Gülmek Kırışıklığa Yol Açar Mı?

Derin Kırışıklıklar Nasıl Yok Edilir?

Gülmek Kırışıklığa Yol Açar Mı?

Çoğu insanda zaman ilerledikçe ve makyaj malzemeleri gibi kimyasallarla ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Zaman geçtikçe yüz derisinin incelmesi ve yüzde sarkmaya ve kırışıklığa sebep olur.

Eğer bu kırışıklıklar oluşmaya başladıktan sonra önlem alınmazsa küçük bir kırışıklık zamanla büyür ve derin kırışıklıklar haline gelmeye başlar. İlk belirtiler göz çevresinde oluşan ve kaz ayağı denen kırışıklıklardır.

Zamanla dudak çevresinde ve yanaklarda da oluşmaya başlar.

Cildin yaşlanmasının bazı sebepleri vardır. Bunlar:

 • Sert ve kuru olan iklimler
 • Sigara tüketimi
 • Hava ve çevre kirliliği
 • Genelde B2 ve C vitamini eksikliğinden oluşan beslenme yetersizlikleri
 • Aşırı mimikle konuşmak ve kaş çizgisi oluşması
 • Aşırı makyaj yapılması sonucu cildin kuruması
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalmak
 • Cildi nemlendirmemek
 • Kırışıklıkları önlemek için yapılabilecek en önemli işlem yüz tipine uygun bir nemlendirici kullanmaktır. Çünkü kırışıklık oluşmasında cildin kurumasının da önemli bir etkisi vardır.
 • Günlük cilt bakımına özen göstermek gerekir. Bunun yanında haftalık ve aylık olarak kullanılan maskeleri de unutmamalı. Cildi genç tutmanın en önemli yolu onu sevmektir.
 • Güneşten mümkün olduğunca korunun. Güneş ışınları, ciltteki kolajen ve elastik yapıyı bozar. Bunu engellemek için ise güneş kremi kullanmayı ve güneş gözlüğü takmayı ihmal etmeyin.
 • Yüz kırışıklarının oluşma sebeplerinden biri de kasları yeteri kadar çalıştırmamaktan kaynaklanır. Bunun için de yüz yogası önerilir. Gülümsemenin de etkili olacağını unutmayın.
 • Yanaklardaki kırışıklarını engellemek için ağzını balon gibi şişirin. Bu hareketi yaparak 10 saniye beklemeniz ve bu hareketi 3 kere tekrar etmeniz gerekir.
 • Kaz ayakları için ise parmaklarınızla masaj yapmanız gerekir. İşaret parmağı ve başparmağınızla göz çevrenizi gerdirin ve gözlerini kısın. Bu hareketi yaparak 10 saniye bekleyin ve 3 kez tekrar edin.
 • Göz altı torbaları için ise baş parmaklarınızı ensenizin üst kısmına bastırın ve diğer parmaklarınızı göz hizasında bulunan şakaklarınıza yerleştirin. Ardından parmaklarınızı şakaklardan baş parmaklara doğru yumuşak bir şekilde hareket ettirerek geriye doğru bastırın. Tüm parmaklar kulak arkasında toplanınca 5 saniye süresince iki baş parmağı ensenize kuvvetlice bastırın. Sonra parmaklarını serbest bırakın ve bu egzersizi aynı şekilde 3 kere tekrar edin. Haftada 3 kere bu egzersize devam ederseniz 1 ay içerisinde olumlu sonuçlar almaya başlarsınız.
 • Üst göz kapağındaki kırışıklıklar için işaret parmaklarını göz kapaklarınıza içeriden dışarı doğru basınç oluşturacak şekilde bastırın. Bu işlemi yaparken gözlerinizi açmaya çalışın. Fakat baskı uyguladığınız için bunu yapmak güç olabilir. bu egzersiz sayesinde göz kapağında bulunan kaslar güçlenecek ve sarkmalar engellenecektir.
 • Boyun kırışıklıkları için sağ eli sol şakağın üzerine yerleştirin. Sağ elle başı hafifçe sola çekin. Bu sırada tam tersi yönde bir baskı uygulayarak boyun kaslarını hareket ettirin. Ardından sol elinizle yaptığınız işlemlerin tersini uygulayın.
 • Yaşlanma ve kırışıklıklar için önerilen 3 vitamin bulunuyor. E vitamini cildi zararlı ışınlardan koruyarak kırışıklıklara neden olan radikallere karşı cildi korur. Hava kirliği gibi etkenlere direnç kazandırır. C vitamini ise cilde sıkılık kazandırır. K vitamini ise göz altı kırışıklarının nedeni olarak görülen kılcal damarları besler.
 • Cildinizde oluşabilecek derin kırışıklıkları önlemek için yoğurt maskesinden de yararlanabilirsiniz. Yoğurt maskesi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı doğal yoğurt
 • 1/4 tatlı kaşığı bal
 • 1/4 adet muz
 • 1/2 taze sıkılmış portakal suyu

Hazırlanışı: 

Muzu çatal yardımıyla ezin. Ardından tüm malzemeleri karıştırın. Maskeniz şu an hazır. Yüzünüze uygulamak içinse önce yüzünüzü buhara tutup temizleyin. Ardından masaj yaparak maskeyi yüzünüze uygulayın.

15 dakika bekletin. Kuruma işleminden sonra ılık suyla temizleyin ve ardından cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın. Bal ve yoğurt gözenekleri sıkılaştırır. Muz ise kırışıklık kapanmasını sağlar.

Bu yöntemler çok derin olmayan kırışıklıklar için önerilmektedir. Şimdi de derin kırışıklıklarınız için uygulanabilecek yöntemlere geçelim.

