Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

içerik

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Nasıl Kullanmalıyız?

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Nasıl Kullanmalıyız?

Güneş kremicildimizi güneşin zararlı ışınlarından ve dış etkilerinden korumak için üretilmiştir.

Vücudumuzun en büyük organı cildimizi korumak için kullandığımız güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Nasıl Kullanmalıyız? Bir çok güneş kremi fayda yerine zarar verdiği biliniyor.

Bizim bir çok neden için kullandığımız güneş kremi cildin en üst tabakasına uygulanır. Unutmayalım ki , biz derimizi zararlı etkilerden korurken derinin altında bulunan yağ ve kan damarları da korumuş oluruz.

Vücudumuzda alt deriyi koruyan deri gibi bir sistem vardır. Bu aynı zamanda derinin altındaki dokuları ve hayati önem taşıyan organlarınızı da korur. Örneğin karaciğer, böbrekler ve diğer organlar gibi.

Cildinize sürdüğünüz güneş kremi eğer derinin altına geçmeye meyilli ise ki, bir çoğu zaten geçiyor. Deriden sızan krem, doku seviyesine inmeye başlar.

Sonra kan damarlarında emilir ve en son hayati organlara sızar derinin altındaki hayati önem taşıyan organlar güneş etkisi dönüşen bu kimyasallara maruz kalır.

Ve zararlı toksinlere dönüşen güneş kremindeki kimyasallar bu hayati organları değişime uğratırlar.

Organlar zarar gördüğü zaman bir çok probleme neden olur.  Tüm dermotoloji dernekleri güneş kremi kullanmayı öneriyor. Fakat cildimize sürmek için doğru güneş kremini seçelim. Doğru krem kullandığınızda cildinizi korursunuz.

Cildimiz tarafından emilen kimyasallar var mesela benzophenonel güneş kremlerinin içinde sıkça bulunan bir maddedir. Aslında bu kanserojendir ve hayvanlarda kansere yol açması ile bilinir.

Bu insanlarda kansere yol açtığı anlamına gelmez.

Önceden  insanlar vücutlarına sürdükleri beyaz kremden güneş kremi kullandıklarını bilirdik. Fakat sonra kozmetiK endüstrisi bu beyaz kreme karşılık baz kremler ile değiştirdi ve bu değişimler sağlığımız için çok zararlı. Güneş kremi beyaz ise bu doğru seçimdir. Şimdi size doktorların önerdiği beyaz güneş kremini açıklayalım.

Cildinize sürdüğünüz güneş kremi hemen kayboluyorsa bu yanlış bir seçimdir. Çünkü kimyasal güneş kremi cilt tarafından hemen emilir ve orada aktif hale gelir. Beyaz güneş kremini cilt tarafından emilmez ve bu yüzden kan dolaşımına karışmaz. Bu yüzden cildin yüzeyinde kalarak kozmetik olarak istenmeyen bir görüntü oluşturur.

 Güneş kremini Ne zaman Sürmeliyiz?

Bu sorunun cevabını çoğumuz bilmeyiz fakat çok önemli bir ayrıntıdır. Güneş kremini dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Baz şeklindeki güneş kremleri kimyasaldır. Beyaz renk güneş kremleri ise fiziksel kremlerdir ve doğru krem budur.

Güneş kreminin içinde mutlaka çinko oksit ya da titanyum dioksit veya her ikisi de bulunmalıdır. Bu maddeleri etkili yapan nedir? Çünkü cildin yüzeyinde kalırlar hem UVA hem UVB ışınlarını yansıtırlar. Üstelik hassas cildi olanlara uyumludur.

Güneş kremini ne sıklıkla sürmeliyiz?

Fiziksel yani beyaz güneş kremini havlu ile silinmediği sürece tekrar sürmek zorunlu değildir.  Kimyasal baz tipli güneş kremlerini bir iki saatte tekrarlamak gerekir.

Güneş Koruyucu Faktör Nedir?

Güneş Kremi

Güneş koruyucu faktör yani SPF güneş kremlerinin üzerinde 1 den 100 e kadar numaralandırılarak gösterilir. Avrupa standartlarında 50 ye kadar numaralandırılır. Bu ne demek bu güneşin altında kızarmadan kalınan süreyi gösteren bir metot veya faktördür.

Kaç Faktör Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Güneş kremi en az 15 faktör olmalı onun altında bir güneş kremini yok sayın. Yaşadığınız yer ve mekana göre güneş kremini faktörü değişir. Mesela bir büroda çalışan kişi 15 faktör yeterlidir. Deniz kenarında ise 50 faktörün altına inmemelidir.

