Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

içerik

Bebekler güneşten nasıl korunmalıdır?

Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Güneşin bir çok yararları olduğu gibi dikkatli olunmadığında deri kanseri gelişiminde önemli rol oynayacağını söyleyen Prof. Dr. Sibel Ersoy Evans güneşten korunmak için nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili şu açıklamaları yaptı.

Güneşten korunmak neden önemlidir?

Güneş ışınları yani ultraviyole ışınlar (UVA ve UVB) hücrelerimizdeki DNA’ya zarar verir. Bu ışınların derideki etkileri saatler veya yıllar içinde ortaya çıkabilir.

Güneşin derimizdeki etkilerinin belli başlıları; güneş yanığı, güneş alerjisi, “güneş lekeleri” adı verilen düzensiz kahverengi lekeler, derinin erken yaşlanması, yüzeysel ve derin kırışıklıklar, damar genişlemeleri ve deri kanserleridir. Açık tenli kişiler ve bebekler-çocuklar güneşin zararlı etkilerine daha hassastırlar.

Çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları, erişkin dönemdeki deri kanserleri için en önemli risk faktörlerinden birisidir. Bu nedenle özellikle çocukluk döneminde güneşten korunmaya daha da fazla dikkat edilmelidir.

Güneşten koruyucu kremler yararlı mı, zararlı mı?

Güneşten nasıl korunmalıyız?

Güneşten korunmanın en önemli yolu güneşten kaçınmaktır. Kum, kar gibi yansıtıcı yüzeyler güneş ışınlarının etkilerini arttırır. Ultraviyole ışınlar suyun altında 60 metreye kadar ulaşabildiği için yüzerken de yanmak mümkündür. Gölge ve bulutlu ya da kapalı hava da güneşten tam koruma sağlamaz.

Bunun için özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yeryüzüne daha dik geldiği 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır. Mutlaka geniş kenarlı şapka ve gözlük kullanılmalı, ışığı en az geçiren sıkı dokunmuş, koyu renk giysiler tercih edilmelidir.

Yazın, dış ortamda bulunmak gerekiyorsa gölgelikler tercih edilmeli ve gölgede ve bulutlu havada bile güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Bebekler için güneş daha mı zararlıdır?

Evet. İnsan derisi güneş ışınlarına karşı doğal savunma mekanizmalarına sahiptir.

Ancak bebeklerde bu koruyucu mekanizmalar tam olarak gelişmemiş olduğundan çocuklar güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşacak zararlı etkilere daha hassastırlar.

Daha önce de belirtildiği gibi çocukluk döneminde yoğun güneş maruziyeti ve güneş yanığı oluşumu ileri yaşlarda deri kanseri gelişiminde önemli risk faktörüdür.

Bebek ve küçük çocuklar mümkün olduğunca güneşten uzak tutulmalı, yetişkinlerdeki koruyucu önlemler uygulanmalıdır.

6 aydan küçük bebeklerde güneş koruyucuların güvenilirliği kanıtlanmamış olduğundan Amerikan Pediatri Derneği bu yaş grubunda güneşten koruyucuların kullanılmasını önermemektedir.

Bu nedenle 6 aydan küçük bebekler güneşe çıkartılmamalı, geniş kenarlıklı şapka takmalı ve mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giymelidir.

Fiziksel önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda en azından el ve yüz gibi sınırlı bölgelere bebekler için uygun güneş koruyucu krem uygulanmalıdır. Özellikle bebek ve çocuk yaş grubunda, çinko oksit/titanyum dioksit gibi fiziksel koruyucu içeren güneşten koruyucu kremler tercih edilmeli, bu kremler her 2 saatte bir ve yüzme ve duş sonrası yenilenmeli, deniz veya havuzda çok uzun süre kalınmamasına özen gösterilmelidir.

Güneşten koruyucu kremler güneş ışınlarının zararlı etkilerini nasıl ve ne kadar önler?

Güneşten koruyucular, ultraviyole ışınlarını filtre ederek, yansıtarak veya dağıtarak deriye ulaşmalarını engellerler ve güneş yanığını ve deri kanseri gelişimini önleyebilirler. Ancak hiçbir güneşten koruyucu ürün %100 koruma sağlamaz.

Güneşten koruyucuların etkinliğini belirtmek için güneşten korunma faktörü olarak da bilinen SPF oranı kullanılır. Bu oran, kabaca, güneşte kalındığında güneş yanığı gelişme süresini ifade eder.

Örneğin, güneşten koruyucu sürülmediğinde 5 dakikada güneş yanığı oluşuyorsa, SPF 10 bir güneşten koruyucu doğru uygulandığında bu süreyi 30 dakika veya üzerine çıkartabilir. Ancak SPF oranı arttıkça güneşte yanma süresi doğru orantılı olarak uzamaz.