1. Dermatokozmetik Kremler

Kadınların veya erkeklerin cilt tiplerine uygun olarak seçtikleri dermatokozmetik kremler yaşlanmanın önüne geçer ve kırışıklık görüntüsünü yok eder. Derinleşmeye başlayan kırışıklıklar için bu yöntem uygulanır. Çok sarkmış deriler için cerrahi işlem uygulanabilir.

2. Lazerle Cilt Yenileme

Nonablatif lazer tekniğiyle cildin alt kısmında yer alan doku ısıtılır ve burada yer alan hücrelerin genişlemesi sağlanır. Bu sayede deri üzerinde doğru gerilmeler görülür. Bu yöntem son zamanlarda oldukça rağbet görmüştür.

3. Peeling veya Kimyasal Soyma

Bu yöntem derinin sarkan üst kısmını soyarak yeni derinin oluşturulmasını sağlar. Fakat diğer işlemlere göre daha zor bir yöntemdir. Fakat etki etme ihtimali diğerlerinden çok daha fazladır.

4. Botoks

Alın bölgesinde ve göz kenarlarında yer alan sarkmalar için en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemle deri altına bir kimyasal madde enjekte edilir. Bu sayede kırışıklık önlenir. Yılda en az 2 kez tekrar edilmesi önerilir.

Dolgu maddesi deri altına enjekte edildiğinde kırışıklık olan ve çökme gösteren kısımları doldurur. Çene ucu ve alın bombeliği için de bu yöntem kullanır.

Bu yöntemi kullanmak isteyen kişiler mutlaka akıllarındaki soruları hekime çekinmeden sormalıdır.

Riskleri

Çoğu doldu maddesi üretici üstün teknolojilerle çalıştıklarını ve ürettikleri maddelerin asla alerji yapmayacaklarını söylerler. Fakat zaman ilerledikçe güneş ışınları ve yerçekimi gibi etkenler cildi olumsuz etkiler. Yüz çevresinde pek çok yerde olumlu sonuçlar alınsa da ağız kenarlarında olumlu sonuç alınmayabilir. Fakat bu işlemlerden sonra zamanla;

 • Göz kapaklarının aşağı doğru düşmesi ve sarkması
 • Kaşların zamanla eğrileşmesi
 • Gülüş bozukluğu
 • Gözle kuruluk ve ya aşırı sulanma
 • Vücutta oluşabilecek kas zayıflaması
 • Görme problemleri yaşanması gibi problemler görülebilir.

Источник: https://evdesifa.com/derin-kirisikliklar-nasil-yok-edilir/

Kırışıklıkları Yok Etmenin En Etkili 20 Doğal Yolu

Gülmek Kırışıklığa Yol Açar Mı?

Kırışıklıklar çok hoş karşılamadığımız en kalıcı yaşlılık işaretleridir. Genellikle yüzde, boyunda, ellerin arkasında görülürler. Kırışıklıkların oluşmasının temel sebebi fibroblast adı verilen bağ dokularının ana hücrelerinde meydana gelen değişikliklerdir.

Bağ dokularındaki fibroblast hücrelerinde değişiklik meydana getirecek etmenler ise; yaşlanma, aşırı güneş ışığına maruz kalma, sigara içme, çevre kirliliği, yanlış beslenme, az su tüketimi, ilaçlar, genetik etkenler ve hızlı kilo kaybıdır.

Kırışıklıklardan kurtulmak için kadınlar genellikle dermal dolgular, anti-aging kremleri ( yaşlanma karşıtı kremler ), botoks tedavileri ve bunlara benzer kimyasal tedavi yöntemleri deniyorlar. Ama her zaman savunduğumuz bir şey var.

Kadınlar bu tip cilt uygulamalarını denemeden önce çözümü mutlaka doğal yollarda aramalılar. İşte bunun için kırışıklıkları yok etmenin yollarını sizin için derledik;

1. Süt Tozu

Süt tozunda bol miktarda bulunan laktik asidin ciltteki ölü hücrelerin dökülmesini sağlayan ve cilde esneklik sağlayan elastin ve kolajen üretimini artırıcı yetenekleri olduğu için kırışıklarla savaşmak açısından en etkili yollardan birisidir.

 • 4 yemek kaşığı süt tozu, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı ılık suyu bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve ardından su ile durulayın. Cildi sıkılaştıracak olan bu tarif aynı zamanda içinde bulunan bal sayesinde doğal bir parlaklık da kazandıracaktır.

2. Muz

Muz evde kırışıklarla baş etmenin bir diğer etkili yoludur. Muzu direk olarak ezip püre haline getirerek yüzünüze sürebilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulamanız gerekiyor.

3. Salatalık

Salatalık cilt için harika bir serinletici olmasının yanı sıra cildi yatıştırıp yumuşatmakta da oldukça iyidir. Buzdolabından çıkartılmış salatalıktan dilimlenmiş 2 adet serin salatalık dilimini gözlerinizin üzerine yerleştirin ve bir süre bekletin. Bu işlemi göz çevresinde oluşan kırışıklıkları yok etmek için günce 4-5 kere bu işlemi tekrarlayın.

4. Karpuz

Yaz günlerinde bol bol karpuz tüketmek, vücudun, özellikle de cildin ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaya yardımcı olacağı için kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatacaktır.

Bunun yanı sıra karpuz ile 4-5 dakika boyunca cildi ovalamak cildin yenilenmesine ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur.

Kırışıklıkların kaybolması ve yenilerinin oluşmaması için yazın bu işlemi günlük olarak tekrarlayabilirsiniz.

