Güneş Işığı Hakkında Yanlış Bilinenler

Sağlıklı cilt hakkında doğru veya yanlış bilinen 7 bilgi

Güneş Işığı Hakkında Yanlış Bilinenler

Sara J. BROWN
Dundee Üniversitesi

Cilt bizim en büyük ve sağlıklı olduğunda kıymetini bilmediğimiz bir organımız. Öğretim görevlisi bir dermatolog olarak, inatla kalıcı görünen yanıltıcı “gerçekleri” sıklıkla duyuyorum. İşte hemen düzeltilebilecek en yaygın paylaşılan mitlerden bazıları ve güvenebileceğiniz bazı gerçekler.

CİLT KENDİNİ SÜREKLİ YENİLER

DOĞRU, cilt, vücudunuzun iç ortamı ve dış dünya arasında dinamik bir bariyer sağlar. Epidermiste (cildin dış tabakası) bulunan keratinosit denen hücreler, bu tabakayı aşarak yükselen ve derinin değişmesini sağlayan bir hücre kaynağı üretmek için sürekli bölünürler. Cilt, kendilerini bölme ve yenileme özelliğine sahip kök hücreler açısından zengin bir kaynaktır.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN GÜNDE 2 LİTRE SU İÇİLMELİ

YANLIŞ, içtiğiniz su miktarı cildinizi doğrudan etkilemez. Su, dermisten (deri iç tabakası) akan kan ile cilde verilir. Özellikle kuru bir su, ortamda epidermisten kaybedilir.

Cilt hidrasyonunu korumak için suya ihtiyaç vardır. Cilt kuruduğunda, esnekliğini kaybeder ve solgun görünür. Sağlıklı bir insanda iç organlar -böbrekler, kalp ve kan damarları- cilde ulaşan su miktarını kontrol eder. İçmeniz gereken sabit bir su hacmi yoktur, sadece kullandığınız ve kaybettiğiniz su miktarına bağlıdır.

STRES CİLDİ SAĞLIKSIZ HALE GETİREBİLİR

DOĞRU, modern hayatta stresin yol açtığı birçok sağlık sorunu var, ancak bilimsel çalışmalarda incelenen çeşitli cilt hastalığı, muhtemelen kortizol (Adrenal bezlerde yapılan steroid hormon) dahil olmak üzere stres hormonlarının etkisiyle kötüleşti.

Kayda değer örnekler arasında alopesi areata (Vücudun bağışıklığının saç köklerine saldırmaya başladığı ve saç dökülmesine neden olduğu otoimmün durumu), sedef hastalığı (Cilt kalınlaşmasına, ölçeklenmesine ve iltihabına neden olan başka bir otoimmün durumu) ve egzama (Kaşıntılı kırmızı cilt iltihabı, genellikle astım, saman nezlesi ve diğer alerjilerle birlikte görülür) bulunuyor.

Maalesef, bu cilt koşullarının patlaması tam olarak stresli veya baskı altındayken istemediğiniz şeylerdir.

TIRNAKTAKİ BEYAZ LEKELER KALSİYUM EKSİKLİĞİ ANLAMINA GELİR

YANLIŞ, tırnaklar, tırnak matrisinde, cildinizin altında, tırnağınızın üst kenarındaki bir alanda üretilir.

Matris sarsıntıya uğrarsa, çarpılırsa veya ısırılırsa, gelişen tırnakta düzensizlik oluşur ve hava sıkışabilir. Bu tırnak uzadıkça beyaz bir iz gibi görünür.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin yanı sıra sağlıklı tırnaklar için de önemlidir, ancak bu beyaz izler eksiklik belirtisi değildir.

SİVİLCE SORUNUNUZ VARSA..

Cildi sağlıklı tutmanın temel ilkeleri çoğunlukla sağduyu temellidir. Cildinizi yıkayarak düzenli bir şekilde kirden arındırmalısınız fakat elbette cildinizden gerekli nemi ve su geçirmez maddeleri arındıracak denli bir ayrıştırma yapmamalısınız.

Yüzünüzü gergin ya da kuru hissettiğinizde bir nemlendirici kullanın, bu noktada eğer sivilce sorununuz yoksa yağlı bir merhem işe yarayacaktır. Sivilce sorununuz var ise yağlı merhemler yerine su bazlı kremler kullanmanız gerekir. Eğer mümkünse stresten uzak durun, sağlıklı bir diyet uygulayın ve susuz hissettiğinizde su için.

Son olarak, cildinizi fazla güneşten şapka, giysi ve güneş kremi yardımı ile koruyun.

GÜNEŞ IŞIĞI İYİ GELİR

DOĞRU VE YANLIŞ, birçok insan güneşli bir günün iyi hissettiren faktörünü yaşamıştır, ancak güneş ışığının iyi ve kötü etkileri vardır.

Güneşten gelen ışık, farklı dalga boylarında ışık karışımını içerir: Bazıları insan gözüyle görülebilir, bazıları görebileceğimiz renklerden daha kısadır -bunlara ultraviyole (UV) denir- bazıları ise daha uzundur, kızılötesidir. Farklı dalga boylarının cilt üzerinde farklı etkileri vardır.

UVB cilt tarafından kemik sağlığı için gerekli olan D vitamini üretmek için kullanılır. Bu vitamin, güneşe maruz kalmadan, günlük diyetten alınmalıdır. Dermatologlar, cilt iltihabını azaltmak için bazı cilt durumları için değerli bir tedavi olan UVA ve UVB'nin belirli dalga boylarını dikkatle kontrol edilen dozlarda kullanırlar.

Fakat eğer cilt UV ışınlara çok fazla maruz kalırsa bu vücuttaki hücrelerin DNA'larına zarar vererek kanserin temeli olan kontrol edilemez bir büyümeye yol açabilir. Basit bir kural olarak, eğer bir hastalığınız veya bağışıklık sistemini baskılayan bir tedaviniz yok ise güneş ışığını orta seviyede almak iyi gelecektir, fakat her zaman güneş yanığından kaçınılmalıdır.

ÇİKOLATA SİVİLCEYE  NEDEN OLUR

YANLIŞ, 30'lu ve 40'lı yaşlarınıza kadar devam edebilen yaygın “ergen” sivilcesi olan acne vulgaris, ciltteki yağ bezleri üzerindeki hormonal etkiler ile cildin üzerindeki tıkanmış gözeneklere ve cilt üzerinde yaşayan mikroplara bağışıklık tepkisi arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yüksek yağlı beslenmek birçok sebepten dolayı sağlıksızdır, ancak sivilceye neden olmaz. Aslında, oral izotretinoin gibi şiddetli akne için reçete edilen bazı haplar yağlı bir besinle yutulduğunda daha iyi emilir- ve bu çikolata içerebilir.

TOZ DETERJAN EGZAMAYA SEBEP OLUR

YANLIŞ, egzama, cildin kuru, kaşıntılı ve kırmızı olduğu bir durumdur. Genetik faktörlerin (Cildinizin nasıl üretildiği) ve çevresel etkilerin, iltihaplanmalara yol açan kombinasyonundan kaynaklanır.

Sabun, sıvı ve toz deterjanlar cildi tahriş edebilir ve kuruluğa sebep olabilir çünkü ciltteki yağı giderirler (Bulaşık deterjanının bulaşıklarınızdaki yağı giderdiği gibi).

Biyolojik toz deterjanlar enzimleri içerir -lekeleri çıkarmak için diğer yağları ve proteinleri parçalayan proteinler- ve bunlar hassas cildi tahriş edebilir, bu nedenle egzamayı kötüleştirebilirler. Cildin tahriş olmasını önlemek için, toz deterjanın herhangi bir giysi giyilmeden önce iyice durulanması önemlidir.

Theconversation.com’dan çeviren Selen ADIGÜZEL

Источник: https://www.evrensel.net/haber/375268/saglikli-cilt-hakkinda-dogru-veya-yanlis-bilinen-7-bilgi

Güneş kremi hakkında yanlış bilinenler ve doğruları

Güneş Işığı Hakkında Yanlış Bilinenler

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

13.06.2018

Güneş kremleriyle ilgili dilden dile dolaşan mitler ve yanlış bilgiler çok fazla var. Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli? Güneşten neden korunmak gerekir? Güneş kremi ne sıklıkta ve nasıl uygulanmalıdır? Pahalı güneş kremleri daha fazla korur mu?..

UVA ve UVB ışınları nedir?

Güneş koruyucu kremleri anlamak için biraz UVA ve UVB ışınları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İkisi de Ultraviyole (UV) ışınlarıdır ve cilde zarar verir.

– UVA ışını cildin kalın tabakası olan alt deriye (dermise ve hipodermise) uzun dalgalar halinde ulaşarak nüfuz eder. UVA cildin erken yaşlanmasının, güneş lekelerinin ve cilt kanserlerinin nedenidir.

– UVB ışınları daha kısa dalgalar halindedir ve güneş yanıklarının ana nedenidir ve cilt kanserinin oluşumunda da önemli rol oynar.

1- Güneş kremi vücudun D vitamini almasını engeller

D vitamini sağlık açısından önemlidir ve güneş ile doğrudan bu ihtiyaç karşılanabilir. Evet, güneş koruyucu krem D vitamininin ciltten üretilmesini engelleyebilir.

Bununla birlikte vücudumuz yeterli miktara D vitaminini kremin etkisi geçtiğinde veya giysilerin gözeneklerinden gelen güneş ışığıyla almaktadır.

Yaz mevsiminde tamamen kapalı giyinmek genelde tercih edilmediği ve güneş kremi ilk 5 ile 30 dakika arasında etkisini göstermediği için D vitamini emilimi yeterli olmaktadır.

2- Güneş kremi sağlık sorunlarına sebep olur

Bir yanlış aktarılan bilgi de güneş kremlerinin çoğunun içindeki oxybenzone ile ilgilidir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bazı yan etkiler görülmüştür. Fakat yapılan son araştırmalara göre düzenli ve sık güneş kremi kullanan insanlar üzerinde olumsuz/toksik bir etkisi bulunmamıştır.

3- Esmer tenli kişilerin güneş kremi ihtiyaçları yoktur

Koyu ten cilt rengi olanların da güneş kremi kullanmaları gerekmektedir. Esmer kişiler de hem UVB ışınlarından hem de güneş yanıklarından olumsuz etkilenir. UVA ışınları koyu ciltleri de yaşlandırır ve çizgiler oluşturur.

4- Bronzlaştırıcı güneş ürünleri cildi korur

Bu tür ürünler bronzlaştırmayı hızlıca UVA ışınlarından etkilenerek sağlarken, UVB ışınları ise cilt yanıklarına yol açar. Bronzlaştırıcılar güneşin zararlı ışınlarından korumazlar.

5- Makyaj yüzü korumak için yeterlidir

Makyaj güneş koruyucu kremin üzerine uygulanmalıdır. Güneş kreminin yerini tutmaz.

6- Güneş kremi giysilerden daha iyi koruma sağlar

Giysiler ve şapkalar bütün güneş koruyucu kremlerden çok daha iyi korurlar. Direk güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mümkün olduğunca ince, pamuklu ve kapalı giysiler, şapka ve güneş kremi beraber kullanılmalıdır.

7- Güneş kremiyle bronzlaşmak mümkün değildir

Güneş koruyucu kremler UVA ve UVB ışınlarından korumaya yardımcı olsalar da bütün vücudu tam anlamıyla koruyamazlar. Koruyucuyla da bir miktar bronzlaşmak mümkündür. Tam anlamıyla korunmak için bir önceki maddede belirtildiği gibi giysiler ve şapka kullanmak önemli bir unsurdur.

8- Bütün güneş kremleri aynıdır

Güneş kremlerinin hepsinin amacı aynıdır, güneşten korumak. Fakat; farklı seviyelerdeki güneş ışınlarına karşı farklı içerikte kremler vardır ve doğru olanı tercih edilmelidir.

Örneğin titanium dioxide, zinc oxide ve ecamsule gibi aktif maddeler UVA ve UVB ışınlarına karşı ekstra koruma sağlarlar. Bunların dışında avobenzone gibi bazı kimyasal koruyucular da vardır.

Bu maddelerin her biri farklı şekilde korurlar.

Güneş koruma faktörü (Sun Protection Factor – SPF) de önemlidir. SPF 15-30 arası idealdir. 30 faktörün üzerinde kullanılan kimyasal koruyucu miktarları arttığı için 30 faktörün üzerinde güneş kremi önermemekteyiz.

9- Güneş kremini bir kere uygulamak tüm gün için yeterlidir

Sabah uygulanan güneş kreminin tüm gün koruyacağını düşünenler yanılıyorlar. 2-4 saatte bir tekrarlanması gerekmektedir.

10- Güneş kremleri su geçirmez

Eğer güneş kreminin üzerinde özellikle “su geçirmez” yazıyorsa belki suda da etkili olabilir. Ama diğer güneş kremlerinin çoğunun böyle bir özelliği yoktur. Her yüzmeden veya terledikten sonra su geçirmeyen kremler dahil tekrarlanması gerekmektedir. Yüzmeden en az 10 – 15 dakika öncesinde de krem kullanmak gerekir.

11- Güneş kremlerinin son kullanma tarihleri yoktur

Güneş kremlerinin son kullanma tarihleri vardır. Bu tarih geçerse güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayamaz.

12- Bir güneş kremi ne kadar pahalı ise o kadar koruyucudur

Bu da yanlış bilgilerden biridir. Yüksek faktörlü ve pahalı birçok güneş kreminin, özellikle suya dayanıklılığının standart güneş kremlerine göre üstün olmamasından ötürü beklenen ekstra korumayı sağlayamadıkları görülmüştür. Bununla birlikte yüz için ayrı güneş kremi almanıza da gerek yoktur.

Sonuç olarak tüm güneş kremlerinin tek bir amacı vardır: güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak! Ve 15-30 faktörlü standart bir güneş kremi düzenli kullanıldığı takdirde bu işi gayet iyi yapmaktadır.

*

– Güneş kremleri cilt kanseri riskini azaltır, fakat güvensiz ürünlere dikkat

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/gunes-kremi-hakkinda-yanlis-bilinenler-ve-dogrulari/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.