Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

içerik

Hamilelik Çatlakların Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

Hamilelik çatlakları bu dönem içinde fiziksel ve hormanal faktörlerden kaynaklı olarak meydana gelen bir sorundur. Bu sorun doğal uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir.

Hamilelik Çatlakları

Gebelik Dönemi ve Sonrası İzler

Adından da anlaşılacağı gibi gebelik dönemi içinde meydana gelen çatlak izleri deride dermal tabakanın ani gerilmesine neden olur. Genellikle deri boyunca küçük gibi görünürler. Bu çizgilere ayrıca stria veya stria gravidarium denir. Gebelikle izleri genellikle uyluk, karın, kalça ve bazen omuzlarınızda görülür. 

Nedenleri

Bu sorunun meydana gelmesine etki eden 2 faktör bulunmaktadır. Bunlar;

Fiziksel Faktörler

Eğer çatlakların fiziksel tezahürü yakından izlenirse genellikle çevredeki hızlı artışa çok duyarlı olduğu bilinen vücut bölgelerinde görüldüğünü fark edilir. Cildin dermal tabakası gerilir, çatlamış ve yırtılmış görünmesini sağlar. Bu nedenle gebelik sırasında çatlaklar ortaya çıkar. İzleri genellikle kilodaki dalgalanmalardan kaynaklanır.

 Kas kütlesinin gelişmesi nedeniyle, egzersiz yapan insanlarda da gözlemlenir. Hamilelerde normalden daha fazla kilo alındığında çatlaklar ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, pek çok anne adayı genellikle gıda alımını azaltmayı düşünmektedir.

Bununla birlikte, hamile olunduğunda aşırı diyetin önerilmediğini, çünkü beslenme eksiklikleri hem anne adayını hem de doğmamış bebeğin güvenliğini tehye atacağını unutmamak gerekir.

Hormonal Faktörler

Çalışmalar, hormonal değişiklikler nedeniyle gerilmelerin de ortaya çıkabileceğini düşündürür. Hamilelik ve ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal açıdan dengesizlikler elastin ve kollajenin üretimini değiştirir. Bundan dolayı cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Çatlak sorunu ve meydana getirdiği izler de hormonlar değişime uğradıkça oluşur.

Çatlakların daha az bilinen bir risk faktörü ise Cushing sendromudur. İzler bu sendromun göstergesidir. Çünkü vücudun daha yüksek miktarda kortizol üretmesine neden olur. Cushing sendromu kırmızımsı ve mor çatlakların oluşmasına yol açan, cildin kilo almasına ve incelmesine neden olan bir durumdur.

Belirtileri

Çatlakların işaretleri renk ve görünüm olarak değişir. Ancak, iki tip olarak sınıflandırılırlar;

  • Kırmızı çatlak izleri (striae rubra), cildin dermal tabakasının gerilmesine bağlı olarak oluşur, aşağıdaki katmandaki kan damarlarının geçmesine izin verir.
  • Beyaz deri izleri (striae alba) , kan damarlarının dermal tabakanın altındaki yağı göstererek, kan damarlarının geri çekildiği yerde görünür. Bu onların gümüş beyaz görünümünü açıklar.

Tedavisi

Çatlakların karın ve diğer bölgelerde oluşumunu önleme konusunda piyasada birçok krem ve losyon bulunmaktadır. Bunlar düzenli kullanıldığında etki sağlar. Lierac ve mustela uzmanlar tarafından tavsiye edilen kremler içinde yer alır.

Tabii ki hem lierac hem de mustela ev çözümlerine göre kişilere daha pahalı gelir.  Ayrıca evde kullanılacak olan doğal çözümler düzenli kullanıldığında izler ortadan gider.

Çatlak  işaretleri genellikle zamanla kaybolur, ancak işlem hızlandırılmak isteniyorsa, çatlakların aniden ortaya çıkmasının önüne geçilmesi gerekiyorsa aşağıda bulunan doğal yollar kullanılmalıdır.

Doğal Uçucu Yağ Kullanımı

Piyasada, çatlakların görünümünü hafifletmeye yardımcı olabilecek çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bunlar lavanta, sandal ağacı, Hindistan cevizi, Hint ve mandalina yağlarıdır. Bu yağların bazılarını kullanmadan önce seyreltilmesi gerekir. Seyreltilme genelde zeytinyağı ile yapılır. Hint ve Hindistan cevizi yağı seyreltilme yapılmadan direk olarak her gün uygulanmalıdır.

Aloe Vera

Aloe vera, nemlendirici, serinletici ve iyileştirici özelliklerinden dolayı çeşitli cilt problemleri için doğal bir çare olmasıyla ünlüdür. Aloe vera jel, anti-inflamatuar etkileri ile iyi bilinir ve sürekli olarak kullanmak, çatlakların daha az görünür hale gelmesine yardımcı olur.

Vazelin

Vazelin yağlı olan içeriği ile cilde nem sağladığından dolayı gebelikte çatlak sorunu tedavisi için her gün kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sayısız olan faydaları ile ünlüdür. Bu çok yönlü yağ, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir.

bir makyaj temizleyici, yüz temizleyici, vücut ovucu, deodorant ve sabunlarda bile bir bileşen olarak kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı ayrıca cildinizin nemlenmesini sağlamaya yardımcı olan bir nemlendirici işlevi görerek dış tabakayı peeling ve cilde ekstra esneklik kazandırır. Bu, dermal tabakanın kırılmasını ve çatlakların gelişmesini önler.

