Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

içerik

Güneş lekesine ne iyi gelir?

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Güneş lekeleri veya Güneş lentinginleri, doğrudan mor ötesi veya UV ışınlarına uzun süre maruz kaldıklarında gelişen cildin koyu kısımlarıdır.

Her yaştan insanın bu lekelere duyarlı olduğu halde, daha açık tenli olanlarda daha sıklıkla oluşma eğilimindedir.

Güneş lekelerinin görünümü konusunda hassas olanlar, ciltlerini bu işaretlerden arındırmak için çeşitli kozmetik işlemler uygulayabilir.

Güneş lekelerinin nedenleri

Cildinizdeki güneş lekeleri, yani güneş lentinginleri, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına veya tabaklama yatağından olduğu gibi yapay ultraviyole ışın kaynaklarından doğrudan ve uzun süreli maruz bırakılmasından kaynaklanır. Açık tenli insanların ciltlerinde güneş lekesi oluşma olasılığı daha yüksektir.

Bazı kişilerin güneşe alerjileri vardır, bu da güneş altında uzun zaman kalma durumunda güneş lekesi oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda bazı insanların vücudunda koyu renklerin oluşumundan sorumlu olan artan miktarda melanin üretilir. Ciltteki güneş lekelerinden sorumlu olan diğer faktör güneş yanığıdır.

Güneş yanığı veya erken yaşlanma güneş ışınlarının neden olabildiği riskli durumlardır. Güneşe fazla maruz kalma, gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenizi sağlayabilecek ciltte güneş lekelerine neden olur. Kimse bundan daha yaşlı görünmekten hoşlanmaz. (2)

Güneş lekesinin belirtileri

Güneş lekeleri diye adlandırılan ciltteki güneş lekeleri güneşe maruz kalma nedeniyledir. Bunlar cildinizin güneşe maruz kalmış kısımlarında görülen düz kahverengi lekelerdir. Ciltte güneş lekesine kapılmaya başladıktan sonra, cildinize çarpan her UV ışını ile kararması ve sayılarının artmasını beklenen bir durumdur. (3)

Güneş lekesinin tedavisi

Güneş lekelerine neden olabilecek faktörleri bilmek, yüz ve deride güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fakat tavsiyemiz, cildinizdeki lekelerden endişe duyuyorsanız öncelikle bir dermatologla kontrole gitmektir.

Dermatoloğunuz onların zararsız olduklarını fark ederse, güneş lekelerini gidermek için herhangi bir yöntemi uygulayabilirsiniz.

Güneş lekelerini nasıl giderebileceğimize başlamadan önce, güneşin cilt lekelerini neden olmasını engellemenin yollarını bilmekte fayda vardır. (4)

Güneş lekesi için tedavi yöntemleri

Limon: Limon suyu, kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek ağartıcı özelliklere sahiptir. Artı, yumuşak, berrak ve güzel bir cildi korumaya yardımcı olur.

Etkilenen alana doğrudan taze limon suyu uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Pozitif sonuçlar fark etmek için bu çare günde iki kez yaklaşık iki ay boyunca tekrar edin.

Hassas ciltleriniz varsa limon suyunu su, gül suyu veya balla inceltin.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, kahverengi lekeler de dâhil olmak üzere cilt problemleri için etkili bir çözümdür. Kurumaya ve lekelerin daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Biraz elma sirkelerini eşit miktarda su ile inceltin.

Ayrıca biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu çözümü kahverengi lekelerinize uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Bunu, günde bir kez birkaç gün yapın veya olumlu sonuç alıncaya kadar devam edin.

Düz elma sirkesini de kullanabilirsiniz, ancak kuruma yapabilir. (5)

Yeşil çay: Yeşil çay, cilt üzerinde bulunan toksinleri almaya yardımcı olabilecek bir çok antioksidan içerir. Çay poşetini bir bardak sıcak suya koyun. Birkaç dakika orada bırakın. Yeşil çay suyuna pamuklu bir topa yerleştirilir. Pamuk bilyasını doğrudan güneş lekelerine yerleştirin. Güneş lekeleri kaybolmaya başlayana kadar bunu her gün yapın.

Kırmızı soğan: Kırmızı soğan, güneş lekelerinin oluşmasına ve diğer yaşla ilgili lekelerin zaman içinde kaybolmasına yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

Soğanın asiditesi diğer cilt problemlerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Kırmızı bir soğanı iki parça halinde dilimleyin. Kırmızı soğanın yarısını güneş lekelerine yerleştirin. Kırmızı soğanı deride hafifçe ovun.

Soğan suyunu deride birkaç saat bırakın. Soğuk su ile yıkayın. (6)

Hintyağı: Hintyağı, yanık cilt ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek için bilinen bir çaredir. Hint yağının iyileştirici özellikleri yüzyıllardır bilinmektedir.

Pamuklu bir top ile cilde hint yağını hafifçe masaj yapın ve cilde yağı emdirin. Birkaç saat sonra yıkayın.

Bu çareyi denemek için en iyi zaman, yatmadan önce çünkü yağın cilde emilmesi ve iyileşmesi için yeterli zamanı verecek olmasıdır.

E vitamini: E vitamini de cilt problemlerini tedavi etmek için ünlü ilaçlardan biridir. E vitamini kapsülleri alın ve onları jel getirmek için kırın. Şimdi, bu jeli direkt olarak cilde uygulayın ve birkaç saat bırakın. Soğuk su ile yıkayın. E vitamini jeli, koyu halkalar ve diğer cilt problemleri için de etkilidir. (7)

Aloe vera: Aloe vera, güneş ışınlarından korunmak için yüz ve cilde kullanılır. Aloe vera cildi iyileştirici özelliğine sahip olduğu için cildin doğal olarak yenilenmesi için de kullanılır.

Aloe vera jeli doğrudan bitkiden sıkılabilir veya aloe vera ile zenginleştirilmiş kaliteli bitki kremi biçiminde de kullanılabilir. Aloe vera jelini ciltte ve yüzdeki güneş hasarını gidermek için günde iki kez uygulayın.

Güneş lekelerini yavaş ve etkili bir şekilde giderebilmesi için en az 2 aylık süreyle bu bitkiyi uygulamaya devam edin.

Yayık altı suyu: Laktik asit, cilt hücrelerinin yenilenmesinin yanı sıra cilt aydınlatması için kullanılan süt veya tereyağı sütünde bulunur. Tereyağı sütü, güneş ışınlarını hızlıca yüzünüzden temizler. Güneş lekelerini gidermek için süt veya tereyağı sütünü yüzüne uygulayın. 15 dakika boyunca orada bırakın ve sonra yeterince suyla yıkayın. (8)

Salatalık: Salatalık, koyu lekeleri silmeye yardımcı olur. Salatalıkta, anti yaşlanma özelliği ve aynı zamanda derideki karanlık lekelerin çıkarılmasına yardımcı olan bir silikon madde bulunur.

Salatalık püresi yapın, birkaç damla limon suyu ilave edin ve bir buz küpü kabına boşaltıp katılaşmasını bekleyin. Sonrasında salatalık küpünü yüzünüze veya güneş lekesine doğrudan uygulayın. Salatalık her zaman içiniz rahat kullanabilirsiniz.

Daha iyi sonuç için günde iki kez uygulayın.

Yoğurt: Yoğurt, cilt tonunu hafifletmeye yardımcı olan ve aynı zamanda parıltı yapan bir özelliği barındırır. Bir çorba kaşığı yoğurt alın. İstediğiniz kadar da alabilirsin. Yüz için bir çorba kaşığı yeterlidir. 2 porsiyon zerdeçal toz ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edin.

Birkaç damla bal ekleyebilirsiniz ancak sözü edilen maddeler çoğunlukla kullanılır. İyice karıştırın ve maskeyi yüzün üzerine uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından serin su ile durulayın ve en önemlisi kaliteli nemlendirici veya en sevdiğiniz yağ uygulayın, ancak az miktarda kullanın.

(9)

Zerdeçal: Zerdeçal etkili bir antiseptiktir. Cildi güzelleştirir. Güneş lekelerinden kurtulmak için bunu kullanabilirsiniz. Ev yapımı bir paket yapmak için ipuçlarını izleyin.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozu alın 2 çay kaşığı bal ile karıştırın. Ayrıca bir kaşık zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Kalın bir macun yapmak için malzemeleri iyice karıştırın. Yüz maskesi olarak kullanın. 15-20 dakika bekletin. Temiz suyla yıkayın.

Arzu edilen fayda elde etmek için prosedürü tekrarlayın.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi cilt için doğal bir arkadaştır. Cildi nemlendirir ve ölü deriyi temizler. Cildi parlak yapar. Güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. 5-6 kaşığı yulaf alın ve ezin. 2-3 kaşık limon suyu ekleyin. Karışımı yüz ve boyun bölgesine fırçalayın. Kurumaya bırakın. Yüzü ve boynunu ılık suyla yıkayın. İşlemi beş gün içinde bir kez tekrarlayın.

Domates: Domates, en iyi doğal antioksidandır. Cilt üzerinde iyi çalışır. Güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Cildinizi parlatır. Domates sos karışımını kompres olarak uygulayın. Güneş lekelerine uygulayın. 30 dakika bekletin. Temiz su ile yıkayın. Ayrıca bir çay kaşığı yayık altı suyu da ekleyebilirsiniz. (10)

Источник: https://www.acil.net/gunes-lekesine-ne-iyi-gelir/

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Güneş lekeleri, normal cilt tonundan koyu ya da açık bir renkte olabileceği gibi, farklı şekil ve renklerde de oluşabilir. Bu lekeler, genellikle cildin düzenli olarak güneş ışınlarına maruz kaldığı alanlarda meydana gelir.

Bu bölgeler, özellikle de burun, yanaklar, dudak üstü, kulaklar, alın, boyun, kollar ve avuçların arka kısımlarıdır. Bu lekeler sanki siğiller oluşmuş gibi görünebilir ve hafif bir kaşıntı meydana gelebilir.

Lekeler pul pul ya da pürüzlü cilt dokusu bozukluğu gibi ve hatta bazende düz bir şekilde görünebilir.

Güneş lekeleri çillerden farklıdır. Çillerle aynı gibi görünürler ancak iki farklı sebepten dolayı farklıdırlar. Güneş lekeleri zararsızdırlar ve herhangi bir yaşta meydana gelebilirler. Bu lekelerin meydana gelme nedeni güneşe uzun süre maruz kalmadır. Çiller ise, diğer yandan insan derisindeki küçük kahverengimsi lekelerdir.

Bireyin cildindeki güneş lekeleri ya da sözde solar lentigolar, direkt olarak ve uzun süre güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma ya da bronzlaşma yatakları yani solaryum gibi ultraviyole ışınların yapay kaynaklarından dolayı meydana gelmektedir. Daha parlak bir cildi olan insanlar daha muhtemel olarak güneş lekelerine sahip olmaktadırlar.

Bazı insanlarda güneş alerjileri görülür. Bu da uzun ya da kısa uzunluklarda güneşe maruz kalma sonucu güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Diğer bir durumda ise, bazı bireylerin vücutları yüksek miktarda melanin üretir ve bu da ciltte koyu bölgelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş lekelerinin oluşma nedenlerinden bir diğer ise, güneş yanıklarıdır.

Güneşin insan vücuduna verebileceği tüm zararları biliyoruz. Bunlardan bazıları, güneş yanıkları ve erken yaşlanmadır. Güneşe maruz kalma süresi uzadıkça, bu durum ciltte güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Bu sebeple de birey normal yaşından daha yaşlı bir görünüme sahip olabilir. Hiç kimse yaşlı görünmek istemez.

Güneş Lekelerinin Tedavileri Nelerdir?

Güneş lekelerine neden olan faktörlerin bilinmesi, yüzde ve ciltte meydana gelen güneş lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Ancak, cildindeki güneş lekelerinden dolayı endişeli olan bireylerin öncelikli olarak yapması gereken bir dermatolojiste görünmek olmalıdır.

Eğer dermatolojist bu güneş yanıklarını zararsız bir tür olarak belirlerse, güneş lekelerinin giderilmesi için herhangi bir yöntemi uygulayabilir.

1.Güneş Lekelerinin Engellenmesi

Güneş lekelerinin oluşmasının en yaygın nedeni güneşe uzun süre maruz kalmadır. Bu yüzden bireyin güneşe maruz kalma süresinin sınırlanması, güneş lekelerinin engellenmesindeki en iyi yol olduğu söylenebilir.

Bireyin kolları, elleri, yüzü, boynu ve omuzları devamlı olarak güneşe maruz kaldığı için, bu yerlerin kapatılması da kesinlikle güneş lekelerinin oluşmasını engelleyecektir.

Eğer bir koruma ya da bir şemsiye kullanmıyorsanız, bu noktada vücudunuzda oluşabilecek güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için;

 1. Güneş Losyonu kullanılması: Dışarı çıkmadan 15 dakika önce geniş bir spektrumda en azından 15 koruma faktörlü güneş losyonu kullanmak, bireyin cildinin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmasını sağlayacaktır. Eğer güneş vücudunuzu şiddetli olarak etkiliyorsa, güneşin en sıcak noktasında olduğu sabah 10 ile öğleden sonra 4 arası 30 koruma faktörlü güneş losyonu kullanabilirsiniz. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yeterli derecedeki koruma faktörleri ile iyi bir kalitedeki güneş losyonlarının kullanılması oldukça önemlidir. Yalnızca güneş kremi içeren kozmetiklere ve nemlendiricilere güvenmeyin.
 2. Eğer otomobil içerisinde uzun süre zaman geçiriyorsanız, UVB ışınlarına muhtemel olarak uzun süre maruz kalıyorsunuz. Bu da vücudunuzda güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Diğer yandan, UVA ışınları güneş yanıklarına da sebep olurlar. Bu yüzden güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için kullanılan otomobilin camlarının UVB koruyu tabaka ile korunduğundan emin olun.
 3. Bronzlaşma yatakları yani solaryuma girmekten kaçının.

Güneş lekeleri ve yaş nedeniyle oluşan lekelerin rengini açmak için elma sirkesi ve limon suyu kullanılabilir. Elma sirkesi doğal alfa hidroksi asitleri içerir. Bu içerik, yaşlanma ile meydana gelen lekelerin ve güneş nedenli olarak meydana gelen lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Limon suyu ise, içerdiği sitrik asit ile ciltteki koyu bölgelerin parlamasına yardımcı olur.

 • Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Her akşam bu karışıma bir pamuk yumağı daldırılır. Sonrasında alından başlayarak neredeyse bütün yüz bölgesine ve diğer etkilenmiş alanlara uygulanır. Başlangıçta biraz kızarıklık ve biraz karıncalanma hissedilebilir. Bu normaldir. Eğer bireyin cildi hassas bir ciltse ya da bu durum çok aşırı gelişiyorsa, karışıma biraz su eklenebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra durulamayın ve bütün geceyi böyle geçirin. Bu daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu işlem bireyin cildini güneşe maruz kalmaya daha hassas bir hale getirmeye eğilimlidir. Bu yüzden her gün güneş losyonu kullandığınızdan emin olun. Bu doğal tedavi yöntemini, bir farklılık görebilmeniz için en azından 6 hafta boyunca sürekli olarak uygulamanız gerekmektedir.

2.Limon Suyu

Güneş lekelerinin giderilmesi için kullanılan doğal yöntemlerden biri de limon suyudur. İçerdiği asitle, ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya katkı sağlarken, yeniden deri hücrelerinin oluşmasını kolaylaştırır.

Taze limon dilimini ya da limon suyunu direkt olarak etkilenen bölgelere sürerek buraları ovabilirsiniz. Bu işlemi günde bir iki kez yapabilirsiniz. Her ikisi de cildin parlamasına yardımcı olur. Limon suyunun güneş lekelerinin bulunduğu bölgede 20 dakika boyunca durmasını sağlayın. Ardından bu bölgeyi yıkayın.

Ancak, limon suyu cildinizi daha hassas bir duruma getirir. Bu yüzden cildinizde limon suyu varken dışarıya, güneşle temas kurabileceğiniz bir yere gitmeyin. Ya da etkilenen bölgenin kapatıldığından emin olduktan sonra dışarı çıkabilirsiniz.

Bununla birlikte eğer kuru bir cilde sahipseniz, bu işlem cildinizi daha da kuru bir hale getirir. Bu yüzden nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Eğer hassas bir cildiniz varsa limon suyu cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden limon suyunu su, gül suyu veya bal ile seyreltin.

Alternatif bir tedavi olarak da, yeteri kadar şeker ile limon suyunu karıştırın ve sürülebilir bir macun oluşturun. Bir fırça gibi bu macunu etkilenmiş bölge ve yüzünüze sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra, durulayın. Bu doğal tedavi yöntemini haftada 1-2 defa tekrarlayın.

3.Aloe Vera

Aloe vera, oldukça önemli doğal iyileştirme özelliklerine sahip içeriklere sahiptir. Aloe vera jelini günde iki kez olmak üzere güneşin deride zarar verdiği bölgelere sürün.

Bu aynı zamanda doğal olarak deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır. Aloe vera bitkisini direkt olarak sıkabilir ve aloe vera jeli kullanabilir ya da aloe veralı kaliteli bir kremi kullanabilirsiniz.

En azından 2 ay boyunca bu ev tedavisine devam edin. Güneş lekeleri yavaşça ve etkili şekilde gideceklerdir.

4.Yeşil Çay

Yeşil çay, antioksidan yönünden zengin bir kaynaktır. Bu da ciltteki güneş zararlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Sıcak suya bir yeşil çay poşeti konur ve belli bir süre demlenir. Çay poşetini bir pamuk yumağına sıkın ve bu yumağı güneş lekelerine günde iki kez olacak şekilde sürün ve ovun.

5.Süt ya da Ayran

Yüzdeki güneş lekeleri için süt uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Süt içerdiği laktik asit ile derinin renginin açılmasına ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Benzer olarak ayran da yüzdeki güneş lekelerinin kaybolmasına yardımcı olabilir.

Источник: https://evdesifa.com/gunes-lekelerine-ne-iyi-gelir/

Güneş Lekeleri : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Güneş lekeleri genelde melanositlerin sayı ve fonksiyonlarında bir artış olması sonucu ortaya çıkar. Bu lekeler genellikle zararsız olmasına rağmen, bazı durumlarda altta yatan önemli bir rahatsızlığın da göstergesi olabilir. Ayrıca yüz bölgesinde yerleştiği zaman, hem kozmetik hem de psikososyal bir problem oluşturarak, yaşam kalitesini de kötü yönde etkileyebilir.

Güneşten yayılan UVA ve UVB ışınları, eğer direkt olarak cilde temas ederse, ciltteki melanin maddesinin artmasına sebep olabilir. Artan melanin de cilt lekelenmelerine sebep olur.

Güneş lekeleri kendisini siyah nokta, ben ya da çil şeklinde gösterebilir. Bu sorun sıklıkla açık ve hassas tenli kişilerde görülür ve koyu kahverengi renktedir.

Yanak, alın, çene, burun, üst dudak bölgesi, kollar ve boyun gibi güneşe maruz kalan bölgelerde meydana gelir. Kozmetik bakımdan da kişilere sıkıntı yaratır.

1. Güneş ışınlarından korunmama

Daha çabuk bronzlaşmak için düşük faktör içeren kremler veya bronzlaştırıcılar kullanmanız, yanlış saatlerde güneşlenmeniz ve uzun süre güneşe maruz kalmanız sonucunda cildinizde kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekeler, dikkat edilmediği ve önlem alınmadığında kalıcı hale gelebilir. Ayrıca beyaz tenlilerde daha sık görülse de, her ten rengindeki kişide bu lekelere rastlanabilir.

2. Doğum kontrol ilaçları

Doğum kontrol hapları gibi hormonal dengesizliğe sebep olan bazı ilaçlar da lekelerin oluşmasına sebep olabilir. Bitkisel ya da kimyasal olması fark etmez. Ayrıca bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler, epilepsi ilaçları da bu lekelere sebebiyet verebilir. Bu ilaçları kullandığınız süre boyunca özellikle güneşte fazla kalmamaya ve korunmaya özen göstermelisiniz.

Gebelik sürecinde özellikle yüz bölgesinde kloazma (gebelik maskesi) adı verilen koyu renkli güneş lekeleri oluşabilir. Hipofiz hormonları, gebelik hormonlarının etkisi ile genelde güneşlendikten sonra ortaya çıkar.

Bazı hamilelerde güneş görmeden de oluşabilir. Bu olayı başka ışık kaynakları da tetikleyerek, pigment yapımını arttırabilir. Hamilelik bittiği zaman bu lekeler kaybolur, fakat bazı kişilerde bir kısmı kalıcı olabilir.

4. Kimyasal maddeler

Parfüm ya da kolonya gibi kimyasal madde içeren ürünleri sürdükten sonra açık havaya çıkıldığında, güneşle veya başka bir ultraviyole ışınla temas edildiği takdirde ciltte lekeler oluşabilir. Bu tür lekeler zaman içerisinde yavaş yavaş gelişen lekelerdir. Ayrıca kozmetik ürünlerle yanlış cilt bakımı yapmak da lekelere neden olabilir.

5. Diğer nedenler

Güneş her türlü lekenin oluşumunu tetikleyip artırabilir. Cilde sürülen incir, çimen gibi bazı bitkilerin özsuları, güneşle etkileşime girerek koyu renkteki lekelere yol açabilir. Bunun yanı sıra yaralara dahi neden olabilir. Aynı zamanda yaşlılık, genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, menopoz, akne ve stres de leke oluşumuna sebebiyet veren diğer nedenler arasında sayılabilir.

1. Lazerle cilt yenileme

Lazerle cilt yenileme yöntemi, cilt lekeleri üzerinde en hızlı sonuç alınan yöntemdir. Bununla birlikte en pahalı olan yöntem de budur. Lazerli leke tedavileri birçok cilt bakım ve güzellik merkezlerinde yapılır.

Bu tedavi genelde büyük lekelerin olduğu kişilere tavsiye edilir. Tedaviyi muhakkak alanında uzman bir ekibin kontrolünde yaptırmanız gerekir. Ayrıca lazer tedavisi genelde kışın uygulanır, çünkü yazın uygulanırsa cilt daha kötü bir hal alabilir.

Yine de bu karara cilt doktorlarına danışarak varılır.

2. Kimyasal peeling

Kimyasal peeling, ciltteki kahverengi güneş lekelerini geçirmek amacıyla kullanılan ve son yıllarda oldukça popüler olan bir uygulamadır. Bu işlem sırasında leke olan bölgeye kimyasal içeren bir solüsyon sürülür.

Cildin en üst tabakası soyulur ve zaman içerisinde de bu bölgede yeni bir deri oluşumu sağlanır. Lekeleri geçirmek amacıyla gayet etkili olan bu yöntemin seansları, lekelerin büyüklüğüne göre belirlenir.

Bu işlemden sonra cilt kendisini yenileyene kadar kesinlikle güneşe çıkmamanız gerekir.

3. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon tedavisinde, kimyasal peeling ve lazerli leke tedavisinde olduğu gibi derinin en üst tabakasının soyularak yenilenmesi sağlanır. Diğer yöntemlerden farkı ise; Mikrodermabrazyon yönteminde, cilt üzerine hiçbir kimyasal uygulanmaz. Doğal ürünlerden oluşturulan kristaller, basınçlı bir makine yardımı ile cilde püskürtülerek soyma işlemi gerçekleştirilir.

4. Leke giderici kozmetik kremler

Lekeler büyük ve çok koyu değilse, özellikle kahverengi leke görünümünü azaltmak amacıyla üretilen kozmetik kremler kullanabilirsiniz. Bu konuda cildiniz için uygun olan kremin hangisi olduğunu, bir cilt uzmanına danışmanızda fayda var. Genelde bu tür güneş lekesi kremleri, günde 1-2 kez sadece lekelerin üzerine sürülerek kullanılır.

6. Güneş lekelerine elma sirkesi

Yüzdeki güneş lekeleri nasıl giderilir sorusunun diğer bir cevabı da elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesinin çoğu soruna iyi geldiği bilinir. Zayıflama, saçlarda parlaklık ve ciltteki siyah noktalar ile lekeleri gidermek amacıyla elma sirkesini kullanabilirsiniz.

Lekeler için, su ile karıştırdığınız elma sirkesini kompres yaparak lekeli bölgelerinize uygulayın ve 20-25 dakika kadar bekletin. Sonrasında cildinizi yıkayabilirsiniz. Bunun dışında sirkeyi buhar banyosu yaparak da kullanabilirsiniz.

Fakat her tedavinin yan etkisi olabileceğini unutmamalı ve hassas bir cilde sahipseniz daha dikkatli olmalısınız.

Soğan ve Sirke Maskesi: 1 adet orta boy soğanı rendeleyin ve soğan suyuna yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra pamukla bu karışımı lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Yaptıktan sonra 30 dakika bekletin ve yıkayın. Soğan ve sirke cilt lekeleri için muhteşem bir etki yaratır.

Güneş Lekelerini Önleme Yolları

 • Güneşe çıktığınız zamanlarda koruyucu krem kullanmanın yanı sıra vücudunuzu koruyacak kıyafetler giymeniz de önemlidir. Kenarlı şapkalar, güneş gözlüğü, uzun kollu gömlekler ve uzun etekler cildinizi korumaya yardımcı olur. Ancak bu kıyafetlerin terletmeyecek yapıda bir kumaş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sigara içmekten ve tütün dumanına maruz kalmaktan kaçının. Bunun güneş lekesiyle ne alakası var diye düşünebilirsiniz ancak sigara kullanımı cildin erken yaşlanmasının sebeplerinden biridir. Bu nedenle güneş lekesi ve diğer cilt problemlerinden korunmak için sigaradan uzak durulması tavsiye edilir.
 • Aloe vera, cilt sağlığı açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Güneş lekelerinin oluşumunu engellemek veya mevcut lekeleri geçirmek için aloe vera jeli ya da yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/gunes-lekeleri-neden-olur/

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur? Önleme ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

15 Ağustos 2015 – Sağlıklı Yaşam

Genelde tatile gidildiğinde, insanlar güneşlenmeden önce koruyucu krem sürerler. Aslında gündelik yaşamda da, ciltte leke oluşmaması için, bu koruma faktörlü kremlerden kullanmak gerekir.

Güneş lekeleri özellikle hassas cilde sahip olan insanların yaşadığı bir problemdir.

Yazımızda güneş lekelerine sebep olan etkenler, oluşmaması için alınması gereken önlemler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.

İnsan vücudunun her yeri ve organı belli bir bakım gerektirmektedir. Bu bakım esnasında ise doğru davranışların yanında yapılan bazı hatalı tutumlar da söz konusudur. Örneğin bol su içmenin böbreklere faydası, asitli içeceklerin mideye ve dişlere zararı, sigaranın başta akciğer olmak üzere tüm vücuda verdiği zarar gibi sayılabilecek daha birçok durum bulunmaktadır.

Deri yani cilt ise tüm bu organları ve insan vücudunu örten, kaplayan bir koruyucu tabakadır. Son derece önemli bir yeri olan cildin bakımı belki de en ihmal edilenler arasındadır.

 Cilt bakımı dendiğinde elbette saatlerce süren maskelerden, güzellik seanslarından veya kozmetik ürünlerden bahsetmiyoruz.

Yeterince temiz tutulmamış, dış etkenlerden korunmamış bir ciltte akne, sivilce ve güneş lekeleri gibi birçok cilt problemi ortaya çıkacaktır.

Güneş lekesi, genellikle daha açık renk cilde sahip kişilerde görülebilen koyu kahverengi lekeler olarak tanımlanır. Sık olarak alın, yanak ve dudakların üst kısmında görülür.

Bunları; burun, boyun ve kollar takip eder. Tüm lekeler bu bölgeler güneşte uzun süre kalındığında meydana gelmektedirler.

Biz bu yazımızda sizlere güneş lekelerinin nasıl meydana geldiğini ve bunun zararlarını en aza indirmenin yollarını anlatacağız.

Güneş Lekesi Neden ve Nasıl Oluşur?

 Güneş ışınlarından hiçbir surette kaçamayız. Tam aksine, güneşi gördüğümüz her fırsatta onun yararlı ışınlarından nasiplenmeliyiz. Fakat gerekli koruyucular uygulanmadığında ve haddinden fazla güneşte durulduğunda bir takım lekeler oluşması kaçınılmazdır. Peki, her yaşta görülebilen güneş lekelerinin oluşma sebepleri nelerdir?

 • Genetik faktörler güneş lekelerinin oluşmasında önemli bir alt yapıdır. Daha önce ailesinde böyle sorunlar yaşayan kişiler varsa, güneş lekesi görülme olasılığı çok yüksektir.
 • Güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak bir diğer sebeptir. Zararlı ışınlar cilt üzerinde birer birer leke çıkmasına neden olur.
 • Gebelik ile beraber değişen değerler neticesinde güneşe karşı daha hassas hale gelen ciltte lekeler oluşur.
 • Daha önce oluşmuş lekeler güneş ile sık temas ettiğinde daha da koyulaşarak belirgin hale gelir.

Güneş Lekelerini Önleme Yolları Nelerdir?

Güneş lekelerinden korunmanın en temel yolu güneş kremlerdir. Ancak seçeceğiniz güneş kremi çok önemlidir. Yalnızca yaz aylarında değil; güneş kremini sürekli kullanmanız gerekir. Ayrıca gün içerisinde de sürekli sürülmelidir. Öğle vakitlerinde güneşe çıkmamak çözüm olabilir. Şapka kullanmak da önlem açısından diğer bir alternatif olabilir.

Güneş Lekelerinin Tedavisi Nedir (Güneş Lekeleri Nasıl Geçer)?

Güneş lekesi tedavisinde öncelikle sizi uzun bir sürecin beklediğini kabul etmeniz gereklidir. Doktor kontrolünde ve özel bir ışık sayesinde lekenin cildin hangi tabakasında olduğu, lekenin derecesi belirlenir ve neticeye göre tedavi yöntemleri hastaya sunulur.

 • Gebelik döneminde güneş lekeleri için yapılabilecek en doğru uygulama, güneş koruyucu kremler kullanmaktır. Bunun dışında gebeler kendilerini güneşten sakınmalıdırlar. Güneş koruyucu hangi kremi kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir ama genel olarak en az 15 spf faktöre sahip, UV-A ve UV-B korumasına sahip bir krem olmalıdır. Gebeler 4 mevsim sürekli olarak kullanmalıdır çünkü ciltleri leke oluşumuna çok müsaittir.
 • Kimyasal cilt temizleyiciler diğer bir tedavi yöntemidir. Hidrokinon, tretinoin, kolik ve azelik asit içeren kimyasal soyucular kullanılır. Tek bir ürün kullanılarak tedavi uygulanırsa; uzun bir süreç alabilir.
 • Kimyasal peeling güneş lekesi olan kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Cildin üst tabakası soyulmaya başlanır ve soyuldukça da lekeye sebep olan pigment yavaşça yok edilir. Derin derecedeki lekelere kimyasal peeling uygulanması pek tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü yan etkileri çok fazladır. Kimyasal peeling ürünlerinde; alfa hidroksi asit, kojik asit, salisilik asit gibi ürünler bulunur. Kimyasal peeling ürünleri, tropikal kimyasal soyucu ürünlerle beraber kullanılırlar. Peeling için kullanılan ürüne göre tedavi süreci 3 ve 8 seans arasında değişiklik gösterir. Bu tedavi yönteminde sık sık görülen yan etkiler; kızarıklık, kabuksu soyulma, ciltte acıya karşı hassasiyettir. Yan etkiler 10 güne kadar yok olmaktadır.
 • Tıpta krioterapi olarak bilinen dondurma tedavisi; likid nitrojen ya da karbondioksit uygulanması mümkün bir tedavidir. Pigment bozukluklarını azaltır. Muayenede belirlenen lekenin derecesine göre seans sayısı değişiklik gösterir.
 • Lazer ile yapılan tedaviler diğer bir yöntemdir. Çeşitli birçok lazer türü güneş lekesi tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle direnç gösteren ve diğer tedavilere tepki vermeyen lekeler üzerine kullanırlar. Melanin pigmenti bulunduran hücrelerin yapısını bozarak yıkar ve cildin üst kısmının soyulmasına etki eder. Sonrasında hücre yenilenir. Lazer ve kimyasal peeling tedavileri bir arada kullanıldıklarında daha etkili hale gelir. Lazer tedavisinde yan etkiler; ağrı, yanma, kaşınma hatta morarma gibi semptomlar görülebilir. Yaşlılık lekelerinde de lazer tedavisi ya da krioterapi uygulanabilir. Bazı hastalarda lekenin derecesine göre tek seansla tedavi bile mümkündür.

Güneş Lekeleri için Doğal Maskeler

Güneş lekelerinin tedavisinde bir diğer yol ise doğal maskelerdir. Evde bulunan malzemelerle, çok pratik bir şekilde yapacağınız bu maskeler sayesinde lekelerinizden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Biz sizlere şimdi en çok yapılan ve fayda sağlanan maske tariflerinden birkaçını vereceğiz.

Güneş Lekeleri için Mercimek Maskesi

Bu maske tarifi için ihtiyacımız olan malzemeler; bir yemek kaşığı kırmızı mercimek, bir tatlı kaşığı bal, bir portakalın kabuğu ve çok az miktarda süt. Öncelikle mercimekleri iyice ezilip püre haline gelinceye kadar haşlayın.

Sonra üzerine portakal kabuklarını rendeleyin, bal ve sütü ekleyin. Sütü göz kararı ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu karışımı lekeli olan yerlere sürün. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Bu maske zaman içerisinde güneş lekelerini açabildiği gibi aynı zamanda siyah noktaların da azalmasını sağlamaktadır.

Источник: https://faydalibesinler.com/gunes-lekeleri-nasil-olusur-onleme-ve-tedavi-yollari-nelerdir-551

Güneş Lekelerine Evde Uygulanabilecek Doğal Çözümler!

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Haber güncelleme tarihi 29.01.2019 10:41

Yaz aylarında gerek, denize girerken yanlış güneşlenmek, gerekse uygun olmayan saatlerde güneşin altında kalmak cildimizi kötü gösteren güneş lekelerini oluşturmaktadır. Bizlere rahatsızlık veren bu lekeleri nasıl yok ederiz? İşte evde yapabileceğiniz, güneş lekesini yok eden doğal maskeler.

Güneş Lekesi Neden Olur?

Cildimiz çok fazla güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kaldığında cildimizdeki melanin üretimi artar. Melanin düzeyinin artması da ciltte koyu lekelerin oluşmasına neden olur.

Güneş lekeleri cildimizin her yerinde görülebilen bir durumdur. Özellikle cildin gergin olduğu yerlerde daha sık rastlanır. Örneğin alın, burunüstü, omuz gibi yerlerde güneş lekesi çok daha fazla olur.

Güneş Lekesi Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

 1. Güneşin dik olarak geldiği öğle saatlerinde mümkün oldukça dışarıya çıkmayın.
 2. 30 yaş ve üstüyseniz cildiniz daha teh altında bunun için çok dikkat etmelisiniz.

 3.  2-3 saate bir güneş kremi cildinize uygulayın
 4.  Güneş ciltteki nemi azaltır, bunun için nemlendirici kremler kullanın.

 5. Özellikle yaz aylarında leke oluşturacak cilde epilasyon ve soydurma işlemleri yapılmamalıdır

Güneş Lekelerinize Uygulayın

 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 1 adet yumurta akı
 • 3 damla limon suyu

Bu tarif nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?

Yumurtayı köpürene kadar karıştırdıktan sonra yoğurt ilave edip karıştırın en son olarak 3 damla limonu koyup karıştırın. Oluşan karışımı güneş lekesi olan ve meyilli alanlara sürün, kuruduktan sonra ılık bir su ile temizleyin.

Eldeki Güneş Lekesine Uygulayın

Ellerde oluşan güneş lekelerine uygulanacak bir tarif;

 • 20 gram yaş maya
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Maya ve limonu bir kasede karıştırın ve ellerinize sürün yarım saat sonra yıkayın.

Güneş Lekesine İyi Gelebilecek Bitkisel Çözümler

Güneş vücut için gereken D vitamini almak için önemli bir kaynaktır. Ancak şapka, güneş gözlüğü, yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri olmadan güneşte uzun süre kalmak cilt için çok zararlıdır. Biz de sizlere Güneş lekelerine karşı bitkisel çözümleri derledik. Hadi hep birlikte bu evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlere bir göz atalım.

1. Limon

Sadece güneş lekeleri için değil sivilce izleri ve yaşlılık lekeleri içinde kullanılan doğal bir ağartıcıdır. Limon suyu mutlaka limonun kendisinden taze olarak sıkılmalı ve direk leke üzerine sürülmelidir. Bu yöntem hemen etki göstermediği için 5-6 hafta boyunca her gün kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi limon suyu gibi güneş lekelerine anında etki etmez. Yine limon suyu gibi güneş lekelerine direk olarak uygulanabilir. Organik sirke kullanırsanız güneş lekelerinizin daha kısa sürede azaldığına şahit olabilirsiniz.

3. E Vitamini

Yaşlılık veya güneş lekeleri için E vitamini içeren kremler etkili bir çözümdür. Ayrıca çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. Ancak çinko kullanımı, demir alımını azalttığı için mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.

4. Yaban Mersini

İyi bir antioksidan olan yaban mersini güneşin ciltte oluşturduğu zararlı etkileri yavaşlatır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

5. Aloe Vera

Aloe Vera, güneş lekelerini de gidermede son derece iyi bir yöntemdir. Bu jel, cildi yeniler ve bir kaç gün içerisinde ciltteki güneş lekesini giderir.

6. Hint Yağı

Yanık, güneş lekesi gibi cilt problemlerini tedavi etmek için en iyi bitkisel ilaçtır. Yüz yıllardır cilt problemleri için kullanılan Hint yağını küçük bir parça pamuğa sürün ve güneş lekesi olan bölgeye hafifçe masaj yapın.

7. Patates

Patates, çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için etkili bir çözümdür. Bir adet patates dilimini güneş lekesi üzerinde gezdirin 2-3 dakika masaj yapın ve nazikçe ovuşturun. Patatesin lekeye tamamen etki etmesi için 15 dakika bekletin ve ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Önerilen İçerik; Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/gunes-lekelerine-dogal-cozum-951h.htm

Güneş lekesi nasıl geçer? Contactubex olur mu? Güneş lekeleri için krem

Güneş Lekeleri İçin Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Kategori: Gençlik Sırları – 42.565Yorum Yazın

Güneş lekesi nedir? Nasıl geçer? Güneş lekesi tedavisi ile 10 yıl hatta 20 yıl gençleşmek mümkün olabilir! Büyük bir mucizeyi yaşamak üzeresiniz! Milyonlarca insanın yıllara meydan okumasını sağlayan çok ünlü doktorlar genç kalmak için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, hemen yakalamanızı istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i genç kalanların tercihi olan denenmiş önerileri de uyguluyor ve gençleşiyor! Öncelikle şu soruyu yanıtlamak gerekiyor: Güneş lekesi nedir? Cildin açıkta güneşin UV ışınlarına maruz kalan, bu süreçte UV filtreli kremlerin kullanılmaması sonucu ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. Ciltte kahverengi lekeler çıkması ise güneş ışınlarının uzun süre temas ettiği bölgelerdeki melanin maddesinin artmasıdır.

Güneş ışınları kontrollü değerlendirilmezse cildinizi yaşlandırır. Cilt gençleştirme yöntemleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda:

 • Güneş lekesi tedavisi
 • Güneş lekesi için maske tarifleri
 • Contactubex güneş lekelerinde kullanılır mı?
 • Güneş lekeleri için krem isimleri
 • Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer?
 • Elma sirkesi güneş lekesi
 • Kahverengi leke

güneş lekeleri nasıl geçer? Bitkisel ve ilaçla tedavi yanında lazer tedavisi de uygulanabiliyor.

Güneş lekeleri genellikle çabuk bronzlaşmak isteyenlerin güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde koruyucu kremler olmadan veya düşük faktörlü kremlerle uzun süre güneşte kalmalarıyla ortaya çıkar. Ayrıca yaşla birlikte yıllarca açıkta kalan vücut bölgelerinde de bu lekelerin oluşması adeta kaçınılmazdır.

Güneş lekeleri için

Güneş lekeleri yalnız yaz aylarında ortaya çıkan bir sorun değildir. Vücudumuzun yaz veya kış güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkabiliyor. Yaz geldi. Güneş tüm ihtişamıyla ışınlarını cildimize gönderiyor. Artık daha şiddetli gelen bu ışınlar cildimizi yaşlandıran temel faktörlerden biri.

Cildinizi yaşlanmaktan korumak için her şeyden önce güneşten korumak gerekiyor. Önce bu lekelerin oluşmaması için önlem almalıyız. Daha sonra güneş lekeleri nasıl geçer diye düşünmek zorunda kalmayız.

Güneşten korunma için ne yapmak gerekiyor? Yaz aylarında (aslında kışın da) açıkta kalan eller, yüz ve dekolte bölgesinde güneş korumalı nemlendiriciler kullanılmalı. El kreminin içine güneş korumalı nemlendiriciyi ekleyebilirsiniz. Uzmanlar yaz aylarında güneş korumasız nemlendiricinin asla kullanılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

İlerleyen yaşla birlikte artan cilt lekeleri güneşten korunmayan ciltlerde daha fazla görülüyor. Cildinizle her yaşta barışık olmak için güneş faktörünü unutmayın.

Güneş lekeleri nasıl geçer?Güneş lekeleri nasıl çıkar? Bu soru kalıpları farklı da olsa aynı şüpheyi içeriyor. Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer sorusu da en çok merak edilen konulardan. Aşağıda güneş lekesi tedavisi konusunda önerileri bulabilirsiniz.

Güneş lekesi tedavisi

Güneş lekeleri geçer mi? Yüzdeki güneş lekeleri geçer mi? Güneş lekesi tedavisi konusunda alternatifler bulunuyor.

Güneş lekeleri lazer tedavisi

Güneş lekeleri lazer tedavisi, uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir yöntemdir. Güneş lekeleri lazer uygulaması ile giderilir. Büyük ebattaki güneş lekelerinde daha çok kullanılan bu yöntem etkili sonuçlar verir.

Güneş lekeleri lazer tedavisi ile yok edilebiliyor

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling özel solüsyonlar kullanılarak güneş lekesi tedavisi yapılmasıdır. Kimyasal solüsyonlar güneş lekesi olan bölgeye sürülür. Solüsyonlar güneş lekeleri bulunan bölgedeki derinin soyularak yenisiyle değişmesini sağlar.

Yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer? Yüzdeki güneş lekeleri kimyasal peeling uygulamasıyla önemli oranda geçiriliyor. Kimyasal peeling yüzdeki güneş lekeleri nasıl gider sorusuna etkili bir cevap oluşturuyor.

Güneş lekelerine bitkisel çözüm

Güneş lekelerine bitkisel çözüm arayanlara güneş lekeleri için doğal maske tariflerini aşağıda bulabilirsiniz.

Güneş lekeleri için maske evde yapılabilecek tarifleri içeriyor. Aynı zamanda yüzdeki güneş lekeleri için evde maske yapabilirsiniz.

Güneş lekeleri için maske

Kahverengi leke olarak bilinen güneş lekeleri tedavisi için elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi güneş lekesi tedavisinde etkin bir çözümdür.

Elma sirkesini bir pamuk veya beze batırarak kahverengi leke bulunan yere uygulayın. Bu tampon yarım saate kadar kalabilir. Bu uygulamayı iki hafta boyunca devam ettirebilirsiniz.

Cildiniz elma sirkesine karşı hassasiyet gösterirse kullanmayı hemen bırakın.

Sirke ve soğan güneş lekesi için doğal maske tarifi

Elma sirkesi güneş lekesi tedavisi için etkili dedik ama bu etkiyi artırmak istiyorsanız bir baş soğanın suyunu çıkararak ekleyin. Genellikle bir su bardağı sirkeye eklemek yeterli olur. Pamuk kullanarak yüzünüze sürün.

Yarım saat kadar yüzdeki güneş lekeleri için maske uygulamasına devam edin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Yüzdeki güneş lekeleri nasıl gider veya güneş lekeleri geçer mi sorularının yanıtını gözlerinizle görün.

Güneş lekesi için krem isimleri

Yüzdeki güneş lekesi için krem ismi isteyen okurlarımıza önerilerimiz olacak. Güneş lekesi açıcı krem tarifini birkaç satır aşağıda okuyabilirsiniz. Güneş lekesi kremleri ya da güneş lekelerini geçiren krem isimleri arasında bir çırpıda listeleyebildiklerimiz:

 • Sinoz leke kremi
 • Nuxe Leke Karşıtı Bakım Kremi
 • Secret Age™ Doğal Güneş Korumalı Lipozomlu Gotu Kola Leke Kremi(30ml)
 • Clinique Koyu Leke Karşıtı Serum – Even Better Clinical 100 ml
 • Sebi İxir Leke Kremi Klasik
 • Expigment Leke Kremi
 • African Venus Complexion Lightening Cream

Not: Güneş lekesi açıcı krem veya güneş lekesi giderici krem olarak bilinen bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Contactubex güneş lekelerinde kullanılır mı?

Contactubex ameliyat izi, yara, düşme izi, cilt lekesi gibi hasarlı cilt yüzeyini onaran bir jel. Bu jelin leke çıkarıcı özelliği bulunmuyor. Daha çok yara ve yanık izlerinin tedavisinde kullanılıyor. Güneş lekesi yanıklarında veya güneş lekesi yanık izlerinde doktor kontrolünde kullanılabilir.

Ancak Contactubex diğer bir ifadeyle Контрактубекс, kontratubeksgüneş lekesi tedavisinde kullanılmaz. Bu konuda doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Güneş lekeleri için expigment4 kullanımı

Uzmanlar oluşmuş cilt lekeleri için en ekonomik çözüm olarak Expigment %4 krem, Acnelyse krem ve Locoid krem kombinasyonunu öneriyor. Bu karışımı eczanede yaptırıp lekelerin bulunduğu bölgeye gece yatmadan önce uygulanması tavsiye ediliyor.

Bazı vakalarda ise karışım yerine birer saat arayla önce Acnelyse krem, ardından Expigment %4 krem sürülerek yatağa gidilmesi sabah kalkar kalkmaz Locoid kullanılması öneriliyor.

Her iki uygulamada da gündüz güneş korumalı, yüksek faktörlü güneş kremleri ve nemlendiriciler destekleyici olarak kullanılmalı.

Destekleyici tıbbi cihaz ve uygulamalar da cilt lekeleriyle mücadelede kullanılıyor. Bu yöntemlerin en yaygın olanı lazerle cilt lekelerini yok etme. Bu konuda cildinizin uygun olup olmadığını ancak bir uzman kontrolüyle anlayabilirsiniz.

Cilt lekeleri ile mücadele ederek kurtulmak genellikle mümkün. Bütün mesele sabırlı olmak, uzman desteği almak, bakım ve gerekirse tedaviyi istikrarlı biçimde sürdürmekte yatıyor.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/gunes-lekesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.