Güneş çarpmasına karşı önlemler

içerik

İşte güneş çarpmasına karşı alınması gereken önlemler

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor.

Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: “Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati teh oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin.”

Sıcak yaz güneşinin enerjisi herkesi sokaklara davet ediyor. Plajlar, caddeler, kafeler cıvıl cıvıl. Ancak bu durum, hayati bir tehyi de beraberinde getiriyor: Güneş çarpması. Halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmalarına karşı, Diyetisyen Canan Aksoy, suyun önemine dikkat çekiyor.

Sıvı kaybı ve artan hava sıcaklığı sonucu vücut ısısının yükselmesinin, güneş çarpmasının en önemli nedenleri arasında olduğunu söyleyen Aksoy, “Yaşamın devam edebilmesi için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duyulan madde su. Susuz ancak birkaç gün yaşanabiliyor. Bir yetişkinin ortalama vücut ağırlığının yüzde 55-75’i sudan oluşuyor.

Vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazla sıvı kaybı halsizlik ve güneş çarpmasına sebep oluyor, yüzde 20 kayıp ise hayati teh oluşturuyor. Su aynı zamanda derinin nemliliğini ve vücut ısısının dengesini de sağlıyor. Bu nedenle vücut ısısının kontrolü için yeterli su tüketimi oldukça önemli.

Vücut ısısı çok yükselirse kramp, sıcak bitkinliği ve güneş çarpması oluşuyor. Güneş çarpması da acil tedavi gerektiren tehli bir durum” diyor.

İdrar miktarı ve rengi su ihtiyacını gösteriyor

Sıcak ve nemli havalarda sıvı kaybının fazla olduğunu ve kaybedilen sıvının mutlaka yerine konulması gerektiğini ifade eden Canan Aksoy, su içmek için susamayı veya terlemeyi beklememek gerektiğini belirtiyor.

Bir başka önemli nokta da, içilen suyun yeterli olup olmadığı. Aksoy, bunu anlamak için herkesin kolaylıkla takibini yapabileceği iki yöntem öneriyor: “Günlük su ihtiyacı, günlük alınması gereken kaloriye göre hesaplanıyor. Alınan her kalori için 1-1.5 ml su tüketmek gerekiyor.

Yeterli su alıp almadığınızın en iyi kontrolünü, idrar çıkışlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Eğer idrar miktarınız az ve rengi koyu ise daha fazla sıvı tüketmeniz gerekiyor. İdrarın rengi açık sarı olana kadar da sıvı tüketimi devam etmeli. Günde 6-8 kere açık sarı renkte idrar çıkışınız varsa, yeterli su tüketiminiz de var demektir.

Bu kişiler risk altında!

Vücut ısısının 40 derecenin üzerine çıkması ile oluşan güneş çarpması; cilt kuruluğu, kızarma, bulantı, nabız artışı, kramp, güçsüzlük, baş ağrısı ve bayılma gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Kalp ve tansiyon hastaları, böbrek hastaları, beş yaş altı çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, 65 yaş üstü kişiler, sporcular ve açık havada çalışanlar için güneş çarpması daha büyük tehler arz ediyor.

Özellikle sıcak havalarda dışarıda spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Canan Aksoy, sıcak yerlerde çalışan kişilerin de, güneş çarpması ile aynı belirtilere sahip sıcak çarpması için önlem almaları gerektiğini ifade ediyor.

Güneş çarpmasına karşı alınması gereken önlemler

– Direkt güneş ışınlarına maruz kalmayın.

– Açık renkli kıyafetler tercih edin.

– Güneş ışınlarından koruyacak şapka, güneş gözlüğü kullanın.

– Güneş koruyucu kremler sürün.

– Egzersizleri sabah ve akşam saatlerinde yapın.

– Kapalı alanların havalandırılmasına dikkat edin.

– En önemlisi, kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyacak şekilde yeterli ve sağlıklı su için.

Vücut ısısı normale dönse bile hastane şart!

Diyetisyen Canan Aksoy, alınan tüm önlemlere rağmen güneş çarpması yaşandığında, hastayı sağlık kuruluşuna götürmeden önce yapılması gereken ilk yardımı şöyle anlatıyor: “Güneş çarpması görülen hastayı serin bir yere yatırın. Bu durum, hastanın hem dinlenmesini hem de sakinleşmesini sağlar.

Kıyafetlerini çıkartarak serinlemesine yardımcı olun. Soğuk suya sokun ve eğer bilinci açık ise su içirin. Terleme ile kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bir litre suya, bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz ekleyin.

Bu karışımın yerine maden suyu da tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerle hastanın vücut ısısını hızlıca düşürün ve ardından hastaneye götürün.”

Etiketler: Diyetisyen Canan Aksoygüneş çarpması belirtileri

Источник: //www.gidahatti.com/iste-gunes-carpmasina-karsi-alinmasi-gereken-onlemler-61353/

Güneş Çarpması : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Yaz ayları geldiğinde güneş ışınları da dünyaya daha dik açılar ile yansımaya başlar. Bu tür zamanlarda artan sıcaklık ve ışınların tene direkt temas etmesi sonucunda insanlar zarar görür.

Vücut ısısını düzenleyen mekanizma güneş ışınlarının çarpması sonucunda bozulur.

Özellikle çocuk ve yaşlılarda yaz aylarında sıkça rastlanan bu durum kendini ani kas ağrıları, yüksek ateş ve kusma ile gösterir.

Güneş genel olarak öğle saatlerinde en dik konumuna geçer. Bu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalındığında vücut ısısı UV ışınına karşı korumasız kalır. Vücut gelen güneş ışınları ile ısınır ve vücut ısısını dengelemek için sıvı kaybı yaşar.

Bu sıvı kaybı sonucu klinik güneşin çarpması vakası meydana gelir. Her yaştan insanı etkileyebilen bir sorundur. Özellikle sıcaklığın 40 dereceye ulaştığı yaz aylarının öğlen vakitlerinde dışarıda uzun süre kalındığında güneşin çarpması meydana gelir.

Vücut direnci düşük olan yaşlı ve çocuklarda daha düşük sıcaklıklarda bile bu sorun görülebilir.

1. Güneş ışınları

Yaz aylarında havaların ısınması ve güneş ışınlarının daha dik açıyla dünyaya gelmesi dolayısıyla güneşin etkisi artar. Yaz aylarında deniz veya havuzda yüzerken güneşe maruz kalmak, öğle saatlerinde güneşin altında çalışmak veya yürümek güneşin zararlı etkilerinin altında kalmaya neden olur. Güneşin bu gibi durumlarda ortaya çıkan zararlı etkilerinden biri de güneş çarpmasıdır.

2. Aşırı alkol tüketimi

Alkol sık idrara çıkmaya, sonucunda vücuttaki suyun atılmasına neden olur. Bu sebeple aşırı alkol tüketmek su kaybını artırır. Yaz aylarında, güneşli ortamlarda aşırı alkol tüketmek güneş çarpmasına elverişli bir zemin hazırlar.

Bazı giysiler ve bazı renkler güneş ışınlarını yansıtırken, bazıları ise güneş ışınlarını emer. Siyah ve kahverengi gibi koyu renklerin zararlı güneş ışınlarını emme özelliği bulunduğundan dolayı yaz aylarında bu renklerde giysiler giymekten kaçınmak gerekir.

Güneş ışınlarını yansıtan açık ve soluk renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun yanında daha çok ince ve terletmeyen kumaşlar vücut ısısının aniden yükselmesine, akabinde su kaybının artmasına ve güneş çarpmasına engel olur.

Yaşlı ve tansiyon hastaları, yanlış kıyafet seçimi yüzünden bu konuya özellikle dikkat etmelidirler.

4. Aşırı yağlı beslenmek

Vücuda dahil edilen aşırı miktarda yağ, yakılamaz ve kiloya dönüşür. Özellikle yaz aylarında fast food tarzı yağlı yiyeceklerle birlikte asitli içecekler tüketmek güneş çarpması gibi sorunlara karşı dirençli bir vücuda sahip olmayı engeller.

Güneş Çarpması Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Sıcak havalarda vücuda direkt temas eden güneş ışınları, kanın akışının deriye doğru artmasına neden olur. Vücut bu ısıdan kurtulmak için ise terlemeye ve hızlı soluk alıp vermeye çalışır.

Terleme ve soluk alma yeterli olmaz ise, güneş ışınlarının etkisi bitkinlik ile kendini gösterir. Güneş çarpması kaç saatte belli olur diye bir araştırma yapıldığında bu durumun kişiden kişiye değiştiği bilinmelidir.

Çünkü güneşe ne kadar maruz kalındığı, yaş, cinsiyet gibi değişkenlerden yola çıkılarak bu konuda net bir yorum yapılabilir.

Güneş çarpmasından sonra 6 saat içinde etkiler belli olur. Güneşin çarpması sonucunda baş ağrısı ve mide bulantısı oluşur. Kişide büyük bir halsizlik gözlenir. Vücut terleyemediği için ateş yükselir. Bazı kişilerde çarpmanın şiddetine bağlı olarak havale oluşabilir. Bunun yanında güneş çarpması üşüme titreme şeklinde de kendini gösterir.

İleri durumlarda psikolojik rahatsızlıklar tetiklenir. Kişilerde sıcak koması, nöbetler veya halüsinasyonlar oluşur. Bazı kişilerde ise sindirim sistemi de çarpmadan etkilenir. Güneş çarpması ishal yapar mı diye araştırıldığında bazı kişilerde bu durumun oluştuğu bilinmelidir.

Sıcaklığın etkisi ile su kaybeden kişilerde aşırı kusma veya sık dışkılama, yani ishal görülebilir.

Güneş Çarpması Nasıl Geçer?

Yeterli önlem alınmadığı ve dikkatsiz davranıldığı durumlarda güneş çarpması söz konusu olabilir.

65 yaş ve üzeri yaşlılar, tansiyon hastaları, 5 yaşın altındaki çocuklar ve deri hastalıkları olan kişiler, güneşin altında uzun süreler geçirdikleri durum güneş çarpması riskini daha fazla taşırlar.

Çarpma sonucu geçici bazı sorunlar ortaya çıkabileceği gibi daha ciddi sorunların görülmesi de muhtemeldir. Hatta ölüme kadar varabilecek etkiler dahi yaşanabilir. Bu sebeple ilk müdahale oldukça önem taşır. Yapılacak ilk müdahale güneş çarpmasının etkilerini hafifletir.

Güneş çarpması sonucunda yapılacak olan ilk müdahaleler;

 • Kişi hemen serin bir ortama alınmalı.
 • Üzerindeki kıyafetler gevşetilmeli veya kısmen çıkarılmalı.
 • Koltuk altı ve bacak içlerine soğuk su ile ıslatılmış bez konulmalı.
 • Kişiye ılık bir duş aldırılabilir.
 • Ayrıca kusma ihtimaline karşın kişi yan yatırılmalı.
 • Eğer kişide bilinç açık ise sıvı verilmesi gerekir, eğer açık değil ise kesinlikle su dahi içirilmemeli.
 • Kan dolaşımını hızlandırmak amacı ile kişinin ayakları yukarı kaldırılmalı veya ayak tabanına buz ile masaj yapılmalıdır.

