Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Güneş Alerjisi İle Nasıl Başa Çıkılır?

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Güneş alerjisi, cildin dokusunun doğrudan gelen güneş ışınlarına karşı göstermiş olduğu bir reaksiyondur. Güneş alerjisi ya da diğer adıyla solar dermatit belirtileri; kaşıntılı, kızarıklık ya da isilik şeklinde olabilir.

Fakat şiddetli bir şekilde ortaya çıkan güneş alerjisinin, cilt üzerinde gösterdiği belirtiler çok daha ciddi olmaktadır. Bunlar; kurdeşen, içleri sulu kabarcıklar, şişlik şeklindedir.

Güneş alerjisinin çok fazla çeşidi bulunmakta olup, bunlar, polimorf ışık reaksiyonu, irinli ve kaşıntılı belirtiler gösteren aktinik prurigo, uzun süreli belirtilerini sürdüren kronik irinli dermatit ile güneş kaynaklı olarak ortaya çıkan güneş ürtikerdir.

İlgili Haber

Ultraviyole ışınları sahip olduğu radyasyon nedeniyle, cilt hücreleri üzerinde meydana getirdiği değişikliklerden ötürü cilt üzerinde güneş ışığına karşı alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Bu reaksiyon ise, bağışıklık sisteminin, cilt dokusundaki hücrelerin içerisinde yer alan proteinlere zarar vermektedir.

Bu nedenle bağışıklık sistemi de, hücrelere saldırma görevini üstlenen antikorlar üreterek belirtilerin görülmesine yol açar. Güneş dermatiti cilt dokusunun açıkta kalan alanlarını, ilkbahar mevsimi içerisinde ya da yaz mevsiminin güneş ışığına doğrudan doğruya temas ettiği alanlarda alerjik özellik taşıyan cilt reaksiyonu ortaya çıkartabilir.

Fakat cildi çok hassas olan bireyler, kış mevsimi içerisinde de reaksiyon gösterebilirler.

Ciddi boyutlarda solar dermatit gösteren insanlarda alerjik reaksiyon durumu, ev içinde bulunan ışıkla dahi bu durum tetiklenebilmektedir. Belli başlı ilaçlar, kimyasal maddeler ve sağlık problemleri, cildi güneş ışınlarına karşı çok daha duyarlı hale getirir.

Doktora ne zaman muayene olunmalıdır?

Eğer ki alerjik bir cilt yapısına sahipseniz ve güneş ışığını gören cilt dokunuzda kaşıntı, kızarıklık ve alışılmışın dışında belirtiler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda mutlaka daha ilerlemesi beklenmeden dermatolog tarafından muayene olunması gerekmektedir.

İlgili Haber

Güneş alerjisi cilt üzerinde görüldüğü için belirtiler de çoğunlukla cilt kaynaklı olarak görülmektedir. Görülebilen bu belirtiler;

 • kaşıntı,
 • kızarıklık,
 • kabartı,
 • döküntü,
 • yanma hissi,
 • kaşımaya bağlı olarak artan cilt döküntüleri

Güneş alerjisi belirtilerinde öncelikle kırmızı renkli kabartılar meydana gelir. Bu kabartılar kaşınmayla beraber genişleme ve cilt üzerinde yayılım göstererek ilerler. Ardından ortaya çıkan ve kaşınmaya bağlı olarak artış gösteren bu döküntülerin orta kısımlarında sönme meydana gelerek beyaz pullanmalar gösterir.

Güneş alerjilerinde risk faktörleri nelerdir?

Güneş alerjisinin risklerinin ciddiyet boyutları bireyden bireye göre değişiklik göstermektedir. Bunlar;

 1. Irk.
 2. Cinsiyet ve yaş.
 3. Belli kimyasal maddelere maruz kalmak.
 4. Başka bir tür deri hastalığının olması.
 5. Bazı ilaçların kullanılması.
 6. Güneş alerjisi olan akrabaya sahip olunması.

Güneş alerjisini önlemenin yolları

Güneş alerjisine sahipseniz eğer, aşağıda yer alan adımları izleyerek güneş reaksiyonunu şiddetini ya da görülmesini engelleyebilirsiniz.

 • Cildinizi doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakmayın:Güneş ışınlarının en zararlı olduğu 10:00 ve 15:00 saatleri arasında güneşten mutlaka uzak durulmalıdır.
 • Aşırı güneş ışığı almaktan mutlaka kaçının.Birçok birey baharda ya da yaz mevsiminde güneş altında uzun saatler boyunca kaldığı için güneş alerjisi görülmektedir. Bu nedenle de özellikle yaz mevsiminde dışarıda geçirilecek olan zaman ve saatler doğru şekilde seçilmelidir. Bu sayede , deri hücreleri güneşe alışmasına yol açılmamış olunmaktadır.
 • Koruyucu kıyafetler giyin.Uzun kollu kıyafetler ve geniş şapkalar, cilt yüzeyini güneş ışınlarından ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Giyilen kıyafetlerin ince ya da delikli tipte kumaşlardan seçilmemesine dikkat edilmelidir. Bunun sebebi UV ışınlarının bu tip kıyafetlerden rahat bir şekilde geçebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Bireyleri güneş ışınlarından korumak için spor mağazalarında satılan, UV ışınlarının cilt dokusuna ulaşmasını engelleyen özel tasarımlı kıyafetleri alınabilmektedir.
 • Belli aralıklarla güneş koruyucu kullanın.Güneş koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanmak bu konuda çok önemlidir. Özellikle günümüzde güneş ışınlarının zararları göze alındığı düşünüldüğümde 50 ve fazlasına sahip olan güneş kremleri kısa aralıklarla mutlaka sürülmelidir. Evden çıkmadan en az 10 dakika önce güneş kremi sürüldükten sonra dışarı çıkılmalıdır.

Güneş alerjisi teşhis ve tanı yöntemleri

Cilt problemlerinin neden kaynaklı olduğunun ve tanısının koyulabilmesi tedavi edilebilmesi ve ileride görülebilecek olan tekrarın önüne geçilmesine yönelik olarak önlemlerin alınabilmesi için testlerin yapılması gerekmektedir.

Cilt üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar yalnızca soru ve cevapla bulunabileceği gibi detaylı testlerin yapılabileceği durumlar da bulunmaktadır. Deri rahatsızlıklarının önüne geçilmesi için yapılabilmesi muhtemel olan testler şunlardır.