Yumurta Beyazları

Yumurta akı cildin iyileşmesine yardımcı olabilecek protein ve bazı amino asitleri içermektedir. Çatlakların görünümünü hafifletme özelliği de bulunur. İki yumurta akını  macun kıvamındaki kıvama getirinceye kadar karıştırın. Bu macun izlerin üzerine uygulanır ve kuruması bekleyin. Ardından ılık suyla yıkanmalıdır. Haftada bir kez tekrarlanması etkili çözüm sunar.

Yeterli Miktarda Su

Günlük olarak düzenli şekilde su tüketimi yapılmalıdır. Su alım miktarı kişiden kişiye değişir.  Susuz olup olmadığını bilmek için idrarı ölçme işlemi yapılmalıdır. Miktar, renk ve koku dâhil olmak üzere belirli faktörleri göz önünde bulundurmak susuzluğun işaretidir.

Sağlıklı Beslenme

Vücudu sağlıklı gıdalarla beslemek, sağlıklı bir vitamin ve mineral dengesini korumasını sağlar. Gebelik dönemi içinde dengeli beslenme yaparak çatlaklara neden olabilecek dalgalanmalardan kaçınılmış olur. Bu sayede karında ve diğer bölgelerde sorun en aza indirilir. Beslenme konusunda anne adayı gerekirse uzman doktorundan en detaylı bilgileri alabilir.

Egzersiz

Gebelik dönemi içinde de sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına bebeğe zarar vermeyecek şekilde egzersiz yapılır. Bu sayede çatlak oluşumu sorunu da en aza indirgenir. Egzersiz uygulamasında ağır olan işlemlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Ayrıca gebelik sürecinde düzenli şekilde yürüyüş yapılması da oldukça sağlıklıdır.

Источник: //ciltte.com/hamilelik-catlaklari.html

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer nasıl önlenir

Hamilelik döneminde karşılaşılan en önemli problemlerden biri çatlaklardır. Vücutta oluşan fizyolojik değişiklikler sonucu karın, göğüs ve bacak çevrelerinde hamilelik nedeniyle ortaya çıkan çatlaklar oluşmaktadır. Peki bu hamilelik çatlakları nasıl geçer görelim.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan bu hamilelik çatlakları oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır. Ancak hamilelik çatlakları ortadan kaldırılamayacak bir problem değildir.

Doğru uygulama ve bakım sonucunda hamilelik döneminde çatlak oluşmadan geçirebilirsiniz. Hamilelik dönemi oluşan çatlaklardan rahatsız olmamak için çatlak oluşmadan önce gerekli önlemler alabilirsiniz. Hamileliğin son dönemlerinde çatlak oluşumu arttığı için son dönemlerde bakımlarınızı arttırmalı ve doğru uygulamalara yoğunlaşmalısınız.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde en çok karın bölgesinde hamilelik çatlakları ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin son haftalarına doğru karın bölgesi iyice genişlemektedir. Karın genişledikçe deri de çatlaklar meydana gelmektedir.

Karın bölgesinde oluşan çatlakların oluşmasını önlemek için dairesel hareketler yardımıyla karın bölgesinin sürekli nemlendirilmesi çok önemlidir. Karın yüzeyinin genişlemesiyle yıpranan ciltte çatlak oluşumu imkansızdır.

Ancak doğru yöntemler kullanıldığında çatlakların oluşumu önlenebilmektedir. Hamilelik çatlaklarından bir diğeri ise göğüs çatlaklarıdır. Hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi ve emzirme dönemi ile seyreden süreçte göğüs çatlakları meydana gelmektedir.

Göğüslerin hassas ve yumuşak olması dolayısıyla çatlak oluşumu meydana gelmektedir. Göğüs bölgesindeki çatlak oluşumunu önleyebilmek için sürekli nemlendirici kullanmalı ve bol su içilmelidir.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelik dönemi çatlaklarının önüne geçebilmek için hamilelik dönemi boyunca vücudun nemli tutulması çok önemlidir. Derinin kuruması sonucunda ortaya çıkan çatlakların önüne geçebilmenin en etkili koşullarından biri cildi nemlendirmektir.

Duş sonrasında vücudun kurumasını engellemek ve çatlak oluşumunun önüne geçebilmek için duş sonrası bebe yağı uygulamalısınız. Bebe yağı vücudun nem dengesini ayarlayarak yumuşacık olmasını sağlamaktadır.

Bebe yağının yanı sıra kayısı yağı ve kırmızı kantaron yağı çatlakların önlenmesinde önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Çatlak oluştuktan sonra geçirmek çatlak oluşumunu engellemekten daha zorlu bir süreçtir. Bu nedenle anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra sürekli cildini nemlendirmeli ve çatlakların önüne geçmelidir.

Hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi

Hamilelik Döneminde Çatlakların Önüne Geçebilecek Kremler Nelerdir?

Ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesi oldukça zorlu bir süreçtir. Derinin alt katmanlarında meydana gelen çatlakları önleyebilmek için hamilelik döneminde cildi korumaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Çatlakları önleyebilmek için doğal yağların yanı sıra çeşitli kozmetik kremler de tercih edilebilmektedir.

hamilelik sonrası çatlaklar için bitkisel tedavi

Çatlaklar sadece hamilelik döneminde değil aşırı kilo alıp verme ve genetik sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelik dönemlerinde kadınların birçoğunda gözle görülür bir şekilde oluşan çatlakları giderebilmek için Lierac gibi çatlak önleyici kremler kullanılabilmektedir.

Hamilelik çatlakları cildin en hassas olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Bel, karın ve göğüs bölgesinde ağırlıklı olarak görülen hamilelik çatlakları hamileliğin son haftalarında daha fazla büyüme göstermektedir.

Hamilelik Çatlaklarının Önüne Geçmek İçin Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalıdır?