SPF 30 olan bir güneşten koruyucu %97 koruma sağlarken, SPF 50 olan bir güneşten koruyucuda bu oran %98’dir. Bu nedenle SPF oranı yüksek bir güneşten koruyucu kullanmanın getirdiği cesaretle uzun süre güneşte kalınmamalıdır.

Çocukları güneşten ve sıcak havadan korumanın yolları

Güneşten koruyucu seçerken, SPF değeri 30+ olmasına, üzerinde “Geniş spektrumlu” ve “Suya dayanıklı” ibarelerinin bulunmasına, hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu olmasına ve tarihi geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Doğru güneşten koruyucu kullanımı nasıl olmalıdır?

Güneşten koruyucular güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürülmeli ve her 2 saatte bir yinelenmelidir. Terleme, duş ve yüzme sonrası mutlaka tekrar sürülmelidir. Güneşten koruyucuların belirtildiği SPF oranında koruma sağlaması için 2mg/cm2 olacak şekilde, yani kalın bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir.

Güneşten koruyucular vitamin D düzeyini etkiler mi?

Yapılan çalışmalar, güneşten koruyucuların vitamin D düzeyini düşürdüğünü kanıtlayamamıştır. Ayrıca vitamin D ağızdan tedavi şeklinde alınabilmekte, ancak deri kanseri geliştikten sonra bunu geri çevirmek mümkün olamamaktadır. Bu nedenle güneşten korunmanın uzun dönemde yararlı etkisi daha fazladır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bebekler-guenesten-nasil-korunmalidir/

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli?

Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kendinizi güneşin etkilerinden, dolayısıyla da kırışıklıklardan, koyu lekelerden ve cilt kanserinden korumanın yolu ilk etapta ona zarar gelmesini önlemekten geçiyor. Bunun için sadece sahilde değil, şehir içinde de koruma faktörü içeren ürünler kullanmalısınız.

Güneş kremlerinin üzerinde SPF koruma faktörünü nitelendirmektedir ve dereceleri 2-60 arasında değişmektedir.
SPF Güneşten korunma faktörü güneşte korunma zamanınızı belirtir. SPF 15, cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 15 dakika daha geç olacağını gösterir. Bu nedenle güneş koruyucular yani güneş kremlerinin faktör değeleri en az 30 ve daha fazla olmalıdır.

Eğer sarışınsanız ve sabah 10:00, öğleden sonra 16:00 saatleri arasında dışarı çıkacaksanız SPF değeri 30 ya da daha yüksek güneş koruyucu kullanın. Çocuklarınızı da aynı şekilde koruyun.Şimdi gelelim doğru güneş kremi seçimi için dikkat edilmesi gereken hususlara.

-Birincisi tam etkili bir koruma sağlamasını istiyorsanız alacağınız güneş koruyu kremin UVA ve UVB koruması içerdiğine dikkat ediniz. Ultraviyole radyasyonları melanom kanseri gibi cilt sorunlarına neden olabilir. (UVA Ultraviyole A ışınları uzun dalga boylu ışınları, UVB Ultraviyole B ışınları kısa boylu dalga ışınlarını ifade etmektedir.)

-Eğer ten renginiz çok açık ise 30 faktör ve üzeri güneş koruma kremlerini tercih ediniz.

-Ten renginiz orta açık veya buğday tenli ise 12 ile 30 arasındaki faktör derecelendirmeli güneş koruma kremleri yeterli olacaktır.

-Alacağınız kremin Sağlık Bakanlığı onayının olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

-İhtiyacınız olan koruyucunun özelliklerini bilin . SPF 15 sizin UVB ışınlarından yüzde 94-95 korunmanızı sağlar. SPF 28 ise korunmanızı yaklaşık yüzde 96′ya çıkartır.

-Eğer her gün güneşte uzanıyorsanız alacağınız çinko oksit, titanyum oksit ya da dioksit burnunuzu, kulaklarınızı ve dudaklarınızı korur. Bu ışık geçirmez, kimyasal olmayan güneş koruyucular hassas ciltler için idealdir.

-Yüzecekseniz ya da çok terleyen biriyseniz suya dayanıklı, sugeçirmez güneş koruyucular alın.

-PABAsız, parfümsüz ve allerjik maddeler içermeyen güneş kremlerini tercih edin. Eğer alerjenik cildiniz varsa cilt ürünleri arayın. Eğer allerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız cildinize sürüp bekleyin. Kızarma ve kabarma yoksa kullanabilirsiniz.

-Aldığınız güneş koruyucunun gözenekleri tıkamamasına özen gösterin.

-Güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın. Bazı insanlar en az 30 gr güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Eğer sürekli yüzüyor ya da duş alıyorsanız her iki saate bir tekrar güneş koruyucu uygulayın.

