Haber Spikeri Cem Öğretir: Olumlu Düşünen İnsan Sağlıklıdır

Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın yolları

Haber Spikeri Cem Öğretir: Olumlu Düşünen İnsan Sağlıklıdır

Olumlu düşünmek istiyor ancak başaramıyor musunuz? Dr. Sinan Akkurt olumlu düşünmeye dair bilmediklerimizi anlattı.

“Olumlu düşünme” sonradan kazanılabilen bir yetenek midir?

Olumlu düşünme doğuştan gelen bir yetenek değildir. Çalışarak sonradan da kazanılabilinir. Burada bir tablonun tamamını görebilmektir aslında olumlu düşünmek. Hep aynı noktadan bakmak yerine bir adım geriye çekilerek tablonun tamamını görebilmektir. Bu kazanımı quantumla ilgilenmeye başladıktan sonra elde ettim.

“Olumlu düşünme”yi nasıl başaracağız? Bunun bir tekniği var mı?

Şöyle baktığımızda quantum, atomu inceliyor. Atomun etrafında dolaşan elektronlar var. Bunların hareketleri o atomun bir titreşimi ve titreşim frekansı olmasına sebep oluyor. Quantum kanununa göre bu titreşim her farklı maddenin atomunda farklıdır. Sadece aynı maddelerde aynıdır.

Yine quantum kanununa göre bu atomlara baktığınızda aynı frekansa sahip atomlar birbirini çekerler. Dolayısıyla hayatımızdaki her şeyin de bir frekans olduğunu düşünürsek; atom gibi ağzımızdan çıkan sözcüklerin, düşüncelerimizin, hayallerimizin hepsinin bir frekansı olduğunu düşünürsek; aynı frekans aynı frekans tarafından çekilir. Quantum kanunu budur.

Yani biz iyi bir şey düşünmeye başlarsak o iyi olmasını istediğimiz düşünceyi çekeriz. Bu fizik kanunudur.

Örneğin aklımızdan geçirdiğimiz bir arkadaşımızın saniyeler sonrası telefon açması tesadüf değildir.

Şüphesiz bir şekilde canı gönülden olmasını istediğimiz bir şeyin, “Gerçekten çok istiyordum ben bunun olmasını” dediğimiz şeylerin olması da bir tesadüf değildir. Bunların hepsinin temelinde bir quantum fiziği kanunu vardır.

Dolayısıyla biz ne zaman bir konuyla ilgili olumlu düşünürsek, o olumlu konuyu kendimize çekeriz. Bu da fizik kanunudur. Bu yüzden olumlu düşünmek öğrenilebilinen bir davranış şeklidir.

Beynin olumlu düşünmesini sağlayan doğru nefes teknikleri, pratik egzersizler ve doğal kürler neler?

Eğer “Ben ne zaman olumlu düşünmeye çalışsam bir şey oluyor ve beni engelliyor” diyorsanız; işte onun o engelleyen nedeni ortadan kaldırmanız için biraz pratik yapmanız gerekiyor. Bu pratikler meditasyon olabilir. Meditasyon demek zihni dinlendirmek demektir.

Zihni susturmanın yöntemlerinden biri de meditasyon esnasında nefesimizi sayarak gözlerimizi kapatarak ya da bir nesneye odaklanarak nefesimizi sayarak zihnimizi dinlendirmektir ve bir şey düşünmemeye çalışmaktır. Bu bir yol meditasyon için. Bunun yanında zikir, müzik dinletisi gibi eylemler sizi yine rahatlatabilir.

Yine olumlu düşünmeyi sağlayabilecek tekniklerden biri de doğru nefes teknikleridir. Özellikle 6-3 – 6-3 nefes tekniği zihni boşaltarak sizi rahatlatır. 6-3 nefes tekniği şöyle uygulanır: 6’ya kadar sayarak nefes alınır, 3’e kadar sayarak beklenir (nefes tutulur), 6’ya kadar sayarak nefes sayarak nefes verilir, 3’e kadar sayarak durulur ve yeniden başa dönülür.

