Güneş Çarpmasından 7 Adımda Korunun

Güneş çarpmasına karşı 7 önemli kural!

Güneş Çarpmasından 7 Adımda Korunun

Güneş ışınları çocuğun özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımında kullanılan en değerli kaynak olsa da birçok hastalığa yol açabiliyor. Bunlardan belki de en tehlisi, özellikle yenidoğan bebeklerde ve 5 yaş üstü çocuklarda görülen güneş çarpması!

Sıcak ortama uzun süre maruz kalmak veya sıcak ortamda aşırı aktivite sonucu gelişen bitkinlik ve koma hali olarak tanımlanan sıcak çarpması geç kalındığında beyin kanaması, böbrek ve kalp yetmezliği gibi kalıcı hasarlar bırakabiliyor, hatta ölüme bile yol açabiliyor. İşte bu nedenle ebeveynlerin sıcaklarda daha dikkatli olmaları yaşamsal öneme sahip. Peki, çocuklarımızı güneş çarpmasından korumak için alabileceğimiz önlemler neler?

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak ebeveynlerin güneş çarpmasına karşı almaları gereken önlemleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Öğle güneşinde oyuna bırakmayın!

Dış ortam aktiviteler için sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih edin. Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında sokağa çıkarmayın.

Susamasını beklemeyin

Güneş çarpmasından korunmanın en önemli yollarından biri, vücudu susuz bırakmamak. Çünkü su terlemeyle deri nemliliğini, bu sayede de vücut ısısının dengesini sağlıyor. Sıcak havalarda yeterli su alımı olmadığında terleme gerçekleşemiyor, ısı dengesi sağlanamadığı için de vücut ısısı hızlıca artıyor. Bunun sonucunda da sıcak çarpması gelişiyor.

“Ancak çocuklar susadıklarının farkına varamayabiliyor.” uyarısında bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancak sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle çocuğunuzun su tüketimini mutlaka takip edin ve 1-3 yaş arasında ise susuz kaldığını fark edemeyebilecek bir dönemde olduğu için aralıklı olarak günde 1-1,5 litre su içirin.

İlk 6 ayda ise anne sütü alan bebeklere yaz ayları da dahil ek su verilmesine gerek olmamakla birlikte, formül mamayla beslenen bebeklere mamanın ardından 2-3 çay kaşığı kadar su verilebilir.”

Güneşe çıkarmadan koruyucu sürün

Güneşe çıkarmadan 30 dakika önce 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulayın. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak kremlerin koruyucu etkilerinin 2-3 saat kadar sürdüğünü hatırlatarak, “Dolayısıyla bu süreden sonra kremi tekrarlamaya özen gösterin. Özellikle çocuğunuz denize girdikten sonra güneş koruyucu kremi yeniden uygulamanız çok önemli” diyor.

Açık renk ve pamuklu olsun

Çocuğunuzu güneş çarpmasından korumanız için özellikle kıyafetlerine dikkat etmeniz çok önemli. Hava giriş çıkışını sağlayan özelliği sayesinde terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli giysileri tercih edin. Terlettiği için naylon içeriği yüksek giysilerden ise sakının. Uzun kollu tişört de güneşten korunmasına yardımcı olacaktır.

Şapkasız ve gözlüksüz olmaz!

Başın direkt olarak güneş maruziyetini engellemek için geniş kenarlıklı şapka veya şemsiye gibi güneş ışığından koruyan aksesuarlar kullanın. UVA ve UVB’ye karşı koruyuculuğu olan kenarları kapalı güneş gözlüklerini tercih edin.

Sık sık duş almasını sağlayın

Güneş çarpmasından koruyan önemli bir faktör de ılık suyla duş almasını sağlamak. Çünkü sık sık yaptırılan duş ile sıcak havalarda artmış olan vücut sıcaklığı düşürülebiliyor.

Bu amaçla yaz aylarında yenidoğan dönemi de dahil olmak üzere çocuğunuza günlük duş yaptırın.