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kremleri cilt tipine göre kullanılmalı her cilt tipi her güneş kremini kullanamaz. Eczanelerde satılan ürünleri tercih edilmelidir. Güneş kremi kullanırken miktarı da önemlidir. Her yanağa bir parmak ucu birimi kullanılmalıdır.

Yüz Ve Vücut İçin Aynı Güneş Kremi Kullanılabilir mi ?

Güneş kremi kullanırken yüz için ayrı vücut için ayrı krem kullanmalıyız. Çünkü yüzde siyah nokta ve yağlanma gibi problemler olduğu için uygun değildir.

Güneş Kremlerini Açtıktan Sonra Ne Kadar Sürede Tüketmek Gerekir?

Güneş kremini açtıktan sonra serin bir yerde muhafaza ediyorsanız üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar kullanabilirsiniz.

Eğer güneşin altında kalmış kremin içindeki yağ ve su bazları birbirinden ayrılmış ise zaten özelliğini kaybetmiştir.

Hamilelikte Güneş Kremi Kullanılır mı?

Hamileler güneş kremi kullanabilir. Güneş  Kreminin içerinde mutlaka mineral filtreli, fiziksel bariyel içeren yani beyaz güneş kremi kullanmaları gerekir. Çünkü bu tarz kremlerin vücuttan emilimi ve bebeğe geçme söz konusudur. Özellikle ilk 3 ay çok önemlidir. Kimyasal içerikli kremlerden uzak durmalılar.

 Doğal Güneş Koruyucu Krem 

Aloe vera bitkisini üç dört parçaya ayırın ve içine susam yağı koyun ve blendırdan geçirin içerisine 1 çorba kaşığı pirinç nişastası koyun 20 faktörlü bir güneş kremi elde etmiş olursunuz.

Bol güneşli günler dilerim….

Источник: https://pembedusler.net/gunes-kremi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-nasil-kullanmaliyiz/

Güneş Kremi Kullanımı İle İlgili Doğrular-Yanlışlar

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş kremi kullanımı cildiniz için özenli davranmanız gereken konulardan biridir. Peki, güneş kremi nasıl seçilir, nasıl ve hangi sıklıkla uygulanmalıdır? İşte, güneş kremi kullanımı ile ilgili bildiğimiz doğrular ve yanlışlar…

Güneş kremi bulutsuz, bol güneşli ve sıcak günlerde, daha çok havuz-deniz kenarında güneş kremi kullanmak aklımıza gelse de yaz-kış farketmeksinizin kullanılması gereklidir. Güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için bulutlu dahi olsa güneş kremi sürülmeli.

Bu noktada önemli konulardan biri güneş kremi seçimidir. Çünkü, cilt tipine göre güneş kremi ve güneş koruma faktörü seçimi oldukça kritiktir. Siteyi takip edenler, “Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Nasıl Kullanılır?” konusuna oldukça detaylı şekilde yer verdiğimi hatırlayacak.

O yazıda “güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır?” gibi soruların tek tek cevabını verdik.

(İlgili yazıya ulaşmak isterseniz–> Güneş kremi nasıl kullanılır?) Bugünse güneş kremi kullanımı ile ilgili bildiğimiz doğrular ve yanlışlara

1- Güneş kremi koruma faktörü numarası ne kadar büyükse, o kadar iyi midir?

Koruma faktörü numarası daha iyi koruma sağlar doğru ama buradaki daha iyi korumadan kasıt süre anlamındadır.

Bu ne demek derseniz, güneş kremi kullanmadığınız zaman güneş ışınlarına direkt maruz kalıp, 15 dakikada yanacaksınız, örneğin 10 faktör bir güneş kremi kullandığınız zaman aynı açıdaki güneş ve sıcaklıkta cildinizde bu sefer 150 dakikada yanıklar oluşacaktır.

Pek çok dermatolog 30 SPF güneş kreminin yeterli olacağı konusunda birleşmekle birlikte, direkt güneş altında olacaksanız 50 faktör de kullanılabilir. Daha önemlisi de hem UVA hem de UVB ışınları gibi geniş spektrumlu koruma sağlayan ürünleri tercih edilmeli.

2- Güneş kremi uygulamanın hemen ardından dışarı çıkılabilir mi?

Üşengeçliğimizden mi, konuyu önemsemediğimizden mi yoksa son dakikada aklımıza geldiğinden midir bilmiyorum ama çıkmadan aklımıza gelen bir şey güneş kremi sürmek.

Oysa ki güneş kremini cildin daha iyi şekilde emmesi ve kremin daha iyi koruma sağlaması için güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürmelisiniz.

Bunun için örneğin sabah yüzünüzü yıkamanın hemen ardından yapmanız gereken güneş kreminizi sürmek olabilir.

