Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

içerik

Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

Grip ve soğuk algınlığı sürekli değişen hava koşullarıyla kışın korkulu rüyası haline gelebilir. Hamileyken ne kadar dikkat ederseniz edin, gribe yakalanabilirsiniz.

Gribe yakalanmamak ya da olası zararlarını en aza indirmek için neler yapabiliriz? Hamilelikte grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorularını her hamile kadın gibi kendinize sorabilir ve endişelenebilirsiniz.

Gelin bu soruların cevabını birlikte öğrenelim

Grip, çok şiddetli belirtileriyle zatürre gibi tehli bir hastalığa neden olabilecek ciddi bir virüs enfeksiyonudur. Sıradan bir insanın bile hayatını oldukça etkileyen virüs, elbette hamileyken sizi oldukça etkileyecektir. Ancak kendinizi hamileyken grip virüsüne karşı koruma altına alabilir, olası zararlarını azaltabilir ve virüsün zatürreye dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Hamilelikte Grip

Grip, üç ayrı virüse bağlı üst solunum yollarını tutan ve tüm vücuda etki eden bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün neden olduğu hastalık, her yıl salgınlara neden oluyor.

Salgın hastalıkların nedeni, virüsün çok sık şekil değiştirmesi ve vücudun bu virüse karşı savunma mekanizması oluşturamaması diyebiliriz. Gribin en tehli boyutlarından biri de zatürreye neden olmasıdır. Zatürre, ateş öksürük ve balgamla beliren tehli bir akciğer hastalığıdır.

Hamileyken gribe yakalanırsanız bağışıklık sisteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde komplikasyonlara maruz kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Grip ile soğuk algınlığı birbiriyle oldukça sık karıştırılan ve birbirlerinin yerine kullanılan iki ayrı vakadır. Ancak ikisi de oldukça farklı komplikasyonlara neden olan hastalıklardır. İkisine de virüsler neden olur ve her ikisi de üst solunum yollarını etkiler. 

Grip, A, B ve C adı verilen 3 tür virüse bağlı bir hastalıkken, 200 değişik tür virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri, genelde virüsle karşılaştıktan iki gün sonunda kendini gösterebilir.

Ateş, soğuk algınlığında kendini göstermezken, en sık karşılaşılan diğer yakınmalar ise nezle, burun yanmalarıdır. Ayrıca boğazda kızarıklığa nadiren rastlayabilirsiniz.

Virüsün tipine göre, gözlerde sulanma, geniz akıntısı halsizlik gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabilirsiniz. Belirtiler, 7 ile 10 gün arasında kaybolabilir. 

Soğuk algınlığı sadece burun rahatsızlıklarına neden olurken grip tüm vücudu etkiler. Hamileyken grip ya da soğuk algınlığı geçirdiğinizi bu belirtilere göre teşhis edebilirsiniz.
 

Grip Virüsü Nasıl Bulaşır?

Grip virüsü “damlacık enfeksiyonuyla” (virüsü taşıyan bireyin ortama soluduğu havayı başka bir kişinin solumasıyla) oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen ve solunum yolu hücrelerini tahriş etme oranı oldukça yüksek bir virüstür. 

Grip virüsünün A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipi vardır. Bunlar arasında özellikle A tipi virüs, hücre yüzeyindeki maddeleri sürekli değiştirebilen ve bu nedenle her seferinde vücuda farklı bir şekil ile girdiğinden vücudun hızlı tepki vermesini engeller. Bundan dolayı salgınlar genellikle A tipi virüs ile kendisini gösteriyor.
 

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip, oldukça ağır belirtilerle seyreden bir virüstür. Kış aylarında grip benzeri hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar ağır belirtiler göstermez ve nadir olarak ciddi sorunlara neden olur. Her enfeksiyonu grip olarak yorumlamak yanlıştır.

Grip virüsü vücuda girdikten sonra yaklaşık iki gün içerisinde belirtileri kendini göstermeye başlayabilir. İlk belirtileri, ani ateş yükselmesi, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve kırgınlık olarak gözlemlenebiliyor. Ateşinizin yüksek olması, belirtilerin de o kadar şiddetli olması anlamına geliyor.

Eklem ağrıları, ışığa karşı aşırı hassasiyet, gözlerin yanması, kuru öksürük, burun tıkanıklığı diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Ateşin düşmesi ve kas ağrılarının son bulmasıyla solunum yollarında yaşanan diğer şikâyetlerin de ön plana çıkmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Gribin en önemli belirtilerinden ateş, 38-40 dereceye kadar yükselebilir. Hamilelik döneminde ateşinizin yükselmesi durumunda mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

Anne adaylarında özellikle hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde gribe bağlı zatürre gibi sorunlar nispeten daha sık ortaya çıkabiliyor.

Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de virüsün kana ya da diğer organlara, anne adaylarında bebeğe bulaşması beklenmez. Grip, solunum yolu hücrelerine etki eden bir virüstür. Bu nedenle hamileyken grip olmak bebeğe zarar vermez. Bunun nedeni, virüsün üst solunum yollarını etkilemesi diyebiliriz.

Eğer gripseniz ve tüm belirtileri yaşıyorsanız genellikle bir hafta içinde bu belirtiler hafiflemeye başlar. Bazı kişilerde ise grip, zatürreye çevirebiliyor. Bu, gribin en ağır komplikasyonu olarak tanımlanıyor. Gribe bağlı ölümlerin hemen hemen hepsi, gribin zatürreye dönüşmesi ile yaşanıyor. Bu nedenle, hamileyken grip olmamak için gerekli önlemleri almalısınız.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip geçiriyorsanız tedavisinde istirahat etmeye ve kendinizi yormamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Bu hem hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engeller hem de vücudun virüsle savaşması için gerekli ortamı yakalaması açısından önemlidir. Ayrıca istirahatin yanı sıra beslenme ve sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.

