Güneşten yararlanın.. D vitamini depolamayı ihmal etmeyin..

Sadece güneşlenmek vücuda D vitamini depolamaz!

Güneşten yararlanın.. D vitamini depolamayı ihmal etmeyin..

21 Haziran 2014 Cumartesi

Vücudun en önemli değerlerinden biri olan D vitamini bilinenin aksine sadece diş ve kemik gelişimi için gerekli değil olmuyor.

Özellikle ilerleyen yaşlarda vücut sağlığı için büyük önem taşıyan D vitamini sanıldığı kadar basit bir şekilde temin edilemiyor.

Sadece güneş ışınları ya da bazı gıdalarla sağlanmaya çalışılan D vitamini, maalesef istenilen oranın çok çok altında bir oranla vücuda yok denecek kadar az katkı sağlıyor.

11.00-16.00 saatleri arasında güneşlenmenin cilt kanserine davetiye çıkardığı biliniyor. Ancak saat 16.00’dan sonra güneşin altında sere serpe uzansanız dahi D vitamini almanız mümkün olmuyor. Öte yandan cildi koruyucu kremler de D vitamini alımını engelliyor.

Güneş eskisi kadar masum değil. O nedenle riskli saatlerde sınırsız güneşlenmenin sakıncalı. Bu nedenle D vitamini almak amacıyla yapılan güneşlenmeyi haftada iki gün en fazla yarım saat olarak sınırlamak gereklidir.

Gün boyunca evinizin, ofisinizin ya da aracınızın camından gelen güneş ışığının da D vitamini almanıza hiçbir katkısı olmadığını çünkü camın ultraviyole B ışınlarını filtrelediğini unutmamanız gereklidir.

Ancak şehir hayatı, kapalı ortamlarda geçen günler ve güneşin kendini göstermediği mevsimler, 1000 ünite civarında olan günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmez.

Gıdalar yüzde 10’unu karşılıyor

Somon, ton, uskumru ve yağlı palamut, denizin D vitamini yönünden en zengin kaynaklarını oluşturuyor. Bunların yanı sıra karaciğer, yumurta sarısı ve süt, güneşte yetişen mantar türleri de bol miktarda D vitamini içeriyor. Sağlıklı ve çeşitli beslenen kişiler günde yaklaşık 100-150 ünite D vitaminini gıdalardan alabilir.

”Yaz aylarında doğru güneşlenme ile 200-300, doğru beslenme ile 100-150 ünite D vitamini alınsa dahi geriye 700-800 ünitelik bir bir açık kalmaktadır. Bu aşamada vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulur.

D vitamini tahlilini yaptıran ve takviyeye ihtiyacı olduğu doktoru tarafından da onaylanan kişilerin günlük D vitamini desteği almalarını ya da 6 ayda bir D vitamini damlaları kullanarak D vitamini depolamalarını öneriyoruz.

Ancak, D vitamininin fazlasının da toksik etki yaparak karaciğeri yorduğunu unutmamak ve takviye almadan önce ihtiyacı bilmemiz gerekir.

Kemiklerin korunması için neler gerekli?

Özellikle menopoza girmeye hazırlanan ya da girmiş olan birçok kadın o tarihten itibaren kalsiyum alımını artırarak kemiklerini koruyacağını düşünüyor. Ancak bu işin doğrusu bu kadar basit olmuyor. Bol miktarda alınan kalsiyum kemiğe yerleşmediği sürece böbrek taşı oluşturmaktan başka bir işe yaramıyor.

Oysa kalsiyumun kemiklere yerleşmesi için en önemli aracı yine D vitamini olduğu belirtiliyor. Aksi takdirde fazla kalsiyum böbrekler aracılığı ile atılırken vücut da ihtiyacını kemiklerden çekmeye başlıyor. Bunun sonucunda yetişkinlerde osteomalazi denilen kemik kırılganlığı tablosu ortaya çıkıyor.

Çocuklarda ise bu durum raşitizm olarak adlandırılıyor.

D Vitamini, prostat kanserini önlüyor.

D vitamininin, Prostat kanserinin erkeklerde çıkmasını önlüyor. Sırf bunun için bile erkekler D vitaminini kullanmalıdırlar.

Çünkü prostat kanseri 70 yaşında %70, 80 yaşında %80, 90 yaşında %90, 100 yaşından sonrasında ise hepimiz zaten prostat kanseri olmuş oluyoruz.

Belirli yaştan sonra, hiçbir erkek ben prostat kanseri olmadım diyemez mutlaka vardır da tanısı konmuyordur. Bu yüzden erkekler D vitamini almayı asla ihmal etmemelidir.

 

Kimler destek almalı?

