Gülüş Tasarımı ile İdeal Gülüş!

Gülüş Tasarımında Son Yenilikler

Gülüş Tasarımı ile İdeal Gülüş!

Gülmek, bir yerde sağlıklı bir insanın komik veya eğlendirici durumlara karşı gösterdiği doğal bir tepki olarak açıklanabilir, ancak aynı zamanda duygularımızı bastırmak için kullandığımız bir eylem olduğu da bir gerçektir.

Atalarımız heceli ve daha sonra ise sözcüklerle konuşmayı öğrenmeden önce yüz binlerce yıl gülerek iletişim kurdular. Yapılan araştırmalar, yüz oranları dengeli olmadığında dikkatin orantısızlığın olduğu alana yoğunlaştığını göstermektedir.

Aristoteles’e göre güzellik bir ahenk, orantı ve düzendir.

Gülüşünüzdeki mükemmelliği yüzünüz ve çevre dokulardaki ahenk ve doğallık belirler. Ancak insanların pek azında bu uyum mevcuttur.

Gülüş esnasında ağız içerisinde görülen karanlık alanlar, düzgün sıralı olmayan dişler ve dişetinin gereğinden fazla göründüğü gülümsemeler ile yüzdeki orantısız yapılar nedeniyle oluşur.

Peki, bu bir kader mi? Yoksa gülümsemeniz çok hoş değilse bunun bir çözümü olabilir mi? Gülüş yeniden tasarlanabilir mi? Evet! Sağlığınız ve doğallığınız korunarak, fonasyon ve fonksiyon muhafaza edilerek, sizin özel istekleriniz de dikkate alınarak gülümsemeniz yeniden yapılandırılabilir.

Sağlıklı ve Estetik Bir Gülüş Nasıl Olmalıdır?

Gülüş esnasında dudak kenarları simetrik olmalı ve kaşlar arasından geçen düzleme paralel olacak şekilde geriye çekilmelidir.

Üst dudak, dişlerin dişeti ile birleştiği noktaya kadar sıyrılmalı, alt dudak ise alt dişlerin sadece uç kısımları görünecek şekilde açılmalıdır. Ayrıca ağız açık, dil ise üzerinde bir şeker varmış gibi pozisyon almalıdır. İdeal gülüş şekli böyledir.

Bu tasarım kişiye özgü olup, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar, Dudaklar, Çene kemikleri, Diş ve Dişetleri, Psikolojik durum ve diğer faktörler.

Peki Gülüş Tasarımında ki Son Yenilikler Nelerdir?

Mock-up Uygulaması:

Hastaya planlanan tasarımın, klinikte hastaya bir takım materyaller kullanılarak kişinin kendi ağzında bu tasarıma yakın bir örneği görmesidir. Hastanın beklentisini hekim bir takım materyaller kullanarak ağzına uygular ve gösterir.

Böylece hasta hayalindeki tasarım ve beklentisinin olabilirliğini görebilecektir. Hatta bu örnek uygulama hastanın ağzında 1 -2 gün kalabilir ve görüşüne önem verdiği kişilerin fikrini alabilir.

Bu durum hastanın hekimine olan güveninin de artmasını sağlamaktadır.

Waks-up Uygulaması:

Hastadan alınan ölçü üzerinde hekim ve diş teknisyeni mumdan bir taslak hazırlarlar. Hazırlanan bu taslak hastaya gösterilir.

Hatta bir takım özel materyallerin uygulanmasıyla bu tasarım hasta ağzına aktarılır ve beğenilen tasarıma göre dişler kesilir. Teknisyen de bu tasarımı model alarak laminate veneer’leri hazırlar.

Bu uygulamalar sayesinde hem hasta açısından hem de hekim açısından sonuca ulaşmak daha kolay olmaktadır.

Fotoğraf Çekimi ve Digital Tasarım:

Hastadan alınan fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve özel bir program sayesinde dişler üzerinde uygulanması istenilen değişiklikler yapılır.

Dişlerin boyutunu uzatmak, genişletmek, şeklini ve rengini değiştirmek mümkündür. Hazırlanan taslak hastaya aynı seansta veya bir sonraki seansta gösterilir.

Hatta eğer istenilirse hastaya hazırlanan ağız içi görüntüleri mail ile de gönderile bilinir.