Ultraviyole ışık testi:Bu test foto-test adını da almakta olup, özel bir lambanın ultraviyole ışık dalgalarına, nasıl ve ne düzeyde reaksiyon gösterdiğini ortaya çıkartmak için gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bu test eeaksiyona hangi tipte ultraviyole ışığının yol açtığını bulmak için kullanılmaktadır.

Photopatch testi:Bu test ışık lekesi olarak da adlandırılmaktadır. Bahsi edilen test, cildin güneş ışınlarına karşı reaksiyon göstermesinde kullanılmaktadır.

Bu testi gerçekleştirmek için dokusu üzerinde reaksiyona sebep olabilecek, birbirinin farklı özellikler gösteren madde plasteri kullanılmaktadır.

Işık testi ya da ışık lekesi testi, çoğunlukla uzmanlaşmış kliniklerde yer almaktadır.

Kan testi ile cilt testi.Uygulanabilecek olan bu testlere çoğunlukla ihtiyaç duyulmamaktadır.

Fakat, doktorun belirtilere aslında güneş alerjisinin yol açmış olmayabileceği mesela Lupus gibi bir başka sağlık probleminin sebep olabileceğinden şüpheleniyorsa eğer bu test yapılabilmektedir.

Bu testlerde ise laboratuvarda incelenmek adına kan tahlilleri ya da biyopsi örneği alınabilmektedir.

Güneş alerjisinin tedavi yolları:

Güneş alerjisi yani solar dermatit tedavisinde durumun ciddiyetine göre farklı tipte tedavi yolları bulunmaktadır. Solar dermatit tedavi şunları içerebilmektedir:

 1. Kortikosteroid içeren kremler,
 2. Ağızdan alınan antihistaminler ilaçlar,
 3. Ağızdan kullanılan kortikosteroid ilaçlar,
 4. Ultraviyole ışık terapi uygulaması,
 5. Diğer ilaçlar.

Güneş alerjisi de diğer bütün hastalıklar gibi şüphelenildiği zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesini gerektirdiği gibi asla doktora muayene olunmadan ve doktorun önerisi olmayan ilaçların kullanılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Aksi halde durum olduğundan çok daha ciddi bir hal alabileceği unutulmamalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/gunes-alerjisi/

Güneş Alerjisi Nasıl Geçer?

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Birçoğumuz yaza girerken bir takım sağlık beslenme, spor, diyet, gibi hazırlıklar yaparız bütün bunlar yazın vücudumuzu güzel gösterebilmek içindir, fakat tatilde bronzlaşma esnasında güneş ışınlarına maruz kalarak kızarıklık, su toplama ve ya döküntülerle karşı karşıya kalabiliyoruz bunun başlıca sebebi güneş alerjisi olabilir. Güneş alerjisi kısaca vücudun güneş ışınlarına dayanaksızlığı diyebiliriz.

Yaz tatilinde güneşlenmek ne kadar çok hoşumuza gitse de bazen vücudumuz güneş ışınlarına reaksiyon göstererek vücutta alerjiye yol açar ve bizi rahatsız edebilir güneş alerjisinin sebepleri ise şöyle;

 • Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak
 • Kullanılan güneş kremlerinin kalitesiz olması
 • Kullanılan bazı ilaçlar sonucu güneşe çıktıktan sonra oluşan alerji
 • Vücudun UVA ışınlarına karşı dirençsizliği
 • Antibiyotikler ve diyabet ilaçları
 • Farklı bir cilt rahatsızlığınızın olması
 • Güneş alerjisinin genetik olması

Güneş Alerjisi Neden Olur

Güneş alerjisinin en büyük etkisi genetik olabilmesidir bunun yanı sıra güneş alerjisini tetikleyebilecek farklı nedenler vardır, tüketilen bazı yiyecekler güneş alerjisine yol açabilir bunun yanı sıra tansiyon ve şeker hastalarında güneş alerjisi görülme oranı daha yüksektir. Deriye temas eden birçok şey güneş alerjisine yol açabilir parfümler, kozmetik ürünler ve bazı bitkilerin vücutla teması sonucunda güneş alerjisini tetikleyebilir.

Güneş Alerjisinin Belirtileri

Güneş alerjisi vücutta gözle görülebilir bir etki yarattığı için kolaylıkla fark edilebilir bunlar ise şöyle;

 • Deride kızarıklık ve soyulma
 • Kaşıntı
 • Kahverengi veya kırmızı beneklerin oluşması
 • Deride çatlama
 • Sertleşme
 • Su kabarcıkları
 • Halsizlik

Belirtileri genel olarak vücut güneş ışınlarına maruz kaldıktan 1 saat içinde yukarıdaki belirtilerden bazılarını gösterebilir ve bu belirtiler eczanelerde reçetesiz olarak satılan güneş yanığı kremleri kullanılarak 3-4 gün içerisinde geçer eğer bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar bir fayda sağlamazsa en kısa zamanda doktora görünmek gerekir.

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir

 • Vücudunuzu direk güneş ışınlarına karşı koruyunuz
 • Nemlendirici kremler kullanarak cildin yumuşamasını sağlayarak iyileşmeyi hızlandırın
 • Vücudunuzun alerji olan kısmını daha fazla güneş ışınlarına maruz bırakmayınız ve böylelikle iyileşme daha hızlı olacaktır
 • En yaygın olarak bilen yöntemlerden biride güneş ışınlarına maruz kalan bölgeye yoğurt sürmek
 • Eczanelerden reçetesiz olarak satılan güneş yanığı kremleri
 • Soğuk su yerine ılık suyla alınan duş vücudunuzu rahatlatacak ve faydalı olacaktır

Güneş Alerjisine Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Güneş alerjiniz varsa ve vücudunuz güneş ışınlarına maruz kalarak reaksiyon gösteriyorsa aşağıda belirtilen önlemleri uygulamakta fayda olacaktır.

