Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında “zengin” ya da “padişah” hastalığı olarak da bilinen gut hastalığının, genellikle yeme-içme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıktığı düşünülür. Geçmişte bazı padişahların da gut hastalığı yüzünden vefat etmesi nedeniyle de “padişah hastalığı” olarak da bilinir.

Oysaki gut hastalığı; sadece yeme ve içme ile ilgili bir hastalık değildir. Kişinin metabolizmasında bozukluk olması, çeşitli hastalıklar ya da yeme alışkanlığındaki düzensizlikler neticesinde de gelişebilir.

Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 2-3 olan gut hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial İç Hastalıkları Uzmanları bilgi verdi.

Gut hastalığı nedir?

Gut hastalığı sebep olduğu durumlar dikkate alındığında romatizma hastalığı sayılmasına rağmen aslında bir metabolizma hastalığıdır. Sağlıklı bir vücutta, vücuttan atılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Özellikle protein yapısındaki maddelerin vücuttan atılım şekli olan ürik asitlerin atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretimi söz konusu ise vücutta birikir ve kanda oranı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu iltihaplanmalar oluşur; bu soruna “gut hastalığı” denir.

Çok fazla miktarda ürik asit, vücutta özellikle eklemlerde bazen de böbreklerde birikmektedir. Böbrekte birikmesi, taş hastalığına yol açabilir ya da taş oluşturmadan da böbrekleri harap edebilmektedir.

Gut hastalığı belirtileri nelerdir?

Gut hastalığı genellikle sabaha karşı eklem ağrıları ile kendini göstermektedir. En sık görülen gut hastalığı belirtileri ise şöyle sıralanabilir.

 • Eklemler şişer ve ağrılar başlar. Genellikle sabaha karşı vücutta asit iyonları biriktiğinde meydana gelir.
 • Gece, ağrılar sebebi ile uyanmalar yaşanabilir.
 • Eğer böbreklerden kaynaklanan bir gut hastalığı var ise; karın ve bel ağrıları, idrarda kan, taş gibi belirtiler de olabilir.
 • Ağrıların kronikleşmesi, sürekli şişen eklemlerde deformeler yaratabilir.

Gut ataklarını tetikleyen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hatalı ve aşırı beslenme (aşırı kırmızı et tüketimi)
 • Ani, şiddetli hastalık halleri
 • Yanlış diyet uygulanması
 • Eklem travmaları
 • İlaç tedavileri (aspirin, idrar söktürücü ilaçlar)
 • Geçirilen cerrahi operasyonlar

Gut hastalığı evreleri nelerdir?

Gut hastalığının akut atak, interkritik dönem, kronik gut, tofüslü gut gibi evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerin özellikleri şöyledir;

 • Akut atak: Eklemde ani başlayan sıklıkla 5-10 gün süren şişme ve ağrı.
 • İnterkritik dönem: Şikayetlerin olmadığı tamamen iyileşmenin olduğu bir dönem ve bunun ardından tekrar şiddetli alevlenme.
 • Kronik gut: Pek çok alevlenmeden sonra, hastalık içinde tedavi edilmediği takdirde kronikleşir ve bir veya daha fazla eklemde kalıcı ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı oluşur. Romatoid artrit denilen iltihaplı eklem romatizması ile karışabilir.
 • Toflüsü gut: Tofüs denilen ürik asit kristallerinin bir araya toplanarak cilt altında ya da dokularda çökmesi ile oluşan birikintilerin olduğu dönem.

Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yapmaktadır. Bu kristallerin aşırı birikimlerine ”tofüs” denilmektedir. Özellikle ayak başparmağının birinci tarak kemiğinde sık görülür. Bunun dışında el, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, büyük eklemlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Gut herkesi aynı şekilde etkilemez. Bazı insanlar hayatları boyunca bir tek atak geçirirler ve bundan başka hiçbir problem oluşmaz. Bazılarında ise zamanla eklemlerde hasara ve ağrıya yol açan şiddetli kronik ataklar görülür. Gutun kesin kür sağlanan bir tedavisi yoktur ancak iyi bir tedavi ile tamamen hastalık önlenebilir.

Gut hastalığı nedenleri nelerdir?

Gut hastalığının nedenleri hastalığın tedavisinde izlenecek yol için oldukça önemlidir. Vücudun fazla ürik asit üretmesi ya da üretilen ürik asidin böbrekler tarafından yeterli bir şekilde dışarıya atılamaması kanda ürik asit düzeyinin yüksek olmasına sebep olur.

Ürik asidin kandaki normal sayılabilecek en yüksek düzeyi 7 mg/dl’dir. Gut hastalığında ise bu düzey 7-9 mg/dl’ye ulaşmaktadır. Yapılan tetkiklerde sadece ürik asidinin yüksek çıkması gut hastalığının olduğu anlamına gelmemektedir.

Eklemler için film çekilmesi, eklemlerden sıvı alınması gerekebilir.

Gut hastalığının bir diğer nedeni de kişinin metabolizmasında bir bozukluk olmasıdır. Bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilen gut hastalığı özellikle diyabet, metabolik sendrom, obezite gibi hastalıklar ürik asidin vücutta çok üretilmesine ve dolayısıyla gut hastalığına sebep olabilir.

Yaş ve cinsiyet de gut hastalığının gelişmesinde önemli bir faktördür. Nedeni çok bilinmemekle birlikte gut hastalığı daha çok erkeklerde görülen bir hastalık türüdür. Erkeklerde özellikle 30 yaşından sonra görülen gut hastalığı menopoz sonrası kadınlarda da sıkça görülebilir.

Gut hastalığı gelişiminde genetik faktörler de önemlidir.  Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut hastalığına neden olabilmektedir.

Gut hastalığı tanısı nasıl konur?

Gut hastalığı tanısı için ilk olarak kanda ürik asit miktarının yüksek olmasına bakılır. Ancak sadece ürik asit miktarının yüksek olması, gut hastalığının tanısı için yeterli değildir.

Kan testi dışında gut hastalığı tanısı için özel bir kan testi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra film çekilmesi şişliklerin görülmesini sağlayacaktır.

Kesin tanının konulması için şişmiş ve ağrılı olan eklemlerden sıvı alınması ve ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir.

Gut hastalığı tedavisi nasıl olur?

Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yaparak deri altında şişlikler oluşturur. Gut hastalığının tedavisi yapılmazsa eklemlerde hasar oluşturabilir. Bu şişlikler genellikle hasta eklemlerin içinde veya çevresinde, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, ayak başparmağında ve kulak kıvrımında oluşmaktadır.

Gut hastalığı tedavi edilmezse hastalık ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem çerçevesindeki dokularda birikim yapmaya başlar. 

Gut hastalığının tedavisi akut ataklar sırasında ve ataklar arasında ayrı şekillerde yapılır. Ağrılı durumlarında; yani akut atak zamanlarında “antienflamatuar” ilaçlar kullanılır. Gut hastalığında kullanılan ilaç tedavisi kişinin hastalık seyrine göre ayarlanmaktadır. Eğer ürik asit seviyeleri oldukça yüksekse idrarla atılmalarını sağlayan ilaçlar da verilebilmektedir.

Aşırı yorgunluk atakları tetikleyebilir. Ağrılı dönemlerde zaten spor yapamaz; ama kronikleşmiş hastalığı varsa kendini çok yoran sporlar yapmamalıdır. Ağrılı dönemde istirahate ihtiyaç duyabilirler. Gut hastalığında tuz kristallerinin çözünmesi arttırması açısından su tüketimi de önemlidir. Böylece böbrek taşı oluşmasının da önüne geçilir. 

İltihaplı eklemlere buz koymak; ağrı ve şişliğin azalmasında etkili olabilir; ancak bunun dışında tedavi edici bir etkisi yoktur. Gut tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. İltihaplar için doktor tavsiyesi dışında asla ilaç kullanılmamalıdır.

Gut hastalığı diyeti nasıl yapılır?

Gut hastalığında diyet oldukça önemli bir konudur. Kandaki ürik asit yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan gut hastalığı da etin kısıtlanmasını gerekir. Aşrı et tüketimine bağlı olarak hastalarda gut krizleri yaşanabilmektedir.

Bu nedenle gut hastaları bayramda eti, mümkün olduğu kadar küçük porsiyonlarda tercih etmelidir.

Bununla birlikte ürik asit dengesini sağlayan süt ve yoğurt gibi yiyeceklerle birlikte etin tüketilmesi gut hastaları için tavsiye edilmektedir.

Gut hastalığında kesinlikle alkol tüketilmemelidir. Bunların dışında, gut hastalarının aspirin türü ilaçları kullanmaması gerekir. Bilinçsizce alınan ilaçlar yarardan çok zarara sebep olmaktadır. Akşam alkol ve ağır yemekler almış ise gece ağrılar artabilir.

Hastalığın ilk seyirlerinden itibaren kişilerin besin tüketimine dikkat etmeleri, azar azar ve sık sık beslenmeleri, ara öğün kaçırmamaları ve hafif tempolu yürüyüş hareketleri ile yaşam kalitelerini arttırmaları gerekmektedir.

  Gut hastalarının dikkat etmesi gereken durumları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gut hastaları için önerilen günlük et miktarı 2 avuç içi kadar büyüklükte olan 60 gramlık et büyüklüğüdür.
 • Dalak, işkembe, yürek, sucuk, pastırma, salam, sosis, ördek ançüez (balık ezmesi), sardalye, kabuklu deniz ürünleri, ördek eti, kaz eti, küçük balıklar ve tam yağlı peynirlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Yağı az olan kuzu eti, dana eti, hindi, tavuk ya da balıketi tüketimi günlük önerilen miktar düzeyinde olmalıdır.
 • Gut hastalığında kuru baklagiller ve bazı sebzelerin tüketimi de büyük önem taşır. Özellikle mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerin bir öğünde en fazla 6-7 yemek kaşığı kadar tüketilmesi gereklidir. Ispanak, karnabahar gibi sebzelerin 8 yemek kaşığı kadar, bezelye, mantar ve kuşkonmaz 2 yemek kaşığı kadar tüketilmelidir. Diğer sebzelerden istenildiği kadar tüketilebilir.
 • Maya ve kuruyemişler yasaklılar arasındayken, tuz, nane, maydanoz, sirke tüketilebilir. Meyvelerde hiçbir sıkıntı bulunmadan kişiler istedikleri meyveleri tüketebilir.
 • Tam yağlı süt ürünleri, tam yağlı yoğurt ve karbonatlı yiyeceklerden esmer ekmekler, çavdar yulaf, tam taneli ve kepekli ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Zayıflamanın esas olduğu bazı gut durumlarında ise diyetisyenler ürik asit dengesi ve vücudun diğer kronik durumlarını göz önünde bulundurarak esmer ürünlere geçiş yapabilirler ancak gut diyetlerinde tam yağlı yiyecekler, et türevleri ve esmer gıdalar yer almamalıdır.
 • Gut hastalığında kızarmış yumurta önerilmemektedir. Ancak iki günde bir rafadan veya haşlanmış bir adet tüketilebilir. Margarin tereyağı katı yağlar ve iç yağlar en büyük yasaklılar listesindedir.
 • Gut takibinin sürdürülmesi gereken ileriki dönemlerde böbrekleri yorabilecek önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi kadar beslenme tedavisi oldukça büyük önem taşır. Sadece beslenme alışkanlıkları değişerek ürik asit düzeylerinde olumlu düşüşler yaşanmış hastaların sayısı oldukça fazladır.
Güncellenme Tarihi: 28 Mart 2019 Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gut-hastaligi/

Gut Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gut; ilk olarak MÖ 2640 yıllarında eski Mısırlılar tarafından saptanan bir hastalıktır. M.Ö. 5. yüzyılda, efsanevi Yunan doktoru Hipokrat, gut hastalığını rahatsızlık ve belirli yaşam tarzı alışkanlıkları arasındaki bağlantıları belirterek, “gevşetilmeyen hastalık” olarak adlandırdı.

Uzun geçmişine rağmen, gut hastalığı, önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Artan sayıda insan son derece acı verici bir durumdan muzdarip olmaktadır. Gut ayrıca kardiyovasküler ve metabolik hastalık insidansında artış ile ilişkilendirilmiştir.

Artrit’in bu karmaşık formu, ani ve şiddetli ağrıların başlangıcı ile karakterizedir.

Neyse ki, gut tedavi edilebilir bir hastalıktır ve ağrılı semptom riskini azaltmak için alınabilecek önleyici tedbirler vardır.

Gut Hakkında Hızlı Bilgiler:

Gut hastalığı ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Gut, kan dolaşımında ürik asit fazlasının neden olduğu bir artrit
 • Gut semptomları eklemlerde ürik asit kristallerinin oluşumundan kaynaklanmaktadır.
 • Bu hastalık en sık ayak başparmak tabanındaki eklemi etkiler.
 • Gut atakları genellikle gece yarısı uyarı olmadan ortaya çıkar.
 • Klinik şiddette değişen dört aşamalı gut vardır.
 • Hiperürisemi bulunan herkeste gut oluşmaz. Bir kişide hiperürisemi varsa, gut atakları gerçekleşmez.
 • Gelişmiş gut vakaları, böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilir.
 • Doktorlar genellikle gut testinde ortak sıvı testleri uygularlar.
 • Çoğu gut hastası belirli ilaçlarla tedavi edilir.

Gut Nedir?

Gut, iltihaplı artritin ortak bir formudur. Artrit, eklemleri ve kas-iskelet sistemini etkileyen bir hastalıktır. Erkeklerde iltihaplı artritin en sık görülen formudur ve menopozdan sonra kadınlarda erkeklere göre etkilenme oranına daha çok maruz kalırlar.

Hastalık ani ve şiddetli ağrılar, kızarıklıklar ve eklemlerde hassasiyet ile kendini belli eder ve çoğunlukla ayak başparmağının tabanında bulunur. Büyük ayak parmağını etkilediğinde, gut “podagra” olarak anılabilir.

Sıvı metabolik süreçlerin bir ürünü olan ürik asit vücuttaki dokularda ve sıvılarda iğne benzeri kristaller şeklinde çökeldiğinde ortaya çıkar. Toksik olarak bilinen ürik asit tortulları derilerin altında yumrular oluşturabilir. Ürik asit kristalleri böbreklerde de toplanabilir. Bazen de böbrek taşlarına neden olabilir.

En fazla etkisiz hale getiren gut, eklemlere ve böbreklere kalıcı hasar verebilir. Bununla birlikte, hastalığın bu ileri safhaya ulaşması için herhangi bir uygun tedavi yapılmaksızın, normalde 10 yıl kadar uzun bir zaman alır.

Gut Sebepleri Nelerdir?

Gut hastalığı neden olur?” Hastalık başlangıçta kandaki aşırı ürik asit (hiperürisemi) nedeniyle oluşur. Ürik asit, pürinlerin parçalanması yoluyla vücutta üretilir. Örneğin; et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri gibi belirli gıdalarda yüksek miktarda bulunan belirli kimyasal bileşiklerdir.

Normalde ürik asit kanda eritilir ve böbrekler vasıtasıyla idrarla vücuttan atılır. Aşırı miktarda ürik asit üretilirse veya yeterli miktarda atılırsa, eklemlerde ve çevredeki dokuda iltihaplanma ve ağrı oluşturan iğne benzeri kristaller oluşabilir ve formüle edilebilir.

Hiperürisemi olasılığını ve dolayısıyla gutu artıracak bir takım faktörler vardır:

 • Yaş ve cinsiyet: Erkekler, kadınlardan daha fazla ürik asit üretirler. Menopozdan sonra kadınların ürik asit seviyeleri erkeklerinkilere yaklaşır.
 • Genetik: Ailede gut öyküsü, hastalığın gelişme ihtimalini artırır.
 • Yaşam tarzı seçimleri: Alkol tüketimi, ürik asitin vücuttan atılmasına müdahale eder. Yüksek pürin içeren beslenmenin vücuttaki ürik asit miktarını da arttırdığı bilinir.
 • Kurşuna maruz kalma: Kronik kurşun maruziyeti, bazı gut vakaları ile bağlantılı bulunmuştur.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar vücuttaki ürik asit düzeylerini artırabilir. Bunlara bazı diüretikler ve salisilat içeren ilaçlar dahildir.
 • Vücut ağırlığı: Kilolu olmak, metabolik bir atık ürün olarak ürik asidin daha fazla üretilmesi nedeniyle gut riskini arttırır. Yağ hücreleri, pro-inflamatuar sitokinler ürettiği için vücut yağının daha yüksek seviyeleri de sistemik inflamasyon düzeylerini arttırır.
 • Diğer sağlık sorunları: Renal yetmezlik ve diğer böbrek problemleri, vücutta artmış ürik asit seviyelerine yol açacak şekilde atık ürünlerin etkin bir şekilde alınma yeteneğini azaltabilir. Gut ile ilişkili diğer hastalıklar arasında yüksek tansiyon (hipertansiyon), diyabet ve hipotiroidizm yer alır.

Gut Belirtileri Nelerdir?

Gut semptomları ve bulguları çoğunlukla gecenin  bir yarısında ortaya çıkar. Başlıca semptomlar, rahatsızlık, inflamasyon ve kızarıklık olarak görülen yoğun eklem ağrısıdır. Gut, sık sık ayak başparmağının geniş eklemini etkiler. Ancak aynı zamanda ayak bilekleri, dizler, dirsekler, bilekleri ve parmakları da etkileyebilir.

Asemptomatik Hiperürisemi

Bir kişinin dışa dönük belirtileri olmaksızın hiperürisemi (yüksek ürik asit seviyeleri) olması mümkündür. Bu aşamada, ürat kristalleri dokuda birikmekle birlikte hafif bir hasara neden olsa da, semptomatik tedavi gerekli değildir. Asemptomatik hiperürisemi olan insanlara, ürik asit birikimine katkıda bulunan olası faktörleri gidermek için adım atmaları önerilebilir.

Akut Gut

Bu evre, biriken ürat kristalleri aniden akut inflamasyona ve yoğun ağrıya neden olduğunda ortaya çıkar. Bu ani ataklar normalde 3-10 gün içinde azalır. Ataklar, bazen stresli olaylar, alkol ve uyuşturucular ve soğuk hava ile tetiklenebilir.

Aralıklı veya İnter Kritik Gut

Bu evre, akut gut saldırıları arasındaki dönemdir. Sonraki alevlenmeler aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir. Ancak, zamanla tedavi edilmezse daha uzun sürebilir ve daha sık ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, dokuda daha fazla ürat kristali çöker.

Kronik Tofüslü Gut

Bu son evre, eklemlerde ve böbreklerde kalıcı hasar olabileceği hastalığın en zayıflatıcı şeklidir. Hasta, kronik artritten muzdarip olabilir ve parmak eklemleri gibi vücudun daha serin bölgelerinde büyük ürat kristallerine sahip olabilir.

Gut hastalığı tedavi edilmezse, yaklaşık 10 yılda kronik tofüslü gut aşamasına ulaşılır. Düzgün tedavi gören bir hastanın bu evreye ilerlemesi pek olası değildir.

Gut Teşhisi ve Tanı Testleri

Gut hastalığı belirtileri ortaya çıktığında diğer hastalıklarla benzerlik göstermesi nedeniyle teşhis koymak zor olabilir. Hiperürisemi, gut gelişen insanların çoğunda görülürken, parlama sırasında görülmeyebilir. Bunun üzerine, hiperürisemi hastalarının çoğunluğunda gut gelişmez.

Doktorların uygulayabileceği bir tanı testi, etkilenen bölgeden bir iğne ile sıvının çıkarıldığı eklem sıvı testidir. Ardından sıvı, herhangi bir ürat kristali olup olmadığını görmek için incelenir.

Eklem enfeksiyonları da gutla benzer belirtilere neden olabileceğinden, doktor bakteri nedenini gidermek için eklem sıvısı testi yaparken bakteri analiz edilebilir.

Doktorlar kandaki ürik asit seviyelerini ölçmek için kan testi yapabilirler. Ancak belirtildiği gibi, yüksek ürik asit seviyesine sahip insanlar her zaman gut yaşamazlar. Aynı şekilde, bazı insanlarda kandaki ürik asit düzeyinde artış olmadan gut belirtileri oluşabilir.

Sonunda, doktorlar eklemler etrafında veya bir tophus içinde ürat kristalleri arayabilirler.

Gut ile kolayca karışan bir hastalık psödoogudur. Psödogut (yalancı gut) semptomları gut’un semptomlarına çok benzerdir. Aradaki fark, eklemlerin ürat kristallerinden ziyade kalsiyum fosfat kristallerinden rahatsız edilmesidir. Bu, psödoograftın gut tedavisine farklı yaklaşım gerektiği anlamına gelir.

Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı nasıl tedavi edilir?” Gut vakalarının çoğunluğu ilaçla tedavi edilir. İlaç, gut ataklarının semptomlarını tedavi etmek, gelecek semptomları önlemek ve böbrek taşları ve tophi gelişimi gibi gut komplikasyonları riskini azaltmak için kullanılabilir.

Sık kullanılan ilaçlar arasında nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kolşisin veya kortikosteroidler bulunur. Bu, guttan etkilenen bölgelerdeki iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltır ve genellikle oral yoldan alınır.

İdrar maddeleri aynı zamanda ürik asit (allopurinol gibi ksantin oksidaz inhibitörleri) üretimini azaltmak ya da böbreğin vücuttan ürik asidi çıkarma kabiliyetini arttırmak için de kullanılabilir.

Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?” Gelecekte ataklara karşı önlem almak ya da ilk etapta gut oluşumunu önlemek için izlenebilen birçok yaşam tarzı ve beslenme rehberi bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

 1. Yüksek miktarda sıvı alımı (günde 2-4 litre)
 2. Alkolden kaçınmak
 3. Sağlıklı vücut ağırlığını korumak
 4. Dengeli beslenmek
 5. Balık, et ve kanatlı hayvan alımını sınırlamak

Gut hastalığına ne iyi gelir?” Guttan kurtulmak için sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmeye ve sürdürmeye çalışan herkes düşük karbonhidratlı diyetlerden kaçınmalıdır.

Bunun nedeni, karbonhidratın yetersiz alınması, vücudun yağ depoları düzgün şekilde yakamadığı, keton olarak adlandırılan maddelerin kan dolaşımına bırakıldığı anlamına gelmesidir.

Bu kandaki ürik asit seviyesini artırabilen bir durumla sonuçlanır.

Kandaki ürik asit seviyelerinin aşırı yükselmediğinden emin olmak için yüksek oranda pürin içeren gıdalardan kaçınmanız önemlidir. Dikkat çekilmesi gereken yüksek pürin içeren gıdaların listesi:

 • Hamsi
 • Kuşkonmaz
 • Sığır böbrekleri
 • Beyin
 • Kuru fasulye ve bezelye
 • Et suyu
 • Ringa balığı
 • Karaciğer
 • Uskumru
 • Mantarlar
 • Sardalya
 • Deniz tarağı
 • Uykuluk

Kuşkonmaz, baklagiller, bazı diğer bitki esaslı gıdalar ve mantarlar da pürin kaynaklarıdır. Ancak bilimsel araştırmalar, bunların gut ataklarını tetiklemediğini ve ürik asit seviyelerini etkilemediğini ileri sürmektedir.

Çeşitli epidemiyolojik çalışmalar, pürin açısından zengin sebzeler, tam tahıllar, fındık ve baklagiller ve daha az şekerli meyveler, kahve ve C vitamini takviyeleri gut riskini azaltırken; kırmızı et, fruktoz içeren içecekler ve alkol riski artırdığını göstermiştir.

Gut hastalığında ürik asit rolü açıkça tanımlanmış ve anlaşılmıştır.

Источник: //www.hastalopedi.com/gut-hastaligi/

Gut Hastalığı Belirtileri Nedir, Gut Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

gut hastalığı belirtileri nedir, gut tedavisi

Gut hastalığı nedir? Son dönemlerde sık dillendirilen bir rahatsızlıktır gut hastalığı. Gut hastalığı kadar hastalıktan muzdarip olmayan birçok kişinin de merak ettiği ve araştırdığı bir hastalıktır.

 Gut hastalığı nedir sorusuna verilecek en genel cevap; ürik asitin kanda birikerek kristalleşmesi durumudur. Böylece ağrı ve şişlik oluşur.

Beslenme, alkol, genetik hastalıklar ve bazı diğer hastalılar gut hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörlerdir.

Gut hastalığı fazla belirti vermeden aniden oluşur. Çoğunlukla ayak, ayak başparmağı eklemi ve el bileklerinde etkisini gösterir. Gut hastalığında ürik asit kristali vücuttaki soğuk bölgelerde toplanma ve yerleşme eğilimini gösterir.

