Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm – Denenmiştir – Doğal Cilt Bakımı

Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Cildinizde hiç sivilce lekesi kalmasın ister misiniz? Bir haftada bütün sivilce lekeleri ve sivilcelerden kurtulmanın çözümü işte burada. Hem %100 doğal hem de kesin çözümlü denenmiş bir tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Artık sizin de cildiniz bebek gibi olacak. Bu tarifi isterseniz tüm sevdiklerinizle paylaşın ve hep birlikte güzelleşin isterseniz de kendinize saklayıp tek güzel siz olun

Источник: //www.dogalcilt.com/sivilce-lekelerine-kesin-cozum-denenmistir/

Leke ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler

Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Ciltte meydana gelen problemlerin başında lekeler ve sivilce izleri gelir. Lekeler vücudun hemen hemen her bölgesinde olabildiği gibi, dış etkenlere daha çok maruz kalan yüz bölgesinde yoğun olarak görülür. Yüzdeki lekeler neden olur? Lekeler çoğunlukla güneş ışınlarının zararlı etkileri, genetik faktörler, hamilelik maskesi, yaşlanma gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Sivilce ise hemen hemen her yaşın sorunudur. Sivilceler oluşurken kıl kökü duvarlarında yırtılmalara yol açar. Bu yırtılma büyükse ve alt deriye zarar vermişse sivilce izleri ortaya çıkar. İltihaplı ve büyük sivilcelerin iz yapma ihtimali daha fazladır. Sivilcelerin patlatılması da iz oluşumu yapan faktörlerden biridir.

Cilt tonu ne kadar açıksa iz ve leke oluşma ihtimali de o kadar fazladır.

Cilt lekeleri oluştuktan sonra kendi kendine geçmez. Cilt lekelerini gidermek için estetik uygulamalar mevcut olsa da, evde uygulanan doğal yöntemler sayesinde lekelerin renginin açılması mümkündür.

Cilt lekelerinin oluşmasındaki en önemli faktör olan güneş ışınları cildin melonasit hücrelerinin artışına neden olur. Bu hücreler cildin doğal bir savunma mekanizmasıdır ve cilt renginin koyulaşmasına da neden olurlar. Bazı durumlarda ise koyulaşma kalıcı olur.

Cilt lekelerine tedavi uygulandığı süre boyunca güneşten korunmak da önemlidir.

1. Limon suyu

Yüzdeki lekeler nasıl giderilir sorusunun cevaplarından biri limon suyudur. Limon suyu içerdiği C vitamini ile ciltte oluşan kahverengi lekelerin renginin açılmasını sağlar.

C vitamini leke açan antioksidanlardan biridir. Limon suyu cilde doğrudan uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Limon suyunun her kullanımda yeni sıkılmış olması gerekir.

Limon suyunun içerisine bal eklenerek etkisi artırabilir.

2. Elma sirkesi

Yüzdeki lekeler için elma sirkesi kullanmak da kabul gören yöntemlerden biridir. Bütün cilt tiplerine uygun olan elma sirkesi cilde doğrudan uygulanmaz. Eşit miktarlarda elma sirkesi ve temiz su karıştırılır.

 Önce bu karışımın sürüleceği bölge yıkanır. Üzerine elma sirkeli karışım uygulanır. Bu uygulama sırasında güneşe çıkılmaması gerekir. Güneş ile temas öncesi cildin yıkanarak elma sirkesinden arındırılması önerilir.

3. Aloe vera jeli

Cildi yenileme özelliğine sahip olan aloe vera jeli tek başına uygulanabileceği gibi, maske olarak da hazırlanabilir. Aloe vera bitkisi kesildiğinde içinden jelimsi bir sıvı çıkar.

Bu sıvı temizlenmiş cilde doğrudan uygulanabilir. İki yemek kaşığı aloe vera jeli, bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve E vitamini ampulü ile karıştırılır. Temiz bir pamuk yardımıyla bu karışım cilde uygulanır.

Yarım saat sonra soğuk su ile yıkanır.

Hem cilt lekelerinin rengini açma, hem de kırışıkları giderme özelliği olan üç yağ (sandal ağacı yağı, hint yağı ve hindistan cevizi yağı) eşit miktarlarda karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür. Daha sonra ıslak bir pamuk ile fazla yağ silinir. Kuru ciltler için ekstra bir temizlik yapılmasına gerek yoktur. Bu yağ karışımı cilt üzerinde kalabilir.

5. Soğan suyu

Asidik yapısı ile cilt üzerinde oluşan lekeleri açma özelliği olan soğan suyu her gün kullanmak için uygundur. Soğan rendelendikten sonra suyundan ayrılır. Elde edilen su lekenin olduğu bölgeye uygulanır. On beş dakika kadar bekledikten sonra cilt yıkanır. Soğan suyunu bal ile karıştırarak uygulamak da başka bir yöntemdir.

6. Kabartma tozu ve yoğurt maskesi

Özellikle güneş lekelerinin giderilmesi için idealdir. Bir yemek kaşığı süzme yoğurt, bir tatlı kaşığı kabartma tozu ve yine bir yemek kaşığı yulaf unu karıştırılır. Karışımın tamamı katman katman cilde sürülür. Yarım saat içinde tamamen kuruyan maske ovalanarak çıkartılır. Cilt soğuk su ile yıkanır. Haftada iki kere uygulamak lekelerin bir süre sonra kaybolmasını sağlar.