Bunu bir burun deliğini kapatarak yaparsak bir adım ileri gideriz. Çünkü vücudumuz her iki burun deliğinden eşit miktarda hava almaz. Burun deliklerinin sağ ve sol beyinle bağlantısı vardır. Beynimizin işlevlerini düzgün kullanabilmemiz, ciğerlerimizi tam kapasite kullanabilmemiz yoluyla gelişir. Sol delikten aldığınız nefes sağ beyni aktive eder.

İkisini de çalıştırmak için bir tekrarda sağ, bir tekrarda sol burun deliğimizi tıkayarak yapabiliriz. Günde 3-4 defa 5’er dakika yapılması faydalı olur.

Bunun haricinde yorucu olmayan bir spor yaparken vücudumuz detoks yapar, zararlı toksinler dışarıya atılır. Aynı zamanda spor yaparken endorfin hormonu denilen mutluluk hormonu da yükselir. Bu da yine bizi rahatlatacak ve olumlu düşünmemizi destekleyecek bir metottur.

Yazı: Dr. Sinan Akkurt

MUTLULUĞUN SIRRI NEDİR?

En iyimser bireylerin dahi olumsuz duygulara kapıldığı zaman ve durumlar doğal olarak vardır. Endişe, üzüntü, öfke ve diğer olumsuz duygular normal hayatın birer parçalarıdır. Ancak kronik olarak bardağın boş tarafını görmek hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zararlıdır ve hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında bireyin kendini toparlamasına engel olur.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak konuya ilişkin “Bunun yerine birey, pozitifliği artıran bazı becerileri uygulayarak daha olumlu olmayı öğrenebilir” diyor ve ekliyor “Pozitif duyguları teşvik eden becerileri öğrenmek ve düzenli olarak uygulamak, mutlu ve sağlıklı bir birey olmamızı sağlar.”

Psikolog Başkak, olumlu duyguları beslemek için aşağıdaki yöntemleri öneriyor:

Olumsuz duygu ve düşünceleri tespit edin

Bir klinik psikolog ve hipnoz uzmanı olarak, olumsuz, engel düşünceler yaşayan insanların içlerinde hissettikleri bu sıkıntıları muğlak, belli belirsiz, soyutmuş gibi algıladıklarını gözlemledim. Öncelikle yapılması gereken kafamızın içinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştırmak. Bunları bir kağıda yazın…

İlham gelmesini beklemeyin

Bazıları, içten bir enerjinin gelmesini bekler, bu oldukça teslimiyetçi, miskin bir kabulleniş durumudur. Şair değilseniz oturup ilham gelmesini beklemeyin. Küçük hedefler için adım atmaya başlayın. Adım attıkça, yaptıkça enerjisi gelecektir.

İyilik yapmanın gücünü ıskalamayın

Başkalarına yardım etmek kendine yardım etmektir aynı zamanda. Özellikle size benzer sorunlar, olumsuzluklar yaşayan insanlara herhangi bir şekilde destek olmaya gayret edin. Elinizden ne geliyorsa onu yapmak yeterli. İyilik yapmak ruhu besler. Bu, birinin ağır paketleri taşımasına yardım etmek veya yabancı birine yol tarif etmek kadar basit bir şey de olabilir.

Çevrenizdeki dünyadan ze alın

Zaten yeterince sorun yaşıyorsanız, yapacağınız şey çevrende sizi iyi hissettiren şeylere odaklanmaktır. Keyif alacağınız her şeye dikkat edin, bir hobi, bir etkinlik, iyi bir kahvenin verdiği keyif… Bu bir kuş, bir ağaç, güzel bir gündoğumu veya gün batımı, hatta birisinin giydiği bir elbiseyi güzel bulmak bile olabilir. Keyif aldığınız, ze aldığınız şeylere odaklanın, deneyimleyin.

İlişkilerinizi geliştirin ve güçlendirin

Ailemiz, dostlarımız, sohbetinden hoşlandığımız insanlarla bağlantıları güçlendirmek çok önemli… Size iyi hissettiren insanlarla bağlarınızı sürdürün ve güçlendirin.

Arkadaşlar veya aile üyeleri ile güçlü sosyal bağlantılar kurmak, kendinize olan inancınızı artırır.

Bu konuda yapılan uzun vadeli çalışmalar, iyi ilişkilerin daha iyi sağlık ve daha uzun bir yaşam ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Yeni bir şey öğrenin; yeni bir etkinlik bulun

Yeni ortamlar, hobiler, etkinlikler, kurslar… Kendi dünyanızdan çıkın ve zihninizi yeni alanlara açın. Satranç öğrenmek, bir folklor grubuna katılmak, resim kursuna gitmek, bir koronun parçası olmak… Sosyalleşme imkanı artarken, yeni bir şey öğrenmek bilinçaltınızdaki enerjiyi uyandırıp besleyecektir.

Sorununuza karşı esnekliği artırın

Yaşanan sorunlara saplanıp kalmak, sanki ömrümüze işlemiş gibi bir tutum içerisine girmek depresyona ve umutsuzluğa sürükler.

Kaybın, stresin, başarısızlığın veya travmanın sizi ezmesine izin vermek yerine bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanın.

Neleri öğrenmenize yaradı, bedeli büyük olsa da neleri fark etmenizi sağladı, artık o konuda tecrübeli ya da kendinizden emin misiniz, artık neler yapabilirsiniz? Bu bakış açılarına odaklanın ve daha iyi bir geleceğe adım atın.

Otohipnozla farkındalık egzersizileri yapın

Zihninizin imkanlarını keşfedin, sahip olduğunuz en güçlü silah beyninizdir ve onu lehinize nasıl kullanabileceğinizi, insan zihninin sonsuz değişim ve dönüşüm gücünü fark etmeye zaman ayırın. Yıllardır otohipnoz ve meditasyonun insanlara sağladığı olağanüstü öz imkanları gözlemliyorum.

Geçmişteki sorunlar ya da gelecekteki zorluklar üzerine düşünmek zihinsel kaynakları güçsüzleştirir ve yaşadığınız andan ze almanızı engeller. Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakın ve şimdiye, olduğunuz ana odaklanın.

Bunları kendi kendinize yapabilmeniz için otohipnoz eğitimleri, meditasyon dersleri alın.

STRESTEN KURTULMANIN YOLLARI

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/psikoloji/haber/1034122-olumlu-dusunmek-icin-ne-yapmali

Olumlu kalmanıza yardımcı olacak 10 pozitif düşünce tekniği

Haber Spikeri Cem Öğretir: Olumlu Düşünen İnsan Sağlıklıdır

Yaşamın kendisi, bize sunulmuş en değerli hediye. Ancak bazen deneyimlediğimiz olumsuz durumlar, üst üste gelen problemler hayatın tadını çıkarmamıza ve anı yaşamamıza engel olabiliyor. Tam her şeyi yoluna koyduğumuzu düşünüp hayatın keyfini sürmeye başlamışken, küçücük ve ummadığımız bir problem yaşanan tüm olumlu deneyimleri bir anda yok edebiliyor.

Sürekli Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak Taktik

Neden bu şekilde sonlandı? Neden ben? Neden ben de herkes gibi normal bir hayat yaşayamıyorum? Hiç problem yaşamadan hayatına mutlu devam eden insanlar bunu yapmayı nasıl beceriyor? Sorun bende mi?

Tabii ki tüm olumsuzlukların bir gecede düzelmesi ve ertesi güne mutlu bir birey olarak uyanmanız gerçekçi bir beklenti değil. Aynı şekilde hayatınız boyunca karşılaşacağınız olumsuz durumları engelleyebilmeniz de mümkün değil. Fakat bu durumlar karşısında nasıl bir tavır izlemeniz gerektiği, olaylara nasıl yaklaştığınız sizin kontrolünüz altında.

1. Hayata ve kendinize güvenin

Her şeyin bir gün yoluna gireceğine emin olun. Kış boyunca çıplak kalmış bir ağaç bahar aylarında çiçekler açar.

Hayatınızın kış dönemlerinde meyve alamadığınız için üzülmek yerine, bir gün baharın geleceğine ve her şeyin daha iyi olacağına dair inancınızı koruyun. Olumsuzlukların yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin ve daima pozitif düşünün.

2. Planlarınızda değişiklikler yapın

Bir hatayı bir kez yaptığınızda bu sizin suçunuz değildir, ancak ikinci kez aynı hatayı yapmak sizin elinizdedir.

Bir problem çözme aşamasında sürekli aynı çözüm yolunu deniyor ama başarıya ulaşamıyorsanız yeni yollar denemenin vakti gelmiş demektir.

Çözüm yollarınızı ya da planlarınızı değiştirmek, gelecekle ilgili hayallerinizden vazgeçmek değil; o hayale ulaşmak için gitmekte olduğunuz yolu değiştirmek anlamına gelir.

3. Meditasyon yapın

Meditasyon birçoğumuz için fazla spiritüel ve soyut bir uygulama olabilir.

Meditasyona yaklaşımınız ne olursa olsun, etkili olduğuna inanın ya da inanmayın, kendinize dönüp bakmak ve iç sesinizi dinlemek için fırsatlar yaratmak size iyi gelecektir.

Kişinin kendisiyle baş başa kalmasını ister meditasyon, ister dua, ister rahatlama olarak adlandırın, ne olursa olsun kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

4. Sabırlı olun

Bazen bekleme aşamasında yaşadığımız deneyimler, beklediğimiz şeyden çok daha değerli olabilir. Çünkü bize asıl yol gösteren şey aslında bekleme aşamasında öğrendiklerimiz ve yaşadığımız değişimlerdir.

Hepimizin hayattan az ya da çok bir beklentisi var. Yeni bir iş, birlikte mutlu olabileceğimiz bir sevgili, yeni bir şans… Ne bekliyor olursanız olun, hala bekleme aşamasında olmanız o şeye sahip olmaya henüz hazır olmadığınızın bir göstergesi olabilir.

Beklemek ceza değil, hazırlıktır.

5. Pozitif olmadığınız zamanlarda bile olumlu düşünmeye çalışın

Birileri size ‘’Nasılsın?’’ sorusunu sorduğunda verdiğiniz cevap genelde hep ‘’İyiyim.’’ olur. Olumsuz bir şey yaşamış olsak da, kendimizi kötü hissetsek de karşımızdaki kişiye iyi olduğumuzu yansıtmak, aslında kendi kendimize geliştirdiğimiz bir savunma mekanizmasıdır.

İyi olduğumuzu sürekli tekrar etmek bizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır ve zamanla daha pozitif hissetmemize yardımcı olur. Düşüncelerinizi değiştirmek, hayatınızı değiştirmenin ilk adımıdır.

6. Stres yaratan durumlar yerine sahip olduğunuz şeylere odaklanın

Problemlere odaklanmak ve olumsuz düşünmek kolaydır. Ancak yaşamımız boyunca deneyimlediğimiz olumlu durumlar, olumsuzluklardan sayıca çok daha fazladır. Olumlu durumlar yerine olumsuz olanlara odaklanmamızın altında ise, olumsuz durumlarla nasıl baş edeceğimizi bilmememiz ve bu durumlara hazırlıksız yakalanmamız yatar.

7. Anda yaşayın

Üzerine ne kadar düşünürseniz düşünün, ne kadar hayal kurarsanız kurun ya da ne kadar düşünerek kendinizi meşgul ederseniz edin; geçmiş geçmiştir. Gerçeklerle yüzleşebildiğinizde, geçmişiniz artık size zarar vermez.

Geçmişte yaşadıklarınıza üzülmek yerine yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışın.

8. Olayları akışına bırakın

Planladığınız şeylerin yolunda gitmemesinin sebebi, evrenin sizin için yaptığı planların farklı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Pikniğe gitmeyi planladığınız gün yağmur yağabilir. Pikniğinize devam edip yağmurda dans etmek, ertelemek ya da durmadan şikayet etmek sizin elinizde. Yaşamımızı farklı ve dinamik tutan şey, aslında planladığımız şeylerin yolunda gitmemesi.

Olayları akışına bırakarak yaşamaya başladığınızda unutamayacağınız anlar yaşamaya başladığını fark edeceksiniz. Bazı şeyler kontrolümüz dışında geliştiğinde şikayet etmektense kabullenerek duruma adapte olmaya çalışmak, sizi bir adım ileri taşıyacaktır.

9. Kendinize inanın

Hayatta bazen önümüzü göremediğimiz ve sonrasında karşımıza neler çıkacağını öngöremediğimiz anlar yaşayabiliriz. Nereye gittiğinizi bilmeden ilerlemek korkutucu olabilir ve risk içerebilir; ancak ilerlemediğiniz süre yolun sonunda ne olduğunu asla göremezsiniz. İnancınızı güçlü tutun ve ulaşmak istediğiniz noktaya bir gün ulaşacağınıza inanın.

10. Hayatı bir öğrenme süreci olarak görün

Üzgün olduğumuz anlarda hep en kötü şeylerin bizim başımıza geldiğini düşünerek üzülme eğilimindeyiz ancak yaşadığımız olumsuz deneyimler ne olursa olsun geçici. Önemli olan şey yaşadığımız üzüntü, sevinç, korku ya da değişim zamanlarına öğrenme süreci olarak yaklaşabilmek. Hatalarınızdan ders çıkararak, yaşadıklarınızı diğer insanlarla paylaşarak ilham verebilmek. .

Hayat yolculuğundaki her anınız çok değerli. Zamanı geri alabilmeniz ve yaşamınızdaki tüm olumsuzlukları yok edebilmeniz mümkün değil. Kendinize inanın ve değişimin kendi içinizde başladığının farkında olun.

Источник: https://www.uplifers.com/planlariniz-umdugunuz-gibi-islemediginde-pozitif-kalmaniza-yardimci-olabilecek-10-olumlu-dusunme-teknigi/

Pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları | Olumlu düşünme egzersiz

Haber Spikeri Cem Öğretir: Olumlu Düşünen İnsan Sağlıklıdır

Kategori: Pozitif Hayat – 12.563Yorum Yazın

Pozitif düşünce genç kalmanın en önemli sırrıdır. Çünkü pozitif düşünce gücü ile yıllara meydan okuyabilirsiniz. Bu yazıda pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları sizi bekliyor!

Pozitif düşünme yöntemleri konusunda psikologlar yıllardır yoğun çalışma içerisindeler. Yapılan araştırmalar pozitif düşünmeyi başarabilen insanların daha mutlu, huzurlu ve uzun ömürlü olduklarını gösteriyor.

Pozitif düşünme egzersizleri yapabileceğiniz faydalı çalışmalardan biridir.

İşte pozitif düşünme yolları

 • Pozitif düşünce teknikleri arasında yoga ve meditasyon yapmak yer alıyor
 • Olumlu düşünmek için dua edin
 • Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız konuşurken sadece olumlu sözcükleri kullanmayı deneyin. Sürekli kendinize “yapamayacağımı” söylüyorsanız, bunu doğru olduğuna ikna edebilirsiniz. Bunun yerine negatif kelimeleri olumlu olanlarla değiştirin.

  En iyisini yapacağınızı kendiniz söyleyin veya bunun yerine en zoru deneyeceksiniz. Böylece nasıl pozitif düşünürüm sorusuna olumlu bir cevap verebilirsiniz.

 • Güç ve başarı uyandıran kelimeler kullanın. Düşüncelerinizi, güçlü, mutlu ve hayatınızın kontrolü altında hissettiren kelimelerle doldurmayı deneyin.

  Başarısız veya beceriksiz olduğunuzu hissettiren kelimeler yerine, bu sözcüklere odaklanmak için yoğun bir çaba gösterin.

 • Pozitif düşünce gücü teknikleri arasında başaracağına inanmak da bulunuyor. Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.

Pozitif düşünce genç kalmanın anahtarıdır Photo: Pexels-Pixabay

Pozitif düşünce gücü teknikleri

 • Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.
 • Düşünce değiştirme teknikleri kullanın. Bir düşüncenin saplantılı manyağı (mania) olmayın.
 • Pozitif düşünce yazıları okumak da iyi gelecektir.

 • Her şeyin basit olduğunu kabul edin. Yapılacaklar basitçe vardır, böyledir ve her şey bu haliyle iyidir.  Sadece olanı kabul etmediğimizde hayal kırıklığı ve olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor ve bazı şeylerin farklı olmasını istiyoruz.
 • Pozitif düşünce kitapları okuyun! Pozitif düşünce ile ilgili kitaplar yapıcı olmanıza katkı sunar.

  Kendinize zalimce ve haksız eleştiriler vermek, sizi kötü bir ruh haline sokmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize kesinlikle yardımcı olmaz. Büyün ve öğrenebilmeniz için eleştirilerinizde yapıcı olun.

 • Pozitif düşünce ve aşk kardeştir! Aşk insanı pozitif yapar! Pozitif düşünce ile aşk sizi bulacaktır!
 • Olumlu düşünce gücü ile Günümüzde yaşamayı deneyin.

  Geçmiş değiştirilemez ve gelecek belirsizdir; Gerçek şu an var olan hediyedir.

Olumlu düşünmenin faydaları

Pozitif düşünce gücüyle yaşam boyu mutluluk sizi bekliyor. O kadar çok fayda elde edebilirsiniz ki siz bile inanamazsınız. İşte ilk aklımıza gelen faydalar:

Öncelikle, olumlu olmaya karar verirsek, “cazibe yasası” olarak adlandırdığımız şeyleri lehimize çeviririz. Cazibe yasasının temel ilkesi “gibi çeker” dir. Hayatı görmek için alışılmış yolunuzu olumlu düşünmeyi arzularsanız, hayatınıza ne kadar çok şey çekebileceğinizi hayal edin!

Olumlu tutum seçtiğinizde, insanlarda bir çok olumlu özellik fark etmeye başlayacak ve varsayımlarını görmezden geleceksiniz ve daha sonra anlamlı arkadaşlıklar ve büyük ilişkiler yaratmaya başlayacaksınız. Bu tür tutum çevrenizdeki çok iyi ve olumlu bir atmosfer yaratacaktır.

Öncelikli olmanızı olumlu düşünürseniz, her zaman harika bir ilk izlenim bırakacaksınız. İnsanlar, genellikle, tür ve samimi kişiliklere çekilir ve iyi bir ilk izlenim, gelecekteki ilişkilerinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Olumlu düşünme sağlığınız için çok yararlıdır. Bazı bilimsel çalışmalar bile, iyi, pozitif “fikre” sahip kişilerin depresyondan daha az muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve olumsuz düşünürlerden daha nadiren hasta olduklarını göstermiştir.

Birçok durumda, kötü düşünceler ölenlerin başlıca sebebidir ve “ölen” kelimesi bile kişinin rahat olmadığı anlamına gelir … Sadece düşüncelerinizi değiştirin ve hayatınızı değiştireceksiniz.

İşte bu yüzden düşüncelerimize dikkat et – sağlığımızla ilgileniyor!

Olumlu insanların olumsuz olanlardan daha başarılı oldukları daha muhtemeldir. Hayatınıza olumlu düşünmeyi uygularken, başarıların daha kolay hale geldiğini ve birçok insanın düşündüğü kadar zor ve zor olmadığını fark edeceksiniz.

Stresin ana nedeni endişe ve olumsuz düşüncelerdir. Bunu daha da düşünürsek, stresin hiçbir zaman sorun çözmediğini anlayabiliriz, aksine, bizi çaresiz bırakabilir. Olumlu insanlar stresin üstesinden kolayca gelir. İyi ve olumlu düşüncelerin miktarını arttırmaya başladığınızda, artık hayatınızı duymazsanız, stres yavaş yavaş hayatınızı bozar.

Negatiflik, insanların zihnini kör edebilir. Düşüncelerini olumsuz olanlardan olumluya çevirirseniz, gözleriniz açılır ve yarım boşluk yerine şişenin yarı dolu olduğunu göreceksiniz. Çözümleri fark etmeye başlayacaksınız ve her sorunun aslında büyümek için bir fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tüm sorunlar çözülebilir ve nihayet siz bunu göreceksiniz.

Bazen insanlar, hayatlarının gerçekte ne kadar kutlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar, işleri kabullenip, minnettar olmayı unutuyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, hayatta bazı kanunlar vardır; bunlardan biri “benzerleri cezbeder”, diğeri ise “eklediğiniz şeyi biçersiniz” diyor.

İnsanlar, yaşadıkları şeyleri şimdiden takdir etmeden kaderleriyle ilgili şikayet ve yas tuttuğunda, bunu bile kaybetmek zorunda kalırlar. Aksine, takdir ve şükran, yaşamlarına müteşekkir iyi şeyler getirir. Öyleyse, minnettar olalım ve nimetimizi sayalım.

Olumlu tavır motivasyonunuzu artıracak ve hedeflerinize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Güçlü bir motivasyona sahip olmak, “kanat “lara sahip olmakla aynı şeydir!

Olumlu düşünme sizi daha güzel göstermeye yönlendirir. Doğal olarak olur: gülümseyerek, güleryüzlü ve mutlu insanlar, her nasılsa, son derece çekici. İç güzelliğiniz parlayacak ve dış tarafta da görülecektir. Olumlu düşünce ile genç kalacaksınız!

Son söz

Hayata olumlu bakabilmek! İşte bütün mesele bu! Genç ve sağlıklı kalmanın yolu pozitif düşünmeden, hoşgörülü olmaktan geçiyor. Bu tür insanların daha uzun ömürlü oldukları ve daha az yıprandıkları bilimsel çalışmalarla belgelenmiş.

Ne düşünürseniz, nasıl düşünürseniz öyle yaşar ve öyle yaşlanırsınız. Atalarımızın dediği gibi bir adama 40 kez deli dersen deli olur.

Bir insan 40 kez ben iyiyim, gencim, huzurluyum derse iyi, genç ve huzurlu olur. Zihninizi kötü duygulardan arındırın. Haset, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, tatminsizlik insanı zihnen yoran ve yıpratan etkenler.

Bu etkenlerin birikim vücutta biyolojik yaşlılığı da beraberinde getiriyor.

Yapıcı olun. İlişkilerinizde eleştirel, yargılayıcı değil yapıcı olun. Yapılan hataları bir fırsat olarak görün. Bu hatalardan ders çıkarıp hayatınızı daha iyi düzenleyebileceğinizi unutmayın.
Hz.

Davud “Kişi kalbinde düşündüğü gibidir.” demiş. Siz de kalbinizi yalnızca toksinlerden değil , kötü düşüncelerden, sıkıntılardan, evhamdan arındırın.

Konumuzu Shakespeare’in bir sözüyle bitirelim: “İyi veya kötü bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar”.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/pozitif-dusunce/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.