İlk 6 ay her duşta saç-vücut şampuanı gibi ürünler kullanmayın, gereklilik yoksa bu ürünleri gün aşırı tercih etmeli, diğer günler duru suyla duş aldırmalısınız.

Araçta asla bırakmayın

Sıcak bir günde doğrudan güneş alan bir yere park edilen araç içindeki sıcaklık, 1 saat içinde çocuklar için tehli seviyelere yükselebiliyor. Sanılanın aksine gölgede bırakılan otomobiller de güvenli değil.

Bunların içindeki sıcaklık da 2 saatte kritik seviyeye yükselebiliyor. Unutmayın ki çocukların vücut sıcaklıkları yetişkinlere göre daha hızlı yükseliyor.

Bu nedenle çocuğunuzu gölgede dahi otomobilin içinde bırakmayın.

Bu belirtilere dikkat!

Hastalığın ilk döneminde; ateş, (37,8 C ve üzeri), tansiyon düşmesi, nabzın ve solunumun hızlanması, susuzluk hissi, gözyaşı miktarında azalma, ağız ile dilde kuruluk, kas krampları ve kaslarda hassasiyet başlıyor. Bu belirtilere bulantı ve kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve huzursuzluk ya da sersemlik hali genellikle eşlik ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancakbu dönemde fark edilip bol sıvı alımı sağlandığında koma aşamasına gelinmeden hastalığın kontrol altına alınabildiğine dikkat çekerek, “Bu tabloda çocuk serin olan bir yerde tutulmalı ve kaybettiği sıvı mutlaka verilmeli.

Ateş yüksekliği varsa ateş düşürücü kullanılmalı ve ılık bir duş aldırılmalı. Kusma ile ateş ısrarla devam ediyorsa ve bilinç değişikliği varsa acil olarak bir doktora başvurulmalı” diyor.

Sıcak çarpmasına karşı nasıl önlem alınmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/gunes-carpmasina-karsi-7-onemli-kural/

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Evde 7 Doğal Tedavi Yöntemi

Güneş Çarpmasından 7 Adımda Korunun

Yaz aylarının ve tatil planlarının belki de en büyük kabusu aşırı sıcaklarda meydana gelen güneş çarpması olabilir. Uzun kış aylarından sonra hepimiz çeşitli tatil bölgelerine seyahat etmek isteriz.

Ancak güneş çarpması ile meydana gelen sağlık problemlerine karşı her zaman dikkatli olamayız.

Çocuklarda ve yetişkinlerde etkili olan güneş çarpmasının aslında çok daha tehli olduğunu biliyor muydunuz?

Yaz aylarında artan sıcaklık ve güneşin dik açı ile gelmesiyle birlikte vücudumuzun direnci bir nebze düşmektedir. Aynı zamanda güneş ışınlarına aşırı maruz kalma durumunda ortaya çıkan ufak belirtiler, çok daha ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Siz de güneş çarpması nedir ve güneş çarpmasına karşı neler yapılmalıdır merak ediyorsanız bu yazıya mutlaka göz atmalısınız!

Güneş Çarpması Nedir?

Hava sıcaklıklarının hızlı bir şekilde yükselmesi ve güneş altında fazla zaman geçirilmesi sonucunda vücut ısımızı dengeleyen mekanizmalar bozulur ve bunun sonucunda güneş çarpmasına dair bazı belirtiler ortaya çıkar.

Yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalınması sonucunda vücudun aşırı sıvı kaybetmesi, direncin de düşmesine neden olacaktır.

Güneş çarpması özellikle güneşin en dik açı ile geldiği saatlerde çocuklar üzerinde etkili olduğu gibi yetişkinler için de çok tehlidir.

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik – yorgunluk
 • Vücudun sıvı ihtiyacı duyması
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı – kusma
 • Kalp çarpıntısı ve çeşitli kas ağrıları
 • Baş dönmesi – baygınlık

İşte, Güneş Çarpmasına İyi Gelen 7 Doğal Tedavi Yöntemi!

Güneş çarpması genel olarak bilinenin aksine çok daha tehli bir sağlık problemidir. Eğer aşırı sıcak havaya maruz kaldıysanız ve bu belirtileri görüyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Güneş çarpmasını aynı zamanda evde uygulanabilecek ufak müdahaleler ile hafifletmek de mümkün; fakat dediğimiz gibi bu yöntemler kısa süreli çözümler sağlamak için yeterlidir.

Gelin hep birlikte bu doğal tedavi yöntemlerini inceleyelim!

1) Soğuk Su ile Duş

 • Güneş çarpması durumunda yapılabilecek ilk yöntem, soğuk su ile duş almaktır.
 • Soğuk su vücudun kaybettiği sıvı oranını dengelediği gibi yüksek ateşi düşürmek için de oldukça etkilidir.
 • Uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilen bu yöntemi doktor kontrolünden önce uygulayabilirsiniz.

2) Soğan Suyu

 • Soğan suyunun vücut ısısını düşürmede etkili olduğunu biliyor muydunuz?
 • Özellikle güneşin en tepede olduğu saatlerde açık havada kaldıysanız, vücut ısınız hızla yükselebilir.
 • Soğan suyu vücut ısısını kısa zamanda dengeleyeceği gibi diğer belirtileri de hafifletmekte yardımcı olmaktadır.
 • Soğan suyunu göğüs üzerine ve kulak arkasına sürerek vücut ısınızı düşürebilirsiniz.

3) Yoğurt – Ayran

 • Baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi durumlar güneş çarpması durumunda ortaya çıkan ilk belirtiler arasındadır.
 • Güneş çarpması anında baş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız, yoğurt tüketerek kısa zamanda baş ağrısını hafifletebilirsiniz.
 • Yoğurdun ister direkt olarak ister ayran şeklinde tüketilmesi, tansiyonun yükselmesini engelleyeceği gibi vücut ısısını düşürmekte de oldukça etkilidir.

4) Elma Sirkesi

 • Vücudumuz için çok sayıda faydası bulunan elma sirkesi, güneş çarpması durumunda da adeta bir kurtarıcı niteliğindedir.
 • Elma sirkesi, güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması sırasında vücudun kaybettiği vitaminleri ve elektroliti yeniler. Aynı zamanda vücudun dengesini kısa bir sürede yeniden düzenler.
 • Eğer güneş altında çok fazla kaldıysanız ve kendinizi bitkin hissediyorsanız elma sirkesini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

5) Bitkisel Yağlar

 • Özellikle son yıllarda alternatif tıp alanında da oldukça ses getiren bitkisel yağları birçok tedavi için kullanmak mümkün.
 • Lavanta yağı, nane yağı, zeytinyağı ya da badem yağı gibi yağlar güneş çarpması sonucunda ortaya çıkan panik atakları ve kalp çarpıntılarını hafifletmekte oldukça etkilidir.
 • Tercihe göre kullanacağınız bu yağları, el ve ayak bileklerinize ve aynı zamanda boynun arka bölgesine hafif hareketlerle sürerek vücut ısınızı da dengeleyebilirsiniz.

6) Su

 • Güneş çarpmasının en büyük tehlerinden birisi vücudun sıvı oranını hızlı bir şekilde tüketmesidir.
 • Bu durum metabolizmanın da bozulmasına ve bulantı, kusma ya da mide ağrıları gibi belirtilere neden olmaktadır.
 • Siz de bu belirtileri fark ediyorsanız ve güneş çarpması ile oluşan mide bulantısına ne iyi gelir diyorsanız, bol bol su içerek doktor kontrolü öncesinde vücut dengenizi düzenleyebilirsiniz.

