Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

içerik

Hospitadent

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

Çürük dişler, sağlıksız diş etleri, diş kayıpları, dişlerdeki çapraşıklıklar ve koyu renklenmeler gibi gülüş estetiğini bozan etkenler zamanla kişilerin sosyal hayatında ve özgüveninde ciddi problemler oluşturabilmekte, toplum içinde gülmekten kaçınmak gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra dişleriniz ne kadar güzel olursa olsun, yüzünüzdeki diğer yapılarla uyum içinde bir görüntüye sahip değilse tam bir estetik durum oluşturamaz.

Gülüş sadece dişleri değil, yüz kemiklerinin şekillerini, yüz kaslarının şekil ve hareketlerini, yüzdeki diğer yapıların uyumlarını içeren bir kavramdır.

Bu sebeple gülüş estetiği kişiye özel ve herkeste farklı niteliklerde olan ve değişiklik planlandığında kişiye özel yöntemler kullanılması gereken bir kavramdır.

Yüzyıllardan beri insanoğlu estetik mükemmelliği ararken altın oran denilen kavramdan faydalanmıştır. Yüzde altın oran olarak adlandırılan durum yüz şekillerinin ve bunların birbirlerine oranlarının doğru şekilde hesaplanmasıyla mümkün olmaktadır.

Dijital gülüş tasarımı tam da bu noktada altın orana yönelik hesaplamaları kullanarak dişlerin daha sağlıklı hale getirildikten sonra, yüz şekillerine daha uygun hale getirilmesi, bununla birlikte daha estetik bir gülüş planlanması amacıyla yapılan ve özel bilgisayar programlarından faydalanılan bir girişimdir.

Altın oran nedir?

Temel olarak doğada güzel olarak nitelendirdiğimiz her şey arasında matematiksel bir uyum olduğu kabul edilir. Bu uyum sayısal bir değer olarak hesaplanmıştır. Doğada kendiliğinden var olan bu değer uzun yıllardır resim, heykel gibi plastik sanatlarda ve mimaride kullanılmaktadır. 

Estetik uygulamalarda da yüz şekillerinin uyumunun hesaplanmasında simetrinin yanı sıra bu matematiksel değer göz önüne alınır.

Gözler arası mesafe, burun ve dudak arasındaki mesafe, ağız ve dudak kenarlarının yüz çizgilerine orantısı, gülme hattı gibi birçok ölçümlemede bu değere yakınlık aranır.

İnsan gözüne uyumlu ve güzel görünen hemen her durumda hesaplanabilecek bu değer altın oran olarak anılmaktadır.

Herkes kendine özel, aynaya baktığında mutlu olduğu güzel bir gülümsemeyi hak eder. Artık daha güzel bir gülüşe ulaşmak yepyeni teknolojiler ışığında çok daha kolay. 

Günümüzde geliştirilen dijital teknolojilerle yüz şekillerinin birbiriyle oranları ve kişinin istekleri doğrultusunda ideal gülüş ve dişler bilgisayar ortamında tasarlanıp hasta ağzına uygulanabilmektedir.  Bu tasarlama yapılırken dikkate alınan altın oran hesaplamaları sadece dişlerin değil bütün bir gülüş ve yüz estetiğinin sağlanmasına olanak sağlamaktadır.

Dijital gülüş tasarımı (digital smile design) olarak adlandırılan yöntem yüzdeki altın oran dikkate alınarak kişiye en uygun gülüşün tasarlanmasıdır. Hospitadent son teknolojileri takip eden yenilikçi tedavi anlayışı ve alanında uzman hekim kadrosuyla yepyeni bir gülümseme için tüm şubelerinde sizlere hizmet vermektedir.

İlk muayene gününde gerekli ölçümler yapıldıktan ve tasarım bilgisayar ortamında yapıldıktan sonra geçici kalıpların oluşturulması birkaç gün alabilmektedir. Dijital gülüş tasarımının hasta ağzına kalıcı olarak uygulanma süresi ise planlanan tedavilere göre değişkenlik göstermektedir. 

Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır? 

 1. Öncelikle hastaya detaylı bir ağız içi muayene yapılır. Ağız ve dişlerle ilgili sağlıksız durumlar belirlenir. Bunlar çürük dişler, diş eti hastalıkları, diş eksiklikleri, diş çapraşıklıkları gibi durumlardır. Bu durumların belirlenmesinde radyolojik görüntüler yani röntgen tekniklerinden de faydalanılır.

  Bunun yanında ağız içi kamera görüntülemeleri ve hasta ağzından alınan ölçüler de faydalanılan diğer yöntemlerdir.

 2. Hastanın yüz profili ve ölçülerinin belirlenebilmesi amacıyla fotoğrafları alınır ve bilgisayar ortamına aktarılır.

  Bu fotoğraflar üzerinden özel yazılımlarla hastanın dudak kalınlığı, burun mesafesi, göz şekli gibi anatomik özellikleri ve ölçüleri belirlenir, bunlara göre tedavi sonrası dişlerin olması gereken boyutlar tespit edilir.

 3. Farklı yüz şekilleri farklı planlamaları gerektirir.

  Örneğin yüz şekli oval bir kişiyle daha köşeli yüz hatlarına sahip bir kişiye aynı görüntüde dişler planlanamaz. Bu sebeple yüzün genel şekli ve çene ucu görüntüsü gibi faktörler tedavi sonrası dişlerin şeklini belirlemek açısından önem teşkil eder. Hastanın yaşı, cinsiyeti, ten rengi gibi faktörler de yapılan gülüş tasarımına etki eder.

 4. Kişinin görüntüsüyle ilgili beklentileri ve istekleri de planlama yapılırken mutlaka göz önünde bulundurulur.

 5. Gerekli tespit ve planlamalar yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında hastanın tedavi sonundaki görüntüsü yaklaşık olarak oluşturulur ve hastadan alınan ölçülerle elde edilen çene modelleri üzerinde bu görüntüye sahip bir geçici kalıp elde edilir.
 6. Hazırlanan kalıp dişlerin üzerine uygulanır.

  Bu aşamalarda dişlerde hiçbir işlem uygulanmaz ve dişler hiçbir zarar görmez.

 7. Uygulanan geçici kalıp üzerinde değiştirilmek istenen noktalar tekrar planlanır. Eğer bu değişiklikler çok fazlaysa tekrar bir dijital gülüş tasarımı yapılır ve yeni bir geçici kalıp elde edilir. Tedavi planları netleştirildikten sonra geçici kalıp ağızdan uzaklaştırılır.

  Bu aşamadan sonra planlanan tedaviler sırayla gerçekleştirilmeye başlanır.

 8. Hastanın öncelikle diş eti tedavisi, dolgu, kanal tedavisi gibi hijyenik tedavileri gerçekleştirilir. Çekimi gereken dişler çekilir.
 9. Kimi zaman dişlerde görüntüyü bozan çapraşıklıklar varsa bunlar ortodontik tedavi, yani tel tedavisiyle giderilir.

 10. Eğer hastada diş eksiklikleri varsa ve implant tedavileri planlandıysa, bundan sonraki aşama implantların yapılmasıdır. Planlanan başka cerrahi işlemler de mevcutsa yine bu aşamada yapılır.
 11. İmplantların ve diğer cerrahi işlemlerin iyileşme aşaması bittikten sonra gerekli görülürse var olan dişlere beyazlatma tedavileri uygulanır.

 12. Bu aşamalar sonunda estetik protez uygulamalarına başlanır. Estetik diş uygulamalarında en önemli protez malzemesi porselendir. 
 13. Porselen kimi zaman arka bölgelerde zirkonyum ya da metal destekli olarak kullanılırken kimi zamanda estetiğin daha planda olduğu bölgelerde tek başına kullanılmaktadır.

   

 14. Özellikle ön bölgede sağlıklı dişlerin zarar görmemesi adına, dişlerde aşındırma gerektirmeyen ya da çok az bir aşındırmayla gerçekleştirilebilen porselen laminalar tercih edilmektedir. Bu protezler daha önce dijital gülüş tasarımıyla planlanan şekillere, renklere ve boyutlara uygun olarak hazırlanır.
 15. Dişlerle ilgili tedavi işlemlerinin haricinde ihtiyaç duyulması halinde botoks ve dermal dolgular yardımıyla da gülüş şekillendirilir. Duda ve çene şeklindeki bazı orantısızlıklar bu yöntemlerle ortadan kaldırılır. Bu uygulamalar da yine dijital gülüş tasarımında planlanan ve altın orandan yararlanarak hesaplanan görüntüye uygun şekilde yapılır.

Dijital gülüş tasarımı herkese yapılabilir mi?

Gülüşünden ve dişlerinden memnun olmayan, bu konuda değişiklikler isteyen herkese dijital gülüş tasarımı yapılabilir.

 Fakat diş dizilimindeki aşırı düzensizliklerin varlığında, örneğin bir ya da birkaç dişin geçici kalıbın doğru yerleştirilmesine engel olacak konumda olması durumunda, yapılan kalıbın tedavi bitimini tam olarak yansıtması mümkün olamayacağından dijital gülüş tasarımının bu sorunlar çözüldükten sonra yapılması daha uygun olabilmektedir.

Dijital Gülüş Tasarımı Güvenilir mi?

Dijital gülüş tasarımının en büyük faydası tedaviler ve estetik girişimler sonunda elde edilecek görüntünün sürecin daha en başından tahmin edilebilir olmasıdır.

Hastanın elde edilecek sonucu en baştan görmesi ve isteği değişimi şekillendirebilmesi tedavi sonunda herhangi bir sürprizle karşılaşmayı engellemektedir.

Bu şekilde hasta memnuniyeti çok daha yüksek bir noktaya çıkarılabilmektedir.

Hospitadent yenilikçi anlayışıyla teknolojinin geldiği son noktadan faydalanarak, bütün şubeleri ve nitelikli uzman kadrosuyla dijital gülüş tasarımı dahil bütün ağız ve diş sağlığı tedavilerinizde sizlerin yanında.

Источник: https://www.hospitadent.com/hizmetler/dijital-gulus-tasarimi

Gülüş Tasarımı ve Tedavi Süreci

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir.

Gülüş tasarımı yapılan kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı  düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır. Gülüş tasarımı doktor tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar gibi her detay incelenerek yapılır.

Ağız sağlığında olan sorunlar birkaç seansta düzeltilerek başarılı bir çalışma ortaya konulabilir. Gülüş tasarımında dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması oldukça önemlidir. Bunların gülüş sırasında belli oranda görünmesi en ideal durumdur.

Kadınlarda ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerin dişlerinin homojen dağılması, dişlerle yanakların desteğinin sağlanmasıyla daha estetik ve daha sağlıklı dişlere sahip olunabilir.

Bilgisayar destekli olan gülüş programları sayesinde öncesinde herhangi bir işlem yapılmadan, uygulama sonrasında gülüşünüzün yüzünüzle nasıl bir uyum içinde olduğunu tahmini olarak görebilirsiniz.

Doğru yapılacak bir gülüş tasarımı doktor ve hasta tarafından alınacak ortak kararlarla belirlenir.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri içermektedir?

 • Diş beyazlatma
 • Pembe estetik
 • Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
 • Bonding
 • Ortodontik tedaviler
 • Lamina porselenler
 • Dudak konturlarının şekillendirilmesi
 • İmplant

Gülüş tasarımı hangi sorunları ortadan kaldırır?

   • Diş renginde olan sorunlar
   • Diş etlerindeki şekilsizlikler
   • Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
   • Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
   • Kaybedilmiş dişler
   • Yüzdeki şekil deformasyonları
   • Diş boylarında olan uyumsuzluklar
   • Kırık ve çatlak diş yapıları

Gülüş tasarımındaki tedavi süreci nasıldır?

Gülüş tasarımı kişinin tercihleri dikkate alınarak yapılacak işleme bağlı olarak uzun bir döneme yayılabileceği gibi, daha kısa sürede tamamlanabilir. Uygulanan ilk aşamada kişinin kendi ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesiyle başlar.

Kişinin o güne kadar farkında olmadığı ya da olduğu her şey değerlendirilerek bilgilendirilme yapılır. Dişlerde olan kapanış sorunları ya da diş eti problemlerinin ileride neden olacağı ciddi sorunlar ele alınır.

Bunlar ele alınarak, doğru bir planlama yapılıp hem arzu edilen görünüm, hem de iyileştirme için bir tedavi planı yapılır. Kişideki sorunlar sadece diş ve diş etlerini kapsıyorsa, birkaç haftada sonuçlar alınır.

Eğer ortodontik tedavi ya da operasyon gerekiyorsa, bunların tamamlanması 6 aydan daha fazla zaman alabilir.

Mouck-up çalışma nedir?

Gülüş tarsımı çalışmaları öncesinde nasıl bir sonuç elde edeceğimizi bize gösteren taslak çalışmasıdır.Gülüş tasarımı düşündüğümüz hastamızdan önce alt-üst çene ölçüleri alınır. Ölçüler teknisyen tarafından alçı hale getirilir ve üzerinde mumdan dişler tasarlanır.

Ölçü üzerinde tasarlanan diş şekilleri hekim tarafından ağza uygulanır ve hekim gözüyle ilaveler v çıkartmalar yapılıp son hastanın beğeneceği son hale getirilir. Hasta tarafından beğenilen dişler geçici olarak hasta ağzında bile kalabilir.

Bu safhada yüz, dudak alt-üst dişlerin birbirine uyumları, renk ,dişin boyları ve diş eti gibi tüm detaylar ayrıntısı ile incelenir. Eğer tüm unsurlara bakılıp her şey ideal ölçüde yorumlanırsa yapılması gereken cerrahi , dolgu, diş kesimi işlemlerine geçilir.

Tedavi sonunda elde edilen estetik görüntü ile mouck-up sonucu elde edilen taslak görüntü birbirine çok yakındır.

Gülüş tasarımı erkekler ve kadınlar için farklı mı olur?

Gülüş tasarımı yapılacak olan kişinin cinsiyeti oldukça önemlidir. Çünkü erkeklerin gülüş formu kare ya da dikdörtgen, kadınların gülüş formu ise yuvarlak ya da oval olur.

Yaş

Yaşın ilerlemesiyle birlikte dişlerde aşınmalar oluşur. Üst dudağın kaslarında gevşeme, alt dudağı kaslarında yerçekimi etkisiyle aşağıya sarkma meydana gelir. Bu sayede üst çenede bulunan dişlerin görünürlüğü azalırken, alt çenede olan dişlerin görünürlüğü artar. Yapılan ideal tasarım ve şekillendirme sayesinde hastanın tekrar genç ve çekici bir gülüşe sahip olması sağlanır.

Cinsiyet

Kadınlarda ve erkeklerde diş yapıları farklıdır. Kadınlarda diş köşeleri yumuşak bir kavisle belirlenirken, erkeklerde dişlerin yapısı köşeli ve daha belirgindir. Kadınlarda gülme hattı alt dudağa paralel bir kavisle belirlenirken, erkeklerdeki gülme hattı daha düz olur. Kadınların öndeki iki dişi daha uzun olurken, erkeklerde bunların uzunluk farkları daha az olur.

Yüz hatları

Kişilerde yüz hatları ve dişlerin formu arasında belli bir ilişki olmalıdır. Kişilerin ideal diş şekilleri yüz hatlarının görünümünde saklıdır. Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan bir kişiye köşeli bir diş yapmak, görünümünün genel ahengini bozacaktır. Bu sayede kişide yapay bir gülüş elde edilecektir.

Diş etlerinin konturu ve şekli

Gülüş sırasında gözle görünen diş eti seviyesi oldukça önemlidir. Bunun seviyesi gülüşe bir anlam kazandırmaktadır.

Diş etlerinin fazla oranda görünmesi kişinin çekiciliğini ve güzelliğini azaltarak etki edecek, az oranda görünen diş etleri ise gülüşte yapaylık sağlayacaktır.

En ideal diş eti seviyesi üst dudak çizgisine paralel bir temasta olmasıdır. Unutulmaması gereken şey pembe estetiğin beyaz estetik kadar önemli olduğudur.

Dudaklar

Dudakların kalınlığı, şekli, köşelerinin simetrisi, dudakların dişlerle uyumu en güzel gülüş estetiğinin yaratılmasına yardımcı olur. Gülüş sırasında alt dudakta meydana gelen kavis üst dişleri takip etmelidir. Ayrıca gülüş sırasında iki dudak arasındaki mesafeyle dişlerin boyutları uyum içinde olmalıdır.

Dişlerin özellikleri ve yerleşimi

Dişlerin yerleşimi ve özellikleri değişik açılardan incelenmelidir. Bunlar;

 • Dikey simetri: Alın ortasından, burun ucu ve çene ucundan geçen dikey çizgi alt ve üst dişlerin birinci keserlerinin arasından geçmelidir. Bu çizginin her iki tarafındaki dişlerin birbirine simetrisi estettik bir gülüş için oldukça önemlidir.
 • Yatay paralellik: Göz bebeklerinin tam ortasından geçen çizgiyle keserlerin uçlarından geçecek düz çizgi birbiriyle paralel olmalıdır. Bu olmadığı takdirde ağızda eğrilik meydana gelir.
 • Gülüş hattı: Kişilerin neşeli, çekici ve genç bir gülüşe sahip olması için üst ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgiyle alt dudağın gülüş esnasında olan hattı birbirini takip etmelidir.
 • Dişlerin oranları: Estetik bir gülüş elde edebilmek için önden arkaya doğru dişlerin görünümü belli oranda azalmalıdır. Bunun matematiksel oranı 0,618 olmalıdır. Bu altın oran olarak kabul edilir. Doğada ve canlılarda olan ahenk bu altın orana göre dengelenir. Bu yüzden dişlerde buna uyum sağlamalıdır.
 • Embraşurlar: Bunlar komşu dişlerin uçları arasında olan üçgenimsi boşlukları ifade eder. Kişide genç bir gülüş sağlayabilmek için bu ebraşurlara ihtiyaç vardır. Yaşı ilerleyen kişilerde dişlerin aşınması yüzünden Embraşurlar yok olur. Bunlar gülüşün tasarımı sırasında yeniden tasarlanarak, genç bir gülüş elde edilir.
 • Renk: Dişlerin doğal bir görünümde olması için her bölgesinin aynı renkte olmaması gerekir. Dişler ne kadar beyaz olsa da, diş etine yakın olan kısımları daha sarımsı olur, uç kısımlar ise daha grimsi ve şeffaf yapıda olur. Dişlerin orta bölümleri ise dişin doygun rengini gösterir. Doğal görünümü sağlayabilmek için, gülüş tasarımı sırasında bazı renk oyunları yapılarak şeffaf bölgeler oluşturulmalıdır.

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin ve diş etlerinin durumu, konumu, dişlerin formu, birbiriyle oranı ve renkleri değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sırasında kişilerin yüz oranları, yaşı, cinsiyet, ten renkleri ve en önemlisi bu işlemden beklentileri mutlaka değerlendirme içinde olmalıdır.

Güzel ve genç bir gülüş yaratabilmek dudaklar ve dişlerin uyumu, diş etleri ve yüz oranlarının uyumu sayesinde gerçekleştirilebilir.

Dişlerde gülüşü olumsuz olarak etkileyecek çapraşıklıklar, dişler arasındaki aralıklar ile renklenmeler laminate veneer restorasyonları, diş beyazlatma işlemi, tam seramik restorasyonlar ve ortodontik tedaviyle çözümlenmektedir.

Gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesi, diş etlerinde asimetri olması ya da diş eti çekilmesi olması halinde gülüş bundan olumsuz etkilenir. Bu durumda hastalara çeşitli diş eti ameliyatları uygulanabilir.

Bu ameliyatlar arasında gingivoplasti ve gingivektomi gibi işlemler yer alır. Hem dişlere, hem de diş etlerine yapılan çeşitli uygulamalar nedeniyle kişinin yüzü ve karakteriyle uyumlu olan, kendine yakışan bir gülüş dizaynına sahip olunmaktadır.

Kişinin gülüşü hem görüntüsüne etki etmekte, hem de psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.

GÜLÜŞ TASARIMI NE KADAR SÜREDE UYGULANIR?

Öncelikle tedavi olarak ne yapılacağı konusunda karar vermek gerekir. Sadece 1 saatlik beyazlatma tedavisi ile kişi çok güzel bir gülüşe sahip olabilir.

Kişinin eğer diş etlerinde bir sıkıntı varsa örneğin dişetleri dişleri çok fazla örtüyorsa (gummy smile) sadece diş etinin tedavi edilmesi ve sonrasında yapılacak beyazlatma tedavisi ile yine güzel bir gülüş ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bazen dişetlerinin forrmu iyi ama dişeti iltihaplı olabilir. Bu kez yapılacak diştaşı temizliği veya küretaj tedavisi ile yine sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olabiliriz.

Eğer hem dişlerin görüntüsünde hem de dişetlerinde sağlık ve estetik anlamında sıkıntılarımız varsa tedavi olarak sıralamamız ve süremiz şu şekilde belirlenir.

Öncelikle dişeti tedavilerine başlanır. Diştaşı temizliği, dişeti küretajı ve eğer gerekiyorsa gingivektomi yani dişetinin fazla ve hastalıklı kısımlarının kesilmesi işlemi yapılır. Bu tedavilerin tamamlanması aynı gün içinde yapılır ve dişetinin iyileşmesi için birkaç gün beklenir.

Bu arada hastadan alınmış ölçülerle mock up hazırlatılır ve hastaya uygulanır. Mock up işeminde yapılması düşünülen protezin şekli ve yapısı belirlenir. Bu aşamada hastanın da beklentileri ve nasıl bir dişe sahip olacağı hakkında görüşlerinden yararlanılır. Bazen yuvarlak hatlar kişinin gülüşünü ön plana çıkarırken bazı kişilerde oval veya kare hatlar daha güzel bir gülüş sunabilir.

Arzu edilen şekle karar verildikten sonra ne tür bir protetik işlem yapılacağına karar verilir. Özellikle ön dişler sağlamsa ve sorunumuz sadece şekil bozukluğu ise lamina porselenler sıkça önerilir. Lamina porselenlerde dişlerden daha az kesim yapılacağı ve estetik imax türü porselenler kullanılacağı için çok daha estetik bir görüntüye sahip olabiliriz.

Ancak dişler daha önceden kesilmişse ya da fazla çürük ve harabiyetle karşı karşıyaysak ön bölgelerde yine imax türü porselenlerden hazırlanan ancak dişi tamamen saran full porselen kaplamalardan yararlanabiliriz. Arka dişlerde ise daha dayanıklı zirkonyum destekli porselenler hem hastanın sağlığı hem de güzel bir gülüşe yardımcı olacaktır.

Eğer hastamız diş kaybı yaşamışsa bu bölgeye implant tedavisi uygulandıktan sonra yine üzerine yapılacak estetik protezlerle hem diğer dişlerle uyumlu hem de sağlıklı ve arzu edilen gülüşe sahip olabiliriz.

GÜLÜŞ TASARIMI PAHALI BİR İŞLEM MİDİR?

Gülüş tasarımı ağız ve diş sağlığının dışında kişinin kendine olan güveninde artmasını destek olan estetik bir operasyonlar müdahalesidir. Bu sebeple gülüş tasarımı maliyeti yapılacak olan tedavilerin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Sadece basit bir beyazlatma işlemi yapılarak güzel ve istenilen gülüşe sahip olunabildiği gibi tüm ağıza yapılacak porselen kaplamalarla da gülüş tasarımı elde edilebilir.

Bazen hastanın hiç dişi olmayabilir. Bu durumda da uygulanacak implantlar ve üzerine yapılacak porselen kaplamalarla yine istenilen gülüşe sahip olabiliriz.

Tüm bu tedavilerle gülüş tasarımına sahip olabiliriz. Ancak her bir işlem kendi içinde maliyet açısından farklılıklar gözetecektir.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır.

Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/gulus-tasarimi-ve-tedavi-sureci/

Gülüş Tasarımı

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

Bireyin;  dişleri, dudaklarının yapısı ve hareketiyle ortaya çıkardığı çeşitli duyguların dışarı yansıması gülüş olarak tanımlanmaktadır. Gülüş esnasında ağız köşeleri yukarı yönelmekte, gözler kısılmakta ve pozitif duygular yayılmaktadır. Gülümseme, yüz karakterinin ve görüntüsünün güzel bir yansıması ve kalbin dışarıya açılan penceresidir.

  Diş hekimliğinde estetik amaçlı yapılan tedavilerde esas amaç güzel bir gülüşün elde edilmesidir.  Güzel bir gülüşü etkileyen objeler; “statik” olarak adlandırılabilecek dişler ve gingiva (diş eti) ve ”dinamik” (mobil) olarak adlandırılabilecek dudaklar ve yüz yumuşak dokularıdır.

Hoş bir gülüş yaratmak için bu parçaları belirli referanslar ile ilişkilendirerek gülüş tasarımı oluşturmak gereklidir.

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) nasıl ve kimler tarafından yapılır?

Gülüş tasarımı planlanırken diagnoz, tedavi ve prognoz önemli safhalardır.

Estetik diş hekimliğinde uzmanlaşan diş hekimi başarılı, sağlıklı ve fonksiyonel sonuçlar elde etmek için dişlerin ve dişetlerinin,  yüz kasları, yüz kemiklerini ve eklemleri ile  ilişkisini değerlendirmeli ve uyumunu sağlamalıdır.

  İnter disipliner bir yaklaşımla diş eti hastalıkları uzmanı, ortodonti uzmanı ve protetik diş tedavisi uzmanı tedavi planlaması yapar ve uygular.    

Estetik bir gülüşe sahip olmak için neler gereklidir?

Estetik bir gülüş, ancak çeşitli hatlar, oranlar ve yapılar, birbirleri ile görsel bir denge halinde olduğunda ahenkli olarak algılanır.

Gülüşün mevcut hali bu orantıları değiştirerek, çapraşık dizilmiş dişler, dişeti ve dudakların meydana getirdiği olumsuz görsellik en aza indirilerek daha güzel hale getirilebilir.

Estetik gülüşü etkileyen olumsuz faktörler diş dizisi üzerinde görsel olarak bütün yönleri ile incelenmeli her bir detay ayrı ayrı ve özenle analiz edilmelidir.

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) yapılırken dişlerim zarar görür mü?

Gülüş tasarımı yapılırken minimal invaziv konsept esas alınmalıdır. Hekim hastanın istekleri ile kendi tedavi seçeneklerini ortak bir paydada buluşturmalı ve  Estetik diş hekimliğinde uygulanacak tedavi seçiminde her zaman en az invaziv prosedür seçilmelidir. Doğru seçilen prosedürler dişlerin zarar görmesini engeller.

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) ne kadar zamanda yapılır?

Gülüş tasarımı fasiyal analizler (genel yüz değerlendirmesi), Dento- Fasiyal analizler (yüz, çene kemikleri ilişkisi), Dento-Labial analizler(Dişlerin dudaklarla ilişkisi), Dento-Gingival analizler (Dişlerin, dişetleri ile ilişkisi) ve Dental analizler (diş formu, pozisyonu ve rengi) gibi belirli elemanların incelenmesi ile yapılmalıdır. Tüm incelemeler yapıldıktan sonra gülüş tasarımında inter disipliner bir planlama izlenir. Ortodontist, dişeti hastalıkları uzmanı ve protetik diş tedavisi uzmanıyla birlikte çalışma düzeni kurar.  

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) yapılırken ağrı ve acı hissedilir mi?

Gülüş tasarımı planlaması yapılırken dişlere ve dişetlerine en az  zarar veren tedavi prosedürü seçilir. Gerekli olduğunda lokal anestezi uygulanır. Tedavi süresince ağrı ve acı hissetmeden hastanın gülüş tasarımı tamamlanır. 

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) ne kadar zamanda tamamlanır?

Gülüş tasarımı için klinikler arası ortak planlama yapıldıktan sonra tedavi sürecine hemen geçilir. Öncelikle dişeti sağlığı ile ilgili tedaviler yapılır. Gerekli görüldüğünde Ortodonti tedavisi   tamamlanır.

Diş, renk skalasında planlanan renge gelene kadar klinikte ve evde beyazlatma sistemleri ile beyazlatılır. Tüm bu tedaviler yeterli olmadığında diş üzerinde lamina veya tam porselen restorasyonlar hazırlanır.

Klinikler içinde yapılan tedavilerin süreci başarılı, sağlıklı ve fonksiyonel gülüş tasarımı elde edilene kadar değişiklik göstermektedir. 

Gülüş tasarımı (Gülüş estetiği) kalıcı mıdır?

Gülüş Tasarımında bilimsel olarak kabul edilmiş kurallar göz önünde bulundurularak hastaya en uygun tedavi planlaması yapılır ve uygulanır. Gülüş tasarımı tedavisi uygulandıktan sonra 6 aylık kontrol randevuları ile  hastanın ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapılır  ve  gülüş tasarımının devamlılığı sağlanır. 

Gülüş tasarımı tedavileri nelerdir?

Diş Beyazlatma

Ortodontik Tedaviler

Laminate Porselenler

İmplant

Pembe estetik

Zirkonyum ve Porselen kaplamalar

Источник: http://www.allianoi.com/tr/tedaviler/gulus-tasarimi

Dijital Gülüş Tasarımı Maslak / Diş Estetiği İstanbul

Gülüş Estetiği ve Dijital Diş Tasarımı

  Telefon 0212 222 9393

  Whatsapp: +90532 2636028

10dk da alınabilen bilgisayar destekli üç boyutlu ağız içi görüntü, fotoğraf ve video kayıtları ile siz de dişlerinize herhangi bir müdahale yapılmadan gülüş tasarımı yaptırabilirsiniz. Sonucun nasıl olacağını daha en başta video görüntüleri ile kendiniz görebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

Are you not satisfied about your smile?With computer aided three-dimentional(3D) impressions,images,photos and video recordings which can be taken just in ten minutes,you can have your smile design before any preparation made to your teeth.You can see your final restorations primarily accompanied with video recordings and decide by this way.

Çağdaş toplumlarda kişiler dişlerinin görünümünü önemserler, öyle ki dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları çözümlenebilmektedir. Gülüş Tasarımı işte burada önemli bir işlevi üstlenmektedir.

Dijital Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel gülüşü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Gülüşün Yaşamımıza Etkisi

Göze hoş görünen dişler ve sağlıklı diş etleri olan bir ağız kişinin yaşamına pozitif izlenimler katar. Kişinin sadece genç görünmesini değil kişinin kendine güvenini ve saygısını kazandırır. Araştırmalara göre güvenli bir gülümseme kişilerin iş yaşantısındaki başarılarını olumlu yönde etkiliyor. Kendine güven çevre ile iletişimi arttırıyor, bu da başarıyı getiriyor.

Gülüş tasarımı ile hekimlik ve sanat birlikte uygulanarak size özel gülüş yeniden tasarlanıyor.

Ahenksiz bir gülümsemede gözlerimiz hemen kişinin dişlerine odaklanıyor, bilinçaltında o kişinin gülümsemesinde ki uygunsuzluğun sebebini bulmaya çalışıyoruz.

Ahenkli bir gülümsemede ise beynimiz o kişinin hoş bir gülümsemesi olduğunu kaydediyor ve dikkati gözlerine yönlendiriyor. Kısaca söylemek gerekirse; gülümsemeniz özgüveninizdir.

Dijital Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Tasarımlarda kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, dudak şekli, diş eti şekli gibi unsurları göz önüne alınır. Örneğin; uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir.

Bu durumda daha geniş kare şeklinde dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir.

Estetik beklentilerinizin doğal ve sağlıklı görüntüsü gülüşünüze yansısın.

Dent Beaute

Maslak Mah., Bilim Sok., Sun Plaza, Kat:1 No:5

İstanbul

Tel:  +90212 2229393

Whatsapp: +90532 263 6028

info@dentbeaute.com

Zirkonyum Kaplama

Günümüzde dişlerin kaplanmasında kullanılan metal destekli porselenler gelişen yeni teknolojiler sayesinde yerini zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmıştır. Zirkonyum porselenleri ışığı geçirdiklerinden dolayı ağızda daha estetik dururlar.

Metal destekli kaplamalar zaman zaman diş etinde alerjiye neden olurken, zirkonyum kaplamalar diş eti ile uyum sağlayarak bu tarz durumların oluşmasına neden olmazlar. Zirkonyum porselenlerde alt yapı desteği olarak metal yerine zirkonyum adı verilen bir alaşım kullanılır.

Bu madde hem estetik açıdan hemde dayanıklılık açısından güvenilir olduğu için ön ve arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilirler. Alt kısımda kalan dişin rengini kapatması sayesinde en koyu diş renginde bile estetik açısından güzel sonuçlar doğurur.

Neden Zirkonyum Porselen tercih etmeliyim ?

 • Işık geçirgenlik özelliği sayesinde doğal bir görünüm sağlar.
 • Isı yalıtımı sayesinde alt dişlere daha az ısı iletilir. Bundan dolayı dişlerde ısı hassasiyeti yaşanmaz.
 • Ağızda herhangi bir problem yaratmayan, diş eti dostu bir materyaldir.

 • Yüksek dirence sahip olan yapısı sayesinde arka dişlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.
 • Kaplamanın altında herhangi bir metal yansıması olmadığından yapay bir görünüm elde edilmez.
 • Oldukça beyaz ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

 • Diş yüzeyine uyum gösterdiği için dişlerin arasında bakteri oluşumuna sebep verecek bir alan kalmadığından çürümelere neden olmaz.
 • Doku dostu yapısı sayesinde alerjik etkiye neden olmaz.

 • Diş eti ile uyumlu olduğundan dolayı zirkonyum porselenlerde diş eti renklenmesi görünmez.

Laminate ve Lumineers

Laminate Veneer özellikle; dişlerini tamamen küçülttürmek veya belli bir yaşın üzerinde ortodontik tedaviyle uğraşmak istemeyen kişiler için ideal bir çözümdür.

Laminate veneerler dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Bu veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan doku çok azdır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır.

Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin gerçek gibi görünmesini sağlar. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür.

(Bu ışıklarda, içinde metal olan diş kaplamaları siyah leke olarak görünürler).

Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir. Laminate diş tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır.

Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar.

Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağını 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

Laminalar minimum hazırlama gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler.

Veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir.

Porselen Dolgular

Diş Dolgusu; dişlerimiz çürüdüğünde var olan madde kaybını telafi etmek için, dişin çürük kısmının temizlenip, dişe uygun malzemelerle restore edilmesidir.

Ağızda, dolgu yapılamayacak kadar madde kaybına uğramış bir dişi kuron kaplamak yerine ölçü alarak eksik kısımları porselenden hazırlayıp, orijinal dişi kullanmaya devam etmek mümkündür.

Porselen dolgu yöntemi dişeti seviyesinin altına inen çürüklerde veya dişin içine çivi yerleştirilmesi gerekli görülen çürüklerde iki seansta dişe eski görüntüsünü ve fonksiyonunu kazandırmaktadır.

Porselen dolgular, laboratuvarda hazırlanıp cilalandığı için mükemmel parlak yüzeylere sahiptirler. Kullanılan porselenler, santimetrekareye 6 tonluk basınca direnç gösterebilen porselenlerdir. Bu dayanıklılıklarından ötürü aynı bölgede bir daha dolgu yeniletmeye ihtiyaç kalmaz.

IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolgular, ağız içi restorasyon materyalleri arasında diş dokusuna en uygun malzemedir.

Laboratuvarda hazırlanan porselen dolgularda, estetiğin yanı sıra komşu dişlerle optimum düzeyde kontak sağlanmaktadır. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuvar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır.

Dişin; kırık, çürük veya eski dolgulu kısmını uzaklaştırdıktan sonra, dişin kalan sağlam bölümünün ölçüsü alınarak laboratuvara yollanır.

Laboratuvar ortamında hazırlanan model, IPS makinesine alınarak fonksiyonel ve sağlam dolgular elde edilir.

Porselenler, dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile uyumlu malzemelerdir. Sertliği, dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz. Porselen diş dolguları, kompozit dolgular gibi aşınmaz. Böylece daha önce kesilip (çepeçevre diş küçültülerek) kuron yapılmamış olur. Sonuç olarak hiçbir dişi kesmeye gerek kalmaz.

Lamine Kaplama Nedir?

Lamine kaplamalar, diş ölçülerine göre hazırlanmış özel yaprak şeklinde porselenlerdir. Bu kaplamalar diş üzerine takma tırnak şeklinde gelir ve kimyasal olarak bağlanır. Lamine kaplamalar genellikle dişler çok küçükse, dişlerin dizilimi, boyutu ya da şeklinde herhangi bir sorun varsa kullanılır.

Koruyucu hekimlik olarak düşünüldüğünde dişleri koruması bakımından lamine kaplamalar oldukça önemlidir. Ancak çok dikkatli yapılması gerekir. Lamine kaplamaların yapıştırılma kısmı çok önemlidir. Yapıştırma işleminde özel lamine yapıştırıcısı kullanılır. Bundaki amaç dişlerin lamineye güçlü olarak bağlanmasını ve çıkmamasını  sağlamaktır.

Lamine kaplama yapılırken diş ve diş eti ilişkisinin doğal olması  gerekmektedir.

Bu kaplamalar çok kalın olmadığı için ışığı geçiren bir yapıları vardır. Bundan dolayı diş üzerinde doğal bir görünüm sağlanır. Ön diş bölümünde uygulanan bu kaplama  genellikle diş estetiğini sağlamak amacıyla kullanılır. Lamine kaplamalar diğer kaplamalarla karşılaştırıldığında diş mine dokusuna fazla zarar verilmediği için daha çok tercih edilir.

Источник: http://www.dentbeaute.com/dijital-gulus-tasarimi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.