Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

içerik

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? – Erkenden Anlamanın Yöntemleri

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Eğer hamileyseniz, hamileliğin başlamasından hemen sonra bazı erken dönem gebelik belirtileriyle karşılaşacaksınız. Bunun yanında, tüm kadınlarda bu erken hamilelik belirtileriyle karşılaşılmayabileceği unutulmamalıdır.

Evde hamile olup olmadığınızı anlamanın kesin yolu tezgah üstü satılan bir hamilelik testi yaptırmaktır. Eğer hamilelik testinden pozitif sonuç ortaya çıkarsa bir doktora başvurarak hamile olduğunuzu belgeleyebilirsiniz, ancak aşağıdaki başlıkları inceleyerek bir ön araştırma yapmanız da yararlı olacaktır.

Erken Hamilelik Belirtilerinin Saptanması

En son ne zaman cinsel ilişkiye girdiğinizi düşünerek işe başlamanızda fayda var. Hamile kalmak için mutlaka cinsel ilişkiye girmiş olman gerekir.

Oral veya farklı bir yolla cinsel ilişki yapılmış olması hamile kalmana kesinlikle neden olmayacaktır. Doğum kontrol hapı almadı ve farklı bir yöntemde kullanmadıysanız (prezervatif vb.

) bu cinsel ilişkinin ardından hamile kalmış olma olasığılığınız çok yüksektir.

Döllenmiş yumurtanın ortaya çıkması için cinsel ilişkinin üzerinden yaklaşık 6-10 gün geçmiş olması ardından implantasyon sürecinin başlaması gerekir.

Vücudunuz gebelik hormonu salgılamaya başladığında bu sürecin başladığı sonucu çıkarılabilir.

Hamilelik testi, geciken adet döneminin ilk gününden sonra hemen uygulandığında genellikle doğru sonucu vermez ve bu nedenle düzenli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir.

Geciken Adet

Adet olmanız gereken günü bir yere not edin. Geciken bir adet dönemi, genel olarak hamileliğin ortaya çıkan ilk belirtilerinden biridir. Beklenen adet günü bir hafta veya daha fazla geciktiyse, bu gebe olduğunuz anlamına gelebilir.

Eğer adet dönemlerinizi takip ederseniz hamilelik döneminde ve bebeğinizin ne zaman doğacağında kaçırılan adet gününün tarihini bilmeniz oldukça yarar sağlayacaktır. Eğer günü not etmedi veya unuttuysanız, hatırlamaya çalışmanız yararlı olur.

Bununla birlikte eğer genel olarak adetlerinde düzensizlik olan bir kadınsan, bu geciken adet dönemi de senin için bir hamilelik belirtisi olmayabilir.

Göğüslerdeki Değişiklikler

Göğüslerinizdeki değişikleri yakından takip edin. Hamilelik boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecektir ve bunu erken farketmeniz hamilelik döneminin başladığınız anlamanızda büyük yarar sağlayacaktır.

Hamileyken hormonlar vücudunuzda salgılanır ve bu salgılanan hormonlar laktoz bezlerinin de şişmesine dolayısıyla göğüslerinizin büyümesine neden olur.

Hassasiyet ve şişmenin meydana geldiği göğüslerinizi düzenli aralıklarla ölçmeniz erken hamilelik belirtilerinden birisini saptamanız konusunda yararlı olacaktır.

Yorgunluk ve Halsizlik

Aşırı derecede yorulup yorulmadığınızı kontrol edin. Eğer daha önceki haftalarda yaptığınız aynı işler bugünlerde sizi daha fazla yormaya başladıysa yüksek ihtimalle bunu da bir hamilelik belirtisi olarak algılayabilirsiniz. Erken gebelikte salgılanan progesteron hormonu yorgunluk ve halsizliğe neden olabilmektedir.

Sabah Bulantısı

Sabahları mide bulantısı yaşamak veya durduk yere kasıkların ağrıması yaygın bir hamilelik belirtisidir. Birçok kadın gebelik döneminde mide bulantısı ve karın ağrısıyla karşılaşmaktadır. Bu semptomlar genellikle hamile kaldıktan iki hafta sonra ortaya çıkmaya başlar ve hamilelik dönemi boyunca sürebilir.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı

Mide bulantısı ve kasık ağrısının yanında kokulara karşı hassasiyet duymakta yaygın bir hamilelik belirtisidir. Bir ortamda kimsenin almadığı, ancak sizin gününüzü zehir eden o koku yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisidir.

Kabızlık ve daha sık idrara çıkma isteği de yine en sık karşılaşılan erken hamilelik belirtilerindendir.

İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon kanamasını ayırt edebilmen çok önemlidir. Bazı kadınlar, hamilelik belirtileriyle adet döneminde karşılaşılan semptomları ayırt etmekte güçlük çekebilmektedir.

Bu nedenle implantasyon kanamasıyla normal adet kanamasını ayırt edebilmen çok önemlidir. İmplantasyon kanamasında sızan kan daha kahverengimsi ve yoğundur.

Birkaç hafta beklenmedik anlarda devam edebilir, ancak normal adet kanaması gibi ağrılı veya sancılı olmayacaktır.

Ruh Halindeki Değişimler

Ruh halinizdeki dengesizlikleri sorgulamanız da önemlidir. Hamilelik boyunca hormonlardaki değişimler kadınlarda bazı duygusal sorunları da beraberinde getirir. Anlaşılamayan şekilde duygusal değişimler yaşıyor ve bu durumlara bir anlam veremiyorsanız yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisiyle karşı karşıyasınız.

Hamilelik Testi Yapılıyor

Evde gebelik testi yaptırmanız çok önemlidir. Gebelik testini son kaçırılan adet döneminden sonraki günlerde yapman çok doğru olacaktır. Eczanelerde veya büyük mağazalarda hamilelik testleri satılmaktadır.

Bunlardan birisini satın aldıktan sonra bu hamilelik testini evde uygulayabilirsin; ilgili hamilelik testini nasıl uygulayacağın kutunun üzerinde veya prospektüste mutlaka yazacaktır.

Her hamilelik testinin farklı bir uygulanışı olacağından dolayı kutunun üzerinden uygulanışının detaylarını okumuş olman önemlidir.

Ancak bazı tavsiyeler verilecek olursa; hamilelik testini sabah uyanır uyanmaz yapman daha doğru sonuç verecektir. Eğer idrar testi yapıyorsan test çubuğunu düz bir zemine koyup beklemen iyi olacaktır. İlgili hamilelik testinin kutusunda hangi çizginin ne anlama geldiği yazılıdır; internetten bakmadan önce kutuyu ve prospektüsü iyice oku.

Olumlu Sonuç Alındıysa

Eğer hamilelik testinden olumlu sonuç aldıysan bunu belgelemek için mutlaka bir doktora başvurmalısın. Hem hamilelik dönemine ilişkin gereken testlerin yapılması için hemde randevuların planlanması için doktorla görüşmen iyi olacaktır. Bir idrar testi hamile olduğunu söylüyor olsa dahi doktorunuzla mutlaka kan testi yaptırmanız gerekir.

Olumsuz Sonuç Alındıysa

Eğer ilgili hamilelik testinden olumsuz bir sonuç aldıysan bir sonraki testi yapıp yapmayacağına karar vermelisin. Çoğu zaman hamilelik testi ilk defasında olumsuz sonuç vermektedir.

Bununla birlikte, testi çok erken yapan kadınlar bir süre hamilelik belirtileriyle karşılaşmayınca ve mevcut etkilere de alışınca hamilelik testi yapmaktan vazgeçmektedir, ancak iki veya üç hafta içerisinde bir hamilelik testi daha yapman iyi olacaktır.

Bu içeriği okuduktan sonra halen “hamile olduğumu nasıl anlarım?” diye soruyorsanız Hamile Miyim kategori sayfamızı ziyaret edin.

Источник: https://acunay.com/hamile-oldugumu-nasil-anlarim/

Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Yüzde yüz Hamilelik belirtileri!

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

     Hamileliğin bedeninizde yarattığı ilk etkileri sizler için derledik

Hamile olduğumu nasıl anlarım? İşte Hamilelik belirtileri!

Hamilelik şüphesi yaşayan bir çok kadın “Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamileliğin belirtileri nelerdir?” Ve “Hamile olduğumu nasıl bilebilirim?” Gibi sorular sorar ve cevapları bulmaya çalışır. Fakat aslında, hamileliğin çok belirgin belirtileri var . Hamilelik belirtilerinin ne olduğunu görelim .

1- Meme uçları hasaslaşır

Bu hamilelik belirtisi görülen ilk belirtiler arasındadır. Meme uçlarınız çok fazla acıyorsa, sertleşiyorlarsa ve hassaslaşırlarsa, hamilelik belirtisi olabilir .

Başka bir hamilelik belirtisi sık sık idrara çıkmadır. Geceleri uyanıp tuvalete koşarsanız, muhtemelen bir hamilelik göstergesidir. Sürekli idrara çıkma en büyük belirtiler arasındadır.

3- Kanam.

Bir hamilelik belirtiside ani kanama olmasıdır. Bu ilişkiden sonraki 10 gün içinde olabilir. Adet kanaması aksine kırmızı kadar parlak değil, çok koyu. Dikkatli ol…

4- Aşırı Koku Duyusu

Son zamanlarda koku alma duyunuzun çok iyi olduğunu düşünüyorsanız, size haberimiz var; Hamile olabilirsin! Çevreleyen kokular sizin için çok keskin ve netse ve bazen rahatsız olsa bile, bu aynı zamanda hamilelik belirtileri arasındadır .

5- Aşırı yorgunluk, Sürekli Uyku Talebi

Vücudunuz her zaman dinlenmek istiyorsa ve her zaman grip havasındaysanız, bedeniniz dünyaya bir bebek getirecek şeyleri değiştirmiş olabilir. Zayıflık ve uyku talebi en büyük gebelik belirtilerinden biridir .

Hamilelik belirtileri!

6- Mide bulantısı ve kusma

En son semptomlardan ikisi bulantı ve kusmadır … Bunlar 5 ila 6 haftada görülen semptomlar arasındadır.

7- Adet Gecikmesi

Adet kanaması ertelenirse, “Hamile miyim?” Diye düşündürür. Gerçekten bir gecikme olursa, hamilelik olasılığı mümkündür.

8- KRAMPLAR:

Regl dönemlerinde yaşadığınız krampların benzerini yaşıyor olmanız da hamilelik belirtisi olabilir. Çünkü rahminiz kendini bebeğe hazırlarken genişler ve bu tür kramplar ortaya çıkabilir.

9- ŞİŞKİNLİK VE KABIZLIK:

Gebelik nedeniyle artan “progesteron” salgısı, sindirim sistemini etkileyerek, kabızlık ve şişkinlik gibi durumlara yol açabilir.

10- YORGUNLUK HİSSİ VE HALSİZLİK:

Vücutta artan hormon seviyelerinden dolayı, aniden kendinizi aşırı bitkin hissedebilirsiniz. Bu belirti birçok kadın için ilk üç aylık dönem boyunca sürer ve ikinci üç aylık döneme geldiğinde ortadan kaybolmaya başlar.

11 – AŞ ERME:

Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında en yaygın görülen özelliklerden biridir. Ancak her gebe kadın aş erme belirtisini yaşamaz. Ortalama 3-4 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu hamilelik belirtisi çok sürmeden sonlanır.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Kadın hastalıkları uzmanları, hamilelik -gebelik- belirtileri ne zamanlar başlar sorusunun cevaplarını verdi.

Uzmanlar 11 madde üzerinden ne zaman başlar sorusunun cevabını verirken, kan testi ile idrar testi arasındaki farklar konusunda açıklama yaptı. Öte yandan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.

Zahide Küçük, gebe olan annelerin hangi yiyeceklerden uzak durması gerektiğini açıkladı.

