Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır

Çocuklarda Cilt Kanseri (Pediatrik Melanom)

Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır

Çocuklarda Melanom Melanom cilt kanseri için en ciddi cinstir ancak normal olarak yetişkinlerle ilişkili olabilir ancak çocuklarda da görülür.

Pediatrik melanom teşhisi konan yeni melanom vakalarının sadece yüzde 1'ini temsil eder Her ne kadar yine de seyrek olsa da, habis melanom çocuklarda ve gençlerde en sık rastlanan deri kanseri olup, 1970'lerden 2009'a, başta gençlerde olmak üzere, her yıl yüzde 2 oranında artmıştır.

Melanom neredeyse daima bir cilt kanseridir Daha az görülür ki vücudun sindirim sisteminde ve müköz bezlerinde oluşan bir melanomdur.

Melanom melanosit olarak başlar. Melanini üreten, deriye rengini veren madde. Melanom, erken safhalarda deride izole bir köstebek olarak görülür. Ancak oradan kanser organları da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Semptomlar Çocuklarda deri kanseri belirtileri nelerdir?

Pediatrik melanom genellikle ilk olarak şüpheli bir köstebek olarak görülür. Olası bir melanomun özellikleri şunları içerir:

 • şekli, rengi veya boyda bir köstebe
 • mol değişikliği, ağrılı veya ağrıyan veya Parlak veya huysuz görünen topak
 • Tırnağın travmasına neden olmayan bir tırnak veya ayak tırnaklarının altında karanlık nokta
 • Çoğu molün melanom olmadığını unutmayın.

Risk faktörleri Çocukları melanoma riski altına alan faktörler neler?

Açık tenli, hafif saçlı çocuklar pediatrik melanom için daha yüksek bir risk altındadır. Güneş'ten ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalma ve güneş yanıkları öyküsü sizi melanoma oluşumuna daha yatkın hale getirir.

Ailede melanom öyküsü, çocuğun cilt kanseri gelişimini de arttırır. Halihazırda melanoma tedavisi gören çocuklarda, ek cilt kanseri oluşturma ihtimali cilt kanseri öyküsü olmayan çocuklardan daha yüksektir.

Bronzlaşma yataklarının kullanımı, özellikle ergenlerde pediatrik melanomun büyüyen riskini açıklayabilir.

Genel olarak, 10 yaşın üzerindeki çocuklarda deri kanseri için risk faktörleri yetişkinler için olanlarla aynıdır, ancak küçük çocuklar için risk faktörleri daha az açıktır.

Tedavi Çocuklarda cilt kanseri nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde deri kanseri, 0-4 arasındaki evraklara göre sınıflandırılır. Bir kanser ne kadar ileri olursa, evresi de o kadar yüksek olur. Tedavi seçenekleri kanserin evresi ve konumuna bağlıdır.

Evre 0 veya 1 melanoma

genellikle geniş eksizyonla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, bu işlem köstebeği ve sağlıklı cildi marjlarını hemen hemen kaldıran bir işlemdir.

Aşama 0'da, bir melanom, bunun yerine imikimod krem ​​(Zyclara), kanserli ve kanserli olmayan deri büyümelerinin kaybolmasına yardımcı olan bir reçete merhemi ile tedavi edilebilir. Evre 2 melanom

geniş eksizyon gerektirir ve ayrıca lenf nodu biyopsisi de yapabilir. Evre 2 melanom lenf sistemini işgal edebilir, bu nedenle bir biyopsi uygun olabilir. Bu aşamada bir biyopsinin mantıklı olup olmadığı konusunda çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Evre 3 melanoma kanseri yaymak için lenf nodlarında tümörün ve ameliyatın çıkarılması için ameliyat yapılmasını gerektirir. Radyasyon tedavisi de gerekebilir.

Evre 4 melanoma tedavisi çok zor olabilir. Bu aşama kanserin uzaktaki lenf bezlerine ve muhtemelen vücudun diğer bölümlerine yayılmış olduğu anlamına gelir. Ameliyat, kemoterapi ve immünoterapi de dahil olabilir.

Görünüm Çocuklarda deri kanseri için ne gibi bir görünüm var? Çocuklarda deri kanseri yükselişte. Çok fazla UV maruziyetinin tehleri ve cilt kanseri taramalarının önemi konusunda farkındalığın artışı oldu. Çocuğunuza kuşkulu benlerin, yaraların ve büyümelerin kontrolünü nasıl yapacağınızı öğretin ve çocuk doktorunuzla yıllık ziyaretler planlayın.

Çocuğunuz melanoma riski yüksekse ya da siz ya da çocuk doktorunuz şüpheli lezyonlara dikkat etse de, çocuğunuza bir dermatolog görmesini sağlayın. Bu, çocuklardaki ilk, en çok tedavi edilebilen aşamada pediatrik melanoma ya da diğer cilt kanseri türlerini yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Erken evre melanoma tedavisi genellikle başarılıdır. Hala küçük olduğunda melanoma teşhisi konursa ameliyat az ya da hiç yara izi bırakabilir.

Önleme Çocuklarda cilt kanseri nasıl önlenebilir?

Çocuklarınızı korumak için alabileceğiniz en önemli koruyucu adım, UV ışınlarına doğrudan maruz kalmalarını azaltmaktır. Bu, en azından SPF 15 güneş kremi giymek demektir. Bunu yaparsanız, pediatrik melanom riskini yüzde 50 azaltabilir.

Çocukların sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonraları dışarıda oyun oynatılmasına izin verildiğinde, güneşin en güçlü olduğu yerde güneşe maruz kalmayı da azaltır. Koyu renk giysiler en iyi korumayı sağlar, ancak herhangi bir gömlek, şapka veya diğer kıyafetler hiçbir korumadan daha iyidir.

Çocuklar ve gençler tabaklama yatakları kullanmamalıdır.

Cilt, çocuğunuz üzerinde özellikle yüz, boyun ve bacaklarda düzenli olarak muayene yapın. Dışarıdan gömlek kullanmadan çok fazla vakit geçiren çocuklar, bagajlarında cilt kanseri gelişebilir. Herhangi bir lezyonla ilgili bir dermatolog muayene ettirin.

Источник: https://tr.medic-life.com/skin-cancer-in-children-9283

Güneş Yanığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte açık havada geçirilen zaman da artmaya başladı. Yaz mevsiminde en sık görülen sorunlardan biri olan güneş yanığına dair Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji uzmanları; güneş yanıklarının etkileri, tedavi şekilleri ve yanıklardan korunma yollar hakkında bilgi verdi.

Güneş, çok önemli;  ısı, ışık, enerji ve yaşam kaynağıdır. Güneş ışığı mutluluk verir ve D vitamini sentezinden sorumludur.

Ancak güneş ışınlarına bilinçsizce maruz kalmak öncelikle güneş yanığı ile birlikte kahverengi renk değişiklikleri, foto alerji vegüneşle tetiklenebilen pek çok hastalığa neden olabilir.

Uzun vadede ise deride tamiri mümkün olmayan DNA hasarına yol açan başta malign melanom olmak üzere deri kanserleri, göz ve deride erken yaşlanma bulguları kendini gösterir. Bu nedenle zararlı etkilerine maruz kalmadan güneş ışığından yararlanmak amaçlanmalıdır.

Güneş Yanığı Nedir, Nasıl Oluşur?

Güneş yanığı derinin güneş ışığına kısa sürede ve yoğun olarak maruz kalması sonucu oluşan deri rahatsızlığıdır.

Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık, ağrı, şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar, 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır.

İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur, güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.

Güneş Yanığının Nedenleri

Güneş yanığının nedeni derinin aşırı miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmasıdır. Ultraviyole ışınları 3 farklı ışın üretir. Bunlar UVA, UVB ve UVC ışınlarıdır.

UVA Işınları

UVA ışınları UVB ışınlarından daha az etkili ancak derinin daha alt katmanlarına kadar etki edebilir. Deriye elastikiyet kazandıran doku yani dermiş tabakasını tahrip eder. Uzun süre UVA ışınlarına maruz kalmak deriyi vaktinden önce yaşlandırır.

UVB Işınları

UVB ışını derinin epidermis adı verilen üst kısmını etkiler. Deri yüzeyinde fazla miktarda maruz kalınan UVB ışını ile kızarma, şişme ve ağrıya oluşur.

UVC Işınları

UVC ışınlar diğer iki ışına göre tehsiz ışınlardır. Atmosfer tarafından filtre edildiği için ekstra koruma mekanizmasına gerek yoktur.

Güneş yanığına neden olan UVA ve UVB aynı zamanda deri kanserine neden olmaktadır.  Güneş ışınları dışında güneş yanığına solaryum ve fototerapi gibi ultraviyole ışını üreten diğer kaynaklarda neden olabilir.

Güneş yanığı oluşmasına etki eden diğer faktörler, hastanın deri rengi ile ifade edilen deri tipi, ışığın etki süresi ve şiddeti, deniz kenarı ve yüksek rakımlı yerler, ışığın yansıması, çocukluk çağı olarak sayılabilir.

Güneş ışını hasarı birikici özellik gösterdiğinden çocukluktan itibaren fazla maruz kalmak ve güneş yanığı geçirmek, ileriki yaşlarda deri kanseri riskini birkaç kez arttırır. Açık ten, renkli göz, sarı-kızıl saçlı kişiler güneş yanığına özellikle duyarlıdır. Her 300 metre yükseklikte enerjide %5 artış olur.

Güneş enerjisi,  su ve ıslak giysilerden geçer. Asfalt, kum ve kar ile enerji yansıması artar.

Güneş Yanığı Belirtileri

Güneş yanığının belirtileri kişiden kişiye değişebilir.  Belirtilerin farklılaşmasını derinin cinsi, ultraviyole ışınlarına maruz kalınma süresi etkiler. Özellikle beyaz tenli ciltlerin koyu tenli ciltlere göre güneş yanığı olma riski daha fazladır.

Koyu renkli deri de çok fazla UV ışınına maruz kalırsa güneş yanığı olabilir. Yine de koyu renkli deri daha fazla melanin pigmenti bulunması nedeniyle beyaz tenli deriye göre güneş ışığını yanık olmadan daha fazla tolere edebilir.

  Güneş yanığı belirtileri aniden ortaya çıkmayabilir, belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir.

Güneş yanığının en belirgin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Kızarık ve ağrılı deri yüzeyi (eritem)
 • Normalden daha sıcak ve gergin bir deri.
 • Birkaç güne pullanıp, soyulmaya başlayan deri.

Güneş yanığı, aşırı UV teması sonrası gelişen kızarıklık, yanma, ağrı, su dolu kabarcık oluşumu ve inflamasyon ile karakterize bir tablodur.

Yeterli süre ve dozda UV maruz kalma 2-6 saat sonra başlar, 12-24 saat içinde maksimum düzeye ulaşır.

Birinci haftanın sonunda deride soyulma görülür, daha sonra pigmentasyon ve lentigo adı verilen kahverengi lekeler gelişebilir. Şiddetli güneş yanığı ise aşağıdakilere belirtilere neden olabilir:

 • Deride sertleşme
 • Deride şişme(ödem)
 • Üşüme
 • Yüksek ateş (38 derece ve yukarısı)
 • Halsizlik
 • Hızlı nabız ve nefes alma
 • Susuzluk hissi
 • Gözlerin ışığa hassas hale gelmesi
 • Mide bulantısı ve baş ağrısı

Bebeklerde Güneş Yanığı

Çocukların cildi, yaşamın ilk yıllarında çok ince olduğu için güneşe karşı hassastır. Ailelerin çocukları dışarı çıkarırken mutlaka güneş koruyucu sürmeleri gerekir.

Güneş kremi seçerken de mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir.

1 yaş altı bebeklerin cildi büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken mutlaka doktora sorulmalıdır.

Bebeklerde Güneş Kremi Kullanımı

Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklar ile 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri tercih edilmelidir. Ten rengi koyu, esmer çocuklarda ise 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur.

Çocuklar dışarı çıkarılmadan en az 15-20 dakika önce krem uygulanmalıdır. Güneş kreminin koruma süresi en fazla 3-4 saattir.

Eğer çocuk yarım saatten fazla dışarı zaman geçirecekse güneş kreminin sık sık yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bazı güneş kremleri çocuklarda cilt alerjilerine sebebiyet verebilir. Bunun için test edilmelidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan bir gün önce çocuğun koluna küçük bir alana sürülür ve yara bandı ile kapatılır.

Ertesi gün dışarı çıkıldığında, güneşin altındayken yara bandı çıkarılır. Eğer 15 dakika içinde o bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı olmuyorsa bu güneş kremi kullanılmaya devam edilebilir.

Geçen seneki tatilden kalan güneş kremleri ise asla kullanılmamalıdır.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bebek ve çocuklarda 20-30 koruma faktörü yeterlidir.
 • Çok açık tenlilerde 30 faktör uygundur.
 • Ürün, kısa ve uzun ultraviole ışınlardan korumalıdır. (UVB ve UVA)
 • Ürünlerdeki bazı maddeler alerjik cilt cevaplarına yol açabilmektedir.

  Bunlar PABA içeren ürünlerdir. Alerjik reaksiyon olup olmayacağını kontrol etmek için şu testi uygulayın: Çocuğunuzun ön kolunda bir santimetrelik alana bir gün öncesinden üründen bir parça sürün.  Üzerine yara bandı yapıştırın.

    Bir gün sonra yara bandını çıkarın ve çocuğunuzu güneşe çıkarın (Vücudunun diğer bölgeleri giysi ile korunurken). Herhangi bir kızarıklık gelişirse o bölgede başka bir ürün kullanın.

 • Suda koruma için ürünlerde 2 özellik vardır.

  “Waterproof” 4 kere 20 dakikalık suya girmede koruma sağlamaktadır.  “Waterresistant” 2 kere 20 dakikalık suya girmede koruma sağlamaktadır

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

 • Güneş kremi güneş altında değil, güneşe çıkmadan önce vücuda uygulanmalıdır.
 • Yaşamın ilk altı ayında bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat edilmelidir. Doktora danışılmadan güneş kremi sürülmemelidir.

 • Güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce daha büyük çocuklara güneş kremi sürülmelidir. Özellikle giysilerin korumadığı alanlara dikkat edilmelidir.
 • Çocuklar ilk başta birkaç dakika, daha sonra 20 dk’ya kadar doğrudan güneş ışığına çıkarılabilir.

 • Bebeğiniz altı aylık olduktan sonra çantanızda mutlaka güneş kremi bulundurmalısınız.
 • Güneşe maruz kaldığında çocuğunuza gölgelikli şapka takın. Bunun dışında denize bile girse vücudunun üst kısmını koruyacak bir giysi giydirin. Giysiler hafif ancak sık dokunmuş olmalıdır.

 • Çok sıcak havalarda dışarıdaki kalışınızı günün erken veya geç saatlerinde yapın. Mümkün oldukça günün ortasında dışarıda bulunmayın.
 • Su ile oynayan çocuklarınıza suya dayanıklı güneş kremi sürün. Oyun bitince kurulayın ve tekrar güneş kremi sürün.

 • Çocuğunuz herhangi bir ilaç kullanıyorsa ışığa duyarlılık yaratmadığından emin olun.
 • Çocuğunuz için en iyi örneği siz oluşturun ve kendinizi de güneşten koruyun.

Güneş Yanığı Cilt Kanserine Neden Olabilir

Cilt kanserininen önemli nedeni, çocukluk çağındaki güneş yanıklarıdır. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir çocuğun, cilt kanserine yakalanma riski yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu, cilt yanıklarını önlemektir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığında ağrı ve sıcaklık hissi, 48 saat sürer. Nemlendirici kremler günde üç kere uygulanırsa kişiyi rahatlatır. Bu kremlere iki gün devam edilmelidir. Çok kalın, yağlı merhemler kullanılmamalıdır. Bu durum kişiyi daha sıcak tutarak terlemesini engeller.

 • Soğuk banyo yaptırılabilir ve yanık yerler günde birkaç kez soğuk su ile ıslatılmış steril bir bezle silinebilir. Küçük bir havluyu su ile ıslatın ve yanık olan alanlara hafifçe uygulayın. Bunu 15 dakika kadar uygulayın ve gün içinde 4-5 kere tekrarlayın.
 • Yanıklar olduğunda çocuğa bol su içirilmelidir. Bu durum, hastalık hissini önler.
 • Bir hafta içinde soyulmalar başlar, deriye nemlendirici kremler sürmek gerekir. Vazelin uygulamayın çünkü bu hava temasını önler ve hava teması iyileşme için gereklidir.
 • Deri su toplar ve patlarsa, üzerindeki ölü deriyi temiz, küçük bir makasla temizlemek gerekir. Sonra da antibiyotikli bir krem sürülmelidir.
 • Merhemi günde üç kez yıkayıp, tekrar sürmek gerekir. Derinin su topladığı durumlarda, bir sağlık kuruluşuna başvurulup tedaviye başlanmalıdır.

Güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlıklardan biri; yanık yerine, diş macunu, yoğurt veya yoğun merhemler sürmektir. Bunların hem faydası yoktur, hem de temizlenmesi zordur. Diğer bir hata da güneşten koruyucu losyonlarla, bronzlaştırıcı losyon veya yağları karıştırmak, koruyucu yerine bronzlaştırıcı kullanmaktır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Güneş yanığı tedavisi ilk müdahale çok önemlidir. 2. ve 3. derece yanıklarda ise vakit kaybetmeden en yakın hastane kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güneş yanığı durumunda yaranın acısını alıp kişiyi rahatlatacağı düşüncesi ile yanık bölgesine yoğurt ve diş macunu sürülmesi son derece yanlış bir uygulamadır.

Tıbbi etkisi bilinmeyen ve bakteri üremesine yol açabilecek bu maddelerin yanık sahasında sürülmesinden mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Bunun yerine doktorun önereceği ilaçlar ve uygulamalardan faydalanılmalıdır.

İkinci derece yanıklar su toplaması ile karakterlidir ve birinci derece yanıklardan daha derin bir yanık yaralanmasına işaret eder. Su toplaması olan güneş yanığı sahaları açık yara olarak kabul edilmelidir ve bir plastik cerrah tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından kimi hastalarda kapalı pansumana geçilmesi gerekebilmektedir.

Su toplaması olan sahanın genişliği arttıkça, bu durumun vücut için daha belirgin zarara yol açacağı unutulmamalıdır. Özellikle kronik böbrek yetmezliği, alkolizm, kalp hastalığı gibi ek hastalıkların ya da durumların varlığında, geniş yüzeyleri kaplayan ikinci derece yanıklarda damar içi yoldan serum tedavisi gerekebilmektedir.

Güneş yanığı olan hastalarda sıklıkla 5-7 gün içerisinde tam iyileşme beklenmektedir.

Güncellenme Tarihi: 01 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-yanigi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.