Güneşlenin Ama Bronzlaşmayın

Evde doğal bronzlaşma yöntemleri

Güneşlenin Ama Bronzlaşmayın

Bronz rengi bir tene sahip olmak günümüzde bir çok kişinin hayalidir. Özellikle yaz aylarında artmaya başlayan bronz ten merakı insanları arayışlara itmektedir.

Özellikle güneşlenerek bronzlaşmak mümkün ama bunu kalıcı ve sağlıklı hale getirmek için çeşitli yöntemlere  başvurmak gerekiyor.

Bu yazımızda bronzlaşmak için doğal yöntemler ve uygulanış şekillerinden bahsedeceğiz.

Doğal Yollardan Nasıl Bronzlaşabiliriz?

Bronzlaşmayı kolaylaştıran çeşitli  yöntemler mevcut. Üstelik bu yöntemler, evde kendi imkanlarınızla ve doğal olarak bronzlaşmayı sağlayan, denenmiş en etkili yöntemler. Kağıt kalemi elinize aldıysanız listemize başlıyoruz.

Kakao Yağı İle Bronzlaşmak

Bunlardan biri de kakao yağıdır. Kakao yağı ile güneşlenmek hem kalıcılığı arttırıyor hem de cildi nem ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca sağlıklı bronzlaşmak için kakao yağı önemli bir aracıdır.

Böylece doğal yollardan nasıl bronzlaşılır sorusunun cevaplarından birinin kakao yağı olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Bronzlaşmak için doğal yöntemler arasında en güçlü materyallerden biridir kakao.

kakao yağı ile bronzlaşmak

Havuç Yağı İle Bronzlaşmak

Havuç biliyorsunuz ki turuncu renktedir. Bundan dolayı kullanımında buna benzer bir renk elde etmenize yardımcı olacaktır. Havuç yağının cildinize katacağı renk tonu sizi oldukça mutlu edebilir.

Havuç yağı Doğal bronzlaşma yöntemleri arasında en etkili renklendirici yöntemlerdendir.

Havuç yağı kullanarak nasıl bronzlaşılır sorusunu da bir süre rafa kaldırabilirsiniz.

havuç yağı ile bronzlaşmak

Ceviz Yağı İle Bronzlaşmak

Doğal bronzlaşma yöntemleri arasında ceviz yağı da önemli bir paya sahiptir. Tıpkı havuç yağı gibi güzel bir renk tonu elde etmenize yardımcı  olur.Ceviz yağı kullanarak nasıl bronzlaşılır? Güneşlenmeeden hemen önce cilde sürülürse hem renk katar hem de güzelce nemlendirir.

ceviz yağı ile bronzlaşmak

Susam Yağı İle Bronzlaşmak

Susam  yağı bronzlaşmak için doğal yöntemler arasında en faktörlü olanı. Evet içerisinde tam 40 faktör koruma barındırmaktadır.Susam yağı kullanarak nasıl bronzlaşılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

susam yağı ile bronzlaşmak

KALICI BRONZLUK İÇİN

Kalıcı bronzlukl için öncelikle güneşe birden çok defa maruz kalmanız gerekiyor.Üzun süreli yanıklar daha uzun süre cilt rengini bronz tutmaktadır. Bununla beraber yukarıda  adı geçen yağları tek başına veya kombinleyerek kullanmak da kalıcı bronzluk için yeterl i olacaktır.

Yağ kombinasyonu ile nasıl bronzlaşılır ? 12 Gram Kakao , 12 Gram Zeytinyağı, 12 Gram Bergamot yağı ve 18 gram saf çikolatayı bir araya getirerek dövmeniz gerekiyor.

Böylece doğal bronzlaşma yöntemleri arasında bir çok yöntemi geride bırakmış olacaksınız.

Ancak unutulmaması gereken bazı noktalar var ki onlardan biri de güneş altında fazla durmanın zararlı olduğudur. Ultraviyole ışıklar şüphesiz insan bedeni üzerinde yıpratıcı etkiye sahipler .

Dolayısıyla belirli bir ölçüyü aşmamak gerekiyor ve güneşin bazı saat aralıklarında daha fazla yakıcı olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Uzmanlar en doğru güneşlenme saatinin öğleden sonra 16.

00 olduğunu belirtiyorlar

kalıcı bronzluk için tavsiyeler

Güneş etkisini yitirmeye başladığında daha sağlıklı bir yanma işlemi gerçekleşebiliyor.

Doğal yöntemler dışında çok faktörlü kremler de güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliğine sahip ama burada dikkat edilmesi gereken şey şu ki sahte kremler veya kalitesiz kremler kullanmak cildi korumayacağı gibi cilde zarar da verebilmektedir.

Bu nedenle güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece uzmanların onayladığı yöntemleri kullanmak ve sağlık bakanlığı onaylı  kremler kullanmak gerekiyor. Broznlaşmak için doğal yöntemler araştırırken varolan güzel cilt yapımızı da bozmak istemeyiz.

Nasıl bronzlaşılır sorusunun cevabını ararken oldukça dikkatli davranmak zorundayız. Peki insanlar neden bronz ten istemektedir. Bronz ten canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Altınvari duruşu ciltteki kusurlardı da örter ve kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlar.

Ancak bronz ten rengi cildin doğal yapısının bozulması manasına gelmektedir. Dolayısıyla bu bozulmayı mğmkğn olduğunca asgari düzeyde tutmak gerekiyor. Cild kendi sürekli yenilediği için yakılan cild toparlanıyor ve eski rengini kazanıyor. Yani bronzlaşarak aslında cildinize geçici bir cilve yapmış oluyorsunuz.

Источник: https://kadincaseyler.net/evde-dogal-bronzlasma-yontemleri/

Yanmadan Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı

Güneşlenin Ama Bronzlaşmayın

yanmadan sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmalı

Güneşte fazla kalmanız neticesinde cildinizde oluşan renk değişimleri ve koyulaşma bronzlaşma olarak bilinmektedir.

Bu olay derinin bir hayli hasar alması sonucu oluştuğundan, uzmanlar havaların ısınmasıyla birlikte tatilcileri bazı konularda uyarmaktadırlar.

Sağlıklı bronzlaşmak ve yanmadan bronzlaşmak üzerine önemli noktalara değineceğimiz bu yazımızda, cildinizin hasar almaması adına neler yapabileceğinizi anlattık.

Güneş altında kalındığında cildimizin derma tabakasında bulunan renk hücrelerinin kimyasal tepkimesi neticesinde cilt bronzlaşmaktadır.

Melanin pigmentinin koyu renk maddelerini yoğunlaştırmasıyla birlikte cildimiz de daha fazla koyulaşır ve bunun neticesinde bronzlaşma meydana gelir.

Eğer sağlıklı bir şekilde bronzlaşma meydana gelmezse, güneşten alınan UV ışınları deri tarafından emilmeye devam edilir. Bunun neticesinde deri hasarları kanserli hücrelerin oluşmasına ve daha birçok cilt problemine neden olabilmektedir.

Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir?

Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalındığında cilt hasarları kortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de güneş ışınlarına fazla maruz kalmak istemeyenler, bronzlaşmak için farklı yöntemleri denemektedirler.

Bronzlaşmak için kremler nelerdir?

Ünlü kozmetik markaları tarafından üretilen ve birkaç saat içerisinde uygulanan tüm bölgeyi bronzlaştıran kremleri kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra yeterli miktarda sürmeniz ve beklemeniz, bronzlaşmak için ne yapmalı sorusuna pratik bir çözüm olacaktır.

bronzlaşmak için ne yapmalı

Bronzlaşmak için haplar hangileridir?

Uzmanlara danışarak kullanabileceğiniz bazı hapların bronzlaşmada etkili olduğu bilinmektedir. Bu haplar ciltteki melanin pigmentini artırarak, cildin güneş ışığının altında yanmadan bronzlaştırmaktadır.

Bronzlaşmak için Mystic Tan yöntemi nedir?

Güneş ışınları olmadan bronzlaşmak isteyenler, Mystic Tan adı verilen ve son yıllarda oldukça yoğun bir şekilde tercih edilen uygulamaları gerçekleştirmektedirler. Bunun için gerekli ürünleri vücuduna sürdükten sonra, kabin içerisine giren ve bir süre bekledikten sonra bronz bir tene sahip olan bayanlar, bu yöntem için hizmet veren merkezlerden bilgi alabilir.

Cilde oldukça faydalı olan zeytin yağının bir özelliği de bronzlaşmak için kullanılmasıdır. Bunun için nasıl bir uygulama yapacağınızı ve zeytin yağı ile bronzlaşmak için nereden başlamanız gerektiğini konusuna gelince; ilk olarak saf zeytin yağı seçmeniz gerektiğini vurguluyoruz. Tüm işlemler 30 dakika içerisinde gerçekleşecektir.

Bir yatağın üzerine genişçe bir havlu serin. Sonrasında bir bez yardımıyla bronzlaşmasını istediğiniz her noktaya süreceğiniz zeytin yağını yarım saat cildinizde bekleterek duş alın.

Herhangi bir zararlı madde içermediği için, yanmadan bronzlaşmak isteyenlere, sağlıklı bir sonuç kazandıran bu yöntemi sizler de deneyebilirsiniz.

Bronzlaşmak için vazelin kullanılır mı?

Hayatımızda birçok alanda kullandığımız vazelinleri, bronzlaşmak isteyenler için de çözüm oluyor. Vazelinle bronzlaşma yöntemini tercih eden bayanlar, aldıkları sonuçlardan son derece memnun kalmaktadırlar. Cildin zararlı güneş ışınlarından korunarak bronzlaşmasında vazelin etkili bir üründür. Cildi besleyen ve koruyan vazelinle sağlıklı bronzlaşmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Bronzlaşmak İçin Güneşte Nasıl Kalınmalı

Ayrca bronzlaşmak için ne yapmalıyım sorusunu soranlar aşağıdaki önerileri dikkate almalılar.

 • Öğle saatlerinde güneşte kalmamaya özen göstermeli ve yaklaşık olarak 11 ile 15 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı.
 • Güneşte kalacağınız süreler içerisinde şapkanızı ve gözlüğünüzü mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
 • Kıyafet seçimlerinde ince kumaşlara ve açık renklere önem vermeli, öncelikli olarak bu özelliklere sahip olan giysileri seçmelisiniz.
 • Güneş koruyucu kremler arasında 50 faktör ve üzeri olan özelliklerdeki ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Güneşte kalan kısımlar arasında yer alan sırtınıza, göğüslerinize, omuzlarınıza ve yüz bölgesine ışınlar dik geleceğinden, bu bölgelerinize daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Güneş kremlerinin seçiminde kozmetikçilerdeki çalışanların tavsiyesinden çok, uzman kişilerin düşüncelerini önemsemeli ve uygulamalısınız.
 • Bu uygulamalara yönelik olarak en doğal ve gerçek bilgileri alabileceğiniz uzmanlarla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Çocuklar konusunda mutlaka bir çocuk doktoruna danışılarak güneş kremleri kullanılmalı.

Источник: http://saglikloji.com/yanmadan-saglikli-bronzlasmak-icin-ne-yapmali/

Güneşsiz bronzlaşma mümkün mü? – Yasemin Fatih Amato

Güneşlenin Ama Bronzlaşmayın

Güncelleme tarihi: 15.06.2015

Vücudumuzu, güneş çarpmasından korunmak amacıyla, deriye renk veren pigmentleri üretmesine “bronzlaşma” denir. Vücudun ürettiği bu pigment, morötesi ışınları emdiği için, güneş ışınları deriyi daha az yakar.

Güneşsiz bronzlaşma ile anlatılmak istenilen şey nedir?

Güneşsiz bronzlaşma, toksik olmayan bir şekilde bronzlaştırma sağlayan kozmetik mekanizmadır. UV'siz bronzlaşma olarak da bilinen güneşsiz bronzlaşma, güneşe ve cilt üzerindeki sonuçlarına (güneş yanığı, erken yaşlanma vb.) maruz kalmadan bronzlaşma anlamına gelir.

Bronzlaşma için kullanılan UV'siz ürünler doğal bir bronzluk ve tüm yıl boyu süren parlak, sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Bu ürünlerin hepsi, keratinli tabakayla temas ettiğinde tepki veren ve cildi birkaç saat içinde renklendiren bir şeker türevi olan DHA (dihidroksiaseton) içerir.

Keratinli tabakadaki ölü hücreler kaybolduğu için renk de birkaç gün içinde yavaş yavaş kaybolur. Risksiz bir şekilde bronzlaşmak için, güneşsiz bronzlaşma ürünleri haftada iki veya üç kez uygulanabilir.

Güneşsiz bronzlaşma ürünleri losyon, sprey, köpük gibi farklı formlarda bulunabilir ve cildi yumuşatan ve parlatan bir nemlendirici olan AHA içerir. Bu ürünleri kullanırken mutlaka;

– Beslenme programınıza domates, havuç, ıspanak, kayısı vb. gıdalarla karoten ve likopen ekleyin. – Ölü hücre ve kümelenmeleri ortadan kaldırmak için rutin eksfoliasyon uygulayın.

Bu yöntem güneşsiz bronzlaşma ürünlerinin cilde nüfuz etmesine yardımcı olur ve tüm vücutta eşit bronzluk sağlar.

(cilt tamamen yumuşaktır)

– Yüzünüz ve vücudunuz için doğru nemlendirici tipini kullanarak cildinizi düzenli olarak nemlendirin.

Doğal yöntemler ile bronzlaşma sağlanır mı?

Doğal yağlarla hem cildinizi koruyup hem de sağlıklı bronzlaşabilirsiniz. Susam, kayısı, kakao, tatlı badem yağı gibi… Bronz görünümünüzü sadece yaz aylarında değil kış aylarında da devam ettirmek istiyorsanız uygulayacağınız bazı bitkisel kürler vardır. Bu bitkisel kürleri düzenli olarak uygulayarak kış aylarında da çikolata gibi bir tene sahip olmanız mümkün olabilir.

Bitkisel bronzlaşma sanki saatlerce güneş altında yatmış gibi kahverengi bir ten sağlar. Beyaz bacaklarla şort veya etek giymek istemeyenlere adeta bir kurtarıcı gibidir.

Örnek uygulama

Önce güneş koruma faktörlü bir krem sürüp 1 veya 2 saat güneşte kalın. Sonra bitkisel bronzlaştırıcı karışımı sürün. Uygulama saatinin 16.00 veya 17.00 olmasına dikkat edin. 3 veya 4 gün sonra sonuçtan memnun olacaksınız. Ancak bitkisel bronzlaşmayı güneşten korunmak için değil sadece doğal çikolata bir tene kavuşmak için uygulamalısınız.

Yaz günü beyaz tenli olmak istemiyorum diye yakınıp her şeyi ilk günde elde etmek isteyenler hep tuzağa düşerler. Bronz ve ışıltılı bir bedene hemen kavuşmalıyım diye bir acelecilik içine girerseniz sağlığınızdan ve güzelliğinizden kesinlikle olursunuz.

Ne kadar çabuk bronzlaşma elde ederseniz o kadar çok zararla karşılaşırsınız. O nedenle bitkisel yağın sonucu için 4 veya 5 gün bekleyin. Unutmayın bu yağlar sadece şahane bir doğal bronzluk sağlar. İlk birkaç gün deniz kıyısında koruma faktörü bulunan güneş yağı ile güneşlendikten sonra kullanıma geçin. Denizdeki 4.

gününüzde akşam üzeri saat 17.00 sıralarında bitkisel bronzlaşma yağını kullanın.

Güneşin etkisini kontrol altına alalım

Yazın güneşin tahribatından yaşlandırıcı etkisinden korunmak için yiyeceklerinizi de ona göre seçmelisiniz. Güneşin zararlarına karşı “betakaroten” koruyucu görevi üstlenir. B5 ve C vitaminli besinler de yararlıdır. Domates, dereotu, kavun, ıspanak, kayısı, maydanoz, yeşil biber ve asma yaprağı bol bol kullanmanız gereken besinler arasındadır.

Tipik yaz sebzesi domates de yazın sık tüketilmesi gereken besinler içinde olmalıdır. Besin değeri bir yana domates yiyenlerin bronzluğunu daha uzun süre koruduğu gözlenmiş. Güneş cildi erken yaşlandırdığı için içinde antioksidan bulunan kivi ve çilek de tüketilecek meyvelerden sadece ikisidir.

Salatalık, sarımsak, böğürtlen, şeftali ve kiraz da yaz için önemli besinlerdir.

Güneşsiz bronzlaşma ürünlerinin güneş bakım ürünleri olmadığını ve cildinizi güneşten korumayacağını unutmayın. Bu tarz önerileri sürekli yaptığınız taktirde etkisi uzun sürecektir.

Ama belirli aralıklarla yaparsanız bronzluğunuz günden güne azalacaktır. Kesin bronzluk sağlamamakla birlikte sere serpe saatlerce güneş altında kalıp yanmaktan daha faydalı önerilerdir.

O yüzden uygulamasında sakınca görmüyorum.

Yayın tarihi: 15.06.2015

Источник: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/yasemin-fatih-amato/gunessiz-bronzlasma-mumkun-mu_5427.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.