Gut Nedir?

Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Gut Nedir?

Halk arasında “zengin” ya da “padişah” hastalığı olarak da bilinen gut hastalığının, genellikle yeme-içme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıktığı düşünülür. Geçmişte bazı padişahların da gut hastalığı yüzünden vefat etmesi nedeniyle de “padişah hastalığı” olarak da bilinir.

Oysaki gut hastalığı; sadece yeme ve içme ile ilgili bir hastalık değildir. Kişinin metabolizmasında bozukluk olması, çeşitli hastalıklar ya da yeme alışkanlığındaki düzensizlikler neticesinde de gelişebilir.

Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 2-3 olan gut hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında Memorial İç Hastalıkları Uzmanları bilgi verdi.

Gut hastalığı nedir?

Gut hastalığı sebep olduğu durumlar dikkate alındığında romatizma hastalığı sayılmasına rağmen aslında bir metabolizma hastalığıdır. Sağlıklı bir vücutta, vücuttan atılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Özellikle protein yapısındaki maddelerin vücuttan atılım şekli olan ürik asitlerin atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretimi söz konusu ise vücutta birikir ve kanda oranı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu iltihaplanmalar oluşur; bu soruna “gut hastalığı” denir.

Çok fazla miktarda ürik asit, vücutta özellikle eklemlerde bazen de böbreklerde birikmektedir. Böbrekte birikmesi, taş hastalığına yol açabilir ya da taş oluşturmadan da böbrekleri harap edebilmektedir.

Gut hastalığı belirtileri nelerdir?

Gut hastalığı genellikle sabaha karşı eklem ağrıları ile kendini göstermektedir. En sık görülen gut hastalığı belirtileri ise şöyle sıralanabilir.

 • Eklemler şişer ve ağrılar başlar. Genellikle sabaha karşı vücutta asit iyonları biriktiğinde meydana gelir.
 • Gece, ağrılar sebebi ile uyanmalar yaşanabilir.
 • Eğer böbreklerden kaynaklanan bir gut hastalığı var ise; karın ve bel ağrıları, idrarda kan, taş gibi belirtiler de olabilir.
 • Ağrıların kronikleşmesi, sürekli şişen eklemlerde deformeler yaratabilir.

Gut ataklarını tetikleyen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hatalı ve aşırı beslenme (aşırı kırmızı et tüketimi)
 • Ani, şiddetli hastalık halleri
 • Yanlış diyet uygulanması
 • Eklem travmaları
 • İlaç tedavileri (aspirin, idrar söktürücü ilaçlar)
 • Geçirilen cerrahi operasyonlar

Gut hastalığı evreleri nelerdir?

Gut hastalığının akut atak, interkritik dönem, kronik gut, tofüslü gut gibi evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerin özellikleri şöyledir;

 • Akut atak: Eklemde ani başlayan sıklıkla 5-10 gün süren şişme ve ağrı.
 • İnterkritik dönem: Şikayetlerin olmadığı tamamen iyileşmenin olduğu bir dönem ve bunun ardından tekrar şiddetli alevlenme.
 • Kronik gut: Pek çok alevlenmeden sonra, hastalık içinde tedavi edilmediği takdirde kronikleşir ve bir veya daha fazla eklemde kalıcı ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı oluşur. Romatoid artrit denilen iltihaplı eklem romatizması ile karışabilir.
 • Toflüsü gut: Tofüs denilen ürik asit kristallerinin bir araya toplanarak cilt altında ya da dokularda çökmesi ile oluşan birikintilerin olduğu dönem.

Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yapmaktadır. Bu kristallerin aşırı birikimlerine ”tofüs” denilmektedir. Özellikle ayak başparmağının birinci tarak kemiğinde sık görülür. Bunun dışında el, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, büyük eklemlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Gut herkesi aynı şekilde etkilemez. Bazı insanlar hayatları boyunca bir tek atak geçirirler ve bundan başka hiçbir problem oluşmaz. Bazılarında ise zamanla eklemlerde hasara ve ağrıya yol açan şiddetli kronik ataklar görülür. Gutun kesin kür sağlanan bir tedavisi yoktur ancak iyi bir tedavi ile tamamen hastalık önlenebilir.

Gut hastalığı nedenleri nelerdir?

Gut hastalığının nedenleri hastalığın tedavisinde izlenecek yol için oldukça önemlidir. Vücudun fazla ürik asit üretmesi ya da üretilen ürik asidin böbrekler tarafından yeterli bir şekilde dışarıya atılamaması kanda ürik asit düzeyinin yüksek olmasına sebep olur.

Ürik asidin kandaki normal sayılabilecek en yüksek düzeyi 7 mg/dl’dir. Gut hastalığında ise bu düzey 7-9 mg/dl’ye ulaşmaktadır. Yapılan tetkiklerde sadece ürik asidinin yüksek çıkması gut hastalığının olduğu anlamına gelmemektedir.

Eklemler için film çekilmesi, eklemlerden sıvı alınması gerekebilir.

Gut hastalığının bir diğer nedeni de kişinin metabolizmasında bir bozukluk olmasıdır. Bazı hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilen gut hastalığı özellikle diyabet, metabolik sendrom, obezite gibi hastalıklar ürik asidin vücutta çok üretilmesine ve dolayısıyla gut hastalığına sebep olabilir.

Yaş ve cinsiyet de gut hastalığının gelişmesinde önemli bir faktördür. Nedeni çok bilinmemekle birlikte gut hastalığı daha çok erkeklerde görülen bir hastalık türüdür. Erkeklerde özellikle 30 yaşından sonra görülen gut hastalığı menopoz sonrası kadınlarda da sıkça görülebilir.

Gut hastalığı gelişiminde genetik faktörler de önemlidir.  Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut hastalığına neden olabilmektedir.

Gut hastalığı tanısı nasıl konur?