Kan testi:

Gecikme, düzenli adet olan kadınların ilk dikkatini çeken gebelik belirtisidirb Erken hamilelikte ne gibi belirtiler olur sorusuna kadın hastalık uzmanları, en keskin teşhisi kan testi olarak görüyor. Kanda büyüyen ve hormon salan embriyo hücrelerinin salgıladıkları hormonun tespiti yapılıyor.

Beta HCG (hormon testi) embriyonun anne rahmine tam olarak tutulmasından sekiz gün sonra kanda tespit edilecek düzeye çıkıyor. Bu değer her iki günde bir, en az yüzde 70-80 artarak yükseliyor. Belli bir aşamaya geldiğinde, kadın hastalık uzmanları tarafından ultrasonla da görülebiliyor.

İdrar testi:

Kan testi kadar hassas olmasa da birçok kadının merakını gidermek için idrardan alınan değer ile gebe olup olmadığı anlaşılır. İdrar rengi olarak kadın hastalıkları uzmanları idrar testinde alınacak sonuçta yüzde yüz pozitif veya negatif çıkma durumunun olmadığına dikkat çekiyor.

Düzensiz kanama:

Düzensiz dönem ya da kanama hemen her kadında görülen bir durum ve bunun bir takım nedenleri bulunuyor.

Her ne kadar döngünün ortalama süresi 28 gün olsa da, bazı kadınlar bunu 21 gün kadar kısa, bazıları ise 40 güne kadar uzun geçirme deneyimi yaşayabilirler. Düzensiz periyoda sahip bir kadın heyecanlanmamalı ve endişelenmemeli.

Bu tarz bir durum; egzersiz, diyet değişiklikleri hatta kadının stres düzeyine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Vücut ısının yükselmesi:

Sabah kalmak durumunda vücut ısısında yükseliş (bazal vücut ısısı) gebeliğe işaret olarak bilinmektedir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun ana sıcaklığı da daha kolay artabilir.devamı aşağıda

Hafif kanama ve yaşanan kramplar:

Vücut ısısında yükseliş (bazal vücut ısısı) gebeliğe işaret olarak bilinmektedir. Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda vücudunuzun sıcaklığı daha kolay artabilir.

Kusma ve mide bulantısı:

Mide bulantısı, en azından kısmen, midenin daha yavaş boşalmasına neden olan hızla yükselen östrojen seviyelerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Hamile kadınların koku alma duyusu da artar, bu nedenle yemek, parfüm veya sigara dumanı gibi çeşitli kokular hamileliğin erken dönemlerinde bulantı dalgalarına neden olabilir.
Gıda isteği ve yemek yeme arzusu:

Hamileyken, kahve veya kızarmış gıdalar gibi belirli gıdalar, kadınlarda yeme arzusunu artırmaktadır. Diğer gebelik belirtileri gibi, bu besin tercihleri hormonal değişikliklerden olabilir.

Baş ağrısı:

Gebeliğin başlarında, hormonal değişikliklerden kaynaklanan kan dolaşımının artması, sık sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Kabızlık:

Kabızlık, gebeliğin diğer yaygın bir erken belirtilerindendir. Progesteron (kadınlık hormonu) artışı, gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Ruh hali:

Hamileliğinizin başlangıcında vücudunuzdaki hormonların yoğunluğu sizi olağan dışı duygusal hale getirebilir. Duygudurum salınımları (şiddetli ruh hali değişiklikleri) da özellikle ilk üç ayda görülür.

Baygınlık ve baş dönmesi:

Kan damarlarınız genişledikçe ve kan basıncınız düştükçe başınızın çarpıklığına veya baş dönmesine neden olabilirsiniz. Hamileliğin erken dönemlerinde baygınlık düşük kan şekeri yüzünden tetiklenebilir.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamilelik Testi Öncesi 1. Aşama :Eczanelerde farklı markalar adı altında hamilelik testleri satılmaktadır. Ancak eczaneden hamilelik testi alırken, markasının ne olduğunun pek de önemi yoktur.

Eğer hangi marka hamilelik testini satın alacağınız konusunda kararsız kaldıysanız, eczacınızın size tavsiye ettiği hamilelik testini satın alabilirsiniz.

Hamilelik testi alırken, kutu üzerinde yazan son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Kutuda hiçbir aşınma ve hasar olmadığına ve sağlam olduğuna da emin olun.

Hamilelik testini henüz bir hamilelik belirtisi olmadığı erken dönemlerde alan bayanlar; içerisinde iki adet test çubuğu bulunan hamilelik testlerini alabilirler. Bu şekilde, hamilelik testiniz ilk seferde negatif çıktığında, bir hafta sonra ikinci çubuğu deneyebilirsiniz.

Bazı uzmanlar, daha işlek caddelerde bulunan ve sürekli müşterisi olan eczanelerden hamilelik testi alınmasını savunmaktalar. Müşterisi bol olan eczanelerde satılan hamilelik testleri, aylarca rafta beklememektedir. Aynı şekilde, birkaç haftadır evinizde bekleyen hamilelik testlerini kullanmanız sizlere yanlış sonuç verebilir.

Hamilelik testi saklama talimatlarına uymayarak, sıcak ve rutubete eğilimli bir yerde saklarsanız; bu durum testin sonuçlarını etkileyebilir.

Bazı hamilelik testi markaları; hamile olup olmadığını geciken regl döneminin başlarında tespit edebileceklerini iddia ediyorlar.

Bu testlerin idrarda yüksek hCG düzeylerini algılayabilecek kadar hassas olabildikleri doğru veya yanlış olsa da; çok erken gebelikte vücut hCG hormonunu yüksek seviyede üretmiş olabilir.

Aynı zamanda, bu testlere güvenen bayanlar, hamile oldukları takdirde bile testin negatif çıkması sonucu hayal kırıklığına uğrayabilirler. Testi ilerleyen haftalarda tekrar denemenizde fayda vardır.

Eczanelerde satılan ve jenerik marka ismine sahip hamilelik testlerinin çoğu aslında aynı fabrikada ve aynı teknoloji kullanılarak üretilir. Eğer bütçenize uygun bir hamilelik testi aldıysanız, marka kalitesi hakkında endişelenmeyin.

Hamilelik Testi Öncesi 2. Aşama: Hamilelik testini, size en doğru sonucu vereceği zamanda alın. Uzmanların çoğu, evde yapılan hamilelik testlerini almadan önce, regl gecikmesinin en az bir Gün daha beklenmesini öneriyorlar.

Tahmin ettiğiniz regl tarihinde gecikme varsa, hamile olup olmadığınızı heyecanla öğrenmek isteyebilirsiniz. Hamile kadınlarda hGG seviyeleri hızla yükselmeye başladığından; birkaç gün daha bekleyip, sabırlı olmak, hamilelik testinin size daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

Rahim içinde döllenmiş yumurta implantları sonrasında kadınlarda hCG hormonu gelişir. Döllenmiş yumurtanın implantasyonu, sperm ve yumurtanın birleşmesinden 6 gün sonra oluşur. Eğer testi regl gecikmesinin ilk gününde alırsanız; hamile olsanız bile vücudunuzda hGG hormonu gelişmeye başlamadığı için negatif sonuç alabilirsiniz.

Sabahları, idrarın en yoğun ve hGG seviyesinin en yüksek olduğu süredir. Hamilelik testinizi sabah uyandıktan sonra yaparsanız, daha doğru bir sonuç verebilir.

Hamilelik Testi Öncesi 3. Aşama: Satın almış olduğunuz hamilelik testi kutusunun üzerinde yazan talimatları dikkatlice okuyun.

Evde yapılan hamilelik testlerinin çoğu, hemen hemen aynı talimatlara sahiptir. Ancak, markalar kutu üzerinde farklı talimatlar da belirtilebilirler ve idrar toplama yöntemi gibi detayları değiştirebilirler.

Hamilelik Testi Öncesi 4. Aşama: Sonuca kendinizi hazırlayın. Evde yapılan gebelik testleri, bazen sinir bozucu bir deneyim olabilir ve bu testi uygularken endişeye kapılabilirsiniz.

Testi yaparken, arkadaşınız veya eşiniz banyo kapısı önünde sizleri beklerse, test sonrası endişelerinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Hamilelik testini yapmadan önce ellerinizi sıcak Su ve sabunla yıkayınız. Test çubuğunu ambalajından dikkatlice çıkarınız.iz

Источник: https://www.sondakika.net.tr/hamile-oldugumu-nasil-anlarim-iste-yuzde-yuz-hamilelik-belirtileri-108h.htm

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Yumurtanın döllenmesinden sonra geçen ilk haftalar, erken hamilelik ya da erken gebelik dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde az miktarda yükselen hormonlar nedeniyle her hamilelik anlaşılamayabilir ama vücutta yine de bazı belirtiler oluşmaya başlar.

1. Akıntının artması

Yumurtlama dönemlerinizde artığını fark ettiğiniz akıntınız, hamile kaldığınızda daha da artacaktır. Bunun sebebi ise östrojen hormonunun artmasıdır. Adet gecikmesini beklemeden önce akıntı miktarınızı gözlemleyerek hamile olup olmadığınız hakkında fikir yürütebilirsiniz. 

2. Adet gecikmesi

Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz vardır. Normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bunun gebeliğe işaret ediyor olma ihtimali yüksektir.

3. Sancı

Bu sancılar, regl döneminde yaşadıklarımıza benzerler; ancak aynı değildirler. Embriyo rahminize yerleşmeye başladığından regl dönemindekilere benzer kramplar hissedebilirsiniz. 

4. Tırnakların hızlı uzaması

Artan hormonlar sebebiyle tırnaklarınızın normalden daha hızlı uzadığını fark etmeniz de erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. 

5. Duyuların gelişmesi

Normalde hiç rahatsız olmayacağınız kokular sizi sinir ediyorsa veya yediğiniz yemekler eskisinden daha lezzetli/kötü geliyorsa bu da hamilelik hormonları yüzünden.

6. Baş ağrısı

Kan basıncınız değiştiğinde başlayan ağrılara gebe kalındıktan 3 hafta sonra, progesteron ve östrojen hormonlarındaki artışa bağlı olarak mide bulantısı da eklenebilir. İlk 6-12 gün arasında implantasyon kanaması da görülebilir.

7. Modunuzun sürekli olarak değişmesi

Tıpkı PMS döneminde yaşadığınız gibi hamilelikle beraber değişen hormonlarınız yüzünden bir gülüp bir ağlamanız da gayet olası.

8. Göğüslerde hassasiyet

Gebelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise memelerde hassasiyet oluşmasıdır. Hamileliğin ilk haftalarında memeleriniz şişebilir, ağrıyabilir, dokunulmayacak kadar hassas olabilir.

9. Mide bulantısı

Hamileliğin ilk üç ayında en sık görülen rahatsızlıklardan biri de mide bulantılarıdır. Yükselen ve değişen hormonlar ve hamileliğin sebep olduğu tüm fiziksel değişimler mide bulantılarına sebebiyet verebilir.

Genellikle sabahları ortaya çıkan mide bulantıları, bazen kusmaya ve halsizliğe de neden olur.

Bulantıların şiddetti ve sıklığı her kadında farklı şekilde ortaya çıkabilir, bazen de gebelikte hiç mide bulantısı oluşmayabilir.

10. Yorgunluk

Erken gebelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Yükselen gebelik hormonları normalde olduğundan daha çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.

11. İştahta değişmeler

Bazı anne adayları gebeliğin ilk haftalarında aşırı derecede iştah artmasıyla karşılaşırken bazılarında iştah kaybı görülmektedir.

12. Sık idrara çıkmak

Normalde olduğundan daha sık tuvalet ihtiyacı duyulması da erken gebelik belirtilerinden biri sayılır. Bazı anne adayları 9 ay boyunca bu belirtiyi yaşarken bazen yalnızca hamileliğin son aylarında mesanenin yerinin daralmasıyla sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

13. Vücut sıcaklığının değişmesi

Rahimde gebeliğin oluşmaya başlamasıyla metabolizmada birçok değişim meydana gelmeye başlar. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişikliklerdir. Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alır.

14. Duygusal değişiklikler

Hamilelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında ruh halinizde de bazı değişiklikler sezebilirsiniz. Bazı duygular hamileliğin ilk haftalarında çok yoğun bir şekilde yaşanabilir. 

15. Kabızlık

Hamilelik döneminde yükselen progesteron seviyesi, kabızlığa sebep olabilir. Bu hormon, iç organlardaki besin akışını yavaşlatır. Bu sorunu hafifletmek için bolca su için, egzersiz yapın ve bol lif içerikli gıdalar tüketin.

Emin olmak için

Yukarıda saydığımız tüm bu belirtilere sahip olsanız bile, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sonuç ne olursa olsun, en doğru sonucu bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test sonucunuzla bir doktora danıştığınızda yapılacak bir muayene ile de net olarak gebelik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

HAMİLELİKTE EN SIK YAŞANAN 10 PROBLEM

Acaba hamile miyim? Gebelik nasıl anlaşılır?

Hamileliğin ilk 4 haftasında hamile olup olmadığınızı anlamanız mümkün olmasa da, vücudunuzda yükselen hormonlar nedeniyle bazı erken hamilelik belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Peki bu erken gebelik belirtilerini nasıl ayırt edeceksiniz?

Yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde ve gebelik oluştuğunda, vücutta hCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. hCG hormonu normalde kanımızda ve idrarımızda az miktarda bulunur. Gebelik döneminde artış gösterdiği, kan ve idrar tahlilleri ile anlaşılır ve gebe olduğumuzdan bu hormonun miktarına bakarak emin olabiliriz.

Eczanelerden alabileceğiniz gebelik testlerinin güvenilirlik ve doğruluk oranının %99 olduğu söylenir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, adetiniz 10 günden az gecikmişse ve bir gebelik testi yaptıysanız, sonucun doğru olma olasığı %50'dir.

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenilir yolu ise adetinizin gecikmesinden 10 gün sonra bir gebelik testi yapmanızdır. Sonucu teyit ettirmek için yine de bir kan testi yaptırmanız daha doğru olur.

Hamilelik belirtileri herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek. Detaylı bilgi için hamileliğin ilk haftaları makalemize göz atın.

YALANCI GEBELİK NEDİR? “Yalancı gebelik nasıl anlaşılır… HAMİLELİKTEN ÖNCE YAPTIRILMASI GEREKEN TESTLER Çocuk sahibi olmaya karar verdiğ…  

Erken hamilelik belirtileri neler?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1007015-erken-hamilelik-belirtileri-nelerdir

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım Gebeliğin İlk Belirtileri Neler?

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik, kadınların hayatlarında çok güzel bir dönemdir. İçerisinde bir canlının büyümesi fikri her kadını bir bütün hissettirir. Hamile olmak için uğraşan bir kadın için adet gecikmesi, hamileliğin en bilinen göstergelerindendir.

Bu gösterge, hamileliğin erken bildirimlerinden birisi olmasının yanı sıra, ilki değildir. Hamile kaldığınız anda vücudunuzda hormonların işleyişi değişir ve vücudunuzda çeşitli değişiklikler başlar.

Fakat çoğu kadın bu değişiklikleri farketmeyebilir.

Ufak detaylara dikkat ederek hamile kaldığınızı çok daha erken fark edebilirsiniz.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadın Doğum Uzmanı Faruk Demir’in cevabı: Hamileliğin ilk belirtileri son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi de hamileliğin en bilinen belirtilerinden birisidir. Hiç bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlarda, en az bir hafta boyunca gecikmiş adet, hamilelik belirtisidir. Fakat hiçbir doğum kontrol yöntemi tam koruma sağlayamadığından dolayı, bu yöntemler kullanılsa bile geciken adet dikkate alınmalıdır.

Bazı durumlarda adet döneminde çok az kanamalar meydana gelebilir. Bu, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına kendini yapıştırması sonucu oluşur. Bu tür lekelenme ve kanama genellikle zararsızdır.

Akıntı

Hamileliğin belirtilerinden biri de vajinal akıntıdır. Gebelikte vajinadan akıntı gelmesinin nedeni hamilelik boyunca östrojen hormonunun salgılanmasındaki artıştır.Gebelikte akıntı hamileliğin ilk haftasından itibaren başlayıp doğuma kadar sürebilir.

Göğüs Hassasiyeti

Hamile kaldığınızda vücudunuzda meydana gelen ilk değişiklik şişmiş, ağırlaşmış ve hassaslaşmış göğüslerdir. Östrojen ve projesteron hormonlarının artması nedeniyle göğüsleriniz şişip, daha da hassas hale geleceklerdir. Bu his adetinizden önce göğüslerinizde hissettiğinizle benzer bir histir.

Göğüslerdeki hassasiyet, hamile kalındıktan 1 hafta sonra kadar hissedilebilir. İlk üç aydan sonra bu hassasiyet büyük oranda ortadan kalkar. O zamana kadar göğüslerinizdeki rahatsızlığı azaltmanın en iyi yolu destekleyici bir sütyen giymektir. Bazı durumlarda göğüs uçları daha sert olabilirler. Ayrıca daha koyu ve nokta nokta da görülebilir.

Mide Bulantısı

Bir diğer belirti ise sabah bulantılarıdır.Bu sorun hamilelikten 2 hafta sonrasında başlayabilir. Sabah bulantıları ikinci 3 aya girildiği dönemde bitecektir. Bu sorunun çıkmasına da hormonlarınız yol açmaktadır.

Hormonların da yanı sıra folik asit eksikliği de hamilelik sırasında mide bulantısını tetikleyebilir. Bazı kadınlar için mide bulantıları hamileliğin yalnızca ilk 1-2 ayında gerçekleşir.

Hatta bazı şanslı kadınlar mide bulantısını hiç yaşamayabilirler.

Baş Dönmesi

Hamileliğin yaygın görülen bir başka göstergesi de baş dönmesidir. Projesteron hormonunun yükselmesi nedeniyle, kan damarları genişler ve bu da kan basıncının düşmesine neden olur. Sonuç olarak ise, beyne giden kan akışı yavaşlar ve geçici baş dönmesine yol açar.

Bu sorun en çok hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelir fakat bütün hamilelik boyunca da görülebilir. Kansız kadınlarda ise bu baş dönmesinin gerçekleşme olasılığı ve sıklığı diğerlerine göre daha fazladır. Baş dönmesi yaşadığınız dönemlerde bir anda ayağa kalkmaktan kaçının. Derin nefesler almak bu problemi hafifletebilir.

Halsizlik ve Yorgunluk

Hamile kalır kalmaz vücudunuz birçok değişim geçirir. Projesteron seviyesinin yükselmesi sizi çok daha hızlı yorabilir ve bu da çokça halsiz kalmanıza ve çok hızlı bir şekilde yorulmanıza yol açabilir. Düşük kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri de hamilelik sırasında çok yorgun hissetmenize yol açabilir.

Aynı zamanda vücudunuz da, fetüs için bir yaşam desteği olan plasentayı üretmektedir. Bu bütün enerjinizi alır ve sizin yorgun hissetmenize yol açar. Halsizlik sorunu en çok ilk ve son 3 aylarda görülür. Eğer halsiz hissediyorsanız ve hamile olduğunuzu öğrenirseniz, günlük yaşantınızda bol bol protein ve demir bakımından zengin yiyecek yemeye dikkat edin.

Kokuya Duyarlılığın Artması

Hamilelik sizi kokulara karşı daha duyarlı hale getirir.Vücudunuzdaki östrojen seviyesi, koku duyusunun oldukça gelişmesine sebep olur. Eğer en sevdiğiniz yiyeceğinizin kokusunu kötü buluyorsanız veya etrafınızdaki kokulara daha hassas hale geliyorsanız, hamile olabilirsiniz.

Ruh Hali Değişiklikleri

Hamilelik ruh halinizi çok değiştirebilir. Sürekli ağlamaklı ve duygusal hallere geçebilirsiniz. Bu sorun hamileliğin ilk haftalarında oldukça yaygındır.

Bunun sebebi hormon değişimlerinin beyindeki kimyasal iletişim sistemini etkilemesidir.

Ruh halinde meydana gelen değişiklikler ayrıca adet öncesinde de sıklıkla görüldüğünden dolayı kadınlar genelde bu durumları birbirine karıştırabilmektedir.

Kramplar

Bazı kadınlarda ayrıca kramp da oluşabilir. Bu, döllenmiş yumurtanın, rahim yatağının hizasına yapışması sonucu oluşur. Bu da sonuç olarak krampa benzeyen rahim kasılmalarına yol açar.

Krampların yanı sıra aynı anda hissedilen, şişme ve sindirimsizlik yaşanması hamileliğin kesin kanıtlarındandır. Bu krampları azaltmanın en iyi yolu yürümek veya nazik gerilme hareketleri yapmaktır.

En erken aşamalarda bile olsa ultrason, hamileliği kesin olarak belirler.

Şişkinlik

Her zaman beslendiğiniz gibi beslenmenize rağmen şişkinlik oluşması da hamile olduğunuzun erken belirilerinden birisi olabilir. Diğer belirtiler gibi şişkinlik de, vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Projesteron ve östrojen seviyeleri yükseldiğinde, rahim duvarı kalınlaşır ve bu da şişkin hissetmenize sebep olur.

Ayrıca hormonal değişiklikler sindirim sisteminizi yavaşlatıp, şişkin hissetmenize yol açabilir. Bazı hamile kadınlar şişmenin yanı sıra, sindirimsizlik, gaz ve kabızlık sorunları da yaşamaktadır.

 Sindirim sistemiyle ilgili sorunlar hamilelikte çok yaygın olsa da, bol bol lif tüketmek, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak, bu sorunları büyük oranda azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sık Sık İdrara Çıkma

Hamilelik nedeniyle vücudunuzda meydana gelen değişikliklere tepki gösteren mesaneniz nedeniyle de bol bol lavaboyu ziyaret etme ihtiyacı yaşayabilirsiniz.

Hamileliğiniz sürecinde, böbreklerinizde filtrelenen kanın miktarı artacaktır ve bu sebeple mesaneniz daha kısa sürede dolacaktır. Aynı zamanda daha çok susuzluk hissedebilirsiniz. Bu sorun hamileliğin bütün aşamalarında görülebilmektedir.

Bebeğin içerisinde büyümesi için genişleyen rahim, mesanenize baskı uygulayıp, küçültecektir. Bu da daha sık idrara çıkmanıza sebep olacaktır.

Источник: https://selmasultan.com/hamilemiyim-hamilelik-belirtileri-ne-zaman-baslar-hamilelik-belirtileri-akinti

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Acaba hamile miyim? Bu sorunun cevabını bulmak bazen kadınlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Anne adayı olup olmadığınızı anlamak için bazen test yapmak yerine bir süre daha belirtileri anlamaya çalışmak isteyebilirsiniz.

Anne olmak isteyen birçok kadın hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce kendi içgüdüleri ile belirtilerden emin olmak isterler ve ardından testleri uygulamaya karar verirler. Sizler de kan veya idrar testi yaptırmadan önce hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan 12 yöntem ile “hamile miyim?” sorusunun yanıtı alabilirsiniz.

Tahmin edilen regl tarihinde iki haftalık bir gecikme olduktan sonra, evde yapılan hamilelik testlerinden alan bayanlar ilk denemede negatif cevap alabiliyorlar. Hamilelik belirtileri bu süreçte devam ediyor ve bir hafta sonra yeniden test alan bayanlar sonucun bu sefer de pozitif olduğunu görüyorlar. Tüm bu hamilelik testi denemeleri bazen bayanlar için sinir bozucu olabiliyor.

Hamile kalmak isteyen bayanlar deneme süresi boyunca her belirtide kan ve idrar testi yaptırmaktan yorulabilirler. Sizler de test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın bazı yollarını merak ediyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

Regl gecikmesi ile birlikte bayanların kafasının karışmasının nedenlerinden biri; yumurtlamada gecikme olmasıdır. Yumurtlamada gecikme regl döngüsünde de gecikmeye neden olabilir. Regl düzensizlikleri genelde hamilelik belirtileri ile karıştırılır.

Eğer düzenli regl oluyorsanız, yumurtlama (ovulasyon) günlerini kolayca tahmin edebilir ve kendinize bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Dolayısıyla hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğu tarihleri de az çok kesinleştirebilirsiniz.

Polikistik over sendromu ve tiroid hastalıkları hormonal dengesizliklere neden olabilir. Hamileliği şüpheli hale getirebilir.

Yumurtlama Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Bir kadının adet döngüsü 28-32 gün arasında olur. Bazen bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Aslında yumurtlama dönemi hesaplaması son adet tarihinin ilk gününden önünüzdeki ilk 12-16 gün aralığında yapılır. Çoğu kadında adet döngüsünün 11 ve 21’inci günleri arasında yumurtlama olur.

Yumurtlama döngüsünü takip etmek çok önemlidir. Eğer gebe olduğunuzdan şüphelenerek doktora giderseniz, doktorunuz size kesinlikle son adet döngüsü süresi hakkında soru soracaktır. Çünkü ne kadar süredir hamile olduğunuzun hesaplaması son adet dönemi temel alınarak beklenen adet dönemine göre yapılır.

Bazen yumurtlama (ovulasyon) zamanında olmayabilir. Bunun arkasında yatan ana neden kısırlık olabilir. Ancak normal yumurtlama döngüsünü bozan birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda kısırlığın yaygın bir nedenidir. Üreme hormonları olan östrojen ve progesteron dengesi bozulabilir ve bu da yumurtalıkta kisti tetikler. Hipofiz bezi, hipotalamus hormonları ve yumurtlamada değişimler, yumurtlamada gecikmeye neden olabilir. Yumurtlamayı geciktirmenin dışında insülin direnci, akne, boyun ve yüzde kıllanmaya neden olabilir.

Hipotalamik Disfonksiyon

Hipofiz bezi; her ay yumurtlamadan sorumlu olan folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinleyici hormon (LH) olarak iki farklı hormon salgılar.

Fiziksel ve duygusal stres, obezite veya kilo verme gibi durumlarda hormonların akışı ve düzeni bozulabilir. Bu faktörler hem yumurtlama hem de adet döngüsünü etkiler.

Düzensiz adet döngüsünün arkasındaki nedenlerden biri,  hipotalamik disfonksiyon olabilir.

Erken Yumurtalık Yetmezliği (Premature Over Yetmezliği)

Bu bozukluğa otoimmün hastalıkların vücudun yanlışlıkla yumurtalık dokularına saldırması neden olabilir ve yumurta kaybına yol açar. Genetik ve çevresel faktörler de erken yumurtalık yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca yaşla birlikte östrojen azalır ve bu nedenle yumurtalık içinde daha az yumurta oluşur.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Hipofiz bezi prolaktin hormonunun aşırı üretimine neden olabilir. Bu durum “hiperprolaktinemi” olarak adlandırılır. Prolaktin hormonunun aşırı derecede salgılanması östrojen üretimini bozar ve kısırlığa neden olur. Bu sorun, hipofiz bezi düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Bazen kullanılan ilaçlar da prolaktin hormonu yüksekliği ve kısırlığa neden olabilir.

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Anlayabilir Miyim?

Hamile kalmaya çalışan bayanlar, doğal olarak hamile kalıp kalmadıklarını her denemede bilmek isterler.

Tekrar tekrar gebelik testi almaktan ve sonuçlara üzülmekten sıkılan bayanlar, gerçekten gebe olduklarını vücutlarındaki bazı sinyallerden anlayabilirler.

Hamile olduğunuzda vücudunuz size bazı işaretler verir ve başarılı hamileliklerde vücudunuzu gözlemleyerek gerçekten hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sonrasında doktorunuza görünerek, hamileliğinizi teyit ettirebilirsiniz.

Eğer regl döneminde gecikme ve yumurtlama döngüsünde sorunlar varsa, yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak hamile kalamıyor olabilirsiniz. Test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Normal regl tarihi üzerinden 10 günden fazla gecikme olursa, doktora danışmanızın zamanı gelmiştir. Ancak adet döngüsünde düzensizlik her zaman hamile olduğunuzun bir sinyali olamaz.

Bazen doğum kontrol ilaçlaro, anoreksiya ya da bulimiya gibi yeme bozuklukları adet döngüsünü etkileyebilir.

Bazen adet gecikmelerinin yanlış alarm olabileceğini unutmamak gerekir ve adet düzensizliğin arkasında yatan nedenleri doktorunuza danışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Hamilelik hormonu olarak bilinen koryonik gonadotropin hormonunun (hCG) belirli bir seviyeye yükselmesi zaman alır. Bu nedenle, gebelik testlerinde bazen negatif sonuçlar alınabilmektedir.

Hamilelik testinin negatif çıkması, HCG hormonu düzeylerinde bir değişiklik olmadığını gösterir. Eğer HCG seviyelerinde bir artış varsa hamilelik testi pozitif sonuç gösterir. Düzenli adet görmüyorsanız, hamile olduğunuzu doktora başvurarak doğrulamanızı öneriyoruz.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, doğum öncesi bakım ve muayenelerinize gecikmeden başlamalısınız.

Adet döngüsünün son 1-2 haftası arasında birkaç damla kan fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir. İmplantasyon kanaması embriyo implantları rahim duvarı içine yerleşince oluşur. Ancak, bu durum her bebek isteyen annede gerçekleşmez.

Hamileliğin üç haftasından sonra mide bulantısı veya kusma gibi belirgin belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir koku veya tat karşısında hassasiyet olabilir.

Mide bulantısı hamileliğin en görünür belirtisi olarak bilinir. Eğer bulantı sık aralıklarla oluyorsa, hormon seviyelerinin yükseldiğinin ve vücudunuzun hamilelik için hazırlandığının işaretidir.

Karında şişkinlik hissi de hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Hormonal değişiklikler vücutta şişkinliğe neden olur. Şişkinlikle birlikte kramp da görülebilir. Rahmin hala küçük olmasına rağmen elbiselerinizin içerisinde belinizin çevresinde bir gerginlik hissedebilirsiniz.

Göğüs çevresinde değişiklikler genellikle gebeliğin görünür erken belirtileri arasındadır. Göğüslerinize dokunduğunuzda acı veya ağrı hissi olduğunu göreceksiniz. Ayna karşısına geçtiğinizde göğüslerinizin daha büyük ve dolgun olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda göğüsler dikleşir ve meme uçlarının rengi koyulaşır. Hamile olduğunuzu gösteren küçük şişlikler göğüs üzerinde belirir.

Eğer her 20-30 dakikada bir acil tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, gebeliğin bir belirtisi olabilir. Sık idrara çıkma, özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde vücudun su tutması ve kan akışı nedeniyle oluşur.

Hormonal değişiklikler nedeniyle böbrekler yoluyla kan akışı artar. Sonuç olarak, mesane hızla dolar ve gebelik sürecinde idrar yoğunluğu artar. Sonuç olarak, mesane hızlı bir şekilde tam dolar. İdrar yoğunluğu,  gebelik ilerledikçe artar. Bazen büyüyen bebeğin mesaneye baskısı, sık idrara çıkmanızın nedeni olabilir.

Bel ve sırt ağrıları hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Eğer gün boyunca sırt ağrılarınız devam ediyorsa, istirahat etmelisiniz. Masaj yapmak da ağrıyı hafifletebilir.

Hamilelikte sırt ağrısı sakroiliak eklem etrafında oluşur. Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri şöyledir:

Kilo: Kilonuzda hızlı bir artış olması ve 25-30 kilo alımı sırt ağrılarına neden olabilir. Omurga ağırlığı destekler ve sırt ağrısına neden olur. Ayrıca genişleyen rahim kan damarlarına, sinirlere ve pelvise baskı yaparak akut bel ağrısını oluşturabilir.

Duruş Değişikliği: Artan kilo ile beraber duruşta da değişiklikler olabilir. Duruş değişikliği sırtta ağrı ve gerginliğe neden olur.

Hormonal Değişiklikler: Vücut gebelik sırasında relaksin denilen bir hormon salgılar. Bu da pelvik bölgesindeki bağları rahatlatır. Bağların gevşemesi istikrarsızlık ve ağrıya neden olur.

Kaslar: Rahim genişledikçe, rektal kası merkezinde ayrılma başlar. Bu da şiddetli bel ağrısını ortaya çıkarabilir.

Stres: Beden ve zihin hamilelik sırasında strese geçer. Bu da sinirlerde spazm ve bel ağrısına neden olur.

Hamilelikte sırt ağrısını hafifletmek için tek yapmanız gereken egzersizdir. Düzenli egzersiz yaparak zihninizi sakinleştirebilir ve ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hafif yoga meditasyonları yapmak, yüzmek veya sabit bisiklet egzersizleri kas gücü ve esnekliğini arttırabilir. Doktorunuza danışarak sizler de egzersiz yapabilirsiniz.

Ağrı olan bölgeye sıcak ve soğuk kompres uygulamak da işe yarayabilir. Ancak, karın üzerine kesinlikle uygulamayın. Ağrılı sırt bölgesine ılık su torbası tutabilirsiniz.

Çalışırken, otururken veya uyurken ağrının azalması için uygun bir duruş belirleyin. Omurga üzerine baskı yaparsanız, bel ağrısına neden olur.

Ayrıca akupunktur deneyebilirsiniz. Bu yöntem sırt ağrısını büyük ölçüde rahatlatmaya yardımcı olur. Tabi öncesinde doktorunuzdan izin almalı ve işini iyi bilen bir masör tercih etmelisiniz.

Stres, uyuşukluk, kanama, baş dönmesi ve fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında baş ağrısının sık görülmesine neden olur. Baş ağrısı hamilelikte normaldir. Dinlenmek, baş ağrısını azaltmaya iyi gelebilir.

  1. Sinirlilik veya Moral Bozukluğu

Ortada bir sebep yokken sinirlenebilirsiniz. Farkında olmadan sinirli ve huysuz davranışlar sergilemenizin nedeni hamilelikte hormonal değişimlerdir. Bu belirli test yapmadan gebeliği onaylamanın başka kolay işaretidir.

  1. Yeme İsteği veya İsteksizliği

Hamileliğin en yaygın işaretlerinden biri sürekli bir şeyler yeme isteğinin oluşmasıdır. Tuhaf bir şekilde sıklıkla acıkıyorsanız ve bazı yiyeceklere özlem duyuyorsanız, hamile olma ihtimaliniz vardır.

Vücutta östrojen seviyelerinin yükselmesi ile farklı gıdalara istek veya isteksizlik oluşabilir. Bazen sevdiğiniz yemekler bile sizde kötü bir his uyandırabilir ve mideniz bulanabilir.

Tüm fiziksel değişiklikler nedeniyle, vücudunuzun uyku döngüsünde de değişimler olabilir. Geceleri uykunuz sürekli bölünebilir.

Yorgunluk ya da halsizlik gebelikte sık görülen bir belirtidir. Progesteron düzeylerindeki bu olağandışı uyuşukluk yorgunluğa neden olur. Kusma ve sık idrara çıkmak da yorgunluğu arttırır. Sakin olmalı ve biraz dinlenmelisiniz. Yorgunluk, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde azalmaya başlar.

Bu makalemizde test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak hamileliğin en sık görülen belirtilerini sizlerle paylaştık. Hamile olduğunuzdan eminseniz, doktorunuzu ziyaret edin ve gerekli testlerle hamileliğinizi teyit edin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle ilk gebelik belirtilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/test-yapmadan-hamile-oldugumu-nasil-anlarim/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.