D vitamini seviyesi 20-50 ng/ml aralığında olanlar alt sınırda, 50-60 ng/ml aralığında olanların iyi durumda olduğu, 100 ve üzerindeki sonuçların ise toksik düzeyde olduğu kabul ediliyor. Ölçümlerin mevsim değişiklikleri göz önüne alınarak yılda en az iki kez yapılması ve doktor önerisi ile takviye kullanılması önerilir.

D vitamini hakkında en yeni bilgiler

Daha çok genç kadınlarda bağışıklık sisteminin neden olduğu Multipl Skleroz (MS) hastalığının ilerlemesi, yeterli D vitamini alınması halinde yavaşlıyor.  Ataklarda seyreden bu hastalıkta D vitamini, atakların arasının uzamasını ve şiddetinin hafiflemesini sağlıyor.

Erkeklerde hormona duyarlı prostat kanserinin önlenmesinde D vitaminin büyük önem taşıyor. Prostat kanseri riski 60 yaşından sonra yüzde 60, 70 yaşından sonra yüzde 70 gibi oranlarla ilerliyor. Bu nedenle erkeklerin yeterli miktarda D vitamini alması önem taşıyor.

Yine hormona duyarlı bir kanser türü olan ve kadınlarda çok sık rastlanan meme kanserine karşı da yeterli D vitamini kullanımının olumlu etkisi olduğunu bilimsel olarak kabul ediliyor.

Obez hastalar üzerinde yapılan bir araştırmalar ise D vitaminini doğru miktarlarda alan grupta obezitenin Tip2 diyabete dönme hızının daha yavaş olduğunu gösteriyor.

D vitamininin ayrıca kolesterolü düşürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunuyor.  

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1022037-sadece-guneslenmek-vucuda-d-vitamini-depolamaz

Güneş Işığında Hangi Vitamin Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Güneşten yararlanın.. D vitamini depolamayı ihmal etmeyin..

Güneş ışığının insanlara direkt olarak ulaşması sonucunda ciltlerinde sentezlenerek D vitamini oluşacak ve ince bağırsakta emilim gösterecek olan vitaminin faydaları.

Güneşte Bulunan Vitamin

Güneş Vitamini

En çok kemiklerin güçlenmesinde faydalı olan D vitamininin %90’ı güneş ışınlarından alınmaktadır. %10’luk kısım ise besinler yolunda alınabilir. Bu sebeple de vitamin eksikliği yaşanmaması için insanların güneş ışığından faydalanmaları çok önemli olmaktadır.

Daha çoğunlukta insanların yaz aylarında güneşten aldıkları bu vitamin yeterli miktarda cilt tarafından sentezlenerek vücutta depolanacaktır. Fakat kış aylarında ise insanların güneşten mahrum kalmaları dolayısıyla D vitamin eksikliği görülmektedir.

Uzmanlar tarafından açık tenli insanların güneş ışığına 5 ile 10 dakika arasında ciltlerine değmesi yeterli olacaktır.

Koyu tenli insanların ise en az 15 ile 20 dakika arasında güneş ışınlarının derilerine ulaşması durumunda vitamini alabilmesi açısından çok önemli olmaktadır.

Bazı insanların ciltleri üzerinde güneş lekeleri oluşmaması için güneşe çıkacakları zaman güneş kremi kullanarak güneşin ışığının ciltlerine ulaşmasını engellenmesine neden olur. Güneş kremi uygulanması sonucunda güneşin ışıklarında bulunan D vitamini ulaşamayacak ve bu sebeple de vitamin eksikliğine neden olur.

Güneş Vitamininin Alınması

Yaz mevsiminde vücudun ihtiyacı olan D vitamininin alınabilmesi için direkt olarak güneşin ışınlarına çıkmak gerekmektedir. En çok sabah saat 10.00 ve öğleden sonra 14.00 arasında insanların günlük olarak güneşe çıkmaları çok önemlidir. Güneş ışınlarının vitamin değerini kaybetmesine neden olan durumlarda bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

 • Hava kirliliği;
 • Güneşin batması;
 • Bulutlu hava;
 • Güneş kremi kullanmak;
 • Kapalı yerlerde çalışanların;
 • 50 yaş üzerinde olmak;
 • Aşırı kilolu olmak;
 • Kıyafetlerin cildi kapatması;
 • Koyu ten.

Güneşin ışıklarında bulunan D vitamininin yağda çözünen bir vitamin olması nedeniyle insanların aşırı kilolu olması sonucunda yağ kütleleri fazla olacaktır. Bu sebeple de vitamin ihtiyacı daha fazla olacağından güneşin ışıklarından yeterli miktarda alınmamasına neden olacaktır.

Kemik sağlığı açısından çok önemli olduğu kadar bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kanser hücrelerinin artış göstermemesi için önemli olan bir vitamindir. UV ışınları sayesinde insanların vücudu tarafından hormon olarak üretilmektedir. Bu sebeple de insanların en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden bir tanesi olmaktadır.

UV ışınlarından vücudun ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayacak olduğundan besinler yoluyla bu vitaminin alınması çok az miktarda olacaktır.

Güneş Vitamininin Faydaları

Güneşte en çok bulunan D vitamininin sağlığa birçok faydaları bulunur. Bütün gün boyunca kapalı alanlarda yaşayanların, yaşlıların ve koyu ten rengine sahip olan kişilerin bu vitamini yeteri miktarda alamaması sonucunda insanlarda bazı sorunların olmasına neden olacaktır.

Kemiklere faydalı olan kalsiyumun emilim göstermesi için güneşte bulunan D vitaminine ihtiyaç olacaktır. Birçok uzman tarafından D vitamini kalsiferol ya da kalsiyum taşıyan vitamin olarak da isimlendirilmektedir.

Çocukların ve yetişkinlerin D vitamini aldıkları zaman sağlığa faydaları şunlardır:

 • Kemik erimesini önler;
 • Çocukların gelişiminde etkilidir;
 • Dişlerin çürümesini önler;
 • Çocuklarda raşitizm hastalığının olmamasını sağlar;
 • Saçların güçlenmesini sağlar;
 • Kemiklerin kırılmasını engeller;
 • Kalsiyum eksikliğinin önüne geçer;
 • Böbreklerde taş oluşumunu engelleyecektir;
 • Meme ve kolon kanseri riskini azaltır;
 • Sinir sistemini korur; Cilt sağlığını korur;
 • Yaşlanmayı geciktirir;
 • Tiroid bezinin normal işleyişinde etkilidir.

Kalp fonksiyonlarının normal çalışmasını destekleyeceği gibi cilt lekelerinin oluşmaması için C vitamini ile birlikte etkili olacaktır. Ayrıca bağışıklık sisteminin de C vitamini sayesinde güçlenmesinde faydalı olur.

İnsanların hormonlarının daha sağlıklı sentezlenebilmesi için çok etkili olduğu için mutlaka yeterli miktarda alınmalıdır. Ayrıca dolaşım sistemininde hızlandıracak ve damarlarda plak oluşmamasını sağlar.

Güneş Vitamininin (D Vitamini) Eksikliği

Çocukların gelişiminde ve yaşlılarda daha bir önem taşımakta olan bir vitamindir.

Yeni doğan ve çocuklarda güneş vitamini olarak bilinen D vitamin eksikliği olması sonucunda kemiklerin kusurlu olmasına neden olan raşitizm hastalığı gelişebilir.

Ayrıca yaşlı insanlarda ise güneşin ışıklarında bulunan vitamin eksikliği ile birlikte kemiklerde yumuşama olacağından en ufak düşme ya da çarpma ile birlikte kemik kırılması meydana gelir. Ayrıca şu belirtilerde ortaya çıkar:

 • Kronik yorgunluk;
 • Sürekli sıcak basması;
 • Terleme;
 • Eklem ağrısı;
 • Bağışıklığın zayıflaması;
 • Kalsiyum emiliminin azalması.

Güneşlenmeyen ya da vitamin alımına engel olan bir durum olması sonucunda insanları sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda da ruhsal olarak da etkilenecektir. Depresyon belirtilerinin olması, sürekli olarak kendisini üzgün ve mutsuz hissetmeleri ile sonuçlanacaktır.

Serotonin hormonunun etkilenmesi ile birlikte yeteri kadar salgılanmayacağı için ruhsal problemlerin olması çoğunlukla insanlarda görülmektedir. Daha çoğunlukla yaşlılarda yüksek tansiyon görülmektedir. Alerjik reaksiyonların daha çok görülür.

Kilo vermek isteyen kişiler vitamin eksikliği sebebiyle kilo vermeleri de zorlaşacaktır.

Makale Değerlendiriniz: Loading…

Источник: //vitamindozu.com/guneste-hangi-vitamin-var.html

D Vitamini Nelerde Var – Çok Şaşıracaksınız

Güneşten yararlanın.. D vitamini depolamayı ihmal etmeyin..

“D vitamini hangi besinlerde bulunur?” merak ediyor musunuz?  D vitamini eksikliği çıkan kişilerden biri de siz misiniz? O zaman hadi gelin, D vitamini eksikliği hangi sorunlara yol açar, D vitamini vücuda nasıl alınır ve D vitamini hangi besinlerde bulunur sorularının yanıtlarını arayalım. Bugün değilse de yarın, burada yazan bilgilere çok ihtiyacınız olacak. Öyleyse hemen konumuza dönüyoruz.