1. Güneş çarpması tedavisi

Güneş çarpması sonucu bazı durumlarda bilinç kaybı oluşabilir. Aşırı kusma ve ateş de en sık yaşanan belirtileri arasındadır. Böyle bir durumda mutlaka hastaneye gidilmelidir. Hastanede ağızdan ateş ölçümü yapılır.

Ayrıca terlemeyle ne kadar su ve tuz kaybedildiğini görmek için de çeşitli kan ve idrar testleri yapılır. Bu test sonuçlarına göre güneş çarpması tedavisi uygulanır. Güneş çarpması sonucu kaybedilen sıvıyı tekrar vücuda kazandırmak amacıyla kişiye özel takviyeli serum verilir.

Bu serumlar vücuttaki elektrolit ve tuz dengesini yerine getirir. Böbrek hastalarına ise diyalizle birlikte özel olarak sıvı uygulanması gerekir.

Güneş Çarpması Kaç Günde Geçer?

Güneş çarpmasının vücuttaki etkilerine engel olmak için ilk etapta önlem alınmalıdır. Koruyucu yöntemler sayesinde güneşin zararlı etkilerine karşı önlem alınmış olur.

Bunun için özellikle yazın öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya, ince ve gevşek kıyafetler giymeye, sıvı tüketimini artırmaya, alkol alımını azaltmaya, yağlı tüketmemeye özen gösterilmelidir. Gün içerisinde alınan ılık duş da alınabilecek önlemler arasındadır. Dışarı çıkarken mutlaka en az 15 faktörlü güneş kremi kullanın.

Tüm önlemlerinize rağmen güneş çarpması durumu başınıza gelirse mutlaka ilk müdahale ile sorunun etkilerini hafifletmeye çalışın. Şiddetli vakalarda mutlaka doktor kontrolünde sıvı alınmalıdır.

Источник: //sebboy.com/gunes-carpmasi-neden-olur/

Sıcak Çarpmasına Karşı Alabileceğiniz 9 Önlem

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Sıcak bitkinliği veya sıcak çarpıntısı gibi çok sayıda farklı ismi olan güneş çarpması, sıcak ve nemli havalar nedeniyle ortaya çıkar. Uzun süre güneşin altında durmak sıcak çarpmasının ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerdir.

Peki özellikle yaşlı, hasta ve çocukların çok daha kolay etkilenebildiği ve yaz aylarında aslında ne kadar da dikkatli olmamız gerektiğini bize hatırlatan güneş çarpmasından nasıl korunabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için bunu konu aldık ve güneş çarpmasına karşı neler yapabileceğinizi anlattık.

Gelin güneş çarpması yaşamamak ya da tedavi etmek için neler yapmalıyız beraber inceleyelim.

Güneş çarpmasının en önemli belirtilerinden biri yükselen ateştir.

37 ile 40 derece arasında görülebilen ateşle beraber, ciltte kuruluk, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, bağ ağrısı, göz bebeklerinde genişleme, düzensiz ve hızlı nefes alma ve kişinin ruh halindeki değişiklikler güneş çarpmasının en göze çarpan belirtileridir.

Özellikle hasta sayıklıyor, şaşkınlık ifadeleri gösteriyor, konuşma bozukluğu yaşıyor ve sanki beyni bulanmış gibi davranıyorsa güneş çarpması yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kişinin bacak ve kollarında kramplar varsa yüksek miktarda sıvıyla beraber tuz kaybı da yaşanmıştır.

Güneş çarpması sonucu vücut kendi sıcaklığını ayarlayamaz hale gelir. Aşırı yükselen iç ve dış sıcaklık nedeniyle beyin de dahil olmak üzere hiçbir iç organ görevlerini yerine getiremez.

Bu duruma hemen müdahale edilmez, sıvı kaybı devam eder ve vücut sıcaklığı düşürülemezse kişi hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle özellikle yaşlılar, çocuklar, hastalar ve hamileler çok ama çok daha dikkatli olmalıdır.

3. Bol Bol Su İçin

Birçok kişi günlük hayatında çay, kahve, asitli içecekler, ayran ya da soda tüketince günlük sıvı ihtiyaçlarını aldıklarını düşünürler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmaz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde günde en az 2-3 litre su içmezseniz güneş çarpmasına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle sıvı tüketmeye tabi ki devam edin ama bunu en az 2 litre suyun üzerine ekleyin.

Ayrıca sağlığınız için çok sıcak saatlerde alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durmayı ihmal etmeyin.

4. Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Naylon gibi terleten kumaşlardan yapılmış kıyafetler adeta sıcak çarpmasına davetiye çıkartıyor. Yaz aylarında içerisindeki kendinizi rahat hissedebileceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayacak ve vücut ısınızı atmanıza yardımcı, nefes alan kıyafetler seçmeniz oldukça önemli. Bu sayede vücudunuz terleyebilir, teri kolayca dışarı atabilir ve bu sayede vücut sıcaklığını dengede tutabilir.

5. Günün En sıcak Saatlerinde Kendinize Serin Bir Yer Bulun

Yaz aylarında herkesin televizyonlarda, panolarda ve reklamlarda sizi bağıra bağıra uyardığını duyarsınız. Saat 11:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın! Bu uyarının bu kadar çok tekrarlanmasının bir sebebi var. En çok güneş çarpması vakası bu saatlerde gerçekleşiyor.

Güneş ışınları bu saatlerde diğer saatlere göre çok daha dik düştüğü için vücudunuz çok daha kolay etkileniyor. Güneş çarpması yaşamak istemiyorsanız lütfen gün içerisinde mümkün olduğunda serin, güneşten uzak ve nemsiz yerleri tercih etmeye çalışın.

İşlerinizi eğer yapabiliyorsanız daha erken ve daha geç saatlerde halletmeye özen gösterin.

6. Sık Sık Duş Alın

Sabah evden çıkmadan alacağınız serin bir duş, dışarı çıktığınız ilk bir saatte sizi serin tutmaya yarayabilir. Akşam eve geldiğinizde alacağınız ikinci bir duş ise gece rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Yazın duş almaktan çekinmeyin, sizi güneş çarpmasından korumak için serinletici bir duştan daha iyi ne olabilir.

7. Güneşten Korunmayı İhmal Etmeyin

Yaz aylarında yanınızdan ayırmamanız gereken birkaç şey var. Öncelikle su! Suyunuzu asla ama asla yanınızdan ayırmayın ve sık içmeye dikkat edin. ikincisi ise sizi güneşten koruyacak bir obje. Bu bir şapka da olabilir şemsiye de, canınız ne istiyorsa.

Ama yanınızda sizi koruyacak böyle bir eşya olmasına dikkat edin. Özellikle ense, alın ve başın tepesi iyi bir şekilde korunmalıdır. Aman dikkat, çok sıkı şapkalar takmamaya ve şapkayı çok uzun süre kafanızda tutmamaya dikkat edin.

Güneş ışınlarını çeken şapkanız kafanızın daha çok ısınmasına neden olabilir.

8. Ağır Fiziksel Aktivitelerden Kaçının

Yaz aylarında zaten vücudunuz normalde olduğundan daha fazla enerji harcamaya ve hızlı çalışmaya meyillidir. Sıcak nedeniyle fazla mesai yapan bedeninize çok daha fazla yüklenmemelisiniz.

Egzersiz yapacağınız, yürüyüşe çıkacağınız ya da denize girip hem yüzüp her serinleyeceğiniz saatleri sabah erken ya da akşam güneş batmasına yakın saatlerde seçmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Ayrıca denizde uzun süre kalıp hem vücudunuzu yormamaya hem de güneşte fazla kalmamaya lütfen dikkat edin.

9. Güneş Çarpması Durumunda

Güneş çarpması geçiren kişi hemen gölge ve serin bir yere alınmalıdır. Eğer bilinci yerindeyse buz gibi olmamak şartıyla su verilmelidir. Kaybedilen tuzu yerine getirmek için sudan sonra tuzlu bir ayran içirilebilir. Serinlemesi için ıslak bezlerle alnına ensesine kompres yapılabilir.

Ama bu noktada buz gibi çok soğuk kompres maddeleri seçilmemelidir. Bu hastanın şoka girmesine neden olabilir. Kişinin dinlenmesine izin verilmeli ve ayağa kaldırmaya çalışılmamalıdır. Hastanın midesi bulanıyor ya da kusuyor olabilir, boğulmaması için yan bir şekilde yatırılmalıdır.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra hastanın en kısa sürede biz uzmana görünmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Источник: //evdesifa.com/sicak-carpmasina-karsi-alabileceginiz-9-onlem/

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Güneş çarpması genellikle yüksek sıcaklıkta uzun süre kalınması sonucu vücudun aşırı ısınmasıyla birlikte meydana gelir. Vücut ısısı 40°C veya daha yükseğe çıkarsa bünyede değişiklikler meydana gelir ve güneş çarpması gerçekleşir.

Güneş çarpması acil tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen güneş çarpması hızla beyin, kalp, böbrek ve kaslara zarar verebilir. Hasar, ciddi komplikasyona neden olup daha uzun tedaviler gerektirebildiği gibi ölüm riskini arttırır.

Belirtileri

Güneş çarpmasının belirtilerini kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Vücutta ısı derecesinin 40° C’i geçmesi en önemli belirtisidir.
 • Zihinsel durum veya davranış değişikliği. Konfüzyon, ajitasyon, konuşma bozukluğu, sinirlilik.
 • Terlemede değişme. Güneş çarpması, sıcak ve kuru cilt hissine neden olur. Bunun yanında ağır güneş çarpması cildin nemli hissedilmesine neden olabilir.
 • Bulantı ve kusma.
 • Ciltte aşırı derecede kızarıklık.
 • Hızlı nefes alma.
 • Yüksek kalp hızı, çarpıntı.
 • Baş ağrısı

Eğer güne çarpması geçirdiğinizi düşünüyorsanın 112 Acil Servisi arayarak mutlaka acil tıbbi yardım istemelisiniz. Acil servisi beklerken kendiniz şu önlemleri almalısınız:

 • Gölgeli bir yere geçin.
 • Fazla giysileri çıkarın.
 • Soğuk su altına girin veya buzla vücudun geneline uygulama yapın, eğer evde yalnızsanız bir sünger yordamıyla soğuk suyu vücudunuza başınıza uygulayın, bulunduğunuz yerde başkaları varsa onlara haber vererek soğuk duş alın.

Risk Grupları: Güneş çarpmasına neden olan bazı risk faktörleri de vardır. Bunları sıralayacak olursak:

Yaş: Yaş durumuna göre güneş çarpmasının şartları ve sonuçları değişebilir. 65 yaş üzeri için normal sıcaklıklar bile tehli olabilir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıftır ve sıcaklıklarla mücadele edemez.

Sıcak Havada Çalışma: Genelde dışarıda çalışanları etkiler. İnşaat işçileri, futbolcular, askerler gibi.

Aniden Sıcak Havaya Maruz Kalma: Bunlar iklim veya yer değişiklikleri sonucu ortaya çıkar. Başka bir şehir veya ülkeye gidildiğinde veya tatilde plajlarda çok sık rastlanılan güneş çarpmaları türüdür.

Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar vücudun nemli kalmasını ve su kaybı yaşamasını tetikleyebilir. Kan basıncı, damar açıcı düzenleyen ilaçlar alıyorsanız güneş çarpmasına karşı vücudu olumsuz yönde etkileyebilir.

Sağlık Koşulları: Kalp ve akciğer hastalıkları, güneş çarpması riskini arttırır. Bunun yanında aşırı kilo, astım hastaları da güneş çarpmalarından ciddi şekilde etkilenmektedirler.

Güneş Çarpmasına Ne Yapılmalı Tedavi ve Önlemler

Birisinin güneş çarpmasına maruz kaldığını anladıysanız veya bu kişi siz iseniz şunları yapmaya çalışın:

 • Gölgeli bir yere geçin veya kapalı alandaysınız vücudunuzu soğutacak klima veya su kullanın.
 • Bol bol sıvı alın ama bunlar alkollü veya asitli içecekler olmamalıdır. Su, ayran ve benzeri.
 • Üzerinizdeki giysileri çıkararak vücudun soğumasını sağlayın.
 • Banyoya gitme imkanız varsa mutlaka soğuk suda duş alın. Acil yardım istediyseniz soğuk su doldurulmuş küvette bekleyin.
 • Vücut ısısı eğer bütün bunlara rağmen düşmüyorsa mutlaka 112 yi arayarak acil yardım isteyin.

Aşağıdaki sınıfın acilen hastaneye ulaştırılması gerekir:

 • İki yaşın altındaki çocuklar
 • Yaşlılar
 • Böbrek hastaları
 • Kalp hastaları
 • İnsülin kullanan şeker hastaları

Ambulans gelinceye kadar yapmanız gerekenler:

 • Kapalı alanda ise ortamı havalandırmak için kapıları ve pencereleri açın.
 • Açık alandaysa serin bir yere taşıyın.
 • Aspirin veya parasetamol ilaçlardan uzak durun, bol bol su içmelerini sağlayın.
 • Havlu veya bir sünger aracılığı ile cildine ılık su takviyesi yapın.
 • Ciltte soğuk suyu aniden uygulamayın, yavaşça ve dolaşımın artması için el ayak kısımlarına masaj yapın.
 • Eğer kusma varsa rahat nefes alabilecek pozisyona getirin.
 • Eğer sara nöbetine benzer bir nöbet geçiriyorsa kesinlikle ağzına bir şey koymayın, su vermeyin, suyu cilde uygulayın.

Soğan: Güneş çarpan kişinin alnına soğanı ezerek koyun, ısının alınmasına yardımcı olacaktır. Soğanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çemen: Kurutulmuş çemeni ıslatarak ezin ve bal karıştırarak 3-4 saat arayla 2-3 kaşık alın, bu daha hızlı kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Ayran: Bol bol ayran tüketin veya yoğurt da olabilir. Kısa sürede kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında yoğurdu cildinize de uygulayabilirsiniz. Vücudun hızla soğumasına yardımcı olur. Ayran hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Meyve Sebze: Güneş çarpması esnasında savunma sistemi yorgun düşmüştür. Bunun için bol bol meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/gunes-carpmasina-ne-iyi-gelir/

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Güneş çarpması güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının ani olarak yükselmesi ile birlikte sıcak çarpması şikayetlerinde de artış görülür.

Kendisini yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtilerle gösterebilen bu tabloda vakit kaybedilmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan ve Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Mustafa Ertuğrul, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan güneş çarpması hakkında bilgi verdi.

Güneş Çarpması Nedir, Nasıl Oluşur?

Güneş çarpması özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda oluşmaktadır. Aşırı sıcak havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasıyla gelişen güneş çarpması, daha çok çocuklarda görülse de hemen hemen tüm yaş grupları için tehlidir. Rüzgarsız günlerde güneş çarpması riskinin arttığı da unutulmamalıdır.

Uzun süre yüksek sıcağa maruz kalmak ve vücudun normal sıcaklığına dönebilmek için yeterince sıvı kaybedememesi güneş çarpmasını da beraberinde getirmektedir. Vücut sıcaklığı organları tahrip edecek derecede çok yüksek seviyelere ulaşabilir.

Özellikle 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ortaya çıkangüneşçarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda da görülebilir.

Güneş Çarpması Nedenleri

Güneş çarpmasının en büyük nedeni çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır.

Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmasına sebep olabilir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Sıcak havada insan vücudu kan akışını deri yüzeyine doğru artırır. Terleme ve soluk verme ile kendisini fazla ısıdan kurtarır. Terleme ve soluk almanın tam olarak gerçekleşemediği durumlarda sıcak bitkinliği ve güneş çarpması da kaçınılmaz hale gelir. Sodyum ve klor kaybı ile birlikte güneş çarpması belirtileri de görülmeye başlar.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş çarpmasının en yaygın belirtileri; baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları (sersemlik, yürümede bozukluk vs…), ruhsal durum bozuklukları ve bilinç kaybıdır.

Havale, solunumda düzensizlik ve 41 derece üzerinde ateşle birlikte deride kızarıklık da varsa “sıcak koması” görülme ihtimali yükselmektedir. İleri safhalarda oldukça tehli olabilen güneş çarpmalarında, ciddi oranda yaşam kaybı riski olduğu da unutulmamalıdır.

Öte yandan, güneş çarpması sonrası iyileşen kişilerin dahi sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk belirtide tanı konulması ve kişi bilincini yitirmeden gerekli müdahaleye başlanması gerekmektedir.

Sıcak çarpmasında görülen en belirgin belirtiler ise şöyledir;

 • Yüksek ateş,
 • Kuru –sıcak-ağrılı cilt,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma ve baş dönmesi,
 • Kas krampları,
 • Çarpıntı
 • Uykuya eğilim,
 • şuur bulanıklığı ve komaya kadar varabilen ciddi klinik tablolar görülebilir.

Güneş Çarpmasında Kimler Risk Altındadır?

Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar ( yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olanlar), kanser hastaları, aşırı kilolu veya kaşektik olan kişiler, psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, gebeler sıcak yaz aylarında çok daha dikkatli olmalıdır.

Güneş Çarpmasında İlk Yardım

Güneş çarpmasına maruz kalan kişi hemen serin olan bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilir ve kusma riskine karşı yan yatırılır. Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltukaltlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışmak gerekir.

Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek kişinin için ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak da gerekebilir.

  Kişinin bilinci açıksa sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi takip ve tedavi amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir. 

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.

 • Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir.
 • Alkol koklatılmamalıdır.
 • Katı yiyecekler çok tehli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

Güneş Çarpmasında Teşhis Nasıl Yapılır?

Güneş çarpması teşhisi hastanın semptomları gözden geçirildikten, kan basıncı ve sıcaklık değerleri ölçüldükten sonra konur. Bunun için öncelikle ağız içi sıcaklığı yerine rektal sıcaklık ölçülür. Gerekirse hastadan kan ve idrar örneği de istenir.

Güneş Çarpması Tedavisi

Güneş çarpmasında tablo kötüye gidiyorsa tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri kullanılır. Kan testi sonucuna göre de hastaya sıvı terapisi uygulanabilir. Güneş çarpması sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği gibi durumlara karşı hasta birkaç hafta takip edilir. Sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık değişimleri gözlem altında tutulur.

Güneş Çarpmasından Nasıl Korunmalı?

Güneş ve yüksek sıcaklığın zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için;

 • Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalı,
 • Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli,
 • Mutlaka güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalı,
 • Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kremler sürülmeli
 • Günde en az 2,5-3 lt sıvı tüketilmeli (ayran soda su vb.)
 • Sindirimi kolay hafif yiyecekler tercih edilmeli
 • Fırsat buldukça ılık duş alınmalı
 • Uzun ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Güneş Çarpmasına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmek gerekir.

Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir.

1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarınızı Güneşe Çıkarmadan Önce…

Çocuk güneşe çıkarmadan 15 dakika önce koruyucu ürün uygulanmalıdır. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir.

Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem sürülmelidir. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir.

Eğer çocuk yarım saatten fazla dışarı zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş Kremlerini Test Edin

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır.

Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır. Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

bir önceki yıldan kalan güneş kremleri ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çocukların Güneşe Çıkma Saatine Dikkat!

Güneş ışınlarının dik geldiği, dolayısıyla en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında asla güneşe çıkılmamalıdır. Hava bulutlu bile olsa güneş kremi mutlaka sürülmelidir. Güneşin olmaması zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bu saatlere dikkat etmek ve her havada gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çocukların kıyafet seçimine dikkat!

Yaz aylarında çocuklara ince, hafif ve pamuk giysiler giydirilmelidir. Terleme ihtimalleri çok yüksek olduğu için de sık sık kıyafetleri değiştirilmelidir.

1 yaş altı bebekler özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir, üşür korkusuyla kalın şapkalardan kaçınılmalı, bahar ve yaz dönemleri için sadece rüzgarı engelleyecek pamuklu şapkalar tercih edilmelidir.

Giysiler kadar bebek arabalarının veya oto koltuklarının kumaşlarının da terletebileceği dikkate alınmalıdır.

Güneş çarpmalarına karşı bol sıvı tüketilmeli

Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalan çocuklarda güneş çarpmaları olabilir. Çocukların ateşi yükselir ve halsizlik gözlenir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar.

Bu nedenle bol bol su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır.

Özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehli sonuçlar doğurabilir.

Güncellenme Tarihi: 12 Temmuz 2017 Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-carpmasi/

Güneş Çarpması Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sıcak Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Güneş çarpmasına karşı önlemler
83 / 100SEO Score

Vücut fonksiyonlarının çalışabilmesi ve yaşamın devamı için, vücut sıcaklığının belli aralıklarda tutulması gerekir. İnsan vücudu aşırı sıcağa maruz kaldığında kendini soğutacak mekanizmaları harekete geçirir. Eğer uzun süre veya aşırı derecede sıcağa maruz kalınırsa sıcak çarpması veya güneş çarpması gelişir.

Sıcak çarpmaları en çok güneşe bağlı geliştiği için güneş çarpması olarak da adlandırılır. Ancak sıcak çarpması sadece güneş ışınlarına bağlı gelişmez. Örneğin hamamda güneş ışınları olmadığı halde, aşırı sıcaktan dolayı sıcak çarpmaları gelişebilir.

Vücut kendini temelde 2 mekanizma ile soğutur:

 1. Terleme: Ter buharlaşarak vücudun ısı kaybetmesini sağlar. Böylece vücut sıcaklığının yükselmesi engellenir.
 2. Kanın ciltte birikmesi (göllenmesi): Aşırı sıcakta cilde kan taşıyan damarlarda genişleme olur ve cilde taşınan kan miktarı artar. Böylece ciltten daha fazla ısı kaybedilir ve vücut sıcaklığı düşürülür.

Güneş ışınlarına (sıcaklığa) aşırı maruz kalanlarda birden çok durum gelişebilir . Bunlar:

 • Sıcak bitkinliği,
 • Sıcak bayılması (senkobu),
 • Güneş çarpması (sıcak çarpması).

Bunların içerisinde en ağırı ve ölümcül seyredeni sıcak çarpmasıdır. Diğer durumlar daha hafif olup tedavileri daha kolaydır. Bu durumları sırayla inceleyelim.

Sıcak Bitkinliği

Aşırı sıcağa veya güneş ışınlarına maruz kalındığında terleme ve sıvı kaybı artar. Ayrıca ciltteki kan akımı da artar. Bunların sonucunda damardaki sıvı (su) miktarı azalır, hayati organlara taşınan kan miktarında düşme olur. Bu da sıcak bitkinliğinin belirtilerini açığa çıkarır.

Sıcak bitkinliğinde şu belirtiler görülür:

 • Ateş: Genellikle 40 dereceyi geçmez.
 • Cildin terli ve nemli olması.
 • Kramplar: Terleme sırasında kaybedilen aşırı sıvı özellikle bacaklarda kramplara neden olur.
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Kalp hızında artma,
 • Hızlı nefes alıp verme,
 • Huzursuzluk,
 • Susama hissi,
 • Bulantı, kusma görülebilir.
 • İştahsızlık,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Halsizlik, bitkinlik görülebilir.

Eğer bu belirtilerin yanında kişide baygınlık gelişirse buna sıcak senkobu adı verilir. Kişide sıcak maruziyeti devam ederse durum ağırlaşabilir ve sıcak çarpması gelişebilir.

Sıcak bitkinliğinin tedavisi:

 • Kişi sıcak ortamdan uzaklaştırılarak çalışılır. Gölge ve esintili bir bölgeye alınır.
 • Sıcaklık artışına neden olabilecek giysiler çıkarılır.
 • Sırtüstü yatırılarak bacakları havaya kaldırılır.
 • Kişi soğutulmaya çalışılır. Örneğin deriden ısı kaybetmesi için yüzü yıkanabilir.
 • Ağızdan bol su içirilir. Mümkünse tuzlu sıvı vermek ve dinlenmesini sağlamak gerekir.
 • Kişi rahatlamaz veya şikayetler uzun sürerse acil sağlık hizmetlerini aramak gerekir.

Sıcak bitkinliği toplumda genellikle güneş çarpması şeklinde ifade edilir. Ancak güneş çarpması daha ağır bir durumdur.

Hem güneş çarpması hem de sıcak bitkinliğinde kişiye alkollü içecekler verilmemelidir.

Güneş Çarpması Nedir?

Vücut sıcaklığını dengeleyen sistemin güneş ışınları veya aşırı sıcak nedeniyle bozulması sonucu gelişir.  Kişide terleme durur. Dolayısıyla ter yoluyla ısı atılamaz. Acil ve ölümcül bir durumdur. Kişinin mutlaka tıbbi destek alması gerekir. Ayrıca kişide kalıcı hasarlara neden olabilir.

Özellikle çocuklar ve yaşlılarda güneş çarpması daha sık görülür. Hava sıcaklığı kadar nem miktarı da önemli bir faktördür.  Nem ile birlikte ciltten ısının atılması zorlaşır. Bundan dolayı yüksek nemli bölgelerde daha düşük sıcaklıklarda güneş çarpması görülebilir.

Korunma

Alınacak bazı önlemler ile güneş çarpması engellenebilir.

 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir.
 • Güneş ışınlarının direkt temasını engelleyen şemsiye, şapka veya uzun kollu giysiler kullanılabilir.
 • Sıcak havalarda aşırı kalın, vücut sıcaklığını arttıracak giysiler giymemek gerekir.
 • Gün içerisinde bol su içmek gerekir. Yeterli sıvı almayan kişi güneş ışınlarından çok daha kolay etkilenilir.
 • Sıcak ve güneşli havalarda aşırı efor sarf edecek aktivitelerden uzak durmak gerekir.
 • Sıcak havaya alışkın olmayanların, vücutlarının alışabilmesi için güneşte kalma sürelerini yavaş yavaş arttırmaları gerekir. Alışkın olunmayan bir sıcaklığa uzun süre maruz kalmak sıcak çarpması riskini arttırır.

Источник: //www.saglikbilgi.net/gunes-carpmasi/

Güneş Çarpması Belirtileri ve Önlemler

Güneş çarpmasına karşı önlemler

Yazın yaklaşması ve havaların ısınması ile beraber günlük hayatımızda güneş çarpması gibi riskler ortaya çıkar. Özellikle tatil bölgelerinde, güneş ışınlarının doğrudan vücuda geldiği ortamlarda farkında olmadan güneş çarpması tehsi ile karşı karşıya kalabiliriz. Güneş çarpması belirtileri sayesinde bu rahatsızlığın tedavisi hızlı şekilde yapılabilir.

Tavsiye Yazı: Aşırı Sıcak Havaların Zararları

Güneş Çarpması Nedir ?

Güneş Çarpması, sıcak nedeniyle vücut sıcaklığının 41 dereceden fazla bir seviyede bir süre kalması sonucunda sinir sisteminde görülen bozukluklar olarak tanımlanabilir.

Güneş çarpması, en çok çocuklar ve yaşlılar üzerinde etkilidir. Ayrıca diyabet, tansiyon ve kalp hastalıkları olanlar, aşırı alkol kullananlar da yüksek risk altındadırlar. Güneş çarpması, hafife alınmaması gereken çok ciddi bir sağlık sorunudur.

Özellikle hastanın bilincinde kapanma ve görmesinde zorlanma gibi durumlara neden olmuşsa, zaman kaybetmeden tıbbi bakım sağlanması gerekiyor.

Bu dönemde acil tedavi edilmezse koma, kalıcı nörolojik sorunlara veya hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Güneş çarpması nedeniyle bilinç kaybı yaşayan hastaların yüzde 15-20 ihtimalle hayatını kaybettiği görülmektedir.

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir ?

Güneş çarpmasının en önemli belirtisi, vücudun kendi sıcaklığını düzenleme mekanizması bozulduğu için ateşin 40-41 derecelere yükselmesidir. Bunun yanında baş ağrısı ve dönmesi, bulantı, terleyememe, bilinç kaybı, kalp hızında artma, kol ve bacaklarda kramplar da güneş çarpması belirtileri olarak dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Cildin kuruyup kırmızı renk alması ve huzursuzluk da güneş çarpması belirtisi veya farklı bir deyişle güneş geçmesi belirtileri olarak görülebilir.

Uygun giyecekler giyin

Yaz mevsime uygun, vücudun sıcaklığını çok yükseltmeyecek, terletmeyecek, açık renkli ince ve pamuklu-keten kıyafetler güneş çarpmasına karşı en etkili korunma yollarından biridir. Ayrıca geniş kenarlı hafif şapkalar takmak da işe yarayan bir yöntemdir.

Geniş kenarlı hafif şapkalar takın

Doğrudan güneşe çıkmayın

Saat 11.00-15.00 arası yani güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği saatlerde güneşe çıkılmaması gereklidir. Bu saatlerde güneşleniyorsanız güneş kreminin de tam olarak koruma sağlamayacağını unutmayın.

Bol su için

Yaz mevsiminde susamayı beklemeden düzenli olarak sürekli su tüketmeye özen gösterilmelidir. Yetişkin bir insanın günde 2,5 – 3 litre yani 10-15 su bardağı su içmesi gerekir. Suyun yanında terle beraber kaybettiğimiz mineralleri almanız faydalı olabilir. Bunun için ayran gibi tuzlu içecekler veya maden sodası tüketilebilir.

Bol su için

Vücut sıvısının miktarını belirlemek için idrar rengine bakabiliriz. Eğer idrar rengi koyu ve idrar miktarı azsa vücuda sıvı gerekiyor demektir.

Alkol ve kafein tüketmeyin

Özellikle sıcak günlerde ve saatlerde alkol ve kafein içeren içecekler tüketmeniz, vücudunuzun ısısını ayarlayan mekanizmayı olumsuz etkiler. Bu nedenle öğle saatlerinde bu tür içecekler tüketmemeli, isteniyorsa akşam saatlerinde tüketilmelidir.

Hafif besinler tüketin

Güneşin en etkili olduğu saatlerde aşırı yağlı, sindirimi zor yiyeceklerden kaçının. Çünkü vücudumuz ağır yemekleri sindirmek için uğraşırken ısı mekanizmasını ayarlamakta zorlanır. Ağır ve yağlı yiyecekler yerine sık sık ve az az meyve ve sebze yemek daha rahat sindirim yapmanıza neden olacaktır.

Spor saatine dikkat edin

Ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, güneş altında spor faaliyetleri yapmaktan kaçının.

Sık sık duş alın

İmkanınız varsa vücudunuzun ısısını düşürebilmek için sık sık duş alın. Duş aldığınız suyun sıcaklığı vücut sıcaklığınızı normal sıcaklık ile dengeleyecek şekilde olmasına dikkat edin. Çok soğuk suda duş almak da vücudunuza zarar verecektir.

Tavsiye Yazı: Güneş Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler

İşyerleri için sıcak hava önerileri

İşyeri sahibi veya yönetici olan kişilerin sıcak çarpması veya güneş çarpması gibi tehlerin etkilerini azaltması mümkündür. Özellikle kronik kalp, tansiyon, şeker, böbrek gibi hastalığı olan, yaşlılar ve hamile çalışanlara aşırı sıcak günlerde idari izin verilebilir.

Ayrıca işyeri önünde açık dinlenme alanları varsa bu alanlarda serin yerler, su havuzları, fıskiyeler oluşturulabilir.

Böyle bir süs havuzu dinlenme alanını en az 2-3 derece serinletecektir.

Bunun yanında sık dinlenmeler veya mesai saatlerinin esnekleştirilmesi çalışanların hem daha rahat hem de daha verimli çalışmasını sağlayacağı gibi sıcak havanın olumsuz etkilerini de azaltacaktır.

Источник: //www.isgnedir.com/gunes-carpmasi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..