Hamilelik çatlakları anne adaylarının korkulu rüyalarındandır. Anne adaylarında meydana gelen fizyolojik değişimler sonrasında anne adaylarının cildi zarar görür ve cilt kuruluğu nedeniyle hamilelik çatlakları oluşur.

Hamilelik çatlaklarının oluşmadan önüne geçebilmek çok önemlidir. Çatlaklar oluştuktan sonra ortadan kaldırmak çatlakları önleme sürecinde daha zahmetlidir. Hamilelik çatlaklarına iyi gelecek doğal yağlar bulunmaktadır.

Bitkisel yağlar yardımıyla hamilelik çatlaklarının önüne geçebilir ve en aza indirebilirsiniz. Hamilelik çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında kayısı yağı, kırmızı kantaron yağı, badem yağı ve avokado yağı bulunmaktadır.

Hamilelik çatlaklarına iyi gelen diğer yöntemler ise bebe yağı ve vazelindir. Cildin nem dengesini sağlayan bebe yağı ve vazelin cildi yumuşatarak sağlıklı bir hal almasını sağlar.

Hamilelik Çatlaklarını Gidermek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Cilde Masaj Yapılmalı: Hamilelik çatlaklarının önüne geçebilmek için masaj fırçası kullanılarak masaj yapılmalıdır. Ayrıca masaj yardımıyla bölgenin kan dolaşımı hızlandırılır. Masajın yanı sıra E ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir. Çatlakların önüne geçebilmek için bol bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Fındık ve ceviz gibi kuruyemiş tüketimi çatlakları önlemede yenilebilecek besinler arasında yer almaktadır.
  • Yeterli Miktarda Uyumaya Özen Gösterilmeli: Uyku cildi sağlığına kavuşturacak önemli kriterler arasındadır. Bu nedenle gebelik döneminde uykuya önem verilmeli ve yeteri kadar uyunmalıdır.
  • Çatlakları Önleyen Kremler Kullanılmalı: Cildi yumuşatarak esnemesini sağlayacak ve çatlak oluşumunun önüne geçebilecek hamileler için özel olarak üretilmiş olan ve hiçbir zararı bulunmayan çatlak kremleri kullanılmalıdır. Çatlak kremleri her gün düzenli olarak çatlak oluşması muhtemel olan bel, karın ve göğüs bölgesine uygulanmalıdır.

Çatlakları Ortadan Kaldırmak İçin Kullanılan Fraksel Lazer Yöntemi Nedir?

Fraksel lazer yöntemi çatlak oluşumunu %60-70 oranında azaltabilen bir yöntemdir. Karın, bel ve kalça bölgesinde ağırlıkla oluşan çatlaklarda etkili bir yöntem olarak kullanılan Fraksiyonel lazer yöntemi Türkiye’de yeni uygulanmaya başladı.

Fraksel lazer yöntemi ile çatlakları ortadan kaldırabilmek için dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında çatlakların oluştuğu bölge değil çatlağın oluştuğu zaman büyük önem taşımaktadır. 5 yıl ve daha önce oluşan hamilelik çatlaklarında fraksel lazer yöntemi oldukça etkili yöntemlerden biri halini almıştır.

Fraksel Lazer Yöntemi ile Çatlaklar Nasıl Ortadan Kaldırılıyor?

Fraksel lazer yöntemi cildi soymadan çatlakların onarılmasını sağlamaktadır. Bir lazer ışınının 250 ile 360 arası daha ince ışınlara ayrılmasıyla ortaya çıkan fraksel lazer uygulaması cildin 1 ile 1.5 mm altına odaklanıyor.

Cildin altına geçen ışınlar cildin alt katmanında oluşan çatlakların onarılmasını sağlıyor. Cildi yenileyen ve cildi sıkılaştıran bu uygulama neticesinde çatlak oluşumu da ortadan kaldırılmaktadır. Cildi soymadan onaran bu yöntem sayesinde çatlaklar giderilerek cildin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlaklar kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Fraksel lazer yöntemi uygulanmadan önce yarım saat bir ön hazırlık süreci yapılmaktadır. Lokal anestezik bir krem kullanılarak yapılan fraksel lazer yöntemi 20 dakikalık bir işlem ile gerçekleştirilmektedir.

Lazer yönteminin güçlü bir soğutucu sistemi bulunduğundan dolayı acısız ve ağrısız bir şekilde işlem tamamlanmaktadır. Fraksel lazer yöntemi sonucunda işlemin uygulandığı gün çatlağın bulunduğu bölgede hafif bir kızarıklık oluşmakla birlikte bir sonraki gün kırmızılık ortadan kalkmaktadır.

Fraksel lazer yönteminin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için tedavi ayda bir kez 4 ile 6 seans arasında uygulanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlak oluşumunu ortadan kaldırmak isteyen kişiler seanslara doğumdan sonra başlayabilmektedir. Ancak uzmanlar tarafından emzirme döneminin tamamlandıktan sonra fraksel lazer yönteminin uygulanmasının doğru olduğu belirtilmektedir.

Erken tedavi ile sonuç veren yöntem sayesinde çatlaklar ortadan kaldırılabilmektedir. Fraksel lazer yöntemi ile her türlü çatlak tedavi edilebilmektedir. Acısız ve ağrısız bir işlem olan lazer yöntemi sayesinde hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kadınları psikolojik olarak rahatlatan fraksel lazer yöntemi, hamilelik döneminde bitkisel çözümler yoluyla çatlakların önüne geçilemediği durumlar için etkili ve kesin bir çözüm sunmaktadır. Hamilelik çatlaklarını ortadan kaldıran fraksel lazer yöntemi kolay ve etkili bir yöntemdir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer ve hamilelik çatlakları oluşumu nasıl önlenir görmüş olduk. Gerekli tedbirleri çatlaklar oluşmadan alırsan bu dertten kurtulmuş oluruz. Eğer önlem almakta geciktiysek hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi ile ve bazı bitkisel yağlar ile yine hamilelik çatlakları yok edilebilir.