Eğer şiddetli belirtiler yaşıyorsanız, rahatsızlığı atlatmak için doktor kontrolünde belirli ilaçlar alabilirsiniz. Burun tıkanıklığı, ateşin düşmesi ve öksürüğü gidermek için ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Rimantadin ve Amantadin adlı etken maddeleri içeren ilaçlar iyileşme sürecini kısaltabiliyor. Bu etken maddeleri içeren ilaçları doktorunuzun yönlendirmesiyle kullanabilirsiniz.

Gribin en ağır komplikasyonu yani zatürre meydana gelmişse, bunun hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.
 

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Gripten Korunmak Mümkün mü?

 • Grip salgını yaşanıyorsa,  hamileyken grip olmamak için mümkün olduğu kadar evden çıkmamalısınız.
 • Özellikle okullar ve diğer toplu yerler, virüslerin en kolay bulaştığı yerlerdir. Bu nedenle insanlarla yakın temas içerisinde bulunmamak sizin salgına yakalanma riskini azaltır.
 • C vitamini ve çinko vücudunuzun direncini artıran maddelerdir. Çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Bu nedenle tüketilen gıdalarda C vitamini ve çinko bulunmasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun direncini artırarak salgından korunabilirsiniz.
 • Uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı yorulma gibi etkenler vücut direncini düşürür.    Uykusuz kalmamaya dikkat etmeli, sigara ve alkolü hamilelik boyunca kesinlikle tüketmemelisiniz.  

Hamileyken Grip Aşısı Olunabilir mi?

Grip aşıları, henüz grip mevsimi başlamadan bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için uygulanıyor.

 Bu aşı aslında grip virüsünün zayıflatılmış halidir ve aşı ile vücudun bu virüse karşı direnç kazanması ve antikor üretmesi sağlanır.

Aşılı bir bireye grip virüsü girdiğinde vücut daha önce bu virüsle karşılaştığından ve virüsü tanıyıp, savunma hücresi ürettiğinden dolayı hızlı cevap vermesi ve virüsü vücudundan uzaklaştırması mümkündür.  

Ancak burada şu noktaya da dikkat çekmemiz gerekiyor. Grip virüsü çok kolay şekil değiştirdiğinden vücuda zayıflatılmış olarak verilen aşının ortada gezinen virüs olması gerekir.  

Grip aşısı canlı grip virüsü içermediğinden uzmanlar hamilelikte güvenli şekilde kullanılabileceğini belirtiyor. Hamileliğin özellikle ikinci ya da üçüncü dönemlerinde grip aşısı öneriliyor. Bununla birlikte aşı ile birlikte üretilen antikorlar bebeğe geçecek ve bebeği gribe karşı koruyacaktır. Ayrıca emzirme döneminde de grip aşısı olmak güvenlidir.

Hamilelikte Grip Olunursa Ne Yapmalı?

Grip virüsünün bebeğe geçmesi ve gebelikte istenmeyen durumların yaşanması beklenen bir durum değildir. Ancak gribin şiddetli belirtilerini yaşamamanız ve virüsün zatürreye neden olmaması için oldukça dikkat etmelisiniz.

Anne adayları, genellikle genç ve sağlıklı bireyler olduklarından gebelik döneminde gribe bağlı komplikasyonlar çok nadir ortaya çıkabiliyor. Ancak bu komplikasyonlar ortaya çıktığı takdirde ağır seyredebileceğini göz önünde bulundurmalı ve doktorunuzun önerilerine göre hareket etmelisiniz.

Eğer gebelik döneminde grip belirtileri gözlüyorsanız ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmak olmalı. Muayenenin ardından doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı ve uyarılarını dikkate almalısınız.

İkinci olarak yapmanız gereken durum ise istirahat etmektir. Gribi daha rahat bir şekilde atlatmak için istirahatinizin yanı sıra beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sigara içen anne adaylarında bu belirtilerin çok daha şiddetli seyrettiğini de unutmamalısınız.

Anne Adaylarının Gripten Korunması İçin Yapması Gerekenler

 • Grip mevsimlerinde -özellikle Mart ve Kasım ayları- mümkün olduğunca toplu yerlerden uzak kalmak ve insanlarla çok yakın temasta bulunmaktan kaçınmalısınız.
 • Eğer grip salgını uyarısı varsa geçene kadar evden dışarı çıkmamanız en güvenli yöntem olabilir. Böylece virüsle karşılaşma olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz.
 • Grip aşısını -gerekli durumlarda- olabilirsiniz. Grip aşısı gebeliğin her döneminde uygulanabilmesine rağmen, organ gelişiminin bittiği birinci trimester dönemi aşının uygulanması için en uygun zamandır.  

Aldığınız her türlü önleme rağmen gribe yakalanabilirsiniz. Böyle bir durumda endişelenmeden gribin yarattığı şikâyetlerin en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Gribin zararlarını azaltmak için sağlığınıza, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Böylece gribi en hafif şekilde atlatmış olursunuz. 

Hamileyken grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorusu gebelik döneminde gribe yakalanan anne adaylarının aklına hemen gelir. Ancak hamileyken grip olmanın bebeğe zarar vermesi olası bir durum değildir. Çünkü grip, kan yoluyla değil havayla bulaşır. Bu nedenle endişelenmemeli ve bu dönemi doktorunuzun uyarı ve ilaç önerileriyle zarar görmeden atlatmaya bakmalısınız.

Источник: https://bebek.tv/blog/2016/04/hamilelikte-grip-olmak-bebege-zarar-verir-mi/

Hamilelikte Grip (influenza) ve Grip Aşısı

Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

Grip, çok şiddetli belirtileriyle insanın dayanma sınırlarını zorlayan, işgücü kaybına yolaçan ve başta yüksek risk grubunda olanlarda olmak üzere (yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar) grip geçiren tüm bireylerde pnomoni (zatürre) gibi hayatı tehdid eden komplikasyonlara neden olabilen ciddi bir virüs enfeksiyonudur.

Grip nasıl belirti verir?

Grip genellikle oldukça ağır belirtilerle seyreden bir enfeksiyondur. Kış aylarında grip benzeri hastalık yapabilen en az üç ayrı virüs tipi mevcuttur.

Her ateşli enfeksiyonu grip olarak yorumlamak doğru değildir.