7) Aloe Vera Suyu

 • Güneş çarpması sırasında vücudun dış etkenlere maruz kalması, normal dengenin bozulmasına ve dış değişimlere uyum sağlanamamasına neden olur.
 • Dolayısıyla kısa zamanda ve hızlı bir şekilde halsizlik, yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkar.
 • İşte aloe vera suyunun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun savunma mekanizması yeniden canlanır ve güneş çarpmasıyla meydana gelen dengesizlik hali kısa sürede ortadan kalkar.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/gunes-carpmasina-ne-iyi-gelir-evde-7-dogal-tedavi-yontemi/

Güneş çarpması ve 10 adımda sıcak çarpmasından korunma yöntemleri

Güneş Çarpmasından 7 Adımda Korunun

Yapılan çalışmalara göre güneş çarpması yüzde 90 oranında 6 yaş ve üzeri çocuklarda görülüyor. Bu çocukların yaklaşık 70’inde ise güneş çarpması spor yaparken ortaya çıkıyor.

Çünkü bu yaş grubu çocuklar kendi vücutlarının sınırlarını henüz bilemiyor ve dış ortamın olumsuz etkilerini tahmin edemiyorlar.

Genellikle vücudun aktif şekilde enerji harcaması dış ortamın yüksek sıcaklığı ile birleşince ortaya istenmeyen tablolar çıkıyor.

Güneş çarpması nedir? Belirtileri ve yapılması gereken acil tedbirler

Ayrıca yenidoğan dönemindeki bebekler de beyindeki ısı kontrol sistemlerinin ve terleme mekanizmalarının tam gelişmemiş olması nedeniyle yüksek risk altında oluyor. Sıcak havada arabada kapalı kalmak, buhar çadırları, bir radyatör yanında beşik içinde olmak ya da klimasız ev içerisinde kapalı kalmak gibi etkenlerde sıcak çarpmasına neden olabiliyor.

Yüksek ateş ve kuru cilt tipik belirtileri

Sıcak çarpmasından önce genellikle vücuttaki terleme kesiliyor. Vücut sıcaklığının 41 derece üzerine çıkması ve sıcak ile kuru cilt ise klasik belirtilerini oluşturuyor. Merkezi sinir sistemindeki çalışma problemine göre ciltte pembelik ya da solukluk olabiliyor.

Tablo ilerlediğinde ölüm korkusu, ajitasyon, baş dönmesi, halsizlik, zihin karmaşası, anlamsız mutlu duygu durumu, baş ağrısı, bulantı ve dengesizlik gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Tedaviye hemen başlanmazsa idrar-dışkı kaçırma, kasılmalar, havale, şuur bulanıklığı, göz bebeği değişiklikleri, felç ve koma gelişebiliyor.

Hastalığın ciddiyetini kalp-dolaşım sisteminin etkilenme oranı belirliyor. Pembe bir cilt, normal kalp atışı ve tansiyon değerlerinde, kalp hızının izlenerek soğutma işlemi yapılması yeterli olabiliyor. Tedavide vücut sıcaklığının mümkün olan en hızlı şekilde 38.5 derece civarına düşürülmesi amaçlanıyor. Ancak ateş düşürücü ilaçların faydası olmuyor.

Suyla doldurulmuş küvete koymak ya da klima/vantilatör esintisi altında duş aldırmak ya da su püskürtmek en etkili yöntemler. Boyun, koltuk altı ve kasıklara buz torbaları da konabiliyor. Bu yaklaşımlar vücut sıcaklığı 38.5 derece civarına düşürüldüğünde sonlandırılıyor. İhtiyaç duyulursa sıvı elektrolit takviyesi yapılıyor.

Güneş yanığına ne iyi gelir? Yanlış uygulama ağır cilt hasarı yaratabilir

Soluk cilt, çarpıntı ve düşük tansiyonu olan çocuklar ise kalp yetmezliğine girmiş oluyor. Bu da koma ve ölüm gibi çok ciddi sonuçlarla karşılaşma riskleri var anlamına geliyor.

Sıcak çarpması ayrıca özellikle tansiyonu düşük olan çocuklarda böbrek yetmezliği riskini de beraberinde getiriyor.

Bu tür durumlarda çocukta kalıcı hasar oluşmaması için vücut sıvı-elektrolit dengesinin sağlanmasına çalışılması ve nadiren diyaliz gibi tedavi yöntemlerine başvuruluyor.

10 ADIMDA GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KORUYUN

 • Sıcak hava vücut sıvı dengesi bozulduğunda çok daha tehli olabiliyor. Bu nedenle çocuğunuza bol sıvı içirin
 • Koyu idrar, yetersiz sıvı alımının belirtisidir. Bu durumda susamış olmasa bile hemen su içirin
 • Çocuğunuzun ara ara gölge ve su molaları vermesini sağlayın. Net bir zamanlama olmasa da bu süre her yarım saatte bir 10 dakika olabilir
 • İncecik-pamuklu bir yaz giysisi giydirin. Kıyafeti terleme nedeniyle ıslanırsa değiştirin
 • Camı açmış da olsanız arabanın içinde yalnız bırakmayın
 • Aşırı tuz takviyesinden / tuz tabletlerinden kaçının. Bu tür ürenler mide boşalmasını yavaşlatarak sıvı emilimini geciktirirler
 • Henüz bebeklik döneminde ise battaniyeye sarmak ya da fazladan giydirmekten kaçının
 • Hava sıcaklığı 28 derece üzerindeyse buna ek olarak bir de nem oranı yüksekse uzun süren ya da ciddi efor gerektiren spor aktiviteleri yapmasına izin vermeyin
 • Herhangi bir nedenle ateşlendiyse sıcak havalarda dışarı çıkartmayın.

Güneş çarpması durumunda bunları yapın

 • Çocuğunuzu hemen serin ve gölge bir alana taşıyın
 • Vücudunu soğutmaya başlarken ambulans çağrıldığından emin olun
 • İç ortama ya da gölgeye taşıdıktan sonra düz bir zemine yatırıp ayaklarını başından yüksek bir yere koyun
 • Hemen kıyafetlerini çıkartın
 • Soğuk suyla vücudunu yıkayın: Hortumla su tutabilir, soğuk suyla dolu küvete yatırabilir, süngerle silebilir veya duşun altına sokabilirsiniz
 • Düşük nemli bir ortamda ıslak-soğuk bir çarşafa sarın
 • Klima, bulamazsanız vantilatör çalıştırın
 • Bilinci açık ise soğuk içecekler (15 dakikada bir 250 ml kadar) ve tuzlu yiyecekler verin. Domates suyu gibi bir miktar tuz içeren içecekler sıvı kaybının yerine konması için ideal. Çünkü vücuttaki tuz kaybı yerine konana kadar sadece su gibi tuzdan fakir sıvıların verilmesi, vücut tuz oranının daha da düşüp bilincin kapanmasına neden olabilir.

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın

 • Bilincinden emin değilseniz içmesi için bir şeyler vermeyin. İçtiği sıvının ciğerlerine kaçışına neden olabilirsiniz
 • Vücut ısısını düşürmek için kesinlikle soğuk sıvı vermeyin. Çünkü soğuk sıvıların kullanılması, ısıyı düşürmeyi hızlandırmasına rağmen, zaten strese girmiş olan kalp kası üzerinde aritmi riskini arttırabiliyor
 • Havale geçirme durumunda kilitlenmiş ağzını açmak ya da dilini çıkartmak için ağzına kaşık ya da başka bir cisim sokmayın. Başını yana çevirmeniz hava yolunu açık tutmak için yeterlidir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/10-admda-scak-carpmasndan-koruyun/

Güneş çarpmasından korunma yolları blog sayfamızda..

Güneş Çarpmasından 7 Adımda Korunun

Sıcak yaz günlerinde sağlığımızı tehdit eden konuların başında güneş çarpması geliyor. Özellikle de nemin yüksek olduğu sahil bölgelerinde yaşayanlar, güneş çarpması konusunda daha dikkatli olmalı.

Nemle birleşen aşırı sıcaklar, güneş çarpması vakıalarının ölümle sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Peki, güneş çarpmasından korunmak için neler yapmak gerekir? Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, güneş çarpmasından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Güneş çarpması nedir?

Önce biraz güneş çarpmasından bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu vücut ısısını düzenleyen mekanizmaların bozulması nedeniyle oluşan ciddi bir rahatsızlıktır.

Uzun süre güneş ışınlarının altında kalan kişilerde güneş çarpmasına bağlı olarak bitkinlik ve bayılma, kusma, ateş ve bazen de havale gibi sorunlar oluşabilmekte.

Kimi vakıalar basit birtakım önlemlerle atlatılabilse de yaşlılarda ve çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilmekte.

Güneş çarpması, yaşlıları daha fazla etkiliyor.

Güneş çarpması vakıalarında hastanın davranışlarında çok önemli birtakım değişiklikler ortaya çıkmakta. Ayakta durmakta, konuşmakta ve söylenenleri anlamakta güçlük çeken hastalar, şiddetli bir baş ağrısı ve yüksek ateş şikayeti yaşayabiliyor.

Ortalama 40 derecelerde seyreden yüksek ateş, bazı vakıalarda daha da yükselip havaleye yol açabiliyor. Kalp atışları düzensiz hale gelen hastanın kronik bir hastalığı varsa, hayatını kaybetme riski artıyor. Aynı şekilde, çocuklarda da vakıalar ölümle sonuçlanabilmekte.

Çocukların vücutlarında sıvı oranı yetişkinlerden daha yüksek olduğu için güneş çarpmaları daha zor geçiyor.

Yazımızın bu kısmında, güneş çarpmasından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım.

Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir.

Güneşin altında fazla kaldığınız bir sırada yukarıda bahsettiğimiz şikayetlerden birini veya birkaçını yaşarsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurup muayene olmalısınız.

Güneş çarpması durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Saat 11.00 ile 15.00 arasında dışarı çıkmamalısınız.

Yaz aylarında ülkemiz, yoğun güneş ışığına maruz kalıyor. Güneş ışınlarının en yoğun geldiği zaman dilimi ise saat 11.00 ile 15.00 arası. Güneş çarpmasından korunma yolları içinde en önemlisi, bu zaman diliminde mümkün olduğunca güneşe çıkmamaktır.

Güneşe çıkmanız gereken durumlarda ise gölgede durmaya çalışmalı ve diğer önlemlerden etkin bir şekilde yararlanmalısınız. Dışarı çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi kullanmak bunlardan en önemlilerinden biri.

Bu gibi önlemlerle güneşin altında geçirmeniz gereken süreyi en az zararla atlatabilirsiniz.

Güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yaz aylarının olmazsa olmazlarından biri olan güneş kremleri, güneş çarpmasından korunma yolları içinde son derece etkin bir diğer önlem. Güneşin zararlı etkileri karşısında cildin kurumasını, yanmasını ve çatlamasını önleyen bu ürünler, UV ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlıyor.

Güneş kreminizi seçerken, koruma faktörü ve yapısına dikkat etmelisiniz. Açık tenliler ve bebekler için 50 spf gibi yüksek koruma faktörlü ürünler daha uygundur. Koyu tenliler daha düşük koruma faktörlü ürünleri tercih edebilir.

Ayrıca, cildiniz eğer yağlıysa, yağsız bir güneş kremi kullanmalı, kuru bir cildiniz varsa nemlendirme oranı yüksek bir güneş kremi kullanmalısınız.

Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce koruyucu krem kullanmalısınız.

İnce, açık renk ve bol kesimli kıyafetler giymelisiniz.

Kıyafet seçimi, moda ve estetiğin yanı sıra sağlığımızla da yakından ilgili bir konu.

Sıcak yaz günlerinde giyeceğimiz ince, açık renk ve bol kesimli kesimli kıyafetler, vücudumuzun doğal yollarla ısı dengesini sağlamak üzere ter atmasını kolaylaştıracaktır.

Kalın dokulu, koyu renkli ve dar kesimli elbiseler ter atmayı zorlaştırdığı için güneş çarpması vakıalarının şiddetini arttırabilmekte.

Öğle saatlerinde ağır kaldırmamalı, spor yapmamalısınız.

Hava sıcaklığının en yüksek düzeyde seyrettiği öğle saatlerinde ağır kaldırmak ve spor yapmak, metabolizmamız üzerinde pek çok zarara yol açabiliyor.

Yoğun sıcak altında eklemlere yapılan baskı, eklem sağlığı açısından pek çok riski ortaya çıkartabiliyor. Artan sıvı kaybına bağlı olarak eklemlerde elastikiyet kaybı ve çeşitli yaralanmalar oluşabiliyor.

Öğle saatlerinde ağır kaldırır veya spor yaparsanız, güneş çarpması vakıalarını daha şiddetli geçirebilirsiniz.

Spor yapmak için akşam serinliğinden yararlanabilirsiniz.

Şapka, güneş gözlüğü veya şemsiye kullanmalısınız.

Güneş çarpmasından korunma yolları içinde en etkili yöntemlerden biri de güneşe çıkarken şapka ve güneş gözlüğü, hatta mümkünse şemsiye kullanmaktır.

Sıcak yaz günlerinin en sık tercih edilen aksesuarları olan şapka ve güneş gözlükleri, güneş çarpması söz konusu olduğunda sağlık açısından çok önemli bir role sahip. Güneş çarpmasına bağlı olarak gelişen ilk semptomlar içinde baş ağrısı ve gözlerde yanma ilk sırada geliyor.

Güneşten en fazla etkilenen bu organlarımızı ne kadar iyi bir şekilde korursak, güneş çarpmasından o kadar etkin bir şekilde korunmuş oluruz.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Ağır ve yağlı yiyecekler, vücuda giren toksik kalori miktarını arttırıyor ve metabolizmanın sağlıklı çalışmasını engelliyor. İşiniz gereği günün büyük bir bölümünde yoğun güneş ışığına maruz kalıyorsanız, karbonhidrat alımınızı mutlaka sınırlandırmalısınız.

Cildinizin yağ dengesini korumak için protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Protein için esas kaynak ise hayvansal gıdalar olmalı. Demir yönünden de zengin bu besinler, kan dolaşımınızı hızlandıracak, ter atmanızı kolaylaştıracak ve güneş çarpmasına karşı metabolizmanızı koruyacaktır.

Ayrıca, yaz döneminde fazla baharatlı yiyecekler tüketmemekte yarar var.

Günde 2 bin kalori alıyorsanız, en az 2 litre su içmelisiniz.

Günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Yaz aylarında günlük su tüketimi, metabolizmamız açısından son derece önemli. Sıcak havalarda yeterince su tüketmediğimizde, vücudumuzda hiçbir doku veya sistem, işlevini tam olarak yerine getiremiyor.

Tükettiğimiz su miktarı, dolaşım sistemimizden sindirim sistemimize kadar tüm metabolizmamızı etkiliyor. Güneş çarpmasından korunma yolları içinde günlük su tüketimimiz bu bakımdan çok önemli.

Günde ortalama 2 bin kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı kesinlikle 2 litreden az olmamalı.

Ofix’ten Serinleten Kampanya

Güneş çarpmasından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam eden Avec Ürünlerinde Kaçırılmayacak Fırsatlar! kampanyamızı hatırlatmak istiyoruz. Yaz aylarında ofislerde klima ve vantilatör kullanımı artıyor.

Klimalara oranla vantilatörler, serinlemek için daha kolay ve ekonomik çözümler sunmakta. Üstelik, klima bakım ve temizliğinin belirli kuralları olmasına karşın vantilatörler çok daha kolay temizleniyor. Kampanyamız süresince % 20 indirim fırsatıyla sipariş verebileceğiniz Avec vantilatörler, ofisinizde serinleme ihtiyacınıza iyi gelecektir.

Sitemizde devam eden diğer kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/gunes-carpmasindan-korunma-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть