Gülüş Tasarımında Yenilikler

Gülüş Tasarımında Son Yenilikler

Gülüş Tasarımında Yenilikler

Gülmek, bir yerde sağlıklı bir insanın komik veya eğlendirici durumlara karşı gösterdiği doğal bir tepki olarak açıklanabilir, ancak aynı zamanda duygularımızı bastırmak için kullandığımız bir eylem olduğu da bir gerçektir.

Atalarımız heceli ve daha sonra ise sözcüklerle konuşmayı öğrenmeden önce yüz binlerce yıl gülerek iletişim kurdular. Yapılan araştırmalar, yüz oranları dengeli olmadığında dikkatin orantısızlığın olduğu alana yoğunlaştığını göstermektedir.

Aristoteles’e göre güzellik bir ahenk, orantı ve düzendir.

Gülüşünüzdeki mükemmelliği yüzünüz ve çevre dokulardaki ahenk ve doğallık belirler. Ancak insanların pek azında bu uyum mevcuttur.

Gülüş esnasında ağız içerisinde görülen karanlık alanlar, düzgün sıralı olmayan dişler ve dişetinin gereğinden fazla göründüğü gülümsemeler ile yüzdeki orantısız yapılar nedeniyle oluşur.

Peki, bu bir kader mi? Yoksa gülümsemeniz çok hoş değilse bunun bir çözümü olabilir mi? Gülüş yeniden tasarlanabilir mi? Evet! Sağlığınız ve doğallığınız korunarak, fonasyon ve fonksiyon muhafaza edilerek, sizin özel istekleriniz de dikkate alınarak gülümsemeniz yeniden yapılandırılabilir.

Sağlıklı ve Estetik Bir Gülüş Nasıl Olmalıdır?

Gülüş esnasında dudak kenarları simetrik olmalı ve kaşlar arasından geçen düzleme paralel olacak şekilde geriye çekilmelidir.

Üst dudak, dişlerin dişeti ile birleştiği noktaya kadar sıyrılmalı, alt dudak ise alt dişlerin sadece uç kısımları görünecek şekilde açılmalıdır. Ayrıca ağız açık, dil ise üzerinde bir şeker varmış gibi pozisyon almalıdır. İdeal gülüş şekli böyledir.

Bu tasarım kişiye özgü olup, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar, Dudaklar, Çene kemikleri, Diş ve Dişetleri, Psikolojik durum ve diğer faktörler.

Peki Gülüş Tasarımında ki Son Yenilikler Nelerdir?

Mock-up Uygulaması:

Hastaya planlanan tasarımın, klinikte hastaya bir takım materyaller kullanılarak kişinin kendi ağzında bu tasarıma yakın bir örneği görmesidir. Hastanın beklentisini hekim bir takım materyaller kullanarak ağzına uygular ve gösterir.

Böylece hasta hayalindeki tasarım ve beklentisinin olabilirliğini görebilecektir. Hatta bu örnek uygulama hastanın ağzında 1 -2 gün kalabilir ve görüşüne önem verdiği kişilerin fikrini alabilir.

Bu durum hastanın hekimine olan güveninin de artmasını sağlamaktadır.

Waks-up Uygulaması:

Hastadan alınan ölçü üzerinde hekim ve diş teknisyeni mumdan bir taslak hazırlarlar. Hazırlanan bu taslak hastaya gösterilir.

Hatta bir takım özel materyallerin uygulanmasıyla bu tasarım hasta ağzına aktarılır ve beğenilen tasarıma göre dişler kesilir. Teknisyen de bu tasarımı model alarak laminate veneer’leri hazırlar.

Bu uygulamalar sayesinde hem hasta açısından hem de hekim açısından sonuca ulaşmak daha kolay olmaktadır.

Fotoğraf Çekimi ve Digital Tasarım:

Hastadan alınan fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve özel bir program sayesinde dişler üzerinde uygulanması istenilen değişiklikler yapılır.

