Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

içerik

Hamile kalmak isteyen kadınlar nelere dikkat etmeli? İdeal gebelik için altın öneriler

Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

Günümüzde kırsal kesimde genç yaşta evliliklerin arttığını, büyük kentlerde ise gebelik planlarının ileri yaşlara ertelendiğini hatırlatan Dr. Cüneyt Genç “Hamile kalmak ve bu süreci sağlıklı tamamlamak isteyenler öncelikle gebe kalma yaşlarına dikkat etmelidir.

Beden gelişimleri tamamlanmadan hamile kalanlar önemli sorunlarla karşılaşabilirler. Gebe kalmak için ideal yaşlar 25 ila 35’tir. 24 yaş altındaki anne adaylarında kemik dokusu hala gelişmekte olduğu için kalsiyum takviyesi yapılmalı.

Gebelikte önerilen günlük  kalsiyum miktarı 1200 mg kadar çıkmaktadır.

Hamileler sağlıklı bir gebelik için kalsiyum ilacı yerine yoğurt yemeli!

Bir bardak, yani 200 mililitre sütte 240 miligram kalsiyum vardır. Kalsiyum desteğini ilaç olarak almak böbrek taşı riskini arttıracağı için mümkün olduğunca besin şeklinde takviye etmek uygun olur.

Erken yaştaki gebeliklerde halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen şiddetli gebelik tansiyonu-‘preeklempsi’ riski ve  kemik çatı henüz tam gelişmediği için sezaryen doğum  oranı daha yüksektir.

35 yaş üstü gebeliklerde yumurtaların yaşlanmasına bağlı olarak doğumsal anomalilerde ve sezaryen ihtimalinde artış, gebelik şekeri ve gebelik tansiyonu görülebilir. 40 yaş üstü kadınlarda ise hafif derecede kemik erimesi başlayabileceğinden günlük kalsiyum tüketimine dikkat edilmeli” diye konuştu.

Hamile kalmak için ideal kilo nedir?

Anne adaylarının gebelik sırasında olduğu gibi hamileliğe hazırlanırken de kilolarına dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dr.

Cüneyt Genç “sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebekler için yaşam şeklimizi iyileştirmeliyiz” dedi ve şu tavsiyelerde bulundu: “Anne adayları hamile kalmak için ideal kiloda olup olmadıklarını çok basit bir hesaplama ile bulabilir, buna uygun planlama ile sağlıklı bir hamilelik sürecine adım atabilirler.

Vücut kitle indeksi kilonun, boy ölçüsünün metre olarak kendi karesine bölünmesi ile elde edilen değerdir. Örneğin kilonuzun 65, boyunuzun ise 1.65 olduğunu varsayalım. Bu durumda vücut kitle indeksiniz 65/ ( 1.65×1.65) = 23.8’dir.

Vücut kitle indeksi değeri 18’in altında ise zayıf, 25’in üstünde ise kilolusunuz demektir. Yani değer 18-25 aralığında ise kilonuz hamile kalmak için idealdir. Çok zayıf (40 kilo altı) ya da fazla kilolu iken gebe kalmak problemlere neden olur.

Ancak şunu unutmamak gerekir.

Fazla kilolu gebe kalmak, fazla zayıf gebe kalmaktan çok daha fazla soruna yol açar. Gebelik şekeri, damar tıkanıklığı, safra taşları, insülin direnci, gebelik tansiyonu, doğumda zorluk ve hatta sezaryen ihtimalinde artış,  fazla kilolu gebeliklere eşlik edebilir. Bu nedenle gebelik öncesi ideal kiloya ulaşmaya gayret edilmelidir.

Sigara ve alkolün güvenli dozu yoktur

Gebe kalmayı düşünen anne adayları sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalı. Bebeğe zarar vermeyen, güvenli sigara sayısı ya da  alkol dozu yoktur.

Azaltmak kesinlikle çözüm değil, kullanıldığı sürece risk hep vardır. Fazla sigara kullanımı erken doğuma, düşüğe ve bebeğin az kilo almasına neden olur.

Alkolün her gün kullanılması ise bebekte doğumsal sakatlıklara ve zeka geriliğine yol açar.

Hamilelikte asla yapmamanız gereken 8 beslenme hatası!

Gebelikte çay ve kahve gibi kafein barındıran gıdaların fazla tüketilmesi hem kansızlığa hem de çarpıntıya neden olduğu için risk arz edebilir. İçinde olduğu tam olarak bilinmeyen bitki çayları da mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Bu alışkanlıkların gebelik öncesinde bırakılması daha uygundur.

Diğer bir önemli konu ise et ve et ürünlerinin tüketimi. Çiğ et ve ürünlerinin tüketilmesi sonucu bulaşan toksoplazma paraziti bebekte çeşitli sakatlıklara  yol açabilir. Bu nedenle anne adayları gebelik öncesinde ve sırasında, çiğ et ve ürünlerini (pastırma, salam vb.) tüketmemeye özen göstermelidir.

Folik asit alımına gebelikten önce başlayın

Folik asit vitamininin bebekte, kafatası ve omurga  sistemi sakatlıklarının oluşma ihtimalini azaltacağını ifade eden Dr.

Genç, anne adaylarına mümkün ise 3 ay önceden folik asit desteğine başlamaları uyarısında bulundu.

Hamile kalmadan önce anne adaylarının sağlık kontrollerinin yapılmasının hem gebe kalmak hem de gebeliği sağlıklı sürdürmek açısından önemli olduğunun altını çizen Dr. Cüneyt Genç, şöyle devam etti:

“Gebelik öncesi tam kan sayımı, idrar kültürü, bulaşıcı hastalık testlerine bakılması ve bu hastalıkları geçirmemiş olan anne adaylarının aşılanması gerekir.

Gebe olma ihtimali taşıyan kadınlar, içeriğini bilmedikleri ilaçları kullanmamalı, röntgen çektirecekleri zaman gebelik ihtimali hakkında mutlaka doktorlarını bilgilendirmelidir.

Şeker veya epilepsi hastalığı taşıyan anne adayları hamile kalmadan önce mutlaka gerekli önlemleri almalıdır.

Yüksek kan şekeri özellikle düşüklere ve bebekte kalp anomalilerine neden olur. Ortalama kan şekeri düzeyi normale döndükten sonra gebe kalınması ise bebeğin sakatlık riskini büyük oranda azaltacaktır.