3- Hangi tür güneş kremi kullandığımızın bir önemi var mıdır?

Stick, losyon, yağ veya sprey… Elbette burada tercihinizi cilt tipinize ve hangisini daha kolay sürdüğünüze göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Spreyler uygulaması en kolay olanlardan olduğundan son zamanlarda oldukça popüler. Bu noktada tek önemsemeniz gereken cildinizi düşünmek.

Özellikle de günlük kullanımda makyajın altına uygulayacaksanız, ince yapılı olmasına dikkat etmelisiniz.

4- Güneş kremini ince bir tabaka halinde sürmek yeterli midir?

Bolca sürünce ekstra koruma sağlamayacak elbette ama özellikle yüzünüzün, boynunuzun, ellerinizin hemen her yerine güneş kremi sürdüğünüzden ve cildinizin kremi emdiğinden emin olmalısınız.

5- Suya karşı dayanıklı güneş kremlerini tekrar uygulamak gerekli midir?

Su geçirmez olarak bilinseler de teknik olarak özellikleri suya karşı dayanıklı olmalarıdır ki bunun anlamı da su ile birlikte kısmen de olsa etkisinin azalabileceğidir. Eğer havuza, denize girdiyseniz, kurulandıktan hemen sonra güneş kremini yenilemenizi öneririm ama bahsettiğimiz şey sadece biraz terlemeyse daha uzun süre koruma sağlayacaklardır.

6- Güneş kremi bulutlu günlerde de uygulanmalı mıdır?

Yazının en başında da belirttiğim gibi, bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Çünkü bulutlar güneşi bloke ediyor olsa da bu ışınların yer yüzüne ulaşmadığı anlamına gelmemektedir. UV ışınları, tüm yıl boyunca her hava koşulunda yeryüzüne ulaşmaktadır. Hatta bulutlar ışınları yansıtarak ciltte daha büyük hasara da yol açabilmektedir.

7- Yüze ayrı güneş kremi, vücuda ayrı güneş kremi mi kullanmak gereklidir?

Bunun cevabı kesinlikle kişiden kişiye değişir. Eğer yüzünüzde sivilceler, lekeler gibi sorunlar varsa mutlaka bu sorunları çoğaltmayacak, gözenekleri kapamayacak, ince yapılı ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi seçmelisiniz.

8- Geçen yıldan kalan güneş kremini kullanabilir miyiz?

Her şeyin olduğu gibi güneş kreminin de elbette bir son kullanım tarihi vardır. Eğer yaz kış düzenli olarak kullanıyorsanız pek geçen seneden kalan kreminiz de olmayacaktır zaten.

Источник: https://www.esraninportresi.com/guzellik/bakim/cilt-bakimi/gunes-kremi-kullanimi-ile-ilgili-dogrular-yanlislar/

Güneş Kremi Kullanmanın İpuçları Nelerdir? SPF Nedir?

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bahar ve yaz aylarının yaklaştığı bu günlerde güneşin zararlı etkileri de giderek artmakta. Güneşe korunmasız çıkmak özellikle güneş yanığı, cilt kanseri, erken cilt yaşlanması gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunuruz? Güneş kremi kullanmanın ipuçları nelerdir, kaç çeşit güneş kremi bulunur? Güneş kremlerinin içeriği nasıldır? Güneş kremlerinin üzerinde bulunan SPF ne demektir? Bebekler güneş kremi kullanmalı mı?

Güneşten Korunmak İçin Bazı İpuçları

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) güneşten korunmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve güneş kremi kullanmanın ipuçlarıyla ilgili bir makale yayınladı. Buna göre öncelikle güneşten korunmak için;

 • Güneşe, özellikle de güneş ışınlarının en yoğun olduğu saat 10:00 – 14:00 saatleri arasında maruz kalmamaya dikkat edin.
 • Uzun kollu gömlekler, pantolonlar, güneş gözlükleri ve geniş çerçeveli şapkalar gibi güneşe maruz kalabilecek vücut bölgelerinizi kapatacak kıyafetler giyin.
 • Düzenli olarak ve SPF değerleri 15 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın.
 • Eğer çok terliyorsanız veya suya temas ediyorsanız 2 saatte bir krem uygulamayı tekrarlayın.

Güneş Kremi Kullanmanın İpuçları Nelerdir?

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

 • Güneş kremini en geç güneşe çıkmadan 15 dakika önce uygulayın. Bu, güneş kreminizden (SPF 15 veya daha yüksek) maksimum fayda almanızı sağlar.
 • Kremi yüzünüzde ve vücudunuzda açıkta kalacak bölgelere uygulayın. Uygulama sırasında gözlerinize ve ağız çevrenize dikkat edin.
 • Ortalama büyüklükteki bir yetişkin veya çocuğun, vücudunun baştan ayağa eşit bir şekilde kremlenmesi için ortalama 30 gram güneş kremine ihtiyaç vardır.

Çoğu insan vücuduna veya çoçuğuna güneş kremi uygularken çoğu zaman bazı bölgeleri unutur. Bu bölgeleri unutmamaya dikkat edin.

Sıkça unutulan bu bölgeler;

 • Kulaklar
 • Burun
 • Dudaklar
 • Boyun arkası
 • Eller
 • Ayak üstleri
 • Alın ve ensede saç çizgisi boyunca
 • Saç dökülmesi veya incelmesi güneşe daha çok maruz kalan bölgeler

Su Geçirmeyen Güneş Kremi Yoktur!

FDA’nın açıklamasına göre su geçirmez güneş kremi diye bir şey yoktur. Kullanıcılar hiç bir güneş kreminin “su geçirmez” olmadığının bilincine varmalıdır. Tüm güneş kremlerinin günün sonunda yıkanması gereklidir.

“Suya dayanıklı” etiketli güneş kremlerinin gerekli SPF test prosedürüne göre test edilmesi gerekir. Kullandığınız kremin yüzerken veya terlerken kaç dakikada bir tekrarlanması gerektiğine dair bilgi vermesi gerekir.

Kremi bu bilgiye göre tekrarlamalısınız.

Güneş Kremi Nasıl Saklanmalı?

Kreminizi iyi durumda tutmak için, kreminizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Krem kaplarını havlulara sararak veya gölgede tutarak içeriğini güvende tutabilirsiniz. Ayrıca direkt güneş ışığına maruz kalmasa bile kremler yüksek sıcaklıklarda uzun süre tutulmamalıdır.

Bebekler ve Çocuklar Güneş Kremi Kullanmalı mı?

Güneş kremi bebekler için önerilmez. FDA, bebeklerin sabah 10:00 ve 14:00 saatleri arasında güneşten uzak tutulmasını ve güneşte kalmaları gerekiyorsa koruyucu giysiler kullanmasını önerir.

Bebekler, güneş kremlerinin yan etkilerine (allerji veya tahriş gibi) yetişkinlerden çok daha fazla duyarlıdır. Bebekler için en iyi korunma, onları güneşten uzak tutmaktır. Altı aylık yaşın altındaki çocuklara güneş kremi uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışın.

6 aylıktan büyük çocuklara güneş kremi uygulamadan önce kreminizin kullanma klavuzunu mutlaka okuyun.

Güneş Kremi Çeşitleri Nelerdir?

Güneş kremleri bir çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Bu kremler;

 • Losyon
 • Krem
 • Stick
 • Jel
 • Sıvı Yağlar
 • Katı Yağlar
 • Merhem
 • Sprey

şeklinde bulunabilir. Güneş kremi ürünlerini kullanma talimatları formlarına göre değişebilir. Örneğin, sprey güneş kremleri asla doğrudan yüzünüze uygulanmamalıdır. Güneşten koruyucu ürünü kullanmadan önce etiketini her zaman okumalısınız.

1.Geniş Spektrum

Tüm güneş koruyucuları geniş spektrumlu değildir, bu nedenle etikette spektruma bakmak önemlidir. Geniş spektrumlu güneş kremi, güneşin ultraviyole (UV) radyasyonundan koruma sağlar. Kendinizi korumanız gereken iki tür UV radyasyonu vardır.

Bunlar UVA ve UVB’dir. Geniş spektrumlu kremler, cilde zarar vermeden UV radyasyonunu emen veya yansıtan kimyasal bir engel sağlayarak her iki UV türüne karşı koruma sağlarlar.

FDA’ya göre geniş spektrumlu olmayan veya SPF’si en az 15 olan güneşten kremleri şu uyarıyı taşımalıdır:

“Cilt Kanseri / Cilt Yaşlanma Uyarısı: Güneşte zaman geçirmenin cilt kanseri riskini ve erken cilt yaşlanması riskini artırdığı bilinmektedir. Bu ürün, cilt kanseri veya erken cilt yaşlanmasını değil, yalnızca güneş yanığının önlenmesine yardımcı olur.”

2.SPF (Güneşten Koruma Faktörü)

Güneş kremleri birbirinden çok farklı SPF değerleri içerebilir. SPF değeri, güneş koruyucu ürün tarafından sağlanan güneş yanığı koruma seviyesini gösterir. Tüm güneş koruyucuları, krem kullanırken güneş yanığına maruz kalmamak için önlemesi gereken UV değerlerine göre test edilir.

Ürün daha sonra uygun SPF değeri ile etiketlenir. Daha yüksek SPF değerleri (50’ye kadar) daha fazla güneş yanığı koruması sağlar. SPF değerleri UVB radyasyonunun neden olduğu güneş yanığına karşı korumayı ölçen bir testten belirlendiğinden, SPF değerleri yalnızca güneş koruyucu UVB korumasını gösterir.

 • Güneş kreminin yararlarını en iyi şekilde görmek için, en az 15 SPF olan bir ürün seçmelisiniz.
 • Eğer beyaz tenli veya sarışın iseniz, SPF değeri 30 ile 50 arasında olan bir krem kullanmalısınız.

SPF değeri kremin sizi kaç saat koruyacağını belirten bir değer değildir. Kremin koruma süresi tamamen sizin ne kadar güçlü güneş ışınlarına maruz kaldığınız ile ilgilidir.

Unutmamak gerekir ki, günün erken saatlerinde veya akşam üstünde güneş ışınları gün ortasına göre daha zayıftır. Bu, gün ortasında güneş yanığı riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

3. Güneş Kremi İçeriğinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Her ilacın aktif içeriği ve inaktif içeriği vardır. Güneş kremi içeriğine baktığımızda aktif bileşenler cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyan bileşenlerdir.

Aktif olmayan içerikler, güneş kremlerinin formüle edilmesinde kullanılabilecek su veya yağ gibi diğer bileşenlerdir.

Aşağıda, güneşten koruyucu olarak etiketlenmiş ürünlerdeki kabul edilebilir aktif bileşenlerin bir listesi bulunmaktadır:

 • Aminobenzoik asit
 • Avobenzone
 • Cinoxate
 • Dioksibenzon
 • Homosalate
 • Meradimate
 • Octocrylene
 • Oktinoksat
 • Octisalate
 • Oksibenzon
 • Padimate O
 • Ensulizole
 • Sulisobenzone
 • Titanyum dioksit
 • Trolamin salisilat
 • Çinko oksit

Güneş koruyucu ürünlerin koruyucu etkisi cildin yüzeyinde gerçekleşse de, en azından bazı güneş koruyucu aktif bileşenlerin ciltten emilebileceğini ve vücuda girebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, güneş koruyucu ürünlerini belirtildiği şekilde kullanmak oldukça önemlidir.

4.Güneş Kremlerinin Son Kullanma Tarihleri

FDA tarafından yapılan testlere göre güneş koruyucuları en az üç yıl boyunca bozulmadan kullanılabilmelidir.

Güneş koruyucunuzun etiketinde belirttiği güneş korumasını sağladığından emin olmak için, son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihi olmayan güneş kremlerini kullanmamalısınız.

Kullanım süresi dolan güneş koruyucuları atılmalıdır, çünkü güvenli ve tam etkili oldukları konusunda hiçbir güvence yoktur.

Etiketler: güneşgüneş kremi

Источник: https://www.gidahatti.com/gunes-kremi-kullanmanin-ipuclari-142659/

Güneş Kremi Ne İşe Yarar, Güneş Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş ve güneş ışığının olmadığı bir yaşamı düşünün. Güneşi görmeden yaşamak elbette ki ruh sağlığımızı olumsuz etkileyecektir. Vücudumuzun D vitamini üretmesi için de güneşe ihtiyacı vardır.

Bizim için adeta bir yaşam kaynağı olan güneşten olabildiğince faydalanmalıyız.

Fakat güneşten faydalanacak olmamız kendimizi tehye atacağımız anlamına gelmez! Güneş kremiyle cildimizi korumayı ihmal etmemeliyiz.

Güneş Kremi Kullanmanız İçin 5 Neden

Nisan, Mayıs ayları derken yaz kapımıza kadar geldi. Ve tabii ki kendini hissettirmeye başlayan sıcaklarla beraber güneş kremi ihtiyacımız gün yüzüne çıktı.

Kendimize en uygun güneş kremini bulmak için kozmetik mağazalarının kapılarını aşındırmaya başladık bile.

Her ne kadar güneşten faydalanmamız gerekse de güneşin zararlı ışınlarından korunmak denilince güneş kremleri imdadımıza yetişiyor.

1-Güneş Kremi Zararlı Işınlardan Koruyor

Dünyayı güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon tabakası gün geçtikçe zarar görüyor. Güneşten aldığımız D vitaminine ihtiyacımız olsa da uzun süreli güneşe maruz kalma ekstra D vitamini almamızı sağlamıyor. Aksine ultraviyole ışınları cildimizi olumsuz yönde etkiliyor. Güneş kremi tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor ve bizi güneşin zararlı etkilerinden koruma görevini üstleniyor.

2- Güneş Kremi Cilt Kanserini Önlüyor

Ne yazık ki gün geçtikçe dünyada cilt kanserine yakalanma oranı artış gösteriyor. Cilt Kanseri Vakfına göre Dünya’ ya ulaşan UVA ışınlarının %95’ i ultraviyole radyasyondan oluşuyor.

UVB ışınlarının o kadar zararlı olmadığı düşünülse de UVB ışınına maruz kalmak da sağlığımızı tehdit ediyor. Güneş kremleri bir güzellik ürünü olarak görülse de güneş kremi aslında cilt kanserini önlemede hayati bir önem taşıyor.

Özellikle 20’ li yaşlarındaki kadınlarda görülme sıklığı çok olan melanomdan –cilt kanseri türü- korunmak için düzenli olarak güneş kremi kullanmak gerekiyor.

3-Güneş Kremi Erken Yaşlanmayı Önlüyor

Hepimiz parlak ve sağlıklı ciltlerimizin olmasını isteriz fakat zamanla cildimiz yaşlılık belirtileri göstermeye başlıyor.

Düzenli olarak güneş kremi kullanan ve kullanmayan bireylerle 5 yıl boyunca yapılan bir çalışmada düzenli olarak güneş kremi kullananların ara sıra güneş kremi kullananlara oranla %24 daha az yaşlandığı ortaya çıktı.

Böylelikle güneş kreminin cildimizi ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerine karşı korumada yardımcı olduğu kanıtlandı.

4-Güneş Kremi Ciltte İstenmeyen Lekelerin Oluşmasını Engeller

Özellikle hassas ciltlerde güneşle beraber birtakım kahverengi lekeler ortaya çıkar. Güneşten kaynaklanan kırmızı damar görünümünü ve istenmeyen kahverengi lekeleri önlemenin tek yolu güneş kremi kullanmaktır. Ayrıca güneşin sebep olduğu akneleri önlemek için de güneş kremi kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

5-Güneş Yanığı Olmamak İçin Güneş Kremi Kullanın

Bronzlaşmayı birçoğumuz sevse de tekrar tekrar olan güneş yanıkları cilt sağlığımızı tehdit ediyor. Bronzlaşırken cildimiz ciddi oranda ultraviyole B ışınlarına maruz kalıyor.

UVB ışınlarının neden olduğu sağlıksız bronzlaşmayı önlemek adına en azından 30 faktör koruması olan bir güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre tekrarlayan şişlik, kızarma, soyulma süreçleri melanoma yakalanma riskini büyük oranda arttırıyor.

Bonus Bilgi: Estetik Operasyon Sonrası Güneş Kremi Kullanmanın Önemi

Birçok estetik operasyondan sonra güneşe çıkmak önerilmez. Vücuda yapılan operasyonlardan sonra güneşe direkt olarak çıkmak lekelere sebep olabilir.

Burun ameliyatı olan bir hastanın 2-3 aya kadar güneşlenmesi tavsiye edilmezken göz torbası operasyonlarından sonra güneşlenmek yüzdeki ödemi arttırabilir. İyileşme sürecini geciktirmemek adına estetik operasyonlarından hemen sonra güneşe çıkılmaması gerektiğinin altı çizilir.

Kısacası hangi estetik operasyonu olursa olsun güneşe çıkmadan önce en az 1 ay beklenmelidir. Bu süreçten sonra kullanılan güneş kremi hayati önem taşır.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Amerikan Kanser Derneği geniş spektrumlu ve koruma faktörü en az 15 olan güneş kremlerinin kullanılmasını öneriyor. Kullandığınız güneş kreminin ise mutlaka UV ışınlarına karşı koruması olması gerekiyor.

Suya dayanıklı ve hipoalerjik ürün seçmeye özen gösterirseniz kızarıklıklardan, tıkanıklıklardan, akne ve güneş yanıklarından da korunmuş olursunuz.

Bir diğer nokta ise herkesin cildinin farklı olduğu gerçeğidir.

Cildinizin hassasiyeti cilt renginize göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden size en uygun olan güneş kremini bulmalısınız.

Hassas olan ciltler ve çocuklar için güneş kremi

Cildiniz açık renkse güneşte yanmanız çok hızlı olur fakat kolaylıkla bronzlaşamazsınız. Dolayısıyla en yüksek korumalı olan SPF 50+ ürünleri tercih etmelisiniz.

Orta hassaslıkta ciltler için güneş kremi

Cildinizin rengi buğday tonlarındaysa güneşte yanmanız biraz daha zordur, bronzlaşmanız kolaydır. SPF 30+ güneş kremleri sizin için uygun olacaktır.