Dişlerin boyutunu uzatmak, genişletmek, şeklini ve rengini değiştirmek mümkündür. Hazırlanan taslak hastaya aynı seansta veya bir sonraki seansta gösterilir.

Hatta eğer istenilirse hastaya hazırlanan ağız içi görüntüleri mail ile de gönderile bilinir.

Ayrıca hastanın beğendiği ve sahip olmak istediği dişler ve gülüşe ait bir fotoğraf varsa, bu da hasta için tasarlanan fotoğrafa eklenebilir. Fotoğraf tasarımının sağladığı bir diğer avantaj da fotoğraf üzerinde dudaklar ile oynanabiliyor olmasıdır.

Dudaklar, dişlerin görünebilmesi için gerekiyorsa daha yukarı doğru taşınabilir veya dişlerin daha az görünür olması isteniyorsa dudak kalınlığı arttırılabilir. Beğenilen dudak tasarımı da istenilen plastik cerrah tarafından gerçekleştirile bilinir.

GÜLÜŞ TASARIMINDA BAŞARI FAKTÖRLERİ

Dış Görünüş Analizi:

Hekim, hastasını kliniğe ilk girişinde itibaren inceler ve öncelikle hastanın dış görünüşü hakkında fikir sahibi olur. Hastanın burnu, ağzı, kulakları, konuşurken dişlerinin gözüküp gözükmemesi, dudak yapısı, yanaklarının dolgunluğu, çene ucunun uzunluğu, alın yüksekliği ve yüzdeki simetrisi incelenir ve yorumlanır.

Hastanın Beklentisi:

Hastanın diş hekimine başvuru nedeni ve diş hekiminden ne beklediği öğrenilir. Hastanın bunları iyi bir şeklide anlatabilmesi büyük önem taşır. Hekim de hastasını öncelikle çok iyi dinlemeli ve hastasının beklentisini çok iyi anlamalıdır. Hasta çeşitli örnekler ile beklentisini dile getirebilir.

Örneğin, bir artistin fotoğrafını getirmiş ve gösterdiği dişlere ve gülüşe sahip olmak istediğini söyleyebilir. Hekim, hastasının beklentilerini daha da netleştirebilmek için hastasına daha önce yapmış olduğu vakalardan örnekler göstermelidir.

Amaç hastanın beklentisini ve istediğini çok iyi anlayabilmektir.

Источник: https://www.dentway.com.tr/test/?p=68

Gülüş Tasarımı – Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımında Yenilikler

Son zamanlarda oldukça çok rağbet gören Gülüş Tasarımı, Diğer adı Gülümseme Estetiği olan operasyon hakkında merak edilen bilgiler ve detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği değerlendirilir.

Hasta ile karşılıklı istişareler sonucu fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir.

Daha sonra dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planlanılır.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.

Gülüş Tasarımı nedir?İnsanlar yaşlandıkça dudaklar incelir, kırışıklıklar oluşur ve yüzleri yaşını göstermeye başlar. Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenler diş hekimiyle aynı düşüncede olmak zorundadırlar. Aksi takdirde telafisi olmayan birçok problemle karşılaşabilirler.

Gülüş estetiği yaptırmayı düşündüğünüzde diş hekiminizin sizin isteklerinizi, Diş hekiminiz dijital fotoğraflarınızı almalı, dijital görüntüleme yapmalı ve geçici restorasyon için kullanılabilir, estetik mum şablon hazırlamalıdır.

Beğendiğiniz gülüşlerin fotoğrafını yanınızda getirmek konusunda rahat olun. Ne kadar çok bilgi verirseniz bu bilgiler Size rehber olacaktır.

Gülüş estetiğinin amacı diş yapısını ve gülümsemede ki diş eti görünümünü istenilen bir şekilde düzenlemektir. Özel bilgisayar programlarıyla kişinin isteğine göre tasarım planı yapılarak, hastanın onay vermesiyle süreç başlar.