Ayrıca hastanın beğendiği ve sahip olmak istediği dişler ve gülüşe ait bir fotoğraf varsa, bu da hasta için tasarlanan fotoğrafa eklenebilir. Fotoğraf tasarımının sağladığı bir diğer avantaj da fotoğraf üzerinde dudaklar ile oynanabiliyor olmasıdır.

Dudaklar, dişlerin görünebilmesi için gerekiyorsa daha yukarı doğru taşınabilir veya dişlerin daha az görünür olması isteniyorsa dudak kalınlığı arttırılabilir. Beğenilen dudak tasarımı da istenilen plastik cerrah tarafından gerçekleştirile bilinir.

GÜLÜŞ TASARIMINDA BAŞARI FAKTÖRLERİ

Dış Görünüş Analizi:

Hekim, hastasını kliniğe ilk girişinde itibaren inceler ve öncelikle hastanın dış görünüşü hakkında fikir sahibi olur. Hastanın burnu, ağzı, kulakları, konuşurken dişlerinin gözüküp gözükmemesi, dudak yapısı, yanaklarının dolgunluğu, çene ucunun uzunluğu, alın yüksekliği ve yüzdeki simetrisi incelenir ve yorumlanır.

Hastanın Beklentisi:

Hastanın diş hekimine başvuru nedeni ve diş hekiminden ne beklediği öğrenilir. Hastanın bunları iyi bir şeklide anlatabilmesi büyük önem taşır. Hekim de hastasını öncelikle çok iyi dinlemeli ve hastasının beklentisini çok iyi anlamalıdır. Hasta çeşitli örnekler ile beklentisini dile getirebilir.

Örneğin, bir artistin fotoğrafını getirmiş ve gösterdiği dişlere ve gülüşe sahip olmak istediğini söyleyebilir. Hekim, hastasının beklentilerini daha da netleştirebilmek için hastasına daha önce yapmış olduğu vakalardan örnekler göstermelidir.

Amaç hastanın beklentisini ve istediğini çok iyi anlayabilmektir.

Источник: https://www.dentway.com.tr/gulus-tasariminda-son-yenilikler/

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı ile İdeal Gülüş!

İnsan iletişiminin temelinde iyi bir gülüşün önemi yadsınamaz. İçten bir gülüş kendinizdeki güvenin en iyi seviyeye gelmesini sağlarken çevrenizin de size karşı olan düşüncelerinin olumlu olmasına destek olur.

Gerçekleştirilen araştırmalar gösteriyor ki; konuşurken veya gülerken tüm dikkatimiz karşımızdaki insanın dişlerine kayar. Hoş olmayan diş yapısı karşıdaki bireylere negatif duygu yükler.

İyi bir gülümseme değerinize değer katacaktır.

İdeal Gülüş Nedir?

Yüzünüze bütünüyle uyum sağlayan, doğallığını koruyan ve göze hoş gelen gülümseme en ideal gülümsemedir. İdeal gülüş, diş yapınızla anlam kazanır.

İdeal Bir Gülüşü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin anatomik yapıları birbirinden farklıdır. Farklı anatomik yapı, gülüş dizaynına da etki etmektedir. Erkeklerin yüz hatları bayanların yüz hatlarına göre daha keskin bir yapıdadır. Kadınlarda gülme hattı daha kavisli yapıdadır. Erkeklerde ise hatların daha düz yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Yüz şekline dair pek çok bilgiler bulunuyor.

En bilineni yüz şekliyle dişlerin genel form yapısının benzer olmasıdır. Yapılacak ufak ama etkili dokunuşlarla mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Oval yüz yapısına sahip bireye yapılacak uzun dişler yüz kısmını daha uzun göstererek yapıca zayıf görünmesini sağlar.

Yaşlanma beraberinde dişlerin renklerinde belirgin koyulaşma, diş boyutunda kısalmalar ve dişlerin yüzey kısımlarında da düzensizlikler meydana gelmektedir. Çoğu hastanın yaşadığı problemlerden olan diş eti çekilmeleri, dişlerde aralıkların oluşmasına neden olur. Yaşlanmanın etkilerini önleyebilmeniz gayet basit.

Dişlerinizin rengini açılmasını sağlayabilir, dişlerde belirgin şekilde görünen aralıkların protezler desteğiyle kapatılmasına olanak verebilir, diş düzensizliklerinizi giderebilmek için de hekiminize danışabilirsiniz. Eksik dişlerin tamamlanması konuşmanın düzelmesine ve yanak-dudak bölgesinde oluşabilecek çökmeleri engellemeye destek olacaktır.

Yaşlanma beraberinde dudaklarımızda deformasyonlar oluşur. Üst dudak aşağıya doğru sarkar. Zamanla üst dişler daha az görünürken alt dişlerin fazlaca görünmesi göze çarpar. Gülüşlerinizi kısıtlamak durumunda kalabilirsiniz. Dudaklar, dişlerimizi çevreleyen çerçevelerdir diyebiliriz.

Dudakların genel yapısına istinaden; uzun, kısa, kalın ve ince oluşuna göre dişler düzenlenir ve kusurlar böylece giderilir. Gülüşleriniz anlamlanır. Diş etleri dişlerimizi çevrelemeleri bakımından son derece önemlidirler. Ne kadar güzel dişlerimiz olursa olsun yaşadığımız problemler bütün güzelliği engelleyecektir.

Diş eti iltihabına bağlı olarak diş etlerinde yaşanan şişme, kızarıklık ve parlaklık benzeri görüntüler bütün estetiği etkileyecektir. Bireylerin bazılarında etler olması gerektiğinden daha fazla gözükür; gummy smile adını verdiğimiz bu olguda diş etleri yeniden konturlanarak gülümsememizi etkilemeyecek forma getirilir. Bireyin gülüşleri anlam kazanır.

Bazı durumlarda çekilmelere bağlı olarak dişlerde aralıklar meydana gelir. Bu durumlarda da protetik restorasyonlarla gülümsemedeki problemler halledilmiş olur. Esmer insanların diş etinde dikkati çeken koyu renkli pigmentler mevcuttur. Lazer işlemiyle kolaylıkla giderilebilecek bir problemdir.

Diş etlerinde yaşanan aşırı çekilmelerde ağız içerisinden alınan doku greftleri sayesinde tedavi süreci kolaylaştırılabilir. Diş hekimliği alanındaki gelişmeler türlü estetik problemin çözülmesine imkan tanır. Dişlerdeki koyu renkliliği yaklaşık yarım saatlik bir süre dahilinde 4-5 ton kadar açabilmekteyiz. Bazı vakalarda beyazlatma yeterli olamayabiliyor.

Bu durumdaki hastalara lamine, kuron veya adeziv teknikleri uygulanmaktadır. Doğal olanı korumak felsefesiyle yola çıkıyor, hastalarımıza etkili çözüm tekniklerini uyguluyoruz. Çapraşıklık problemi yaşayan hastalarımıza öncelikle ortodonti tedavisi ile problemi çözmeye çalışıyoruz. Yeterli görülmediği aşamalarda protetik çözümler geliştiriyoruz.

Koyu renkli dolguları, diş rengindeki dolgularla değiştirerek gülme esnasında sizi huzursuz eden görüntüden kurtarıyoruz. Diş rengindeki kompozit dolguların yanında porselen dolguları da kullanarak restore işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Yaşanan form bozuklukları gibi küçük aşındırmalar, adeziv tedavilerle, laminalar aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Gülüş tasarımı işleminden sonra aynaya baktığınızda, güldüğünüzde ve hayatınızın her anında harika bir süreç geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Unutmayın, gülüş tasarımında dişler, dudak yapısı, burun ve yanaklar bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Güzel dişlere sahip olabilirsiniz, ancak; uyumsuz bir dudak yapısına sahipseniz ideal bir görünüm elde edemezsiniz. Dileyen herkes, her yaşta gülüş tasarımı yaptırabilir.

İmplant uygulamaları sayesinde total dişsizliği olan hastalarda dahi mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı uygulaması ile mükemmel dişlere sahip olabilirsiniz. Ortonorm Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, gülüş tasarımı işlemi dâhilinde her bir ayrıntıyla özenle ilgileniyor. Bizlerle iletişime geçmek ve daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle 0 216 411 51 75 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Источник: https://ortonorm.com/gulus-tasarimi

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.