GSK Türkiye “En İyi İşverenler” Listesinde Birinci Oldu

En İyi İşveren ödülleri sahiplerini buldu

GSK Türkiye “En İyi İşverenler” Listesinde Birinci Oldu

Great Place to Work Enstitüsü, Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 57 bin çalışanın temsil edildiği araştırmada 92 şirket yer aldı. Katılımcıların yüzde 45’ini kadın çalışanlar oluşturdu.

2017 yılının En İyi İşverenlerinin açıklandığı listede, “20-50 Best Small Workplaces” kategorisinde İndus Eğitim&Yönetim Danışmalık birinci sırada yer aldı. “50-250 çalışan” kategorisinde YGA, “250-500 çalışan” kategorisinde ise Microsoft ilk sırada yer alırken, “500-2.

000 çalışan” kategorisinde Glaxo Smith Kline ve “2.000 ve üzeri çalışan” kategorisinde Hilton ipi göğüsledi.

Great Place to Work® Enstitüsü Türkiye’de beşinci kez düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıklandı. Listede insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 26 şirket yer aldı.

Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan Great Place to Work modeline ait boyutların analiz edildiği çalışmada ödüller, çalışan sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500–2000 ve 2000+ olmak üzere beş kategoride verildi.

Mükemmel işyeri kültürüne sahip olabilme özelliğine sahip kurumların açıklandığı çalışmada, en yüksek sonuçlar gurur boyutu başlığı altında gerçekleşti. En İyi İşverenler; yapılan işten gurur duyma, şirketten gurur duyma, takım çalışmasından gurur duyma gibi boyutlarda yüksek sonuçlar aldı.

Hakkaniyet başlığı altında yer alan tarafsızlık, yöneticilerin adaletli yaklaşımları ve adil ücretlendirme kavramları ise en zayıf noktalar oldu. En İyi İşverenler’in geçen sene yüzde 79 olan Trust Index puanlarını yüzde 82’ye yükseltmiş olmaları kurum kültürüne verilen önemi gözler önüne serdi.

Microsoft zirvedeki yerini korudu, iki ödül daha aldı

Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2017 Araştırması’nda özel ödüllerin yanı sıra sektör ödülleri de sahiplerine takdim edildi. 250-500 kategorisinde birinci sırada yer alan Microsoft, “Yaşam Boyu Öğrenme” özel ödülüyle birlikte “IT’nin En İyi İşvereni” sektör özel ödülünü de almaya hak kazandı.

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA listeye girdi

Hayata geçirdiği liderlik programlarıyla dikkat çeken YGA (Young Guru Academy) kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak 50-250 çalışana sahip şirketler kategorisinde ilk sırada yer aldı.

Pharma’nın En İyi İşvereni ödülü AbbVie’nin oldu

Sektör ödülleri alanında bu yıl ilk kez verilen “Pharma’nın En İyi İşvereni” ödülüne layık görülen AbbVie, aynı zamanda “Fırsat Eşitliği&Kadınların Desteklenmesi” özel ödülünü de almaya hak kazandı.

Novartis üç ödül almaya hak kazandı

İlaç sektöründen listeye girmeyi başaran Novartis, “İş&Yaşam Dengesi” özel ödülüne layık görüldü. Düzenlediği yarışmalar ve etkinliklerle çalışanlarının motivasyonunu artıran firmaya,  “Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik” özel ödülü Danone Türkiye tarafından takdim edildi.

3M, “Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği” özel ödülünü aldı

Üretim ve İmalat sektöründe hizmet veren 3M, en iyi işveren listesine girmenin yanı sıra “Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği” özel ödülünün de sahibi oldu.

Glaxo Smith Kline, insan ve kültür odağıyla kategorisinin lideri oldu

İlaç sektöründe faaliyet gösteren Glaxo Smith Kline (GSK) insan ve kültür odaklı programlarıyla değerlendirildi. Firma, listeye kendi kategorisinde birinci sıradan giriş yaptı.

Hilton çalışanları şirketlerinden gurur duyuyor

2 bin ve üzeri çalışan kategorisinde ilk sıraya yerleşen Hilton, “Farklı Kuşakların İşbirliği” özel ödülüne layık görüldü.

H&M ve Turkcell Global Bilgi sektörlerinde ödül aldı

2 binve üzeri çalışan kategorisinde mağazacılık sektöründen H&M ve çağrı merkezi sektöründen Turkcell Global Bilgi listeye girmeye hak kazandı. Geçen yıl listede üçüncü sırada yer alan H&M, bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Turkcell Global Bilgi üçüncü sıradan listeye dahil oldu.

Listeye giren şirketler yüzde 30 daha fazla iş başvurusu alıyor

Yüksek güven kültürü oluşturmanın şirketler açısından stratejik önemde olduğunun altını çizen Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Çalışanların güven ve bağlılık duygularının güçlenmesi, şirketlerin piyasadaki zorlu yetenek avı yarışındaki şanslarını büyük ölçüde artırıyor. En iyi işveren unvanı alan şirketler, liste dışında kalan şirketlere göre yüzde 30 daha fazla iş başvurusu alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

20-50 Best Small Workplaces

 1. İndus Eğitim & Yönetim Danışmanlık
 2. Canpa
 3. Udemy
 4. Hasbro Oyuncak

50-250 çalışan sayısı kategorisi

 1. YGA (Young Guru Academy)
 2. Gittigidiyor/Ebay
 3. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.
 4. La Lorraine Bakery Group Türkiye
 5. Daiichi Sankyo
 6. Johnson Wax
 7. Adecco
 8. Doğuş Müşteri Sistemleri
 9. AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.
 10. Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
 11. Doğuş Holding

250-500 çalışan sayısı kategorisi

 1. Microsoft Türkiye
 2. AbbVie
 3. Novartis
 4. Roche
 5. Fevzi Gandur Lojistik

250-500 kategorisinde ödülleri Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal verdi.

Özel Ödüller:

Yaşam Boyu Öğrenme: Microsoft Türkiye

İş-Yaşam Dengesi: Novartis

Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği: 3M

Fırsat Eşitliği-Kadınların Desteklenmesi: AbbVie

Diversity: Gittigidiyor/Ebay

Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik: Novartis

Farklı Kuşakların İşbirliği: Hilton

2000+ çalışan sayısı kategorisi

 1. Hilton
 2. H&M Hennes & Mauritz Tekstil Ltd. Şti
 3. Turkcell Global Bilgi

Sektör Özel Ödülleri:

Pharma’nın En İyi İşvereni: AbbVie

IT’nin En İyi İşvereni: Microsoft Türkiye

Источник: https://www.kariyer.net/ik-blog/en-iyi-isveren-odulleri-sahiplerini-buldu/

Türkiye’nin en iyi işverenleri onlar!

GSK Türkiye “En İyi İşverenler” Listesinde Birinci Oldu

İnsan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından Great Place to Work Enstitüsü, Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016 listesini açıkladı.

Çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirketin yer aldığı listenin çalışan sayısına göre kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve listeye giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu.

Kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunan Great Place to Work şirketi, Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016 Listesi’ni, düzenlenen törenle açıkladı.

Törende konuşan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’de yöneticilerin üçte biri çalışanların şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını bekliyor.

Çalışanlar ise kendilerinin sadece ‘iş gücü’ olarak değil, ‘insan’ olarak görüldüğü, yetkin yöneticilerin kendilerine etik kurallara uygun ve pozisyonlarına bakılmaksızın eşit davrandığı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir çalışma ortamı istiyor” dedi.

Açık iletişimin önemine vurgu yapan Toprak, “Yönetici ve çalışanların bu talepleri, sadece güven çerçevesinde, etkin işbirlikleri kurularak karşılanabilir. Çalışanların beklentileri karşılandığında, iş yerinde daha fazla fedakarlık yapmaya ve azami çaba göstermeye gönüllü olacaklardır” diye konuştu.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri

Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede, çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket yer alıyor.

Listenin çalışan sayısına göre kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve “Türkiye’de En İyi İşverenler” listelerine giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu.

Listede, Bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende sektörleri öne çıktı.

2000’den fazla çalışana sahip şirketlerde Hilton

2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer almaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, TEB ve Defacto oldu.

Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülüne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülüne layık görüldü.

TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.

AXA Sigorta yine birinci

Üst üste dört yıldır listeye giren AXA Sigorta bu yıl da geçen yılki gibi 500-2000 kategorisinde birinci oldu. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi.

İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye ise çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ alanında fark yarattı.

Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.

Listenin 50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft bulunuyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülünün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi.

50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’nci sıraya yükseldi. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülüne de layık görüldü.

Geçen yıl Türkiye’de listeye giren gittigidiyor ve sahibinden.com da bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. gittigidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülünün de sahibi oldu.

50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı.

Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu.

Kurum kültürü önemli

Çalışan odaklı mükemmel iş yeri kültürünün oluşturulması ve stratejik kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında uzman bir enstitü olan Great Place to Work, 25 yılı aşkın deneyimi ile hazırladığı analizlerinde çalışanların işveren veya yönetici ile arasındaki ilişki, çalışanlar ile yaptıkları iş arasındaki ilişki ve çalışanların diğer takım arkadaşları arasında ilişkileri inceliyor.

Analiz edilen beş ana unsur içerisinde, şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alan ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alan ise ‘gurur’ olarak belirlendi.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise “Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum”, “Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum” ve “Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor” oldu.

Ödül töreninde ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan ve 200’den fazla İK profesyonelinin görüşlerine yer verilen HR Survey anketinin sonuçları da paylaşıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

Источник: https://www.gidahatti.com/turkiyenin-en-iyi-isverenleri-onlar-53637/

Türkiye’nin En İyi 26 İşvereni Açıklandı

GSK Türkiye “En İyi İşverenler” Listesinde Birinci Oldu
© EborsaHaber. Türkiye’nin En İyi 26 İşvereni Açıklandı

Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırmasına 92 şirket katıldı. Toplam 57 bin çalışan temsil edildi.

Listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 26 şirket ödül almaya hak kazandı. Çalışmada; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi beş Great Place to Work felsefesine ait boyut analiz edildi.

Ödüller, çalışan sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500-2.000 ve 2.000 üzeri olmak üzere beş kategoride verildi.

Microsoft, Glaxo Smith Kline ve Hilton Birinci Sırada

En iyi işverenlerinin açıklandığı listede, “20-50 Best Small Workplaces” kategorisinde İndus Eğitim&Yönetim Danışmalığı birinci sırada yer aldı. “50-250 çalışan” kategorisinde YGA, “250-500 çalışan” kategorisinde Microsoft ilk sıradan listeye girdi. “500-2.000 çalışan” kategorisinde Glaxo Smith Kline, “2.000 ve üzeri çalışan” kategorisinde Hilton ödül aldı.

Kendilerini Şirketin Parçası Olarak Hisseden Çalışanlar 5 Kat Daha Azimli

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki çalışanlar, iş yerlerini “çok iyi bir iş yeri” olarak tanımlayabilmek için öncelikle kendilerine şirketin bir parçası gibi davranılıp davranılmadığına bakıyor.

Çalışanların diğer dikkat ettikleri faktörler arasında yeteneklerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve takım ruhuna sahip olma beklentileri ön plana çıkıyor.

Araştırmada dikkat çeken verilerden biri de kendilerini şirketin bir parçası olarak hisseden çalışanların yaptıkları işi tamamlamak için 5 kat daha gayretli olmaları.

İyi Şirketler Yetenekli Çalışan Bulma Konusunda Yüzde 30 Daha Şanslı

Şirketlerin güven kültürü oluşturmalarının kritik önemde olduğunu belirten Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Çalışanların güven ve bağlılık duygularının güçlenmesi, şirketlerin yetenekli çalışan bulma şanslarını büyük ölçüde arttırıyor. En iyi işveren unvanına sahip şirketler, liste dışında kalan şirketlere göre yüzde 30 daha fazla iş başvurusu alıyor.” dedi.

2017 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi:

20-50 Best Small Workplaces

 1. İndus Eğitim & Yönetim Danışmanlık
 2. Canpa
 3. Udemy
 4. Hasbro Oyuncak

50-250 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. YGA (Young Guru Academy)
 2. Gittigidiyor / Ebay
 3. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.
 4. La Lorraine Bakery Group Türkiye
 5. Daiichi Sankyo
 6. Johnson Wax
 7. Adecco
 8. Doğuş Müşteri Sistemleri
 9. AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.
 10. Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
 11. Doğuş Holding

250-500 çalışan sayısı kategorisi

 1. Microsoft Türkiye
 2. AbbVie
 3. Novartis
 4. Roche
 5. Fevzi Gandur Lojistik

500-2000 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Glaxo Smith Kline
 2. Axa Sigorta A.Ş.
 3. 3M

2000+ Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Hilton
 2. H&M Hennes & Mauritz Tekstil Ltd. Şti
 3. Turkcell (IS:) Global Bilgi

Özel Ödüller:

Yaşam Boyu Öğrenme-Microsoft Türkiye

İş-Yaşam Dengesi-Novartis

Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği-3M

Fırsat Eşitliği-Kadınların Desteeklenmesi-AbbVie

Diversity-Gittigidiyor/Ebay

Kadın İstihdamında Sürdürülebilirilik-Novartis

Farklı Kuşakların İşbirliği-Hilton

Sektör Özel Ödülleri:

Pharma’nın En İyi İşvereni-AbbVie

IT’nin En İyi İşvereni-Microsoft Türkiye

Great Place to Work Kimdir?

Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 53 ülkedeki ofisleri ile sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel işyerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur.

Great Place to Work’ün güvene dayalı felsefesi dünyanın her yerinde bulunan çalışanların iş-yaşam kalitesini artırmak amacıyla sosyal bir hareket inşa etmek üzerine odaklanmıştır. Kamu ve kâr amacı gütmeyen sektörler de dahil tüm sektörlere hizmet sunmaktadır.

Bu çalışmaları sebebiyle küresel dünyadaki ekonomik yapıları ve şirket yapılarını yakından tanımakta; akademik alanda ve diğer araştırma şirketleri ile geliştirdiği işbirlikleri sayesinde de yöntemlerini sürekli geeliştirmektedir. 1991 yılında kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açılmıştır.

Great Place to Work, 25 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır.

Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır.

Hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, 100 Best Workplaces in Europe (Avrupa’nın En İyi İşverenleri) ve World’s Best Multinationals (Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri) listelerini hazırlamaktadır. Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesi de Great Place to Work tarafından belirlenmektedir.

Feragat: Fusion Media would to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Источник: https://tr.investing.com/news/economy-news/t%C3%BCrkiye%E2%80%99nin-en-%C4%B0yi-26-%C4%B0%C5%9Fvereni-a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1-136411

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.