz varsa, enjektöre iğneyi sokup çıkarıp ve bir daha sokacağımız için mikrop bulaşmasın diyedir. Halbuki mevcut grip aşıları tek doz. Kullanıp atıyorsunuz. Tek doz olan ilacın içine mikrop zaten giremez. Bunun için civa koymaya gerek yok.

Net söylüyorum, şu andaki mevsimsel grip aşısı içinde civa yoktur” dedi.

“Erişkinlerin yaptırması gereken aşılar da var”

“Aşı denilince çocuklar akla geliyor ama erişkinlerin yaptırması gereken aşılarda var” diyen Prof. Dr. Ünal, “Grip aşısı ABD’de 2 ve 6 aydan itibaren herkese yaptırılıyor. Bizde öyle değil. Biz daha çok erişkin tarafında yapılmasını öneriyoruz.

65 yaş ütündeki kişiler, 65 yaş altında olup, ciddi hastalığı olanlar. Bunlar kimler? Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı, diyabeti, kronik karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olanlar, kanser tedavisi görenler, gebeler vb. hastalıkları olanlarda grip daha sık görülür.

Bu hastalar mutlaka yıllık grip aşısı olmalıdırlar” şeklinde konuştu.

Gribin içinde bulunduğumuz mevsimde yaygınlaştığı bilgisini veren Prof. Dr. Serhat Ünal, “Bu hastalıkta halsizlik, bitkinlik, öksürük, ateş, kas ağrısı gibi durumlar ortaya çıkartır. Özellikle kas ağrısı genç erişkinleri 1 hafta yatağa yatırır. Kalktıktan sonra 2 hafta kadar iş gücü verimi düşer.

Bütün bunları üst üste koyunca ve aynı anda binlerce kişi hasta olduğunda önemli bir iş gücü kaybıdır. Bu durumun ülkelere belli maliyeti var. ABD’de gribin ülkeye yıllık 8 milyar dolar yükü olduğu hesaplandı. Bu ve ölümler olmasın diye grip, aşıyla korunması gereken bir hastalık” bilgilerini verdi.

“Kalp ve damar hastalarına grip aşısını öneriyoruz”

Kalp hastalıklarında gribal enfeksiyonlara bağlı kötüleşme olabildiğini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol da, şunları söyledi:

“Özellikle kalp yetersizliği olan hastalar gribal enfeksiyon geçirdiklerinde durumları daha ciddileşiyor. Hastaneye yatışlar artıyor hatta bu hastalarda ölüm meydana gelebiliyor. Dolayısıyla grip aşısının yapılması bu hastaların hastaneye yatışlarını ve ölüm oranlarını azaltıyor.

Kalp yetersizliği olan hastalara her ne sebepten olursa olsun, yıllık grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. Yine kalp damar hastalığı mevcut olan hastalarda gribal enfeksiyonlar esnasında tekrar kalp krizi geçirme oranının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle kış aylarında bu belirgin hale geliyor.

Grip aşısını yaptıran hastalarda kalp krizi geçirme risklerini, çeşitli çalışmalarda yüzde 15 ile yüzde 45 oranında azalttığı görülmüştür. Grip aşısının yapılmasını öneriyoruz.”

Aşılamada koruyucu hekimlik uygulaması önemli”

65 yaş üzeri insanların hastalıklara karşı eğiliminin artmakta olduğunun vurgusunu yapan Prof. Dr. Mehmet Akif Karan ise “Koruyucu sistemleri bir miktarda zayıflamakta. Ölüm sebeplerine baktığımız zaman, akciğer enfeksiyonları önemli ölüm sebebi.

Bu enfeksiyonla birlikte bu yaşta çoklu hastalıklar bir arada olmakta ve hastalıklara ilişkin ölümlerde artmakta.

Yaşlılarda hastalıkların daha sıkıntılı seyretmesi ve daha kötü sonlanması nedeniyle hastalıkları önlemek ve sıkıntı ortaya çıkmadan önce hastalığın tanısını koyup tedaviye başlamak önem arz ediyor. Bu açıdan koruyucu hekimlik uygulamalarına önem veriyoruz. Aşılamada koruyucu hekimlik uygulaması önemli.

Grip, yaşlılarda daha sıklıkla seyrediyor. Bunu önlemek için elimizde grip aşı var. Aşı yüzde 100 koruyucu değil ama hastalığa yakalanmayı azaltmasının yanı sıra hastalığın ağır geçmesini önleyebilir. Bu hastalıktan ölümleri kesinlikle azaltır” dedi.

Türk Toraks Derneği Üyesi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu da, “Özellikle 65 yas üstünde kişilerde grip, ölüme kadar yol açabilen sonuçlara yol açıyor. KOAH, astım gibi kronik enfeksiyon yolları hastalıkları olanlar bu enfeksiyona kolay yakalanabiliyorlar. Bütün hastalardan grip ve zatürre aşısını yaptırmalarını istiyoruz” dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Gürsel Özer, birinci basamak sağlık çalışanları aile hekimleri olarak erişkin ve çocuk aşılama programında daha çok eksikliklerin olduğunu düşündüklerini belirterek, erişkin aşılama programında gayret gösterdiklerini kaydetti.

Kanser hastalarında risk büyük!

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Gümüş ise özellikle kanser hastalarında riskin büyüklüğüne dikkat çekerek, “Kanser hastaları özel bir grup. Özellikleri itibariyle aşı ihtiyacı olan diğer gruplarla çakışıyor.

Hem yaşları hem de hastalıkları itibariyle yandaş hastalıklar dediğimiz kalp damar hasatlıkları, KOAH vb. hastalıklara sahip oluyorlar. Bu da onları büyük risk altında bırakıyor. Grip ve zatürre gibi enfeksiyonlara maruz kalmak, onların yaşam kalitesini düşürüyor.

Biz onkologlar olarak hastalarımıza her iki aşıyı öneriyoruz” diye konuştu.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Süda Tekin de, “Enfeksiyon hastalıkları bulaşıcı hastalıklardır. Pek çok medeniyetin ortadan kalkmasına yol açmıştır.

Yapılan incelmeler sonrası enfeksiyondan korumanın başlıca 2 yolu var. Bir tanesi hijyen. Temizlik yaparak bu hastalıklardan korunabiliriz. İkincisi ise aşı.

Koruyucu olarak hastalıkla karşılaşmamak için bağışıklık sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Gribin nezle ve soğuk algınlığından farkı ne?

Grip nezleye kıyasla çok ağır seyreden, ayakta atlatılması zor, zatürre, bakteriyel hastalıklar gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilen ve hatta altta yatan kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda hastaneye yatış ve ölüme sebebiyet verebilen bir hastalık.

Grip kaynaklı ölümlerin çoğu altta yatan KOAH, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkların tetiklenmesi sonucu gerçekleşiyor. Uzmanlara göre grip, nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor.

Ancak bazı benzer belirtiler gösteren grip, sadece üst değil, alt solunum yollarına da iniyor.

Источник: https://www.gidahatti.com/grip-asisinda-civa-var-mi-yok-mu-iste-yaniti-71428/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.