Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Gözlük alırken nelere dikkat edilir, gözlük seçimi nasıl yapılır, saç rengine göre gözlük seçimi, ten rengine göre güneş gözlüğü seçimi ve yüzünüze göre gözlük seçimi hakkında detaylı bilgi ve resimli örnekler…

Hem kadınlar hem erkekler için yaz sezonunun en önemli aksesuarlarından birisi kuşkusuz gözlüklerdir. Yaz biterken de güneş gözlüğü almak için doğru bir zaman gibi gelmese de gözlüklerin şu zamanlarda indirime girdiğini unutmamakta fayda var.

Sonuçta güneş gözlüklerinde çok keskin trendler olmadığı için aldığınız doğru ve yüzünüze yakışan bir gözlüğü birkaç sene kullanabilirsiniz. Ancak gözlük seçerken dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Örneğin yüz şekliniz, ten renginiz gibi.

Gözlük çerçeveleri ve yüz şekillerinin uyumu:

 • Gözlükleriniz göz renginizle de uyumlu olmalı. Örneğin mavi gözlerle lacivert çerçevelerin uyuu buna güzel bir örnek.
 • Gözlük çerçevesi yüzünüzün şekliyle kontrast yaratmalı.
 • Çerçeveler yüzünüzün genişliği ve boyutuyla orantılı olmalı. Yani yüzünüz büyükse büyük gözlüklere ve yüzünüz küçükse küçük gözlüklere yönelmelisiniz ki orantılı bir görüntü oluşsun.

Öncelikle cilt, saç ve göz renginizin renk analizi yapılmalı.

Herkes cilt tonu olarak soğuk (mavi tonlar) ya da sıcak (sarı tonlar) bir renge sahiptir.

Soğuk renk grupları: Gümüşle başlayan renk gruplarıdır. Koyu mavi, koyu bordo gibi. Sarışınlar, kızıllar ve siyah saçlılara önerilir. Mavi, yeşil, gri ve ela gözler soğuk tonlar olarak kabul edilir.

Saçlarda da sıcak ve soğuk renkler vardır. Sarı, platin, mavi-siyah, beyaz, kestane, küllü kahve gibi saç renkleri soğuk renklerdir.

Sıcak renk grupları: Doreler, kahve çerçeveler kızıl tonlar, karamel tonlu saçlılar için önerilir. Turuncuyu sarışınlar ve kahve tonlar kullanabilir. Kahverengi, bal rengi, açık kahve göz rengi ise sıcak tonlardır.

Altın sarısı, kahverengimsi siyah, siyah-kahve, altın kahve, turuncu, kirli gri ve kızıllarla karamel tonlar sıcak saç renkleridir.

Gözlük çerçevelerinde sıcak ve soğuk renkler nelerdir?

Sıcak tonlarda gözlük çerçeveleri: Deve tüyü, bakır, haki, altın sarısı, şeftali, mercan, kırık beyaz, sarı-kahve, ateş kırımızı çerçeveler.

sıcak tonlarda güneş gözlükler

Soğuk tonlarda gözlük çerçeveleri: Mavi, siyah, lacivert, gümüş, mavi-gri, mürdüm, açık yeşil, koyu kahve.

soğuk tonlarda güneş gözlükler

Yüz tiplerine göre gözlük seçimi:

Oval Yüz Şekli: En ideal ve dengeli yüz şeklidir ve genelde her saç modeline, makyaja ve gözlük seçimine uygundur denilebilir. Gözlük seçiminde de orta boy gözlüklere yönelmenizi öneririz. Dengeyi bozmamakta yarar var.

Yuvarlak Yüz Şekli: Geniş yanaklara sahip bir yüzünüz ve yuvarlak alın ve çeneniz varsa 
yuvarlak yüze sahipsinizdir. Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzü biraz daha uzun gösteren gözlüklere yönelirseniz yuvarlak hatlarınız biraz keskinleşerek yüzünüzü dengelemiş olursunuz. Kare ve dikdörtgen çerçeveler sizin için oldukça ideal çerçeveler.

Üçgen Yüz Şekli: Çenesi sivri ve yanakları daralarak gelen bir yüzünüz varsa kedi gözü çerçeveleri ve üst tarafı detaylı olan çerçevelere yönelebilirsiniz. Böylece alnınızın genişliğini kapatmış olursunuz.