7. Toz şeker

Toz şeker ciltte peeling etkisi yaratır ve leke olan bölgelerdeki ölü derilerin temizlenmesini sağlar. Bir fincan şeker macun kıvamına gelene kadar zeytinyağı ile karıştırılır. Leke olan bölge bu macun ile güzelce ovulur.

Daha sonra soğuk su ile yıkanır. Zeytinyağının yerine limon da kullanılabilir. Bu maske aynı zamanda dirsek, diz gibi bölgelerdeki sertleşmiş derinin yumuşaması için de kullanılabilir.

Haftada iki defaya kadar uygulanmasında sakınca yoktur.

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

Sivilce izleri meydana geldikten sonra izlerin kaybolması epey uzun sürebilir. Peki sivilce izleri ne zaman geçer? Bazı izler cilt kendini yenilemeye devam ettiği sürece kapanır.

Bazı izler ise kendiliğinden iyileşmez ve kalıcı bir hal alır. Bir iki hafta içerisinde iyileşen izler olduğu gibi, bir sene sonra anca kapanan izler de görülür. Bu sürecin yardımcı kürler ile hızlandırılması mümkündür.

Peki sivilce izleri nasıl yok edilir?

1. Bal maskesi

Bal hem cildi besler, rengini açar, hem de antibakteriyel özelliği sayesinde yeni sivilcelerin oluşumunu engeller. Bal ne kadar doğal olursa etkisi de o kadar fazla olur. Sivilce izinin olduğu bölgeye bal doğrudan uygulanır. Bir saat kadar bekletilir ve soğuk su ile yıkanır.

Uygulama her gün yapılabilir. Balın hücre yenileyici özelliği kısa sürede sivilce izlerinin ortadan kaybolmasını sağlar. Bal aspirin ile karıştırılarak da kullanılabilir. Birkaç tane ezilmiş aspirin ve bal ile macun yapılır. Bu macun izlerin üzerine sürülür.

On beş dakika bekletip temizlemek yeterlidir.

2. Zerdeçal maskesi

Sivilce izleri için maske yaparken kullanılacak doğal ürünlerden biri de zerdeçaldır. Zerdeçalın içeriğinde bulunan curcumin adlı madde cildin yenilenmesini sağlar.

Bir tatlı kaşığı zerdeçal birkaç damla limon suyu ile macun kıvamına getirilir. Sivilce izlerinin üzerine sürülür ve on beş dakika sonra yıkanır.

Zerdeçal kumaş üzerinde leke bırakan bir yapıya sahiptir, bu nedenle maske uygulaması sırasında dikkatli olunması tavsiye edilir.

3. Yoğurt, hindistan cevizi yağı ve zerdeçal maskesi

Sıkılan sivilcelerin yarası daha geç iyileşir ve iz bırakma ihtimali daha fazladır. Sıkılan sivilce yarası nasıl geçer? Yoğurt, hindistan cevizi yağı ve zerdeçal ile yapılacak maske sıkılan sivilce yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve iz kalma riskini azaltır.

Bir yemek kaşığı yoğurt içerisine birer tatlı kaşığı zerdeçal ve hindistan cevizi yağı eklenir. Karışımın homojen bir hal alması sağlanır. Sadece sivilce yaralarının üzerine uygulanabileceği gibi yüz maskesi olarak da uygulanabilir.

Uygulanan bölgede yarım saat bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır.

4. Salatalık maskesi

Kırmızı sivilce lekeleri için salatalığın yatıştırıcı etkisinden faydalanılabilir. Salatalık yeni hücrelerin oluşması için gerekli olan A vitamini, kan dolaşımını hızlandıran B1 vitamini ve kolajen üretimini destekleyen C vitamini açısından zengindir.

Ayrıca cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir. Bir salatalık rendelenir ve bir kase yoğurt ile karıştırılır. Bu karışım sivilce lekesinin olduğu bölgeye sürülür. Bir saat kadar bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

Aynı zamanda salatalık kabuklarının da iz olan bölgeye sürülmesi, bir süre sonra izlerin geçmesini sağlar.

5. Patates

Düzenli patates maskesi ile sivilce izlerini geçirmek mümkündür. Patateste bulunan nişasta sivilce lekelerini geçirmek konusunda etkilidir. Bir büyük boy patates rendelenir ve suyu sıkılır.

Elde edilen su sivilce izinin olduğu bölgeye sürülür. On beş dakika kadar bekletilir ve durulanır. Bir diğer yöntemse doğrudan patates dilimi uygulamaktır. Dilimler lekeli bölgenin üzerine direkt olarak konulur.

Bu uygulamaların ikisi de haftada üç sefer tekrarlanabilir.

6. Kakao yağı

Cilt yenileme özelliği olan kakao yağı da sivilce lekelerine kullanılabilecek alternatiflerden biridir. Kuru ciltler için kullanılabilecek doğal nemlendiricilerden biri olan kakao yağı leke olan bölgeye sürülür. Bir gece bekletilir ve yıkanarak temizlenir. Kakao yağının bronzlaştırıcı etkisi olduğu için güneşe çıkarken sürülmesi lekeli bölge için sakıncalı olabilir.

