Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Grip Hastalığı Nedir?

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Grip (influenza) viral bir enfeksiyondur. İnsanlar genellikle “grip” terimini, grip gibi belirtileri olan soğuk algınlığı veya mide virüsü gibi hafif hastalıkları tanımlamak için kullanmaktadır.

Ancak gerçek grip bu hastalıklardan biraz farklıdır. Grip belirtileri genellikle soğuk algınlığı belirtilerinden çok daha kötü ve şiddetlidir. Grip genellikle yetişkinlerde kusma veya ishale neden olmaz.

Çoğu grip vakası sonbaharın son günlerinde ve kış aylarında gerçekleşmektedir. Belirtiler birkaç güne kadar başlayacağından ilk günler gribe sahip olduğunuzu bilmeden başka insanlara da yayabilirsiniz.

Grip genellikle A ve B influenza virüslerinden kaynaklanmaktadır. Grip virüsünün her yıl farklı türleri de ortaya çıkmaktadır.

Grip, ateş, vücut ağrıları, baş ağrısı, kuru bir öksürük ve boğaz yanması ya da boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır. Grip olan kişi kendisini her zamankinden daha yorgun ve daha az enerjik hissedebilmektedir. Belirtiler genellikle ilk 3-4 gün içinde en kötü halini almaktadır. Ancak tamamen iyileşmek 1 ile 2 hafta kadar sürebilmektedir. (1)

Grip Belirtileri

Grip başlangıcı belirtileri yaygın olarak yaşanan soğuk algınlığı belirtileri ile oldukça benzerdir. Grip nasıl anlaşılır? Erken belirtiler boğaz ağrısı, hapşırma veya burun akıntısını içerebilmektedir. Virüs ilerledikçe belirtiler sıklıkla daha kötüye gitme eğilimi göstermektedir:

 • Ateş
 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk
 • Zayıflık (2)

Genellikle sağlıklı olan çoğu insan grip nedeniyle doktora başvurmaz. Bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmaktadır ve belirtiler genellikle kendiliğinden iyileşmeye başlamaktadır.

Eğer grip olduğunuzu düşünüyorsanız, dinlenmeye çalışın, bol sıvı almaya özen gösterin. Bu, kurumayı ve susuzluğun önlenmesini sağlayacaktır.

Endişeleriniz varsa doktorunuza danışın ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım isteyin:

 • Solunum zorluğu
 • Göğüs ağrısı
 • Ani baş dönmesi
 • Kafa karışıklığı
 • Şiddetli kusma
 • Ateş ve döküntü (3)

Grip belirtileri detaylarını inceleyiniz

Grip Nedenleri

Grip neden olur? Gribe A, B ve C tipi influenza virüsü neden olur. A ve B tipi grip virüsleri mevsimsel grip virüsü salgınlarından sorumludur. Tip A grip virüsü ise ördekler, tavuklar, domuzlar ve atlar da dâhil olmak üzere birçok farklı hayvanda bulunur. Grip B virüsleri yalnızca insanlar arasında dolaşmaktadır.

Grip virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir.

Sağlıklı yetişkinler, belirtiler gelişmeden bir gün içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir ve hasta olduktan sonra yedi güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder.

Bu, kişinin hasta olduğunu bilmeden önce bile hastalığı başkalarına geçirebildiği anlamına gelir. (4)

Grip nedenleri daha fazla bilgi için

Grip Tedavisi

Grip nasıl geçer? Grip durumunda bol bol dinlenmek ve bol sıvı almak genelde hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda doktorunuz size antiviral ilaçlar önerebilir. Belirtileri fark etmenizden hemen sonra almaya başladığınız antiviral ilaç, hastalığın süresini kısaltmaya ve ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. (5)

Evde Tedavi

Asetaminofen ve ibuprofen ilaçları düşük ateşe yardımcı olabilmektedir. Grip hastalığı durumunda kesinlikle aspirin kullanmayın. Ateşin normal seviyeye kadar düşmesi gerekmez. Sıcaklık 1 derece düştüğünde çoğu insan daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Eczanelerden reçetesiz temin edilen soğuk algınlığı ilaçlarınız belirtilerinizin hafiflemesini sağlayabilir. Öksürük damlaları veya boğaz spreyleri de yardımcı olacaktır.

Grip hastalığında mümkün olduğunca çok dinlenebilmek oldukça önemlidir. Bol su içmeye özen gösterin. Sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın. (6)

Grip için hangi doktora gidilir: Gribi teşhis ve tedavi ettirmek için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (7)

Grip tedavisi daha fazla detay için

Gribe Ne İyi Gelir?

Grip Bitkisel Tedavisi

Bal: Balın bağışıklık sistemini artırdığı ve ortak grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandıracak antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Limon: Limon, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için vücudun grip virüsünü ve rahatsız edici belirtilerine karşı mücadele etmektedir. (8)

Hardal: Hardalın iyileştirici özellikleri grip belirtilerini büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Hızlı iyileşmeye destek olan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Zencefil: Güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, çeşitli grip belirtilerini tedavi eder. Ayrıca, gribe neden olan virüslerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı grip için bir çare olarak harikalar yaratabilir. Ayrıca, çeşitli grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bağışıklığı artırıcı bir bileşik olan allicin de içermektedir. (9)

Çemen otu: Çemen otu, grip için doğal bir evde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır, çünkü güçlü antiviral ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Nane: Vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olan besin maddeleri ile yüklüdür. Balgam söktürücü olarak görev yapan mentol içermektedir. Boğaz ağrısı yatıştırır ve öksürük belirtilerini hafifletir. (10)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, grip için test edilmiş ve oldukça etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Tavuk çorbasının viral bir enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli olan antiinflamatuar bileşikler ürettiği söylenmektedir.

Portakal suyu: Portakal suyunun, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonla savaşmak ve virüsleri kovmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran C vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. (11)

Ekinezya: Bağışıklık geliştirici olan bu bitki, aynı zamanda güçlü bir kan temizleyicidir. Vücudun temizlenmesi grip ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Ekinezya bitkisinin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz kan hücrelerini artırdığı da bilinmektedir. (12)

Grip Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Soğuk algınlığı belirtilerinin şiddetini de azaltabilmektedir. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığını hafifletme de oldukça etkilidir.

Bakteri ve alerjenleri içeren mukusu gevşeterek azaltmaktadır. Bu çareyi evde denemek için, 1 tatlı kaşığı tuzu bir bardak suda eritin. Ağzınızda ve boğazınızda gargara yaptıktan sonra suyu tükürün.

Vicks: Vicks gibi merhemlerin topikal olarak uygulanması grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce yalnızca bir veya iki uygulama yapmak tıkanıklıkla mücadele etmek, öksürmeyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için nefes yollarını açabilmektedir. (13)

Nem: Grip, kuru ortamlarda gelişir ve daha kolay yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak bu grip virüsüne maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem ayrıca burun iltihaplanmasını azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Odayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz. (14)

Banyo: Çocuklarda oluşan ateşi banyo ile azaltabilirsiniz. Rahatlatıcı banyolar ayrıca yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip belirtilerini de hafifletebilir.

Suya Epsom tuzu ve karbonat eklenmesi vücut ağrılarına da iyi gelmektedir.

Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla uçucu yağ ilave etmek yatıştırıcı bir etki sunmaktadır. (15)

Vitamin D: D vitamini, vücudun genel sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Vücudun temel organ sistemlerinin çoğunun korunması ve yağlanmasında oynadığı rol oldukça büyüktür. Ayrıca hücresel büyümeyi ve normal bağışıklık hücresi aktivitesini de artırmaktadır.

Doğal güneş ışığı altında günde 15 dakika kadar kalmak, vitamin D almanız için yeterlidir. (16)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Gribe ne iyi gelir?

Источник: https://www.acil.net/grip-hastaligi-nedir/

Hamilelikte geçirilen grip tehli midir, tedavisi nasıl olmalıdır?

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Grip gebelerde daha ağır seyredebilmekte ve daha ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Özellikle diabet (şeker hastalığı), beslenme bozuklukları veya bağışıklık sistemi zayıflığı gibi sorunları bulunan gebelerin, gribi daha da şiddetli geçirme ve komplikasyon yaşama riskleri daha da artmaktadır. Gebeliğin son üç ayı ve doğum sonrası ilk ay en riskli dönemlerdir.

İnfluenza virüsünün plasentadan geçerek anne karnındaki bebeğe ulaşması nadir de olsa mümkündür.

Virüs bebeğe ulaşamasa bile özellikle gebeliğin ilk üç ayında geçirilen gribin düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bazı doğumsal anomalilerin riskini az da olsa artırdığını düşündüren bulgular vardır. Ancak, virüsün bebeğe ulaşıp ulaşmadığını değerlendirecek bir test henüz mevcut değildir.

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi? Gebelikte grip aşısı yapılmalı mı?

Hamilelikte gripten korunmak için;

Tüm bunlar göz önüne alındığında, gribin özellikle gebeler tarafından ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğu aşikârdır. Bu yüzden;

 • Birçok hastalık gibi, grip için de ideal yaklaşım hastalığı tedavi etmekten önce hastalıktan korunmaktır.
 • Bunun için gebelerin dengeli beslenmeleri, yeterince dinlenmeleri ve uyumaları, böylece bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları önemlidir.
 • Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı, sinema tiyatro gibi kapalı ve kalabalık yerlerde fazla vakit geçirilmemeli, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.
 • El hijyenine dikkat etmek çok önemlidir.
 • Bunlar dışında en etkili korunma yöntemi, salgın mevsimi öncesinde grip aşısı olmaktır.

Hamilelikte anne adaylarının en çok merak ettikleri konular

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Derneği (ACOG) ve Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) gebelik planlayan, gebe ve lohusa olan kadınların tamamının grip mevsiminden önce aşılanmasını önermektedir. Grip aşısı solunum yolu enfeksiyonları ve hastaneye yatış risklerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Hamilelikte grip tedavisi

 • Gebelerin canlı virüs içermeyen injeksiyon şeklinde yapılan aşıları kullanması gerekir.
 • Canlı virüs içermeyen grip aşısının anne ve bebek için önemli bir risk taşımadığı gözlenmiştir.
 • Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet yanında hafif ateş, halsizlik gibi şikâyetler olabilse de bir kaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir.
 • Nadiren alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • İnfluenza aşısına bağlı Gullain Barre sendromu (bağışıklık sisteminin çeşitli sinir dokularına zarar vermesiyle karakterize bir hastalık grubu) riskinin ihmal edilebilir düzeyde olduğu düşünülmektedir.
 • Trivalan (üç virüs tipine karşı etkili) ve kuadrivalan (dört virüs tipine karşı etkili) grip aşılarının gebelerde etkinlik ve güvenilirlik konusunda bir fark yoktur.
 • Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, thiomersal içeren aşıların uygulandığı annelerde veya çocuklarında olumsuz bir etki saptanmamıştır.

Grip aşısı, yapılan annenin ürettiği antikorlar kan yoluyla bebeğe geçmekte ve onu da korumaktadır. Doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebeğe grip aşısı uygulanamadığı göz önüne alındığında, annenin aşılanmasının bebekleri gripten korumada etkili bir yöntem olduğu aşikârdır.

Anneye yapılan aşının erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de azalttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak gebelik planlayan, gebe veya lohusa olan kadınların canlı virüs içermeyen grip aşısı olması önerilmektedir. Gebeliğin tüm dönemlerinde aşı yapılabilir.

Grip gebelikte tehli midir? Hamileyken gripten korunma yolları

 • 38 dereceyi geçen ateş, öksürük, burun akıntısı, iştahsızlık, halsizlik, kas ağrıları sayılabilir.
 • Özellikle yüksek ateş bebek için de risk oluşturduğundan klinik belirtiler ortaya çıktığında tanısal testleri beklemeden tedaviye başlamak gerekir.
 • Antiviral tedaviye belirtilerin çıktığı ilk iki gün içerisinde başlanması önemlidir.
 • Bu nedenle grip şüphesi olan gebelerin zaman kaybetmeden doktora başvurması önemlidir.
 • Diğer solunum yolu infeksiyonlarıyla ayırıcı tanının yapılması gereklidir.
 • Aşının koruyuculuğu %100 olmadığından aşılanmış olan gebelerin de grip belirtileri olması halinde doktora başvurması uygundur.
 • Gebeliğin ilk üç ayında yüksek ateş bebeklerin omurga gelişimini olumsuz etkileyebileceği ve bazı doğumsal kusurlara yol açabileceğinden, doğum sırasında annede yüksek ateş de yenidoğanın nöbet geçirme veya spastik felç riskini yükselttiğinden ateşin hızla kontrol altına alınması gereklidir. Parasetamol bu amaca en uygun ilk seçenektir.
 • İstirahat, genel bakım ve parasetamol dışında, eğer doktor gerekli görürse kullanılacak olan antiviral ilaçlar dışındaki ilaçların faydası tartışmalıdır.
 • Genel nezle-grip ilaçları plasental dolaşımı etkileyebilecek noradrenalin içerebildikleri için gebelikte uygun değildirler.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/hamilelikte-grip-nezle-tedavisi-ne-iyi-gelir/

Gribi Atlatamayanlara Hızla İyileşme Önerileri

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

“Bir ay önce grip oldum ama öksürüğüm bir türlü geçmedi” , “Bu kez çok ağır grip oldum, ne yaptıysam geçmiyor”… Son dönemlerde en çok rastlanan, şikayetleri uzun süren ve arkasında inatçı öksürükler bırakan grip havaların soğuması ile hızla artış gösteriyor.

Grip öncelikle belirtileri benzerlik gösteren hastalıklardan ayrılmalı ve doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Memorial Şişli Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanlarımız, etkisi uzun süre devam eden gribin tedavisi hakkında bilgi verdi ve iyileşme önerilerinde bulundu.

Soğuk algınlığı ile grip ayırt edilmeli!

Yavaş yavaş gelişen halsizlik, hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, balgamlı ya da kesik kesik öksürme, soğuk algınlığının belirtileridir. Soğuk algınlığı ayakta ve hafif olarak atlatılır.

Grip belirtileri ise, aniden ortaya çıkar. Hasta sabah işe giderken iyidir, 3-6 saat içinde birden üşüme, aşırı halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi ortaya çıkar. Yaygın vücut ve baş ağrısı, özellikle göğüste rahatsızlık (baskı, ağrı) hisseder. Yorgunluk tahammül edilmez boyutlara ulaşır, tabloya kuru karakterde bir öksürük eşlik edebilir.

Virüsü alan kişi 3 gün içinde hasta olur!

Hasta öksürdüğünde milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar hava yoluyla virüsü alır.  Eğer virüse karşı bağışıklığı yoksa 1-4 gün içinde hasta olur. Bu yolla, sinema, otobüs, okul, ibadet yerleri gibi insanların toplu bulunduğu yerlerde yüzlerce kişi hastalık kapabilir.

Özellikle çocuklar okuldan kaptıkları mikrobu evlerine getirerek diğer aile bireylerine hastalığı bulaştırabilir. Virüs dış ortamda 2-8 saat varlığını sürdürebilir. Bu özellikle hasta bir kişinin dokunduğu yerlere (kapı kolu, telefon masa, merdiven korkulukları vs.) sağlıklı insanlar temas ettiklerinde virüsü alır.

Ellerini ağızlarına, gözlerine götürdükleri zaman kendilerine virüsü bulaştırmış olur.

Grip olduktan sonra yapılan aşı hastalığın iyileşmesinde etkili değil!

Grip mevsimi başlamadan, özellikle risk altındaki gruplar başta olmak üzere 6 ay ve üzerindeki herkes aşılanabilir. Ekim ayı aşılanmak için en uygun aydır. Fakat grip mevsiminin Mayıs ayına kadar uzadığı düşünüldüğünde kış sezonu içinde de aşılama yapılabilir.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar, 65 yaş üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemini bozan, şeker, akciğer, kalp, böbrek gibi ikincil bir hastalığı olan bireyler risk altındadır. Grip olduktan sonra yapılan aşıların hastalığın tedavisine bir katkısı yoktur. Aşı, aslında, etkisi azaltılmış grip virüsüdür.

Bu nedenle, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatarak, var olan hastalığı ağırlaştırabilir.

Grip arkasında inatçı öksürük bırakabilir!

Grip, uzun süre tedavisiz kaldıktan sonra geçse bile arkasında inatçı öksürük bırakabilir. Çünkü virüs hava yollarını hassaslaştırır. Hasta ısı değişikliklerinden, hava kuruluğundan, tozlardan daha kolay etkilenir ve öksürür. Bu nedenle gribin etkileri tamamen ortadan kalkana kadar istirahat edilmeli ve bu süreçte de beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Gripte tedavi süreci de gribi önleyici tedbirler kadar önemlidir

Öncelikle hasta olan kişiler evlerinde izole edilmeli ve tedavilerine hemen başlanmalıdır. Hastalar ancak ateşleri düştükten bir gün sonra işlerine dönebilir. Ayrıca tüm hastalara virüsü nasıl bulaştırdıkları anlatılmalı, neler yapmaları gerektiği söylenmelidir.

Bunlara dikkat!

 • Antiviral ilaçlar, gribin hem daha hafif hem de kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Hasta şikâyetleri başladıktan 48 saat içinde doktor tarafından başlanması gerekir. Ayrıca virüsün başkalarına bulaşmasına da engel olur. Ülkemizde hem tablet hem de inhalasyon şeklinde kullanıma sunulmuş formları vardır.
 • Yorgunluk, ağrı, burun akıntısı, öksürük gibi şikayetler için antigribal ilaçlar, ağrı kesiciler alınabilir.
 • Hastalık hava ve temas yoluyla bulaştığından bunlara yönelik de tedbir ler alınması gerekir. Hastalar hapşırırken, öksürürken, sekresyonlarını temizlerken tek kullanımlık mendil kullanmalı, işlemde sonra hemen çöpe atmalı, ortalıkta bırakmamalıdır. Eğer hasta mendili yoksa kolun iç tarafını ağzını kapatmak için kullanabilir.
 • Elleri sık ve kuralına uygun yıkamak virüs bulaşımını önemli ölçüde azaltır. Ellerimizi yıkarken sıvı sabun, kurularken de kağıt havlu kullanmaya özen göstermeliyiz.
 • Gripte antibiyotikler, tedavide en son akla gelmesi gereken ancak komplikasyonlar ortaya çıktığında kullanılabilecek ilaçlardır.
 • Özellikle doktora danışılmadan her gün alınan C vitamini gribi önlemenin yolu değildir. Zamanla vücutta tehli bir birikime de yol açılabilir. Sadece kış döneminde alınması daha faydalı olur. Doğanın bize sunduğu zengin C vitamini kaynağını da unutmamak gerekir: Günde iki adet portakalın suyunu içmek C vitamini dopingi yapmanın en iyi yoludur.
Güncellenme Tarihi: 31 Ocak 2011Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2011

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gribi-atlatamayanlara-hizla-iyilesme-onerileri/

Grip – Hastalık

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Grip bir hastalık türüdür ve üst solunum yolunda gerçekleşir. Grip: ilk belirti olarak kendini yüksek ateşle gösterir ve zamanla baş bölgesi ağrıları, kaslarda ağrılar 39 ile 40 derece çıkabilen ateş ile birlikte burunda akıntılar, burunda dolma ve öksürük ile kendini belli eder. Grip virüsü çok basitçe yayılan bir virüstür.

Grip belirtileri

Grip olduğunuzu anlamanız kolaydır ve hemen kendini belli eden bir hastalık olup sizi yatağa düşürebilir. Bilinen en yaygun belirtileri şu şekildedir;

Grip hastalığının belirtileridir. Yaygın olarak görülen grip belirtileri

 • Yüksek ateş,
 • Baş ağrıları,
 • Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk,
 • Boğazda kurumalar,
 • Burunda doluluk ve akıntılar,
 • Öküsrme,
 • İshal,
 • Bulantı ve kusmalar

Bu belirtilere ek olarak vücudun tamamında ağrılar oluşur.

Grip nasıl bulaşır

Grip çok hızlı ve hemen bulaşan bir mikrop yayar. Birinin hasta olması ile tuttuğu bir kapı kolunu başkasının tutması sonucu bile hastalık bulaştırabilir.

Genel bulaşma yolları ise;

 1. Gripli birinin öksürmesi, hapşırması, tükürmesi sonucu etrafa salınan damlacıklar grip visürü yayar.
 2. Hapşıran veya öksüren kişinin elini ağzına kapaması ile virüs ele bulaşarak oradan dokunduğu tüm eşyalar aracılığı ile virüs yayılır.
 3. Bu yüzeylere temas eden diğer kişilerin ellerini ağızların, yüzüne, gözüne sürmeleri ile hastalık kapılmış olur.

Burada hatırlatalım;

Hapşıran bir kişinin oluşturduğu hapşırma hızı 161 kilometre/saatte (100 mili bulabilir).

En sık grip şu yollardan bulaşır bunlar;

 1. Kapı ve pencere kolları,
 2. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanımları özellikle klavyeler,
 3. Herhangi bir kumanda,
 4. Kalem, defter, kitap, para, sanldaye ve masa gibi kullanılan eşyalar,
 5. Havlu, peçete, elbise, bardak gibi eşyalar,
 6. Öpüşme, tokalaşma, kucaklaşma

Burada hatırlatalım: Grip olduğunuzda veya gripli olan kşinin eşyaları kişiye özel olmalı başkası tarafından kullanılmamalıdır.!

Gripten korunma yolları

 1. Okullarda sııflar bolca havalandırılmalıdır ve okul eşyaları hasta öğrenciye kullanıldırtmamalı, öğrencinin eşyaları başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
 2. İşyerinde ve evde anı şekilde odalar havalandırılmalı eşyalara dikkat edilmelidir.
 3. Bolca eller yıkanmalıdır.

  Hasta ile tokalaşıldığında büyün yüzey ve parmak araları su ve sabun yardımı ile köpük köpük yıkanmalıdır. 30 saniye kadar elinizi yıkamalısınız.

 4. Alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanarak elleri temizleyebilirsiniz.
 5. Hastalarla tokalaşmayın, kucaklaşmayın. Ziyaretleri erteleyin.

Not: Grip çok kolay bulaşan bir hastalıktdır.

Grip hastası nelere dikkat etmelidir?

Hasta olduğunuzda bu hastalığı başkalarına yaymamak adına bazı durumlara dikkat edilmelidir ve şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hijyen kuralları ve el temizliği sürekli gerçekleştirilmelidir.
 • Maska takılarak ev veya işyeri çalışanları korunabilir,
 • Çevredekilerle sıcak temas veya yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Dışarı çıkmayın ve bolca dinlenerek bitki çayı takviyeleri ile kırgınlıkları atmaya çalışın.
 • Başkalarınında kullanabileceği eşyalara dikkat edin.
 • Grip olduğunuz dönemlerde tek kullanımlık mendiller taşıyın. Hapşırma ve öksümerde ağzınızı mendil ile kapayın ve hiçbir şey bulamadığınızda kolunuzdaki elbise parçasını kullanarak kapatın.

Grip aşısı

Sıkça değişime uğrayan gribe karşı doğal bağışıklığı bulunmamaktadır. Pandemik grip hastalığını önlemek adına aşı kullanılmaktadır.

Kimler grip aşısı olmalı

 1. Öğretmenler, öğrenciler (tümü), okul öncesi çocuklar,
 2. Hamileler,, asker, polis ve sağlık çalışanları,
 3. İtfaiyeciler, şoförler, kamu kuruluşunda elektrik, doğalgaz gibi kurum çalışanları,
 4. Diyabet hastaları, kronik akciğer, böbrek hastalıkları ve bağışıklı sistemi sorunları olanlar.

Grip tehli mi?Gripte nelere dikkat edilmelidir?Doktora ne zaman gidilmelidir?

Gribin tehli boyutlara ualaşabileceği durumlar vardır ve bu belirtler oluştuğunda tıbbi tedavi desteği alınmalıdır. Bu durumları şöyle açıklayabiliriz;

 • Ateşin 38°C ve üzeri olmasıdı durumunda bu süre 5 günü bulduysa,
 • İltihaplı ve koyu renk balgamlar geliyorsa,
 • Nefeste daralmalar başladı ve zor nefes alıp veriyorsanız,
 • Bilinç kaybı ve bulanıklığı oluşuyorsa,
 • İshal ile birlikte kusmalar başladıysa,

muhakkak doktora gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Faydalı bağlantılar

Источник: https://www.hastaliktedavisi.net/grip-hastalik/

Grip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Haber güncelleme tarihi 28.01.2019 11:31

Grip Nedir?

Grip hastalığı virüsler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Influenza adındaki virüs kaynaklı meydana gelen bu hastalık bulaşıcıdır. Grip kişinin vücut direncinin düşürerek hasta olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini düşürmektedir.

 Grip ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Genellikle kış hastalığı ve sürekli kişilerde görülen bir hastalık olarak bilindiği çok dikkate alınmamaktadır fakat bazı zamanlarda grip farklı durumlara neden olmaktadır. Yıllarca salgın nedeniyle birçok kişi grip hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Bu nedenle grip bulguları olan kişiler dikkatli davranmalı ve doktora başvurmalıdır. Kış mevsimi hastalığı olarak bilinmektedir. Grip viral bir hastalıktır. Genellikle grip olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması ve el teması ile geçmektedir.

Grip aniden gelişen 39 derece ateş, yorgunluk, halsizlik, titreme ve ağrılarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Bazı vakalarda grip tedavi edilmez ise farklı hastalıklara neden olmaktadır. Özellikle bazı kişiler risk grubu altındadır. Bu kişiler çocuklar, yaşlılar ve çeşitli hastalıklar nedeniyle tedavi görenler olarak belirtilmektedir. Bu kişiler grip hastalığı tehlidir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip hastalığı çeşitli durumlara kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle grip hastalığına yakalanan kişilerde halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Ateş grip hastalığında mutlaka yaşanmaktadır. Genellikle yüksek ateş olarak görülür. Kişide üşüme ve titreme gibi durumlar gelişir.

 Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar hissedilir. Bunlar baş ağrısı, karın ağrısı ve eklem ağrıları olarak yaşanır. Burun akıntısı ve sürekli hapşırma hali oluşur. Boğaz ağrısı ile birlikle kuru öksürük sık sık olur. Kişide iştahsızlık durumu gelişir.

Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi bulgular genel olarak görülmektedir.

 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Eklem ağrıları
 • Baş dönmesi
 • İştahsızlık
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Kusma
 • İshal

Grip Tedavisi

Grip hastalığına yakalanmış kişi bulgular sonrasında doktora başvurmalıdır. Bu hastalık hafife alınmamalıdır. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığı çevrenizdeki kişilere bulaşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden tedaviye alınmalıdır.

Başka kişilere bulaştırılmaması gerekmektedir. Grip hastalığında bulgular önem taşımaktadır. İlk olarak medikal tedavilerle gribin bulaşıcı durumunu ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu nedenle medikal tedavi uygulanmalıdır.

Medikal tedaviye destek olarak düzenli beslenme ve yeterli su içmek önem taşır. 

Grip Hastalığının Tehli Olduğu Durumlar

 • 65 yaşın üzerindeki olan kişiler
 • Bebekler ve küçük çocuklar
 • Hamileler
 • Kalp veya kardiyovasküler hastalığı (konjestif kalp yetmezliği gibi)
 • Astım veya bronşit gibi göğüs hastalığı olanlar
 • Böbrek rahatsızlığı olanlar
 • Diyabet hastaları
 • Steroid kullananlar
 • Kanser tedavisi görenler

Grip aşısı her yıl belli dönemlerde çıkarılmakta ve grip aşısı olmada sorun teşkil etmeyen kişilere bu aşı yapılmaktadır. Grip aşısı vücutta etkili olarak kişiyi korumaktadır. Dolaşımdaki virüs tipleri ile uyuma, yaşa ve aşılanan kişinin sağlık durumuna göre değişmektedir. Sağlıklı yetişkinlerin %90’ını hastalıktan korumaktadır. Yaşlılar ve altta yatan hastalığı olan kişilerde gribe karşı koruyuculuk oranı daha az bulunmaktadır. Grip nedeniyle gelişebilecek komplikasyon ve ölümleri önlemekte etkilidir. Yaşlılarda hastaneye yatışları %50-60, ölümleri %80 oranında azaltmaktadır. 6 ay ve 3 yaş arası bebek ve çocuklara aşı yapılması gerekmektedir. Vücut dirençleri düşük olduğundan hastalıklara kolay yakalanma durumları oldukları için aşı ile koruma altına alınmalıdır.

Grip Aşısı Kimler Olmalı

 • Astım hastalar
 • Şeker hastaları
 • Kalp hastaları
 • Böbrek yetmezliği olan kişiler
 • 65 yaş üzeri kişiler
 • 6 ay ile 3 yaş arası çocuklar
 • Ağır grip geçirmiş kişiler

Grip Aşısı Kimler Olmamalı

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Şiddetli yumurta alerjisi olan kişiler
 • Geçmişte grip aşısı ile şiddetli allerjik reaksiyon öyküsü olan kişiler
 • İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler
 • Ağır hastalığı olan kişiler

Önerilen İçerik;

► Nezle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Grip; İnfluenza virüstelerinden meydana gelen üst solunum yolu hastalığıdır. A, B ve C olmak üzere İnfluenza virüsleri üç gruba ayrılır ve genelde insanlarda İnfluenza C virüsleri, hastalığa sebep olur.
 • Üşüme, titreme ve yüksek ateş gribin ilk belirtileridir. Bunu yanında baş ağrısı, vücut ve kas ağrıları, kusma, boğazda ağrı ve yanmai karın ağrısı gibi belirtileri de görülmektedir. 
 • Her zaman burnu akan kişiler grip değildir. Nezle olarak bilinen bir hastalıkta olabilir ve nezlede yüksek ateş olmaz. Vücut ağrıları, baş ağrıları ve halsizlik baş belirtilerdir. 
 • Geçen yıllarda kuş gribi ve domuz gribi salgınlarından dolayı yaşlaşık 19.000 insan yaşamını kaybetti. Her sene grip sebebinden dolayı 1.000.000 kişi öldüğü görülmektedir. Genellikle 6 aydan küçük ve 65 yaşın üzerindeki insanlar hayatını kaybetmektedir.
 • Hastalar, öksürükten dolayı grip virüslerini ortama saçabilirler. Bu damlacıklar hastanın 1.5 metre uzağına ulaşır ve temas ettiği eşyalara dokunan insanlar bile bu virüsü alabilirler. 
 • Grip olan kişinin ateşinin düşürülmesi, bolca sıvı alması ve yatarak dinlenmesi gerekmektedir. İlaçlar, meyve suları, bitkisel çaylar, yoğurt, ayran, çorba gibi gıdaları alması en iyi yoldur. Mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Hasta olan kişi, 6 aydan küçük bir bebekse veya ileri yaşlarda olan biriyse hemen doktora gitmesi gerekir. Hastalarda kusma çok görülüyorsa tıbbi destek almalıdır.
 • Dünya Sağlık Örgütü aracılıyla, üç tane grip virüsü aşısı belirler ve üreticilere iletirler. Her yıl üç virüse karşı aşı üretilir.
 • Grip aşısı kışa girmeden önce, sonbaharın ilk haftalarında yapılması etkili olmaktadır. Ülkemizde eylül ayından sonra yaptırmak en uygun zamandır.
 • Aşı olmak, gripten korunmak için yeterli değildir. Hasta bakımı yapan kişiler ve sağlık personelleri maskeler kullanarak gripten korunabilirsiniz.

Источник: https://www.neoldu.com/grip-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-10796h.htm

Grip Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Grip Hastalığı Tehlikeli Midir?

Grip, solunum yolu hastalıkları arasında en sık görülenlerden biridir. Genellikle kış aylarında meydana gelse de, aslında dört mevsim gribe yakalanma riski bulunmaktadır.

İstatistikler Türkiye'de her yıl, yaklaşık 100 milyon kişinin gribe yakalandığını göstermektedir. Bu nedenle insanlar sıklıkla gribe iyi gelen besinleri, hastalığın nasıl önlendiğini ve doğal tedavi yöntemlerini araştırmaktadır.

İşte biz de bu sebeplerle grip hakkında vatandaşların merak ettiği her sorunun cevabını bulabilecekleri bir yazı hazırlamak istedik.

Viral bir hastalık olan grip, 39 derecenin üzerinde ateş ile seyreden, baş ağrısı, titreme, kuru öksürük, şiddetli kas, eklem ve kemik ağrıları ile kendini gösteren bir sağlık sorunudur.

65 yaş üzerindekiler, bebekler ve başka bir hastalığı olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha ağır seyreder.

Bu nedenle saydığımız bu belirtilerden herhangi birini gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Uyku Apnesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Diğer bir solunum yolu hastalığı olan soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi arasında bazı farklar bulunmaktadır. Soğuk algınlığında ateş görülmez, hafif kırgınlık, hapşırma ve burun akıntısı ile atlatılır.

Fakat grip, günlerce süren halsizliğe, bitkinliğe ve yüksek ateşe sebep olur. Her iki durumda da boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Soğuk algınlığı kulak ağrısına, sinüzite sebep olur ve engellemek için herhangi bir şey yapılamaz.

Gripte ise bir sonraki komplikasyonlar bronşit veya zatürre olabilir. Kışa girmeden yapılan grip aşıları sayesinde önlemek mümkündür.

Grip Nedir?

Kış aylarını hastalanmadan tamamlayanımız neredeyse yok gibidir. Siz kendinize dikkat etseniz bile etrafınızdaki kişilerin bulaşıcılık özelliği taşımasından dolayı, hastalığa yakalanma riski mevcuttur. Önemli olan yakalanmadan gerekli olan tedbirleri almaktır. Bunların en başında ise sağlıklı beslenerek, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alır.

Bağışıklık sistemi kuvvetli bir bünyeye giren virüs tabiri caizse geldiği gibi gidecektir. Veya hastalık çok hafif bir şekilde atlatılacaktır. Eğer söz konusu hastalıkların aşısı mevcutsa, aşı yaptırarak da oluşma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. İşte bunlardan birisi, en sık duyduğumuz solunum yolu hastalıkları arasında yer alan griptir.

Influenza adındaki bir tür virüs aracılığıyla bulaşan grip; titreme, baş ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrısı, kuru öksürük ve yüksek ateş gibi belirtileri olan, yaşlılarda, bebeklerde ve önemli başka hastalıkları olan kişilerde daha ağır seyreden bir solunum yolu hastalığıdır. Örneğin; şeker, böbrek, kalp, akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişiler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha tehli olabilmektedir.

Virüs vücuda girdikten sonraki 24 – 72 saat arasında bulaşıcılık özelliği bulunur. Bu süre zarfında özellikle ateşi hiç düşmeyenler, nefes almada güçlük çekenler muhakkak bir hekime başvurmalı ve bundan önce herhangi bir ilaç almamalıdırlar.

Halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır. Bu iki hastalık arasındaki benzerlikleri ve farkları yazımızın giriş bölümünde anlatmıştık. Bulaşıcılık oranı çok yüksek olan grip genellikle bir hafta içerisinde geçer, fakat bazı kişilerde çok ciddi seyrederek ölümcül bile olabilmektedir.

Grip Nedenleri Nelerdir?

Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Influenza adındaki bu virüs çok bulaşıcıdır ve hastadan hapşırma, öksürme, konuşma yoluyla geçebilmektedir.

Kişiden kişiye bulaştığı gibi cansız yumuşak yüzeylerde 6 – 12 saat, sert yüzeylerde 24 – 48 saat arasında canlı kalabildiği için bulaştırıcılık oranı devam etmektedir.

Bu nedenle bulunduğunuz ortama hasta birisi girdiğinde hijyen koşullarına olabildiğince dikkat etmeli, üzerinizdeki kıyafetleri değiştirmeli ve sık sık ellerinizi yıkamalısınız.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; dünya genelinde gribe yakalanan kişiler arasında %5 – 15'lik kısım bir başka solunum yolu enfeksiyonuna yakalanarak hastaneye yatmaktadır.

Hastaneye yatan kişiler ise az önce bahsettiğimiz yaşlılar, bebekler ve kronik hastalıkları olanlar arasındadır.

Bilimsel araştırmalar sanayileşmiş ülkelerdeki grip nedeniyle ölen insanların 65 yaş üstü olduklarını gösterirken, dünya genelinde her yıl yaklaşık 250 – 500 bin arasında insan grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Gribin belirtileri diğer birçok solunum yolu hastalıklarının semptomları ile genellikle karıştırılmaktadır. Aslında çoğunda da benzer durumların görüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Aşağıda sayacağımız belirtilerin geneli yaklaşık bir hafta sürmektedir.

Ancak yorgunluk ve bitkinlik hissi birkaç hafta daha devam eder. Halk arasında hastalardan sıklıkla, “dayak yemişim gibi her yerim ağrıyor” ifadesini çok duyarız. Gerçekten de eklemler ve kemiklerde çok ciddi ağrılar meydana gelmektedir. Bu nedenle doktorlar grip geçiren hastalara istirahat önermektedirler. Gribin ilk belirtileri şunlardır;

 • Baş ağrısı,
 • Yüksek ateş,
 • Kemiklerde ve eklemlerde şiddetli ağrı,
 • Yorgunluk ve bitkinlik hissi,
 • Soğuk terleme ,
 • Üşüme ve titreme,
 • Boğaz ağrısı,
 • İshal,
 • Bulantı ve kusma.

Grip Nasıl Önlenir?

Gribi engellemenin ilk yolu aşı yaptırmaktır. Ülkemizde 3 bileşenli inaktif İnfluenza aşısı 6 aydan büyüklere, 4 bileşenli inaktif İnfluenza aşısı ise 3 yaşından büyüklere önerilmektedir.

Gebelerin, 65 yaş üzerindeki kişilerin, kalp-damar, karaciğer, şeker, obezite, akciğer gibi kronik hastalıkları olan kişilerin riskli gruplar içerisinde yer aldıklarından dolayı aşı yaptırmamaları tavsiye edilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Görenek gribe yakalanma riski yüksek olan kişilerin her yıl aşı yaptırmalarını öneriyor.

Yani sağlık çalışanları, öğretmenler, doktorlar gibi toplu yerlerde çalışmak zorunda olanlar veya sürekli insanlarla iç içe olanların her yıl aşı yaptırmaları gerekiyor.

Çünkü grip; hapşırma, öksürme, tokalaşma gibi faktörlerle çok rahat bir şekilde bulaşabilmektedir.

Grip aşısı hastalığın en yoğun görüldüğü yani kış aylarından önce yaptırılmalıdır. Tercihen Ekim ve Kasım ayları en uygun tarih olarak belirtilmektedir. Bu tarihlerde aşı yaptırmayanlar Mart ayının sonuna kadar yaptırabilirler. Koruyuculuk oranı 6 – 8 ay sürdüğünden her yıl yaptırılması gerekmektedir.

Grip aşısı; virüsün türüne göre farklı içeriğe sahiptir. Influenza virüsünün; 16 farklı H ve 9 farklı N tipi vardır. Bunlar H1N1, H1N2, H2N2 şeklinde gitmektedir.

Daha önce herhangi bir aşı yaptırdığınızda alerjik reaksiyon gösterdiyseniz mutlaka doktora danışmalı ve öyle hareket etmelisiniz.

Bunun haricinde hamileler, yumurtaya şiddetli alerjisi olanlar, 6 aylıktan küçük bebekler de aşı yapılması sakıncalı gruplar arasındadır.