Gut hastalığı tanısı için ilk olarak kanda ürik asit miktarının yüksek olmasına bakılır. Ancak sadece ürik asit miktarının yüksek olması, gut hastalığının tanısı için yeterli değildir.

Kan testi dışında gut hastalığı tanısı için özel bir kan testi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra film çekilmesi şişliklerin görülmesini sağlayacaktır.

Kesin tanının konulması için şişmiş ve ağrılı olan eklemlerden sıvı alınması ve ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir.

Gut hastalığı tedavisi nasıl olur?

Gut hastalığı ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem ve eklemlerin çevresindeki dokularda birikim yaparak deri altında şişlikler oluşturur. Gut hastalığının tedavisi yapılmazsa eklemlerde hasar oluşturabilir. Bu şişlikler genellikle hasta eklemlerin içinde veya çevresinde, dirseklerin yanında, parmakların üstünde, ayak başparmağında ve kulak kıvrımında oluşmaktadır.

Gut hastalığı tedavi edilmezse hastalık ilerledikçe ürik asit kristalleri eklem çerçevesindeki dokularda birikim yapmaya başlar. 

Gut hastalığının tedavisi akut ataklar sırasında ve ataklar arasında ayrı şekillerde yapılır. Ağrılı durumlarında; yani akut atak zamanlarında “antienflamatuar” ilaçlar kullanılır. Gut hastalığında kullanılan ilaç tedavisi kişinin hastalık seyrine göre ayarlanmaktadır. Eğer ürik asit seviyeleri oldukça yüksekse idrarla atılmalarını sağlayan ilaçlar da verilebilmektedir.

Aşırı yorgunluk atakları tetikleyebilir. Ağrılı dönemlerde zaten spor yapamaz; ama kronikleşmiş hastalığı varsa kendini çok yoran sporlar yapmamalıdır. Ağrılı dönemde istirahate ihtiyaç duyabilirler. Gut hastalığında tuz kristallerinin çözünmesi arttırması açısından su tüketimi de önemlidir. Böylece böbrek taşı oluşmasının da önüne geçilir. 

İltihaplı eklemlere buz koymak; ağrı ve şişliğin azalmasında etkili olabilir; ancak bunun dışında tedavi edici bir etkisi yoktur. Gut tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. İltihaplar için doktor tavsiyesi dışında asla ilaç kullanılmamalıdır.

Gut hastalığı diyeti nasıl yapılır?

Gut hastalığında diyet oldukça önemli bir konudur. Kandaki ürik asit yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan gut hastalığı da etin kısıtlanmasını gerekir. Aşrı et tüketimine bağlı olarak hastalarda gut krizleri yaşanabilmektedir.

Bu nedenle gut hastaları bayramda eti, mümkün olduğu kadar küçük porsiyonlarda tercih etmelidir.

Bununla birlikte ürik asit dengesini sağlayan süt ve yoğurt gibi yiyeceklerle birlikte etin tüketilmesi gut hastaları için tavsiye edilmektedir.

Gut hastalığında kesinlikle alkol tüketilmemelidir. Bunların dışında, gut hastalarının aspirin türü ilaçları kullanmaması gerekir. Bilinçsizce alınan ilaçlar yarardan çok zarara sebep olmaktadır. Akşam alkol ve ağır yemekler almış ise gece ağrılar artabilir.

Hastalığın ilk seyirlerinden itibaren kişilerin besin tüketimine dikkat etmeleri, azar azar ve sık sık beslenmeleri, ara öğün kaçırmamaları ve hafif tempolu yürüyüş hareketleri ile yaşam kalitelerini arttırmaları gerekmektedir.

  Gut hastalarının dikkat etmesi gereken durumları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gut hastaları için önerilen günlük et miktarı 2 avuç içi kadar büyüklükte olan 60 gramlık et büyüklüğüdür.
 • Dalak, işkembe, yürek, sucuk, pastırma, salam, sosis, ördek ançüez (balık ezmesi), sardalye, kabuklu deniz ürünleri, ördek eti, kaz eti, küçük balıklar ve tam yağlı peynirlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Yağı az olan kuzu eti, dana eti, hindi, tavuk ya da balıketi tüketimi günlük önerilen miktar düzeyinde olmalıdır.
 • Gut hastalığında kuru baklagiller ve bazı sebzelerin tüketimi de büyük önem taşır. Özellikle mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerin bir öğünde en fazla 6-7 yemek kaşığı kadar tüketilmesi gereklidir. Ispanak, karnabahar gibi sebzelerin 8 yemek kaşığı kadar, bezelye, mantar ve kuşkonmaz 2 yemek kaşığı kadar tüketilmelidir. Diğer sebzelerden istenildiği kadar tüketilebilir.
 • Maya ve kuruyemişler yasaklılar arasındayken, tuz, nane, maydanoz, sirke tüketilebilir. Meyvelerde hiçbir sıkıntı bulunmadan kişiler istedikleri meyveleri tüketebilir.
 • Tam yağlı süt ürünleri, tam yağlı yoğurt ve karbonatlı yiyeceklerden esmer ekmekler, çavdar yulaf, tam taneli ve kepekli ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Zayıflamanın esas olduğu bazı gut durumlarında ise diyetisyenler ürik asit dengesi ve vücudun diğer kronik durumlarını göz önünde bulundurarak esmer ürünlere geçiş yapabilirler ancak gut diyetlerinde tam yağlı yiyecekler, et türevleri ve esmer gıdalar yer almamalıdır.
 • Gut hastalığında kızarmış yumurta önerilmemektedir. Ancak iki günde bir rafadan veya haşlanmış bir adet tüketilebilir. Margarin tereyağı katı yağlar ve iç yağlar en büyük yasaklılar listesindedir.
 • Gut takibinin sürdürülmesi gereken ileriki dönemlerde böbrekleri yorabilecek önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi kadar beslenme tedavisi oldukça büyük önem taşır. Sadece beslenme alışkanlıkları değişerek ürik asit düzeylerinde olumlu düşüşler yaşanmış hastaların sayısı oldukça fazladır.
Güncellenme Tarihi: 28 Mart 2019Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gut-hastaligi/

Gut Hastalığı Diyeti Nedir, Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? – APPVICE

Gut Nedir?

Gut hastalığı, eklemlerin enflamatuar bir koşulu olan bir artrit türüdür.Yalnızca ABD’de tahmini 8,3 milyon ,insanı etkilemektedir.

Gut hastalığı olan kişiler ani ve şiddetli ağrı,şişlik ve eklem iltihabı krizleri geçirir. Neyse ki gut hastalığı diyeti, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebilir.

Bu makale,gut için en iyi diyetleri ve gut hastalığını tetikleyen yiyeceklerin tüketilmesini önler.

Gut,ani ağrı ,şişlik ve eklem iltihabını içeren bir artrit türüdür. Gut vakalarının yarısı ayak parmaklarını,diğer parmakları ,bilekleri,dizleri ve topukları etkiler.Gut belirtileri veya atakları kanda çok fazla ürik asit olduğunda ortaya çıkar.

Ürik asit,bazı yiyecekleri sindirdiğinde vücut tarafından üretilen bir atık ürünüdür. Ürik asit seviyeleri yükseldiğinde ,eklemlerde kristaller birikir.Bu süreç şişliği,iltihabı ve şiddetli ağrıları tetikler.Gut atakları tipik olarak gece ve son 3-10 gün arasında gerçekleşir.

Çoğu kişi bu semptomları yaşar,çünkü vücutları aşırı ürik asidi verimli bir şekilde çıkaramaz.Bu ürik asitin eklemlerde birikmesine,kristalleşmesine ve yerleşmesine neden olur. Gut hastalığı olan kişiler genetik nedenler ya da diyetleri nedeniyle çok fazla ürik asit yaparlar.

ÖZET

Gut,ani ağrı,şişlik ve eklem iltihabını içeren bir artrit türüdür.Kanda çok fazla ürik asit olduğu zaman,eklemlerde kristal halinde birikmesine neden olur.

Beslenme Tarzı Gut Hastalığını Nasıl Etkiler?

Gut hastalığınız varsa ,bazı yiyecekler ürik asit seviyenizi yükselterek  bir saldırıyı tetikleyebilir. Tetikleyici gıdalar,gıdalarda doğal olarak bulunan bir madde olan pürinlerde yaygın olarak bulunur.Pürinler sindirildiğinde vücudunuzda atık ürün olarak ürik asit yapar.

Bu durum,sağlıklı insanların aşırı ürik asidi vücutlarından verimli bir şekilde çıkardıkları için endişe verici değildir. Bununla birlikte gut hastaları aşırı ürik asidi etkili bir şekilde çıkaramaz.

Bu nedenle,yüksek pürinli bir diyet ürik asidin birikmesine ve gut hastalığına  neden olabilir.

Neyse ki araştırmalar yüksek saflıkta yiyecekleri kısıtlamanın ve uygub ilacı almanın gut ataklarını önleyebileceğini göstermektedir.

Genel olarak gut ataklarını tetikleyen yiyecekler arasında sakatatlar,kırmızı etler,deniz ürünleri,alkol ve bira bulunur.Orta ile yüksek miktarda pürin içerirler. Ancak bu kuralın bir istisnası vardır.

Araştırmalar yüksek saflıkta sebzelerin gut ataklarını tetiklemediğini göstermektedir.

İlginç bir şekilde früktoz ve şekerli tatlandırılmış içecekler pürin bakımından zengin olmasalar bile ,gut ve gut atakları riskini arttırabilir.

Bunun yerine,birçok hücresel işlemi hızlandırarak ürik asit seviyelerini yükseltebilir.Örneğin 125.000’den fazla katılımcıyı içeren bir çalışma ,früktoz tüketenlerin %62’nin yüksek gut gelişimi riskine sahip olduğu bulundu.

Öte yandan ,araitırmalar az yağlı süt ürünlerinin,soya ürünlerinin ve C vitamini takviyelerinin kanda ürik asit seviyelerini azaltarak gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

ÖZET

Yiyecekler,pürin içeriğine bağlı olarak ürik asit seviyenizi yükseltebilir veya düşürebilir.Bununla birlikte furuktoz,pürin bakımından zengin olmasa da ürik asit seviyenizi yükseltebilir.

Gut Hastalığında Yenmemesi Gerekenler

Ani gut ataklarına karşı duyarlıysanız,yüksek saflıkta yiyeceklerden kaçının. Bunlar 3,5 ons(200 gram)başına 200 mg’dan fazla pürin içeren yiyeceklerdir.

Ayrıca yüksek fruktozlu gıdalardan ve 3.5 ons başına 150-200 mg pürin içeren orta-yüksek püreli yiyeceklerden kaçınmalısınız.Bunlar gut atağını tetikleyebilir.

İşte birkaç önemli püresi yüksek gıdalar,orta derecede püresi yüksek gıdalar ve kaçınılması gereken yüksek fruktozlu gıdalar:

 • Tüm organ etleri:Bunlar karaciğer,böbrekler,tatlı böcekler ve beyindir.
 • Kırmızı etler:Dana eti,geyik eti bulunur.
 • Balık:Ringa balığı,alabalık,uskumru,ton balığı,sardalya,hamsi,mezgit balığı ve bunlar gibiler.
 • Diğer deniz ürünleri:Karides,yengeç,karaca,midye.
 • Şekerli içecekler:Özellikle meyve suları ve şekerli sodalar
 • Mayalar:Beslenme mayası,bira mayası ve diğer maya takviyeleri

Ek olarak,beyaz ekmek,kek ve kurabiye gibi rafine edilmiş karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.