5. Bal

Söz konusu cilt sorunları olunca bu tip listelerde balı görmemeniz imkansız. Basit bir yüz maskesi hazırlamak için balın içine eşit miktarda limon suyu ekleyerek karıştırabilirsiniz.

Bu maskeyi yüzünüze iyice yayın ( kırışıklık durumuna göre boynunuza da sürebilirsiniz. ). 10 – 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Cildinizi tazeleyecek olan bu uygulama, cildinizi sıkılaştırmanın yanı sıra bronzluğu da giderici etki gösterir.

6. Pirinç Unu

Bir avuç dolusu pirinci ezip toz haline getirin ve buna 1 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı gül suyu ekleyin. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın ve maskeyi yüzünüze sürün. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

7. Yumurta

Yumurta çok etkili bir kırışıklık önleyicidir. 1 yumurtanın beyazını ayırın ve buna 2 yemek kaşığı gliserin ve bir kaç damla gül suyu ekleyin. Bu karışımı kırışıklıklarınıza sürerek azalmalarını sağlayabilirsiniz.

8. Kayısı

Kayısının içerisinde bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum bulunur. Kayısının bu içeriklerinden faydalanarak cildinizi daha sıkı ve ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz. Ezdiğiniz 2 kayısı ile 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı soğuk süt ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek karıştırın.

Ortaya çıkacak maskeyi kırışıklıkların üzerine sürerek 10 dakika bu şekilde bekleyin. 10 dakika sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayarak kırışıklıklarla savaşabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra mutlaka cildinize kullandığınız nemlendiriciyi uygulamayı unutmayın.

9. Zencefil

Zencefil de kırışıklıklardan hızlıca kurtulmanızı sağlayacak etkili yöntemlerden birisidir. Tek yapmanız gereken sabahları bir miktar balın içerisine bir miktar ezilmiş zencefil ekleyerek bunu tüketmeniz. Kırışıklıklara karşı bir kalkan vazifesi görecektir.

10. Çilek

3-4 adet çileği ezin ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı kırışıklıklara sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere uygulayarak kırışıklıklarla savaşabilirsiniz.

11. Sarımsak

Sarımsak yaşlanma etkisini zayıflatan kusursuz bir doğal nimettir. Sarımsak cildin parlaklığını ve düzlüğünü korumasını sağlar. Günde 2-3 adet sarımsak yemeye özen gösterirseniz kırışıklıkların oluşmadığını ve oluşanların da gerilediğini göreceksiniz.

Bir metal kaşığı buzdolabında bir süre soğutun. Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için bu soğuk kaşığı her sabah bir süre göz altlarınızda bekletin.

13. Elma

Elmada bulunan malik asit cilt yaşlanmasını tedavi edici etki gösterir. Bir kaç elma dilimine 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve blender yardımı ile kalın bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza süreceğiniz bu karışımın 20 dakika kalmasına müsaade edin. Daha sonra su ile durulayın.

14. Gül Suyu

Kırışıklıkların üzerine gül suyu solüsyonu sürmek bir başka müthiş doğal tedavi yöntemidir. Eşit miktarda gül suyu, gliserin ve limon suyunu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günlük olarak tekrar ederek cildin ihtiyacı olan nemi sağlayıp kırışıklıklarla savaşmış olacaksınız.

15. Mercimek

Mercimek kırışıklıkları azaltmanın etkili yollarından birisidir. 1 bardak domates püresine 1 bardak mercimek tozu ekleyerek bir karışım elde edin. Bu karışımı kırışıklıkların üzerine sürün ve 25 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

16. Kahverengi Şeker ve Süt

Bu tarif kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlayacak. Kaynayan sütün içerisine biraz kahverengi şeker ekleyerek iyice karıştırın. Karışım soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile göz altlarınıza ve diğer kırışıklık olan bölgelere sürün.

17. Sallama Çay

Kullanılmış bir kaç sallama çay poşetini buzdolabında soğumaya bırakın. Daha sonra bu soğumuş çay poşetlerini göz altlarınıza koyarak göz çevrelerinizdeki kırışıkların azaldığını görebilirsiniz.

18. Buz

Soğuk terapi pek çok cilt sorunu için uygulanan bir yöntemdir. Kırışıklıkların üzerini buz küpleri ile ovun. Stresin yatışmasına da yardımcı olacaktır.

19. Üzüm

Çekirdeksiz üzümleri ikiye bölerek bu parçaların sulu kısımları ile yüzünüzü ovalayın. 20 – 25 dakika bu şekilde bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz. Özellikle cildinizde güneşten kaynaklanan zararlara karşı çok iyi bir iyileştirici rolü oynayacaktır.

20. Avokado

Avokado cildin elastikiyetini artırarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda da yeşil ve sarı sebzeleri daha çok tüketenlerde daha az kırışıklık oluştuğu gözlemlenmiştir.

Avokadoyu ezerek püre haline getirip yüzünüze özellikle kırışıklıkların üstüne sürebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra soğuk su ile durulamanız gerekiyor.

Cildinizi hem nemlendirmek hem de beslemek için bu pürenin yanına muz püresi de ekleyebilirsiniz.

Bu yazı Ara 26, 2018 tarihinde güncellendi

Источник: https://www.ciltsitesi.com/cilt-sorunlari/kirisikliklari-yok-etmenin-en-etkili-20-dogal-yolu/

Yüzünüzde Erken Kırışıklığı Önleyin

Gülmek Kırışıklığa Yol Açar Mı?