 • Gün içerisinde güneş ışınlarına 20 dakikadan fazla maruz kalmayınız özellikle 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterin
 • Bahar ayının yaklaşması ile beraber vücudunuzu güneş ışınlarına aşamalı olarak alıştırmaya başlayın gün içerisinde 10 dakika vücudunuzu güneş ışınlarına maruz bırakın ve bu süreyi her geçen gün biraz daha arttırın ve vücudunuz böylelikle güneş ışınlarına alıştırabilirsiniz
 • Güneş ışınlarına maruz kaldığınız zamanlarda her 45 dakikada vücudunuza güneş kremi sürerek vücudun zararlı UVA ışınlarından etkilenmesini önleyin
 • Güneşin zararlarına maruz kalmamak için mümkünse uzun kollu giysiler tercih edin
 • Bunların yanı sıra güneş alerjisine yol açabilecek ilaç ya da başka bir madde varsa bunun ne olduğu öğrenilmelidir ve güneşe çıkılması gereken durumlarda kullanılmamalıdır

Güneş Alerjisi Testleri Nasıl Yapılır

Doktorunuz vücudunuzda oluşan alerjinin kesin olarak güneş ışınlarından dolayı olup olmadığı konusunda emin olmak için sizden birkaç test isteyecektir onlar ise şöyle;

Foto Test:

Bu testte vücuda farklı ışık dalgaları verilerek vücudun ışığa karşı nasıl reaksiyon gösterdiği inceler ve vücudunuzun hangi ışığa karşı nasıl reaksiyon gösterdiği takip edilir ve vücudunuzun hangi türdeki ışıklara alerjik reaksiyon gösterdiği tespit edilir.

Kan Testi:

Kan testi genel olarak kullanılmaz fakat doktorunuz alerjinin başka bir rahatsızlıktan dolayı olup olmadığını araştırmak için isteyebilir vücuttan kan alınarak laboratuvar ortamında incelenir.

Işık Lekesi Testi:

Işık lekesi testi doktorunuz vücudunuza bir maddenin temas etmesi sonucu reaksiyon olup olmadığını öğrenmek amacıyla yapmak isteyecektir. Test sırasında vücuda farklı maddelerden yapılmış materyaller değdirilerek 12 saat sonra vücudun o bölgelerde nasıl reaksiyon gösterdiğine bakılır ve bu şekilde herhangi bir cisme ve ya maddeye alerji olup olmadığı anlaşılır.

Источник: https://saglikseram.com/gunes-alerjisi-nasil-gecer/

Güneş Yanığına Evde Neler Yapılabilir?

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Güneş yanığı ciltte kızarmayla başlayan bir süreçtir. Eğer 2. derece yanık olmuşsa kabarma ve su toplama evreleri gerçekleşir. Kabaran deri soyulur ve dökülür. Su toplamış güneş yanığı varsa doğrudan doktora gitmeniz daha iyidir.

Çünkü su toplayan yanıkların iz bırakma ihtimali söz konusudur. Güneş yanığı uzun süre korumasız halde güneşte kalma sonucu oluşur. Güneş yanığı oluşma ihtimali kişiden kişiye değişir. Beyaz tenliler bu konuda daha şanssızdır.

Bronzlaşmak isterken sık sık güneş yanığıyla karşı karşıya kalırlar. Siyahilerde güneş yanığı olmaz. Ten rengi siyaha yaklaştıkça güneşe karşı hassasiyet azalır.

Güneş yanığı her ne kadar çok acılı birkaç gün geçirmemize neden olsa da pek kimsenin de güneş yanığı için doktora gitmediği bir gerçektir. Bu yüzden güneş yanığına karşı evde neler yapılabileceğine de değineceğiz.

Evde Yapılacaklar

 • Yanık bölgeyi tahriş edici kıyafetler giyilmemelidir ve kesinlikle tekrar güneşe çıkılmamalıdır.
 • Açık yara haline gelmiş yanığa hiçbir nemlendirici krem ya da nemlendirme işlevinde hiçbir madde sürmeyin, özellikle de sudan uzak durun. Benzer şekilde fazlaca su toplanması varsa doğrudan doktora gidin.
 • Güneş yanığı yara veya su kabarcıkları haline gelmediyse yoğurt sürülebilir. Yoğurt nemli ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Ancak yoğurt deride kuruyacak kadar bekletilmemelidir. Yoğurt alternatif bir yöntemdir. Bir süre sonra temizlenmesi gerektiği için ikinci seçenek olmalıdır. Güneş yanığına sürülecek kremler piyasada mevcuttur.
 • Suyla yıkamak cildi kurutur. Yanık ilk etapta suyla yıkanmamalıdır. Tülbente sarılmış buzla soğuk uygulanabilir. Ya da eczanelerden güneş yanığı için bir beze dökülerek uygulanacak ürünler temin edilebilir.
 • Su tüketimi artırılmalıdır. Cildin nemliliği içeriden de desteklenmiş olur böylece.
 • Uyurken de dikkatli olup yanıkların sıyrılmasını önlemek gerekir. Çünkü tahriş edilen güneş yanığı enfeksiyona dönmeye çok meyillidir.
 • Su kabarcıkları asla patlatılmamalıdır.
 • Elma sirkesi, zeytinyağı ve lavanta yağı yoğurttan sonraki süreçte uygulanabilecek diğer malzemelerdir. Fakat hiçbiri birbirine karıştırılmamalıdır ve ayrı zamanlarda uygulanmalıdır.
 • Siyah çay poşetiyle yapılacak bir pansuman da yanma hissini azaltabilir.
 • Keselenmek zaten mümkün değil ama çok sakıncalı olduğunu yine de belirtelim. Çünkü keselenmek güneş yanığında tahrişe ve dolayısıyla enfeksiyona neden olur. 1 hafta geçmeden kese yapılmamalıdır.
 • Ağrıyı azaltmak için doktor tarafından tavsiye edilen bir ağrı kesici içilebilir. Ancak aspirin içmek güneş yanığı için sakıncalıdır.
 • Cildin soyulma evresine yaklaşmasıyla kaşıntı başlar. Ancak kaşımak tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir. Bu kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Kaşıntıyı azaltan bir diğer yöntem ise kortizonlu bir kremi nemlendiriciyle karıştırıp kaşınan bölgelere sürmektir.

Kansere ve Yeni Ben Oluşumuna Neden Olur

Güneş yanığı cildin aşırı miktarda radyoaktif ışına maruz kalması demektir. Güneş yanığı ileride yeni benlerin ortaya çıkmasına ve hatta bu benlerin kansere dönüşmesine dahi neden olabilir. Çünkü güneşin zararlı ışınları DNA mutasyonuna neden olacak etkiye sahiptir. Bu etki on yıllar sonra da ortaya çıkabilir.