ÖZET

Eğer gut varsa,organ etleri,av etleri,balıklar ve deniz ürünleri,şekerli içecekler,ilave şekerli gıdalar ve mayalı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Gut Hastalığı Diyet Listesi

Bağırsak dostu bir diyet,birçok yiyeceği elimine etse de ,tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda düşük pürinli yiyecek vardır. 3.5 ons (100 gram) başına 100 mg’dan az pürine sahip olduklarında,gıdalar düşük pürin olarak kabul edilir.

Aşağıda,gut hastaları için genellikle güvenilir kabul edilen bazı düşük saflıkta yiyecekler yer almaktadır.

 • Meyveler:Tüm meyveler genellikle gut için iyidir.Kirazlar ürik asit seviyelerini düşürerek ve iltihaplanmayı azaltarak atakları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sebzeler:Patates,bezelye,mantar,patlıcan koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil tüm sebzeler
 • Baklagiller:Mercimek,fasulye,soya fasulyesi ve tofu dahil tüm baklagiller
 • Kuruyemiş:Bütün kuruyemiş ve tohumlar.
 • Kepekli tahıllar:Bunlar yulaf,kahverengi pirinç ve arpa
 • Süt ürünleri:Tüm sütler güvenlidir fakat az yağlı sütler özellikle faydalı olarak görülmektedir.
 • Yumurtalar
 • İçecekler:Kahve,çay ve yeşil çay
 • Otlar ve baharatlar:Tüm otlar ve baharatlar
 • Bitkisel yağlar:Kanola,Hindistan cevizi,zeytin ve keten yağları

Az Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Organ etleri,av etleri ve bazı balıkların yanı sıra bazı etler az miktarda tüketilebilir.Kendinizi haftada birkaç kez 4-6 ons(115-170 gram)ile sınırlandırmanız gerekir.

100 gram başına 100-200 mg olarak kabul edilen miktarda pürin içerirler.Bu yüzden fazla yemek gut atağını tetikleyebilir.

ÖZET

Gut atağınız varsa tüketmeniz gereken yiyecekler arasında tüm meyveler ve sebzeler,tam tahıllar,az yağlı süt ürünleri,yumurtalar ve birçok içecek bulunur.Organ eti ve somon balığı gibi balık tüketiminizi haftada birkaç kez 4-6 ons(115-170 gram)porsiyonlarla sınırlayın.

Gut Hastalığı Diyet Programı

Bağırsak dostu bir diyet yapmak,gelecekteki saldırıları önlerken ağrınızı ve şişliğinizi hafifletmenize yardımcı olur. İşte bir haftalık gut dostu örnek bir menü:

Pazartesi

 • Kahvaltı :Yunan yoğurtlu yulaf ve ¼ bardak (yaklaşık 31 gram çilek)
 • Öğle Yemeği:Haşlanmış yumurtalı ve sebzeli kinoa salatası
 • Akşam Yemeği:Közlenmiş tavuk,ıspanak,dolmalık biber ve az yağlı beyaz peynirli kepekli makarna

Salı

 • Kahvaltı:1/2 su bardağı(74 gram)yaban mersini,1/2 su bardağı(15 gram)ıspanak,1/4 su bardağı(59 ml)Yunan yoğurdu ve 1/4 su bardağı(59 ml) az yağlı süt
 • Öğle yemeği:Yumurta ve salata ile tam tahıllı sandaviç
 • Akşam yemeği:Tavada kızartılmış tavuk ve kahverengi pilavlı sebzeler

Çarşamba

 • Kahvaltı:Gecelik yulaf 1/3 su bardağı(27 gram)yulaf ezmesi,1/4 su bardağı (59 ml)yunan yoğurdu,1/3 su bardağı(79 ml)az yağlı süt,bir çorba kaşığı(14 gram)chia tohumu,1/4 su bardağı(yaklaşık 31 gram)meyveler ve 1/4 çay kaşığı (1.2 ml)vanilya özü
 • Öğle yemeği:Nohut ve bir kepekli ekmek içinde taze sebzeler.
 • Akşam yemeği:Kuşkonmaz ve kiraz domatesli otlu somon balığı.

Perşembe

 • Kahvaltı:Çilek ve Fransız tostu
 • Öğle yemeği:Salata ile artık somon
 • Akşam yemeği:Kinoa,ıspanak,patlıcan ve beyaz salata.

Cuma

 • Kahvaltı:Çilek ve Fransız tostu
 • Öğle yemeği:Haşlanmış yumurta ve salata ile tam tahıllı sandviç
 • Akşam yemeği:Tavada kızartılmış soya peyniri ve kahverengi pilavlı sebzeler.

Cumartesi

 • Kahvaltı:Ispanak ve mantarlı iki yumurtalı omlet
 • Öğle yemeği:Nohut ve bir kepekli ekmek içinde taze sebzeler
 • Akşam yemeği:Çırpılmış yumurta tacos-kepekli ekmeğin üzerinde ıspanak ve biberli çırpılmış yumurta

ÖZET

Gut dostu bir diyet,sağlıklı ve lezzetli bir menü için birçok alternatifi  vardır.Yukarıdaki bölüm bir hafta boyunca örnek bir gut dostu menü sunmaktadır.

Yapabileceğiniz Diğer Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Diyetiniz dışında,gut ve gut atakları riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak birkaç yaşam tarzı değişikliği vardır.

Kilo Vermek

Eğer gut varsa,fazla kilo taşımak gut atakları riskini arttırabilir. Bunun nedeni,fazla kilonun sizi insüline daha dirençli hale getirip  insülin direncine neden olmasıdır.Bu durumlarda vücut kandaki şekeri almak için uygun şekilde insülin kullanamaz. İnsülin direnci ayrıca yüksek ürik asit seviyelerini de arttırır.

Araştırmalar kilo vermenin insülin direncini azaltmaya ve ürik asit seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yani,kaza diyetinden kaçının –yani çok az yiyerek çok hızlı kilo vermeye çalışmak.Araştırmalar hızlı kilo kaybının gut atakları riskini arttırabileceğini göstermektedir.

