Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

içerik

Grip Diyabetliler İçin Tehli Olabilir, İşte Açıklama

Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

Normal insanlar için, grip nispeten hafif bir hastalık olabilir. Ancak, diyabetiniz varsa, grip, bilmeniz gereken hastalıklardan biri olabilir. Diyabet hastaları için grip tehsi, diyabetin durumunu artıran başka komplikasyonlara yol açabilir. İşte açıklama.

Diyabet nedir?

Diyabet, bir kişinin kan şekeri seviyesinin yükseldiği bir durumdur. Kan şekeri seviyesinin yüksek olması, insülinin metabolik işlem sırasında glikoza yardımcı olamamasından kaynaklanır. Sonuç olarak, vücudun hücrelerinde enerjiye parçalanması gereken şeker kan dolaşımında serbest akar hale gelir.

Diyabet tedavi edilemez. Bu hastalık sadece ortaya çıkan çeşitli komplikasyonları önlemek için kontrol edilebilir. Diyabet kontrol edilmediğinde, kanda vücutta akması çok uzun olan kan şekeri, tüm vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır, örneğin kan damarlarında (ateroskleroz) katılaşan kan damarlarındaki yağ tıkanıklıklarının görünümü.

Bir kişiye diyabet teşhisi konduğunda (tip 2 diyabet), yaşamı boyunca diyetini sürdürmeli ve düzenli egzersiz de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamalıdır.

Bu şekilde, şeker hastalarının kanındaki şeker seviyeleri normal sınırlar içinde kalabilir.

Kan şekeri artık sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı tarafından kontrol edilemediğinde, kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak için ilaçlar ve hatta insülin enjekte edilebilir.

Buna rağmen, bir başka diyabet türü olan tip 1 diyabet hastaları için bir istisna vardır. Tip 1 diyabet hastaları ilk tanı gününden beri insüline ihtiyaç duyarlar çünkü pankreaslarındaki beta hücreleri zarar görür ve insülin üretemezler.

Peki, şeker hastaları için grip tehleri nelerdir?

Temel olarak, hemen hemen her hastalığın grip de dahil olmak üzere grip veya daha yaygın olarak adlandırılan kendi tehleri vardır. Bununla birlikte, şeker hastalarında grip hastalığının etkisi şeker hastası olmayanlardan üç kat fazla olabilir.

Diyabet hastaları genellikle diyabet sahibi olmayanlara kıyasla gripten daha fazla risk alırlar. Grip olan şeker hastaları (şeker hastalığı olan kişiler) kan şekerini kontrol etmenin zorluğuyla uğraşmak zorunda kalabilirler.

Grip, herkesi kolayca enfekte edebilen viral bir enfeksiyondur. İletim genellikle hava yoluyla veya temas halindedir. Gribin kendisi çeşitli tiplerdedir, ancak en yaygın A tipi grip tipidir, artık size yabancı olmayabilecek bazı grip semptomları eklemlerde ağrı ve ağrılar, sıcak gözler, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ve baş ağrısı.

Şeker hastaları için grip riski, diğer virüs enfeksiyonları gibi, yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir ve hipoglisemi gibi ciddi kısa süreli komplikasyon riskini artırabilir.

Grip olan ve kan şekeri seviyesini 250 mg / dl'nin üzerinde olan diyabeti olan kişilerde, vücuttaki keton miktarını bulmak için bir test yapmalısınız.

Kontrol edilmezse, fazla keton miktarı, komaya ve hatta ölüme neden olan ketoasidoza neden olabilir.

Diyabetliler genellikle enfeksiyonla savaşmak için sağlıklı insanlara kıyasla daha düşük bir bağışıklık sistemine sahiptir. Normal insanlarda, grip ilaçsız tedavi edilebilir ve sadece bağışıklık sistemine güvenebilir. Bununla birlikte, şeker hastalarının bu hastalığın tedavisinde ekstra dikkat göstermeleri gerekir. Aslında, grip nedeniyle hastane tedavisi alabilirsiniz.

Grip aşısı yaptırmak için diyabetik hastalara mı ihtiyacınız var?

Diyabet hastaları için grip riski, grip nedeniyle ciddi komplikasyonları tetikleme riski daha yüksektir. Grip nedeniyle oluşabilecek bir komplikasyon, zatürreye dönüşebilecek bir akciğer enfeksiyonudur. Çok nadir durumlarda olmasına rağmen oluşabilecek diğer komplikasyonlar tonsillit, menenjit ve ensefalittir.

Diyabet hastaları için grip tehlerini görmek, olası grip aşıları almak, ortaya çıkabilecek komplikasyonlar diyabet hastaları için önemlidir. Diyabet hastalarına grip aşısı yaptırmak, bağışıklığın yaş ile azalmaya devam edeceği düşünülerek yılda bir kez yapılmalıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi web sitesinde bildirildiği gibi, düzenli aralıklarla influenza aşıları vermenin diyabetiklerde grip gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir. Grip aşısı verilmesi, şeker hastalarında yatış oranını yüzde 79 oranında azalttığı da bilinmektedir.

Gripten korunmak için ne yapmalıyım?

Grip aşısı almak, soğuk algınlığı riskini azaltmada ve şeker hastaları için grip tehsinden kaçınmanın akıllıca bir adımıdır. Buna rağmen, aynı bölgeden nefes alarak gribin en bulaşıcı hastalık olduğu anlaşılmalıdır.

Bunun için, öksürürken ağzınızı kapatmak, ellerinizi özenle yıkamak ve grip virüsü ile enfekte olmuş birçok yerden kaçınmak gibi bir dizi ek önlem almanız gerekir.

Yapabileceğiniz sağlıklı yiyecekleri yiyerek dayanıklılığınızı yükseltin.

Grip yakaladıklarında şeker hastalığı olan insanlar için bir rehber

Şeker hastalığınız varsa, iyi kontrol altındaysanız veya olmuyorsanız ve soğuk algınlığınız varsa, diyabet hastaları için grip tehlerine ek olmamak ve komplikasyonlardan kaçınmak için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

 • Soğuk ilacınıza ilaveten insülin dahil diyabet ilaçlarınızı aldığınızdan emin olun. Daha iyi ilaç alma konusunda doktorunuza danışın, özellikle de acı çektiğiniz grip nedeniyle yemek yiyemiyorsanız
 • Her dört saatte bir kan şekeri seviyenizi kontrol edin
 • Sıvıları her zamankinden daha fazla yiyin ve normal kısımlara göre yemeyi deneyin. Yemek yiyemiyorsanız, karbonhidrat da içeren sıvıları tüketin. Bu, hipoglisemi riskini önlemek için gereken kalori alımını sağlamaktır.
 • Kilonuzu izleyin. Hiçbir şey yapmadan kilo vermek, yüksek kan şekeri seviyelerinin bir işaretidir
 • Ayrıca her sabah ve gece vücut ısınızı kontrol edin. Ateş, şeker hastalarında tedavisi daha zor olabilen bir enfeksiyonun işaretidir.

Şeker hastalığı olan bazı insanlar, grip olduklarında genellikle aç veya susuz hissetmezler. Bununla birlikte, hala sağlıklı besinler yemek ve yeterince su içmek, kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

Diyabetinizi tedavi etmeye devam ederken doktorunuz tarafından önerilen tedaviye uyun. Bazı grip tedavileri kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olabilir, bu nedenle kan şekeri durumunuzu düzenli olarak izlemek önemlidir.

Kan şekeri seviyesini normalden daha sık kontrol etmelisiniz, çünkü grip kan şekeri seviyesini de etkiler. Kan şekerinizi ne kadar erken fark ederseniz, olması gereken bir rakamdadır, şeker hastalarında komplikasyonları tetikleyebilecek grip riskini o kadar erken başarabilir ve önleyebilirsiniz.

Grip Diyabetliler İçin Tehli Olabilir, İşte Açıklama Rated 4/5 2208 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/health-centers/flu-can-be-dangerous-for-diabetics-heres-the-explanation-14346

5 adımda grip tedavisi: Grip nasıl geçer, ne iyi gelir?

Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

Soğuk algınlığı, gripten farklı olarak yüksek ateşin olmadığı, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. İşte griple ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar… Grip tedavisi, gribe ne iyi gelir, gribe iyi gelen bitki çaylarını ve gripten erken kurtulma yöntemleri…

1. Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar nedir?

Soğuk algınlığıGrip
AteşNadir38-39
Baş ağrısıNadirSürekli
Genel ağrı ve sızıAzGenellikle
YorgunlukHafif2-3 hafta
Tıkalı burunGenellikleBazen
HapşırmaGenellikleBazen
Boğaz ağrısıGenellikleBazen
ÖksürükNadirGenellikle
KomplikasyonlarSinüzit ve kulak ağrısıBronşit, zatürree
EngellemekHiçbir şey yapılamazAşılama ve antiviral ilaçlar

Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Gribin başlıca belirtileri ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür.

Grip ne zaman ölümcül bir hastalığa dönüşür?

Öksürük bronşları tahriş edecek kadar yoğun değildir. Hastalığın en kötü günleri ilk 3-4 gündür. İstirahat ile 7-10 gün arasında geçer. Ancak hastalığın ardından birkaç hafta boyunca yorgunluk hissedebilirsiniz.

Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Bu nedenle hasta olsanız bile fark edemeyerek virüsü diğer kişilere de bulaştırabilirsiniz. Grip olduğunuzda lütfen hekiminize başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotikler kullanmayın.

Ateşlendiğinizde istirahat edin; böylece daha hızlı iyileşirsiniz.

2. Grip nasıl geçer? Antibiyotik işe yarar mı?

Grip için tek bir “en iyi” tedavi yöntemi yoktur, ancak semptomları azaltabilen pek çok yöntem önerilebilir. Günümüzde gribe karşı oldukça etkili bir kaç anti-viral ilaç mevcuttur ancak bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir. Yine bazı reçeteli ilaçlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığında hastalık süresini kısaltabilir.

İlaçlar özellikle ilk 48 saat içerisinde alındığında hastalığın ilerlemesini engeller. Soğuk algınlığı ve grip ilaçları ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, öksürüğü azaltma gibi konularda size yardım edebilir; ancak onlar gribi tamamen tedavi etmez; sadece bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir.

Dekonjestanlar burnun şişmiş mukozalarını küçülterek nefes almanıza yardımcı olur.

Ayrıca tuzlu burun spreyleri de açık solunum yollarına yardımcı olabilir. Öksürük preparatları, su ve meyve suları ile birlikte, öksürük yatıştırmaya yardımcı olabilir. 4 yaş altındaki çocuklarda mecbur kalmadıkça öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları kullanılmamalıdır.

 Çocuğunuz 4 ve 6 yaş arasında ise, herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. 6 yaş üzeri çocuklarda semptomları hafifletmek için hekiminizin önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Vücudunuzdan su kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketin. Bu aynı zamanda burun mukozanızı da rahatlatır.

Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri sınırlayın. İştahınızın durumuna göre hareket edin.

Soğuk algınlığı ve gripten korunmanın en etkili 10 yöntemi

Eğer gerçekten aç değilseniz, beyaz pirinç ya da et suyu gibi basit yiyecekleri yemeyi deneyin. Antibiyotikler grip ya da soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olmayacaktır.

Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Grip bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bakteriyel enfeksiyonlar için kapıyı açabilir. Bu nedenle gribiniz giderek kötüleşiyorsa bir hekime başvurun.

Bakteriyel bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Ancak bu tür bir durumda antibiyotik tedavisi gerekli olabilir.

3. Grip konusunda ne zaman doktora gitmeliyim?

Belirtiler şiddetliyse, toparlanacağınıza daha da kötüye gidiyorsanız, ateşiniz düşmüyorsa mutlaka hekime başvurun. Grip gibi başlayan ve başka bir hastalığa dönüşen bir duruma girmiş olabilirsiniz. Eğer bu belirtilerden herhangi biri varsa, hemen bir doktora görünün:

 • Nefes alma zorluğu
 • Kalıcı ateş
 • Kusma
 • Ağrılı yutma
 • Kalıcı öksürük
 • Kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı

4. Grip aşısı gribe neden olabilir mi?

Grip aşısı ölü virüslerden yapılır ve sizi grip yapmaz. Ancak, aşı vücudun bağışıklık yanıtı tetikleyebilir, böylece kas ağrısı ya da düşük dereceli ateş gibi birkaç hafif belirtileri olabilir.

5. Neden insanlar grip hakkında bu kadar endişeli? 

Grip virüsü akciğerler bulaşabilir ve zatürre gibi ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. Grip zatürreye dönüşmeye başlarsa, bu hastanede tedavi gerekebilir. Alerjisi olanların gribe yatkınlığı yoktur.

Ancak alerjiler, gribin astım, zatürre gibi hastalıklara dönüşmesini tetikleyebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, hamileler, bebekler ve kronik sağlık problemleri olanların daha dikkatli hareket etmeleri gerekir.

Çocuğunuz grip mi nezle mi?

Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler virüslü kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklar yoluyla yayılır. Grip ve soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız;

 • Öksürürken ya da hapşırırken yüzünüzü kolunuzun içiyle kapatın.
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı elinizle değil; kağıt bir mendille kapatın ve mendili hemen çöpe atın.
 • Ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzına götürmeyin. Bu vücuda giren mikropları önler.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın. Eğer suya erişiminiz yoksa alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.
 • Çevrenizdekilere doğru öksürmeyin, kafanızı başka bir yöne çevirin.
 • Telefon, klavye gibi ortak kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edin. Virüsler bu yüzeylerde 8 saat yaşayabilirler.
 • Soğuk algınlığı ve grip sezonunda kalabalıktan uzak durun.
 • Her yıl grip aşısı olsun. Aşılar size % 100 koruma vermez; ancak hastalığı önlemenin en iyi yoludur.
 • Bağışıklık sistemini besleyen koyu yeşil, kırmızı, sarı sebze ve meyveler tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yaptığınız halde hasta olabilirsiniz; ancak hastalık daha az şiddetli belirtiler gösterirve daha çabuk iyileşir. Aerobik, yürüyüş gibi düzenli egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Grip ağrılarına ne iyi gelir?

Gribin en kötü yan etkilerinden biri de kas ağrılarıdır. Siz ağrılarla boğuşurken vücudunuz virüsle savaşır. Bu ağrılar aynı zamanda sizin hareketlerinizi rahatça yapabilmenize engel olur. Ağrının şiddeti yaş, gribin şiddeti gibi faktörlere bağlıdır. Birçok kişide kas ağrılarının yanı sıra ishal, kusma ve bitkinlik gibi belirtiler görülür.

Grip tedavisi nasıl olmalı? Gripten korunma yöntemleri

Gribin belirtileri 7-10 gün boyunca devam eder. Bu süre zarfında birçok insan bütün vücudunda şiddeti orta-ciddi arasında değişen kas ağrısı çeker. Bu ağrılar vücudunuz sürekli olarak virüsle savaşmasından dolayı meydana gelmektedir. Bu süreç sadece ağrılara değil aynı zamanda bitkin hissetmenize de neden olur.