Yüzde, olması gerekenden daha genç yaşta kırışıklık oluşmaya başlamasının vitamin eksikliği, tütün ürünleri kullanımı, cildin yeterince nemlendirilmemesi ve çevre kirliliği gibi birçok sebebi olabilir.

Bu yazımızda genç yaşta kırışıklık oluşumunu nasıl önleyeceğinizi öğrenin ve hangi yaşta olursanız olun güzel yüzünüzle ışıldayın.

Yalnızca Genlerin Suçu mu?

Bazı şanslı insanlarda 60 yaşını geçene kadar kırışıklık görülmez fakat herkes bu kadar şanslı değil. Genler kısmen cildinizin görüntüsünü belirler ancak çevre, beslenme, egzersiz, alışkanlıklar vb. etkenler de vardır.

Krem reklamlarının iddia ettiğinin aksine tüm görüntünüzü kökten değiştirecek bir mucize veya gizli formül yoktur ancak genç yaşta kırışıklık oluşmasını önlemek için bazı prosedürler mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Cildiniz ve Sağlığınız

Cildiniz gençken güzel bir dokuya, doğal bir neme ve sıkılığa sahiptir. Zaman geçtikçe alt deri çeşitli faktörlerden etkilenir. Cilt sağlığınızı etkileyen ve böylece erken kırışıklık oluşumuna yol açan başlıca faktörler şunlardır:

 • Genel sağlık durumunuz
 • Zihinsel huzurunuz (stres, depresyon ve üzüntünün cildi yaşlandırdığı ve etkilediği kanıtlanmıştır)
 • Beslenmenizde vitamin eksikliği
 • Alkollü ürünler, kafein, rafine şeker ve tütün ürünleri gibi maddelerin aşırı tüketimi
 • Özellikle öğle vaktinde ve yaz aylarında güneşe aşırı maruz kalma
 • Çevre kirliliği (büyük bir şehirde yaşamak, arabalarla dolu caddelerde yürümek vb.)
 • Cilt bakımını ihmal etmek (cildin su ihtiyacını karşılamamak, cildi yıkamamak veya nemlendirmemek)
 • Kötü diyetler (bir haftada 20 kilo verebileceğinizi iddia eden o mucize diyetler)
 • Yeterince su içmemek (kışın günde 2 litre, yazın günde 3 litre)

Genç Yaşta Kırışıklık Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bu ipuçları sayesinde cildiniz çok daha sağlıklı, genç ve doğal görünecek. Ayrıca zamanın değil ihmalin göstergesi erken oluşan kırışıklıklardan kurtulacaksınız.

 • Yüzünüze iyi bakın: Haftada bir derinlemesine bir temizlik, günde bir kez de biriken toksinleri (duman, sigara dumanı, makyaj vb.) atmak için diğer “temel” bakımları yapın. Dışarı çıktığınızda cildinizi en azından birkaç saat korumak için sabahları cildinizi iyice nemlendirin. Ev yapımı bakımları, sabunları ve nötr ürünleri tercih edin ve bu ürünleri her gün bol miktarda kullanın.
 • Beslenmenize dikkat edin: Yediğiniz her şeyin cildiniz üzerinde bir etkisi vardır. Yaşlanmayı önlemek için tüketilmesi tavsiye edilen bazı besinler vardır. Bunlara örnek olarak, C vitamini yönünden çok zengin olan besinler (özellikle turunçgiller) verilebilir çünkü bu besinler ciltteki elastin ve kolajen miktarının artmasına yardımcı olur. Bir de; ıspanak, domates, brokoli, avokado, üzüm gibi ünlü “antioksidanlar” vardır.
 • Ani kilo değişimlerinden kaçının. Ani kilo değişimlerinin cildiniz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu yüzden, kilo vermeyi veya kilo almayı planlıyorsanız, bunu yavaş yavaş gerçekleştirmelisiniz. Cilt, beslenmenize bağlı olarak gerilir veya büzülür. Bu da cildin doğal esnekliğini yitirmesine sebep olarak kısa sürede kırışıklık oluşumuna yol açar.
 • Cildinizi UV ışınlarından koruyun: Tüm yıl boyunca güneşe en çok maruz kalan bölge olduğundan, özellikle yüzünüzdeki alt deri güneşten aşırı derecede etkilenir. Her gün, oldukça zararlı olan ultraviyole ışınlarının saldırısına maruz kalır. Erken kırışıklık oluşumunu önlemek istiyorsanız, güneşe çok fazla maruz kalmaktan kaçının. Güneşe maruz kalacağınız zamanlarda, en az 30 faktörlü iyi bir güneş koruyucu krem kullanmayı unutmayın.
 • Sigarayı bırakın: Kırışıklıklar, sigaranın sağlığa verdiği birçok zarardan biridir. Sigara dumanı cilde zarar veren toksinler içerdiği için erken kırışıklık oluşumuna yol açar. Sigara içenlerin cildi her zaman daha “cansız” veya kırışıktır. Ayrıca dudakların etrafındaki kırışıklıklar, sigaranın içe çekilmesinden dolayı oluşur.