Daha Fazla Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz,gut ataklarını önlemenin başka bir yoludur. Egzersiz yapmak,sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumakla kalmaz aybı zamanda ürik asit düzeylerini de düşük tutabilir.

228 erkekten birinde yapılan bir çalışma,günde 8 kmden fazla yürüyüş yapanların gut riskinin %50 daha düşük olduğunu tespit etti.Bu da kısmen vücudun daha az kilo taşımasından kaynaklandı.

Su Alımını Arttır

Hidratlı kalmak,gut atakları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni,yeterli su alımının vücuttaki ürik asidi kandan ve idrardan atmasıdır. Çok fazla egzersiz yaparsanız,susuz kalmamak daha da önemlidir.Çünkü ter yoluyla çok fazla su kaybedebilirsiniz.

Alkol Alımı

Alkol,gut atakları için yaygın bir tetikleyicidir.

Bunun nedeni,vücudun ürik asidi çıkarmak yerine alkolü çıkarmaya öncelik vermesi,ürik asidin birikmesine ve kristaller oluşturmasına  izin verir.

724 kişiden oluşan bir çalışmada şarap,bira veya likör alınmasının gut atakları riskini arttırdığı tespit edildi.Günde bir ila iki içecek,riski %36 arttırırken,günde iki ila dört içki de %51 artmıştır.

C Vitamini Takviyesi Deneyin

Araştırmalar C vitamini takviyelerinin ürik as,t seviyelerini düşürerek gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.Buna göre C vitamini takviyesi böbreklerdeki ürik asidin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur.

Gut için C vitamini takviyeleri araştırması yenidir,bu nedenle güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Kilo vermek,egzersiz yapmak,hidratlı kalmak ,alkolü sınırlandırmak ve C vitamini takviyesi almak,gut ataklarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

SONUÇGut,ani ağrı,şişlik ve eklem iltihabını içeren bir artrit türüdür. Neyse ki, gut dostu bir diyet gut belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Gut ataklarını sıklıkla tetikleyen yiyecek ve içecekler arasında organ etleri,av etleri,bazı balık türleri,meyve suyu,şekerli gazlı içecekler ve alkol bulunur.Öte yandan meyveler,sebzeler,tam tahıllar,soya ürünleri ve az yağlı süt ürünleri ürik asit seviyelerini düşürerek gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Gut ataklarının önlenmesine yardımcı olabilecek birkaç diğer yaşam tarzı değişikliği,sağlıklı bir kilo korunumu,egzersiz yapmak,hidratlı kalmak ,daha az alkol almak ve C vitamini takviyesi almak diğer alternatif çözüm yöntemleridir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,24 , 34 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/gut-hastaligi-diyeti-gut-hastaligina-ne-iyi-gelir/

Gut Hastalığı Belirtileri Nedir, Gut Tedavisi

Gut Nedir?

gut hastalığı belirtileri nedir, gut tedavisi

Gut hastalığı nedir? Son dönemlerde sık dillendirilen bir rahatsızlıktır gut hastalığı. Gut hastalığı kadar hastalıktan muzdarip olmayan birçok kişinin de merak ettiği ve araştırdığı bir hastalıktır.

 Gut hastalığı nedir sorusuna verilecek en genel cevap; ürik asitin kanda birikerek kristalleşmesi durumudur. Böylece ağrı ve şişlik oluşur.

Beslenme, alkol, genetik hastalıklar ve bazı diğer hastalılar gut hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörlerdir.

Gut hastalığı fazla belirti vermeden aniden oluşur. Çoğunlukla ayak, ayak başparmağı eklemi ve el bileklerinde etkisini gösterir. Gut hastalığında ürik asit kristali vücuttaki soğuk bölgelerde toplanma ve yerleşme eğilimini gösterir.

Ayak başparmakları ve ayaklar vücutta ısının en düşük olduğu bölge olduğundan dolayı, gut hastalığından ilk olarak bu bölgeler etkilenir. Diğer eklemler de gut hastalığı belirtilerinin erken başladığı bölgelerdir. Hastalığın etki ettiği yerler şişer, ağrı olur ve katılaşır.

Bazen dayanılmaz bir ağrı ile şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Bu gibi anlarda üzerinizi örten örtü bile size çok gelecek, canınızı yakmaya yeterli olacaktır.

Gut belirtileri daha çok geceleri görülür. Hastalıktan dolayı etkilenen bölgeler kızarır ve morarır. Hatta hareket etme kabiliyetinizi etkileyecek şiddette ağrılar görülebilir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığı belirtileri ataklar şeklinde gelir. Oluşan ilk atak oldukça şiddetli gelir. Eklemlerde şişmeler ve ağrı meydana gelebilir. Özellikle de ayak başparmağında ağrı ve şişme olur. Parmak o sırada çok fazla hassas olur ve kızarabilir. En çok gece ve sabaha karşı ağrı şiddetlenerek gün yüzüne çıkar ve uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli gelen bir ağrı olur.

gut hastalığı

İlk atağı geçirdikten sonra gut hastalığı belirtileri görülmeksizin hastalık devam eder. Anca yapılacak olan kan tahliliyle kandaki ürik asit miktarının yüksek olup olmadığı saptanır. Bu hal, ikinci atak ile ilk atak arasındaki ara dönemdir.

Gut hastalığı gündelik hayatı oldukça olumsuz etkiler. Hareket etmede kısıtlayarak insanı fazlasıyla sıkar. Eklemlerde birikecek olan kristaler nedeniyle harekette sıkıntı yaşamak mümkündür.

 Bu durumun yanı sıra şekil bozukluklarıyla beraber eklemlerin görevini yerine getirememe gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya şişmanlık gibi hastalıklar gut hastalığının oluşmasında öncü gelen hastalıktır. Gut hastalığından kaynaklı şişkinlikler oluşabilir. Bu hastalıklar istendiğinde aldırılabilir.

Ayakta ve ayak baş parmağında oluşan ağrı, şişlik ve hassasiyet genellikle ilk gut belirtileri olarak ortaya çıkar. Ağrıları hissetmeye başlamanızla doktora başvurmanız ilk yapmanız gerekendir. Gut hastalığının olup olmadığını kan tahlili ile anlamanız mümkün. Kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu durumda gut hastalığı kapınızda diyebiliriz.

Gut belirtileri olarak ortaya çıkan ağrılar geceleri şiddetlenir. Gut hastalığında eklemin etrafındaki deri kızarabilir ve hatta morumsu bir renk alabilir.

Bazı gut hastalarında ise atak geçirmeden önce ilk gut belirtileri eklem bölgelerinde yanma, uyuşma ve kaşınma şeklinde ortaya çıkabilir. Yani uyarı özelliğindeki bu gut belirtileri atağın birkaç saat sonra gelebileceğinin habercisi olabiliyor.

Önceden kendini gösteren uyarıların ardından gut belirtileri tam anlamıyla ortaya çıkar. Eğer sıkça tekrarlanan gut ataklarınız varsa, ataktan önce vücudun vermiş olduğu sinyalleri tanımanız kolaylaşır.Bazen atak öncesinde sinyal oluşmayabilir.

 Atak aniden gelir.

Gut belirtileri yaklaşık bir ya da iki haftadan sonra kendiliğinden yatışabilir. Yatıştıktan sonra gut belirtileri görülen bölgede ağrı kalmaz. Fakat hastalığın tedavisi edilmediği an işler değişecektir. Ağrılar artarak bir atak daha yaşanacaktır. Bu atak bir öncekinden daha şiddetli olur. Üstelik tedavi olmadığınızda ağrılar gibi atakların yaşanma sıklığı da artar.

Gut  Tedavisi

Bu hastalık her bireyde aynı şekilde gözlenmez ve her birey aynı şekilde bu hastalıktan etkilenmez. Tüm yaşamı boyunca sadece bir defa gut atağı geçirip bir daha da geçirmeyen kişiler vardır. Bir de sıkça ataklara maruz kalıp hastalığın kronikleştiği kişiler vardır. Zaman içinde bu hastalık eklemlere de zarar verir.

Gut tedavisinde diyet ve ilaç kullanımı en yaygın tedavi yöntemidir. Doğru gut tedavisi söz konusu olduğunda gut ataklarından ve eklemlerde oluşabilecek hasarlardan kurtulmak mümkündür.

Ancak hasar gören eklemlerin tekrar eski haline dönmesi söz konusu değildir.Gut hastalığının tedavisinde şişlik, ağrı ve iltihap gideren ilaçlarla kanda ürik asit düzeyini dengeleyen ilaçlar kullanılır.

Gut hastaları alkolden uzak durmalı, bol su ve sıvı tüketmelidir.

Gut Hastalığı Diyeti

Gut hastalığı diyeti neden önemlidir? Gut hastalığı kişide böbrek taşı oluşumu, koroner arter ve hipertansiyon oluşumuna sebebiyet verir. Bu nedenle gut hastalığı önemli bir rahatsızlıktır. Gut hastalığı diyeti hastalığın komplikasyonların azaltılması ve ortadan kaldırılması, ilaç kullanımının azaltılarak ilaçların yan etkilerinden korunulması için önemlidir.

Gut hastalığı diyeti için uygun olmayan besinler; dil, böbrek, karaciğer, kalp, işkembe gibi sakatatlar. Çok fazla beyaz ve kırmızı et tüketilmesi. Balık ve diğer deniz ürünleri. Fasulye, mercimek, ıspanak bezelye ve baklagiller. Özellikle bira ve şarap olmak üzere alkollü içecekler. Kuşkonmaz, mantar ve mayalı yiyeceklerdir.

Gut hastalığı diyeti için uygun besinler; peynir çeşitleri, hububat ve hububat ürünleri, pirinç, beyaz ekmek, çerezler, tahıllar, meyveler ve yukarıda bahsedilenler dışındaki sebzeler. Ayrıca gut hastalığı olan kişiler bol su (günde 10-16 bardak) tüketmelidir.

Источник: http://saglikloji.com/gut-hastaligi-belirtileri-nedir-gut-tedavisi/

Gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Gut Nedir?

Bu evrede, kişi gut hastalığı ile ilgili belirti yaşamaz, ancak ürik asit seviyeleri 6.0 mg / dL‘nin üzerindedir. Tedavi genellikle gerekli değildir. Ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı düzenlemelerinin yapılması gelecekte olabilecek gut ataklarını azaltacaktır.

Bu evrede, eklemlerde biriken kristaller aktive olur ve eklemde şiddetli ağrı ve şişlik ataklarına neden olur. Ağrı, tedavi olmaksızın, 3 ila 10 gün içinde biter. Çoğunlukla ilk atağı diğerleri takip edecektir.

Bu yüzden uygun tanı ve tedavi için doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Başka bir gut atağı aylar ya da yıllar boyunca meydana gelmeyebilir, ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Bu nedenle ürik asit düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi ve tedavinin sürekliliği önemlidir.

Evre 3 – İnterkritik Gut

Bu evrede, gut hastalığı patlamaya hazır bir bomba gibidir. Kişinin eklemleri normal bir şekilde çalıştığında semptomlar görülmez. Bununla birlikte, semptomlar yokken bile, ürik asit kristalleri sessizce birikmeye devameder. Ürik asit 6.0 mg / dL’nin altına düşmedikçe, daha da ağrılı gut atakları artarak devam edecektir.