7. Elma sirkesi ve bal maskesi

Elma sirkesi kolajen üretimini artırır, bal ise cildi besler. Elma sirkesi ve bal karışımı sivilce izlerini geçirmekte de etkilidir. Yarım bardak içme suyunun içerisine birer yemek kaşığı bal ve elma sirkesi karıştırılır. Sivilce lekesi olan bölgeye pamuk ile güzelce yedirilir. On beş dakika sonra durulanır. Uygulama her gün yapılabilir.

8. Tarçın maskesi

Cildi yatıştıran ve sivilce izlerini tedavi etme özelliği bulunan tarçın aynı zamanda bakterileri de giderme etkisine sahiptir. Hem mevcut sivilce izlerini giderir hem de yeni sivilce oluşumunu engeller. Tarçın maskesi için bal ve limon suyu kullanılır.

Bir yemek kaşığı balın içerisine bir çay kaşığı toz tarçın ilave edilir. Bu karışıma birkaç damla limon suyu sıkılır. Elde edilen macun iz oluşumu olan yere sürülür. Aynı zamanda bu maske yüz için de kullanılabilir. On beş dakika bekletmek ve haftada iki kez uygulamak yeterlidir. Bu maske göz çevresine uygulanmaz.

Göz çevresindeki deri daha hassas olduğu için limon tahrişe neden olabilir.

Источник: //sebboy.com/leke-ve-sivilce-izleri-nasil-gecer/

Yüzdeki sivilce izleri, lekeleri nasıl geçer?

Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Kırmızı veya siyah nokta biçiminde ya da deri altında oluşan bir kist olarak belirebilen sivilceler çoğunlukla ergenlik dönemlerinde ortaya çıksalar da bazı faktörler yüzünden ilerleyen yaşlarda da görülebilirler. Bilinçsiz müdahale ya da tedaviden kaçınmak gibi durumlardan ötürü ciltte kalıcı izlere sebep olabilen sivilceler, zamanında ve doğru müdahale ile kolayca yok edilebilirler.

Cilt gözeneklerinde yer alan sebum isimli yağ bezlerinin oluşturduğu madde cildin korunmasına yardımcı olur ve cilde kayganlık verir.

Ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkaması halinde sebum dışarı atılamadığı için sivilceler ortaya çıkmaya başlar.

Bunun dışında sivilce oluşumuna hız veren diğer faktörler arasında hormonlar, aşırı yağ üretimi, kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da bulunuyor.

SİVİLCE İZLERİNE NE İYİ GELİR?

Sivilce izlerinden kurtulmak için pek çok alternatif yöntem mevcut. Burada dikkatli olunması gereken nokta cildin alerjik reaksiyon göstermeyeceği bir tedavi yönteminin seçilmesi ve cilde zarar vermeden bu tedavi yönteminin uygulanması.

Sivilcelerin hızlı bir şekilde yok olması için aşırı dozda uygulama yapılması halinde cilde daha büyük zararlar verilebilir. Her cildin kendine has bir yapısı olduğu için 1 haftada sivilce izlerinden kurtulmak herkes için mümkün olmayabilir ama cilt tipine uygun bakımın tercih edilmesi ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla süreç hızlandırılabilir.

Ciltte kalan sivilce izlerinin yanı sıra sıkılan sivilce yarası nasıl geçer sorununun çözümü için de aşağıdaki listeden faydalanılabilir.

1. İlaçlar
Sivilce izlerinin tedavisiyle alakalı hem reçeteli hem de reçetesiz birçok ilaç bulunur. Yalnız her ilacın herkes üzerinde aynı etkiye sahip olmadığının bilinmesi gerekiyor.

Birinde yüzde yüz başarı sağlayan bir sivilce ilacı, başka birinin sivilcelerini yok etmek yerine daha da yayılmalarına sebep olabilir. Bu yüzden tavsiyeyle ilaç kullanırken dikkatli olunmasında yarar var.

2. Yoğurt
Sivilceler yüzünden oluşan tahrişi ortadan kaldırarak sivilce izlerinin yok olmasına katkı sağlayan yoğurt, hem doğal hem de ucuz bir besin maddesi olması sebebiyle sivilceyle mücadelede en çok tercih edilen doğal kaynaklardan biridir.

Bir miktar yoğurdu, yüzünüze yayacak şekilde sürün ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Bu uygulamanın etkisini artırmak istiyorsanız yoğurdun içine beş damla taze sıkılmış limonun suyu ve bir tatlı kaşığı ezilerek toz haline getirilmiş yulaf ezmesi dahil edebilirsiniz. Lekelerin azaldığını, sivilcelerin iyileştiğini gördüğünüz güne kadar bu maskeyi uygulamanız tavsiye edilir.

3. Elma sirkesi
Asidik bir etkiye sahip olan elma sirkesinin de cildin rengini açma ve sivilce lekelerini yok etme konusunda etkili bir silah olduğu söylenebilir. Kolajen üretimini de destekleyen elma sirkesi, hücrelerin onarılmasına ve sağlıklı hücre oluşumunun desteklenmesine katkı sağlar.