Güneş Kremi Kullanımı

Güneşe çıkmadan mutlaka yarım saat önce bir kat sürün. Sokağa çıkmadan öncede mutlaka ikinci bir kat sürün. Sürekli açıkta kalan bölgelerinizi mutlaka koruyun. Bu bir şapka veya fular olabilir.

Güneş kremini çok az sürmeyin. Hergün kullandığınız nemlendirici kremler gibi sürün. Cildin kremi emmesi için dediğimiz gibi sokağa çıkmadan yarım saat önce sürün.

Birer saat arayla, denize ve havuza girip çıktıktan sonra mutlaka güneş kreminizi sürün.

Hangi güneş kremini kullanalım?

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi

Çok açık tenli olanlar, mavi ve ela gözlüler, sarı ve kızıl saçlılar için.Güneşe Karşı Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, bronzlaşmaz.Bronzlaşma Yeteneği : Yok

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Açık tenli ve mavi/ kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, hafif bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : Zayıf

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Daha koyu tenli, kahverengi veya yeşil gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Ortalama. Nadiren kızarır, cilt açık kahveye dönük tonda bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : İyi

Kullanılması Gereken Faktör: Orta Koruma SPF25, SPF20, SPF15

Koyu tenli, kahverengive siyah saçı, kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Düşük. Kızarma ihtimali düşüktür. İyi bronzlaşırlar.Bronzlaşma Yeteneği : Çok iyidir.

Kullanılması Gereken Faktör: Düşük Koruma: SPF10, SPF6

Çocuklar için.Güneşe Hassaiyet : Yüksekdir.Bronzlaşma Yeteneği : Yoktur.

Kullanılması Gereken Faktör: Çocuklara Özel Koruma : SPF50, SPF30

Etiketler: güneş koruyucu kremler nasıl kullanılırgunes kremiGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat EdilmelidirGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyizgüneş kremi faktörgüneş kremi ilaçgüneş kremi kullanım süresigüneş kremi nasıl olmalıgüneş kremi seçimigüneş kremi tecrübemgüneş kremlerinin faktörleriGüneşten Korunma ÜrünleriGüneşten korunma ürünleri seçerken nelere dikkat edilmelihangi güneş kremini kullanmalıyıziyi güneş koruyucu kremnasıl bir güneş kremi

Sayfa başına git

Источник: http://www.starbilgi.com/gunes-kremi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli.html

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? – Number L

Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Güneş kremi tatil bavullarının her zaman vazgeçilmezidir peki kaçımız bu önemli ürünü günlük bakım rutininde de düzenli olarak kullanıyor? Evet, hava kapalı da olsa güneş kremi her gün mutlaka uygulamamız gereken cilt bakım ürünlerinden. Sonuçta güneş kremi yalnızca cilt kanserini önlemiyor aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor, mimik kırışıklıklarının oluşumunu engelliyor.

Bu kadar çok güneş kremi markası varken en doğrusu hangisi? Vücudumuza ne kadar miktarda krem uygulamalıyız? Bu tarz sorulara cevap arıyorsanız uzmanlara sorduk; güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Etiketi Çözümle

Temel bilgilerle başlayalım. SPF Nedir? Güneş koruma faktörü olarak çevirebileceğimiz spf, cildinizin yanmasına ve kızarmasına sebep olan ultraviyole ışınlarından korunmanıza yardımcı olur. Ne kadar yüksek faktörde bir krem alırsanız cildinizi o kadar çok korumuş olursunuz.

Örneğin yeterince fazla uygulandığında 50 spf’li bir krem güneşi yaklaşık olarak %98 engellerken, 30 spf’li bir kremde bu oran %95 iken 15 spf”de %93’e düşüyor.

UVA ışınları cildin yaşlanmasını hızlandırırken, UVB ışınları cildi yakıyor ve kansere yol açıyor yani alacağınız güneş kremi üzerinde bu ikisine de karşı korumalı olup olmadığı mutlaka yazmalı.

Editörün Seçimleri

1. LA PIRAIRIE Güneş Kremi⎜2. CHANEL Güneş Kremi⎜3. CLARINS Güneş Kremi⎜4. LA MER Güneş Kremi

2. Yaşlanma Karşıtı mı Cilt Kanseri Önleyici mi?

UVB ve UVA ışınlarının ne kadar zararlı olduğunu artık biliyoruz. Her ikisi de cilt kanserin sebep olabilir bu yüzden SPF’si çok yüksek bir krem tercih etmek en doğrusu. Yüz, boyun ve ellerimizin arkası en çok güneşe maruz kalan yerler olduğu için bu bölgelerde mutlaka SPF değeri 50 ve üzeri, UVB ışınlarına karşı da yüksek korumalı bir kremi yaz kış ayrı yapmaksızın tercih etmeliyiz.