Ayak başparmakları ve ayaklar vücutta ısının en düşük olduğu bölge olduğundan dolayı, gut hastalığından ilk olarak bu bölgeler etkilenir. Diğer eklemler de gut hastalığı belirtilerinin erken başladığı bölgelerdir. Hastalığın etki ettiği yerler şişer, ağrı olur ve katılaşır.

Bazen dayanılmaz bir ağrı ile şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Bu gibi anlarda üzerinizi örten örtü bile size çok gelecek, canınızı yakmaya yeterli olacaktır.

Gut belirtileri daha çok geceleri görülür. Hastalıktan dolayı etkilenen bölgeler kızarır ve morarır. Hatta hareket etme kabiliyetinizi etkileyecek şiddette ağrılar görülebilir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığı belirtileri ataklar şeklinde gelir. Oluşan ilk atak oldukça şiddetli gelir. Eklemlerde şişmeler ve ağrı meydana gelebilir. Özellikle de ayak başparmağında ağrı ve şişme olur. Parmak o sırada çok fazla hassas olur ve kızarabilir. En çok gece ve sabaha karşı ağrı şiddetlenerek gün yüzüne çıkar ve uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli gelen bir ağrı olur.

gut hastalığı

İlk atağı geçirdikten sonra gut hastalığı belirtileri görülmeksizin hastalık devam eder. Anca yapılacak olan kan tahliliyle kandaki ürik asit miktarının yüksek olup olmadığı saptanır. Bu hal, ikinci atak ile ilk atak arasındaki ara dönemdir.

Gut hastalığı gündelik hayatı oldukça olumsuz etkiler. Hareket etmede kısıtlayarak insanı fazlasıyla sıkar. Eklemlerde birikecek olan kristaler nedeniyle harekette sıkıntı yaşamak mümkündür.

 Bu durumun yanı sıra şekil bozukluklarıyla beraber eklemlerin görevini yerine getirememe gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya şişmanlık gibi hastalıklar gut hastalığının oluşmasında öncü gelen hastalıktır. Gut hastalığından kaynaklı şişkinlikler oluşabilir. Bu hastalıklar istendiğinde aldırılabilir.

Ayakta ve ayak baş parmağında oluşan ağrı, şişlik ve hassasiyet genellikle ilk gut belirtileri olarak ortaya çıkar. Ağrıları hissetmeye başlamanızla doktora başvurmanız ilk yapmanız gerekendir. Gut hastalığının olup olmadığını kan tahlili ile anlamanız mümkün. Kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu durumda gut hastalığı kapınızda diyebiliriz.

Gut belirtileri olarak ortaya çıkan ağrılar geceleri şiddetlenir. Gut hastalığında eklemin etrafındaki deri kızarabilir ve hatta morumsu bir renk alabilir.

Bazı gut hastalarında ise atak geçirmeden önce ilk gut belirtileri eklem bölgelerinde yanma, uyuşma ve kaşınma şeklinde ortaya çıkabilir. Yani uyarı özelliğindeki bu gut belirtileri atağın birkaç saat sonra gelebileceğinin habercisi olabiliyor.

Önceden kendini gösteren uyarıların ardından gut belirtileri tam anlamıyla ortaya çıkar. Eğer sıkça tekrarlanan gut ataklarınız varsa, ataktan önce vücudun vermiş olduğu sinyalleri tanımanız kolaylaşır.Bazen atak öncesinde sinyal oluşmayabilir.

 Atak aniden gelir.

Gut belirtileri yaklaşık bir ya da iki haftadan sonra kendiliğinden yatışabilir. Yatıştıktan sonra gut belirtileri görülen bölgede ağrı kalmaz. Fakat hastalığın tedavisi edilmediği an işler değişecektir. Ağrılar artarak bir atak daha yaşanacaktır. Bu atak bir öncekinden daha şiddetli olur. Üstelik tedavi olmadığınızda ağrılar gibi atakların yaşanma sıklığı da artar.

Gut  Tedavisi

Bu hastalık her bireyde aynı şekilde gözlenmez ve her birey aynı şekilde bu hastalıktan etkilenmez. Tüm yaşamı boyunca sadece bir defa gut atağı geçirip bir daha da geçirmeyen kişiler vardır. Bir de sıkça ataklara maruz kalıp hastalığın kronikleştiği kişiler vardır. Zaman içinde bu hastalık eklemlere de zarar verir.

Gut tedavisinde diyet ve ilaç kullanımı en yaygın tedavi yöntemidir. Doğru gut tedavisi söz konusu olduğunda gut ataklarından ve eklemlerde oluşabilecek hasarlardan kurtulmak mümkündür.

Ancak hasar gören eklemlerin tekrar eski haline dönmesi söz konusu değildir.Gut hastalığının tedavisinde şişlik, ağrı ve iltihap gideren ilaçlarla kanda ürik asit düzeyini dengeleyen ilaçlar kullanılır.

Gut hastaları alkolden uzak durmalı, bol su ve sıvı tüketmelidir.

Gut Hastalığı Diyeti

Gut hastalığı diyeti neden önemlidir? Gut hastalığı kişide böbrek taşı oluşumu, koroner arter ve hipertansiyon oluşumuna sebebiyet verir. Bu nedenle gut hastalığı önemli bir rahatsızlıktır. Gut hastalığı diyeti hastalığın komplikasyonların azaltılması ve ortadan kaldırılması, ilaç kullanımının azaltılarak ilaçların yan etkilerinden korunulması için önemlidir.

Gut hastalığı diyeti için uygun olmayan besinler; dil, böbrek, karaciğer, kalp, işkembe gibi sakatatlar. Çok fazla beyaz ve kırmızı et tüketilmesi. Balık ve diğer deniz ürünleri. Fasulye, mercimek, ıspanak bezelye ve baklagiller. Özellikle bira ve şarap olmak üzere alkollü içecekler. Kuşkonmaz, mantar ve mayalı yiyeceklerdir.

Gut hastalığı diyeti için uygun besinler; peynir çeşitleri, hububat ve hububat ürünleri, pirinç, beyaz ekmek, çerezler, tahıllar, meyveler ve yukarıda bahsedilenler dışındaki sebzeler. Ayrıca gut hastalığı olan kişiler bol su (günde 10-16 bardak) tüketmelidir.