D vitamini nedir?

Vücudu birçok hastalıktan koruyan, kemiklerin gelişiminde büyük katkı sağlayan ve özellikle çocukların büyümesine yardımcı olan vitamine D vitamini denir.

1- Bağışıklık sisteminizin zayıflığını hissedebilirsiniz.

2- Kas güçsüzlüğü yaşayabilirsiniz.

3- Kramplarda sıklaşmalar gözlemleyebilirsiniz.

4- Halsizlik sizin için kalıcı bir hale gelmiş olabilir.

5- Eklem ağrıları yaşayabilirsiniz.

6- Sindirim problemleri ya da kabızlık sık sık kapınızı çalabilir.

7- Çok sık soğuk algınlığı yaşayarak zor günler geçirebilirsiniz.

8- Depresyondan saç dökülmesine kadar birçok sağlık probleminin temelinde D vitamini eksikliği bulunabilir.

Eğer sizler de bir süredir bu şikâyetlerden yakınıyorsanız, mutlaka D vitamininizi ölçtürmelisiniz.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar diye göz atalım ki, bu vitaminin sağlığımız açısından önemini daha iyi anlayabilelim.

Diyabet

Romatizmal hastalıklar

Bağışıklık sistemi zayıflığı

Çeşitli kanser türleri

Yüksek tansiyon

Kalp hastalıkları gibi çok çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden bu hastalıklarla karşılaşmadan önce D vitamininizi ölçtürerek D vitamini eksikliği tedavisine başlayın.

D vitamini nelerde var?

Süt, peynir ve yoğurt gibi besinler, D vitamini yönünden zengin olduğu için mutlaka tüketmemiz gereken gıda gruplarındandır.

Yumurta, D vitamini denilince akla gelen ilk gıdalardandır. Yıllarca yasaklanan yumurtaya en azından kahvaltılarınızda yer vermek akıllıca değil mi?

Peki ya balık yağı? Evet, balık yağı ve uskumru, somon ve ton balığı gibi balık türlerine beslenmenizde yer vererek D vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Unutmadan tereyağını da listemize ekleyelim.

D vitamini fazlalığı ne gibi sorunlara yol açar?

Tamam, hayati bir vitamin deyip fazlasını depolamamamız gerekir. Çünkü D vitamini faydaları yanı sıra fazlalığı da çeşitli problemlere yol açabilir; mide sorunları, kilo kaybı, böbrek rahatsızlıkları, ishal gibi.

Büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak çocukların gelişmesine katkı sağlar.

Kemik ve diş sağlığında D vitamininin faydalarına değinmeye bile gerek bulmuyoruz; çünkü en bilinen faydasıdır.

Kas hastalıklarına ve böbrek sorunlarına karşı önleyici rol üstlenmektedir.

Kanseri ve depresyonu önler.

Yani, son yıllarda D vitamini eksikliğinin birçok hastalığa davetiye çıkaracağı üzerinde durulmaktadır.

D vitamini nasıl alınmalı?

D vitamininin büyük çoğunluğu direkt güneşten alınmaktadır. Günde en az yarım saat yüz, kol ve bacaklarınız güneş görmelidir. Bunun yanı sıra çeşitli besinlerle D vitamini alabileceğimizi de belirttik. D vitamini ampul ve ilaçları ile de takviye edilebilmektedir.

D vitamini normal değerler

D vitamininin normal değerlerinin 30,00-55,00ng/ml olarak kabul edilmektedir.

D vitamini iğnesi

Yapılan testler sonucunda D vitamini eksikliği çıktığı takdirde D vitamini iğnesi ve ampulü şeklinde takviye yapılmaktadır.

D vitamini eksikliği nasıl giderilir ve tedavisi nasıl yapılır?

Yeterli ve dengeli beslenilmesine rağmen D vitamini eksikliği görülmüşse, ilaç takviyesi ile tedavi edilmektedir.

Tablet, damla, şurup ve ampul şeklinde takviye yapılmaktadır.

Bağırsak problemleriniz varsa, emiliminin daha kolay olabilmesi için D vitamini ampul şeklinde kullanılmalıdır.

Peki, sizce sadece gıda takviyesiyle D vitamini eksikliği giderilebilir mi? Tabii ki hayır. Haftada en az 3 kez 20’şer dakika güneş ışığına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

D vitamini hangi besinlerde bulunur demişken, daha sonraki paylaşımımızda mantardaki D vitaminin gücüne yer vereceğiz.

Источник: //www.fiskosta.com/d-vitamini-nelerde-var-cok-sasiracaksiniz.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..