Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir? Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Bu yazıda gülüş tasarımı hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulacaksınız. İnternet’teki hatalı çeviriler ve kopyalanıp yapıştırılmış içeriklerden farklı bir içerik ile karşılaşacaksınız.

Web sitemde her zaman olduğu gibi size faydalı olacağını düşündüğüm içerikleri paylaşmaya devam ediyorum.

Bu sayfa haricinde diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama ve implant sayfalarına da göz atmanızı öneririm.

Günlük hayatta konuşma esnasında kişinin en çok dikkat çeken kısmı ağız ve diş bölgesidir. Dişlerin sıralanışı, yapısı ve rengi karşıdaki birey için ilk görüşmede ön izlenim oluşturmaktadır.

Sosyal hayatta daha başarılı ilişkiler kurmak ve güzel bir görünüşe sahip olmak için güzel bir gülümsemeye de  ihtiyaç vardır. Güzel gülümseme dişlerin şeklinde ve renginde yapılacak küçük değişiklikler ile sağlanabilir.

Diş hekimleri günümüzde yaptıkları estetik diş tasarımları ve diş beyazlatma işlemleri sayesinde güzel bir görünüm sağlayan gülüş ile hastalarını buluşturabilmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMI 

Gülüş tasarımı. Zirkonyum diş kaplama özellikleri

Diş estetiği ve gülüş tasarımı yapılırken belirli kurallar vardır. Bunlar yüzün dişlerle orantılı ve simetrik olması ile başlar.

Dişlerin eksenleri, göz bebeklerinden geçen çizgi , burun kanatları mesafesi gibi birçok unsur yapılacak diş kaplamalarının yüz ile uyumlu olmasını sağlar. Gülümseme sırasında dudağın aldığı şekil ve bu esnada dişlerin hangi kısımlarının göründüğü çok önemlidir.

Estetik bir gülüşe sahip olmak ancak bütün bu unsurların dengeli ve bilimsel olarak ayarlanması ile mümkün olabilmektedir.
Gülüş estetiğinin maliyeti yapılacak tedavi ye göre değişiklik gösterebilir. Bazen çok basit müdahale ile güzel bir gülüşe sahip olmak mümkün olabilir.

Bazen de güzel bir gülüş için yapılması gereken maliyetli tedaviler olabilir. Karışık tedavilerde bazen ortodonti, implant, kuron köprü, diş eti hastalıkları gibi tedavi edilmesi gereken sorunlar olabilir.

Genellikle gülüş tasarımı üç ana unsur ile sağlanır

Birinci bölüm değerlendirme aşamasıdır. Hasta diş hekimi ile tanışır. İstek ve beklentilerini anlatır. Hekim dinlediği sorunları analiz eder. Hastanın isteklerini en uygun şekilde karşılayabilmek için yapılması gereken tedavileri planlar.

Daha ayrıntılı bir analiz yapabilmek için hastadan ölçü alınabilir. Hastanın ağız dışı ağız içi yüz fotoğrafları (sol yanda) ve konuşma gülme sırasındaki videoları çekilir. Bu sayede ağzın genel durumu tespit edilir. Dişler için en uygun renk için karar verilir.

Kişinin gözü rengi ten rengi ve sosyal yaşantı durumu diş rengini belirlemede yol gösterici unsurlardır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İkinci aşamada alınan fotoğraflar videolar ve ağızdan alınan ölçü ile hazırlanan diş modeli değerlendirilir. Şablonlar üzerine oturtulur. Bilgisayarda dijital gülüş tasarımı sayesinde ideal gülüş için gerekli ilaveler ve eksiltmelerin hangi bölümlerde yapılması gerektiği hakkında somut bilgilere varılır.

GÜLÜŞ TASARIMI UYGULAMASI

Tedavi süresince son teknoloji ürünü bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamalarından geçen zirkonyum diş kaplama, lamina diş uygulaması ve diş beyazlatma tedavileri uygulanır.

Tedavi bittiğinde kişinin gülüş estetiğinin nasıl olacak yaklaşık olarak dijital ortamda görüntülenebilir.
Elde edilen veriler doğrultusunda hazırlanan tedavi planı hastaya sunulur. Biyolojik sınırlamalar belirlenir.

Tedavi süresi ve maliyetleri hakkında hastaya bilgi verilir. Hastalar en güzel görüntüye en kısa zamanda en uygun fiyatlarla kavuşmak istese de bu her zaman mümkün olamaz. Bazen tedavi süresi bir ay bazen bir yıl olabilir.