Grip aşısının çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Fakat diğer tüm aşılarda olduğu gibi herkeste farklı reaksiyon gösterebilir.

Bunlar arasında; aşı yapılan kolda hafif ağrı, kızarıklık, hafif ateş, halsizlik, vücutta kırgınlık hissi yer almaktadır.

Aşının haricinde gribe yakalanmamak için özellikle kış aylarında insanlarla sarılmadan, öpüşmeden ve tokalaşmaktan kaçınmalısınız. Eğer grip biriyle tokalaşmak zorunda iseniz ardından hemen ellerinizi sabunlayın.

Bunun haricinde de sık sık el yıkamanızı öneririz.

Çünkü elden ele dolaşan paralar, alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenlerin trabzanları, cafeler, oturduğumuz masa ve sandalyeler olmak üzere dışarıdaki her şey için mikrop yuvası ifadesini kullanabiliriz. Sadece gripten değil, diğer tüm hastalıklardan korunmak için de sıklıkla el yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip hastayı yatağa en az bir hafta boyunca mahkum eden, oldukça halsiz ve bitkin hissetmesini sağlayan bir hastalıktır. Bu hastalıkta antibiyotik tedavisine gerek kalmaz.

Çünkü antibiyotikler bakterilere etki eder, fakat grip viral bir hastalıktır.

Genellikle ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burun spreyleri, boğaz pastilleri, antiviral ilaçlar ve takviye vitaminler verilir.

Bunun dışında hastadan evden çıkmaması, yatıp dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi, sıcak ve temiz ortamlarda bulunması, sigara ve alkol tüketiyorsa da hastalık boyunca uzak durması istenir.

Grip olan kişiler kolunu dahi kaldıramayacak kadar halsiz olurlar.

Bu nedenle eğer yalnız yaşayan biriyseniz bir arkadaşınızı veya akrabanızı yanınıza çağırarak, iyileşene kadar size yardım etmenizi isteyebilirsiniz.

Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Biz toplum olarak gribin kendi kendine geçen bir hastalık olduğunu ve evde istirahat ederek bir haftada ayağa kalkılacağını benimsemiş insanlarız. Evet bunun doğruluk payı çok yüksek.

İyi beslenme, güzelce dinlenme ve şifalı bitkilerden yapılmış çaylar sayesinde hastalık bir süre sonra geçecektir. Fakat grip herkeste bu kadar hafif atlatılmaz. Bazı kişilerde beraberinde çok daha ciddi sorunların oluşmasına yol açar.

Peki, gribin komplikasyonları nelerdir?

Influenza virüsü solunum yolu epitel hücrelerine zarar verdiği için zatürre, orta kulak iltihabı, yüksek ateşe bağlı bazı sağlık sorunları, kalp atış hızında değişiklik, böbrek yetmezliği, metabolik bozukluklar da görülebilir. Eğer diyabet, akciğer veya karaciğer hastası iseniz grip çok daha ağır seyredecektir. Bu nedenle sizlere saydığımız belirtilerden birini veya birkaçını gördüğünüzde mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Bizler her zaman doktorun verdiği ilaçların yanında bir de doğanın sunduğu şifalı bitkilerden yararlanırız. Özellikle bitkisel çayların fayda sağlamadığı alan neredeyse yok gibidir.

Boğazımız ağrısa, karnımız sancılansa, üşütsek, öksürsek hemen uygun bir bitki çayı yapar içeriz.

Gribe iyi gelen bazı bitkiler ve besinler ile bunların faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeşil Çay: Antioksidan özelliği olan yeşil çay, vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlamaktadır. Grip olduğunuzda günde 2-3 fincan içerseniz toksinlerin atılmasını ve daha çabuk iyileşmeyi sağlayabilirsiniz. Yeşil çayın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Nane – Limon Çayı: Bu karışım bizim kültürümüzde fazlasıyla ünlüdür. Eski çağlardan bu yana nezlede, gripte, soğuk algınlığında ve mide bulantılarında nane limon çayı içilmektedir. Nane limon hem baş ağrısına iyi gelir hem de balgam sökücü özelliği sayesinde gripte rahatlama sağlar. Nane limonun diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Ekinezya: Bilimsel araştırmalar ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirmede çok başarılı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Grip benzeri hastalıklarda vücudun direnci çok düştüğünden ekinezya çayı yeniden enerji vermeyi ve savunma mekanizmasının yeniden ayağa kalkmasını sağlamaktadır. Ekinezyanın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Zencefil: Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan bir başka bitki ise zencefildir. Zencefil; mide bulantısını geçirme, sindirim bozukluğuna iyi gelme, iltihap giderici ve baş ağrılarını dindirme gibi özelliklerinden dolayı grip tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Zencefilin diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • Zerdeçal: İçeriğindeki bazı maddeler boğazı yumuşatarak, öksürük benzeri belirtilerin yok edilmesini sağlamaktadır. Bir bardak ılık süte bir tutam zerdeçal ekleyip karıştırın ve için. Süt sevmiyorsanız suyun içine ekleyip çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu karışım hem boğazınızın yumuşamasını sağlayacak hem de yüksek ateşten dolayı oluşan ağız yaralarına iyi gelecektir. Zerdeçalın diğer faydalarını öğrenmek için tıklayın.
 • C Vitamini İçeren Besinler: Limon başta olmak üzere portakal, mandalina gibi C vitamini deposu olan besinler vücudun hastalıklara karşı daha rahat savaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kış aylarında sürekli C vitamini almamız önerilir. Özellikle limonu çaylarınıza, çorbalarınıza sıkarak tüketin. Her sabah bir bardak ılık suya birkaç damla limon damlatarak da hem C vitamini ihtiyacınızı alabilir hem de zayıflamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Источник: https://bilgihanem.com/grip-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.