Damlacık enfeksiyonu ile (yani havada bulunan virüs içeren partiküllerin solunum yoluna girmesiyle) solunum yoluna giren virüs iki günlük (1-4 gün arası olabilir) kuluçka döneminden sonra belirtilerini vermeye başlar.

İlk belirtiler ani ateş yükselmesi, titreme, başağrısı, kasağrısı ve genel bir kırgınlık halidir ve bu belirtiler genellikle enfeksiyon oluşan tüm bireylerde görülür. Kas ağrıları ve baş ağrısı çok şiddetli olabilir. Ateş ne kadar yüksekse bu ilk grip belirtileri de o kadar ağır olur.

Eklem ağrıları, ışığa duyarlılık, gözlerin yaşlanması ve yanması, gözleri hareket ettirirken ağrı duyulması, kuru öksürük ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı da sık görülen diğer belirtilerdir. Ateş ve kas ağrısı gibi genel belirtiler kaybolduktan sonra solunum sistemi belirtileri ön plana çıkmaya başlar.

Ateş 38-40 dereceye kadar yükselir. Ateş yükselmesinin ilk zamanlarında yüz kızarıktır, cilt nemlidir ve cilt “ateş gibi yanıyor” hissi verir. Gözyaşı salgısı artmıştır ve gözler kızarmıştır.

Çocuklarda ateş çok daha yüksek seyredebilir, boyun lenf bezlerinde şişme olabilir ve bulantı- kusma ve karın ağrısı da ortaya çıkabilir. Yaşlılarda sistemik belirtiler daha azdır ancak zaturre daha kolay gelişir.

Anne adaylarında özellikle 2. ve 3. trimesterde pnomoni (zatürre) gibi komplikasyonlar nispeten daha sıktır.

Tüm bu belirtiler genellikle bir haftada oldukça hafifler ve kaybolur. Bazı duyarlı kişilerde ise grip virüsünün kendisine, ya da bakteri çoğalmasına bağlı pnomoni (zatürre) gelişebilir. Bu, gribin en istenmeyen ve en ağır komplikasyonudur. Gribe bağlı ölümlerin hemen tümünde neden pnomoni gelişimidir.

Grip seyrinde kronik bronşit alevlenmesi, astım alevlenmesi, orta kulak enfeksiyonları ya da sinüzit gibi diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da ortaya çıkabilir.

Gebelik döneminde grip oluşursa neler yapılmalıdır?

Grip mevsimi geldiğinde alınan her türlü önleme karşın anne adaylarında da grip sık olarak meydana gelmektedir.

Grip virüsünün bebeğe geçmesi ve bebekte istenmeyen durumlar oluşturması beklenen bir durum değildir. Ancak grip şiddetli belirtilere yolaçması ve pnomoni (zatürre) gibi hayatı tehdid eden komplikasyonlara zemin hazırlaması nedeniyle gebelik döneminde üzerine önemle durulması gereken bir durumdur.

Anne adayları genellikle genç ve sağlıklı bireyler olduklarından gebelik döneminde gribe bağlı komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar.

Ancak bu komplikasyonların gebelik döneminde ortaya çıktığında özellikle ağır seyredebileceği gözönünde bulundurulmalı ve doktor önerisine göre hareket edilmelidir.

Komplikasyon belirtileri konusunda yeterli bilgi edinilmeli ve gerekli her durumda doktorla irtibat kurulmalıdır.

Gebelik döneminde grip belirtileri oluşursa ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmaktır.Genel bir muayene sonrası doktorunuz size belirtileri hafifletmek için çeşitli ilaçlar verecek ve gerekli öneri ve uyarılarda bulunacaktır.

Diğer grip geçiren bireylerde olduğu gibi anne adaylarının da istirahat etmeleri ve beslenme ve uykularına dikkat etmeleri esastır. Sigara gebelik ve bebek üzerine olan olumsuz etkilerini grip olduğunda da gösterir ve özellikle çok fazla sayıda sigara içen anne adaylarında grip daha ağır seyreder.

Anne adaylarının gripten korunmaları için ne yapmaları gerekir?

Grip mevsiminde (Aralık-Mart sonu arası) mümkün olduğunca toplu yerlerde bulunmamak, öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temastan kaçınmak virüs alma riskini oldukça azaltır.

Grip salgını uyarısı olduğunda evden çıkmamak da virüsle karşılaşma riskini etkili bir şekilde azaltır.

Grip aşısı gebelerde gerekli durumlarda uygulanabilir. Gebeliğin her döneminde uygulanabilmesine karşın organ gelişiminin bittiği birinci trimester sonu aşı uygulanması için en ideal zamandır. Özellikle yüksek risk altında olan anne adaylarının aşı olmaları grip geçirme riskini önemli derecede azaltır.

Grip aşıları

Grip aşıları henüz grip mevsimi başlamadan önce bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için vücuda uygulanan maddelerdir. Vücuda verilen madde aslında virüsün zayıflatılmış şeklidir ve vücut bu virüse karşı antikor ve savunma hücreleri üretir.

Grip virüsü aşılı bir bireyin vücuduna girdiğinde bağışıklık sistemi virüsle aşı yoluyla önceden karşılaştığından hızla cevap verir.

Ancak grip virüsü oldukça kolay “kimlik değiştirebilen” bir virüstür. Bu yüzden vücuda zayıflatılmış olarak verilecek suşların yeni grip mevsiminde ortada dolaşması muhtemel suşlar olmaları gerekir.

Bir önceki seneki grip mevsiminin sonlarına doğru izole edilen suşların yeni mevsimde de etkili olacağı varsayılarak aşı hazırlanmasında bu suşlar kullanılır.

Bu şekilde hazırlanan aşılar yeni grip mevsiminde %60-90 oranında koruma sağlar.

Aşı kimlere uygulanmalıdır? (Yüksek risk grupları)

Grip aşısı gripten korunmak isteyen her kişide uygulanabilir. Ancak aşağıda belirtilen kişiler grip virüsü alma ve/veya grip geliştiğinde gribe bağlı komplikasyon ortaya çıkma riskleri yüksek olan ve bu nedenle aşılanması önerilen kişilerdir:

65 yaş ve üstü kişiler

Toplu yerlerde yaşayanlar (yatılı okul, hapishane, huzurevi, çocuk esirgeme kurumları gibi)

Topluluklarla ya da grip enfeksiyonu gelişimi açısından yüksek risk altında olanlarla yakın ilişki içinde olan meslek grubu bireyleri (sağlık personeli, öğretmen gibi), yüksek risk grubuyla aynı evde yaşayan bireyler

Kronik solunum yolu hastalığı (astım dahil) ya da kalp hastalığı, tiroid hastalığı ya da diabet (şeker hastalığı) gibi metabolizma hastalığı, böbrek hastalığı, kan hastalığı olanlar, organ nakli gerçekleştirilmiş ve bağışıklık sistemi ilaçlarla baskı altına alınmış olanlar, AİDS ya da diğer bağışıklık sisteminin zayıf olduğu hastalığı olanlar.

Aşı sonbaharda uygulanır.

İlacın içindeki prospektüste aşının hangi sezon için olduğu ve hangi suşlara karşı etkili olduğu belirtilmiştir.

Aşı saklanırken ya da taşınırken soğuk zincire tabidir, yoksa etkinliğini kaybeder.

Aşı uygulanmasından 8-12 saat sonra %1-2 kişide ateş, %10'undan azında ise grip benzeri belirtiler ortaya çıksa da bu belirtiler genellikle kısa sürelidir.

Gebelik döneminde aşı uygulaması güvenli kabul edilir, doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip geçiren tüm bireylerde tedavide istirahat esastır. Bu, hem hastalığın diğer bireylere bulaşmasını engellemek, hem de vücudun virüsle savaşması için gerekli enerjiyi sağlamak için son derece önemlidir. Beslenme ve sıvı alımına dikkat edilmesi önemlidir.

Şiddetli belirtiler olması durumunda belirtileri gidermeye yönelik çeşitli ilaçlar gebeler de dahil olmak üzere doktor önerisiyle kullanılabilir (burun tıkanıklığının giderilmesi, öksürüğün kesilmesi, ateşin düşürülmesi, kas ve eklem ağrılarının azaltılması gibi).

Doktorun gerekli gördüğü durumlarda direkt grip virüsüne etkili ilaçlar da kullanılabilir. Rimantadine ve Amantadine adlı etken maddeleri içeren ilaçlar iyileşme süresini kısaltabilmektedir.Yine amantadin grip geçiren bireyle temas halinde olan kişiyi enfeksiyondan korumada etkili olabilmektedir.

Grip seyrinde pnomoni meydana geldiğinde durumun hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

Gripten korunmak mümkün müdür?

Grip salgını durumlarında özellikle çocukların ve anne adaylarının evden çıkmamaları etkili olabilir. Özellikle okullar ve diğer toplu yerler virüslerin en kolay bulaştığı yerlerdir. İnsanlarla yakın temasta bulunmamak (öpüşme ve el sıkışma gibi) gribe yakalanma riskini önemli derecede azaltır.

C vitamini kaynağı olan meyvelerin bolca tüketilmesi ve beslenmenin usulüne uygun düzenlenmesi de vücudun direncini artırmak açısından önemlidir. Ancak ne geçirilmekte olan gripte ne de gribi önlemede tablet şeklinde alınan yüksek doz C vitaminlerinin etkinliği henüz kanıtlanmış değildir ve muhtemelen de etkisizdir.

Uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı yorulma gibi etkenler vücut direncini düşürür. Yaşam tarzının tekrar düzenlenmesi gripten korunmada özellikle anne adayları için çok önemlidir.

Grip virüsünün özellikleri

Grip virüsü damlacık enfeksiyonuyla (virüsü taşıyan bireyin ortama soluduğu havayı başka bir bireyin solumasıyla oluşan enfeksiyon) oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen ve solunum yolu hücrelerini tahrip etme özellikleri güçlü olan bir virüstür. A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipi vardır.

Bunlar arasından özellikle A ve daha az oranda B, antijenik özelliklerini hızla değiştirebilen virüslerdir. Aynı tipten olan virüsün değişik antijenik özellikler kazanması sonucu ortaya çıkan yeni virüs alttipine suş adı verilir. Birey aynı tip virüsün değişik suşlarıyla defalarca enfekte olabilir.

Bu da bir insanda girp enfeksiyonu olduğunda grip hastalığına karşı hiç bir zaman tam bir bağışıklık oluşmamasına yol açar.

Özellikle A tipi virüs hücre yüzeyindeki maddeleri sürekli değiştirebilen ve bu nedenle her seferinde vücuda farklı bir “kimlik” le girdiğinden bağışıklık sisteminin hızlı cevap vermesini engelleyen bir virüstür.

B tipinin bu özelliği daha zayıf olmasına karşın, C tipinin değişme özelliğinin olmadığı kabul edilir. Bu yüzden salgınlar en sık A tipi virüs ve ikinci sıklıkta B tipi virüs ve bunların sürekli değişen sulşları ile meydana gelir.

Grip salgınlarının özellikleri

Grip, salgınlara yolaçtığında kitlesel hastalanmalara ve ölümlere neden olabilmektedir. Salgınlar genellikle bir coğrafi bölgeyle sınırlı kalmakta (epidemi) ancak virüs lehine uygun koşullar bulunduğunda tüm dünyaya yayılabilen kitlesel salgınlar (pandemi) oluşabilmektedir.

Salgınlardan başta A ve daha az oranda B tipi virüs sorumludur. Geçtiğimiz yüzyılda dünyada dört ayrı büyük salgın (pandemi) meydana gelmiş ve bunların en büyüğü olan 1918-1919 salgınında yaklaşık 20 milyon kişi ölmüştür.

Günümüzde ülkelerarası yolculukların artmış olması yeni bir salgın olması durumunda bunun dünyaya yayılmasının oldukça kolay olabileceği varsayımını doğurmaktadır.

Grip salgınları genellikle dünyanın bir coğrafi bölgesinde başlar, 2-3 haftada en üst seviyeye ulaşır ve bu salgın genellikle 6-10 hafta sürer.

Salgın ilk belirtilerini okul çocuklarında ateşli üstsolunum yolu enfeksiyonlarının artması şeklinde verir. Bunu kısa zamanda erişkinler arasında enfeksiyon artışı izler ve yaklaşık bir hafta sonra ilk grip olguları hastaneye yatmaya başlar.

Ilıman iklimli bölgelerde (ülkemiz de dahil) salgınlar genellikle aralık ayında başlar ve dört ay kadar sürer. Tropikal iklimli bölgelerde salgınlar tüm yıla dağılmış olarak ortaya çıkabilir. Salgından birden fazla suş sorumlu olabilir. Grip mevsiminin sonlarına doğru ortaya çıkan suş(lar) genellikle gelecek senenin salgınından da sorumludur ve aşı bu suş(lar)a göre hazırlanır.

Dünyayı sarsan salgınların (1957, 1968 ve 1977) üçünün başlangıç yerinin Çin ve Uzakdoğu Asya olması ilgi çekicidir.

Источник: https://gebelik.org/tr/tibbi-bilgiler-normal-disi-durumlar-gebelikte-enfeksiyonlar-hamilelikte-grip-influenza-ve-grip-asisi.html

Hamilelik döneminde grip bebeğe zarar verir mi? Gebelikte grip aşısı yapılmalı mı?

Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

Gebelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı komplikasyonların görülme riskini artırmaktadır. Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır.

Hamileyken gripseniz ve nefes sorunu yaşıyorsanız doktora başvurun 

Anne adaylarında grip bazen ciddi tablolar oluşturabilir.  Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı? Grip bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı

 • Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
 • En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir. Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.
 • Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
 • Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
 • Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
 • Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.
 • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.
 • Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Gebelikte grip aşısı yaptırılabilir?

Grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır.

Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır.

Gebelikte grip aşısı olabilir miyim?

Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur.

Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi ?

Öncelikle gebelikte şiddetli, kuru öksürüğün ve karın bölgesinde yarattığı baskının anne karnındaki bebeğe her hangi bir zararı olmaz çünkü rahim içindeki suyun koruyucu özelliği yastık özelliği göstererek bebeği korur.

Normal bir insana göre gebelikte öksürük daha rahatsız edici olabilir çünkü baskılanmış bağışıklık sistemi ile gribe ve öksürüğe karşı kullanılan ilaçlar bebek üzerindeki olası olumsuz etkilerinden dolayı kullanılamaması hastalıkların normalden daha uzun ve rahatsız edici sürmesine neden olur. Sadece birkaç ilaç ile evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri hamilelikte öksürük için uygundur. Bunun için hamilelikte herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte kuru öksürüğün en sık nedenleri nezle (soğuk algınlığı), bronşit, grip veya alerjilerdir. Öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan esas nedenin tedavi edilmesi beraberindeki diğer semptomların da (ör.

öksürük ve geniz akıntısı) düzelmesini sağlar. Hastayken bolca istirahat edin. Özellikle kış aylarında ve öksürükle birlikte balgamınız varken sıvısız kalmaktan kaçının ve sağlıklı beslenmeye daha fazla özen gösterin.

Alerji durumunda alerjiyi tetikleyen maddelerden kaçınmak sadece hamilelikte değil normal hayatta da alerji tedavisinde ilk yöntemdir. Eğer öksürüğünüz bir hafta içinde düzelmez veya beraberinde ateş, geçmeyen başağrısı gibi başka semptomlar varsa doktorunuzu mutlaka arayın.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi

Hamilelikte öksürük nedenine bağlı olarak öksürük tedavisi için kullanılabilecek temel üç tür ilaç vardır. Bunlar öksürük kesici ilaçlar, balgam söktürücüler ve alerjiye karşı kullanılan antihistaminiklerdir.

Öksürük kesiciler öksürme isteğini baskılamak için kullanılırlar. Balgam söktürücüler balgamı incelterek daha akışkan hale getirerek atılımını kolaylaştırırlar.

Antihistaminikler genellikle alerjinin neden olduğu belirtilerini gidermek için recete edilirler.

Gebelikte alerjiye karşı kullanılabilen antihistaminikler cetirizine, klorfeniramin, loratadine, prometazin, feksofenadin ve hidroksizindir. Bu ilaçlar doktor kontrolü ile reçetelendirilmeden  asla kullanılmalıdır. Antihistaminikler burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi alerji semptoplarını giderebilirler. En belirgin yan etkileri ise uykuya neden olmalarıdır.

Hamilelikte kullanılan balgam söktürücü ilaç, öksürük şurupları içerisinde kullanılan guaifenesindir. Bu madde hakkında insanlar üzerinde yapılmış yeterli çalışma mevcut değil fakat hamileliğin ilk 3 ayında kullanıldığında bebekte kasık fıtığına yol açtığı konusunda şüpheler bulunmakta. Hamileliğin son 6 ayında kullanıldığında bebekte herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir.

Grip nedir, nasıl geçer? Gribe iyi gelen besinler ve tedavisi

Hamilelikte en yaygın kullanılan öksürük kesici ilaçsa öksürük şuruplarında ve bir çok nezle-grip haplarında bulunan dekstrometorfandır. Yine bu ilaç içinde insanlarda yapılmış yeterli çalışma mevcut değildir. Gebelikte dekstrometorfan kullanmış olanlarda ise herhangi zararlı bir etki bildirilmemiştir. Ancak bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Yine nezle-grip ilaçları ve bazı öksürük şuruplarına burun açıcı özellik kazandırmak için kullanılan Fenilefrin bazı hayvanlarda sakatlığa neden olduğu bildirilmiştir.

Hamilelikte psödoefedrin veya fenilefrin ilaçlarının kullanımı plasentanın kanlanmasını etkileyebilir. Bunun için hamileliğin ilk 3 ayında bu ilaçlarının kullanılmaması önerilir.

Bu iki ilacın bebekte neden olduğu sakatlık riski oldukça düşüktür. Fakat sigara içenlerde bu risk daha yüksek olabilir.

Hamilelikte grip ve öksürüğü doğal tedavisi

Ağır ve başka semptomlarla seyretmeyen hafif veya orta şiddetteki öksürüğü evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Bol bol sıvı tüketimi balgamı seyrelterek sökülmesini kolaylaştıran etkin bir yöntemdir. Günde en az 8 bardak su için.

Sıcak, açık çay veyahut tavuk çorbası gibi et sulu bir çorbanın da su tüketiminizi karşılamakta faydalı olacağını unutmayın.

Daha rahat nefes almak ve burun tıkanıklıklarını önlemek amaçıyla geceleri odanızdaki nemi artırmak için soğuk buhar kaynağı kullanabilirsiniz ve nemli havanın öksürük yapma etkisi de daha azdır.

Hamilelik döneminde depresyon ve üzüntü bebeğe zarar verir mi?

Burun tıkanıklığı için tuzlu su içeren burun damlaları da kullanılabilirsiniz ve yatarken burun tıkanıklığı ve akıntısının daha az rahatsız etmesi için başınızın altına birkaç yastık daha koyarak başınızı yükseltebilirsiniz.

  Vics gibi mentollü ürünler öksürüğe geçici bir çözüm olarak göğüse ve sırta sürülebilirler. Nane veya ökaliptus yağı koyduğunuz suyla banyo da yapabilirsiniz banyo sırasında çıkan buhar göğsünüzü rahatlatacaktır. Benzer olarak ılık bir tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Yine boğazınız için boğaz pastilleri kullanmak faydalı olacaktır ve öksürüğünüzü de azaltabilirler.

Gebelikte grip aşısı bebeğe zarar verir mi?

Gebeyseniz ve yüksek risk grubundaysanız, aşı olmayla ilgili olarak hekiminizle veya hemşireye danışın. Ancak, grip aşısı olan gebe kadınlarla ilgili herhangi bir sorun bildirilmemiştir. Grip genellikle kış aylarında görülen ve insanların öksürerek ve hapşırarak çıkardıkları virüslerle yayılan, oldukça enfeksiyöz bir hastalıktır.

Grip aşısı virüsten korunmanın en iyi yoludur. Genelde son baharda yapılır (Eylül-Kasım arası) ve gelecek kış beklenen grip virüsünün zayıflatılmış halinden elde edilir.

65 yaş ve üstüyseniz, hastalanmanız halinde sağlığı riske girecek birisine bakmakla yükümlüyseniz veya bir bakım evinde ya da huzur evinde yaşıyorsanız grip aşısı olabilirsiniz.

Ayrıca 6 aylıktan büyükseniz ve uzun vadeli (kronik) bir hastalığınız varsa ya da bağışıklık sisteminiz AİDS veya kanser tedavisi gibi bir nedenle zayıflamışsa da grip aşısı olmalısınız. Grip aşısı bir yıl süreyle koruma sağlar. Korunmaya devam ettiğinizden emin olmak için, her yıl grip aşısı olmanız gerekir.

Grip soğuk algınlığına göre daha ciddi bir hastalıktır. Grip aşısının temel amacı komplikasyon geliştirme yönünden en yüksek risk grubunda olanları korumaktır. Bazı insanlarda grip bronşit veya zatürree gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkların meydana gelmesi halinde, hastanede tedavi gerekebilir.

Pek çok yaşlı insan her kış gripten ölmektedir. 65 yaş ve üstündeyseniz veya ciddi (kronik) bir hastalığınız varsa, grip aşısı olmanız gerekir. Bu hastalıklar kalp yetmezliği, böbrek veya karaciğer hastalığı, astım ve diyabettir.

Ayrıca bağışıklık sisteminiz HIV veya AİDS gibi bir hastalık nedeniyle veya kemoterapi gibi görmekte olduğunuz bir tedavi nedeniyle zayıflamışsa da grip aşısı olmanız gerekir.
Uzun süreli bir hastalığı olan bir çocuğunuz (6 aydan büyük) varsa, grip aşısıyla ilgili olarak hekiminizle konuşun. Çocuğunuz grip olursa hastalığı daha da kötüleşebilir.

Grip aşısı hamilelikte nasıl etki eder?

Grip aşısı olduktan sonraki 7-10 günlük süreç içinde vücudunuz antikor (enfeksiyonla savaşan hücreler) üretmeye başlar. Bu antikorlar temas ettiğiniz benzer virüslere karşı korunmanızda yardımcı olur. Ancak bu her yıl ortaya çıkan pek çok farklı virüsten korunmanız için yeterli olmayacaktır. En son grip türlerinden korunduğunuzdan emin olmak için her yıl grip aşısı olmanız gerekir.

Modern grip aşıları genellikle sorunlara neden olmaz. Ancak, aşının ardından kolunuzda hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Zaman zaman yaklaşık bir gün süreyle hafif ateşe ve kas ağrılarına da neden olabilir.

Grip aşısı içinde aktif virüs olmadığından, aşının gribe yol açma ihtimali yoktur. Ancak, insanlar zaman zaman grip benzeri başka hastalıklara veya çok nadir olmakla birlikte aşı etkisini göstermeden gribe de yakalanabilmektedir.

Aşıya karşı alerjik reaksiyonlar çok nadiren görülür.

Hamilelikte geçirilen grip tehli midir, tedavisi nasıl olmalıdır?

Grip aşısının riskleri nelerdir?

Grip aşısı tavuk yumurtasından yapılır. Tavuk yumurtasına karşı ciddi alerjiniz varsa (nadiren görülür), grip aşısı olmamanız gerekir. Daha önce grip aşısına karşı alerjiniz olduysa da (çok nadir görülür) grip aşısı olmamanız gerekir.

Gebeyseniz ve yüksek risk grubundaysanız, aşı olmayla ilgili olarak hekiminizle veya hemşireye danışın. Ancak, grip aşısı olan gebe kadınlarla ilgili herhangi bir sorun bildirilmemiştir.

