Hamilelerin Yapabileceği 8 Spor

Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey! | Anneysen.com

Hamilelerin Yapabileceği 8 Spor

Bir anne adayı olarak büyük ihtimalle hamilelik ve spor konusunda ilk aklına gelen soru, egzersiz yapmalı mıyım daha da önemlisi yapabilir miyim?

Hamile kadınların kardiyovasküler sağlığı yani kalp ve kan damarlarının sağlığı önemlidir. Çünkü fiziksel olarak zinde olan kadınlar doğum gibi zor bir işin üstesinden daha kolay gelir. Bu yüzden de doktor tarafından bir sakınca tespit edilmediği sürece hamilelikte spor yapmak uzmanlar tarafından ısrarla önerilir.

Bununla birlikte hamilelik döneminde egzersiz, gelişen bebek için bazı riskler taşıyabilir. Nedir bu riskler?

 1. Artan vücut ısısı

 2. Rahme giden kan akışının azalması

 3. Annenin karın bölgesinin zarar görme olasılığı

Eğer uygun bir şekilde yaparsan ve dikkat etmen gereken noktalara dikkat edersen hamilelik sırasında egzersiz yapabilirsin. ( Bu yüzden aşağıda göreceğin hamilelikte genel egzersiz kurallarını iyice benimsemelisin!)

Vücut ısının 39 santigrat derecenin üzerine çıkmaması gerekir. Çünkü vücut ısındaki artış vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Bu yüzden de özellikle sıcak havalarda çok uzun süreli aerobik egzersizden kaçınmalısın.

Eğer hamilelikten önce aerobik egzersiz yaptıysan biraz daha düşük bir seviyede aerobik egzersize devam edebilirsin. Fakat hamilelik sırasında bedensel zindeliği arttırmak için yorucu bir aerobik programa başlamak akıllıca değildir. Hamilelik öncesinde düzenli egzersiz yapmıyorsan yürüme ve yüzme senin için en iyi seçenekler olacaktır.

Formda ve zinde olmak için pilates de iyi bir seçenek: Ne İşe Yarar, Neden Yapmalısın? Hamile Pilatesi Hakkında Her Şey

Hamileyken Ne Kadar Spor Yapmalıyım?

Günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya gayret et. Ama bunu gün içine dağıtabilirsin. Eğer bir süredir egzersiz yapmıyorsan işe günde 5 dakikalık egzersizlerle başla.

Zamanla süreyi 10-15 dakika ve daha fazlasına çıkartarak devam et. Eğer hamilelik öncesinde düzenli egzersiz yapıyorsan aynı düzende çalışmaya devam edebilirsin.

Kardiyovasküler sağlık için aerobik egzersiz yapmak en iyisidir.

Haftada en az 3 kere, dakikada 110-120 kalp atışını sabit tutarak, en az 15 dakika sürekli egzersiz yapabilirsin.

Ya da 7 dakikada 1 km yol kat ederek haftada dört defa 4-5 km koşmanın bir sakıncası yoktur.

Fakat ne kadar egzersiz yaparsam o kadar iyi diye düşünüyorsan bu duruma bağlıdır. Eğer bu konuda gerçekten çok hırslıysan ve hamilelik öncesi düzenli ve yoğun bir spor hayatın varsa, bunların üzerine bir de doktorun spor yapmanda bir sakınca görmediyse bir saate kadar hatta daha fazla egzersiz yapmanın bir zararı yoktur.

Madem öyle hamile pilatesi ve yogası merkezlerine bir bak!

Vücudunun Sesine Kulak Ver!

Vücuduna kulak vermen gerekir. Çünkü hamilelik öncesine göre daha çabuk yorulabilirsin. Yorgun bir vücudun kendini incitme ihtimali daha yüksektir.

Ayrıca fazla çalışmak başka sorunlara da yol açabilir. Bunlardan biri yeterince sıvı almadığında vücudun dehidrasyona uğramasıdır. Bir diğeri ise uzun süre nefes nefese kaldığında bebeğe yeterince oksijen gitmemesidir.

Kısacası egzersiz yaparken vücudunun sana verdiği mesajları dinle. Eğer vücudun sana yavaşla diyorsa ne kadar formda olursan ol bu sese kulak ver ve yavaşla.

Başının dönüp dönmediğine, bulantı hissine, göz kararmasına, yorgunluk hissine ve nefes nefese kalıp kalmadığına dikkat et. Bütün bunlar sıcak çarpmasının belirtileri olabilir. Senin ve bebeğinin hayatını tehye atabilir.

Göğüs sancısı, karın ağrısı ve vajinal kanama da sana yavaşlamanı ve yardım almanı söyleyen teh sinyalleridir. Ağrın varsa sakın egzersiz yapma ve doktoruna danış. Ağrı vücudunun sana durman gerektiğini söyleme biçimidir.

Sırt ağrılarını kökten çözelim!

Gebelik yumuşak bir koltuğa gömülüp rahat rahat oturmak için harika bir dönem gibi görünse de, her ne kadar yorgunluk hissi, bel ve sırt ağrıları, gebeliğe bağlı şişmeler seni o koltuğa ısrarlı bir biçimde çağırsa da aslında hareketsizlik sana hamilelikte hiç de yarar sağlamaz. Tam tersine zarar verir.

Hamilelikte hareket ise hem sana hem de bebeğine son derece faydalıdır. Egzersiz, bel ağrısı gibi sık görülen gebelik şikayetlerine iyi gelir. Enerjini arttırır.

Gebeliğe bağlı şeker ve yüksek tansiyon riskini azaltır. Doğum sonrası depresyon ihtimalini yüksek oranda engeller. Dayanıklılığını ve kas gücünü arttırarak seni doğuma hazırlar.

Kısacası hamilelikte egzersiz ve sporun tahmin ettiğinden çok daha fazla faydası vardır. Bu konuda hala ikna olmadıysan seni daha detaylı bir yazıya alabiliriz: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda!

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Senin de tahmin edeceğin gibi hamilelik, hayatının hadi bir su kayağı öğreneyim ya da engelli at yarışına katılayım diyebileceğin bir dönemi olmayacak. Ama yine de çoğu spor faaliyetine katılabilir, spor salonundaki aletlerin birçoğunu kullanabilirsin.

Yani hamilelik döneminde daha risksiz ve güvenli sporları tercih ettiğin sürece seçeneklerin bol! Nedir bu risksiz sporlar? Yürüyüş, koşu, hamile pilatesi, hamile yogası, sabit bisiklet ve koşu bandı gibi egzersiz aletleri, yüzme ve su egzersizleri, step, aerobik ve nefes egzersizleri hamileyken yapılabilecek güvenli spor ve egzersizler arasında yer alıyor.

Fakat bir egzersiz programı ya da spor seçerken neyin senin için uygun neyin sakıncalı olduğunu doktoruna mutlaka sormalısın.

Hamilelikte hangi sporları, ne ölçüde ve hamileliğinin hangi döneminde yapman gerektiği konusunda daha detaylı bir yazı okumak istersen, Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır? yazımıza göz atabilirsin!

Bu videoyu da izlemeni öneririz.

En Çok Yapılan Gebelik Egzersizleri Nelerdir?

Hem hamilelik sürecinde yaşadığın ağrı ve krampları azaltmak hem de doğumu kolaylaştırmak adına yardım alabileceğin en temel şey elbette egzersizlerdir.

Doğum yapmak ne kadar harika bir deneyim olsa da doğum başlamadan önceki saatler tüm kadınlara kök söktüren saatlerdir. Bu saatlerde kasların ve eklemlerin minik bebeğini dünyaya getirmek için sürekli değişim ve hareket halindedir. Bütün bu olacaklara kendini önceden hazırlarsan doğum sürecini daha kolay bir hale getirebilirsin.

Gebelik sırasında yapacağın bazı egzersizler doğum sancılarını hafifletecek ve eklem ve kasların yumuşamasını sağlayacaktır. Bazı egzersizler ise bel ve sırt ağrıları, bacak krampları gibi gebelikte sık görülen ağrı ve sancıları azaltacaktır.

Ağrılarını nasıl dindirebiirsin: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelikte nefes egzersizleri, kegel egzersizleri, doğumu kolaylaştıran egzersizler, çömelme egzersizleri, sırt ağrısı için egzersizler, bacak krampları için egzersizler, bel ağrısı için egzersizler anne adaylarının en çok uyguladığı ve yararını gördüğü egzersizlerdir.

Eğer bu konu ile daha yakından ilgileniyor, bütün bu egzersizleri tanımak ve nasıl yapıldıklarını öğrenmek istiyorsan seni şöyle alalım: Nefesten Kegele En Çok İşine Yarayacak Hamile Egzersizleri!

Hamilelikte Genel Egzersiz Kuralları için Bu İpuçlarını Takip Et!

Hamilelikte herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce ilk yapman gereken şey doktorunun bu konudaki onayını olmak olmalı. Bu onayı kesin olarak aldığından eminsen şimdi sıra hamilelikte genel egzersiz kurallarını öğrenmeye geldi:

 1. Egzersiz yapmaya yavaş yavaş başla. 15 dakikalık egzersizin ardından 5 dakikalık dinlenme molaları ver.

 2. Her 15 dakikada bir kalp hızını kontrol et. Kalp atışının bir dakikada 130-140 atışı geçmesine izin verme. Nabzını ölçmenin en kolay yolu boynundaki veya bileğindeki damarları hissetmektir. Bu iki damardan birini 15 saniye süreyle hisset ve kalp atışlarını say. Bu sayıyı 4 ile çarp. Çıkan rakam dakikada 140’ın üzerindeyse 90’a düşene kadar dinlen.

 3. Isınma ve soğuma hareketlerine yeterince zaman ayır.

 4. Egzersiz sırasında rahat kıyafetler giyin.

 5. Aşırı derecede ısınmaktan kaçın. Vücut ısının 39 santigrat derecenin üzerine çıkmasına engel ol.

 6. Düzenli şekilde egzersiz yap.

 7. Hamileliğin 4.ayından sonra sırt üstü yatma.

 8. Egzersiz bitiminde 15-20 dakika sol tarafına dön ve yat.

Bunlar sadece birkaç küçük ipucu. Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsan Karnında Bir Bebekle Egzersiz Yaparken Kullanabileceğin 10 Pratik İpucu yazımızı mutlaka okumalısın!

1-

Dördüncü aydan sonra yerde uzun süre sırt üstü yatmanı gerektirecek yer egzersizlerinden kaçınman gerekir. Bebeğin ağırlığı kan dolaşımı ile ilgili sorunlar yaratabilir.

2-

Uzun süre hiç hareket etmeden ayakta kalmak da dolaşım sistemini zorlayacaktır.

3-

Ayak parmaklarını uzatmak ya da germek hamileliğinin herhangi bir döneminde baldırlarına kramp girmesine neden olabilir. Bunun yerine esneme yaparken ayaklarını yüzüne doğru, ayak parmakların tavanı gösterecek şekilde yukarı çevirerek esnet. Eğer bacak krampları konusunda şikayetlerin varsa, Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi yazımıza göz atabilirsin.

4-

Tam mekik ya da her iki bacağı birlikte kaldırma hareketleri de karnı zorladığı için hamilelikte dikkat edilmesi gereken hareketler arasındadır.

5-

“Köprü kurma” yani geriye doğru bükülme ya da herhangi bir bükülme hareketi riskli hareketler arasında sayılabilir.

6-

Eklemlerin fazla esnetilmesini ya da gerilmesini gerektiren, örneğin başını dizlerine doğru eğerek esnemek gibi, egzersizlerden, zıplamaktan, sıçramaktan, aniden yön değiştirmekten kaçındığından emin ol.

7-

Düşme ve karın bölgesine darbe alma riski yüksek aktivitelere dikkat etmek gerekir. Jimnastik, at binme, dağ bisikleti, yokuş aşağı koşu, kar ve su kayağı, hareketli raket sporlarında yaralanma riski yüksektir.

8-

Basketbol, voleybol gibi düşme ve başka bir oyuncuya çarpa riski yüksek sporlardan da uzak durmak gerekir. Ayrıca zıplama ve hızlı yön değiştirme gerektirirler. Bu sporlarda eklemleri destekleyen ve gebelik sırasında yumuşayan kıkırdak ve bağ dokularını zorlama riski yüksektir.

9-

Sualtı ve dağ aktiviteleri de sorun yaratabilir. Şnorkel ile dalmak olabilir ama gebelik sırasında tüplü dalıştan uzak durmak gerekir. Zira hava basıncının düşmesi cenin için risk oluşturur.

10-

Deniz seviyesinden 20.000 metreden daha yüksek yerlerde yapılacak yürüyüşler yüksek irtifa hastalığı riski taşır ki bu da senin ve bebeğinin sağlığını tehye atar.

Hamileyken Egzersiz Yapmanın En Doğru Yolu Nedir?

Tıpkı o eski sevdiğin fitness kıyafetlerin gibi eski egzersiz yapma biçimin ve programın da hamile vücuduna uymayabilir. Şimdi iki kişilik egzersiz yaptığına göre en doğrusunu yaptığından iki kere emin olmalısın.

İster sıkı bir spor salonu müdavimi ol, ister pazar sabahlarının yılmaz yürüyüşçüsü hamileliğin başlangıcından sonuna kadar dikkat etmen gereken bazı noktalar olacak.

Başlangıç noktan ise bir pilates matı değil, doktorunun muayenehanesi olmalı. Bu süreçte değişen vücuduna saygı göstermeli ve onu dinlemelisin. Her zaman ağır tempodan başlamalı ve yine ağır bir tempoyla bitirmelisin.

Zamanı ve nabzını asla gözden kaçırmamalısın. Son trimesterda tempoyu azaltmalısın.

Üstelik bunlar sadece satır araları. Hamilelikte Doğru Bir Egzersiz Programı için Dikkat Etmen Gereken 11 Nokta ile tanışmaya ne dersin?

Hamilelikte Egzersiz ve Spor Hangi Durumlarda Zararlıdır?

Gebelik sırasında egzersiz yapmak her ne kadar hem senin hem de bebeğin için yararlı olsa da bazı özel durumlarda doktorlar egzersiz ve sporu yasaklar ya da bazı sınırlamalar getirir.

 • Daha önce düşük ya da erken doğum geçirdiysen,
 • Rahim ağzı yani serviks yetmezliğin varsa,
 • İkinci ya da 3.trimesterda kanama ya da sürekli lekelenme yaşıyorsan,
 • Kalp hastalığın varsa
 • Plasenta previa veya preeklampsi teşhisi koyulduysa doktorun egzersize sınırlama getirecektir.

Preeklampsi belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir: Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Bunların yanı sıra;

 • Birden fazla bebek bekliyorsan,
 • Yüksek tansiyon veya tiroid hastalığın varsa,
 • Fetüs çok iyi gelişemiyorsa,
 • Aşırı kilolu ya da aşırı zayıfsan doktorun yine egzersiz faaliyetlerine sınırlamalar getirebilir.

Bazı durumlarda egzersiz tamamen yasak olduğunda yalnızca kolları çalıştıran ya da suda yapılan egzersizlere izin verilebilir.

Bütün bu sebeplerden hamileliğin sırasında spor yapmakla ilgili tüm detayları önce doktoruna danışmalısın.

Hangi sporları ve egzersizleri yapabilirsin, hamileliğinin hangi döneminde yapabilirsin, hangi tempoda ve nasıl bir programla yapmalısın gibi önemsizmiş gibi görünen ama son derece önemli olan bu soruların cevaplarını her şeyden önce doktorunla kararlaştırmalısın.

Doğru sporu seçtiğinden emin ol: Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/spor-hamilelikte-spor-yapmak-hakkinda-bilmek-istedigin-her-sey_10030

Hamilelik Ve Spor: Hamileyken Hangi Spor Nasıl Yapılır?

Hamilelerin Yapabileceği 8 Spor

Hamileyken spor yapmak oldukça korkulan bir aktivite. Peki gerçekten hamileyken spor yapılmalı mı? Gelin hamilelik ve spor hususunu beraber inceleyelim.

Gebelik bir kadının yaşayabileceği en zorlu dönem. Bu dönemde yaşam tarzında yapacağı değişiklikleri bilmemesi veya korkması doğru hareket etmesini engelleyebilir. İşte tam olarak bu sebeple kadınların gebelikte egzersiz yapmaktan çekindiğini görüyorum.

Bu çekince hamilelerin daha hareketsiz yaşamasına ve yaşam kalitelerinin kısıtlanmasına neden oluyor. Peki gebe kadınlarımız buna mecbur mu?

Bu yazıda hamileyken spor yapılır mı? sorusundan, hamileyken hangi sporlar yapılır? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Fakülte yıllarının bana kazandırdığı güzel insanlardan olan Kübra Hanım’a güzel bir çalışmayı bana ilettiği için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Egzersiz sağlıklı yaşamak için gerekli olan önemli bir faktör.

Bu faktöre yeteri kadar önem vermeyen birçok birey özellikle yaşamının ileri yıllarında sedanter yaşam tarzına bağlı olarak yüksek kilo, insülin direnci ve hipertansiyon gibi yaşam kalitenizi ve süresini azaltan hastalıklara daha sık yakalanıyor. Bu konu o kadar ciddi ki sedanter yaşamın dünyada en sık ölüme sebebiyet veren faktörlerden dördüncüsü olduğu tahmin ediliyor.

Gebelik sürecinde de birçok kadın hareketsiz yaşamın daha iyi olduğunu düşünüp olduğundan daha az hareket ediyor, bunu kendinin ve bebeğinin sağlığı için yaptığını düşünüyor. Ama ne yazık ki alınan fazla kilolar, gebelik sırası ve sonrasında kendine ciddi bir yük oluşturuyor.

Tabi ki gebelikte beslenmenin ülkemizde özel bir kategoriye sokulduğu ve neredeyse her şeyi aşırı boyutlarda tüketen gebelerin olması gerekenden çok daha fazla kilo aldığını düşündüğünüzde hareketsiz bir gebelik sürecinin en kadar anlamsız ve tehli olduğunu ikinci bir kez görüyorsunuz.

Durum böyle iken gebelikte aşırı beslenen annelerin egzersiz yapması ve aktif bir yaşam tarzını benimsemesi oldukça önemli. Bu hem gebelikte kilo kontrolü, hem doğru yaşam alışkanlığının edinilmesinde kilit rol oynuyor.

Gebelikte yaşanılan diyabetin (gestasyonel diyabetes mellitus) sebeplerinden birinin hareketsiz yaşam tarzı olduğu düşünülüyor.

Ayrıca gebelik sürecinde egzersizin yaşam kalitesinde de oldukça büyük yeri var. Hamile kadınların yarısından fazlasının bel ve sırt ağrısı çektiğini biliyoruz. Peki hamileyken doğru spor yapmanın bu ağrı şikayetini büyük oranda azalttığını biliyor muydunuz?

Muhtemelen hayır!

Sonuç olarak düşünülenin tersine gebelik sürecinde egzersiz yapmak bir seçenek değil, ihtiyaçtır.

Şuanda, hamileyken nasıl spor yapacağım? yada hamileyken hangi sporlar yapılır? gibi soruları sorduğunuzu biliyorum. Sorularınız sizi daha fazla yormadan gelin beraber hamilelik sürecinde spor hususunu yakından inceleyelim.

Yazının odak noktasına geldik. Birçok kişinin sadece hamileyken spor yapılır mı? sorusunun cevabı için bu yazıyı okuduğunu biliyorum. Cevabı tam olarak vermeden önce bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Bahsettiğim önerilerin tamamı sağlıklı gebeler içindir. Sağlıklı gebeler bile bahsettiğim önerileri uygulamadan önce hekimlerine danışmalı. Gebelik sürecinde ek problem yaşayan bireylerin ise yazıdaki önerilerden tamamen ayrı tutuyorum.

Çünkü uzaktan alacağınız önerilerin hiçbiri size özel değildir.

Birkaç önemli durum gebelik sürecinde spor yapılmasını engeller. Aşağıda bu durumları sıralayacağım.

 • Bilinen kalp hastalığı,
 • İkinci ve üçüncü trimesterde yaşanan kanamalar,
 • Plasenta previa olanlar,
 • Membran rüptürleri,
 • Ciddi kansızlık (anemi),
 • Preeklampsi (halk adıyla gebelik zehirlenmesi) ve gebeliğe bağlı hipertansiyon,

gibi problemi olan gebeler egzersiz yapmamalı. Ayrıca,

 • Kontrolsüz tip 1 diyabeti olanlar,
 • Aşırı zayıf veya aşırı şişman olanlar, (bmi35) (Bmi değerlerini hesaplamak için tıklayın.)
 • Kontrolsüz epilepsisi olanlar,
 • İntrauterin gelişme geriliği olanlar,
 • Yeni ortaya çıkan aritmisi olanlar,

mutlaka ciddi kontrol sonrası hekim görüşüyle değerlendirilmeli. Bu durumlar haricinde gebelik sürecinde spor yapmak çoğu zaman gayet güvenlidir. Tabi ki egzersiz yapmak için mutlaka kendi hekiminizden tavsiye almanız gerekiyor.

Tavsiyeyi aldınız, egzersiz yapmaya başlayacaksınız ama aklınızda hamileyken nasıl spor yapılır? sorusu var. Cevabı aşağıda. Okumaya devam edin!

Hamileyken nasıl spor yapılır?

Hamileyseniz ve egzersiz yapmak istiyorsanız dikkate alacağınız ilk konu egzersiz yoğunluğu. Çünkü yoğun egzersiz temposu gebelik sürecinde kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Burada yoğunluk tek başına çok subjektif bir kavram olduğu için herkes tarafından anlaşılabilir ve ölçülebilir bir sisteme ihtiyacımız var.

Bu noktada bize “Borg rating of perceived exertion” adı verilen bir sistem yardım edecek. Bu sistemde altı puandan yirmi puana kadar devam eden zorluk kademeleri bulunuyor. Ben puanlamanın tamamı yerine mantıklı olarak sizi ilgilendiren altı ile on altı arasındaki puanları aşağıda paylaştım.

Puanın yanına kafanızda canlandırabilmeniz için örnek egzersiz yoğunluğunu günlük hayattan örnekler ile verdim.

Borg Puanı Açıklama
6Yatakta uzanma
7Koltukta oturma
8Ayakta durma
9Sakin ve yavaş yürüyüş
10Normal yürüyüş
11Rahatça sohbet edilebilecek hızda yürüyüş
12Hafif tempolu yürüyüş
13Hafif tempolu koşu (uzun süre devam edilirse yorgun hissedilir)
14Nefes nefese kalmaya başlarsınız
15Egzersiz sırasında bir yada iki kelimeden fazla konuşamazsınız
16Bu tempoda devamlı olarak egzersiz yapamazsınız

İşte gebelik süresince önerilen egzersiz yoğunluğu Borg RPE tablosu üzerinden maksimum 13-14 olarak ayarlanmalı. Daha yüksek yoğunluklar size ve bebeğinize zarar verebilir. Daha düşük yoğunluklar ise gerçekten amaçladığımız faydalara uzak kalmamıza neden olur.

Tamam, egzersiz yoğunluğunu kesin olarak kararlaştırdık. Peki hangi spor dalı gebelikte yapmak için daha uygun? Gelin inceleyelim.

Hamileyken hangi spor yapılmalı?

Gebelik beden anatomisinin ciddi şekilde değiştiği, denge mekanizmalarının bozulduğu bir dönem. Egzersiz fizyolojisini yakından ilgilendiren bu durum yapılabilecek sporları ciddi şekilde değiştiriyor.

Aşağıda hamileyken hangi spor yapılmalı? sorusuna verilen cevaplardan en popüler olanları değerlendireceğim. Değerlendirmeye göre kendinize uygun egzersiz tipini rahatlıkla seçebilirsiniz.

Yapmamanız gereken bazı sporlar var. Listeye geçmeden önce bunlardan bahsetmek istiyorum.

 • Takım sporları ciddi stres ve rekabet sebebiyle,
 • Kontakt gerektiren sporlar (futbol, basketbol gibi),
 • Düşme tehsi olan sporlar (sörf, bisiklet, kayak gibi),
 • Aşırı sıcak ortamlarda yapılan tüm egzersizler,

tehli olacaktır. Aşağıdaki listede bu listeye dahil hiçbir egzersizi göremeyeceksiniz.

Yoga: Yoga gebeler arasında oldukça popüler ve popüler olmasının hakkını veriyor. Dikkat edilmesi gereken yegane şey gebeler üzerinde çalışan bir eğitmen eşliğinde yapılmalı. Çünkü bazı hareketler dolaşımı bozabilir ve ani bayılmalara sebep olabilir.

Ayrıca tek başına yoga kardiyovasküler kondisyonunuzu geliştirmez. Yoga egzersizlerinin yanına mutlaka hafif kardiyo egzersizleri eklemeniz gerekmekte.

Yürüyüş ve jogging: Gebelikte uygulanabilecek en güvenli egzersiz jogging ve hafif tempo yürüyüş olacaktır. Özellikle gebelik öncesi sedanter yaşam tarzına sahip bireylerde geçişi rahatlıkla sağlanabilmesi avantajlardan sadece biri.

Ağırlık egzersizi: Tek başına uygulama zorluğu yüzünden çok fazla tercih edilmemekte. Ayrıca kaza riski yüksek. Bu sebeple yapılacaksa mutlaka bir eğitmen ile yapılmalı ve hekim eşliğinde egzersiz planı gözden geçirilmeli. Karın içi basıncı arttıran patlayıcı güç egzersizlerine ise programda asla yer bulmamalı.

Hamilelik sürecinde yapılan ağırlık egzersizi için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise egzersiz yoğunluğu. Aşırı ağırlık kullanımı ciddi zararlara neden olabilir.

Yüzme: Güvenli ve kaliteli egzersizlerden biri yüzme. Vücut ağırlığının suyun içinde azalması iskelet sistemine binen ağırlığın hafiflemesi ve kronik ağrıların rahatlamasında oldukça önemli rol oynar. Ayrıca kardiyovasküler kondisyonun devam ettirilmesi ve geliştirilmesinde gayet yeterli.

Burada en önemli dezavantaj enfeksiyon riski. Bu sebeple tercih edilen havuzun temiz olması oldukça önemli. Zira gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu ve vajinitler ciddi sorun oluşturmakta.

Hamilelik ve Spor: Sonuç

Gebelikte egzersiz yapmak sanılanın aksine birçok bireyde gayet faydalı. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta egzersizin hekim kontrolünde ve izninde yapılması.

Ayrıca yoğunluğa dikkat edilmeli, yapılacak egzersiz gebeliğin durumuna göre manipüle edilmeli ve sürekli monitörize edilmeli. Son olarak kişisel temizliğe dikkat edilmeli ve egzersiz sonrası dinlenme periyodu normalden daha uzun tutulmalı.

Peki siz hamileyken spor yaptınız mı? Yorumlar aracılığı ile deneyimlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.fitekran.com/hamilelik-ve-spor-hamileyken-hangi-spor-nasil-yapilir/

Hamilelerin Evde Yapabileceği 8 Pilates Egzersizi

Hamilelerin Yapabileceği 8 Spor

Pilates esneklik ve kuvvet antrenmanını beden ve zihin bilinci ile birleştirerek hamilelik boyunca mükemmel faydalar sağlar. Bununla birlikte, pilates egzersizlerinin tamamı hamilelik için uygun değildir. Peki güvenli ve etkili egzersizler neler? Yanıtlar bu yazımızda!

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilen çok yönlü bir egzersiz metodudur. Pilates hareketleri özellikle alt karın kaslarına, pelvik taban kaslarına ve duruşunuza, gücünüze ve dengenize etkisi çok olan sırt kaslarına odaklanır.

Tüm bu özellikler sağlıklı bir gebelik ve rahat bir doğum için size türlü faydalar sağlayacaktır.

Bu hafta size konuyla ilgili genel bilgileri sunduktan sonra kolayca yapabileceğiniz 8 hamilelik egzersizinden bahsedeceğiz.

Gebelikte pilates yapmak güvenli midir?

Evet, doktorunuzun sizin için güvenli olduğunu düşünmesi koşuluyla hamilelik boyunca pilates yapmak güvenlidir. Pilates genellikle güvenli ve yumuşak olsa da, vücudunuza aşırı egzersiz yapmamalı veya fazla gerilmemelisiniz. Pilates’teki kontrollü hareketler dizisi tolerans seviyelerinize uyacak şekilde değiştirilebilir.

Pilates egzersizlerinin tüm biçimleri, doktorunuzun da onayıyla birlikte hamileliğin ilk aşamaları için güvenlidir. Fakat 16. haftadan itibaren, sırt üstü yatmayı gerektiren etkinliklerden kaçınmalısınız.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Hamilelikte düzenli yapılan pilates temel olarak kas tonusu, dayanıklılık, ödem, gebelikte zayıf denge ve duruş kaybı gibi sorunlara yatkın olan kasları ve fonksiyonlarını hedefler. Mide ve gluteal kasları güçlendirir. Bu kasların güçlenmesi kalça, pelvis ve bel bölgelerindeki stabiliteyi arttırır, böylece ağrı ve yaralanmaları en aza indirir. Sırt ağrılarını hafifletir.

Pilates, pelvik tabanın güçlendirmek için de çalışır. Bebeğiniz artan ağırlıkla aşağıya doğru hareket ederken rahim, mesane ve bağırsakları destekler. İdrar kaçırma riskini azaltır. Nefes almayı kontrol eder -ki bu Pilates’in kilit unsurlarından biridir- ve doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Hamilelikte sıkça hissedilebilecek olan dengesizliği iyileştirir. Elleriniz ve dizleriniz üzerinde yapılan dört noktalı hareketler pelvisinizdeki aşırı yükü azaltmanıza yardım eder. Düzenli olarak nazik Pilates uygulaması, hamilelik sırasında fazla kilo alımını önlemeye de yardımcı olacaktır.

Günlük yaşamın stresinden kurtulma ve rahatlama fırsatı verir. Doğum sonrasındaki yorgunluğu da azaltır.

Birçok faydası olan hamilelikte pilates hareketlerinden sizin için en güvenli ve işlevsel olan sekiz tanesini seçtik.

1. Pelvik taban kas egzersizi

Pelvik taban kaslarını güçlendirir ve doğum sırasında ve sonrasında komplikasyonları önlemek için harika bir egzersizdir.

– Dizlerinizin ve ayak topuklarınızın üzerine oturun.

– Bu pozisyondayken idrar yapma dürtüsünü kontrol etmeye çalıştığınızı hayal edin. Kasların sıkıştığını hissedeceksiniz.

– Bu pozisyonda on saniye sıkma ve sonra yavaş yavaş gevşetme şeklinde hareketi on kez tekrarlayın.

2. Derin karın güçlendirilmesi

Sırada hamilelikte sırt kaslarının güçlenmesi için yapılacak bir hareket var.

– Dizler hafifçe bükülmüş olarak bir tarafa uzanın.

– Nefes alıp karnı omurgaya doğru çekmeye çalışın, on saniye bekleyin ve yavaşça nefes vererek rahatlayın.

– Pelvik taban kaslarını aynı anda sıkmayı da deneyebilirsiniz.

– Hareketi on kere tekrar edin.

3. Pelvik tilt hareketi

Bu hareketin temel amacı beli ve pelvisinizi güçlendirmektir.

– Başınız ve omuzlarınız bir yastığın üzerinde dururken sırt üstü yatıp bacakları bükün ve ayakları yere tam basın.

– Yavaşça nefes alın.

– Nefes alırken karın kaslarını kullanarak belinizi aşağı doğru bastırın ve kuyruk kemiğini yavaşça yükseltin.

– Yukarı çıktığınızda yaklaşık beş ila on saniye bekleyin ve aynı şekilde yavaşça aşağı inin.

– Hareketi beş ila on kez tekrarlayın.

4. Üst sırt streç

Bu hareket öne doğru eğilmeye müsait olan duruşunuzu toplarlar.

– Sırtınız dik dururken bağdaş kurarak oturun ve ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin, başınız karşıya baksın.

– Yavaş yavaş nefes alın.

– Nefes alırken karnınızı çekin ve tavana bakarken sırtınızı uzatın.

– Omuzlarınızı sıkarak başka bir nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri gelin.

– Beş ila on kez tekrarlayın.

5. Kedi-deve hareketi

Hamilelikte sırt kaslarını güçlendiren ve rahatlatan başka bir hareket ile devam ediyoruz.

– Dört ayak üstüne durarak başlayın, ellerinizi omuzların altında ve kalçaların altında diz altında tutun.

– Karnınızı gevşetirken nefes alın.

– Nefes alırken karnı içe doğru çekin, sırtınızı yukarı doğru bükün, bu esnada başınızı aşağı doğru eğin ve karnınıza bakın.

– Başlangıç pozuna hafifçe geri giderek tekrar nefes alın.

– Aynısını yaklaşık beş ila on kez tekrarlayın.

6. Kılıç hareketi

Hamilelikte dengeyi geliştiren ve karın kaslarını, sırtını ve bacaklarını güçlendiren bir egzersiz ile karşınızdayız.

– Ayakta dururken bacaklarınızı kalçalarınızdan daha geniş olacak şekilde açın.

– Dizlerinizi bükün ve sağ eli resimde gösterildiği gibi sola doğru kaydırın.

– Şimdi sağ elinizi yukarı kaldırın ve bacaklarınızı dikleştirin. Bunu yaparken elinize bakmaya devam edin.

– Aynı şeyi sol tarafınızla tekrarlayın.

7. Pilates egzersizi: Kılıç kolu hareketi

Dengeyi geliştirir, karın kasları bölgesi, kollar, sırt ve kalçaları güçlendirir.

– Sağ dizinizle diz çökün ve her iki elinizi de yere koyun. Sol bacağını karnı içe çekilerek ve kalçalar yukarı bakacak şekilde gerin.

– Sol elinizi gökyüzüne gösterirken nefesinizi verin ve elinize doğru bakın.

– Elinizi başlangıç pozisyonuna indirerek nefes alın.

– Sol tarafa geçin ve tekrarlayın.

8.Kuyruğu sallama hareketi

Bu egzersiz esnekliği artırır, alt sırt ve karın kaslarını güçlendirir.

– Dört ayakla başlayın ve el bileklerini omuzla aynı hizada tutun.

– Karnınızı içeri çekip, bir dizi kaldırın ve bacağınızı geriye doğru uzatarak havaya ayağınızla çizin.

– Aynısını başka diğer bacakla tekrarlayın.

– Hareketi üç ila dört kez tekrarlayın.

Источник: https://blog.gittigidiyor.com/spor-outdoor/hamilelerin-evde-yapabilecegi-8-pilates-egzersizi

Hamileyken Yapabileceğiniz Sporlar – E-Gebe.com | Blog

Hamilelerin Yapabileceği 8 Spor

Hamilelik başından sonuna kadar oldukça özel bir süreç.Bu süreçte bir kadının vücudunda hamileliğe özgü çeşitli değişiklikler belirir.

Reglin kesilmesi, göğüslerde gerginlik, kısa zamanda kilo alımı gibi bedensel değişikliklerin yanında çoğu kez ruhsal değişiklikler de yaşanır ve bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
İyi bir uyku, sağlıklı bir beslenme yanında vücudunuzun da harekete ihtiyacı vardır.

Ancak bu hareketler vücudunuzu yormamalı, hamilelik sürecinizi daha sağlıklı geçirmenize hizmet etmelidir. Bu nedenle spora ya da egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.

Peki, doktorunuz onay verdi diyelim bu durumda hangi sporlar size yeşil ışık yakıyor?

Yüzme

Hamilelik esnasında yüzmenin bir sakıncası olup olmadığı birçok kadının sorduğu bir sorudur. Sakıncası olmasının aksine yüzme sporu özellikle hamilelik sırasında oldukça faydalıdır.

Hamilelikte sık görülen bel ve sırt ağrılarına oldukça iyi gelir.

Fakat kendinizi yormadan, sakin ve dikkatli yüzmeli, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk sudan kaçınmalı, sauna ve jakuziden uzak durmalı, dalış gibi aktivitelerden kaçınmalısınız.

Peki, denizde mi havuzda mı yüzmeliyim diyorsanız, bizim de size cevabımız “deniz” olacaktır.

Havuzlar birçok insanın kullanımına bağlı olarak enfeksiyon riski taşır, iyi temizlenmiş bir havuz olsa bile dezenfekte amacıyla havuzun içine atılan maddeler hamilelikte sakıncalı olabilir.

Bu sebeple “deniz” sizin için daha sağlıklı olacaktır. Fakat denizde de kramp girme olasılığı yüksek olduğu için açılmadan yüzülmelidir.

Size tavsiyemiz yüzmeye başlamadan önce bol sıvı tüketmeniz ve kan şekerinizi dengede tutacak besinler almanızdır.
Bu sporu günde yarım saat ve haftada en az 3-4 gün yapmanızın size ve bebeğinize sağlıklı bir geri dönüşümü olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yürüyüş

Yürümek her zaman ve her yerde en kolay yapılabilecek sporlardan biridir. Kendinizi ruhen ve bedenen rahatlamış hissetmenizi sağlar, ayrıca aşırı kilo almanızı önleyerek vücudunuzun formda kalmasına yardımcı olur.

Peki, hamilelikte yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli ve nasıl yapılmalıdır?

 • Hamileliğin üçüncü ayından sonra doktor kontrolüyle başlanmalıdır.
 • Günde 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir.
 • Her sporda olduğu gibi yürüyüşe başlamadan önce de en az 5 dakika ısınma egzersizleri yapılmalıdır.
 • Rahat giysiler ve ayakkabılar tercih edilmelidir. (Eşofman ve spor ayakkabıları)
 • Yürüyüş orta tempoda olmalı ve yürüyüş sırasında konuşularak ekstra efor gerektirecek hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Yürüyüş oksijeni bol, açık ve engebesiz bir alanda yapılmalıdır.
 • Vücut dik tutulmalı, tempolu, sakin ve rahat nefes alarak hareket edilmelidir.

Pilates

Fiziksel fitness sistemi olarak bilenen pilates omurgayı destekleyen, vücudun dengeli tutulmasına yardımcı olan, bedenin temel kas yapısını çalıştıran ve çeşitli nefes tekniklerini içeren bir spordur.

Peki, fizyoterapinin bir parçası haline gelen pilates, hamilelere ne gibi kolaylıklar sağlar?

 • Normal doğumun kolaylaşmasını sağlar.
 • Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
 • Vücutta oluşan ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur.
 • Endorfin hormonu salgılanmasını sağladığı için psikolojik ve fiziksel rahatlama meydana getirir.
 • Doğumdan sonra vücudun eski haline gelmesini hızlandırır.

Yoga

Fiziksel ve ruhsal bütünlüğün sağlanmasına hizmet eden ve her insan için birçok faydası bulunan yoganın hamilelik döneminde de birçok faydası bulunmaktadır. Bugün “Prenatal Yoga” olarak adlandırılan hamilelik öncesi bir yoga türü vardır. Peki, bu yoganın size ne gibi getirileri olur?

İşte cevabı:

 • Öncelikle fiziksel ve ruhsal anlamda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
 • Daha sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.
 • Sırt ve bel kaslarını güçlendirerek bu bölgelerde oluşabilecek ağrıları minimuma indirir.
 • Doğru nefes tekniklerini öğrenen anne adayına doğum esnasında kolaylık sağlar.
 • Doğumdan sonra vücudunuzun toparlanmasını hızlandırır.
 • Ancak diğer egzersiz ve sporlarda olduğu gibi yogaya da hamileliğin üçüncü ayı bittikten sonra ve doktorunuzun onayıyla başlamalısınız.

Kegel Egzersizleri

Pelvik taban egzersizi olarak da adlandırılan kegel egzersizleri öksürürken gülerken ya da ağır bir iş yaparken idrar kaçıran kadınların yaptığı bir egzersiz olarak bilinir. Fakat hamilelik sırasında ve sonrasında da kegel egzersizlerine devam etmek vajinal kasları güçlendireceği için:

 • Doğum yapmanızı kolaylaştırır.
 • Doğum sonrası oluşacak vajinal genişlemenin hızla toparlanıp eski haline gelmesini sağlar.
 • Doğum esnasında oluşabilecek yırtıkları en aza indirir.
 • Hemoroid oluşumunu engeller ve cinsel ilişkiden alınan zei artırır.
 • Günde en az 3 defa sabah, öğlen ve akşam olmak üzere yapılması tavsiye edilen kegel egzersizleri, faydasını en az 4 haftadan sonra göstermektedir.

Источник: https://blog.e-gebe.com/hamileyken-yapabileceginiz-sporlar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.