Grip Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı…

Grip ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Grip Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı…

gribe ve soğuk algınlığına

Grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir, grip için bitkisel çaylar oldukça faydalı bir yöntemdir.

Grip ve soğuk algınlığı için, genç, yaşlı, çocuk hepimizin alabileceği bazı doğal önlemler, grip bitki çayları, bağışıklık güçlendirici bitkisel çözümler var.

Grip nasıl geçer konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Orada da kendinize göre kolay uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri bulabilirsiniz.

Bu yazımızda özellikle grip ve soğuk algınlığı için sarımsak bitkisinden, grip için sarımsak çayından, sarımsağın grip ve soğuk algınlığına olan etkisinden bahsedeceğiz.

Grip ve soğuk algınlığına sarımsak

Grip ve soğuk algınlığı için sarımsak süpermen gibi bir şeydir. Sarımsak soğuk algınlığı ve grip için bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli bitkidir diyebiliriz. Yapılan bir bilimsel araştırmada sarımsak ekstraktı (günde 2.56 gram) alındığında  % 61 oranında soğuk algınlığı veya grip hasta sayısını azalttığı tespit edilmiştir.

Sık soğuk algınlığı yaşıyorsanız diyetinize sarımsak eklemeniz oldukça yararlı olacaktır. Sarımsağın içinde bulunan allicin maddesinin vücudumuza pek çok yararı vardır. Ayrıca kalori açısından da sarımsak çok besleyicidir.  ( Manganez % 23, B6 vitamini % 17, C Vitamini % 15, Selenyum % 6 vs..

) Grip ve soğuk algınlığına sarımsak çok faydalı, bağışıklığı güçlendirici, tansiyon düzenleyici, kolestrol düşürücüdür aynı zamanda.

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerden bazıları ve etkileri:

Sarımsak: Anti viral, antibiyotik ve antiseptik özelliğiyle grip ve soğuk algınlığına karşı mükemmel bir bitkidir.

Soğan: Öksürük giderici, çiğ soğan özellikle solunum yollarını açık tutar. Grip ve soğuk algınlığına çok etkilidir.

Zencefil: Antimikrobik ve anti-enflamatuar. Nezle grip için çok faydalı olmasının yanısıra bulantı ve kusma şikayeti için birebirdir. Grip ve soğuk algınlığına birebirdir.

Adaçayı: Gaz giderici, antiseptik ve boğaz ağrısı ve öksürük içinde çok etkilidir. Sinüs tıkanıklığı için de iyi gelir. ( hamile ve emzirenler kullanmamalıdır)

Kekik: Antimikrobiyal, antibakteriyel etkilidir. Antiviral, balgam söktürücü ve solunum yolu enfeksiyonları ve öksürük kesicidir. Mide için de iyi olup gazı alır.

Kırmızı biber tozu (cayenne toz): Uyarıcı, anti-mikrobiyal, analjezik, gaz giderici, terlemeye yardımcıdır. Balgamı söker. Soğuk algınlığı ve gribin süresini kısaltmaya yardımcıdır. Vücut ısısını artırır.

Bal: Bal antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptiktir. Bir yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Limon: Yüksek c vitamin kaynağıdır. Soğuk algınlığı ve grip virüsünün gücünü azaltır. Balgamı azaltır. Direnç sağlar.

Grip ve soğuk algınlığına çay

Malzemeler:

 • 4 dilim kadar taze zencefil
 • 1 diş taze sarımsak
 • kırmızı biber tozu (kaliteli)
 • bir miktar siyah veya yeşil çay
 • bal
 • süt

Gribe iyi gelen çay

Hazırlanışı:

İlk olarak dilim zencefilleri, kıyılmış bir diş sarımsağı, yaklaşık 20 dakika kadar kaynatıyoruz.

Bu suyu bitkisel çayı demlemekte kullanın.

Çay demlenince içine kırmızı biber tozunu ekleyin.

Tatlandırmak için bal ekleyin istediğiniz kadar.

Süt ekleyin.

Grip ve soğuk algınlığına çay bu kadardır. Bu çaydan günde üç dört bardağa kadar içebilirsiniz.

İçindeki kırmızı biberle ter atmanızı sağlayacak, sarımsak ile de direnç sağlayacak bir çay.

Grip ve soğuk algınlığına sarımsaklı limonata

Malzemeler:

 • 3 diş taze sarımsak, soyulmuş doğranmış ince ince
 • 3-4 dilim taze zencefil
 • Bal
 • Su
 • 3 adet limon

Hazırlanışı:

1 litrelik cam kavanoz alıp, içine ince doğranmış sarımsakları, taze dilim zencefilleri birleştirelim. Kapağı kapatıp, etkisini göstersinler diye yirmi dk. bu şekilde bekletelim kavanozda.

Sonra 3 sıkılmış teze limon suyunu, balı ekleyelim.

Bu sarımsaklı limonata, sıcak olarak oda sıcaklığında tüketilebilir, ama soğuk olarak tüketilemez.

Grip ve soğuk algınlığına sarımsak kürü

Malzemeler:

 • 6 diş sarımsak
 • çeyrek su bardağı bal

Hazırlanışı: Sterilize kuru bir kapaklı kavanoz alıyoruz. Sarımsaklarımızı soyup, ince ince rendeliyoruz. Etkisini göstersin diye on dk. kadar bekliyoruz. Sonrasında balı karıştırıyoruz sarımsakla. Bu şekilde hemen tüketilebilir.

Ancak sızdırmaz kapaklı kuru kavanoza koyup, gün içinde tüketmek için, temiz bir kaşık ile karıştırın , kapağını kapatın. Grip sürecinde, öncesinde tüketilebilir. Bir ekmek dilimi üzerine sürüp kullandıktan sonra tekrar kapağını kapatmanız gerekiyor.

Her kullanımdan önce temiz bir kaşık ile karıştırın ama.

Источник: http://saglikloji.com/grip-ve-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir/

Soğuk Algınlığı Virüse Bağlı Değildir

Grip Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı…

Bir hapşırık, burun akıntısı ve haiften başlayan baş ağrısına eşlik eden kırgınlık hissi. Genellikle kış aylarında başımıza bu durumun sonunda kısa sürede yatağa düştüğümüz anlar mutlaka olmuştur. Kendi kendimize koyduğumuz grip teşhisi ardından hemen grip ilaçlarına başvurur, sonuç olarak esprili bir biçimde anlatmak gerekirse ilaçla 1 haftada ilaçsız 7 günde sağlığımıza kavuşuruz…

Soğuk algınlığı bir çok farklı nedenle başımıza gelen , hepimizin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Nezle- ve grip virüsleri nedeniyle kırgınlıkla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve hatta öksürme başlar…

Ancak soğuk algınlığı ile gribi karıştırmamak gerekir.

Ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.

Fakat Grip bir virüse bağlı olarak gelişen vücut direncinin kaybolmasına neden olan ve farklı ilaçlar eşliğinde tedavisi süresince olumsuz etkileri en aza indirilebilen bir viral hastalıktır.

Ne yazık ki soğuk algınlığına hızlı şekilde etki edebilecek mucizevi bir tedavi yöntemi, ya da aşısı yoktur. Bakteri enfeksiyonlarında etkili olan antibiyotikler ise bu virüslere etki etmezler…

Soğuk Algınlığı Tedavi yöntemleri

soguk-alginligi-ile-gribi-karistirmayin-2

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız öneriler soğuk algınlığından kurtulma sürecinde vücudun kendisini yenilemesine onarmasına yardımcı tavsiyelerdir. Bu önerilerimizi grip olduğunuzda da uygulayabilirsiniz. Fakat mucizevi şekilde 1 dakikada iyileşme ihtimaliniz ne yazık ki mümkün değildir.

Bu yöntemler rahatsızlık sürecinde vücudunuzun kendi direncini sağlayabilmesi için gerekli olan sağlıklı ortamı vücudunuza sağlayarak işini kolaylaştırmaktadır.

İlk adım olarak her yıl mutasyona yani değişikliğe uğrayan grip olmanız ihtimaline karşı hastaneye veya bir sağlık ocağına gidebilir ve basit bir kan testi ile grip mi yoksa soğuk algınlığı mı geçirdiğinizi öğrenebilirsiniz…

Soğuk Algınlığı ve Griple Nasıl mücadele edilir

soguk-alginligi-ile-gribi-karistirmayin-3

 • Olabildiğince çok sıvı alın. 6-8 bardak su, meyve suyu ( GERÇEK MEYVE SUYU ) , çay ve diğer içecekler ile nezleye bağlı kaybedilen sıvı yerine konabilir. Ayrıca yabancı maddelerin vücuttan atılması kolaylaşır. Saf su kullanımı da hem grip hem soğuk algınlığından kurtulmak için çok önemlidir.
 • Soğuk algınlığında atılması gereken ilk adımlardan biri, bedenin mukus üretiminin (dış ortamla bağlantılı mukozaların ürettiği ağdalı sıvı) kaynakları ile ilgilenmektir. Genellikle yapılması gereken, mukus üretimine katkısı olabilecek tüm besin maddelerinin beslenme planından çıkarılmasıdır (“solunum sistemi” bölümündeki, sümüksel madde üretimi ile ilgili beslenme biçimine bakın). Eğer kişi, her kış soğuk algınlığına yakalanıyorsa, böyle bir beslenme diyetinin uygulanması kaçınılmazdır…
 •  A vitamini, B kompleks vitaminleri, C vitamini, çinko ve bakır gibi vitamin ve mineral takviyesi özellikle faydalıdır.
 • Tavuk çorbasısoğuk algınlığı olanlara önerilen bir besindir. Soğuk algınlığına direk olarak müdahale etmese de sinüsleri rahatlatır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Fakat üzerine karabiber ve toz zencefil serpmeyi ihmal etmeyin…
 • soguk-alginligi-ile-gribi-karistirmayin-4
 • Soğuk algınlığına karşı dengeli (bol taze meyve-sebze, meyve suları) bir beslenme uygulamak ta çok önemlidir.Kahvaltıdan sonra muz tüketmeniz eksilen potasyumu vücudunuzda tamamlayacaktır. Aynı zamanda sabah ve öğlen yemeklerinden sonra meyva tüketmenizi tavsiye ediyoruz. şekeri doğal yollardan elde etmeye ihtiyacınız olacak.
 • Polen en büyük yardımcınız olacaktır. Günde 2 kaşık polen tüketmeye gayret edin. Bazı çalışmalar uzun süreli polen kullanımının vücudun olumsuzluklarla savaşma konusunda direnci daha artırdığı için faydasının daha çok olacağını belirlenmiştir.
 • Gözlerinizi yaşartacak ölçüde (ama midenizi zorlamayacak kadar) baharatlı gıdalar tüketmeniz  burun tıkanıklığını giderebilir. Acı ve baharatlı gıdalar vücudun soğuk algınlığını yenmesinde yardımcı olacaktır…
 • Hafif, yorulmadan yürüyüş yapın. Bu şekilde kan dolaşımını arttırılarak enfeksiyon bölgesine akyuvarların gelmesine katkıda bulunulur. Açık havada yapılan kısa yürüyüşler havasız bir odada yorganın altında yatmaktan daha iyidir.
 • Stres bağışıklık sistemini zayıflatarak kolay nezle-grip olmamıza neden olabilir. Her türlü stresten uzak durmaya çalışmak bu açıdan da önemlidir. İstirahat ve gevşeme, belki de nezle ve gribin en eski tedavi önerisidir. Ayrıca kendinizi sıcak tutmayı ihmal etmeyin. Bu durumda aşırı terlemeye yol açmadıkça, vücudun bağışıklık sistemi enerjisini enfeksiyona karşı savaşta kullanmak için odaklayabilir.
 • Son olarak çok pratik bir sizlere çok pratik bir öneri; Şeker yerine bal kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır. Küçük bir çanakta 100 g kestane balı ile bir tatlı kaşığı toz tarçın ve bir tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın. Ot çayının yanında kaşık kaşık bundan yiyin. Bitince yenisini yapın.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Geçmiş olsun…

Источник: https://www.sihirlikadin.com/soguk-alginligi-ile-gribi-karistirmayin/

Grip ve soğuk algınlığından korunmanın en etkili 10 yöntemi

Grip Soğuk Algınlığı İle Karıştırılmamalı…

Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Grip nedir, nasıl geçer? Gribe iyi gelen besinler ve tedavisi

Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır.


Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Grip hastalığının tedavisi

Grip hastalığının tedavisi, ortaya çıkan belirtilerin tedavisi şeklindedir. Ateşin düşürülmesi, burun akıntısının giderilmesi, halsizlik ve kırgınlığının giderilmesi şeklinde tedavi düzenlenir ve yatak istirahati önerilir.

Grip karşı her gün bir diş sarımsak yemek çok faydalıdır

Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır.

Kimler risk altında ?

Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, çeşitli gruplar gribin olumsuz etkileri açısından risk grubu olarak tanımlanmaktadır. Sağlık otoriteleri, aşağıdaki gruba giren kişilerin her yıl aşılanmasını “mutlak” önermektedir.

Grip aşısı

Gribin yaşamsal risk oluşturduğu ve tıbbi açıdan mutlaka aşılanması önerilenler:

 • 65 yaşından büyük kişiler
 • Şeker hastaları (diyabet)
 • Astım hastaları
 • Kronik akciğer hastaları (Bronşit vb.)
 • Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı –hemoglobinopati- olanlar, kanser hastalı, immunsupresif kullananlar)
 • Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar

Gripten korunmak için, gribe iyi gelen bu besinleri tüketin

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Yumurtaya karşı anafilaktik tarzda allerjisi olanlar (yumurta yediğinde allerjik şoka girenler).
 • Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler)

Grip aşısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirilmekte ve aşının tipi de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir.

Eğer aşı, içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse, sağlıklı erişkinlerde yaklaşık % 70 oranında etkilidir. Yukarıda saydığımız riskli grupta ise, hastalıktan koruma oranı % 50’ye düşmektedir.

Bu nedenden dolayı Grip Aşısı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece risk taşıyan kişiler ve temaslıları için önerilmektedir!

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için 10 öneri

Dr.

Sinan Akkurt, gribe karşı C vitamininden yüksek besinlerin tercih edilmesini, günde 2 gram C vitamini alınmasını, eğer sigara içiliyorsa bağışıklık zayıfladığı için bunun iki katına çıkartılmasını, elektromanyetik kirlilikten korunulmasını, dengeli beslenilmesini, organik gıdaların tercih edilerek,  hormonal gıdalardan kaçınılmasını  önerdi. Gripten korunmak için, bağışıklık sistemini yoran unsurların vücuttan biorezonans metoduyla çıkartılabildiğini de açıklayan Dr. Akkurt, herkes için geçerli olan, gripten korunmak için yapılması gereken 10 maddeyi ise şöyle özetledi:

1- Kahvaltı: Güne mutlaka çok iyi bir kahvaltı ile başlamalıyız. En önemli öğünümüz kahvaltıdır. Kahvaltıda özellikle siyah ve yeşil zeytin bulunmalıdır. Kahvaltı sofrası zeytinsiz olmaz.

Gribe karşı kahvaltı sofrasında bulunmasında fayda olan diğer besinlerin başında portakal suyu, yumurta, şekersiz reçel çeşitleri, doğal üretilen şekersiz bal, domates, salatalık, peynir çeşitleri gelmektedir.

Bunların yanında 1 veya 2 dilim kepek ekmeği olabilir.

2-Hareket: Hareketli bir hayatı benimsemeliyiz. İşimize, okulumuza, çarşıya-pazara giderken mümkün olduğu kadar yürüyerek gitmeyi benimsemeliyiz. Özellikle güneşli havalarda 1-2 km yürüyüş yaparak, güneş ışınları sayesinde D vitamini de alabilir ve bu sayede direncimizi kuvvetlendirebiliriz. Günün en temiz enerjisi sabah güneşidir, bunu mutlaka almalıyız.

3-Doğru nefes: Karın solunumu yaparak yürüyelim. Burundan nefes alıp verirken karnımızı şişirerek solumayı benimseyelim. Doğru nefes almak, karnımızı şişirerek nefes almaktır.

Böylece daha fazla oksijene sahip olabilir, geriye verirken de daha çok karbondioksit veririz. Ciğerlerimizi şişirmeye çalışmak ise yanlıştır.

Bu yöntemle ciğerlerimizi rahat ettirir ve psikolojik olarak da rahatlar, sakinleşiriz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Burundan nefes alın, ağız kapalı yediye kadar sayın, yediye kadar nefes alın, sonra tekrar yediye kadar sayarken verin. Bu egzersizin günde 20 dakika yapılmasını öneriyorum. Burnumuzun sağından aldığımız nefes, sağ beynimizi, solundan aldığımız nefes sol beynimizi etkiler. Bunun için burnumuzun her iki tarafından da nefes almalıyız.

4-Havalandırma: Evimizi, iş yerimizi mutlaka havalandıralım. Güneş varsa, mutlaka içerinin güneş ışığı almasını sağlamalıyız. Atasözünde denildiği gibi, “güneş girmeyen eve doktor girer”.

5-Doğal beslenme: Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin doğal olmasına özen göstermeliyiz. Sebze ağırlıklı beslenmeliyiz. Fast food gıdalardan, bisküvi, cips, gofret gibi atıştırmalık gıdalardan kaçınmalıyız. Konsantre yerine taze sıkılmış meyve ve sebze sularını tercih etmeliyiz. Bolca salata yemeliyiz.

6-Maske: Toplu taşıma araçlarında, okulda, işyerinde virüslerden korunmak için maske kullanmamız çok doğrudur. Yurtdışında pek çok ülkede gördüğümüz bizde ise samimiyetsizlik gibi algılanan maske kullanımının yaygınlaşması gereklidir. Özellikle daha fazla hassasiyeti olan çocuk ve yaşlıların maske kullanmasını öneriyorum.

7-Klima: Klimaların mutlak surette bakımlarının özenle yapılması gerekiyor. Yoksa havadaki mikropların daha çok yayılmasına sebep olabilirler.

8-Hijyen: Hijyen kurallarını çok önemsemeliyiz. Çocuğumuza elini çok iyi yıkamasını, mikrop bulaştırmamak için hapşırırken eliyle yüzünü kapatmasını öğretmeliyiz.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları nelerdir?

9-Stevya: Rafine şeker bağışıklığı zayıflatmaktadır. Bunun yerine sıfır şeker içeren, tamamen doğal stevya bitkisini tercih edebiliriz. Örneğin muhallebiyi mısır unu, keçi sütü ve stevya bitkisi ile hazırlayabiliriz. Tamamen doğal, şekersiz ve çok da güzel olur. Keçi sütünü de insan sütüne yakın besin değerleri olduğu için öneriyorum.

10-Bitkiler ve doğal taşlar: Bitkilerimizi evin içi yerine,  balkon ve varsa bahçelerimizde yetiştirmeyi tercih edelim. Geceleri oksijeni tükettikleri için yatak odalarımızda bulundurmamalıyız. Yatak odamızda özellikle başımıza yakın yerlerde büyük doğal taş olması da uyku kalitemizi bozar ve enerjimizi çeker.

Soğuk Algınlığı ve Grip Hastalığına Yakalananların Yapması Gereken 10 Şey:

Bol miktarda sıvı tüketin Su, meyve suyu, sıcak limon suyu iyi seçenekler arasında yer alır ve ateş esnasında kaybedilen sıvının yerine konmasına yardımcı olur.

Tavuk çorbası için Tavuk çorbası soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin azalmasında 2 şekilde yardımcı olur. İlk olarak o bölgedeki ağrıyı, şişkinliği giderir ve ikinci olarak burun içindeki salgının hareketini geçici olarak hızlandırır ve böylece burunda yerleşmiş virüslerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.

İyi dinlenin Ateşiniz veya şiddetli öksürüğünüz varsa, mümkünse okula veya işe gitmeyerek evde kalın. Bu şekilde hem daha hızlı iyileşme olanağı sağlanır hem de hastalığın diğer kişilere bulaşması azalır.

Odanızın sıcaklığını ve nemini ayarlayın Odanızı sıcak tutun fakat aşırı sıcak olmamasına özen gösterin. Odanızın havası kuru ise, buhar yapın. Bunun için bir miktar suyu orta büyüklükte bir ısıtıcı içerisinde kaynatın. Ateşten aldığınız suyu 2-3 dakika üstü açık şekilde bekletin.

Dilerseniz suyun buharını solumak için başınıza bir havlu örtüp buharı 5-10 dakika boyunca direkt olarak soluyabilirsiniz. Bu işlem için suya 7-8 damla esansiyel yağ damlatmanız yeterli olacaktır.

Suyun üzerini açık bırakarak su buharının odanızın havasını nemlendirmesini sağlayabilir ve esansiyel yağın kokusunun odanızı kaplamasına izin verebilirsiniz.

Boğaz gargarası yapın Kaynatılmış ve ılıtılmış 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuzu atıp karıştırıp eritin ve daha sonra bu suyla boğazınızı gargara yapın. Her kullanım için bu gargarayı taze olarak hazırlayın. Asla bu suyu yutmayın.

Ellerinizi yıkayın Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin büyük kısmı direkt temas ile bulaşır. Grip olan bir kişi eline hapşırdıktan sonra telefona, bardağa, kaleme dokunur. Virüsler burada saatlerce yaşayabilir. Bu yüzden ellerinizi sıkça yıkayınız. Lavaboya gidemiyorsanız, alkollü mendille ellerinizi temizleyiniz.

Alkol ve kahveden uzak durun Alkol ve kahve sıvı kaybına neden olabilir.

Sigara içmeyin Sigara hastalığın belirtilerini artırabilir. Sigara içmeyiniz ve sigara içilen ortamlarda çocuğunuzu bırakmayınız.

Hapşırma veya öksürme esnasında ağzınızı elinizle kapatmayın Virüsler hapşırma veya öksürme esnasında elinize yapışarak diğer kişilere geçebilir. Bu yüzden mendil kullanın ve daha sonra hemen atın. Mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmına öksürebilir veya hapşırabilirsiniz.

Yüzünüze dokunmayın Soğuk algınlığı ve grip virüsleri vücudunuza göz, burun veya ağız yoluyla girerler. Bu kişilerin yüzlerine dokunma hastalığın bulaşmasındaki en önemli noktadır,

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmak İçin 10 ipucu

 • Ellerinizi yıkayın El yıkama ve kişisel hijyen gripten korunmada önemli yöntemlerdendir.
 • Mendil kullanın Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalı ve daha sonra eller yıkanmalıdır.
 • Mendil yoksa hapşırma esnasında kolun iç kısmını kullanın Bu şekilde eller kullanılmadan ağız kapatılır.
 • Yüzünüze dokunmaktan kaçının Yanınızda soğuk algınlığı geçiren birisi varsa veya kapalı bir ortamda masa, sandalye gibi yüzeylere elinizle sık temas ediyorsanız, elinizi burun, ağız ve gözünüze götürmekten kaçınınız.
 • Sigara içmeyin Sigara solunum yollarını irrite eder ve soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara duyarlı hale getirir. Çocuklarınızın yanında sigara içmek onları da hastalıklara daha duyarlı hale getirir.
 • Paylaşmayın Bardak, tabak veya diğer mutfak gereçlerini paylaşmayın. Kendi bardağınızı kullanın. Evde soğuk algınlığı olan bir kişinin bardağını, tabağını ayırın.
 • Eşyaları temizleyin Mutfak ve banyo tezgahlarını temiz tutun. Çocukların oyuncaklarını periyodik olarak yıkayın.
 • Soğuk algınlığı olan bir kişiden uzak durun Soğuk algınlığı olan bir kişi ile yakın ve uzun süreli temastan kaçının.
 • Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmayın Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.
 • Sağlıklı yaşam sürün İyi beslenmek, egzersiz, iyi bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/grip-nedir-soguk-alginligi-gripten-korunmanin-10-yolu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.