Kırışıklıklar için Ev Yapımı Doğal Çözümler

 • Bira mayasını, su ve yoğurt veya buğday rüşeymi ile karıştırın. Mimik çizgilerinizin üzerine hafifçe damlatarak yayın. Kurumasını bekleyin ve suyla durulayın.
 • Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları, yani kazayağını önlemek için Hint yağını nazikçe gözlerinizin çevresine sürün.
 • Her gün avokado yağı veya kakao yağını kırışıklıklara uygulayarak nazikçe masaj yapın.
 • Birkaç beyaz üzümü ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Ağız ve göz bölgenize bu üzümleri sürün. Makyaj yapmadan önce, üzümlerin suyunun kurumasını bekleyin. Ayrıca üzümden bir smoothie hazırlayıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayıp temizleyin.
 • İki yemek kaşığı elma sirkesi, üç yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı arı polenini karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla iyice ıslatın (boynunuz dahil) ve bu karışımı uygulayın. Beş dakika bekletin ve yüzünüzü durulayın.
 • Üç yemek kaşığı zeytinyağı, yarım çay kaşığı kakao yağı, bir yemek kaşığı balmumu ve iki yemek kaşığı gül suyu ile ev yapımı, kırışıklık karşıtı bir krem hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, balmumu ve yağları benmari usulü ısıtın. Yağlar eridiğinde ocağın altını kapatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra gül suyunu ekleyin ve hamur elde edene kadar iyice karıştırın. Erken kırışıklıkların oluştuğu bölgelere geceleri bu kremi uygulayın.

Fotoğraflar, Mahmoud99725, MonkeyMyshkin, Lindsey Turner, Amanda, Wouter Verhelst ve Heather izinleriyle kullanılmıştır

Gece Cilt Bakım Rutini İçin 7 İpucu

Gece cilt bakımı yapmak, sabahki cilt bakım rutininden çok daha önemlidir. Eğer güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, sabah ve akşam cilt bakımı yapmak çok önemlidir. Bu yazımızda, cilt bakım rutini için yapmanız gereken 7 alışkanlıktan bahsedeceğiz. 10 dakikadan az…

Kozmetikte Uzak Durulması Gereken Toksik Maddeler

Pek çok kozmetik ürününde toksik maddeler bulunur ve bu maddelerin çoğu telaffuz dahi edemeyeceğimiz isimlere sahiptir. Bu yazımızda, etiketlerindeki malzemelere bakarak uzak durmanız gereken makyaj ürünlerini keşfedeceğiz. Kozmetikte Uzak Durulması Gereken Toksik Maddeler Kozmetik ürünler yüzünden alerjik reaksiyonlar yaşamış olabilirsiniz.…

Uzun ve Dolgun Kirpiklere Sahip Olmanın Yolu

Kirpiklerin ruhun penceresi olduğu söylenir. Kadınlar için, dolgun kirpiklerle çevrelenen büyüleyici bir bakış, güzellik rutininin bir parçasıdır. Daha uzun ve dolgun kirpikler için kullanılan boyalar, kirpik kıvırma aletleri, rimeller ve birtakım işlemler vardır. Bununla birlikte, bunların pek çoğu aslında dolgun kirpiklerin…

Cildinizi Sıkılaştırmak İçin Altı Öneri

Cildin sertliğini kaybetmesi öz saygıyı etkileyebilir. Ciltteki gevşeme, kilo vermenin, hamileliğin, besin yetersizliğinin veya yaşlanmanın bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, ciltteki sarkmaların pek çoğu sürekli güneş ışınlarına maruz kalmayla ve sağlıksız alışkanlıklarla ilişkilidir. Pek çok sebepten ortaya çıkabilecek olmasına rağmen,…

Nemlendirici Dudak Kremi İle Dudaklarınızı Koruyun

Bir mağazaya giderek dudak bölgenizdeki hassas cildi, çevre kirliliğinden ve zararlardan koruyacak her çeşit dudak kremi bulabilirsiniz. Az sayıda insanın, dudak kremini günlük güzellik rutini olarak kullanmalarından ziyade, genel olarak dudaklardaki kuruluğu önlemek amacıyla nemlendirici dudak kremi her gün kullanılıyor.…

Tırnaklarınızı Güçlendirmek için Limon ve Sarımsak Nasıl Kullanılır

Günümüzde, tırnaklarınızı güçlendirmeyi ve zayıflayarak kırılmasını önlemeyi vaat eden oldukça çeşitli kozmetik ürünler bulunmaktadır. Her ne kadar siz bundan kaçınmaya çalışsanız da, sadece temas halinde bulundukları maddeler nedeniyle değil, aynı zamanda beslenme eksiklikleri ya da hastalıklar sebebiyle de tırnaklar sürekli…

Источник: https://sagligabiradim.com/yuzunuzde-erken-kirisikligi-onleyin/

Kırışıklıkları Önlemek İçin

Gülmek Kırışıklığa Yol Açar Mı?

Kırışıklıkları Önlemek İçin Kırışıkları Önlemek İçin – Bu makaledeki notlar: yüz kırışıkları kırışıklıkları önlemek için kırışıkları..

Kırışık oluşumu ve önleme yollarıZaman içinde deri üst ü ve altındaki dokularda çizgilerin oluşmasıyla cildimizde kırışıklıklar oluşur. Yaşımız ilerledikçe bu cizgiler daha da belirginleşir. Yüzümüzde oluşan cizgilere zemin hazırlayan diğer etken ise yüz mimikleridir. (gülmek,kaş çatmak vb) Ayrıca Güneş ışınlarıda cildimizin kurumasına ve kırışmasına neden olur.

Kırışıkların oluşumunda etken faktörler Genetik : Cildimizde oluşması beklenen kırışıkların zamanı ve yogunluğu genetik faktörlere bağlıdır. Bunu belirleyebilmek için ailenizin cilt hikayesi incelenebilirsiniz.Dış Etkenler: Güneş,sigara ve alkol kullanımı vb. Faktörler cildimizin nasıl kırışacağını belirleyen durumlardır.