Güneşten Korunma

Güneş’in bu olumsuz etkilerinden korunmak için Güneş’ten Korunma Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cilt Kesin Soyulur Mu?

Güneş yanığından sonra cilt mutlaka soyulur ve ölü deriyi atar. Burada bize düşen cildimizi nemlendirerek ölü derinin kabuklanmasını geciktirmektir. Eğer iyi bakım yapılırsa ölü deri birkaç hafta içinde keselenirken banyoda atılır. Böylece kaşımayla deriye zarar verme ihtimaliniz olmaz ve yamalı bir görünüm de ortaya çıkmamış olur.

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi olanların cildi Güneş’e karşı çok daha fazla ve hızlı reaksiyon vermektedir. Güneş alerjisi olanların güneşten korunma konusunda çok daha dikkatli olması gerekir. Bu konuda bilgi almak için Güneş Alerjisi Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
Loading…

Etiketler:CiltEvde güneş yanığı tedavisiGüneş lekeleriGüneş yanığıGüneş yanığı tedavisiGüneş yanığına evde ne yapılabilirGüneş yanığına ne iyi gelirGüneş yanığına yoğurtGüneşlenme

Yorum sayfaları:

Источник: https://www.uzmantedavi.net/gunes-yanigina-evde-neler-yapilabilir/

GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

İçerisinde yaşadığımız modern dünyada sürekli olarak güneş ışınlarının zararlarından bahsedilmektedir.

Hatırlamak gerekir ki eski kültürler ve uygarlıklar güneşin tüm hastalıklar için iyileştirici etkilerini nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlardı.

Eski Yunan uygarlığında, günümüzde güneş çarpması olarak bilinen heliosis adlı bir güneş terapisi bile bulunmakta idi. Bu terapiye helioterapi ismi verilmişti.

İnsanoğlu gelişimini sürdürdü ve milyonlarca yıl boyunca güneşten faydalanmaya devam etti. Ancak günümüzde sanayileşmenin ve hava kirliliğinin artması ile birlikte artık güneş ışınları ozon tabakasında herhangi bir kırılmaya uğramadan, direk olarak cildimiz ile temas haline geçti. Sonuç olarak zararlı etkilerden kurtulamayan ultraviyole güneş ışınları insanlar için zararlı hallere geldi.

Güneşin faydaları yine de oldukça fazladır. İlk olarak güneş tam bir D vitamini deposudur. Eğer güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önlem alınır ise tekrardan eski zamanlardaki gibi sağlıklı etkilerinden daha fazla faydalanabiliriz.

Kemik sağlığını geliştirmek, kanseri önlemek, bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek, beyin yaşlanmasını önlemek, fazla yağın verilmesinde etkili olmak, astım hastalığının semptomlarını azaltmak ve dişlerinizi güçlendirmek, güneş ışınlarının faydalarından sadece bir kaçıdır. Şimdi de güneşin faydalarından daha ayrıntılı bir şekilde bahsetmek istiyorum. Güneş ışınlarının içerisinde görülebilir olanlardan ultraviyole haricinde 8 tane daha ışın çeşidi vardır. Bunlardan biri infrared olup kalan 7 tanesi ile birlikte hepsinin eşsiz faydaları vardır.

Güneş ışınlarının kan basıncını düşürücü bir etkisi vardır. Cildiniz ultraviyole ışınlara maruz kaldığında nitrik oksit isimli bir bileşiği salar. Bu bileşikte kan basıncını düşürür.

Edinburg Üniversitesi dermatolojistlerinin yaptığı bir araştırmaya göre 34 gönüllü için bir kan basıncı testi yapıldı. Bir sezon boyunca denekler ultraviyole ışın demeti ve ısı lambalarına maruz bırakıldı.

Diğer bir sezonda da ultraviyole ışınlar kaldırılarak sadece ısı lambaları aktif olarak kullanıldı. Sonuç olarak ultraviyole ve ısı lambaları ile maruz bırakılan dönemde, kişilerin kan basınçlarının daha düşük seviyelerde dolaştığı ortaya çıktı.

Her 2 sezon için de D vitamini takviyesi yapıldı. Sonuç olarak kan basıncınızı daha düşük tutmak için güneş ışınlarına özellikle de ultraviyole ışınlara maruz kalmanız gerekmektedir.

2.D Vitamini Kaynağı

Güneş ışınlarının en kayda değer özelliklerinden biri de vücudunuzun gelişmesi için ihtiyaç duyulan D vitaminini sağlayacak harika bir kaynak olmasıdır. 1000 farklı gen için yapılan araştırmada, vücuttaki her dokunun kontrolünü sağlamak, D3 vitamini düzeniyle alakalıdır.

D vitaminin diğer bir görevi de maruz kalınan ultraviyole güneş ışınlarının radyasyon yayan etkilerinden korunmak için vücudun tepki vermesini sağlamaktır. D vitamininin bu etkisi ise yüzde 10 kadardır.

Ayrıca D vitamini kemik gelişiminde, hastalıkları önlemede (göğüs ve kolon kanseri), depresyon ve sezonsal düzensizlikleri gidermede oldukça etkili bir göreve sahiptir. D vitaminin bir diğer görevi de beyin fonksiyonlarını ayakta tutmaktır.

3.Bağışıklık Sistemi

Güneş ışınlarına maruz kalmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bunu yaparken de bağışıklık sisteminizde aşırı hareketli olan işlevleri bastıracaktır. Bu da güneş ışınlarının sedef hastalığı gibi oto-bağışıklık hastalıklarının tedavisinde niçin kullanıldığını açıklamaktadır.

Ve ayrıca güneş ışınlarına maruz kalındığında, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısı artar. Beyaz kan hücreleri de hastalıklarla savaşmada kilit bir rol üstlenmekte ve enfeksiyon tipli hastalıklar ile savaşmaktadır.

Sonuç olarak güneş ışınlarının, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekteki önemini açık bir şekilde anlamış bulunmaktayız.

4.Cilt Rahatsızlıkları

Güneş ışınları başta akne, sedef hastalığı, egzama, sarılık ve diğer mantar hastalıkları olmak üzere cilt hastalıklarından korur.

Güneş ışınlarının cilt hastalıkları üzerinde olan etkisini görmek için yapılan bir araştırmaya göre 4 hafta boyunca dışarıda düzenli olarak güneş banyosuna maruz bırakılan bir kişinin, sedef hastalığı oluşma riskinin yüzde 84 seviyesinde azaldığı tespit edilmiştir.

Güneş banyosunun terapi etkisi bulunmaktadır. Güneş ışınları cilt düzensizliklerini tedavi etmede kullanılır.

Ancak bu tedaviler güneşin ultraviyole radyasyon içeren negatif yan etkilerinden korunmak için ve ayrıca diğer risklerden de korunmak için bilinçli bir kişinin gözetimi ve raporları doğrultusunda yapılmalıdır. Böylece güneşin faydalarından, herhangi bir yan etkiye uğramaksızın faydalanabilme imkanı bulabilirsiniz.

5.Alzheimer

Klinik araştırmalara göre güneş ışınlarının alzheimer hastalığını azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Bir araştırmada alzheimer hastalarının sabah 9’dan akşam 6’ya kadar güneş ışınlarına maruz kalması sağlanmıştır.

Devamında ise gece karanlığında kalan kişilerin mental testlerinde gelişme ve alzheimer hastalığının etkilerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca alzheimer hastaları test amacı ile parlak bir ışığa maruz bırakılmışlardır.

Sonuç olarak depresyon semptomlarında azalma, gece vakitlerinde uyanıklığın artması gibi etkiler görülmüştür. Ayrıca test edilen kişilerin vücut ritimlerinin düzene girdiği de tespit edilmiştir.

6.Kanser

D vitamini eksikliğinde başta kolon ve göğüs kanseri olmak üzere pek çok çeşitli kanser meydana gelebilir. Ancak yeterli besinlerin alınması ve güneş ışınlarına yeterince maruz kalınıp, D vitamini alındığında göğüs kanserinin önlenebildiği ortaya çıkmıştır.

Yeterli D vitaminin alınması üzerine pek çok araştırma yapılmıştır ve çoğu kanser riskinde büyük oranlarda azalma meydana gelmiştir. D vitamini takviyesinde herhangi bir kanser riskinin azaltılma oranı yüzde 60 seviyelerindedir.

Bu durum da D vitamini alımının ve güneş ışınlarına maruz kalmanın kanser riskini düşürdüğü hipotezini doğrulamaktadır.

7.Uyku

Güneş ışınları uyku kalitesini arttırıcı etkiler yapar. Gözleriniz güneş ışınlarına maruz kaldığında, beyne bir mesaj gönderilir. Bu mesaj sonucu beyin melatonin salgısını arttırır. Melatonin de uyku getirici bir hormondur. Daha uzun süre uyumanızı ve uykunuzun daha kaliteli olmasını sağlar. Melatoninin asıl görevi ise dinlendirici bir hormon olmasıdır.

Uyku sırasında tüm yorgunluğun atılarak vücudun yenilenmesini sağlar. Ancak gece saat 12 ile 3 saatleri arasında daha çok salgılanır. Bu yüzden dinlenme açısından en çok salgılandığı saatlerde uyumak daha önemlidir.

Böylece güneş ışınlarına kaldığınızda melatonin salgısı arttırılır ve uyku sırasında vücudunuz dinlenerek, sabah uyandığınızda dinç bir şekilde uyanabilirsiniz.

Böylece güneşin ve güneş ışınlarının yararlı etkilerinden genel ve ayrıntılı olarak bahsettik. Şimdi de güneşin zararlı etkilerinden bahsedeceğiz.

Güneşe Fazla Maruz Kalmanın Bir Zararı Var Mıdır?

Güneşe maruz kalmanın aşırı miktarlarda olmadığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Güneş altında fazla kalındığında cilt yaşlanması, cilt hasarı ve cilt kanseri meydana gelebilir.

Cilt kanserinin yüzde 90 gibi yüksek bir kısmı güneşe fazla maruz kalmaktan meydana gelmektedir. Bu tür cilt hastalıkları kişinin hayatı boyunca yaşadığı güneş yanıklarının sayısının fazlalığı ile ilgilidir.

Ayrıca esmer tenli kişilerin ciltleri de güneş ışınlarından daha az etkilenmektedir. Cilt kanseri gibi hastalıklar, esmer kişilerde daha az meydana gelir.

Güneşe fazla maruz kalındığında cilt hastalıkları haricinde başka rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Bunlar ise baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, kafa karışıklığı, dalgınlıklar, kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklardır.

O yüzden sıcak yaz günlerinde dışarı çıkacağınız zamanlarda önlem almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle öğlen saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayınız.

Çıktığınızda da güneş gözlüğü ve şapka gibi güneşten koruyucu ekipmanlar almanız gereklidir.

Güneş kremlerinin de birtakım zararlı etkileri vardır. Güneş koruyucularda bulunan oksibenzon bileşiği hücre hasarına ve daha ileri zamanlarda cilt kanserine kadar götürür.

Bütil-Methdiebenzoylmetan bileşiği de kansere sebebiyet veren serbest radikallerin salınmasını sağlar. Oktyl-methoksinamatte isimli bir bileşik ise ciltte oksidasyon hasarına sebep olur ve yüzünüzde kırışıklık ve yaşlanmalara sebebiyet verebilir.

Bu yüzden güneş kremi kullanımına dikkat etmeli ve bilip güvenmediğiniz markalardan almamanızı tavsiye ederiz.

Böylece güneşin faydalarını, genel ve ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, güneş ışınlarına fazla maruz kalınması durumunda oluşabilecek yan etkilerden ve güneş kremi kullanılması esnasında oluşabilecek zararlardan bahsetmiş olduk.

Источник: https://evdesifa.com/gunesin-faydalari-nelerdir/

Güneş Kreminin Faydaları ve Zararları

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Güneş kreminin faydaları ve zararları

Son zamanlarda güneş kreminin faydaları ve zararları çokça tartışılıyor. Bazı uzmanlar güneş kremi kullanmak gerekli mi sorusuna hayır derken bazıları yaz kış kullanılmalı diyorlar. Peki gerçekte durum ne. Yani güneş koruyucular zararlı mı, ayrıca güneş kremlerinin bize faydası ne, işte yazı buna cevap verecek.

Güneş Kreminin Faydaları

Güneş kremleri bizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyan kremlerdir. Özellikle cildimize zararlı olan ve cilt kanserine neden olan UVB ışınlarına karşı cildimizi koruyan bu kremler, genelde doğru kullanılmadığı için gerekli faydayı sağlayamıyor. Güneş koruyucuların faydaları nelerdir diye bakacak olursak.

 • Cildimizi güneş yanıklarından korur
 • Cildimizi lekelenmekten korur
 • Cildimizi yaşlanmaktan korur
 • Cildimizi cilt kanserinden korur

Ama bunları güneş ışınlarını bloke ederek yapar. Güneş koruyucu kremler, doğru kullanıldığında, UV ışınlarını bloke ederek, bu ışınların zararlı etkilerine karşı bizleri korurlar. Bu korumayı ise içerisindeki çeşitli filtreler yardımıyla yaparlar. İşte tartışma hem bu korunma durumunda, hemde kullanılan filtrelerin toksik yani zararlı olabileceği iddialarında çıkıyor.

Güneş Kreminin Zararları

Güneş koruyucu ürünler haliyle bir takım kimyasal maddelerin karışımıyla elde ediliyorlar, bazı uzmanlar hem bu kimyasal maddelere hem de cildimiz yeteri kadar D vitamini sentezleyemiyor diye güneş kremlerine karşı çıkıyor. Peki gerçekte güneş kremlerinin olası zararları neler.

 • Cildimiz ve sağlığımız için önemli bir vitamin olan D vitamini cildimiz tarafından güneşten sentezlenir. Güneş kremleri bu sentezi kesiyorlar.
 • Güneş kremlerinin içerisindeki maddeler çok yoğun kullanılırsa vücudumuza geçerek sağlık için zararlı olabiliyorlar. Gerçi bir çok devlet bu konuda araştırma ve ürünlerin kullanımına sınırlama getirmiş durumda, gerek FDA, gerekse avrupa kozmetik ürünler dairesi belirttiği kısıtlama miktarlarına uyan ürünlerin zararsız olduğunu söylüyor. Ama biz gene de bireysel olarak herhangi bir kimyasal filtrenin ürün içerisinde %1,5 toplamda ise %10 oranını geçmemesine dikkat etmeliyiz.
 • Güneş kremlerinde kullanılan nano materyallerin,  Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol nano veya, NANO Titanium Dioxide gibi materyallerin ciltten kana karıştığı ve uzun süreli etkilerinin hala bilinmediğini unutmamak lazım.
 • Özellikle yağlı yapıda ve silikon içeren güneş kremleri ciltte sivilce ve alerji yapabiliyor, bu durumda insanlar uzun süreli cilt rahatsızlıklarıyla uğraşabiliyorlar.

Güneş Kremi Kullanmak Gerekli Mi

Şimdi ana konumuz bu, güneş kremi kullanmak gerekli mi yoksa boş yere mi güneş kremlerine servet döküyoruz. Olayın aslı güneş koruyucular ihtiyaca ve cilde göre kullanılması gereken kozmetik ürünler. Yani ihtiyacınız varsa güneş kremi kullanmalısınız. Peki bu ihtiyacı neye göre belirleyeceğiz. Bunun için de bir tablo yaptım;

Cilt Tipi ve Özel DurumlarKorunma Ayları
Çok Açık Cilt Aşırı HassasYaz Kış Korunmalı
Açık Cilt15 Nisan 15 Ekim Ayları Arası Korunmalı
Buğday-Kumral Cilt15 Mayıs-15 Eylül Ayları Arası Korunmalı
Esmer Cilt1 Haziran-15 Eylül Ayları Arası Korunmalı
Cilt Lekesi, Çil, Aşırı Ben Olanlar15 Nisan 15 Ekim Ayları Arası Korunmalı
Akne TedavisiAkne Tedavisi Boyunca Yaz Kış Korunmalı
Cilt Bakımı (Lazer, Peeling, Dermaroller, Dermapen, Mezoterapi, PRP, vb.)Uygulama Yapılan Alan 1 Ay Boyunca Yaz Kış Korunmalı

Yukarıdaki tabloya göre cildinizi güneşten korumanız yetecektir. Ancak özellikle yaz aylarında saat sabah 10 ile öğlen 4 arası güneşten fiziksel olarak korunmanızda fayda var.

D vitamini sentezi diğer aylarda yeteri kadar yapılabilir, ama vaktiniz ve fırsatınız varsa, aşırı hassas ve beyaz ciltli değilseniz, sabah 7 ile 9 saatleri arasında 15 dakika kadar koruyucu kullanmadan güneşlenmekte fayda var.

Eğer çilleriniz, lekeleriniz veya akne gibi tedavileriniz varsa bu sabah güneşinden 15 dakika istifade ederken problemli bölgeye güneş kremi sürebilirsiniz. Böylece faydalı güneş ışınları vücudunuza girecek ve d vitamini eksikliği çekmeyeceksiniz.

Özetle geçerli durumlarda güneş kremi kullanmak gerekiyor. Ancak bu durumu abartmamak, korunma işini güneş koruyuculara havale etmemek, güneşli günlerde, şapka, gözlük kullanmak, güneşin dik olduğu saatlerde güneşe maruz kalmamak önemli. Ayrıca hem UVA hem de UVB koruması sağlayan kremler daha iyi.

Bunun haricinde aman güneş kremi kullanmayın kanser olursunuz, güneş kremi şöyle zararlı, böyle zararlı gibi şeylerle, yaz kış sabah akşam her yerde güneş kremi sürün gibi abartılara pirim vermeyin. Evinizde güneş kremi sürmenize gerek yok. Bir başka önemli konu faktörü yüksek güneş kremi daha fazla korumaz, sadece güneşte kalma zamanınızı arttırır.

Suya dayanıklı güneş kremi efsanesine de kanmayın, suya dayanıklı olacak diye olmadık yağlı çözeltiler içeren güneş kremleri kullanmayın, güneş koruyucunuz yağsız olsun, sürdüğünüzde sizi rahatsız etmesin, varsın kullandığınız güneş kremi suya dayanıksız olsun, siz en sağlıklı olanı yapın ve terledikçe, suya girdikçe güneş kremini yenileyin.

Aşağıdaki konu başlıklarını tıklayarak diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Güneş Kremi Önerileri

Güneş Koruyucu

Güneş Kremi Faktörü

Yazım burada bitiyor, aklınıza takılan sorular olursa yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Kaynaklar:

Источник: https://guneskrem.wordpress.com/2017/06/03/gunes-kreminin-faydalari-ve-zararlari/

Güneş Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır, Çeşitli Yöntemler

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Güneş ışınları her ciltte farkı tepki gösterebilir. Alerji durumunda özel doğal kremler kullanılmalıdır. Ayrıca güneşin en sıcak olduğu anlarda dışarı çıkılmaması da tavsiye edilir. Ayrıca uzman bir doktordan da destek alınması sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Güneş Alerjisi Tedavisinde En Yeni Yöntemler

Güneş alerjisi, vücudun güneş ışınlarına karşı tepki göstererek, vücutta kızarıklık ve döküntü oluşmasıdır. Kış aylarında vücudun neredeyse çoğu yeri güneş görmemektedir.

Kışın gelen güneş ışınları, zarar verici şekilde olmadığı için, güneşin zararlı etkileri pek görülmemektedir.

Yaz aylarına doğru gelindikçe, güneş yeren bölge oranı artmakta ve özellikle şiddetli güneş ışınlarından dolayı, güneş alerjisi oluşabilmektedir.

Güneş kremi veya önleyici kremler kullanılsa da kimi zaman çare olmamaktadır. Alerjiye hassas olan kişilerde özellikle, kırmızı döküntüler ve kızarıklık oluşarak, kurdeşen etkisinde bir tepki oluştururlar. Belli saatlerde güneş ışınları cilde zarar verecek şekilde insan cildini etkilemektedir. Direk güneşe maruz kalan kişilerde güneş alerjisi oluşma riski fazladır.

Alerji nedeni öncelikle araştırılması gereken bir konudur. Çevresel faktörlerden oluşabildiği gibi genetik faktörlerden dolayı da alerji oluşabilmektedir. Eğer kişinin genetik olarak alerji geçmişi varsa, güneş alerjisi olma ihtimali düşünülmelidir.

Kimi zaman kozmetik ürünler veya kullanılan ilaçlar, güneş ile temas etmesi sonucu reaksiyon gösterirler ve alerjiye sebep olabilirler. İsilik gibi görünen güneş alerjisi, kişileri yanıltmaktadır. İsilik sadece bebeklerde oluşabilen bir reaksiyondur.

Güneş Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş ışınları vücuda temas ettiği anda, ciltteki hücrelerde değişiklik oluşmaya başlar.

Bu ışınlar zararlı ışınlar olduğu için, vücudun bağışıklık sistemi devreye girerek, bu ışınlardan kurtulmak amacıyla, savunma mekanizmasını çalıştırır. Sonuç olarak, kabarma, kaşıntı ve döküntü gibi reaksiyonlarla kendini gösterir.

Tedavi edilmesi için, UVA ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanarak önlem alınabilmektedir. UVA ışınları, zararlı güneş ışınları olduğundan dolayı, vücutta güneş alerjisine neden olmaktadır.

Bu yüzden UVA ışınlarından koruyucu kremler tercih edilirse, tedavi süreci kolaylıkla gerçekleşmektedir. Gündelik hayatta, zorlanmadan ve kötü görüntü oluşturmadan, zararlı güneş ışınlarından korunabilirsiniz. Güneş alerjisi tedavisi doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilmektedir. Uzman yardımı ile önerilen antihistamin ilaçlarla, alerji etkilerini yok edebilirsiniz.

Kış aylarından sonraki mevsim geçişlerinde çok fazla güneş etkileri yaşanmaz. Yaz aylarında gelen güneş ışınlarına, uzun süre ve direk temasta bulunmayacak saatlerde çıkmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yavaş yavaş vücudu güneşe alıştıracak şekilde, azdan çoğa doğru artarak güneşte kalınırsa, vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmiş olur.

Önceden güneş alerjisi geçmişiniz var ise, tedavi gerektirmeyecek şekilde hafif seyrediyorsa, ilkbahar aylarında güneşe çıkarak, güneşe vücudunuzu alıştırmalısınız.

Güneş Alerjisi Tedavisinde Çeşitli Yöntemler

Güneş alerjisinin görünümü, kabarık, kaşıntılı ve kırmızı döküntülü bir görünüme sahiptir. Bütün güneş alan bölgelerde, güneş alerjisi etkileri görülmektedir. Kaşıntı ve döküntü dayanılmaz şekildeyse, akşamları sürülmesi için kremler tavsiye edilebilmektedir.

Tedavisi için kullanılacak ilaçlar, doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Güneş alerjisi etkileri, iki şekilde gerçekleşmektedir. Direk güneş ışınlarına maruz kalarak, kaşıntı ve döküntü şeklinde oluşabilir. Diğer oluşma şekli de kullanılan ilaçların güneş ışınları ile etkileşimi sonucunda, ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır.

Eğer vücutta krem veya kimyasal varsa, güneşle etkileşimi sonucunda, reaksiyon göstererek alerjiye neden olurlar. Alerji yapan kimyasal kullanımından uzak durulması, güneş alerjisi tedavisi için yardımcı olmaktadır.

Vücutta alerjiye neden olan kimyasal hangisi ise, tespit edilip kullanılmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Güneşe çıkmamaya dikkat etmeli, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.

Kabaran ve kaşınan bölgeler yıkanmalıdır.

Doktorun tavsiye ettiği kremlerle, kaşıntı ve kabarıklık önlenebilmektedir. Özellikle, antihistamin ilaçları kullandıktan sonra, dışarı çıkılması, alerji etkilerini azaltacaktır. Bazen tatile veya yolculuğa çıktığınız zamanlarda, güneşe maruz kalınabilir.

Tamamen güneşten kaçınmak mümkün değilse, güneşten ışınlarından korunmak için, güneş kremi kullanmaya dikkat ediniz.

Kaldığınız otel gibi alanlardaki, sabun ve şampuan gibi kimyasalları kullanmamaya özen gösteriniz.

Kullandığınız parfüm alerji yapıyorsa, kontrol ederek tespit ettikten sonra, parfümü direk cildinize sıkmayınız. Bu da etkili sonuç vermiyorsa, parfüm kullanmaktan vazgeçmelisiniz.