3. Ne Kadar Harcamalıyız?

Güneş kremi seçimi yaparken fiyatın çok yüksek olması çok gerekli değil yine de uygun fiyatlı ürünlerde vadettiği korumayı sağlayıp sağlamadığından mutlaka emin olun.

Maliyeti yüksek ürünler daha çok koruma sağlıyor diye düşünüp bu ürünlerden az miktarda uygulamak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri. İster pahalı ister ucuz bir ürün kullanın, kremi kalın bir tabaka şeklinde uygulamak en önemlisi.

Yüz ve boyuna bir çay kaşığı, kollara, gövdeye ve bacaklara birer tatlı kaşığı miktarında uygulama en doğrusu.

4. Ne Kadar Miktarda ve Nasıl Uygulamalıyız?

Uzmanlar, soluk bir cildiniz varsa siz ve çocuğunuz için SPF değerini 50 olan, bunun dışında yine en az 30 SPF’li bir krem öneriyor. Kremin koruma faktörünü gün boyu aynı eşitlikte tutmanız çok önemli. Her 4 saatte bir mutlaka güneş kreminizi tazeleyin.

Kreminiz suya karşı dayanıklıysa bile denize girip çıktıktan sonra tekrar yenilemeniz gerekiyor. Yetişkin bir insan için uygun miktar en az 3 çorba kaşığı.

Çalışmalar gösteriyor ki güneş kremi süren insanların yarısından fazlası kullanması gereken miktardan az kullanıyor bu yüzden de yeteri kadar korunmamış oluyorlar.

Kulaklarınız, ayaklarınız, dizlerinizin ve bacaklarınızın arkasını da kremlemeyi unutmayın, ulaşamadığınız yerler için de birinden yardım alın. Artık bunu bilmeyeniniz yoktur ama güneşin en çok yaktığı saatler -öğlen 11 ve 4 arası- güneşlenmekten kaçınmalısınız.

5. Önceden Alıp Stok Yapma

Çoğunuzun yaz geldiğinde bir önceki yazdan kalan güneş kremlerine koştuğunu görür gibiyiz. Peki bu bir senedir duran kremleri bizi ne kadar iyi koruyor? Güneş kremi içindeki aktif maddeler zamanla bozulabilir ve ürün etkinliğini kaybedebilir, bu nedenle uzmanlar son kullanma tarihlerine uyulmasını öneriyor.

Güzellik ürünlerinizin arkasında üzerinde bir rakam yazılı olan kavanoz ya da şişe simgesini hiç fark ettiniz mi? Bu ürünün açıldığı andan itibaren ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Örneğin 12M ürünün açıldığı andan itibaren yalnızca 12 ay etkili olduğunu gösteriyor.

Bu sebeple her sene yeni bir güneş kremi almak ve alınan ürünün güneş ışınlarına maruz kalmayacağı karanlık ve serin bir yerde saklanması en doğrusu.

6. Yaşlanmaya Karşı Etkileri

Söz konusu yaşlanmak olduğunda cildi korumak beslemekten çok daha önemli. Uzmanlara göre güneş kremleri yaşlanmaya karşı uygulayabileceğiniz en ucuz ve etkili yol. Cildi güneşe karşı korumanın yaşlanma üzerinde büyük bir etkisi olduğu klinik olarak da kanıtlandı.

Bazı nemlendiricilerin SPF koruması olduğu doğru ama bu kremler hiçbir zaman yalnızca güneşe karşı koruma için üretilmiş bir ürün kadar cildinizi korumuyor.

Yani içerisinde 30 SPF koruma olan bir nemlendiriciniz de olsa yüzünüze mutlaka güneş kremi de sürün.

Bu kadar çok güneş kremi sürmenin D vitamini emilimine zararı olduğu konusunda söylentiler olsa da önceliğimiz güneşten korunmak. D vitaminini dışarıdan da takviye edebilirsiniz.

7. Hasar Ne Kadar Sürede Görülür?

Güneşte cildiniz pembe ya da kırmızı görünüyorsa geçmiş olsun yanmışsınız bile! 2 yılda yalnızca bir kere yanmış bile olsanız cilt kanserine yakalanma riskiniz 3 kat artıyor. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka önleminizi alın.

Cildinize verdiğiniz zararın ortaya çıkması uzun yıllar alabilir hatta ciddi bir şekilde yanmışsanız bile bunun etkilerini en erken 30’lu yaşlarınızın başında fark edersiniz.

Yine de çok açık tenli olmak ve ne kadar ciddi bir şekilde zarar gördüğünüz gibi pek çok faktör hasarın ortaya çıkma süresini etkiliyor.