Bir kap içerisinde eşit seviyelerdeki su ve elma sirkesini karıştırın. Daha sonra bu karışıma pamuk batırın ve sivilce lekelerinizin olduğu bölgelere pamuğu sürün. Beş dakika boyunca bekledikten sonra yüzünüzü su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı her gün uygulayarak orta vadede sonuca ulaşabilirsiniz.

Alternatif bir teknik olarak iki yemek kaşığı elma sirkesiyle yarım bardak su ve iki yemek kaşığı balı bir kap içinde karıştırın. Yine pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere uygulayın ve 15 dakika bekleyip suyla yüzünüzü yıkayın.

4. Limon
Sivilce izleri için doğal yöntemlerden biri de sivilcelerin üzerine limon suyu sürmektir. C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan limon, sivilceleri kurutur. Taze sıkılmış limon suyuna bir parça pamuğu batırın ve her gece yatmadan evvel yüzünüzdeki sivilceli bölgelere sürün.

Eğer isterseniz bir çay kaşığı tarçınla bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp da sivilce izleri için etkili bir karışım elde edebilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra uyuyabilirsiniz, sabah yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

Lmon gibi asidik meyvelerin vücutta bir reaksiyona sebep olma ihtimalinden dolayı hassas bir cilde sahip olanların bu yöntemi uygulamaktan kaçınması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

5. Hindistan cevizi yağı
Yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengin içeriğiyle nemlendirici etki gösteren hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde sivilce izlerinin yok edilmesinde ve cildin onarılmasında fayda sağlar.

Bir miktar hindistan cevizi yağını cezvede ısıtın ve direkt olarak sivilceli bölgelere sürün. Sivilce lekesinin olduğu bölgelere on dakika boyunca masaj uygulayın ve yağ yüzünüzde bir saat bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Alternatif bir yöntem olarak bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağına birkaç damla lavanta ekleyin. Sivilce izlerinin olduğu bölgeye birkaç dakika boyunca bu karışımı uygulayın ve yarım saat sonra yüzünüzü yıkayın.

6. Patates
Nişasta açısından zengin olan patates, ciltteki sivilce lekelerini yok etmede önemli bir yardımcıdır. Büyük bir patatesi rendeleyin ve tülbentin içinde iyice sıkıp sıvısını çıkartın. Çıkan sıvıyı yüzünüzdeki sivilce lekelerinin üzerine uygulayın ve yirmi dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Ya da kalın dilimler halinde kestiğiniz patatesin dilimlerini bir dakika boyunca cildinize sürün ve 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. İki yöntemden herhangi birini günde 2-3 defa uygulayın.

7. Buhar banyosu
Kırmızı sivilce lekelerinden kurtulmak için buhar banyosu oldukça faydalıdır. Gözeneklerin açılmasına ve cildin ferahlamasına katkı sağlayan buhar banyosunu evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bir kabı kaynar su ile doldurmanız ve başınız ile su arasına başka hava girmemesi için bu bölgeyi bir havlu ya da battaniye yardımıyla kapatmanız yeterli.

Daha sonra bu alanda buharın yüzünüze doğrudan gelmesini sağlayın ve bunu on dakika boyunca sürdürün.

8. Aloe vera
Bakteri ve iltihap önleyici etkisi bulunan aloe vera, sivilce yüzünden hasar gören bölgenin onarılmasına destek olur ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlar.

Bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye bölün, içindeki jeli çıkarın. Çıkardığınız jeli yüzünüzdeki sivilce lekelerine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Daha sonra yarım saat bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem her gün 2-3 defa uygulanabilir.

Alternatif bir teknik olarak, taze çıkarılmış bir yemek kaşığı aloe vera jeline 3 damla çay çiçeği yağı karıştırın. Karışımı sorunlu bölgelere sürün ve 15 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemi de her gün bir defa uygulayabilirsiniz.

9. Kabartma tozu
Kabartma tozu kullanılarak sivilce izleri için maske hazırlanabilir. Ciltteki fazla yağlardan ve ölü hücrelerden kurtulmayı destekleyen kabartma tozundan bir çay kaşığı alın ve biraz limon suyuyla karıştırıp macun kıvamına getirin.

Bu karışımı sürmeden önce yüzünüzü yıkayın ve yüzünü kurulamadan nemli bir halde bırakın. Daha sonra macunu sivilcelerin etkilendiği bölgeye sürün, birkaç dakika sonra macun kuruyunca yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz ama yüzünüzde uzun süre kalmamasına özen gösterin, aksi halde tahrişe sebep olabilir.

10. Lavanta kürü
Yaklaşık 4-5 grama karşılık gelen bir tutam lavantayı bir buçuk su bardağı suyun içine ilave edin. Bu karışımı 15 dakika süresince kısık ateşte demlenmeye bırakın. Karışım fokur fokur kaynamasın ve demlenme süreci 15 dakikayı aşmasın. Süre dolduktan sonra lavantaları süzün ve kalan sıvıyı için.

