Güneşten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Güneş yanıklarından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Güneşten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Güneş yanıkları, yaz aylarında ve özellikle de tatil bölgelerinde en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Cildiniz güneşe karşı hassassa ve tatilinizi yoğun güneş alan bir yerde geçirecekseniz, güneş yanıklarına karşı önlemlerinizi mutlaka almalısınız.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve D vitamini eksikliğimizi gideren güneş ışığı, gerekli önlemleri almadığımız zaman güneş yanıklarına yol açarak tatil keyfimizi ve yaşam kalitemizi düşürebilmekte.

Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, güneş yanıklarından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Güneş yanığı nedir?

Önce biraz güneş yanığından bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse güneş yanığı, güneşten yayılan ultraviyole ışınları nedeniyle cildimizde oluşan kızarıklık ve yaralardır.

Güneş yanıklarının esas nedeni güneş ışınları olsa da cildimizi güneş ışınlarına karşı hassaslaştıran birtakım ilaçlar da güneş yanıklarına yol açabiliyor. Bazı güneş yanıkları, basit kaşıntılarla sınırlı kalabilmekte.

Bu kaşıntılar genellikle, güneş yanığının oluşmasından sonraki ilk 2-3 saat içinde ortaya çıkmakta ve kısa sürede kendiliğinden geçmekte. Fakat birçok vakıada cilt üzerinde büyük kızarıklıklar ve hatta su toplamaları meydana gelebiliyor ve hastanın yaşam kalitesi bozuluyor.

Cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında, hücre düzeyinde bazı bozulmalar ortaya çıkmakta. Bu bozulmalardan etkilenmemek için cildimiz, yeni hücre yapımını hızlandırmakta. Bu süreçte damarlarda genişleme ve deri yüzeyinde kızarıklık görülebilmekte.

Oluşan yeni hücrelerle birlikte cildimizde kalınlaşma ve bronzlaşma oluşmakta.

Cildimizde ortaya çıkan bu değişim doğal ve normal bir değişimken, güneşte kalınan sürenin uzaması, cildimizin doğal savunma sistemlerinin yetersiz kalması veya genetik yatkınlık durumunda güneş yanıkları oluşabilmekte.

Güneş yanıklarına müdahale etmeden önce dermatoloğa başvurmalısınız.

Güneş yanıkları en çok, güneşe korunmasız çıktığımız zamanlarda oluşuyor. Cildimizde güneş ışığına karşı hassasiyet varsa, güneş yanıklarına çok daha kolay maruz kalabiliriz. Bu noktada yapılan en büyük yanlış, güneş yanıklarının yalnızca güneşli havalarda oluştuğunu zannetmektir.

Oysa, cildinizde güneşe karşı hassasiyet varsa, bulutlu havalarda bile güneş yanıklarına maruz kalmanız mümkündür. Hatta su, kar veya diğer yüzeylerden yansıyarak cildinize ulaşan güneş ışınları bile cildinize zarar verebilir. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00 ile 15.

00 saatleri arasında dışarıda bulunmanız gerekiyorsa, güneş yanıklarına karşı önlemlerinizi mutlaka almalısınız. 

Güneş yanıklarından korunma yolları nelerdir?

Güneş yanıkları konusunu bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında, güneş yanıklarından korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat, şu noktayı özellikle belirtelim.

Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir.

Güneş yanığı şikayetiniz varsa, en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmalı ve gerekli tedavi sürecini hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Güneşte fazla kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Güneş yanıklarından korunma yolları içinde ilk olarak, güneşte fazla kalmamaya çalışmalısınız. Özellikle de güneşe karşı cilt hassasiyetiniz varsa, güneş ışınlarından kendinizi korumak için çok daha dikkatli olmalısınız.

Tatil tercihlerinizi buna göre yapmalı, fazla güneş alan bölgelerde tatil yapmaktan kaçınmalısınız. Güneşe çıkmanız gereken durumlarda, güneş altında kalma sürenize dikkat etmeli, 15-20 dakikadan fazla güneşte kalmamalısınız.

Güneş altında geçirmeniz gereken süre içinde mutlaka geniş siperli bir şapka veya şemsiye kullanmalısınız. Güneşe karşı cilt hassasiyetiniz yoksa, güneş altında geçireceğiniz süre 1 saatten uzun olmamalı. 

Şapka ve şemsiyeler, güneş yanıklarına karşı iyi bir koruma sağlar.

Şapka veya şemsiye kullanmalısınız.

Şapka veya şemsiye kullanmak, güneş yanıklarından korunma yolları içinde en kolay ve en etkili yöntemlerden biridir. Sıcak yaz günlerinde en sık tercih edilen aksesuarlardan biri olan şapkalar, güneş yanıkları söz konusu olduğunda cildinizde iyi bir kalkan oluşturabilir.

Fakat kullanacağınız şapkalar, geniş siperli olmalı ve yüzünüzde geniş bir koruma alanı oluşturmalı. Şemsiyeler için de tercihiniz geniş şemsiyelerden yana olmalı. Güneş yanıklarından korunmak için yalnızca yüzünüze değil, kollarınıza ve güneş ışığına maruz kalan tüm vücut bölümlerinize dikkat etmelisiniz.

Güneşe çıkarken ince, açık renk ve bol kesimli kıyafetler giymek bu konuda yardımcı olabilir.

Saat 11.00 ile 15.00 arasında dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız.

Yaz aylarında ülkemiz, yoğun güneş ışığına maruz kalıyor. Güneş ışınlarının en yoğun geldiği zaman dilimi ise saat 11.00 ile 15.00 arası. Güneş yanıklarından korunma yolları içinde bu zaman diliminde mümkün olduğunca dışarı çıkmamayı değerlendirebilirsiniz.

Güneşe çıkmanız gereken durumlarda ise gölgede durmaya çalışmalı ve diğer önlemlerden etkin bir şekilde yararlanmalısınız. Dışarı çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi kullanmak bunlardan en önemlilerinden biridir.

Bu gibi önlemlerle güneşin altında geçirmeniz gereken süreyi en az zararla atlatabilirsiniz.

Güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Güneş yanıklarından korunma yolları içinde en etkili olanlarından biri de şüphesiz ki güneş kremi kullanmaktır. Güneşin zararlı etkileri karşısında cildin kurumasını, yanmasını ve çatlamasını önleyen bu ürünler, UV ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlıyor.

Güneş kreminizi seçerken, koruma faktörü ve yapısına dikkat etmelisiniz. Açık tenliler ve bebekler için 50 spf gibi yüksek koruma faktörlü ürünler daha uygundur. Koyu tenliler daha düşük koruma faktörlü ürünleri tercih edebilir. Örneğin, 15-20 spf koruma faktörlü ürünler koyu tenliler için yeterli olabilir.

Cilt renginiz açıksa, 30 spf’nin altına inmemelisiniz. 

Suya giriyorsanız, en fazla 2 saatte bir güneş kreminizi tekrar kullanmalısınız.

Güneş kreminizi güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürmelisiniz. Eğer tatildeyseniz ve suya giriyorsanız, en fazla 2 saatte bir güneş kreminizi tekrar sürmenizde büyük yarar var. Ayrıca, cildiniz eğer yağlıysa, yağsız bir güneş kremi kullanmalı, kuru bir cildiniz varsa nemlendirme oranı yüksek bir güneş kremi kullanmalısınız.

Yağlı ciltler için su bazlı güneş kremleri daha uygundur. Hassas bir cilt yapınız varsa, hassas ciltler için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Güneş kremi olarak kullanacağınız ürünler, güneş koruması ile cilt bakımını bir araya getirmeli.

Bu sayede hem güneş yanıklarından daha etkin şekilde korunursunuz, hem de cildinizde daha sağlıklı bir görüntüye sahip olursunuz.

Bronzlaşmak için cildinize zarar vermemelisiniz.

Yaz aylarında daha güzel görünmek adına bronzlaşmak için zaman zaman farklı yöntemler izlenebiliyor. Örneğin cilde kakao, zeytinyağı veya havuç suyu sürerek ya da aktarlardan alınan değişik birtakım karışımlarla hızlı bronzlaşmak istenebiliyor.

Oysa bu yöntemler, cilt sağlığını tehdit ederek güneş yanıklarına davetiye çıkartmakta. Güneş yanıklarından korunma yolları içinde bu gibi karışımları kesinlikle kullanmamalısınız.

Nitekim bronzlaşma, yoğun güneş ışığına maruz kalan cildimizin verdiği doğal bir tepkidir ve cilt sağlığımızı korumaya katkı sağlar. Yapay bronzlaşmalar ise cilt yüzeyinde oluşan ölü hücrelerin sayısını arttırır ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını engeller.

Hızlı bronzlaşmak adına cilde sürülen çeşitli karışımlar cilt sağlığını bozduğu için güneş yanıklarının oluşumunu hızlandırır.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Limon Aromalı Bardak Poşet Yeşil Çay

İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, cilt sağlığı için çok faydalı. İçerdiği yüksek miktarda flavonoid, kateşin ve polifenol nedeniyle yeşil çay hem antioksidandır, hem de vücuttaki antioksidanları aktive etmek gibi bir özelliğe sahiptir.

Cilt sağlığımızı tehdit eden serbest radikallere karşı doğal bir koruma kalkanı oluşturan yeşil çay, limonla birleştiğinde daha güçlü bir antioksidan haline gelmekte.

Öyle ki, yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalara göre limonlu yeşil çayın antioksidan seviyesi sade yeşil çaya oranla 7 kat artmakta.

Güneş yanıklarına karşı cilt sağlığınızı güçlendirmek için Doğadan limon aromalı bardak poşet yeşil çay iyi bir seçim olabilir.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizin doğal savunma mekanizmasını güçlendirecek bu ürünleri ofisinizde veya tatilde kolayca hazırlayabilir, keyifle yudumlayabilirsiniz.

Fakat, 2-3 dakikadan fazla demlememenizi ve günde 2 bardaktan fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/gunes-yaniklarindan-korunma-yollari/

Çocukları güneşten korumanın 7 yolu

Güneşten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Yaz mevsiminde çocuklar parkta ve bahçede neşeyle koşup oynamak, deniz ile havuzun keyfini çıkarmak için günün büyük bölümünü dışarıda geçirmek isterler ancak güneş ışınları çocuğun özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımında kullanılan en değerli kaynak olsa da birçok hastalığa yol açabilir. Bunlardan en tehlisi ise özellikle yenidoğan bebeklerde ve 5 yaş üstü çocuklarda görülen güneş çarpmasıdır.

Sıcak ortama uzun süre maruz kalmak veya sıcak ortamda aşırı aktivite sonucu gelişen bitkinlik ve koma hali olarak tanımlanan sıcak çarpması geç kalındığında beyin kanaması, böbrek ve kalp yetmezliği gibi kalıcı hasarlar bırakabiliyor, hatta ölüme bile yol açabiliyor. İşte bu nedenle ebeveynlerin sıcaklarda daha dikkatli olmaları yaşamsal öneme sahip. Peki, çocuklarımızı güneş çarpmasından korumak için alabileceğimiz önlemler neler?

Alınması gereken önemli önlemler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancak ebeveynlerin almaları gereken önlemleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Öğle güneşinde oyuna bırakmayın

Dış ortam aktiviteleri için sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih edin. Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında sokağa çıkarmayın.

Susamasını beklemeyin

Güneş çarpmasından korunmanın en önemli yollarından biri, vücudu susuz bırakmamak. Çünkü su terlemeyle deri nemliliğini, bu sayede de vücut ısısının dengesini sağlıyor. Sıcak havalarda yeterli su alımı olmadığında terleme gerçekleşemiyor, ısı dengesi sağlanamadığı için de vücut ısısı hızlıca artıyor.

Bunun sonucunda da sıcak çarpması gelişiyor. “Ancak çocuklar susadıklarının farkına varamayabiliyor” uyarısında bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancak sözlerine şöyle devam ediyor:

  • “Bu nedenle çocuğunuzun su tüketimini mutlaka takip edin ve 1-3 yaş arasında ise susuz kaldığını fark edemeyebilecek bir dönemde olduğu için aralıklı olarak günde 1-1,5 litre su içirin.

    İlk 6 ayda ise anne sütü alan bebeklere yaz ayları da dahil ek su verilmesine gerek olmamakla birlikte, formül mamayla beslenen bebeklere mamanın ardından 2-3 çay kaşığı kadar su verilebilir.”

Güneşe çıkarmadan koruyucu sürün

Güneşe çıkarmadan 30 dakika önce 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulayın. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak kremlerin koruyucu etkilerinin 2-3 saat kadar sürdüğünü hatırlatarak, “Dolayısıyla bu süreden sonra kremi tekrarlamaya özen gösterin. Özellikle çocuğunuz denize girdikten sonra güneş koruyucu kremi yeniden uygulamanız çok önemli” diye konuştu.

Kıyafetleri açık renk ve pamuklu olsun

Çocuğunuzu güneş çarpmasından korumanız için özellikle kıyafetlerine dikkat etmeniz çok önemli. Hava giriş çıkışını sağlayan özelliği sayesinde terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli giysileri tercih edin. Terlettiği için naylon içeriği yüksek giysilerden ise sakının. Uzun kollu tişört de güneşten korunmasına yardımcı olacaktır.

Şapkasız ve gözlüksüz çıkarmayın

Başın direkt olarak güneş maruziyetini engellemek için geniş kenarlıklı şapka veya şemsiye gibi güneş ışığından koruyan aksesuarlar kullanın. UVA ve UVB’ye karşı koruyuculuğu olan kenarları kapalı güneş gözlüklerini tercih edin.

Sık sık duş aldırın

Güneş çarpmasından koruyan önemli bir faktör de ılık suyla duş almasını sağlamak. Çünkü sık sık yaptırılan duş ile sıcak havalarda artmış olan vücut sıcaklığı düşürülebiliyor.

Bu amaçla yaz aylarında yeni doğan dönemi de dahil olmak üzere çocuğunuza günlük duş yaptırın.

İlk 6 ay her duşta saç-vücut şampuanı gibi ürünler kullanmayın, gereklilik yoksa bu ürünleri gün aşırı tercih etmeli, diğer günler duru suyla duş aldırın.

Asla araçta bırakmayın

Sıcak bir günde doğrudan güneş alan bir yere park edilen araç içindeki sıcaklık, 1 saat içinde çocuklar için tehli seviyelere yükselebiliyor. Sanılanın aksine gölgede bırakılan otomobiller de güvenli değil.

Bunların içindeki sıcaklık da 2 saatte kritik seviyeye yükselebiliyor. Unutmayın ki çocukların vücut sıcaklıkları yetişkinlere göre daha hızlı yükseliyor.

Bu nedenle çocuğunuzu gölgede dahi otomobilin içinde bırakmayın.

Güneş çarpmasının belirtileri

Hastalığın ilk döneminde; ateş, (37,8 C ve üzeri), tansiyon düşmesi, nabzın ve solunumun hızlanması, susuzluk hissi, gözyaşı miktarında azalma, ağız ile dilde kuruluk, kas krampları ve kaslarda hassasiyet başlıyor. Bu belirtilere bulantı ve kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve huzursuzluk ya da sersemlik hali genellikle eşlik ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yasemin Sancak, bu dönemde fark edilip bol sıvı alımı sağlandığında koma aşamasına gelinmeden hastalığın kontrol altına alınabildiğine dikkat çekerek, “Bu tabloda çocuk serin olan bir yerde tutulmalı ve kaybettiği sıvı mutlaka verilmeli. Ateş yüksekliği varsa ateş düşürücü kullanılmalı ve ılık bir duş aldırılmalı. Kusma ile ateş ısrarla devam ediyorsa ve bilinç değişikliği varsa acil olarak bir doktora başvurulmalı” dedi.

Ciltte kırışıklık yapan kötü alışkanlıklar

Vitaminler gözü hastalıklardan koruyor

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/cocuklari-gunesten-korumanin-7-yolu-3387906

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.