Hasta ile karşılıklı istişareler yapılarak, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar çekilir, yapılması gerekenler hakkında hastaya bilgiler verilir. Diş çürükleri, düzeltmeler endodontik ve ortodontik tedavi planları yapılır.

 Maaliyet ve fiyatlama hakkında hasta ile görüşülerek karar verilir.

Güzel ve Çekici Gülümseme için, Diş konumuna ve görünümüne göre; Dişi Kısalma,Dişi Uzatma, Diş şekil çıkıntılarını düzleştirme, Dişi tasarlanan şeklin konumuna göre kalınlaştırma ve inceltme, Diş yüzey tabakasını düzleştirme, Diş eti boşluklarını ve bozukluklarını düzeltme, Köşe tasarımı (kareleştirme, yuvarlatma, sivriltme, törpüleme ) tedavi süreçleri vardır.

Gülümsemenizi ve diş yapınızı beğenmiyorsanız hayal ettiğiniz gülüşe göre renk beyazlatma ve parlatma işlemleri ile 24 tona kadar beyazlatma yapıldığı bilinmektedir.

Ne tür Gülüş tasarımları vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir.

Çekici Gülüş

Ön dişler yan dişlere göre daha uzun bir şekildedir.  ön dişler ilk kesen dişler olduğundan zamanla yıpranır ve kısalırlar. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir.  Çekici, estetik, ve hoş bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde yapılmasıyla; genç, dinamik ve çekici bir gülümsemeye sahip olursunuz.

Entellektüel Gülüş

Entellektüel Gülüş de Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışşdır. Yüz de olgun ve bilgili bir ifade vardır. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok belirginleştirir. Genç yaşlarda dişlerin uzunlukları farklıdır. Yaş ilerledikçe dişler eşit boylarda olur. Gülüş estetiği ile olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımına sahip olabilirsiniz.

Sportif Gülümseme

Orta kesici dişler yan kesicilerden biraz daha uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze farklı,içten ve samimi bir ifade kazandırır. Bu gülümseme diğer gülümseme tasarımları kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da genç değildir.

Gülüş Estetiği Nasıl yapılır? 
Dişler Size yakışacak şekilde tasarlanır ve gülümsemenize estetik katacak şekilde işlem yapılır. Dudakların görüntüsü ve dolgunluğu diş yapısı ile ilgilidir. Yapılan işlemler sonucu dudaklarınız simaya uygun olarak şekillenir.

Diş kenarları kişiye uyumlu hale getirilir, Diş kenarları sivri, kare veya oval olabilmektedir.Diş yamuklukları, sivrilikleri ve çıkıklık varsa düzenleme operasyonları yapılır. Hastaya göre dişi şekillendirilir.

Diş yapısında olan ve gülüşü  bozan kalınlık veya incelik törpüleyerek veya dolguyla eşitlenir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Hastanın isteklerine göre seanslara ve tedavi şekline göre ücretler değişmektedir. Fiyat konusu hakkında bilgi almak için Diş Polikliniklerini arayabilirsiniz.

Источник: https://www.efendim.net/gulus-tasarimi-gulus-estetigi/

Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımında Yenilikler

“Gülüşü, bir insanın kalbine açılan penceresidir!”

Mutluluk, tatmin olma, memnuniyet, rahatlama gibi pozitif duyguların evrensel bir dışa vurumu olan gülümseme, kişilerin iş ve sosyal yaşantılarında gerçekleştirdikleri etkileşimlerde de önemli bir pay sahibidir. Öyle ki estetik bir gülümseme ön yargıları kırabilir, kişilere her alanda pek çok kapının açılmasına yardımcı olabilir.

Güzel gülümsemeye verilen önem yeni değildir aslında… En eski medeniyetlerde bile bu anlamda bir güzellik arayışı vardı; örneğin milattan önceki yüzyıllarda hem Fenikeliler hem de Etrüskler doğal dişin şekil, biçim ve tonunun bir benzerini yakalamak için hayvan dişlerini oyuyorlardı. Diş hekimliğinin çeşitli dallarının farklı bir branş olarak tanınması ise 18’inci yüzyılı buldu. Fransız Pierre Fauchard (1678–1761) iş arkadaşlarıyla birlikte diş hekimliğini modernize etti ve bu alandaki estetik uygulamaların savunuculuğunu yaptı.

Ben de bu yazımda, sizlere estetik diş hekimliğinin önemli bir parçası olan, “Gülüş Tasarımı” olarak bilinen sanatı oluşturan temel ilkeler hakkında bilgi vereceğim. Eğer estetik diş hekimliği uygulamaları merak ettiğiniz bir konuysa, bu yazıyı okumadan önce konu hakkında daha genel bilgi verdiğim şu sayfaya da göz atabilirsiniz…

Gülüş Tasarımı Nedir?

Son on sene içerisinde “gülüş tasarımı” terimi giderek popülerleşen, diş estetiğinde sık kullanılan bir terim haline geldi. Peki, ama gülüş tasarımı esasen ne demektir?

Günlük konuşma dilinde “gülüş tasarımı” estetik amaçlı yapılan diş tedavisiyle eş anlamlı olmaya başlamıştır. Ancak, aslında gülüş tasarımı tedavi başlamadan önceki süreçtir:

Gülüş tasarımı; yüz, gülümseme, diş ve diş etlerinin birbirleri ile uyumu, işlevsellik ve uygulanabilirlik gibi faktörler göz önünde bulundurularak, ağızdaki mevcut uyumsuzluğu gidermek ve estetik bir görünüm yakalamak adına, hastanın bireysel ihtiyaçlarına uygun bir estetik diş tedavisi planlanması ve bunun önceden görselleştirilmesidir.

Gülüş Tasarımının Hedefleri

Diş estetiğinin temel amacı diş, dokular, kaslar, kemik yapısı ve eklemlerin hepsinin birbiri ile uyumlu çalıştığı düzgün ve stabil bir kas sistemi geliştirmektir (Peter Dawson).

Estetik vakalar için tedavi planlarken gülüş tasarımı, hastanın genel tedavisinden ayrı tutulmamalıdır.

Başarılı, sağlıklı ve fonksiyonel sonuçlar almak için kaslar, kemikler, eklemler, diş eti dokuları ve oklüzyon gibi ağzın içindeki tüm yapıların arasındaki ilişkinin doğru bir biçimde anlaşılması gerekmektedir.

Diş ve diş eti gibi diş hekimliğinin konusuna giren unsurlar insanın gülümsemesinde önemli rol oynar. Bugünkü toplumda bir kişinin dişle ilgili sahip olduğu unsurların sağlıklı olmaması veya düzgün gözükmemesi durumunda kişiler gülümserken kendine güvenleri çok daha azdır.

Son senelerde diş estetiği giderek artan bir taleple karşılandığı için, gülüş tasarımı pek çok klinik tedavi planı için sıkça kullanılan bir terim haline gelmiştir. Kısacası gülüş tasarımı; diş estetiği uygulamaları aracılığıyla dişle ilgi unsurlarda değişiklik yaparak daha iyi bir gülüş tasarlamak anlamına gelmektedir.

Gülüş tasarımı sağlık ve fonksiyonun yanında gülüşün estetik görünümünü iyileştirmek için sanatla bilimi bir araya getiren kapsamlı bir diş tedavisidir.

Estetik Gülüşün Bileşenleri

Estetik bir gülüş elde etmek için yüz yapısı ve diş yapısının birbirlerini mükemmel bir biçimde bütünlemeleri gerekmektedir. Yüz yapısı yüzdeki hem sert hem de yumuşak dokuları kapsamaktadır.

Diş yapısı ise özellikle dişler ve dişlerin diş eti dokusuyla ilişkisiyle ilgilidir. Gülüş tasarımında mutlaka hem yüz hem de diş yapısı değerlendirilip analiz edilmelidir.

Doğru gülüş tasarımı yüz analiziyle başlar; gözbebekleri ve üst dişinizin (gülme çizgisinin) bağlantı köşelerinden geçen yatay çizgi paralel bir uyum içerisindeyse, gülme çizgileri de alt dudağın üst kıvrımıyla uyum içerisinde olmalıdır.

Daha sonra, dişlerinizin renk, boyut ve dizilimi incelenerek doğru yerde ve yüzünüzle orantılı olup olmadıkları incelenir. Bu bağlamda gülüş estetiğini, yüz estetiğinin sadece bir parçası olarak düşünmek gerekir.

Doğal olarak yüzün farklı bölümlerinin birbirleri ile harmonisi olarak da düşünebiliriz.

Burada en önemli unsurun ağzın ve çene yapısının yüze göre konumlanması ve yaptığı uyum olduğunu unutmamanız gerekir.

Bazen diş ve diş etlerindeki sorunların giderilmesi ve güzel dişlerin yapılması bile güzel bir gülüş oluşmasında yeterli olmayabilir, mesela çok yukarı kalkan bir dudak hattı var ve tüm üst çene kemiği aşırı gözüküyorsa bu durumda yapılacak en güzel diş estetiği (porselen lamine restorasyonlar) ve diş eti estetiği bile yeterli gelmeyecektir. O hastanın mutlaka bir dudak operasyonu geçirerek dişlerle harmoniyi sağlayan dudak hattını geri kazanıp gülüşünü düzeltmesi gerekir.

Bilgisayar Destekli Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı toplamda bir konseptin adıdır aslında, yani bir tedavi şekli değildir tek başına. Birden fazla diş hekimliği disiplinini bir araya getirerek estetik ve fonksiyonel olarak hastalarımıza çözüm bulduğumuz bir yöntemdir.

Dijital gülüş tasarımı ise aslında bir mimarın başlayacağı projeyi ilk başta çizip projelendirmesi gibi tedavi protokolünün oluşturulması temeline dayanır. Dijital gülüş tasarımı bir tedavinin dijital vb gerçekleştirileceği anlamına gelmez; bu bir planlamadır.

Arkasından ise bu gerçeğe dayanarak 3 boyutlu yazıcılar ve dijital ağız taramalarıyla birleştirilen bilgileri bir diş estetiği tedavisi olarak da uygulayabiliriz. Ben özellikle hemen hemen her hastamda, eğer işin içine diş estetiği girecekse 2 boyutlu bir planlama yaparak hazırlık yapmayı uygun buluyorum.

Çünkü geri dönüşü olmayan ve sübjektif yani “beğeni” gibi kişisel bir kriterin devreye girdiği bir işte planlamanın çok önemli olduğunu biliyorum.

Diş estetiği yaptırmak isteyen kişiye farklı olasılıkları ve tasarlanan gülüşü önceden göstermek için pek çok farklı araç bulunmaktadır ancak yine de şüphesiz bilgisayar destekli dijital gülüş tasarımı en etkin olandır.

Bilgisayar destekli dijital gülüş tasarımı diş hekimi tarafından özel bir grafik tasarım programı veya özel gülüş tasarım programı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Gülüş tipine, dişlerin yüzde yaratacağı etkiye göre düzenlenebilir/ değiştirilebilir detaylara beraber karar verilebilir.

Bazı durumlarda gerçekten uyumlu bir gülümsemenin yaratılması için hastanın talimatları, zei ve tarzı da dikkate alınmalıdır. Hatta daha da ilerisi bazen hastalarımıza kişilik özelliklerini de göz önünde bulundurduğumuz testler uygulayarak Dr.

Galip Gürel ‘in de içinde bulunduğu ekibin geliştirdiği Visagismile* uygulamasının yardımı ile, o yüze daha uygun bir gülüşün bulunması konusunda bir yazılım desteği alabilmekteyiz. Bu şekilde Visagismile ile doğal dişler ve natürel bir gülüş oluşturmada ilk adımı atmaktayız.

Gülüş Tasarımını Destekleyen Diş Estetiği Uygulamaları

En yaygın diş estetiği uygulamalarından bazıları dişinizin renginin görünüşünü iyileştiren diş beyazlatma, kompozit dolgu (bonding) ve porselen venerler (yaprak porselenler, porselen laminalar) veya porselen kuronlar ve dişe uyum sağlamak için yapılan diş eti şekillendirme tedavileridir.

Yetişkinlerde, ortodonti gibi sadece gülüşü düzeltmek için değil aynı zamanda diğer kozmetik uygulamalar için daha sağlıklı bir zemin de hazırlamak adına veya sadece dişlerin temizlenmesini ve bakımını kolaylaştırmak için yapılan uygulamalarla dişlerin düzeltilmesi de estetik gülüş tasarımının bir parçasıdır.

Lazerli uygulamalar estetik diş hekimliğinin birer tamamlayıcısıdır.

Lazerle gerçekleştirilen gülüş tasarımı sadece diş beyazlatma ve diş eti şekillendirme gibi uygulamaları daha hızlı ve daha az acılı hale getirmekle kalmaz aynı zamanda lazer ışınlarının oldukça hedefe odaklı olması sebebiyle işlem yapılan alanın etrafındaki dokunun zedelenmesini de engeller. Uygulamalar cerrahi işlem gerektirmez.

Gülüş tasarımı ve uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?/Dijital Gülüş Tasarımının Aşamaları

Gülüş Estetiğinde Dikkate Alınması Gerekenler

Gülüş Estetiği Özen ve Bakımı

*Plastik sanatçısı Philip Hallawell tarafından ortaya atılan visagism kavramı, genel olarak kişinin karakteri ile uyumlu, onu yansıtan kişisel bir görünüm ortaya çıkarmak ile ilgilidir.

Visagism, diş hekimlerine yalnızca hastalara estetik bir görünüm kazandırmanın ötesine geçerek; ortaya çıkan imajın onların kişiliklerini ve duygularını da yansıtan karakteristik bir görüntü vermelerine yardımcı olmaktadır. EDAD’ın(Estetik Diş Hekimleri ve Akademisyenler Derneği) kurucusu ve başkanı olan Dr.

Galip Gürel’in de geliştirici ekip içinde yer aldığı Visagismile uygulaması, estetik diş hekimleri tarafından kişiselleştirilmiş gülüş tasarımı çalışmalarında sık kullanılmaktadır. 

Источник: https://www.onurozturk.com/gulus-tasarimi/

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımında Yenilikler

gülüş tasarımı

Gülüş Tasarımı, Estetik Diş Hekimliği alanının günümüzde en popüler dalı olarak ortodonti ve sanatsal bakış açısının birlikte kullanılıp her kişiye özel ve ideal gülüşü kazandırmak için yapılan çalışmalardır. Gülüş tasarımı ya da gülüş estetiği ile kişinin yüz hatlarına, cinsiyetine, dudak şekline ve beklentilerine uygun gülüş formunun ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Gülüş tasarımı ile amaç; sadece diş estetiğinin oluşturulması değil, aynı zamanda kişinin diş dokusu ve sağlığının da ideal seviyeye getirilmesidir.

Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır.

Zirkon kaplamalar, bonding, diş beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle diş yapıları estetik görünüme kavuşturulur.

Gülüş Tasarımı Neden Yapılır?