8. Cildinize Özen Gösterin

Benlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Daha önce anormal bir ben ya da cilt kanseri geçmişiniz yoksa yılda 1 kez bunun için dermotoloğa gitmek en doğrusu. Bu tür hayatı tehdit eden hastalıklarda erken teşhis çok önemli. Erken teşhis edildiğinde cilt kanseri neredeyse tamamen iyileştirilebiliyor. Benlerinizde küçücük bir renk değişimi de olsa mutlaka cilt doktoruna bir uğrayın.

DAHA FAZLA GÜNEŞ BAKIM ÜRÜNÜ

Источник: https://blog.lidyana.com/gunes-kremi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html

Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Kullanılır – Güneş Koruma Faktörleri

Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Açık hava aktivitelerinden önce ihtiyatlı davranıp güneşe karşı önlem almayı planlıyorsanız, yapmanız gereken bazı seçimler vardır. Bu makale, güneş koruyucularının seçiminde ve uygulanmasında dikkat etmeniz gereken hususları ele almaktadır.

 • Güneş filtresi derecelendirmeleri
 • Güneş koruyucularının içerdiği bileşenler
 • Uygulama şekilleri
 • Toplam UV koruması için ipuçları

Not: UPF dereceli kumaşlardan mamul giysiler, cildi güneşten daha etkili bir şekilde korur. Bu yüzden en iyi stratejiniz, koruyucu kıyafetlerle cildinizi mümkün olduğunca örtmek ve açıkta kalan cildin kalan bölgeleri için güneş kremi kullanmaktır.

Güneş kremi derecelendirmelerini anlama

Güneş kremlerinin üzerilerinde yer alan etiketler, etkinliklerini değerlendirmenize yardımcı olan önemli bilgileri içerir.

Tüm etiketler, güneş korumasının güneş yanığına neden olan ışınlardan cilt korumasını yansıtan bir sayı olan Güneş Koruma Faktörünü (SPF) listeler.

Ayrıca, ilgili testlerden geçen güneş koruyucuları diğer korumaları da listeleyebilir: deriyi erken yaşlandıran ışınlara karşı geniş spektrumlu kapsama ve belirli bir süre için su geçirmezlik gibi.

SPF (Sun Protection Factor) ülkemizde bilinen adıyla Güneşten Koruma Faktörü

SPF, yani güneşten koruma faktörü, güneş kreminin korumasız bir cildin özel bir UV radyasyon türünün neden olduğu hasardan ne kadar iyi korunduğunu gösteren bir numaradır. Güneş yanığına neden olan, cilt kanserini teşvik eden başlıca UV Radyasyonu türü UVB ışınlarıdır.

 • SPF 15, UVB ışınlarının% 93’ünü engeller
 • SPF 30, UVB ışınlarının% 97’sini engeller
 • SPF 50, UVB ışınlarının% 98’ini engeller
 • SPF 100, UVB ışınlarının% 99’unu engeller

Güneşten koruma faktörü ile ilgili bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir.

SPF 15, dermatologların herhangi bir şiddette güneş ışığı için tavsiye ettikleri minimum derecelendirmedir.

50’nin üzerindeki SPF puanları anlamlı değildir. Hiçbir şey UVB ışınlarının% 100’ünü engellemez. SPF 100 derecesine sahip bir güneş kremi, aslında SPF 50 güneş koruyucudan yalnızca % 1 daha fazla UVB ışınını engeller. Kısacası SPF 50’nin üstü kremlere boşuna para ödeyeceğinizi söyleyebiliriz.

SPF derecelendirmeleri, ne kadar süre sonra etkisini kaybedeceğini size söylemez. SPF testinde koruma süresi bir faktör olsa da, güneş koruyucuları düzenleyen Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA – ABD), SPF derecesine bakılmaksızın her iki saatte bir güneş koruyucu uygulamanızı tekrarlamanızı önerir.

Geniş Spektrum hangi anlama gelir

Ultraviyole (UV) radyasyon, değişen dalga boylarındaki ışınları içerir. Yukarıda belirtilen UVB ışınlarına ek olarak, cildi erken yaşlandıran ve aynı zamanda cilt kanserine katkıda bulunan UVA ışınlarından da korunmaya ihtiyacınız vardır. Sayısal bir derecelendirmeden ziyade, UVA-ışın koruması spesifik bir terim ile gösterilir: geniş spektrum.

Özet olarak “geniş spektrum” ibaresini gördüğünüz güneş kremleri hem UVA ışınlarına, hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Geniş spektruma sahip bir koruyucudaki UVA koruma seviyesinin, UVB koruma seviyesiyle (SPF derecesi) aynı orantıda olacağı kabul edilir.

Su ve Ter Direnci

“Suya dayanıklı” ibaresi, güneş koruyucusunun su veya ter mevcudiyetine rağmen iyi performans gösterecek şekilde formüle edildiği anlamına gelir.

Yüzerken veya terlerken güneş koruyucu uzun süre etki göstermediği için, FDA ürün etiketlerinde “su geçirmez” veya “ter geçirmez” kullanımını yasaklamıştır (ülkemizde böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır).

Yine de suya karşı direnci gösteren iki farklı derecelendirme bulunur.

 • 40 dakika suya dayanıklı
 • 80 dakika suya dayanıklı

Bununla birlikte, cildinizi yıkamanın güneşten koruyucuları temizlediğini unutmayın. Bu nedenle, suya dayanıklılık derecesine ve bıraktığınızı düşündüğünüz zamana bakılmaksızın, havlu kullanmanızın hemen ardından güneş kremini tekrar uygulamanız gerekir.

Güneş kremlerinin içerikleri hakkındaki düşünceler

FDA, güneş kremlerinde hangi malzemelere izin verildiğini düzenler. Aşağıdaki listede, FDA eleştirmenlerinin dikkat etmesi gerekenler de dahil olmak üzere, bu önemli içeriklerin bazılarını vurgulamaktadır:

Oksibenzon: Bu kimyasal, dünya çapında mercan-resif eko sistemlerine zarar vermekle suçlandığından, Amerika’da çeşitli eyaletler bu bileşeni içeren güneş koruyucularının yasaklanmasını düşünüyor.

UVB ışınlarına karşı son derece etkili olan ve güneş kremlerinde yaygın olarak kullanılan oksibenzon, ABD genelinde insanların kan örneklerinde eser miktarda miktarda bulunmuş, bu yüzden sağlık araştırmacılarının dikkatini çekmiştir.

ABD dahil birçok ülke, güneş koruyucularında oksibenzon yüzdesini sınırlar. Ülkemizde ise bu yönde bir çalışma ve yaptırım yapılmamıştır.

Not: Oksibenzon, mercan resiflerinin sağlığına zarar verdiğinden şüphelenilen tek güneş koruyucu madde değildir. Bununla birlikte, iklim değişikliğinin ve diğer pek çok faktörün bu krize katkıda bulunduğu, hangi faktörlerin en büyük endişe kaynağı olduğunu ayrıştırmanın zor olduğu belirtildi.

Para Amino Benzoik Asit (PABA): Bazı kişilerde alerjik ve fotosensitivite reaksiyonlarına neden olur. Kullanmayan ürünler genellikle etiketlerinde “PABAsız” (PABA FREE) olarak belirtilir.

Parabenler: Bunlar, bazı güneş koruyucu ürünler de dahil olmak üzere bazı cilt bakım ürünlerinde bulunan koruyucu maddelerdir (örn., Metilparaben). Butilparaben, mercan resiflerinin ağartma işleminde rol oynamıştır.

Parabenler bazı sağlık sorunları ile ilişkilendirilmeye başlanmış, bu nedenle artan sayıda marka tarafından kullanımına son verilmektedir. Bu maddeyi ihtiva etmeyen güneş koruyucularında “parabensiz” (PARABEN FREE) ibaresi yer almaktadır.

Kokular: Kokularla ilgili endişelerden bazıları gözlerinizi tahriş edip, cildinizde bir takım alerjik reaksiyonları tetikleyebilecekleridir. Sırf çocuklar için değil, güneş altında terleyecek yetişkinlerin de koku içeren güneş koruyucularından sakınması önerilir.

Nano parçacıklar: Birer mikroskobik partikül olan nano parçacıklar hücre zarlarından kolaylıkla geçebilirler. Uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bu durum karşısında, üreticiler nano-parçacık riski bulunmayan ürünlerde, “nanosuz” (NANO FREE) olduklarını belirten uyarılar koyarlar.

Çinko oksit ve titanyum dioksit:  Naturel, doğal veya organik gibi ibarelerle pazarlanan güneş koruyucuları bu maddeleri ihtiva eder. Bu mineralleri içeren birçok güneş kremi, daha pürüzsüz ve daha net bir uygulama sağlamak için kısmen nano parçacıkları kullanır.

Güneş kremi nasıl kullanılır – uygulama yöntemleri

Hemen hemen herkes güneş kremini çok az kullanır ve neredeyse hiç kimse onu doğru şekilde kullanmaz. Aşağıdaki uygulama ipuçlarını benimseyin, böylece güneş koruyucusunu doğru şekilde kullanan birkaç kişiden biri olacaksınız.

 • Seçtiğiniz güneş koruyucudan çok daha önemli olan, uyguladığınız yoldur. Örneğin Koruma faktörü 50 olan bir güneş koruyucu özensiz ve rastgele uygulandığında, yüksek performanslı bir SPF 30 (veya SPF 15) güneş koruyucudan daha az koruma sağlar. Bu nedenle güneş kremini cildinizde güneş gören her noktaya eşit biçimde uyguladığınızdan emin olun.
 • Güneşe maruz kalmadan 15 dakika önce uygulayın. Bu tüm güneş koruyucuları için geçerlidir.
 • Yapmanız gerektiğini düşündüğünüzden çok daha fazla güneş koruyucu kullanın. Az miktarda kremle yapılan uygulama yeterince işe yaramayabilir, ancak fazla kullanmanın bir zararı yoktur.
 • En az iki saatte bir tekrar edin. Bu kural tüm güneş koruyucular için geçerlidir.
 • Yolculuk için yeterli paket. Güneş koruyucu bir satış aracı gibi görünse de, dermatologlar size güneşli bir günde dört saatlik bir yürüyüşte iki kişinin 4 fl kullanması gerektiğini söyleyecektir. oz. tüp. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, eski bir tüpün son kullanma tarihine bakıyorsanız, yeterince getirmeyebilirsiniz (ve muhtemelen son kullanma zamanınızı yeterince uygulamamış olabilirsiniz).
 • Güneşe maruz kalan herkesin koruyucu sınıfı SPF 15 veya daha yüksek olan bir koruyucuyu günlük olarak kullanması tavsiye edilir. Bu Amerikan Cilt Kanseri Vakfı’nın bir önerisidir .

Güneş koruyucu ve bebekler: 6 aylıktan küçük çocukları korumak için sadece gölgeyi kullanın. Bebeklerin ciltleri güneş koruyucuların içindeki kimyasalları kolaylıkla absorbe edebilir.

Sprey güneş koruyucuları: FDA, inhalasyon ve astım gibi solunum problemleri nedeniyle çocuklarda spreylerin kullanılmamasını önermektedir.

Güneş koruyucu son kullanma tarihleri: Genellikle 3 yıldır. Ürün etiketinde son kullanım tarihi yer alır.

Toplam UV Koruması için ipuçları

UV ışınlarından korunmak yalnızca güneş kremi kullanarak yapılmaz. Cilt kanserinin gitgide yaygınlaştığı, ozon tabakasının inceldiği günümüzde, UV ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak için bir bütün olarak uygulanması gereken ipuçları şunlardır:

 • UPF derecelendirilmesi yapılmış kıyafetler kullanın.
 • Cildin açıkta kalan tüm kalan bölgelerine güneş koruyucu uygulayın.
 • Yüzde 100 UV ışın koruması sunan güneş gözlüğü kullanın.
 • Mümkün olduğunda gölge arayın.
 • Kendinizi özellikle de yoğun gündüz saatlerinde UV radyasyonuna maruz bıraktığınız süreyi – yaklaşık olarak saat 9 ile 15 arası – izleyin ve sınırlayın.
 • Süzülen güneşin cildinize hala zarar verebileceğini unutmayın, bu yüzden kendinizi bulutlu günlerde de koruyun.

Güneş kreminin doğru kullanımı da dahil olmak üzere, UV ışınlarının üzerinizdeki etkisini azaltmada ekstra dikkat gerektiren faktörler bulunur. Aşağıdaki faktörlerden herhangi biri devreye girdiğinde UV ışınlarına maruz kalma riskleri büyük ölçüde artar:

 • Koyu teniniz varsa, güneş koruyucuları atlatabileceğinizi varsaymayın, çünkü cildinizde UV hasarı gerçekleşebilir, ancak hasarın gözle görülmesi kolay olmayacaktır.
 • Çocuklar daha ince, daha hassas bir cilde sahiptir. Erken yaşta meydana gelen hasarlar, daha sonraki yaşamlarında daha ciddi sorunlara neden olma riskini artırabilir.
 • Akne tedavisi, antihistaminikler, antibiyotikler, antienflamatuarlar ve bitkisel takviyeler gibi ilaçlar güneşe duyarlılığı artırmaktadır.
 • Işık yaz aylarında kışın olduğundan daha yoğundur.
 • Işık, öğlen ya da öğleden sonra olduğundan daha yoğun olur.
 • Ne kadar yükselirseniz, güneş ışığı o kadar yoğun olur.
 • Suyun veya karın yakınındaysanız, bunların UV ışınlarını yansıtacağını unutmamalısınız. Gölgede olsanız dahi güneş koruyucu kullanmalısınız.
 • El, boyun, burun, kulak ve sırt, vücudunuzun diğer bölgelerinden daha fazla güneşe maruz kalma eğilimindedir.