Epilepsi ilaçları maalesef bebekte ‘nöral tüp anomalileri’ denilen kafatası ve omurga sakatlığı risklerini arttırıyor. Epilepsi hastalığı olup gebe kalmayı düşünenler ilaç kullanımı konusunu mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Ayrıca epilepsi hastası anne adaylarına, bebekte oluşabilecek anomalileri önlemek için gebelikten 3 ay önce yüksek dozda folik asit takviyesine başlamayı tavsiye ediyoruz.”

Gebelikte ağız ve diş sağlığına dikkat

Gebelik sırasında bağışıklık sisteminin zayıflamasına paralel olarak ağız ve diş problemlerinin sık görüldüğünü hatırlatan Dr.

Genç, “Gebelik öncesinde her anne adayı ağız ve diş sağlığına önem vermeli ve uzman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Gerekli tedaviler vaktinde yapılmalıdır.

Anne adayları gebelik boyunca günde en az iki kez dişlerini yumuşak bir fırça ile fırçalamalı, gebelik sırasında amalgam dolgular çıkarılmamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Gebelik döneminde hamilelerin mutlaka yaptırması gereken aşılar

Egzersizlere gebelik öncesinde başlayın

Egzersizlerin gebelik sırasında ve sonrasında anne adaylarına büyük fayda sağlayacağını belirten Dr. Cüneyt Genç’in sporla ilgili önerileri de şöyle: “Hafif tempolu egzersiz hareketlerine gebelik öncesinde başlanmalı ve alışkanlık geliştirilmeli.

Aksi halde gebelikte oluşan yorgunluk hissi ve değişken ruh hali, spor disiplini edinmeyi zorlaştıracaktır.

Hamilelik öncesinde beden yürüyüş, yüzme, gebelik yogası ya da gebelik pilatesi gibi  hafif tempoda aerobik egzersizlerine alıştırılırsa doğum da, sonrasında vücudun toparlanması da kolaylaşacaktır.”

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/hamile-kalmak-isteyen-kadinlar-nelere-dikkat-etmeli-deal-gebelik-icin-altin-oneriler/

Hamilelik.com.tr

Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

Üreme çağındaki kadınlarda adet gecikmesi erken hamilelik belirtisi olabilir

Hamile kalan bir kadının erken hamilelik belirtilerini hissedebilmesi için, adet gecikmesinin 1-2 haftayı bulması gerekir. Bundan önceki hamilelik belirtileri genellikle adet dönemi yakınmalarıyla karıştırılabilir. Hamileliğin kesin tanısı gebelik testi sayesinde konulabilir.

Kadınlar gebe kalmayı istiyorsa, erken hamilelik belirtilerini de önemserler. Eğer vücutlarını iyi tanıyorlarsa, en küçük değişimi bile algılayabilirler. Gebelik testi yaptırmadan bile hamile kaldıklarının farkına varabilirler. Erken hamilelik belirtileri kadınlarda fark edilecek düzeyde ancak adet gecikmesi 1-2 haftayı bulduğunda başlar.

Bu süreden önce kadının hamile kaldığını anlamasına yardımcı olacak belirtiler olmaz. Gebelik daha oluşma aşamasında olduğundan, belirtilerin başlaması ve hissedilmesi için gebeliğin rahme yerleşmesi gerekir. Bu aşamada kandaki gebelik hormonları yükseleceğinden ve adet kanaması gecikeceğinden belirtiler kadın tarafından fark edilebilir.

Erken gebelik belirtilerin çoğu gebelik hormonlarının yükselmesiyle ortaya çıkar.

Kadının hamile kalması durumunda, döllenen yumurta birkaç gün içinde rahim iç duvarına tutunmaktadır.

Bununla birlikte hamileliğin ilk belirtisi olabilecek beneklenme tarzında implantasyon kanaması, kas kasılması gibi etkiler oluşabilir.

Kadının vücudunun verdiği tepkilere hassas olması halinde, döllenmenin olmasından 6-12 gün içinde bunları hissetmesi mümkündür. Ancak bu tür kas kasılmaları genellikle adet kanaması kramplarıyla karıştırılır.

Erken hamilelik belirtileri nelerdir?

 • Adet gecikmesi olması erken hamilelik belirtisi olabilir. Üreme çağındaki bir kadının hamile olduğunu düşündürecek ilk belirti adet gecikmesi olur. Fakat adet gecikmesi nedenleri sadece gebelikle sınırlı değildir. Gebelik testi negatif çıkarsa, mutlaka doktora gidilerek adet gecikmesinin sebeplerinin araştırılması gerekir.
 • Yorgunluk hissinin baskın şekilde hissedilmesi
 • Kadının aşerme denilen süreçte bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyması, tiksinmesi yani besinlere karşı hassasiyet gelişmesi
 • Çevreden duyulan kokulara karşı hassasiyet oluşması
 • Daha çok sabahları etkili olan bulantı ve kusma etkisinin oluşması
 • Normalden daha sık idrara çıkılması
 • Göğüslerde adet döneminde olduğu gibi hassasiyet olması, büyümesi ve meme uçlarında koyulaşma meydana gelmesi
 • Nadiren de olsa baş dönmesi ve bayılma hissinin oluşması
 • Üstüne adet görme denilen implantasyon kanamasının olması. Bu gebeliğin rahme yerleşmesinden kaynaklanan lekelenme tarzında bir kanamadır.
 • Hamileliğin erken belirtileri her kadında farklı olduğu gibi, kadınlarında her hamileliğinde farklı olabilir. Genellikle adet dönemlerinden önce yaşanan belirtilerle gebelik belirtileri arasında benzerlik olduğundan, her kadın bunları fark edemeyebilir. Bu yüzden erken hamilelik belirtileri olduğu düşünüldüğünde, hamileliğe kesin tanı koymak için gebelik testi yapılmalıdır.

Erken hamilelik belirtileri arasında ruhsal değişimler de vardır

Hamileliğin başlangıcıyla birlikte kadının bedenindeki değişimlerde kendini belli etmeye başlar. Değişimlerin etkisiyle kadının ruhsal durumu da etkilenir.

Kadının hamileliğin devamında yaşanacaklar dikkate alındığında, bu etkilerin olması normal karşılanmalıdır. Kadınlar bu özel süreçte karışık duygular içinde olur. Bir anda neşeyle hüznü, gülmeyle ağlamayı birlikte yaşayabilir.

Bunlar dikkate alındığında, kadının en önemli destekçisi eşi olacaktır.

Erken hamilelik belirtisi yüksek vücut ısısı olabilir mi?

Hamileliğin erken döneminde gebelik hormonlarının etkisiyle ortaya çıkan vücut ısısındaki yükselme doğru takip edilirse, hamilelik işareti olarak görülebilir.

Hamile kalmakta zorlanan kadınlara doktorların önerileri arasında, yumurtlama zamanının belirlenmesi açısından vücut ısılarını takip etmeleri buna örnek teşkil edebilir.

Eğer kadında 2 haftadan uzun vücut ısısı yüksek seyrediyorsa, bu erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilebilir.

Kilo almak erken hamilelik belirtisi olabilir mi?

Hamilelikte kadının vücudunda meydana gelen belirtilerin temel sebebi gebelik hormonlarının kanda yükselmesidir. Bu hormonların yükselmesi kadının besinlere düşkünlüğünü arttırabilir, atıştırmalıkları daha fazla tüketebilir. Bu durum kadında şişkinliğe, kilo alma meylinin artmasına yol açabilir. Böyle bir etkiye maruz kalan kadınların akıllarına hamile oldukları şüphesi uyanabilir.

Kokulara karşı hassasiyet, tiksinti erken hamilelik belirtisi olur mu?

Yine hormonların etkisiyle hamile kalan kadınlar kokulara karşı daha farklı tepiler vermeye başlar.

Bu koku hassasiyeti, besinlerden tiksinme, aşırı şekilde bazı besinlere düşkün olma gibi belirtiler erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilir.

Hamile kalan kadınlar sigaradan tiksinebilir, parfümlerin kokusuna dayanamaz, yiyecekleri seçerek yemeye başlayabilir. Daha önce yediklerini yememeye, tiksinmeye başlar. Bu esnada bulantı hissi de oluşur.

Sabahları kalkmakta zorlanıyorsanız hamile olabilirsiniz

Hamileliğin belirtileri arasında kadınların kendilerini daha yorgun hissetmesi, adeta bitkin bir halde olduğunu hissetmesi yaygındır. İş yapmamış bile olsalar kendilerini halsiz hissederler. Kadınlar vücutlarının verdiği bu tepkiyi hemen fark edebilir. Bu onlar için hamilelik işareti olabilir.

Erken hamilelik belirtileri arasında sindirim sisteminde yavaşlamada vardır

Hamilelik başladığında hormonlar hızlı bir yükseliş göstereceğinden, sindirimin yavaşlaması da kadının vücudunu etkileyen bir sorun haline gelecektir. Bu yüzden gebe kadının midesinde sindirimin olması için daha yüksek oranda asit salgılanır.

Mide asidinin etkisiyle yemek borusunda, midede yanma hissedilmeye başlanır. Erken hamilelik belirtisi olan kabızlığın oluşması, sindirimde meydana gelen yavaşlamadan kaynaklanır. Kadınlar bunu dikkate alarak, sindirimi kolay olacak besinleri tüketmeye yönelmelidir.

Lifli olan gıdalara beslenmelerinde daha az yer vermelidir. İçtikleri su miktarını da arttırmaları gerekir.

Benzer Konular:

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve İlk 3 Hamilelik Belirtisi Nedir?

Hamilelik Belirtileri: 10 Madde İle Hamile Miyim?

Источник: //hamilelik.com.tr/erken-hamilelik-belirtileri/

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

Acaba hamile miyim? Bu sorunun cevabını bulmak bazen kadınlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Anne adayı olup olmadığınızı anlamak için bazen test yapmak yerine bir süre daha belirtileri anlamaya çalışmak isteyebilirsiniz.

Anne olmak isteyen birçok kadın hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce kendi içgüdüleri ile belirtilerden emin olmak isterler ve ardından testleri uygulamaya karar verirler. Sizler de kan veya idrar testi yaptırmadan önce hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan 12 yöntem ile “hamile miyim?” sorusunun yanıtı alabilirsiniz.

Tahmin edilen regl tarihinde iki haftalık bir gecikme olduktan sonra, evde yapılan hamilelik testlerinden alan bayanlar ilk denemede negatif cevap alabiliyorlar. Hamilelik belirtileri bu süreçte devam ediyor ve bir hafta sonra yeniden test alan bayanlar sonucun bu sefer de pozitif olduğunu görüyorlar. Tüm bu hamilelik testi denemeleri bazen bayanlar için sinir bozucu olabiliyor.

Hamile kalmak isteyen bayanlar deneme süresi boyunca her belirtide kan ve idrar testi yaptırmaktan yorulabilirler. Sizler de test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın bazı yollarını merak ediyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

Regl gecikmesi ile birlikte bayanların kafasının karışmasının nedenlerinden biri; yumurtlamada gecikme olmasıdır. Yumurtlamada gecikme regl döngüsünde de gecikmeye neden olabilir. Regl düzensizlikleri genelde hamilelik belirtileri ile karıştırılır.

Eğer düzenli regl oluyorsanız, yumurtlama (ovulasyon) günlerini kolayca tahmin edebilir ve kendinize bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Dolayısıyla hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğu tarihleri de az çok kesinleştirebilirsiniz.

Polikistik over sendromu ve tiroid hastalıkları hormonal dengesizliklere neden olabilir. Hamileliği şüpheli hale getirebilir.

Yumurtlama Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Bir kadının adet döngüsü 28-32 gün arasında olur. Bazen bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Aslında yumurtlama dönemi hesaplaması son adet tarihinin ilk gününden önünüzdeki ilk 12-16 gün aralığında yapılır. Çoğu kadında adet döngüsünün 11 ve 21’inci günleri arasında yumurtlama olur.

Yumurtlama döngüsünü takip etmek çok önemlidir. Eğer gebe olduğunuzdan şüphelenerek doktora giderseniz, doktorunuz size kesinlikle son adet döngüsü süresi hakkında soru soracaktır. Çünkü ne kadar süredir hamile olduğunuzun hesaplaması son adet dönemi temel alınarak beklenen adet dönemine göre yapılır.

Bazen yumurtlama (ovulasyon) zamanında olmayabilir. Bunun arkasında yatan ana neden kısırlık olabilir. Ancak normal yumurtlama döngüsünü bozan birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda kısırlığın yaygın bir nedenidir. Üreme hormonları olan östrojen ve progesteron dengesi bozulabilir ve bu da yumurtalıkta kisti tetikler. Hipofiz bezi, hipotalamus hormonları ve yumurtlamada değişimler, yumurtlamada gecikmeye neden olabilir. Yumurtlamayı geciktirmenin dışında insülin direnci, akne, boyun ve yüzde kıllanmaya neden olabilir.

Hipotalamik Disfonksiyon

Hipofiz bezi; her ay yumurtlamadan sorumlu olan folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinleyici hormon (LH) olarak iki farklı hormon salgılar.

Fiziksel ve duygusal stres, obezite veya kilo verme gibi durumlarda hormonların akışı ve düzeni bozulabilir. Bu faktörler hem yumurtlama hem de adet döngüsünü etkiler.

Düzensiz adet döngüsünün arkasındaki nedenlerden biri,  hipotalamik disfonksiyon olabilir.

Erken Yumurtalık Yetmezliği (Premature Over Yetmezliği)

Bu bozukluğa otoimmün hastalıkların vücudun yanlışlıkla yumurtalık dokularına saldırması neden olabilir ve yumurta kaybına yol açar. Genetik ve çevresel faktörler de erken yumurtalık yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca yaşla birlikte östrojen azalır ve bu nedenle yumurtalık içinde daha az yumurta oluşur.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Hipofiz bezi prolaktin hormonunun aşırı üretimine neden olabilir. Bu durum “hiperprolaktinemi” olarak adlandırılır. Prolaktin hormonunun aşırı derecede salgılanması östrojen üretimini bozar ve kısırlığa neden olur. Bu sorun, hipofiz bezi düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Bazen kullanılan ilaçlar da prolaktin hormonu yüksekliği ve kısırlığa neden olabilir.

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Anlayabilir Miyim?

Hamile kalmaya çalışan bayanlar, doğal olarak hamile kalıp kalmadıklarını her denemede bilmek isterler.

Tekrar tekrar gebelik testi almaktan ve sonuçlara üzülmekten sıkılan bayanlar, gerçekten gebe olduklarını vücutlarındaki bazı sinyallerden anlayabilirler.

Hamile olduğunuzda vücudunuz size bazı işaretler verir ve başarılı hamileliklerde vücudunuzu gözlemleyerek gerçekten hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sonrasında doktorunuza görünerek, hamileliğinizi teyit ettirebilirsiniz.

Eğer regl döneminde gecikme ve yumurtlama döngüsünde sorunlar varsa, yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak hamile kalamıyor olabilirsiniz. Test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Normal regl tarihi üzerinden 10 günden fazla gecikme olursa, doktora danışmanızın zamanı gelmiştir. Ancak adet döngüsünde düzensizlik her zaman hamile olduğunuzun bir sinyali olamaz.

Bazen doğum kontrol ilaçlaro, anoreksiya ya da bulimiya gibi yeme bozuklukları adet döngüsünü etkileyebilir.

Bazen adet gecikmelerinin yanlış alarm olabileceğini unutmamak gerekir ve adet düzensizliğin arkasında yatan nedenleri doktorunuza danışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Hamilelik hormonu olarak bilinen koryonik gonadotropin hormonunun (hCG) belirli bir seviyeye yükselmesi zaman alır. Bu nedenle, gebelik testlerinde bazen negatif sonuçlar alınabilmektedir.

Hamilelik testinin negatif çıkması, HCG hormonu düzeylerinde bir değişiklik olmadığını gösterir. Eğer HCG seviyelerinde bir artış varsa hamilelik testi pozitif sonuç gösterir. Düzenli adet görmüyorsanız, hamile olduğunuzu doktora başvurarak doğrulamanızı öneriyoruz.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, doğum öncesi bakım ve muayenelerinize gecikmeden başlamalısınız.

Adet döngüsünün son 1-2 haftası arasında birkaç damla kan fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir. İmplantasyon kanaması embriyo implantları rahim duvarı içine yerleşince oluşur. Ancak, bu durum her bebek isteyen annede gerçekleşmez.

Hamileliğin üç haftasından sonra mide bulantısı veya kusma gibi belirgin belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir koku veya tat karşısında hassasiyet olabilir.

Mide bulantısı hamileliğin en görünür belirtisi olarak bilinir. Eğer bulantı sık aralıklarla oluyorsa, hormon seviyelerinin yükseldiğinin ve vücudunuzun hamilelik için hazırlandığının işaretidir.

Karında şişkinlik hissi de hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Hormonal değişiklikler vücutta şişkinliğe neden olur. Şişkinlikle birlikte kramp da görülebilir. Rahmin hala küçük olmasına rağmen elbiselerinizin içerisinde belinizin çevresinde bir gerginlik hissedebilirsiniz.

Göğüs çevresinde değişiklikler genellikle gebeliğin görünür erken belirtileri arasındadır. Göğüslerinize dokunduğunuzda acı veya ağrı hissi olduğunu göreceksiniz. Ayna karşısına geçtiğinizde göğüslerinizin daha büyük ve dolgun olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda göğüsler dikleşir ve meme uçlarının rengi koyulaşır. Hamile olduğunuzu gösteren küçük şişlikler göğüs üzerinde belirir.

Eğer her 20-30 dakikada bir acil tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, gebeliğin bir belirtisi olabilir. Sık idrara çıkma, özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde vücudun su tutması ve kan akışı nedeniyle oluşur.

Hormonal değişiklikler nedeniyle böbrekler yoluyla kan akışı artar. Sonuç olarak, mesane hızla dolar ve gebelik sürecinde idrar yoğunluğu artar. Sonuç olarak, mesane hızlı bir şekilde tam dolar. İdrar yoğunluğu,  gebelik ilerledikçe artar. Bazen büyüyen bebeğin mesaneye baskısı, sık idrara çıkmanızın nedeni olabilir.

Bel ve sırt ağrıları hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Eğer gün boyunca sırt ağrılarınız devam ediyorsa, istirahat etmelisiniz. Masaj yapmak da ağrıyı hafifletebilir.

Hamilelikte sırt ağrısı sakroiliak eklem etrafında oluşur. Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri şöyledir:

Kilo: Kilonuzda hızlı bir artış olması ve 25-30 kilo alımı sırt ağrılarına neden olabilir. Omurga ağırlığı destekler ve sırt ağrısına neden olur. Ayrıca genişleyen rahim kan damarlarına, sinirlere ve pelvise baskı yaparak akut bel ağrısını oluşturabilir.

Duruş Değişikliği: Artan kilo ile beraber duruşta da değişiklikler olabilir. Duruş değişikliği sırtta ağrı ve gerginliğe neden olur.

Hormonal Değişiklikler: Vücut gebelik sırasında relaksin denilen bir hormon salgılar. Bu da pelvik bölgesindeki bağları rahatlatır. Bağların gevşemesi istikrarsızlık ve ağrıya neden olur.

Kaslar: Rahim genişledikçe, rektal kası merkezinde ayrılma başlar. Bu da şiddetli bel ağrısını ortaya çıkarabilir.

Stres: Beden ve zihin hamilelik sırasında strese geçer. Bu da sinirlerde spazm ve bel ağrısına neden olur.

Hamilelikte sırt ağrısını hafifletmek için tek yapmanız gereken egzersizdir. Düzenli egzersiz yaparak zihninizi sakinleştirebilir ve ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hafif yoga meditasyonları yapmak, yüzmek veya sabit bisiklet egzersizleri kas gücü ve esnekliğini arttırabilir. Doktorunuza danışarak sizler de egzersiz yapabilirsiniz.

Ağrı olan bölgeye sıcak ve soğuk kompres uygulamak da işe yarayabilir. Ancak, karın üzerine kesinlikle uygulamayın. Ağrılı sırt bölgesine ılık su torbası tutabilirsiniz.

Çalışırken, otururken veya uyurken ağrının azalması için uygun bir duruş belirleyin. Omurga üzerine baskı yaparsanız, bel ağrısına neden olur.

Ayrıca akupunktur deneyebilirsiniz. Bu yöntem sırt ağrısını büyük ölçüde rahatlatmaya yardımcı olur. Tabi öncesinde doktorunuzdan izin almalı ve işini iyi bilen bir masör tercih etmelisiniz.

Stres, uyuşukluk, kanama, baş dönmesi ve fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında baş ağrısının sık görülmesine neden olur. Baş ağrısı hamilelikte normaldir. Dinlenmek, baş ağrısını azaltmaya iyi gelebilir.
 1. Sinirlilik veya Moral Bozukluğu

Ortada bir sebep yokken sinirlenebilirsiniz. Farkında olmadan sinirli ve huysuz davranışlar sergilemenizin nedeni hamilelikte hormonal değişimlerdir. Bu belirli test yapmadan gebeliği onaylamanın başka kolay işaretidir.

 1. Yeme İsteği veya İsteksizliği

Hamileliğin en yaygın işaretlerinden biri sürekli bir şeyler yeme isteğinin oluşmasıdır. Tuhaf bir şekilde sıklıkla acıkıyorsanız ve bazı yiyeceklere özlem duyuyorsanız, hamile olma ihtimaliniz vardır.

Vücutta östrojen seviyelerinin yükselmesi ile farklı gıdalara istek veya isteksizlik oluşabilir. Bazen sevdiğiniz yemekler bile sizde kötü bir his uyandırabilir ve mideniz bulanabilir.

Tüm fiziksel değişiklikler nedeniyle, vücudunuzun uyku döngüsünde de değişimler olabilir. Geceleri uykunuz sürekli bölünebilir.

Yorgunluk ya da halsizlik gebelikte sık görülen bir belirtidir. Progesteron düzeylerindeki bu olağandışı uyuşukluk yorgunluğa neden olur. Kusma ve sık idrara çıkmak da yorgunluğu arttırır. Sakin olmalı ve biraz dinlenmelisiniz. Yorgunluk, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde azalmaya başlar.

Bu makalemizde test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak hamileliğin en sık görülen belirtilerini sizlerle paylaştık. Hamile olduğunuzdan eminseniz, doktorunuzu ziyaret edin ve gerekli testlerle hamileliğinizi teyit edin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle ilk gebelik belirtilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/test-yapmadan-hamile-oldugumu-nasil-anlarim/

14 Maddede Hamile Kalmanın Yolları. Nelerden Sakınmalı? Neler Yapmalı?

Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

Hamile kalmak için en uygun zaman her kadında farklıdır. Bununla birlikte yumurtlama döneminin bilinmesi, hamile kalmayı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir.

Sanılanın aksine korunmasız yaşanan ilişkilerin hepsi hamilelikle sonuçlanmaz. Hamile kalmak için uygun zaman ve koşulların bir arada bulunması gerekir.

Ayrıca yüzde yüz gebe kalmanın hiç bir yöntemi yoktur. 

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Her kadının yumurtlama dönemi farklı olmakla birlikte genel olarak regl döneminin ortası yumurtlama için en uygun zaman olarak kabul edilir. Regl dönemleri 21 gün, 28 gün ya da 31 aralıklarla tekrarlayabilir. Her kadın kendi regl döneminin ne kadar sürdüğünü takip ederek yumurtlama dönemlerini öğrenebilir.

Kıymetli hanımlar ilk aşamada bilmeniz gereken en önemli husus yüzde yüz hamile kalma yöntemleri adına hiç bir çözüm önerisi  verilemez. Ancak gebe kalma sürecini kolaylaştırmak için ovulasyon (yumurtlama) dönemini doğru olarak bilmeniz gerekir.

Adet dönemi bittikten sonraki on dördüncü gün, hamile kalmak için en ideal zamandır. Regl dönemini takip etmek ve ovulasyon dönemini öğrenmek için adet takibi uygulamaları vardır.

Bu uygulamalardan birini kullanarak ya da adet dönemlerinin başlangıç, bitiş ve iki adet dönemi arasındaki süreler not edilerek yumurtlama dönemi hesap edilebilir. Hamile kalmanın püf noktaları şunlardır;

Yaşa dikkat

Hamile kalmak için en uygun yaş 20 yaş ile 35 yaş arasındaki zaman dilimidir. 35 yaşını geçen kadınlarda gebelik şansı genç kadınlara oranla daha azdır.

Doğurganlık 30 ila 35 yaşlarında düşerken 40 yaşından sonra neredeyse imkansız hale gelir.

Bu yaşlarda hamile kalan kadınların haberlerin görüyoruz fakat 40 yaşından sonraki gebeliklerde hem anne hem de bebek büyük risk altındadır.

Sauna gibi yüksek ısı yayan yerlerden uzak durun

Sıcak banyo ya da sauna gibi çok fazla ısı yayan yerler, hamilelik için olumsuz koşullar yaratır. Testisler fazla ısınırsa sperm üretimi azalabilir. Testislerin ısısı, vücudun diğer kısımlarına oranla daha az olmalıdır.

Hamileliği kolaylaştıran ilişki pozisyonları

Sanılanın aksine cinsel ilişki esnasında tercih edilen pozisyonların hamilelik şansını artırdığı kanısı yanlıştır. Doğurganlığı artıracak bir pozisyon olmadığı gibi bunu destekleyen hiçbir araştırma da yoktur.

Kayganlaştırıcı kullanmak

Gizlice hamile kalmanın yollarını arayanların ilk düşüncesi spermin yumurtaya hızlıca ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için de kayganlaştırıcı gibi kremler kullanırlar. Fakat bu tip jeller vajinadaki pH değerini değiştirdikleri için spermlerin ömrünü ve hareket kabiliyetini azaltabilirler.

Doğum kontrol haplarını bırakın

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra hemen hamile kalınması mümkün değildir. Özellikle çok uzun zamandır bu tip hapları kullanıyorsanız, adet döngünüzün ve yumurtlama zamanınızın normal hale gelmesi birkaç ayı bulabilir.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Folik asidin doğurganlığı artırdığı bilinmektedir. Hamile kalmak için en uygun besinlerfolik asit bakımından zengin besinlerdir.

Tam tahıllı gıdalarda ve yeşil yapraklı bitkilerde bolca folik asit vardır. eğer bu besinleri sevmiyorsanız ya da yeterince tüketemiyorsanız takviyeler alabilirsiniz.

Ayrıca omega 3, kalsiyum ve demir içeren gıdaları daha çok tüketerek rahim sağlığı korunur ve gebelik şansı artırılabilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar kafein tüketimlerine de dikkat etmelidirler. Çok fazla kafein almak stres seviyelerini artırabilir ve yumurtalıklara zarar verebilir.

Kilonuzu kontrol edin

Çok fazla kilolu ya da çok az kilolu olmak hamile kalma şansını azaltır. Bu nedenle hamilelik şansını artırmak için beslenmeye dikkat edilmeli, fazla kilolu olmaktan ya da düşük kilolu olmaktan kaçınılmalıdır. Çok zayıf kadınlarda oluşan regl düzensizliği kısırlığa neden olabildiği gibi vücuttaki yağ oranının artması da hamile kalma ihtimalini azaltabilir.

Yumurtlama döneminizi not edin

Doğurganlığın en yüksek olduğu zaman yumurtlama dönemidir. Bu dönem adet döneminin başladığı tarihten sonraki on dördüncü gündür. Yumurtlama döneminde yaşanan cinsel birlikteliklerin hamilelik şansını artırdığı bilinmektedir.

Stresi azaltın

Gebe kalmak isteyen kadınlar fazla stresli ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdırlar. Stresi azaltacak egzersizler bedenlerinin dinlenmesini ve hamile kalmaları için elverişli olmalarını sağlar. Yürüyüşler, hafif koşular, yoga ya da meditasyon gibi uygulamalar stresi uzaklaştırır.

Nasıl Hamile Kalınır?

Pek çok kişi biyolojik olarak nasıl hamile kalınır sorusunun cevabını merak etmektedir. Adet dönemi geciktiğinde ve buna yorgunluk ya da sürekli uyuma hali eşlik ettiğinde kadınların ilk yaptığı şey bir gebelik testi yaptırmaktır. Bu testlerin sonuçlarının negatif çıkması halinde anne olmak isteyen kadınlar depresyona girebilir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar uyku düzenlerine dikkat etmeli, alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıkları varsa bunları terk etmeli, kronik hastalıkları için tedavi görmeli ve kullandıkları ilaçlara dikkat etmelidirler.

Erkek çocuğa nasıl hamile kalınır?

Anne ve baba adayları bebeklerinin sağlığını cinsiyetlerinden daha çok önemsese de bebeğin cinsiyeti ile ilgili tercihlerde bulunmaları son derece normaldir. Erkek çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynler için Çin takvimine göre tek sayılı günlerde ilişkiye girilmesi önerilmektedir. Bir inanışa göre tek sayılı günlerde sperm hızının daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Çin takvimini dışında vajinanın pH değerinin de bebeğin cinsiyetini etkilediğine inanılmaktadır. Spermler alkali, rahim içi ise asidiktir. Y kromozomu taşıyan spermler daha yavaş hareket ettikleri için vajinadaki ömürleri oldukça kısadır.

Fakat x kromozomu taşıyan spermler vajinada daha uzun süre hayatta kalabilirler. Bu nedenle erkek çocuk yapmak isteyenler çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonraki bir aylık süreçte pH değeri yüksek sular içmelidirler.

Böylece vajina içinin alkali değeri artacak ve Y kromozomu taşıyan spermler daha fazla hayatta kalabileceklerdir.

Bir deShettles metodu vardır. Bu yöntemde belli günlerde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Erkek bebeğe hamile kalmak için yumurtlama dönemine en yakın zamanda cinsel ilişkide bulunmalı ve daha sonra beklemeye başlamalıdırlar.

Kıza nasıl hamile kalınır?

Shettles metoduna göre kız çocuk sahibi olmak isteyenler yumurtlama dönemi gelmeden 3 ya da 5 gün önce cinsel ilişkiye girmeli ve daha sonra bir süre beklemelidirler. Bu yönteme göre istenilen cinsiyette bebeğe hamile kalma şansı yüzde 75 oranındadır.

Çin takvimini dikkate almak isteyenler ebeveynler ayın çift günlerinde ilişkiye girmelidirler. Kız bebeğe hamile kalmak için uygulanabilecek bir başka yöntem de pH değeri düşük sular içmektir. Vajinanın asidik ortamı Y kromozomu taşıyan spermlerin hayatta kalma şansını düşürürken, X kromozomu taşıyan spermlerin hayatta kalmalarını sağlar.

Источник: //yeni-kimlik.com/hamile-kalmanin-yollari.html

Hamilelikte Beslenme Programı: Hamileler Ne Yemeli? | Anneysen.com

Hamile (Gebe) Kadınların En Fazla Tiksindikleri Gıdalar

Hamileyken yenmesi gerekenler listesini aslında 4 ana grupta toplayarak işini kolaylaştıracağız. Çünkü sağlıklı beslenmenin temelinde bu 4 besin grubu yer alıyor.

Hamilelik sırasında beslenmedeki hedefin, bebeğinin gelişimine destek verecek tüm besinleri dengeli bir şekilde tüketmek olmalı.

Bunun için de yediklerini boş kalori kaynaklarından değil, besleyici gruplardan seçmelisin. İşte 4 adımda hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler!

Başlamadan önce bunu da buraya bırakalım: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

1- Protein İçeren Besinler: Et, Yumurta ve Kuru Baklagil Grubu / Günde 3-4 Porsiyon

Hamilelikte proteine olan ihtiyaç artar. Bebeğinin gelişimi için de en önemli besin kaynağı proteinlerdir. Bunun için de hamileyim ne yemeliyim diye merak ediyorsan işe protein kaynaklarından başlayabilirsin.

Günde yaklaşık 100-120 gram kadar kırmızı et, tavuk, hindi veya balık yiyebilirsin. Hamilelikte et yemek hayvansal protein ihtiyacını karşılayacağı için çok önemlidir. Çünkü hayvansal proteinler sana ihtiyacın olan tüm amino asitleri sağlar. Bunlara tam proteinler denir.

Hayvansal protein tüketiminde dikkat etmen gereken en önemli şey, et ürünlerinin iyice pişmiş olmaları. Çünkü hamilelik döneminde çiğ veya az pişmiş et, tavuk, balık, yumurta gibi besinlerden uzak durman gerekir.

Hamilelikte neleri tüketmemen gerektiğini hatırlamak için, Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler yazımıza mutlaka göz at.

Besin öğelerini arttırmak için bitkisel proteinleri de tüketmelisin. Hayvansal protein tüketmediğin günlerde 1 tabak kuru baklagil ve yumurta yiyerek protein ihtiyacını karşılayabilirsin.

Süt ve süt ürünleri çok iyi birer kalsiyum ve aynı zamanda da protein kaynağıdır. Bu yüzden hamilelikte süt tüketimi son derece kritiktir. Hem kalsiyum hem de protein yönünden zengin oldukları için de hamilelikte bu grupla 1 taşla 2 kuş vurabilirsin.

Protein ve kalsiyum dışında hamilelikte alman gereken diğer vitamin ve mineralleri öğrenmek için Bunları Bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir? yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Kalsiyum, kemik ve diş gelişimi için en önemli mineral olduğu için süt grubu, hamilelerin yemesi gereken yiyecekler arasında yer alır.

İki dilim peynir, 2 su bardağı süt ya da yoğurt tüketerek günlük beslenme programına ortalama 3- 4 porsiyon süt grubu dahil etmelisin.

Fazla tuz tüketmek ve kafein almak kalsiyumun emilimini azaltır. Bunu aklında çıkartma.

Bu konu önemli: 6 Soruda Hamilelikte Probiyotik Kullanımına Dair Bilmen Gereken Her Şey

3- Meyve ve Sebzeler: Gökkuşağının Tüm Renklerinde

Unutma tüm meyve ve sebzeler hamilelik döneminde yenmeye layıktır. Bu yüzden sebze ve meyve tüketiminde olabildiğince çeşitliliği gözetmelisin.

Aklına her zaman şunu getir sebze ve meyve alışverişi yaparken sepetimde gökkuşağının tüm renklerinden olmalı: Turuncu, yeşil, kırmızı, sarı!

C Vitamininden Zengin Yiyecekler: Günde 2 Porsiyon

Tahmin edeceğin gibi özellikle C vitamininin kaynağı taze sebze ve meyvelerdir. Bu yüzden de hamilelikte meyve yemek senin için atlanmaması gereken bir ritüel olmalı.

Her gün mutlaka C vitamini yönünden zengin meyve veya sebze tüketmelisin.

Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, elma, karpuz, ananas, sivri biber, brokoli, domates, kavun hamilelikte yenmesi gereken meyveler ve sebzeler arasında yer alır.

Bu bilgilere ihtiyacın olabilir: Kritik Soru: Vejetaryen ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Günde 1-2 Porsiyon

Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve B6 yönünden zengindir. Aynı zamanda posa içerdikleri için kabızlığa karşı da korur. Roka, tere, semizotu, pazı, ıspanak, pırasa, dereotu, maydanoz, kereviz yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzelerden gün içinde tükettiğinden emin olmalısın.

Kabızlık hamilelikte büyük dert. İçini kurutan bu sorunla nasıl baş edebilirsin: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

Sarı, Turuncu, Kırmızı ve Mor Sebze ve Meyveler: Günde 1 Porsiyon

Koyu sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler A vitamini öncüsü olan beta- karoten içerirler ve çok güçlü birer antioksidanlardır. A vitamini sağlıklı hücre gelişimi için gereklidir.

Mevsiminde olmak şartıyla havuç, tatlı patates, kayısı, bal kabağı, Trabzon hurması, pancar, mor lahana, kırmızı orman meyveleri gibi renk skalasında zengin yiyecekleri mutlaka tüketmeye çalış.

Bu yazı çok işine yarayacak: Mevsimlere Göre Hamilelikte Beslenme Listesinin Olmazsa Olmaz Meyve ve Sebzeleri

4- Tam Tahıllı Besinler ve Ekmek Grubu

Ekmek ve tahıl grubu, gebelikte günlük beslenme listesinin enerji ayağını oluşturur. Aynı zamanda beslenmenin de temelini oluşturur.

Tahıllar B grubu vitaminleri yönünden zengindir. Selenyum, çinko, krom, magnezyum gibi önemli mineralleri de içerir.

Sağlıklı bir beslenme için rafine tahıllar yerine tam tahıllardan yapılmış yiyecekleri tercih etmelisin. Buna bağlı olarak hamilelikte ekmek tüketimi konusunda da tam buğday unundan yapılmış ekmeklere yönelmelisin.

Tam buğday unundan yapılmış ekmek, makarna, bulgur, kuru baklagiller tüketmelisin.

Beyaz pirinç, beyaz undan yapılmış ekmek, makarna, beyaz unla yapılmış kekler, kurabiyeler kaçınman gereken karbonhidratlar arasındadır.

Hamilelikte Beslenme Tablosu

Besin ÖğesiGıda KaynağıGünlük Porsiyon Alımı
Protein İçeren Yiyecekler Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta veya kuru baklagil 3- 4 (100-120 gram)
Kalsiyum İçeren Yiyecekler Süt, peynir, yoğurt 3 – 4
Demir İçeren Yiyecekler Yumurta ve kırmızı et 2
Tam Tahıllılar ve Ekmek (Çinko, magnezyum ve B vitamini yönünden zengin) Bulgur, tam buğday unundan ekmek, makarna, kuru baklagiller 8 (1 porsiyon= 1 ince dilim esmer ekmek= 1 kase çorba= 3 yemek kaşığı bulgur pilavı)
C Vitamini İçeren Yiyecekler Sebze ve meyveler: Portakal, mandalina, sivri biber, çilek, elma 2
Yeşil Yapraklı Sebzeler (Folik asit ve B6 yönünden zengin) Ispanak, roka, tere, semizotu, pazı, karalahana 1 – 2 (1 porsiyon = 1 kase salata = 6 yemek kaşığı sebze yemeği)
Sarı ve Turuncu Sebze ve Meyveler (A vitamini ve beta karoten yönünden zengin, antioksidanlar) Havuç, balkabağı, Trabzon hurması, tatlı patates 1
Yağlı Yiyecekler Ceviz, badem, fındık 2 – 3 (2 adet ceviz içi veya 6-8 adet badem ya da fındık = 1 tatlı kaşığı kadar yağ)

Hamilelikte En Faydalı Besinler: Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli?

Daha doğmadan bebeğine nasıl kilo aldıracağına, gelişimini nasıl destekleyeceğine dair kafa yormaya başladın. Bu yüzden de aklında hep aynı soru dolanıyor: Hamilelikte bebeğin kilo alması için ne yemeli?

Omega-3

Hamileyken düzenli olarak balık tüketen kadınların daha sağlıklı bir hamilelik geçirdikleri ve daha kilolu bebekler dünyaya getirdikleri söyleniyor.

Bu yüzden haftada en az 1 defa balık tüketmelisin. Eğer balık yiyemiyorsan fındık, fıstık, ceviz gibi omega 3 içeren kuruyemişleri ara öğün olarak günde 1 avuç yiyebilirsin.

Bu besinler hamilelikte bebeğin zeka gelişimi için de son derece faydalı.

Bebeğinin beden ve zeka gelişimi için hamilelik boyunca demir, folik asit, iyot, çinko, vitamin B, omega 3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve minerallerin gerekli besin kaynaklarından tüketmen gerektiğini unutma! Omega-3 denen o harika yağlardan yeterince almanın en önemli olduğu dönem, bebeğinin beyin gelişiminin hızlandığı 3.trimester dönemidir.

Bak bu da önemli: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

Folik Asit

Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit, hamilelik döneminde özel bir yere sahiptir. Araştırmalar hamilelikte folik asit almanın bebekte oluşabilecek nöral tüp kusurlarını önlemeye veya azaltmaya yardım ettiğini gösterir.

Araştırmacılar, anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 13 haftasında günde 0.4 mg folik asit aldığı takdirde spina bifidanın büyük oranda engelleneceğine inanır. Elbette buna en iyi kararı verecek kişi seni hamileliğin başından sonuna takip edecek doktorun olacaktır.

Mutlaka oku: Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Her ne kadar doktorun folik asit için ilaç takviyesinde bulunacak olsa da folik asit içeren gıdaları tanımanda bir sakınca yok. Kuşkonmaz, avokado, muz, siyah fasülye, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, bezelye, karaciğer, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardır.

Hamilelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en güzel hediyedir. Bunun için Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza mutlaka göz atmalısın.

Hamilelikte Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Günde en az 8 büyük bardak suyu (8 x 250 cc) hamilelikte günlük beslenme programının içine mutlaka dahil etmelisin.

Bebeğinin vücudu seninki gibi büyük ölçüde sıvıdan oluşur. Senin vücudun da hamilelik süresince her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Peki, su içmenin sana faydaları nelerdir?

 • Cildinin yumuşak kalmasını sağlar.
 • Kabızlığı azaltır.
 • Senin ve bebeğinin vücudunu toksinlerden ve atık maddelerden arındırır.
 • Aşırı şişmeyi ve ödemi azaltır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Erken doğum riskini düşürür.

Kısacası her gün en az 8 büyük bardak yani en az 2 litre su içmeye özen göster. Bunun en kolay yolu ise suyu sürekli görebileceğin ve anında ulaşabileceğin kadar yakınında tutmak. Bardak bardak içmeyi unutuyorsan cam bir şişe ile kendine ölçü yapabilirsin.

Eğer vücudun çok fazla sıvı tutuyorsa, çok egzersiz yapıyorsan ve hava çok sıcaksa daha fazla içmeye çalış. Ama su içmeyi tam yemek öncesine denk getirmemeye çalış. Yoksa yiyemeyecek kadar tıkanabilirsin.

Son olarak unutma içtiğin çaylar, meyve suları ve diğer sıvılar suyun yerini asla tutmaz.

Bu adımları takip ederek hem miniğini hem kendini ödüllendir: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Tuz Tüketimi Nasıl Olmalı?

Bildiğin gibi tuz vücutta ödemi, su tutulmasını, ve şişmeyi tetiklediği için eskiden hamilelik döneminde tamamen kısıtlanırdı.

Artık hamileyken vücut sıvılarının belli bir oranda artması normal ve gerekli kabul ediliyor. Bu yüzden de vücuttaki sıvı miktarının uygun düzeyde tutmak için de ölçülü bir şekilde sodyum alımı öneriliyor. Çünkü sodyum yoksunluğu fetüsün gelişimi için zararlı olabiliyor.

Yine de çok yüksek miktarda tuz ve çok tuzlu yiyecekler hamile ol ya da olma özellikle bir alışkanlığa dönmüşse herkes için zararlı.

Üstelik fazla tuz alımı ile hamilelik ve doğum sonrasında yüksek tansiyon arasında sıkı bir bağ olduğunu da bilmelisin. Dolayısıyla soya sosu, hazır turşular, cipsler gibi yüksek tuz oranına sahip yiyeceklerden uzak durmalısın.

Biraz daha titizlenelim mi: Hamilelikte Güvenli Beslenmenin Yollarını Biliyor musun?

Genel bir prensip olarak yemekleri yaparken tuz eklememeye çalışabilirsin. Zaten besinlerin içerdiği sodyum oranı vücudumuzun ihtiyacı olan kadarını karşılıyor.

Çok canın çekerse hazır turşular yerine ev yapımı ve az tuzlu yapılmış turşulardan atıştırabilirsin. Ama bu oturup bir kavanoz turşu yiyeceğin anlamına gelmiyor.

Her zaman olduğu gibi tuz kullanım konusunda da doktorunun fikrini alıp onun önerilerine göre hareket edebilirsin.

Источник: //www.anneysen.com/hamilelik/makale/beslenme-hamilelikte-beslenme-programi-hamileler-ne-yemeli_10038

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..