Sivilce lekeleri için kesin çözüm sağlayacak yöntemlerden biri olan lavanta kürünü her akşam yemeklerden iki saat sonra bir çay bardağı olarak tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketmeniz halinde sivilce izlerinden kurtulup sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. 15 gün boyunca düzenli olarak uyguladıktan sonra uygulamayı haftada 3-4 güne düşürebilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yukarıda anlatılan yöntemlerin uygulanmasına rağmen sivilce izleri nasıl yok edilir sorusuna hala bir cevap arıyor olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var.

 • Sabahları ve geceleri yatmadan önce günde en az iki kez cildinizi temizlemeye özen gösterin, cildinizin nemlenmesini sağlayın.
 • Cildinizdeki makyajı temizlemeden uyumamaya özen gösterin. Aksi halde gözenekler daha da tıkanık hale gelir ve sivilce izlerinin şiddeti daha ileri seviyelere ulaşır.
 • Yüzde sivilce oluşumunu hızlandıran yapay gıdaları tüketmekten kaçının, doğal ürünlerden oluşan bir beslenme düzenine göre beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

SİVİLCE LEKELERİ NE ZAMAN GEÇER?

Cildin yapısına göre farklılık gösterebilen sivilce izlerinin yok olması süreci koyu ciltlerde yaklaşık altı ayı bulabilir. Altı aydan sonra adım adım hafifleyerek yok olmaya başlar. Cildin güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmaması halinde bu süreç bir senenin de üzerine çıkabilir.

PARTNEROnları hiç böyle görmediniz!Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir? Bitkisel çözümlerBütün sır ondaymış! Bekleyin ve görün

Источник: //www.mynet.com/yuzdeki-sivilce-izleri-lekeleri-nasil-gecer-1219739-mykadin

Sivilce Lekeleri İçin Maske – Evde Doğal Tedavi Tarifleri

Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Kimse yüzündeki sivilce izlerinden hoşlanmaz. Siz de bu sivilce izlerine sahipseniz ve bunlardan kurtulmak için ilk tercihiniz doğal yöntemler ise doğru sayfadasınız.

Aslında akne izlerinin oluşmaması için en etkili tedavi ilk başta sivilce oluşmasını engellemeye yönelik bir beslenme olabilir.

Sivilce önleyici besinler yazımızda hangi yiyecekleri bol bol tüketerek sivilcelerin oluşmasını minimuma indirebileceğinizi anlattık.

Sivilceler genellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerde görünür. Sivilce lekelerinin oluşumunu önlemek için sivilcelerinizle oynamayın ve eliniz sürekli onlara gitmesin. Lekeler oluştuysa lekelerin uzun süre direk güneş ışınlarına maruz kalmasını önleyin. Bunların dışında uygulayabileceğiniz sivilce lekelerini gideren doğal maskeleri sizler için araştırdık;

1. Sivilce İzleri İçin Limon Suyu

Limon doğal bir beyazlatıcıdır. Limonda bolca bulunan C vitamini kolajenleri yeniden oluşturmaya yarar. Limon suyunu sivilce lekeleri üzerinde kullandığınızda günden güne renklerinin daha fazla açıldığını göreceksiniz.

Ayrıca limon suyundaki asidin parlatıcı özelliği ile lekeler daha az görünür olurlar. Limon suyunu sadece sivilce izleri değil aynı zamanda kızarıklıklar ve siyah noktalar için de kullanabilirsiniz.

Limon suyu ile hazırlanan maskeler;

I. Limon ve Badem Yağı maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Geniş bir kapta tüm malzemeleri birbirine karıştırın. Karışımı sivilce lekelerinin üzerine sürün. 20 dakika bekleyin. Beklediğiniz süre zarfında güneş ışığına maruz kalmayın. Ilık suyla yıkayarak durulayın.

Bu maskeyi lekelerde gözle görülür azalma sağlayana kadar 5 ila 7 gün peş peşe yapmanızı öneriyoruz. Daha sonra 4-5 gün ara vererek tekrarlayabilirsiniz.

Karışımdan artanları bir kavanoz içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

II. Sivilce İzlerini Gideren Bal ve Limon Maskesi

Malzemeler

 • 2 limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • Pamuk

Hazırlanışı ve uygulanışı

Limonların sularını bir kaba sıkın. Balı da ekleyerek iyice karıştırın. Pamuk topunu bu karışıma batırın. Pamuk yardımı ile karışımı yüzünüze ( özellikle akne olan bölgelerin üzerine ) sürün.

15 dakika kurumasını bekleyin. Karışımın içinde limon suyu olduğu için sakın güneşe çıkmayın. 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayarak durulayın.

2-3 hafta boyunca günlük olarak bu işlemi uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

Sivilce lekelerini önlemenin en iyi yollarından birisi de henüz leke bırakmamışken sivilce halindeyken tedavi uygulayarak leke bırakmalarını önlemektir. En etkili sivilce maskeleri sayfasında sivilcelerle savaşmanın en iyi yollarını sıraladık. Bir göz atmanızda fayda var.

2. Sivilce Lekelerine Bal Tedavisi

Özellikle sivilce tedavisi ile ilgili her doğal tedavide karşınıza çıkan doğanın mucizesi bal, sivilce lekelerini tedavi etmek için de oldukça etkilidir. Balın içerisinde bulunan besleyici bileşenler cildinizin ihtiyacı olan nemi ve beslenmeyi sağlayarak yağlılık oranını düzenler.

Sivilce Lekeleri İçin Bal ve Aspirin Maskesi

Her ne kadar aspirin doğal bir malzeme olarak kabul edilmese de, hemen hemen her evde bulunması sebebi ile bu konuda doğal tariflerin arasında vermek istedik. Üstelik sivilce izleri için etkili bir maske olduğu için de mutlaka paylaşmak istedik.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 aspirin
 • Bir kaç damla su

Hazırlanışı ve uygulanışı

Bir kaç damla suyu aspirinlerin üzerine dökün ve kıvam alana kadar ezmeye başlayın. Çok fazla su eklememeye dikkat etmelisiniz. Daha sonra aspirine balı da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımı sivilce lekelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi de haftada 2-3 kere uygulayarak sivilce izlerinizle savaşabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Bu mucizevi bitki neredeyse güzelliğin her dalında kullanılmakta. Cildi sadece yenilemekle kalmıyor, hasar görmüş bölgelerin de kendisini onarmasını hızlandırıyor. Aloe Vera içeren katkılı ürünler tercih etmektense direk olarak jel halinde satılan doğal Aloe Vera tercih etmekte fayda var.

Aloe Veranın sivilce izleri için kullanımı

Bir Aloe Vera yaprağını alın ve dışında bulunan yeşil örtüsünü kaldırın. Bu dış örtüde bir jel oluşumu göreceksiniz. Bu jeli alarak direk sivilce izlerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Yarım saat bekledikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz.  Aloe Vera jelini günde iki kere uygulayarak bir kaç gün içinde sonuç görmeniz mümkün.

Sadece akne lekeleri konusunda değil, cildinizi parlatıp gözenekleri sıkılaştırma konusunda da oldukça etkilidir.

4. Zeytin Yağı

Tüm yağlar arasında en cilde dost yağın zeytin yağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zeytin yağı içerisinde her biri cilde faydalı olan antioksidanlar, demir ve A, D, E, C, B1 ve B2 vitaminleri bulunur. Anti-iltihap etkisi ile de sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılmaya elverişlidir.

Zeytin yağı sivilce lekeleri için nasıl kullanılır

Malzemeler

 • Zeytin yağı
 • Ilık su
 • Temiz bir bez parçası veya havlu

Uygulanışı

Biraz zeytin yağı alarak yüzünüze masaj yapar şekilde yayın. Daha çok sivilce izleri üzerine yoğunlaşın. Tüm yağın cildiniz tarafından emildiğini hissedene kadar masaj yapmaya devam edin. Bez parçasını veya havluyu alarak ılık suya sokun.

Daha sonra bu havluyu veya bezi yüzünüze serin. Biraz bekledikten sonra aşırı yağı bu bez parçası veya havlu ile yavaşça silerek alın. 1-2 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Zeytin yağını bu şekilde sivilce lekeleri üzerine gece yatmadan hemen önce uygulamanız çok daha faydalı olacaktır.

5. Karbonat

Karbonat ölü cilt hücrelerinin atılmasını sağladığı için akne izleriyle savaşmakta kullanabileceğimiz diğer bir doğal tedavi olabilir. Başka hiç bir malzeme gereği duymadan sadece bir miktar suyla karıştırılarak kullanılabilen karbonat iltihap sonrası oluşan izlerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Akne yaraları için karbonat nasıl kullanılır?

İki çay kaşığı karbonata yavaş yavaş su ekleyerek çok katı olmayan bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Bu maskeyi parmak uçlarınızla alarak özellikle lekeler üzerinde masaj yaparak yayın.

1-2 dakika parmak uçlarınızla masaj yaptıktan sonra 2-5 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Biraz nemlendirici kullanın ( Zeytin yağı da olabilir ) .

Bu işlemi haftada iki veya üç kere uygulamaya devam edin.

Sivilcelerle doğal yöntemlerle savaşmakta başarısız olduysanız krem kullanmayı düşünebilirsiniz: En etkili sivilce kremi hangisi?

6. Çiğ Patates

Çiğ patates de sabırlı olmanız halinde sivilce izlerinden kurtulmanız için gereken tedaviyi size sağlayacaktır.

Çiğ patates akne izleri için nasıl kullanılır?

Bir patatesi kabuğunu soyduktan sonra yuvarlak yuvarlak dilimleyin ve dilimleri yıkayın. Dilimlerden birisini alıp yüzünüzde daireler çizerek ovalayın. Patates diliminin kuruduğunu hissedene kadar bunu yapmaya devam edin. Bir dilim kuruduktan sonra diğer dilimi alarak devam edebilirsiniz.

10-15 dakika boyunca bu ovalama işlemine devam edin. 5 dakika bekleyerek cildinizin patatesin suyunu çekmesine izin verin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. İyice temizleyip kuruttuktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz.

Bu işlemi haftada 3-4 gün uygulayarak 1-2 ay içerisinde istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

7. Çiğ Domates

Kırmızı ve olgun domatesler de lekeleri cildinizden sökmek için yardımcı olabilir. Domatesin doğal olarak cilt rengini açıcı özelliği de vardır.

Lekeler için çiğ domates nasıl kullanılmalı?

Domatesle leke tedavisinde bir basit bir de basit olmayan ama biraz daha etkili iki yöntem vardır. İlk önce basit yöntemi size anlatalım;

Olgun bir kırmızı domatesi alın ve dilimleyin. Dilimleri ezerek domatesin lapa haline gelmesini sağlayın. Lapa halindeki domatesleri yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin. Daha sonrasında yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı günlük olarak bir veya iki hafta boyunca uygulayın.

Sivilce izlerini yok eden domates maskesi

Malzemeler

 • 2 domates
 • 1 salatalık
 • 2 avokado

Hazırlanışı ve uygulanışı

Domatesleri ezerek lapa kıvamına getirin. Salatalığı ve avokadoları rendeleyerek sıkıp suyunu alın. Daha sonra domates lapasına ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 veya 3 kere yaparak izlerde azalma olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

8. Hint Defnesi Yağı

Kökeni olarak Hindistan gösterilen bu doğal bitkisel yağ cilt açısından oldukça faydalı yağlardan birisidir. Sadece akne izleri değil akne tedavisinde de etkili bir bitki yağı olarak kullanılır.

Hint defnesi yağı ile sivilce lekeleri nasıl tedavi edilir?

Malzemeler

 • 4 damla Hint defnesi yağı
 • 2 yemek kaşığı su
 • Pamuk topu

Akne izi olan bölgelerin genişliğine göre malzemeleri eşit oranlarda arttırarak daha fazla bir maske elde edebilirsiniz.

Hazırlanışı ve uygulanışı

Suyla Hint defnesi yağını karıştırın. Pamuk topunu alıp bu karışıma batırın. Bu solüsyonu akne izlerinin üzerine sürün. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz. Hint defnesi yağını seyreltilmemiş kullanmayın. Cildinize ağır gelebilir ve hasar bırakabilir.

Eğer doğal yöntemleri denediyseniz ve sonuç alamadıysanız belki de krem kullanmayı düşünebilirsiniz. Hangi kremi kullanacağınızı bilmiyorsanız, bu sayfa size yardımcı olacaktır: Cilt lekeleri için Etkili Kremler

9. Portakal

Limon ve portakal maskesi ( sivilce izlerine hızlı tedavi )

 • 1 yumurta akı
 • 1 çay kaşığı ılık bal
 • 3 damla limon esanslı yağ
 • 3 damla portakal esanslı yağ

Balı yağlarla karıştırın. Yumurta akını ezerek yavaş yavaş karışımın içine katın ve karıştırarak krem kıvamına getirin. Göz bölgesine dikkat edecek şekilde yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra, ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir yüzünüze yaparak akne izlerinin hızla yok olduğunu göreceksiniz.

10. Çilek

Çilek püresi maskesi : Eski sivilce izlerini yok etmek için oldukça faydalıdır.

 • 2 büyük çilek ( püre edilmiş halde )
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı bira mayası

Krem kıvamına gelene kadar tüm malzemeleri birlikte karıştırın. Bu karışımı, boynunuza ve yüzünüze, gözleriniz ve dudaklarınıza gelmemesine dikkat ederek sürebilirsiniz. 15 dakika sonra bol ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 1 tekrarlayabilirsiniz.

11. Aspirin

Aspirinli kil maskesi ( sivilce tedavi edici )

 • 1 çay kaşığı beyaz kil
 • 1 çay kaşığı aspirin tozu
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Bu maske daha çok sivilceler için etkili olan bir maskedir. Malzemeleri karıştırıp sivilceli bölgelerin üzerine sürdükten sonra 20 dakika kuruması beklenir. Bol ılık suyla durulanarak temizlenir.

12. Toz Şeker

Doğal bir peeling uygulaması sayılabilecek toz şekeri cildinize kolayca uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü bolca suyla yıkayıp hafif nemli bıraktıktan sonra, yine hafif nemli olmasında fayda olan toz şekeri, avuç içinizle yüzünüze güzelce yedirin. Bu şekilde 10 dakika kaldıktan sonra, kaliteli ve yağsız bir sabunla bol ılık suyla yıkayarak durulayın.

Bu yazı Şub 11, 2019 tarihinde güncellendi

Источник: //www.ciltsitesi.com/cilt-sorunlari/sivilce-lekeleri-icin-maske/

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Güzelleşeyim Derken Sivilce İle Cildinizi Lekelemeyin

Her insanın özellikle belli yaş dönemlerinde karşılaştığı en büyük sağlık problemlerinden birisidir sivilce lekeleri.  Ergenlik çağının başlangıç dönemlerinde karşılaşılan bu durum yüz görünümümüzü ciddi anlamda kötü görünmesini sağlıyor.

 Özellikle elle yüze müdahale edildiğinde, yüz ve cilt bölgelerinde ciddi problemler oluşturabilmektedir. El ile patlatılması durumunda ise sivilce lekelerinin daha fazla ciddi problemler oluşturduğunu, yüz bölgesinde yaygınlaştığını,  hatta bu problemler neticesinde yüzünüzde kalıcı lekeler bıraktığını fark edebilirsiniz.