Источник: //saglikloji.com/gut-hastaligi-belirtileri-nedir-gut-tedavisi/

Gut Hastalığı Hakkında Her Şey

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Ürik asitlerin eklemde toplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır.

Gut Hastalığı

Halk arasında padişah hastalığı ve zengin hastalığı olarakta bilinmektedir. Kanımızda bulunan ürik asitlerin fazlası böbreklerde süzülerek idrar ile dışarıya atılmaktadır. Fakat bazen çok üerttiğimiz için böbrekler süzemez. Süzülmeyen kısım kanımızda kalmaya devam eder.

Ve zamanla eklemlere yapışacaktır. Bu eklemler üzerinde ise zamanla kristalleşmeye başlayacaktır. Bunun neticesinde de bulunduğu bölgede iltihaplanma söz konusu olacaktır ve böylelikle gut hastalığı oluşmuş olur. Gut hastalığı daha çok ayak baş parmağında meydana gelmektedir.

Bunun dışında diğer eklemlerde de meydana gelebilir.

Gut hastalığının belirtileri arasında ilk olarak ağı gelmektedir. Şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Ve bölge şişecektir. Kırmızı ya da mor rengine dönüşecektir. Atak halinde de olabilir. İlk kez oluyorsa 12 saat içerisinde zonklar şekilde ciddi bir ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Daha çok erkeklerde görülmektedir.

Kadınlarda ise menopoz sonrasında görülmeye başlayacaktır. Eğer ki birinci derece de akrabalarda bu hastalığın olması halinde sizlere de gen yoluyla olacağını bilmelisiniz.

Hastalık bir kere yaşandığı zaman tedaviye olumlu yanıt verseniz bile ilerleyen zamanlarda eğer ki yediğinize ve içtiğinize dikkat etmediğiniz de tekrardan oluşma riski çok fazla olmaktadır.

Kırmızı et, sakatat, pastırma, sucuk, kabuklu deniz ürünleri ve bakliyat tüketmezseniz hastalığı tekrardan yaşama ihtimaliniz çok az olacaktır.

Hastalığın belirtileri

Hastalarda ağrı genellikle gece başlamaktadır. Oluşan eklem üzerinde ciddi oranda bir ağrı oluşmaktadır. Bu ağrı zaman geçtikçe dinmek yerine daha da zonklayacak türden bir ağrıdır. 12 ile 24 saat arasında en üst seviyeye çıkacaktır. Bulunan eklem üzerinde şişlik meydana gelecektir. Bu şişlik gözle görülür oranda ve renki kırmızı morumsu bir renkte olacaktır.

Son derece hassaslaşacağı için bir çarşafın bile ayağa değmesi sonucunda şiddetli ağrılar meydana gelecektir. Bölgeye dokunulduğu zaman ısı fazlasıyla hissedilecektir. Aprı şiddetlendiği zaman kişi ayağının üzerine basamayacak hale gelecek ve hareket bile ettiremeyecektir. Ayakkabı ya da terlik giyinmesi imkansızdır.

Tedaviye başlandığı zaman 1 hafta içerisinde ağrı dinecek ve tamamen 10 gün içerisinde de yok olacaktır.

Hastalık nelere neden olur?

Bu hastalık genellikle ayak baş parmağında olmaktadır. Ayak baş parmağı dışında da diğer eklem yerlerinde de görülmektedir. Eğer ki kişi ağrıya dayanarak tedavi edilmediği zamanlarda çok ciddi rahatsızlıkların olmasına neden olur.

Bulunan eklemin sinirlerinde hasara neden olacağı gibi tendonlarını da çok ciddi bir şekilde etkileyecektir. Gut hastalığına yakalanmış bir kişinin bir zaman sonunda tekrarlama riskinin de var olduğu unutulmamalıdır.

Hasta eğer ki yediklerine ve içtiklerine önem vermez ve diyet uygulamazsa o halde gut atağının tekrarlaması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de doktor tarafından verilen diyete harfiyen uymanız gerekmektedir.

Kimlerde Görülür?

Bu hastalık için bir risk faktörünün mevcut olduğunu unutmamalısınız. İnsanların yaşam stilleri her zaman için risk oluşturmuştur.

Alkol özellikle de bira içen kişilerde daha sıklıkla görüldüğü gibi sürekli olarak protein ağırlıklı beslenmekte olan kişilerin de yaşayacağı bir sorun olmaktadır.

Sakatat ve kabuklu deniz ürünlerini tüketnlerin yakalandıkları bir hastalık olan gut tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam tarzını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir takım kimyasal ilaçların da gut hastalığında önemli rolü olmaktadır. Bunların başında idrar söktürücü olan ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar gelmektedir.

 Kişinin kontrolsüz kan basıncından kaynaklanacağı gibi diyabetinde bu hastalıkta rolü son derece büyüktür.

Aşırı kilolu insanlarda ve bel çevresi geniş olan kişilerde ürik asit fazlasıyla olacağı için bunlarında gut hastalığına yakalabailirler. Kolesterolünde önemli rolü olmaktadır.

Tedavisi

Hastalığın ilk olarak teşhisi çok önemlidir. Doktor sizi muayene edecek ve kan tahlilleri isteyecektir. Bunun sonucunda eğer size gut teşhisi koyması sonucunda kimyasal ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar daha çok ağrının giderilmesinde çok etkili olacaktır.

Daha çok hekim tarafından steroid olmayan ağrı ve inflamasyon yok edici olan ilaçları verecektir. Bu ilaçları kullanıyorken midenize zarar gelmemesi için mide koruyucu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca hekim tarafından ürik asit azaltacak ilaçları da vermek gerekiyor.

Eğer ki sizin de kilo probleminiz varsa o halde bu kiloları vermek için hemen rejime başlamalısınız. Ürik asit her zaman kilolu insanlarda daha fazla bulunmaktadır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/gut-hastaligi.html

Gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Gut Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Bu evrede, kişi gut hastalığı ile ilgili belirti yaşamaz, ancak ürik asit seviyeleri 6.0 mg / dL‘nin üzerindedir. Tedavi genellikle gerekli değildir. Ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı düzenlemelerinin yapılması gelecekte olabilecek gut ataklarını azaltacaktır.

Bu evrede, eklemlerde biriken kristaller aktive olur ve eklemde şiddetli ağrı ve şişlik ataklarına neden olur. Ağrı, tedavi olmaksızın, 3 ila 10 gün içinde biter. Çoğunlukla ilk atağı diğerleri takip edecektir.

Bu yüzden uygun tanı ve tedavi için doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Başka bir gut atağı aylar ya da yıllar boyunca meydana gelmeyebilir, ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Bu nedenle ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve tedavinin sürekliliği önemlidir.

Evre 3 – İnterkritik Gut

Bu evrede, gut hastalığı patlamaya hazır bir bomba gibidir. Kişinin eklemleri normal bir şekilde çalıştığında semptomlar görülmez. Bununla birlikte, semptomlar yokken bile, ürik asit kristalleri sessizce birikmeye devameder. Ürik asit 6.0 mg / dL’nin altına düşmedikçe, daha da ağrılı gut atakları artarak devam edecektir.

Evre 4 – Kronik tofuslu gut

Bu, gut hastalığının geç evresidir. Artık, kemik ve kıkırdakta sıklıkla deformite ve yıkıma neden olan kronik bir artrit gelişmiştir. Devam eden, yıkıcı bir iltihap süreci mevcuttur ve böbrek hasarı oluşma olasılığı vardır. Uygun tıbbi müdahale ve tedavi ile, çoğu gut hastası bu ileri ve sakatlayıcı aşamaya gelmeden tedavi olabilirler.

Gut hastalığı nedenleri

Vücudumuzun dokularında pürin olarak adlandırılan maddeler vardır. Pürin, vücutta sentezlenen ya da bazı proteinlerin sindirimi ile üretilen nitrojen içerikli bir grup bileşendir. Karaciğer, kuru fasulye, bezelye ve hamsi gibi birçok gıdada pürin bulunur. Pürinler yakıldığında ürik asit oluşur.

Normalde ürik asit kanda çözünür ve böbreklerden geçerek idrar yoluyla atılır. Ancak kandaki ürik asit oranı yüksek olduğunda eklemlerde ve cildin altında kristaller oluşarak gut hastalığına neden olabilir.

Vücudun ürik asit miktarını artırması, böbreklerin yeterince ürik asitten arınamaması ve pürin içerikli yiyeceklerin fazlaca tüketimi ürik asidin kanda birikmesinin temel nedenleridir.

Ürik asit düzeyi yüksek olan üç kişiden birinin gut olduğu tahmin edilmektedir.

 • Ürik asit seviyelerini artıran ilaçlar: Bunlar arasında idrar söktürücü, aspirin ve organ nakli sonrası alınan özel ilaçlar yer alır. Ayrıca Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kanser ilaçları da gut riskini artırabilir.
 • Et, balık ve deniz ürünleri gibi çok miktarda pürin içeren yiyecekler tüketmek.
 • Alkollü içecekler ürik asit üretimini teşvik eder ve idrar söktürücü etkisi vardır. Alkol ayrıca böbrekler tarafından atılan ürik asit miktarını da azaltır. Özellikle bira nispeten yüksek miktarda pürin içerir. Çalışmalar bira ve yüksek dirençli alkolün gut riskini artırabildiğini göstermiştir. Dengeli alınan Şarap guta neden olmaz.
 • Aşırı kilolu olmak ve yüksek vücut kitle indeksi gut riskini arttırır.
 • Eklem travmaları
 • Organ nakli gibi cerrahi ameliyatlar

Ayrıca bazı sağlık sorunları kanda ürik asit çoğalmasına neden olabilir. Bunlar:

 • Böbrek yetmezliği ve rahatsızlıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Hipotiroidizm veya az aktif tiroit bezi
 • Sedef hastalığı, kan hastalıkları ve bazı kanserler gibi hücrelerin normalden daha hızlı çoğalmasını ve dökülmesini sağlayan koşullar.
 • Kelley-Seegmiller veya Lesch-Nyhan sendromu gibi genetik bozukluklar. Bu sendromlar, vücudunuzun ürik asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan enzime yeterince sahip olmayan iki nadir durumdur.

Gut hastalığı risk faktörleri

 • Erkeklerde 35-40 yaş ve sonrası
 • Kadınlarda menopozsonrası dönem
 • Böbrek hastalığı
 • Obezite
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Diyabet

Gut hastalığı belirtileri

 • Yoğun eklem ağrısı. Gut genellikle ayak başparmağınızın büyük eklemini etkiler, ancak herhangi bir eklemde de ortaya çıkabilir. Sıklıkla görülen diğer eklemler arasında ayak bilekleri, dizler, dirsekler, bilekler ve parmaklar bulunur.

  Ağrının en şiddetli olduğu zaman dilimi ilk 4-12 saattir.

 • Geçmeyen bir rahatsızlık hissedersiniz. En şiddetli ağrı azaldıktan sonra, bazı eklem rahatsızlıkları birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir.

  Daha sonraki atakların daha uzun sürmesi ve daha fazla eklemi etkilemesi muhtemeldir.

 • Etkilenen eklem veya eklemlerde şişme, sıcaklık ve kızarıklık olur.
 • Hareketler gittikçe kısıtlanmaya başlar.

  Gut ilerledikçe, eklemlerinizi normal bir şekilde hareket ettiremeyebilirsiniz.

Gut hastalığı özellikle ayaklarda ciddi deformasyona neden olur

Gut nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, öncelikle tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirerek ve aynı zamanda fiziksel muayenenizi de yaparak teşhis koymaya çalışacaktır.

Eklem ağrılarınızın şiddeti, yaşanma sıklığı ve alanın ne kadar kırmızı veya şiş olduğu teşhis konusunda yardımcı olabilecek bilgilerdir.

Bütün bu muayene sonucunda doktorunuz emin olmak için bazı testler isteyebilir.

 • Eklem sıvısı testi. Sıvı, ağrılı eklemden bir iğne ile alınır ve kristallerin olup olmadığını görmek için mikroskop altında incelenir.
 • Kan testi. Kan testiyle ürik asit seviyeniz ölçülebilir. Ancak yüksek düzeyde ürik asit her zaman gut anlamına gelmez.
 • Röntgen. Eklemlerin görüntüleri diğer problemleri dışlamaya yardımcı olur.
 • Ultrason. Bu ağrısız test, ürik asit alanlarına bakmak için ses dalgaları kullanır.

Gut hastalığı tedavisi

Gut hastalığında uygun tedavi, gut ataklarındaki ağrıları azaltabilir, gelecekteki atakların önlenmesine yardımcı olabilir ve eklemlerin zarar görmesini önleyebilir. Şiddetli ağrıları dindirmek için ilaçlı tedavi uygulanır. Bunlar:

 • Ağrı ve şişliği azaltan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • Güçlü anti-inflamatuar hormonlar olan prednizon gibi kortikosteroidler
 • Kolşisin, hastalığın ilk evresinde oldukça etkilidir. Olası yan etkilerinden dolayı düşük dozda verilir.
 • Semptomları veya kandaki ürik asit birikimini azaltmak için kullanılan diğer ilaçlar

Ürik asit düşürücü ilaç kullanılıyorsa hekim dozu yavaşça artırmalı ve kandaki ürik asit seviyesi belirlenen periyotlarda kontrol edilmelidir. Ürik asit seviyesi 6 mg/dL’nin altına düştüğünde kristaller çözünmeye başlar ve kristal birikintileri önlenebilir. Bu ilaçlı tedavi gut ataklarını önlemek için uzun süre uygulanabilir.

Ayrıca uzman hekim, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla ilgili önerilerde bulunabilir.

Gut hastalığı evde tedavi

 • Kiraz ve vişne meyveleri bu rahatsızlığın ataklarının dindirilmesinde yardımcıdır. Şekersiz komposto veya ev yapımı meyve suyu olarak tüketilebilinir.

 • Günde bir bardak yağsız süt içmek de zamanla ürik asidin azalmasına yardımcı olabilir.

 • Ataklar esnasında ağrının dozunu azaltmak için etkilenen eklemi dinlendirip bu bölgeye buz torbası veya soğuk kompresler (buzlu suya batırılmış ve sarılmış) uygulanabilir.

Gut hastalığı sadece ayaklarda değil pek çok eklemde görülebilir

Gut hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

 • Kronik gut kalıcı ağrıya ve eklemlerde deformasyona neden olabilir. Eklemlerde kalıcı hasar esnekliği etkileyebilir ve kasları zayıflatabilir.

  Bu, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yemek hazırlamak, küçük nesneleri tutmak veya giyinmek gibi rutin hareketler ve faaliyetleri zorlaştırıp kısıtlayabilir. Ürik asit seviyeleri kalıcı olarak düşürülmüş olsa bile eklem hasarı tersine çevrilemez.

 • Yumuşak dokuda ürik asit birikimlerinden tofüs denilen kireçli nodüller oluşur. Genellikle birkaç yıl içinde oluşurlar ve özellikle dirsek, aşil tendonları, ayak ve parmak eklemleri ve kulakta yaygındırlar. Çoğu tofüs ağrılı değildir.

  Tedavi edilmezse, akut gut hastalığı olan 100 kişiden yaklaşık 30’u beş yıl içinde tofüs geliştirir. Ürik asit seviyeleri düşürülürse tofüs zamanla tekrar kaybolabilir.

 • Ürat kristalleri nadiren omurilik ya da karpal tünel etrafında oluşabilir.

  Eğer tofüs buralarda oluşursa sinirlere baskı yapabilir ve karpal tünel sendromu veya spinal kordun sıkışmasına bağlı felç semptomları gibi komplikasyonları tetikleyebilirler.

Gut hastalarına öneriler

 • Uzman doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak alın
 • Doktoru alınan tüm ilaçlar ve vitaminler hakkında bilgilendirin
 • Doktor kontrolünü aksatmayın
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin
 • Yüksek oranda pürin içeren yiyeceklerden kaçının (Hamsi, sardalye, orkinos, deniztarağı, ringa, sığır böbrekleri, beyin, uykuluk, karaciğer, geyik eti, mantarlar.)
 • Bol su için
 • Düzenli egzersiz yapın ve vücut ağırlığınızı kontrol altında tutun
 • Hızlı ve aşırı kilo kaybı kandaki ürik asit seviyelerini artırabileceğinden sağlıklı kilo vermek için diyetisyene başvurun
 • Alkol alımını (özellikle bira) sınırlayın

Gut diyeti

 • Sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir
 • Daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketilmelidir.
 • Bol su tüketimi ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

 • Beslenmede yağsız et ve kümes hayvanları, az yağlı süt ve mercimek gibi protein kaynaklarına odaklanmalıdır.
 • C vitamini takviyesi yapılabilir
 • Düzenli kafeinli kahve gut riskini azaltabilir.

 • Kirazın gut hastalığı riskini azaltabileceğine dair bazı tıbbi kayıtlar mevcuttur.
 • İçinde yüksek früktozlu mısır şurubu olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Şekerli tahıllar, unlu mamuller gibi şekerli yiyecekler sınırlandırılmalıdır.

 • Kırmızı et, yağlı kümes hayvanları ve yüksek yağlı süt ürünlerinden gelen doymuş yağlar azaltılmalıdır.
 • Yüksek pürin seviyelerine sahip ve kandaki yüksek ürik asit seviyelerine katkıda bulunan karaciğer, böbrek gibi sakatatlardan uzak durulmalıdır.

 • Pürin oranı yüksek hamsi, kabuklu deniz ürünleri, sardalye ve ton balığı gibi deniz ürünlerinden kaçınılmalıdır.
 • Özellikle bira ve damıtılmış alkollü içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.Gut diyeti örnek menü

Kahvaltı

 • Yağsız veya az yağlı süt ile tam tahıllı, şekersiz tahıl
 • 1 bardak taze çilek
 • Kahve
 • Su

Öğle Yemeği

 • Hardallı tam tahıllı bir rulo üzerinde kavrulmuş tavukgöğsü dilimleri (yaklaşık 57 gr.)
 • Sebzeli yeşil salata, 1 çorba kaşığı fındık, balzamik sirke ve zeytinyağı sosu
 • Yağsız veya az yağlı süt veya su

İkindi Atıştırmalığı

Akşam Yemeği

 • Somon buğulama (85-114 gr)
 • Buğulanmış yeşil fasulye
 • Zeytinyağlı bir bardak tam tahıllı makarna
 • Su
 • Az yağlı yoğurt
 • 1 bardak taze kavun
 • Bitkisel çay gibi kafeinsiz içecek

Kaynaklar1– How Treat Gout?, 2- What Is Gout?, 3– Gout

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/gut-hastaligi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi