Gripten Korunmak İçin Acil Önlemler

Çocukları Mevsimsel Gripten Koruyan Önlemler

Gripten Korunmak İçin Acil Önlemler

Kış ayları, özellikle okul çocukları için hastalıklar açısından büyük risk taşıyor. Çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanıyor, grip çocuklar arasında zincirleme bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Dicle İnanç, çocuklarda mevsimsel grip ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha hızlı ilerliyor

Çocuklar arasında grip vakalarının en sık görüldüğü dönem Aralık ve Ocak ayıdır. Grip, çocuklarda yetişkinlere benzer belirtiler göstermekle birlikte daha hızlı seyredebilmektedir.

Özellikle bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklarda, grip hızlı bir şekilde zatürre ve bronşite kadar ilerleyebilmektedir. Yüksek ateş, karın ağrıları ve özellikle kusma çocuklarda daha şiddetli olmaktadır.

Kusma nedeniyle vücuttaki sıvı kaybı da fazla olduğu için hastanede tedavi edilmesi gerekebilmektedir.

Yüksek ateş ve halsizlik belirtilerine dikkat

Çocuklar sağlığına gerekli özeni gösteremeyebilirler. Burada ailelere önemli görevler düşmektedir. Özellikle genel hali iyi olmayan çocuklar mutlaka doktora götürülmeli ve antibiyotik gibi ilaçlar doktora sormadan verilmemelidir. Çocuklarda grip belirtileri çok iyi gözlenmelidir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüksek ve düşmeyen ateş
  • Halsizlik
  • Karın ağrısı
  • Kusma
  • Öksürük

Hastalık dönemi çocuklar çok iyi beslenmeli

Grip olan çocuklar doktor muayenesinden geçtikten sonra gripten şüpheleniliyorsa sümük testi yaptırılır. Sümük testi ile mikrobun pozitifliği saptanabilir. Bu doğrultuda da tedavi planı oluşturulur.

Aileler bu dönemde ilaç tedavisine ek olarak çocukların beslenmesine çok dikkat etmelidirler.

Tedavi sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile desteklenmezse bu tür gribal enfeksiyonlardan sonra en çok orta kulak iltihabı ve alt solunum yolu enfeksiyonları görülebileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda grip döneminde hem ateş hem de beslenmeye bağlı olarak sıvı kaybı olabilmektedir. Bu nedenle sıvı alımı arttırılmalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Özel bir menü hazırlamaya gerek yoktur ancak çocuklara katkısız, koruyucu madde içermeyen besin gruplarından verilmelidir.

D vitamini desteği doktor önerisiyle alınmalı

Kış mevsiminde güneş ile olan temas azaldığından dolayı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde D vitaminin azaldığı görülmektedir. D vitaminin az olması da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Doktor tavsiyesiyle eksik olan kan düzeyine bakılarak, yaşa uygun bir şekilde D vitamini damla olarak verilmelidir.

D vitamini doktor önerisiyle alınmalı, aileler bu konuda kendi istekleri doğrultusunda çocuğa D vitamini vermemelidir.

Grip aşısı için geç değil

Çocukları mevsimsel gripten korumanın en iyi yolu aşılanmadır. Özellikle risk grubunda olan; alerjik bünyeli, astım, bronşit olan ve zatürre geçirmiş yani sık hastalanan çocuklar ya da okul çocukları mutlaka aşılanmalıdır.

Eğer çocuk grip olmadıysa aşılanma bu dönemde de yapılabilir. Alınması gereken bir diğer en temel önlem ise grip olan çocuklar birbirine hastalık bulaştırma riski yüksek olduğu için okula gönderilmemeli, okullar sık sık havalandırılmalıdır.

Çocuklara el temizliği de çok iyi öğretilmelidir.

Çocuk hastayken 1 hafta okula gönderilmemeli

Grip tanısı konulan bir çocukta 5 gün süren yüksek ateş olabilir. Özellikle ateşli döneminde çocuğu okula göndermemek ve izole bir şekilde bakımını sağlamak gerekmektedir. Yaklaşık 5 – 7 gün boyunca çocuklar evde sağlıklı beslenmeli ve doktorunun verdiği ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bir hasta çocuğun tüm sınıfı olumsuz yönde etkileyeceği ve hasta edebileceği unutulmamalıdır.

Ailede gribe yakalanan biri varsa…

Grip genelde aile bireylerinden birine bulaştığında tüm fertlerde görülebilmektedir. Evde grip olan bir kişi varsa o kişi sağlıklı olanlardan uzak durmalı, ev sık sık havalandırılmalı, eller düzenli olarak yıkanmalı, başta havlu olmak üzere ortak eşya kullanımı kısıtlanmalıdır. Bu şekilde bulaştırıcılık riskini azaltmak mümkündür.

Sık hastalanan çocuklara dikkat edilmeli

Bir kez grip olan çocuk, mikrobu aldığı için bir daha kolay kolay hasta olmayacaktır. Ancak yine de okulda sıra arkadaşının hasta olması çocuk için bir risktir.

Bütün kurallara dikkat edilse de çocuk böyle bir durumda yeniden hastalanabilir.

Bu tür durumlarda da özellikle sık hastalanan çocuklar için kapsamlı tetkiklerin yaptırılması ve bağışıklığının daha fazla güçlenmesi için doktor önerisiyle gerekli tedavinin başlatılması gereklidir.

Ateş 5 günden uzun sürerse doktora başvurun

Grip tanısı konulan bir çocuğun ateşinin 5 gün sürmesi ve düşmemesi normal kabul edilmektedir.

Ancak ateş 5 günden uzun sürüyorsa, çocukta genel durumu çok iyi değilse, solunum sıkıntısı, öksürük, nefes daralması, ciddi bir orta kulak ağrısı varsa o zaman komplikasyon gelişmiş olabilir. Bu durumda tekrar hekime başvurulmalıdır.

Çocuktaki hastalık bulgularına göre ayaktan ya da yatarak tedavi uygulanır. Gerekirse akciğer filmi, kan testleri yapılır ve ek ilaçlar önerilir. Akciğer enfeksiyonları hızlı ve ağır seyredebileceği için önemlidir ve takibi gereklidir.

Güncellenme Tarihi: 19 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocuklari-mevsimsel-gripten-koruyan-onlemler/

Gripten Korunmanın Yolları

Gripten Korunmak İçin Acil Önlemler

Tıptaki diğer adı influenza virüsü olan grip insan vücudunda yer alan solunum yollarına hızlı bir şekilde yerleşerek, bu alanda çoğalmaya neden olduğu hastanın hapşırması ya da öksürmesi ile başka bir insana bulaşan bir hastalık olmaktadır. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdikten bir ya da iki gün sonra belirtilerini göstermeye başlamaktadır.

İnfluenza virüsü yerleştiği bölgede hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar ve daha sonra insan vücudunda farklı alanlara doğru yayılır, belirli bir süre sonra tüm vücudu etkisi altına almaktadır. Tedbir alınmadığı zaman her yıl birçok kişinin ölümüne neden olan çok ciddi ve önemli bir hastalıktır.

Her yıl bir ya da iki ay mutlaka influenza virüsü ortaya çıkar ve birçok insanın grip olmasına neden olur.

Grip sağlıklı olan insanlarda on gün içerisinde tüm belirtilerini ortadan kaldırarak, iyileşme sürecini başlatır ama insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olan insanlarda daha şiddetli belirtilerle daha uzun sürede iyileşme göstermektedir.

Grip çok hızlı ve aynı zamanda çok kolay bir şekilde sağlıklı bir insana geçen bir enfeksiyon olmaktadır. Hasta olan kişinin hapşırması ya da öksürmesi, influenza virüsünün su damlacıkları halinde havaya büyük bir oranda yayılmasına neden olmaktadır.

aynı ortamda yer alan sağlıklı bireylerin bu havayı soluması sonucunda virüs burundan girerek, solunum yollarına yerleşir ve burada yayılmaya neden olur. İnfluenza gibi güçlü bir virüsün çok azı bile gribe yol açabilir. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdikten yaklaşık olarak iki gün kuluçka süresi bulunmaktadır.

bu süre de çok kısa olduğu için insan vücuduna çok çabuk yayılmaktadır.

Grip daha çok hastalık damlacık adı verilen, öksürme ve hapşırma ile hastalığa sahip olan insanların ağız ve burun kısmından hızla saçılan virüs taşıyan salgılarla yayılmaktadır. Bu salgıların bulaştığı insanların ellerinin kirli olmasından da bulaşabilir.

Sağlıklı insanlar grip virüsünü aldıktan sonra birkaç gün içerisinde hastalığın belirtilerini görmeye başlarlar ve belirtilerin görüldüğü andan itibaren bulaşıcı bir özelliğe sahip olurlar.

Gribinin bulaşma süreci hastalığın devam ettiği zamana kadar, yani üç ya da on gün arasında grip hastalığının bulaşıcı özelliği devam etmektedir.

Grip Neden Olur?

Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte en çok görülen üst solunum yolu hastalıklarından biri de griptir. Birçok insan özellikle kış aylarında gribin olumsuz etkileri altına girerek kısa bir sürede hasta olabilirler. Bu durum insanların sosyal hayatına, iş ya da okul hayatına çok olumsuz bir şekilde yansımaktadır.

Özellikle öğrencilerin sınav dönemine denk gelmesi durumunda yeterince başarı göstermelerine engel olmaktadır. Grip bilindiği üzere, çok kısa bir sürede sağlıklı insanlara bulaşan bir hastalıktır.

Bu hastalık ailede herhangi bir kişide ortaya çıkması durumunda, kısa bir süre sonra ailenin diğer bireylerinde de görülmeye başlar. Genel olarak grip üst solunum yolları neden ile bireyler arasında hızlı bir şekilde yayılan ve aynı zamanda birtakım belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Grip kişiden kişiye bulaşıcı bir özellik göstererek ve insan vücudunda girdikten yaklaşık olarak iki gün içerisinde belirtilerini ortaya çıkaran bir hastalıktır.

Grip genel olarak çok basit ve aynı zamanda geçici bir hastalıktır ama tedavi edilmediği sürece birçok kişinin ölümüne kadar ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Gribi birçok kişi çok önemsemediği için kendi kendine geçmesini beklerler ama grip sanılanın aksine çok önemli ve riskli bir hastalıktır.

Bu nedenle çocuklar, yaşlılar ve ciddi farklı bir hastalığa sahip olan bireylerin grip durumunda mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.

Doktorun yapmış olduğu uygun tedavi yöntemleri ile hastada belirtilerini bir hafta ya da on gün içerisinde tamamen kaldırmaktadır. Ancak müdahale edilmeyen ve belirtileri çok şiddetli yaşanan bazı grip hastalarında, hastalık belirtilerini çok uzun bir sürede kaldırmaktadır, bu süreç içerisinde farklı organları da etkisi altına alabilir.

Gribin Belirtileri

İnfluenza virüsü insan vücudunu hasta hale getiren çeşitleri A ve B tipleridir. Ancak influenza virüsünün çoğalmaya başladığı anda, virüsün yapısında bulunan birtakım proteinler değişiklik göstermektedir.

Grip aşısı da bu proteinlere göre yapılmasından dolayı, proteinler sürekli bir değişim göstermesi durumunda hem grip aşısının koruyucu işlevi azalır hem de insan vücudunun uzun süreli bağışıklık oluşmasını engellemektedir. Bu yüzden grip salgını ortaya çıkmaktadır.

yapısı tamamen değişen virüslere karşı insan vücudunun koruyucu bir işleve sahip olan bağışıklığın güçsüz olması durumunda çok ciddi problemlere neden olmaktadır.

Kış aylarında en çok görülen üst solunum yolu hastalıklardan biri olan gribin insan vücudunda gösterdiği birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler, halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, karın ağrısı, ishal, titreme, terleme, bulantı ve aynı zamanda kusmadır.

Gribin belirtileri başladıktan yaklaşık olarak üç ya da yedi gün içerisinde hastalık gerilemeye başlamaktadır. Ancak halsizlik ve öksürük bazı durumlarda devam edebilir. Özellikle çocuk, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha zor tedavisi yapılan hastalıklara dönüşebilir.

Aynı zamanda kalp hastalığı, şeker hastalığı ve kronik akciğer hastalığı olan bireylerde, griple birlikte diğer hastalıklarda daha kötü hale gelebilir. Gribin tedavisinde en önemli olan konu tamamen erken teşhis konulmasıdır.

Çünkü hastalıkların tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar hızlı sonuç alınır ve hastalık hızlı bir şekilde gerilemeye başlar.

Gripten Korunma Yolları

Özellikle hava sıcaklığının çok fazla düştüğü kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarından biri olan grip çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Grip hastalığından korunmak için ilk olarak aşı döneminde grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Ancak grip aşısı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Grip aşısı yaptırmanız durumunda bir sene boyunca vücudunuz grip virüsüne karşı çok daha dayanıklı olacaktır. Grip aşısının yılsa sadece bir kere yaptırılması uygun görülmektedir.

Bunun yanı sıra, aynı zamanda grip hastalığının sağlıklı kişilere bulaşmasını önlemek için, hastanın kullanmış olduğu kişisel eşyaları kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Gripten korunma yolları arasında, vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak da vardır.

Vitamin ve mineral içeriği yüksek olan besinleri daha çok tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Gripten korunmak için önlem aldığınız zaman hastalığa yakalanma riskiniz çok düşük olacaktır.

Grip tedavisi için uygulanacak olan kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bireylerin isteği doğrultusunda uygulana grip aşısı en yaygın olan gripten korunma yöntemlerinden biridir. Aşının yanı sıra, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınız durumda hastalık birkaç gün içinde iyileşme sürecine girecektir.

Evde uygulayacağınız doğal tedavi yöntemleri ile de gribin belirtilerini mümkün olduğunda hafifletebilirsiniz. Eğer hamilelik ya da bitkisel besinlere karşı herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa, evde doğal yöntemler uygulayarak gripte ortaya çıkan şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Mesela evde nane limon, ıhlamur içebilirsiniz. Eğer boğazınız ağrıyorsa buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Ama gripten korunmada en etkili yol ise insanların dinlenmesi ve aynı zamanda izolasyonudur. Grip hastalığına sahip olan bireylerin dışarı çıktığı zaman koruyucu bir maske kullanmaları gerekmektedir.

Grip hastalığı daha çok kirli ellerle bulaşmaktadır.

İnsan vücudunun hastalıklara karşı olan direncini çok yüksek seviyede tutmak için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak spor da yapılmalıdır. Gribin tedavisinde virüsleri yok eden ilaçlar, ağrı kesiciler ve belirtileri hafifleten ilaçlar doktorun tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Eğer hasta çok kötüleşirse hastaneye yatırılması gerekebilir.

Источник: https://evdesifa.com/gripten-korunmanin-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.