Источник: https://www.outdoorhaber.com/saglik/gunes-kremi-nasil-secilir-ve-kullanilir-gunes-koruma-faktorleri

Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli

Güneş Koruyucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Güneş gözlüğü satın almak kimine göre çok kolay, kimine göreyse gerçekten zor. İşin sırrı, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmekte yatıyor. Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevabı ise pek çok ayrıntı ile ortaya çıkıyor. Güneş gözlüğü yüze göre nasıl seçilir ya da UV filtreli camlar nasıl anlaşılır gibi kimi konuları araştırmak gerekiyor.

Güneş gözlüğü yüz şekline göre nasıl seçilir

Öncelikle sahibi olacağınız güneş gözlüğünün yüzünüze tam oturan bir model olmasına özen göstermelisiniz. Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır.Rahatlığınız açısından güneş gözlüğünün çerçevesi, yanağınıza değmemeli ya da kaşınızla aynı hizada olmamalıdır.

Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün biçimi ya da rengi, yüz hatlarınızla uyumlu olmalıdır. Örneğin, dar ve ince bir yüzünüz varsa daha ince güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

Ya da kemerli bir buruna sahipseniz bunu kapatacak düşüklüğe ve kalınlığa sahip güneş gözlüklerini deneyebilirsiniz.

Cam özellikleri önemli

Satın alacağınız güneş gözlüğünün camlarının öncelikle kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zaten bilinen ve uzman bir satış noktasından alacağınız güneş gözlüğünü gönül rahatlığıyla takabilir, dikkatli kullandığınız ve bakımını yaptığınız takdirde uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Güneş gözlüğü camlarının, adını mutlaka duyduğunuz UV ışınlarına karşı koruyucu olması çok önemli. Güneş gözlüğünün UV filtreli olmaması ileriki yıllarda sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli olan camlar, gözün zararlı ışığı geçirmesine engel olur.Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir.

Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Bunun dışında camlarda doğru renk ve ton seçimine de dikkat edilmeli. Örneğin, eğer otomobil kullanırken takmayı planlıyorsanız sarı ya da pembe renkli cama sahip güneş gözlükleri trafik ışıklarındaki değişimleri ayırt etmenizi zorlaştırabilir.

Buna karşın yeşil, gri ve kahverengi camlar, bu renk saptırmasını en aza indirecektir.

Güvenilir bir markayı tercih edin

Doğru güneş gözlüğü seçmenin bir diğer püf noktası da güvenilirliğinden ve sağlamlığından emin olduğunuz bir markayı seçmenizdir. Daha önce kullandığınız ve memnun kaldığınız markanın güneş gözlüğü modellerine diğerlerinden önce bakmanız pratik bir çözüm olacaktır.

Güneş gözlüğünün sertifikası olmalı

Ödediğiniz paranın karşılığını almak her zaman hakkınız. Satın aldığınız güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Orijinal olup olmadığını kontrol edin

Malum bunu bilmeyen yok. Uzun yıllar önce ozon tabakası delindi ve dünyaya gelen ışınların zararları hakkında daha çok konuşmaya ve etkileri hakkında bilgi edinmeye başladık. Hâl böyle olunca, göz sağlığı her yıl daha da önem kazanmaya başladı.İşte bu yüzden güneş gözlüğünüzü seçerken UV ışınlarına karşı tam koruma sağlayan modelleri tercih etmelisiniz.

Seçtiğim güneş gözlüğünün gözümü UV ışınlarından koruyacağını nasıl anlarım diye düşünüyorsanız, üzerinde etiket olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bunun dışında güneş gözlüğü üzerinde orijinal etiket olup olmadığını da kontrol etmek gerekir. Sahte etiketlere uzaktan bakıldığında orijinalmiş gibi görünebilir.

Ama dikkatli ve yakından okuduğunuzda bu ibarenin sahte olduğunu rahatlıkla anlayabileceğinizi unutmayın!

Güneş gözlüğünüzde CE işareti olmalı

CE işareti, ürünlerin serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği’nin, 1985’te oluşturduğu Yeni Yaklaşım konusunda uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir.

Bu yapılırken, AB genelinde kullanılan değişik uygunluk işaretleri yerine, AB direktiflerine uygunluğu belirten tek tip AB işareti kullanılması amaçlanmıştır.

CE işareti bir ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işaretidir. Satın aldığınız güneş gözlüğünde CE işareti mutlaka olmalıdır.

Satın aldıktan sonra ne yapmalı?

Güneş gözlüğünüzü satın aldıktan sonra her türlü darbeye karşı kutusunda muhafaza etmelisiniz. Kutunun sağlam malzemeden ve ezilmelere karşı da dayanaklı yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var. Bunun dışında güneş gözlüğünüzün bakımını da özen göstermelisiniz. Konuyla ilgili detaylar için güneş gözlüğü nasıl temizlenir haberimiz ilginizi çekebilir.

Источник: https://www.atasunoptik.com.tr/blog/gunes-gozlugu-secerken-nelere-dikkat-edilmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.