Evde kendiniz bitkisel kürler hazırlayarak, güneş alerjisinden kurtulabilirsiniz. Kaynayan suya, ısırgan otu eklenerek 2 dakika kaynatıp ılımaya bırakılır. Sabah ve akşam 15 gün boyunca içilerek, güneş alerjisinden bitkisel çözüm yollarıyla kurtulmanız mümkündür.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/gunes-alerjisinin-tedavisi

Güneş Işığı Zararları

Güneş Alerjisi ve Güneşlenmenin Zararları

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzmanları yaz aylarında güneş ışığının zararlarını ve korunma yöntemlerini anlattı. 1900’lü yılların başından bu yana güneş ışığının oluşturduğu deri hasarı özellikle açık havada çalışanlarda gözlenmiştir.

20 yıldan daha uzun bir süredir ise, deri hastalıkları uzmanları ile biologlar güneşlenme ile ilgili uyarıları yapmalarına rağmen, kültürümüzde bronzlaşma halen arzulanan bir görünümdür. Erken deri yıpranmasının en önemli sebebi olan güneş ışığı, uzun süreli ve tekrarlayan temasıyla çeşitli formlarda deri kanserine yol açmaktadır.

Güneş yanıkları güneş hassasiyetleri, ışığa bağlı döküntü, kaşıntı, savunma sistemi çöküşleri, göz harabiyetleri diğer oluşturduğu problemlerdir.Dünya sağlık örgütü her yıl uyarı raporları yayınlayıp ilgili ülkelere göndermektedir. Rapor özetle 46. kuzey ile 46.

güney paralelleri arasında yaşayan beyaz ırklı insanların yaz aylarında 08:00 -17:00 kış aylarında 10:00 – 15:00 saatleri arasında güneş ışığından tam olarak korunmasını önermektedir. Bu zaman dilimleri güneş ışınlarına gökyüzünden dünyaya en dik geldiği sürelerdir.

Zararlarını yukarıda sıraladığımız ışınlardan ise nasıl korunuruz?

En kolayı önerilen süre boyunca kapalı mekanlarda kalmaktır. Ancak bu ne pratik ne de hoşumuza giden bir yoldur. Güneş koruyucu kremler, geniş siperliği olan şapkalar, U.V. geçirmeyen filtreli gözlükler bu görevi üstlenirler. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktorları, güneşten korunma ile ilgili şunları söylüyor;

 • Giysilerin sık dokulu, koyu renkli lycralı olanlarının daha iyi koruduğunu
 • Kumaşlar ıslandıkça koruma gücünün düşeceğini
 • Beyaz bir t-shirt’ün dokuma sıklığına bağlı olarak 4-8 koruma faktörlü bir ürün kadar koruma sağlayacağını
 • Denim (Blue Jean ) kumaşların %100 koruma sağladığını
 • U.V.filtresiz güneş gözlüklerinin göz bebeklerinin genişleyerek daha fazla zararlı güneş ışığını geçirmelerine yol açmaları nedeniyle zararlı olduklarını,
 • Bulutların kızılötesi ışınları emip, U.V ışınlarını hemen hiç emmediklerini
 • Suyun 90 cm derinine kadar güneş ışınlarının rahatça girebildiklerini
 • Güneş siperlikli (7,5 cm) şapkaların iyi birer güneş koruyucusu olduğunu,
 • Beyaz renkli saçların derimizi hemen hiç korumadığını bilmek ilginç olabilir.

Güneş Koruyucuları

Güneş koruyucuların üzerinde gördüğünüz rakamlar (SPF 15-25-30-45 gibi) ne anlama gelir ? Yaz aylarında, gün ortasında ilk güneşe maruz kaldığınızda deri renginize de bağlı olarak 5-10 dakika içinde görünür bir deri kızarıklığı ortaya çıkar.Buna MED (Minimal kızarıklık için gerekli güneş dozu) adı verilir.

Öte yandan örneğin 15 koruma faktörlü bir güneş koruyucu sürmüş olsaydınız, bu ürün sizi 15 defa daha uzun süre(15*15 dakika) güneşten koruyor olacaktı. Güneş koruyucularının, güneşe çıkmadan 30-40 dakika önce sürülmesi gereklidir.Bu süre deri yüzeyinde bir bileşik oluşturarak tam korumayı sağlayabilecekleri süredir.

Üzerinde yazdığı kadar koruma yapabilmesi için tüm vücuda yaklaşık 30 gr civarında sürülmesi gerekir. Çok terleme havluyla kurulanma yeniden sürülmesini gerektirir. Suya dayanıklı (water resistant) ürünler suda 40 dakika su geçirmez (water prof) ürünler ise 80 dakika dayanabilir bu sürenin sonunda tekrar sürülmelidir.

Yukarıdaki bilgilerinde ışığı altında plajda geçirilen bir tam günün sonunda bir şişe güneş koruyucusunun yetişkin bir insana bir gün yeterli olacağı açıktır.

Dermatologlar 30 ve üzeri koruma faktörlü bir ürünün kış aylarında el sırtı ve yüze günde 2 kez yaz aylarında güneşe maruz kalan bölgelere 4 kez uygulanmasını önerirler.

Deri Kanserleri

0-18 yaş arasında güneş ışığından tam olarak korunmuş çocuklarda deri kanserlerinin oranı %98 azalır. Bu 2000 yılında yayınlanmış bir tıbbi araştırmanın sonucudur.

Güneşlenmenin son 50 yılda artması deri kanserlerinin görülme sıklığını da arttırdı. Memorial Hastanesi’nden Dermatolog Dr.

Hasibe Özkılıç deri kanseri belirtisi olabilecek göstergeleri şöyle sıralıyor; Klinik olarak, özellikle ışık gören bölgelerde sert, kızarık, üzeri damarlı bir yapı iyileşmeden,

 • Uzunca süre devam eden yaralar,
 • Koparıldıkça tekrarlayan kabuklanmalar (özellikle yüzde)
 • Birden koyulaşan(siyahlaşan) benler,
 • Kenarları düzensizleşen, hızla büyüyen, etrafında beyaz renkli hale oluşan, renk değişiklikleri gelişen benler bir dermatolog tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Son yıllarda tanı metodları arasında yerini alan dermatoskop, özellikle şüphelenerek çıkartılması yoluna gidilen benlerin 30-40 defa büyütülerek yeniden değerlendirilmesini sağlar olmuştur. Benin büyüklüğü ne olursa olsun çıplak gözle tanı konulamayanlarda dahil olmak üzere risk taşıyıp, taşımadığı açığa çıkarılıp erken alınmasını mümkün kılmaktadır.

Bilgi için: 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-isigi-zararlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.