Özellikle ortodonti tedavisi ihtiyacı olan hastalar için tedavi süresi yıl ile ifade edilmektedir. Diş eti operasyonu gereken hastalar için tedavi süresi üç aya kadar uzayabilir.

Bunun dışında bonding, diş kaplaması veya lamine diş gibi uygulamalar yapılacak ise tedavi genellikle bir ay içerisinde tamamlanır.

GÜLÜŞ TASARIMINDA DİŞ BEYAZLATMA

Kim beyaz dişlere sahip olmak istemez? Güzel bir gülümseme için diş renginin önemini biliyoruz. Bazen çay,sigara kahve gibi renk verici besinler bazen de yetersiz ağız bakımı diş renginin daha koyulaşmasına neden olabilir. Diş hekimliğinde uygulanan beyazlatma işlemleri sayesinde diş rengi istenilen parlaklık ve beyazlığa kavuşabilir.

Bu rengi muhafaza etmek için de hekim önerilerine kulak vermek zorunda olduğumuzu unutmayalım. Web sitemizdeki diş beyazlatma sayfasının linkine giderek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş beyazlatma evde ve diş kliniğinde uygulanabilir.

Sizin için en iyi diş beyazlatma yöntemi diş yapınıza ve renginize göre klinikte hekim muayenesinde belirlenebilecektir.

GÜLÜŞ TASARIMI FİYATLARI

Diş estetiği elde etmek için uygulanacak işlemlerin bütünü gülüş tasarımı fiyatını oluşturmaktadır. Diş eti estetiğinden tutun da diş beyazlatma ve diş kaplamalar en çok uygulanan gülüş tasarımı işlemleridir.

Ortodonti tedavisi ile gülüş tasarımı gerçekleştirilecek ise ortodonti tedavi fiyatları da bu fiyata eklenmektedir. Neden mi ortodonti? Bazı durumlarda dişler yer değiştirmiş olabilirler.

Bu durumda dişler üzerine kaplamaları doğru pozisyonda yapmak imkansıdır.

Dişler öncelikle olmaları gereken pozisyonlara alınırlar. Daha sonra üzerilerine kaplama yapıldığında istenilen estetik sonuç elde edilir. Ortodonti tedavisi gerektiğinde yaklaşık 1500 $ (dolar) bir ilave maliyet geleceğini hesaba katmak gerekmektedir. Bu ortodonti fiyatı yapılacak diş kaplama fiyatından hariçtir.

  Gülüş tasarımı için fiyatı en çok etkileyen diğer bir tedavi de implant uygulama işlemidir. Eksik dişler için implant uygulanması gerektiğinde her bir implant için 1000 dolar bir maliyet ilave olacaktır. Bu ortalama fiyat implant ve üzerindeki diş kaplama için yaklaşık olarak ifade etmek istediğimiz bir tutardır.

Diş kaplaması için her diş 300 euro olarak hesaplanarak ortalama diş estetiği fiyatları hesaplanmaktadır.

Sağlıkla Kalın.

Sorularınız için iletişim formunu kullandığınızda size en kısa sürede geri dönüş

10/09/2018

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/gulus-tasarimi-nedir-fiyatlari-nasil-belirlenir/

Gülüş Tasarımı – Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımı Nedir?

Son zamanlarda oldukça çok rağbet gören Gülüş Tasarımı, Diğer adı Gülümseme Estetiği olan operasyon hakkında merak edilen bilgiler ve detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği değerlendirilir.

Hasta ile karşılıklı istişareler sonucu fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir.

Daha sonra dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planlanılır.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.

Gülüş Tasarımı nedir?İnsanlar yaşlandıkça dudaklar incelir, kırışıklıklar oluşur ve yüzleri yaşını göstermeye başlar. Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenler diş hekimiyle aynı düşüncede olmak zorundadırlar. Aksi takdirde telafisi olmayan birçok problemle karşılaşabilirler.

Gülüş estetiği yaptırmayı düşündüğünüzde diş hekiminizin sizin isteklerinizi, Diş hekiminiz dijital fotoğraflarınızı almalı, dijital görüntüleme yapmalı ve geçici restorasyon için kullanılabilir, estetik mum şablon hazırlamalıdır.