Источник: //saglikloji.com/hamilelik-catlaklari-nasil-gecer-nasil-onlenir/

Hamilelikte leke ve çatlaklardan korunma yolları

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

Hamilelikte leke, Hamilelik dönemi, vücutta hormonal ve fiziksel değişiklikler sebebi ile çeşitli kozmetik problemleri beraberinde getirebiliyor. Bu sorunların başında cilt lekeleri ve çatlakları geliyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Makbule Dündar, hamilelik döneminde cilt sağlığını korumak için önerilerde bulundu.

Hamilelikte de cildinizi güneşten koruyun

Bazı hamilelik hormonlarının vücutta melanin üretimini artıran yan etkileri bulunmaktadır. Cilt bu artışa uyum sağlayamadığı takdirde vücutta daha fazla melanin salgılanır ve lekeler oluşur. Hamilelikte cilt lekeleri gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayıp yüz, meme ve karın bölgesinde görülebilir.

Özellikle açık tenli kadınlarda daha fazla görülen cilt lekeleri erken dönemde tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Güneş ışığının etkisi ile bu lekeler daha da belirginleşir. Hamilelik süresince güneşin zararlı ışınlarından korunurken, D vitamini sentezi için aşırıya kaçmadan güneşlenmek gerekir.

Lekelerin artmasına yol açan güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu güneş koruyucular ve hamilelik süresince cildi besleyen ürünler kullanmaktan geçmektedir.

Bulutlu havaya aldanmayın

Güneşin etkisini az gösterdiği kış aylarında daha hafif seyreden lekelenmeler yüzeysel olabildiği gibi cildin derin bölgelerine kadar işleyebilir. Yazın bulutlu havalarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının bu lekeleri artırabileceği unutulmamalıdır.

Halk arasında gebelik maskesi olarak da bilinen cilt lekelerinin hamilelik döneminde artış göstermesinin sebepleri arasında progesteron düzeylerinde artışla birlikte yumurtalık ve tiroit fonksiyonlarının bozulması yer almaktadır.

Hamileliğin dışında doğum kontrol haplarını kullanılması, hormon replesman tedavisi de ciltte lekeler oluşmasına sebep olabildiği bilinmelidir.

Hamilelik lekelerinin rengine dikkat

Kloasma yani hamilelikle oluşan cilt lekelerinin tedavisinden önce kullanılan ilaçlar veya mevcut hastalıklar sorgulanmalıdır.

Lekelerin cildin yüzeyine yakınlığı veya derinliğiyle birlikte tipinin ortaya konulması tedavinin şeklini ve süresini belirleyebilir.

Kahverengi görülen lekeler genellikle daha yüzeysel olurken, mavimsi veya siyaha yakın lekeler cilt yüzeyinin daha derinlerine yerleşir.

Leke için pratik tedavi yöntemleri

Hamilelik sürecinde oluşan lekeler, bebek dünyaya geldikten sonra kaybolabilmektedir ancak geçmediği durumlarda çeşitli kozmetik uygulamalar önerilebilir.

Hamilelik döneminde mutlaka bir dermatoloji uzmanıyla görüşülerek ciltteki değişiklikler ve tedavi yolları konusunda planlama yapılmalıdır. Uygulamalar cilt lekelerinin tipine bağlı olarak seçilmekte ve seans seans yapılmaktadır.

Hafif lekelenme durumunda ve seans aralarında değişik renk açıcı madde içeren; (örn; glikolik asit, kojik asit, C vitamini, fitik asit, hydroquinone vs) kremler uygulandığı zaman mutlaka sabah güneş koruyucu (en az SPF 30 – SPF 50) kullanmak gereklidir.

Yüzeysel lekeler renk açıcı kremler, lazer ve kimyasal peeling uygulamalarıyla tamamen geçer, derin lekelerse tamamen geçebilmekle birlikte bazen hafif şekilde kalabilir.

Tedaviye rağmen tekrarlayabilir

Hamilelik sürecinde ciltte çıkan lekeler inatçı olabileceği gibi sık sık tekrar da edebilirler.

Özellikle güneşten korunmaya yönelik tedbirlerin ihmal edildiği durumlarda lekelerin tekrarladığı görülür. Hamilelik lekelerini tedavisi yavaş ilerleyebilir.

Sabır gerektiren leke tedavisinde yumuşak yöntemler seçilmelidir. Agresif tedavi yöntemleri bazen ters etki yaparak lekelerin artmasına yol açabilir.

Cilt çatlaklarına modern dokunuşlar

Hamilelik döneminde oluşan cilt çatlakları gelişen teknolojiyle birlikte modern yöntemlerle kolayca tedavi edilebilmektedir.

Cildimizde kollajen ve elastin bantlardaki kırılmalar sonucu ciltte çatlak görüntüsü ortaya çıkıyor.

Cildimiz hamilelik döneminde kilo alımı ve vücudun genişlemesiyle birlikte bu sürece uyum sağlayamamakta ve çatlak görünümü ortaya çıkmaktadır. Karın, bel, meme bölgesi hatta kollar çatlakların en sık görüldüğü noktalardır.

Çatlaklara karşı yağların gücünden faydalanın

Hamilelik öncesi ve süresinde cilde bol bol bitkisel yağlar sürülmelidir. Badem yağı, gül yağı ve çeşitli medikal yağlar hamileliğin 2. üç aylık döneminden itibaren sürülmelidir. Bu dönemde bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme de büyük önem taşımaktadır.

Çatlak tedavisinde geç kalmayın

Çatlaklar erken dönemde kırmızı renklidir ve bu süreçte tedavi uygulandığında % 100’e yakın başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak 1 yıl içinde fildişi beyaz rengini alarak daha kalıcı hale gelir ve tedavisi de güçleşir. Son dönemde çatlak tedavisindeki en etkili yöntemleri fraksiyonel lazer tedavileridir.

Çatlak tedavisi emzirmeye engel değil

Fraksiyonel lazer uygulamasında cildin derinlerine inildiği için çok kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilir. Fraksiyonel lazer tedavisinde çatlak oluşumu yüzeyselse çok derine inmeye de gerek kalmamaktadır.

Cildin kimyasal madde olmaksızın soyulma işlemi olan dermabrazyon ve mezoterapi denilen cilt altına ilaçların enjekte edilmesi yöntemleri ile kombine olarak uygulanabilen fraksiyonel lazer tedavisi çok daha hızlı ve olumlu sonuç vermektedir.

Lazer tedavileri doğumdan 2-3 ay sonra, annenin bebeği emzirme döneminde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tedavi sonrası denize girilmemesi ve o bölgelerin güneşten korunması önemlidir.

Источник: //kizlarkizlar.com/hamilelikte-leke-ve-catlaklardan-korunma-yollari/

Hamilelik çatlakları ile ilgili bilmeniz gerekenler

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

Hamilelikte çatlak oluşumu oldukça sık görülen bir durumdur. Gebelikte salgılanan hormonlar cildin yapısını da etkilemektedir.

En çok karın bölgesinde görülen çatlakların nedeni, bebekle birlikte büyüyen bölgedeki cildin gerilmesidir.

Özellikle hamileliğin son 3 ayında iyice gerilen karın derisinde beyaz çizgiler şeklinde ortaya çıkan çatlaklar daha da gözle görülür hale gelebilir.

Çatlakların aşırı kilo almış, büyük bebek taşıyan kadınlarda daha çok görüldüğüne dikkat çeken Dermatolog Uzman Dr. Cansel Köse Gürer, “Çatlaklar genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde; bebeğin en büyük olduğu zamanda hormonların da etkisiyle derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca ailede gebelik çatlağı olma öyküsü de bu riski artırır” diyor.

Hamilelikte çatlak önleyici yöntemler

Gebelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabileceğine dair uzman görüşlerini derledik. Dikkatli bir bakımla çatlak ve benzeri deformasyonları en aza indirmeniz mümkün olabilir.

1. Sağlıklı beslenin

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı beslenme ilk kural. Vücudun işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri yeterince aldığınızdan emin olmalısınız. Vücutta oluşan çatlakları önlemek için de sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Chicago’lu dermatolog Dr.

Mary Szatkowski-Pritikin’in önerisine göre balık, fındık ve keten tohumu tüketmek özellikle önemli. Bu besinlerde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudu dengelemesinin yanı sıra, cildi yenilemeye de yardımcı oluyor.

Beslenme düzeninize Omega içeren gıdaları ilave ederek ya da doktorunuzun önerisiyle gıda takviyeleri alarak cildinizi destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, gebelikte fazla kilo alımını da engelleyecektir. Ani kilo değişimleri yalnızca karın bölgesinde değil, bacaklarda, kalçada ve kollarda da çatlak oluşmasına neden olabilir. Gebelikte kontrollü kilo alımı, çatlak oluşumunu da azaltmanıza yardımcı olacaktır.

2. Egzersiz yapın

Sağlıklı beslenmeden sonra gebelikte en önemli uygulamalardan biri de düzenli egzersiz. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecek, bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde destekleyecek iyi bir egzersiz programı, aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen hormonları salgılamanıza da yardımcı olarak cildinizin elastikiyetini artıracaktır.

3. Bol su için

Çatlaklar ırsidir ve uygulanacak yöntemlerin işe yarayacağına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ama gebelik esnasında çok su içmek sağlık için olduğu kadar güzellik için de çok önemli bir faktördür. Dermatolog Dr. Michelle Henry konuya dair “ Su içmek cildin esnekliğini korumasına ve çatlaklara karşı daha dirençli olmasına faydalıdır” diyor.

Gebelik çatlaklarını önlemek için kullanılan ürünler

Piyasada hamilelik çatlakları için krem, losyon ve benzeri birçok ürün yer alıyor. Aynı şekilde bazı doğal yağların da düzenli kullanıldığında cildi besleyerek çatlakları önleyebileceği düşünülüyor, elbette katkısız ve doğal olanları kullanılmalı… En çok tercih edilen çatlak karşıtı ürünleri derledik:

Hindistancevizi yağı

Hamilelikte çatlak giderici olarak en sık tercih edilen ürünlerden biri hindistancevizi yağı. Ölü deriyi arındırıyor, cildi nemlendirerek esnekliği korumaya yardımcı oluyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Susam yağı

E vitamini bakımından oldukça zengin olan susam yağı, cildi beslemek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biri.

SUSAM YAĞININ 4 FAYDASI!

Aloe Vera

Cilt için kullanılan en iyi ürünlerden biri olan aloe vera, cildi sıkılaştırmaya ve esnetmeye yardımcı oluyor. Doğrudan aloe vera yapraklarından çıkan jeli kullanabileceğiniz gibi, tercih edeceğiniz ürünlerin de aloe vera bazlı olanlarını seçebilirsiniz.

Bepanthol Çatlak Önleyici Krem

150 ml’lik spreyli kutuda sunulan ürün, cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı oluyor. Koruyucu ve renklendirici içermediği için tercih edilebilir. Centella asiatica, provitamin B5 ve zeytinyağı içeren ürünün fiyatı 60-70 TL civarında.

Mustela Çatlak Önleyici Krem

Avokado ve karaçam özü içeren krem, çatlak karşıtı ürünler arasında en sık tercih edilenlerden biri. Alkol ve kafein, paraben, phthalete, bishphenoller ve phenoxyethanol içermiyor. Aynı markanın çatlak öncesi kremi de mevcut. Fiyatları 80-100 TL civarında.

Lierac Çatlak Önleyici Krem

Bitkisel içeriği ile hamilelik döneminde kullanıma uygun olarak üretilen Lierac Phytolastil krem de çatlak önleyici kremler arasında en çok tercih edilenlerden. Fiyatı 90-100 TL civarında.

Babe Çatlak Önleyici Krem

200 ml’lik kutusunda satışa sunulan Babe Antistretch Mark Cream, tüm vücutta kullanılabilen kaliteli bir çatlak kremi. Fiyatı 60-80 TL.

Источник: //hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1063798-hamilelik-catlaklari-neden-olur-nasil-onlenir

Hamilelik Çatlakları Nedir? Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

Hamilelik çatlakları, hamilelikte (gebelikte) kadınların genelinde cildin çok fazla gerilmesine bağlı olarak öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkan cilt renginden daha açık renkte pembemsi lezyonlardır.

Hamilelerde cilt çatlakları göğüs bögesinde, kalça bölgesinde, karın bölgesinde ve bacakların üst kısımlarında orataya çıkabilir. Çoğunlukla küçük ve derin olmayan, çöküntüler şeklinde olan çatlaklara rahatsız edici kaşıntı da eşlik edebilir.

Çoğu hamilede gebeliğin ikinci yarısından sonra meydana gelen çatlakların görülme sıklığı % 50 veya 90 oranında değişebilir.

Hamilelikte cilt (deri) çatlakları neden olur?

Hamilelikte (gebelikte) çatlaklar, dokularda meydana gelen gerilme ve ödemden dolayı, cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin gerilerek zarar görmesi nedeni ile ortaya çıakn bir durumdur.

Hamilelik hormonlarının etkisi altında kalan ve yeni oluşan lifler, daha ince ve düzensiz oluşur. Hamilelik çatlaklarının oluşmasında ailesel yatkınlık önemli olmakla birlikte, genç yaşlarda hamile kalan anne adaylarında daha sık oluşmaktadır.

Anne adayının hamilelik döneminde fazla kilo alması ve çoğul gebelikler çatlak oluşma olanağını arttırmaktadır.

Hamilelikte cilt çatlakları nasıl belirti verir?

Hamilelik döneminde pembe, kırmızı ve mor görünümde kendini gösteren çatlaklar, doğum sonrası 6-9 ay içinde beyaz renk alırlar ve % 90 kalıcıdırlar. Hamilelik dönemi çatlakları bazı durumlarda görsel problem haline gelebilecek kadar yaygın olabilirler.

Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

Hamilelikte (gebelikte) çatlakları bir miktar önleyebilmek için hamilelik süresince çok düzenli ve dikkatli beslenmek oldukça önemlidir.

Hamilelik süresince belli aralıklar ile iyi bir beslenme uzmanının takibinde beslenme düzenini sağlamak ve fazla kilo almaktan kaçınmak oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi bitene kadar 12 ile 14 arası kilo alınması normal kabul edilmektedir.

Hamilelik süresince cildin kurumaması için günde 8-10 su bardağı su tüketilmesi de önemlidir. Çünkü içilen bir bardak suyun beşte biri cilt tarafından tutulur ve derinin tuttuğu su, o bölgenin nemlenmesini, dokunun canlılığını ve ince kırışıklıkların önlenmesini sağlar.

Cilt dokusu ne kadar canlı ve sağlıklı kalır ise cildin altında buunan ve dermis tabakası olarak bilnen tabakanın hasarı da o kadar az olur.

Bu nedenle hamilelik çatlaklarını önlemek için ilk alınacak önlmlerden biri düzenli ve dengeli beslenme ve bol su tüketmektir.

Diğer bir hamilelik çatlaklarını önlemenin yolu da A, C ve E vitaminleri açısından zengin beslenmektir.

Özellikle E ve C vitaminleri antioksidan özelliğe sahiptir ve antioksidan özelliğin en önemli görevi de cilt altıda bulunan ve cildi besleyen kollajenin elastikiyetini sağlamak ve diğer protein gibi maddelerin sağlıklı kalmasını sağlamaktır.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için proteinden zengin ve yağdan fakir beslenmek te önemlidir. A, C ve E vitamini bakımından zengin olan gıdalar sarı, kırmızı ve turuncu renkte olan meyve ve sebzelerdir.

Hamilelikte fazla kilo almak çatlak oluşmasına neden olur mu?

Hamilelikte cilt çatlakları her yüz kadından 90’ında görülen bir sorundur. Hamilelik ve doğum çatlaklarını tamamen önlemek zordur. Günümüz koşullarında hamilelik ve doğum çatlaklarını azaltmak için koruyucu önlemler ve tedaviler mevcuttur. Hamilelik çatlaklarını önlemenin yollarından biri aşırı kilo alımından ve kontrolsüz beslenmeden kaçınmaktır.

Hamilelik süresince trimester denilen dönemlerde (gebeliğin her 3 aylık dönemi) belli aralıklar ile düzenli kilo alımı sağlanmalı ve 9 aylık hamilelik sürecinde  10-12 veya en fazla 14 kilo alımı yeterli olmaktadır.

9 aylık hamilelik süresince fazla kilo alımı karın bölgesinde, basen bölgesinde, kollarda ve göğüslerde yağ dokusu olarak birikir ve biriken yağ dokusunun yapacağı baskı ciltte gerginliğe neden olur.

Bu gelişmelere bağlı olarak hamilelik süresince kontrolsüz kilo alımı çatlakların oluşmasında ve artış göstermesinde oldukça etkilidir. Fakat hamilelik süresince 10-12 kilo almasına rağmen, cilt çatlakları oluşan anne adayları da vardır.

Çünkü hamilelik çatlaklarının oluşma nedenleri arasında düzensiz beslenme, düzensiz uyuma, düzenli egzersiz yapmama, genetik yatkınlık, ırksal özellik ve çevresel etkenler de vardır.

Doğum sonrası cilt çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik dönemi her hamilede değiştiği ve sürecin nasıl ilerleyeceği belli olmadığı için, glikolik asit (asit ve alkol içeren) ürünleri ve retinolik asit (A vitamini türevi krem) ürünleri doktorlar çok fazla önermemektedir. Fakat doğumdan sonra A vitamini içerikli kremler ve meyve asiti içeren losyonlar ve kremler kullanılarak oluşmuş hamilelik çatlakları azaltılabilir.

Doğum sonrasında ciltte oluşmuş çatlaklar için soyucu özelliği olan A vitamini içerikli kremler kullanılabilir. Bu kremlerin etkisi ölü deriyi attırmak, cildin işe yaramayan kısmını dökmek ve cildin altından gelen canlı dokuyu desteklemektir. A vitamini içerikli kremler doğumdan sonra oluşmuş olan ince çatlakları mümkün mertebede azaltabilir.

Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler yaklaşık 6 ay süresince kullanılmalıdır.

Doğum sonrası oluşmuş çatlakları gidermek için kullanılan A vitamini içerikli kremlerin kullanıldığı dönemlerde ciltte kaşıntı, yanma ve tahriş oluşabilir. Eğer cilt bu noktaya gelir ise bu kremler bırakılmalıdır.

Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler kullanılırken kremin sürüldüğü bölge güneşe maruz kalacak ise bu kremin yanı sıra güneş kremleri de kulanılmalıdır.

Doğum çatlaklarını önlemek için beslenme nasıl olmalı?

Doğum çatlaklarını önleyebilmek için gebelik süresince beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Öncelikle hamilelik süresince bol su tüketmek gerekir. Hamilelik süresince beslenme araları günde 5-6 öğün ve azaltılmış porsiyonlar şeklinde olmalıdır. Hamilelik süresince A, C ve E vitamininden zengin sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler eksik edilmemelidir.

Hamilelik süresince balık ve balık ürünleri tüketimini arttırmak gereklidir. Hamilelik süresince cilt çatlaklarından korunmak için fazla yağlı gıda tüketiminden kesinlikle kaçınmak önemlidir. Hamilelik süresince fazla yağlı gıda tüketimi vücudun yükünü arttırır ve çatlak oluşmasına zemin hazırlar. Hamilelik çatlaklarından korunmak için düzenli uyku da çok önemlidir.

Hamilelik çatlaklarını engellemek için günde en fazla 1-2 bardak çay veya kahve tüketilmelidir. Çünkü çok fazla kafein dolaşımı arttırır ve merkezi sinir sistemini uyararak uykusuzluğa yol açmaktadır.

Doğumdan sonra çok aşırı ve hızlı kilo vermek doğum çatlaklarına neden olmayacağı gibi, var olan çatlakların görünür duruma gelmesine neden olur.

Çünkü boşalan ciltte var olan çatlaklar daha çok belirgin hale gelir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/hamilelik-catlaklari-nedir-hamilelik-catlaklari-nasil-onlenir/

Hamilelikte Karın Çatlağı Önleme

Hamilelik dönemi leke ve çatlaklarından nasıl korunulur?

Hamilelik çatlakları bütün hamile bayanların sorunudur. Özellikle kuru ve hassas cilde sahip bayanlarda çatlak oluşması muhtemeldir. Önlem alınmadığı takdirde yaklaşık olarak 3. ayda başlayan karın çatlakları ile yüzleşebilirsiniz.

Hamilelik döneminde alınan kilolar ve zamanla büyüyen karın bölgesi derinin bütünlüğünü yitirmesine neden olur. Ciltteki elastik yapının kaybolması ile çatlak görünümleri ortaya çıkar.

İlk zamanlarda pembemsi renkte olan çatlak bölgeler doğumdan sonra beyaza yakın renkte görünürler.

Hamilelik döneminde karın çatlağı ne zaman oluşur?

Hamilelikte karın çatlağı oluşumu kişiden kişiye değişmektedir. Çoğunlukla 5. 6. aylardan sonra başlar. Yinede bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Çok kuru cilde sahip olan kişilerde karın çatlakları daha erken görülebilir. Karın çatlağı oluştuktan sonra iyileşmesi bir hayli güçtür.

Yapılan estetik ameliyatlar sonrası iyileşme olabilir. Bazı kişilerde bu yöntem dahi ise yaramamış ve çatlakları ile birlikte yaşamaya mahkum olmuştur. Hamilelikte çatlak oluşmaması için hamilelik başlangıcından itibaren önlem alınmalıdır.

Nemlendirici ve yumuşatıcı krem ve yağlar çatlak oluşmasını büyük ölçüde engeller.

Gebelik döneminde çatlak oluşumunu artıran faktörler

Sigara kullanımı: Gebelik döneminde sigara kullanımı cildin zayıflamasına ve çatlak oluşumunun artmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde sigara kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

Çatlak oluşumunu yanısıra bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigaranın içindeki zararlı maddeler cildi besleyen kılcal damarların tıkanmasına sebep olur. Yeterince beslenemeyen cilt elastik yapısını kaybeder.

Cildin elastik yapısının kaybolması çatlak oluşumunu da beraberinde getirir.

Az su içmek: Az su içmek hamilelikte cildin kurumasına ve çatlak oluşumuna neden olabilir. Cildin nem dengesinin sağlanması için gün içerisinde yeterli miktarda su içmek önemlidir. Hamilelik döneminde bol su içmeyen annelerin hamilelik çatlakları daha fazla oluşur.

Egzersiz ve spor: Egzersiz ve spor yapmak hamilelik döneminde çatlak oluşmasını en aza indirir. Hamilelikte egzersiz ve hafif spor yapmak vücuda faydasının yanısıra karın çatlağı oluşumunu azaltır.

Genetik yapı: Genetik yapı hamilelik çatlaklarının oluşmasında önemli faktörlerdendir. Genler atalardan bize miras kalır. Anne, teyze ve anneanne gibi yakınlarınızın hamilelik çatlakları çok fazla oluştuysa sizde de oluşması muhtemeldir.

Beyaz tenli kadınların karın çatlağı konusunda siyah tenlilere daha fazla çatlak oluştuğu görülmüştür. Siyah tenli bazı kadınlarda hiçbir önlem almamaları halinde karın çatlağı görülmeyebilir.. Ancak beyaz tenli kadınlar hamilelik dönemlerinde çatlak oluşumuna daha yatkındır.

Hamilelik dönemindeki karın çatlaklarının önlemek için bol su içmek çok önemlidir. Sigara gibi zararlı etkenlerden uzak durmak gerekir. Hafif spor ve egzersiz yapmak karın çatlağı oluşmasını azaltır.

Hamilelik döneminde karın bölgesi oldukça gergin olduğundan hassasiyet oluşur. Karın bölgesi sürekli nemli tutulmalıdır. Duş alırken karın bölgesi yumuşak lif veya sünger ile sabun kullanmadan yıkanmalıdır. Sabun kullanmak cildi kurutabilir.

Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Karın çatlağı oluşmaması için sebze ve meyveler bol miktarda tüketilebilir ( içerdigi şeker miktarı yüksek olan meyvelere dikkat edin). Sebze ve meyvelerde bulunan vitamin ve mineraller cildi besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede karın bölgesinde oluşacak olan çatlaklar azalır.

Hamilelikte karın çatlağı nasıl önlenir?

Badem yağı: Hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren badem yağı ile hafif masaj yapabilirsiniz. Badem yağı cildi besler ve nemli kalmasını sağlar. Ancak dikkat edilmesi bir husus; badem yağı kıl köklerini beslediği için karın bölgesinde hafif kıllanma yapabilir. Bu konuda hassas olanlar diğer yöntemleri denemelidir.

Kakao yağı: Kakao yağı cildi besleyerek elastik yapısının korunmasını sağlar. Kakao yağı cildin nemli kalmasını sağlar  ve çatlak oluşmasını azaltır.  Kakao yağı badem yağı gibi kıllanma yapmayabilir. Haftanın iki günü badem yağı diğer günler kakao yağı sürülebilir.

Nemlendirici krem ve losyonlar: Yağ bazlı nemlendirici kullanılması önerilmektedir. Kullanacağınız nemlendiricinin içeriği önemlidir. Sadece nemlendirmekle kalmayıp cildi beslenmelidir. Su bazlı kremlerin içerisindeki yağ oranı düşük olduğundan etkisini çabuk yitirir. Yağ bazlı kremler cilt üzerinde daha kalıcı olduğundan karın çatlağı oluşmaması için daha uygundur.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı hamilelikte karın çatlağı oluşmasını büyük ölçüde azaltır. Cildi besler ve nem dengesini korur. İçeriğindeki vitaminler cildi besleyerek bütünlüğünü sağlar.

Hindistan cevizi yağı sürüldüğü bölgeyi yumuşatma özelliğine sahiptir. Karın bölgesini yumuşatarak daha esnek olmasını sağlar. Bu sayede çatlak oluşumunu azaltır. Hindistan cevizi yağını günde 1 defa sürmek karın çatlağı oluşmasını büyük ölçüde engeller.

Hamilelik döneminde oluşan karın bölgesindeki kaşıntıları önler.

Zeytin yağı : Zeytin yağı karın bölgesine masaj yapmak çatlak oluşumunu azaltır. Zeytinyağı cildi besleyici ve onarıcıdır. Zeytin yağı ciltte uzun süre kalıcı olduğu için karın bölgesinin sürekli nemli kalmasını sağlar.

Aloe Vera içerikli nemlendiriciler: Aloe Vera cildin en iyi dostudur. Aloe Vera içerikli nemlendiriciler cildin esnek, yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Cildi besler ve karın çatlaklarını büyük ölçüde önler. Aloe Vera cilt yenileyici özelliği sayesinde karın bölgesindeki derinin kendini yenilemesini sağlar.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Alından Ateş Ölçen Dereceler Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Alından temassız ateş ölçer, Temassız dijital ateş ölçer ve vücut ısısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: Badem yağı, Hamilelik dönemi, Kakao yağı, karın çatlağı
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2017

Источник: //www.yasamicinsaglik.com/hamilelikte-karin-catlagi-onleme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..