Özellikle son yıllarda artan estetik kaygıları nedeniyle ortodontistler kişiye özel tedavi yöntemlerine başvurur olmuştur.

Özellikle sanatçılar, tiyatrocular, oyuncular, yöneticiler, konuşmacılar, öğretmenler, satış ve pazarlama uzmanları, halkla ilişkiler ve IK çalışanları gülüş tasarımı gibi estetik uygulamaları tercih etmeye başlamıştır.

İlk intibayı etkili şekilde bırakmak,  doğal ve sağlıklı dişlere kavuşmak, özgüven kazanmak, diş bozukluklarından kurtulmak, diş eti hastalıklarından muzdarip olmamak, içinden geldiği gibi gülmek isteyen herkesin gülüş tasarımı yaptırması avantajlı olacaktır.

Ortodonti uzmanları, bilgisayar destekli programlarla her yaşa, cinsiyete ve ağız yapısına uygun diş tasarımları yapabilmektedir. Kişinin görüntüsünden tatmin sağlaması gülüş tasarımının yapılmasının en büyük amacıdır.

Gülüş Tasarlamada Kriterler

Gülüş tasarımı, her kişiye özel olarak tasarlandığı için estetik diş hekimi uzmanlarının dikkat etmeleri gereken hususlar vardır.

Yüzün şeklinden cinsiyete, yaştan mesleki konuma, gözlerin ve burnun şekline kadar dikkat edilecek ve altın oranı sağlayacak gülüş tasarımı kriterleri bulunmaktadır.

İlk olarak kişinin ağız ve diş sağlığının oluşturulması, ardından tedavi için uygun olup olunmadığına karar verilmesi gerekmektedir. Gülüş estetiği yaparken uzman hekimler:

 • Gingival sağlık
 • Ağız kapanışı
 • Diş aksı
 • Zenith noktaları – Gingival seviyelerde denge
 • İnterdental kontağın seviyesi
 • Diş boyutları
 • Diş formu
 • Diş karakterizasyonu
 • Yüzey yapısı
 • Diş rengi
 • İnsizal kenar konfigürasyonu
 • Alt dudak çizgisi
 • Gülüşte simetri hususlarını göz önünde bulundurmaktadır.

Gülüş Tasarımı Çeşitleri

Estetik diş hekimliğinde yeni trend olan gülüş tasarımı, kişiye özel olarak planlansa da talep gören ve beğenilen gülüş çeşitleri de vardır. Hekimler tarafından hastalarına önerilen ve sık sık uygulanan gülüş estetiği çeşitleri:

 • Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile): Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği gülüş çeşitleri arasındaki sexy smile, ön dişlerin diğerlerine göre daha uzun tasarlanması ile oluşturulur.
 • Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile): Dikkati yüzün alt kısmına çeken gülüş tasarımında kişiye daha olgun, bilgili ve entelektüel görünüm kazandırılır.
 • Sportif Gülümseme (Sporty Smile): Gülüş estetiği çeşitleri içinde en çok tercih edilenlerden olan sportif gülümseme, orta kesici dişlerin yan kesici dişlerden uzun olmasıyla tasarlanır.

Gülüş tasarımı çeşitleri, kişinin talepleri göz önünde bulundurularak yüz yapısına en uygun şekilde oluşturulur. Gülüşün doğal olması en önemli kriterdir. Gülüş tasarımı süreçleri izlendiğinde kişiye özel tasarım yapılacaktır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Gülüş tasarımı, kişinin gülüşünü; farklı estetik diş hekimliği tekniklerini kullanarak istenen hale getirmektir.

Gülüş tasarımı yapılırken teknolojinin nimetlerini kullanmanın dışında, hekimin estetik bakış açısına sahip olması gerekir. Gülüş tasarımı yapılırken özel fotoğraf cihazları ile kişinin ağız içi ve dışı görüntüleri elde edilir ve diş ölçüleri alınır.

Gülüş estetiği yapılırken fotoğraf üzerinde dişlerin hangi seviyede olması gerektiği değerlendirilir. Dişler ve kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Ardından netleşen tedavi planı uygulamaya alınır.

Pembe estetik yapılacaksa diş etlerinin seviyeleri ve simetriği göz önünde bulundurulur. Beyaz estetikte ise porselen laminalar kullanılarak gülüş tasarımı gerçekleştirilir.

Hastanın estetik beklentilerine göre hazırlanan tasarım ağız içine uygulanır ve onay alındıktan sonra 7-10 gün içerisinde estetik porselenler kalıcı olarak yapıştırılır. Gülüş tasarımı hayata geçirilirken:

 • İmplant
 • Porselen İnley-Onley Dolgu
 • Full Porselen Kron
 • Zirkon Destekli Porselen Kron
 • Laminate Restorasyon (Porselen ve Kompozit)
 • Adeziv Sistem
 • Diş Beyazlatma (Bleaching)
 • Kron Boyu Uzatma
 • Dişeti Cerrahisi gibi diş hekimliği uygulamalarından yararlanılır.

Gülüş Tasarımı Tedavisinin Avantajları

  Gülüş tasarımı ile sağlıklı ve doğal dişlere kavuşmak artık çok kolay. Geliştirilen estetik diş hekimliği teknolojisi sayesinde dişlerinize istediğiniz gibi şekil verme şansına sahipsiniz. Gülüş tasarımı avantajları:
  • Dilediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz.

  • Daha rahat ve özgüvenli şekilde gülümseyebilirsiniz.
  • Dişetleriniz normal görüntüsüne kavuşur.
  • Dişlerinizin rengi dengelenir, çatlak ve kırıkları giderilir.
  • Dişlerinizin kapanışı düzelir ve çene problemleriniz ortadan kalkar.

  • Fiziksel görünümünüz iyileşir.
  • Dişlerinizin kırılması ve çürümesi engellenir.
  • Sağlıklı ağız hijyenine kavuşmuş olursunuz.

Gülüş tasarımı sayesinde çehreniz değişir ve kendinizi daha güzel hissedersiniz.

Son yılların ideal estetik diş uygulamalarından her yaşta yararlanabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımı kişiye özel uygulanan bir işlem olduğu için net bir gülüş tasarımı fiyatları açısından net rakam vermek zor olacaktır.

Tasarımın oluşturulmasından sonra yapılacak porselen kaplamalar, dolgu ve diş uzatmaları, diş törpüleme ya da diğer estetik diş uygulamaları nedeniyle farklı tedavi ücretleri ile karşılaşılacaktır.

Gülüş tasarımı fiyatları hakkında ney bilgiyi doktorunuz ilk muayenede verecektir. Gülüş estetiği fiyatları pahalı bir uygulama olacağı için her bütçeye hitap etmeyebilir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Süresi

Kişinin diş yapısına ve ağız sağlığına göre gülüş tasarımı uygulama süresi değişecektir. Gülüş estetiği yapılabilmesi için öncelikle diş plaklarından arınmış, dolguları yenilenmiş, çapraşıklığı düzeltilmiş dişlere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla hekimler ilk olarak olması gereken diş dizilimini ve ağız sağlığını oluştururlar.

Ardından kişinin kendini ve görünümünü beğeneceği gülüş tasarımı uygulanır. Tedavi 1 seansta da tamamlanabilir, birkaç haftada da. Doktorun hastayla birlikte karar vereceği tedavi planı, gülüş tasarımı süresini belirleyecektir.

Son yılların diş estetiği trendi gülüş tasarımı sayesinde doğal gülüşlere ve sağlıklı dişlere kavuşmak çok kolay…

“Gülüş Tasarımı ile ilgili diş hekiminden daha detaylı bilgi almak için tıklayın“

Источник: https://www.disteli.com.tr/gulus-tasarimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.