Evre 4 – Kronik tofuslu gut

Bu, gut hastalığının geç evresidir. Artık, kemik ve kıkırdakta sıklıkla deformite ve yıkıma neden olan kronik bir artrit gelişmiştir. Devam eden, yıkıcı bir iltihap süreci mevcuttur ve böbrek hasarı oluşma olasılığı vardır. Uygun tıbbi müdahale ve tedavi ile, çoğu gut hastası bu ileri ve sakatlayıcı aşamaya gelmeden tedavi olabilirler.

Gut hastalığı nedenleri

Vücudumuzun dokularında pürin olarak adlandırılan maddeler vardır. Pürin, vücutta sentezlenen ya da bazı proteinlerin sindirimi ile üretilen nitrojen içerikli bir grup bileşendir. Karaciğer, kuru fasulye, bezelye ve hamsi gibi birçok gıdada pürin bulunur. Pürinler yakıldığında ürik asit oluşur.

Normalde ürik asit kanda çözünür ve böbreklerden geçerek idrar yoluyla atılır. Ancak kandaki ürik asit oranı yüksek olduğunda eklemlerde ve cildin altında kristaller oluşarak gut hastalığına neden olabilir.

Vücudun ürik asit miktarını artırması, böbreklerin yeterince ürik asitten arınamaması ve pürin içerikli yiyeceklerin fazlaca tüketimi ürik asidin kanda birikmesinin temel nedenleridir.

Ürik asit düzeyi yüksek olan üç kişiden birinin gut olduğu tahmin edilmektedir.

 • Ürik asit seviyelerini artıran ilaçlar: Bunlar arasında idrar söktürücü, aspirin ve organ nakli sonrası alınan özel ilaçlar yer alır. Ayrıca Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar ve kanser ilaçları da gut riskini artırabilir.
 • Et, balık ve deniz ürünleri gibi çok miktarda pürin içeren yiyecekler tüketmek.
 • Alkollü içecekler ürik asit üretimini teşvik eder ve idrar söktürücü etkisi vardır. Alkol ayrıca böbrekler tarafından atılan ürik asit miktarını da azaltır. Özellikle bira nispeten yüksek miktarda pürin içerir. Çalışmalar bira ve yüksek dirençli alkolün gut riskini artırabildiğini göstermiştir. Dengeli alınan Şarap guta neden olmaz.
 • Aşırı kilolu olmak ve yüksek vücut kitle indeksi gut riskini arttırır.
 • Eklem travmaları
 • Organ nakli gibi cerrahi ameliyatlar

Ayrıca bazı sağlık sorunları kanda ürik asit çoğalmasına neden olabilir. Bunlar:

 • Böbrek yetmezliği ve rahatsızlıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Hipotiroidizm veya az aktif tiroit bezi
 • Sedef hastalığı, kan hastalıkları ve bazı kanserler gibi hücrelerin normalden daha hızlı çoğalmasını ve dökülmesini sağlayan koşullar.
 • Kelley-Seegmiller veya Lesch-Nyhan sendromu gibi genetik bozukluklar. Bu sendromlar, vücudunuzun ürik asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan enzime yeterince sahip olmayan iki nadir durumdur.

Gut hastalığı risk faktörleri

 • Erkeklerde 35-40 yaş ve sonrası
 • Kadınlarda menopozsonrası dönem
 • Böbrek hastalığı
 • Obezite
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Diyabet

Gut hastalığı belirtileri

 • Yoğun eklem ağrısı. Gut genellikle ayak başparmağınızın büyük eklemini etkiler, ancak herhangi bir eklemde de ortaya çıkabilir. Sıklıkla görülen diğer eklemler arasında ayak bilekleri, dizler, dirsekler, bilekler ve parmaklar bulunur.

  Ağrının en şiddetli olduğu zaman dilimi ilk 4-12 saattir.

 • Geçmeyen bir rahatsızlık hissedersiniz. En şiddetli ağrı azaldıktan sonra, bazı eklem rahatsızlıkları birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir.

  Daha sonraki atakların daha uzun sürmesi ve daha fazla eklemi etkilemesi muhtemeldir.

 • Etkilenen eklem veya eklemlerde şişme, sıcaklık ve kızarıklık olur.
 • Hareketler gittikçe kısıtlanmaya başlar.

  Gut ilerledikçe, eklemlerinizi normal bir şekilde hareket ettiremeyebilirsiniz.

Gut hastalığı özellikle ayaklarda ciddi deformasyona neden olur

Gut nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, öncelikle tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı gözden geçirerek ve aynı zamanda fiziksel muayenenizi de yaparak teşhis koymaya çalışacaktır.

Eklem ağrılarınızın şiddeti, yaşanma sıklığı ve alanın ne kadar kırmızı veya şiş olduğu teşhis konusunda yardımcı olabilecek bilgilerdir.

Bütün bu muayene sonucunda doktorunuz emin olmak için bazı testler isteyebilir.

 • Eklem sıvısı testi. Sıvı, ağrılı eklemden bir iğne ile alınır ve kristallerin olup olmadığını görmek için mikroskop altında incelenir.
 • Kan testi. Kan testiyle ürik asit seviyeniz ölçülebilir. Ancak yüksek düzeyde ürik asit her zaman gut anlamına gelmez.
 • Röntgen. Eklemlerin görüntüleri diğer problemleri dışlamaya yardımcı olur.
 • Ultrason. Bu ağrısız test, ürik asit alanlarına bakmak için ses dalgaları kullanır.

Gut hastalığı tedavisi

Gut hastalığında uygun tedavi, gut ataklarındaki ağrıları azaltabilir, gelecekteki atakların önlenmesine yardımcı olabilir ve eklemlerin zarar görmesini önleyebilir. Şiddetli ağrıları dindirmek için ilaçlı tedavi uygulanır. Bunlar:

 • Ağrı ve şişliği azaltan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
 • Güçlü anti-inflamatuar hormonlar olan prednizon gibi kortikosteroidler
 • Kolşisin, hastalığın ilk evresinde oldukça etkilidir. Olası yan etkilerinden dolayı düşük dozda verilir.
 • Semptomları veya kandaki ürik asit birikimini azaltmak için kullanılan diğer ilaçlar

Ürik asit düşürücü ilaç kullanılıyorsa hekim dozu yavaşça artırmalı ve kandaki ürik asit seviyesi belirlenen periyotlarda kontrol edilmelidir. Ürik asit seviyesi 6 mg/dL’nin altına düştüğünde kristaller çözünmeye başlar ve kristal birikintileri önlenebilir. Bu ilaçlı tedavi gut ataklarını önlemek için uzun süre uygulanabilir.

Ayrıca uzman hekim, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla ilgili önerilerde bulunabilir.

Gut hastalığı evde tedavi

 • Kiraz ve vişne meyveleri bu rahatsızlığın ataklarının dindirilmesinde yardımcıdır. Şekersiz komposto veya ev yapımı meyve suyu olarak tüketilebilinir.

 • Günde bir bardak yağsız süt içmek de zamanla ürik asidin azalmasına yardımcı olabilir.

 • Ataklar esnasında ağrının dozunu azaltmak için etkilenen eklemi dinlendirip bu bölgeye buz torbası veya soğuk kompresler (buzlu suya batırılmış ve sarılmış) uygulanabilir.

Gut hastalığı sadece ayaklarda değil pek çok eklemde görülebilir

Gut hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

 • Kronik gut kalıcı ağrıya ve eklemlerde deformasyona neden olabilir. Eklemlerde kalıcı hasar esnekliği etkileyebilir ve kasları zayıflatabilir.

  Bu, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yemek hazırlamak, küçük nesneleri tutmak veya giyinmek gibi rutin hareketler ve faaliyetleri zorlaştırıp kısıtlayabilir. Ürik asit seviyeleri kalıcı olarak düşürülmüş olsa bile eklem hasarı tersine çevrilemez.

 • Yumuşak dokuda ürik asit birikimlerinden tofüs denilen kireçli nodüller oluşur. Genellikle birkaç yıl içinde oluşurlar ve özellikle dirsek, aşil tendonları, ayak ve parmak eklemleri ve kulakta yaygındırlar. Çoğu tofüs ağrılı değildir.

  Tedavi edilmezse, akut gut hastalığı olan 100 kişiden yaklaşık 30’u beş yıl içinde tofüs geliştirir. Ürik asit seviyeleri düşürülürse tofüs zamanla tekrar kaybolabilir.

 • Ürat kristalleri nadiren omurilik ya da karpal tünel etrafında oluşabilir.

  Eğer tofüs buralarda oluşursa sinirlere baskı yapabilir ve karpal tünel sendromu veya spinal kordun sıkışmasına bağlı felç semptomları gibi komplikasyonları tetikleyebilirler.

Gut hastalarına öneriler

 • Uzman doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak alın
 • Doktoru alınan tüm ilaçlar ve vitaminler hakkında bilgilendirin
 • Doktor kontrolünü aksatmayın
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin
 • Yüksek oranda pürin içeren yiyeceklerden kaçının (Hamsi, sardalye, orkinos, deniztarağı, ringa, sığır böbrekleri, beyin, uykuluk, karaciğer, geyik eti, mantarlar.)
 • Bol su için
 • Düzenli egzersiz yapın ve vücut ağırlığınızı kontrol altında tutun
 • Hızlı ve aşırı kilo kaybı kandaki ürik asit seviyelerini artırabileceğinden sağlıklı kilo vermek için diyetisyene başvurun
 • Alkol alımını (özellikle bira) sınırlayın

Gut diyeti

 • Sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir
 • Daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketilmelidir.
 • Bol su tüketimi ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

 • Beslenmede yağsız et ve kümes hayvanları, az yağlı süt ve mercimek gibi protein kaynaklarına odaklanmalıdır.
 • C vitamini takviyesi yapılabilir
 • Düzenli kafeinli kahve gut riskini azaltabilir.

 • Kirazın gut hastalığı riskini azaltabileceğine dair bazı tıbbi kayıtlar mevcuttur.
 • İçinde yüksek früktozlu mısır şurubu olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Şekerli tahıllar, unlu mamuller gibi şekerli yiyecekler sınırlandırılmalıdır.

 • Kırmızı et, yağlı kümes hayvanları ve yüksek yağlı süt ürünlerinden gelen doymuş yağlar azaltılmalıdır.
 • Yüksek pürin seviyelerine sahip ve kandaki yüksek ürik asit seviyelerine katkıda bulunan karaciğer, böbrek gibi sakatatlardan uzak durulmalıdır.

 • Pürin oranı yüksek hamsi, kabuklu deniz ürünleri, sardalye ve ton balığı gibi deniz ürünlerinden kaçınılmalıdır.
 • Özellikle bira ve damıtılmış alkollü içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.Gut diyeti örnek menü

Kahvaltı

 • Yağsız veya az yağlı süt ile tam tahıllı, şekersiz tahıl
 • 1 bardak taze çilek
 • Kahve
 • Su

Öğle Yemeği

 • Hardallı tam tahıllı bir rulo üzerinde kavrulmuş tavukgöğsü dilimleri (yaklaşık 57 gr.)
 • Sebzeli yeşil salata, 1 çorba kaşığı fındık, balzamik sirke ve zeytinyağı sosu
 • Yağsız veya az yağlı süt veya su

İkindi Atıştırmalığı

Akşam Yemeği

 • Somon buğulama (85-114 gr)
 • Buğulanmış yeşil fasulye
 • Zeytinyağlı bir bardak tam tahıllı makarna
 • Su
 • Az yağlı yoğurt
 • 1 bardak taze kavun
 • Bitkisel çay gibi kafeinsiz içecek

Kaynaklar1– How Treat Gout?, 2- What Is Gout?, 3– Gout

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gut-hastaligi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть