Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

içerik

Ögünlerin Gücü Adına! Bağışıklık Sisteminizi Destekleyecek Marifetli Besinler

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

24 Şubat 2018

Fotoğraf: ALIQUE

Başlarında serin bir baharı andıran, sonradan giderek soğuyan Ocak ayının tam ortasından bildiriyorum. Instagram hikayelerinin ciddi bir kısmını Sambucol ve mandalina yanına yerleştirilmiş “hasta emojisi” paylaşımlarının oluşturduğu, grip salgınlarının neredeyse Game of Thrones spoiler’ları kadar hızlı yayıldığı günlerden…

Öksürüyorum, hapşırıyorum, nefes alamıyorum, uçakta an itibariyle yanımda oturan yolcuya muhtemelen bulaştırdığım mikroplarım için içimden özür dilerken, hatayı nerede yaptığımı bulmaya çalışıyorum.

İnce ayakkabılarımdan vazgeçtim, her mevsim açmayı sevdiğim mide dekoltemi kapadım; üstelik bu kış, en sonunda, palto düğmelerinin iliklenmek üzere yaratıldığını da kabul ettim.

Son zamanlarda neyi farklı yaptığımı düşündüğümde kafamın üzerinde yanıp sönen hayali ampul tek bir şeyi işaret ediyor: Amiyane tabirle, bir süredir adam gibi beslenmiyorum. Ve doğru beslenme, sadece kış aylarında değil, tüm mevsimlerde güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli en önemli temel taşlardan biri.

Bu temel taşlar arasında düzenli egzersiz, stres yönetimi, yeterli uyku, sağlıklı hijyen koşullarını da sayan diyetisyen ve beslenme uzmanı Dilara Koçak, en güçlü bağışıklık sistemi için bütün besinleri, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda içeren bir beslenme programının öneminin altını çiziyor.

Yani her sabah granolanızın yanında tükettiğiniz greyfurt suyu maalesef hasta olmanızın önüne geçecek sihirli bir iksir değil. Koçak, “Sadece belirli bir besin grubunu tüketerek ya da vitaminleri alarak bağışıklık sisteminizi tam olarak güçlendiremezsiniz.

Çünkü sistemin gücü, alınan protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidrata, yani dengeli beslenmeye bağlıdır” diyor ve ekliyor, “Yeterli protein tüketmemek bile vücudunuzun enfeksiyonlara karşı zayıf kalmasına sebep olabilir.

” Koçak, bağışıklık sisteminin ne durumda olduğunu görmek için düzenli aralıklarla D vitamini, çinko ve demir seviyelerinin kontrol edilmesinin yararlı olduğunu vurguluyor. Eksik varsa gidermek şart; üstelik kuvvetli bir bağışıklık için gerekli temel değerleriniz uygun seviyedeyse bile, Koçak, sistemi desteklemek için bazı besinlere dikkat çekiyor.

Akıllı yağlar

Koçak’a göre, rutin diyete omega-3 zengini yağlı balıklar arasında sayılan somonu eklemek, bağışıklık güçlendirmede oldukça etkili. “Somon, sadece omega-3 değil, selenyum minerali açısından da zengin bir besindir ve güçlü bir antioksidan olan E vitaminiyle birlikte çalışır.

Bu ikilinin birlikteliği hücre seviyesinde sizi hastalıklara duyarlı hale getirebilecek hasarlardan ve stresten korur.” İyi yağların tek kaynağı balıklar değil.

Los Angeles merkezli uzman diyetisyen Esen Boyacıgiller, özellikle bağışıklığın güç kaybettiği stresli, yoğun dönemlerde veya fazla alkol tüketilen günlerde, öğünlere sağlıklı yağ zengini avokado, fındık, ceviz ve zeytinyağı eklemeyi öneriyor.  

C vitamini

C vitamini bağışıklık güçlendirmede etkili. Ancak fazlasının pek de bir işe yaramadığını bilmekte fayda var. Koçak, “C vitamini suda eriyen bir vitamindir ve fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır” diyor.

Greyfurt, mandalina, portakal gibi antioksidan etkili C vitaminli besinlerin hastalık süresini azaltabileceğini söyleyen Koçak, kırmızı biber, maydanoz ve yeşil yapraklı sebzelerin de antioksidan zengini olduğunu ekliyor.

Boyacıgiller ise limon, bal ve sarımsak (evet, sarımsak!) eklenen çayın özellikle kış ayları için ideal bir içecek olduğunu söylüyor.

“Sarımsağın içerisindeki alisin maddesi bakterilerle savaşır, birkaç damla limon ise gerekli C vitamini takviyesini yapar ve bal da iyi bir antibakteriyeldir.” Eğer seçme şansınız varsa, sıradan bal yerine propolisi tercih edebilirsiniz.

Arılardan sevgilerle

Koçak, kendi günlük diyetinde bağışıklık sistemini desteklemek için propolis kullandığını anlatıyor: “Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip doğal bir üründür; kovandaki mikropları yok eder ve arı kolonisinin sağlığını korur. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur.” Koçak, buna bağlı olarak bağırsak florası düşmanı antibiyotiklerin kullanımının azalacağını vurguluyor.

İyi kalpli bakteriler: Probiyotikler

Son zamanlarda neredeyse mutluluğumuzun sebebini bile onlara bağlayacağız; probiyotikler, sağlam bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarından. Boyacıgiller’e göre sindirim sisteminin iyi çalışması, ideal kilonun korunması, vitamin ve minerallerin vücut tarafından iyi emilebilmesi için sağlıklı bir bağırsak florası şart.

Yani her gün aldığınız C vitamini takviyesinin işe yaraması, bağırsak florasının sağlık durumuna bağlı olabilir.

Boyacıgiller, günlük diyete mutlaka kefir ve yoğurt eklenmesi gerektiğinin altını çiziyor; tarifini internetten öğrenebileceğiniz veya İstanbul, Etilerdeki Bi Nevi Deli gibi bitki bazlı restoranlarda bulabileceğiniz kimchi ve miso’nun da probiyotik zengini diyetlere renk katacağını söylüyor.

Koçak da probiyotiğin güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmez olduğu konusunda hemfikir: “Bağırsaklarınız vücudunuzdaki bağışıklık hücrelerinin bir kısmına ev sahipliği yapar. Yoğurt, kefir gibi besinlerde bulunan probiyotik bakteriler, soğuk algınlığı ve griple mücadele eden hücreleri harekete geçirerek hastalanma sürelerini azaltabilen bir destek sağlar.” Teşekkürler, iyi kalpli bakteriler.

Her şeyin başı su

Yeterli ve düzenli tüketilmesi gerektiği neredeyse her beslenme makalesinde karşımıza çıkıyor. Su, bağışıklığı destekleyenlerin başında geliyor. “Yeterli miktarda su tüketmenin faydaları elbette sayarak bitmez, fakat mukus zarını nemli tutabilmesi suyun oldukça önemli bir marifeti.

” Burnun iç zarının mikroplarla savaşmadaki rolünün yadsınamaz olduğunu söyleyen Boyacıgiller, bu zarın kurumasının mikropların vücuda kolayca geçiş yapmasına sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

“Yeterli miktarda su içmek tabii ki en doğrusu, ancak likit ihtiyacını karşılamak için bitki çayı, maden suyu ve zaman zaman taze sıkılmış meyve suyu da tercih edilebilir.

” Boyacıgiller, toksik likit olarak adlandırdığı alkolden, özellikle “hafif kırık” hissedilen dönemlerde uzak durulması gerektiğine ehemmiyetle dikkat çekiyor: “İçki içtiğinizde vücudunuz alkolü sindirmeye odaklanır, yani soğuk algınlığıyla savaşmak arka plana atılır. Böylece hastalanma ihtimaliniz artar.” Alkol mü? Sadece bir büyük bardak su lütfen!

ETİKETLER: VOGUE TÜRKİYE ŞUBAT 2018 , SAĞLIK , PROBİYOTİK , C VİTAMİNİ , BAĞIŞIKLIK , SAĞLIKLI YAŞAM

Источник: https://vogue.com.tr/saglik/ogunlerin-gucu-adina-bagisiklik-sisteminizi-destekleyecek-marifetli-besinler

6 maddede güçlü bağışıklık sistemi – Gerçek Diyetisyenler Sitesi

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

Kış mevsimi geldi. Bu mevsiminde hasta olmamak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekiyor.

Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıklarının savunma mekanizmasını yavaşlattığına dikkat çeken Diyetisyen Sibel Mumcu, şunları söyledi:

Virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemlidir. Gün içinde rahatlıkla uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme önerileriyle vücudunuzun doğal bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

Hastalıklara karşı tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmadan önce, vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemini hatırlatan Sibel Mumcu, güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken 6 etkili adımı şu şekilde sıralıyor:

Güçlü bir bağışıklık sistemi için: “Besin çeşitliği”

Her besin farklı besin ögeleri örüntüsü içerir, ancak hiçbiri hepsini aynı anda ve ihtiyacımız olan miktarlarda içermez. Yani sadece belli besinleri tüketmek, aynı zamanda diğer besinlerin sağladığı faydalardan mahrum kalmak demektir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli adımlarından biri besin çeşitliliğidir.

Öğünlerinizi, et ve süt ürünlerinden oluşan zengin protein kaynaklarının yanı sıra; sebze, meyve ve tam tahıl ürünleriyle çeşitlendirerek, bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı doğal kalkan haline getirebilirsiniz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için: “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme”

Bağışıklık sistemini çok yemek değil, dengeli ve kaliteli bir beslenme güçlendirir. İhtiyacımızdan fazla enerji alımına neden olacak beslenme şekli kilo alımı ile sonuçlanabilir. Yapılan birçok araştırma kilo fazlalığı olan bireylerin bağışıklık sistemlerinin de zayıf olduğunu ve fazla yağ dokusunun bağışıklığı olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Siz de sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kilo kontrolünüzü sağlayabilir, bu sayede hem yaşam kalitenizi, hem de bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için: “Bağışıklık hücrelerini besleyin”

Besinlerden kolaylıkla alabileceğiniz B6 vitamini, folik asit ve çinko vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan antikor ve bağışıklık hücrelerinin yapımı için gereklidir.

Özelikle süt, et, karaciğer ve yumurta gibi protein zengini besin kaynaklarında bulunan B6 vitamini antikor üretiminde etkin rol oynarken, yetersizliğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyona karşı duyarlılıkların artmasına neden olur.

Источник: https://www.gercekdiyetisyenler.com/6-maddede-bagisikligi-guclendirme/

Bağışıklık sistemi güçlendirmek için püf noktalar

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

Bebeklerde bağışıklık sistemi için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünün içeriğindeki immunoglobulinler ve koruyucu diğer faktörler bebeğe doğrudan geçmekte ve onu bir ömür boyu koruyacak olan bağışıklığının temelini oluşturmaktadır.

Ethica İncirli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Cambaz Kurt bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilerde bulundu.

Özellikle ağız denen (kolostrum) ilk gelen sarı renkli anne sütü oldukça değerli olup tek bir damlasını bile zayi etmeden bebeğe vermeye çalışmalıdır, bu aynı zamanda onun ilk aşısıdır. Bebekler il 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, mümkünse 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılması gerekenler nelerdir?

1- Dengeli beslenmek önemli: Dengeli beslenmede yağ, karbonhidrat ve proteinden vitamin ve minerallerden dengeli ölçüde almalıdır. Çocuklarda öğünlere dikkat edilmeli, atlanmamalıdır. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür.

Kahvaltıda yumurta, peynir,zeytin tüketmeye özen göstermelidir. Haftada 2 gün kuru baklagiller yemeli. Haftada 2 gün balık tüketmeli. Bol sebze ve meyve gibi vitamin ve posadan zengin besinleri tüketmeli.

Dengeli beslenmede proteine yer vermek te önemlidir. Yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve beyaz et gibi hayvansal protein, kuru baklagiller gibi bitkisel proteinlere soframızda daha fazla yer vermeliyiz.

Bol zeytinyağı ve köy tereyağı kullanmaya daha çok yer vermeliyiz. Meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile 15 dakika beklettikten sonra kabuğu ile çocuğa tükettirmeye dikkat etmeliyiz, böylece hem posadan zengin,hem de vitamin ve mineral açısından yeterli beslenme sağlamış oluruz.

2- Şekerli yiyeceklerden uzak durmak: Yapılan bir araştırmada 100 gr şekerin vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonlarını 4-6 saat boyunca %60 baskıladığı gösterilmiş. Çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışmaktadır. Çocukları güçlü bir bağışıklık için şekerli gıdalardan uzak tutmalıyız.

3-Pakete girmiş, marketlerde satılan cips, çikolata, gofret, bisküvi gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast food dediğimiz beslenme tarzından uzak durmak. Batı tarzı fast food beslenme bağışıklık sitemini olumsuz etkileyerek daha kolay hastalanmaya zemin hazırlar. Hamburger yerine çocuklara peynirli domatesli sandviç seçeneği sunulabilir.

4- Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinler tüketmek, bağırsaktaki probiyotikleri beslemek gerekiyor. Bağırsaklarımızdaki probiyotikler bağışıklık sistemimizin olmazsa olmazıdır. Ev yapımı yoğurt selenyum içeriği ile de bağışıklık sistemini destekler. Öğünlerde yoğurt, ayran, cacık, kefir tüketmeye çocukları alıştırmalıyız.

5- D vitamini takviyesi : Kışın güneşin olmadığı zamanlarda çocuklara 1 yaş üstü 600 Ü, 1 yas altı 400 ü günlük D vitamini takviyesi vermek gerekir. Güneşin olduğu dönemde günde 20 dakika, güneş ışınlarını dik geldiği zamanda güneşten istifade etmek gerekir.

6- C vitamininden zengin besinleri turunçgiller,kuşburnu,biber, maydanoz gibi bol tüketmek. C vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Özellikle kış aylarında turunçgiller tüketmek, kuşburnu çayı içmek bağışıklığı destekler.

7- Bol su içmek : Su tüketimi bağışıklık sistemi için önemlidir. Çocuğun idrarının rengi su tüketiminin yeterli olup olmadığı konusunda fikir verir. Yeterli su tüketen çocukların idrar rengi berraktır. Koyu renkli idrar yeterince su içmiyor demektir.

8- Düzenli uyku: Güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şarttır. Çocuklar akşam 21 de yatakta olmalıdır. Uykuda iken salgılanan hormonlar bağışıklık siteminin güçlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle çocukları erken yatmaya alıştırmalıdır.

9- Yemeklerde 1 yaş sonrası bolca soğan, sarımsak kullanmak doğala antibiyotik etkisi nedeniyle bağışıklığı destekler. Ceviz gibi omega 3 ten zengin kuruyemişler 5 yaşa kadar cam rendede rendelenerek verilebilir.

Bazı ek besinlerin beta glukan, propolis, ekinezya, pelargonuım gibi ürünlerin bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş . Gerektiği durumlarda doktor kontrolünde belli sürelerde kullanılabilir.

10- Spor yapmak çocuklarda ve erişkinde güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir. Çocukları spor yapmaya teşvik etmek, desteklemek, hem beden sağlığı, hem ruh sağlığı, hem de gücü bir bağışıklık için gereklidir.

Bağışıklık sisteminin zayıfladığı nasıl anlaşılır? Bu belirtilere dikkat!

Источник: https://indigodergisi.com/2018/10/bagisiklik-sistemi-guclendirmek/

Güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapılmalı? (Diyetisyen Sibel Mumcu)

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

Havaların soğumasıyla birlikte kendini hissettirmeye başlayan kış mevsiminde hasta olmamak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekiyor.

Yetersiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının vücudun savunma mekanizmasını yavaşlattığına dikkat çeken Diyetisyen Sibel Mumcu, şunları söyledi:

“Virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemlidir. Gün içinde rahatlıkla uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme önerileriyle vücudunuzun doğal bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.”

Hastalıklara karşı tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmadan önce, vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemini hatırlatan Sibel Mumcu, güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken 6 etkili adımı şu şekilde sıralıyor:

Güçlü bağışıklık sistemi için: “Besin Çeşitliği”

Her besin farklı besin öğesi içerir, ancak hiçbiri hepsini aynı anda ve ihtiyacımız olan miktarlarda içermez. Yani sadece belli besinleri tüketmek, aynı zamanda diğer besinlerin sağladığı faydalardan mahrum kalmak demektir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli adımlarından biri besin çeşitliliğidir.

Öğünlerinizi, et ve süt ürünlerinden oluşan zengin protein kaynaklarının yanı sıra; sebze, meyve ve tam tahıl ürünleriyle çeşitlendirerek, bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı doğal kalkan haline getirebilirsiniz.

Çok değil, yeterli beslenme!

Bağışıklık sistemini çok yemek değil, dengeli ve kaliteli bir beslenme güçlendirir. İhtiyacımızdan fazla enerji alımına neden olacak beslenme şekli kilo alımı ile sonuçlanabilir. Yapılan birçok araştırma kilo fazlası olan kişilerin bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğunu ve fazla yağ dokusunun bağışıklığı olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Siz de sağlıklı ve yeterli beslenmenin yanı sıra düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kilo kontrolünüzü sağlayabilir, bu sayede hem yaşam kalitenizi, hem de bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Bağışıklık hücrelerinizi bu besinlerle destekleyin!

Besinlerden kolaylıkla alabileceğiniz B6 vitamini, folik asit ve çinko vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan antikor ve bağışıklık hücrelerinin yapımı için gereklidir.

Özelikle süt, et, karaciğer ve yumurta gibi protein zengini besin kaynaklarında bulunan B6 vitamini antikor üretiminde etkin rol oynarken, yetersizliğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyona karşı duyarlılıkların artmasına neden olur.

Yoğurt, yumurta ve kuru baklagillerin yanı sıra zengin olarak karaciğer ve diğer organ etlerinde bulunan folik asit, vücudu savunmak için akyuvarların yapımında görev alır.

Fındık, süt, yumurta ve kuru baklagillerde bolca bulunan çinko ise bağışıklık hücrelerinin çoğalmasını sağlar.

Bu besinleri öğünlerinize ekleyerek tüm bu etkilerinden faydalanabilir, bağışıklık hücrelerinizi destekleyebilirsiniz.

Antioksidanların gücünden yararlanın

Birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan antioksidanlar, vücudu zararlı maddelerden koruyarak mikroplara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemiyle birlikte savaşır.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgillerde bulunan E ve C vitaminlerinin sağladığı antioksidanlar bağışıklık hücrelerinizin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellerken; turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan beta karoten ise bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.

A vitamini mucizesine sofranızda yer açın!

Karaciğer, yumurta sarısı, süt yağı (tereyağı), havuç, kayısı, domatesin yanı sıra; pazı ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan A vitamini hem bağışıklık sistemini güçlendirmede, hem de kanserden korunmada önemli rol oynar.

Kandaki alyuvar sayısının artmasını da sağlayan A vitamini, kanserin sizden uzak durmasına da yardım eder.

Güçlü bağışıklık sisteminin vazgeçilmezi: Yeterli su tüketimi!

Hastalıklardan korunmada ya da mücadele etmede sağlıklı ve yeterli beslenme kadar su ve bol sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Günde mutlaka 8-10 bardak içilmesi gereken su, oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasının en etkili aracıdır. Ayrıca C vitamini yönünden zengin olan taze sıkılmış meyve ve sebze suları da sıvı tüketimini artırmak için tercih edilebilir.

Источник: https://www.gidahatti.com/guclu-bir-bagisiklik-sistemi-72273/

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? (Tüm Bilimsel Yollar)

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? sorusu çok sık soruluyor. İşte tüm ayrıntıları ve bilimsel kanıtları ile bağışıklık sistemini güçlendirme yolları.

Mevsim geçişleri, salgınlar ve daha birçok neden. Sizi hastalığa açık bir hale getiriyor ve bu tip dönemlerde bana en çok sorulan soru bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? oluyor.

Küçük enfeksiyonlar ve soğuk algınlıkları bir yana, bağışıklık sistemi sağlıklı yaşamanız için oldukça önemli. Çünkü sizi potansiyel zararlardan koruyan birkaç sigorta mekanizmadan biri.

Dolayısıyla bağışıklık sisteminize çok iyi bakmalısınız ve burada bana düşen görev size bağışıklık sisteminizi güçlendirecek doğru önerilerde bulunmak oluyor. Sizi daha fazla bekletmeme gerek yok.

Hazırsanız başlıyoruz!

Bağışıklık sistemi neden önemli?

Bedeninizi düşmanlar tarafından sarılmış bir devlet gibi düşünebilirsiniz. Çünkü neredeyse dokunduğunuz her yerde milyonlarca bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı organizmalar var.

Bu organizmalar eğer bedeninize girer ve hiçbir tepki görmeden çoğalırsa tedavi olmadan geçireceğiniz kısa bir süre ölümünüze neden olabilir.

Burada sizi koruyan güç bağışıklık sistemi. Çünkü neredeyse dış dünya ile temas eden her bölgede yoğun bir şekilde bulunan bağışıklık elemanları ve sürekli bedeninizi dolaşan bağışıklık hücreleri yabancı hücreleri tanır ve onları anında yok eder.

İşte bu şekilde hayatta kalırsınız.

Tabi kendi hücrelerinizin de size ihanet edebileceğini bilmeniz gerekiyor. Burada en iyi örnek kontrolsüz bölünmeye başlayan ve sonucunda kanser adını alan hücreler.

Aslında her insan her saniye kanser olur. Çünkü birçok hücre kanserleşir. Ama bağışıklık elemanları kanserli hücreleri tanır ve onları çoğalmadan yok eder.

Yani şu ana kadar kanser hastalığına yakalanmadıysanız bunu bağışıklık sistemine borçlusunuz.

Ayrıca vücudunuz her saniye yaşlanıyor. Tabi ki hücreleriniz de hayatının sonuna geliyor ve yeni hücrelere yer açmak için onları yok etmek gerek.

Bu görevi de bağışıklık hücreleri üstleniyor. Görevi biten hücreleri, eskimiş yapıları parçalıyor ve size zarar vermeden ortadan kaldırıyor.

Sonuç olarak bağışıklık sistemi,

 • Sizi enfeksiyona sebep olan bakteri, virüs ve mantarlardan korur.
 • Kontrolden çıkmış ve zararlı (isyancı) hücrelerinizi yok eder.
 • Yaşlı hücre yapılarını parçalayarak yenilerine yer açar.

İşte tüm bu görevleri sebebiyle yaşamak ve sağlıklı kalmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var. Durumun ne kadar önemli olduğunu gördüğünüze göre artık bağışıklığı güçlendiren önerilerimi daha dikkatli dinleyeceğinizi umuyorum.

Hadi ayrıntılara geçelim.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi vücudunuzda bulunan en karmaşık yapılardan biri. Çok fazla eleman ve değişken olması onu birçok farklı durum ile tarafından kontrol edilebilir yapıyor.

Ben de hastalarıma anlattığım gibi size de bağışıklık sistemi güçlendirme aşamalarını sınıflayarak açıklayacağım. İlk adım besinleri öğrenmek.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi elemanları birçok farklı tip hücreden oluşur. Bu hücrelerin tamamı doğru protein, yağ ve karbonhidrat miktarına ihtiyaç duyarlar.

Oluşan eksiklikler bağışıklık sisteminin fonksiyonunu azaltır.

Ayrıca özel besinlerin içerisinde bulunan etken maddeler bağışıklık hücrelerinin zararlı bileşenleri daha iyi ayırt etmesini, daha iyi hareket yeteneğine sahip olmasını dolayısıyla çok daha güçlü çalışmasını sağlar.

Aşağıda sıralayacağım besinler bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin sadece küçük bir kısmı ve en etkilileri. Dolayısıyla listede bulunmayan besinleri etkisiz olarak değerlendirmemelisiniz.

Demir açısından zengin besinler: Demir eksikliği bağışıklık sistemi hücrelerinin çalışmasını olumsuz etkiler (1). Özellikle ülkemizde demir eksikliğinin sık görülen bir durum olduğunu düşündüğümde demir açısından zengin besinlerin önemi daha fazla anlaşılıyor.

Demir içeren, kırmızı et, sakatat (özellikle karaciğer), koyu yeşil renkli sebzeler (ıspanak gibi) ve kuruyemişler demir açısından zengindir ve günde en az bir porsiyon tüketilmelidir. Kadınlarda besinler ile alım yeterli olmayabilir, bu tip durumlarda demir takviyesi hekim kontrolünde yapılmalıdır.

C vitamini demir emilimini arttırır. Ayrıca C vitaminin kendisi antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir etkendir (2).

Dolayısıyla demir içeren öğünleri tüketirken bir yandan C vitamini kaynaklarını almaya özen gösterin. Yemeklerin yanında tüketebileceğiniz en iyi C vitamini kaynağı ise kırmızı biber ve salataya doğradığınız (limonu sıkmayın, doğrayın) limondur.

Eğer C vitamini alımı yapamıyorsanız günlük 75 mg C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Sarımsak ve zencefil: Sarımsak içerisinde bulunan “allicin” bağışıklık sistemi hücrelerinin fonksiyonunu arttırırken (3), zencefil içerisindeki “gingerol” vücutta çok sık enfeksiyon oluşturan E.Coli gibi bakterileri zayıflatarak bağışıklık sisteminin işini kolaylaştırır (4).

Kullanım ise gayet basit. Elinizle kırdığınız iki diş sarımsağı sabah aç karnına tüketin, gece ise bir tatlı kaşığı kadar kestiğiniz taze zencefil ile demlediğiniz sıcak suyu tüketin.

Kekik ve zerdeçal da aynı zencefil gibi birçok bakteri ve mantar ile savaşarak bağışıklık sisteminin elini güçlendirir. Dolayısıyla kekik yağı kullanımını ve günlük zerdeçal tüketimini ayrıca tavsiye ediyorum (5).

Probiyotik besinler: Bağırsaklarınızı bir eğitim alanı olarak düşünün. Bağışıklık sistemi hücreleriniz eğitime hazır askerlerdir. Bağırsak bakterileriniz ise onları eğitmekle sorumludur.

Burada yapmanız gereken şey ise bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterileri yeterli sayıda tutmak. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey ise probiyotik besinler ile onları desteklemek.

Her gün bir öğün diyetinize ekleyeceğiniz kefir, yoğurt, sauerkraut gibi mayalı besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardım eder.

Bu etki o kadar belirgindir ki yapılan araştırmalar probiyotik tüketen kişilerin daha az enfeksiyona yakalandığını ve enfeksiyona yakalansalar bile hastalığı antibiyotik olmadan atlatma şanslarının daha yüksek olduğunu gösteriyor (6, 7).

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız belli vitaminler size ciddi şekilde fayda sağlayacaktır. Burada önemli olan nokta aşırı vitamin alımının bağışıklık sistemini güçlendirmediği gerçeği.

Yani kan vitamin değerlerinize baktırmadan ve hekiminize danışmadan kullanacağınız vitaminler size faydadan çok zarar getirir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren iki ana vitamini aşağıda açıkladım.

 • D vitamini tüm vücut hücreleri gibi bağışıklık sistemi hücrelerinin görevini yerine getirmesinde önemli rol oynar. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları sıklığı ile D vitamini düzeyleri arasında yakın bir ilişki vardır. Uygun D vitamini aralığı ise 40-70 ng/ml olacaktır.
 • B6 vitamini birçok bağışıklık hücresinin metabolizmasında kilit rol oynar. Özellikle dolayısıyla hafif düzeyde eksiklik çeken ve durumun farkında olmayan bireyler için B6 vitamini kullanmak çok güzel değişiklikler oluşturacaktır.

Ayrıca yeri gelmişken konuyla ilgili önemli mineraller hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Omega 3 yağları bağışıklık sistemini yakından ilgilendirir. Özellikle çocuklarda düzenli balık tüketimi yoksa mutlaka omega 3 yağlarının dışarıdan alınmasını öneriyorum.
 • Çinko, magnezyum ve selenyum Türk toplumunda eksikliği sık görülen ve bağışıklık sistemini yakından ilgilendiren mikro besinlerden. Dolayısıyla eğer sürekli hastalık yaşanıyorsa yada bağışıklığınızın zayıfladığını düşünüyorsanız bu mineralleri dışarıdan (çinko 7,5 mg, magnezyum 300 mg ve 100 mcg selenyum) almak fayda sağlayabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren alışkanlıklar

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir şeyler yemek gerekmiyor. Edineceğiniz ve bırakacağınız bazı alışkanlıklar bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Aşağıda en önemli ve eğer uygulamıyorsanız hemen hayata geçirmeniz gereken alışkanlıkları sıraladım.

Erken ve yeterli uyumak: Uyku bedeninizin dinlenme sürecine geçtiği önemli bir dönem. Eğer bedeniniz iyi dinlenemezse yeteri kadar yapıcı davranamaz ve yıkım moduna girer.

Önerim gece 24.00’den önce yatakta olmanız ve günde en az 7-8 saat arası uyumanız olacak.

Stresi engellemek: Artık herkes stres yaratan faktörler ile iç içe. Ama bu durum sandığınızdan daha kötü. Çünkü vücudunuz stres ile karşılaştığında savaş moduna girer ve bağışıklık hücrelerinizi aktive eder.

Buraya kadar her şey harika. Ama stres sürekli hale gelirse aşırı artan bağışıklık uyarısına vücudun cevabı değişir ve bağışıklık sisteminiz zayıflar. Bu sebeple uzun süre strese maruz kalmamalısınız. Önerilerim için stres ile başa çıkma rehberine göz atabilirsiniz.

Soğuk duş: Soğuk duş almak size mantıklı gelmeyebilir ama haberlerde gördüğünüz eksi derecelerde suda yüzen insanların bir bildiği var. Çünkü soğuk duş bağışıklık sistemini gerçekten ateşliyor.

Yapılan araştırmalar soğuk duş yapmanın bağışıklık elemanlarının aktivitesini arttırdığını gösteriyor (8). Hatta yapılan ilginç bir araştırmada kış aylarında yüzen kişilerin kanında daha fazla savunma hücresi olduğu tespit edilmiştir (9).

Tavsiyem haftada iki gün, günde beş dakika soğuk su ile duş almanız. Eğer çok üşüyorsanız önce soğuk su ile duş alıp sonra ılık su ile devam edebilirsiniz.

Aç kalmak: Açlık sırasıda vücudunuz yeniden yapım sürecine girer. Bu durum açlığı çok uzun süre devam ettirmediğiniz sürece devam edecektir.

Özellikle bağışıklık sistemi yüksek kan şekeri, insülin direnci veya tip 2 diyabet gibi durumlar sebebiyle zarar görmüş kişilerin günde 16-18 saat aç kalması bağışıklık sistemini oldukça etkili bir şekilde ateşler.

Bu sistemi nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız ayrıntıları intermittent fasting rehberi ile alabilirsiniz.

Egzersiz yapmak: Kararında egzersiz vücudunuzda küçük bir miktar hasar oluşturur ve bağışıklık sisteminizi harekete geçirir. Ayrıca artan antioksidan kapasitesi bağışıklık sisteminizin daha az zarar görmesini sağlar.

Eğer mümkünse iyi oksijen alan yerlerde yapacağınız yüksek tempolu yürüyüşler size bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Uygun egzersiz haftada en az üç gün, günde 30-45 dakika hızlı tempolu yürüyüş (hatta mümkünse koşu ve ağırlık egzersizi) olmalıdır.

Profesyonel sporcular daha sık hasta olurlar. Bunun sebebi aşırı egzersiz nedeniyle bedenlerinin güçsüz düşmesidir. Buradan çıkarmanız gereken sonuç fazla egzersiz yapmanın sizi hastalıklardan korumayacağı ve size zarar vereceğidir.

Hatta sizi şok eden profesyonel sporculardaki kanser vakalarının çoğunu yine bu tip fiziksel strese bağlamaktayım.

Ayrıca,

 • Sigara alışkanlığını bırakmak,
 • Nefret ve kin duygusunu aklınızdan silmek,

bağışıklık sistemini rahatlatmak için oldukça önemli.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenleri toparlayıp son kez tekrarlıyorum.

 • Demir eksikliğine dikkat edin. Demir açısından zengin besinler tüketin.
 • C vitamini açısından zengin besinleri tüketin. Eğer tüketemiyorsanız C vitamini takviyesi alın.
 • Zencefil, zerdeçal, sarımsak tüketin. Günlük tüketilen bu besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Probiyotik besinler tüketin.
 • Aç kalın.
 • Kahveyi azaltın.
 • Toksinlerden uzak kalın. Doğal beslenmeye çalışın.
 • D ve B6 vitamini eksikliğine dikkat edin.
 • Omega 3, çinko, selenyum ve magnezyum alımı yapın.
 • Uyku düzeninize dikkat edin.
 • Stresi engelleyin. Azaltmaya çalışın.
 • Soğuk duş alın.
 • Egzersiz yapın.

Yukarıdaki önerilerim haricinde eklenecek tabi ki birçok şey var. Ama buradan sonraki önerilerim kişinin durumu, hastalıkları ve ihtiyaçları ile değişir.

Peki sizin bağışıklık güçlendirme formülünüz ne? Benimle paylaşmayı unutmayın.

Источник: https://www.fitekran.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/

Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öğünlerinize Dikkat Edin

Çocuklarda Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Öneriler

Bebeklerde bağışıklık sistemi için en önemli besin anne sütüdür.

Anne sütünün içeriğindeki immunoglobulinler ve koruyucu diğer faktörler bebeğe doğrudan geçmekte ve onu bir ömür boyu koruyacak olan bağışıklığının temelini oluşturmaktadır.

Özellikle ağız denen (kolostrum) ilk gelen sarı renkli anne sütü oldukça değerli olup tek bir damlasını bile zayi etmeden bebeğe vermeye çalışmalıdır, bu aynı zamanda onun ilk aşısıdır.

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, mümkünse 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

Dengeli beslenmek önemli

Dengeli beslenmede yağ , karbonhidrat ve proteinden , vitamin ve minerallerden dengeli ölçüde almalıdır. Çocuklarda öğünlere dikkat edilmeli, atlanmamalıdır. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Kahvaltıda yumurta , peynir , zeytin tüketmeye özen göstermelidir.

Haftada 2 gün kuru baklagiller yemeli. Haftada 2 gün balık tüketmeli. Bol sebze ve meyve gibi vitamin ve posadan zengin besinleri tüketmeli. Dengeli beslenmede proteine yer vermek te önemlidir.

Yumurta , süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve beyaz et gibi hayvansal protein , kurubaklagiller gibi bitkisel proteinlere soframızda daha fazla yer vermeliyiz. Bol zeytinyağı ve köy tereyağı kullanmaya daha çok yer vermeliyiz.

Meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile 15 dakika beklettikten sonra kabuğu ile çocuğa tükettirmeye dikkat etmeliyiz, böylece hem posadan zengin ,hem de vitamin ve mineral açısından yeterli beslenme sağlamış oluruz.

Şekerli yiyeceklerden çocukları uzak durmak

Yapılan bir araştırmada 100 gr şekerin vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonlarını 4-6 saat boyunca % 60 baskıladığı gösterilmiş. Çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışmaktadır. Çocukları güçlü bir bağışıklı için şekerli gıdalardan uzak tutmalıyız.

Pakete girmiş, bakkallarda ve marketlerde satılan cips, çikolata, gofret, bisküvi gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast food dediğimiz beslenme tarzından uzak durmak. Batı tarzı fast food beslenme bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek daha kolay hastalanmaya zemin hazırlar. Hamburger yerine çocuklara peynirli domatesli sandviç seçeneği sunulabilir.

Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinler tüketmek , barsaktaki probiyotikleri beslemek gerekiyor. Barsaklarımızdaki probiyotikler bağışıklık sistemimizin olmassa olmazıdır. Ev yapımı yoğurt selenyum içeriği ile de bağışıklık sistemini destekler. Öğünlerde yoğurt, ayran, cacık, kefir tüketmeye çocukları alıştırmalıyız.

Kışın güneşin olmadığı zamanlarda çocuklara doktor kontrolunde 1 yaş üstü 600 Ü, 1 yas altı 400 ü günlük D vitamini takviyesi vermek gerekir. Güneşin olduğu dönemde günde 20 dakika , güneş ışınlarını dik geldiği zamanda, güneşten istifade etmek gerekir.

C vitamininden zengin besinleri turuncgiller, kuşburnu, biber, maydanoz gibi bol tüketmek

C vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Özellikle kış aylarında turunçgiller tüketmek, kuşburnu çayı içmek bağışıklığı destekler.

Bol su içmek

Su tüketimi bağışıklı sistemi için önemlidir. Çocuğun idrarının rengi su tüketiminin yeterli olup olmadığı konusunda fikir verir. Yeterli su tüketen çocukların idrar rengi berraktır. Koyu renkli idrar yeterince su içmediği anlamına gelir.

Düzenli uyku

Güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şarttır. Çocuklar akşam 21 de yatakta olmalıdır. Uykuda iken salgılanan hormonlar bağışıklık siteminin güçlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle çocukları erken yatmaya alıştırmalıdır.

Yemeklerde 1 yaş sonrası bolca soğan, sarımsak kullanmak doğala antibiyotik etkisi nedeniyle bağışıklığı destekler

Ceviz gibi omega 3 ten zengin kuruyemişler 5 yaşa kadar cam rendede rendelenerek verilebilir. Bazı ek besinlerin beta glukan , propolis , ekinezya , pelargonuım gibi ürünlerin bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş . Gerektiği durumlarda doktor kontrolünde belli sürelerde kullanılabilir.

Spor yapmak çocuklarda ve erişkinde güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir

Çocukları spor yapmaya teşvik etmek, desteklemek, hem beden sağlığı, hem ruh sağlığı , hem de güçlü bir bağışıklık için gereklidir.

Evde sadece yanında değil, evin hiç bir yerinde sigara içilmesine izin verilmemesi çocuklarda güçlü bir bağışıklık için önemlidir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Çocuk Beslenmesinde Bal Tüketimi” hakkında bilgiler veriyor.

Источник: https://www.doktoramcam.com/cocuklarda-guclu-bir-bagisiklik-sistemi-icin-oneriler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.