Beğendiğiniz gülüşlerin fotoğrafını yanınızda getirmek konusunda rahat olun. Ne kadar çok bilgi verirseniz bu bilgiler Size rehber olacaktır.

Gülüş estetiğinin amacı diş yapısını ve gülümsemede ki diş eti görünümünü istenilen bir şekilde düzenlemektir. Özel bilgisayar programlarıyla kişinin isteğine göre tasarım planı yapılarak, hastanın onay vermesiyle süreç başlar.

Hasta ile karşılıklı istişareler yapılarak, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar çekilir, yapılması gerekenler hakkında hastaya bilgiler verilir. Diş çürükleri, düzeltmeler endodontik ve ortodontik tedavi planları yapılır.

 Maaliyet ve fiyatlama hakkında hasta ile görüşülerek karar verilir.

Güzel ve Çekici Gülümseme için, Diş konumuna ve görünümüne göre; Dişi Kısalma,Dişi Uzatma, Diş şekil çıkıntılarını düzleştirme, Dişi tasarlanan şeklin konumuna göre kalınlaştırma ve inceltme, Diş yüzey tabakasını düzleştirme, Diş eti boşluklarını ve bozukluklarını düzeltme, Köşe tasarımı (kareleştirme, yuvarlatma, sivriltme, törpüleme ) tedavi süreçleri vardır.

Gülümsemenizi ve diş yapınızı beğenmiyorsanız hayal ettiğiniz gülüşe göre renk beyazlatma ve parlatma işlemleri ile 24 tona kadar beyazlatma yapıldığı bilinmektedir.

Ne tür Gülüş tasarımları vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir.

Çekici Gülüş

Ön dişler yan dişlere göre daha uzun bir şekildedir.  ön dişler ilk kesen dişler olduğundan zamanla yıpranır ve kısalırlar. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir.  Çekici, estetik, ve hoş bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde yapılmasıyla; genç, dinamik ve çekici bir gülümsemeye sahip olursunuz.

Entellektüel Gülüş

Entellektüel Gülüş de Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışşdır. Yüz de olgun ve bilgili bir ifade vardır. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok belirginleştirir. Genç yaşlarda dişlerin uzunlukları farklıdır. Yaş ilerledikçe dişler eşit boylarda olur. Gülüş estetiği ile olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımına sahip olabilirsiniz.

Sportif Gülümseme

Orta kesici dişler yan kesicilerden biraz daha uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze farklı,içten ve samimi bir ifade kazandırır. Bu gülümseme diğer gülümseme tasarımları kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da genç değildir.

Gülüş Estetiği Nasıl yapılır? 
Dişler Size yakışacak şekilde tasarlanır ve gülümsemenize estetik katacak şekilde işlem yapılır. Dudakların görüntüsü ve dolgunluğu diş yapısı ile ilgilidir. Yapılan işlemler sonucu dudaklarınız simaya uygun olarak şekillenir.

Diş kenarları kişiye uyumlu hale getirilir, Diş kenarları sivri, kare veya oval olabilmektedir.Diş yamuklukları, sivrilikleri ve çıkıklık varsa düzenleme operasyonları yapılır. Hastaya göre dişi şekillendirilir.

Diş yapısında olan ve gülüşü  bozan kalınlık veya incelik törpüleyerek veya dolguyla eşitlenir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Hastanın isteklerine göre seanslara ve tedavi şekline göre ücretler değişmektedir. Fiyat konusu hakkında bilgi almak için Diş Polikliniklerini arayabilirsiniz.

Источник: https://www.efendim.net/gulus-tasarimi-gulus-estetigi/

Gülüş Tasarımı Rehber

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı, ağız ve diş yapısının estetik kaygılar çerçevesinde kişiye özel planlanan tedavi yöntemleri ile gülüşünüzün yeniden restorasyonuna verilen addır.

Kişinin diş yapısı, dişlerin dizilişi, diş rengi, diş eti ve dudaklar bir bütün olarak alınarak değerlendirilir ve kişinin yüzü ile uyumlu, sağlıklı ve estetik bir gülüşe kavuşması için; porselen lamine restorasyonlar, zirkonya diş, ortodonti tedavisi, pembe estetik, Diş Beyazlatma, bonding ve implant diş tedavisine kadar birçok tedavi yönteminin bir ya da çoklu planlanmasıyla hedeflenen Gülüş Tasarımı gerçekleştirilir.  

Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimliği alanında kişiye özel planlanan farklı süreçlere sahip bir tedavidir.

GÜLÜŞ TASARIMI YAPTIRANLAR – DENEYİMLERİ (0 Deneyim) 

GÜLÜŞ TASARIMI DOKTORLARI (111 Doktor) 

GÜLÜŞ TASARIMI VİDEOLARI (3 Video) 

GÜLÜŞ TASARIMI DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 78 Soru&Cevap )

 Gülüş Tasarımı Fiyatı Ne Kadardır?

Gülüş Tasarımı fiyatları kişiden kişiye farklar gösterir bunun nedeni ideal gülüş estetiği için her kişinin ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Gülüş Tasarımı fiyatlarına etki eden bir diğer unsur da tedavinin planlanacağı il, ilçe, doktor seçimi, klinik ya da hastane ortamında mı yapılacağı gibi unsurlara bağlı farklardır.

Pembe estetik ve beyaz estetik süreçlerinin bir arada planlandığı bir gülüş tasarımı tedavi sürecinde; Pembe estetik kapsamında diş eti operasyonu söz konusu olduğu takdirde sadece pembe estetik operasyonunun maliyeti; 150 TL taban fiyatı olmak üzere 1700 TL’ye varan fiyat aralığına sahiptir.

Zirkonyum kaplama ya da lamina uygulamalarında her bir diş için ortalama fiyat 600 TL ile 1600 TL aralığındadır.

Eksik diş söz konusuysa ve implant diş yapılması planlanır ise eksik diş sayısı kadar adette, adedi ortalama 2000 TL ile 4000 TL aralığında implant diş yapılması söz konusu olacaktır.

Diş Beyazlatma işlemi ile diş beyazlatması sağlanacak ise o zaman tercih edilecek bleaching tedavisi fiyatları da gülüş tasarımı fiyatlarına eklenecektir. Bleachin uygulaması ortalama 300 TL ile 1500 TL fiyat aralığında gerçekleştirilmektedir.

Gülüş Tasarımı fiyatlarının belirlenmesinde etkili tedavi kalemleri ile birlikte genel ağız sağlığınıza yönelik yapılacak dolgu, kanal tedavisi ve diğer tedaviler varsa onların da hesaplanması ile birlikte doktorunuz size özel fiyat teklifini hazırlayacaktır.

Komp bir tedavi süreci içeren gülüş tasarımı fiyatı ortalama 5000 TL ile 15000 TL arasında fiyatlandırılırken, komp bir tedavi süreci içermeyen Gülüş Tasarımı fiyatı ortalama 1500 TL ile 5000 TL fiyat aralığında tamamlanabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı “pembe estetik” ve “beyaz estetik” ana başlıkları altında toplanan işlemler bütünüdür.

Pembe estetik, kişinin diş etleriyle ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine, beyaz estetik ise kişinin dişleri ile ilgili sorunlu kısımların tedavi sürecine verilen addır.

Gülüş Tasarımı tedavi aşamalarının en önemli adımını tedavinin ana hatlarının planlandığı, kişinin ağız yapısının genel değerlendirmesinin yapıldığı muayene süreci oluşturur.

Kişinin estetik kaygılarının yanı sıra ağız sağlığına yönelik planlamaların da yapıldığı muayene sürecinde; diş hekimi tarafından genel bir değerlendirme yapılır.

Bu değerlendirme sırasında diş etlerinin durumu ve diş etlerine yönelik yapılacak çalışmalar listelenir. Kişinin yüz yapısı ile uyumlu, mizacında değişikliğe neden olmayacak ideal diş boy ve formları kararlaştırılır.

Kişinin fotoğrafları çekilerek işlemler için ölçü alınır.  

Varsa farklı zamanlarda çekilmiş fotoğraf ve video görüntüleri de izlenerek kişiye uygun Gülüş Tasarımı aşamaları belirlenir.

Gülüş Tasarımı planlamasında kişinin endişe ve beklentileri, kendi gülüşü ile ilgili rahatsız olduğu noktalar, genel ağız ve diş sağlığına ilişkin sorunlar somutlaştırılır.

Ardından diş hekimi tarafından hazırlanan simülasyon çalışması ile tedavi sonrası Gülüş Tasarımınızın nasıl olacağı, yapılacak restorasyonların simülasyonları görüntülenir. Bu simülasyonlar aynı zamanda hazırlanacak protatipin laboratuvar aşamasına referans niteliği taşır.

Planlama aşamasının son adımı, laboratuvar teknisyeni tarafından hazırlanan protatip kişiye uygulanır ve gülüş tasarımı nihai görüntüsünün nasıl olacağının ön görüntülemesi yapılır, varsa gerekli düzeltme ve değişiklikler sonrası tedavi süreci başlar.

          1.Gülüş Tasarımı- Pembe Estetik:

Gülüş Tasarımının pembe estetik aşamasında; diş etlerinin rengi, şekli gibi sorunların çözülmesi amaçlanır. Sağlığını kaybetmiş diş etlerinin ideal renk ve şekile kavuşturulması için tedavi süreci planlanır. Bazı ağız yapılarında gülüş sırasında diş etlerinin fazlaca görülmesi sorunu yaşanır ya da diş eti seviyelerinin birbirinden farklı olması durumu gözlemlenir.

 

Bu durumda  “gingivektomi”(diş etinin bir kısmının cerrahi işlem ile alınması) ya da “gingivoplasti” (diş etlerinin cerrahi müdahele ile yeniden şekillendirilmesi) işlemleriyle diş eti seviyesi ideal konumuna çekilerek pembe estetik sağlanır.

Pembe estetik aşaması gingivektomi ve gingivoplasti ameliyatları lokal anestezi altında, işlemin yapılacağı diş sayısına göre 15 dakika ile 1 saat aralığında tamamlanır.

Her iki cerrahi işlem sonunda ortalama 10 gün süresince diş etleri üzerinde kalacak özel bir bandaj ile kapatılır. 10 gün sonra bandaj çıkarılır.

Diş etleri ortalama 3-4 hafta sonunda normal görüntüsüne kavuşurken diş eti dokusunun iyileşmesi için 2-3 ay geçmesi beklenir.

          2. Gülüş Tasarımı – Beyaz Estetik

Gülüş Tasarımının beyaz estetik kısmı, diş sağlığı ve diş formlarını kapsar. Diş ve diş köklerinin durum tespiti için panoramik röntgen çekilir. Varsa dolgu, kanal tedavisi gibi tedavi süreçleri planlanır, eksik diş yerine implant tedavisi uygulanacak ise beyaz estetik öncesi tamamlanır.

Genel hatlarıyla Beyaz Estetik ile aşağıdaki sorunların giderilmesi planlanır.

 • Dişlerin Kısalması ya da Uzatılması
 • Diş formundaki şekil bozukluğu ve çıkıntılarını düzleştirme
 • Dişi tasarlanan şeklin konumuna göre kalınlaştırma ve inceltme
 • Diş yüzey tabakasını düzleştirme
 • Diş eti boşluklarını ve bozukluklarını düzeltme
 • Diş köşelerinin kareleştirme, yuvarlatma, sivriltme, törpüleme gibi işlemlerle tasarımının yapılması
 • Beyazlatma, parlatma, zirkonyum kaplama, lamina gibi yöntemlerle diş renginizi ideal beyazlığa kavuşturma.

Gülüş Tasarımı Tedavisi Ne Zaman Tamamlanır?

Gülüş Tasarımı tedavisi çok süreçli bir tedavi yöntemidir. Kişiye özel planlandığı için süre de kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş eti sorunlarının eşlik ettiği Gülüş Tasarımı tedavi süreci ortalama 4-6 ay süresinde tamamlanırken; implant ya da ortodontik uygulamaların söz konusu olduğu Gülüş Tasarımı süreçleri ortalama 1 yılı kapsayabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Benim İçin Doğru Tedavi mi?

Gülüş Tasarımı, kişinin gülüşünü etkileyen, öz güven sorunu ortaya çıkaran her türlü estetik kaygıyı gidermek amaçlı ergenlik itibariyle her yaştan kişiye uygulanabilir bir tedavidir.

Gülüş Tasarımı tedavisi için herhangi bir yaş üst sınırı olmamakla birlikte alt sınır olarak süt dişlerinin kaybedilip ana dişlerin tamamen çıkmış olması Gülüş Tasarımı uygulanabilmesi için yeterli kabul edilir. Erken yaş dönemi gülüş tasarımı tedavisinde genellikle ortodonti tedavisinin eşlik ettiği tedavi süreçleri planlanır.

Gülüş Tasarımı Diş Hekimi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gülüş Tasarımı estetik diş hekimliği kapsamında değerlendirilmesi gereken çoklu uzmanlık alanlarının bir arada alınabilmesine olanak sağlayan klinik ya da hastane bağlantılı hekimler tarafından planlanmalıdır.

Gülüş Tasarımında esas olan öncelikli olarak kişinin ağız sağlığına yönelik tüm işlemlerin tamamlanması ve ardından estetik kaygıların giderilmesi olmalıdır.

Bu hedeften hareketle estetik diş hekimliği alanında deneyimli aynı zamanda da diş hekimliği ile ilgili tüm tedavi süreçlerine hakim bir hekim seçilmesi önemlidir.

Ortodonti, implant gibi ağız sağlığına yönelik tedavi planlamalarında diş hekimliği içinde branşlaşmış konusunun uzmanı hekimlerle yol almak gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz gülüş tasarımı diş hekiminin her bir dal ile ilgili uzman kadroya sahip olması ya da dış destekleri planlayacak iletişim ağına sahip olması gözetilmelidir.

Gülüş Tasarımı diş hekimi seçiminde bir diğer önemli kriter, hekimin sizin estetik kaygılarınızı iyi anlayan, doğru iletişim kurabildiğiniz, sizin önceliklerinizi dikkate alan bir diş hekimi ile tedavinizi planlamanızdır.

Gülüş Tasarımı tedavi süreci uzun ve işlemler açısından da zamana yayılması gereken, çoğu zaman 1 yılı aşkın sürede tamamlanan bir uygulamalar bütünüdür.

Süreçli bu tedavi yönteminde iletişimi kolay sağlayabildiğiniz bir gülüş tasarımı diş hekimi ile ilerlemek tedavinin zamana bağlı yarattığı sıkıntıları bertaraf etmenizi kolaylaştıracaktır.

Gülüş Tasarımında hedef her bir tedavinin kişiye özel planlanması ve sonuçlarının da kişiye özel olmasıdır. Yani hiç bir zaman ortaya çıkan sonuç diş hekiminin imzası niteliğinde olmamalıdır.

Seçiminizi yaparken Gülüş Tasarımı diş hekiminin daha önceden yaptığı estetik uygulamaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek (bunu diş hekiminizden talep edebilirsiniz) ve ortaya çıkan sonuçların kişiye özel mi yoksa birbiri ile benzer mi olduğunu analiz etmek sizi, sizin için doğru gülüş estetiği diş hekimi ile buluşturacak en değerli veri olacaktır.

Источник: https://yeniben.com/tr/gulus-tasarimi

Gülüş Estetiği (Gülüş Tasarımı)

Gülüş Tasarımı Nedir?

Dişlerdeki renk ve şekil  bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözümlenebilmektedir. Gülüş Tasarımı işte burada çok önemli bir işlevi üstlenmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı (Bakınız, Gülüşünüz Doğal Olsun) da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı; kişinin yaşına, cinsiyetine, yüz şekline, karakterine veya mesleğine göre planlanıyor. Sağlık ve doğallık korunarak gülümseme yeniden yapılandırılabiliyor. (Bakınız, Mesleğe Göre Gülüş Tasarımı)

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken diğer faktörler:

 • Yüz Hatlarınız
 • Cinsiyetiniz
 • Yaşınız
 • Gülüş simetrisi
 • Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
 • Dudaklarınız
 • Diş etleriniz

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Aşağıda belli başlı yüz şekilleri ve bunlara uygun diş formları görülmektedir:

Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:

 • Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
 • Gülme hattı yukarı doğru kavislidir,
 • Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
 • Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde :

 • Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
 • Dişlerin hatları daha belirgindir,
 • Gülme hattı daha düzdür.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir:

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır.

Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır.

Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entellektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısını daha çok vurgular.

Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır.

Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entellektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entellektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Yatay Hizalama

İdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.

Simetri

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için simetri çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde simetrinin sağlanması gülüşe fazladan bir çekicilik katar.

Gülüş Hattı

Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

Dişeti Hattı

Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.

 Gülüş Genişliği

Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.

Embraşurlar

Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.

Altın Oranlar

Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16'sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki phi (φ=1.618…) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır.

Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618… =phi sayısı),  köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca ve ya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir.

1/phi = phi-1) Phi sayısı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayınız.

Diş Oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

Dişlerdeki Gölgeler

Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir. Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek 1-Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır. 2-Orta Bölge: Daha az sarımsıdır. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Источник: https://www.hekimim.com/estetik-dis/gulus-estetigi-gulus-tasarimi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.