Kare Yüz Şekli: Geniş ve kare şeklinde bir çeneye sahipsiniz ve bu keskinliği gözlük seçimiyle yumuşatmaya ve alnınızla çenenizi daha dar göstermeye özen göstermelisiniz. Kenarları yuvarlak çerçeveler, yuvarlak, oval şekilli gözlükler sizin için oldukça idealler. Kare ve dikdörtgen olan keskin hatlı gözlüklerden uzak durmalısınız.

Kalp Yüz Şekli: Geniş bir alın, geniş yanaklara ve sivri bir çeneye sahipseniz çenenizi daha geniş göstermeli ve yüzünüzü dengelemeye çalışmalısınız. Aviator çerçeve modelleri yüzünüzü dengeleyecek gözlük modelleridir. Alt kısmı ağırlıkta olan modellere yönelmelisiniz. İnce metal çerçeveli gözlüklerde sizin için ideal olacaktır.

Dikdörtgen/uzun Yüz Şekli: Uzun yanaklara, buruna ve alna sahipsiniz demektir ve bu uzunluğu daha ovalleştirerek kısaltacak modellere yönelmelisiniz. Yüksek ve düşük kemeri olan gözlüklere yönelmelisiniz. 

Dikdörtgen ve kare yüz şekli olanlar yuvarlak hatlı gözlükler kullanmalı.

Minyon bir yüzünüz varsa yuvarlak modeller kullanmalısınız ki yüzünüzü komple kapatmasın.

Kare kesim gözlükleri oval  ve yuvarlak yüzlüler kullanabilir.

 

Источник: https://www.giyimvemoda.com/stil-rehberi/gunes-gozlugu-secerken-nelere-dikkat-edilmeli/130

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kimine göreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmekte yatıyor. Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabı ise pek çok ayrıntı ile ortaya çıkıyor. Güneş gözlüğü yüze göre nasıl seçilir ya da UV filtreli camlar nasıl anlaşılır gibi kimi konuları araştırmak gerekiyor.

Güneş gözlüğü yüz şekline göre nasıl seçilir

Öncelikle sahibi olacağınız güneş gözlüğünün yüzünüze tam oturan bir model olmasına özen göstermelisiniz. Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır.Rahatlığınız açısından güneş gözlüğünün çerçevesi, yanağınıza değmemeli ya da kaşınızla aynı hizada olmamalıdır.

Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün biçimi ya da rengi, yüz hatlarınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, dar ve ince bir yüzünüz varsa daha ince güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

Ya da kemerli bir buruna sahipseniz bunu kapatacak düşüklüğe ve kalınlığa sahip güneş gözlüklerini deneyebilirsiniz.

Cam özellikleri önemli

Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilir, dikkatli kullandığınız ve bakımını yaptığınız takdirde uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olması çok önemli. Güneş gözlüğünün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli olan camlar, gözün zararlı ışığı geçirmesine engel olur.Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir.

Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
Bunun dışında camlarda doğru renk ve ton seçimine de dikkat edilmeli. Örneğin, eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli cama sahip güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir.

Buna karşın yeşil, gri ve kahverengi camlar, bu renk saptırmasını en aza indirecektir.

Güvenilir bir markayı tercih edin

Doğru güneş gözlüğü seçmenin bir diğer püf noktası da güvenilirliğinden ve sağlamlığından emin olduğunuz bir markayı seçmenizdir. Daha önce kullandığınız ve memnun kaldığınız markanın güneş gözlüğü modellerine diğerlerinden önce bakmanız pratik bir çözüm olacaktır.

Güneş gözlüğünün sertifikası olmalı

Ödediğiniz paranın karşılığını almak her zaman hakkınız. Satın aldığınız güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Orijinal olup olmadığını kontrol edin

Malum bunu bilmeyen yok. Uzun yıllar önce ozon tabakası delindi ve dünyaya gelen ışınların zararları hakkında daha çok konuşmaya ve etkileri hakkında bilgi edinmeye başladık. Hâl böyle olunca, göz sağlığı her yıl daha da önem kazanmaya başladı.İşte bu yüzden güneş gözlüğünüzü seçerken UV ışınlarına karşı tam koruma sağlayan modelleri tercih etmelisiniz.

Seçtiğim güneş gözlüğünün gözümü UV ışınlarından koruyacağını nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, üzerinde etiket olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bunun dışında güneş gözlüğü üzerinde orijinal etiket olup olmadığını da kontrol etmek gerekir. Sahte etiketlere uzaktan bakıldığında orijinalmiş gibi görünebilir.

Ama dikkatli ve yakından okuduğunuzda bu ibarenin sahte olduğunu rahatlıkla anlayabileceğinizi unutmayın!

Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmalı

CE işareti, ürünlerin serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği’nin, 1985’te oluşturduğu Yeni Yaklaşım konusunda uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir.

Bu yapılırken, AB genelinde kullanılan değişik uygunluk işaretleri yerine, AB direktiflerine uygunluğu belirten tek tip AB işareti kullanılması amaçlanmıştır.

CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işaretidir. Satın aldığınız güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalıdır.

Satın aldıktan sonra ne yapmalı?

Güneş gözlüğünüzü satın aldıktan sonra her türlü darbeye karşı kutusunda muhafaza etmelisiniz. Kutunun sağlam malzemeden ve ezilmelere karşı da dayanaklı yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var. Bunun dışında güneş gözlüğünüzün bakımını da özen göstermelisiniz. Konuyla ilgili detaylar için güneş gözlüğü nasıl temizlenir haberimiz ilginizi çekebilir.

Источник: https://www.atasunoptik.com.tr/blog/gunes-gozlugu-secerken-nelere-dikkat-edilmeli/

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir? Güneş Gözlükleri Zararlı mı? – Sağlık Ocağım .NET

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Görünen ışığın yaklaşık %20’sinden fazlasını absorbe eden gözlük camına güneş camı denir. Güneş gözlüğü seçilirken dikkat  edilmesi gereken, estetik uygunluktan çok göz sağlığını nasıl etkilediğidir. Güneş gözlüğü seçimi bu nedenle çok önemlidir. Herhangi bir yerden (işporta gibi) alınan bir gözlük, yeterli göz koruması sağlamadığı gibi, zararlı da olmaktadır.

Gözlük camları

Gözlük camları nasıl tasarlanırsa tasarlansın, ya mineral ya da plastik maddelerden üretilirler.

Mineral gözlük camları: Mineral camın içeriği % 60-70 oranında silisyum oksittir (SİO2). Diğer bileşimi ise kalsiyum, sodyum ve bor oksitlerini içerir.

Mineral gözlük camları ışık geçirgenliği yüksek, renksiz, kokusuz, sıcağa ve atmosferik etkilere karşı dayanıklı, kolay matlaşmayan, kolay çizilmeyen bir gözlük camı çeşididir.

Mineral gözlük camları kendi içinde (Crown B270 cam, Flint cam, Boroksilikat camlar, Yüksek kırıcılık indisli mineral camlar) şeklinde bölümlere ayrılır.

Plastik (organik) camlar: Mineral gözlük camlarının kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen özelliklerinin başında bu tür camların ağır ve kırılgan olmaları gelmektedir. Kullanıcıların bu şikayetlerinin giderilmesinde ise plastik (organik) camlardan yararlanılmıştır. Organik camlar da, mineral camlarda olduğu gibi kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir.

İdeal bir gözlük camı nasıl olmalı?

İdeal bir gözlük camı, görme ihtiyacını karşılamalı ve sağlığa zarar vermemelidir.

Gözlük camları;

 • Sağlam, emniyetli ve darbeye dayanıklı olmalıdır (özellikle çocukların ve sporcuların kullandığı gözlükler).
 • Estetik olarak camların görünümü güzel olmalıdır.
 • Fiziksel ve kimyasal yapısı, görünümü homojen (özel üretimler hariç) ve hafif olmalıdır.
 • Çizilmeye karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Yüksek kırılma indeksine, gücüne sahip olmalıdır.

Reçetesiz güneş gözlüğü alınır mı?

Refraksiyon kusuru ya da özel bir gözlüğe ihtiyacı olmayanlarda profesyonel ve güvenilir bir optisyen yardımıyla güneş gözlüğü almak da bir sakınca yoktur.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli?

Güneş gözlüğü seçerken gözlüğün yüzünüze adapta olması oldukça önemlidir. Metal çerçeve, plastik çerçeve  ve kemik çerçeve olmak üzere üç tür çerçeve vardır.

Metal çerçevelerin buruna temas eden kısmında plaket vardır, kemik çerçevelerin ise burunla temas eden kısmı kendinden yapılmıştır.

Size uygun güneş gözlüğünü seçerken profesyonel ve güvenilir bir optisyenden yardım alırsanız, optisyeniniz yüzünüze uygun gözlüğü size önerecektir.

 • Güneş gözlüğü bir mağazadan alınmalı ve camın üzerindeki markaya dikkat edilmelidir.
 • Gözlük camının üzerinde anti-UV tabakasının olup olmadığını optisyene bilhassa sorulmalıdır. Gözlüğün %100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklerinin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Seyyar satıcılardan gözlük almamaya özen gösterilmelidir.
 • Tüm gözük markalarında garanti belgesi vardır, bu nedenle alınacak güneş gözlüğünün garanti belgesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Gözlük camlarının üzerinde dalgaların, çiziklerin olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Gözlüğün yüze oturmasına dikkat edilmelidir, çünkü güneş gözlüğü gözleri düzgün kapatmazsa güneş ışınları girer ve bu gelen ışıklar gözlere zarar verir.
 • Gözlüklerde renk seçimi de önemlidir, özellikle koyu renk camlar tercih edilmelidir.

Numaralı güneş gözlüğü camı olur mu?

Güneş gözlüklerinde de numaralı cam kullanılabilir, ancak gözlüğün estetik yapısına ve çerçeve yapısına göre numaralı cam kullanılması durumu değişebilir. Örneğin aşırı bombeli bir güneş gözlüğüne numaralı cam önerilmez, çünkü bu yapıda bir gözlük görme durumunu bozar ve baş ağrısına neden olur.

En iyi güneş gözlüğü cam rengi nasıl olmalı?

Güneş gözlüğünün camları illede belli bir renkte olacak diye bir kural yoktur. Numaralı gözlük camlarının kahverengi olması tavsiye edilir. Çünkü kahverengi güneş ışığını en iyi nötralize eden bir renktir. Fakat siyah bir çerçevede kahverengi cam iyi durmayacağı için, gözlük camlarının çerçeve rengine uyumlu olmasına da dikkat edilir.

Güneş gözlükleri gözlere zarar verir mi?

Ucuz güneş gözlüklerinin çerçevesi çok önemli olmayıp, bu gözlüklerin camlarının iyi olması gerekir. Güneş gözlüklerinin camlarında eğer UV koruyucu yok ise güneşten korunmada hiç bir fayda sağlamaz ve bu tür gözlükleri sadece estetik olarak takmış olursunuz.

Ucuz güneş gözlüğü camlarında aşırı bir bombelik olur, camın kalitesinde ciddi defolar vardır, bu gözlük camları baş ağrısı yapar, yansımaları ve parlamaları farklı yerlerde olur ve bundan dolayı da gözlere zarar verir.

Güneş gözlükleri sadece güneşli havalarda mı kullanılır?

Karlı havalarda, güneş tutulmasının yaşandığı durumlarda, herhangi bir elektrik kaynağına bakılması gerektiğinde, solaryum yataklarında da güneş gözlüğü kullanılması gözleri korumak için son derece önemlidir.

Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalı mı?

Uzmanlar çocukların da güneş gözlüğü kullanmasını tavsiye etmektedir. Son yıllarda ozon tabakasındaki deliğin büyümesi nedeniyle yeryüzüne daha fazla UV ışını ulaşmaktadır. Özellikle açık tenli, renkli gözlü, miyop sorunu ve alerjik sorunları olan çocukların güneş gözlüğü takması önerilmektedir.

Ultraviyole ışınları gözlerde hangi hastalıklara neden olur?

 • Sarı nokta hastalığı,
 • Katarakt,
 • Pterjium,
 • Fotokeratit,
 • Şaşılık,
 • Bazal hücreli kanser,
 • Skuamöz hücreli kanser.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/gunes-gozlugu-nasil-secilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.