Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru

içerik

Yumurtlama Dönemiyle İlgili En Çok Sorulan 10 Soru! | Anneysen.com

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru

Yumurtlama dönemi, her kadın gibi senin için de değerli. Özellikle de hamile kalmak istiyorsan bu dönemle ilgili bilmen gereken şeyler var.

“Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?’’, “Ne sıklıkla cinsel ilişkiye girmelisin?’’, “İlişkiden kaç gün sonra hamile kalırsın?’’ gibi.

Hem sağlık durumunu takip edebilmen hem de hamile kalman için ovulasyon dönemi hakkında aklındaki her sorunun cevabını senin için hazırladık.

Hamilelik planlamada en uygun zamanı anlaman için ovulasyon dönemini biliyor olman oldukça önemli. Çünkü doğurganlığının en yüksek olduğu dönem, yumurtlama dönemin. Bu dönemde hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu, folikül denen yumurtalık tüplerinden çıkan yumurtaları döllenmek üzere geliştirir. Ovulasyon tarihi içinde cinsel birlikteliğe girersen hamilelik şansın da artar.

Düzenli adet döngüsü ortalama 28 gün kabul edilir. Buna göre de yumurtlama günü, adet döngüsünün 14. gününde başlar. Ancak her kadın için bu süreler farklıdır. Adet döngünün daha uzun ya da kısa oluşu yumurtlama zamanında da değişiklik yapabilir, aklında olsun.

2. Yumurtlama dönemi kaç gün sürer?

Yumurtlama dönemi ortalama 5-6 gün sürer. Ama bu 5-6 gün içinde hamile kalman için en uygun zaman sadece 1 gündür. Diğer günlerde de hamile kalma ihtimalinin olduğunu unutma. Bu yüzden bir ovulasyon takvimi tutman ve adet döngün ile tüm bilgilerini kaydetmen çok önemli.

Yumurtlama dönemini anlamanın ovulasyon testi, adet döngüsü takibi, servikal mukus incelemesi gibi pek çok farklı yöntemi var. Merak ettiğin her şeye En Doğurgan Dönemini Belirlemeni Sağlayacak Yöntemler yazımızdan ulaşabilirsin.

Bu eşsiz günü bir ovulasyon testi ile tespit edebilirsin. Bu testler vücudundaki LH hormonu seviyesini ölçerek, yumurtlamanın olduğu günü sana gösterir. Bu sayede ovulasyon tarihi içinde cinsel birliktelik yaşayarak hamile kalma şansını arttırırsın.

Ovulasyon tarihi hesaplama için: Ovulasyon Testi Nedir?

4. Yumurtlama dönemi belirtileri neler?

Tıpkı adet olmadan önce yaşadığın PMS dönemi belirtileri gibi yumurtlama döneminde de farklılıklar yaşayabilirsin. Eğer dikkat edersen bedenindeki ve hormonlarındaki farklılığı sen de hissedersin. Mesela ovulasyon belirtileri arasında yumurtlama zamanındaki akıntı şeklinin ve miktarının değişmesi var. Ayrıca rahminin yapısında ve meme uçlarında da farklılaşmalar da olur.

Ovulasyon dönemini anlamanı sağlayacak tüm işaretlere Yumurtlama Dönemi Belirtileri: Ovulasyonun 6 İşareti yazımızı okuyarak ulaşabilirsin.

5. Yumurtlama döneminde hangi hormon yükselir?

Adet kanaması sonrası kadınlık hormonu olan östrojen yavaş yavaş yükselmeye başlar. Östrojen, enerji düzeyini arttırır ve daha iyimser olmanı sağlar.

Yumurtlama dönemine gelince östrojen hormonun en tepe noktasına ulaşır. Ayrıca vücudundaki testosteron hormonu da bu dönemde en yüksek seviyesine gelir. Bu dönemde hormonların sağ olsun, cinsel isteğinin de artabileceğini unutma!

Yumurtlama gerçekleştikten sonra bir diğer adet dönemin yaklaşmaya başlarken, rahmini olası embriyo için hazırlayan progesteron hormonunun seviyesi de artmaya başlar. Bu nedenle kendini daha yorgun ve halsiz hissedebilirsin.

6. Yumurtlama döneminden kaç gün sonra adet görülür?

Yumurtlama zamanından kaç gün sonra adet kanaması yaşayacağın, regl döngünün uzunluğuna göre değişir. 28 günlük döngüye göre yumurtlamadan 14 gün sonra adet kanaması görmen beklenir.

Ancak bu süre daha uzun ya da kısa sürüyorsa endişelenmene gerek yok. Önemli olan düzenli olarak adet görmen.

Ama ovulasyon hesaplama yaparken bu durumu gözden kaçırma, karışıklık olmaması için tarihlerini not almayı unutma!

7. Yumurtlama dönemi değişir mi?

Evet, ovulasyon dönemi birçok etkene bağlı olarak değişir. Yumurtlama döneminin değişmesinin en temel nedeni, adet döngünün bozulması. Adet düzensizliği yaşaman, yumurtlama zamanın da değişmesine neden olur. Bu yüzden yumurtlama dönemi hesaplamanda yanlış sonuç alabilirsin.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Adet Gecikmesinin Nedenleri: Adet Niye Gecikir Sorusuna 11 Cevap! yazımızı okumanda fayda var.

Ayrıca aklında olsun stres, düzensiz beslenme, kist ve hormonal rahatsızlıklar nedeniyle de yumurtlama döneminde farklılıklar olabilir.

8. Yumurtlama döneminde hangi sıklıkla ilişkiye girilmeli?

Yumurtlama dönemin 1 ay içinde ortalama 5-6 günlük bir süreyi kapsar. Adet döngüne göre hesaplayacağın ovulasyon döneminde ilişkiye girmen bebek oluşumu için oldukça önemli.

Bu yüzden tahmini yumurtlama günün ve onun öncesindeki 1-2 gün mutlaka cinsel ilişki yaşamalısın. Belirtelim, bu 5-6 günlük dönemde her gün ilişkiye girmenin sağlık açısından herhangi bir sakıncası yok.

Ancak esas önemli olan, yumurtlama gününde cinsel birliktelik yaşaman.

Şunu da unutma, yumurtaların foliküllerden dışarı çıktıktan sonra ovülasyon tarihi içinde yaklaşık 24 saat kadar canlı kalabilirler.

9. Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı?

Bu, çok düşük bir ihtimal. Hatta yumurtlama gününden sonraki 3 gün hamile kalma ihtimalin yok denecek kadar azdır. Hamilelik için uygun dönemin, ovulasyon günün ve öncesindeki 1-2 gün, unutma.

10. İlişkiye girdikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Cinsel ilişki sonrası spermler bedeninde yaklaşık 72 saat canlı kalabilir. Bu süreçte de döllenme oluşur. Aslında gebelik bu andan itibaren en geç 5 gün içinde başlar. Ancak senin bunu anlaman zaman alır.

Cinsel birliktelik yaşadığın günden ortalama 10 gün sonra yaptıracağın kan testiyle kesin sonuca ulaşırsın. Aklında olsun, kan testinde Beta HCG hormonun yüksek değerde çıkması, hamilelik belirtisi.

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik-planlama/makale/ovulasyon-yumurtlama-donemi-yumurtlama-donemiyle-ilgili-en-cok-sorulan-10-soru_10450

Tüp Bebek Hakkında En Çok Merak Edilen 10 Soru

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru

Tüp bebek tedavisini deneme sayısı ile ilgili, herhangi bir sınır söz konusu değildir. İyi bir tüp bebek merkezinde uygulanan tedavilere rağmen, hala hamilelik gerçekleşememiş ise, deneme miktarı artmaya başladıkça, hamilelik şansında da azalma olacaktır.

Çeşitli durumlarda nedeni bilinmeyen tutunamama sorunu ile karşı karşıya kalan çiftler, çok fazla deneme yaptıktan sonra, ancak hamileliği başarabilmektedir. Uygulanmış olan 8 veya 10.

Denemeden sonra hamilelik şansını elde eden anne ve baba adaylarının mutluluklarına fazlası ile tanık olmaktayız.

2 - Yaş, hamile kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek tedavisi uygulamalarında, hamile olabilme ihtimalini etkileyen çok fazla sayıda etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemli olanı, tedavi gören kadının yaşıdır.

Hamile olabilme şansı, 35 yaşından daha küçük olan kadınlarda en fazla, 35 ile 38 yaş arasında kabul edilebilir.

38 ile 40 yaş arasında azalmakta olan, 40 ile 42 yaş arasında gene de umudumuzu kaybetmediğimiz, 42 ile 44 yaş arasında ise, git gide hamilelik şansı azalmış durumdadır.

3 - Transfer edilen embriyo sayısı, hamilelik şansını belirleyen bir faktör müdür?

Bütün yaş gruplarına bakıldığında, tek embriyonun transfer edilmesi ile hamilelik beklentisi % 28 civarında iken, çift embriyonun transfer edilmesi ile bu oran, % 45’e kadar artık göstermektedir. Tek embriyo transferinin gerçekleştiği durumlarda, geriye dondurulabilecek çok fazla embriyo kalabilmektedir.

Bu embriyoların kullanılması ile ciddi miktarda ek hamileliklere ulaşılmaktadır.

Ciddi oranda erkek etkenine bağlı infertilitede, spermin önemli şekil sorunları gösterdiği çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetersizliği sebebi ile bozulduğu “azoospermik” durumlarda, aynı şekilde hamilelik şansı tüp bebek tedavisinde azalmaktadır.

4 – Tüp bebekte düşük riski ile daha çok mu karşılaşılmaktadır?

Tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen hamileliklerde düşük yapma riski, normal yollar ile hamile kalan anne adaylarına kıyasla biraz daha yüksektir. Bunun nedeninin, tüp bebek tedavisi ile hiçbir alakalası bulunmamaktadır. Hamile kalamamaya neden olan problemlerin tamamen kendisinden kaynaklanmaktadır.

5 - Tüp bebek hamileliklerinin başında görülen vajinal kanamalar normal midir?

Hamile kalmış hiçbir anne adayında, vajinal kanama normal kabul edilemez. Böyle bir durumda, derhal doktora gidilmelidir. Ancak farklı açıdan bakıldığı zaman da, tüp bebek hamileliklerinin ilk evrelerinde vajinal kanama ve lekelenmeler ile çok fazla karşılaşılmaktadır. Bu durum, her zaman için kötü bir gösterge olmayabilir.

6 - Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Çeşitli tüp bebek tedavilerinde, transfer edilen embriyoların dışında geride çok iyi kalitede olan embriyolar kalabilmektedir. Kalan bu embriyoların dondurulmuş bir şekilde saklanması, çifte daha sonra ki zamanlarda tekrar bir hamilelik şansı doğurmaktadır.

Bu nedenden dolayı, embriyo dondurma tedavisi, anne ve baba adayları için, fazlası ile faydalı bir uygulamadır. Dondurulan embriyoların, çözülmesinin sonrasında  %70 ile % 80 civarında canlı kalmaktadır. Bu durum sayesinde,  %50 ile %70 civarında hamilelik sağlanmaktadır. Lde edilebilmektedir.

Dondurulmuş olan embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlık durumu, doğal yol ile elde edilen hamileliklerden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

7 - Tüp bebek öncesinde herhangi bir diyet uygulanmalı mı?

Bu konu ile ilgili, gerekli bilimsel çalışma verileri olmadığı için, çeşitli çalışmalar, daha çok hamilelik planlamasına geçildiği dönemlerde (prekonsepsiyonel dönem) Akdeniz tipi diyet (yüksek miktarda bitkisel yağlar, sebzeler, balık ve baklagiller ve hafif atıştırmalıklar) ile beslenen hastalarda, tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının arttığı görülmektedir. Akdeniz diyetinde mevcut olan bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folik asit ve B6 vitamini bu beslenme tarzının üstünlüğünde ifade edilen ana içeriklerdir.

8 - Tüp bebek tedavisi öncesi kilo vermek gerekli mi?

Çok kilolu olan bayanlarda, tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce, anne adayının fazla olan kilolarını vermesinin, tedavinin tamamlanmasının ardından olumlu etkisinin görüleceği yönünde net bir bilgi bulunmamaktadır.

Ancak kilonun, lazım olan seviyeye getirilmesi, tedavi döneminin biraz daha kısalmasına, ihtiyaç duyulan ilaç miktarında azalma olmasına ve tüp bebek ile hamile kalındığı zaman, düşük yapma riskinde azalma olmasına neden olmaktadır.

9 - Embriyo transferinin ardından cinsel yaşam devam edebilir mi?

Cinsel yaşamın devam etmesi, hamileliğin gerçekleşmesine herhangi bir engel teşkil etmez. Ancak, yumurta toplama işleminin sonrasında, yumurtalıkların çok büyük olabilmesi, vajinal yol ile alınan ilaçlar, çeşitli durumlarda lekelenme şeklinde vajinal kanamalar, normal bir cinsel ilişki dönemi içerisinde, anne adayı için rahatsız edici olabilmektedir.

10 - Ağır kaldırma hamileliğin tutunmasına etki eder mi?

Bilinenin aksine, transferin gerçekleşmesinin ardından hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, ıkınmak, yükseğe uzanmak, transfer işleminin gerçekleşmesinden sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin, hamileliğin tutunma ve devamı ile ilgili herhangi bir olumsuz etken bulunmamaktadır. Bu dönem boyunca dikkat edilmesi gereken konu, doktorların önerdikleri ilaçları, düzgün bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Eğer yumurtalıklar, çok fazla derecede etkilenmiş ve büyümüş durumda ise, çok ağrı ve rahatsızlık duyulmaması için dinlenilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.aliosmankoyuncuoglu.com/tup-bebek-hakkinda-en-cok-merak-edilen-10-soru/

Hamilelik ( Gebelik ) Döneminde Merak Edilen 10 Temel Soru –

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru
Hamlilelik belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri nelerdir? Gebelik kesesi kaçıncı hafta görülüyor? Bebeğin kalp atışları ne zaman duyuluyor? Cinsiyeti ne zaman belli oluyor?

Tüm bu sorular gebeliğin başlangıcından sonuna dek annelerin en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu soruların cevapları bazen anne adaylarını endişelendirse de, her gebeliğin farklı bir süreç izlediğini unutmamak gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Koray Özbay, gebelikte en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

1- Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamlilelik belirtileri Nelerdir?

Gebelik eğer planlı değilse hiç şüphesiz adet döneminin gecikmesiyle ilk sinyallerini verir. Ancak bir kadın gebelik için hazırlık yapıyorsa bazı belirtileri öncesinde takip edebilir.

Meme başlarının hassaslaşması ve karıncalanması, bulantı, aşırı yorgunluk, adet görmemek ve vajinal lekelenme gebeliğin ilk belirtileri arasındadır.

Gebeliğin kesinlik kazanması ise ancak kanda beta-hCG hormonuna bakılması ve ultrason muayenesiyle mümkün olur.

2-Gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür?

Gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür

Gebelik testi pozitif çıkan anne adayları ilk olarak doktor randevularını oluşturmalı ve doktora gitmelidir.

İlk randevuda gebelik kesesini görmek mümkün olmasa da kan testi ile gebelik kesinleştirilebilir. Gebelik kesesi sıklıkla vajinal ultrason ile 5. haftada, karın ultrasonunda ise 6. haftada görülür.

Bu haftaların gebeden gebeye farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

3- Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur

Anne karnındaki bebeğin gelişimi 6. hafta itibariyle hızlanmaya başlar. Bebek, yaklaşık 4-5 mm boyutundadır. İlk kalp taslağı oluşmuş ve hareketlenmeye başlamıştır.

Altıncı haftanın sonlarına doğru baş kısmı belirginleşir ve göz taslakları ortaya çıkar. Pirinç tanesi büyüklüğündeki embriyonun kalp atışları 6. hafta itibariyle görülebilir ve aileye dinletilebilir. Gebeliğin 20.

haftasına gelindiğinde ise bebeğin kalp atışlarını duymak stetoskop ile bile mümkün olmaktadır.

4-Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Yaklaşık olarak 13. haftada dış cinsiyet organları gelişmeye başlamıştır. İkinci trimester yani ikinci 3 aylık dönemin başladığı 14.

haftada bebeğin erkekse prostat bezi gelişmeye başlar, kızsa yumurtalıkları abdomenden pelvise inmeye başlar. 16. hafta itibariyle ise bebeğin ultrasonografideki görüntüsü çok nettir ve neredeyse her organı net izlenebilir.

Cinsiyet haberi de bu haftadan sonra merak eden ailelere verilebilir.

Hamilelikte Mide Yanmasını Ve Mide Bulantısı Nasıl Geçirilir?

5- Sağlıklı bir anne adayı gebelikte ne kadar kilo almalıdır?

Gebelikte dengeli beslenme hem anne adayı hem de bebek için oldukça önemlidir. Sofralarda meyve, sebze, yoğurt-süt-peynir, kuru baklagiller, balık ve kuru yemişlere yer verilmeli, su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Tüm bu süreçte kilosu gerekenden az olan hamileler, 12-18 kg, normal beden kitle endeksi olanlar 11-16 kg, fazla kilosu olan gebeler, 6-11 kg, obezite hastalığı olanlar 5-9 kg, ikiz gebeliği olanlar ise en fazla 18 kg almalıdır.

6- Gebelik bulantılarına karşı ne yapılmalı?

Mide bulantısı şikayetleri gebeden gebeye farklılık gösterir. Kimi çok şiddetli mide bulantısı yaşarken kiminde daha az hatta hiç olmayabilir. Genellikle gebeliğin 6. haftası itibariyle başlayan mide bulantılarını kontrol altında tutabilmek için çay ve kahve tüketimine ara verilmelidir.

Keskin kokular ve yemek kokuları mide bulantılarını tetikleyebilir. Bulunan ortamların sık havalandırılması, sabahları yataktan yavaş hareketlerle kalkılması ve tuzlu kraker tüketimi bulantının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Yağlı ve hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durulmalı ve mide boş bırakılmamaya çalışılmalıdır.

7- Gebelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?

Hamilelikte B12 alımı çok önemlidir. Hücre gelişimini destekleyen B12, beyin ve ana organların işlevleri için gereklidir.

Üstelik B12 vitamini hariç, diğer suda eriyen vitaminlerin hiç birinin vücutta depolanmadığı, B12’nin ise vitamin alımını durdurduktan sonra bir yıldan uzun süre yetecek kadar depolanabildiği unutulmamalıdır.

Folik asit (B9 vitamini) alımı ise gebelikten 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin 12. haftasına kadar kullanılmalıdır. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi açısından folik asit önemlidir.

8- Bebek ne zaman dış dünyayı duymaya başlar?

Yaklaşık olarak gebeliğin 18. haftasında dış kulaklar oluşmuş ve bebeğiniz dış sesleri duymaya başlamıştır. Seslere yaklaşık olarak 25. gebelik haftasında tepki vermeye başlar.

Bebeğin hareketlerinin yeni yeni hissedilmeye başladığı bu haftalarda onunla iletişim halinde olmak önemlidir. Bebeğinizle konuşmanız ve müzik dinletmeniz faydalı olabilir. Dokunma reseptörleri gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlamıştır, yaklaşık 32.

haftada bebeğinizin tüm vücudu dokunma hissine duyarlı hale gelir. Bu haftalarda seslere ve dokunmaya tepki alınabilir.

9- Gebelikte kramp ve ağrılara karşı ne yapılmalıdır?

Gebeliğin 20. haftasından itibaren artan kilo ve bebeğin de büyümesiyle birlikte vücudun ağırlık merkezi değişir. Bu nedenle bel-sırt bölgesinde ağrılar olabilir.

Bu ağrıları hafifletmek için alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeli, bir yere uzanarak dinlenilmeli, masaj yaptırılmalı ve bölge sıcak tutularak ağrıya neden olan kaslar yatıştırılmalıdır. Kramp şikayetleri içinse ayakta uzun süreler kalmamak, bacakları yukarıda tutmak gereklidir.

Destekli çoraplar artan kan hacmine bağlı olarak ortaya çıkabilecek varis oluşumunu engellemeye de yardımcı olacaktır. Kramp önlenmesinde magnezyum içeren preparatlar da faydalı olabilir.

10- İkili test ne zaman yapılır ve neden önemlidir?

Halk arasında ikili test olarak bilinen birinci trimester tarama testi, gebeliğin 11. haftasından itibaren 13. haftanın sonuna kadar yapılabilir. Kandaki iki hormon düzeyi ve ultrason sonuçlarını (bebeğin baş-popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçümü, burun kemiği varlığı) anne yaşı ile birlikte değerlendiren bu test tüm gebelere mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bozukluklarda veya kalp sorunlarında bebeklerin enselerinde ödem oluşur. Bebeğin ense kalınlığının fazla olması özellikle down sendromu, diğer kromozomal bozukluklar ve kalp rahatsızlıklarının belirtisi olarak kabul edilir.

Ense kalınlığı ölçümü ne kadar yüksek ise anomali oranı da o oranda artmaktadır. Bu testin neticesinde fetüste bir risk oranı belirlenir.

Teşhis koyan bir test olmasa da kıymetli bilgiler veren ve ışık tutan önemli bir test olduğu unutulmamalıdır.

Источник: https://kadincaozel.com.tr/hayat/anne-cocuk/hamilelik-gebelik-doneminde-merak-edilen-10-temel-soru/

Hamilelikte en çok merak edilen sorular!

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru

Etkinliğe katılan blogger anneler Saadet Algan ile Melek İçmeli de takipçilerinden gelen soruları hekimlere aktardılar ve yanıtları canlı yayınla paylaştılar.

Anne adayları ile yeni anneler, hamilelik ve sonrasına dair merak ettiklerini doktorlarla paylaştıktan sonra, bu kez anne-bebek yogası için Zeynep Gözübüyük eşliğinde bir araya geldiler ve hem sağlıklı hem de keyifli anlar yaşadılar.

Hamilelikte anne adaylarının en çok merak ettikleri konular

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven Günümüzde anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığına yönelik olarak tarama testleri yapılıyor. Bebekte başta Down Sendromu olup olmadığını belirlemek üzere yapılan başlıca test ikili kombine test olup, ortalama olarak hamileliğin 12.

haftasında bebeğin ense kalınlığının ölçümü ve anne adayının koldan kan vermesiyle yapılıyor. Tecrübeli ellerde bu testin Down Sendromu’nu yakalama oranı yüzde 93’lere yükseliyor. Bu test ile aynı zamanda ultrasonda bebeğin oluşmuş organlarına da bakılabiliyor.

Down Sendromu’nun tespitine yönelik diğer bir test ise NIPT (fetal DNA testi) testidir.  Bu testte anne adayı koldan kan veriyor ve sonucunu yaklaşık 10 günde öğreniyor. Bu tür testlerin Down Sendromu’nu yakalama gücü  yüzde 98’e yükseliyor. Diğer bir test ise ayrıntılı-detaylı ultrason olup hamileliğin genellikle  18-24.

haftaları arasında uygulanıyor. Bu ultrason değerlendirmesiyle bebeğin organlarında yapısal bir problem olup olmadığına bakılıyor.

Hamilelikte spora ne zaman başlanmalı

Şeker yükleme testi neden gerekli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Başar Önal Kontrol altına alınmamış olan gebelik diyabeti anne adayında, özellikle de bebekte hayatı tehdit edebilen riskler oluşturabiliyor. Örneğin erken doğum riskini artıyor, bebeğin rahim içinde aniden ölmesine neden olabiliyor.

Bunun yanı sıra doğum sonrasında teh bitmiyor; bebekte hipoglisemi, kalsiyum düşüklüğü ve yenidoğan sarılığı gibi pek çok problem gelişebiliyor. Bu nedenle hiçbir risk faktörü taşımasa ya da hiçbir yakınması olmasa bile her hamile 24-28. haftalar arasında mutlaka oral glukoz tolerans testi yaptırmalı.

Bu test hekimin tercihine göre; tek veya 2 aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Tek aşamalı testte 75 gramlık glukoz yükleme testi uygulanırken, 2 aşamalı testte ise önce 50 gramlık yükleme testi yapılıyor, eğer sonuç yüksek çıkarsa akabinde 100 gramlık tarama testine başvuruluyor.

Yüklenen şeker miktarı bir adet gofret veya 2 dilim hamur tatlısı veya bir kase sütlü tatlıdan fazla olmadığı için hamileye veya fetusa herhangi bir zarar vermiyor.

Hamilelikte saç boyatmak bebeğe çok ciddi zararlar verebilir?

Hamilelikte egzersiz yapabilir miyim?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu Hamilelik her ne kadar doğal ve fizyolojik bir süreç de olsa, anne adayında birtakım fiziksel değişiklikler oluyor.

Her şey yolunda gittiği sürece hamilelik döneminde, dokuz ay boyunca egzersiz yapılması sorun oluşturmadığı gibi, tam aksine önemli faydalar sağlıyor. Anne adayı bu sayede hem bedenindeki değişikliklere daha rahat adapte oluyor, hem de bedenini doğuma hazırlıyor.

Hamileliğin her döneminde yürüyüş, yüzme, hamilelik pilatesi ve hamile yogası rahatlıkla yapılabilir. Yürüyüş anne adayının kilo kontrolüne yardımcı oluyor, vücuttaki ödemi azaltıyor, bebeğin başının doğum kanalına girmesine ve bu sayede doğumun kendiliğinden başlamasına yardımcı oluyor.

Yüzme, yoga ve pilates çalışmalarıyla vücut değişen ağırlık merkezine uyum sağlıyor ve bu sayede bel, sırt ile boyun ağrıları azalıyor. Farklı yoga pozisyonları ve yürüyüş bebeğin anne karnında doğuma en uygun pozisyona yerleşmesine katkıda bulunuyor.

Perine kaslarının çalıştığı pratikler de, pelvis tabanının bebeği taşıyacak kadar güçlü ve zamanı geldiğinde yeterince gevşeyerek bebeğe yol verecek kadar esnek hale gelmesine katkı sağlıyor. Perine bölgesindeki farkındalığın artması, doğum esnasındaki yırtık olasılığını, doğum sonrasındaki idrar kaçırma ve rahim sarkması riskini azaltıyor.

Hamilelikte vitamin takviyesi gerekli mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk Anne rahminde gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için bebekler vitaminlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle hamilelik planlandığı andan itibaren günde 400 mikrogram folik asit almak bebek sağlığı açısından çok önemli.

Örneğin spina bifida gibi önemli hastalıklar hamileliğin ilk 4- 6 haftalarında oluşuyor ve folik asit kullanımıyla önlenebiliyor. Hamilelikte demir ihtiyacı arttığı için 3.aydan itibaren demir desteğine de başlanmalı. İyot, tiroit hormon üretimi ve tiroit bezinin normal işlevini sürdürmesi için gerekli.

İyot eksikliğinde görülen hipotiroidi durumunda, özellikle hamileliğin ilk yarısında bebeğin nörolojik gelişimi olumsuz etkilenebiliyor, bebekte bazı anomaliler ve doğumdan sonra zeka geriliği ile öğrenme güçlüğü ortaya çıkabiliyor.  Bu nedenle her gün 150—240 mikrogram iyot alınmasını öneriyorum.

Son yıllarda yapılan çalışmalar Omega 3’ün takviye yerine beslenmeyle alındığında çok daha faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden Omega 3 eksik değilse takviyesine gerek duyulmuyor.

Sağlıklı ve düzenli beslenen hamilelerin multivitamin—mineral  takviyesine rutinde her zaman ihtiyaçları olmuyor, ancak düzensiz beslenen hamilelerde ve eksiklik olduğu düşünülen durumlarda kadın doğum uzman hekimi tarafından önerilmesi durumunda kullanılabilir.

Hamilelikte diş eti iltihaplanması nedenleri ve tedavisi

Hamilelikte aşılama zararlı mı? Hangi aşılar ne zaman yapılmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filiz Candan Topuz Hamilelikte aşılama her zaman hamileler ve bebekleri açısından yarar gözetilerek planlanıyor. Embriogenez, bir başka deyişle hamileliğin anomali açısından en hassasdönemi olan ilk 13 hafta geçtikten sonra aşılama yapılmasında herhangi bir sakınca yok.

Ancak hamilelikte canlı virüs aşıları fetusa olan zararlı etkileri nedeniyle tehli olduğu için inaktif aşılar tercih ediliyor. Eğer bebeğin de yenidoğan dönemi ve sonrasında korunması amaçlanıyorsa, aşılamanın doğuma 12 hafta kala tamamlanması, bağışıklık için bebeğe geçecek olan immunglobulinlerin oluşması açısından oldukça önemli.

Sağlık Bakanlığı aşılanmamış veya aşı takvimi eksik olan hamilelerin 4 ve 5. aylarda 2 doz şeklinde aşılanmalarının, hem anneyi hem bebeği tetanozdan koruduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca kış aylarına denk gelen hamilelerin 4 ay civarında grip aşısı olmaları öneriliyor.

Fetusa olan olumsuz etkileri nedeniyle kızamıkçık aşısının ise hamile kalmadan en az bir ay önce yapılması tavsiye ediliyor. Hepatit B ve Hepatit A aşılarının hamilelikten önce yapılması öneriliyor. Ancak örneğin enfeksiyon açısından riskli bölgelere seyahat edilecekse veya yakın bulaşma riski varsa bu aşılar hamilelikte de yapılabiliyor.

Bebekler doğum sonrasında yaklaşık 2 ay boğmacaya karşı korunmasız oluyorlar. Bu nedenle bebekleri bu dönemde korumak için hamilelikte 6-7. aylar civarında ve aşılanmamış aile bireylerinin de boğmaca aşısıyla aşılanmaları tavsiye ediliyor.

Hamilelikte yoga doğumu kolaylaştırıyor

Hamilelikte anemi nasıl olur ve tedavisi nasıldır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Bilgiye Ergin Hamilelikte demir eksikliği  anemisinin erken doğum riskini, düşük doğum ağırlıklı ve gebelik yaşına göre küçük bebek doğurma riskini artırdığı saptanmış. Hamileliğin ilk 3 ayında hemoglobinin

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/hamilelikte-en-cok-merak-edilen-sorular/

Hamilelik döneminde en çok merak edilen 10 soru ve cevabı

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru
Hamilelik döneminde en çok merak edilen 10 soru ve cevabı

Tüm bu sorular gebeliğin başlangıcından sonuna dek annelerin en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bu soruların cevapları bazen anne adaylarını endişelendirse de, her gebeliğin farklı bir süreç izlediğini unutmamak gerekiyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Koray Özbay, gebelikte en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı.

1- Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik eğer planlı değilse hiç şüphesiz adet döneminin gecikmesiyle ilk sinyallerini verir. Ancak bir kadın hamilelik için hazırlık yapıyorsa bazı belirtileri öncesinde takip edebilir.

Meme başlarının hassaslaşması ve karıncalanması, bulantı, aşırı yorgunluk, adet görmemek ve vajinal lekelenme gebeliğin ilk belirtileri arasındadır. Gebeliğin kesinlik kazanması ise ancak kanda beta-hCG hormonuna bakılması ve ultrason muayenesiyle mümkün olur.

2- Gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür?

Hamilelik testi pozitif çıkan anne adayları ilk olarak doktor randevularını oluşturmalı ve doktora gitmelidir. İlk randevuda gebelik kesesini görmek mümkün olmasa da kan testi ile hamilelik kesinleştirilebilir.

Gebelik kesesi sıklıkla vajinal ultrason ile 5. haftada, karın ultrasonunda ise 6. haftada görülür. Bu haftaların gebeden gebeye farklılık gösterdiği unutulmamalıdır.

3- Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Anne karnındaki bebeğin gelişimi 6. hafta itibariyle hızlanmaya başlar. Bebek, yaklaşık 4-5 mm boyutundadır. İlk kalp taslağı oluşmuş ve hareketlenmeye başlamıştır. Altıncı haftanın sonlarına doğru baş kısmı belirginleşir ve göz taslakları ortaya çıkar.

Pirinç tanesi büyüklüğündeki embriyonun kalp atışları 6. hafta itibariyle görülebilir ve aileye dinletilebilir. Gebeliğin 20. haftasına gelindiğinde ise bebeğin kalp atışlarını duymak stetoskop ile bile mümkün olmaktadır.

4- Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Yaklaşık olarak 13. haftada dış cinsiyet organları gelişmeye başlamıştır. İkinci trimester yani ikinci 3 aylık dönemin başladığı 14. haftada bebeğin erkekse prostat bezi gelişmeye başlar, kızsa yumurtalıkları abdomenden pelvise inmeye başlar.

16. hafta itibariyle ise bebeğin ultrasonografideki görüntüsü çok nettir ve neredeyse her organı net izlenebilir. Cinsiyet haberi de bu haftadan sonra merak eden ailelere verilebilir.

5- Sağlıklı bir anne adayı gebelikte ne kadar kilo almalıdır?

Gebelikte dengeli beslenme hem anne adayı hem de bebek için oldukça önemlidir. Sofralarda meyve, sebze, yoğurt-süt-peynir, kuru baklagiller, balık ve kuru yemişlere yer verilmeli, su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Tüm bu süreçte kilosu gerekenden az olan hamileler, 12-18 kg, normal beden kitle endeksi olanlar 11-16 kg, fazla kilosu olan gebeler, 6-11 kg, obezite hastalığı olanlar 5-9 kg, ikiz gebeliği olanlar ise en fazla 18 kg almalıdır.

6- Hamilelik bulantılarına karşı ne yapılmalı?

Mide bulantısı şikayetleri gebeden gebeye farklılık gösterir. Kimi çok şiddetli mide bulantısı yaşarken kiminde daha az hatta hiç olmayabilir. Genellikle gebeliğin 6. haftası itibariyle başlayan mide bulantılarını kontrol altında tutabilmek için çay ve kahve tüketimine ara verilmelidir.

Keskin kokular ve yemek kokuları mide bulantılarını tetikleyebilir. Bulunan ortamların sık havalandırılması, sabahları yataktan yavaş hareketlerle kalkılması ve tuzlu kraker tüketimi bulantının giderilmesine yardımcı olacaktır. Yağlı ve hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durulmalı ve mide boş bırakılmamaya çalışılmalıdır.

7- Gebelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?

Hamilelikte B12 alımı çok önemlidir. Hücre gelişimini destekleyen B12, beyin ve ana organların işlevleri için gereklidir. Üstelik B12 vitamini hariç, diğer suda eriyen vitaminlerin hiç birinin vücutta depolanmadığı, B12’nin ise vitamin alımını durdurduktan sonra bir yıldan uzun süre yetecek kadar depolanabildiği unutulmamalıdır.

Folik asit (B9 vitamini) alımı ise gebelikten 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin 12. haftasına kadar kullanılmalıdır. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi açısından folik asit önemlidir.

8- Bebek ne zaman dış dünyayı duymaya başlar?

Yaklaşık olarak gebeliğin 18. haftasında dış kulaklar oluşmuş ve bebeğiniz dış sesleri duymaya başlamıştır. Seslere yaklaşık olarak 25. hamilelik haftasında tepki vermeye başlar. Bebeğin hareketlerinin yeni yeni hissedilmeye başladığı bu haftalarda onunla iletişim halinde olmak önemlidir.

Bebeğinizle konuşmanız ve müzik dinletmeniz faydalı olabilir. Dokunma reseptörleri gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlamıştır, yaklaşık 32. haftada bebeğinizin tüm vücudu dokunma hissine duyarlı hale gelir. Bu haftalarda seslere ve dokunmaya tepki alınabilir.

9- Gebelikte kramp ve ağrılara karşı ne yapılmalıdır?

Gebeliğin 20. haftasından itibaren artan kilo ve bebeğin de büyümesiyle birlikte vücudun ağırlık merkezi değişir. Bu nedenle bel-sırt bölgesinde ağrılar olabilir. Bu ağrıları hafifletmek için alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeli, bir yere uzanarak dinlenilmeli, masaj yaptırılmalı ve bölge sıcak tutularak ağrıya neden olan kaslar yatıştırılmalıdır.

Kramp şikayetleri içinse ayakta uzun süreler kalmamak, bacakları yukarıda tutmak gereklidir. Destekli çoraplar artan kan hacmine bağlı olarak ortaya çıkabilecek varis oluşumunu engellemeye de yardımcı olacaktır. Kramp önlenmesinde magnezyum içeren preparatlar da faydalı olabilir.

10- İkili test ne zaman yapılır ve neden önemlidir?

Halk arasında ikili test olarak bilinen birinci trimester tarama testi, gebeliğin 11. haftasından itibaren 13. haftanın sonuna kadar yapılabilir. Kandaki iki hormon düzeyi ve ultrason sonuçlarını (bebeğin baş-popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçümü, burun kemiği varlığı) anne yaşı ile birlikte değerlendiren bu test tüm gebelere mutlaka yaptırılmalıdır.

Genetik bozukluklarda veya kalp sorunlarında bebeklerin enselerinde ödem oluşur. Bebeğin ense kalınlığının fazla olması özellikle down sendromu, diğer kromozomal bozukluklar ve kalp rahatsızlıklarının belirtisi olarak kabul edilir.

Ense kalınlığı ölçümü ne kadar yüksek ise anomali oranı da o oranda artmaktadır. Bu testin neticesinde fetüste bir risk oranı belirlenir. Teşhis koyan bir test olmasa da kıymetli bilgiler veren ve ışık tutan önemli bir test olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğin sağlığı için hamilelikte doğru beslenme şart!

Источник: https://indigodergisi.com/2018/10/hamilelik-doneminde-en-cok-merak-edilen/

Yumurtlama Dönemi ile İlgili En Çok Merak Edilen 10 Soru ve Cevabı!

Hamilelik Döneminde En Merak Edilen 10 Soru

Kadın üreme sistemi belli bir döngü içerisinde ilerler. Her ay üreme sisteminde meydana gelen değişiklikler, kadında gebelik oluşabilmesi için vücudu hazırlar.

Bebek sahibi olmayı planlayan eşler, bu süreç içerisinde yumurtlama dönemi ile ilgili birçok şey duyarlar. Hem kadın sağlığının korunması hem de hamileliğin oluşması için bu dönemin önemi çok büyüktür. Çünkü döllenmenin gerçekleşebileceği zaman aralığı oldukça kısadır ve bu aralığın yakalanamadığı durumlarda bir sonraki ayın beklenmesi gerekebilir.

Peki bebek isteyen çiftleri yakından ilgilendiren yumurtlama dönemi ile ilgili en çok merak edilenler neler? Gelin birlikte inceleyelim.

Yumurtlama ve Yumurtlama Dönemi Ne Demek?

Yumurtlamanın diğer adı ovulasyondur. Kadın üreme sistemi organlarından biri olan yumurtalıklardan her ay olgunlaşmış en az bir yumurta hücresinin atılması olayına denir. Bu olayın gerçekleştiği zaman aralığı ise yumurtlama dönemidir.

Yumurtalıklar, pelvis bölgesinde her iki yan tarafta bulunan, yassı bir küre yapısına sahip ve ceviz boyutlarında bir organdır. Beyindeki hipotalamusun hipofiz bezini uyarması ile LH (Luteinize edici hormon) ve FSH (Folikül uyarıcı hormon) adı verilen iki hormon salgılanır.

Bu hormonlar her ay bir yumurtalığı uyararak yumurta hücresinin olgunlaşmasını ve tüplerden salınmasını sağlar.

Eğer olgunlaşmış hücre fallop tüplerinde sperm hücresi ile karşılaşır ve döllenme gerçekleşirse, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması ile gebelik gerçekleşmiş olur.

Ancak olgunlaşan hücrenin yumurtalıklardan atıldıktan sonra canlı kalma süresi 24 saat kadardır. Bu nedenle, yumurtlama olayının meydana geldiği zaman aralığı hamilelik için çok büyük önem taşır.

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır, Nasıl Hesaplanır?

Sağlıklı bir üreme sistemine sahip bir kadının tüplerinde, her ay bir yumurta hücresi olgunlaşma evresi yaşamaktadır. Ancak bu olayın tam olarak ne zaman gerçekleşeceği, özellikle bebek isteyen kişiler için oldukça merak konusu olmuştur.

Ovulasyon iki adet kanaması arasında yaşanır. Düzenli adet gören kadınlarda, 28 günde bir regl kanaması meydana gelir.

Genellikle 28 günlük bu döngünün tam ortasına denk gelen sürede yumurtlama gerçekleşir. Yani adet olduğunuz ilk günden başlanarak 14 gün sayıldığında bir sonraki yumurtlama zamanı belirlenmiş olur.

30 günde bir regl oluyorsanız, yaklaşık 16.gün gibi yumurtlama olacağı varsayılacaktır. Kısacası, regl döngü sürenizden 14 çıkararak verimli gününüzü tespit edebilirsiniz.

Yumurtlama (ovulasyon) testi nedir? Konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın. https://www.bebek.com/yumurtlama-ovulasyon-testi-nedir/

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.Yumurtlama Döneminin Zamanı Nasıl Belirlenir?

Çocuk sahibi olmak isteyen ve gebelik planlayan çiftlerin en çok sorduğu ve yumurtlama dönemi ile ilgili merak edilenler listesinde ilk sıralarda yer alan bir konu da, yumurtlama zamanının nasıl belirlenebileceğidir.

Hamilelik şansını arttırabilmek için yumurtlama zamanının iyi takip edilmesi gerekir. Bir kadının ne zaman yumurtlayacağını tahmin etmesi, vücudunu iyi gözlemleyerek bazı bulguları doğru yorumlayabilmesi ile mümkün olabilir.

Bu belirtiler yardımı ile ovulasyon tarihinizi belirleyemediğiniz takirde başvurabileceğiniz farklı yöntemler de bulunur ki, yumurtlama tarihini belirlemeye yardımcı testler, bu yöntemlerin ilk sırasında yer alır.

Kısacası yumurtlama zamanının tespit edilmesi,

  • Ovulasyon testi
  • Ovulasyon belirtileri
  • Ultrasonografi yöntemi ile yapılabilir.

Yumurtlama Döneminin Belirtileri Nelerdir?

Ovulasyonunuz yaklaşırken vücudunuzda meydana gelen birtakım değişimler, bu dönemin belirtileri arasında sayabileceğiniz ve ovulasyonun hangi gün aralığında gerçekleşeceği ile ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı bulgulardır.

Peki ovulasyon döneminin belirtileri nelerdir?

Rahim Ağzında Yaşanan Değişimler

Ovulasyon öncesinde kuru, sert yapılı ve alçak konumda bulunan rahim ağzı, bu dönem yaklaştıkça yumuşak, kaygan yapılı ve yüksek bir konumdadır.

Göğüslerde Hassasiyet

Progesteron hormonunun yükselmesi, göğüslerde şişlik ve hassasiyet oluşumuna neden olabilir ve belirtilerden biridir.

Vücut Isısında Artış

Yumurtlama meydana geldikten sonraki 2-3 gün boyunca vücut ısısında 0.5-1.0 derece gibi bir artış gözlemlenmektedir.

Karın Ağrısı ve Kramplar

Yumurta hücresinin olgunlaşması ve tüplerden atılması sırasında hafif sancılar meydana gelebilir. Bu durum, yumurtlamanın başladığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Vajinal Akıntı

Regl sonrasında tekrar ortaya çıkan akıntı berrak, mukuslu ve kaygan bir yapıda ise ovulasyona işaret ediyor olabilir.

Ovulasyon dönemi belirtileri konusu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. https://www.bebek.com/yumurtlama-ovulasyon-donemi-belirtileri/

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik düşünüyorsanız ve yumurtlama zamanınızı belirtileri takip ederek tespit edemiyorsanız, özel idrar kitleri yardımı ile evde ovulasyon testi yapabilirsiniz.

İdrardaki LH hormonunun yükselmesi ile yumurtlama zamanı tespit edilebilir. Ovulasyon tarihinizin yaklaştığı zaman aralığında, her sabah uyandıktan sonra aynı saatlerde ve ikinci idrarınızla uygulayacağınız testin çift çizgi çıkması, idrarınızdaki LH hormonunun yükseldiğini ve yaklaşık 24 saat sonra ovulasyonun gerçekleşeceğini göstermektedir.

Ovulasyon Süresi Ne Kadardır?

Kadın üreme hücresinin olgunlaşarak tüplerden atılması, regl döngüsünün ortalama 14. ve 16. günleri arasında başlar.

Ovulasyonun gerçekleşme süresi ise folikül atıldıktan sonraki 24 saattir.

Ancak spermin kadın vücudunda canlı kalma süresi göz önünde bulundurulduğunda bu dönemden ortalama 2-3 gün öncesi ve 1-2 gün sonrası gebe kalma şansının yüksek olduğu zaman dilimidir.

Ovulasyon Takvimi Nedir?

Döllenmenin gerçekleşmesi, şans faktörüyle orantılı bir durumdur. Çünkü yumurta hücresinin canlıyken sperm ile karşılaşma ihtimâli sadece 1 gündür.

Bu nedenle, belli bir süre hamilelik sağlayamamış çiftler, bebek sahibi olabilmek için ovulasyon takviminden yararlanabilirler.

Ovulasyon zamanının hesaplanarak döllenme şansının en yüksek olduğu günlerin belirlenmesi ile her ay bir takvim tutulabilir. Bu dönemin başlama ve bitiş zamanları, bir önceki adet döngüsü tarihi veya testler ile belirlenerek doğurganlığın en yüksek olduğu günler tespit edilebilir.

Hangi Sıklıkta İlişkide Bulunmak Gerekir?

Sağlıklı bir gebelik oluşması ve döllenme şansının artması için, ovulasyon döneminde iki günde bir cinsel birliktelik yaşamak hamilelik ihtimâlini yükseltecektir. Yumurtlamadan 2-3 gün öncesi ve 2-3 gün sonrasını içeren 5-6 günlük sürede gün aşırı ilişki yeterlidir.

Hamile Kalmak için Yumurtlama Döneminde İlişkide Bulunmak Şart mı?

Ovulasyon zamanını belirleyemeyen ve bu süre içerisinde cinsel birliktelik yaşama fırsatı yakalayamayan çiftler, yumurtlama döneminde ilişkide bulunmanın bebek sahibi olabilmek için şart olup olmadığını öğrenmek isterler.

Ovulasyon zamanı denk getirilmeden de hamile kalabilmek mümkündür. Her ne kadar reglinizin ilk gününden başlayarak 14 gün sonrasının yumurtlama anı olduğu belirtilse de, düzenli adet gören kadınlarda dahi bu zaman değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu durum bize diğer zamanlarda da gebe kalınabileceğini göstermektedir. Üstelik olgunlaşmış bir yumurtanın hayatta kalma süresi 24 saat iken, sperm hücresi vücutta 72 saate kadar canlı kalabilmektedir.

Bu dönemden birkaç gün önce veya sonra birliktelik yaşanması da hamilelik oluşmasını sağlayabilir.

Yumurtlama Takibi Bir Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Kullanılabilir mi?

Bazı çiftler aile planlaması yöntemi olarak ovulasyon takvimini kullanmaktadır. Yumurtlamanın olmadığı tarihler, gebelik oluşma şansının en düşük olduğu zamanlardır.

Ancak bu yöntem kesin ve sağlıklı bir yöntem değildir ve %100 koruma sağlamaz. Yumurtlama zamanları her kadında farklılık gösterebilir ve birkaç gün değişkenlik yaşanabilir.

Güvende olduğunuzu düşündüğünüz bir günde yaşanan birliktelik sonucunda da döllenme gerçekleşebilir ve istenmeyen bir gebelik yaşanabilir. Bu sebeple yumurtlama dönemini bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak doğru değildir.

BetaHcg değeri hakkında her şey! Konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

 https://www.bebek.com/beta-hcg-degerleri/

Источник: https://www.bebek.com/yumurtlama-donemi-ile-ilgili-en-cok-merak-edilen-10-soru-ve-cevabi/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.