Sağlıklıysanız ve 65 yaşın altındaysanız, aşı olmanıza gerek yoktur (hastalanmanız halinde sağlığı riske girecek birine bakmakla yükümlü değilseniz). Pek çok insan için grip rahatsız edici olmakla birlikte çok ciddi bir hastalık değildir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/hamilelik-doneminde-grip-bebege-zarar-verir-mi/

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

Grip yani influenza her yıl yaklaşık insanların -20’sinde görülen ciddi bir hastalıktır. Eskiden tıbbın gelişmediği dönemlerde gripten dolayı birçok insan hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde grip kolaylıkla başa çıkılabilecek bir hastalıktır. Ancak hamilelerde işler biraz değişmektedir.

Çünkü gebelikte grip daha şiddetli yaşanır. Çünkü bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerin üzerindeki yükler arttığından grip daha etkili olacaktır özellikle de 6. Aydan sonra…. Eskiden gripten korunmak isteyen hamileler hemen ilaç kullanmaya başlıyorlardı.

Ancak ilaç kullanımının bebek üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün aydınlandıkça anne adayları da ilaçlardan uzak durmaya başladılar. Günümüzde grip için ilaç kullanımı hamilelerde oldukça düşük seviyededir. Bu durumda hamileleri çok zor bir süreç bekliyor.

Bir yandan hamileliğin getirdi-ği sıkıntılar bir yandan ise ilaç kullanmadan griple baş etmek bi hayli zordur.

Grip bebeği etkiler mi? – Grip gebelik için riskli mi?

İlk 3 ayda karşılaşılan griplerde bebek çok etkilenmez. Ancak 6. Aydan sonra gripten kaynaklanan yüksek ateş bebeği olumsuz etkileyebilir. Hatta bazı vakalarda doğum sancılarının başladığı görülmüştür. Grip tedavi edilmediği takdirde daha kötü hastalıklara dönüşebiliyor. Zatürre, bronşit gibi rahatsızlıklar daha tehli oluyor.

Sıranda bir nezle bile sinüzite dönüşebiliyor. Bu yüzden hamileler hem kendilerini hem bebeklerini korumak adına beslenmelerine dikkat etmeli, üşütmekten kaçınmalı, sıcak soğuk farklılıklarına, klima ve vantilatöre dikkat etmeleri gerekir. Vücudu sıcak tutmalı ancak terleyecek kadar da sıkı giyinmemelidir.

Terleme meydana gelirse kıyafetler hemen değiştirilmelidir. Her şeye rağmen grip oldunuz ve bir türlü geçmedi ateşlenirseniz hemen ateşinizi düşürmeye çalışın ve vakit kaybetmeden doktora gidin. Doktoru hamileliğinize zarar vermeyecek ilaçlar ile size antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Ateşlenmediğiniz sürece kafanıza göre ilaç kullanmadığınız sürece bebeğiniz zarar görmeyecektir.

Gebelikte Grip aşısı yapılır mı?

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak mümkündür. Ancak aşı olurken vücutta grip mikrobu olmadığından emin olmak gerekir. Fakat yine de doktorunuza danışmadan karar vermeyiniz. Aşı için hamileliğin ilk 3 ayının geçmesi beklenmelidir. Aşı nedeniyle oluşan antikorlar bebeği de doğduktan sonra bir süre daha koruyacaktır. Yumurtaya alerjisi olan anne adayları grip aşısı yaptırmamalıdır.

Grip Belirtileri

 • Kas ağrıları, halsizlik
 • Öksürük,
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntıları
 • Ateş ve titreme
 • Baş ağrısı
 • Yorgun hissetme

Hamilelikte grip olduğunuzda doktora ne zaman başvurmalısınız?

 • Nefes darlığı çekiyorsanız, nefes almakta güçlük yaşıyorsanız
 • Göğüs veya karında basınç veya ağrı oluştuysa
 • Ani baş dönmeleri yaşıyorsanız
 • Şiddetli kusma varsa
 • Ateşiniz düşmüyorsa (38,5 üstüne çıktıysa)
 • Bebeğinizin hareketleri yavaşladıysa ya da hareket etmiyorsa

Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Grip olan hamileler ne yapmalı?

Evde griple başa çıkmanın yolları – Hamilelikte gribin doğal tedavisi

Hamilelikte grip olanlar, daha çok evde kendileri bu hastalıkla başa çıkmaya çalışıyorlar. Eğer çok öksürüyorsanız ballı ılık süt içebilirsiniz. Burun tıkanıklığınız varsa burnunuza okyanus suyu çekebilirsiniz. Eğer okyanus suyu yoksa bir çay kaşığı tuz eklediğiniz bir bardak suyu burnunuza çekebilirsiniz. Ada çayı ile gargara yapabilirsiniz. Ancak adaçayını içmeyiniz.

Zencefili azar azar kullanabilirsiniz. Masum boğaz pastilleri kullanarak boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Gribi atlattığınızı düşünerek hemen ağır aktivitelere başlamayın bir süre daha dinlenin. Tüm doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak hiçbir doğal tedaviyi abartmamalısınız. Bazı masum tedaviler fazla yapılınca tehli olabilir. Bu konuda düşünceleriniz varsa doktorunuzla paylaşınız.

Gripten korunmak için neler yapabilirsiniz

 • Eğer hamileyseniz ve gripten korunmak istiyorsanız. Kimse ile öpüşmeyin hatta tokalaşmayınız.
 • Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.
 • Ellerinizi günde 8-10 defa yıkayınız.
 • C vitamini açısından zengin gıdalar tüketiniz.
 • Bulunduğunuz ortamı havalandırmalı ve soğuktan korunmalısınız
 • Çok soğuk havalarda dışarı çıkarken ağzınızı burnunuzu temiz bir kaşkol ile kapatmalısınız.
 • Hamileliğin 4. ayına girdiyseniz grip aşısı olabilirsiniz.
 • Bol bol istirahat ediniz.
 • Dışarı çıkarken hem ince hem kalın giysiler alınmalıdır. Eğer terleyecek gibi olursanız üstünüzü hafifletin. Ancak rüzgarlı havalarda mutlaka rüzgarlık kullanın.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı İle Gribin Karıştırılması

Soğuk algınlığı ve grip çok sık karışan hastalıklardır. Grip daha ağır seyreder soğuk algınlığı ise daha hafiftir. Soğuk algınlığının belirleyici belirtileri hapşırma, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve hafif baş ağrısıdır. Ancak gribin belirtileri kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık ateş olarak kendini gösterir. Her ikisinde de öksürük görülmektedir.

Bu makalede aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 • hamilelikte grip nezle hakkında bilgi
 • hamilelikte grip olanlar ne yaptılar
 • hamilelikte grip zencefil
 • hamilelikte grip tehli mi?
 • hamilelikte gripten kurtulmanın doğal yolları nelerdir

Источник: http://www.anneleronline.com/hamilelikte-grip-nasil-gecer

Hamilelikte Gribal Enfeksiyona Dikkat Edin!

Grip, Hamilelikte Daha Ağır Seyrediyor

Özellikle sonbahar ve kış aylarında tam bir baş belası olan, sokağa çıkmaktan, insanlarla yakınlaşmaktan bile kaçınmamıza yol açan grip yaşam kalitemizi geçici olarak oldukça düşüren bir hastalık .

Influenza adlı bir virüs ile yayılan ve beraberinde ateş, halsizlik ve çeşitli ağrılar getiren grip enfeksiyonu, özellikle hamile kadınlar için daha da tehli.

Bu yazımızda hamilelikte grip hastalığının olası etkilerinden, belirtilerin ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Grip Hamile Kadınlar İçin Daha mı Tehli?

Evet. Hamileyken bağışıklık sisteminiz daha da zayıf olur ve genel olarak hastalıklara karşı dayanıksız hâle gelirsiniz. Grip hamilelik sırasında çok daha hızlı bir şekilde ciddileşebilir ve zarar verecek bir enfeksiyona dönüşebilir.

Hamilelikte grip olmak her zaman için ciddiye alınması, önlem aranması gereken bir durumdur. Tabii diğer yandan anneler gebelikte gribal enfeksiyonun bebeği etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor. Aslına bakarsanız hastlık uzun dönem boyunca kontrol altına alınmazsa bebeğiniz de bu hastalık yüzünden zarar görebilir. Hatta erken doğuma bile yol açma riski var.

Elbette birçok anne adayı grip olsa da herhangi bir sorun yaşamıyor ve hastalık ağırlaşmadan atlatıyor. Fakat yine de önlem almak şart.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nedir?

Grip genellikle ateşinizi çıkartır, yorgunluğa sebep olur. Ardından daha çok soğukla bulaşan semptomlar görülür. Örneğin burnunuz akar ya da tıkanır, hapşırırsınız, boğaz ağrısı oluşur, öksürür ve titrersiniz. Hatta ishall ya da kusmuk da görülebilir.

Hamilelikte grip olmak uzun sürdüğü zaman tehli kabul edilirken, şu belirtilerden birini gördüğünüzde mutlaka tıbbi destek alın;

 • Nefes almakta zorluk, nefes darlığı
 • Kanlı sümük, balgam
 • Göğüs ya da rahim bölgelerinde ağrı, acı veya baskı
 • Aniden gelen baş dönmesi
 • Ağır ya da devamlı süren kusmalar
 • Bebeğin hareket ettiğini hissedememe
 • Yüksek derecede ateş

Gribe Yakalanırken Ne Yapmalıyım?

Eğer gribe yakalandığınızı hissediyor ve o belirtileri görüyorsanız, mutlaka evde kalın, başka insanlarla etkileşimi azaltın ve doktorunuza ulaşın. Uzman kişiler ne yapacağını söyleyecek, gerekli görürse sizi teste sokup tedaviyi başlatacaktır. Ayrıca evdeyken de yanınızda mümkünse birisi hep olsun.

Gebelikte Grip Tedavisi

 • Herhangi bir ateş çıkması durumunda hemen müdahale edin. Asetaminofen etken maddeli ilaçlar, gebelikte ateş çıkması hâlinde tavsiye edilmektedir. Tabi bu ilaç sadece bir doktor tarafından yazıldığında tüketilmelidir.
 • Bolca sıvı tüketin, su için.

 • İlaç konusunda doktorunuz en doğru kararı verecektir. Antiviral ilaç tercihi yapabilir. Bunlar genellikle belirtiler başladıktan sonra iki gün içinde kullanılır. Antiviral ilaç ile daha iyi hissedersiniz ve grip belirtileri azalır. Buna rağmen antivirallerin hamile kadınlara ya da bebeklere etkilerine dair maalesef çok az bilgi var.

  Fakat yine de şimdiye kadar herhangi bir ciddi sorun bildirilmedi.

Gebelikte Gripten Nasıl Korunurum?

 • En kısa sürede grip aşısı olmaya özen gösterin. İğne olduktan sonra gribe karşı bağışıklık kazanmanız birkaç haftayı bulacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Ellerinizi devamlı yıkayın.

  Özellikle yemek yemeden önce, hapşırdıktan sonra ve banyoya girdikten sonra buna özen gösterin. Düzgün el yıkama tekniklerini öğrenin, başkalarıyla fiziksel temastan mümkün olduğunca kaçının.

 • Gripli olan kişilerle el sıkışmamaya, yakınlaşmamaya ve sarılmamaya-öpüşmemeye özen gösterin.

 • Çıplak ellerinize öksürmeyin, hapşırmayın. Bunu yapmanız virüsü tamamen ellerinize de bulaştıracak ve diğer insanlara geçmesini kolaylaştıracaktır.
 • Virüs ve bakteriler sert yüzeylerde 2-8 saat arası yaşar. Düzenli olarak evdeki bu tip yüzeyleri temizlemeye dikkat edin.

 • Gözlerinize, burnunuza ya da ağzınıza dokunmayın. Ellerinizin temiz olduğunu zannedebilirsiniz fakat gripli başka birinin dokunduğu bölgelerden size de virüs geçebilir.
 • Mümkünse evinizde dahi olsa diğer aile fertleriyle aynı havluları kullanmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Hapşırmak Bebek İçin Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-grip/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.