Koyu renk ciltler için güneş kremi

Cilt renginiz koyu ise hızlıca bronzlaşabilirsiniz. Bu yüzde SPF 20+ güneş kremi sizin için uygun olacaktır fakat yine de daha yüksek korumalı bir güneş kremi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bazı güneş kremleri nemlendirici işlevi de görür fakat cilt tipinize uygun olmayan bir güneş kremi cildinizde akne oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden güneş kremi seçerken cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi kullanmak cildinizi cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı korur fakat doğru uygulanmadığı takdirde hiçbir anlam ifade etmez.

Cildinizin güneş kremini emmesi en az 15 dakika sürer dolayısıyla güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan 15 dakika önce bolca uygulamalısınız. Güneş kremini uygulamak için güneşte beklerseniz cildiniz yanabilir.

Güneş kremlerinizi uygularken elinizi korkak alıştırmamalı ve vücudunuzun görünen tüm alanlarına güneş kremini uygulamalısınız. Sırtınız gibi zor ulaştığınız bölgeleri atlamamalısınız. Dudaklarınızı güneşin etkisinden korumak için de en az 15 SPF’ li bir dudak koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Genelde günün başında sürülen güneş koruyucularını yenileme ihtiyacı duyulmaz. Fakat sürdüğünüz güneş koruyucu sürdüğünüz andan 2 saat sonra etkisini yitirecektir. Etkisini yitiren güneş kremi sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyamaz.

Dolayısıyla güneş kreminizi en az 2 saatte bir yenilemeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise güneş kremlerinin şişede belirtilen son kullanma tarihidir.

Raf ömrü 2 ile 3 yıl arasında olan güneş kremlerinin son kullanma tarihi geçtiyse sizi güneşin zararlı etkilerinden korumayacaktır.

Güneş Kremi Hakkında Yanlış Bilinenler

 • Güneş kremi sanılanın aksine D Vitamini alınmasını engeller. –YANLIŞGüneş kremi sanılanın aksine D vitamini alımını engellemez. Vücudumuz ihtiyacı olan D vitaminini giysilerin gözeneklerinden alır.
 •  Koyu cilt rengi olan kişilerin güneş kremine ihtiyacı yoktur. –YANLIŞEsmer tenli kişilerde de UVB ışınlarının etkisiyle güneş yanıkları oluşabilir, UVA ışınları ise ciltlerinde yaşlanmaya sebep olabilir.
 • Bronzlaştırıcı ürünler cildi güneşten korur.-YANLIŞBu ürünler bronzlaşmayı UVA ışınlarının etkisiyle sağlar, dolayısıyla UVB ışınlarının neden olduğu güneş yanıklarına engel olamaz.
 • Güneş kremiyle bronzlaşmak mümkündür.-YANLIŞGüneş kremleri UVA ve UVB ışınlarından korurlar fakat tamamen koruma sağlayamadıkları için bir miktar bronzlaşırsınız.
 •  Güneş kremlerinin son kullanma tarihi yoktur.-YANLIŞGüneş kremlerinin de son kullanma tarihi vardır, son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanılması uygun değildir.
 • Güneş kremlerini gün içinde bir kez uygulamak yeterlidir.-YANLIŞGüneş kremlerinin en az 2 saatte bir tekrarlanması gerekir.
 • Sadece güneş kremi güneşten korunmak için yeterlidir. -YANLIŞGüneş kreminin yanında şapka, gözlük mutlaka kullanılması gerekir.

Kendinize en uygun güneş kremini buldunuz ve güneşe korkusuzca çıkmaya hazırsınız. Fakat yine de uzmanlar saat 12 ile 16 arasında güneşe çıkmamayı tavsiye ediyor. Güneş kremine ek olarak şapka ve gözlük kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Yazar: Estecenter

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.

Источник: https://estecenter.com/gunes-kremi-ne-ise-yarar-gunes-kreminin-cilde-faydalari-nelerdir

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli?

Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendinizi güneşin etkilerinden, dolayısıyla da kırışıklıklardan, koyu lekelerden ve cilt kanserinden korumanın yolu ilk etapta ona zarar gelmesini önlemekten geçiyor. Bunun için sadece sahilde değil, şehir içinde de koruma faktörü içeren ürünler kullanmalısınız.

Güneş kremlerinin üzerinde SPF koruma faktörünü nitelendirmektedir ve dereceleri 2-60 arasında değişmektedir.
SPF Güneşten korunma faktörü güneşte korunma zamanınızı belirtir. SPF 15, cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 15 dakika daha geç olacağını gösterir. Bu nedenle güneş koruyucular yani güneş kremlerinin faktör değeleri en az 30 ve daha fazla olmalıdır.