Cilt Bakımı: Düzenli uygulanan cilt bakımı ile cildin yaşlanması ve kırışması önemli ölçüde engellenir.Yüz germe işlemi yapılabilir. Çizgiler tedavi edilmezse, yaş ilerledikçe daha da derinleşebilir. Böyle durumlarda botox, dermabrazyon uygulanması gerekebilir. Eğer yüzde sarkma oluşmuşsa cerrahi lifting de tercih edilebilir.

Kırışık oluşumu önlemek dikkat edilmesi gerekenler– Güneşten korunun, Eğer Güneşe çıkmak zorundaysanız.Cildinizi koruyacak Ph değerinde koruyucu krem kullanın,– Güneş gibi soguktan da korunmak gerekir.

– Göz çevresi kırışıklıklarını aza indirmek için güneş gözlüğü kullanın,– Cildinize uygun günlük nemlendirici kullanın, Kozmetik ürünleri fazla kullanmayın,– Kahve,Sigara,Alkol, Solaryumdan kaçının– Bol su tüketin,– Dengeli beslenin, meyve ve sebze tüketin.Cildinize C vitamini uygulayın,– Yüzünüzü sık sık sabun ve türevi maddelerle yıkamayın,– Yeterli ve kaliteli uyuyun.

Kaynak: Cilt Bakımı, Saç Bakımı, Lazer Epilasyon, Estetik, Cilt Temizliği, Cilt İçin Bitkisel Yağlar, Saç, Dudak, Göz, Burun, Vücut, El Bakımı, Güzellik Sırları, Vitaminler,

Cilt Kırışıklığına Bitkisel Çözümler

Nedenler: Deri kırışıkları, herhangi bir hastalık belirtisi değil, bir yaşlanma belirtisidir; ama oluşum süreci yavaşlatılabilir.

Başlıca neden, derinin giderek kurumasının yanı sıra, yaşlanma süreci içinde deride albümin birikimleri oluşmasıdır.

Yanlış yüz bakımı, fazla güneş ışını, yanlış beslenme, stres, hareketsizlik, nikotin ve alkol bu birikimlerin oluşmasını destekleyen faktörlerdir. Ayrıca, radikal diyet kürleri de deri kırışıklıklarına yol açabilir.

Pratik çözümler: Bolca C ve E vitamini alınması gerekir. E vitamini, ıspanak, kabak, marul, lahana, yeşil salata, ayçiçeği yağı, badem, ceviz ve fıstık ürünlerinde vardır.

Bromelain enzimi, deri dokusundaki albümin birikintilerini çözer. Bolca bromelain içeren taze ananas suyu günde en az 1 bardak içilmelidir.

Yumurta akı-bal maskesi: 1 yumurta akı ile 2 yemek kaşığı çiçek balı iyice karıştırılır, yüze sürülür ve 20 dakika etkilenmeye bırakılır. Süre sonunda yüz ılık suyla yıkanır.

Balmumu maskesi: 10 gr balmumu bir kapta eritilip, 3 yemek kaşığı çiçek balı ile iyice karıştırılır. Soğuduktan sonra yüze sürülür, 15-20 dakika etkilenmeye bırakılır. Süre sonunda yüz ılık suyla yıkanır.

Her gün ısırganotu çayı ile yıkanan yüz gerginleşir. Yüz her gün bir kere yayık ayranı ile yıkandığında, kırışıklar azalır. Her gün çay ile yıkanan yüz güzelleşir. Sigara zararlıdır.

Nikotin, deri dokusunu besleyen kılcal damarların tıkanmasına yol açar. Uzun süre güneşlenmek zararlıdır. Günde en az 7-8 saat uyumak gerekir.

Deri pörsümesine ve kırışmasına, gereğince görev yapamayan bağırsaklar da neden olabilir. İyi bir sindirim sağlanması gerekir.

Organizmanın koruyucusu olan deri, kendini de çok iyi koruyabilir. Ama onu, her gün belirli oranda sıcağa, soğuğa, ışığa, kuru ve nemli ortama tabi tutarak, güçlendirmek gerekir. Özellikle açık hava, derinin başlıca güç kaynağıdır.

Kırışıklık Giderici

Kırışıklık Giderici
Kırışıklıklar biyolojik yaşlanmanın başlıca işaretidir.

Mimik kırışıklıkları veya ifade çizgileri olarak tabir edilen kırışıklıklar, yüz kaslarının tekrarlanan hareketleri sonucunda oluşan ve alın çatma, gülme ve göz kenarlarında kalmaya meyilli kırışıklıklardır. Yaş ilerledikçe deri elastikiyetinin çoğunu yitirir, kırışıklıklar daima kalır ve yıllar geçtikçe derinleşir.

Bayanların bu güne kadar bu kırışıklardan korunmak için nemlendirici ve kırışıkları uzun süre kullanım sonrası sadece dondurabilen, yok olmasına yardımcı olamayan kremlerden başka, kırışıklık gidermek için tek yaralanabilecekleri tek tedavi yöntemi Botox uygulamalarıydı…

Ancak Botox uygulamasını herkes yapamaz. Bu yarı tıbbi bir operasyondur ve çevremizde başarısız Botox uygulamaları sebebiyle mimik kaybına yakalanmış bir çok insan vardır. Botox yaptıran birini uzak mesafeden bile mimiksiz yüzünden tanıyabilir, anlayabiliriz.

Tıp, Bilim ve Teknolojinin birbirine bağlı gelişmesi sonucu geçtiğimiz yıllarda başarıya yaklaşmış kremler piyasada yerini almaya başlamıştı, ancak ; bu kremler tam olarak sorunu giderememekte ve Botox uygulamasında ki kadar başarılı olamamaktaydı.