Grip nasıl geçer, gribe ne iyi gelir?: Uzmanından 5 Öneri

Gripten korunmak kadar hasta olduktan sonra en hızlı şekilde atlatmak da önem taşıyor. Gribe yakalandıktan sonra 5 basit uygulamayla hastalıktan en sağlıklı şekilde hızlıca kurtulabiliriz.

1. Gribi hızlı atlatmak için tedavinizi asla aksatmayın:

Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır.

Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir.

Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

2. Gripten kurtulmak için istirahat edin:

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır.

Grip ve zatürre için aşılanma zamanı: Hangi risk grupları aşılanmalı?

İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

3. Yeterli süre boyunca uyuyun:

Uyku düzeni vücut sıhhati için en önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirecektir.

4. Sıvı tüketiminizi azaltmayın:

Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

5. İyi beslenin:

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.

Gribe iyi gelen bitki çayları ve besinler

Gribe iyi gelen çaylar her ne kadar antioksidanlar, vücudu güçlendiren vitamin ve mineraller ihtiva etse de içerdiği etken maddeler bazı yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple gribe iyi gelen bitkisel çayları içeriğini incelemeden ve yüksek dozlarda tüketmeyiniz.

Grip tedavinizde düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya gebelik-emzirme dönemindeyseniz herhangi bir bitkisel ürün takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini gidermek için kullanılmaktadır.

Zencefil, okaliptüs, nane ve mate çayları gribin semptomlarını gidermekte etkili olan etken maddelere sahiptir.

Gribe iyi gelen bitki çayı: zencefil çayı

Taze veya kuru zencefil kullanarak hazırlayabileceğiniz, zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı burun akıntısını hafifletmek için kullanabileceğiniz en ideal çaydır.

Zencefil çayı ayrıca:kronik ağrıları azaltır, solunum yollarını açar, alerjik reaksiyonları azaltır, kan dolaşımını güçlendirir, boğaz ağrısına iyi gelir, terlemeyi arttırarak ateşi düşürür.

Gribe ve soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin bir çok belirtisini hafifletmek için kullanılabilirsiniz. Okaliptüs çayı ayrıca: öksürüğe iyi gelir, bronşit tedavisinde kullanılır, nezle ve gribe iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu önler, harici olarak cilt üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılır.

Gribe iyi gelen diğer çaylar ve şifalı bitkiler

Mate çayı yüksek C vitamini içeriği ile grip nedeniyle zayıf düşen vücudu canlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir. Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı hastalık nedeniyle şişen boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir.

Yine yüksek miktarda C vitamini bulunan limon çayı ve kuşburnu çayı gripten daha kısa sürede kurtulmak için tüketilebilir. Nezle ve grip için ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı (limonla birlikte) öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır.

Ticari olarak üretilen pek çok burun açıcı ve öksürük ilaçları içinde de aktif bileşen olarak kullanılan nane, gribe neden olan virüslerin yayılmasını önleyici antiviral özelliklere sahiptir.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Gribin sistemden daha hızlı atılması için genel olarak vücudu güçlendiren C vitamini bakımından zengin gıdaların ve içeceklerin tüketilmesi önerilmektedir.

Gribi iyi gelen besinler kısaca şöyledir: Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı.

Editör:Dr.Soner OĞUZ….

Источник: https://www.asmyasam.com/5-adimda-grip-tedavisi-grip-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/

Hamilelikte Gribal Enfeksiyona Dikkat Edin!

Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

Özellikle sonbahar ve kış aylarında tam bir baş belası olan, sokağa çıkmaktan, insanlarla yakınlaşmaktan bile kaçınmamıza yol açan grip yaşam kalitemizi geçici olarak oldukça düşüren bir hastalık .

Influenza adlı bir virüs ile yayılan ve beraberinde ateş, halsizlik ve çeşitli ağrılar getiren grip enfeksiyonu, özellikle hamile kadınlar için daha da tehli.

Bu yazımızda hamilelikte grip hastalığının olası etkilerinden, belirtilerin ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Grip Hamile Kadınlar İçin Daha mı Tehli?

Evet. Hamileyken bağışıklık sisteminiz daha da zayıf olur ve genel olarak hastalıklara karşı dayanıksız hâle gelirsiniz. Grip hamilelik sırasında çok daha hızlı bir şekilde ciddileşebilir ve zarar verecek bir enfeksiyona dönüşebilir.

Hamilelikte grip olmak her zaman için ciddiye alınması, önlem aranması gereken bir durumdur. Tabii diğer yandan anneler gebelikte gribal enfeksiyonun bebeği etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor. Aslına bakarsanız hastlık uzun dönem boyunca kontrol altına alınmazsa bebeğiniz de bu hastalık yüzünden zarar görebilir. Hatta erken doğuma bile yol açma riski var.

Elbette birçok anne adayı grip olsa da herhangi bir sorun yaşamıyor ve hastalık ağırlaşmadan atlatıyor. Fakat yine de önlem almak şart.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nedir?

Grip genellikle ateşinizi çıkartır, yorgunluğa sebep olur. Ardından daha çok soğukla bulaşan semptomlar görülür. Örneğin burnunuz akar ya da tıkanır, hapşırırsınız, boğaz ağrısı oluşur, öksürür ve titrersiniz. Hatta ishall ya da kusmuk da görülebilir.

Hamilelikte grip olmak uzun sürdüğü zaman tehli kabul edilirken, şu belirtilerden birini gördüğünüzde mutlaka tıbbi destek alın;

 • Nefes almakta zorluk, nefes darlığı
 • Kanlı sümük, balgam
 • Göğüs ya da rahim bölgelerinde ağrı, acı veya baskı
 • Aniden gelen baş dönmesi
 • Ağır ya da devamlı süren kusmalar
 • Bebeğin hareket ettiğini hissedememe
 • Yüksek derecede ateş

Gribe Yakalanırken Ne Yapmalıyım?

Eğer gribe yakalandığınızı hissediyor ve o belirtileri görüyorsanız, mutlaka evde kalın, başka insanlarla etkileşimi azaltın ve doktorunuza ulaşın. Uzman kişiler ne yapacağını söyleyecek, gerekli görürse sizi teste sokup tedaviyi başlatacaktır. Ayrıca evdeyken de yanınızda mümkünse birisi hep olsun.

Gebelikte Grip Tedavisi

 • Herhangi bir ateş çıkması durumunda hemen müdahale edin. Asetaminofen etken maddeli ilaçlar, gebelikte ateş çıkması hâlinde tavsiye edilmektedir. Tabi bu ilaç sadece bir doktor tarafından yazıldığında tüketilmelidir.
 • Bolca sıvı tüketin, su için.
 • İlaç konusunda doktorunuz en doğru kararı verecektir. Antiviral ilaç tercihi yapabilir. Bunlar genellikle belirtiler başladıktan sonra iki gün içinde kullanılır. Antiviral ilaç ile daha iyi hissedersiniz ve grip belirtileri azalır. Buna rağmen antivirallerin hamile kadınlara ya da bebeklere etkilerine dair maalesef çok az bilgi var. Fakat yine de şimdiye kadar herhangi bir ciddi sorun bildirilmedi.

Gebelikte Gripten Nasıl Korunurum?

 • En kısa sürede grip aşısı olmaya özen gösterin. İğne olduktan sonra gribe karşı bağışıklık kazanmanız birkaç haftayı bulacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Ellerinizi devamlı yıkayın. Özellikle yemek yemeden önce, hapşırdıktan sonra ve banyoya girdikten sonra buna özen gösterin. Düzgün el yıkama tekniklerini öğrenin, başkalarıyla fiziksel temastan mümkün olduğunca kaçının.
 • Gripli olan kişilerle el sıkışmamaya, yakınlaşmamaya ve sarılmamaya-öpüşmemeye özen gösterin.
 • Çıplak ellerinize öksürmeyin, hapşırmayın. Bunu yapmanız virüsü tamamen ellerinize de bulaştıracak ve diğer insanlara geçmesini kolaylaştıracaktır.
 • Virüs ve bakteriler sert yüzeylerde 2-8 saat arası yaşar. Düzenli olarak evdeki bu tip yüzeyleri temizlemeye dikkat edin.
 • Gözlerinize, burnunuza ya da ağzınıza dokunmayın. Ellerinizin temiz olduğunu zannedebilirsiniz fakat gripli başka birinin dokunduğu bölgelerden size de virüs geçebilir.
 • Mümkünse evinizde dahi olsa diğer aile fertleriyle aynı havluları kullanmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Hapşırmak Bebek İçin Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-grip/

Grip nedir, nasıl geçer? Gribe iyi gelen besinler ve tedavisi

Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

 • Yüksek ateş (38C ve üstü),
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kuru ve ağrılı öksürük
 • Bulantı ve kusma (bazen ishal)
 • Burun akıntısı, hapşırma ve nefes almada zorlanma
Soğuk algınlığıGrip
AteşNadir38-39
Baş ağrısıNadirSürekli
Genel ağrı ve sızıAzGenellikle
YorgunlukHafif2-3 hafta
Tıkalı burunGenellikleBazen
HapşırmaGenellikleBazen
Boğaz ağrısıGenellikleBazen
ÖksürükNadirGenellikle
KomplikasyonlarSinüzit ve kulak ağrısıBronşit, zatürre
EngellemekHiçbir şey yapılamazAşılama ve antiviral ilaçlar

Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Gribin başlıca belirtileri ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür.

Grip ne zaman ölümcül bir hastalığa dönüşür?

Öksürük bronşları tahriş edecek kadar yoğun değildir. Hastalığın en kötü günleri ilk 3-4 gündür. İstirahat ile 7-10 gün arasında geçer. Ancak hastalığın ardından birkaç hafta boyunca yorgunluk hissedebilirsiniz. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir.

Bu nedenle hasta olsanız bile fark edemeyerek virüsü diğer kişilere de bulaştırabilirsiniz. Grip olduğunuzda lütfen hekiminize başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotikler kullanmayın. Ateşlendiğinizde istirahat edin; böylece daha hızlı iyileşirsiniz.

Grip tedavisi

Grip için tek bir tedavi yöntemi yoktur, ama semptomları azaltan pek çok yöntem önerilebilir.

Günümüzde grip tedavisi için etkili bazı anti-viral ilaçlar mevcuttur ancak bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerekir.

Bunlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığında hastalık süresini kısaltabilir. İlaçlar özellikle ilk 48 saat içerisinde alındığında daha etkili olmaktadır.

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, öksürüğü azaltma gibi konularda size yardım edebilir. Ancak gribi tamamen tedavi etmez; sadece bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tuzlu burun spreyleri de solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olabilir. Öksürük şurupları ve bol su tüketimi öksürüğü yatıştırır.

4 yaş altı çocuklarda doktorunuz önermeden öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları kullanmayın.

 Grip yeni doğmuş bebeklerde tehli olabilir, grip olmuş bir bebeğiniz var ise mutlaka doktora danışın.

 Çocuğunuz 4 ve 6 yaş arasında ise, herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. 6 yaş üzeri çocuklarda semptomları hafifletmek için hekiminizin önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Antibiyotik gribe karşı işe yarar mı?

Antibiyotikler grip ya da soğuk algınlığı tedavisine hiç işe yaramaz. Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Grip bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bakteriyel enfeksiyonlar için kapıyı açabilir. Bu nedenle gribiniz giderek kötüleşiyorsa bir hekime başvurun. Bakteriyel bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

Grip geçirdikten sonra bakterial enfeksiyon olmuşsanız antibiyotik tedavisi gerekli olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

 • Eğer bu belirtiler varsa, hemen bir doktora başvurun:
 • Nefes alma zorluğu
 • Kalıcı ateş
 • Kusma
 • Ağrılı yutma
 • Kalıcı öksürük
 • Kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı

Belirtiler şiddetliyse, toparlanacağınıza daha da kötüye gidiyorsanız, ateşiniz düşmüyorsa mutlaka hekime başvurun. Grip gibi başlayan ve başka bir hastalığa dönüşen bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. 

Gripten korunmanın en etkili yöntemi grip aşısı yaptırmaktır. Grip virüsü her yıl nitelik değiştirdiği için grip aşıları sadece bir yıl koruma sağlama özelliğine sahiptir.

Bu nedenle özellikle risk altında olan kişilerin grip sezonu başlamadan önce mutlaka grip aşısı yaptırması önerilmektedir.

Özellikle risk grubunda bulunan yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması hayati öneme sahiptir.

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi? Gebelikte grip aşısı yapılmalı mı?

Ülkemizde risk grubunda bulunan bu kişilere aşıları Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz yaptırılmaktadır. Grip aşısının hiç bir zararı ve önemli bir yan etkisi yoktur, bu nedenle aşağıdaki listede olanalar ve onlar dışındaki isteyen her kes tarafından yaptırılabilir.

Kimler mutlaka grip aşısı yaptırmalı?

 • Diyabet, kalp yetmezliği, akciğer, böbrek gibi kronik hastalığı olanlar
 • Gebeler
 • 50 yaş ve üzerindeki kişiler
 • 5 yaşından küçük çocuklar (aşı 6 ay üzerindeki çocuklara yapılabilir)
 • Bakım evlerinde yaşayanlar
 • Yüksek riskli hastalarla birlikte yaşayanlar
 • Sağlık çalışanları ve sağlık hizmeti sunanlar

Ne zaman grip aşısı yaptırmalıyım?

Grip aşısı için en ideal dönem Ekim ayı sonudur ama grip sezonu nisan ayına kadar sürdüğü için aşı sezon boyunca her zaman yaptırmak mümkündür. Hastalığın en yaygın olduğu ay ise şubat ayıdır.

Aşıdan iki hafta sonra bağışıklık başlar. Çocuklar 9 yaşın altında ve ilk kez aşı oluyorsa 4 hafta arayla 2 doz aşı yapılmalıdır. Bu nedenle ilk aşı en geç ekim aynın son haftalarında yapılmalıdır.

Grip ve zatürre için aşılanma zamanı: Hangi risk grupları aşılanmalı?

Grip aşısı hasta eder mi, zararlı etkileri var mı?

Grip aşısı ölü virüslerden yapılır ve sizi grip yapmaz. Ancak, aşı vücudun bağışıklık yanıtını tetikleyebilir, böylece geçici olarak sizde kas ağrısı ya da düşük dereceli ateş gibi birkaç hafif belirti olabilir.

Grip aşıları özellikle yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül komplikasyonları engeller, bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmektedir ayrıca yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilere ücretsiz uygulanmaktadır.

Neden grip konusunda endişelenmeliyiz? 

Grip virüsü akciğerlere bulaşabilir ve zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Grip zatürreye dönüşmeye başlarsa, bu hastanede tedavi gerektirir.

Alerjisi olanların gribe yatkınlığı yoktur. Ancak alerjiler, gribin astım, zatürre gibi hastalıklara dönüşmesini tetikleyebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, hamileler, bebekler ve kronik sağlık problemleri olanların dikkatli hareket etmeleri gerekir.

Çocuğunuz grip mi nezle mi?

Gripten korunma yöntemleri

Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklar yoluyla yayılır. Grip ve soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız;

 • Öksürürken ya da hapşırırken yüzünüzü kolunuzun içiyle kapatın.
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı elinizle değil; kağıt bir mendille kapatın ve mendili hemen çöpe atın.
 • Ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzına götürmeyin. Bu vücuda giren mikropları önler.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın. Eğer suya erişiminiz yoksa alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.
 • Çevrenizdekilere doğru öksürmeyin, kafanızı başka bir yöne çevirin.
 • Telefon, klavye gibi ortak kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edin. Virüsler bu yüzeylerde 8 saat yaşayabilirler.
 • Soğuk algınlığı ve grip sezonunda kalabalıktan uzak durun.
 • Her yıl grip aşısı olsun. Aşılar size % 100 koruma vermez; ancak hastalığı önlemenin en iyi yoludur.
 • Bağışıklık sistemini besleyen koyu yeşil, kırmızı, sarı sebze ve meyveler tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yaptığınız halde hasta olabilirsiniz; ancak hastalık daha az şiddetli belirtiler gösterir ve daha çabuk iyileşir. Aerobik, yürüyüş gibi düzenli egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gribin en kötü yan etkilerinden biri de kas ağrılarıdır. Siz ağrılarla boğuşurken vücudunuz virüsle savaşır. Bu ağrılar aynı zamanda sizin hareketlerinizi rahatça yapabilmenize engel olur. Ağrının şiddeti yaş, gribin şiddeti gibi faktörlere bağlıdır. Birçok kişide kas ağrılarının yanı sıra ishal, kusma ve bitkinlik gibi belirtiler görülür.

Grip aşısı diyabetlilerde hastaneye yatışları %52, ölümleri %70 azaltıyor!

Gribin belirtileri 7-10 gün boyunca devam eder. Bu süre zarfında birçok insan bütün vücudunda şiddeti orta-ciddi arasında değişen kas ağrısı çeker. Bu ağrılar vücudunuz sürekli olarak virüsle savaşmasından dolayı meydana gelmektedir. Bu süreç sadece ağrılara değil aynı zamanda bitkin hissetmenize de neden olur.

1 – Gribi hızlı atlatmak için tedavinizi aksatmayın

Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır.

Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir.

Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

2 – Gripten kurtulmak için dinlenin

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır.

 İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

3 – Yeterli süre boyunca uyuyun

Nezle nedir nasıl tedavi edilir? Soğuk algınlığı ve grip farkı

Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

Gribe iyi gelen çaylar antioksidanlar, vücudu güçlendiren vitamin ve mineraller ihtiva etse de içerdiği etken maddeler bazı yan etkilere neden olabilir.

Bu sebeple gribe iyi gelen bitkisel çayları içeriğini incelemeden ve yüksek dozlarda tüketmeyiniz.

Grip tedavinizde düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya gebelik-emzirme dönemindeyseniz herhangi bir bitkisel ürün takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini gidermek için kullanılmaktadır. Zencefil, okaliptüs, nane ve mate çayları gribin semptomlarını gidermekte etkili olan etken maddelere sahiptir.

Gribe iyi gelen bitki çayı: okaliptüs

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin bir çok belirtisini hafifletmek için kullanılabilirsiniz.

Okaliptüs çayı ayrıca: öksürüğe iyi gelir, bronşit tedavisinde kullanılır, nezle ve gribe iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu önler, harici olarak cilt üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılır.

Gribe iyi gelen şifalı bitkiler

Mate çayı yüksek C vitamini içeriği ile grip nedeniyle zayıf düşen vücudu canlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir. Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı hastalık nedeniyle şişen boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir.

Yine yüksek miktarda C vitamini bulunan limon çayı ve kuşburnu çayı gripten daha kısa sürede kurtulmak için tüketilebilir.

Nezle ve grip için ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı (limonla birlikte) öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır.

Ticari olarak üretilen pek çok burun açıcı ve öksürük ilaçları içinde de aktif bileşen olarak kullanılan nane, gribe neden olan virüslerin yayılmasını önleyici antiviral özelliklere sahiptir.

Gribe iyi gelen yiyecekler

Gribin sistemden daha hızlı atılması için genel olarak vücudu güçlendiren C vitamini bakımından zengin gıdaların ve içeceklerin tüketilmesi önerilmektedir.

Gribi iyi gelen besinler kısaca şöyledir: Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı.

Referanslar: 1 – Flu Symptoms and treatment,2 – All about Flu, 3- What is Flue

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/5-adimda-grip-tedavisi/

Yaşlılarda Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Grip Enfeksiyonu Yaşlılar İçin Tehlikeli

Yaşlılarda zatürre; enfeksiyon sonucu oluşan akciğer hastalığıdır. Zatürre türüne göre; tedavi ve iyileşme süresi değişkenlik gösterir. Yakalanma riskini düşürmenin yolları vardır.

Yaşlılarda zatürre (pnömoni); maruz kalınan bakteri, virüs ve bakterilerin akciğerde enfeksiyona neden olduğu ve sık görülen bir akciğer hastalıktır. Gençlerde 1000’de 1 olan zatürreye yakalanma oranı 75 yaş üzerindeki kişilerde 1000’de 12’ye çıkmaktadır.

Yaşlı insanlarda pnömoninin bu kadar fazla görülmesinin nedeni bağışık sisteminin zayıflamış olması nedeniyle etrafındaki mikroplara karşı daha duyarlı olmalarıdır. Yaşlı kişilerde görülen zatürrenin tedavisi; zatürrenin türüne ve ciddiyetine göre değişiklik gösterecektir.

Yaşlılarda Zatürre Belirtileri

Yaşlı insanlardaki pnömoni belirtileri; genç insanlara kıyasla farklılık gösterebilir. Genel olarak pnömoni belirtileri olarak sayılanlara ek olarak; uyuklama hali, kafa karışıklığı ve cilt yüzeyinde bozulmalar gibi farklı belirtiler de görülebilir.

Zatürrenin şiddetine ve türüne göre olmasının yanı sıra kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna göre de değişkenlik gösterebilecek olan belirtiler genel olarak şunlardır:

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Koyu renkli, kokulu balgam
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Aşırı terleme

Yaşlılarda Zatürre Tedavisi

Yaşlılarda zatürrenin ne kadar tehli olduğunu, nasıl tedavi edileceğini ve ne kadar sürede tedavinin gerçekleşeceğini belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar; zatürrenin türü, hastalığın şiddeti ve enfeksiyona neden olan mikrobun ne olduğu gibi faktörlerdir. Yaşlılarda pnömoni tedavisinin detaylarını pnömoni türlerine göre ayırarak anlatmaya başlayalım.

Yaşlılarda Bakteriyel Zatürre Tedavisi

Genel olarak streptococcus isimli bakterinin neden olduğu bakteriyel zatürre tedavisinde kullanılan en etkili yol; antibiyotiklerdir. Uzman doktorun reçete ettiği antibiyotik; kullanılmaya başlanmasıyla beraber, görülen zatürre belirtilerinde azalma olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; hastalığın geçtiğini düşünüp antibiyotik kullanmayı bırakmamanız gereklidir. Doktorunuzun reçete ettiği dozda ve süre boyunca kullanmanız çok önemlidir.

Yapılan araştırmalarda; antibiyotik kullanımını erken bırakan hastaların, zatürreye tekrar yakalanma riskinin diğer insanlara göre çok daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bakteriyel pnömoni tedavisi ne kadar sürer?

Kullanılacak antibiyotikler genellikle 1 ile 3 gün arasında bir sürede yaşlılarda zatürre belirtilerinde azalmayı sağlayacaktır. Hastalığın tam olarak iyileşmesi; ilaçların düzenli kullanımı ve sağlıklı ve düzenli beslenme gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak 7 ile 10 gün arasında gerçekleşmektedir.

Yaşlılarda Viral Zatürre Tedavisi

Viral zatürre; yaşlılarda en sık görülen ve genellikle solunum sistemindeki virüslerden kaynaklanan zatürre tipidir. Bir diğer virüs kaynaklı hastalık olan grip benzer belirtiler gösterdikleri için hastalar zatürre ile gribi karıştırabilirler. En doğru teşhis ve tedaviyi uzman doktorlar belirleyecektir.

Yaşlı insanlarda viral zatürre söz konusu olduğunda; bakteriyel olanda olduğu gibi antibiyotik kullanımı bir işe yaramaz. Antibiyotikler virüslere karşı etkili olmadığından bir tedavi seçeneği değillerdir. Grip tedavisinde de kullanılan antiviral ilaçlar enfeksiyonları temizleyerek zatürreyi iyileştirecektir.

Viral zatürre pnömoni ne kadar sürer?

Viral pnömoni; karşılaşılan vakaların büyük bir çoğunluğunda ilaca başladıktan sonra 1 ile 3 hafta arasında bir sürede iyileşir.

Yaşlılarda Zatürreyi Önleme Yolları

Zatürreyle tanışma riskinizi düşürmenin birçok yolu vardır. Grip, zatürreye de neden olabilecek virüslerin vücuda bulaştığı bir hastalıktır. Düzenli olarak grip aşısı yaptırmak gribe ve haliyle zatürreye yakalanma riskini azaltacaktır.

Pnomokok aşısı olarak da bilinen zatürre aşılarını yaptırmak bu hastalığı önlemenin en önemli yollarından biridir. Ayrıca; zatürreye neden olan virüs ve bakterilere karşı savaşan başka aşı türleri de mevcuttur. İki tipi bulunan pnömokok aşılarından hangisini yaptırmanız gerektiği konusunda doktorunuz detaylı bilgi verecektir.

Prevnar 13 ve Pneumovax 23 adlarında iki tür zatürre aşısı vardır. Doktorunuz hangisini yaptırmanız gerektiğine ve aralarındaki farklara dair detaylı bilgileri verecektir.

Yaşlılarda zatürreye yakalanma riskini arttıran en önemli nedenlerden biridir sigara içmek. Sigara içmek; akciğerlere zarar vererek enfeksiyonlara karşı mücadele edebilmesini engeller ve böylece zatürreye yakalanmamız kolaylaşır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi yaşlılarda zatürre hastalığını önler. Daha güçlü ve sağlıklı bir vücut için; sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin,  dengeli bir beslenme programı belirleyin.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/yaslilarda-zaturre-tedavisi-ne-kadar-surer.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.