Eğer sarışınsanız ve sabah 10:00, öğleden sonra 16:00 saatleri arasında dışarı çıkacaksanız SPF değeri 30 ya da daha yüksek güneş koruyucu kullanın. Çocuklarınızı da aynı şekilde koruyun.Şimdi gelelim doğru güneş kremi seçimi için dikkat edilmesi gereken hususlara.

-Birincisi tam etkili bir koruma sağlamasını istiyorsanız alacağınız güneş koruyu kremin UVA ve UVB koruması içerdiğine dikkat ediniz. Ultraviyole radyasyonları melanom kanseri gibi cilt sorunlarına neden olabilir. (UVA Ultraviyole A ışınları uzun dalga boylu ışınları, UVB Ultraviyole B ışınları kısa boylu dalga ışınlarını ifade etmektedir.)

-Eğer ten renginiz çok açık ise 30 faktör ve üzeri güneş koruma kremlerini tercih ediniz.

-Ten renginiz orta açık veya buğday tenli ise 12 ile 30 arasındaki faktör derecelendirmeli güneş koruma kremleri yeterli olacaktır.

-Alacağınız kremin Sağlık Bakanlığı onayının olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

-İhtiyacınız olan koruyucunun özelliklerini bilin . SPF 15 sizin UVB ışınlarından yüzde 94-95 korunmanızı sağlar. SPF 28 ise korunmanızı yaklaşık yüzde 96′ya çıkartır.

-Eğer her gün güneşte uzanıyorsanız alacağınız çinko oksit, titanyum oksit ya da dioksit burnunuzu, kulaklarınızı ve dudaklarınızı korur. Bu ışık geçirmez, kimyasal olmayan güneş koruyucular hassas ciltler için idealdir.

-Yüzecekseniz ya da çok terleyen biriyseniz suya dayanıklı, sugeçirmez güneş koruyucular alın.

-PABAsız, parfümsüz ve allerjik maddeler içermeyen güneş kremlerini tercih edin. Eğer alerjenik cildiniz varsa cilt ürünleri arayın. Eğer allerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız cildinize sürüp bekleyin. Kızarma ve kabarma yoksa kullanabilirsiniz.

-Aldığınız güneş koruyucunun gözenekleri tıkamamasına özen gösterin.

-Güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın. Bazı insanlar en az 30 gr güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Eğer sürekli yüzüyor ya da duş alıyorsanız her iki saate bir tekrar güneş koruyucu uygulayın.

Güneş Kremi Kullanımı

Güneşe çıkmadan mutlaka yarım saat önce bir kat sürün. Sokağa çıkmadan öncede mutlaka ikinci bir kat sürün. Sürekli açıkta kalan bölgelerinizi mutlaka koruyun. Bu bir şapka veya fular olabilir.

Güneş kremini çok az sürmeyin. Hergün kullandığınız nemlendirici kremler gibi sürün. Cildin kremi emmesi için dediğimiz gibi sokağa çıkmadan yarım saat önce sürün.

Birer saat arayla, denize ve havuza girip çıktıktan sonra mutlaka güneş kreminizi sürün.

Hangi güneş kremini kullanalım?

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi

Çok açık tenli olanlar, mavi ve ela gözlüler, sarı ve kızıl saçlılar için.Güneşe Karşı Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, bronzlaşmaz.Bronzlaşma Yeteneği : Yok

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Açık tenli ve mavi/ kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, hafif bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : Zayıf

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Daha koyu tenli, kahverengi veya yeşil gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Ortalama. Nadiren kızarır, cilt açık kahveye dönük tonda bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : İyi

Kullanılması Gereken Faktör: Orta Koruma SPF25, SPF20, SPF15

Koyu tenli, kahverengive siyah saçı, kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Düşük. Kızarma ihtimali düşüktür. İyi bronzlaşırlar.Bronzlaşma Yeteneği : Çok iyidir.

Kullanılması Gereken Faktör: Düşük Koruma: SPF10, SPF6

Çocuklar için.Güneşe Hassaiyet : Yüksekdir.Bronzlaşma Yeteneği : Yoktur.

Kullanılması Gereken Faktör: Çocuklara Özel Koruma : SPF50, SPF30

Etiketler: güneş koruyucu kremler nasıl kullanılırgunes kremiGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat EdilmelidirGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyizgüneş kremi faktörgüneş kremi ilaçgüneş kremi kullanım süresigüneş kremi nasıl olmalıgüneş kremi seçimigüneş kremi tecrübemgüneş kremlerinin faktörleriGüneşten Korunma ÜrünleriGüneşten korunma ürünleri seçerken nelere dikkat edilmelihangi güneş kremini kullanmalıyıziyi güneş koruyucu kremnasıl bir güneş kremi

Sayfa başına git

Источник: http://www.starbilgi.com/gunes-kremi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.