Bu gün geldiğimiz noktada belki de çok uzak görünen ya da bu kadar etkili olması beklenmeyen Bonie Anti-Rides Krem ile kırışıklık tarihinde yeni bir sayfa açılıyor. Syn-Ake teknolojisiyle SWISS TECHNOLOGY AWARD ödülünü kazanan Bonie Anti-Rides artık enjeksiyon riski olmaksızın Botox etkisini yaşamınızı sağlayacaktır.

SYN-AKE’in Botox benzeri etkiye sahip olduğu ve 28 gün, günde 2 defa düzenli kullanımla yüzdeki kırışıklıkları %52 azalttığı 2005 yılında İsviçre’deki Dermascan laboratuarında yapılan testlerle ispatlanmıştır.

Ürün İçeriği

Cetyl Stearyl AlcholMyristyl MyristateHydrogenated Polydecene-Nexbase 2006Ocytl methoxy cinname- UVB filter-CinnamonDl-Alpha Tocopheryl Acetate- Vitamin EDeionized WaterSaccaride Isomerade-PentavitinDipeptide DiaminobutyroylBenzylamide Diacetate-SYN-AKEPhenoxyethanolMethylparabenButylparabenEthylparabenPropylparabenIsobutylparabenMethylchloroisothiazolinoneParfum

Etken Maddeler

Dub VCI 10: Velvet Ester ile cilde kadife yumuşaklığı verir.Next Base 2006: Cildi koruyucu filtre etkisi vardır.E Vitamini: Hücre yenileyicidir.

Pentavitin: Doğal nem düzenleyicidir. Geleneksel nemlendiricilerin etkilerini yitirdiği en kuru şartlarda bile ciltte kurumayı ve pullanmayı önler. AHA kullanımının neden olduğu kuruluk ve iritasyonu azaltır.

Bonie Anti-Rides Krem; SYN-AKE etkisi ile ;

25-35 yaş arasıOrtaya çıkan ilk kırışıklık çizgilerinin engellenmesine yardımcı olur.Kırışıklık önleyici etkisi vardır.

Nemlendirici etkisi vardır.

35-45 Yaş arasıKalıcı olmaya yatkın ifade çizgilerinin tedavisinde yardımcı olur. Kırışıklık önleyici etkisi vardır.Mevcut kırışıklıkların sayısını ve boyutunu azaltır.Nemlendirici etkisi vardır.

Anti Aging etkisi vardır.

45 yaş sonrasıDrin ifade çizgilerinin tedavisinde yardımcı olur.Mevcut kırışıkların boyutunu ve sayısını azaltır.Nemlendirici etkisi vardır.

Anti-Aging etkisi vardır.

Bonie Anti-Rides ejekte Botox yöntemi kadar etkili midir?

Her iki tedavi yöntemi birbirinden farklılıklar gösterir.

Botox enjekte sisteminde kaslar felç edilerek mimik hareketlerinden oluşan çizgilerin oluşması engellenirken Bonie Anti-Rides krem ile bu kırışıklıklar tedavi edilerek var olanlar yok olurken oluşmak üzere olan çizgilerin de önüne geçilir.

Botox enjektesinin Bonie Anti-Rides Kremden ayrılan diğer bir özelliği ise tik hareketlerini engelleyebilmesidir. Kaslar felç olduğundan beyinden gelen tik hareketinin oluşmasına engel olunabilmektedir.

Yani kısaca amacımız kırışıklıklardan kurtulmaksa en etkili ve sağlıklı yöntemin Anti Rides krem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Anti-Rides Krem’in enjekte uygulamadaki gibi yanlış uygulanma riski kesinlikle yoktur. Daha sağlıklı ve genç bir yüz için her gün 2 kez 25 gün kullanılması yeterlidir.

Bonie Anti-Rides Kremin yan etkileri var mıdır?

Kesinlikle şimdiye kadar bildirilmiş bir endikasyonu yoktur ancak biz yine de alerjik bir cilt yapısına sahip kişilerin cilt doktoru ya da uzmanı gözleminde kullanmalarının uygun olacağını söylemekteyiz.

25 Günlük kullanımdan sonra kullanım kesildiği taktirde etkisini yitirir mi?

25 günlük kullanım yalnızca tam etkisinin ortaya çıkması için gereken süredir, tabii ki tedaviye devam etmek oluşabilecek yeni çizgilerin önünü keseceği gibi var olan çizgilerin tamamen yok olmasını sağlayabilir.

Bu 25 günlük etki süresi cilt yapısına göre değişiklik gösterebileceği gibi bünyeye göre de değişebilmektedir. Şimdiye kadar elde edilen raporlara göre en kısa 17 en uzun 45 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Ortalama etki süresi 25 gündür.

Kullanım kesilirse, belli bir süre sonra yeni kırışıklıklar belirebilir, ancak tedavi olan kırışıklıklar uzunca bir süre daha sizi rahatsız etmeyecektir.

Bonie Anti-Rides Kremin diğer kremlerle kullanımında her hangi bir sakınca var mıdır? Krem uygulaması yapılırken gün içerisinde makyaj yapmak cilde zarar verir mi?

Bonie Anti-Rides Krem’in herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi diğer tüm krem ve bakım ürünleriyle birlikte kullanımda bir sakınca yoktur ancak biz maksimum etki için nemlendirici türü kremlerle birlikte kullanılmamasını önermekteyiz çünkü; Bonie Anti-Rides Krem içeriğinde zaten nemlendirici özelliği barındırmaktadır.

Makyaj yapmanın da bir sakıncası yoktur ancak bildiğimiz üzere makyajın cildi deforme edici özelliğinden sebep ürün etkisini daha uzun sürelere yayabilir. En kısa sürede etkisini görebilmek için makyaj yapmamak ya da hafif makyaj uygulamaları yapmanın daha etkili olacağını bilmelisiniz.

Bonie Anti-Rides Krem içeriğinde Botoxta olduğu gibi yılan zehiri var mıdır?

Öncelikle Botox içeriğindeki onlarca maddeden sadece biri yılan zehiri içerisinde bulanan bileşiklerden yine sadece biriyle uyuşmaktadır. Dolayısıyla buna yılan zehiri demek yanlış olur. Bonie Anti-Rides Krem etkisini SYN-AKE isimli yöntemle sağlamaktadır. İçeriğinde her hangi bir zehir ya da toksit madde içermez, yan etkisi yoktur.

Sağlık Bakanlığının 05.02.2007 tarih ve 6029 sayılı bildirimi ile üretilmiştir.

Bonie Anti-Rides Krem, iç ve dış ambalajdan oluşur. İç ambalaj malzemesi plastik değil “akrilik” tir. Ürünün kutusu içerisinde kullanım kitapçığı ve tanıtım cd’ si yer alır.

Bonie Anti-Rides Krem, her türlü kırışıklık türü için (boyun, gıdık, yüz, v.s.) uygundur. Diğer uygulamalara alternatiftir.

Yaşlandırma Efekti

Photoshopta Yaşlandırma Efekti photoshopta yaşlandırma efekti nasıl yapılır aşama aşama göreceğiz.Photoshopta yaşlandırma efekti çalışmamız son aşama da aşağıdaki gibi olacaktır.

bu işlem için kullanacağımız resim kathie holmes’un bir resmi fakat resim seçiminde dikkat edilecek husus resmin stüdyoda değil normal bir mekanda çekilmiş olmasıdır. çünkü bu tip fotolarda yüzdeki deformasyonlar daha rahat görülebilir.

bu fotodaki alındaki yatay çizgiler, gözünün altındaki ve dudağının kenarındaki çizgiler rahatlıkla görülebiliyor.

referans olarak üzerinde çalıştığımız resimdeki gibi benzer yüz ifadesine sahip yaşlı bayan resimleri yada çalışılan resimdeki kişinin yaşlı bir akrabasının resmi alınabilir.

ilk işlem kaşları inceltmek bunun için colone stamp tool u seçiyoruz uygun bir fırça boyu ile kaşların etrafındaki bir noktaya alt tuşuna basılı tutarak kopyalanacak bölgeyi seçip kaşları inceltiyoruz.

surata gereklii sarkık görünümünü vermek için liquify modunda push tool resimdeki gösterilen kısımlara hafif sarkık bir görünüm veriyoruz… burun’u bloat tool yardımı ile biraz genişletiyoruz.

brush tool yardımı ile boyun bölgesini, benzer seçtiğimiz renk ile biraz boyuyoruz daha sonra daha küçük bir fırça ile detayları belirliyoruz…

göz kısmı için brush tool ve stamp tool yardımı ile kırışıklıkları derinleştirip ve genişletiyoruz sonra kırışıklıkların iç bölgelerini koyulaştırıyor, dışta kalan bölgeleri adınlatıyoruz… tamamen el becerinize kalmış olan bu yöntem kırışıklıkları dudak, alın ve elmacık kemiği kısımlarına da uyguluyoruz… dudağın üst kısımlarına da colone stamp tool yardımı ile düşey çizgiler çiziyoruz…

ayrı bir katman açıp ince bir fırça yardımı ile hafifçe kırışık bölgelerin sınırlarını belirliyoruz.

açık bir ten rengi ile yukarıda yaptığımız sınırların kenarlarını belirginleştiriyoruz.

dudağın üst kenarlarına çok ince bir fırça yardımı ile bıyıklar çiziyoruz dikkat edilmesi gereken husus çok ince olmalı çok koyu olmamalı.

yine bir fırça yardımı ile boyun bölgesine kırışıklıklar ekliyoruz… çene bölgesine ise koyu bir ten ile düz alanlar ile kırışıklıklar arasındaki kontrastı arttırmak için kırışıklıkların alt kısmlarını hafifçe boyuyoruz…

tenin koyu bir kısmından bir parçayı ayrı bir katmana kopyalıyoruz opacity değerini %30 ve multiply yaparak istediğimiz bölgeye yerleştiriyoruz tabi lekelerin tam bir geometrik şekiller oluşturmamasına dikkat ediyoruz…

dişler için ayrı bir katmanda sarımsı kahverengi bir renk elde edip bu katmanı multiply yapıyoruz ve opacity değerini %30 a getiriyoruz ve dişleri bu renk ile boyuyoruz…

saç kısmına mask uyguluyoruz ve saçı seçebildiğimiz en kenar kısımlarından seçiyoruz…

sonra bu mask seçili iken image-adjust-hue&saturation yapıp saturation değerini -63 yapıyoruz…

mask layerimizi duplicade edip image-adjust-brightness&contrast ı seçip brightness: +9 contrast:-36 yapıyoruz… sonuçta saçın çok koyu kısımlarını eraser tool yardımı ile düşük bir opacity değeri seçerek hafifçe siliyoruz…

alının hemen üstündeki saçları seyreltmek için brush tool ile ten rengini saçların üzerine uyguluyoruz…

bir önceki işlemden sonra saçın detaylarının çok kaybolduğunu düşünüyorsanız ince bir fırça alıp &80 opacity ile hafifçe saç ekliyoruz…

işte sonuç…

Источник: https://www.notusta.com/kirisikliklari-onlemek-icin-11960/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.