Bu durumda iş işten geçmeden önce sivilce lekeleri konusunda ciddi eğitim ve bilgiye ihtiyacınız olacak.

Sivilce lekelerinin hijyen şartları için önemi

Öncelikle cildi ve yüz bölgesini olabildiğince temiz tutmalı.

Zararlı güneş ışınlarının bulunduğu saatlerde dışarıya çıkmamalı, yüz bölgesini korumalı.

Sivilce lekelerinin artmaması için, yüz bölgesini günde en az iki kere olmak üzere düzenli olarak yıkamalı.

Yüzünüzü yıkadığınız su temiz olmalı, Yıkandığınız yer hijyen şartlarına uymalı.

Sadece kendi eşyalarınızı kullanmalı,  başkasının havlusunu kullanmamalı.

Düzenli olarak uyumak, sivilce lekelerinin geçmesine yardımcı olabilir.

Her gün düzenli saatler de uyuyup uyanmak Androjen hormonlarının kişi üzerindeki etkisini aza indirger. Bu sebeple daha fazla stresli olduğunuz anları uykuya çevirerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zaman da uyku sadece insanın kendisine bir mola vermesi değil, aslında uykunun insan vücudu içerisinde bir gereksinim olmasını kabul etmesidir.

Ayrıca düzenli uykunun yapılan araştırmalar sonucunda güzelleşme oranlarını arttırıyor. Düzenli uyku durumunda kan da bulunan hormon, ciltteki kolajen ve elastin liflerinin artmasını sağlayıp ciltteki nemi arttırıyor.

Bu sebeple uyku esnasında salgılanan hormonun cildimize canlılık, parlaklık verdiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uykunun sivilce lekeleri konusundaki yeri diğer önemi vurgulanan konular kadar önemlidir.

Sivilce lekelerinin olmaması için dikkat etmemiz gerekenler

Öncelikle elleri yüzlerden uzak tutmalı, Cilt bölgesinden uzak tutmalıyız.

Nedeni ise yapılan dalgınlıklar veya geçirilen stresli dönemlerden dolayı büyük bir boşlukla elimizi yüzümüze götürüp sivilcilerimiz ile veya saçlarımızla oynayabiliyoruz.

Bu durumda akılda ve bilinç altında git gide bir oyun oynanıyormuş gibi his verse de aynaya baktığımız da yüzümüzdeki lekelerin daha fazla arttığını görerek acı duruma şahit oluruz.

Dengeli beslenmeliyiz

Ellerimizi yüzümüze götürmemeli ve sivilcelerimiz ile oynamamalıyız.

Zararlı güneş ışınlarından uzak durmalıyız.

Doktorumuzun tavsiyesi dışında herhangi bir ilaç veya yan ürün kullanmamalıyız.

Cildi temiz ve nemli tutmalıyız

Cilt sağlığı danışmanına başvuru yaparak yüzümüze uygun ürünler kullanmalıyız. Bu ürünleri kullanmadan önce ise mutlaka alerji testi yaptırmalıyız.

Sivilce lekeleri cilt kanseri yapıyor

Özellikle beyaz tenli insanlarda daha fazla sorun teşkil eden sivilceler gerekli müdahaleler yapılmadığın da kalıcı izler bırakabiliyor bu bağlamda ciddi sağlık tehleri oluşturabiliyor.  Sivilce lekelerinin oluşturduğu en büyük tehlerden birisi ise cilt kanseridir.

Çok terlemek

Stress

Makyaj ürünleri

Zararlı güneş ışınları

Çok terlemek

Solaryum

Sigara gibi zararlı etken maddeler cilt lekelerinin artmasına sebebiyet verir tedavi edilmediği sürecede de cilt kanserine dönüşebilir. Bu yüzde bir sivilce deyip geçmemek, en önemli okumanız gereken kurallardan birisidir.

Özetlemek gerekirse, sivilce lekeleri beslenmeye dayalı olan alışkanlıklarımızın düzenli olarak seçilmesi ve uyarlanması.

Düzenli uyku

Sağlıklı beslenmeli ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalı.

Zararlı ışınlardan kaçınmalı.

Hijyen kurallarına uymalı.

Doktor tavsiyesi üzerine gerekli ilaçlar kullanılmalı.

Cildi temiz, nemli ve bakımlı tutmalı.

Stres yapmamalı ve çalışma şartlarını vücudun isteklerine göre değerlendirmeli.

Sivilce izlerinin geçmesi için ne yapmalı

Yukarıdaki satırda doktorlara görünmeli demiştik. Bu işin bölümü dermatologlar. Öncelikle dermatolog doktorunuzdan randevu alarak gerekli test ve tahlilleri yaptırmanız gerekir.

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Bazı durumlarda insan vücudunun bazı ilaçlara karşı reaksiyon gösterdiğinden dolayı diğer hastalıkların ortaya çıkmasını nüks ettirir.

Sivilce ve diğer sağlık sorunları ile ilgili güncel makaleleri takip etmek için blog yazılarımıza göz gezdirebilir, veya bir sonraki konu da sağlıklı yaşlanmanın 10 yolu makalesini okuyabilirsiniz.

Источник: //www.solargezi.com/sivilce-lekeleri-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri